Problemen, plaats en betekenis vari de Afrikaanse volkenkunde Aasgieren in de duinen van Overveen Schanddaden van begrafenisondernemer Bleekemolén Sjarifoeddin acht Nederlandse eisen onaanvaardbaar RECHTZAKEN ZATERDAG C9 NOVEMBER. mede hij zelfs is voorgedragen voor de onderscheiding van de Mil. Willemsorde. Uitvoerig gaat verdediger dan de ver schillende tenlasteleggingen nk. waarbij hij voor een belangrijk gedeelte aan knoopt bij de getuigenverklaringen, wel ke reeds in deze zaak zijn afgelegd en die uiteraard geen nieuwe gezichtspun ten openen. Nadrukkelijk wijst ook spr. cr op. dat verd.. ondanks de politieke verschillen, steeds bereid was tot samen werking- Onpartijdig heeft hij de be langen van allen behartigd, waarbij hij zich steeds heeft laten leiden door een grote mate van objectiviteit. Heftig heeft hij vooral ook bij Schwebel geprotesteerd toen drie gijzelaars in Leiden werden doodgeschoten, terwijl hij zich v^el moeite heeft getroost om de overige gij zelaars. met name noemde spr. de heren Filippo, De Planque en Borgerhoff Mul der, vrij te krijgen. Ook aan het ont slag van de heer Hoffmann als corps chef van politie heeft hij veel bijgedra gen. Verder wijst mr. Van Asch van Wljck' er op. dat Van Genechten het beleid en de houding van verdachte onbehoorlijk heeft gevonden en hem bij Mussert heeft voorgedragen om te verschijnen voor de Hoge raad van discipline. Ook baron van Haersolte, Vertegenwoordiger van de lei der in Zuid-Holland, achtte verdachte geen goede nationaal socialist, temeer daar hij zich altijd nog gebonden wist aan de eed van trouw aan H.M. de Ko ningin. DE ZANGBOEKJES. Dat men veelal zeer oppervlakkig is In het aanbrengen van klachten, meent spr. te mogen afleiden uit de tenlaste legging van de zangboekjes. De in deze boekjes opgenomen liederen zijn ge heel niet van nationaal socialistische strekking. Het lied „Houzee, houzee, hou moedig zee" werd gemaakt door Brandts Buys, terwijl het vers „Naar Oostland wil ik varen" reeds in 1721 werd gedicht en slaat .op een reis naar Oost-Indië. Nadat spr als zijn overtuiging had uitgesproken, dat verd. met zeer veel tact en beleid het ambt van burgemees ter van Leiden heeft waargenomen en niet heeft gehandeld ln strijd met de belangen van het Nederlandse volk. vroeg hij onmiddellijk Invrijheidstelling van verdachte. HET LAATSTE WOORD WAS AAN VERDACHTE. In aansluiting op dit pleidooi is ten slotte het woord aan verdachte. Mr De Ruijter van Steveninck merkt allereerst op. dat hij zich sinds 1918 heeft bezig gehouden met de geleidelijke zelfontblnding van het Ned. volk. terwijl hij ook als officier getroffen was door het verval van de weermacht. Beide verschijnselen hebben hem diep aan het nadenken gebracht. Bij de opkomst van de nationaal socialistische beweging heeft hij mogen constateren, dat deze beweging de ondergang van de West- Europese cultuur niet weerloos trachtte te aanvaarden. Vandaar zijn besluit om reeds kort na de oprichting van de NSB als één der eersten toe te treden. Hoewel ook spreker tegen zekere ver schijnselen, welke zich in de N.S.B, open baarden, t.w. de Jodenkwestie en het van sommige zijden meer dan proleet achtig optreden, bezwaren had. is hij toch de beweging trouw gebleven. EEN COMMUNISTISCHE OVERHEERSING. Vervolgens wijst spr. er op dat hij de oorlogsverklaring van Engeland aan Duitsland ln 1939 zeer heeft betreurd. Z.i. was deze oorlog onnodig en onlo gisch, De Duitse expansie was kennelijk naar het Oosten gericht. Volgens spr. moest niet een aan ze kerheid grenzende waarschijnlijkheid de vernietiging van de Duitse legers door de Russen voeren naar een com munistische overheersing van geheel Europa. Dat dit thans nog niet het geval is, ligt volgens spr. opgesloten in de verschijning van de atoombom. Ook thans handhaaft spr. nog zijn mening, dat er in de jongste wereld oorlog in feite twee oorlogen zijn ge voerd. Êén tussen West-Europa en Duitsland en de ander tussen West- Europa en Rusland. Ten slotte gaat spr. uitvoerig in op zijn beleid als burgemeester waarvan hij gelooft, dat het Leldse schip, dank zij juiste navigatie-methoden, niet is ge strand. Door rustig en hoffelijk overleg met de Duitse militairen heeft hy in het belang van de Leldse burgerij veel weten te bereiken. Bij voorkomende conflicten tussen Nederlanders en Duitsers heeft hij zich altijd aan de kant der eersten gesteld. Spr., die niet onbekend was met de personen en gestes der ondergrondse, gelooft nog altijd, dat de Oostfrontstrij ders en de illegalen in wezen dichter bij elkander staan, dan velen denken. Tijdens zyn gehele ambtsperiode is het steeds zyn streven geweest om de Leldse belangen te dienen en daarbij de persoonlijkheid en het gevoelen van een ieder te respecteren. Dankbaar is spr., dat het lot hem op deze plaats heeft gebracht en dat hij tijdens de moeilijkg jaren van de bezetting dc stad op z.i. beleidvolle wijze heeft mogen geiden. Nadat de president nog had medege deeld. dat- het Tribunaal geen termen kan vinden om verdachte onmiddellijk op vrije voeten te stellen, werd de uit spraak bepaald op Dinsdag, 9 December. Een jakhals verraadde zijn plicht. De stoffelijke overschotten van door de Duitsers als represaille ge fusilleerde Nederlanders werden ge^ ber 1944 Bleekemolen de neergeschoten slachtoffers der Duitse terreur naar dit crematorium bracht. O.m. geschiedde dit met de lichamen der 29 in de Apollolaan te Amsterdam gefusilleerde vaderlanders. Ongekist waren deze op de opèn vracht wagen van Van Lee gestapeld en met durende de laatste 5 maanden van de een zeil bedekt. Zonder enige piëteit, ir.- oorlog, althans voor zover het de fu- tegendeel, met een ruwheid, waaraan sillades in de Provincie Noord-Hol- volgens de verklaringen van het Crema- land aangaat, door een Amsterdamse toriumpersoneel zelf, vele onder htn begrafenisondernemer ongekist op een j ernstig aanstoot hadden genomen, wa- vrachtwagen gestapeld, daarop naar ren de overschotten der ongelukkiger de duinen by Overveen vervoerd en van de wagen geladen en in de dood- daar in een massagraf begraven. Te- kisten gedeponeerd, die daar gereed voren ontdeed de ondernemer ze van stonden. hun schoenen en eventuele waarde- Nadat de vastoevocr in November 1944 volle bezittingen, w.o. ringen, waar van liij een gedeelte voor zich zelf behield. Vervolgens bracht hij de ge meenten, waarin de slachtoriers woonachtig waren geweest, de kosten der begrafenis in rekening, waarop hjj steeds een bepaald bedrag voor dc niet gebruikte kist vermeldde. Ge middeld ontving hij op deze wyze f. 200.voor iedere gefusilleerde Ne derlander. Dit kwam gisterochtend aan het licht I tijdens een zitting van het Bijz. Ge- rechtshof te Amsterdam, waar de on- dernemer, de 49-j. J. B. J. M. Bleeke- molen, zich voor zijn houding tijdens I de bezetting had te verantwoorden, I Het bleek, dat het werk geschiedde op verzoek van SS-Hauptsturmtührer W. Albers en de 48-j. Knminal-Sekre- tar F. Viermann van de Sicherheits- polizei, die zich verder niet met de I begrafenissen bezig hielden. Zo waren I de verlaten duinen van Overveen, die tot z.g, „Sperree biet" verklaard waren, er in de lange maanden van de hon- I gerwinter getuige van, hoe te.kens op nieuw Bleexemclen en de garagehou Van Lee. bijgestaan door twee Du. oc leden van de Feldgendarmerie, de spa den in de grond staken om vervolgens ae overschotten van de gefusllleerden aan te dragen en in de kuilen te leg gen, nadat ze van schoenen en ringen waren beroofd. Daarna werden ze nog met chloorkalk bestrooid, alvorens het 'uitviel werden de slachtoffers van de nog volgende fusillades (o.a. Alk-naar, Purmerönd en Limmen) m de duiien van Overveen begraven. Na uitvoerige behandeling dezer zaak vergeleek de advocaat-fiscaal, mr Gclinck in zijn requisitoir Blee kemolen met een jakhals, die zün plichten als begrafenisondernemer heeft verzaakt en zich alleen heeft opgehouden met het „begraven" der gefusilleèrden om de Duitsers ter wil le te zijn en er zelf financieel voor deel van te plukken. Zelfs heeft hij de Duitsers geholpen om de sporen van hun misdrijven uit te wissen. Tot zijn spijt kon mr Gelinck niet de doodstraf eisen, omdat van verdachte Bleekemolen niet gebleken is. dat hij ernstig verraad had gepleegd of politieke moorden had begaan. Tenslotte eiste hjj tegen Bleekemo len 15 jaar en tegen de naar zijn meiujig minui aciiujtuge e.\-git>ep*- leider der NSB Van Lee 6 jaar ge vangenisstraf. Hij verzocht het Hof voorts dc beide verdachten uit de rechten te ontzetten, ook uit 't recht ooit weer een functie in het begra feniswezen te bekleden. Uitspraak 12 December a.s. Hillllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een wooid van bezinning. O Kavel, eindelijk! g ADVENT. Vier weken lang vóór Kerstdag viert de kerk sedert overoude tijden de ad ventstijd; de weken, waarin op zeer speciale wijze verkondigd wordt het Km*rïV.«^nr, ,,Dr j komen van God in Jezus Christus tot bez,8hcdfn'?'„er,c„e" 1ITw. r„ 1 wereld. Want Advent wil zeggen: het S pen.op de overigens volmaakte ro- knmt het „beuren: en dan nader: EE mantiek van ons huwelijk. Wij ver- EE vullen deze plicht met een grote 2 nauwgezetheid, steeds geduldig het 2 Behalve het scheppen va» een 2 kit kolen en het buitenzetten van de 2 asbak behoort het uitlaten van de 2 hond tot de periodiek terugkerende Alweer hetzelfde liedje Republikeinen willen niet terug achter „Van Mooklinie" „Ik ben zeer pessimistisch, want de Nederlanders tonen geen enkel teken van goede wil." aldus de Republikein se minister-president, mr Am Ir Sjari foeddin in een interview met de cor respondent van AFP te Batavia. G.D. te hebben geprezen, verklaarde- Sjarifoeddin, dat de Nederlanders de indruk wekken, dat zij het werk van deze Commissie onmogelijk willen ma ken Het. hangt echter af van de Vei ligheidsraad of deze commissie uitge breidere bevoegdheden zal krijgen. De republikeinse premier was voorts van mening, dat de overeenkomst van EE moment verbeidend, waarop het ge- 2 2 snuffel overgaat in de Daad, die, 2 ernstig en bewust volvoerd, ons dan 2 veroorlooft naar huis en naar bed Ei te gaan. Nóg een bijzonderheid: als 2 wij uitlaten, houden wij de uitge- 2 latene nimmer aan de lijn om de 2 2 eenvoudige reden, dat onze hond 2 „los" sneller tot zijn bezigheden 2 komt dan „vast". EE De avond na de dag van gisteren 2 was stil, kil en mistig en stortte 2 ons, tijdens het uitlaten ln een op- merkelijk avontuur, dat ons zéér 2 getroffen heeft. Diep m de jas ge- doken liepen we door de duisternis ee 2 te suffen, straat in straat uit, tot we kwamen in een laan met huizen met 2 tuintjes met hekjes, waar, ver van 2 de haard, de kleine plechtigheid 2 ditmaal plaats vond. 2 2 Tot dusverre was alles normaal 2 verlopen, maar onze Hwid sprong EE zonder enig geuit motief over een 2 hekje van een tuintje en zó begon- 2 =E nen de ongeregeldheden, Want we stonden zonden hond en zonder 2 hond worden we niet geaccep- komt. het gaat gebeuren; en dan nader: God komt, God gaat iets beginnen, Gods gebeurtenis grijpt plaats. Eveneens sinds overoude tijden heeft men geloofd en verstaan, dat met die eerste Adventszondag een nieuw ker kelijk jaar een aanvang neemt. Terwijl burgerlijk alles oud en grijs wordt en ongeveer nog een maand moet gewacht worden op een nieuw kalenderjaar, zingt het Evangelie reeds nu een nieuw hells jaar in. Wij gaan dus nu Advent vieren en Ad vent overdenken, want straks wordt het weer Kerstfeest. Dat is niet het herin neringsfeest van Jezus' geboorte, niet zijn verjaardag, maar het vieren en ge loven van wat de evangelist Johannes zo diep en waar zegt: Gods komen door Jezus Christus in het vlees. Wij vinden dit zo gewoon, maar het is buitengewoon, dat God tot ons men sen komt. In allerlei godsdiensten gaat het er om, dat de mens tot de godheid komen moet; dat hij het een of ander presteren moet, bewerken moet, offeren moet. kortom, het is overal elders de bedoeling om door streven en daad zelf de weg in te korten tussen mens en godheid, totdat er een vereniging ontsta, iets dat maar aan zeer wei- De Nederlanders willen, dat wij ons Lliigsadjati de .basis zou moeten vor- terugtrekken achter dc „Van Mook- men van de toekomstige politieke be- linie". WU staan op het standpunt, sprekingen aan boord van .de „Renvil- Jat wü dc z.g. „zakken" niet evacue ren en de republiek hier zowel het burgeriyk bestuur als de militaire controle moet handhaven. l)e Repu blikeinse regering beschouwt de Ne derlandse eisen op dit punt als on aanvaardbaar. zy zal voorlopig, totdat een politieke graf gedicht wei d. In totaal zijn na de oplossing is bereikt, alleen de demar- le". Hierby zal de republikeinse rege ring speciaal de volgende punter naar voren brengen: erkenning de facto van de republiek, ongedaan maken van alle separatistische bewegingen en opheffen van alle autonome daerah's, die de Ne derlanders dj) Java, Sumatra en Ma- doem tot stand hebben gebracht en tenslotte het recht van de republiek op bevrijding in diverse massagraven 422 ca-tielJjnen van 4 Augustus j 1. aanvaar- inoVjiet buitenland overschotten aangetroffen, waarvan er den. Het is duidelijk aldus Sjarifoed- j 418 konden worden geïdentificeerd. din, „dat de Nederlanders alles in het werk stellen om de opiossing van het conflict te verdagen door te weigeren bepaalde gebieden te ontruimen." Na de werkzaamheid der Commissie voor l Uit schriftelijke getuigenverklaringen van personeelleden van het Cremato rium te Velsen bleek, dat vóór Novem- „Hct is ons niet mogeiyk," aldus besloot Sjarifoeddin, „met de staat Oost-Indonesië samen te werken, waar de Nederlanders een zeer ster ke invloed uitoefenen." teerd. In dergelijke situaties zijn we aardig thuis, dus begonnen we te 2 j fluiten. Voorzichtig en zacht, want, 2 het stAAt zo gek. 2 2 Toen we ons na een minuut of I tien werkelijk onbehagelijk gingen 2 voelen, hoorden we ergens achter het 2 huis waar we vóór stonden een.deur 2 piepen, grint kraken en een myste- 2 rieuze. o zo mysterieuze vrouwen- 2 stem roepen: „Kom maar Karei". 2 We zwegen onthutst en toen; „Kom dan. 't ken nou wel, ga weg hond!" EE Doelbewust openden we het hekje, betraden de tuin en liepen rond het 2 2 donkere huis, gevangen in de ban 2 van een ijzeren wilskracht, die ons =e 2 nooit verlaat, als we de hond zoe- 2 ken, Merkwaardig, hoe kalm we zelfs 2 bleven, toen we. ergens in de buurt van de keukendeur, tegen een weke 2 substantie botsten. Twee vrouwen- 2 2 armen knelden zich met. geweld om 2 onze hals en een hese stem fluis- terde: „O. Karei, eindelijk!" Door 2 j nigen gegeven is. In het evangelie is het juist an dersom; daar is het niet de beweging naar God toe, maar van God uit; daar ligt het Initiatief niet by de mensen, maar bij God. Daarom vieren wy Gods komst, zyn komst in het vlees, en dat is wel een viering waard! Want dit ko men bepaalt zich niet tot de besten en de edelsten. tot de knapsten en de voor- treffelijksten, maar tot de gehele we reld. Niemand wordt overgeslagen en voor een ieder geldt dit radicale komen van Gods kant uit naar de wereld toe, naar de wereld in, om de wereld heen; ook in de grond van alle geledingen en gestalten, ook in de schuilhoeken en verborgenheden zonder halt te houden, voor welke nog zozorgvuldig denkbare en gefortlflceerde versperring. Dit vieren wij in het oude en ten on dergang gedoemde burgerlijke jaar. Weer een jaar, waarvan wij vele droeve en treurige dingen op 31 December zeg gen zullen. Maar dan ook als symbool onze verkouden neus wrong HAAGSE GERECHTSHOF. Dc Straf die-bltfft De postambte naar H. B. te Leiden was door de recht bank veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, waarvan vier voorwaar delijk. omdat hij een pakket had willen wegnemen, doch dit op hel laatste mo ment niet durfde. In hoger" beroep vor derde de proc. generaal bevestiging van het vonnis. Het Hof heeft opnieuw zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk met drie jaar proeftyd opgelegd. De „graaf van Munster" De huis knecht H. J. A. had van een baronesse te Wassenaar de auto gestolen, en van een freule zilveren lepeltjes, waarna hij er met de auto vandoor was gsgaan, en zich als „graaf van Munster" aandiende. Tegen verdachte werd een jaar en drie maanden gevangenisstraf met af trek van preventief geëist. De recht bank heeft een jaar met aftrek preven tief opgelegd. n.AAGSE POLITIERECHTER. Te ved bollen De kweker W. van G. had méér bloembolle ngeteeld, dan waarvoor hy een vergunning had. De Officier wees erop dat dit tot zeer onge wenste toestanden kan leiden, en om het teveel ontvangen bedrag weer terug te betalen, luidde de eis f. 100 boete of 100 dagen hechtenis. D' politierechter ver oordeelde tot f.500 boete of 30 dagen hechtenis. Finse ambtenarenstaking geëindigd. Het verbond van ambtenaren in Fin land heeft beëindiging verordend van de staking, welke twee dagen geduurd heeft. De telefoon- en telegraafdiensten zijn weer in werking. De besprekingen te Londen NOG GEEN ENKELE BESLISSING. Ook gisteren heeft de conferentie der vier ministers van buitenlandse zaken geen resultaat opgeleverd wat betreft dc door Frankrijk beoogde instelling van twee commissies voor de bepalinh; der DuitSé grenzen B? .n meende, dat ae commissies onmiddellijk ingesteld zou den kunnen worden onder voorwaarde, dat de raad der vier ministers het rci.s zouden worden over de „fundamentele Eütse kwesties". Marshall en B.Jadt jivinden in met bet voorstel tot bet in het leven roepe.i dei commissie.-, mam- hadden bezwaar tegen de beperkende voorwaarde. Mo «/tof wenste in dit sta dium het voorstel niet te bespreke... Molotof wenste in dit stadium even min te discussiëren over de kwestie, of het Saargebied een economische c r.ncid met Frankrijk dient te vormen, terwijl Bevln en Marshall verklaarden in prin cipe deze economische eenheid voor te staan. In zyn antwoord aan Molotof zei Bi- dault, dat over een centrale Duitse re gering eerst dan gesproken zou kunnen worden, als het vraagstuk van de even tuele economische eenheid van Frank- ryk en het Saargebied was opgelost. Frankrijk zou zijn standpunt ten aan zien van de instelling ener centrale re gering pas kunnen bepalen, als bekend was ,of die regering al dan niet het Saargebied zou besturen. De plaatsvervangers voor Oostenrijk hebben de bespreking van het Franse compromis-plan voortgezet. Dr. Gruber. de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, heeft een be roep gedaan op de vier ministers van buitenlandse zaken om de bezetting van Oostenrijk te beëindigen. DE VREDE IN IIET VERItC OOSTEN. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat een nota der Sovjet-rege ring, waarin wordt voorgesteld in Ja nuari a.s. In China een conferentie te houden over de vredesregeling ln het Verre Oosten, te Londen ontvangen is. De Britse regering prefereert echter nog steeds het Amerikaanse voorstel om alle elf landen, die in de commissie voor het Verre Oosten vertegenwoordigd zijn, alsmede Pakistan en Birma aan de on derhandelingen over het opstellen van het vredesverdrag met Japan te laten deelnemen. MOSLEY STICHT NIEUWE BEWEGING. Sir Oswald Mosley. de vroegere leider van de Britse unie van fascisten, heeft op een persconferentie te Londen mee gedeeld, dat hij met zijn aanhangers op een datum, die in het begin van het vol gende jaar bekend zal worden gemaakt, een „eenheidsbeweging'' zal vormen. Mosley zeide, dat de 61 organisaties, die hem om oprichting van een derge lijke beweging hebben verzocht, hebben aangeboden hun eigen activiteit ten gunste van deze beweging te staken. Tot deze 51 organisaties behoren de liga van oud-gedienden de Britse vrij- heidsunie en de Britse afdeling van de Amerikaanse Ku Klux Klan. Mosley verklaarde, dat de Joden, die nos niet lang in Engeland zijn, het land moeten verlaten. Joden van een familie, die verscheidene generaties lang in En geland woonde, zouden mogen blijven De Sovjet-Unie moet het Amerikaanse voorstel tot buiten dienst stellen van alle atoomwapenen aanvaarden, indien alle andere landen er ook mee accoord gaan. Zij moet zich uit die gebieden van Europa terugtrekken, waar zij niets te maken heeft en door middel waarvan zij een ..wetenschappelijke bekwaam heid wil verwerven, om de rest van de wereld aan te vallen". Indien men de Sovjet-Unie een ulti matum stelt, wanneer zy nog geen atoomwapen heeft uitgevonden, zal zij toegeven. Hij stond onderdrukking van het communisme voor, hoewel de com munisten geen „letsel zou worden aan gedaan". Wat er in Indië gebeurt REGENT VAN BUITENZORG. De voormalige Republikeinse Regent van Buitenzorg, R. Hardjadiparta, is thans wederom tot regent van deze plaats benoemd. VICE-ADMIRAAL PINKE IN BATAVIA TERUG. De commandant Zeemacht van Ned.- Indlë, vice-admiraal A. S. Pinke, is per H.M.'s torpedobootjager „Banckert" van zijn reis naar Soerabaja in Batavia te ruggekeerd. Weer 3 doden en 8 gewonden Officieel wordt meatgedeeld, dat de Nederlandse verliezen op 27 November bedroegen 3 doden en 8 gewonden. De dood van 46 Indonesische gevangenen COMMISSIE VAN ONDERZOEK INGESTELD. De Ned. Indische regering heeft be kend gemaakt-, dat de commandant van het Korps Mariniers te Soerabaia een commissie heeft ingesteld teneinde de oorzaak van de dood van de 46 Indone sische gevangenen gedurende het. trein- transport van Bondowoso naar Soera- I baia te onderzoeken. Volgens het officiële communiqué heb ben de Nederlandse autoriteiten een liutenant van de mariniers, een ser geant-majoor alsmede een tolk gearres teerd. Andere getuigen in verband met deze zaak worden in hun barakken vast gehouden. Voorts meldt het communiqué, dat volgens mededeling van dc bereden politie, die belast was met het toe zicht op de gevangenen, na hun aan komst in Soerabaia, de overlevenden hebben verklaard, dat de deuren van dc drie goederenwagons, waarin zjj werden vervoerd, de gehele dag ge sloten bleven en dat zij niets te eten of te drinken hadden gekregen. De transportleider had gezegd, aldus het communiqueé, dat hem was opge dragen de gevangenen naar Soerabaia te brengen en de wagons gesloten te hou den totdat zaj waren aangekomen. Van ae 100 gevangenen waren er 33 in de eerste wagon ondergebracht, 29 in de tweede en 38 in de derde. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen inde afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd Kon. Marine: Marinier 2 (O.V. W.) H. P. Spee, uit. Maastricht. Kon. Landmacht: Sold. 1ste kl. G. H. Wulffaert, uit Sas van Gent. Korp. J. Vaartjes, uit gem. Den Ham. Serg. H. Rhoen, uit Haar lem. Serg. J. H. Hoendervanger, uit Den Haag. Sold. 1ste kl J H Stravers, uit Amsterdam. Sold. 1ste kl. D. H. Seeger, uit Den Haag. Korp. B. Booi, uit Dubbeldam. Kon. Ned.-Ind. Leger: Sold. 2de kl. art. A A. Postma. Eur. sold. 2de kl. Inf. F. A, Binongkan. Ma- doerees sold, 2de kl. (Barisan) Paki. Eur. sold. 1ste kl. art. F. \V. Simon. Menadonees sold. 1ste kl. inf. P. Raintema. Menadonees sold, lste kl. art. H. B. Tuway. Kon. Landmacht: Sold. E. van der Kolk, uit Haaksbergen. een penetrant mengsel van uien en seringen. 2 Vrouweliik schoon is elgenlyk één onzer zwakste zijden, maar omdat we uien niet kunnen uitstaan, 2 openbaarden we ons dus ^}s Joch'em §j en niet- als Karei. Toen ging alles héél vlug- een akelige gil scheurde 2 door de nacht, het licht in de keu- 2 ken floepte aan daar verscheen een 2 2 tweede dame. die onze hond Jan- 2 kend uit het gootsteenkastje sleur- de. naar buiten wierp en sprak Ali kom binnen, ik heb je al zo 2 dikwyis gezegd geen, jongens in de 2 keuken te halen". Geschrokken en gegriefd renden we naar de straat, waar een soort- heer s ons vatte om ons in kennis te stel- len van zijn voornemen, ons in een 2 (als we het goed gehoord hebben"» 2 2 vetvlek te wijzigen, als we nog één- 2 2 maal In dc buurt van Ali kwamen. Kennelijk Karei. =j JOCHEM. 2 ^lllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirH zich 2van wereldtijd en levenstijd, waarin God al lang ingegrepen heeft door Zijn ko men tot ons. omdat het niet zo blijven zal. zoals wy het zelf maken en vor men ln neergang en ondergang, omdat deze neergang en ondergang voor reke ning zal zijn van Hem. die gekomen Is en komt en komen zal om onder ons te wonen. Er is blydschap voor nodig om in onze van echte vreugde gespeende we reld dit Advent te vieren. Doch ook de bliidschap komt met dat Advent tege lijk: want het zal wezen en worden en blilven de verkondigingen van de grote biydschap, die allen volke wezan ?fll! W H K H.M. de Koningin Maandag in Amsterdam H. M. de Koningin zal Maandagmid dag in Amsterdam aankomen om enige tyd in de hoofdstad te verbiyven. Café „Le Berry" in Den Haag totaal uitgebrand. Hedennacht circa kwart voor drie brak op tot nu toe onbekende oor zaak brand uit in de beneden verdie ping van het pand Lange Houtstraat 15, te Den Haag, waarin het cafc- bcdrüf „Le Berry" is gevestigd. Hoewel de brandweer te kampen had met een vry zware "rookontwikkeling gelukte het haar de vlammen meester te worden, toen deze de 2e verdieping bereikten. Het cafébedrijf en de eerste verdie ping zijn totaal uitgebrand. De belde daarboven gelegen onbe woonde étages bekwamen zware water schade. Het aangrenzende perceel, waarin het woninginrlchtingsbedryf Bas van Pelt gevestigd is, had eveneens grote waterschade. De vermoedeiyke oorzaak is een ach teloos weggeworpen cigaretteneindje. Stemming over deling van Palestina 24 UUR UITGESTELD. Het lot van Palestina is gisteravond niet beslist, daar de algemene vergade ring der VN een Frans voorstel heeft aanvaard waarby de stemming over de verdeling van Palestina 24 uur wordt uitgesteld, De by eenkomst der algemene vergadering is tot Zaterdag 22.00 (Ned. tijd» verdaagd. Alle Arabische landen steunden het. Franse voorstel, dat werd aangenomen met- 25 tegen 15 stemmen. De V.S. en de Sovjet-Unie stemden tegen, G^pot-Brit- tannlë onthield zich van stemming. TER VERBETERING VAN RAPPORTCIJFERS. In de Chinese provincie Kiangsoe zon een scholier op een middel om een be- 1 ter rapport te krijgen. Vooral in Engels was hy niet sterk. Hij begaf zich naar j het kerkhof, groef het lykje van een I nog kortgeleden gestorven kind op en j verorberde de hersens, in de mening. J dat hij daarmee de prestaties van i eigen hersens zou verhogen. De scholier is door de politie gearresteerd. Paul van Zeeland naar België terug. Dc heer Paul van Zeeland is gister- j middag wederom per auto naar Brussel I vertrokken. Hij was niet in staat enige j mededelingen omtrent het met de Ne- I derlandse regering besprokene te doen. doch verklaarde, dat zyn bezoek een informatorisch karakter .had. Waar schijnlijk zal hy binnen fu of 14 dagen de terugreis naar Batavia aanvaarden. GRETA KELLER GAAT NACHTCLUB OPENEN! Aan boord van het K.L.M. toestel, dat vanmorgen uit New York op Schip hol arriveerde, bevond zich de chanson- nière Greta Keller. Zij vliegt door naar Zwitserland, waar zij, in verband met het komende Olympisch seizoen in St. Moritz op 23 December een nachtclub: „Chez Greta" zal opmen. Tevens zou j Greta Keller gedurende haar verblijf in Europa trachten relaties aan te knopen met jonge kunstenaars, teneinde hen in Amerika te introduceren OUDE MAN TE GRONINGEN VERMOORD. Toen de heer K. S. uit de Ebbinge- 1 straat te Groningen gisteravond een praatje wilde maken met zyn beneden buur. de 69-jarige C. de B., trof hij deze, i met messteken doorboord, dood in zijn j woning aan. Onmiddellijk werd de poli tie gealarmeerd, welke constateerde, dat hier van een misdaad sprake was De heer S. had niets gehoord, evenmin als de andere buren. CANADESE ZEELIEDEN STAKEN. Leden van de Canadese Bond van Zeevarenden hebben te Halifax, St. John en Quebec het werk neergelegd, daar het loongeschil tussen reders en de bond niet nader tot een oplossing schynt te zijn gekomen. Het ultimatum dat de bond de reders heeft gesteld, liep te middernacht af. Wanneer de staking voortgang vindt, zal de scheepvaart aan beide kusten van Canada stil komen te liggen en zal de verscheping van voedsel naar Europa en China waarschyhlijk moe ten worden stopgezet. Ambtsaanvaarding van prof. dr. S. Hofstra Prof. dr S. Hofstra In het groot-auditorium van de Rijksuniversiteit alhier aanvaardde pref. dr S. Hofstra gistermiddag het ambt van bijzonder hoogleraar in de Afrikaanse Volkenkunde vanwege het Leids Universiteitsfonds met het- uit spreken van een inaugurele oratie ge titeld „Afrikaanse volkenkunde, proble men, plaats en betekenis". Prof. Hofstra zag de stof van deze voordracht in drie genoemde onderde len uiteenvallen en wijdde zich aan vankelijk aan de problemen die de stu die der Afrikaanse volkenkunde op werpt, n 1. de sterke differentiatie van de bevolking, de veranderingen die voornamelijk in de laatste tientallen jaren vooral door Europese inwerking aan een belangrijk deel van Afrika een ander aanzien gaven, en de constante Labour handhaaft record IN TUSSENTIJDSE VERKIEZINGEN. De Britse Labourpartij heeft de par lementszetel van Oost-Edinburgh, die onlangs vacant was was gekomen, be houden. De regering heeft haar merkwaardig record nooit een parlementszetel te hebben verloren ln tussentijdse verkie zingen gehandhaafd. Deze was de 23ste tussentijdse ver kiezing. Labour behaalde 16,906 stemmen, te gen de conservatieven en nationaal li beralen 11,490 (bij de verkiezingen in 1946 verwierf Labour 19,300 stemmen en de conservatieve partij J2.771. De Lagerhuiszetel /oor Howden in Yorkshire is bij de tussentijdse verkie zing met 23,344 stemmen voor de Brit se conservatieven behouden gebleven. Zijn Labouropponent behaalde 9,298 stemmen. en algemene factoren, die desondanks ook in de Afrikaanse culturen van grote waarde zijn. Nog slechts een zeer klein gedeelte van deze problemen is tot dusver onderzocht en tegenover het grote nog braakliggende terrein staat slechts een gering aantal geoefende en geschikte wetenschappeiyke krachten De plaats die de studie ln de volken kunde inneemt ontleent vooral waarde aan het feit, dat de primitieve cultu ren nog min of meer als een eenheid kunnen worden beschouwd en beschre ven, en dat hier nog de belangrijke verschijnselen van de wisselwerking tus sen cultuurelementen kunnen worden onderzocht. De wetenschappeiyke waarde van deze studie vloeit voort uit de ervaring, dat reeds zo dikwijls een geïsoleerd on derzoek op den duur van algemene waarde bleek te zyn, terwyi voorts de beoefening van de volkenkunde voort vloeit uit een behoefte aan begripvoor menselijke verhoudingen, voor de psy che van de mens, voor gang en wezen der cultuur. Daarenboven ontleent een gebied als Afrika haar belang nog aan het feit dat wij hier niet met vroegere of stervende beschavingen te maken hebben, doch met een mensenwereld die reeds door zijn vitaliteit, door zijn grote getal en door zijn politieke en economische positie in de toekomst noodgedwongen een rol zal spelen, die met ons aller materiële en geestelyke bestaan verbonden is. Het is een con tinent, dat nog in een toestand van betrekkelijke stabiliteit, maar met op komende veranderingen verkeert, een stadium dat andere gebieden in de wereld reeds hebben verlaten. Wij staan hier voor vragen, die ook voor het algemeen publiek grote be tekenis hebben. De volkenkunde van Afrika moge Iets bijdragen tot de ver sterking van het internationale en intercontinentale denken, die ook ons land wel zeer behoeft en die niet slechts op kennis doch bovenal op goede wil en inzicht berust. De omstandigheid dat wy in Afrika geen directe belangen hebben, kan mis schien bijdragen tot onbevangenheid van oordcel. In de gebruikelijke toespraken aan het einde van de oratie merktqf prof. Hofstra op, dat de studie van Afrika meer dan elders in ons land een plaats verdient aan de Leidse Universiteit, die in de wetenschappen van Oosterse ta len en culturen en ln het vergelijkend onderzoek zulk een roemrijke traditie heeft verworven. Welke bydrage ons land in deze materie zal kunnen leve ren moet worden afgewacht, doch veel zal daarbij afhangen van de mogelijk heden. die hier geschapen kunnen wor den, zowel ten aanzien van het ver richten van ethnografisch onderzoek als inzake vergeiykende arbeid. De wij ze. waarop door onze regeringen het volkenkundig onderzoek van Indonesië tot dusver veelal werd verwaarloosd, stemt niet hoopvol, doch wellicht komt men ook in die kringen tot een beter inzicht Na de inauguratie vond een drukbe zochte receptie plaats.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2