Oud-burgemeester van Leiden verdedigt zijn beleid WEERBERICHT Mr. R. N. de Ruijter van Steveninck: „Atoombom voorkwam communistische overheersing van West-Europa Het Franse leven thans vrijwel geheel lamgelegd Met een enkel woord föste Jaargang ZATERDAG 29 NOVEMBER 1947 No. 26249 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Teleïoon Dlr en Aam.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no.: 57055 WereW in wording of verwording Het beeld der grote vraagstukken, dat momenteel de wereld beroert, is, helaas, nog weinig veranderd. En van enige oplossing is in werkelijkheid dan ook geen sprake Neem ojn te beginnen: Frankrijk.... Het lijkt wel of men daar van kwaad tot erger vervalt. Zoals wij reeds voor zagen, heeft Blum, de leider der socia listen, niet voldoende vertrouwen kun nen opwekken, om de leiding op zich te kunnen nemen van een nieuwe rege ring, die de Augias-stal der stakingen zou reinigen. Zodoende is men beland bij een outsider in de grote politiek, Robert Schuman, minister van Finan ciën in het kabinet Ramadier voor de MRP. Ongetwijfeld een man 'van goe den wille en van erk.nde onkreukbaar heid, maar of hy de moeilijkheden zal weten te overwinnen? Reeds de vor ming van zijn kabinet leverde onver wachte lasten op, zodat de basis van zijn regering niet zo breed is geworden als hfj wel wenste. Dientengevolge is zijn aanvankelijke meerderheid, waarmede hij de opdracht tot de regeringsvorming zag bekroond, reeds aanzienlijk afgenomen. De tijd van praten is voor Frankrijk voorbij, wil het land nog gered worden uit de chaos, die het tot de lippen is gena derd, het is nu een tijd van doen! Dat doen laat echter nog op zich wachten. Hoewel de stakingen het land practisch volledig verlammen, geleid door een hartstochtelijke minderheid, waarvan de kern natuurlijk door de communisten wordt gevormd, is van daadwerkelijk ingrijpen nog niets gekomen. Reeds is het land een schade toege bracht, waarvan de cijfers moeilijk zijn te schatten. En dat in een land, dat volkomen" afhankelijk is geworden van directe steunverlening van buiten, dus van Amerika, als het enige land, in staat om hulp te verschaffen. Weliswaar begint zelfs in de C.G.T., de grote Franse vakvereniging, een minderheid zich te roeren, maar de communisten beheersen nog te zeer de gang van zaken om voorlopig wijzi ging van betekenis te mogen verwach ten. Slechts door de meest rlgoureuse maatregelen zal de regering, die overi gens een open oog heeft voor gerecht vaardigde eisen der arbeiders, het land kunnen redden, doch spoed is noodza kelijk, grote spoed zelfs. Zal de regering Schuman die spoed en die kracht kunnen opbrengen? Vooralsnog lijkt twijfel gerechtvaar digd. Opvallencf- in de huidige omstandig heden is zeker, dat De Gaulle zwijgt en zodoende opnieuw de macht op de ach tergrond vormt Óm straksl toe te grijpen? Tegen de verwachting in, schijnt in Italië de regering De Gasperi langzaam maar zeker de situatie de baas te wor den, al is de rust nog niet geheel terug gekeerd. Toch is moeilijk te loochenen, dat de toestand zich aan het ophelde ren is en de kansen stijgen, dat bij een spoedige hulpverlening van over de Oceaan Italië zich zal weten te redden uit de greep der communisten. Zal die hulp werkelijk spoedig afkomen? Het vreemde geval doet zich voor, dat de Senaat, gewoonlijk het lichaam in de Verenigde Staten, dat het langzaamst pleegt te werken, nu de meeste spoed betracht, terwijl het Huis van Afge vaardigden moeilijkheden dreigt te ver oorzaken. Toch lijken de kansen goed, omdat de grote meerderheid van het Amerikaan se volk terecht inziet, dat de hulp on afwendbaar is, wil men West-Europa uit de klauwen van het communisme bevrijden. Zodoende zal Italië wellicht beter nog dan Frankrijk de grote krachtproef doorstaan, al scheen het aanvankelijk, dat in Italië het gevaar van de com munistische agressie het meest was te duchten. Onder zeer slechte „voortekenen" is de conferentie te Londen aangevangen. Tot op het laatste ogenblik toe konden de plaatsvervangers der 'grote vier het zelfs niet eens worden over de volgorde der agenda, zodat een agenda op het moment van bijeenkomen ontbrak. Wonder boven wonder, is deze impasse spoedig opgelost, doordat Molotof zon der veel blikken of blozen de andere drie ter wille was en de Oostenrijkse kwestie als nummer een der agenda aanvaardde. Moet men daarin een hoopvol teken zien of is het slechts schijn? Spoedig zal dit wel blijken! Geheel gerust zijn wij er nog niet op, want de Rus kan te allen tijde opnieuw roet in hét eten werpen, daar in wezen nog niets is geregeld. En met name de kwestie der Duitse activa in Oostenrijk, tot dusver het grote struikelblok inzake overeenstemming, blijft een makkelijk te hanteren wapen in handen der Sov jets. Niettemin, de eerste gang van zaken is niét zonder hoop. Maar daaromtrent verwijzen wij naar de beschouwing van onze Londense correspondent, elders in dit blad opgenomen. Alleen reeds het feit, dat erkend wordt, dat de omstandigheden dwingen tot ernstige pogingen om tot een be vredigende oplossing te komen, gee£t althans hoop WISSELEND WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk meest zwakke verander lijke, later weer toenemende wind tus sen Zuid en Oost: Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen, hier en daar nevel of mist en plaatselijk enige sneeuw of regen. Des nachts op sommige plaatsen lich te vorst. Overdag tempratuur even bo ven het vriespunt. 30 NOVEMBER. Zon op: 8.23 uur; onder: 16.34 uur. Maan op: 18.09 uur; onder 11.11 uur (5 Dec. L.K.) I" '-wat'r te Katwijk te 5 en 17.22 uur (1 Dec. 5.45 en 18.10 uur). Vrijwel de gehele middag werd gisteren door het Leids Tribunaal gewijd aan het verhoor van de 12getuigen a décharge, die waren opge roepen in de zaak tegen de oud-burgemeester van Leiden, mr. R .N. de Ruijter van ^feveninck. „Ik stond aan de kant der Nederlanders". Getuige G. P. E. Weijer, chef van de afdeling Algemene Zaken, verklaart o. m. nog, dat de burgemeester zich inder- citanten. In de eerste jaren heeft verd. zich hier buiten gehouden; later wenste hij een opgave van de sollicitanten te ontvangen. Hoewel ook toen niemand buiten de voordracht van de inspec teurs om werd benoemd, heeft verd. op het laatst een paar benoemingen ge- soon een vertrouwelijk onderhoud met de burgemeester wilde hebben, ls hier toe nooit in staat gesteld; de betreffende persoon is kort hierop in vaste dienst aangesteld. Verd.: „Ik kan mij de finesses van deze zaak niet meer herinneren." t t A Getuige: „U heeft tegen mfj gezegd, flicten tussen de burgery en de Orts- dat u van p]an was deze persoon te. be- kommandantur voor te doen, dan stelde noemen, tenzij er bezwaren tegen hem verd. er prijs op, dat deze aan hem ter waren. Ik vroeg toen om een onderhoud afdoening ter hand werden gesteld. Toen en u zou mij nog bellen." getuige zich niet wilde belasten met de op een vraag van besch. aan getuige graafwerken aan de Haagse Schouw. of het deze bekend is, dat hij pogingen heeft hij dit aan de burgemeester ken- heeft aangewend om hem uit het con- baar gemaakt, die hierop de heer centratiekamp to Vught ontslagen te Kwaadgras met een en ander belastte, krijgen, antwoordt getuige bevestigend. Hoge onderscheiding mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen In aansluiting op deze getuigen verklaring deelt verdachte mede. dat het steeds zijn streven is geweest om klachten tegen Nederlanders uit handen van de Duitsers te houden; zijn nationaal-socialistise overtui ging heeft hy aan niemand opge drongen. Getuige H. Hagemans wordt gehoord a.v. dc arbeidsinzet en het opgeven 70 personen door verd. aan de ding en -kleding niet wenste. DE BURGEMEESTER WAS NIET BANG. Op een vraag van verd. verklaart ge tuige, dat hij tijdens de ambtsperiode van mr. De Ruijter van Steveninck de overtuiging heeft gekregen, dat de bur gemeester niet bang v/as om ook tegen over de Duitse autoriteiten in menig opzicht zyn afwijzende mening kenbaar te maken. Getuige prof. dr. J. N. Bakhuijzen v. d. Brink wordt gevraagd naar zijn oor deel over het optreden van verd. als voorzitter van de Commissie Oud-Ar- deze getuige verklaart, dat de burge meester nooit met hem over politiek heeft gesproken; als burgemeester was verd. strikt zakelijk. Op de vraag van verd of hij zich op het stadhuis een rechtvaardig en humaan chef toonde, antwoordt ge tuige, dat in het gebouw nooit enig geluid over de onrechtvaardigheid van de burgemeester werd gehoord. CONFLICTEN TUSSEN DE BURGERIJ EN DE ORTS- KOMMANDANT, DE „KEUKEN VAN DE BURGEMEESTER". Besch., die het in verband met deze tenlastelegging nuttig oordeel de om het Tribunaal een inzicht te geven in de „keuken van de bur gemeester", zet uiteen, dat hij er steeds op uit is geweest om op slinkse wyze het vertrouwen en de goodwill van de diverse Fachberatcrs te winnen. Hierdoor heeft hij o.a. weten te bereiken, dat aan alle ge meente-ambtenaren boven de 30 jaar een vrijstelling voor de arbeidsinzet werd uitgereikt en dat Leiden voor wat het personeel van de gemeente betreft, op de zwarte lijst werd ge plaatst. Voorts stelt verd. het Tribunaal op de hoogte, dat hfj indertijd de agent van De heer Th. Barnard, die ook al ten tijde van burgemeester v. d. Sande Bak- cliief, in het bijzonder in het "conflict, huizen optrad als contactman tussen de tussen de heer Byleveld en de archiva- burgemeester en de Ortskommandant. ris. Verd. zou dit conflict, aan de hand verklaart als getuige, dat zijn tactiek bij pol. v. Es oneervol ontslag heeft ge- van een uitgebracht rapport ten gun- i de komst van mr. De Ruijter van Ste- geven, omdat deze zonder zijn voorken- ste van de archivaris hebben opgelost, i veninck niet is gewijzigd. Ook- verd. gaf Dis is toegetreden tot de Waffen S.S- J_IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII^ Ook zou get. als voorzitter van de Ar- i blijk een open oog te hebben voor de Nooit ben ik, aldus verd., bang geweest cpaak in 't wiel menraad geen hinder van dc burge- i noden en lasten, wqlke uit de bezetting om dingen te doen. welke in het oog p ttKMt ltN dit werk in dezelfde geest voort te zet ten. Daartoe heeft hij nog een bezoek gebracht aan de secretaresse van deze Vereniging, mevr. Menkhorst. Het be stuur van deze vereniging stelde zich echter op het standpunt niet langer ziin medewerking te kunnen verlenen. De subsidie, welke voor dit werk op de begroting voor de Volksdienst was uit getrokken, ging tot hetzelfde bedrag als voordien voor de Ver. voor School kindervoeding, Wel was f. 5000 bestemd voor het personeel, maar dit is aan geen enkele N.S.B -er ten goede geko men. Ook deze getuige verklaart, dat verd. nooit zijn nat.-socialistische over tuiging aan hem heeft opgedrongen. Als ambtenaar voor de jeugd- en gezins zorg buiten schoolverband werd de heer Splinter, die geen N S.B.-er was, be noemd. meester hebben ondervonden. DE BENOEMING VAN I LEERKRACHTEN. De chef van de afd. Onderwijs, de heer H. A. Vriend, zegt, dat in de op de scholen uitgereikte zangboekjes iiederen i waren opgenomen, welke al lang beston den, zo ook het lied„Hou zee, hou zee, hou moedig zee". Van de burge meester is wel een schrijven aan de schoolhoofden uitgegaan om deze liede- ren op school in te studeren. Verder verklaart getuige, dat de burgemeester j Indertijd heeft gelast, dat de onder wijzers, die de verplichte lezing bij woonden en deze wensten te verlaten, moesten blijven. Bij de benoeming van leerkrachten was het altijd de gewoonte I dat de inspecteurs een onderzoek in- 1 stelden naar de geschiktheid der solli- I voortvloeiden. Dreigden er zich al con- De moderne Icarus Het nieuwsorgaan van de „Scan dinavian Airlines System" weet te melden, dat een Amerikaanse heli copter fabriek een veilige versie van Icarus' wassen vleugels op dc markt wil brengen. De toekomstige „vliegende man" behoeft geen angst te hebben, dat de zon zyn vleugels zal doen smel ten. In een rugzak zal hij een mo tor meevoeren, die een boven zyn hoofd bevestigde propeller in be weging brengt. van de Duitsers niet welgevallig waren. Naar de secretaris van de K N.V.B. Mr. dr. S. Rozemond doet dan als ge tuige een heel verhaal over de benoe ming van enkele NB.B.-ers bij zyn dienst. Vooral tegen één van deze be noemingen heeft getuige zich ernstig verzet, omdat hij meende te weten, dat de te benoemen persoon hem verraden zou hebben. Getuige, die over deze per- H afd. Leiden ons mededeelt, zijn j alle voor Zaterdag en Zondag M p vastgestelde wedstrijden in verband met de. gesteldheid der terreinen Ij afgelast. IHIIIIIIIIIIIIIlllllllllllinilllllllllllllllllllH Regering roept meer tgoepen op Het hospitaalkerkschip De Hoop in deLeidse grachten, op weg naar Katwijk. (Foto Van Vliet) De stakingen in Frankrijk blijven zich uitbreiden. Gemeld wordt, dat te Parijs de stadsreinigingsdienst, het admini stratieve gemeentepersoneel, de begra fenis-ondernemingen en het zieken huispersoneel heden in staking zullen gaan. De bond van metropersoneel zal vandaag zijn standpunt bepalen. Het PTT-personeel heeft voor ge heel Frankrijk do staking afgekon digd. Het vakverbond van mijnwerkers heeft eenzelfde bevel uitgegeven. Het verbond van het personeel van gas- en electrlciteits-bedrijven schaarde zich aan de zijde van de vakbonden, die officieel reeds in staking zijn. Tenslot te heeft het verbond van het Parijse ge meentepersoneel een staking afgekon digd, die hedenochtend zal beginnen. Indien deze bevelen worden opgevolgd, zou Parys geheel van licht, water, tele foon-, post- en telegrafische verbindin gen verstoken zyn. Volgens een communiqué van het de partement van publieke werken en ver voer hebben er daden' van sabotage plaats gehad, welke „op bevel van der den volvoerd zyn en verontwaardigd van de hand worden gewezen door de overgrote meerderheid der spoorweg mannen". Men zou onder meer voer tuigen tot stoppen hebben gedwongen en stations met stakers hebben doen vollopen, zodat het personeel zijn werk niet kon verrichten. Er zyn nationale stakingscommissies gevormd, die de actie der vakbonden, v/elke officieel aan de staking deelne men, zullen ondersteunen. De commissies houden contact met de „commissies voor verdediging der repu bliek", die „op initiatief der communis ten zo veel mogelijk in fabrieken en werkplaatsen gevormd zijn". Het ls niet nauwkeurig bekend, hoe veel personen staken. Sommigen schat ten het aantal stakers op een millioen, terwijl de communisten het op twee millioen ramen. Volgens personen uit de omgeving van generaal De Gaulle zou geen van beide partijen op dit sta dium aansturen op een burgeroorlog. Men meent te weten, dat de rege ring een onmiddellijke mobilisatie voor de duur van zes maanden over weegt van de noodzakelijke diensten, zoals mijnen, spoorwegen, posterijen en havens. Besloten ls het tweede deel der lichting 1946 onder dc wapenen te roepen. Het gaat om ongeveer 80.000 man. De regering had reeds op 22 Novem ber 100.000 man van de lichting 1947 opgeroepen als voorzorgsmaatregel. De regering heeft voorts in een ver gadering onder voorzitterschap van pre sident Auriol besloten, dat er geen be lasting zal worden geheven op de maan delijkse premie van 1.500 francs, waar toe de regering Woensdag had beslo ten, en dat gezinstoelagen zullen wor den verhoogd. Tevens besloot de regering aan het parlement te verzoeken zich gereed te houden om alle maatregelen, welke de regering aan de nationale vergadering zal voorleggen, onmiddelijk in behan deling te nemen. BINNENLAND Kapitein ter zee J. B. Meijer, hoofd van het bureau „Wetenschappelijk On derzoek" van het Ministerie van Marine, is met ingang van 1 October bevorderd tot schout b(j nacht. Hr. Ms. Kanonneerboot „Van Klns- bergen". het vormingsschip voor adel borsten. keert Woensdag a.s. onder com mando van kapitein luitenant ter zee W. F. van Vreeswijk, te Rotterdam terug, uit de West-Indische wateren. Het schip heeft daar een oefenreis gemaakt teza men met Hr. Ms. onderzeeboten „O 23" en „Zwaardvlsch", die reeds eerder in Rotterdam zyn teruggekeerd. Naar aanleiding van de rede van minister W. Drees ten aanzien van de landarbeidersionen in de Tweede Kamer werd op het secretariaat van de Stichting voor de Landbouw een bespreking gehou den. waarby teleurstelling over het stand punt van de minister werd uitgesproken. Op het Belgische Ministerie van Onderwys is onder voorzitterschap van prof. Verdeyen een Nederlands-Belgische subcommissie, bijeengekomen, welke een studie zal m^ken van de vereenvoudigde spelling. Op 1 December a s. zal een recht streeks internationaal tarief van kracht worden voor het vervoer van bepaalde goederen als wagenladingen tussen Neder land (locaalverkeer) enerzijds en Bazel anderzijds, transiet België, het Groother togdom Luxemburg en Frankrijk. Van de 208 in Zuid Holland in de oorlog verwoeste boerderyen zijn er tot nu toe 23 nieuw gebouwd. Binnenkort zal in Amsterdam arri veren de Britse torpedoboot Jager „Gar land". die door de Kon. Marine van de „Royal Navy" zal worden overgenomen. Het schip krygt bij de Kon. Marine de taak van zeegaand opleidingsschip voor de on derzeeboot-bestry ding. doch behoudt ten volle zyn gevcchtswaarde. Naar van de zijde van het Ned. R.K. Huisvestingscomité. afdeling Tilburg wordt medegedeeld, zal binnenkort gast vrijheid worden verleend aan 500 Oosten rijkse kinderen, die in Tilburg en omge ving ondergebracht worden. Naar Ned. Indlë kan zeepost worden verzonden met het m.s. „Sloterdljk", dat op 4 December eii met het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt", dat op 10 December a.s. vertrekt. Posten uiterlijk op resp. 2 en 8 December a.s. Hr. Ms. torpedojager „Van Galen" zal op 12 December a.s. in Batavia aankomen. Post, die by aankomst aan de opvarenden uitgereikt moet worden, moet uiteriyk 4 December gepost zijn. Na langdurige voorbereidende be sprekingen er waren niet minder dan 24 vergaderingen voor nodig werd gis teren te Utrecht de stichtingsvergadering gehouden van de N.V. P.T.Thet Nederl. Verbond van P T.T.-sport- cn ontspan ningsverenigingen. Voldoening werd geuit over het tot standkomen van deze over koepelende organisatie, die zij van groot belang achtten voor het personeel der F.T.T. BUITENLAND De regering der Sovjet-Unie heeft Valerian Zorln, Sovjet-ambassadeur te Praag, tot plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken benoemd. Hij ls de zesde Generaal Nogues, resident-generaal van Marokko tijdens het Vlchy-bewlnd, ls door het Franse hoge gerechtshof te Parijs tot 20* Jaar zware arbeid, verlies van bur gerrechten en confiscatie van al zyn be zittingen veroordeeld. HIJ werd er van be schuldigd de Franse troepen in Marokko in 1942 bevel te hebben gegeven de ge allieerde landingen te beletten. Men ge looft. dat generaal Nogues zich thans in Portugal bevindt. Het Joegoslavische parlement heeft een wet aangenomen, volgens welke langs de gc-hele landsgrens een veiligheidszone van 15 km zal worden afgebakend. Buiten landers en ook Joegoslaven die geen specialo vergunning bezitten, mogen deze zone niet betreden. De maatregel geldt ook voor do kuststrook. Overtreding wordt ge straft met 3 maanden hechtenis of 3.000 dinar boete. Mecano's, stewards, expeditiepersoneel en chauffeurs van de Zweedse luchtvaart maatschappij A.B.A. zijn in staking ge gaan. Alle luchtiynen van de A.B.A. liggen dientengevolge geheel stil. Het motief van de staking ls loonsverhoging. Het 169 ton metende Franse vracht schip ..Roger Juliette" is voor Frontig- nan bi] Sete aan de Franse Zuidkust op een rif gelopen en met zyn gehele be manning vergaan. Men gelooft, dat zij uit 7 of 8 man bestond. Tass, het officiële Sovjet-persbureau, meldt ln een telegram uit Perzlë, dat te Tebrls. de hoofdstad van de' Noordelijke Perzische olie-provincie Aserbeldzjan, de staat van beleg weer ls afgekondigd. De temperatuur ln het gebied van Nice aan de Franse Rivléra was gisteren tot beneden het vriespunt gedaald. Volgens een telegram uit Boedapest van het Sovjet-Russische nieuwsbureau Tass. dat aanhalingen deed uit kranten berichten. hebben de Hongaarse autori teiten aan de grens met Oostenrijk een speciale contróle van papleren georgani seerd. waarbij, over een grensgedeelte van ongeveer vijftien kilometer, ln één week tijds meer dan zeshonderd personen werden gearresteerd. Het bleken voor het merendeel Duitsers te zijn. waaronder voormalige SB.-lieden, die illegaal naar Hongarije waren gekomen, en andere po litieke vluchtelingen, smokkelaars en be ruchte misdadigers. Volgens radio-Moskou ls te Stock holm een grootscheepse ondergrondse organisatie ontdekt, „die fascisten en oorlogsmisdadigers uit Duitsland hielp ultwyken". Radio Moskou voegde er aan toe, dat volgens de pers de Zweedse politie negen personen heeft gearresteerd. Het Noorse parlement besloot dezer dagen eenstemmig het vliegveld van Sta- vanger. Sola, binnen de korst mogelijke tijd te vergroten tot een grote Atlantische luchthaven, welke door de Scandinavische luchtvaartmaatschappy gebruikt kan wor den voor transatlantische vluchten. BENOEMD TOT COMMANDEUR IN ORDE VAN ORANJE NASSAU. Get. zegt zich, op een vraag van verd. te herinneren, dat hem via de secretaresse van de burgemeester een verzoek be reikte om de gezinnen van gearres teerde agenten wat ruimer te helpen in hun maatschappelijke omstandigheden. WINTERHULP EN VÓLKS- DIENST. Hierna wordt de heer C. J. v. d. Lelie, voormalig chef van het plaatselijk bu reau van de gemeente Leiden, waaron der de Winterhulp en de Ned. Volks dienst ressorteerden, gehoord. Getuige, tijd zeer verontwaardigd betoonde toen daan, welke een politieke achtergrond leden van de W.A. er eigener beweging hadden. Deze waren dan ook tegen het toe overgingen om o.a, bij De Turk en advies van de inspecteurs in. Ten slotte het badhuis bordjes op te hangen „Voor 1 zegt getuige, dat de burgemeester warme - joden verboden". Deze zijn toen ook belangstelling voor het onderwijs aan Fachberater bij het Gew. Arbeidsbu- ulclto„ weggehaald. Verder heeft getuige zich de dag heeft gelegd, waarby hij zich reau. Get. verklaart, dat hij indertijd j dje met deze functie reeds tfen tijde van tegenover verd. in afkeurende zin uit- niet op zijn politieke overtuiging liet deze namen niet heeft willen verstrek- ^et burgemeesterschap van mr. v. d. gelaten over de verplichte opheffing van voorstaan. Ook heeft de burgemeester ^en, waarop de Fachberater zich in ver- gande Bakhuizen was belast, zegt, dat de Ver. voor Schoolkindervoeding en indertijd geen N.S.B.-er als leider van i ^ndip2 gesteld met de Jsurge- verd nooit heeft getracht de uitkerin- -kleding. Get. meent te weten, dat ookjeugdzorg buiten schoélverband be- 1 J verd. zich tegen deze opheffing heeft i noemd. verklaard. Getuige zegt geprobeerd te I Getuige F. Verstegen, gemeente-ont- hebben het voormalig bestuur van deze vanger, die tijdens de bezetting voor- vereniging te bewegen het werk onder zitter van de inkoopcommissie voor gc- auspiciën van de Ned. Volksdienst te I meentepersoneel was, zegt, dat mede doen voortzetten. Deze plannen zyndoor toedoen van verd. in de honger- echter mislukt, omdat men dit in de winter aan de werkzaamheden van de kring van de Ver. voor Schoolkindervoe- commissie uitbreiding is gegeven. Ook meester. Getuige zegt, dat verd. hetgen van winterhulp slechts aan N.S.B.- niet aangenaam vond om deze mensen ers ^en g0ede te doen komen en zich weg te sturen. Verd, keek altijd wel I altijd als onpartijdig man met de zaken naar het belang van de gemeente. j van winterhulp en Volksdienst heeft ingelaten. Bij de verplichte opheffing van de Ver. voor Schoolkindervoeding kleding heeft getuige nog getracht Mr. A. van de Sande Bakhuyzen. Tydens een gistermiddag gehouden bijeenkomst van het college van curato ren der Leidse Universiteit, heeft de president-curator, mr. J. E. baron de Vos van Steenwijk medegedeeld, dat het H.K.H. de Prinses-Regentes heeft behaagd mr. A. van de Sande Bakhuy zen te benoemen tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Ongetwijfeld mag deze hoge onder scheiding worden gezien als de officiële erkenning van de grote verdiensten, welke de heer van de Sande Bakhuyzen in zijn kwaliteit van president-curator zich gedurende vele jaren Jegens de Leidse Universiteit heeft verworven. DE UNIVERSITEIT. Getuige A. van Hoogstraten, admini strateur der universiteit, verklaart, dat verd. onaangenaam was getroffen door het vertrek der curatoren; verd. zou nog gevraagd hebben om aan te blijven. De uitzending van het Universiteitsper- soneel naar Duitsland heeft verd. zo veel mogelijk beperkt. Toen de heer Kronig op het Acad. Ziekenhuis een nat.-socialistische vlag had uitgehan gen, is zijn bevordering door verd. uit gesteld. Verder heeft besch. volgens deze getuige moeite gedaan om te verhin deren, dat een gedeelte van het instru mentarium van het Kam. Onneslab. door de Duitsers in beslag werd genomen, terwijl verd. zich ook heeft verzet tegen het onbehoorlijk optreden van prof. Van Genechten tegenover Senaat en professoren en tegen de benoeming van prof. Van Genechten als hoogleraar. De heer R. Ensingh, hoofd van het ge meentelijk bureau voor de volkshuisves ting, verklaart als getuige, dat verd. steeds er op uit ls geweest om de be langen van de Leidse burgerij naar beste weten te dienen; het algemeen be lang ls door verd. geregeld ln acht ge nomen. Zelfs heeft verd. nog een ge- evacueërd gezin uit Katwijk 8 maanden in zijn huis genomen. Toen wijlen wet houder Verweij als gemeentelijk evacua tie-commissaris bedankte, heeft verd. hem in zijn plaats benoemd. Ten slotte verklaart ook de heer Ensingh gewei gerd te hebben aan de textielvordering mede te doen. terwijl ook hij niet met de politieke aspiraties van verd. is las tig gevallen. Nadat getuige J. J. Aalbersberg, voor heen ambtenaar ten stadhuize en gerui me tijd secretaris van de burgemeester, nog had verklaard, dat hij tijdens zijn werkzaamheden op een Duits bureau had vernomen, dat men hier niet erg te vreden was over de arbeidsinzet van het gemeentepersoneel, in verband waar mede ook Leiden op de zwarte lijst werd geplaatst, legt de broer van verd, kolo nel A. C. de Ruijter van Steveninck, een verklaring af over de buitengewone ver standelijke vermogens van zijn broer, wiens werkzaamheden ook in militaire kringen zeer werden gewaardeerd en waarvan zijn arbeid bij de luchtkarte- ringsdienst een belangrijk onderdeel vormt. Spr. ontkent ten stelligste, dat zijn broer ooit zou hebben aangestuurd om het landsbelang ten eigen bate te schaden. Alvorens de president, mr. Ph. J. de Ruyter dc Wildt, de verdediger in de gelegenheid stelt tot het houden van zijn pleidooi, vraagt hij verdachte nog hoe of deze zich de positie zag van H.M. de Koningin tydens Haar ver blijf in Engeland. Verdachte antwoordt hierop, dat hij zich hierover niet wenst uit te laten omdat de Koning (in) volgens de gond- wet onschendbaar is. Mjjn trouw aan de Koningin sluit bovendien in. dat ik bereid ben myn leven voor Haar te geven, aldus verdachte. DE VERDEDIGER AAN HET WOORD. De verdediger, mr. J. M. M. van Asch van Wijck, die vervolgens het woord ver krijgt, zet allereerst uiteen, dat alles zich ln deze zaak concentreert rondom de be noeming van verdachte tot burgemees ter. Alvorens aan zijn pleidooi te begin nen, leest spr. een schrijven voor van de heer Rietveld van het departement van Defensie, waarin de verdachte een uitmuntend officier wordt genoemd, die niet alleen in zijn wapen, maar ook daarbuiten veelzijdige talenten aan de dag heeft gelegd. Een man met scherp verstand en veel initiatief. Verder wordt ln dit schrijven herinnerd aan de werk zaamheden van mr. De Ruijter van Ste veninck ten behoeve van de luchtkarte- ring van Nw. Guinea, waarvoor hij in dertijd een koninklijke onderscheiding mocht ontvangen. Vervolgens memoreert spr. de verdien - sten van verdachte als officier in dö 'Meidagen van 1940, in verband waar-

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1