Koffieoogst op Oost-Java valt bijzonder mee Minister Neher over zijn Indische reis en de Wederopbouw Democratisch Italië weert zich PANDA EN DE MEESTER-GOOCHELAAR Spilzucht van de Republiek De Justitie-begroting: Verklaring van minister Drees Inflatie moet voorkomen worden PHILIPS PHILISHAVE De Vrouw VAN DICK HERIOT 86ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 28 November 1947 Tweede Blad No 26248 Producten verdwijnen in zwarte handel (Van onze correspondent te Batavia). Door onoordeelkundigheid en maar al te dikwijls ook uit pure vernielzucht, werd door de Japanners grote schade toegebracht aan talrijke cultures in Oost-Java. Vooral de bergcultures en in het bijzonder de koffie, hebben daar van veel te lijden gehad. Alleen de kina is er goed afgekomen, omdat Japan daar een dringende behoefte aan had. SLECHTS 20% BEREIDS VOOR OORLOGSPRODUCTIE. Toch zal dit jaar ondanks alle ver nielingen de koffieoogst boven ver wachting gunstig zyn en men hoopt zelfs een productiecijfer te halen, dat slechts 20 beneden de vooroorlogse opbrengst ligt. Wanneer men bedenkt, dat een groot deel van de koffieaan- plant op order van Nippon gerooid moest worden, en dat het hout als brandhout werd gebruikt, dan ïyktdit een wonder. Het wordt echter begrijpelijker, als men de verklaring ziet, die de Regent van Banjoewangi ons er voor gaf. Deze Regent heeft in Juni 1945, dus nog tij dens de Japanse bezetting, zijn functie aanvaard en is daarin door de Repu bliek, en thans ook door ons gehand haafd. Hij vertelde, dat de bevolking destijds weinig animo heeft getoond om de koffie uit to roeien en zich beperkt heeft tot het kappen van de struiken, zodat de wortels intact bleven. Hieraan is het te danken, dat de schade vrij snel kon worden hersteld. De Republiek, die zeer goed het be lang inzag van export-producten, heeft later opdracht gegeven om de cultures weer intensief aan te pakken. Dit is echter grotendeels op een mislukking uitgelopen, daar de ondernemingsarbei ders weinig tot medewerking geneigd bleken te zijn. Jarenlang hadden zij in hun meest dringende levensbehoeften voorzien door het drijven van kleinhan del in plaatselijke producten, waaron der klapperolie een voorname plaats innam. Wel is waar was dit geen bijster lucratief bedrijf, maar daar men toch slechts weinig voor zijn geld kon ko pen, bestond er geen enkele stimulans om de mensen weer aan het werk te krijgen. 32 CHAUFFEURS VOOR TWEE AUTO'S! Daarbij kwam nog iets anders. De Re publiek, die van haar geboorte af aan in een gecompliceerde politieke knoop verwikkeld zit, heeft altijd" de koelies en handwerklieden verwaarloosd ten be hoeve van haar ambtenaren, wier me dewerking zij tot iedere prijs nodig had om haar macht te doen gelden. En maar al te dikwijls bestond die prijs in het oogluikend toelaten van allerlei soorten malversaties, knevelarijen en wantoe standen. Zo b.v. werden regentschapsboekhou dingen aangetroffen, waarin voor werk prestaties, die in normale tijden met een maandloon van dertig en veertig gulden werden gehonoreerd, bedragen waren uitgetrokken van f. 30.000.en f. 40.000.— per maand! Voorts leed de Republiek aan een indigestie van „ho ger personeel". Zo waren in de haven van Banjoewangi een achttal veem prauwen aanwezig, die een administra tief apparaat van 60 man aan de kost hielpen, waar heden met slechts 8 man een belangrijk grotere efficiency wordt bereikt. Een ander voorbeeld is de re publikeinse motor-transport-dienst, te Banjoewangi, die voor één enkele ka potte truck en één personenauto liefst 32 autobus-chauffeurs in dienst ha^d. Een dergelijke spilzucht moest zich wreken, en zij wreekte zich o.a. op de ondernemingskoelies, die voor hun werk zodanig onderbetaald werden, dat zij iedere belangstelling er voor verloren. En zo kwam er dus ook onder de Re publiek weinig van de koffiecultures terecht. Een van de grootste problemen bij de wederopbouw van de ondernemin gen is dan ook het aantrekken van werkvolk. Het welslagen hiervan hangt voor een groot deel af van de moed en de ondernemingsgeest der Neder landse planters, die alleen reeds door hun aanwezigheid op de ondernemin gen vertrouwen inboezemen en het gevoel van veiligheid versterken. Overal waar in Oost-Java de planters weer op hun post zijn, beginnen de ondernemingen te draaien. ENORME DIEFSTAL VAN ONBE HEERDE ONDERNEMINGEN. Waar de planters niet de persoonlijke moed opbrengen om zich op hun on dernemingen te laten zien, ziet men hun bezittingen geleidelijk bij de bevol king verdwijnen. Van de verantwoorde lijke pengoeroes, die door de republiek aan het hoofd der ondernemingen zijn geplaatst, kan men moeilijk verwach ten. dat zy de belangen der Nederland se eigenaren zullen beschermen, wan neer deze zelf niet op z'n allerminst bereid zijn de risico's met hen te delen. In een ononderbroken stroom vloeiende producten uit de opslagplaatsen van de onbeheerde ondernemingen via onder grondse kanalen naar de pasars te Soe- rabaja en elders, waar men ze weer op de zwarte markt te voorschijn ziet ko men. Hiertegen kan het Binnenlands bestuur weinig doen. zolang er niemand ter plaatse is om contróle op deze voor raden te oefenen. Zo verdwijnt voor kapitalen aan ge stolen goederen ln de zakken van plunderaars en Chinese opkopers. Op verschillende plaatsen is reeds meer dan 50 der voorraden langs deze Jaffa's en sinaasappelen komen na Nieuwjaar TUSSEN JANUARI EN APRIL IN DE WINKELS. Kort na Nieuwjaar zijn de acht millioen kilogram Jaffa-sm^asappe- len aangekocht in Palestina, waar over wij reeds berichtten in ons land te verwachten. Deze Jaffa's komen op de bon, zowel voor kinderen als voor volwassenen. In ons handelsverdrag met Spanje is aankoop tot 40 millioen kilogram si naasappelen begrepen. Tyssen Januari en April kan men Spaanse sinaasappels in de Neder landse winkels verwachten. Ook deze Het Burgerlijk Wetboek van prof. Meyers - Lichtvaardige echtscheidingen - Verblijfvergunningen - Berechting en gratie weg verdwenen. En in vele gevallen vruchten worden gedistribueerd. hebben de ondernemers deze kapi taaisvernietiging aan zichzelve te wij ten; waar z(j tijdig ter plaatse waren, kwamen zulke schadeposten zelden voor. In Oost-Java meer dan elders is de primaire cis: de terugkeer van onder- nemingsadministratcurs en tuinem- plyé's naar hun posten. Van huurverhoging voorlopig geen sprake Tijdens een persconferentie te Ren- kum aan het slot van een excursie van journalisten door de geteisterde gebie den, heeft de minister van Wedoropbouw en Volkshuisvesting de heer L. Neher, aangaande zijn reis naar Indië o.a. opgeqjerkt, dat in het raam van de wederopbouw van ons land, de oplos sing van 't Indonesische vraagstuk een belangrijke rol speelt. Er moet een op lossing verkregen worden, waarbij vre de en welvaart voor beide landen mo gelijk is. De regering heeft, mede ge zien het grote belang van de bespre kingen, die in Indië gevoerd warden, mij, aldus de minister, naar de Over zeese Gebiedsdelen gestuurd en ik heb gemeend in het- belang van de weder opbouw in ons land hieraan te moeten voldoen. Het belang van de bevolking is hier ten nauwste by betrokken. Het is mü niet mogelijk te zeggen, aldus de heer Neher, hoe lang ik in Indië zal blijven. De minister deelde voorts mede, dat een poging in het werk gesteld wordt buitenlandse arbeidskrachten naar Ne derland te krijgen. Zo wordt gedacht aan Italiaanse arbeiders, die hier in groepsverband werkzaam zullen zijn. Wat de huurverhoging betreft deel de de minister mede, dal het alge meen belang de handhavit^ van het hmirpeil vordert. Voorlopig zal dan ook van huurverhoging geen sprake zyn, ondanks het feit, dat men ook oog heeft voor de stijgende onder- houds- en bouwkosten. De minister achtte het vrijwel uitge sloten ten departemente de procedure voor de vaststelling van de verschillen de wederopbouwplannen te versnellen. Wel achtte hij een verbetering der be sluitvaardigheid van de onderscheidene gemeentebesturen mogelijk en noodza kelijk. Op de vraag welke verwachtingen hij koesterde t.a.v. verlaging van de bouw kosten merkte de minister op, dat deze thans buitensporig hoog zijn. Versobe ring in de bouw is een belangrijke fac tor om verlaging in de bouwkosten te bereiken, doch deze versobering zal bo ven een bepaald limiet moeten blijven. Zij wordt uitgedrukt door de grootte van het gezin, het aantal slaapkamers enz. De industriële bouw aldus spr., staat nog in de kinderschoenen. Dit proces wordt door ons krachtig gesteund en verschillende systemen krijgen 'n kans. De minister verwachtte echter eerst over twee jaar belangrijke resultaten. Te beginnen in 1950 verwachtte hij de vervaardiging van 20.000 montage woningen per jaar. Het wetsontwerp schaderegeling is thans in zover gereed, dat het aan de Raad van Staten kan worden voorge legd. Een spoedige totstandkoming van de definitieve regeling is van 't hoog ste belang. Resumerende zeide de heer Neher, dat hij zeer zorgvuldig had nagegaan hoe er aan de wederopbouw gewerkt ls. In doorsnede achtte hij de verrich te arbeid en de wyze, waarop deze is geschied, zeer prijzenswaardig. Hij zeide respect te hebben voor diegenen voor wie de nacht slechts enkele uren heeft om te slapen. dienen van het algemeen belang, aldus dc heen Neher, staat bij velen op de voor grond. Het restant van de Surinaamse si naasappelen, die thans te koop zijn. zal tot ein<f December vrij mogen wor den verkocht. Daarna worden ook de ze sinaasappels gedistribueerd. BATAVIERDIENSTEN WORDEN TIJDELIJK GESTAAKT. In verband met deviezen- moeilijkheden. W. H. Müller en Co. te Londen deelt mede, dat de deviezenmoeiiykheden van zodanige invloed op het passagiers- verkeer zijn gebleken, dat besloten is de Batavier-passagiersdienst tussen Londen en Rotterdam van 1 December a.s. tot begin April 1948 te staken. Men hoopt, dat het volgend jaar tegen het begin van het seizoen een oplossing zal zijn gevonden. Aan de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Ka mer met betrekking tot het hoofdstuk Justitie ontlenen wij. dat een schatting van de tijd, binnen welke een ontwerp tot vaststelling van een nieuw burgerlijk wetboek volledig tegemoet gezien kan worden, gezien de omvang van dc ondernomen ar beid, bezwaarlijk met stelligheid te geven is. Prof. Meyers werkt echter met voortvarendheid. De minister heeft reden aan te nemen, dat met dc samenstelling van het gehele ontwerp een tüd van niet meer dan drie jaren gemoeid zal zijn. Het ligt in het voornemen om het werk in gedeelten tot stand te brengen, boek voor boek. Het wetboek kan dan ook boek voor boek het Staatsblad bereiken, terwijl de invoering kan plaats vinden, wanneer het gehele wetboek tot stand Is gebracht. De commissie, ingesteld ter voorbe reiding van' maatregelen ter voorkoming van lichtvaardige echtscheidingen, heeft rapport uitgebracht. De minister hoopt binnen niet al te lange tüd de indie ning van een wetsontwerp te kunnen bevorderen. Voorts vertrouwt de minister, nog in Ingezonden Mededeling Geef hem een „PhiliSha ve 'f U kunt niet beter doen, dan Staalbaardt raad op te volgen iedere man verlangt naar het gemak en het genot van elecmsch scheren met de Philips „PHILISHAVE" Staalbaard. Dan vliegt ook zijn baard eraf! Electrtscb droogicheerapparaat KV. PHILIPS' VERKOOP-W) V. NFQERUND.flNOHOYFN Marshall-hulp is onontbeerlijk! (Van onze parlementaire Redacteur). Bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken in de Tweede Ka mervergadering van gisteren heeft minister Drees in antwoord op vragen ook de lonen- en .prijzenpolitiek be handeld. De heer Drees, die practisch zjjn gehele rede uit het hoofd hield, las de passage over de lonen en prijzen voor. Men kan hier gerust spreken van een officiële verklaring. De minister wees er op, dat het doel der lonen- en prijzenpolitiek vooral ge weest is, inflatie te voorkomen; daar naast om door een zo stabiel mogelijk peil van prijzen en kosten de arbeids- vrede te bewaren en de exportmogelyk- heid zo hoog mogelijk op te voeren. Van de regering wordt nu verlangt, dat Ieder het beter krijgt; ambtenaren, leraren, arbeiders, middenstand, land bouwMaar als één groep meer krijgt, moet dat van een ander af gaan. Een werkelijke verbetering van het levenspeil betekent betere woon ruimte, meer voedsel, meer kleding, meer brandstoffen. En dat is alleen te krijgen door opvoering van de productie. Het tekort op onze betalingsbalans is zo groot, dat we nog meer moeten exporteren om de noodzakelijkste in voeren te kunnen bekostigen. Hier wees spr. tegenover de communisti sche uiteenzettingen op het onont- beeriyke van de Marshall-hulp* Als we die niet of te laat ontvangen, kun nen we ons levenspeil niet handha ven. Een daling kunnen wij niet afwenden door ons met het Oosten in nauwer ver binding te stellen. Tsjecho-Slowakije b.v. heeft zelfs zijn oorlogsrantsoene- jing weer moeten invoeren. Wat zou 't gevolg zijn van hogere lonen? Hogere prijzen om een steeds verder opschroe ven van beide; met waarschijnlijk veel goederen tegen exorbitante prijzen op de zwarte markt, wat aan de distribu tie onttrokken zou worden. Als het kkn, moeten wij komen tot prijsverlagingen. Daar profiteren allen van; vooral ook zy, die op een vast inkomen zijn aan gewezen, rente- en pensioentrekkers enz., die altyd het ergst en het langst de dupe zijn van inflatie. Op een in terruptie van communistische zijde her haalde spr.: „Ik zeg, als het mogelijk is, de prijzen te verlagen." Hier wees de minister op de grote prijsstijgingen op de wereldmarkt, op de droge zomer, op de duurte in de Ver. Staten, waar men volgens Truman thans 10 dollar nodig heeft om te kopen, wat men vorig jaar nog voor 7 dir. verkreeg. Dat wij ons prijspeil wisten te hand haven, is op zichzelf al een prestatie, en de buitenlanders vragen ons in ver bazing, hoe wij dat gedaan hebben. Maar om die stabiliteit te bereiken, zijn er ook offers gebracht. Hier wees de minister op de dubbel hartige tactiek der Franse commu nisten inzake dc prijzen der land- en tuinbouwproducten. De heer Wage naar (Comm.)Maar onze militaire uitgaven dan? Minister Drees: Ik heb niet de* indruk dat die minder zijn in de door communisten gecontroleerde landen (vroiykheid). MINISTER DREES SPREEKT OVER VERPLEEGSTERS. Morgenmiddag te kwart voor vijf wordt over Hilversum I in de rubriek „Om en nabij de twintig" een klankbeeld uitge zonden getiteld „Zuster". Deze uitzen ding geeft een beeld van de arbeid van verpleegsters in een ziekenhuis en wordt gevolgd door een persoonlijk woord van minister W. Drees. de loop van dit zittingsjaar een ontwerp van wet by de kamer in te dienen in zake het ontslagrecht. Deze herziening heeft in de eerste plaats ten doel aan arbeiders met langdurig dienstverband meer bestaanszekerheid te geven dan zij op het ogenblik, krachtens de bepalin gen van het burgerlijk wetboek, bezit ten. De hervorming van de wetgeving op het gebied van het internationaal pri vaatrecht zal de inleidende stap kunnen zyn naar de algemene herziening van het burgerlijk recht. De minister ver wacht. dat hem nog dit jaar een ont werp van wet, waarin het internatio naal privaatrecht opnieuw geregeld wordt, met een ontwerpmemorie van toelichting, beide van de hand van prof. Meyers, zullen bereiken. Het rapport van de commissie betref fende het nieuwe wetboek burgerlijke rechtsvordering zal zo spoedig mogelijk worden openbaar gemaakt. Tegen de zwarte handel wordt in het algemeen snel en streng gereageerd door voorgeleiding en dagvaarding op zeer korte termijn. Op het gebied van de op sporing wordt eveneens met kracht op getreden. Omtrent de klachten over de wijze van afdoening der zaken door de Ryks- vreemdelingendienst zy opgemerkt, dat deze dienst, welke met een voor de om standigheden geringe bezetting te kam pen heeft, ongeveer 24.000 dossiers heeft behandeld. De dienst heeft reeds aan 16.000 personen verblijfsvergunningen gegeven, zodat indien zich geen vertra gende omstandigheden voordoen, na een half jaar practisch iedere daarvoor in aanmerking komende Duitser in het be zit ener verblijfsvergunning zal zyn. Eind Januari 1947 bedroeg het aantal tribunaal-uitspraken, waarop nog geen fiat-executie werd verleend 6093. Eind October 1947 was deze achterstand bij een maandelijkse toevloed van 1600 nieuwe ter flattering aangeboden uit spraken gereduceerd tot 3627. Krachtens machtiging van H.M. de Ko ningin heeft de minister de Bijz. Raad van Cassatie en de Bijz. Gerechtshoven verzocht na te gaan in welke gevallen, die in de eerste tijd waren berecht, een zwaardere straf was opgelegd dan zij zouden uitspreken, indien deze zaken thans aan hun oordeel zouden worden onderworpen. Dit heeft geleid tot voor stellen van deze rechterlijke colleges om door middel van gratie een aantal thans te zwaar geachte straffen te verminde ren. Deze voorstellen hebben reeds in vele gevallen geleld tot het verlenen van gratie. Ten aanzien van de opsporing van oorlogsmisdrijven zy medegedeeld, dat de geallieerde bezettingsautoriteiten in Duitsland hebben besloten, dat na 1 November 1947 geen nieuwe opvra gingen van oorlogsmisdadigers meer kunnen geschieden. Nieuw evenwicht in het kabinet De Gasperi (Van onze Romeinse correspondent) Zevenhonderd stakers hebben gedu rende zes uren alle treinverkeer tussen MilaanFlorenceRome (de voor naamste lijn van Italië) stilgelegd door eenvoudig op de rails te gaan liggen. Een courantenbericht. Een bericht dat kenmerkend is voor deze bewogen na zomer van 1947 in Italië. Het motief, dat die zevenhonderd mannen tot. staken aanzette, strekt hun in zekere zin tot eer. Zjj zijn mijn werker en zij staakten uit protest, om dat de eigenaars der mijnen een be langrijke kunstmestfabriek, die tijdens de oorlog werd vernield, tegen alle be loften in, niet lieten herstellen. Zij eis ten werk voor de werkloze arbeiders van die fabriek. FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS. 81). —ik kan niet in dit afschuwelijke bed blyven liggen! Niet voor eventjes? Als die arm eenmaal in het gips zit, zult u er niet veel last meer van hebben, maar voor dien Hij keek haar somber aan. Het moest natuurlijk mijn rechter arm zynzodat ik niet eens kan schrijven. Ja, zei Anne rustig. maar als er iets bijzonder dringend is zou ik het dan niet voor u kunnen doen? U kunt toch niet schrijven, ook al staat u nu op, trachtte ze hem tot rede te bren gen. Hij maakte een ongeduldige beweging. Hebt u niet genoeg te doen zonder ook nog voor mij als secretaresse op te treden? Ik heb. als u het weten wilt, zei ze geduldig, momenteel eigenlijk heel weinig te doen. Nu aan, gaf hij zich met moei te gewonnen, ik moet even een be- riohtje naar Haine sturen over dat el lendige paard, voordat iemand z'n nek er mee breektAls u werkelijk zo vriendelijk zoudt willen zijn Terwijl ze haar pen en schrijfpapier haalde, bedacht Anne zich, hoe dwaas het was om voor Alan aan Sheila Lam bert te moeten schrijven. Toen ze terug kwam, merkte ze echter, dat de brief bestemd was voor Sheila's vader. Beste Lambert, dicteerde Alan haar. Ik veronderstel, dat Bates je ver teld heeft, dat jullie paard me te pak ken heeft gehad, terwijl ik op zijn rug zat te dromen. Het is helemaal mijn eigen fout, want Bates waarschuwde me, dat het dier kuren had. en hij weet meer dan wie ook van paarden. Maar als ik jou was, zou ik het beest dood laten schieten. Hoe het ook zij, tracht het beest kwijt te raken, en laat in géén ge val Sheila er op rijden. Hy grinnikte even, haar aankykend, terwijl ze de brief dichtmaakte. Juffrouw Lambert, zei hij ern stig, verkeert in de waan, dat ze kan rijden. Het was kinderachtig van haar, maar ze kon er niets aan doen, dat ze zich blij voelde om de milde spot, die Alan met Sheila's prestaties te paard dreef. Het volgende probleem is, hoe we de brief op Haine bezorgd krijgen. Ik wil graag, dat Lambert deze vandaag nog heeft. Sara zou de brief naar het tuin manshuis kunnen brengen stelde An ne voor en Peggy zou hem op haar fiets verder kunnen bezorgen. Alan keek haar geamuseerd aan. U hebt een uitstekende manier van org&niserq*, zuster merkte hy op. U schijnt met de gang van za ken op Trant aardig op de hoogte te zyn. Alsof u hier uw hele leven ge woond hebt. En als ik er iets aan zou kunnen doen, dacht hij opeens heftig, zou je hier de rest van je leven wonen, hoe dan ook! Maar ik veronderstel dat Je binnenkort met Neame zult trouwen en ons zo nu en dan eens met een be zoekje zult vereren als we geluk heb ben. De sombere stemming kwam weer over hem. De brief naai- Haine was klaar en die zorg was dus van hem af. Als die brief in het bezit van Tom Lambert was, kon deze zelf verder uit maken wat hij met het paard wilde doen; nis het in Tom opkwam, kon hij, wat hèm betreft, Sheila op het beest later, rijten en haar nek laten breken! B*1 iet zien van zijn sombere blik, zei Anne rustig; Dat. Is dus voor elkaaris er nog iets, dat ik voor u doen kan? Ik neo tijd genoeg en ik zou net zo goed er.iz schrijfwerk voor u kunnen doen als zitten breien. Het zou werkelijk zoveel beter voor hem zijn, als hij bezig gehouden kon worden, dan dat hij daar lag te pieke ren over allerlei en zichzelf tot razer nij opwerkte. Jazed hy langzaam, en aarzelend. Hij voelde de verleiding. Waarom zou hij haar diensten niet aanvaarden, nu ze werden aangeboden? Hij bezweek en zei overmoedig: Als u het niet erg vindt-er zijn rapporten, die naar het Ministerie van Landbouw terugge zonden moeten worden.U vindt ze in een groene map in de rechtse bo venste lade van mijn bureau; als u die even wilt halen en het notitieboekje, dat er bij ligt Het waren vervelende, ingewikkelde rapporten. Ze moest dicht naast het bed komen zitten en ze met hem door nemen, waarbij de paperassen op het dek kwamen te liggen, die ze, telkens als er een op de grond viel. weer moest oprapen. Ze nam er een klein tafeltje bij, dat ze naast het bed neerzette, zo dat ze onder zijn ogen kon werken. Er waren lange pauzes, als hy klaarblyker lijk moest nadenken over een of ander detail; zij zat dan te wachten met haar pen in haar hand en keek zo nu en dan eens om zich heen. Het was de kamer van een man en een jongen tegelijker tijd. Een schoolfoto boven de schoor steenmantel. diverse foto's van paar den, een ingelijste plaat uit de „Es quire" aan de wanden. Een boekenkast met allerlei boeken, van detective-verha len tot wijsgerige werken en gedichten. Er hing een vage tabakslucht in de ka mer en de geur van de een of andere aangename, mannelijke brillantine. Ze zou deze kamer nooit vergeten. Ze zou later aan hem kunnen denken in deze 10). De impressario achter het bu reau begon woedend te roepen en te schreeuwen. „Haal die rommel weg!" brulde de getergde man. „Houd die kinderach tige grapjes bij je! Als je denkt, dat ik het knap vind, vergis je je! Haal weg, of ik roep de politie!" Panda stond er intussen bewonde rend bij. „Dat is knap werk, Joris!" „Hoe doe je dat?" „Ach," zei Joris ..het is allemaal maar een handigheidje! Vingervlug heid en gezichtsbedrog, vat je? Maar dit is nog niet alles! Let op! Kijk, nu komen er appels aan de takken, zie je wel? Ze worden groternog een beetje groternog een beetje ziezo! En nu komt het. Als ik nu met mijn vingers knip vallen al die appels naar beneden! Kijk!" Joris Goedbloed knipte met zyn vingers en de appels vielen. Voor het grootste gedeelte stort ten ze op het hoofd van de schreeu wende impressario en je begrijpt wel, dat die er niet vriendelijker op werdl Tjonge, wat ging de man te keer! Geen wonder tropwens^ want de stakker kon tussen de boomwortels niet vóór- of achteruit. kamer, als ze van Trant weg zou zyn. Klaar? onderbrak zyn stem haar dromeryen. Ze knikte en begon keurig onder zyn leidng de cyfers in te vullen op de daarvoor aangegeven plaatsen, zion er niet in het minst van bewust, dat zyn blik, terwyi hy haar dicteerde, steeds weer terugkwam op haar gebogen hoofdje, de zachte lyn van haar wang en haar ernstige, half geopende mondje. Later, dacht hy, als ze weg is... zal ik aan haar kunnen denken, zoals ze daar zit in de zonneschyn. Ik zou myn hand uit kunnen steken en haar aanraken ik vraag me af, hoe ze zou reageren, als ik het deed als lk myn arm om haar heen zou slaan en haar zou kussen, voordat ze er erg in zou hebbenEven voelde hy zyn polsen sneller kloppen. Stel je voor, dat ze het niet erg zou vinden, maar zacht toe zou gevenhoe lief zou ze zijn, als ze ja zeien het goed zou vin den, dat hij haar naar zich toe trok, zodat haar zachte, glanzende haar zyn gezicht zou aanraken, en haar fluwelig- zachte wang tegen de zijne zou rusten Hy zat met open ogen te dromen en vergat de ctffers van de melk-pro ductie, het Ministerie van Landbouw, en alles om zich heen, behalve het meisje, dat naast hem zat, totdat zy hem vaag verwonderd en koel aankeek. Koraf mompelde hy een verontschuldi ging en ging hy door met het werk, maar zyn mond stond bitter. Stel je voor, te denken dat ze Ja zou zeggen! Wat ze in wèrkeiykheid 7/)U doen, was waarschyniyk hem een klap in zijn gezicht geven en de kamer uit rennen en hem aan Sara's zorgen over laten. Het had geen zin het lot uit te dagen en onmogeiyke dromen te dro men. Je moest nemen, wat de goden je gaven, hoe weinig het ook was, en je moest dankbaar zyn voor tenminste een droom en de herinnering, die je met je mee kon dragen voor altyd, zelfs nadat de verwelkte overbiyfselen van een gele rozenknop geheel vergaan zouden zyn. HOOFDSTUK XXVI. En. mevrouw Forbeszei Geoffrey Neame met een glimlach, waaruit bestaat dje zakelyke aangele genheid, die U met my wilde bespre ken? Ik wil U niet haasten, maar hij keek op zyn horloge ik heb een zeer gewichtige bespreking op kan toor om drie uur vanmiddag. (Wordt vervolgd) Vele van de ongeregeldheden, die lm de laatste weken in Italië gebeuren, hebben, wanneer men ze onderzoekt, een zeer plausibele oorzaak, Dat zy maar al te vaak ontaarden en dat volksmenners in troebel water trach ten te vissen, is des te meer betreu renswaardig. De vryheid, de democratische vrij heid van woord en pers en vergade ring is in gevaar. Uiterst links en uiterst rechts, communisten, en fascis ten. tonen zich onverdraagzaam en willen- elkaar uitroeien. Belde extre mistische groepen nemen het de rege ring kwalijk, dat deze met een tot nu toe bewonderenswaardige onpartydlg- heid de onruststokers uit beide kam pen in toom tracht te houden en de levens en eigendommen van alle bur gers .tracht te beschermen. De linkse partyen die niet geheel ten onrech te hun tegenstanders als neo-fas cisten betitelen, winnen allicht sneller de sympathie van de onpartydige toe schouwer, daar deze de gruwelen van fascisme en nazisme nog vers in het geheugen heeft. Doch helaas begaan de linksen in Italië op kleine schaal, daarbuiten op zeer grote, soortgeiyke gruwelen. En dan keert de sympathie vanzelf terug tot het middenblok, tot de zuiver democratische groepen, die in Italië sterker zijn dan in het aan grenzende Frankryk. Het evenwicht hersteld. Het heeft even de schyn gehad, dat De Gasperi en zyn regering als reactie op de laatste gebeurtenissen naar rechts zou zwenken. De rechtervleugel in de Christeiyk Democratische Partij, die tot voor kort zwakker was dan de linker, kreeg de overhand, wat o.a. by het partijcongres te Napels is gebleken. In het parlement had de regering de steun der rechtse en uiterst rechtse partijen, zelfs der royalisten, die het gehele republikeinse regeringsprogram ma van De Gasperi verfoeien, doch steun geven uit „anti-communisme". Thans komt er een oplossing die het evenwicht herstelt. Aan de republikein se par.ty en aan de Saragat-socialisten (beide uitgesproken links; zullen enige ministerportefeuilles worden ingeruimd. Communisten en Nenni-sodalisten noe men dit natuurlyk verraad aan het volk en aan de socialistische idealen, en het zal natuurlyk nog wel aanlei ding geven tot moeilijkheden. Maar: de republikeinse party, links liberaal, heeft in Italië een grote traditie (Mazzini) en Saragat met zyn socialistische ar beiderspartij heeft zeker evenveel recht te zeggen, dat hij het socialisme verte genwoordigt als Nenni, wiens par.ty steeds meer een duplicaat der commu nistische wordt. De „Brastagi" is verloren. De directie van de Kon. Rotterdam - sche Lloyd deelt mede, dat z(j heeft moeten besluiten alle pogingen, om het m.s. „Brastagi", dat enige weken ge leden op een koraalrif aan de kust van Z.-O. Afrika strandde en daarna in brand geraakte, te bergen, op te geven. De bemanning zal zo spoedig mogeiyk gerepatrieerd worden. Het m.s. ,3rastagi", een pa6aglers- vrachtschip, behoort tot de voor deze na-oorlogse tijd nog nieuwe schepen. Het schip werd nl. eerit drie jaar voor de oorlog gebouwd, zodat van een aanzien lek verlies voor onze toch reeds zo deer lijk gehavende koopvaardy vloot moet worden gesproken. Het draagvermogen van de „Brastagi" bedroeg bijna 12.000 ton.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5