Het a.s. regeringsjubileum van H.M. die Koningin Dijkgraaf van Rijnland vroeg ontslag Laatste Berichten De afwikkeling der geldzuivering Ruimere mogélijkheden voor geblokkeerd tegoed Officiële publicaties VRIJDAG 28 NOVEMBER. plaatselijk comité van voorbereiding Ten einde de herdenking van het regeringsjubileum van H.M. de Ko- - ningin. dat volgend jaar samenvaltrichting van het „Landelijk Initiatief met de 300ste verjaardag van de 1 comité 1948", dat zich ten doel stelt het vrede van Munster, in onze gemeente op waardige wijze te vieren, heeft de burgemeester, jlir. mr. F. H. van Kin schot. gistermiddag in de raadszaal een plaatselijk comité van voorberei ding geïnstalleerd, dat op zo breed mogelijke basis is samengesteld en De prijs van wittebrood TUCHTRECHTER GRIJPT IN. Het directoraat-generaal van de prij zen schrijft ons: Hier ter stede wordt brood gebakken van patentbloem, verkocht voor prijzen, welke variëren van f 0,45 tot f. 0,70 per 800 gram. Dit brood wordt in één stuk gebakken, doch bestaat uit vier delen, elk wegende 200 gram. De bakkers stellen zich op het stand punt, dat de prijs van dit brood vrij is. Kleinbrood «tot 200 gram) valt na- ontwerpen," uitwerken "en Voorbereiden «ffi "let °ndCT Broodprö*nver- van de 'uitvoering van plannen voor de De Tuchtrechter het lot, dat over ons land en volk was gekomen. Haar strijd voor vrijheid en gerechtigheid voor land en volk is ge zegend geworden. Hierna weidde spr. uit óver de op- viering van het regeringsjubileum en de 300-jarige onafhankelijkheid van Nederland. Ten einde de herdenking van deze jubilea in onze gemeente te centraliseren had spr. gemeend een waarin dan ook vertegenwoordigers I comité te moeten samenstellen op zo van alle maatschappelijke en geeste- breed mogelijke basis. De taak van dit lijke stromingen zitting hebben. 1 pnrnitó *aJ „n In het begin van zijn toespraak her innerde de burgemeester er aan, dat het in 1948 vijftig jaar geleden zai zijn, dat H.M. de Koningin de regering over ons rijk aanvaardde, terwijl het dan tevens 300 jaar geleden zal zijn, dat ons land bij de vrede van Munster zijn on afhankelijkheid verkreeg. Dit zijn eve nementen. aldus spr., waarbij onze ge hele bevolking, onverschillig tot welke rang of stand men ook behoort, betrok ken is en die niet onopgemerkt mogen voorbijgaan. Beide omstandigheden spreken over duidelijk tot ons, als wij even terugden ken aan de jaren van vreemde over heersing. Hoe hebben wij toen de aan wezigheid van onze vorstin in ons land gemist en hoe hebben wij betreurd, dat een einde was gekomen aan de onaf hankelijkheid, welke onze voorvaderen met veel strijd hebben verkregen. Maar dit alles was tijdelijk, de strijd om ons zelf te zijn en te blijven werd voort gezet. Onze geëerbiedigde vorstin heeft met bovenmenselijke krachten die strijd geleid. Wij voelden ons als volk één met Haar, misschien wel meer dan ooit tevoren. Vervolgens herinnerde de burgemees ter er aan, dat de jaren na het 40-jarig regeringsjubileum van onze Koningin, voor Haar jaren zijn geweest van grote inspanning en innige droefheid over De Wolff's oratorium „Omar, de vierde Wijze" te Leiden heeft gisteren een Leidse bakker terzake van het verkopen van zulk brood, veroor deeld tot f. 25,— boete, doch sprak de waarschuwing uit, dat hij, indien de bakkers doorgaan met de verkoop van zulk brood voor prijzen, welke liggen boven die genoemd in de Broodprijzen- verordening, zwaardere boeten zal op leggen. De Tuchtrechter stelt zich op het standpunt, dat broden, wegende 800 gram, ook al bestaan deze uit vier de len, elk wegende 200 gram, wel degelijk onder de Broodprijzenverordening val len. Een strenge contróle op de broodprij zen kan derhalve worden verwacht. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het candidaatsexamen Ned. Ind. recht: de heer M. L. de comité zal zijn het organiseren en sti muleren van een waardige viering van deze jubilea, zulks met inachtneming van de richtlijnen, voor zover deze wor den vastgesteld. Nadat de burgemeester hierop het comité had geïnstalleerd, deelde hij mede, dat ir. P. C Lindenbergh zich bereid had verklaard het voorzitter schap van het Leidse comité te aan vaarden. Met mr. N. G. Geelkerken, die momenteel in het buitenland vertoeft, wordt nog overleg gepleegd over de waarneming van het secretariaat, ter- 1Ntru ^lu lwlll> wijl de heer F. Verstegen als penning-«rauw (Leiden) meester zal optreden. Met een kort woord heeft hierop Hedenochtend ontspoorde voor het ir Lindenbergh ztfn taak aanvaard. S?bouw van de Kamer van Koophan- Spr. hoopte, dat door eendrachtige sa- j °P Stationsweg een stadstram, menwerking straks een waardige feest- waardoor het. tramverkeer geruime tijd viering zal kunnen ontstaan. Ten. slotte werd gestremd. verzocht spr. de burgemeester het ere- Het bestuur van „De Professoren- voorzitterschap van het comité te wil- wijk" zal van 29 November tot 6 De len aanvaarden. Een uitnodiging, waar- comber in de Professorenwijk een win- aan deze gaarne voldeed. 1 kehveek organiseren. De Belgische koningskwestie Naar thans bekend is geworden, zijn Woensdagmiddag tussen de katholieke ministers en vertegenwoordigers van Heden zijn enige beschikkingen van het nationaal comité tot oplossing van de Minister van Financiën verschenen, het koningsvraagstuk besprekingen ge- welke betrekking hebben op de afwik- voerd. Gistermorgen hebben Van Zee- I keling van de geldzuivering. land. Lohest. De Schrijver en Vleesch- Rijnland helpt Delfland UITVOERING CHR. KERKKOOR *,EX ANIMO". De heer De Wolff, dirigent van „Ex Animo" had ditmaal het waagstuk ondernomen om een oratorium van eigen hand ten doop te houden, n.l. de muzikale verklanking van de legende „Omar, de vierde wijze" op tekst van Jo van der Stap. Behalve het koor, werkten hieraan als solisten mede de sopraan Ankie van Wickevoort Crommelin, de tenor Gerard v. d. Berk en de bas Luclen Louman, terwijl de begeleiding was toevertrouwd aan de H.O.V. Wij spraken van een waagstuk, want een zodanige veelomvattende opgave staat, vanzelfsprekend compositorisch in géén verhouding tot de eenvoudige kin derliedjes, waarmee de heer De Wolff tot nu toe succes oogstte. Natuurlijk dienen daarom onze maatstaven stren ger gesteld en zo gezien, moeten wij verklaren, dat er naast verdienstelijke invallen toch ook zwakke gedeelten waren aan te wijzen. In dit breed op gezette werk mist de heer De \yolff de machtige en bondige greep, om bij voortduring te kruinen boeien. Daarbij komt, dat de instrumentatie dikwijls te zwaar is, om de solistische partijen, doch vooral de rol van de .spreker" ten volle recht te doen wedervaren. Hoewel de componist zich moeite geeft meer malen een modern georiënteerd karak ter aan zijn werk te geven, doet het geheel toch tamelijk conventioneel aan, waarbij de afwisseling muziekdecla mator ons minder geslaagd voor komt. Vooral wamieer na een werk als dit Bruckner's imponerend en jubelend „Te Deum Laudamus" gezongen wordt, voe len wij de compositorische gebreken van De Wolff's oratorium wel sterk. Het koor heeft echter gelegenheid zich vlot en welluidend té doen horen en het deed dit, onder De Wolff's vaste hand. gedisciplineerd en verzorgd. Een zuivere sfeer werd vooral bereikt in het aanvangskoor „d'Aarde ligt in nacht verzonken". Jammer, dat de tekst niet vrij van banaliteiten was.' Ankie van Wickevoort Crommelin heeft haar partij tevredenstellend ge zongen, doch weer viel op, dat zij niet zo moeiteloos meer zingt als vroeger. Wellicht een tijdelijke indispositie? De tenor Gerard v. d. Berk is technisch absoluut niet opgewassen tegen een zware rol als deze. Lucien Louman reci teerde waardig, doch werd helaas door het orkest te veel overstemd. Na de pauze, in Bruckner, straalde de vonk van het genie in volle glorie. Een onvergelijkelijke lofzang tot de Heer, sterk van geloofsovertuiging. Slechts de héél groten kunnen zó harmonieus koor en orkest in elkaar laten opgaan! Een dankbare opgave voor „Ex Ani mo" dat hier uitstekende kwaliteiten ontplooide en zich met overgave deed gelden. Baron Schimmelpenninck v. d. Uijc. In de. gisteren alhier gehouden ver enigde vergadering van het hoogheem raadschap van Rijnland werd de heer J. P. Rijnierse te Sloten benoemd tot lid der financiële commissie. Besloten werd tot het noodzakelijk verklaren van de verdieping van de Rijn, tussen de Vink en het Additionele Kanaal. Verder werd o.m. besloten tot het verkopen en in erfpacht uitgeven aan de gemeente Katwijk van gedeelten van het Wantveld aldaar, ten Zuiden van het uitwateringskanaal ten dienste van aanleg van een weg en van woning bouw. terwijl tevens werd besloten tot verkoop van grond langs dit kanaal aan deze gemeente ten dienste van het maken van een berghaven. Aan de polder Broekvelden en Vet- tenbroek onder Reeuwljk werd uitstel verleend van aflossing over 1947 van het in 1926 verstrekt renteloos voor schot wegens de kosten van dijkherstel en droogmaling. Overeenkomstig de geldende voor schriften werd besloten tot wijziging van de salarisverordening (opnemen van de diverse verhogingen in de wed den» en tot vaststelling van een nieuwe kindertoeslagverordening, terwijl tevens op de voet van het K.B.'van 13 Augus tus 1947 Stbl. 303 werd besloten tot het toekennen van een gratificatie over 1947 Voorts werd 'n voorschot verleend op de pensioenen over 1947 van 25 met een maximum van f5i(i De vergadering betuigde haar instem ming met het verlenen van een vergun ning aan het hoogheemraadschap Delf- Iland.tot het inpompen van Rijnlands boezemwater aan de schutsluis te Leid- 1 schendam op de boezem van Delfland 'oor middel van een noodinstallatie tot April 1948. met het doel om de ern- tige verzouting van Delflands boezem, vaardoor grote schade vooral aan de tuinderijen wordt toegebracht, te ver- ninderen. Daarna werd de begToting voor het aar 1948 vastgesteld met een bunder- geld gelijk aan dat over het jaar 1947, tijnde f7.— per hectare, met een totaal aan ontvangsten en uitgaven voor de gewone dienst ad f. 958.164.94 en voor •Je buitengewone dienst f. 1.0,63.498.60. Aan het slot van de vergadering deelde de dijkgraaf, de heer W. A. A. T. Baron Schimmelpenninck van der Oye mede, dat hij wegens gezond heidsredenen aan de Prinses-Regen tes eervol ontslag als dijkgraaf heeft gevraagd. Spreker dankte de leden der ver- -nigde vergadering voor het steeds in em gestelde vertrouwen en dankte de 'eden van het dageijks bestuur voor de langename samenwerking. Tevens dank te spreker de hoofdambtenaren en amb tenaren voor hun bijstand. Hierna werd de vergadering gesloten. (Baron Schimmelpenninck van der Oije werd bij K.B. van 7 Mei 1946 be noemd tot Dijkgraaf van Rijnland" eri bekleedt deze functie dus nog slechts IVj jaar .nadat hij sedert 1943 als waar nemend dijkgraaf was opgetreden. Red.). VERENIGING VOOR PAEDAGOGIEK Causerie van mevr. J. Riemcns- Reurslag over „Het kinderboek". In het Federaüëhuis aan het Ge- auer een langdurig onderhoud gehad met minister Spaak. In verband hiermede deed het bericht de ronde dat de Kath. Volkspartij bij de regering heeft aangedrongen op het zoeken naar een spoedige oplossing. In sommige kringen meent men z?lfs te weten, dat de katholieke ministers met ontslag hebben gedreigd voor het geval hun socialistische collega's hun stand punt niet zouden wijzigen. SULTAN HAMID II IN PONTIANAK TERUG. Gisterochtend is de Sultan van Pon- tianak in zijn residentie teruggekeerd. Hij werd door kanonschoten verwelkomd. Behalve verschillende autoriteiten wa ren op de haven ook nog 16.000 mensen van verschillende landaard ter verwel koming aanwezig. Paul van Zeeland voerde besprekingen in Den Haag De heer Paul van Zeeland, lid der commissie van G. D., heeft heden ten departemente van Buit. Zaken een be spreking gevoerd met de ministers Beel, Van Boetzelaer en Jonkman. JOANOVICI THANS IN ARREST. Joseph Joanovici, de Roemeense rnll- lionair, die door de Franse politie we gens collaboratie met de Duitsers werd gezocht, en die gisteren na gemaakte afspraak tot aanmelding op zich liet wachten, bevindt zich thans in handen van de Parjjsè politie. ANTI-STAKINGSMAATREGELEN IN FRANKRIJK. Enkele van de door Schuman aange kondigde maatregelen om de staking in Frankrijk tegen te gaan zijn reeds ge troffen. Verschillende telefoon- en post kantoren te Parijs zijn door militairen bezet, „Sitdown"-stakers zijn uit de ge bouwen van de voornaamste openbare diensten verdreven. UITVOER VAN TABAK NAAR DUITSLAND VERBODEN. De Geallieerde Bestuursraad in Ber lijn heeft met ingang van 1 December a.s. de invoer van cigaretten, tabak en tabaksproducten, door middel van de postdienst, in geheel Duitsland, verbo den. Mochten na die datum in Duitsland nog dergelijke artikelen b v. In brief- pakjes worden aangetroffen, dan zullen deze zonder meer in beslag genomen worden, zo deelt de persdienst van de PTT ons mede. NIEUWE UITGAVEN. De N.V. Drukkerij voorheen Batteljee en Terpstra te Leiden zond ons een keurige kalender aan welker uitvoering in verband met het 60-jarig jubileum van het bedrijf bijzondere zorg is be steed. De prachtige gekleurde maand- jplaten zijn reproducties van illustraties uit het werk van A. Montague Jzn „De Stad Leiden" en geven beelden uit Lei den en omgeving in het midden der vorige eeuw. Deze beschikkingen, die op een na der vast te stellen datum in werking zullen treden, geven aan de houders van geblokkeerde rekeningen, voor zover zjj hun tegoed niet dienen aan te wenden voor de betaling van oude belastingen, vermogensaanwasbelas- ting, of vermogensheffing ineens, de gelegenheid hun geblokkeerd tegoed op verschillende wijzen aan te wenden. Met vergunning van de ontvanger der Directe Belastingen kan men zijn niet voor belastingbetaling benodigd tegoed doen overboeken op een speciale ge blokkeerde rekening, optierekening ge naamd (tegoeden, kleiner dan f.500, worden zonder deze machtiging aan een optierekening overgeboekt). Het tegoed op een optierekening kan naar keuze worden gebruikt op de vol gende wijzen. 1. Tot een bedrag van f. 3500.kan men zijn geblokkeerd tegoed doen over boeken op een speciale beleggingsreke ning, te openen bij een spaarbank, een boerenleenbank, of een gewone bank. In vijf jaarlijkse termijnen wordt van deze beleggingsrekening een vijfde deel, met een minimum van f. 300.per keer, overgeboekt naar vrije rekening. De eerste overboeking naar vrije re kening zal plaats vinden op 1 Juni 1948. Spaarders, die op 80 Juni 1939 bij een spaarbank, of een boerenleenbank meer dan f.600— op hun rekening hadden staan, kunnen zich tot de Nederlandse Bank wenden met een verzoek een be drag groter dan f.3500.— op beleggings rekening te mogen boeken en wel tot een bedrag van ten hoogste 75 van het totale bedrag van hun spaartegoe den op 30 Juni 1939 2. Houders van een optierekening mo gen piet vergunning van de Ned. Bank ten laste van deze rekening onroerende goederén en schepen kopen van hen, die niet voldoende middelen hebben ter betaling van oude belastin gen of de speciale heffingen, dan wel voor de zekerheidstelling van deze be lastingen. Ook mogen zij met ver gunning van de Ned. Bank aan deze belastingbetalers een door hypotheek gedekte lening verschaffen. De aldus te verwerven goederen of vorderingen zijn de eerste drie jaren niet overdraagbaar, beleenbaar of aflosbaar. De verkoper der goéderen en de Hypothecaire debi teur moeten het aldus verkregen tegoed op optierekening aanwenden ter beta ling van oude belastingen en/of de heffingen. 3. Het tegoed op optierekening kan worden aangewend voor de aankoop ter beurze van door de Minister van Financiën aan te wijzen effecten. Voorshands zijn echter nog geen effec ten aangewezen. 4. Ten laste van een optierekening kunnen betaald worden koopsommen terzake van overeenkomsten van levens verzekering en spaarverzekering. Uit keringen op dergelijke polissen mogen, behoudens^jn geval van overlijden, de eerste drie jaren na het sluiten der overeenkomst niet plaats vinden. Ge durende de eerste drie jaren zijn der gelijke polissen niet beleenbaar, noch aflosbaar. 5. Ten laste van een optierekening Verhoging benzineprijs TOT 26 CENT PER LITER. Met ingang van 1 Decmber a.s. zal het bijzondere invoerrecht, op benzine van f. 7,80 tot f.11 per 100 luer worden verhoogd. Bovendien zal krachtens de met België en Luxemburg gesloten douane-overeenkomst van 1 Januari a.s. af het gewone invoerrecht, waarvan de heffing tijdelijk geschorst, was. weer worden geheven, en wel tot een bedrag van 91 cent per 100 liter. Dientengevolge zal, rekening hou dend met de recente prijsstijging op de wereldmarkt, de prys voor auto benzine hier te lande met 5 cent per liter moeten worden verhoogd. Een regeling, die 't Directoraat-Generaal van de prijzen met de aardolie-maat schappijen heeft getroffen, maakt het echter mogelijk, de verhoging, welke 1 December a.s. zal Ingaan, tot 4 ct. per liter tc beperken. Van deze da tum af zal derhalve de benzineprijs aan de pomp 26 cent per liter bedra gen. causerie heeft gehouden over „Het kin derboek." Na een inleidend woord van de voor- zibter, de heer M. Israël, waarin hij be- Het solistenensemble, waarbij de aiclangstelling vroeg voor de binnenkort Gertrud Schut zich verdienstelijk voeg- doc>r jj schilp te houden cursus over de, bleek zich bewust van de hoge taak, erfelijkheidsleer, vertelde mevr. Rie- ho'ewel ook hier andere verwachtingen mens allereerst iets over bet ontstaan van een juist vertolken der tenorpartij i en inhoud van de spTookjes van gekoesterd mogen worden. j Grimm, van „Moeder de gans", die in De heer De Wolff voerde beslist dehun oorspronkelijke vertelling op naam leidin^ en bracht het. geheel, ook door van de Fransman Perrault staan en het enthousiaste spel der H.O.V.tot van Andersen, waarbij spreekster naast een glorieus einde. de paedagogische ook wees op de let- Mevr. Riemens achtte het een opgave voor deze tijd om de oude volksboeken, zoals b.v. de Vier Heemskinderen, weer onder het bereik van de Jeugd van een ij i bepaalde leeftijd te brengen. Wij zullfen recht hield de Vereniging voor Paeda- een dam moeten opwerpen tegen het gogiek gisteravond een bijeenkomst, j oppervlakkige en nivellerende Ameri- waarin mevr. J. Riemens-Reurslag, lid kan isme in de kinderlectuur en ons van de Ned. Mij voor Letterkunde, een moeten werpen op de verdieping van PQ.llCATlo noDrr Ofln All Hon TJ&I Irin- het jeugdwerk. Oud-burgemeester van Leiden wederom voor het Tribunaal. DIAMANTEN ZAKEN JUBILEUM. Het zal 9 December a.s. 60 jaar gele den zijn, dat de heren W. K. Batteljee en A. Terpstra Rzn. in het pand Oude I Rijn 84 de grondslag legden voor de N.V. Drukkerij v/h Batteljee en Terp- j stra. Beide heren, die zich aanvankelijk speciaal op h-et drukken van visitekaar tjes toelegden, wisten al spcedig door de aankoop van een modern geoutil- N.V. LEIDSCHE DUINWATER MAATSCHAPPIJ. Vergadering van aandeelhouders. In de hedenmorgen onder voorzitter schap van de President-Commissaris, Jhr. mr. F. H, van Kinschot, gehouden algemene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Leidsche Duinwater Maat schappij, waren vertegenwoordigd 15 aandelen met 15 stemmen. In 1945 wer den te Katwijk opgepomt 2.381.729 m3 en in 1946 3.113.007 m3. Gemiddeld wer den per etmaal opgepompt: in 1945 6 525 m3; in 1946 6.529 m3. De totale lengte van het buizennet bedroeg op 31 December 1946 191.048 M. F - aantal in bedrijf zijnde watermeters b ">eg 18.156 stuks en het aantal ge- In de pauze is burgemeester Van terkundige waarde van deze sprookjes, i leerd machinepark aan hun zaak de Kinschot hartelijk door de ere-voorzit-1 Nadat spreekster had stil gestaan bij j gewenste uitbreiding te geven. In de ter dr Riemens, als beschermheer van I de folkloristische, letterkundige, psy- j loop der jaren heeft het bedrijf vele Ex Animo" geïnstalleerd, hetgeen overchologische en anthropologische waar- uitbreidingen ondergaan totdat in 1904 "z" weer met vriendelijke woorden ge- I de van het sprookje, wees zij op het beslag kon worden gelegd op het huidi- naard eins gevaar, dat zich voordoet bij het niet ge pand aan de Oude Rijn 39, het. ka- Fen Drachtige krans, bloemen voor oordeelkundig navertel.en van spröök- pitale woonhuis van de Leidse hoogle- jmpssolisten en woorden van dank jes, waardoor in vele gevallen veel van raar, wijlen prof. dr J. H. C. Kern. ae a<»mcv>» von riP oorspronkelijke vertelling wordt Naast de verzorging van vele perio de heer De Wolff, getuigden van de de waardering der vereniging voor haar energieke directeur. (De voortgezette behandeling) Hedenmiddag heeft het Leids Tribu naal de behandeling van de zaak tegen de oud-burgemeester van Leiden, mr R. N. de Ruijter van Steveninck, voort gezet. Ook nu was de belangstelling buiten gewoon groot. Alvorens met het verhoor van de 12 getuigen déoharge werd begonnen, werden allereerst nog twee getuigen a charge gehoord, t.w. de inspecteur van politie, de heer J. C. Hofstede cn de voormalige wnd. Corpscommandant van politie, de heer Diekman. Belden werden gehoord naar aanleiding van de huiszoeking, welke plaats gevonden heeft bü de directeur van de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst, de heer J. H. de Jong, en waarin verdach te had verklaard geen aandeel te heb ben gehad. Getuige Hofstede, die o.m. de huis zoeking heeft verricht, verklaart de op dracht tot deze huiszoeking ontvangen te hebben van de wnd. corpscomman dant, de heer Diekman. Get. heeft niet naar de lijsten gezocht en wist, dat de heer De Jong niet aanwezig was. Getuige Diekman herinnert zich niets van deze huiszoeking. Get. zegt, dat het mogelijk kan zijn, dat hij de opdracht heef-li gegeven; hij herinnert het zich echter niet. Eveneens weet getuige zich niet te herinneren ooit een opdracht tot huiszoeking van verd. te hebben ontvangen Wel kwam het voor, dat Duitse autoriteiten opdracht tot huis zoeking gaven. Maar ook hier weet ge tuige zich niet te herinneren, dat dit in Leiden wel eens was voorgevallen. Hierna werden de getuigen a décharge gehoord. Als eerste verscheen in de getuigenbank de heer G. P. E. Weyer, chef algemene zaken, die indertijd re- gelmatig met verdachte in contact j diepgang is vastgelopen! stond. Getuige verklaart, dat de oud burgemeester behalve het zenden van nat.-soc. geschriften nooit po litieke pressie op hem heeft uitgeoefend. Nooit is er gesproken over politiek. Toen er sprake was, dat de burgemees- s! contracten 16.61% V." ns de kohieren Is aan meteraf- nemers geleverd: over 1945 1. 808.858 m3; over 1946 2.396.931 m3, het restant werd door abon- nenten gebruikt. Het water werd het gehele jaar door geregeld onderzocht door het Chemisch en Bacteriologisch Laboratorium vandr. Van der Griendt te Haarlem. Scheikun dig werd het enkele malen onderzocht door dr. ir. A. M. van Deventer. Zijn oordeel was: „Zeer goed drinkwater, voor zover dit langs scheikundige weg is uit te maken". Bijzondere ernstige lekkages of buis breuken deden zich in het verslagjaar niet voor. Het dividend over 1945 en 1946 werd op 15 vastgesteld, wat een rendabili teit voor de Gemeente Leiden'betekent van bijna 5 KATWIJK AAN ZEE. Hospitaalkerkschip De Hoop in de thuishaven Het hospitaalschip De Hoop, dat de winterslaap in de Katwijkse binnenha ven zal houden, is heden door de Leidse grachten gevaren op weg naar zijn rust plaats. Geheel zonder moeilijkheden is de reis niet verlopen, aangezien het schip b.v. in de Oude Singel door te grote weggenomen. Tenslotte wees rij nog op dieken. met name net. studentenorgaan de elementen, waaraan goede sprook- Virtus Concordia Fides", besloot men, jes heb'oen te voldoen, t.w. ae sprongs- I nu reeds 50 jaar geleden, tot. de altgif- I gewijze verandering (een hut wordt te van een gratis verspreid weekblad paleis), het type in zijn -.openstellingen i „De Aanwijzer", da-t ln later jaren on- koningin arme houthakker) en de der andere naam is teruggekeerd. De karaktereigenschappen toe deugd wordt oorlogsomstandigheden en het daarop; beloond, de onaeugd gestraft). Spreek- gevolgde papiergebrek waren reden, dat! ster was van oordeel, dat de sprookjes aan de plannen om dit blad opnieuw - in het algemeen niet voor verfilming te deen 'verschijnen nog geen uitvce- •geschikt zijn. ring kon worden gegeven. Na gewezen ie hebben op net moo.e Na de bevrijding heeft het bedrijf- werk van de kinderdichter Van Aiphen, dat van de oorlog weinig materiële - stond mevr. Riemens nog stil" bij "net schade heeft ondervonden, zich spoedig i kinderboek, in het bijzonder bij de uit- weten te herstellen. De huidige direc- gave van „Piet, de smeerpoets', welk tie is in handen van de heren Is. Le- BEU RSO VERZICHT AMSTERDAM. 28 Nov. Op de Amsterdamse effectenbeurs voerden de claims en de aandelen Ko ninklijke nog verreweg de boventoon. Het overige gedeelte van de markt was zeer stil. De Industrie-aandelen waren nauwelijks of niet veranderd. Cultour- ^Spnwaren orifshoudend.Detank- boek in alle talen vertaald is, Robinson man «sinds 1932) en A H. J de Beste SnriPlen bewogen zich op ongeveer het i Crusoé en het ten onzent zeer oekende i940j Ter gelegenheid van dit zestig- aanaeien i- boek van Dik ^<mL - - - DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN In het tijdvak van 1 December 1947 tot ter in 1943 benoemd zou worden tot en met Q januari 1948 zullen aan nlet- werd dit j zelfverzorgers te Leiden de navolgende be- schelden worden uitgereikt: a. Bonkaarten KA. KB, KC, KD en KE 802. b. Tabak, versnaperingen en gemengde kaarten. c. Een schoenenbon naar keuze aan per sonen. ouder dan 10 maanden, wier T.D. nummer eindigt op 8, op 04. 14. 24, 34 of 44. tegen inname van de bon 612 van het bij de T.D. behorende Inlegvel. d. Een schoenenbon. overeenkomstig de leeftija aan kinderen, geboren ln de maand December van eén der Jaren 1932 tot er. met 1945 en aan kinderen, geboren ln Februari 1947, mits zij ln het bezit zijn van een C. D of E Inleg vel. waarvan de bon 604 wordt Inge nomen Commissaris der Koningin, unaniem onder het personeel van de gemeente-secretarie betreurd. Het per soneel had grote bewondering voor de wijze, waarop de burgemeester zich ln alle zaken had ingewerkt. Hoewel getuige meerdere malen in zijn overtuiging vierkant tegenover verdachte stond, heeft hij daar even min last. van ondervonden. Getuige ver klaart verder, dat de burgemeester de textielvordering ter hand had genomen met het oog op de belangen van de bur gerij. Toen de ambtenaren verklaarden, dat zij hieraan niet wensten mede te werken, moet de burgemeester gezegd jarig bestaan vindt op 9 December in eic- A** - - „Het- Gulden Vlies" een receptie plaats, rieriandse&steatepapïeren~ waren prijs- overzicht gegeven van de klnder'utera terwijl in de morgenuren een huldiging - - I tuur voer de verschillende leeftijden. 1 door het personeel zal plaaits vinden. I peil van gisteren. De beleggingsmarkt was stil. De Ne- 1 Na de pauze heeft spreekster-neg houdend. hebben: „Ik moet dat wel overbrengen j e toeslagkaarten aan Jonge en a s. moe- aan de Duitse autoriteiten, maar U zultvltïVi een 1 - 1 coni.olekaart moeders (o.m. kaart), hier verder geen last van ondervinden uitgereikt wordt een- Get. gelooft niet, dat verd. de functie k.a' kaart aan personen geboren ln van burgemeester heeft aanvaard om; 192. <f eerder. persoonlijke eergevoelens. Ook van de i kaart aan personen geboren ln sluiting van luxe zaken in Leiden, f928 tot.en met 1933. welke verd moest uitwerken, is prac- 1193t iot «n mêt 1J43'' tisch mets terecht gekomen. k.d. kaart aan personen geboren ln (Wordt vervolgd) 1944 tot en met 1946. kan worden ingeschreven op z.g. investe ringscertificaten (staatsobligaties)De inschrijver ontvangt in gelijke verhou ding stukken van vijf series, waarvan gedurende vijf jaren achtereenvolgens elk jaar één serie ter beurze vrij ver handelbaar wordt. Het investeringscer tificaat ontleent zijn naam aan het feit. dat aan de houder ervan, die be langrijke investeringen heeft te verrich ten, op advies van de investeringscom missie, toegestaan kan worden zijn stukken om te wisselen in terstond ver handelbare obligaties. REGELING VOOR INSCHRIJVERS 3 GROOTBOEK 1946. Voor houders van inschrijvingen in het 3 Grootboek 1946, die hun in schrijving niet behoeven aan te wenden voor betaling van oude belastingen, of de heffingen, is een soortgelijke rege ling getroffen als voor houders van ge blokkeerd tegoed. Met machtiging van de ontvanger der directe belastingen (voor bedragen, kleiner dan f.500.— is geen machtiging nodig) kunnen zij hun inschrijvingen overdragen aan hen, die wel oude belastingen of heffingen heb ben te betalen en wel tegen verkrijging van vrij geld (deze overdracht te ver richten door bemiddeling van een lid van de vereniging voor de effectenhan del is voorshands beperkt tot een be drag van ten hoogste f. 10.000.tegen een koers van ten minste 98 dan wel met vergunning van de Ned. Bank tegen verkrijging van onroe rende goederen, schepen of een hypo- j thecaire vordering op voorwaarden, welke vrijwel gelijk zijn aan die, waar op de houder van een optierekening deze vermogenswaarden kan kopen. De verkoper der vermogenswaarden dient de verworven grootboekinschrijving aan de fiscus af te staan. De beschikking „Afwikkeling Geld zuivering 1947" heeft, zoals uit het bovenstaande blijkt, enerzijds het doel een vlotte voldoening der aanslagen in de beide heffingen te bevorderen en geeft anderzijds de houder van geblokkeerd tegoed, niet-benodigd voor belastingbetaling, de gelegenheid een passende aanwendingsmogelijkhcid voor zijn geblokkeerd tegoed uit te kiezen, welke hem geleidelijk weer de beschikkingsmacht geeft over dit tot dusverre geblokkeerd geld. Houders van geblokkeerd tegoed wen den zich voor nadere inlichtingen om trent de aanwendingsmogelijkheden tot de bank, bij wie zij hun geblokkeerde rekening aanhouden. Nu met de afwikkeling deblokkerings beschikking een aanvang is gemaakt, is de beschikking deblokkering geldzuive rlng 1945 met Ingang van 29 November 1947 ingrijpend gewijzigd. Het voornaamste kenmerk dezer wijziging is, dat enerzijds het ont staan van nieuwe geblokkeerde tegoe den zoveel mogelijk is beperkt ge worden (levensverzekeringsuitkerin gen zijn voortaan geheel vrij, evenals behoudens in enkele uitzonderings gevallen de betaling door particulie ren van vóór de geldzuivering date rende schulden, terwijl anderzijds, nu de afwikkeling voor de houders van geblokkeerd tegoed verscheidene aan- wendingsmoge'jjkheden heeft geopend, de gelegenheid tot het aanvragen van ^deblokkering is stopgezet. Met vergunning van de Ned. Bank kan in speciale gevallen nog wel over boeking plaats vinden van de geblok keerde rekening van de schuldenaar naar de schuldeiser, of naar de vrije rekening van comptabelen van rijk, provincie, gemeente en van bijzondere houders van vrije rekeningen, genoemd in art. 8 van de beschikking deblokke ring. Dividenden en coupons, vóór 26 September 1945 betaalbaar gesteld, wor den voortaan niet op geblokkeerde reke ning, doch op lossingsrekening betaald. K.E. kaart aan personen geboren ln 1947. Mannelijke personen, geboren in 1930 en vroeger, ontvangen naar keuze een tabaks- een versnaperingen- of een gemengdo kaart. Vrouwelijke personen, geboren in 1930 en vroeger, ontvangen naar keuze eèn ver snaperingen- of een gemengde kaart. De overige groepen hebben uitsluitend recht op een versnaperingenkaart. De K.-kaarten en tabaks/versnaporln- genkaarten worden uitgereikt tegen in name van de Inwisselingsbon, welke links bovenaan do thans lopende bonkaart voor komt. De Inwlssellngsbonncn mogen zon der bonkaart worden aangeboden. Uitreiking vindt plaats volgens onder- stas-.nd schema. Aan gezinnen waarvan het Hoofd een 6tamkaartnummer heeft van: t/m 18000 in do week van 1 tot en mei 6 December. 18001 t/m 36000 ln de weck van 8 tot en met 13 December. 36001 t/m 54000 in de week van 15 tot cn met 20 December. 54001 t/m 64800 ln de week van 22 tot en met 27 December. 64801 t/m 79200 in de week van 29 December tot en met 3 Januari. 79201 en hoger in de week van -5 tot en met 10 Januari. De uitreiking voor de Agentschappen wordt nog nader gepubliceerd. Wekelijks wordt het uitrelklngsschema voor de vol gende week gepubliceerd, waarbij wordt verwezen naar deze publicatie. In de week van 1 tot en met 6 Docember is 'net vltroiklngsschema als volgt: Uitreiking vindt plaats aan gezinnen, waarvan het Hoofd een stamkaartnummer heeft van: 1 tot en mot 3600 Maandag 1 December 3601 tot en met 7200 Dinsdag 2 December 7201 tot en met 10800 Woensdag 3 December 10801 tot cn met 14400 Donderdag 4 December. 14401 tot en met 18000 Vrijdag 6 December Het kantoor, ingang Steenschuur. is ge- oppnd van 8.30 tot 11.45 en van 24 uur. Dringend wordt verzocht op de aan gegeven dap de bescheiden af te halen. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN Met ingang van 1 December 1947 kun nen Inwoners van de Gemeente Oeg6tgeest wonende ln de Rijsjes onder postbestelling Rllnsburg distributiebescheiden afhalen en inleveren op de wekelijkse zittingsdagen te Rijnsburg. Zitting wordt gehouden elke Maandag en Donderdag van 9.30 tot 12.30 uur te Rljusburg, Kerkstraat 19. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN In de week van 1 tot en met 6 Decem ber kunnen Jonge moeders, wier baby Is geboren op, of na 1 November 1947. een rantsoenbon voor één eenheid vaste brand stoffen of een toewijzing voor een overeen komstige hoeveelheid gas. electrlclteit of hulsbrandolie afhalen. Uitreiking vindt plaats te Leiden Dins dag December a.s. In de Agentschappen Warmond. Oegst- geest. Leiderdorp, Roelofarendsveen, R(jp- weterlng op de bekende zittingsdagen en uren. Meegebracht moeten worden de stam kaart van de moeder en het kind en de contrölekaart moeders.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3