Schuman krijgt een vertrouwensvotum De besprekingen ter Londense conferentie WEERBERICHT Spelen met vuur in Frankrijk Goedkeuring begroting Sociale Zaken Met een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG 28 NOVEMBER 1947 1 No. 26248 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 een te per week Telefoon Dlr en A dm.: 25041; Red.; 21507 Witte Singe) 1, Lelden - Giro no.: 57055 Nog in kalm vaarwater Molotof kon niet accoord gaan met de door Bidault voorgestelde commissie voor de Duitse grenzen. Hij beschouwde deze als prematuur. Hij gaf toe, dat de zaak zeer belangrijk was en hij had begrip voor de Franse wens het vraag stuk te behandelen, maar hij beschouw de het toch als een onderdeel van het geheel der problemen, samenhangend met het vredesverdrag. Bidault vond daarentegen steun bij Bevin. Molotof deed de volgende voorstellen: 1. Men erkenne, dat de vorming van een de mocratische regering voor geheel Duits land in overeenstemming is met de te Potsdam genomen besluiten, 2. Men stelle vast, dat ter vredesconferentie een Duitse regering de gelegenheid zal hebben zich uit te spreken over het verdrag. 3. Men ga ervan uit, dat het vredesverdrag ondertekend moet wor den door een Duitse regering en door een Duits parlement geratificeerd moet worden. 4 De vredesconferentie zal be staan uit vertegenwoordigers van China Frankrijk, Groot-Brittannië., de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten alsmede van de landen, die aan Duitsland gren zen en de landen, die met Duitsland in oorlog zijn geweest. 5. De besluiten van Yalta en Potsdam moeten de basis vor men voor een vredesverdrag met Duits land. Wat punt 4 betreft, noemde Mo lotof negentien landen, waartoe niet behoren Pakistan en Perzië, daarente gen wel Albanië. Dit laatste land wordt niet gesteund door Groot-Brittannië en de V.S. Marshall wenste de voorstellen van Molotof eerst te bestuderen maar kon accoord gaan met de eis betreffen de vormiiv- van een Duitse regering, die het vredeóTdrag zou moeten onderte kenen. Bidault. heeft in de bijeenkomst van de vier ministers gewaarschuwd tegen de gevaren, die een overbevolkt Duits land oplevert. Bidault was de mening toegedaan, dat er geen massa-overbren ging van Duitsers naar Duitsland meer moest plaats hebben, terwijl voorts de veiligheid van Duitslands buren gega randeerd behoort te zijn. De eisen van België en Tsjecho-Slo- wakije zag hij als uiting van het stre ven om de grenzen tussen genoemde landen en Duitsland te rectificeren. De aanspraken van Nederland en Luxem burg zijn daarentegen hoofdzakelijk ge baseerd op de schade, die deze landen door toedoen van Duitsland in de oor log hebben geleden. Hij wilde er com missies van deskundigen aan het werk zetten. Bevin legde de nadruk op het Brits verlangen tot vorming van een centrale Duitse regering. HU greep daarbij terug naar hetgeen Engeland vorig jaar te Moskou dienaangaande heeft voorge steld. Marshall gaf toe, dat het Bntse plan als basis voor de discussie aanvaard diende te worden, maar alvorens hier omtrent eenstemmigheid was bereikt, kwam men over Duitslands Oostelijkse grens met Polen te spreken. Daarbij traden wederom meningsverschillen aan de dag. Zowel Bevin als Marshall richtten zich tegen de bewering van Molotof, die op het standpunt staat, dat de te Potsdam vastgestelde Oder-Neis- se-grens tussen Duitsland en Polen de finitief is. Volgens de V.S. en Groot- Brittannië betreft het een voorlopige grens, waaromtrent ter vredesconferen tie verder beslist moet worden. DE AMERIKAANSE VAKVERENI GINGEN EN DE COMMUNISTEN. Door de groeiende anti-communisti sche gevoelens in de Amerikaanse vak verenigingen verdwijnen steeds meer linkse vakverenigingsleiders uit sleutel posities. Bij enkele verenigingen is de strijd nog in volle gang, maar de laat ste weken hebben de rechtse leden van twee der meest onstuimige vakvereni gingen in de V.S., n.l. de bond van scheepspersoneel en die van arbeiders in de auto-industrie, de communisten zulk een gevoelige nederlaag toege bracht, dat waarnemers reeds verkon digen, dat het einde van het commu nisme in de Amerikaanse vakverenigin gen in zicht is. De beide genoemde vakverenigingen zijn verbonden met het 6V2 millioen leden tellende CIO (con gress of industrial organisations)De afkeer van het optreden der commu nisten wordt groter naarmate de aan vallen van de Sovjet-Unie op de V.S. in hevigheid toenemen. DE UITZETTING VAN SOVJET BURGERS UIT FRANKRIJK. Het Franse departement van bin nenlandse zaken heeft verklaard, dat de activiteit van de 19 Sovjet-Russi sche burgers, die onlangs uit Frankrijk zijn gezet, in verband met de stakin gen en de onlusten te Marseille de aandacht van de politie had getrok ken. Tevens zouden leidende figuren in het verbond van Sovjet-burgers te Marseille, Lyon, Clermont Ferrand, Grenoble en Nice zijn gearresteerd en over de grens gezet. Allen werden per vrachtauto naar de Franse grens gebracht en men meent te weten, dat zij aan de grens van de Sovjet-Russische zone' aan de Sovjet-autoriteiten zijn overgegeven. De sovjet-Russische ambassade te Parijs heeft in een-nota aan het Fran se departement van buitenlandse za ken om een verklaring verzocht van de arrestatie der 19 Sovjet-Russische bur gers. Tevens verzoekt de nota, dat deze personen aan de Sov^'-^-nbassade zul len worden "'overgegeven. OOSTELIJKE WIND De Bilt verwacht tot morgenavond: Geleidelijk wat toenemende wind uit Oostelijke richtingen. Nevelig of zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw, v.n. in het Zuid-Oosten van het land. Temperatuur om het vriespunt. 29 NOVEMBER. Zon op: 3.21 uur; onder: 16.34 uur. Maan op: 17.11 uur; onder 9.55 uur. (5 Dec. L. K.) Hoogwater te Katwijk te 4.18 en 16.39 uur. (Springtij). Naar de Duitse nieuwsdienst in de Britse zone nieldt, worden overal in de Sovjet-Russische zone van Duitsland massabetogingen gehouden om de con ferentie van de grote vier te Londen om een „verenigd Duitsland" te verzoe ken. Tass, het officiële Sovjet-persbureau, meldt, dat de socialistische eenheids partij in de Sovjetzone heeft opgeroe pen tot het houden van een „Duits nationaal congres" op zes en zeven De cember. DE BALKANCOMMISSIE. De Balkancommissie van de V.N. heeft besloten dat het npodzakelijk is aan beide zijden van de Griekse Noord grens waarnemingsposten te vestigen. De commissie zal Trygve Lie, secretaris van de V.N., verzoeken daarvoor toe stemming te vragen aan Griekenland, Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië. De taak van de waarnemers zal zijn regel matig aan de commissie rapport uit te brengen over de mate, waarin aan de betrokken grenzen van een goede ver standhouding kan worden gesproken. De waarnemers zullen onder gezag van de balkancommissie staan en geleverd worden door de in de commissie ver tegenwoordigde landen. De weigering der drie laatstgenoemden kan men als zeker aannemen! Onze correspondent te Parijs meldt: De stakingsbacil vervolgt haar fatale „Tour de France". De communisten trainen zich voor de grote dag der ver gelding en De Gaulle wacht af. Toen Ramadier is afgetreden, na tevergeefs aan een bovenmenselijke taak zijn beste krachten te hebben geschonken, vreesde menigeen een chaos. Nog één crisis immers en die komen in Frankrijk zo gauw tot stand en de Kamer zou constitutioneel ontbonden kunnen wor den. Velen meenden, dat daarmede de laatste conditie voor De Gaulle's machtsovername zou zijn geschapen. De laatste? Het staat te bezien. De nieuwe grondwet schrijft namelijk voor, dat op zo'n moment de president van de Kamer automatisch uit de grootste partijen des lands een overgangsrege ring heeft samen te stellen. De com munisten zouden in dat geval met hun 25 stemmen dus enkele belangrijke departementen kd^jgen toegewezen. Maar er was meer. Wanneer de bejaar de Herriot, die thans het presidium van de Kamer bekleedt, niet bij machte mocht wezen, deze grondwettelijke be voegdheden uit te oefenen, dan zou de Vice-president tot tijdelijk premier moeten worden uitgeroepen. En die vioe-president is niemand anders dan de leider der communistische fractie, Jacques Duclos. Inwilliging der wensen van De Gaulle, impliceerde derhalve aanvaarding van communistische mi nisters en mogelijk van een commu nistische premier. Kamerontbinding zou dus de situatie hebben ingeleid, waar aan Ramadier met inzet van al zijn krachten een jaar lang- nu juist had trachten te ontkomen, n 1, de rentree van Thorez en zijn vrienden in het Franse gouvernement. Men noemt dat hier la politique du pire. In het Neder lands: spel met het vuur. Waar een erkele lucifer op het ogenblik het land reeds in lichte laaie zou kunnen zetten, begrijpt men, dat het merendeel der volksvertegenwoordiging zich voor dit spel liever niet wilde lenen. Vandaar dat die meerderheid zich achter de vroe gere minister van Financiën, Robert Schuman, heeft gesteld, nadat Rey- naud, Blum en de radicalen Marie en Delbos in -diverse fasen hadden gefaald. De Amerikaanse hulp Abramson voorzitter van een desbe treffende commissie van de grote Ame rikaanse vakvereniging CJ.O. (congres of industrial organisations), heeft een plan bekend gemaakt voor noodhulp tot een bedrag van een millioen dollar in twaalf landen, gekoppeld aan een program voor het aankweken van beter begrip voor het plan-Marshall. De noodhulp-, gezondheids- en wel vaartsplannen worden opgesteld voor Oostenrijk, China, Frankrijk, Duitsland, Groot-Brittannië, Griekenland, Neder land, Hongarije, Italië, Japan, Polen en de Philippijnen. Minister Schagen v. Leeuwen voelde zich bezwaard. Onze afwachtende houding moest gelimiteerd zijn. Ln antwoord op vragen van de heer Tilanus (C.H.) deelde minister president Bcel in de Tweede Kamer mede, dat het aftreden van de heer j Schagen v. Leeuwen in verhand staat met diens beoordeling van de situa tie in Indië. Hoewel de heer Beel het in 's Lands belang" niet opoortuun achtte, hierop nader in te gaan, wil de hy toch wel zeggen, dat de heer v. Leeuwen zich in hoofdzaak be zwaard voelde door de omstandigheid, dat er niet btf voorbaat een limiet was gesteld aan de termyn, geduren de' welke Nederland, in afwachting van de bevindingen van de Veilig heidsraad, militair een afwachtende houding zou aannemen. De 61-jarige Elzasser Robert Schu man, die, naast Bidault en Teitgen, de leiding voert van de katholieke M.R.P., heeft zich in de Kamer, waarin hy reeds vele jaren zitting heeft, tot nu toe nog nimmer op het eerste plan ge steld. Deze lange, wat droge figuur, die men eerder in een Engels dan in een Frans Parlement zou verwachten en die men dagelijks in het restaurant van de Kamer een sober maal kan zien nut tigen, is bepaald géén groot of sug gestief redenaar. Hij is echter wèl de personificatie van onkreukbaarheid, eenvoud en van het gezonde verstand. Frankrijk doorkruist thans een ver trouwenscrisis: het volk heeft het ge loof ln haar eigen democratische orga nen verloren. Vóór alles zal dit vertrou wen dienen te worden hersteld. Demobilisatie-commissies dringen aan op K.B. De demobilisatie-commissies voor Leger en Marine zijn van oordeel, dat het K. B., waarop de demobilisatie- regelingen moeten wor/lcn gebaseerd, in korte tijd zijn beslag moet krijgen. De voorlopige regelingen benaderen het te verwachten K. B, wel zoveel mo gelijk, maar bieden de betrokkenen niet voldoende zekerheid. De commissies zijn ook van mening, dat het wenselijk is, de overheids- en andere organen er van te doordringen, dat zij niet alleen een morele, maar ook een werkelijke plicht hebben, de gede- mobiliseerden te steunen. Het bedrijfs leven moet door het voorbeeld, van over heidswege gegeven, worden aangespoord en desnoods gedwongen, een gelijke hou ding aan te nemen ten aanziep van het in dienst nemen der gedemobiliseerden. ACTIE „GOEDKOPE GROENTEN" KOMT OP GANG! De verkoop van goedkope groenten van eerste kwaliteit-, begint thans op gang te komen. Reeds zijn anderhalf millioen kg uien in omloop gebracht. Aan de veilingen worden kool, peen en knolraap geblok keerd, zodat zij slechte via de daartoe medewerkende kleinhandel zullen kun nen worden verkocht. Zoals men weet kwam de actie „goed kope groenten" voort uit het initiatief van de handel zelve. De kleinhandela ren, die zich bereid hebben verklaard aan de verkoop mede te werken, zijn verplicht een gedrukte prijslijst voor stapelgroenten in hun winkel op te hangen. De prijzen zijn per kilogram vastgesteld.. Heden belangrijke beslissingen? De Franse minister-president, Schu man verzocht gisteren de Nationale Vergadering een vertrouwensvotum. Hij verklaarde, dat de regering slechts in het uiterste geval haar toevlucht tot geweld zal nemen. Schuman zeide, dat de regering de staking, waarbij reeds 2,000,000 man be trokken is, van haar ergste gevolgen wil beroven door „met alle ter beschik-' king staande middelen de diensten doorgang te doen vinden, die voor het leven van het land onmisbaar zijn" De minister-president stelde verdere onderhandelingen met de vakverenigin gen in het vooruitzicht en verklaarde, dat de regering eerst door overreding en daarna met gezag te werk zal gaan. Alle sabotagedaden zullen worden ge straft. „De regering zal al het mogelijke doen ten gunste van de arbeiders", zo verklaarde Schuman, doch hij voegde er aan toe, dat zekere personen van de houding der arbeiders geb^Uk willen maken. Hij waarschuwde „deze ophit sers" en verklaarde, dat de regering besloten is de openbare orde te hand haven. De rede van de minister-president viel een matig enthousiaste ontvangst ten deel, daar men van mening was, dat zijn beloften aangaande een krach tige houding te vaag zijn. Een reeks communistische sprekers, wie elk een der belangrijke vakbonden vertegenwoordigde, verhief haar stem tegen Schuman. Allen verklaarden, dat de stakers niet zouden ophouden, voor dat aan al hun eisen voldaan was. Deze sprekers werden hevig bestreden door de socialistische minister van vervoer, Pineau. Hij beschuldigde de commu nisten van ophitsing tot sabotage en stelde hen verantwoordelijk voor sabo- tage-daden, die, naar hü zei, hebben plaats gehad. De regering zal maatre gelen tegen deze methoden nemen. Schuman verklaarde, dat heden de finitieve maatregelen met betrekking tot de stakingen zullen worden ge nomen. „Binnen 24 uur zult gij het bewijs hebben dat de regering voor nemens is energiek en effectief tc handelen". o De onafhankelijke radicale afgevaar digde Giacobbi, lid van de Gaullistische parlementsfractie, die gisteren nog met De Gaulle heeft geconfereerd, ver klaarde, dat het huidige systeem van politieke partijen moet worden veran derd door nieuwe verkiezingen. Hier door alleen kan een burgeroorlog wor den afgewend. Deze burgeroorlog staat voor de deur, aldus Giacobbi. De regering van Schuman heeft ten slotte met 322 tegen 186 stemmen het vertrouwen van de Franse nationale vergadering gekregen. Het nationale Franse ambtenarenver- bond, dat 11 ambtenarenorganisaties met 2,000,000 leden omvat, heeft gister avond tegen* onmiddellijke staking ge stemd, Zes organisaties stemden tegen en vier voor, terwijl het polltieverbond zich van stemming onthield. De Parljse kappers hebben door hun vakverbond zich bereid verklaard alle stakers gra tis te knippen. De vier bonden, die voor staking wa ren, hebben besloten buiten de federatie om toch het werk neer te leggen. Het betreft o.m. de beambten van de PTT. Desfourneaux, de Franse officiële beul, is ook in staking gegaan. Hij wei gerde 8 ter dood veroordeelden te guil lotineren. Hij verlangt het salaris van een af delingschef in rijksdienst en een toe lage voor elk hoofd, dat hij doet vallen. De kranten zullen van heden af slechts met 2 pagina's uitkomen. Het personenvervoer tussen Parijs en het Noorden vindt voortgang ondanks het sluiten van het Gare du Nord. Rei zigers voor België worden van Parijs met autobussen naar Chantilly ge bracht, waar zij de trein kunnen ne men, terwijl reizigers voor Calais to Beauvais op de trein kunnen stappen. De uit het Noorden komende treinen gaan niet verder dan de beide genoem de plaatsen, doch vervoer naar Parijs per autobus is verzekerd. Nog steeds gestoken in hun glimmende laarzen scheepten generaal Petsch (in lange zwarte jas) en generaal Huth (ln militaire jas) zich in op een schip te Southampton, om, ontslagen uit Engelse krijgsgevangenschap, naar de Heimat terug te keren. Paul v. Zeeland optimistisch! HIJ VERWACHT EEN NIEUW LINGGADJATI. (Van onze correspondent te Brussel) In een onderhoud met de Belgische ex-premier, Paul van Zeeland, gaf deze ons als zijn mening te kennen, dat de besprekingen in Indië tot een accoord zullen leiden. De overeen komst zal een soort nieuw Linggadjati zijn. De heer Van Zeeland meende, dat het probleem niet zo ingewikkeld is, maar dat de leden van de Commissie voor Goede Diensten af» te rekenen hebben met het sedert maanden opgestapelde wantrouwen, persoonlijke veten, enz. Als eens deze toestand opgeklaard zal zijn, zal men het zeer vlug eens kunnen wor den over een procedure, wat natuurlijk nog niet zeggen wil, dat een oplossing gevonden zal zijn voor het dilemma: fe deraal of unitair Indonesië en voor de talrijke economische en monetaire pro blemen. De heer Van Zeeland was even verrast over de enorme verwoestingen als over de snelheid, waarmede de we deropbouw vordert in die streken, waar deze aangevangen is. Spr. had reeds contacten met honderden personalitei ten van de twee partijen en wees er op, dat de besluiten van de Commissie tot nog toe in volle eensgezindheid zijn ge nomen. Zouden er na de uitwerking van een technisch plan, aanvaard en onder tekend door beide partijen, nog schen dingen gemeld worden, zoals dit thans nog dagelijks het geval ls, dan zal de Commissie daarvan de UNO-raden on middellijk op de hoogte moeten stellen en zal het probleem er geheel anders komen uit te zien. Over het algemeen kan men zeggen, dat dc toestand veel vermilderd is en dat beide partijen een oplossing wen sen. Alleen het contact ls moeilijk en daarom vergadert de Commissie in de hitte zelfs tot viermaal per dagl afwisselend te Batavia en te Djokja karta. De Commissie, aldus Van Zeeland, voert een uitgesproken open politiek. De drie afgevaardigden en han ad juncten besloten zoveel mogelijk con tacten met personen en groepen van beide partijen te krijgen en daarom is het bijna zeker, dat spr. verschillende besprekingen met de Nederlandse in stanties te Brussel en met dc Neder landse regering te Den Haag zal hebben. PRINSES IRENE ALS KABOUTER GEÏNSTALLEERD. Prinses Irene is met twee andere meisjes als kabouter geïnstalleerd in de kabouterkring van het Nederlandse Padvindersgilde te Soestdijk, waarin ook haar oudste zusje is opgenomen. Haar moeder, de Prinses-Regentes, woonde de installatie bij. „Hoge toon" van de heer Louwes bestreden (Van onze parlementaire Redacteur). In zijn verdere beantwoording der sprekers roerde minister Drees in de Tweede Kamer kleinere punten aan. Zo was hit tegen het sluiten van be paalde beroepen voor de vrouw, al zag spr. persoonlijk ook liever mannen als busconducteurs. De vragen omtrent de uitkeringen van het N.AF. zou spr. aan de liquidateur van het Arbeidsfront overbrengen. Van sociale attaché's bij onze gezantschappen kan uit bezuini gingsoverwegingen niets komen. Wel is er voor België een ambtenaar speciaal belast met sociale aangelegenheden, welke functie wel tot die van attaché kan uitgroeien. De international ar- beidsconventies zijn volgens spr. te ge detailleerd om direct voor alle betrok ken landen aanvaardbaar te zijn. Van de overbruggingssteun geeft de minister een uiteenzetting over wezen, doel en werking. Het is de bedoeling, dat zij wordt vervangen door een wachtgeld-regeling of werkloosheids verzekering. En zeker is het niet de bedoeling haar te continueren als er werkgelegenheid voor de betrokkenen ls. Er is, ook door de bedrijven nog al eens misbruik van de overbruggings steun gemaakt. Er is gelukkig prac- tisch geen werkloosheid in het land. Ook de D.U.W, was bedoeld, om werk lozen op te vangen. Hij kan dan ook niet geheel als een geregelde arbeids gelegenheid worden beschouwd. En er moet toch enig belang voor de arbeider blijven, om pit de DUW weer naar een normale arbeidsgelegenheid over te gaan. BINNENLAND Op de Esplanada te Medan, die een mando-overdracht van de Britse troepen aan de Nederlandse, werd op plechtige wijze het éénjarig bestaan van de Z-bri- gade herdacht. De algement apothekers-asslsten- tenbond heeft bij de Minister van So ciale Zaken aangedrongen op nauwere toepassing van de wet. regelende de uit oefening der geneeskunst en van de wet. regelende de uitoefening der artsenijbe- reldkunst. Voorts meent de Bond, dat er voorwaarden gesteld zullen worden waar onder leerllng-apothekers-assistenten in de apotheek practlsch werk mogen ver richten. Aan de Tweede Kamer zijn aange boden de ontwerpen van wet inhoudende wijzigingen van de Curagaose en Suri naamse staatsregeling van 1936, vergezeld van een memorie van toelichting en een 14-tal bijlagen. Het afdellngsonderzoek der Tweede Kamer van het ontwerp P.T.T.-wet. dat vandaag zou plaats hebben, ls nader vastgesteld op a.s. Dinsdagavond 2 Dec. De aftredende minister van Marine, de heer Schagen van Leeuwen, heeft een boodschap tot het personeel van de Kon. Marine gericht, waarin hij hun de beste wensen voor de toekomst meegeeft. Op 16 Maart a.s. zal Eduard Fllpse dirigent van het Rott. Phllharmonlsch Orkest te Rome het eerste van een reeks concerten ln Italië dirigeren. Nlcolal Orloff zal als soll6t optreden. BUITEN l..\\IL Dc drukkers van de 6 grootste dag bladen te Chicago zijn in staking gegaan. Zij eisen 15 dollar per week loonsverho- u>^iouou(. gjns- ,£e bladen worden thans ?etypt on Jaar geleden getuige was van de com- vervolgens fotografisoh vermenigvuldigd. Mi Het Hongaarse telegraaf-agentschap heeft gemeld, dat verschillende ex-offi cieren te Szeged ln arrest gesteld zijn onder beschuldiging van collaboratie met Zoltam Pfeiffer de voormalige leider van de thans ontbonden onafhankelijkheids- partij. Het algemeen bestuur van de Unesco (opvoedkundige. wetenschappelijke en culturele organisatie der V. N hèeft- be- sloten de derde conferentie ln 1946 te Parijs te houden. China heeft verzooht in 1950 de con- ferentle in China te laten houden, daar ln dit Jaar voor de 2500e maal Confucius' I geboortedag (550 j. voor Christus) wordt herdacht. Er zijn ln geheel Oost-België grote hoeveelheden sneeuw gevallen. In- som mige dorpen der Ardennen ligt de sneeuw 50 centimeter hoog. Op enkele plaatsen zijn de wegen zelfs onbegaanbaar; tal van gehuchten zijn geïsoleerd. Tijdens eeD zitting van de Belgische Senaat heeft baron De Dorlodot (kath.) een wetsvoorstel Ingediend tot het hou den van een plebisciet over de konings kwestie. In Januari a.s. begint te Neurenberg het proces tegen veldmaarschalk Hugo Sperrle, die ln 1940 en 1941 de luchtaan vallen op Engeland leidde, en twaalf hoge Het Tsjecho-Slowaakse ministerie van binnenlandse zaken deelt mede, dat er twee Duitse „spionnen" zijn gearres teerd op het ogenblik, dat zij trachtten Tsjecho-Slowakije binnen te komen. Deze Duitsers waren „ln dienst van een zekere buitenlandse mogendheid ln Duitsland". De Finse telefoon- en telegraafdien sten zijn gisteravond weer ln actie geko men. daar een aantal stakers, blijkbaar naar aanleiding van het berpep der rege ring, op zijn post. terugkeerde. Het hoofd van dc dienst der open- I bare veiligheid ln Egypte heeft medege- Maarschalk Mannerhelm. voormalig deeld. dat. Maandag 12 officieren en on- president van Finland, ls ernstig ziek ten derofficieren z(jn gearresteerd, dlo er van gevolge van een maagzweer, waaraan hij worden verdacht deel te hebben ultge- reeds verscheidene Jaren lijdt. Zijn dok- maakt van de samenzwering, welke tot tors willen, dat hij voor een speciale be- doel had het huis van de chef van de handeling naar Stockholm gaat. maar hij ls ,te zwak om te reizen. Een D C 3 ls op weg van Portland I (Oregon, V. St.) naar Nome Noord-Alas- I ka) tn Zuld-Alaska tegen een heuvel te I pletter gevlogen. Elf personen kwamen om het leven. De Britse minister van binnenlandse zaken heeft in het Lagerhuis medege- deeld, dat de regering voorlopig géén voor standster is van schorsing of opheffing van de doodstraf in Groot-Brittannië, ge zien de stijging van het aantal agressieve ralsdaden. In geval van hevige gewetens bezwaren ten aanzien van deze straf zou binnenkort een beslissende stemming ln het Lagerhuis plaats hebben. Maarschalk Tlto, de minister-presi dent van Joego-Slavië, is met de Bul gaarse premier naar Varna gereisd om een verdrag van samenwerking, vriend schap en wederzijdse bijstand tussen bel de landen tc tekenen. Naar te Washington werd bekend vuiicxi iciuuc, cu iwcwii uugc naar ie vvasningion weru oenend Duitse legerofficieren en een admiraal. Zij I gemaakt, heeft de Amerikaanse marine ln worden beschuldigd van misdaden tegen de afgelopen week voor de Atlantische de mensheid en oorlogsmisdaden. 1 kust der V. S. proeven met een nieuw Onder hen is ook generaal Blaskowitz, type torpedo gehouden, waarbij 4 vroe- bevelhebber ln Nederland. 1 gere Duitse duikboten zijn gezonken. generale staf op te blazen en andere hoge functionarissen te vermoorden. Men ver moedt, dat de gearresteerden lid zijn van de communistische partij. In verband met de ontdekking door de Deense politie van een complot tot het verlenen van hulp aan Duitsers, die naar Zuid-Amerlka wilden uitwijken, zijn 7 personen gearresteerd. De politie ls van mening, dat ongeveer 150 Duitsers er reeds in geslaagd zijn naar Zuld-Amerlka uit te wijken. De Belgische politie heeft te Phl- llppevllle, bij Charleroi, 50 personen ge arresteerd, die er van verdacht worden betrokken te zijn bij het smokkelen op grote schaal van verdovende middelen uit Frankrijk. Roemenië en Hongarije hebben be sloten een verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand te tekenen „om de onafhankelijkheid der belde landen te verdedigen tegen Imperialistische aanval len en de wederopleving van de Duitse expansie". Naar vernomen wordt zal de Itali aanse minister van buitenlandse zaken, graaf Sforza, heden te Rome en vér strekkende Zuldslavisch-Itallaanso han delsovereenkomst ondertekenen. Wat de sociale verzekeringen betreft, zegt de minister, dat de regering niet aan het volk afdoende welstand kan verlenen, wijl er niet voldoende goe deren zijn. Maar wel kan zy groter bestaanszekerheid bieden en beveili ging tegen de risico's des levens. In zake de algemene herziening der so ciale verzekeringen zal niets worden nagelaten om tot overeenstemming te geraken en spoedigst een voorstel ln te dienen. Zolang zijn er nood- regelingen ingevoerd. De noodvoorziening ouden van dagen en ook de uitkeringen volgens de inva liditeitswet acht spr. als te worden be taald uit de vereveningsheffing. Voor alsnog heeft spr. er bezwaar tegen, een verhoging in uitzicht te stellen van het percentage van 80 bij uitkering we gens ziekte. Een andere vraag is, of de bedrijfsverzekeringen daartoe niet kun nen besluiten. De minister ziet het be lang in, om ook de zelfstandigen in de soriaie verzekeringen te betrekken, doch niet, om practische redenen, in onge vallen- en ziekteverzekering. De overige zijn in studie. Eveneens in studie is de regeling voor pleegkinderen, de uitke ring voor buitenechtelijke kinderen en bij zwangerschap van de ongehuwde vrouw; de lonen voor ongeschoolde ar beidskrachten, dc tariefionen, de over- v.erkuren en de classificatie der ge meenten. Wat de kwestie der landbouwlonen betreft, had spr. zich gestoten aan de hoge toon van de heer Louwes. In het voorjaar is met de Stichting v. d. Landbouw overeenstemming bereikt. Het was duidelijk de bedoeling, de lonen voor een jaar vast te stellen. Is er nu reden om tussentijds verhoging te vragen? Spr. legt nogmaals uii, dat de lonen in de nijverheid niet boven die in de landbouw uitgaan. De cijfers, door minister Beel ver strekt, waren gebaseerd op gegevens van het Landbouw-economisch Insti tuut. Die waren niet geheim, al heette dat zo; en als er zwarte lonen in ver werkt zijn, is dat toch niet de schuld van de minister. Ook hebben de boe ren evenals ieder ander werkgever de bevoegdheid, om 2 van het jaarloon als vacantiegeld of anderszins te ge ven. Bovendien zou van de zes cent per uurloon voor de pensioenregeling nog twee cent afkunnen. De heer Louwes was trouwens, zo herinnerde de mi nister, geen groot voorstander van ver hoging der landarbeidersionen. De begroting werd ten slotte z.h.st. aangenomen, evenals een wetje op de oorlogspleegkinderen en de wet op heb buitengewoon pensioen voor zeelieden- oorlogsslachtoffp^ v— nagelaten betrekkingen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1