Mussert hielp hem aan de benoeming van Burgemeester Y.N.-commissie aanvaardt verdeling van Palestina „Nederlanders, die aan het Oostfront vochten, dienden hun land" WEERBERICHT Felle aanval van Belgische premier op het communisme Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 26 NOVEMBER 1947 No. 26246 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst er> J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel l, Lelden - Giro no.: 67055 Mr. R. N. de Ruijter van Steveninck voor zijn rechters. Zoals wel 1verwachten was. moest de zitting van het Leids Tribunaal, welke gisteren de gehele dag, met een kleine onderbreking, tot 's avonds zeven uur gewyd was aan de behandeling van de zaak tegen de oud-burgemeester van Leiden, mr. R. N. de Ruiter van Steveninck worden onderbroken en zal zij a.s. Vrijdagmiddag om twee uur worden voortgezet. Alsdan zullen de 12 getuigen a decharge worden gehoord, terwijl dan ook nog de verdediger van verdachte, mr. J. M. M. van Asch van Wijck, aan het woord zal komen. Getuige J. H. J. Diebeis, chef van de ze afd., verklaart, dat de burgemeester in 1943 hem in bovenstaande geest een verzoek heeft gedaan, dat echter nooit is uitgevoerd. Verd. zegt zich hiervan niets te her inneren en blijft bij zijn ontkenning, ook nadat getuige C. J. M. Montanus, ambtenaar bij de Burg. Stand, zich in gelijke geest als de heer Diebeis heeft uitgelaten. Hier»nede was het verhoor ?an de ge tuigen decharge afgelopen en werd de ziilmg voor een half uur geschorst MR. R. N. DE RUIJTER VAN STEVENINCK GEEFT ZIJN VISIE OVER HET NATIONAAL SOCIALISME. Juridische faculteit had geen oog voor nieuwe beginselen In aansluiting op ons verslag van gisteren, waarin wij de directeur van de Gem. H.B.S., dr. J. D. A. Boks, aan het woord lieten over de door verd. aangewende pogingen tot nazificering van het onderwijs, deelde deze getuige mede, dat besch. in een bijeenkomst op 30 November 1942 zou hebben verklaard liever één minder goede leraar te heb ben, die de nationaal-socialistische be ginselen was toegedaan, dan een goede leraar, die niet uit deze beginselen leefde. DE NAZIFICERING VAN HET ONDEFWIJS. Vervolgens kwam de tentoonstelling van de Ned. Arbeidsdienst ter sprake. Hoofden van scholen, die tegen het be zoek van leerlingen aan deze tentoon stelling bij de burgemeester wilden age ren, kregen hiertoe geen gelegenheid. Getuige Boks stelde zich op het stand punt, dat de leerlingen niet verplicht konden worden tot een bpzoek aan deze tentoonstelling, welke bovendien ook niet op het onderwijsprogramma stond vermeld. Verd. stelde zich op het stand punt: eerst bezoek aan de tentoonstel ling, dan confereren. Toen ten slotte toch nog een onderhoud werd toege staan, zou de burgemeester met ontslag gedreigd hebben. Letterlijk zei de bur gemeester: „Als U het niet doet, krijgt U ontslag". Verd. erkent de opdracht te hebben gegeven, aangezien hij het van belang achtte, dat de leerlingen met deze nieuwe instelling kennis maakten. Hij is zich niet bewust met ontslag te heb ben gedreigd. Evenwel heeft hij toen wel de conclusie getrokken, dat hij een fout had gemaakt om de leerkrachten verantwoordelijk te stellen. Ten einde in de toekomst de leerkrachten niet in een scheve verhouding t.o.v. de ouders der leerlingen te plaatsen, heeft hij in het vervolg overleg met de - leerkrach ten toegezegd. Getuige Boks blijft bij zijn verklaring inzake de ontslagdreiging, terwijl hij verder verklaart, dat verd. ook het boek van prof. J. de Vries „Onze voorouders" op de middelbare scholen heeft willen invoeren. Verd.: „Is het getuige bekend, dat ir. Valkenburg zeer veel ambitie had om directeur van de H.B.S. te woïden?" Getuige: „Dat is mij bekend". Verd.: „En weet getuige ook, dat het mij in die tijd heel weinig moeite ge kost zou hebben om ir. Valkenburg te benoemen?" Getuige: „Ik neem aan, dat een N.S. B.-burgemeester ook nog wel een open oog heeft voor de fouten en ge breken, welke aan een N.S.B.-leraar kleven". In deze zelfde kwestie leggen hierop de directrice van de Meisjes HJB.S., mej. J. M. van Hoorn en de rector van het Gymnasium, dr. A. Scholte, een gelijk luidende verklaring af. Uitvoerig gaat deze laatste getuige in op zijn weige ring de verplicht gestelde bijwoning van de lezing van dr. W. F. de Groot, mede te maken, op grond waarvan hij mid dels de procureur-generaal Van Ge- nechten, door de vrederechter werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van acht dagen, welke straf bij arrest van het Vredegerechtshof werd gewijzigd in een geldboete van f. 600,Hoewel het geld voor deze boete in zeer korte tijd door de leerlingen bijeen was ge bracht, ïs men nimmer bij hem om deze f. 600,— gekomen. VERD. WENSTE EEN DIS CIPLINAIRE STRAF. Verd. geeft toe, dat hij deze kwestie aan de procurèur-generaal heeft door gegeven, echter met de aantekening, dat hij een en ander disciplinair wenste af te doen. Op een vraag van de presi dent, waarom verd. dit juist aan Van Genechten heeft medegedeeld, ant woordde verd., dat hij uit ervaring wist, dat het beter was om Van Genechten direct in te lichten, dan dat hij dit van de buitenwacht te weten kwam. „Ik wenste, aldus ver., een vinger in de pap te hebben, voordat Van Genechten er in zou roeren". Vervolgens had verd. zich te verant woorden voor het feit, dat hij getracht zou hebben een wijziging aan te bren gen in de administratie van de bevol kingsboekhouding der gemeente Leiden, waardoor het mogelijk zou zijn be paalde jaarklassen van personen bin nen zeer korte tijd op te geven aan het Gew. Arbeidsbureau ten behoeve van ae arbeidsdienst, hetgeen echter niet is gelukt door de tegenwerking van de chef van de afd. bevolking. AANHOUDEND BUIIG. De Bilt verwacht tot morgenavond, Wisselende bewolking met regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Guur weer. Matige tot krachtige, vooral langs de Hollandse en Zeeuwse kust nu en dan stormachtige Noord-Westelijke wind. In het uiterste Noord-Oosten van het land tijdelijk afnemende wind. 27 NOVEMBER. Zon op: 8,18 uur; onder: 16,36 uur. Maan op: 16,03 uur; onder: 7,01 uur .(28 Nov. V.M.). Hoogwater te Katwijk te 3,01 en 15,20 uur. Na heropening der zitting wordt de tenlastelegging op verschillende punten nog eens door de president onder de loupe genomen, waarbij verd. uitvoerig gelegenheid krijgt om zich te verant woorden. Allereerst wordt verd. gevraagd naar zijn lidmaatschap van de N.o.B:. waar in de president ook betrekt het bom bardement van Rotterdam, het optre den van de Duitsers in ons land en het schenken van de N.S.B.-klok te Lunte- ren aan de Duitse weermacht. Verdachte, wiens mening ook thans nog niet is gewijzigd en diametraal staat tegenover het inzicht van de president, zegt wederom na de ophef fing van het ambtenarenverbod tot de N.S.B. te zijn toegetreden, omdat h|j overtuigd was in deze beweging het best de belangen van zijn land te kunnen dienen. Weinig mensen zullen meer dan ik overtuigd zijn ge weest van de unfaire wijze, waarop onsland in de Meidagen is overvallen. In die dagen heb ik mijn plicht als Nederlands militair ook op behoor lijke wjjze vervuld. Hoewel verd. niet precies op de hoogte is onder welke omstandigheden het bombardement van Rotterdam heeft plaats gevon den, heeft hij dit bombardement ook diep betreurd. Het aanbieden van de Lunterse klok heeft hij altijd een grote onsmakelijkheid en tactische fout gevonden. Wel echter hebben wij hierbij te be denken, dat zij, die de klok hebben ge schonken, dit deden in het besef aan de Duitsers veel dank verschuldigd te zijn; zij voelden hun leven gered door de hier binnenrukkende Duitse militai ren Hiervan uitgaande is dit in hun ogen te verklaren. Hoewel verd. de da den van de Duitsers niet wil verkleinen, wenst hij toch' rekening te houden met het feit, dat beide partijen in een oor log fouten maken. Zo werden door de Engelsen bv. in eenmaal in Dresden 300,000 burgers door een bombardement gedood, op welke verklaring de presi dent zich haaste op te merken, dat de Duitsers denk aan Rotterdam hiermedfe begonnen zijn. Pres.: „U heeft zich vandaag bij het uitvoeren van uw opdrachten al vele malen beroepen op uw chefs. Waarom heeft U zich dan ook niet gehouden aan de oproep, welke U vanuit Lon den door de Ned. regering werd ge geven? Zij heeft nooit gezegd, dat wy met de Duitsers moesten meedoen". Verd.: „In mijn beschouwing was dit niet de wettige regering. In dit ver band beroep ik mij op de brochure van wijlen dr. Colijn". Pres.: „Toen wijlen dr. Colijn de om standigheden beter leerde kennen heeft hij deze brochure herroepen. Daar kunt U dus nu niet meer van uitgaan. Bo vendien werd de strijd voortgezet en zijn de vloot en de luchtmacht uitge weken". Verd.: „In juridisch opzicht kan ik het niet met U eens zijn". Pres.: „In ieder geval zag U na 15 Mei 1940 de Duitsers niet meer als Uw V^Verd.: „De N.S.B. zag alleen Rusland als de enige mogelijkheid om Duitsland te verslaan. En dit middel is erger dan de kwaal, vandaar dat de N.S.B. met de Duitse bezetting genoegen nam*'. Vervolgens herinnerde de president aan alle wreedheden van het Duitse be wind, waarop verd. opmerkt, dat deze verschrikkingen ook in landen hebben plaats gehad, welke niet door de Duit sers waren bezet. Als hierna het lidmaatschap van de Nederlandse SB. ter sprake wordt ge bracht, merkt verd. op, dat hij met deze S.S. practisch niets te doen heeft ge had, toen verd. de eed op de Führer moest afleggen, heeft hij dit geweigerd en voor het lidmaatschap bedankt. Als de president verdachte onder het oog brengt, dat het de Oostfrontstrij ders ernstig moet worden aangere kend, dat zü in het leger van dc vijand dienst namen, zegt verd. in een Nederlander, die aan het Oostfront vocht, altijd iemand gezien te hebben, die daar zijn land diende. In feite woedden er in de jongste wereldoor log twee oorlogen, aldus verdachte. Eén tussen de geallieerden en Duits land, en één tussen de West-Euro- pese cultuur en Rusland. Bovendien hebben wij te bedenken, dat West- Europa, dank zij het optreden der Oostfrontstrijders, door de Westerse mogendheden is bevrijd. De beveili ging van het Westen is dan ook mede aan deze mensen te danken. De president, die het in dit opzicht niet met verd. eens kan zijn, brengt verd. vervolgens neg onder de aan dacht, dat hij er toch rekening mede moet houden, dat iedere Oostfrontstrij der aan dit front 'n plaats vrij maakt voor een Duitser, die hier ingezet kan worden. ADVISEUR VAN DE LEIDER. Hierna komt het adviseurschap van de leider der N.S.B. ter sprake. Verd. zegt deze functie altijd als een soort erebaantje beschouwd te hebben. Nooit heeft hij een bijeenkomst van raadsadviseurs bijgewoond. Dat Mus sert hem tot adviseur heeft willen be noemen, ziet verd. als een aanwijzing, dat ook Mussert een voorstander was van de door verd. voorgestane gema tigde richting. Op eigen verzoek heeft verd. in zijn kwaliteit als adviseur Mus sert slechts eenmaal ontmoet en dat was toen verd. zich ernstig heeft ver zet tegen de instelling van de land wacht. Nadat nog even is gesproken over de waarneming van de functie als kring vertegenwoordiger van Frontzorg, waarbij verd. dezelfde gedachten t.o.v. de Oostfrontstrijders ontwikkelde als hierboven is aangegeven, kwam de waarneming van het burgemeesters ambt ter sprake. HET AMBT VAN BURGEMEESTER. Verd. zegt dit ambt niet be schouwd te hebben als hulpverle ning aan de vijand. Verd. gelooft niet dit ambt te hebben gekregen uit hoofde van zijn lidmaatschap van de N.S.B. Zelfs de Bcauftrag- te Schwebel verklaart niet geweten te hebben, dat verd. lid van de N.S.B. was. Pres.: „Maar hoe kwamen ze dan aan U?" Verd.: „Langs een omweg heb ik gehoord, dat Mussert voor deze be noeming de aandacht op mij heeft gevestigd." Pres.: „Maar die wist toch wel, dat U N.S3.-er was?" Zeer uitvoerig wordt vera, dan on dervraagd naar zijn streven om bij de gemeente-ambtenaren de nationaal- socialistische gedachte ingang te doen vinden, waartce hij deze ambtenaren ook een uiteenzetting heeft toegezon den van de volgende inhoud: „De houding der hier binnenrukken- dede Duitse troepen bracht ons een dubbele ervaring. Terstond bleek de misleiding van de vroegere voorstelling van den Duitschen soldaat; in stede van een barbaar, toonde hij zich een correct, hoffelijk en ridderlijk man. En ten tweede: men begon iets te besef fen van de waarden, waartoe de enke ling, die zich strijdbaar in dienst van zijn volk heeft gesteld, kan stijgen; men begreep iets van. het in woorden niet uit te drukken, heroïsche, wat zich in deze, voor het meerendeel toch een voudige, menschen toonde en Hij (d.w.z. de nationaal socialist) weet, dat het Nederlandsche volk en het- Buitsche stamverwant zijn; hij heeft het groot ste wonder dezer eeuw, de weergalooze wederopstanding van het Duitsche volk mede beleefd. Mocht deze wederop standing vóór 1939 nog eenigszlns pro blematisch schijnen, de oorlog heeft haar bewezen; de proef op de som is gegeven" en tenslotte: „Wat inDuitsch- land mogelijk bleek, kan ook in het verwante Nederlandsche volk geschie den. Ook wij kunnen, door tot de volk- sche waarden terug te keeren, ons ge luk hervinden. Door het onverstand on zer vroegere regeerders heeft ons volk vrijwel alles wat het rijk maakte, in eenige jaren verloren; 't zal zijn leven en toekomst opnieuw moeten maken, zooals ons hard voorgeslacht zijn groot heid vrijwel uit het niet geschapen heeft. Dat de daarvoor nocdige eigen schappen nog in de besten van ons volk aanwezig zijn, bewijzen de Neder landsche vrijwilligers, die aan 't Oost front staan; hoewel geboren en opge groeid in een tijd, dat ons land door het defaitisme onteerd werd, doen zij als soldaat niet voor den Duitscher on der." Pres.: „Dit stuk is één en al een verheerlijking van Duitsland en de Duitse soldaat." Verd.: „Ik heb deze ervaring nu eenmaal opgedaan en wilde gaarne, dat ons volk zich ook zo zou uiten. Ik geloof niet, dat hierin iets on juist is?" Pres.: „Ja alles. Als een dief in de nacht zijn dc Duitsers ons land binnengevallen zonder oorlogsver klaring." Verd.: „Het spijt mij, mijnheer de president, maar U kunt blijkbaar maar één kant van deze zaak zien. Ik zie dat anders. Ziet U dan niet de geweldige gevaren, welke Euro pa bedreigen? In feite heeft Euro pa de oorlog verloren." Pres.: „En ziet U dan niet, dat wanneer Duitsland de oorlog had gewonnen, dit funest voor Europa geweest zou zijn. Dan waren wij al lemaal slaven geweest." Tenslotte verklaart verd. nog, dat hij met dit stuk niets anders bedoeld heeft, dan bij de ambtenaren begrip voor zijn inzicht te winnen. Nadat besch. de Ned. Volksdienst en Winterhulp als twee sociale instellin gen had aangeprezen, die pasten in het raam van het nationaal-socialisme, zegt hij. dat alleen die winkeliers van le veranties aan de gemeente zijn uitge sloten. die niet behoorlijk hebben ge antwoord op zijn schrijven, inzake het niet geven van een gift aan Winter hulp. De schorsing van twee artsen in dienst der gemeente hield verband met het feit, dat zij te kennen hadden ge geven niet langer het beroep van arts te willen uitoefenen. De president acht te dit een kortzichtig standpunt, om dat verd. toch had kunnen weten, dat deze artsen, met alle anderen, niet wil den lopen in het keurslijf van de art senkamer. Als één groep de dank en achting van gans het Nederlandse volk verdient, dan is het toch zeker de groep artsen, aldus de president. DE UNIVERSITEIT. Vervolgens komt aan de orde het optreden van verd. als president - curator van de Universiteit en het aandeel, dat verd. heeft gehad bij de benoeming van nationaal-socia listische hoogleraren. Verd. zegt, dat met name de Juridische facul- teit geen oog heelt gehad voor de nieuw zich baanbrekende beginselen, waarom hij niet heeft gedraald ook op dit terrein vernieuwing aan te brengen. I j De president, die verd. ook op dit I punt ernstig bestrijdt, brengt verd. het 1 ontslag van prof. Meyers onder de aandacht en het optreden van prof. Cleverlnga. Besch., die zich opwerpt als geen an ti ^semiet te zijn en ook het optreden van prof. Cleveringa ziet als een moe dige daad, waardoor echter de univer siteit in grote moeilijkheden werd ge bracht, zegt overeenkomstig zijn in zichten aan de secretaris-generaal ad vies te hebben uitgebracht. Hierbij heeft hij niet geschroomd om te advi seren Van Genechten ni6t eerder te benoemen, dan nadat deze zijn voor de universiteit kwetsbare uitspraak had ingetrokken Als dan de president nogmaals verd. het verkeerde van zijn redenering on der het oog wil brengen, voegt verd. hem toe: „U kijkt alleen maar naar het slechte van de Duitsers. De haat tegen Duitsland praevaleert boven de liefde voor het Nederlandse volk." Pres.: „De Duitse veroveringszucht was anders sterk imperialistisch ge kleurd." Verd.: „De expansie van Duitsland was kennelijk oostwaarts gericht. De Duitsers hebben de vernietiging vaal Engeland niet gewild, daarom hebben zij opzettelijk hun legers bij Duinker ken vastgehouden. Ook Hitler wenste niet dat het Engelse imperium ten on der zou gaan, omdat hiermede ook de West-Europese cultuur verloren zou Zijn geweest." Als naar aanleiding van deze opmer king uit de zaal een gelach opklinkt, zegt verd. met enige stemverheffing: „Ja. daar wordt nu wel om gelachen, het "geloof kan ik U niet geven, maar ik geloof niet dat het nonsens is." Tenslotte verklaart verd. nog, dat hij altijd de hoop heeft gehad, dat de ambtenaren zouden zeggen: „wij gaan eens rustig luisteren en hebben toch wel een ander inzicht gekregen." Aan het eind van dit verhoor valt het lid, de heer Questroo, nog even terug op de verheerlijking van de strij ders aan het Oostfront. Spr. had het juister gevonden als verd. hier gedacht had aan de mannen van de Grebbe- berg en het Kornwerderzand en aan de mariniers van Rotterdam, waarop verd. antwoordt: „Als U mij tijdig een tip had gegeven, had ik ook hen er bij gezet." Nadat tenslotte mevr. De Ruijter van Steveninck had verklaard, dat haar man geen vermogen bezit, werd de zit ting geschorst tot as. Vrijdagmiddag, twee uur voor het horen van de getui gen k décharge. De Grote Vier, die sinds gisteravond in Londen vergaderen ter bespreking van de brandpunten der onrustige heden- d^gse^raüo^polittek: de vredesverdragen met Duitsland en Oostenrijk. Van links naar rechts: Molotof, Mars hall, Bidault en Bevin. (Foto ANP) Spaak voor plan Marshall In de Belgische Senaat heeft de eerste-minister Spaak, zich op felle wijze tegen het communisme gekeerd. Hij noemde de Kom inform „een broertje" van de Komintern en ver klaarde. dat de ongeregeldheden in Frankrijk en Italië voornamelijk te wijten zijn aan de werkzaamheden van deze Kominform. Spaak beschuldigde de communisten ervan, dat zij de de mocratie gebruiken om tweespalt te veroorzaken. ,Zijt gij aanhangers van de vrijheid of van de onderdrukking?" zo vroeg Spaak de communistische Senatoren. „Of wilt gij misschien beweren, dat er in Rusland vrijheid bestaat". „Na de oprichting van de Kominform heb ik hiervan de activiteit kunnen waarnemen", aldus Spaak, „Doch wat België betreft, kan ik verzekeren dat dit land geen vruchtbaar terrein zal zyn voor de experimenten der commu nisten". „Op het ogenblik is er nog geen sprake van de communistische partij in België buiten de wet te stellen" zo zeide Spaak, „doch indien gij u echter niet aan de regels van het democrati sche spel houdt, dan zullen v/lj een manier vinden om de orde te bewaren, waarover wij liever niet willen spre ken." De eerste-minister stelde hierna in het licht, dat de Kominform opgericht is om het plan-Marshall een echec te doen lijden. Minister Neher weer naar Indië VOOR BESPREKINGEN OVER COLLEGIAAL ORGAAN. Minister Neher zal zich Maandag a.s. met een regeringsopdracht naar In donesië begeven. Hij zal daar be sprekingen voeren, in het bijzonder ter voorbereiding van het collegiaal orgaan. Gedurende zijn afwezigheid zal de Minister van Verkeer en Wa terstaat, ir. H. Vos, als Minister van Wederopbouw en Volshuisvesting aJ. optreden. „Wanneer wij de Amerikaanse hulp niet zouden krijgen", zo riep hij de communistische oppositie toe, „wie zal ons dan helpen?". Spaak wees er in dit verband op, dat de US.S.R. in de onmogelijkheid verkeert Europa te helpen, ten eerste door het systeem der verbrande aarde, dat het heeft toegepast tijdens de oor log, en ten tweede doordat het zich geheel met eigen problemen bezig houdt. „België heeft sedert anderhalf jaar pogingen in het werk gesteld om tot een samenwerking met Rusland te geraken", aldus Spaak, „doch de US SR heeft hierop nimmer gereageerd. Slechts de laatste weken zijn wij er in geslaagd een overeenkomst te sluiten met de Sovjetzone in Duitsland en hebben wij een delegatie naar MoslW kunnen sturen teneinde te onderhan delen over een ruil van materialen te gen tarwe". „Ik ben de overtuiging toegedaan, aldus de Belgische eerste minister, dat aan het plan-Marshall geen politieke beweegredenen ten gi-ondslag liggen. Wel ben ik van oordeel, dat de Ameri kanen niet wensen, dat de communis ten zich in Europa vestigen en ik juich dit toe. Het «ou belachelijk zijn, indien de Amerikanen hun hulp gaven aan landen, die zich tegen hen zouden ke ren. Zou Rusland het Spanje van Franco helpen?" Spaak merkte vervolgens op. dat de Verenigde Staten moeten begrijpen, dat zij aan Europa niet alleen goederen moeten leveren, maar ook goederen uit Europa zullen moeten betrekken". Beslissing aan Algemene Vergadering Nadat Sver verscheidene onderdelen van het plan nog van gedachten was gewisseld, besloot de commissie voor Palestina der V.N dat Jeruzalem ge durende tien jaar onder beheer (in «Je zin van het Handvest der VJJ.) moest komen, waarna de bevolking bij refe rendum zou kunnen uitmaken, in hoe verre verandering van bewind gewenst was. Daarna had de stemming over het verdelingsplan plaats, waarbij vijfen twintig leden vóór stemden, dertien tegen. Zeventien onthielden zich en twee ontbraken. Tegen hebben gestemd: Afghanistan, Cuba, Egypte, India, Iran, Irak, Liba non, Pakistan, Saoedi-Arabië, Siam, Syrië, Turkije en Yemen. Nederland heeft zich van stemming onthouden, evenals o.m. Argentinië, België, China, Ethiopië, Frankrijk, Grie kenland, Liberia, Luxemburg, Nieuw- Zeeland en Joego-Slavië. BINNENLAND. Met bijna 900 repatrlërenden aan boord is de „Indrapoera" gisteren uit Batavia te Rotterdam aangekomen. On der de passagiers bevond zloh een con tingent van ongeveer 100 militairen. Voorts waren er niet minder dan 133 kin deren aan boord, waarvan 60 baby's; een dezer werd onderweg geboren William L. Mackenzie King, minis ter-president van Canada, zal zich met gevolg te Southampton aan boord bege ven van de „Nieuw Amsterdam". In En geland woonde Mackenzie King de huwe lijksfeesten bil. De „Nieuw Amsterdam" is gisteravond uit Rotterdam vertrokken, De 500ste colonne vrachtwagens van de Nederlandse Spoorwegen en A to van Gend en Loos ls gisterochtend te Praag aangekomen, waar zij officieel ontvangen werd door de Tsjecho-Slowaakse minister voor vervoer, dr. Ivan Pletof. Sinds de opening van de transportweg RotterdamPraag hebben de vrachtwa gens 5-OCO.OOO kilometer afgelegd. De Britse ambassadeur en zijn echt genote. sir Nevile en Lady Bland, zijn gisteren de gast van H.M. de Koningin op Het Loo geweest. Het bezoek droeg een iniorpieel karakter. Het zes maanden oude dochtertje van de familie Prins, A. M. Prins, wo nende aan de Abraham Kuyperlaan te Rotterdam. Is door verstikking om het leven gekomen, doordat het voorover met het gezichtje in het kussen had gelegen. De Zwitserse Bondsraad heeft de Zwit serse minister-' van Bultenl. Zaken ge machtigd het Zwitserse gezantschap in Den Haag opdracht te geven met de Ne derlandse regering onderhandelingen te openen over een overeenkomst tot vermij ding van dubbele belasting. BUITENLAND. In het militaire hospitaal te Frank fort ligt een couveusekindje, dat nog geen kilo weegt. De baiby „maakt het uit stekend". De Franse dichter Leon Paul Fargue ls op 69-Jarige leeftijdi te Parijs over leden. Reeds verscheidene Jaren was hij half verlamd. Het bestuur van de Tsjecho-Slo waakse democratische partij heeft mevr. Lumila Jankovcova tot opvolgster aange wezen van de onlangs afgetreden minister van industrie. Lausman. die tot voorzitter van de sociaaldemocratische partij was gekozen. Mevr. Jankovcova is 50 Jaar. Tijdens de oorlog nam zij deel aan het verzet en zij werd tweemaal gedecoreerd. Haar echtge noot was door de nazi's vermoord. Londen vluohtte. is thans naar vertrokken. Hij heeft een tijdelijk Ame rikaans visum verkregen. Bij officieel decreet ls In Frankrijk ee>n „medaille van het Franse gezin" in gesteld, welke aan ouders zal worden toe gekend, „die door zorg. toewijding en voorbeeld voortdurend getracht hebben hun kinderen onder de beste materiële en morele voorwaarden op te voeden en die hen de geest van eer. liefde tot het werk. aanhankelijkheid aan huis en de wil om hun sociale en vaderlandse plich ten te vervullen, hebben bijgebracht" Een speciale commissie van het Amerikaanse Congres heeft besloten, dat voorraden tabak zullen worden opgeno men bij de goederen die krachtens het plan-Marshall naar Europa zullen gaan. Voor de stemming had Fariz al Chou- ry (Syrië) nog opgemerkt, dat Syrië zich alle rechten voorbehield, inclusief het recht de zaak voor het Interna tionaal gerechtshof te brengen. De wezenlijke inhoud van de resolu tie is deze, dat de algemene vergadering Groot-Brlttannië als mandataris voor Palestina en alle andere leden der V.N. de aanvaarding van het verdelingsplan aanbeveelt. Het verdelingsplan voorziet in de economische unie der delen van Palestina. Verlangd wordt, dat de Vei ligheidsraad de nodige stappen zal ne men om het plan uit te voeren, voorts dat de beheersraad op de hoogte wordt gesteld en in de derde plaats, dat de Palestijnse bevolking alles doet, wat de uitvoering'van het plan bevordert. Alle volken en regeringen wordt geadviseerd niets te ondernemen, wat een vlot ver loop van zaken in de weg zou staan. De resolutie moet nu nog een meerder heid van tweederden der stemmen in de algemene vergadering venverven. Zou in de algemene vergadering zo gestemd worden als gisteren in de com missie-vergadering, dan zou voor de vereiste meerderheid van tweederden juist één stem tekort komen. Echter zullen China en Nieuw-Zeeland. die zich gisteren van stemming hebben onthouden, hoogst waarschijnlijk vóór stemmen, hetgeen aanvaarding van het verdelingsplan betekent. Maar ze ker is dat nog niet. Zeven Amerikaanse soldaten zijn door een Joego-Slavlsche patrouille op de demarcatielijn van Triëst en Joego-Slavie gearresteerd. Ilse Terboven, tot 1934 secretaresse van Goebbels. later eohtgenote van Josef Terboven, rijkscommissaris van Noorwe gen, die na de val van Duitsland zelf moord heeft gepleegd... ls door een zulve- ringsgereohtshof in Beieren tot het be talen van een kleine boete veroordeeld. Mlkolajczyk. voormalig leider der Poolse boerenpartij, die onlan^ naar "de roe'bel. tham've7minderd'^lten SALARISSEN IN SOVJET-RUSLAND, Het presidium van de opperste Sovjet heeft besloten, dat de salarissen, die tijdens de oorlog sterk omhoog zijn ge gaan wegens de geringere koopkracht worden, maar toch nog ongeveer twee maal zo groot als voor de oorlog zullen blijven. Het loon van schoonmaakper soneel in fabrieken zal ongeveer 150 roebel, dat van een ingenieur eerste klasse 1900 roebel per maand bedragen. Een moeder van drie kinderen krijgt bij de geboorte van het vierde kind een som ineens van 650 roebel en vervolgens per maand 40 roebel. De overeenkom stige cijfers voor een moeder van vijf kinderen zijn 1250 en 100 roebel, voor een moeder van 10 kinderen 2500 en 150 roebel. Ongehuwde moeders krijgen 50 roebel per maand voor de verzorglnf van één onwettig kind, 75 voor 2 en 100 voor drie onwettige kinderen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1