„Gesprek met andere kerken kan beginnen" Stemmingen over de Palestijnse kwestie begonnen Rijk wil Gemeenfe-financiën saneren WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Leidse schoolkinderen ontvangen warme maaltijd Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 25 NOVEMBER 1947 No. 26245; LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Nog geen eindbeslissing De Sovjetrussische afgevaardigde in de commissie der VN voor Palestinat Tsarapkin. heeft een bittere aanval op Engeland gelanceerd wegens de „eigen aardige houding" van dit land ten op zichte van het verdelingsplan voor Pa lestina. Tsarapkin zeide, dat de door Engeland gestelde voorwaarden een „achterdeur tje" vormen voor degenen, die zich te gen de verdeling van Palestina willen verzetten. De Sovjet-Unie zal vechten tegen elke poging om de oplossing van de Pales tijnse kwestie te traineren. Een Egyptische afgevaardigde Hejkal pasja zeide, dat, indien er Arabisch bloed in Palestina zou vloeien, er overal in de Arabische wereld Joods bloed ver goten zal worden. Geen enkele regering kan woedende volksmenigten beletten te moorden. Hejkal pasja zeide, dat er meer dan een millioen Joden in het Ver re Oosten woonden en hij vroeg, of het verantwoord was om een millioen men sen aan levensgevaar bloot te stellen om de paar duizend Joden in Europa te redden of om een Zionistische droom te bevredigen. Mosje Shertok, woordvoerder van het Joods bureau, antwoordde op de Egyp tische verklaring met de woorden: „Het Joodse volk is niet voornemens zich door dergelijke dreigementen af te laten schrikken". Het opbouwen van de Jood se gemeenten in Palestina heeft de krachten gevergd van drie generaties van Joodse pioniers, bij het productief maken van de bodem zijn duizenden jonge levens door uitputting of malaria omgekomen. De Joden hebben in alle landen een minderheid. In Palestina al leen hebben zij een kans een meerder heid te vormen. „De ongelijkheid is tra gisch en overweldigend, het is ondenk baar, dat een beschaafde wereld instaat of niet bereid is dit minimum aan rechtvaardigheid te verschaffen;*. Een Arabische resolutie, waarin wordt gevraagd, dat de juridische kwesties, die met de verdeling van Palestina verband houden, naar het internationaal ge rechtshof zullen worden verwezen, werd met twintig tegen achttien bü elf ont houdingen verworpen. De resolutie betreffende het stichten van een eenheidsstaat werd verwmpen met twaalf stemmen voor (Afghanistan, Cuba, Egypte, Perzië, Irak, Libanon, Li beria. Pakistan. Saoedi-Arabië, Syrië, Turkije en Yemen) bij veertien onthou dingen (o.a. Groot-Brittannië en Chi na). De delegaties van Paraguay en de Philippijnen waren afwezig; alle andere delegaties, waaronder di evan de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten, stemden tegen. Een apart gedeelte van de Arabi sche resolutie, waarin voorgesteld werd door het internationale gerechtshof te laten uitmaken of de VN competent is om een verdeling te doen uitvoeren, werd verworpen met 21 tegen 20 stem men, bij 13 onthoudingen en 3 ab senten. Eveneens werd verworpen het Arabisch voorstel tot instelling van een speciale commissie voor het ontwerpen van een vluchtelingen-quotasysteem. Aangenomen werden de Arabische voorstellen een beroep te doen op de landen van herkomst van Joodse vluch telingen om deze mensen weer op te nemen en er op aan te dringen, dat Joodse vluchtelingen, die niet gerepa trieerd kunnen worden, volgens de be staande quota-regelingen zullen worden opgenomen in de gebieden van leden der VN. Na een korte onderbreking van de vergadering werden nog twintig re soluties en amendementen, zowel op het verdelings- als het anti-verdelingsplan, behandeld Het Arabisch voorstel tot raadpleging van het internationaal ge rechtshof over de geldigheid van het mandaat, over het recht van zelfbe schikking en over de bevoegdheid van de VN tot het doen uitvoeren van een verdeling kwam het eerst ter sprake. Onder grote spanning vond stemming plaats over het aparte gedeelte van deze resolutie betreffende de bevoegd heid van de leden der VN om een ver deling tot stand te doen brengen te gen de wensen van de Palestijnse be volking in. Dit gedeelte van de re solutie werd verworpen met slechts één stem meerderheid. Wanneer dit voorstel was aangenomen, zou het ge hele verdelingsvoorstel vervallen zyn. Oprichting van nood-bureau voor buitenlands herstel Een speciale commissie onder leiding van de republikeinse afgevaardigde Christian Hert-er zal heden aan het Amerikaanse Congres de plannen voor leggen voor de oprichting van 'n nood- bureau voor het herstel van het bui tenland. Het bureau, dat een regeringsinstan tie zal zjjn, zal zichzelf liquideren, wanneer de Europese landen in staat zijn de leningen terug te betalen. Het bureau heeft drieërlei doel: 1. Spoedige toezending van voedsel, brandstof en meststoffen aan de behoeftige landen, 2. De wijze van betaling vaststellen. 3. Export van bepaalde artikelen, die als aansporing tot verhoging der productie moeten dienen. Tabak, kleding en enkele levensmiddelen worden als zodanig genoemd. BUIIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met opklaringen, re gen- en hagelbuien, vooral in het Noor den van het land. Guur weer. Aanvan kelijk matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk stormachtige wind tussen Noord-West en Noord. Later wat af rie mende wind. 26 NOVEMBER. Zon op: 3.17 uur; onder: 16.37 uur. Maan op: 15.43 uur; onder: 5.36 uur (28 Nov.: V.M.) Hoogwater te Katwijk te 2,24 en 14.43 u. De stemming over de Arabische reso lutie betreffende de vluchtelingen in haar geheel leverde een staking van stemmen op. zodat deze resolutie nog maals door de algemene vergadering in stemming genomen zal moeten worden, waarbij een meerderheid van twee-der den vereist wordt. Het Arabische voorstel tot oprichting van een ongedeeld onafhankelijk Pales tina werd verworpen met 29 tegen 23 stemmen, bij 14 onthoudingen. De Nederlandse delegatie stelde bij amendement voor, dat de VN inzake de 54 Arabische dorpen, welke door de voor gestelde grens van de Arabische staat zouden worden afgesneden, geen uit eindelijke beslissing zou nemen doch dit zou overlaten aan een commissie-in- loco. Dit amendement werd zonder te genstemmen aanvaard. Volgens dit amendement „behoren de grenzen, aan gegeven in het verdelingsplan aldus ge wijzigd te worden, dat het grondgebied van dorpen niet door de staatsgrenzen doorsneden zal worden dan slechts wan neer dringende redenen dit noodzakelijk maken". De stakingen in Frankrijk. De stakingen in Frankrijk breiden zich nog altijd uit. Het aantel stekers loopt thans tegen de millioen! De nieuwe Franse regering heeft, na vier en een half uur vergaderd te heb ben. bekend gemaakt, dat zij een alge mene oplossing van het vraagstuk der lonen en prijzen nastreeft. De moeilijk heden op dit gebied worden door de re gering als de grond-oorzaak van de stakingsgolf beschouwd. De regering is bovendien van plan de voorwaarden te scheppen, waaronder openbare orde en vrije arbeid verzekerd zijn. Pierre Abe- lin, staatssecretaris, toegevoegd aan minister Schuman), heeft meegedeeld, dat er „vermoedelijk een algemene loonsverhoging zal plaatshebben en dat lonen en prijzen in evenwicht zullen moeten zijn". Men meent hieruit te moeten opmaken, dat de prijzen van een aantal industrie-producten op nieuw omhoog zullen gaan. Abelin voeg de er aan toe, dat elke maatregel met betrekking tot lonen en prijzen alleen effect kan hebben, indien de openbare orde gehandhaafd blijft. SOEKARNO SPRAK TE MAGELANG. Het was alsof men Goebbels hoorde Tijdens de te Magelang gehouden re ceptie van de conferentie van de Repu blikeinse voorlichtingsdienst gaf Soe- karno richtlijnen en methodes aan voor de voorlichting. Als richtlijn citeerde hij de woorden van dr. Sun Yat Sen, dat het spreken een moeilijke kunst is, de daad moei lijker en 't moeilijkst nog het begrijpen, dat het spreken tot het volk zonder dat het gevolgd wordt met een daad, geen resultaten zal hebben, maar omge keerd de daad alleen zonder propagan da onmogelijk is. Voor de leider van de dienst der voor lichting is het nodig, aldus de presi dent, dat hij het volk een duidelyk beeld kan geven waarvoor zij strij den moeten, zich opofferingen te ge troosten en waarvoor zij moeten dur ven sterven. Men moet het volk het vertrouwen en de overtuiging tot het bereiken van het uiteindelijke doel bijbrengen te zamen met de bestrijding van minder waardigheidscomplexen en het volk aansporen tot werkzaamheid en met daadwerkelijke voorbeelden de theorie ter bereiking van het doel verwezenlij ken, waarbij de president in zijn 1% urn- durende rede nogmaals de nadruk legde op de discipline en in de huidige Indo nesische strijd in het bijzonder op de nationale discipline. SAOEDIE-ARABIE ERKENT REPUBLIEK. v De regering van Saoedi-Arabië heeft de Republiek officieel erkend als souve- reine Mohammedaanse staat. De Belgische koningskwestie VERKLARING VAN DE SOCIALISTISCHE PARTIJ. Het bestuur der Belgische socialisti sche partij heeft na een bijeenkomst een verklaring uitgegeven, waarin nog maals krachtig stelling genomen wordt tegen „iedere poging om Leopold III op de Belgische troon te helpen". Met ver wijzing naar de royalistische vergade ring. die Zondag in Brussel werd ge houden en werd bijgewoond door 5 mi nisters van de Christelijke Volkspartij, zegt het communiqué, dat „het reaction- nair karakter van deze agitatie de bin nenlandse vrede slechts kan verstoren". (Foto Van Vliet) Sluitende begrotingen vereist. Ondanks de moeilijke omstandighe den, waarin het Rijk verkeert, is het bereid de nodige gelden beschikbaar te stellen om de gemeentefinanciën daadwerkelijk te saneren, zo blijkt uit de memorie van toelichting op het bjj de Tweede Kamer ingediende wets- ontweijp-Noodvoorziening Gemeente financiën. De ministers van Financiën en Bin nenlandse Zaken legger er daarbij de nadruk op, dat de verantwoordelijkheid voor het herstelde evenwicht tussen in komsten en uitgaven voortaan echter weer bij de gemeentebesturen zal moe ten en kunnen berusten. RADICAAL BREKEN MET TEKORTEN. Zij constateren dat de omstandig heden er toe hebben geleid, dat in de laatste jaren soms al te gemakkelijk in een tekort op de begroting is berust. Hiermee dient radicaal te worden gebroken. Naar de mening van de mi nisters zullen Gedeputeerde Staten in de toekomst over niet-sluitende begro tingen weer met alle gestrengheid moeten oordelen en deze hun goed keuring moeten onthouden. Wanneer er desondanks in een enkele gemeente op de begroting een tekort ontstaat, dat. ook naar het oordeel van Gedeputeerden, niet op eigen kracht kan worden overbrugd, zullen deze het gemeentebestuur moeten adviseren bij de Kroon een aanvraag ln te dienen om toekenning van een Rijksonderstand. De regering zal evenwel alleen in uiterste gevallen en nimmer anders dan op grond van een gedegen onder zoek van de begroting tot het verlenen van zulke steun overgaan. Voorlopig geen groter aantal serviespunten. Uit het antwoord van de minister van Economische Zaken op vragen, van de heer Andriessen inzake de verstrekking van serviespunten blijkt, dat voorshands niet mogelijk is het distributiesysteem te wijzigen in die zin. dat meer punten worden verstrekt. Niettemin is de minister van oordeel, dat de voorziening van serviesgoederen verbetering behoeft. De moeilijkheden te dezer zake hebben dan ook bij voortdu ring zijn aandacht. De Vereniging voor Schoolkindervoe ding en -kleding, die reeds in 1894 te Leiden met haar sympathiek werk een aanvang had gemaakt en dit op last van de Duitsers die hiervoor de Ned. Volksdienst ingeschakeld wilden zien in 1942 moesten staken .is hiermede gis teren weer begonnen. Hoewel men met het oog op de textielpositie voorshands nog niet aan de verstrekking van school- klnderkleding kan beginnen ernstige pogingen worden evenwel in deze rich ting reeds aangewend meende de commissie nu haar dit mogelijk wordt gemaakt niet langer te moeten wach ten met het verstrekken van een warme maaltijd aan de daarvoor in aanmer king komende kinderen. En zo kon het gebeuren, dat gistermiddag een dertig tal kinderen in het gebouw Pietskerk- gracht 11 zich had verzameld rond de dis, welke ditmaal bestond uit een paar borden heerlijk dampende erwtensoep. De Commissie, die dit eten aan de kin deren gratis kan verstrekken, wordt daartoe in staat gesteld door een ge meentelijke subsidie, terwijl de keuken van „Endegeest" voor de bereiding der maaltijden zorgt. Dat dit werk zeer sterk in de belangstelling der Leidse be volking staat moge blijken uit een feit, dat in vroeger jaren gemiddeld 3400 porties per dag werden verstrekt, ter wijl dit aantal kort voor de jongste we reldoorlog zelfs tot 1200 porties was op gelopen! Onze foto toont de kinderen aan de maaltijd terwijl enkele bestuurs leden, o.w. de voorzitter van de Ver eniging. de heer Schilthuyzen, die reeds 50 jaar in het bestuur zitting heeft, be langstellend toezien. De tussentijdse hulp aan Europa PLEIDOOI VAN VANDENBERG. Senator Vandenberg, de gezaghebben de republikeinse autoriteit op het ge bied van de Amerikaanse buitenlandse politiek, heeft bij de opening van het debat in de Senaat over het wetsvoor stel tot tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk, ervoor gewaar schuwd, dat een afwijzing van deze 597 millioen bedragende hulp door het Congres zou kunnen uitlopen op een oorlog, „die anders nimmer had behoe ven plaats te hebben en die men nim mer had moeten gedogen". Vandenberg drong aan op onmiddellijke goedkeuring van het wetsvoorstel. Voorts beschul digde hij de Sovjet-Unie van het voe ren van een „ongelooflijke lastercam pagne" tegen de V.S. Hij oefende critiek op president Truman, daar deze zijn radicale voorstellen betreffende anti inflatie maatregelen ln verband ge bracht had met het tussentijdse hulp plan. Dit feit, noch de vrees zich aan het plan-Marshall te binden, zou de Senatoren mogen afschrikken om hun stem uit te brengen voor de tussentijd se hulp, aldus Vandenberg. Vervolgens gaf Vandenberg uitdruk king aan zijn spijt, dat het wetsontwerp niet tevens de tussentijdse hulp aan China bevatte. Het ministerie van Bui tenlandse zaken zou echter binnenkort een apart plan voor China indienen, zo zeide hij. Vandenberg betoogde, dat het tus sentijdse program geenszins een econo mische oorlogsverklaring betekende tus sen West- en Oost-Europa. Het was dringend nodig, dat de handel tussen Oost en West hersteld werd. -De voorspelling, dat de wet voor tus sentijdse hulp zonder veel tegenstand goedgekeurd zou worden, won aan be tekenis, toen na Vandenberg's verkla ring vrijwel alle critiek uitbleef. Slechts van de republikeinse senator Morse uit Oregon kwam indirecte oppositie. De conferentie te Londen VOORBESPREKINGEN. Bevin, Marshall en Molotof zouden gisteravond besprekingen voeren om te trachten de gerezen verschillen tussen de vier grote mogendheden uit de weg te ruimen alvorens de conferentie der vier ministers van Buitenlandse Za ken heden bijeen zal komen. Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, zou, naar wordt verwacht, later eveneens aan deze inleidende bespre kingen deelnemen na aankomst. Ondanks de gespannen atmosfeer, waarin de conferentie begint, hoopt men op resultaten. Deze hoop is min der gebaseerd op tekenen, die op re sultaten wijzen, dan op de mening, dat geen der grote mogendheden het tot een openlijke breuk zal laten komen. In Washington verwacht men, dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken en zijn delegatie „zeer spoedig" naar huis zullen terugkeren, indien Molotof, de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, weer zal beginnen met wat men beschouwt als „de gebruikelijke Russische vertra gingstactiek". Niemand in Washington gelooft, dat Marshall er veel voor voelt om weken achtereen naargeestige de batten over procedure-kwesties aan te horen of te voeren, indien Molotof niet met voorstellen komt, die een redelijke kans bieden om de huidige impasse te verbreken. REORGANISATIE OOSTENRIJKSE REGERING? Naar de Weense correspondent van het Tsjecho-Slowaakse persbureau Ce- teka uit gezaghebbende bron verneemt, vinden er thans besprekingen tussen de Oostenrijkse Volkspartij en de sociaal democratische partij plaats over een re organisatie van de regering. Men verwacht, dat iedere minister van een- belangrijk departement een staats secretaris onder zich krijgt van de an dere partij dan waartoe hü zelf be hoort, zodat beide partijen een gelijk aandeel zullen hebben in het bestuur. In bewaring genomen eigendommen van gedeporteerden GEMAAKTE AFSPRAKEN MOETEN GEDOCUMENTEERD ZIJN. Naar wij vernemen zullen degenen, die tijdens de bezetting goederen, gel den of effecten van gedeporteerden in bewaring hebben genomen en daarvan nog geen aangifte bij de betrokken in stanties hebben gedaan, de gelegen heid krijgen, alsnog binnen een bepaal de termijn aangifte te doen. Na af loop van deze termijn zal in alle geval len, waarin in bewaring gegeven goe deren worden achterhaald, tqt gerech telijke vervolging worden overgegaan. De ervaring heeft geleerd, dat velen uit nonchalance hebben nagelaten aan gifte te doen of ook wel, omdat zij in de mening verkeren, dat er geen erfge namen zijn achtergebleven. Dit laat ste kan en mag men echter niet zelf beoordelen: de instanties die de fami lierelaties hebben geregistreerd, moeten hierover beslissen. Velen beroepen zich ook op een „af spraak" met de eigenaar, waarbij deze zou hebben verklaard, dat de bewaar nemers de goederen en gelden moch ten houden, voor het geval de gedepor teerde niet zou terugkeren. Dergelijke afspraken worden echter alleen erkend, indien zij met de nodige documenten kunnen worden gestaafd. Degenen, die geen schriftelijk bewijs van de afspraak kunnen overleggen, staan, wanneer zy geen aangifte doen, evenzeer als ande ren bloot aan gerechtelijke vervolging. Vader van atoombom doet beroep op Stalin De Amerikaanse geleerde op het ge bied van de atoom-energie dr. Leo Szi- lard, bijgenaamd „vader van de atoom bom", heeft in een open brief voorge steld, dat Stalin het volk van de Ver enigde Staten zou mededelen, hoe naar zijn inzicht de volkeren van Amerika en de Sovjet-Unie met elkander in vrede zouden kunnen leven. De open brief is gepubliceerd door het blad van de geleerden op het gebied der atoom energie. Szilard stelt voor dat Stalin „rechtstreeks en persoonlijk", desnoods eens per maand, tot het Amerikaanse volk zal spreken, en dat de Amerikaan se president even dikwijls het woord zal richten tot het Russische als tot het Amerikaanse volk onder een even grote mate van publiciteit over en weer. Het nieuwste portret van HJC.H. Prinses Beatrix. Dit is een van de nog niet ge publiceerde foto's van de Prinsesjes, welke door H.K.H. Prinses Juliana ter beschikking werden gesteld van de ver eniging „Pro Juventüte", Zij worden af gedrukt op een binnenkort te verschij nen kalender, die verkocht zal worden ten bate van het werk dezer vereniging. (Foto ANP) Het a.s. Regeringsjubileum CONCENTRATIE DER STUDENTEN FEESTEN TE AMSTERDAM. De Nederlandse Studenten Raad heeft besloten, dat ter gelegenheid van het Regeringsjubileum van H.M. de Ko ningin alle landelijke studentenorgani saties tezamen zullen manifesteren. De organisator der feestelijkheden, de heer Carel Briels, heeft contact opge nomen met de Nederlandse Studenten Raad, waarmee werd overeengekomen, dat alle feestelijkheden te Amsterdam zullen worden geconcentreerd, waarvoor Rijk en Gemeente aanzienlijke subsi dies zullen verlenen. Aangezien er plan nen bestaan om verschillende beroepen een speciale viering te geven, zal zeer waarschijnlijk voor de Nederlandse Stu denten een volle week beschikbaar wor den gesteld tussen half Juli en half September. Op het Museumplein te Amsterdam zal een openlucht theater voor 4000 per sonen verrijzen, waarin alle toepasse lijke toneelstukken en openluchtspelen hun aanhankelijkheid aan H.M. de Ko ningin kunnen betuigen. De nieuwe Kerkorde der Ned. Herv. Kerk. Dr. W. A. Zeydner „Wij moeten onze heilige huisjes afbreken." Zoals gemeld heeft gisteren prof. dr. S. F. H. J.. Berkelbach van der Spren kel in de sacristie van de Domkerk te Utrecht het ontworpen project van de nieuwe kerkorde der Ned. Herv. Kerk aan de Generale Synode der N.H. Kerk aangeboden. Spr. .gewaagde daarbij met dankbaarheid, dat God de Hervormde Kerk tot nu toe in stand had gehouden en het werk Zijner handen niet liet va ren. Verder wees spr. er op, dat de com missie, die met de samenstelling van het ontwerp was belast, geen gedroomde kerk had beschreven, maar realistisch zich bij de werkelijkheid had aangeslo ten. Voor de ogen der commissie had een kerk gestaan, gesproten uit de re formatie, Christus belijdend en met een missionnerende opdracht. De voorzitter van de Synode, dr. W. A. Zeydner begon zijn antwoord op deze rede met te verklaren, dat de Synode dit BINNENLAND. Naar wij vernemen ls generaal-ma- Joor M. R. de Bruljne, die met de „Oran je" uit Indonesië hier te lande is aan gekomen, bestemd om binnenkort gene- raal-majoor Von Freitag Drab be op te volgeD als commandant van het corps mariniers Generaal Von Freltag Drabbe zal dan met pensioen gaan. Opvarenden van bet m.s „Kota In- ten" kunnen ln Sabang en bij aankomst post krijgen, mits deze uiterlijk op resp. 9 en 16 December a.s. gepost wordt. Op veelvuldig verzoek beeft het Ne derlands Comité voor Kinderpostzegels besloten de termijn van inzending voor de Sint Nicolaas-luisterwedstrljd „Voor het Kind" te wijzigen. Oplossingen dienen thans te worden verzonden uiterlijk Don derdag 27 November a.s. aan Sint Nico- laas. Keizersgracht. Amsterdam. Zaterdag zijn met de K.L.M.-Con stellation Ph-TEl naa* New-York ver trokken de heren J- E. van Hoogstraten en J. P- Bannier van het Ministerie van O. Geb voor het voeren van financieel - economisohe besprekingen ln de Veren. Staten. BUITENLAND. De twaalf Engelsen, wier Russische vrouwen geen visa voor vertrek uit ae Sovjet-Unie kunnen krijgen, hebben aiit leden van het Britse parlement verzocht een petitie aan Molotof te tekenen. Ook 10.000 figuren uit het Britse politieke en culturele leveD is verzocht de petitie te tekenen. In een theater te Kingston (Jamai ca) Is ten gevolgo van een explosie brand uitgebroken. Acht bedienden zijn ln de vlammen omgekomen. Het Sovjet-ministerie van buiten landse zaken heeft de Canadese ambas- sade te Moskou doen weten, dat- de twee leden der Canadese militaire missie te Berlijn, die in Kaliningrad (het voorma lige Koningsbergen) waren, gearresteerd, zijn vrijgelaten en naar Berlijn zijn ver trokken. Nabij Brussel ls een vrachtauto ln een ravijn gestort, met het gevolg, dat 13 Franse soldaten de dood vonden en 8 i andere aan de bekomen verwondingen overleden: 15 soldaten werden gewond. Slechts een Moor kwam er met een schrammetje af. De Deense politie ls een wijdvertakte organisatie op het spoor gekomen die de passage van Duitsers naar Argentinië verzorgde. Men verwaoht, dat vele arres taties ziullen worden verricht. Het liberaal-democratische lid van het gewestelijke parlement van Saksen- Anhalt Franz Holler ls illegaal uit de Sovjet-zone naar de zone der V. S. ge reisd, daar hij vreesde „gearresteerd te worden door de Russische geheime poli tie", Holler beweert, dat er dagelijks in het Saksische strafkamp „Uehlberg 75 mensen sterven. Sir Horace Seymour, de voormalige Britse ambassadeur in China, ls be noemd tot lid van de Balkan-commissie der V. N. Voor het eerst wordt de naam van koning Michael van Roemenië ln één adem genoemd met die van prinses The- reza van Orleans Braganzo, de Jongste zuster van de Braziliaans© troonpreten dent. Zij woonden belden de huwelijks plechtigheid te Londen bij. De Unesco (organisatie voor onder wijs, wetenschap en cultuur der V. N.) heeft een rapport gepubliceerd, waarin een grimmig beeld gegeven wordt van de verwoestingen, het gebrek aan materiaal, overwerkte onderwijzers ©n kinderen met bleke gezichten in vijftien landen, waar de oorlog zijn verwoestingen heeft aan gericht. Een oer ergste ontdekkingen was deze, dat in Griekenland tussen 60.000 en 100.000 kinderen zonder tehuis rond zou den zwerven zelfs ln het hartje van de winter. De communistische partij in het Ruhrgebled heeft voorgesteld, dat de mijnwerkersbonden zullen weigeren ver der deel te nemen aan het werk van het nieuwe Duitse bestuursapparaat voor de mynen in het Ruhrgebled, uit protest te gen de wijze „waarop ae bezettende mo gendheden de overstelpende meerderheid onder de mijnwerkers, die vóór nationa lisatie ls. hebben genegeerd". Het hoofdkwartle- van de Egypti sche politie heeft- iedere publicatie van nieuws betreffende een samenzwering, waarbij Egyptische legerofficieren zouden z(jn betrokken verboden De wachtposten bij de parlementsgebouwen zijn versterkt en een onderzoek ls ln volle gang, aldus werd medegedeeld. De ministerraad heeft een uitke ringsregeling voor het personeel van het Directoraat-Generaal voor de bijzondere rechtspleging goedgekeurd. In de afgelopen nacht hebben zich ln verschillende wijken van Brussel op nieuw bomontploffingen voorgedaan. Er zijn geen personen om het- léven geko men, doch op sommige plaatsen ls ern stige schade ontstaan. Mén gelooft, dat deze aanslagen deel uitmaken van protesten van voormalige Duitse politieke gevangenen tegen vrijla ting van politieks delinquenten. belangrijke ontwerp in grote ootmoed uit handen der commissie ontvangt. „Een waarachtige kerkorde wordt niet gemaakt, maar geboren, want zU is een werk van God". De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, die 31 October 1945 voor het eerst na 1618 in vergadering bijeenkwam, gaf de commissie voor het ontwerp een eigen richtsnoer n.l. gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift en het staan op de bodem van de belijdenisschriften. Dat de commissie eenparig dit ontwerp kan aanbieden, is alleen mogelijk door de roeping en leiding van die God, die, waar Hij Zijn Kerk wil bouwen, de am bachtslieden doet werken, naar Zijn ge maakt bestek. Als God's zegen op het werk rust gaat het door. Dit hebben de grote strijders voor de Christus-belij dende volkskerk in de 19e en 20e eeuw met hun ganse ziel geloofd ook al leek hun strijd hopeloos. Dit heeft ook onze kerk in de beproevingstijd van de twee de wereldoorlog geloofd. Met het ont werp is een etappe van voorbereiding afgesloten. Thans begint de arbeid, niet alleen van de Generale Synode, maar van de gehele Ned. Herv. Kerk in al haar ambtelijke vergaderingen. Het gesprek met andere kerken, die de uitnodiging van de Generale Sy node ontvangen hebben en aannamen, kan thans beginnen. Dr. Zydner riep de Hervormde Kerk en de andere ker ken op, tot gehoorzaamheid aan God's woord, „waardoor de eendracht ais rijpe vrucht door God's genade geboden kon worden. Wij allen zullen bereid moeten zijn onze heilige huis jes af te breken om plaats te maken voor het huis, dat God zelve bouwt". In dit verband haalde spr. het slot van Psalm 122 aan: „Aan de wereld moet worden gebracht het volle evan gelie van Jezus Christus, en de schuld van hen, die het evangelie kennen en niet brengen, is oneindig groter, dan van hen, die het nog niet kennen". Dr. Zeydner eindigde zijn rede met een aan haling uit een gebed van Franciscus Junius, waarin gesmeekt wordt, dat een goede orde mag plaats hebben in de arme Christenheld en dat diegenen, die opdracht hebben de heilige dingen bezorgen dit ook heilig mogen doen. Daarna speelde het orgel: „Zalig ls het volk dat naar Uw klanken hoort".

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1