Birma wordt een souvereine staat Nauwe baud met Britse Rijk blijft bestaan STADSNIEUWS Laatste Berichten MAANDAG 24 NOVEMBER. (Van tonze Londense correspondent). „Alle problemen in mijn land zijn op gelost" verklaarde de jeugdige Thakin Nu, Birma's eerste minister, toen hij in Londen was om zijn handtekening te zetten onder het verdrag met Engeland, waarbij Birma als souvereine staat uit het Empire treedt. In de geschiedenis van het Britse Rijk is dit een unieke gebeurtenis. Het laatst deed het zich voor, toen de Noord-Amerikaanse ko loniën zich zelfstandig maakten Deze bleven echter door banden van bloed en taal nog stevig met het moederland verbonden. Ook Birma snijdt de banden niet door. Het is diep onder de indruk van het feit, dat Engeland het thans vrijwillig de vrijheid heeft geschonken. In nauwe vriendschap wil Birma dan ook voortaan blijven samenwerken met degenen, die vroegèr vaak als verover aars en onderdrukkers golden. Birma heeft Engeland nodig voor zijn verdere ontwikkeling en ook voor de opbouw van zijn strijdkrachten. Het Britse de fensiesysteem blijft ook in dit vitale gebied onaangetast. Een moeilijk punt vormt nog de toekomst der Britse on dernemingen. die in beginsel zullen worden genationaliseerd of voor zestig percent in Birmaanse handen komen, indien particulier beheer blijft toege staan. Het schijnt de bedoeling te zijn de dingen voorlopig te laten, zoals zij zijn. Dit betekent dus een industriële status quo, zodat de Britse bedrijven ongestoord kunnen doorwerken. Olie, hout, rijst en metalen zijn de voor naamste producten. Er blijft maar een kleine groep Britten achter, voorname lijk in Rangoon. De verhoudingen in het land zelf zijn nog feodaal. De ge hele bevolking is echter verenigd in haar verlangen naar zelfstandigheid. Hoewel de Engelsen liever hadden gezien, dat Birma formeel zou blijven deel uitmaken van het Gemenebest, wordt de radicale oplossing toch alge meen gewaardeerd, omdat naar men verwacht, de onderlinge verhouding er alleen maar beter door zal worden. Het Britse bestuur was nooit erg ge lukkig in Birma, vooral omdat dit land met Brits-Indië verenigd was, iets waartegen de Birmezen zich altijd ver zet hebben. Het nationale gevoel zit zeer diep in Birma, dat duizend jaar lang een onafhankelijk koninkrijk was. DE JAPANSE ERFENIS. Hoewel Thakin Nu door zijn sterke persoonlijkheid een. chaos heeft weten te voorkomen, ziet hij de naaste toe komst waarschijnlijk wel iets te rozig. Want na de Japanse bezetting is er nog altijd gisting in't land. Er opereren ge wapende benden, ten dele met door de Jappen achtergelaten materiaal. De moord op Thakin Nu's voorganger U Aung San en een aantal zijner mede ministers ligt nog vers in het geheu gen. Men schijnt de groep machtsbe- lusten echter in bedwang te hebben. De rechten van de minderheden worden gewaarborgd en dat wil wat zeggen in het mozaïek van volken, die tezamen de Republiek van de Unie van Birma zullen vormen. De voornaamste poli tieke partij, de Anti-Fascist People's. Freedom League, die als een nationa listisch front is te beschouwen, heeft in de constituerende vergadering een overweldigende meerderheid. De com munisten vormen slechts een kleine, doch actieve groep, die vooral aanhang onder de boeren heeft. De snelle, zakelijke oplossing-van het probleem van Birma's toekomst wordt als een persoonlijk succes van Attleeen Sir Stafford Cripps beschouwd, die tij dig ingrepen, toen het er vorig jaar een moment naar -uitzag, dat het tot een militaire, botsing tussen Engelsen en nationalisten zou komen. Inde duisternis der internationale moeilijkheden kan de soepelheid, waar mede de nieuwe status van Birma tot stand kwam, inderdaad als een zeld zaam lichtpunt worden beschouwd. LEIDSE SCHOUWBURG KV. LITTERIS SACRUM. Je kunt 't nooit weten. Shaw's ..You never can teil", date rend uit 1896 dus ruim 40 jaren oud behoort tot die categorie toneelwer ken van de grote Ierse socialist-aristo craat, die men zou kunnen aanduiden als de fantasie-ryke. Hoe doorspekt Shaw hier zijn zakelijk gegeven met een ganse reeks figuren, die met hun speels-fantasie-rijke achtergrond het geheel nu nog maken tot een genot- om te volgen. De hier veelal goedmoe- dige Sarcastische ironie van Shaw. waarmede hij de mensheid in dit oeuvre de -spiegel van het leven voor houdt, is het. die het op zich zelve verouderde gegeven blijvend doet-leven. Het type suffragette, dat- Shaw hier geeft van de moeder, tot- welk type zij ook haar dochter heeft trachten te vormen, is immers niet meer „mo dern". De bittere, beschuldiging van de dochter: moeder, waarom hebt u mij niet beter opgevoed, draagt echter reeds een vooruitziende geestesblik in zich. Zoals steeds, heeft Littèris zich met volle toewijding geworpen op de ver tolking van Show's echt- menselijk ge houden spel, dat, zoals Shaw trouwens in al zijn stukken, vele eigenaardige moeilijkheden in zich bergt voor de genen die zich er aan wagen. En het geen bereikt, weid, is zeker alleszins lofwaardig, zodat allerminst gesproken kan worden van een misgreep of van een niet- geslaagde opvoering. Geslaagd was het toch ongetwijfeld. Littèris bereikte 'n zeer hoog niv^u,- dat haar alle eer aandoet-. Maar toch rekenen we de jongste opvoering niet tot de top-prestaties der roemruchte vereniging. Individueel verdienen eigen lijk alle excecutanten lof, maar toch leek het ons ietwat te haperen aan de vereiste eenheid. Het was alsof er een hiaat was tussen de oudere garde om het zo eens te zeggen, en de jeugd. En toch waren belden op zichzelf uit nemend. De jeugd doet ons dan ook voor Littèris veel verwachten in de toekomst. De meest op de voorgrond tredende figuur is ontegenzeggelijk de oberkell- ner William, wegens zijn gelijkenis met Shakespeare aldus gedoopt. In deze figuur heeft Shaw als het ware zijn grote visie en alle levenswijsheid neer gelegd. De heer J. Grefe heeft daar van een bijzonder gaaf en prachtig volgehouden type gemaakt. Alle hulde De 18 jaar gescheidenen hoe kwa men zij ooit bij elkaar! vonden in mevr. Co Hageman en de heer J. Dros 'n goede weergave, rustig en beheerst. Daartegenover staat de jeugd! Mej. A. K. de Buck speelde de moeilijke rol van Gloria vol verVe, mooi tegen spel vindend in de rol van de dentist van de heer W. Blok, Ook de twee ling: in „vrijheid" opgevoed, werd al leraardigst- uitgebeeld door Eveline Back en Joost Burgersdijk. Daarin zat echte frisheid. Minder voldeden de beide rollen, die de verbinding vormen tussen oud en jong. De heer dr. K. Reitsma als de oude rechtsman der familie, had enige moeite 'met het jeugdige en zelfs de heer D Hageman. die overigens voor zijn regie alle hulde verdient- was niet op volle kracht als de toevallige advo caat, zo aardig ingelast. Enkele bijrolletjes waren naar be horen bezet. Veel applaus en bloemen! M. PRINSELIJK STUDENT. Bij aankomst van het m.s. „Oranje" met 733 passagiers, grotendeels gerepa- trieerden uit Indië, bevonden zich onder hen de kroonprins van Koetei Pange- ran Soeria Adinigrat, vergezeld van de Rijksgrote van Koetei A. P. Toemen- goeng Pranoto met gevolg van 12 per sonen. Dit gezelschap zal ongeveer 3 jaar in Nederland blijven, gedurende welke tijd de kroonprins en de Rijks grote aan de Leidse Universiteit zullen studeren INTOCHT VAN SINT NICOLAAS. De officiële intocht van St. Nicolaas zal a.s Zaterdag plaats vinden om 2 uur 's middags. De Sint zal per boot aan de Oude Singel bij de Lakenhal aankomen en door 800 kinderen van de Openbare Lagere scholen te Leiden worden - ingehaald. Met muziek van de Ver. ..Nieuw Le ven gaan allen in optocht naar de -rzsal, waar de kleintjes een r.irdig programma en enkele versnape ringen krijgen aangeboden. JAN CORDUWENER EN ZIJN ENSEMBLE. Reeds ver;schillende malen heeft men hier kunnen genieten van het ensemble Jan Corduwener, dat ook gisteravond in de Schouwburg met zijn beschaafd musiceren veel enthousiasme oogstte. altiji g<r wij snelle, doch toch rustig^ wijze, waarop Corduwener afwisselend zijn verschil lende instrumenten bespeelt, steeds precies op tijd invalt en i«der nummer tot een succes weet op te voeren. Ook thans bleek dit weer het geval in tal van bekende en minder bekende schla- ers. waarnaar hfet prettig luisteren was Ook -anderen stonden op het pro gramma, zo de conferencier Bernard Barends. die met gezellige praatjes en grappen de lachers op zijn hand had, maar vooral de flegmatieke humorist Mr. Doodle, wiens geestig Roodkapje verhaal buitengewoon aantrekkelijk was. Das van Grol zat aan de vleugel en wij hoorden nog een zangeres, wier naam niet op het programma stond, doch die ook meehielp dit gevarieerde programma te doen slagen. Verschillende hunner gaan weer naar Indie. om ër onze ioneens te amuseren of waren er juist uit teruggekeerd, zo dat we er ons van overtuigen konden, dat ook onze „jongens overzee" van goede amusementskunst kunnen profi teren. Wat. zij dan ook wél verdienen! De genoeglijke avond toverde in deze sombere tijd een glimlach op de ge zichten der aanwezigen, die zich zeker niet verveeld hebben! ZILVEREN ZAKENJÜBILEUM. Het was Zaterdag 25 jaar geleden.dat het loodgietersbedrijf Th. Burgerhout, werd opgericht en, daar ook de zoon de heer J. Burgerhout het feit her dacht, dat hij een kwart eeuwr in hét bedrijf van zijn vader werkzaam Is, was er alle reden tot feestvieren. Het officiële gedeelte van dit feest vond Zaterdagmiddag plaats met een receptie ten huize van de heer Burger hout. Dat dit bedrijf in de loop der jaren een goede bekendheid heeft ver worven. bleek niet alleen uit de vele za kenrelaties. vrienden en kennissen, die hun gelukwensen kwamen aanbiedeil, doch ook uit de zeer vele bloemstukken, welke het huis Stieltjesstraat 1, in een waar bloemenhof herschapen hadden. Ook Leiden krijgt een Jeugdparlement v ZOEKEN NAAR WAT BINDT. NIET NAAR WAT SCHEIDT. Het initiatief, dat in het voorjaar door de voorzitters van de KVP-jongeren en de DSJV „De Nieuwe Koers", de heren Leicher en v. d. Hoeven, is genomen, heeft thans geleid tot de definitieve vorming van een Leids jeugdparlement. De idee van een jeugdparlement is niet nieuw in Haarlem en Amsterdam b. v. „draait" een "dergelijk parlement reeds geruime tijd maar de werkwij ze, welke de zes Leidse staatkundige jeugdgroeperingen (behalve de beide reeds genoemde de P. v. d. Vr -jonge ren, de ANJV, de C. H. Jongeren en de AR.-jongerenl na enige besprek!ngen ontworpen hebben, is wel nieuw. Bij een recent bezoek aan een zitting van het Amsterdamse jeugdparlement hebben de Leidse initiatiefnemers hun denk beelden aan de practijk kunnen toet sen, en het mag wel gezegd, dat het hier in Leiden beter, verstandiger en wat het voornaamste is, effectiever zal worden dan in de hoofdstad. Daar toch diende ieder, die er lust in had, moties in, zoals b.v. deze: „Het Amsterdamse jeugdparlement, in zitting bijeen, geeft als zijn mening te kennen, dat Neder land zich aan de besprekingen in de Veiligheidsraad betreffende de Indone sische kwestie moet onttrekken, en gaat over tot de orde van de dag". De Leidse jongeren »aan het dichter b1' huis zoeke~ vr zijn in het eigen land, in de eigen gemeente, op het eigen gebied van de jeugd nog zoveel belangrijke zaken te bespreken en recht te zetten Er zal gezocht worden naar wat bindt, niet naar wat scheidt. Seheidin^ is er genoe°\ zeker wanneer er een groep jongelui uit Anti-Revolutionaire. Chr. Historische. Liberale, R.Katholieke. So cialistische en Communistische kringen bijeen is. „Denk eens aan een onder werp als: „Bioscoop en Jeugd", zeidede wethouder van onderwijs, de heer J "C. v. Schaik, op een de vorige week ge houden vergadering van oprichters. ..En dan, ik zie alleen maar mannen!" Maar de meisjes zullen niet vergeten worden. De fracties der zes onderschei den jeugdgroepen zullen uit zes perso nen bestaan, waarvan hoogstwaar schijnlijk ten minste twee meisjes. In Januari hoopt het jeugdparlement zijn opemngsvergadering te houden met- een officiële opening door burgemeester Van Kinschot in eigen persoon. Op die vergadering zal het bestuur Worden ge kozen. Mr. R, Streng, commies-redac teur van de gemeente Leiden, wordt genoemd als voorzitter. „LUNAPARK" FEDERATIE VAN C.J.M.V. Zaterdagmiddag heeft ds P. W. Spruyt, Ned. Herv. predikant te dezer stede, in het gebouw Pniël een „lunapark" ge opend ten bate van het federatiewerk der Leidse C.J.M.V. Hoewel men aan de naam Lunapark niet die betekenis moet hechten zoals dit in de regel het geval is. was er toch een aantal aan trekkelijke' en goed voorziene stan-is ingericht, terwijl de attracties niet ach terwege bleven. De belangstelling voor dit „feest" was vooral in de avonduren buitengewoon groot, terwijl er goede zaken werden gemaakt. SPREEKUUR B. EN W. De Burgemeester zal a.s. ^Woensdag spreekuur houden van 13.30 uur tot 14.30 uur,. De Wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen, is verhinderd as. Woensdag spreekuur te houden. DRIETAL STUDENTENPREDIKANT NED. HEfcV. GEMEENTE. Gisteren heeft het kiescollege der Néd. Kerv. Gemeente te dezer stede een drietal opgemaakt voor een over twee weken te beroepen studentenpre- dikant. Op dit drietal komen voor de predi kanten M. Hinlopen te Amstelveen, C. A. F. van Stipriaan Luiscius te Dieren en K. E. H Oppenheimer te Hallum (Fr.). Tijdens een feestavond van de Spoorwegver. ONS op Donderdag 4 De cember a.s., waaraan het kleinkunsten- semble „De Klokkendoos" o.l.v. dr H. M. Merkelbach zal medewerken, zal de huldiging plaats vinden van een vijf tal personeelsleden, die in het afgelo pen jaar een jubileum vierden Het zijn de heren J. Idsinga, hoofdstations chef (40 jaar), G. Ravesteyn, adjunct commies. J. de Wilde, rangeerder. A. H. Vergoed, commies ATO-v Gend en Loos en A. van Duin, besteller ATO v. Gen-d en Loos, die allen hun zilve ren jubileum herdachten, Gemeenteraad van Leiden (Zitting van heden) In de hedenmiddag onder voorzitter schap van de burgemeester gehouden raadszitting werd de geloofsbrief van het nieuwe raadslid, de heer J. J. van Weerlee (vacature mevr. De ClerDe Bruin) goedgekeurd. De heer Van Weerlee zal Zaak Verkoren verwezen naar raadsheer-commissaris. C. Verkoren te Voorschoten was door i het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage volgende tot de doodstraf veroordeeld wegens ver- zitting voor de P. v. d. A. zifting nemen. raad. Hij had o.m. mensen aangegeven De voorzitter feliciteerde de heer wegens belediging van de „Fülirer", wa- Knol met de hem verleende Koninklijke penbezit e.d.. Voorts had hij aan arres- Onderscheiding, die daarvoor dankte. Bjj het agendapunt van een benoe- noeming van een directeur van de Gem. Accountantsdienst uit-de heer Perquin (R.K.V.zijn misnoegen over de gang van zaken bij de aanbeveling, gezien de besprekingen in de Commissie van Financiën. Hij vraagt of B. en W. in derdaad unaniem voor de eerst aanbe- volene zijn en wijst er op, hoe hier toch een academische bevoegdheid op zijn plaats is. Die heeft de heer Rigter niet. Spr. verwacht, dat de heer Knol een be langrijk betoog zal houden, als enige deskundige. Wanbegriip en vijandschap heerst te veel in de raad! Daarom weet hij de raad niet. te kunnen overtuigen. De heer Frohwein (P. v. d. V.) dankte B.en W. voor de wijze, waarop deze aanbeveling tot stand is gekomen en hoopt voor hen op succes. De heer Knol (Chr. P.) zal, daartoe geprest spreken. Deze zaak is zeer goed behandeld. Maar toch is de kwestie taties deelgenomen. De Procureur-Fis caal bij de Bijzondere Raad van Cassa tie had geconcludeerd tot een onder zoek naar de geestvermogens van re- quirant. Het college heeft heden voor dit onderzoek de zaak verwezen naar de raadsheer-commlssa: VOORLOPIG NOG GEEN FAMILIE BEZOEKEN AAN CANADA. De Ver. „Nederland-Canada" deelt mee, dat de kansen op een spoedige overtocht voor. ouders, die hun in Ca nada verblijfhoudende dochters willen bezoeken, zeer klein zijn. Een van de moeilijkheden is het vervoer. De Cana dese regering is n.l. niet bereid voor dergelijke bezoeken speciale vervoermid delen beschikbaar te stellen. Voorts is de reis nogal kostbaar. „INDRAPOERA" HEDENAVOND IN HOEK VAN HOLLAND. Het mjs. „Indrapoera" met 877 repa- moeilijk en B. en W. erkennen dat ook. triërenden aan boord wordt heden- Spr. kan de heer Perquin steunen wat avond te Hoek van Holland verwacht. betreft zijn beoordeling van ervaring en capaciteiten. De heer Sommeling is z.i. de eerst aangewezene, als men ten minste uit de sollicitanten wil kiezen, waarbij eigenlijk geen geschikte is, vol- gens mening in de C. v. F., gezien diens I opleiding en bezit van het accountants diploma. De heer Vos (P. v. d. V.) lijkt het De ontscheping zal morgenochtend te 9.00 uur in Rotterdam beginnen. NEDERLANDSE TECHNISCHE COMMISSIE TE BATAVIA TERUG. Hedenmorgen is de Nederlandse Commissie tot uitvoering van de order .staakt het vuren", welke gisteren met erkeerd dat hier médedeUneen uit de de Republikeinse technische commissie enteeia, aar nier meaeaeungen uit ae xrniinprnncr van tradarhtpn hpeft «ze- Het epos van Stalingrad herleefd. INTERESSANTE LEZING VAN MAJOOR B. KONING. Eind 1942 was een keerpunt in de loop van de tweede wereldoorlog. Op welhaast alle fronten Afrika, Rus land. Azië, Atlantic begonnen de krijgskansep de Duitse overweldigers de rug toe te keren en ving een .geal lieerde opmars aan, die eindigen zou in Berlijn, Rome en Tokio. Een van de meest spectaculaire en epische hoogtepunten uit deze alom in stilte toegejuichte ommekeer was on- i getwijfeld de hardnekkige strijd van de verdedigers van Stalingrad en de fa tale slag. die in Zuid-Oost Rusland aan de tut dan toe triomferend optrek kende Duitse legers werd toegebracht, en waarvan de gevolgen hen tot steeds verder terugwijken dwongen. Deze episode uit de jongste wereld oorlog herleefde Zaterdagavond voor een matig gehoor in de Stadsgehoor zaal, waar de majoor van de generale staf B. Koning het verloop van die strijd en de oorzaken van het keren der krijgskansen uiteen zette in een door d.e Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" belegde bijeenkomst. Majoor Koning wees reeds in de aan vang van zijn uiteenzetting op de grote fout van Von Bock om bij het inzetten van zijn reserves aan het Zuid-Ooste lijke front steeds met een minimum te volstaan, in plaats van door het ge bruik van een groot deel der reserves voor één formidabele slag het Russi sche verdedigings- en aanvalsplan ge heel te desorganiseren. Er was voor deze kardinale zonde tegen de meest elementaire beginselen van krijgskunde een reden, n.l. dat gevoelsoverwegingen een rol gingen meespelen door de voor tijdige openbare verzekering van Hitier, op 30 Sept. 1942, dat Stalingrad binnen enkele dagen definitief in Duitse han- ien zou zijn, en dat de Russische legers voorgoed verslagen en onmachtig wa- ren. Dit noopte Von Bock, om zijn i greep op Stalingrad te behouden, ook toen dit in wezen strategisch volkomen I waardeloze punt onder zware Russische druk kwam te staan. Van Russische zijde was die druk begrijpelijk, wantl net gold de paradestad van de Russi sche revolutie. Het Duitse argument, dat deze stad strategische waarde had als afgrendeling van de hartader van de Russische bevoorrading, de Wolga, was zinloos, want ten Noorden van Sta lingrad stonden de Duitsers over 40 mijl langs de Wolga, die bovendien in deze wintermaanden volledig dichtgevroren was en derhalve voor de ravitaillering reeds van nature waardeloos was. Toen ook de Duitse aanval in de Kaukasus, ten dele door «Jé natuur en ten dele door voordelige Russische ver dedigingsstellingen vóór de olievelden van Bakoe, was vastgelopen, zagen Von Paulus bij Stalingrad en Von Kleist bij Elista, Mosdok en Touape zich plotse ling voor gelijktijdige of snel opeenvol gemie aanvallen en doorbraken ge plaatst. Om prestlge-redenen konden de Duitsers geen enkele positie prijs geven, om die redenen legden zij een onverantwoordelijke versnippering van reservekrachten aan de dag, door die oorzaken voltrok zich het drama van Stalingrad na de tweezijdige Russische doorbraak nèar Kalatsch aan de Don. Spreker gaf nauwkeurig aan hoe deze lawine van Duitse nederlagen zich ont wikkelde, ook nadien over de Don en In het Donetzbekken, nadat Stalingrad op 3 Febr. 1943 door de capitulatie van Von Paulus en zfjn laatste soldaten weer geheel en definitief in Russisch bezit was gekomen. Op de dag dat Duitsland zijn veldmaateShalk Von Paulus verloor, kreeg Rusland er een bij: Zhukow, die op meesterlijke wijze de Russische ope raties op dit terrein had geleid en tot een overwinning gevormd De les die uit deze episode voor ons te leren valt, is de waarde van offer- bereidheid van burgers en soldaten. Ons volk bleek in de historie krachtig i genoeg om óók zulk een bereidheid te tonen en wij mogen dan door de laat- ste eeuwen een verwend volk zijn ge- j worden, laf zijn wij zeker niet. Generaal-majoor b.d. K E Ouden dijk, voorzitter van „Ons leger" dankte spreker voor zijn boeiende voordracht en bood in de loop van de avond, een geschenk aan aan de solozangeres .van het jeugdkoor van Ax Animo, mej. S. Burze, die, evenals het koor zelf onder leiding van de heer H. de Wolf, deze avond met verdienstelijke zang op- luisterde. I commissies worden gedaan. Die horen z.i. geheim te zijn. De heer Van Weizen (C. P.) oordeelt de uitlating van de heer Perquin dat in de raad te veel wanbegrip en vijand schap heerst, tactisch onjuist. Speciaal zijn fractie staat bij benoemingen al tijd open voor goede wenken, want ca paciteiten alleen moeten beslissen. De heer Riedel (P. v. d. A.) steunt de heer Vos en wil niet ingaan op verdere besprekingen in openbare zitting. Hierop gaat de raad in geheime zit ting. HUMANISTISCH VERBOND. Lezing van mevr. Br. van den Muüzenberg-Willemse. Voor de Leidse gemeenschap van het Humanistisch Verbond sprak Zondag morgen in de ^geheel gevulde zaal van het Federatiehuis, mevr. Br. v. d- Muij- zenberg-Willemse over het onderwerp: „Kinderopvoeding en Volksopvoeding van humanistisch standpunt bezien." Spr. ging uit van de volgende punten uit de beginselverklaring van het Hum. Verbond a. eerbied voor de mens als geestelijk en zedelijk wezen; b de per soonlijke vrijheid; c de sociale gerech tigheid; d de culturele verantwocröelfk- heid en voorts van een der doelstellin gen n.l in geestelijk en- cultureel, pae- dagogisch en sociaal opzicht leiding te geven, inzonderheid aan het buitenker kelijk deel van het Nederl. volk. Na elke catastrophe is er een drang tot vernieuwing, clat is nu, maar was ook -zo na de 1ste wereldoorlog, Op paeda- gogisch gebied in het streven naar ver nieuwing van het onderwijs. Er zal evenwel een voortdurende wis selwerking moeten zijn tussen verande ring in sociaal en in paedagogisch op zicht We moeten streven, aldus spr., naar kosteloos onderwijs over de ge hele linie, dat is een eis van democra tie. Maar het onderwijs zelf moe-t ook één geheel worden, zo mogelijk van kleuterschool tot universiteit. Geen klassikaal maar persoonlijkheidsonder- wijs. We moeten uitgaan van de be langstelling en activiteitsdrang van het kind. Om vast te stellen welke teak de school heeft, moeten we ons bewust, zijn van het zeer gespecialiseerde karakter van onze maatschappij en voorts dat van de toekomstige leden dezer maat schappij de vervulling van zeer uiteen lopende taken wordt verwacht, waar mede de opvoeding dus rekening zal moeten houden. Bij het beschouwen van de huidige maatschappij springen drie begrippen direct naar voren I Tempo; II Concentratie; III Samen werking. Tempo snel reagerend op een be paald geval, op een bepaalde prikkel. Dit betekent niet in een snel tempo een stuk werk afmaken, maar snel concentreren op snel wisselende proble men. Concentratie Veel meer dan tot nu toe zal het werken der kinderen gericht moeten zijn op zélf ontdekken. Zélfwerkzaamheid is daartoe eerste voorwaarde. Het kind leert niet door een uitleg aan te horen; hét verdiept alleen zijn kennis door actieve arbeid, die vaak herhaald wordt. Samenwerking Eerste eis is: de school is een werkgemeenschap. De aangeleerde werkgewoonte, de saamho righeid, is primair. Het kind moet in de school het leven leren verstaan en bij het hem bekende, de vertrouwde omgeving, aanknopen. Het doel van de schoolopvoeding moet zijn de kinderen inleiden in het arbeidsproces in natuur en samenleving. Het is de1 taak van de opvoeder belangstelling te wekken, deze in stand te houden en hieraan leiding te geven Hierbij moet men bedenken, dat de belangstelling ndet voor alle leeftijden op dezelfde wijze gewekt kan worden. De bedoeling van de opvoeder moet steeds zijn de activiteit a.h.w. een dynamische belangstelling van te Kalioerang van gedachten heeft ge wisseld ,te Batavia teruggekeerd. Ver moedelijk zullen aan het eind van deze week wederom discussies plaatsvinden. Statuut Ver. Staten van Indonesië in voorbereiding? Naar Reuter te Batavia uit „welin gelichte bron" verneemt, bereidt de Nederlandse regering een „statuut voor Indonesië" voor, dat in sommi ge opzichten te vergelijken is met het Britse statuut van Westminster, waar bij aan sommige overzeese gebieden de Dominion-status werd verleend. Het nieuwê statuut zal tevens bevatten een politiek programma voor autonomie, gebaseerd op de beginselen van de over eenkomst van Linggadjati, waarbij voorzien werd ln de vorming van de „Verenigde staten van Indonesië" In verband hiermee vernemen wij van bevoegde zijde, dat hier hoogstens be doeld kan zijn de in voorbereiding zijn de overeenkomst met Oost-Indonesië. (Rer. L. D.). VOORMALIGE MINISTER PRESIDENT VAN SIAM TE SINGAPORE? Naar uit betrouwbare bron te Sin gapore wordt vernomen is Prldi Pano- myong, voormalig minister-president van Siam en leder van het verzet tegen Japan tijdens de oorlog, uit Siam ont komen, toen maarschalk Piboel Song- kram twee weken geleden door een mi litaire staatsgreep de macht in handen nam, en behouden te Singapore aange komen. Een regeringsfunctionaris weigerde dit bericht te ontkennen of te bevestigen, doch ,roegde er aan toe: „Té Singapore zijn 4 Siamezen aangekomen, die incog nito reizen en speciaal gevraagd hebben, hun naam niet bekend te maken". RADIOGRAFISCH BESTUURDE PLOEG. N Het werk op het land belooft een nieuw tijdperk in te gaan, aldus de „Daily Express" Onlangs is te Potters- bar Middex (Eng.) les 'n bouwland radio grafisch omgeploegd. De ploeger had niets anders te doen dan op de ploeg te zitten en op knoppen te drukken. Geen paarden, geen benzinelucht, geen luchtstroom van de machine. In En geland is groot gebrek aan ploegscha ren, die in de door de grote droogte hard geworden grond dubbel gauw ver slijten. Een landbouwkundig ingenieur heeft zelfs voorgesteld ploegscharen van zwaarden te maken. NIET UITGESCHAKELDE GAS KACHEL VEROORZAAKTE BRAND- CATASTROFE IN VLAARDINGEN. Door de politie is een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van de cata- strophale brand, die de vorige week een aantal panden te Vlaardingen in de as heeft gelegd. Haar is het volgende ge bleken: Het Kofawarenhuis werd ver warmd. door gaskachels, die door mid del van ventilatoren hete lucht ver spreidden. Deze ventilatoren werkten op het electrische lichtnet. De gaskachels moesten, wanneer dit lichtnet werd uit geschakeld, dus afzonderlijk worden uit gedraaid. Woensdag j.l. brandde een gerepareer de kachel weer voor het eerst. Degene, die hierop 's avonds contróle uitoefende, was daarvan niet in kennis gesteld. Om halftien 's avonds is door hem het elec- trisch nat uitgeschakeld, en zijn door hem de gaskachels uitgedraaid, behalve de bewuste kachel. Deze bleef branden en heeft zulk een warmte verspreid, dat daardoor vermoedelijk het houtwerk is gaan schroeien en vlam heeft gevat. EIS TEGEN MR C. A. ADOLFS TE VOORSCHOTEN. 10 jaar met aftrek. Voor het Bijz. Gerechtshof te Den Haag stond heden terecht mr C. A. Adolfs uit Voorschoten, die zich te ver antwoorden had voor dienstneming bij de hulplandwacht. Hij werd ervan be schuldigd, als zodanig deelgenomen te hebben aan huiszoekingen naar onder duikers en verborgen radiotoestellen. De Procureur-Fiscaal requireerde 10 Jaar met aftrek en ontzetting. Uitspraak 8 December. NAAR ÉÊN ORGANISATIE VAN OUD-ILLEGALE WERKERS. Zaterdag jj. hebben vertegenwoordi gers van een zestal provincies vor mende de gemeenschap van oud-illegale werkers in hersteld verband te Utrecht een bijeenkomst gehouden met enige vertegenwoordigers uit de mijn streek als toehoorders en een delegatie uit het hoofdbestuur der federatie van organisaties van oud-illegale werkers. Besloten werd tot aansluiting der di verse organisaties in federatieverband op grondslag van de concept-overeen komst. die enige tijd geleden tussen de gemeenschap van oud-illegale werkers in Nederland en de federatie is opge steld. Om deze aansluiting weer organisa torisch voor te bereiden werd een klei ne commissie samengesteld. De verte genwoordigers van de provincies van de G.O.I.W. in hersteld verband zullen de verdere richtlijnen ln hun afdeling be spreken opdat op het congres, dat 2 en 3 Januari 1948 te Amtserdam zal worden gehouden, tot gezamenlijk optreden kan worden besloten. De stakingen in Frankrijk. Hedenmorgen waren twee stations te Parijs, het Gare du Nord en het Gare Saint Lazare, geheel gesloten, terwijl op vier andere slechts een beperkte dienst* werd waargenomen. Later werd ook de dienst op de voornaamste lijnen van het station Saint Lazare hervat, terwijl daarnaast de locale diensten voor 25 verzorgd werden. Van het Gare de Lyon af werden de reizigers voor Zuid-Oost Frankrijk, Zwitserland en Italië per autobus naar Melun ge bracht-, waar zij op de expressetreinen konden stappen. Bij de steenkoolmijnen in het Noor den werd de staking door 150.000 mijn werkers voortgezet, terwijl er vijfdui zend weer aan het werk gingen. STASSEN VRAAGT STOPZETTING LEVERING AAN SOVJET-UNIE. Harold Stassen, de republikeinse oud gouverneur' van Minnesota, heeft aan Truman een telegram gezonden, waar in hij hem verzoekt terug te komen op zijn beslissing tot het voortzetten van de uitvoer van machinerieën naar de Sovjet-Unie. Stassen, die candidaat wil staan voor de presidentsverkiezingen van 1948, voert aan, dat de onderhan delingen met de Sovjet-Unie meer kans op succes zullen hebben wanneer de Verenigde Staten afzien van een ver- zoenings-politiek. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN. 2 ttawlerb f.7480; IJm. 155 f. 5960. Loggers: Kw 94 f. 750; Kw, 77 f.360: Kw. 65 f.3440; Kw. 4 f.2770; Kw. 9 f.5230: Kw. 69 ƒ,3470. Kw. 159 f8660; IJm 5 f.438; Den Helder 18 f.732. Aan voer 2240 kisten. Pekelharing: Kw 9 415 steurharing; Kw. 49 20 volle haring, 530 6teurharlng; Kw. 110. .500 ateurharing. UIT DE RIJNSTREEK HAZERSWOUDE BURGEMEESTER WARNAAR NEEMT WOENSDAG AFSCHEID. Burgemeester A. Warnaar is voorne mens Woensdag 26 Nov. a.s. om 4 uur officieel afscheid te nemen van onze gemeente in verband met zijn benoe ming tot burgemeester van de ge meente Waddinrrveen. Het afscheid vindt plaats in een openbare zitting van de gemeenteraad, welke voor het gewone huishoudelijke dee! des mid dags om 2 uur aanvangt. KOUDEKERK Kaashandelaar gedupeerd Toen de kaashandelaar, de heer G. S. de Hol lander, Zaterdagmorgen in zijn pakhuis kwam, vond hij het tot -eijn grote schrik geheel leeg geplunderd. Nog één kaasje was er (zeker tot troost) achter gelaten. Met een roeiboot is getracht de partij te vervoeren, doch de vracht schijnt te zwaar geweest te zijn. Want de onverlaten hebben schip- .breuk geleden. Een d«l van de kaas kon het kind te wekken. De zelfwerkzaam- "og worden opgevist. Dit Is reeds de held, mits ln de daartoe noodzakelijke derde maal dat de heer De H zoiets omgeving, ls de motor voor de vorming van de jonge mens. Et is in ons laijd nu pl.m. 25 jaar met onderwijsvernieuwing geëxperi menteerd. Men heeft een schat van ervaring opgedaan. Het wordt hoog tijd, dat thans tot ruimere t-oepassing wordt overgegaan. Daartoe moeten bekwame leerkrachten worder. opgeleid. Spr. ging dieper in op de door Dr Maria Mon- tessori ontwikkelde theorieën, waarbij ze de aandacht vroeg voor het voorbe reiden van de omgeving voof het kind en- voor de sociale kant van de opvoe ding. Er werden na afloop enige vragen gesteld en door spr. beantwoord. De bijeenkomst, die onder leiding stond van Mr D. A.'van Eek, werd op geluisterd door keurig samenspel van de heer Burger jon (klarinet) en mej. Tillema (piano). Prof. dr H van Oyen uit Gronin gen, wiens benoeming tot gewoon hoog leraar in de systematiek der wijsbe geerte aan de Lt.dse Universiteit wij Zaterdag mei:, ten. werd als zodanig niet benoemd te Leiden, /doch te Utrecht. overkomt, hetgeen een grote schadepost voor hem betekent, doch tevens de vraag doet rijzen of wel alles is gedaan, wat gedaan kon worden, om een dergelijke roof te beletten. Inbreker gevat De politie is er 'in geslaagd ook de tweede inbreker, een ze kere v d. V. uit Hazerswoude te arres teren. in verband met de inbraak enige tijd geleden in de Chr. Nat. School aan de Hoge Zijde. De arrestatie geschied de te Nieuw-Vennep. UIT DE OMSTREKEN KATWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Gem. Bij enkele candi- daatstelling zijn de periodiek aftreden de notabelen der N.H. Gem. alhier her kozen. Het zijn de heren K. J. Bron, E. de Jong, L. Z. Langemaat, K. Meyvo- gel en C. v. d Plas. VOORSCHOTEN Het zevende gebod Wé kunnen niet anders dan de arbeiders toneelvereni ging „Vooschoten" gelukwensen met de prachtig geslaagde opvoering van „Het zevende gebod" van Herman Heijer- mans. Mochten we eerst nog denken, dat men wel wat hoog gegerepen had, deze bedenking is weerlegd door de zo schit terende uitbeelding der diverse rollen. Wij brengen dan ook hulde aan de regisseur, de heer A. C. v. d. Woerd, die wel zeer hard moet hebben gezwoegd om deze uitvoering zo te doen slagen, maar niet minder aan de spelers, die met toewijding de hun toebedachte rol len voor het voetlicht brachten. WARMOND. Tentoonstelling DVV De postdui venvereniging DVV hield een eerste zeer geslaagde 'tentoonstelling, waarop* eerste prijzen werden toegekend aan: J. v. Feggelen (6 maal), K. Zwetsloot (twee maal), P. v. d. Zen (twee maal), J. Schoo, Niekerk, M. Winsen, R. de Vroomen, G. Koppers en F. Dreumel. i Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Maria Erederlka, d van W. Mlnke en L Nagtegaal; André 3 van J. RIJsbergen en B E. de Bruin- Jacoba Johanna, d. I van W. v. Bork en R IJsselstijn; Saartje d. van E. var Helden en D. Bakhuizen; j Sonja, d. van K. C Jonkei er P Eerkena. JAntonla Elisabeth Helena, d. van S. J. Bertel en E M. Backx van Wereld: Mar- garetha, d- van H vat Loef en W. Heems kerk. OVERLEDEN. E. van Haarlem, wea. van J. H. BleJjl 80 j.; J. de Mol d. 25 j BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 24 November. Vandaag werd de aandacht ln beslag genomen door Claims Koninklijke en aandelen Kon. Petroleum. Bij de ope ning vormde zich speciaal in de claims een zeer grote hoek. De eerste affaires we*»den afgesloten tegen f.910. Reeds spoedig kwam aanbod en zakte de prijs ln tot f 885, later tot f. 875. Bij het slot werd afgedaan tegen circa f.895, De aandelen Koninklijke werden ingezet op 310 en daarna in hoofdzaak om streeks 300. Philips was een vijftal punten lager. Ook Amsterdam Rubbers waren een paar punten lager. Tabak ken verwaarloosd en wat lager. HVA's bewogen zich op ongeveer hetzelfde peil. De Amerikaanse markt was stil en wat lager. De Ned. staatspapieren wa ren iets beter gedisponeerd. De conver sielening werd wat hoger afgedaan.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3