Teleurstelling over onderbreking tocht naar Djokja Derde partij remise, vierde weer voor O'Kelly ïao Tiveekamp Noordwijk Ds. J. C. Koningsberger: RECHT7.AXEN Radio-programma MAANDAG 24 NOVEMBER. Onderscheidingen voor Lord en Lady Mountbatten Het Prinselijk Paar heeft gedurende zijn verblijf in Londen ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Elisabeth onderscheidingen uitgereikt aan Lord en Lady Mountbatten. Aan Lord Mount batten, die thans de titel draagt van „Eai'l of Burma", werd het Grootkruis in de Orde van de Ned. Leeuw verleend voor dlenS verdienste gedurende de oor log als bevelhebben van „Combined Operation" en later als opperbevelheb ber van „South east Asia command". Aan Lady Mountbatten, die onmid dellijk na de Japanse capitulatie onder zeer moeilijke omstandigheden gevan genkampen in Indonesië bezocht, werd de medaille van het Roode Kruis uit gereikt. „Zonnetij 4" clandestien naar het buitenland. EUROPA'S SITUATIE WERD TE ONZEKER GEACHT. De passagiers van de „Zonnety 4" hebben toegegeven, dat zij voornemens waren zich clandestien naar het bui tenland te begeven. De reden hiervan schijnt te zijn, dat zjj de situatie in Europa te onzeker achten. De wapens die zich aan boord bevon den, blijken toe te behoren aan een der opvarenden, die tijdens de bezetting be langrijk illegaal werk heeft verricht en uit dien hoofde nog over wapens be schikte. Deze wapens, had hij zonder vergunning onder zich gehouden. Het zelfde geldt voor de gevonden munitie. De radioboodschap, waarin de schip per gewaarschuwd werd, dat een zijner familieleden op sterven lag, was inder daad een geheim waarschuwingssignaal voor een dreigend politie-onderzoek. Van de elf personen die aanvankelijk gearresteerd waren, zijn er inmiddels zeven op vrije voeten gesteld. Het Joodse echtpaar en de Ingeni eur met echtgenote bevinden zich nog in verzekerde bewaring. Bij het geldsbedrag dat aan boord werd gevonden, warden 9 oude briefjes van f.1000.— aangetroffen, welke in dertijd ongeldig zijn verklaard en in geleverd hadden moeten worden. Faalt de rijwieldistributie? De directie van de Sijnplex-rijwielfa- brieken te Amsterdam heeft zich in een telegram gericht tot de minister van Economische Zaken in Den Haag met het dringende verzoek zo snel mogelijk in de rijwieldistributie in te grijpen. Financiering van het bedrijf, aldus het telegram, zal onmogelijk worden als de productie in veel sneller tempo blijft gaan dan de rijwielbestelbonnen worden uitgereikt, terwijl toch de be hoefte aan rijwielen onveranderd groot is. De vakgroep heeft reeds weken ge leden besprekingen met de bevoegde in stanties geopend opdat wegen gevon den worden, waarlangs de grote voor raden kunnen worder afgezet. KISTJE MET f. 58.000.— VAN RIJWIEL ONTVREEMD. Vrijdagavond is op het tweede perron van het station Hollandse Spoor te 's-Gravenhage een kistje met geld, in houdende f.58.000— tijdens het ver voer per rijwiel ontvreemd. Het kistje was eigendom van Van Gend en Loos. Omtrent de daders ontbreekt elk spoor. Het gebeurde toen een ambtenaar zich op het perron met twee geldkistjes van het ene bureau naar het andere bureau wilde begeven. Plotseling werd door twee mannende grootste geldkist van de bagagedrager gerukt, waarna de beide daders het op een lopen zetten. Daar de ambtenaar door de schrik geen alarm sloeg, wisten de belde daders te ontkomen. LUIT. COL. C. VAN BOCKEL GAAT DE REPATRIEERING VOORBEREIDEN. Van militaire contingenten. Op verzoek van het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen vertrekt Luit. Kolonel C. van Bockel, hoofd van de repatrleeringsdienst in Nederland op 3 December a.s. naar Indonesië om voor bereidingen te treffen tot de repa- trieering van de eerste contingenten militairen uit Indonesië. Overste Van Bockel zal een maand in Indonesië verblijven en hoopt dan op tijd terug te zijn, voordat de eerste militairen per Volendam en Zuiderkruis naar het vaderland terugkeren. Gerbrandy vergelijkt Van Mook met Hitier. OPRUKKEN NAAR DJOKJA WAS NOODZAKELIJK GEWEEST. „Het begin van alle rampen in Ned.- Indië is dr Van Mook, die handelt op de wijze, welke wij kennen van Hit- Ier en Mussolini", zeide prof. dr P. S. Gerbrandy op een vergadering van het Comité „Handhaving Rijkseen heid" te Amsterdam. „Het ogenblik zal komen" aldus prof. Gerbrandy „dat de huidige regering tegen de publieke opinie eenvoudig geen stand meer kan houden." Spreker was van mening dat het nemen van Djokja een noodzakelijkheid is, die ook door het overgrote deel van het Indonesi sche volk gewenst wordt. Sprekende over het rapport der con suls zeide prof. Gerbrandy van hun oprechtheid overtuigd, te zijn. „Wan neer men het rapport echter leest, dan ziet men dadelijk, dat het is opge maakt door mensen, die zich slechts oppervlakkig van de stand van zaken in Ned.-Indië op de hoogte hebben kunnen stellen „Alleen Nederlanders kunnen de si tuatie beoordelen" riep spr. uit „maar niet een willekeurig vreemde ling." En hij vervolgde; „Ilad de regering geluisterd naar het Comité „Handha ving Rjjkseenheid", dan waren we nu in Ned.-Indië al een heel stuk op dc weg der reconstructie. Nog is het niet te l^at de koers om te gooien, doch elke dag zakken we verder in het moeras weg." Oud-minister Weiter sprak in dezelf de geest van prof. Gerbrandy. ,.De re gering weet" zeide spr., „dat zij het minst populaire kabinet van de laatste eeuw is." Hy beschuldigde de regering voorts systematisch alle deskundigen op Indisch gebied buiten de Indische po litiek te houden. De heer Wel ter zeide in de Partij van de Arbeid te waarderen dat zij toegegeven heeft, zich in Linggadjati te hebben vergist. Spr. hoopte een der gelijk geluid ook van de KVP te hc?- Stranding van de logger Sch. S BEMANNING IN VEILIGHEID. Gistermorgen tussen vier en vijf uu. is de Sch. 5 van dc rederij J. v.* d. Toom uit Schcvcningen ter hoogte van Monster, vermoedelijk ten gevol ge van motorstoornis aan de grond gelopen. Zowel de reddingsboot van Hoek van Holland, als die van Scheveningen, wa ren spoedig ter plaatse, terwijl ook twee andere loggers van dezelfde re derij, de Sch. 19 en de Sch. 45, weldra ter assistentie verschenen. De reddings boot van Hoek van Holland nam vijf opvarenden van de uit 16 koppen be staande bemanning over en braohtdeze naar Scheveningen. Na enige tijd was het schip zo dicht onder de kust komen te zitten, dat het mogelijk was een plankier tussen het strand en liet schip .te slaan.. Met vrachtauto's van de rederij werd de lading circa 40 last, die via het plankier op deauto's gerold werd naar Scheveningen gebracht. GEEF EEN BOEK AAN DE JONGENS VAN OVERZEE! Actie van Niwin en Rode Kruis. „Koopt u een boek? Koop er dan twee.en geef er een aan de jongens overzee". Onder dit motto doen de Ni- win en het Ned. Rode Kruis een be roep op de boekhandelaren en het le zend publiek, om te voorzien in de enor me behoefte aan goede lectuur bij de landgenoten overzee, militairen zowel als burgers, die onder analoge omstan digheden leven. Boekhandelaren en pu bliek kunnen hiertoe medewerken door deel te nemen -aan de grote landelijke actie, welke Niwin en Rode Kruis in overleg met de Ned. boekverkopersbond hebben georganiseerd. Bij elk voor Indië bestemd boek wordt een kaart ingevuld, vermeldende naam en adres van koper en boekhan del, titel, schrijver en prijs, terwijl de verkoper door het zetten van zijn pa raaf mededingt naar een prijs voor de zes meest succesvolle boekverkopers (-verkoopsters). ETALAGEVERLICHTING IN ST. NICOLAAS- EN KERSTWEKEN. Het Ministerie van Economische Za ken wijst er nog eens op, dat het in de periode van 1 t/m 5 December en van 22 t/m 24 December a.s. Is toegestaan étalageverlichting te ontsteken tot uiter lijk 22 uur Lichtreclame en neonver lichting blijven echter verboden. Ingezonden Mededeling %*°4° ,e ;d «eï r Het dreigend conflict in de bloemenhandel De Belgische koningskwestie Gisteren hield in het Heysel paleis te Brussel, de grootste vergaderzaal van het land, „het nationale congres voor oplossing van de koningskwestie" een bijeenkomst. 12.000 mensen uit het gehele land kwamen bijeen om te luisteren naar- dozijnen van redevoeringen van afge vaardigden, die allé delen van het land vertegenwoordigden. Om elf uur 's morgens werd het con gres geopend met de onthulling van een reusachtig portret van de koning, hetgeen vergezeld ging van het volks lied en het geroep van „leve de ko ning". Gedurende vijf minuten ston den mannen en_ vrouwen op hun stoe len, wierpen zij ""hoeden in de lucht en overstemden zij de openingsrede met het geroep „de koning, de koning, de koning". De president, ex-minister De Vleeschauwer, opende het congres met het voorlezen van een boodschap van tie vroegere premier Paul van Zeeland. Volgens deze boodschap was de huidi ge situatie van de koning onrechtvaar dig en onconstitutioneel. Hij moet on middellijk terugkeren om aan zijn grondwettelijke plichten te voldoen." Het congres duurde de gehele dag met slechts een uur onderbreking voor de v lunch. Het executief comité wees er op dat het congres een volkomen on politiek karakter droeg. Behalve twee liberalen waren alle aanwezige Sena toren katholieken. Eenstemmig nam het congres een verklaring aan welke de onmiddellijke terugkeer van de koning eist Waarnemers hechtten niet veel be lang aan dit congres, daar het geen enkele autoriteit heeft dan het zich- zelve heeft aangemeten, doch wel be wijst het, dat de Belgen onrustig wor den en volgens deze waarnemers zal de regering gedwongen zijn om een definitief besluit te nemen hetgeen niet noodzaklijkerwijs de terugkeer van de koning behoeft te betekenen, (United Press) ROEMENIË WIJST AMERIKAANSE NOTA AF. Mevr. Pauker. de vrouwelijke commu nistische minister van buitenlandse za ken in Roemenië, heeft de Amerikaan se protestnota van 14 November inza ke het proces Maniu van de hand ge wezen. In haar antwoord heeft, zij ver zekerd, dat alle tegen de leider van de nationale boerenpartij ingebrachte be schuldigingen betreffende de rol, die door enkele voormalige vertegenwoor digers van de VS in Roemenië of door enkele leden van de Amrikaanse mis sies gespeeld is bij de voorbereiding van een actie, die ten doel had de Roe meense regering en het democratisch bestuur van Roemenië met geweld öm- ver te werpen, gestaafd zijn door do cumenten en verklaringen tijdens de openbaar gehouden debatten in het pro ces tegen Maniu, Arrestaties te Berlijn WEGENS POGING TOT ONTVOERING. Door de Amerikaanse militaire poli tie wordt de arrestatie van enige Sov jet-soldaten wegens poging tot ontvoe ring bevestigd. Officieel is medegedeeld, dat drie Sovjet-burgers hierbij betrokken zijn en dat het geval door autoriteiten der V. St. en der S.U. gezamenlijk onderzocht zal worden. Naar verluidt, bedreigden de Sovjet-soldaten een Duits burger met. vuurwapenen by het Berlynse sta tion Tempelhof. De burger bood tegen stand en een Sovjet-officier, die men om tussenkomst verzocht, heeft deze geweigerd. Omstanders waarschuwden de Amerikaanse militaire politie, die ten tonele verscheen, toen de soldaten en de burger op het punt stonden in een auto weg te rijden. EERSTE VLUCHT VAN HET GROOTSTE VLIEGTUIG TER WERELD. Het grootste vliegtuig ter wereld, de C 99, heeft te San Diego (V. St.) met goed gevolg zijn eerste proefvlucht vol bracht. Het toestel, dat 133 ton weegt en door 6 motoren van elk 3.000 PK wordt voortbewogen, kan 400 volledig uitgeruste manschappen vervoeren met een gemiddelde snelheid van 500 kilo meter per uur over een afstand van 13.000 kilometer. .Dc bouw, die 4 jaar geduurd heeft, heeft de Amerikaanse I luchtvloot, waar het toestel voor is ver- I vaardigd, 15 millioen dollar gekost. In de bloemenhandel dreigt zich een conflict te ontwikkelen, dat op een scheuring tussen veiling en handel kan uitlopen. Heeds in Juli j.l. zijn besprekingen geopend om ook de handel een deel der lasten, voortvloeiende uit de omzetbe lasting, te doen dragen. Aangezien dit echter van hogerhand niet werd toege staan, meende men een oplossing te hebben gevonden in het berekenen van 2 procent veiling-service. Na nieuwe besprekingen werd dit bedrag tot an derhalf procent teruggebracht. In ver band met van diverse zijden gerezen bezwaren werd de aanvankelijk vast gestelde datum van ingang, n.l. 10 No vember, uitgesteld tot 1 December a.s. De straathandel heeft zich echter met deze regeling niet accoord kunnen verklaren. Het blijkt nu, dat ook niet alle kwe kers achter het besluit van de veiling- I besturen staan, want verscheidene hun ner hebben de handel doen v.eten, dat zij bereid zijn hun producten direct van de tuin te verkopen, derhalve buiten de veilingen om. EEN NIEUWE NEDERLANDSE LUCHTVAARTMAATSCHAPPIJ. bussen de Stoomvaartmij. Nederland n de Frits Diepen vliegtuigen N.V. is .ereenstemming bereikt in zake deop- chting van een nieuwe Nederlandse .■.chtvaartmij, die zich zal bezig hou ten met vracht- en personenvervoer. Deze maatschappij zal de naam „N.V. Aerolanda" clragen, en uitsluitend char tervluchten uitvoeren, aanvankelijk met de Cessna- en Koolhoventoestellen van de Diepen N.V. Belangrijke historische ontdekking BIJ DE RESTAURATIE VAN HET PRINSENHOF TE DELFT. Bij de 'thans plaats hebbende restau ratie van het Prinsenhof te Delft, waar het volgend jaar de Herdenkingsten toonstelling van de Vrede van Mun ster 1648—1948 zal plaats hebben, is een zeer bijzondere ontdekking ge daan. Men heeft- n.l. een achter de mu ren ingemetselde trap kunnen blootleg gen, waarvan men tot dusver het be staan niet kende. Wel vermoedde men, dat ten tijde van Willem van Oranje daar ter plaatse de situatie anders was geweest-, doch het bleef bij een veron derstelling. Daardoor kon ook nooit de voorstelling van de vlucht van de da der, Balthasar Gerarts, in overeenstem ming worden gebracht met de wijze, waarop deze in het protocol van Rom- bertus van Uylenburgh (vader vanSas- kia, Rembrandt's vrouw) is verhaald, n.l, dat de moordenaar over de binnen haven en door de tuin naar de stads wal (thans Phoenlxstraat) vluchtte en daar gegrepen werd. Immers, Rembrandt's schoonvader, die op de noodlottige dag van 10 Juli 1684 bij Willem van Oranje te gast was, behoorde tot de eersten, die de gewonde Prins hulp verleenden Aan hem danken wij ook het bovengenoem de nauwkeurige protocol der gebeurte nissen. Mi*. J. K van der Haagen heeft enige jaren geleden een artikel gepu bliceerd, dat de tegenstrijdigheid van dit- protocol met de situatie in het Prinsenhof, zoals zij de laarite jaren was, aantoonde. Nu de acht muren ingemetselde trap echter weer is vrlj- gelegd, stemmen de fehen geheel over een met de situatie. Deze uit een his torisch oogpunt zo zeer belangrijke ont dekking heeft grote belangstelling ge wekt-. De trap is thans in het Restau ratieplan opgenomen De tienduizenden bezoekers van de Herdenkingstentoon stelling zullen zich er het volgend jaar van kunnen overtuigen. INBREKERSBENDE TE BERGEN OP ZOOM ONTMASKERD. He: 's de Bergen op Zoomse politie gelukt een Inbrekersbende te ontmas keren die reeds gedurend een half jaar deze stad en haar omgeving onveilig maakt-. De dieven hebben bij verschil lende firma's textielgoederen, geld. sie raden, consumentencredietbonnen en een hele brandkast met geld, juwelen en waardepapieren buitgemaakt. Niet minder dan 20 personen zijn bij het complot betrokken. Binnen 3 weken nog 25 predikanten voor Indië. Ds. J. C. Koningsberger is in Septem- bei- 1945 als veldprediker naar Indonesië vertrokken. Gedurende zijn verblijf al daar voegden zich bij de bataljons oor logsvrijwilligers hoofdzakelijk katho lieke en calvinistische soldaten de talrijke bataljons dienstplichtigen en langzamerhand bleek dat de 55 Neder landse, 5 Nederlands-Indische en 20 Indonesische veldpredikers met lang meer in staat zouden zijn, de geestelijke verzorging van de zo groot geworden troepenmacht geheel naar voldoening te kunnen voortzetten. „Het aantal veldpredikers voor het leger in Indonesië", zo zeide hij, „moet worden uitgebreid. Ik ben naar Holland gekomen om te trachten een 25-tal pre dikanten voor onze jongens te „wer ven". Morgen ga ik een tournee maken door Nederland. Over 3 weken moet ik terug naar de Oost. In die tijd moet- ik mijn 2-5-tal vol hebben". Ds. Koningsberger vervolgde met het zeggen dat het moreel onder de jongens goed is. Er heerst een echte democra tische kameraadschapsgeest onder de soldaten en de verhalen, als zou er ge brek aan moreel zijn, moet men als sterk overdreven beschouwen. Sprekende over de stemming onder de oorlogsvrijwilligers zeide ds. Ko ningsberger: „Zij hebben het niet gemakkelijk, onderling heerst er een echte teamspirit. Zij beuren elkaar op en trachtep onder alle omstan digheden het moreel er in te hou den. Zy zijn echter teleurgesteld, dat hilh verblijf In Indonesië zoveel langer duurt dan zij verwacht had den, teleurgesteld misschien ook omdat de tocht naar Djokja werd onderbroken. Er zijn onder de oorlogsvrijwilligers vele huisvaders, die in de afgelopen 2 jaar hun gezinnen niet hebben gezien. Het zou van bijzonder veel invloed op het moreel van deze troepen zijn, indien er van Nederland uit eens met hen gesproken wérd, indien hun duidelijk gemaakt werd, waarom zii nog langer op hun post moeten blijven". (Van onze schaakmedewerker). De afgebroken derde partij is zonder hervatting remise geworden: hij het analyseren waren beide tot de conclu sie gekomen, dat dit resultaat bij voortgezet spel zou moeten volgen, zo dat zij er maar direct toe besloten. Dit werd dus het eerste succesje voor Van den Berg in deze match. Helaas werd dit in de Zaterdag gespeelde vierde party door een nederlaag ge volgd, zodat de stand na 4 partyen luidt: O'Kelly VA, Van den Berg A. De vierde partij werd een geweigerd Slavisch damegambiet, waarin zwart (Van den Berg) de zgn. Schlechterva- riant toepaste, gevolgd door een door Keres aanbevolen pionoffer. Nog later offerde hij zijn kwaliteit voor 2 pion nen en deze voortzetting zou ongetwij feld voldoende zijn geweest voor gelijk spel, had hij niet een onnauwkeurige paardzet gedaan, waarna hij niet meer kon verhinderen, dat O'Kelly' zijn to rens op de zevende lijn verdubbelde. Hierna bleek verlies niet meer te ver mijden, en op de 35e zet legde Van den Berg zijn koning om. Hier volgt de partij Wit. A.,O'Kelly de Galway. Zwart: C. B. van dén Berg. 1. d4 d5. 2. c4 c6, 3. Pc3 Pf6„ 4. e3 g6. 5. Pf3 Lg7, 6. Ld3 o-o. 7. o-o c5. 8 dc5 dc4, 9. Lc4 Pa6, 10 Dd8 Td8: 11. La6. ba6: (de dubbelpion op de a-lijn ziet er niet fraai uit, maar kan toch geen kwaad12. Pd4 Ld7, 13. f4 (de voor keur verdient direct b4),Tdc8, 14. b4 ab. 15. a3 ab4. 16. ab4 a5. 17. b5 Tc5: 18. Pa4 Tb5: 19 Pb5: Lb5: 20. Tel, Pe4? (dit is niet juist: het paard moet naar d5) 21. Lb2 La4, 22. Lg7: Lb3. 23. Lb2 a4, 24. Teel Pf6( met de bedoeling het paard alsnog naar d5 te dirigeren, maar het is nu te laat). 25.-Tc3 Td8, 26. Tacl Td2. 27. Tc8' Kg7, 28. Lc3 Te2, 29. g4 Le6 (pareert de directe gevaren), 30. Te8 Lg4, 31. Te7: Lf3, 32. Ld4 Tg2t, 33. Kfl Th2, 34. Tclc7, Ld5, 35. Ted7 Lb3, 36. Td6 en zwart geeft op, want het paard op f6 gaat verloren. SCHuSZ LEIDT NOG IN DE TIENKAMP. De afgebroken party tussen Koet en Van Galen uit de 2e ronde, welke beter voor Van Galen stond, Is toch nog re mise geworden. In de vierde ronde wa ren de uitslagen als volgt: J. Scheep makerA. Leenheer 10, B. TurkJ. J. Blzot 1—0, W. F. SchüszJ. Koet A —A, Th. AdmiraalA. Barkema 01, E. H. van Galen—P. Bedijn door bij zondere omstandigheden uitgesteld. Scheepmaker—Leenheer was een Hol landse partij, waarbij laatstgenoemde als vanouds vroegtijdig ten aanval ging. Hy verloor daarbij de voorzichtigheid uit het oog. verspeelde een pion, later een stuk en moest toen capituleren. Turk speelde een prachtige party te gen Bizot: in een middengambiet, dat slechts 15 zetten telde, werd Bizot on der de voet gelopen. In de Nimzo-Indische partij tussen Schüsz .en Koetveroverde wit de zwar te dame tegen een loper en toren. Bei de spelers kwamen echter later in zo een hevige tijdnood, dat zij uit vrees zich te vergissen nog voor de contróle remise gaven. Barkema offerde met zwart tegen Ad miraal al spoedig de kwaliteit voor 2 nionnen en won vervolgens in een goed geleide aanval. De stend na dp vierde ronde luidt: Schüsz 3 ABarkema 3, Koet 2 A Admiraal 2. Scheepmaker l'.èxx, Bedijn lxxx, Bizot lxx. Turk 1, Van Galen %x, Leenheer 0. (x betekent afgebroken of nog te spelen partij). De 5e ronde, zowel van tweekamp als van tienkamp, worden a.s. Woensdag gespeeld. Het ontwerp Nieuwe Kerkorde HOOFDLIJNEN VAN IIET ONTWERP. In de zitting van de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk, die heden in verband met de betekenis van het ontwerp Nieuwe Kerkorde, dat haar werd aangeboden, in de Dom kerk te Utrecht gehouden werd, heeft prof. dr. S. P. H. J. Berkclbach van der Sprenkel als voorzitter van de Commissie voor de Kerkorde en in tegenwoordigheid van de leden dezei" Commissie, het ontwerp aan de praeses der Generale Synode over handigd. Ofschoon de besprekingen over de in houd van het ontwerp eerst, naar wij menen te weten, in de vergaderingen der Generale Synode van Januari a.s zullen worden geopend, kan thans reeds een en ander over de hoofdlijnen van het ontwerp worden medegedeeld. Het ontwerp bestaat uit een kerkorde van 27 artikelen en een reeks van 20 daarbij behorende nadere regelingen, zgn. ordinantiën. Hierin werd gekozen voor een presbyteriale-synadole orde, hetgeen inhoudt, dat de ambten niet op zichzelf, maar in het verband van de vergaderingen tot hun recht zullen moe ten komen. Het betreft de ambten van dienaren des Woords, ouderlingen en diakenen. Dat geldt voor de kerkeraden der gemeenten, wier verantwoordelijk heid voor eigen ressort wordt onder streept, voor de classicale vergaderingen, de Provinciale kerkvergaderingen en do Generale Synode. Daarbij heeft de Ge nerale Synode inzonderheid tot taak lei ding te geven aan het leven en werken der Kerk op haar verschillende arbeids velden. w 4 Bijzondere aandacht verdient, dat de Kerk belijdende Kerk heeft te zijn. Hier toe schenkt dit ontwerp volledige ruimte, waar de Kerk telkens opnieuw belijdt in haar prediking, getuigenissen, gebeden en liederen, dat Christus Hoofd der Kerk is en Heer der wereld. De Kerk draagt dus een apostolisch karakter en gaat als zodanig uit in de wereld (Israël. Zen ding etc.), ook in de niet-gekerstende wereld. Voor deze taak kan de Kerk zich be dienen van allerlei raden en werkgroe- oen, ten einde zich zo deskundig moge lijk te doen voorlichten op de verschil lende terreinen. Wat de ambten betreft worden onder de dienaren des Woords geteld gewone predikanten, zendingspre- "dikanten en predikant-evangelisten, ter wijl onder de ouderlingen worden opge nomen de kerkvoogden, die wel een eigen college vormen ter behartiging van de stoffeiyke belangen der gemeente, doch waarmede duidelijk gestreefd wordt naar een oplossing van» het vraagstuk bestuur en beheer. Naast de ambten worden in de arbeid der Kerk zgn. bedieningen voorgesteld met betrekking tot de geestehjke vor ming van de jeugd, de catechese en het diakonaat. Langs deze weg zullen nieuwe werkers (-sters) in dienst der Kerk kun nen worden uitgezonden, wier opleiding en bevoegdheden zijn geregeld en die in nauw verband met de ambtsdragers in het kerkelijk werk hun taak zullen ver richten. Het is duidelijk, dat de Kerk geen be lijdende Kerk kan zyn zonder dat zij in gehoorzaamheid aan haar Heer over ambtsdragers en leden opzicht oefent, een opzicht dat het geestelijk leven be treft, zomede de vervulling van ambten en bedieningen en dat tot doel heeft de opbouw van de gemeente en de bevorde- i ring van haar dienst in de wereld. I Het opzicht over belijdenis en wandel 1 van ambtsdragers en leden wordt gehou den door broederlijke samenspreking en herderlijk vermaan, terwijl de Kerk, in- I dien nodig, tot de oefening van tucht overgaat. Het is duldelyk, dat de Synode ge ruime tijd zal moeten vragen voor de be- i studering van het ontwerp, dat haar is voorgelegd. De gemeenten, kerkeraden en kerkvoogdijen, alsmede de kerkelijke j vergaderingen en organen van bijstand j zullen in dit overleg kunnen delen en hunnerzijds hun opmerkingen by de Sy node kunnen bekend maken, opdat te zijner tijd een kerkorde aanvaard kan worden, die door de Kerk zelve, in al haar geledingen besproken en geaccep teerd is. Ds. J. II. C. Kater met emeritaat. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holland verleende emeritaat aan ds. J. H. C. Kater. pred. bij de Ned. Herv. Gem te Nieuw veen (classis Lelden) met Ingang van 1 Mei 1948. wegens het bereiken van de 65-Jarlge leeftijd De Kerkeraad te Nleuwveen ls voorne mens hem. na Ingang van het emeritaat voor tP dragen aan het Prov Kerkbestuur van Zuid-Holland ter benoeming tot bij zonder hulpprediker, j Wereldbond van Christen Jonge Vrouwen. I Op de bijeenkomst van de Wereldbond i van Ohr. Jonge Vrouwen Y.W.C.A.. die zo I Juist ln China ls gehouden, werd als I presidente ln plaats van Jonkvrouw^ C. M. van Asch van Wijck gekozen, miss Lllace R. Barnes uit de Verenigde Staen! I Ned. rierv. Kerk Beroepen: te Sneek C. L. Verbaas, te Schipluiden; te Hazers- woude G, J. v. Andel te Rlnsumageest. te Kampen D C. v. Wijngaarden te Honse- lersdyk Aangenomen: Naar Beerzerveld (O.) H A- Laurentlus. cand. te Lelden, die be dankte voor Den Andel, Ellewoutsdijk en Helena veen. Bedankt: voof Landsmeer G. Hartdorff te Waal op T.: voor Oudemirum M. Ha- nemaayer te Marrum. Bapt. Gemeenten Beroepen: te Am sterdam H. Bakker te Emmer-Erfschelden- veen Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor O - en N.-Wetering dr. J. G. Thoomes cand. te Veenendaal. Doodstraf geëist tegen ex „Sturmscharführer" Maarten Kuiper. DEED OVERVAL OP HUIS VAN BEWARING MISLUKKEN. De 49-jarige ex-,.Sturmscharführer Maarten Kuiper uit Amsterdam, stond voor het Bijz. Gerechtshof te Amster dam terecht. In de omvangrijke dag vaarding zijn van de personen, die door verdachte in de periode 1944 1945 waren gearresteerd, een 16-tal op genomen. Voorts werd hem o.m. ten laste gelegd, dat hU heeft deelgenomen aan het doen mislukken van de be raamde overval,op 16 Juli 1944. De illegale werkers zijn in byzUn van verdachte in de duinen by Over- veen doodgeschoten. Bij de talrijke slachtoffers van K. was ook de be kende illegale werkster Hanna Schaft, die ln April 1945 ln dc duinen bU Zandvoort, met een mitrailleur ls doodgeschoten. Voor de president met hét verhoor der getuigen begon las hij een verkla ring voor. door verdachte tijdens zijn detentie afgelegd. In deze verklaring schrijft hij: „Ik heb 17 moorden op mijn geweten. Ik ben een slecht Ne derlander geweest en heb wroeging over de schanddaden, die ik bedreven heb Het zou mij een grote verlichting zijn als ik, liever vandaag dan morgen, de kogel kreeg. Het systeem der Duitsers was zonanig, dat men niet meer terug kon als men zich eenmaal in hun dienst had gesteld. Ik zal alles doen om ae vreselijke schanddaden door de SD verricht aan het volle licht te bren gen." Deproc -fisc. mr. P. W. Jansen, zeide in zijn requisitoir: „Hoe kon een Ne derlands politieman, die 23 jaar in het corps werkzaam was, tot zulke schan delijke wandaden komen Mr. Jansen vindt de verklaring hiervoor in 't feit. dat verdachte in 1941 N.S.B 'er werd. „Een bewijs, dat de verd. met hart en .ziel de Duitsers diende is," zo vervolg de mr Jansen, ..dat hij in 1943 lid van het Duitse Sonderkommando werd en opdracht kreeg illegale werkers te ar resteren." De Procureur-Fiscaal wees er vervol gens op, dat verd.'s beroep op „bevel van hogerhand" van geen waarde is op grond van het feit, dat de Raad van Cassatie heeft uitgemaakt détt 'n Duits bevel geen verontschuldiging kan zijn voor politieke misdaden van Nederlan ders. In felle bewoordingen schilderde hy o.a. de beestachtige rol die verd. als dienaar der Duitsers gespeeld heeft. Mr Jansen achtte het ten laste ge legde bewezen en het weinige goeds, dat verd. misschien zou hebben ge daan, kan geen gewicht in de schaal leggen. Verd. heeft ter zitting geen berouw getoond voor hetgeen hij ge daan heeft. De Procureur-Fiscaal be sloot met te zeggen: „Voor deze man kan geen plaats meer zyn in ons land. Ik eis tegen hem de doodstraf met ontzetting van de burgeriyke en pomieKe recmen voor uc tyu van het leven." Uitspraak volgt 6 December. „KNUPPELKONING" KRIJGT 7 JAAR Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam heeft de Amsterdammer H. J. Kooi ver oordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uil de burgerlijke en politieke rechten voor het leven Hy was in het kamp te Amers foort de zogenaamde „Knuppelkoning". Nylon als materiaal voor STERK, SOEPEL EN GOEDKOOP. In het Nederlandse Visserij Proefsta tion te Utrecht worden proeven geno men met Nylon-kabels en -garens als materiaal voor de visserij en de scheep vaart. Hoewel nog niet kan worden ge zegd in hoeverre nylon in de toekomst bij scheepvaart en visserij een rol zal gaan spelen, zijn de vooruitzichten voor dit materiaal zeer hoopvol, aldus deelde dr. J. Olie Jr.. directeur van het proef station, ons mede. In Amerika wordt nylon voor deze doeleinden reeds op grote schaal ge bruikt. Maar men stelt daar andere eisen aan het materiaal dan wij. Zeker is, dat nylon zeer sterk is, veel sterker b.v, dan katoen. Bovendien is het zeer l soepel, wat vooral voor vislijnen e.d. j van veel belang ls. Nylon heeft in che- I mische samenstelling zeer veel gemeen I met zijde, het heeft echter het voor deel, dat het ongeveer de helft goedko per is. Gezien het gebrek aan deviezen zal het wel enige jaren duren, alvorens men vislijnen, fuiken e.d. vervaardigd uit nylon, in onbeperkte mate zal kun nen krijgen. SCHEEPSBERICHTEN. Aldab: 22/11 van Santos te Montevideo; Amstelland' 21/11 van Port Harcourt n. Duala. Bengkalls 22 Nov. van Tarakan te Sorong; Delfshaven. R'dainPlata rivier, pass. 21 Nov. Finlsterre; Gaasterkerk 22 Nov van Adelaide naar Fremantle; Ga- nymedes, BarranqulllaBaienaventiura, 22 j Nov. te Balboa verw.; Haarlem. A'darn- Valparaiso. 21 Nov. van Balboa Kelber- j gen SfaxGibraltar, pass. 22 Nov. Al- giers: Phrontis, A'damJava, pass, 22/ i 11 Gibraltar. Prins Alexander. Anttw. - Palestina, pass 22 Nov Ouessant; Saldja 17 Nov. van Mirl naar Padjoe; Sa land o. R'damJacksonville, bevond zich 21/11 op 240 ml 11 van Jacksonville; Telamon, 2-2 .Nov. van New-York te Cape Halfrlen ver wacht: Wickenburgh. 21 Nov ran Casa- I blanca naar Londen: Zwijndrecht 29 Nov. van Bahrein naar Basra (verbetering) Nederland Oranje 21 Nov v. South ampton naar Amsterdam. Tabinta 21 Nov. te Semarang. K.H L Cordoba 20 Nov, van Buenos Aires naar Santos (uitreis) Oceaan Alcinous 20 Nov. van Port I Said naar Amsterdam; Phrontis 20 Nov. Kaao Finlsterre gepass. naar Batavia. Vlnke en Co Farmsum 20 Nov. van Norfolk naar Holland vertrokken. J H. Oost-Afrlka Lijnen Mtilderkerk 21 Nov t--. Rotterdam Hé West-Afrika Lijnen Amstelstad 21 vm te Hamburg. K.N.S M. Berkel 21 Nov. van Napels naar Messina; Danae 21 Nov. van Tanger j naar Gibraltar: Deo Duce 21 Nov van I A'dam naaT Odense; Dundee 21 Nov. te Tarragona: Marleen 22 Nov te A'dam: NloV- 20 Nov van Kotka naar A'dam; J Orestes 21 Nov te A'dam: Ornen 21 Nov. I te TTmuiden: Roelf 21 Nov van IJmul- den naar Le Havre: Theseus 21 Nov, te Flume. HAAGSE RECHTBANK. Verduisterd rywiel De chauffeur A. P. .te Alphen aan den Rijn had een rywiel geleend van R. maar de fiets werd niet teruggebracht. Wegens ver duistering stond hy terecht. Een rap port over verdachte concludeerde tot verminderd toerekenvatbaarheid, op grond waarvan de Officier acht maan den gevangenisstraf met aftrek van preventief eiste. VOOR DINSDAG 25 NOVEMBER. Hilversum 1 (301 M.) AVRO 7 00: nieuws; 7.15: ochtendgymnosttlek. 7.30: orkest E. Ros, 7.50: dagopening door dr. J, C. A. Fetter; 8.00: nieuws; 8.15: aubade: 8.45. Amerikaanse muziek; 9 15; morgenwijding door ds. E, C. B. Kok; 9.30: werken van Bach; 9.45' arbeidsvita minen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: mu ziek uit Zuld-Amerika; 10.50: voor de kleuteTs; 11.00: orgelconcert G. Stam; 11.45: voordracht; 12.00. ensemble Jetty Cantor; 12.30: weerpraatje. 12.33; ons platteland; 12.43: S. Vidah, piano; 13.00; nieuws; 13 15: Vaudeville Strijkorkest; 13.45: twee plano's; 14.00: met naald en schaar, 14.30: radiomatinee; 16.30: zl- geunermelodleén: 16.40: de schoolbel. 17.00: vlooi- en pianospel voor de jeugd; 17.30' R Dixon. bioscooporgel; 17.45: Rijk Qverzee; 18.00: nieuws; 18.15: Tom Erich, piano; 18.30: Ned. strljdkr.. 19.00: voor de kleuters; 19.05: Bernard Person. 19.15: beroemde liederen; 19.45- Nlwin- klanken; 19.50: wederopbouw. 20.00 nieuws: 20.05: reportage; 20.15: bonte Dlnsdagavondtreln; 2130: verzoekpro- gramma; 22.15: buitenlands overzicht door H. Oh. G. J. v. d. Mandere; 22.30: Mendelssohn-herdenking; 23.00: nieuws. I 23.1524.00: muziek uit Oost Europa. Hilversum II (415 iM.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: London Palladium Orkesi, j 7 30 morgengebed en liturgische kalen- I der. 7 4-5: gram.muziek; 8.00: nieuws; 8 15: lichtet muziek: 8.30. lichtbaken: 9.00: Hoogmis Bloemendaal; 10 15. voor de kleuters; 10.30: Harold Bauer piano: 10.40: voordracht; 10.50. operette-kitn- ken; 11.30: als de zieke luistert: 1140: domkoor van Salzburg. 12.00: Angelus; 12.03: harp en hobo; 12 30: weeroverz'.cht; 12 33: dansorkest Skyrockets; 12.55. zon newijzer; 13.00: nieuws. 13.15: over boe ken; 13.20: W. Francois, orgel; 13.50: gra- mofoonmuzlek. 14.00: Beril)ns Philh. Or kest; 14.30: voor de vrouw, 15 00" Dom stad Kwartet: 15 45- Comedian Harmo nists; 16 00- ziekenbezoek; 16.30: zieken- lof uit Bloemendaal: 17.00: na school tijd; 17 15: componisten ABC; 18.00: volksliedjes; 18 20: sportpraatje13 30: Sylvestre Trio; 19 OO: nieuws; 19.15: Kath nieuws; 19 20: pianoconcerten van I Mozart; 19,45: voor de Jeugd; 20.00: nieuws. 20.05: actualiteiten; 20.12: de gewone man; 20.20- Radio Philh. Orkest:* i 21.35: Ned Kamerkoor: 22.10: dc Van Rooyens: 22.15: avondgebed en liturgl- sdhé kalender. 22.30: nieuws: 22.45: Ka mermuziek; 23.2024.00: dansmuziek

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2