Schuman vormt in Frankrijk een kabinet Paul van Zeeland in ons land Gunstige indrukken van Makassar Wat er in Indië gebeurt Djokja verliest houvast op aanhang Met een enkel woord1 WEERBERICHT 86ste Jaargang MAANDAG'24 NOVEMBER 1947 No. 26244 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W, Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Vele moeilijkheden liggen op zijn weg. De opdracht aan Schuman om in Frankrijk een kabinet te vormen, kwam, nadat André Marie en Yvon Delbos, beiden radicaal-socialist, hadden ge weigerd. Na een kort beraad aanvaardde Schu man de opdracht en Zaterdagnamid dag trad hij voor de Nationale Verga dering. In de regering Ramadier was Schu man voor de MRP minister van Fi nanciën. Schuman werd in 1919 voor het eerst tot lid van het parlement gekozen. In September 1940 werd hij door de Ges tapo in Metz gearresteerd, nadat maar schalk Pétain's regering in de plaats gekomen was voor die van Paul Rey- naud, waarin Schuman de functie van onder-minister van Buitenlandse Za ken vervulde. Na een opsluitingvan 7 maanden werd Schuman naar Duits land overgebracht Hij wist echter 18 maanden later te ontsnappen, daarbij geholpen door de ondergrondse bewe ging Doordat hij vloeiend Duits sprak, was hij in staat Lyon in de vrije zone van Frankrijk te bereiken. Het Franse parlement heeft Schu man als premier en kabinetsforma teur aanvaard. Hy kreeg 412 stem men. Tegen werden 184 stemmen uit gebracht. Schuman verklaarde, toen hij de kwestie van vertrouwen stelde, dat zijn politiek er allereerst op gericht moet zijn de republiek te redden. Dat bete kende de verdediging o van de vrijheid en het einde van de exploitatie der el lende door de politiek. Na te hebben gereleveerd, dat hij ze kere veranderingen in de wijze van stemmen binnen de vakverenigingen voorstond, zei Schuman, dat de rege ring, die hij zich voorstelde te vormen de hulp uit het buitenland, die Frank rijk behoefde, zeer verwelkomde en dat zij de strijd tegen inflatie zou aanbin den. De regering zou voorts opkomen voor de eenheid van het Franse impe rium. Ten aanzien van de buitenlandse politiek verklaarde Schuman, dat hij oorlog „niet onvermijdelijk" achtte. „Wij zullen niets doen om de verdeeld heid in de wereld te doen toenemen". Hij legde er de nadruk op, dat de re gering de orde zou handhaven en de wet doen respecteren en dat daarbij al len, die „geloven in democratie en le galiteit" bijstand zouden dienen te ver lenen. Hij werd algemeen toegejuicht, behalve door de communisten. Duclos verklaarde, dat zijn partij te gen Schuman zou stemmen, daar deze volgens de communisten niet geacht kan worden de belangen van de wer kende klassen te verdedigen. „Ook wij communisten", zei hij, „geloven niet, dat oorlog onvermijdelijk is. Ik verheug mij over Molotof's mededeling aan gaande de ontdekking van de atoom bom door de Sovjet-Unie, welke ont dekking wij als een factor ten gunste van de vrede beschouwen". Toen Schuman echter aan de vor ming van zijn kabinet begon, stuitte hij op diverse moeilijkheden een gevoelig heden. Dit had tot gevolg, dat in plaats van nog Zaterdagnacht, eerst heden nacht tot een beslissing werd gekomen. Het kabinet ziet er aldus uit: Behalve Schuman zijn er zeven mi nisters van de MRP, zes socialisten, vier radicalen en een onafhankelijke con servatief. Bidault heeft Buitenlandse Zaken behouden, Teitgen is minister De interim-hulp aan Europa. De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft bij het publiceren van haar rapport over de maatregel tot het verlenen van tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk (voor een bedrag van 597 millioen dollar) aangespoord tot „spoe dige actie ten einde het tweelingsspook koude en honger en zijn metgezel de politieke chaos te verslaan". De commissie, die eenstemmig het wetsvoorstel heeft goedgekeurd,,- ver klaart, dat de hulp zeer nodig is om genoemde landen in staat te stellen brandstoffen, levensmiddelen en andere noodzakelijke verbruiksgoederen te ko pen, opdat zij „hun volken en hun eco nomisch leven deze winter kunnen red den". Het bedrag was niet buitensporig hoog en zou van geringe invloed zijn op de binnenlandse Amerikaanse eco nomie, aldus de commissie. UIT ITALIË. In de provincie Bari Is de algemene staking geëindigd, nadat een accoord met de regering tot stand was gekomen. In de provincie Rivigo is de staking van landarbeiders tot een einde geko men door een accoord tussen werkne mers en werkgevers. Te Alessandria in Piemont is een bom geworpen naar de gevangenis, waarin vele politieke verdachten zijn opgeslo ten. Te Forli zijn schoten gelost op de bisschop, die niet ernstig gewend werd. van de gewapende strijdkrachten, Mayer (soc.) bezet Arbeid. Naegelen <soc.) is minister van Opvoeding. Finaciën: Re- né Mayer (radicaal). Binn. Zaken- Ju- lus Moch (soc.). Industriële productie: Lacoste (soc.). Landbouw: Pelimlin (M RP). Wederopbouw: Coty (onafh. rad Koloniën: Paul Coste Floret (MRP). Justitie: André Marie (rad.). Openbare Werken: Pineau (soc.). Oud-strijders: Mitterand (rad.). Volksgezondheid: me vrouw PoinsoChapuis (MRP). Er zijn vier staatssecretarissen: voor Luchtvaart, Vloot, Oorlog, Duitse Za ken en één staatssecretaris voor het ka binet van de premier. Drie van hen be horen tot de MRP. één is radicaal en één is socialist. Reynaud noch Blum zijn hier opge nomen, gelijk aanvankelijk in het voor nemen lag! De samenstelling van de nieuwe re gering is min of meer een teleurstel ling voor degenen, die een „sterk" ka binet van alle Dartiien. welke tegen de communisten ziin. hadden gewild. Schuman heeft slechts met moeite, bij wijze van compromis, de goedkeu ring der socialisten verkregen voor de benoeming van René Mayer (Financiën én Economische Zaken). Mayer is te genstander van niet-noodzakelijke staatsinmenging en wordt beschouwd als aanhanger van De Gaulle. In sommige politieke kringen heeft men de neiging het nieuwe kabinet te beschouwen als een overgangsregering, die gaarne of ongaarne de weg voor het weer aan de macht komen van De Gaulle bereidt. DE STAKINGEN. De binnenlandse toestand is sedert het aftreden van 'Ramadier gestadig slechter geworden. Er staken thans 800.000 tot een millioen arbeiders üi verschillende delen van het land en men vreest dat het stilleggen van de vitale spoorweg- en havendiensten een ernstige terugslag op de Franse eco nomie zal hebben. Schuman verklaarde, nadat hij de nieuwe ministerlijst aan de president had voorgelegd, tegenover de pers: „Mijn regering is een ploeg, welke bo ven alles besloten is te handelen en zo weinig mogelijk te praten. Wij staan voor vele moeilijkheden. Wij rekenen op de discipline en vastbeslotenheid van het Franse volk, zonder welke wij onze missie niet uit kunnen voeren". Het spoorwegverkeer met Italië is ge heel stopgezet! Te Parijs ligt alle werk aan het Gare de Lyon, het knooppunt voor de ver bindingen met het Zuiden, stil. Berichten doen de ronde, dat de com munisten zich gereed maken vooi een gewapend optreden, hetgeen deze zelf tegenspreken Maar voorzorgsmaatrege len schijnen te worden genomen. „Alles geschiedt in Oosters tempo". De heer Paul van Zeeland, lid van de Commissie van G. D., is gisteravond op weg naar Brussel op Schiphol geland. Hij vertelde, dat hij van zijn bezoek aan Makassar de meest gunstige indruk had medegenomen. Er is zeer belangrijke vooruitgang gemaakt met de wederop bouw, ondanks de grote omvang der ver nielingen. Hy geloofde, dat het economische leven in de staat Oost-Indonesië zeer goed functionneert. Wat betreft het werk der Commis sie zeide de heer Van Zeeland, dat er voortgang is te bespeuren, hoewel zeer langzaam. „Dit is echter niets bijzonders", zeide hij, „want als ik wel eens op merk, dat het niet zeer vlot gaat, zegt men mij, dat ik ongelijk heb, omdat in Indonesië n ueenmaal alles in Oos- sters tempo geschiedt". De werkzaamheden van de Commis sie zullen zich uitsluitend bepalen tot die van het aanbieden van goede dien sten. De Commissie doet suggesties, ech ter niet op eigen initiatief, doch alleen op voorstel van een der partijen. De ver antwoordelijkheid voor de onderhande lingen liggen dan ook in genen dele bij de Commissie maar bij de partijen zelf. Op de order „Staakt het vuren", die des tijds door de Veiligheidsraad is gegeven, heeft de Commissie m de vorm van een lijst met punten een aantal suggesties gedaan en het is, naar de heer Van Zeeland zeide, verheugend te kunnen constateren, dat steeds meer van deze suggesties door beide partijen worden overgenomen. De heer Van Zeeland is, gelijk be kend, tweemaal in Djogja geweest, doch wenste zich over de situatie al daar niet uit te laten. Op de vraag of de sfeer tussen beide partijen op het ogenblik gunstig is, zeide hjj: „Ik kan deze vraag eenvou dig niet beantwoorden, want wat zal men in Batavia tot mij zeggen, indien ik ei' ontkennend zou op antwoor den?" De heer Van Zeeland heeft de reis naar Brussel aanvaard, omdat er, naar hij zeide, in de Belgische senaat proble men behandeld worden, die hem na aan het hart liggen. Hij kon uit Batavia weg, omdat er op het ogenblik technische pro blemen aan de orde zijn, waarbij zijn aanwezigheid niet was verëist. Na zijn aankomst, is de heer Van Zee land naar Den Haag vertrokken, waar hij met de minister-president dr. L J. M. Beel. de minister zonder portefeuille L. Götzen, de minister van O. G., mr. J. A. Jonkman en de minister van Bui tenlandse Zaken. mr. C. W. G. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout het di ner gebruikte. De heer Paul van Zeeland is heden morgen om 6.30 uit 's-Gravenhage naar Brussel vertrokken. Principiële overeenstemming in technische commissies De technische commissies voor de uitvoering van het bevel „Staakt het vuren", die te Kalioerang vergade ren, hebben volgens Antara gister avond op verschillende punten prin cipiële overeenstemming bereikt. In een communiqué van de vertegen woordigers der Commissie voor G D. bU deze commissie wordt verklaard, dat men is overeengekomen, dat sabotage intimidatie, represailles en andere ac tiviteit van dezelfde strekking Jegens personen, groepen en eigendommen zal worden verboden, evenals vernietiging van eigendommen, onverschillig wie de eigenaar is. Verder is men in principe overeengekomen, dat de wederzijdse ge vangenen in vrijheid moeten worden gesteld. Zo spoedig mogelijk zullen be sprekingen worden gehouden om deze beslissing uit te voeren. Het aantal ge vangenen zal niet in aanmerking wor den genomen. STROOM CHINESE VLUCHTELINGEN KEERT TERUG. Zaterdag heeft een eerste groep van de stroom Chinese vluchtelingen uit Djombang de Nederlandse positie ten Z.W. van Modjokerto bereikt Gisteren is het grootste deel hiervan naar Soe- r aba ja doorgereisd, waar voor de vluch telingen gezorgd zal worden. De volgen de week wordt een nieuwe groep ver wacht. Vele évacué's hadden drie maanden gewacht, voordat evacuatie mogelijk was TWEE DODEN EN ZEVEN GEWONDEN. Op 21 November bedroegen de Ned. verliezen 2 gesneuvelden en 7 gewonden. BURMA ERKENT REPUBLIEK DE FACTO. Naar A.FP. meldt, heeft een woord voerder van het Indonesische departe ment van Buitenlandse Zaken te Djog- jakarta verklaard, dat Burma de rege ring van Indonesië de facto heeft er kend. Paul van Zeeland, het Belgische lid van de Commissie voor Goede Diensten, op Schiphol, waar hij gisteravond op doorreis naar Brussel arriveerde, in gesprek met enkele journalisten. (Foto ANP) Polen wordt gesovjettiseerd ALDUS GEVLUCHTE BOERENLEIDER In een Interview met het Britse blad „Suday Dispatch" heeft Mikolajczyk, de onlangs gevluchte leider der Poolse boe renpartij verklaard, dat Polen meer en meer een politiestaat wordt. Mikolojczyk zeide, dat de Poolse po litieke politie uit ongeveer 230.000 man bestaat en dat zij in strijd met de ge schreven wetten haar arrestanten voor onbepaalde tijd mag vasthouden. De meeste berechtingen van politieke gevangenen vinden plaats door „mili taire gerechtshoven, aldus Mikolajczyk, wat in de meeste gevallen betekent, dat het vonnis reeds is vastgesteld voordat de zitting begint. Verdachten mogen niet zelf hun verdediger kiezen. Tevens beschuldigde Mikolajczyk de Poolse politieke politie er van, dat zij geheel is georganiseerd naar het model van en wordt gecontröleerd door de Sovjetrussische politie. Evenals de Sov- jetrussische krijgt ook de Poolse gehei me politie door geestelijke en lichame lijke kwelling haar arrestanten er toe schuld te bekennen, zo zeide Mikalajc- zyk. Hi1 voegde aan zijn verklaring toe. dat hij zijn memoires zal schrijven. VERHOUDING HONGARIJE—V.S. De Verenigde Staten hebben de Hon gaarse regering beschuldigd van inti midatie van employé's der Amerikaanse legatie. De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken heeft hierop ge antwoord met een nota, waarin gezégd wordt, dat Hongarije ten aanzien van zijn staatsburgers wettige acties mag ondernemen, terwijl de V.S verder wordt verweten, dat zij een „onvrien delijke" houding tonen met betrekking tot het geval Pfeiffer, de leider van de onafhankelijke partij (oppositie) die uit Hongarije gevlucht en in de Verenigde Staten gearriveerd is. PRIVILEGES VOOR DRAGERS VAN SOVJET-ORDEN OPGEHEVEN. Het presidium van de opperste raad der Sovjet-Unie heeft een decreet uit gevaardigd, waarbij dragers van me- j dailies en orden geen betaling in geld meer zullen ontvangen en hun privile ges afgeschaft zullen worden. Tot de afgeschafte voorrechten behoort het vrij gebruik van openbare vervoermid delen en reductie op te betalen huren. De dragers van onderscheidingen zul len vrij blijven van loonbelasting. Ook blijven de eerste 6.000 roebel Inkomsten uit andere bronnen onbelast. De privileges zullen gehandhaafd blij ven voor dragers van de „orde van glo rie". Republiek krijgt haast. Zelfs verwijten van „Merdeka" (Van onze correspondent te Batavia) - Er zijn tal van feiten, welke ons de indruk geven, dat de Republiek niet zo zeker meer is van haar zaak en een spoedige oplossing als een gerin ger kwaad is gaan beschouwen dan het voortdurend terreinverlies. zowel nationaal als internationaal, dat de bittere vrucht is van haar stijfhoof digheid. Wat de internationale sfeer betreft, wezen wij er reeds vroeger op. dat de terugkeer van Hadji Agoes Salim uit Amerika het iptimisme van Djokja enigszins heeft getemperd. Wat hij van overzee meebracht, moeten geen hoop volle klanken zijn geweest. In het bin nenlandse domein heeft men er al niet minder reden voor ongerustheid De wij ze. waarop het kabinet werd uitgebreid met leden der Masjoeml. geeft geen in druk van grote innerlijke kracht. Er rijst crltiek tegen het regeringsbeleid in kringen waar men deze tot voorkort nimmer zou hebben verwacht Zo ver wijt het extreem republikeins dagblad Merdeka de leiders naar aanleiding van de jongste kabinetsuitbreiding, dat zij alleen maar rekening houden met par tijbelangen „Vier vice-premiers en één premier! In het totaal zeven en dertig minis terzetels" roept hét blad uit en re kent zijn lezers voor. dat, indien iedere minister 1000 roepia's per maand verdient, „alleen reeds 37.000 roepia's per maand moeten worden uitgetrokken om de belangen van deze hoge heren te dienen". Verder zegt het blad: „Iets wat we zeker niet hadden verwacht, is dat een redenaar, die tot weinig anders in staat is gebleken dan tot het verhitten der gemoederen, wiens houding gedurende de Japanse bezetting bekend is. en van wien iedereen weet. hoe hij zich in het koloniale tijdperk heeft gedragen nu aan de top zit en van daaruit me- deregeert over de republiek Indonesia". (Hiermede wordt naar alle waarschijn lijkheid op Sjamsoeddin gedoeld). DE VEZELS BREKEN. Dit zijn voor ons geheel nieuwe klan ken uit deze richting. Er zijn bovendien talrijke andere feiten, die er op wijzen, dat Djokja het houvast begint te ver liezen op de eigen mensen. Men heeft wat hard aan het touw getrokken, en op de zwakke plekken zijn nu de vezels gaan breken. Zienderogen mindert het vertrouwen in het beleid van de eigen leiders. Wij herinneren aan het geval van Hilman DJajadiningrat, eens een hoog- De grote vier te Londen. De speciale plaatsvervangers der grote vier hebben hun beraadslaging besloten zonder het eens te worden over het rapport aangaande hun overleg. Zij zullen heden ieder afzonderlijk rapport uitbrengen aan hun eigen minister. De agenda voor de bijeenkomst der vier ministers is niet vastgesteld en zij zul len twee voorstellen aangaande die agenda te verwerken hebben (één voor stel van de Sovjet-Unie en één van de drie andere mogendheden). Molotof is. vergezeld door maarschalk Sokolofski, hoofd van het Russischemi- litaire bestuur in Duitsland, te Londen gearriveerd. Op doorreis heeft Molotof te Berlijn langdurige besprekingen met het mili taire Sovjet-bestuur gehouden. Men zou o.m. de gevolgen hebben besproken van een eventueel mislukken der conferen tie te Londen. Bijzondere aandacht zou zijn geschonken aan de mogelijkheid de Sovjet-vertegenwoordiger uit de ge allieerde bestuursraad voor Duitsland terug te trekken wanneer bepaalde, niet nader genoemde omstandigheden daartoe aanleiding zouden geven. Naar verluidt, heeft Molotof verklaard, dat hij de hoop op een compromis inzake Duitsland en Oostenrijk nog niet aeft opgegeven. Om de Perzische olie SOVJET-KLACHT EN ANTWOORD. Uit de naaste omgeving van Ghavames Soeltaneh, minister-president van Per- zlë, wordt gemeld, dat het Perzische ka binet een antwoord op de Sovjetrussi sche protestnota Inzake het nlet-ratifi- ceren van de olieovereenkomst van 1946 heeft opgesteld. De vijf voornaamste punten van de Sovjet-nota met het Per zische antwoord zouden als volgt lulden: 1. Klacht: de minister-president heeft geplaatst republikeins ambtenaar, thans door onze regering bereid gevonden om de positie van recomba voor West-Java te bekleden. Bovendien is hi) nog voor zitter van de Contact-Commissie voor West-Java, wier taak het is een volks vertegenwoordiging voor de toekomstige Daerah West-Java samen te stellen. Voor het oog van Djokja dus een ge hate „sepsratist". HET SPOOK VAN EEN FEDERA TIEVE STAAT. Achten dit alles staat voor Djogja het spook van een federatieve staat, waar in zijn plaats niet groter zal worden daa die van alle andere Gewesten. Voor de republiek betekent een Indonesische Statenbond het einde van haar machts droom. en geleidelijk slaat thans ook binnen haar voormalige de facto gebied de stemming onder de bevolking om ten gunste van een dergelijke federatie. De Daerah West-Java begint zich reeds af te tekenen, en thans gaan er ook te Pa- dang stemmen op voor de vorming van een onafhankelijke Daerah West-Suma tra. Na de oprichting van de Staat Oost- Indonesic en van de onafhankelijke gewesten Borneo cn Oost-Sumatra be gint het voor Djokja nijpend te wor den cn het vooruitzicht op nog meer Daerah's is voor de leiders aldaar een stevige knuppel achter de deur. Plotseling zien we allerlei dingen mo gelijk worden, waar we een maand ge leden nog niet van durfden dromen. Er komen commissies om te onderhandelen, en zelfs om hier in Batavia in het voor malige volksraadgebouw te onderhande len. Er worden uitnodigingen aangeno men van Abdul Kadir. de directeur van Algemene Zaken, die als Indonesiër aan de diepste verachting van de heren be hoorde te zijn blootgesteld, en er wordt aan de lopende band geconfereerd! Onderhandelingen op de „Renville" WORDT 2 DECEMBER VERWACHT. De Amerikaanse Marine heeft het transportschip „U.S. Renville" beschikbaar gesteld voor de on derhandelingen tussen de Neder landers en de Indonesiërs. De Renville wordt omstreeks 2 December in de Javaanse wate ren verwacht. Het scl^lp stoomt onder bevel van de Amerikaanse marinekapitein Tyree. Extra suikerbon voor Sint Nicolaas. Het C.D.K. deelt mede, dat de bon nen 0-26 en 524 aangewezen zijn voor het extra rantsoen voor 200 gr suiker of versnaperingen, of 400 gr jam voor Sint Nicolaas. Deze bon nen zijn geldig t.m. 13 December a.s. het voorleggen van de olieovereenkomst aan het parlement een Jaar uitgesteld. Antwoord: Er was toen geen parle ment, Zodra het bijeenkwam is de over eenkomst ter sprake gebracht. 2. Klacht: De minister-president leg de een rapport aan het parlement voor inplaats van een wetsvoorstel van de Perzische regering. Antwoord: Volgens een wet van De cember 1944 mogen Perzische regerings functionarissen geen onderhandelingen met vreemde mogendheden over olie- kwesties voeren. 3. Klacht: De Britse olleconcessie in Zuid-Perzië is een schandelijke bevoor deling van Engeland boven de S.U. Antwoord. Deze concessie werd ver leend. toen Perzië geen constitutie had en de bevolking dus niet geraadpleegd kon worden. 4. Bewering in de Sovjet-nota: T>e Sjah heeft de olieovereenjcomst gesanc tioneerd. Antwoord: Volgens de constitutie heeft de Sjah slechts mondeling zijn Instemming betuigd met het regerings besluit. 5. Klacht: Soeltaneh heeft het parle ment beïnvloed om de briefwisseling tus sen hem en de Sovjet-russische ambas sadeur van nu) en gener waarde te ver klaren. Antwoord: Soeltaneh heeft daarente gen tot op het laatst volgens zijn op dracht gehandeld, doch de parlements leden konden hun toestemming niet ge ven. daar de wet van 1944 olieonderhan delingen verbood. NOG VEEL WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Ir. het Noorden van het land: wisse lende bewolking met regen en hagel buien. krachtige, vooral langs de Wad- deneilanden tijdelijk stormachtige N W j wind Guur weer. In het Zuiden van het land: wisse lende bewolking met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige N.W. wind. Overdag weinig verandering van tem- -peratuur In de nacht op tegen de wind beschutte plaatsen hier en daar lichte nachtvorst. 25 NOVEMBER. Zon op: 8,15 uur; onder: 16,38 uur. Maan op: 15,27 uur; onder: 4,16 uur (28 Nov. V.M.). Hoogwater te Katwijk te 1,41 en 14.03 u, BINNENLAND. De Haagse economische recherche ls er in geslaagd de hand te leggen op 14 bonnenhandelaren en twee ambtenaren, waardoor circa 350 nieuwe bonkaarten, enige duizenden textielpunten, ongeveer! f. lö.OOO. vele opplakvellen met honder- cen bonnen, vier nieuwe rijwielen, 2 gou- 1 den damesarmbandhorloges ln beslag ge- 1 nomen ztln. Op het terrein van de Kon. Rottera. Lloyd werd Zaterdagmorgen in tegenwoor digheid van ongeveer 1000 nabestaanden een monument onthuld ter nagedachtenis van de leden an het personeel die tij dens de oorlogsjaren te land of ter zee hun leven gaven In de aula van de Amsterdamse Ge- j meente Universiteit werd Zaterdag een congres over de organisatie van het zul- ver wetenschappelijk onderzoek m Neder land gehouden georganiseerd door het Verbond van wetensohappelMke onder zoekers De burgemeestter van Amsterdam, mr. Arn. J. d'AUly, Is glsteroohtend per K.L.M.-Constellatlon op Schiphol terug gekeerd. Het alom bekende mtddenstandsexa- men Algemene Handelskennis zal bliuien niet al te lange tijd ock ln Indië worden afgenomen, speciaal voor ieden van dc Ne- derlan<tee strijdkrachten Naar Ned.-Indië kan zeepost worden I verzonden met het m.6 ..Willem Ruys dat 2 December a.s vertrekt. Hiertoe moet men de stukken uiterlijk 29 November posten. Zaterdagnacht zijn te Rotterdam 2 panden in de Robert Frulnstraat ten ge- I gevolge van' kortsluiting ln éen motor van een zaagmachine ln 20 minuten geheel uitgebrand Met het m.s „Oranje" arriveerde gis termorgen ln Amsterdam generaal-ma- Joor M. R. de Bruyne. commandant van de Mariniersbrigade ln Indonesië Op het schip waren 733 passagiers Te Los Angeles wordt een tentoon- stelling gehouden van 10? werken van Fran? H-»le <>n Rembrandt. De 66-jarlge Van B. uit Vught wilde I Op 4 December zal de nieuwe Bailev- met een bootje de stuw onder de Vugh- verkeersbrug over de Maas te Venlo. die terburg ln Den Bosch oversteken Door de verbinding vormt tussen de belde de sterke stroom sloeg het bootje om en stadsd°len Venlo en Blerlok. worden ge- de man verdronk. opend BUITENLAND. De Itallaansche constituerende ver- i gaderlng heeft zich accoord verklaard met toepassing van straffen als verbeurdver klaring der bezittingen en gevangenisstraf voor fascistische activiteit of pogingen om de monarchie te herstellen. De Sovjet-generaal Bratratsjkof heeft voor de Moskouse omroep verklaard, dat „Imperialistische krachten zich gereed maken voor een nieuwe oorlog om demo cratie en socialisme te vernietigen". HU drong er derhalve op aan. dat de Sovjet- artlllerle zou zorgen de beste in de we- reld te zijn. Te Genéve vond de eerste bijeen- komst plaats van de commissie voor ln- dustrle en materialen, de belangrijkste economische commissie voor Europa van j de Ver. Nales Twintig landen waren ver tegenwoordigd. waaronder vier staten uit Oost-Europa, nl. Polen, Tsjecho SlowakUe. Joego Slavlë ea Hongarije. De Sovjet unie de Oekraïne noch wlt-Rusland wa- reD echter vertegenwoordigd. Met Ingang van 1 December zal geen enkel voedlngsartlkel ln Tsjecho-Slowaklje in de vrU" verkoop zijn. De voedselpo sitie he?fi de regering doen besluiten, de oorioe-ir»ntsoenerlng weer In te voeren Vrijdagavond is een vliegtuig van de i Roemeens-Sov let-Russlsche maatschappU Tars. dat op weg was naar Boekarest. bU Lomnlce Id Bohemen neergestort Zeven Inzittenden kwamen om het leven. In Luxemburg heeft men dit Jaar. zowel wat de kwantiteit als wat de kwali teit betreft een buitengewoon goede wUn- oogst gehad De burgemeester van het kleine Eu- gelse plaatsje Bridlington heeft ten dienste van toekomstige historici een Kist met foto's van hem zeil en zijn wethou ders een gemeentereglster en enkele andere papieren doen begraven De kist mag niet eerder worden geopend dan over 250 Jaar. aldus beeit de burgemeester be- I paald eL om helemaal precies te zijn. heeft hij erbU vermeld ..In het atoom-tUdperk" i Het bestuur van het wereld verbond van vakvefenlglngen. dat te Parijs in con- ferentle bUeen Ls. heeft besloten de kwes- tie van de Amerikaanse hulp aan Europa i niet op de agenda te plaatsen Een Duitse vrouw heeft ln het ge- meenteziekenhuis te Offenburg bU Ba- i den-Baden een Siamese tweeling ter we- I reld gebracht. De tweeling, belden mels- I Jes. stierf kort na de geboorte. In een bosstrook nabil Hammelburg (Amerikaanse zone) zijn 68 massagraven ontdekt, die de Hlken bevatten van 13.000 geallieerde krijsgevangenen uit 7 landen Hel zUn l'rltse Australische Franse Ita- i llaanse Belgische. Russische en Joego- Sla-Kche krijgsgevangenen. De Paus heeft vla Radio Vatlcaan de Amerikanen geprezen voor de liefdadig heid. die zU jegens behoeftige landen be trachten. Vier schepen met graan en steenkool naar schatting ter waarde van ongeveer een milliard lire zUn te Napels aangeko men. Dit ls een Amerikaanse elft voor de Italiaanse wederopbouw Het Britse militaire bestuur heeft de ..Bund Deutscher Erneuerung" die ln Detmold opgericht zou worden verboden met de motivering, dat deze bond een nationalistische organisatie van militair karakter zou zijn De fabrikant Robert Hopklnson heeft practlsch zUn gehele vermogen, meer dan een millioen dollars groot, nagelaten aan de Britse Labour Party. Te Cardiff zijn Zaterdag L87 door de Nederlandse regering geschonken vaarzen ten bate van het Britse Land bouw-Nood fonds verkocht. De opbrengst was 32 875 pond sterling. Polen heelt de eeallleerden verzocht o.a generaal Heinz Guderlan. voormalig chef van de generale staf der Nazi's en generaal der 8.8, Erich von den Bach, voormalig commandant van het gebied Warschau, uit te leveren ZU worden ver- antwoordelUk gesteld voor de verwoesting van Warschau. Maarschalk Tito de Joego-Slavlsche premier, heeft een order uitgegeven voor alle posten aan de grenzen van Oostenrijk en het vrUe gebied van Trlëst om Ln het vervolg alle geüniformeerde leden van ge allieerd militair personeel, die kennelijk bij vergissing de Joego-Slavlsche grens hebben oversohreden. zond«y" "rij te laten

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1