Republikeinse bedenkingen tegen het Marshall-plan De Commissie van Drie PANDA EN DE MEESTER Bereid tof steun mits de Amerikaanse belasting wordt verlaagd - Senator Taft mist faniasie VOOR DE JEUGJO TWEEDE KAMER Binnenlandse Zaken goedgekeurd Het moeilijke vraagstuk der polilie-organisatie Besprekingen in rustige sfeer De emissie der Koninklijke De Vrouw VAN DICK HERIOT 86ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Zaterdag 22 November 1947 Slechte vangsten i.v.m. „dood stroom". Tweede Blad No 26243 Hoewel Uncle Sam dus met één hand „gifjfen" zal doen in natura, zou hij toch ook'' wel graag iets terug hebben uit Europa, als er ten minste iets ie. Feit is, dat ht Marshallplan een verdere uitput ting van Amerikaanse grondstoffen zal veroorzaken en met de 2de Wereldoor log zo kort achter zich, zijn de Ameri kanen sterk verontrust door de uitput ting van hun ijzer-, koper-, lood- en zinkreserves etc. EXPORTMOGELIJKHEDEN EN -MOEILIJKHEDEN. (Van onze correspondent te New-York) in hun eigen valuta hier j gen "(bij verkoop1^ de handel aanzet van grondstoffen op de wereldmarkten ca." f76.000 tot" f.ToOO,"eên"'enkelTdaar- In een speciale zitting van het Ame- publiek) te reserveren en deze bedragen °Ptreedt" **oe het hele wereldgebeuren in boven. Omtrent het vrijgeven van de rikaanse Congres heeft thans de behan- in de toekomst aan te wenden voor elkaar grijpt, werd nog pas weer bewe- vispriizen is nog steeds geen officiële deling van het Marshall Plan of zoals publieke werken of werken die ertoe i zen door de vraa£ van een Senator, of mededeling ontvangen. 't thans in Washington genoemd wordt: kunnen bijdragen binnenlandse hulp- ^r°Pa Been uranium kan terugleveren De haringtrekkerij loopt af. De vangst het European Recovery Program, een bronnen aan te boren of te ontwikkelen (voor atoombomfabricage). i is zeer ongelijk en de aanvoer was be- aanvang genomen. Vele leden van de Het lijkt erop of de wetgevers weinig WAT NEDERLAND TE duidend minder. Alles werd tegen do Amerikaanse Volksvertegenwoordiging contact hebben gehad met de leiders WACHTEN HEEFT. 1 maximumprijs verkocht, hebben zich reeds in woord of geschrift van de Export en Import Bank en van In de komende weken zullen wij de; .V°W de haringvisserij is het thans over het Plan geuit en bij mijn weten de Internationale Bank en het Mone- partijen in Amerika nu tegenover elkaar •do.od stroom met over het algemeen ls..er.riiet L*1 er tegen heeft j tgjr Fonds. Deze laatste hebben name- zien ^;aan: de Democraten met hun j vangsten. De hodp is nu weer uitgelaten. Wat dit betreft, kan men lijk reeds van zich afgebeten door te opvattingen van uitgeven en belasting oGVestigd op het eind van deze maand, zeggen, dat de leiders van het Amerl- zeggen, dat zij niets voelen voor lenin- heffer" de Republikeinen met een wanneer „goed stroom Inkomt. Deze kaanse volk er zich ten volle van be- gen, die niet volkomen de toets der cri- oog ren een hand> oo de binnenlandse str?°7 h°utlt' haar men weet. verband wust zfjn: „Er moet iets gedaan wor- tiek kunnen doorstaan. Aan politieke nortemonnaie Dat er echter hulp zal ,n!i de Phase van de maan. 'hïtaarh?VCr het, "wat.e" hoe" 's le.emnBen, die uit bankiersstandpunt komen, staat als een paal boven water, j vkanti'M hariiue £fn aanle- men het echter nog lang met eens. In niet genoeg zekerheid bieden, zullen zij Overigens moeten de müliardenciifers veer_800 000 kantjes haring zijn aange grote trekken kan men constateren, datniet meewerken Inderdaad staan (Van onze deskundige medewerker) De trawlyisserij was ook deze week - over het algemeen slecht. De trawllog- Veel zal er echter op het gebied gers besomden van f2.000 tot f3 000 van grondstoffen niet uit Europa te ha- verschillende daaronder, een enkele len Zijn, dat immers zelf altijd als koper daarboven De stoomtrawlers maakten Gisteren heeft de Tweede Kamer de begrotingen van Binnenlandse Zaken, het Alg. Burgerl. Pensioenfonds en het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf z. hrst. goedgekeurd. Het belangrijkste punt van de dag was wel dat der politie. Dit is een moei lijk vraagstuk, aldus minister Witte' betracht. Ook de sglwissen van burge meesters, secretarissen en ontvangers Worden bestudeerd door de commissie- De Quay. Tenvijl het E.V.C.-bestuur op de gereserveerde tribune vertoefde, ver klaarde de heer Witteman eerst het advies der betrokken commissie te wil man, door het dualistisch karakter, i len afwachten, aleer een standpunt je- door de twee taken der politie: n.l. het Sens de E.V.C. te bepalen. handhaven van rust en orde, dus het helpen van de burgemeester, en voorts het opsporen en vervolgen van straf bare feiten. Er zijn dus twee soortei\ van politie: een gemeente-politie en een rijks-poli tie, die er moét zyn, en wel over het hele land verspreid. Doze dient goed geschoold en gedisciplineerd te wezen; zij moet, voor gevallen van on rust, een mobiel korps zijn onder een centraal gezag. Als minister van Binn. Zaken is spr. de kampioen voor de bur gemeesters, doch zonder compromis is geen oplossing mogelijk. En nu stond de regering op het punt een voorstel in te dienen, toen van de zijde der Ver. van Ned. Gemeenten de vrees werd ge uit, dat er een onrijpe vrucht van de boom zou vallen. De aandrang van zulk een gezaghebbend lichaam als deze ver eniging en van een gezaghebbend man als de heer Oud. kon de regering niet weerstaan. En dus zullen wij de delega tie der gemeenten afwachten en de zaak in een commissie brengen. Intus sen zal er evenwel niets gebeuren en geen enkele gemeente worden toege voegd aan de lijst van gemeenten, die een eigen politie hebben. Ook de hulppolitie vormt een moei lijk vraagstuk. De tijden van beroe ring en moeilijkheden, en die gaan we tegemoet, is een goede hulppolitie on misbaar. Aanbiedingen van individuen en groeperingen zijn cr genoeg; doch er dient een strenge selectie te wor den toegepast. Wij hebben geen korp sen onder eigen leiding nodig; doch een verlengstuk der politie, dus on der de politie. Spr. wil niet vooruit lopen op cle vraag, of burgerwacht of Bijz. Vryw. Landstorm zullen worden ingeschakeld. Wat de Brandweer be treft, is het de bedoeling, zoveel mo gelijk aan de gemeenten over te la ten, doch dit kan niet zonder enig centraal toezicht. Wat betreft het voorschot op de pen sioenen deelde de minister mede, er al les op te zullen zetten, dat alle groepen eronder zullen vallen, dus ook zij die na 1 Januari 1945 gepensioneerd wer den. Inzake de classificatie der gemeenten voor lonen en salarissen zal een gron dig, wetenschappelijk onderzoek worden ingesteld, waarmede spoed zal worden Een onderzoek van de Rijksaccoun tantsdienst naar de officiency onzer bui tenlandse vertegenwoordigers zai wor den ingesteld. v. t-v ,vv de de Nederlandse lezer niet misleiden. het Democratische kabinet (Truman leiders dezer instituten wanneer men voor Nederland zullen er geen milliar- met zyn ministers) bereid is om aan- de desbetreffende statuten er op naleest I den loskomen, een bedrag van enkele zienlijk vrijgeviger om te springen met heel sterk, maar aan de andere kant honderden mjilioenen voor de komende de hulp, dan de in meerderheid Repu- is het een uitgemaakte zaak. dat zowel twee laar is het beste, wat wij verwach- blikeinse volksvertegenwoordiging, diede ExImBank als Wereldbank en Fonds ten kunnen, naast, laten wij hopen, een met aanzienlijk meer bedachtzaamheid practisch alleen bestaan bij de gratie belangrijke gift aan voedingsmiddelen, te werk wil gaan. Spreektrompet van de van Uncle Sam, die het kapitaal heeft I welke"laatste het Nederlandse deviezen- Republikeinen Is Senator Taft, die uit gefourneerd. I budget reeds aanzienlijk zou ontlasten. de lange periode, dat hij de leider was van de minderheidsfractie in de Senaat, de typische trek heeft overgehouden van altijd in de contramine te zijn. Overigens moet men Taft niet onaei- schattèn: hij is een uitermate bekwaam man, met een zeer logisch verstand, dat hem thans, nu er zo scherp „gerekend" moet worden, goed te pas komt. Hij heeft echter de tekortkoming, dat hij fantasie mist, waardoor hij elk probleem tot een eenvoudige rekensom wil terug brengen. En een eenvoudige rekensom is het probleem van Europa nu niet di rect. Het zou reeds heel moeilijk zijn om in cijfers uit te rekenen, wat een even tueel verval van Europa economisch voor Amerika zou betekenen. Wat een zoda nig verval van het oude werelddeel po litiek voor Amerika zou betekenen, is in het geheel niet onder een getal te bren gen. Taft houdt staande, dat men 'Europa niet dient door er milliarden dollars in te gooien. Het maakt rege ringen en volkeren slap, zegt htf. Ame rikaanse hulp wordt gebruikt of mis bruikt om noodzakelijke drastische be zuinigingsplannen van socialistische re geringen uit te stellen. Europa meet zich een levensstandaard aan boven zijn stand en laat de Amerikaanse ber lastingbetaler opdraaien voor de Euro pese tekorten. En wanneer de Repu blikeinen gaan spreken over „de Ameri kaanse belastingbetaler", dan roepen zij hiermede het gehele conflict met Truman inzake verlaging van de Ame rikaanse inkomstenbelastingen wakker. Zoals bekend, sprak Truman tot twee maal toe zijn veto uit over de Republi keinse plannen om de inkomstenbelas tingen drastisch te verlagen. Wat wij in deze bijzondere zitting van het Congres dan ook kunnen verwach ten is een soort koehandel, waarbij de Republikeinen zicl\ bereid zullen verkla ren om de wetgeving, die moet leiden tot de uitvoering van het Europees her stel Program te steunen, mits Truman zijn standpunt wil herzien en zich ac- coord verklaart met een wet, die voor ziet in belastingverlaging. Een vraag is: lenen of schenken? Men is wel tot de conclusie gekomen, dat de situatie van een groot aantal Europese landen zo zwak is, dat een leningscon tract ondragelijke lasten zou opleggen, waardoor het contract gedoemd is tot mislukking. Ten einde het in gebreke blijven van verschillende landen dan ook bij voorbaat te couperen, zal men zich waarschijnlijk op het realistische standpunt stellen, dat een groot aantal goederen (gedacht wordt aan voedsel, brandstoffen en kunstmeststoffen) In de vorm van een schenking naar Europa zal gaan. Het verstrekken van machi nes e.d. zal echter op basis van lenin gen geschieden, waarvoor men gebruik hoopt te maken van de Amerikaanse Export en Import Bank in Washington (een Regeringslichaam), van de Inter nationale Bank voor Herstel en Weder opbouw en van het Internationale Mo netaire Fonds. De Europese regeringen, die deze voedselzending gratis van Uncle Sam ontvangen, zullen zich echter moeten verplichten om de tegenwaarde, die zij voerd, waarvan 240.000 kantjes maatjes. Van de 560.000 kantjes zoute haring be vinden zich 60.000 in de stichting, ter wijl er volgens een grove schatting nog 250.000 in handen zijn van de div. rede rijen en de handel. Voor de maatjes is er uit het binnenland steeds een goe de vraag geweest; de huidige voorraad daarvan bedraagt thans zeker niet meer dan de helft van de totale aanvoer. Re sumerende kan men dus aannemen, dat ongeveer de helft van alle haring ge consumeerd is. Voor de Eng.wal steur- haring bestaat van de zijde der roke rijen zeer veel animo, zodat ook de af zet daarvan geen bewaren zal opleve ren. Algemeen is men van opinie, dat bij een verkoop van ca. 50.000 vaten pekel haring naar 't buitenland, het probleem van de afzet der productie van dit sei zoen volkomen zou zijn opgelost. Amerika neemt, in verhouding tot vroeger, heel weinig haring af. De vraag uit België neemt toe, terwijl de vooruit zichten met betrekking tot Italië ook iets gunstiger schijnen te zijn. Er han gen diverse transacties in de lucht, maar op papier kwam er nog niets tot stand. Er blijkt dus terdege interesse voor ons artikel te bestaan, maar In de meeste gevallen bleek de betaling een obstakel te zijn ,waar nog geen behoor lijk? oplossing voor was te vinden. „"Smap^T. RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de groteren (1116 jaar) vijjpueü neren (711 jaar) drie goede oplossingen - Naam, leeftijd cn^.^ de raadsels. - Inzenden naar Bureau „Leldsch Dagblad", of 30g na straat 38, uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. - I. (KRUISWO ORDRAADSEL) Nu moet je invullen: Hori zontaal: 1. dient tot verwarming. 5. hevige wind. 10. jongensnaam (lijkt op meisjesnaam). 12. voertuig. 13. komt uit kachel (2 letters) en klinker. 14. deel van je hoofd. 16. dier, dat veel onder de grond leeft. 17. middel "van bestaan (op zee) 20, deel van de theepot (zon der middenstuk) 22. en anderen (afgekort). 23. nuttig voedingsmiddel. 24. de helft van iets, wat man nen soms op hun gezicht hebben. 25. een groot, hard stuk van een berg. 29 intiem naampje voor vader. 30 voorzetsel (2 letters) en 'n boom zonder middenstuk. 32. groeien in een bos (kop en staart er af). 33. knaagdier. 35. opstootje. 36. nieuw woord voor: het is in orde. 37. rommel; of houten gebouwtje voor werklieden (4 letters) en een klinker. 38. deel van een plant in een andere planten, 41, meisjesnaam. 42. jeals je neus prikkelt. Verticaal; 1. spoed. 2. meisjesnaam. 3. afgekorte meisjesnaam (2 letters) en: als voren (afgekort). 4. muzieknoot. 6. wat een klein kindje zegt voor dag. 7. tweeklank, en persoonlijk v.n.w. graan, of het verplaatsen van water. 11. niet vast. 14. viervoetig dier (2 letters) en wat uit de kachel komt. 15. kier. 18. tegenstelling niets. 19. wat langs de waterkant groeit. 21. vervoermiddel. 24. plak brood. 26, tegenstelling sluiten. 27. langzaam kruipend dier. 28, tegenstelling eerste. 29. ouderwetse dans. 31. stukje suiker. 33. mooie bloem. 34. deel van Je voet. 39. opening of uitholling ln een muur (zonder staart). 8. medeklinker, en afgekorte meisjes- 40, boom (ook muzieknoot). 9. inrichting tot het fijnmalen van OPLOSSINGEN II (Ingezonden door Bep Brouwer) - Welke veren komen niet van vogels? III (Ingezonden door Riet Akerboom) Ik noem lets van 14 letters, wat vele kinderen graag bezitten. 14, 6, 8, 3 ls een vogel, 9, 10, 4 een stuk hout, 7, 6, 13, 3 een naam, bekend uit de 80-jarige oor log, 3, 4, 6, 8, Tfeen nauw straatje. 12, 11, 6, 3 een soort paard, 1, 6, 4 jongens kledingstuk, 12, 10, 11 speelgoed, 5, 2, 6, 4 niet zout. IV (Ingezonden door Jannie Zonne veld) - Hoog verheven, rond gedreven, Krom geschapen, raad eens, Wie dat wezen kan? V. (Ingezonden door Ria Tuinhof de Moed) - Welke munten kun je eten? In deze hokjes moeten zowel van links naar rechts, als van boven naar beneden dezelfde woorden staan, zy betekenen: 1. verblijfplaats voor de nacht. 2. man uit de bijbel. 3. niet dun, VII: Ge vindt me aan een geweer, op de toren, en in het kippenhok. Wie ben ik? de raadsels uit het vorige num mer. 1. Leidsch Dagblad; glas, dal, el, b$d, h, cel dag. 2. Bulgarije; 2. Utrecht; 3. Limburg; 4. Geldermalsen; 5. Ameland; 6. Rot terdam; 7. IJmulden; 8. Eibergen. 3. De stilte. 4. Oke, wij leven mee, met de Jongens over zee. Kees, wijn, jong, zee, den, rover, mees, vol, meter, teen, es. 5. Een hospitaal. 6. 1. Deventer; 2. Utrecht (Doorn); 3. Voorschoten; 4. Dieren; 5. Assen. 7. Een sigaar. 8. Slang, lang. Beste raadselnichtjes en -neefjes, Het „grote" raadsel van de maand! Een goed werkje voor deze lange avon den. Je weet, de horizontale woorden helpen je op weg voor de verticale, en omgekeerd. Elk woord eindigt bij do kant, of bij een zwart hokje. Dit raadsel mag natuurlijk voor 2 goede oplossingen tellen. Verder zijn er nog 6 gewone raad sels ter keuze, dus leder kan genoeg goede oplossingen hebben. Vele nieuwelingen zijn er bij onze eer ste ronde hartelijk welkom. Laten alle inzenders(sters) nu zorgen ook de overige weken present te zijn, zodat ze mee kunnen loten. Denk aan je leeftijd! (wordt nog vaak vergeten, en die moet ik beslist weten voor indeling bij groteren of kleineren). Nu, veel genoegen met de krulswoord- puzzle, en zorg voor veel goede oplos singen. Tot volgende keer. Veel groeten van jullie Raadseltante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. Onzekerheid omtrent buitenlands Claim-aanbod. (Van onze financiële medewerker) Wel zelden zal het moeilijker geweest zijn zich een voorstelling te vormen van de toekomstige ontwikkeling der inter nationale economische verhoudingen en de daarmee uiteraard verband houdende nationale economie. Het is dan ook be- FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 76). Mevrouw Forbes glimlachte verge noegd. Dat is erg vriendelijk van je. Wat zou je van Woensdag zeggen? Hij dapht snel na en antwoordde, dat dat prachtig uitkwam, terwijl hij zich nieuwsgierig afvroeg, wat voor zaken de oude Em met hem te bespreken zou heb ben ,en waarom ze hem niet tijdens zijn verblijf op Trant geraadpleegd had. Het oude mens wilde zeker weer eens naai de stad en een gratis-lunch hebben, daoht hij, toen hij op weg was naar het dorp. En ze had gelijk wat Alan betreft: die had er voor te zorgen, dat er een of ander behoorlijk vervoermiddel ter beschikking was. Als Anne en hij ge trouwd waren, zou hij een auto kopen en haar laten leren chaufferen. Zijn dokter had hem wegens zijn hart afge raden om zelf te rijden, maar Anne zou 't natuurlijk kunnen doen Mevrouw Forbes trok zich met een voldane glimlach, voorzien van choco laatjes en een boek, terug in haar eigen kamer. Anne ging weer naar Ka- thryn en deze twee begonnen een pa troon voor het bed jasje te ontwerpen. Sara en Rose wasten af en gingen in de keuken bij een behaaglijk vuur ver der zitten babbelen met Bates. Niemand maakte zich zorgen over Alan's wegblij ven, totdat de kleindochter van de oude Sam van het tuinmanshuis aan kwam hollen. Juffrouw Staite juffrouw Staite, mijp grootvader stuurt me hierheen. Meneer Alan is bij hem en hij heeft zich bezeerd Sara en Rose sprongen dadelijk op met bleke gezichten en Bates bleef niet achter. - Bezeerd? —Ja, enze wendde zich tot de stalknecht. uw paard ls daar ook, meneer Bates, en dat rent maar in het rond, Ik heb geprobeerd het te pakken, maar het is me niet gelukt. Dat paard is van minder belang. Peggy Wood! zei Sara kortaf. Me neer Alan heeft zich toch niet erg be zeerd. is het wel? Ik weet het niet, ik geloof het niet, maar hij was erg misselijk en hij kan zijn arm niet gebruiken De beide vrouwen wisselden eén blik en toen nam Rose, -zoals gewoonlijk, de leiding. Jij gaat naar boven naar de zuster, Sara, en vraagt, of ze even be neden wil komen om een splinter uit mijn vinger te halenals ze uit de kamer van juffrouw Katliryn is, ver tel je haar van meneer Alan, en vraag je haar, of ze naar het tuinmanshuis wil gaan om te zien, of hij er erg aan toe is. Als ze de dokter er bij nodig heeft, kan ze Peggy hierheen sturen met een boodschap, of misschien kun jij beter zelf met haar meegaan en dan terugkomen eh hem opbellen. Kon meneer Alan nog lopen, Peggy? Bates viel haar in de rede, toen het meisje bevestigend knikte. Rose, ik ga er nu dadelijk heen. dat ellendige paard.maar wie zou gedacht hebben, dat meneer Alan Hij verdween door de achterdeur, ter wijl Sara de hall doorliep. Beseffend, dat Rose vöör alles wilde, voorkomen, dat Katliryn zou schrikken, voerde ze haar boodschap met de gewenste han digheid uit. En enige ogenblikken later liepen Anne en Sara de oprijlaan af naar het tuinmanshuis. Het paard liep rustig te grazen in de buurt van het huisje. Toen hij hen bemerkte, hief hij zijn hoofd op, snoof en ging er strijd lustig vandoor. Anne rende hem ach terna. Sara ver achter zich latend. Het kleine zitkamertje van 't tuin manshuis was propvol. Bates stond in de deuropening met Peggy achter zich en de oude Sam, leunend op zijn kruk ken, daar weer achter. Ze stonden met hun ruggen nadir haar toegekeerd en Anne kon net tussen hun schouders doorgluren. Ze greep plotseling ang stig even de deurpost vast. Nou. Jim Bates, hoorde ze dan Sara's stem achter zich en toen de man iets opzij ging, kon ze Alan op eens duidelijk zien. Hij zat met een pijnlijk wit vertrokken gezicht op een van de stoelen, terwijl hij èèn arm slap neer liet hangen, die klaarblijkelijk niet te gebruiken- was. Het was vreemd, maar de aanblik van een fles whiskey en een glas naast hem brachten haar tot aotiviteit. U hebt dat toch niet gedronken! zei ze scherp, 1 $e kamer verder binnen dringend. Alan keek op en er kwam even een bitter trekje van ge amuseerdheid op zijn gezicht. Ik ben niet dronken, als u dkt bedoelt! U weet, dat ik dat niet bedoel, maar u mag niets stimulerends gebrui ken Ik heb het ook niet gedaan, on danks die oude Sam hier Dat is dan in orde, zei ze kort af. Sara, ik heb een schaar nodig, een groteen verband.maar eerst de schaar Ik heb er een zuster, zei Peg gy en rende de kamer uit, Anne keek rond, ze was zichzelf weer volkomen meester. En ik geloof, dat Jij en lk dit sa men wel klaar kunnen spelen, Sara, als meneer Wood het niet erg vindt Ik denk, Alan's stem kwam nu moeilijk dat ik mijn arm heb gebroken. Mijn verdiende loon! Dit Is.... erg aardig van u Niet praten', beval Anne kalm. 5). „Hier is mijn hoofddeksel!" sprak Joris Goedbloed. „Gelieve het goed vast te houden, jonge Panda! Let scherp op! Ik zal U enige verbluffende staal tjes magie laten aanschouwen!" Hij spreidde zijn vingers, bewoog zijn han den bezwerend boven de hoed heen en weer en mompelde vreemde woorden, die Panda niet verstond. En daarna greep hij, met een sierlijk gebaar, in de cylinder en trok er een tafellaken uit een enorme witte 4apT, waaraan geen einde scheen te komen. „Niet slecht, wel?" zei Joris zelfge noegzaam. „En dit is nog niet alles, mijn kind! Ziedaar, een vlag! En hier een keurig lint! Vervolgens een ander laken! En nu nogmaals een vlag! Wat zegt ge er van? Voorwaar geen gfering staaltje in deze tijden van textiel- schaarste, wat?" Reusachtig!' mompelde Panda ver bluft. Rat is knap!" We zullen dadelijk wel zien, wat de schade is. Dank je, Peggy. Als jij nu bij je grootvader wilt blijven wachten, dan kan Sara je roepen, als we Je no dig hebben. In een soort verdoving zag Alan de kleine handige handen de schaar han teren en zachtjes, maar medogenloos, zijn mouw openknippen. Sara was even weggegaan, en ze waren alleen in het kleine, bedompte kamertje. Hij voelde zich duizelig in zijn hoofd, terwijl hij neerkeek op het glanzende hoofdje, dat zo dicht over hem heen gebogen was en hij had een vage impuls om zijn andere hand op te heffen en over haar zachte krullen te strijken. Dan kwam Sara weer te rug. Bates heeft dat ellendige beest te pakken gekregen, zei ze, en ik heb hem nu naar Rose gestuurd we hebben allerlei Eerste Hulp-spullen, uit de tijd van de vrijwillige veilig heidsdienst, en die zal hij wel mee hierheen brengen. Hij kan ieder ogen blik hier terug zijn, hij kan het paard in een van de stallen achterlaten en Rose's fiets nemen. De opengeknipte stef van zijn jasje en zijn hemd hing nu langs Alan's arm. Prachtig, zei Anne goedkeurend, stuur hem hierheen, als hij aan komt, en zeg tegen Rose, dat ze de dokter moet opbellen Alan voelde zich wegzinken, alsof hij in een diepe afgrond viel. Zyn arm deed hevige pijn en hij was woedend op zichzelf en voelde zich beschaamd. Hij had zich in ieder opzicht wanstal tig gedragen, hij was zelfs enorm on hebbelijk tegen Anne geweest vanmor gen, en toch was zij het nu, die daar op haar knieën naast hem lag, hem door haar nabijnen! alleen al rust ge- vendenen Peggy zou wel even thee kunnen zetten hoorde hij haar kalme stem zeggen. en zorg ervoor Sara, dat ze hem erg veel suiker geeft. Hij hief zijn andere hand opmaar het was allemaal als in een droom. Hij hief zijn hand op en raakte haar glan zende krullen aan, terwijl hij datgene, wat hij al zolang op z'n hart had, uit sprak: Annewaarom haat je me toch zo, Anne? Vreemd, dacht hij vaag, dat zijn stem zo echt klonk terwijl alles toch een droom was.... (Wordt vervolgd) grijpelijk dat de beurs te Amsterdam tot dusver weinig aandacht geschonken heeft aan het resultaat der internatio nale besprekingen te Genève. De Amsterdamse beurs heeft zich deze week nagenoeg uitsluitend met locale factoren bezig gehouden, namelijk met de thans aangekondigde emissies der Koninklijke en de ten gevolge daarvan gewijzigde noteringsvoorschriften. De reeds enige tijd boven de markt hangende uitgiften van de Koninklijke, die tot allerlei gissingen aanleiding ga ven, zijn thans bekend. Niet minder dan f. 400 millioen zal tot eind 1949 voor de financiering van uitbreidingen nodig zijn, waarvan f. 300 millioen wordt ge vraagd in de vorm van aandelen en f. 100 millioen als obligatiekapitaal. De aandelenuitgifte, welke a pari geschiedt met voorkeursrecht voor de oude aan delen (twee oude aandelen op één nieuw is de grootste, welke ooit in Nederland ls voorgekomen en het valt te begrijpen dat zij in een markt als deze, die nog op allerlei manier aan banden ligt, gro te deining moet veroorzaken. Ten aan zien van de grootte van het buitenland se claimaanbod bijv. verkeert men in grote onzekerheid en de grote koersda ling van plm. 100 pCt die de laatste weken te zien gaven ,is grotendeels het gevolg van de vrees voor een zodanig aanbod van buitenlandse zijde, dat Am sterdam het niet dan tegen sterk da lende koersen verwerken kan. Gelijk men weet bestaat er een grote dispari teit tussen de koers van aandelen Ko ninklijke hier en in het buitenland, ver band houdende met de waardering van onze gulden, waardoor het voor buiten landse houders onvoordelig wordt in te schrijven. Een goed tegenwicht vormt de thans te verwachten betaalbaarstelling van achterstallige Amerikaanse divi denden, naar schatting f. 100 millioen. Er is weinig helderziendheid voor no dig om te voorspellen, dat er om de obligaties der Koninklijke gevochten zal worden. Wel is waar is er de minder fraaie bepaling dat de Mij., wanneer de obligaties tot beneden pari mochten, da len, kan Inkopen in plaats van aflossen, doch de kans dat deze lening beneden pari zal komen ls zeer gering. Ook al houdt men' rekening met een stijging van de rentestand, dan nog is er vol doende speling, voor de notering, ter wijl de solvabiliteit van de Koninklijke boven alle twijfel verheven is en haar obligaties derhalve beleggingsmateriaal van de eerste rang zijn. Een grote aan trekkelijkheid in deze tijd van „conver teren of verdrinken" is. dat voor 1 De cember 1952 niet tot vervroegde of ver sterkte aflossing mag worden overge gaan, tenvijl de verplichte aflossing eerst op 1 December 1953 aanvangt. Ge durende de eerstè vijf jaren heerst er dus rust rondom deze obligaties, een factor van niet te onderschatten bete kenis.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5