SOLIDOX Hoe een geroofde vissersvloot thuisvoer PANDA EN DE MEESTER Historisch kleuren-schouwspel in Westminster Abbey Een gelukkig echtpaar op huwelijksreis Tanden wit en zuiver als ivoor TANDPASTA Regeringsantwoord inzake het Londense beheer Het maken van fouten wordt niet betwist De Vrouw VAN DICK HERIOT Kerkelijk Leven 86ste Jaargang LEIDSCH DAQftLAD Vrjjtfeg ffl November 1947_ Tweede Blad No 26242 Onze correspondent te Londen tele foneerde ons gisteravond: Klokken beieren, de menigte jubelt, machtige orgelklanken vullen de kerk gewelven, klare knapenstemmen klinken omhoog dit is het moment, waarop een jeugdig zeeman een nog jongere Koningsdochter naar het altaar leidt. Niet minder dan zes Koningen en 7 Koninginnen zijn van deze grote ge beurtenis getuige. Het is een schouw spel van ontroerende schoonheid en eenvoud tevens. De eeuwenoude West minster Abbey, waar vorsten worden gekroond en te ruste gelegd, tezamen met staatslieden, dichters en denkers, vormt vandaag opnieuw de omlijsting van een van die zeldzame momenten in het leven van een natie. Even wordt datgene, wat wij historie noemen, tast baar in een feest van kleur en klank. Geen volk bezat als het Engelse het vermogen, om het geschiedkundig ver leden over te brengen naar het levende heden, geen stad bezit daarvoor een •betere achtergrond dan het zwart grij- heidsbekleders leveren 'n boeiend kleu- renschouwspel op. Onder de aanwezi gen in.de kerk contrasteerde het stem mige zwart met het sporadische wit van hermelijn. Men zag de fonkeling van een met. diamanten bezette Indi sche hoofdtooi. Het was vrij duister in de abdij door de vele nog blinde vensters, die nog niet van glas konden worden voorzien. Alleen 't grote gebrandschilderde raam in een der zijbeuken liet het toch al schaarse licht van bulten door. Ondanks de mensenmassa in en bui ten de kerk ging er van de plechtig heid een hoge mate van intimiteit uit. Men is zich vóór alles bewust, dat het hier in wezen een familiegebeurtenis betreft. Diepgeworteld is het respect voor de Eerste Familie des lands, die steeds zulk een groot en inspirerend voorbeeld is geweest. Prinses Elizabeth, iets kleiner dan Hertog Philip, straalt een en al lief lij kheid uit. De schittering van Haar Tiara en Haar met talloze paarlen en stukjes kristal bezet bruidskleed wordt Een zeeman en een Koningsdochter zijn in de echt verbonden. „Het doet er niet toe wie of ïy zijn, voor allen is de dienst dezelfde", heeft de aartsbisschop van York zoëven in zijn korte .toespraak gezegd. ..Op de door hen gedane belofte komt het aan Honderdduizenden waren langs de korte route samengepakt. Alleen al bij de abdij stonden 25.000 mensen. Opval lend was, dat onder die toeschouwers de vrouwen ver in de meerderheid wa ren. Het was dan ook een gewone werkdag. Opvallend was ook de rust en ordelijkheid van de menigte tijdens het urenlange wachten. Het hoogtepunt voor het publiek was 't passeren van de glazen koets, waar in de Koning en de Bruid zich naar de abdij begaven. Het ietwat fêle witte figuurtje van de Bruid in het grijzige licht maakte een onvergetelijke indruk. Buiten ver wachting hielp het weer mee, want het was wel druilerig, doch erg zacht. Buiten de weg. die de stoet volgde, zag men nauwelijks vlaggen of versie ringen. De café's blijven tot midder nacht open, maar dat is dan ook alles. Londen is vrolijk en voldaan. Uit bundige feestvreugde blijft echter ach terwege. De crisis sprak bij het huwe lijk van een toekomstige vorstin het beslissend woord. Nadat het Paar door de menigte eni ge malen op het balkon van Bucking ham Palace was geroepen, begaf het zich in een open door vier paarden ge trokken rijtuig naar het Waterloo-sta tion. Een half uur later was de huwelijks- De koets met Koning George en Kroonprinses Elisabeth op weg van Bucking ham Palace naar Westminster Abbey. (Foto ANP) ze Londen. Het silhouet van Kathedra len, torens en transen, ietwat verwaasd door laaghangende regenwolken en slui ers van nevel, gelijkt vanochtend een pastel, waarop heel voorzichtig hier en daar wat kleur is ^mgebracht, alsof men vreesde het op zflBzelf reeds unie ke decoratieve karakter' van deze ver trouwde omgeving te bezoedelen. Des te beter springen daardoor in het oog het rood en goud der galakoet sen en de schittering der koperen ku rassen, van de wit bepluimde lijfgarde die op kleine zwarte paarden voor waarts stormt. De kleur der toiletten bleef voor de toeschouwers op straat grotendeels ver borgen, doch in de kerk loste de feeë rieke verscheidenheid zich op tot een harmonisch geheel van zachte tinten. De Koningin in licht roze brocaat, Queen Mary in het wit-groen en de Hertogin van Gloucester met een licht blauw gewaad vormen een prachtige groep, die gecompleteerd wordt door de schone slanke verschijning van de Her togin van Kent, die in het wit is en wier gedachten ongetwijfeld uitgingen naar het vóórlaatste Koninklijk huwe lijk in 1934, toen zij in de echt trad met de tijdens de oorlog omgekomen Hertog van Kent. Ter rechterzijde van het door kaarsen bestraalde sacrarium, de kleine met ta pijten bedekte open ruimte, onmiddel lijk grenzende aan het goud oplichten de altaar, dat door witte lelies wordt geflankeerd, neemt de Britse Konink lijke Familie plaats en tegenover Haar zitten de buitenlandse vorstelijke gas ten, o.w. H.H.K.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard. Onze Prinses draagt een kort bruin bontjasje over een lan ge paarse japon en een hoed van bont, gegarneerd met witte veren. De Prins is In marine-uniform. De prachtige historische gewaden van kerkelijke en wereldlijke -hoogwaardig- enigszins gedempt door de sluier, wel ke, zoals gebruikelijk is, het gelaat on bedekt laat. Toen zij naar de inleiden de woorden van de deken van West- minster luisterde, kon Zü niet nalaten een vluchtige blik in het rond te wer pen. De huwelijksplechtigheid neemt be trekkelijk korte tijd in beslag. Elizabeth en Philip liggen voor het sacrarium geknield. Na de op vlakke toon en ietwat galmend uitgesproken formules en gebeden breekt dan het ogenblik aan, dat de aartsbisschop van Canterbury de grote vraag stelt: „Elizabeth AlexandraMary, wilt Gij deze man tot echtgenoot nemen om met hem volgens Godes gebod in de heilige staat van het huwelijk te leven?" .En de Britse troonopvolgster antwoordt met zachte stem „I will". Even later zegt- Zij met- ontroerde stem de aartsbisschop de woorden na „Ik, Elizabeth Alexandra Mary neem U, Philip, tot mijn echtgenoot om met U in voor- en tegenspoed lief te hebben en te gehoorzamen tot de dood ons zal scheiden." Philip schuift de ring aan de vinger van zijn Bruid. Zy zijn man en vrouw. Het is een treffend moment als Bruid en Bruidegom zich vervolgens naar het hoge altaar met zijn gouden versierin gen en sneeuwwitte kleden begeven, om de zegen over zich te horen afsmeken. De Koning bukt. zich om de twee kleine bruidsjonkers Prins Michaël van Kent en Prins William van Gloucester behulpzaam te zijn bij het oplichten van de zware sleep. Prachtig klinken de psalmen en mo tetten door de ruimte. Voortreffelijk is het orgelspel. Met een klaar, blank gelaat, waarin de donkere ogen lachen, verlaat de Prinses aan de hand van haar echtge noot, de abdij, terwijl Mendelssohns bruiloftsmars jubelend klinkt. ,rgjs. bzgpnnen. Eerst naar New Forest 1 ^h lv?h .Zuiden, dan naar Schotlandi 7 <T m *Nög wordt gemeld: Naar schatting stonden 2 millioen mensen opgesteld langs de route die de stoet gevolgd heeft. Meer dan 2000 personen vielen flauw, 37 moesten in een ziekenhuis worden opgenomen, enkele wegens beenbreuk als gevolg van gedrang. De menigte, die tijdens' de huwelijksplechtigheid buiten de Westminster Abbey wachtte, kortte de tijd met zingen en telkens weer hoorde men het refrein „Every nice girl loves a sailor" (ieder aardig meisje houdt van een zeeman). Aan het. bruiloftsmaal hebben vijf koningen en zes koninginnen mee aan gezeten Het aantal gasten bedroeg hpn- derdvyftig en de bruiloftstaart woog vijfhonderd Engelse ponden. Bruid en bruidegom sneden hem aan met de de gen, die de bruidegom by de huwelijks plechtigheid had gedragen. Officieel wordt medegedeeld, dat de volledige titel van de hertog van Edin burgh luidt: „Zijne Koninklijke Hoog heid prins Philip hertog van Edin burgh" Hij zal behoren tot de Britse prinsen. Prinses Elizabeth zal voortaan officeel bekend staan als „Hare Ko ninklijke Hoogheid prinses Elizabeth, hertogin van Edinburgh." Kort nadat bekend was geworden, dat slechts -twee patiënten ontsnapt waren, kwam het bericht, dat de politie in de City op grote afstand van de route, die de huwelyksstoet zou nemen, de beide mannen heeft gevonden. Ingezonden Mededeling Door en door gezond zijn ze. Nergens wor den ze ontsierd door het lelijke, gevaarlijke tand steen. Solidox houdt ze zo blank en gaal! Solidox bevat sulforicinoleaat, het unieke middel, dat tand steen bestrijdt en voorkomt. Solidox is voorlopig slechts beperkt verkrijgbaar. TEGEN Ad Jh JL TANDSTEEN SO 16-051-54 De regering heeft thans een ant woord ingezonden op het verslag van de Commissie voor de Rijksuitgaven uit de Tweede Kamer inzake de ver slagen van de buitengewone Algemene Rekenkamer te Londen over de peri ode 1 Juli 194131 December 1944. Hierin wordt- o.a. verklaard, dat het beleid te Londen er uiteraard op ge richt was, om effectief mede te helpen de oorlog te winnen en het Nederland se volk uit zijn ellende te bevrijden, alsmede de voorwaarden te scheppen, om „zodra mogelijk na de bevrijding materiële hulp.te kunnen verschaffen." Aan deze taak werd alles dienstbaar gemaakt. Daardoor konden financiële overwegingen vaak een minder belang rijke rol spelen dan voor de oorlog daaraan werd toegekend. Dat door de zeer moeilijke om standigheden fouten zyn gemaakt valt niet te betwisten, maar deze te kortkomingen zullen veelal moeten worden gezien als onvermijdelijke consequenties, welke voortvloeiden uit de reconstructie van het in werking stellen van een regeringsapparaat op vreemde bodem. BUITENLANDSE ZAKEN. De financiële adminstratie van de gezantschappen en consulaten heeft, vooral wanneer wordt gelet op het nij pend gebrek ten departemenfe aan ge schoold personeel, in het algemeen geenszins onbevredigend gewerkt. In een uitvoerige uiteenzetting heeft de toenmalige minister van Buitenland se Zaken aan de regering de nodige inlichtingen verstrekt waaraan ook het voorafgaande is ontleend. Hij meent ernstig te moeten protesteren tegen de voorstelling van zaken, als zou in de eerste periode een va-banque mentali teit hebben bestaan. Hiervan was noch op zijn departement, noch op de diplo matieke en consulaire posten sprake. VERBLIJFSVERGOEDINGEN, DUURTETOESLAGEN, SALA- RISPOLITIEK. Te dezen aanzien wordt opgemerkt, dat btf de vaststelling der duurtetoesla- ■gen, mede rekening werd gehouden met de volgende factoren: a. de meeste ambtenaren waren zon der gezin overgestoken en werden verplicht tenminste 50 van hun salaris te reserveren op een spaar rekening, ter latere aanzuivering van eventuele aan hun gezin uit betaalde ondersteuningen. b. deze tijdclyk buiten gezinsverband levenden moesten, al naar hun rang, onderkomen zoeken in pen sions en hotels, waarmede aanmer kelijk grotere bedragen gemoeid waren dan zij 'in normaal gezins leven voor zichzelf besteed zouden hebben. c. de directe kosten van levensonder houd in Engeland, welke in norma le tijden reeds hoger waren dan in Nederland, stegen gedurende de oorlog zeer aanzienlijk. De duurte- toeslagen varieerden van 9 pond sterling 18 shillings (f.75) per week voor een adjunct-commies tot 19 pond sterling 10 shillings (f. 150) per week voor een secretaris-gene raal. Teen na October 1942 geen inkom stenbelasting meer werd geheven, wer den de verblijfvergeedingen dienover eenkomstig over de gehele linie ver laagd. HERSTELLINGSOORD DOG- MERSFIELD PARK. Exacte gegevens ten aanzien van de ze inrichting zijn niet beschikbaar aan gezien de personen, die gedurende de Londense periode terzake verantwoor delijkheid droegen niet meer-te berei ken zijn. REGERINGSVOORLICH TINGSDIENST. Wat de regeringsvoorlichtingsdienst betreft, besliste de Minister-President over de besteding der gelden, welke wegens het ontbreken ener comptable afdeling op diens bureau door het mi nisterie van Buitenlandse Zaken wer den beheerd. Inderdaad bestond in dat apparaat niet altijd de nodige zin voor zuinigheid en een juiste besteding van 's lands gelden. VORDERING KOOPVAARDIJ VLOOT. In verband met de opmerking, ge maakt ten aanzien van het late ver schijnen van het Koninklijk Besluit en de begroting, betreffende het scheep vaartfonds, wordtf er op gewezen, dat deze vertraging het gevolg was van het uitvoerig en tijdrovend interdeparte mentaal overleg, dat terzake moest voorafgaan. ALGEMEEN FINANCIEEL- ADMINISTRATIEFBEHEER '43 EN *44. Reeds in 1940 werd door de Neder landse regering te Londen het plan opgevat om te zorgen voor een zekere voorraad van de meest noodzakelijke consumptie-artikelen, welke onmiddel lijk na de bevrijding van het moeder land onder de bevolking zou kunnen worden verdeeld. Met name werd hier gedacht aan belangrijke voedingsmid delen, textiel, leder, zeep en tabak. Daartoe werd in het begin van 1941 te New York het „Netherlands Govern ment Food Purchasing Bureau" opge richt, dat de opdracht kreeg binnen een bepaalde begroting voor de aankopen van deze goederen zorg te dragen. In derdaad lukte het dit bureau voor ruim 21,000,000,dollar aan goederen in te slaan, deze te bewaren tot het moment van de bevrijding en voor een snelle verscheping naar Nederland zorg te dragen. Op het eerste gezicht lijkt het vreemd dat de Nederlandse regering beschikte over drie aankooporganen. Hierbij mag niet uit het oog worden verloren, dat historisch gezien, dit de meest eenvou dige oplossing was, hetgeen nader uit voerig uiteengezet wordt. Een en ander houdt niet in dat ge durende de oorlogsperiode steeds een volledig doeltreffende organisatie van de regeringsaankopen bestond. Wanneer men echter met de bijzondere omstan digheden rekening houdt waarbij met name ook gelet moet worden op de omstandigheid, dat het dikwijls on mogelijk was aan goed personeel en voldoende kantoorruimte te komen is een voorzichtig oordeel hier wel zeer op zijn plaats. Overwogen dient voorts te worden, dat de gemaakte fouten in het niet vallen bij de zeer grote tekortkomin gen, waaraan de regering in Londen zich zou hebben schuldig gemaakt, indien zij niet tot het verrichten van aankopen zou zijn overgegaan. Ons volk kan niet dankbaar genoeg zijn, dat terstond na de bevrijding een grote stroom goederen onmiddellijk ter beschikking kwam. Het snelle her stel is voor een niet onbelangrijk deel hieraan te danken. Zelfs garnalenscheepjes Dat was een goed stuk werk! (Van een onzer redacteuren) Uit de eerste maanden na de be vrijding. toen men zou het niet zeg gen in Europa nog een veel gro tere wanorde heerste dan nu, toen Nederland als het ware voorzichtig op stond van een lang, zwaar ziekbed, uit die dagen stamt de merkwaardig ste sleepdienst, die ons land ooit be zeten heeft. Er moesten schepen te rug, geroofde vissersschepen uit Duitsland! We hadden ze broodnodig, die honderden trawlers, loggers, kot ters en botters, want er kon weer ge rist worden door een vrij volk in een vrije zee! Hoe het merendeel onzer vissersvloot, om precies te zijn 72 weer in Neder land is teruggebracht, werd gistermid dag in Diligentia te Den Haag aan een groot aantal belangstellenden haarfijn uitgelegd door de man. die maanden in Duitsland schuit voor schuit heeft op gespoord en geïdentificeerd, de heer A. Thurmer. Zijn belangwekkende couse- rie was op touw gezet door de afdeling Visserij van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening en werd ingeleid door drs. D. J. van Dijk, directeur van de Bedrijfsschap Visserij producten, die zijn gehoor wees op het armzalig troepje schepen .dat na de oor log van onze eens zo trotse vissersvloot FEUILLETON 75). vertaald uit het Engels door SUSAN rNGLIS Anne zag erg op tegen de koffietafel en wenste, dat ze zonder ln het ooglo- pend commentaar boven bij Kathryn zou kunnen blijven en de hele kring van mensen vermyden. Ze was Geoffrey dankbaar voor zijn vriendelijkheid en hartelijkheid, maar ze deinsde terug voor de beslissing, die ze dat was overduidelijk binnenkort zou moeten nemen. Vrouwelijke intuïtie zei haar. dat ze hem niet veel langer meer op een af stand zou kunnen houden. En over lief de viel nu eenmaal niet eenvoudigweg verstandelijk te redeneren. Je kon aar dig vinden niet zo maar veranderen in houden van. Ze besefte met onbarm hartige duidelijkheid, dat ze Geoffrey's liefde niet wilde, en vroeg zich met neer slachtigheid af. waarom ze niet alleen goede vrienden konden blijven. Ze wens te. dat ze het aanzoek, dat hij zeker bin nenkort zou doen, kon tegenhouden. Maar je kunt nu eenmaal een man niet zeggen, dat je er geen zin in hebt met hem te trouwen, vóórdat hij je gevraagd heeft. En je kunt een man. die erg aar- dri voor je is geweest, ook niet opeens zo onheus bejegenen dat hy opkomende huwelijksplannen laat varen. Al dit ge pieker maakte haar hoofdpijnachtig, en ze besloot een paar asperientjes te ne men, iet-s dat ze praktisch nooit be hoefde te doen. Alan zou er straks ook zun. benacht ze zich. aangezien het Zondaa was. Ze was woedend op Alan. Hoe duifde y zo tot haar te spreken als hij straks op hrt portaal gedSan had? Ze had geen excuses van hem gewild, maar nu wist ze zeker, dat hü zich eerst «ten excuseren tegenover haai, voordat ze ooit. weer een woord tegen hem zou zeg gen. En zelfs Kathryn s smeekbeden zou- den haar nu niet meer tegen kannen houden om Trant te verlaten. Zelfs a zou hij zich verontschuldigen dan zou ze toch nooit meer zo zwak zyn, dacht ze koppig, dat ze hem - hoe weln g ook maar aavdig zou vinden en z0" lm vrijspreken. Dit keer was zijn gedrag onvergeeflijk geweest! Ze ging naar be neden voor de lunch met een gevoel, dat ze stijf en ongenaakbaar was, als haar smetteloze, krakende schort. Ze was met opzet laat naar beneden gegaan. Ge offrey was al aanwezig, maar mevrouw Forbes gelukkig ook. Anne constateerde de aanwezigheid van de oudere vrouw met ongewoon genoegen. Geoffrey had gezegd, dat hij onmiddellijk na de lunch moest vertrekken en ze was vast beslo ten ieder verder téte a tête met hem te vermijden, althans voor vandaag. Me vrouw Forbes groette Anne vormelijk en keek met onverholen ontstemdheid op haar polshorloge. Vijf minuten over tijd. Wil je even bellen, Geoffrey. Als Alan een koude maaltijd zal krijgen, is dat zijn eigen schuld. Er is werkelijk geen excuus voor hem aan te voeren op een Zondag. Hij zou zich toch één dag in de week wel eens als een normaal' be schaafd mens kunnen gedragen! Met een haast onmerkbaar lachje naar Anne gehoorzaamde Geoffrey. U zult dit keer de schuld aan Sheila Lambert moeten geven, mevrouw Forbes zei hij. Hij had beloofd een paard voor haar te keuren en vanmorgen heeft ze het bewuste paard hier laten brengen O, kwam dat beest daar vandaan? Ik zag hem wegrijden, maar hij moet nu al meer dan een uur weg zijn. Ze keek op. toen Sara de kamer binnen kwam. Sara, je kunt een en ander binnenbrengen, we wachten niet meer op meneer Alan. En als de knecht van juffrouw Lambert nog hier is. geef hem dan wat bij jullie in de keuken te eten. Ja mevrouw zei Sara vorme lijk. maar ze vertelde niet, hoe Bates al lang in de keuken met een heerlijk maal voor zich zat. Rose en zij wisten heus wel wat ze moesten doen en had den mevrouw Forbes niet nodig om haar dat te vertellen. Ik denk merkte Geoffrey lang zaam op, dat het zo'n extra'tje voor de brave Alan betekent, om weer eens op een behoorlijk paard te rijden, dat hy de hele lunch vergeet. Nu zei mevrouw Forbes bits, het is zijn eigen schuld. Hy had dat oude paard hier niet behoeven te ver kopen. zoals hij laatst heeft gedaan, maar hij beweerde, dat het beest hem de oren van het hoofd at, en dat hij de oude auto wel voor transport kon gebruiken. Als hy niet zo zelfzuchtig was .zou hij het gehouden hebben en een man aangesteld hebben om er mee te rijden, dan had ik het kleine wa gentje zo nu en dan ook eens kunnen gebruiken, en het had heus niet zo veel aan voer behoeven te kosten. Ze strooide nijdig veel peper in haar soep. En dan had hij een paard om op te rijden gehad. Geoffrey onderdrukte een grijnslach. Ik weet niet veel van paarden af zei hy voorzichtig. Maar ik stel me toch wel voor, dat er enig verschil is tussen een oud rijtuigpaard en een jacht paard. Wie beweerde, dat dat er niet zou- zijn antwoordde mevrouw Forbes scherp. „Als hij dat oude paard had ge- 4). „De naam Joris Goedbloed heb ik afgelegd!" zei Joris. „Het was een aardige naam, vol scherts en luim, als ge me verstaat, maar niet geschikt voor mijn nieuw beroep". „Als ik geweten had, dat jij het was, was ik niet gekomen!" zei Panda. „Ik vertrouw je nog steeds niet!" Joris zuchtte diep en keek Panda treurig aan. „Welkeen taal!" zei hij afkeurend. „Ik zal het dit maal laten passeren, maar de volgende keer zal ik U ernstig moeten berispen! Kom eens hier- ventje!" Panda deed aarzelend een stap naar voren en Joris stak zyn hand uit. Met een eenvoudig gebaar begon hij een lang, wit lint uit Panda's oor te trek ken. Een lang lint was het waaraaft geen einde scheen te komen. „Vreemd!" mompelde Joris. „Waar om hebt ge dit in Uw oor gestopt, baasje?" „Dat heb ik niet gedaan!" riep Pan da verbaasd. „Ik heb geen lint in mijn oor!" „Dat weet ik wel!" zei Joris glim lachend. „Het is slechts een klein voor- fceeki van mijn toverkunst". houden.en een man had genomen om er mee te rijden.dan had hij er ook nog best een paar jachtpaarden bij kun nen nemen, en dan zou die man voor al deze dieren tezamen hebben kunnen zorgen. Zelfs Anne voelde een glimlach op komen bij het horen van deze logica van Mevrouw Forbes. De hemel weet deed mevrouw Forbes nobel. dat ik Alan nooit heb aangemoedigd om al zijn pleizie- rige dingen op te geven en een klui zenaar van zichzelf te maken. Ik was dankbaar, dat hy naar die dansparty ging gisteravond. Ik hoop nu alleen maar, dat hy zich voortaan weer als een normaal menselijk wezen zal ge dragen. Ze babbelde voort en Anne voelde zich meer op haar gemak komen, toen de maaltyd verliep zonder dat Alan terugkwam. Hy zou natuurlyk aan het avondeten komen, maar in de tussentijd zou Geoffrey vertrokken zyn en dat betekende één complicatie minder voor haar. Ze voelde zich nu in staat heel gewoon en ongedwongen tegen hem te glimlachen, toen hy, na een blik op zyn horloge, met een ver ontschuldiging opstond om weg te gaan. Wilt U Alan van my goedendag zeg gen, Mevrouw Forbes? En hem zeggen, dat ik erg graag binnenkort weer eens voor een weekend hierheen zal komen, als hij er mee accoord gaat. Ze knikte en hy wendde zich tot Anne. Zou ik je kunnen overreden om een eind met my mee te wandelèn? Ik ga over de Downs om de bus in het dorp te pak ken. Ik zou het dolgraag doen zei ze, niet erg waarheidsgetrouw, en een excuus zoekend, maarzou je het héél erg vinden, als ik het niet doe? Ik voel me vermoeiderdan ik dacht, pa gisteravond Zijn donkere ogen keken haar enigs zins verwijtend aan, toen hij haar hand schudde, en ze was opgelucht toen me vrouw Forbes in de rede viel: Geoffrey hy draaide zich om ik kom waarschijnlyk één dezer dagen in Londen en ik zou je dan graag even spreken over een zakelijke aangelegen heid.... Goed, zei hy beleefd. Zorgt u ei* voor, dat het op een da gis. dat ik geen lunchafspr* heb, en laat my dan het genoeg** *-**»en u mee te mo gen nemen. (Wordt vervolgd) was overgebleven. Daar zat maar één ding op: terugvinden en terughalen! Op verzoek van verschillende reders zijn er aanvankeiyk commissies naar het buitenland gestuurd, die echter wei nig bevredigende resultaten bereikten. Het werk werd hierna gelukkig ge centraliseerd en kwam geleidelyk in handen van de heer Thurmer, uit wiens lezing wy het volgende voor u noteer den. Zyn opsporingswerk werd voorname- iyk verricht volgens de rlchtiynen, in overleg met de regering te Londen vast gesteld door de geallieerde autoriteiten. Gelukkig konden enkele der eerst-gevon- den schepen op eigen kracht naar Delf- zyi stomen, ze sleepten mee wat ze maar trekken konden en ln minder dan geen tyd lag de haven van Delfzyl zó prop vol, dat er zelfs geen roeiboot meer by konOp dat moment heerste er dus een chaos; tot er eindeiyk orde op de zaken kon worden gesteld, de haven binnen 2 maanden leeg was en IJmulden regel matig grote partyen teruggevoerde sche pen kon ontvangen, vissersvaartuigen, die. toen het „Duizendjarig Rijk" een maal op de knieën lag, daar dikwyls vol komen omgebouwd of by na onherken baar verminkt waren aangetroffen. Was het terugvinden in Duitsland «liet een voudig (de voornaamste kenmerken der schepen waren angstvallig verwyderd), de manier, waarop de vondelingen naar huis werden gebracht, leverde enorme problemen op. Hoe dat dan wel gebeurde? Zeeslepers waren toen niet ter be schikking. Men richtte de eerste traw lers, die op eigen kracht IJmuiden be reikt hadden, provisorisch in tot sleep boten, bemande ze met vissers, die toch eigenlijk van de zeeslepery niet zo heel veel wisten, en trok er op uit, naar de Duitse havensteden. Zó primitief moest het werk worden uitgevoerd, dat er gewooniyk op de stoe re zeemanschap der vissers, die in die dagen armzalig geproviandeerd en zelfs zonder een pruim tabak voor weken naar zee trokken, dat niet één schip van al de honderden, die ze door weer en wind thuisbrachten, verloren is gegaan? Onopgemerkt door de buitenwereld ls daar prachtig werk verricht, vrijwel elk vaartuig, dat niet op de bodem der zee of in de Russische zone lag. werd thuis gebracht, tot de kleinste schokkers of mosselscheepjes toe. „Krleg 1st Krieg", onder dit motto organiseerden de Duit sers, maar het vorderen van deze boot jes was zuiver roof geweest, niets meer en niets minder. Ten slotte wat cyfers: van het gro tere type schepen zyn in totaal 315 stuks gevorderd, 224 hiervan of 72 zyn te ruggebracht. Die 224 schepen hebben een hedendaagse waarde van liefst 40 millioen gulden! Maar, de Nederlandse vissersvloot mag dan wat gekrompen zUn. haar capaciteit is vrywcl gelijk aan die van voor de oorlog, kijkt u maar: ln '38 werd aangevoerd 76.000.000 kg. haring en 40.000.000 kg. verse vis, in '46 be droegen deze cyfers resp. 75.000.000 en 42.000.000! Ned. Horv. Kerk Beroepen te Drogc- ham J. v. d. Helde to Rhenen; ie Loplk (toez.) H. A. v, Slooten tc Haaften die bedankte voor Elburg; te Oosterzee-Ech ten H. Bossenbroek te Ens (N.O.P.) Be dankt voor Jaarsveld J. v. d. Haar te Haar to Kamperveen. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam (vac. A. J. v. Sluys) A. S. Timmer to Apeldoorn; te Hilversum (5e prcd.pl.) H. J. Pllon to Haren (Gron.); te Hoogvliet J. Koolstra te Krulnlngen; te Molenaars graaf-Brandwijk J. Borger, cand. te Heem stede. Tweetal te Rotterdam-Krallngen P. D. Kuiper te Sassenhclm on A. v d. Weg te Bussum. Vrye Evang. Gemeenten Bedankt voot Oldebrock H. Postma te Veendam.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5