y STADSNIEUWS Salim waarschuwt Republiek tegen domme zelfoverschatting Frisse wind ivaait door Djokja Laatste Berichten VRIJDAG 21 NOVEMBER. ii. p Prof. dr. H. Kraemer bedankt als hoogleraar. VERTREKT IN JANUARI NAAR ZWITSERLAND. Naar wy vernemen heeft prof. dr. IL Kraemer, hoogleraar aan de Ryksuni- Versiteit alhier, in verband met zyn a.s. vertrek naar Zwitserland, bedankt als hoogleraar. Prof. Kraemer, die reeds in Januari ons land zal verlaten, is benoemd tot directeur van het Oecumenisch Insti tuut van de Wereldraad der Kerken tc Genève. De scheidende hoogleraar was in Juni 1937 benoemd in de vacature van prof. dr. W. B. Kristensen om onderwijs te geven in de geschiedenis der godsdien sten in het algemeen en in de phaeno- menologie van de godsdienst. (Van onze correspondent te Batavia). De terugkeer van de republikeinse minister van Buitenlandse Zaken, Hadji Agoes Salim. na een langdurig verblijf in het buitenland en o.a. in Amerika, werkt als een frisse luchtstroom, die even door een kier van de deur de be dompt chauvinistische atmospheer van Djokja binnentocht. Of Salim in staat zal blijken de lucht daar blijvend te verversen, zal nog moeten blijken. In ieder geval hebben we de indruk gekregen, dat hy een helder beeld meebrengt vah Indonesië's plaats, in de wereldpolitiek, en enigszins is ge-/ schrokken van de zelfoverschatting en het volslagen gebrek aan begrip voor de werkelyke verhoudingen, wel ke hy te Djokja aantrof. By herha ling heeft liy zijn mensen er voor ge waarschuwd om toch vooral niet door lichtvaardige daden de naam van de republiek te besmetten, en hy heeft daarvoor zijn redenen gehad. TEGEN „LICHTVAARDIGE DADEN" DADi V*. Wat we momenteel om ons heen zien gebeuren, kan deze naam onmogelijk veel goed doen, te minder daar de Com missie voor Goede Diensten haar ogen ook niet in de zak heeft Het is in poli tieke en militaire kringen bekend, dat Djokja enige tijd geleden een order heeft uitgevaardigd aan alle losse T.N.I. benden om terug te keren naar de plaatsen, vanwaar zij by het begin van de politionele actie door ons zijn ver dreven, en daar door terreur, roof en moord zoveel mogelijk onrust to stich- 40-Jarig jubileum c. j. de jong Heden is het 40 Jaar geleden, dat de heer C. J. de Jong in dienst trad 'oij defa^ J. van der Stok en wel by de vadef van de huidige firmanten. J. H. J. en A van. der Stok. Aanvankelijk als loopjongen begonnen in de zaak Donkersteeg. welke velen zich nog wel zullen herinneren, werd hy na verko per in de zaak. vertegenwoordiger voor de gressierderij, in welke functie hij nog steeds werkzaam is. Hedenmorgen werd hij eerst toege sproken door de jongste firmant, en leider der grossierdery A. van der Stok. Deze overhandigde hem het diploma en teit tot de „lichtvaardige daden" waar j de gouden medaille van ae Maat-schap- Agoes Salim voor waarschuwt. Zeer te- Pij voor Nijverheid en Handel. Daarna recht vreest hij, dat zij niet zullen na- sprak de oudste firmant J. H. J. van ikcl Nederlandse gezag en van onze incompetentie om orde cn veiligheid te handhaven. Vermoedelijk behoort deze activi- Henörik Kraemer werd 17 Mei 1888 te i fen- Infiltraties van dergelijke benden maken thans grote gebieden van West- Java onveilig, waar de bevolking reeds weer in pais en vree aan het werk was getogen en een begin had gemaakt met de wederopbouw. Deze terreur trèft maar zelden Euro peanen, doch we hebben voor ons een lange lijst, van vooraanstaande Indone siërs liggen, die sedert enkele maan den er aan ten offer vielen. Deze men sen hadden zichzelf weinig anders te verwijten, dan dat zij het met Djokja's democratische opvattingen niet eens waren en liever hun heil zochten in eeri federatieve staat, waarvan West-Java een deelstaat zou vormen. De tyden, waarin men zijn leven ris keert als men hel niet eens is met een bepaald regime, behoren in deze \rcliipel nog niet tot het verleden. Vele honderden in West-Java hebben hun politieke opvattingen reeds met hun bloed moeten betalen en dage- lyks vallen er nieuwe slachtoffers. Behalve om zich langs deze weg van zijn politieke tegenstanders te ont doen gebruikt Djokja deze terreur vooi propagandistische doeleinden. Zy moet tot bewys dienen van de ontevredenheid der bevolking onder Amsterdam geboren. Na de Ned. Zen dingsschool te hebben doorlopen, legde hij Staatsexamen af en studeerde alhier in de Indische letteren, waarna hij in 1922 promoveerde. Door het Ned. Bijbelgenootschap naar Java uitgezonden tot. bestudering van taal en van land- en volkenkunde ten bate van de zending en het werk der bijbelvertaling, heeft hij daar belangrijk werk verricht. Wij herinneren alleen aan zijn rapport over de zending op Mid den- en West-Java, het belangrijke st.uk dat aanleiding gegeven heeft tot de zelf standigverklaring der inlandse Javaanse Kerk. Als taalgeleerde en als bevorderaar der zendingswetenschap heeft dr. Krae mer een bijzondere naam verworven, en de universiteit 'te Utrecht heeft hem daarom bij haar derde eeuwfeest tot doctor honoris causa benoemd. Van zijn werken noemen wij in de eerste plaats zijn proefschrift: „Een Javaanse prim- bam uit de zestiende eeuw". „Agama Islam, een boek over de Islam in het Maleis" (1928). en „Levensschets van dr. N. Adriani" (1930); zeer talrijk zijn zijn tijdschriftartikelen over de Isjam, de zendingswetenschap en hedendaagse geestesstromingen in het Oosten. Nog kort geleden is aan prof. Kraemer o]D grond van de belangrijke rol, welke hij in de verzetsbeweging heeft gespeeld, het ere-doctoraat van de St. Andrew Universiteit te Fife (Zuid Schotland) •uitgereikt. A. M. W. Pitlo Benoemd tot directeur van de Gem. Reinigings- en Ontsmcttingsdienst te Zwolle. De heer A. M W. Pitlo, technisch ambtenaar 1ste klasse van de Gem. Rei- nigings- en Ontsmettingsdienst te dezer stede, is benoemd tot directeur van de Gem. Rclnigings- en Ontsmettingsdienst Engels kwartet met grote kwaliteiten ROBERT MASTRRS EN DE ZIJNEN. Wie durft, na het Robert Masters- kwartet gehoord te hebben, - nóg bewe ren, dat Engelsen koel en flegmatiek zijn? Temperament, durf, warme muzikale bewogenheid zijn de kenmerkende eigen schappen der voortreffelijke instrumen talisten. die van dit uitstekende ensem ble deel uitmaken. Twee heren en twee dames: dc violist te Zwolle. De heer Pitlo. die zowel bij i Person altist^ Nannie? Jamieson en zijn superieuren als ondergeschikten in celliste Muriel Taylor. laten de naam van de republiek in het buitenland te besmetten. Hij zelf weet het best, hoe goed bepaalde kringen van de internationale wereld met de gebeurtenissen hier te lande op de hoogte worden gehouden, en men be hoeft niet naar Amerika te zijn ge weest om te begrijpen, dat ook de Com missie van Goede Diensten er het no dige over te horen krijgt. EEN MUUR WERD DOORBROKEN! Hadji Agoes Salim heeft er geen gras over laten groeien om zijn verstandige woorden te doen volgen door verstan dige daden. Wat kort voor zijn komst, nog een onmogelijkheid scheen, heeft .hij in de korte periode van zijn verblijf te Diokia mogelijk gemaakt. Hy heeft zyn collega's overtuigd van de noodzaak hnn domme halsstarrig heid te laten varen en een con: "sie naar Batavia t" zenden, om geregeld contact met de Commissie voor Goe de Diensten te onderhouden. Hiizelf vormt de centrale figuur van deze commissie, die hier enkele dagen ge leden is gearriveerd. Dat Salim met deze commissie veel verder strekkende plannen heeft dan hij aanvankelijk deed voorkomen is dui delijk gebleken, toen onder auspiciën van de Commissie van Drie een bespre king heeft plaats gehad tussen verte genwoordigers van Nederland en dé af gevaardigden van de republiek. Dit was het eerste rechtstreekse contact, dat we sedert vele maanden met vertegenwoor digers van D jok la hebben gehad, en dat is op zichzelf een verheugend te ken Wat tijdens deze bijeenkomst is besproken, wordt zorgvuldig geheim ge houden, en over het geheel genomen is te Batavia weinig aandacht aan deze ontmoeting besteed. Toch is zij, afge zien van de eventuele resultaten, een gebeurtenis van de eerste orde in de Nederlands-Indonesische politiek, om dat hiermede een muur doorbroken werd, die lange tijd als een vestingwal tussen beide partijen heeft gestaan. Nu de eerste bres eenmaal Is ge slagen, Is er alle hoop, dat een ge regelder contact mogelijk zal worden en dat is op zichzelf al veel geron nen, Blijkbaar is men te D;ok.i° toch niet van plan rle krui1' ..Manc te water te laten gaan, tot zij breekt, en hieraan zal- Agoes Salim \Vel niet vreemd zyn. der Stok, die hem een enveloppe met inhoud en een geschenk overhandigde. Namens het personeel werd hem ook nog een cadeau aangeboden. De jubilaris bracht de dag verder in huiselijke kring door. De Gemeentebegroting op tijd gereed. HALF FEBRUARI IN DE RAAD. Naar wij vernemen zal de ge meentebegroting voor het jaar 1948 weer voor het eerst na de oorlog op t(jd gereedkomen. Het ligt in de bedoeling, dat de begroting half Februari in de raad zal worden behandeld. hoog aanzien staat en wiens vertrek al gemeen wordt betreurd, is ruim 13 jaar aan de Gemeente-reiniging alhier ver bonden. E.H.B.O.-RAAD. Dr. H. P. Veldhuyzen Jr. vertelt van zyn Indische ervaringen. Op uitnodiging van de Leidse E.H.B. O.-raad hield dr. H. P. Veldhuyzen Jr. die kort geleden uit Indië is terugge keerd, gisteravond in de collegezaal van het Acad Ziekenhuis een causerie over zyn ervaringen als arts van een Rode Kruisteam. Na een inleidend woord van de voor zitter, de heer P. Agema, vertelde dr. Veldhuyzen allereerst het een en ander over de organisatie van dit Rode Kruis werk en de uitzending van het eerste specialistenteam, in aansluiting waar op 12 mobiele colonnes zijn vertrokken. Vervolgens gaf spr. een interessante beschrijving van |(jr komst (in 1945) in Indië en zijn bezoek aan de kampen, waar de geïnterneerde Europeanen on der de meest primitieve omstandighe den moesten leven, terwyi ook de me dische verzorging veel te wensen over liet. In het begi van 1946, toen ook de evacuatie groter werd, is hierin ge leidelijk verbetering gekomen, vooral ook dank zy het optreden van het Rode Kruis. Hierna stono spr. uitvoerig stil bij zijn verblijf in Bandoeng en de weder- inrichting van het Immanuelhospitaal, dat hij bij zijn komst door de extre misten in de grootste wanorde vond achtergelaten. Grote waardering had spr. voor het optreden van de Hol landse vrijwilligers, die door hun hou ding, veel hebben bijgedragen tot her stel van de rust en welvaart in dit land. Met overwinning van vele moeilijkhe den en dank zij de hulp van tal van instanties heeft men dit hospitaal weer weten in te richten tot een behoorlijk functionerend tropisch ziekenhuis met 250 bedden, waaraan thans 5 artsen en enige specialisten verbonden zijn. Ten slotte ging spr. nog uitvoerig in op de vele, vooral tropische, ziekten, welke Ir te behandelen kreeg. Na af loop was er voor de vele aanwezigen gelegenheid om met spreker van gedach ten te wisselen. COÖP. „VOORUIT". De Coöperatie „Vooruit" had gister avond ln de bovenzaal van De Harmonie voor haar leden/bewoners van de Prin senstraat- en omgeving een byeenkomst belegd, waarin de heer J. van Amstel, vertegenwoordiger van de Centr. der Ned. VeibruikscoöDeraties gesproken heelt over het nut en het belang van de coöpe raties voor het Nederlandse volk. Me dewerking aan deze avond verleende een toneelgroepje, samengesteld uit het per - soneel van de Coöperatie. De voorzitter van ..De Vooruit", de heer J. van Stra len. opende en sloot de avond met een kort woord. E.H.B.O.-COLLECTE. Gevieren prachtig op elkaar toge- speeld, één van sfeer en stemming; zelfs de doorgewinterde fijnproever wordt door hen niet teleurgesteld! Hun pittige vaart is toch steeds voor naam beheerst, hun klank sonoor en nobel, ofschoon haast te klankrijk voor de kleine zaal, hun interpretatie steeds levend en vibrerend, zodat al spoedig een hecht contact met het helaas ge ringe gehoor ontstond. Fauré's pianokwartet c kl. t. op. io, een bron waaruit een constante mee slepende stroom van melodie welt. werd weliswaar niet in de doorzichtige La tijnse sfeer der Franse kwartetspelers vertolkt, maar toch zó meeslepend, dat het ook nu volkomen bevredigde. Van de belangrijke piano-partij maakte Ander son wiens kleurgeving wij roemen wil len.' iets héél bijzonders. Het uit 1947 daterende strijktrio van William Wordsworth, leverde bewijs, dat de Engelsen zich tegenwoordig compo sitorisch laten gelden. Een werk met sterke kwaliteiten: krachtig in de fac tuur. modern getint, met vele verras sende vondsten en aparte instrumentale, effecten. Dit trio zal zyn weg in de nieuwe litteratuur zeker weten te vin den. Aan de hier gestelde zware tech nische eisen werd volop voldaan. Brahm's pianokwartet g kl. t. op. jo vormde de climax Met welk een vitali teit werd deze oer-vitale compositie van de jonge .levenskrachtige, zij t nog niet geheel persoonlijke Brahms voor gedragen. Hier vooral was 't merkbaai hoe duwend hartstochtelijk dev^e Engel sen. waarvan wij speciaal ook de •cellist willen noemen, zich wisten te uiten. En deze constatering was wel de merkwaar digste van dit op hoog niveau staande °°Het opgetogen applaus der Hollanders mogen deze sympathieke Engelsen nog lang in herinnering bliiven, als bewys dat zij zelfs verwende kwartetliefheb- bers recht in 't hart wisten te grnoen! VROUWELIJKE HULPPREDIKERS BIJ DE N.H. GEMEENTE. Mogen in godsdienstoefeningen voorgaan. Onlangs hebben enkele leden van de kerkeraad der Ned. Verv. Gemeente te dezer stede bij het Classicaal bestuur bezwaren ingebracht tegen het voor baan van vrouwelijke hulppredikers ra openbare godsdienstoefeningen. Het Classicaal bestuur heeft thans medege deeld. dat deze bezwaren ongegrond zijn Éen en ander heeft, tot gevolg, dat nu ook bij voorkomende gelegenheden do twee vrouwelijke hulppredikers der N.H. gemeente te dezer stede, mej.. Van Everdingen en mej. Snethlage, in een openbare godsdienstoefening kunnen voorgaan ge- Prof. Drewes hoogleraar te Leiden. De onlangs door ons reeds aangekon digde benoeming van prof. dr. G. W. J. Drewes, oud-hoogleraar aan de Uni- versitelt van Indonesië tot gewoon hooglera'ar aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de Maleise taal en letterkunde en de algemene taalkunde van de Indische Archipel, is thans officieel bevestigd. THEOSOFISCHE VERENIGING. De micro- en de macrocosm os in de Astrologie. Als eerste van een serie van drie le zingen over Astrologie, welke deze win ter voor de Loge Leiden der Theosofische Vereniging zullen worden gehouden, sprak gisteravond de heer L. W. J. La- bout van Amsterdam over bovenvermeld onderwerp. De astrologie is te beschouwen als een kosmische wet, waarbij alles regelmatig geschiedt zonder enige uitzondering. Bij menselijke wetten worden altijd uitzon deringen gemaakt, maar dit is niet het geval bij de Goddelijke wetten. De^ as tronomie geeft en verklaart ons de vorm en verschaft ons prachtige tabel len voor de berekening der horoscopen, maar de astrologie leert ons de levens zijde der kosmische wetten en het ver band tussen mens en omgeving en daar de mens een godenzoon is, wijst de astrologie ons ook op de broederschap der mensen. Daarna geeft spreker een verklaring van het zonnestelsel, de planeten en de twaalf sterrenbeelden van de dieren riem. Wie een horoscoop trekt staal op hei lige grond en de gegevens, die men daardoor verkrijgt, moeten met overleg worden gebruikt, want elke invloed, welke sterren of planeten op de mens uitoefenen, is goed, mits het niet voor egoistische doeleinden wordt toegepast De mens is geen speelbal van plane taire invloeden; hy is zelf een schepper en heeft een vrije wil. dus heeft hij het vermogen de krachten en invloeden, die hij ontvangt, in een goede richting te leiden en zyn karma af te werken en zelf te bepalen door welk sterrenbeeld' zijn volgend l°ven zal worden beheerst. De astrologie geeft zelfkennis en daardoor alleen is het reeds van grote waarde voor de ontwikkeling van de mens, zoals dit in de Theosofische le zingen telkens wordt naar voren ge bracht. Na afloop van deze voordracht wer den door spreker nog enkele vragen uitvoerig beantwoord EERSTE LEIDSE E.H.B.O.-BRIGADE. Ter gelegenheid van haar derde lus trum heeft de Eerste Leidse E.H.B.O.- brigade in de foyer der Stadsgehoorzaal een feestavond gegeven. De voorzitter, de heer Agema, heette allen welkom, in het bijzonder de heer K. W. Wijk. in specteur van politie en afgevaardigden van enkele zusterverenigingen Hierna missie van advies als bedoeld in art. 8 werden mevr. Van Heel—-Zonderop, mej. der Woonruimtewet 1947 wegens het be- KONÏNKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN By Kon. Besluit is toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eremedaille in zilver aan de heren W. van Vliet en J. Sandberg en in brons aan mej. D. Blankert en de heer I. Heymans. allen alhier. LEIDS JEUGDPARLEMENT. Dezer dagen vergaderde ten stadhui- ze afgevaardigden van een aantal staat kundige jeugdgroeperingen te dezer stede n.l. DS J O. „Nieuwe Koers", de Jongen-Organisatie van de K VP.„ iiet A.N.J.V., de C.H.-jongeren en de P. v. d V -jongeren t)eze byeenkomst, welk? werd bijgewoond door de wet houders Menken en Van Schaik. als mede door Mr. R. Streng, commies-re dacteur bij de gemeente, had ten doel de reeds enige tyd gevoerde besprekingen inzak? de oprichting van een zgn. .Jeuedparlement" tot een goed einde te brengen. F*- werd een werkcommissie benoemd, bestaande uit de heren Mr. Streng. Mr. v Reenen en Ruitenbeek, welke vewder het voorbereidende werk zal verrichten. Helaas waren de A R.-.ioneeren niet ter vergadering vertegenwoordigd, hoe wei overleg met d°".e eroeD eaande is. D? belde aanwezige wethouders zeg- dpn namens het Gemeentebestuur hun volledig0 medpwerking toe. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid Mej. S. Zwart ('s-Gravenhage), P. P. C. H. v d. Voort (Oegstgeest)voor het eandidaatsexamen Rechtsgeleerdheid de dames E Crince le Roy (Ensphedé) N. P C. Elenbaas (Oegstgeest). F. J. Schuurman (Dordrecht), W J. den Hertog ('s-Gravenhage), E. M. Boeje ('s-Gravenhage) en de heer L. Th. Loh- mann (Ovevschie). Ter gelegenheid van het Sint Ni- colaasfeest. organiseert de, Winkeliers combinatie Haarlemmerstraat een win kelweek. LEIDERDORP. Mooie baten voor de „Niwln" Het „Niwin-Comité" alhier belegde een feesteiyke bijeenkomst welke werd ge houden in het Patronaatsgebouw aan de H. Rijndijk. Mevr. N. Diepeningen sprak een ope ningswoord. De toneelclub van het Zyl- kwartier oogstte veel bijval. Ook was er muzikale medewerking. De avond werd door burgemeester v. Diepenin gen gesloten. De baten voor de Niwin-actie bedroe gen byna f. 500,—. Vereniging v. Vryz. Hervormden Voor deze vereniging sprak ds. P. M. Luca uit Leiden met als onderwerp; „De herkomst van de Bijbel". Een aan dachtig gehoor volgde de interessante uiteenzetting. Na afloop werden door enige aanwezigen vragen gesteld. Het was een leerzame en zeer slaagde avond. OEGSTGEEST Kunst en Genoegen De toneelver eniging „Kunst en Genoegen" heeft gis teravond in het Patronaatsgebouw een opvoering gegeven van „Onrust op Hei- delust", een toneelspel in 4 bedrijven door Gerard Nielen. By de aanvang riep de neer L. M. Tryselaai allen een hartelijk welkom toe, in 't byzonder burgemeester J C. Baumann. die als beschermheer door zyn aanwezigheid blyk gaf van zyn me deleven in het werk der vereniging. Met vreugde mocht spr. mededelen, dat de vereniging zich gestadig uitbreidt en daarom kan ook verwacht worden dat het aantal kunstlievende leden dezelfde weg moge volgen. Hy gaf daarna een korte toelichting van het op te voeren stuk. Het was een genoeglyk spel. getuigend van ernst, gekruid met afwisselend op wekkende en vrolyke momenten en dat toch vol spanning blijft, Met grote aan dacht is dan ook het spel tot het einde toe gevolgd. Was deze avond de spelleiding in nan- den van de heer Tryselaar, hy heeft daarby ook de voornaamste rol, die van rustend arts, vervuld op wel byzonder gewaardeerde wyze. daarby schitterend gesteund door mej. N. van Grol als di rectrice van Heidelust. Raadsagenda De Raad dezer ge meente is in openbare vergadering by- eengeroepen op Woensdag 26 November a.s. des avonds te 7 uur ter behandeling van: Benoeming van een lid aan de Com- Brochure der Ned. Ind. Regering OVER DE ECONOMISCHE VOORUITZICHTEN VAN INDONESIË In een brochure, getiteld „100 pages Indonesian economics" heeft de Ne derlands Indische regering een over zicht gegeven van de economische toe stand in Indonesië omstreeks midden 1947 en tevens haar verwachtingen uit gesproken ten aanzien van de toekomst. Ten aanzien van de economische vooruitzichten voor de uitvoer uit In donesië van rubber, thee, kinine, cacao producten, tin, olie, kapok, vezels, pe per, suiker en bauxite, verklaart de Ned. Indische regering; dat dezeby lange na niet het beeld van vóór de oorlog vertonen. Verschillende omstan digheden staan het economisch herstel in de weg van een land, dat op uitvoer is aangewezen. Ten slotte wordt ver klaard; „Indonesië bezit een gezonde economische structuur en een ryk po tentieel van tropische productie. Nu Oost en West elkaar weer zullen ont moeten in een nieuwe geest, is er alle reden om aan te nemen, dat het land zich snel zal herstellen en dat het op energieke wijze zyn plaats zal innemen onder de meest vooraanstaande van de nieuwe mogendheden in het Oosten". ÉÉN DODE EN VIJF GEWONDEN. Het Nederlands legercommuniqué van heden meldt, dat de verliezen gisteren bedroegen 1 gesneuveld, 5 gewonden en 1 vermist. Van der Stichtelen vervangt Van Zeeland. De Belgische consul-generaal, J. F. v, der Stichelen, zal gedurende de afwezig heid van Van Zeeland in België, zijn functie in de Commissie voor Goede Diensten waarnemen. Van Zeeland ver trekt morgen per vliegtuig naar België, en bracht gisteren een bezoek aan Ma kassar. Sovjets protesteren te Teheran De Sovjetrussische regering heeft door haar ambassadeur te Teheran de Per zische regering een protestnota doen toekomen, waarin zy verklaart, dat het ongeldig verklaren van het Perzische parlement van de olieovereenkomst tus sen Perzië en de USSR een „botte dis criminatie" i^, gericht tegen de Sovjet- Unie. De nota wijst er op, dat de Britse olieconsessie in Zuid-Perzië blyft ge handhaafd. De USSR acht deze „discriminatie" onverenigbaar met de normale relaties en „belast de Perzische regering met de verantwoordelykheid voor de gevolgen". inzake uitbetaling van salaris aan mej. L. C. K. L. Sikkens. Idem tot afbraak van het perceel Ge verstraat 22 (in verband met voorgeno men verbreding ter plaatse). Idem tot verkoop van diverse perce len, gelegen in het grondbedrijf. Idem tot vaststelling van een veror dening, houdende regelen omtrent de toepassing van art. 1 der Woonruimte- wet 1947. Idem tot vervroegde aflossing van een geldlening en tot het aangaan van een nieuwe geldlening. Benoeming van een opzichter-teke naar 2e klasse in vaste dienst. Comptabiliteit-sbesluiten. Aanbieding begroting grondbedryf 1948 en aanbieding van de gemeente begroting 1948, OORSCHOTEN. Goed toneel en een huldiging Voor het departement van „Tot Nut van het Algemeen" trad in de zaal Leidseweg 95 het toneelgezelschap „Utile Dulci" op uit Schiedam. Over het spel kunnen wy niets dan lof hebben. Het Nut heeft zyn leden een grote dienst bewezen met het en gageren van deze zeer goede amateur toneelvereniging. Opgevoerd werd het toneelstuk van H. Hodgcs en Th. W. Percyval: „Grompie". Alle spelers vol deden zonder uitzondering, maar toch blonk de vertolker van de hoofdrol, de heer J. H. M. Vos, uit. De pauzes werden gevuld met muziek door het UK. strijkje, onder leiding van de heer P. Maas Geesteranus. Ook dit was af in alle opzichten. In een der pauzes deelde de voorzit ter mee. dat de secretaris-penning meester de heer J. M. de Ruyter, deze functie al 25 jaren bekleedde. Hy meen de, dat dit feit niet onopgemerkt voorr by mocht gaan. Namens het hoofdbe stuur werd een geschenk aangeboden, dat dienen kon om het departement Voorschoten weer een stoot in de goede richting te geven. De heer De Ruyter dankte beide spre kers en bood verversingen aan. Medische Zondagsdienst De medi sche Zondagsdienst wordt gedurende het weekeinde waargenomen door dr. C. Kuypers, Leidseweg 51, telef 520. Burgeriyke Stand Geboren: Theo- dorus Johannes z. van Th. G. M. Stei- nebach en M. A. Lütterbeck; Johannes Maria. z. van J. Scrijvers en M. J. Zwetsloot; José Heléne, d. van F. J. F. Zonneveld en H. J. Rysdyk; Gerarda Theresia Maria d. van J. P. G. ter Haar en P. H. Markus; Reinirus Martlnus Johannes z. van A. J. Lindeman en Th. Vogelaar. Gehuwd: J. F. Emeis, 49 jaar en G. Veldkamp, 38 jaar. Ondertrouwd: Johannes Cornelis Judocus Maria van den Assem, 24 jaar en Maria Helena van der Valk, 22 Jaar. De eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, werd toegekend aan de heer J. Langezaal alhier. H. M. de Koningin neemt Haar taak 1 December weer op. VERLENGING REGENTSCHAP NIET WAARSCHIJNLIJK. Het Koninklyk Besluit houdende bepaling van het tydstip der neer legging van de uitoefening van het Koninklyk Gezag door HJVI. de Koningin heeft, zo men weet, als datum van hervatting daarvan ge noemd 1 December 1947. Naar het A.NJ*. verneemt is ter zake een nieuw besluit niet waar- schynlijk, zodat inderdaad verwacht mag worden, dat Hare Majesteit, met ingang van bovenvermelde da tum Haar hoge taak weder zal kun nen opnemen. Vliegtuig met Prinselijk Paar opgehouden De Dacota waarin Prinses-regentes Juliana en Prins Bernard naar Neder land zouden vertrekken, is door motor- pech op het vliegveld Northolt opge houden. Het vliegtuig taxiéde de start baan af en moest toen terug, waarna werktuigkundigen van de Britse Ko ninklyke luchtmacht met het hersteLbe- gonnen. Prins Bernhard verliet de machine. Prinses Juliana bleef aan boord, waar een steward haar koffie en sandwiches bracht. M.s. „ORANJE" KOMT MORGEN AAN Het m.s. „Oranje" met 710 repatri- erenden aan boord wordt Zaterdagmor gen om 9.00 uur te IJmuiden verwacht. De ontscheping zal des middags om 13.00 uur te Amsterdam aanvangen. MOTIE-VAN DER GOES VAN NATERS AANGENOMEN. By de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft deze z. h. st. aangenomen de by de behandeling der begroting van Buitenlandse Zaken gis teravond ingediende motie-Van der Goes van Naters,, waarin de Kamer tot uiting brengt de wens, aan de Ryksaccoun- tantsdienst op te dragen de financiële administratie der Nederlandse verte genwoordigingen in overeenstemming te brengen met de eisen van een doelmati ge en overzichteiyke administratie. DE OVERDRACHT VAN DE „WILLEM RUYS". Rotterdamschc Lloyd ontvangt pracdicaat „Koninkiykc". By de officiële overdracht van het m„s. „Willem Ruys" door de werf „De Schelde" aan de Rotterdamschc Lloyd ■te Rotterdam, welke hedenmorgen plaats had, heeft mr K. P. van der Mandele, kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin, medege deeld, dat aan de Rotterdanische Lloyd het praedicaat „Koninklyke" is ver leend. Aan de overdracht van de „Wil lem Ruys", die in besloten kring ge schiedde, ging vooraf de onthulling van. een borstbeeld van wylen de heer Ruys Bzn., in leven directeur van de Rotter- damsche Lloyd, clie op 15 Augustus '42 op 43-jarige leeftijd met vier andere Nederlanders als gijzelaar door de Duit se overweldigers werd gefusilleerd. Het beeld, dat een geschenk is van zyn weduwe, mevr. E, E. Ruys-Van Houten en vervaardigd werd door prof. Wen ckebach, is opgesteld in het trappen huis by de eerste klas. FRANSE ONDERWIJZERS STAKEN. Te Parijs kwamen heden duizenden kinderen voor dichte scholen, daar de onderwyzers in staking waren gegaan. De onderwyzers hadden reeds enige da gen met staking gedreigd om hun eisen om salarisverhoging kracht by te zet ten. VERHOGING DER RANTSOENEN IN OOSTENRIJK. De laatste tyd zyn in Oostenryk tus sen de bondskanselier en de minister van voedselvoorziening enerzijds en de geallieerde instanties anderzyds bespre kingen gevoerd over een verhoging van de voedselrantsoenen. Het resultaat van de besprekingen is geweest, dat de rantsoenen met terug werkende kracht van 10 November af van 1550 tot 1700 calorieën zyn ver hoogd. AGENDA Van Ingen Schenau en de heren v. .d. Voort en Treur, die van de oprichting af reeds lid van de brigade zyn, door de voorzitter gehuldigd, terwyi tevens eni ge geschenken werden aangeboden. Bij monde van de heer Plomp werd het be stuur namens de wedstrydploeg verrast met. een medaillekast. Vervolgens werd een aantrekkelyk programma afgewerkt, waaraan Het dubbëlmannenkwartet Sempre Avanti en "de brandweertoneelvereniging „De hun medewerking verleenden. Vlam!' De heer P. de Vries, die ruim 50 Aan het eind van de avond sprak de jaar. in zyn vrije tijd heeft gewerkt aan voorzitter van de Lustrumcommissie, de de vervaardiging van een miniatuur- ^eer Versloot, een woord van dank, het- stoomcaroussel en daarvoor ook een zil- nreen voor medewerkende dames met veren medaille op een huisvhjttentoon- bloemetje gepaard ging. Aan dr. Morgen zal hier ter stede een E.H.B.O- 1 stelling behaalde, stelt dit wonder van Teeuwen, de docent der brigade, werd collecte worden gehouden, waarvan de techniek, déze „kermis op een prescn- n horloge aangeboden. Jfjl ----- opbrengst bestemd zal worden voor de herbind" thans ten toon in een ook door Tot slot werd op ds vrolijke klanken van' de termijn van inzending van de aanschaffing van verbandmateriaal Een 'v-m zelf gebouwde tent aan de Stations- van de band van de heer G. Hofenk rekening van het grondbedryf. danken van de heer J. den Ouden. Voorstel van B. en W. tot benoeming van twee leden in het bestuur van de byz. bewaarschool aan de Mors (wegens het bedanken van de heren C. Bakker en N. Zandbergen). Voorstel van B. en W. tot herziening van het uitbreidingsplan in verband met de aankoop van een gedeelte van het bos Duinzicht" met wyziging van de bebouwingsvoorschriften. Idem inzake de bouw van 20 arbeiders woningen. Bespreking van een bezwaarschrift van het Hoogheemr.schap „Rynland" tegen de aanslag in de straatbelasting voor de losplaats aan het Oegstg. Ka naal, met voorstel van B en W tot ver hoging van de huurprys. ypórstel van B. en W. lol vasl:.telling heden; Schouwburg: Ecnacter-tournool Natu, ur nam Stadezaal: LK.K. „Voor Allen". Soliste Janine Andrade, 8 uur nam. ZATERDAG. Volkshuis: Spr. mr. G. J. Salm over het planetaire stelsel. 4 uur nam. Schouwburg: K.V. „Lltterls Sacrum'* „Jc kunt 't nooit weten". 8 uur nam. BEURSO VERZICHT Amsterdam 21 November By de opening bood de markt een le vendige aanblik, omdat zich ln diverse aandelen onmiddeliyk open hoeken vormden. Vooral was het druk in Ko ninklyke. Er viel weer enig aanbod te ver werken. By opening werd afgedaan te gen 401, spoedig daarna tegen 404. Ver volgens trad een reactie in tot 398, bij het slot werd tegen 401% gehandeld. Ko ninklyke heeft in slechts enkele weken een daling van circa 100 achter de rug. De industrieaandelen waren weinig veranderd, met uitzondering van Phi lips ,die op 356 werden ingezet. Later was de koers weer 355. Unilevers vrij wel onveranderd. Aku's iets lager. De scheepvaartmarkt was stil en een klei nigheid lager. Amsterdam Rubbers wa ren wat beter. HVA vrijwel onveran derd. De Amerikaanse markt was stil, met iets hogere pryzen. collecte, welke gaarne wordt aanbevolen, weg. 'nog een dansje gemaakt. SCHEEPSBERICHTEN. Aletta, 19/11 van Batavia naar Pladloe; Amstelkerk, 19/11 van Lagos naar Port Harcourt; Brltsum, 20/11 van Rotterdam te Baltimore; Castor, 19/11 van Curasao naar Houston; Cleodora, 19/11 van Sui- Dover naar Madeira; Helder, 20/11 van_ gapore naar Melbourne; Cottlca, 19/11 van Antwerpen te Curasao; Helena, 19/11 van Antwerpen naar Lelxoes; Kongsborg (char ter). AbadanAustralië. 19/11 te Mel bourne; Kota Baroe. 19/11 17 15 uur van Roterdam naar Ambon; Llndekerk, Rotter damCalcutta. 18/11 van Colombo; Lut- terkerk, 19/11 van Bahrein naar Kowelt; Elampus, 18/11 van Montreal te Batavia; Noordwljk, 19/11 vap Antwerpen te Lissa bon; Nljkerk, 20/11 van Walvisbaai te Lo-. bito verwacht; Oranje, JavaAmsterdam, 19/11 pass. Kaap St. Vincent; Ridderkerk, ShanghaiRotterdam. 19/11 van Singa pore; Roepat, 20/11 van Kaapstad te East Lorfden verwacht; Salatlga, 19/11 van Accra naar Lagos, alwaar 20/11 verwacht; Samarlnda. 20/11 van Pcnang te Singapore 19/11 van Antwerpen naar Lelxoès' Hcrcü"-* verwacht; Taltsse. 18/11 van Colombo naar les. 19/11 van Uutiumi naar Istanboel- ■Suez; Tosarl, Botterdam—Java.19/11 13 Hydra, 19/11 van Punta Cardon naar uur van buitenhuizen en lo.30 uur van Curacao; Orestes, 20'11 Prawls Point ae. IJmuiden; Zeeland (SSM), 19/11 van Rot- passeertl; Sarpedon lü 11 tc Sevllla* terdam naar Blyth: Zwllndrecht, 19/11 Svolder. 20/11 te Amsterdam- Theseus f 19 '11 te Venetië. K.H L Amstpll' Roepat. 20/11 te East-London; Talisse, 18/U van Colombo naar Halifax; Ta wall. 19/11 van Aden naar Batavia. H. Oost Afrika Lijn; Emancipator 19/11 te Port Said op weg naar de Kaap; Laren- berg, 18/U Kaap Frlo gepasseerd naac Bueno6 Aires. H West Afrika Lyn: Amstelstad, 19/11 van Le Havre naar Hamburg. Vinke en Co.; Larenberg, 18/U Kaap Frlo gepass. naar Bahla Blanca; Ootmar- sum, positie op 19/11 was 50 gr. N„ 30 gr W.; Rossum. 19/11 van Sfax naar Gibral tar; Zijpenberg, 19/11 passeerde Prawla Point, vermoedeiyke aankomst te Rotter dam op 21/L1. K.N.S.M.Berkel, 19/11 te Llvorno; Cottlca, 19/11 van Dover naar Madeira: Deo Duce. 19/11 te Amsterdam; Helena, van Bahrein naar Abadan Mij. Nederland: Oranje, 19/11 passeert j. -I J I J.MWV V>> V ft.ft U/I U1 Idem tot het treffen van een dading Gibraltar wordt te Amsterdam verwacht; op thuisreis. K.HL.: Amstelland, 19/11 te Montevideo

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3