Léon Blum in Frankrijk kabinets-formateur Géén groente meer naar de mestvaalt! Beter begrip in Amerika voor Indonesië Besprekingen te Batavia maken .degelijke vooruitgang Onderhandelingen in goede verslandhouding WEERBERICHT Met een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG 21 NOVElfegER 1947 No. 26242 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 De Commissie van Goede Diensten heeft in een com muniqué medegedeeld, dat er degelijke vooruitgang is gemaakt bij de besprekingen tussen de Nederlandse en Indonesische commissies tot uitvoering van de order tot het staken der vijandelijkheden. „In goede verstandhouding", aldus het communiqué, „hebben de Commissies vriendschappelijke besprekin gen gehouden". Wederzijds is begrip gevonden aan gaande de volgende punten van het beginselprogramma a. Het achterwege laten vkn radio uitzendingen of enige andere vorm van propaganda met het doel te pro voceren of onrust te verwekken onder troepen en burgers. b. Het onmiddellijk staken van pu blicatie der dagelijkse, militaire com munique's betreffende de operaties, tenzij voorafgaande, wederzijdse schriftelijke overeenstemming. Uitge zonderd zijn de wekelijkse publicaties van de verlieslijsten met namen, le- gernummers en thuisadressen. c. Volledige gelegenheid zal gege ven worden voor waarnemingen aan de adviseurs der Commissie van Goe de Diensten. d. Ingesteld zullen worden radio uitzendingen en andere soortgelijke maatregelen om alle troepen en bur gers op de hoogte te stellen van de delicate situatie. Voor dit doel zijn beide partijen overeengekomen alle geschikte middelen, het uitwerpen van pamfletten en het gebruikmaken van mobiele radiowagens inbegrepen, aan te grijpen. De Commissie van Goede Diensten heeft zich beschikbaar gesteld om op alle mogelijke wijzen behulpzaam te zijn. ten einde toe te zien, dat de voorlichting over de huidige situatie zo wijd mogelijk wordt verspreid. Vertegenwoordigers van de Commissie van Goede Diensten en leden der spe ciale commissie tot het staken der vijandelijkheden zullen thans naar Djokja vertrekken. De Brastagi staat in brand. Het 9.246 ton metende Nederlandse m.s. Brastagi, dat bij lie de Caldeira (nabij Durban) aan de grond is gelopen, staat thans in brand. Agenten van de HollandAmerika-lijn in Durban ver klaarden dat er nog geen bijzonderhe den beschikbaar zijn, maar dat het vuur „hevig" is. Twee sleepboten hebben het schip Maandag j.l. béreikt en zouden trach ten het bij de volgende vloed vlot te krijgen. Blijkens informaties bij de Rotterdam se Lloyd, die eigenares ls van de „Bras tagi", is de brand uitgebroken op de brug en in de ruimen een en twee. De „Zwarte Zee" van L. Smit en Co's inter nationale Sleepdienst is in de nabijheid. Voor de bemanning bestaat geen gevaar. AMNESTIE VOOR 2.000 DUITSERS. Generaal Clay, de Amerikaanse militaire .gouverneur in Duitsland, heeft bekend gemaakt dat aan 2.000 Duitsers, die tot gevangenisstraffen werden veroordeeld, op 15 December amnestie zal worden verleend. De amnestie geldt voor hen. wier straftijd tussen 15 December 1947 en 30 Januari 1948 zou zyn geëindigd. Volgende algemene vergadering der V.N. in Europa. De algemene vergadering van de Ver- enigde Naties heeft haar definitieve goedkeuring gehecht aan het plan om de volgende zitting, die in 1948 plaats zal vinden, in Europa te houden. Deze goedkeuring bleek uit het aannemen van de begroting voor 1948, waarin een mil- lioen dollar extra is uitgetrokken om dit plan te verwezenlijken De b^r°- ting werd aangenomen met 37 tegen 9 stemmen en 10 onthoudingen, waai- onder Engeland en Rusland. De conferentie van Londen MARSHALL VERTROKKEN. Marshall, minister van buitenlandse zaken der VS., is uit Washington naar Londen, waar hij de conferentie van ministers van buitenlandse zaken dei grote vier zal bijwonen, vertrokken. Marshall verklaarde, dat zyn enige doel zou zijn de middelen te vinden om de „tragische impasse", waarin de Sov jet-Russisch—Amerikaanse betrekkin gen zich thans bevinden, op te lossen. Marshall had voor zijn vertrek een onderhoud met president Truman en James Byrnes, de voormalige minister van buitenlandse zaken. Het onderhoud met de laatste gaf aanleiding tot het vermoeden, dat Byrnes gevraagd zal worden als adviseur in de Amerikaanse delegatie op te treden, Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken zal Bidault de Franse minister van buitenlandse zaken, Maandag uit Pariis naar Londen vertrekken, waar hii op de conferentie van ministers van buitenlandse zaken, die Dinsdag geopend wordt, de volgende plannen voor Frank rijk zal verdedigen: 1. Reorganisatie van Duitsland op fe derale basis. 2. Economische eenheid van Duits- 13 3d Werkelijke controle van het Ruhr- gebied. 4. Economische toevoeging van het Saargebied aan Frankrijk hetgeen Frankrijk practisch reeds besloten acht. DE GEZONDHEIDSTOESTAND IN EGYPTE. In Cairo is men bevreesd, dat een ty- phusepidemie zal uitbreken, nadat offi cieel werd medegedeeld, dat 30 gevallen van typhus in de afgelopen dagen in de provincies werden gerapporteerd. Het aantal doden ten gevolge van de cholera is tot 12 per dag gedaald vol gens een communiqué van het ministe rie van gezondheid. Slechts 21 dorpen van de 4.0C0 zouden nog door cholera aangetast zijn. NIEUWE SAMENZWERING IN ROEMENIE ONTDEKT. Te Boekarest is een nieuwe samen zwering ontdekt, de eerste sinds de ont binding van de nationale boerenpartij. 17 personen worden verhoord, wapenen en brochures zijn ontdekt. De leden van deze organisatie zouden het plan gehad hebben tegen de uitspraak betreffende Maniu te betogen. AANHOUDEND ZACHT WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele opklarin gen. Overwegend droog weer. Matige, vooral aan 'de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid. Zeer zacht voor de tijd van het jaar. 22 NOVEMBER. Zon op: 8.10 uur; onder: 16.41 uur. Maan op: 14.49 uur; onder: 1.45 uur. (28 Nov. V.M.) Hoogwater te Katwijk te 11.08 en 23.47 u. (Doodtij). Ervaringen van Sultan Hamid II. Arabische landen altijd achter het Oosten. Sultan Hamid II, Daerah-hoofd van West-Borneo heeft een overzicht ge geven van zijn reizen naar de Ver. Sta ten. Nederland, Engeland, de Arabische landen Pakistan en India. Hij zeide o.a., dat men in de Ver. Staten in het algemeen niet op de hoogte was van de problemen, welke zich in Indonesië voordoen. Hoewel de afgevaardigden van Oost-Indonesië en West-Borneo gelijk bekend niet tot de zittingen van de Veiligheidsraad over Indonesië wer den toegelaten, had de reis naar New York en Washington bevredigende re sultaten opgeleverd. De houding van verschillende in vloedrijke Amerikaanse dagbladen en tijdschriften was na het bezoek van de vertegenwoordigers van Oost-In- donesië en West-Borneo aanmerke lijk veranderd. In Engeland, aldus de Sultan, is men in het algemeen beter op de hoogte van de Indonesische kwestie, doch daar speelt de controverse tussen Labour en conservatieven een grote rol in de waardering er van. In Nederland had hij allerwegen een vrij behoorlijke kennis van het Indone sische probleem geconstateerd. „Indien wij alleen maar hadden te doen met de Nederlandse regering en de regering van Ned.-Indië, zouden er slechts zeer weinig moeilijkheden te overwinnen zijn", zeide hij. Ten slotte zeide hij, dat de Arabische landen zeer weinig op de hoogte waren met de toestand in Indonesië, maar dat zij in een conflict tussen Oost en West, altijd achter het Oosten zullen staan. De Sultan zeide ten slotte, dat men de vorming van de staat Borneo binnen twee maanden zou mogen verwachten. Twee mannen overvielen typiste EN WIERPEN HAAR IN KELDER. Een 20-jarige typiste uit de Van Brea- straat te Amsterdam, die gisteravond van een tramwagen stapte en de Baars- jesweg opliep, werd ingehaald door twee haar onbekende mannen, die haar zou den hebben gevraagd of zij haar moch ten begeleiden. Uit vage verklaringen van ooggetui gen blijkt, dat de twee mannen haar enkele meters verder beetgrepen en pardoes over een laag punthekje in de bijna twee meter diepe kelder van het perceel Baarsjesweg 206 der „Algemene Taxi-onderneming" wier pen. De twee daders sloegen daarop ijlings op de vlucht. Met een schedelbasisfractuur is het meisje- naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Een door de politie ingestelde achter volging had tot resultaat dat twee man nen ,resp. 24 en 52 jaar oud, beiden woonachtig in de omgeving van de Baarsjesweg, gearresteerd werden in een naburig café, waarin zij naar men gelooft gevlucht waren. De agent, die hen arresteerde, verklaarde, dat de mannen bij zijn eerste vragen door de mand vielen, Jnaar bij een nader ver hoor door de wachtcommandant in het politieposthuis aan de Adm. de Ruyter- weg rees twijfel omtrent hun schuld. Hier ontkenden zij het meisje te heb ben aangevallen. Omtrent het motief tast de recher che dan ook nog in het duister. Het onderzoek wordt bemoeilijkt, doordat het meisje wegens haar zware verwon dingen nog niet verhoord kon worden. De eerste Nederlandse kinderen uit Duitsland. VEEL ANIMO VOOR HUN ONTVANGST. Op 24 November as. zal het eerste contingent van ruim 100 kinderen van Nederlandse ouders ln Duitsland naar ons land komen en wel naar de kampen America onder de gemeente Horst (Limburg). Daar zullen ze slechts twee dagen en twee nachten verblijven. Tij dens dit verblijf worden zij medisch ge keurd en doorgelicht. Is de keuring achter de rug dan worden de kinderen weer op transport gesteld en gebracht naar verschillende delen van het land, waar zij worden afgeleverd aan hun pleegouders. Zij gaan in groepen naar Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en andere steden. De beheerder van het kamp verwacht regelmatig twee trans porten per week, van 200 tot 240 kin deren. Er staan thans ongeveer 15,000 kinderen op de lijsten om naar ons land te komen. Er is bij de Nederlandse bevolking grote animo voor het opne men van deze kinderen. Steeds komen nieuwe aanvragen hiervoor binnen. GOUDEN JUBILEUM RIJKSTUIN- BOUWSCHOOL AALSMEER. Een prachtige tentoonstelling. In het gebouw „De Oude Veiling" te Aalsmeer kwamen velen bijeen ter her denking van het gouden jubileum der Rijkstuinbouwschool aldaar. Na een reünie van leerlingen en oud-leerlingen werd een bezoek gebracht aan de ter gelegenheid van dit jubileum gehouden keuring van cyclamen en orchideeën. Deze keuringen, welke tot een ware tentoonstelling zijn uitgegroeid, dwon gen aller bewondering af! Tijdens lunch en diner werd het woord gevoerd door vele aanwezige autoriteiten o.w. de se cretaris-generaal van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, mr. J. Th. Bonnerman en de directeur van de tuinbouw ir. A. W. van de Plassche. POST VOOR L.S.K.-PERSONEEL IN INDIK. De Voorlichtingsdienst van de Lucht machtstaf deelt mede, dat er, speciaal voor de Luchtstrijdkrachten, 'n regeling getroffen is om hen de post uit Nederland voor de Feestdagen in December tijdig te bezorgen. Indien men er zeker van wil zijn, dat een brief op een bepaalde dag aan de betrokkene wordt uitgereikt, dient men deze brief t-e verzenden in een enveloppe, waarop behalve de naam van de betrok kene. zijn nummer en het onderdeel, tevens vermeld wordt: per adres chef „"Welfare" M C, Koningsplein Noord 15, Batavia, alsmede de datum, waarop de brief moet worden uitgereikt. De post wordt van daaruit doorgezonden. Reeds 600.000 stakers Lèon Blum, de leider der socialisten, ls door de Franse president Vincent Auriol aangewezen als kabinets-forma teur. Blum zal hedenmiddag voor de natio nale vergadering de politiek uiteenzet ten, die een door hem te vormen kabi net zou volgen. Indien hij een vertrou wensvotum verkrijgt, zal hij met de vorming van zijn kabinet beginnen. Men vernacht, dat hij een meerder heid zal krijgen, al zal deze niet groot zijn. Blum heeft niet alleen de steun nodig van de socialisten en MJRP., maar tevens van de gematigd conserva tieven en zelfs van een deel van rechts en van de radicalen. De laatste drie groepen twijfelen alle aan de economi sche politiek, die Blum naar verwach ting naar voren zal brengen, en zij be twijfelen tevens, of Blum de juiste per soon is om aan het hoofd te staan van een regering, file zich geplaatst ziet voor een hevig 'communistisch offensief. Men gelooft, dat Blum een regering op zo breed mogelijke basis wil vormen, een regering die bijna alle partijen, be halve de communisten, zou omvatten. Het schijnt waarschijnlijk te zijn, dat Bidault minister van Buitenlandse Za ken zal blijven. Een woordvoerder van het ministerie zeide in antwoord op een vraag: „Natuurlijk zal Bidault de Franse de legatie op de Londense conferentie (der grote vier) leiden. Vincent Auriol heeft op de ongeveer 600.000 stakende Franse arbeiders een beroep gedaan, onmiddellijk weer aan het wérk te gaan. De Franse regering is intussen een requisitiecampagne begonnen om de stakingsgolf, die zich tot een algemene staking in het gehele land dreigt uit te breiden, te breken. Gebruikmakend van de omstandigheid, dat bij de Citroen- fabrieken een deel der arbeiders tegen de staking is, heeft de regering deze fabrieken door de politie doen ontzet ten, om de technici in staat te stellen de machines aan de gang te houden. De arbeiders van Citroën werden op geroepen naar hun werkplaatsen terug te keren ten einde zich door middel van een geheime stemming over al of niet hervatting van het werk uit te spreken. Met 4978—1201 stemmen en 269 blanco's werd besloten het werk te hervatten. De stakingsleiders in geheel Frankrijk eisen een algemene loonsverhoging van 25 procent. De ontruiming van de Citroën-fabrie- ken geschiedde ordelijk. Het spoorweg personeel heeft besloten onmiddellijk het werk neer te leggen, wanneer het niet een voorlopige loonsverhoging van 20 procent kryet. De regering heeft te Parijs en Mar seille maalderijen gerequireerd. Het meel wordt door soldaten getranspor teerd. Toch moeten steeds meer bak kerijen sluiten wegens gebrek aan meel. WAARSCHUWING AAN ONBEVOEGDE TANDTECHNICI. Zij. kregen geldboete van f. 1. Op 6 November j.l. stonden voor het Amsterdamse kantongerecht 7 Neder landse tandtechnici terecht. De inzet van dit proces was, dat de uitslag daarvan de vraag zou beant woorden of de niet gediplomeerde Ne derlandse tandtechnici hun beroep konden blijven uitoefenen, dan wel dat moeten opgeven, op grond van wetten, waarin is bepaald, dat strikt genomen alleen artsen bevoegd zijn tot de toe passing van de tandprothese en dat toepassing daarvan door ieder ander strafbaar is. Degenen die reeds voor Juni 1918 dat beroep uitoefenden werd na gunstig afgelegd examen een ver gunning tot voortzetting uitgereikt. In zijn requisitoir zeide de ambtenaar van het O.M. dat thans een einde moet worden gemaakt aan een onhoudbare toestand, dat gedaagden zullen moeten worden veroordeeld en requi- reerde tegen de 7 tandtechnici geldboe ten variërend van f. 75 tot f. 300. Het kantongerecht uitspraak doende, veroordeelde elk der gedaagde tand technici tot een geldboete van f. 1, daarmede bedoelende een waarschu wing te richten tot alle onbevoegde Nederlandse tandtechnici, dat het voortzetten van hun beroep straf baar is. De ambtenaar van het O.M. heeft 14 dagen om deze zaak voor een hogere rechtsinstantie te brengen. Voor.de ge daagden ls de mogelijkheid op beroep uitgesloten. Een gedaagde kan eerst in beroep gaan, wanneer de hem opgelegde boete meer dan f. 5 bedraagt. Het jonge Prinselijk Paar op het balkon van Buckingham Palace. (Foto ANP) Nederlandse groentedrogerijen vinden ruim afzetgebied. (Speciale reportage) Nu al jaren achtereen worstelt de Nederlandse tuinderij met het pro bleem van 't surplus aan verse groente. Om de prezen althans enigermate lo nend te houden, moesten telkens weer enorme voorraden kostelijk voedsel op de veilingen worden „doorgedraaid", en ondanks begrijpeiyk felle protesten van het publiek hoopten de stapels op de mestvaalten zich op. Met inblikken heeft men te vergeefs getracht tot een bevredigende oplossing te komen. In het eigen land was het afzetgebied aan bepaalde grenzen ge bonden, terwijl de export in verband met de buitenlandse concurrentie steeds vrij beperkt is gebleven. Ook de „zoutindustrle" bereikte nimmer een omvang van aanzienlijke betekenis door dat de consument er slechts geringe belangstelling voor toonde. Nieuwe mo gelijkheden doen zich de laatste tijd echter voor. Daar is in de eerste plaats het diepvriessysteem, dat weliswaar nog aan het begin van zijn ontwikkeling schijnt te staan, maar de kans van ver werking van een deel van het jaarlijkse groenten-surplus In zich draagt. En daar is verder de groente-drogerij. Gedroogde groente is een voor het grote publiek nog merendeels onbekend artikel. Het achttal drogerijen, dat voor de oorlog in Nederland in bedrijf was, leverde in het eigen land voornamelijk aan de soepindustrie, en de „goodwill" welke het gedroogde product geleidelijk gekregen had, verloor het volkomen, toen in de bezettingstijd een 125-tal gras drogerijen tot het drogen van groenten overgingen en veelal een product afle verden, dat met groente alleen de naam gemeen had BELANGRIJKE OPDRACHT UIT INDIË. Het heeft ook Insiders lichtelijk ver baasd, dat er voor de groentedrogerij na de oorlog zo snel een verandering ten goede is gekomen. Het overal nijpende tekort aan voedsel is daaraan natuur lijk niet vreemd geweest. Saamgebun- deld in de Alg. Ver. van Ned. Groenten- en Fruitdrogers, zijn sinds de bevrijding een 14-tal fabrieken onafgebroken in bedrijf en op een persexcursie, welke dooi: deze vereniging in samenwerking met het departement van Landbouw was georganiseerd, heeft men ons te Delft, Bergsehoek en Breda enige van deze drogerijen laten zien en verteld, hoe er een steeds stijgende vraag is naar het gedroogde product:* niet alleen voor de soepindustrie, maar ook naar de z.g. „kleine verpakking", welke overal in de winkels ter verkoop wordt aangeboden. In het buitenland werden vele con tacten gelegd en uit tal van landen heeft men opdrachten gekregen, zoals uit In- dië, Engeland, Zwitserland, Oostenrijk, België en Zuid-Amerika. Vooral die or der uit Indië heeft grote betekenis. Na langdurige, maar succesvolle be sprekingen wist men namelijk de autoriteiten er ginds van te overtui gen, dat het onnodig en zelfs onjuist was het grote tekort aan groente daar te lande door leveranties uit Amerika en Engeland te laten aanvullen. Het Nederlandse product mag iets hoger in prijs zyn, het is ook beter van kwa liteit. En het zyn onze eigen droge ren, die thans de troepen in Indië van groenten mogen voorzien. De Ne derlandse industrie is daardoor als het ware overstelpt met werk, terwijl op onze deviezen bovendien een zeer aan- zienlijke besparing wordt verkregen! GUNSTIG PERSPECTIEF. Voor de Nederlandse tuinderij opent dit alles een geheel nieuw en eigenlijk «innenland Aan Schout bij Nacht J. E. Meyer Ranneft ls met Ingang van. 1 November eervol ontslag verleend, wegens langdurige dienst Schout bil Nacht Meyer Ranneft was tot voor kort Nederlands marine attaché ln Washington en ls als zodanig opgevolgd door kapitein ter zee F. Stam. - Een Nederlandse handelsdelegatie on der leiding van de heer Spierenburg, hoofd van de buitenlandse dienst van het Ned. Ministerie van Handel en Nijverheid, is te Praag aangekomen, waar zij onderhande lingen zal voeren over een nieuwe han delsovereenkomst ter vervanging van de overeenkomst, welke op 31 October J.l. Is afgelopen. - Van 5 tot 7 December a^. zal Hr. Ms. torpedojager „Van Galen" de haven van Ceylon, Trincomaly, aandoen. De op varenden kunnen daar gewone en aange tekende brieven en briefkaarten ontvan gen, mits deze uiterlijk 27 November ge post worden. - De 51-Jarige Alkmaarder J. Raven werd gistermiddag per rijwiel op de Ken- nemerstraatweg „te Alkmaar door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. Gistermiddag heeft de directeur van de Nederlandse caritas missie, pater drs. B Korver O.F M. uit handen van de Argen tijnse consul ln Rotterdam, Antonio N. Bettin Rella, een zending levensmiddelen en kleding als geschenk van de Argentijnse regering ontvangen, Gistermiddag ls onder grote belang stelling, vooral van de zijde van oud-leer lingen op de begraafplaats Nieuw Elk en Duinen te s Gravenhage een gedenkteken onthuld, ontworpen door de beeldhouwster Gra Rueb ter nagedachtenis van de zang- paedagoge Cornelle van Zanten. Dr. C. L. Walther-Boer en de voorzitter van de afd. Toonkunst mr. Van Haeften wezen op de betekenis van de arbeid van Cornelle van Zanten. Ook voerde de zanger Willem Ravelll het woord. Het Deense s.s. „Metteskau", dat bij de Boulevard te Vllssingen was gestrand, ls gistermiddag met behulp van de sleep boot „Blankenborg" vlot gesleept. Op eenvoudige en hartelijke wijze heeft hey West-Zeeuwsvlaamse dorpje Zuldzande de heer Charles L. Bowlby, onderwijzer te Dalton ln de Ver Staten en diens belde dochtertjes, gistermiddag ontvangen. Wederom zijn ln de omgeving van Lochem wilde zwijnen gesignaleerd. Een vijftal evers kwam van de Lochemse berg, stak de weg over en verdween ln de rich ting Barchem. De Barchemse -Jagers kwa men ln actie maar tot nog toe liet geen der zwijnen zich verschalken. RUITEN! AM) Dr, Walter Stampfll, de Zwitserse minister van economische zaken, ls afge treden. Na een debat van vier dagen heeft het Hongaarse parlement de wet toe nationalisatie van de grote banken van: Hongarije aangenomen. Volgens het bestuur van de Duitse liberaal-democratische partij ls Franz Goller, een van de afgevaardigden van deze party ln de landdag van Sachsen-Anhalt (Sovjet-zone) ln de Amerikaanse zone aangekomen, ten einde arrestatie door de Sovjet-Russische geheime politie te ont lopen. Het Griekse ministerie van economi sche zaken heeft bekendgemaakt, dat de militaire autoriteiten van de Brits-Ameri kaanse zona van Duitsland een Grieks- Duitse handelsovereenkomst, welke voor ziet ln een uitwisseling van goederen ter waarde van 40 mlllloen dollar, hebben geratificeerd. Naar officieel te Sofia werd bekend gemaakt, heeft de communistische minis ter-president, Dlmitrof, na een lange rust kuur zijn werkzaamheden hervat. De Sovjetregering heeft in een aan de Britse ambassade te Moskou overhan digde brief verklaard, dat de S U. het eind October ingediende Britse protest tegen de Sovjet-Russische toeëlgenlng van de olieraffinaderij te Lobau ln Oostenrijk heeft verworpen. Andersen, de Deense minister van binnenlandse zaken, ls afgetreden. E^n voorstel tot het houden van een .rpnde-tkfelconferentle Inzake het geschil .tussen ïndia en Zuid-Afrika behaai* de V.N. derhgld Ide in t de vereiste twee derde meer- tegen 19 stemmen). v Het Britse Lagerhuis heeft besloten een commissie van alle partijen te vormen voor een onderzoek naar het uitlekken van details van de Engelse begroting, het welk verleden week Donderdag tot het aftreden van Dalton, de minister van financiën, heeft geleld. Het Hongaarse parlement heeft be sloten de onarhankelijkheldspartlj (oppo sitie). waarvan Zoltan Pfeiffer de leider was (Pfeiffer vluchtte naar de V.S.), te ontbinden. Hierdoor ls ook de parlemen taire onschendbaarheid van de leden dezer party opgeheven. De politie heeft het hoofdkwartier der partij later gesloten. Naar ln kringen der Belgische auto- Industrle verluidt, zal een eerste contin gent onderdelen, bestemd voor de bouw van 1500 volkswagens begin 1943 uit Duitsland ln België worden ingevoerd. Deze volkswagens zullen ln België worden ge monteerd. tNaar uit Joodse bron wordt gemeld, hebben leden van de groep Stern ten noorden van de Joodse stad Tel Avlv een overval op een Arabisch huis gedaan Zij sleepten vijf Arabieren naar bulten en schoten hen ter plaatse neer. Vier der slachtoffers werden gedood en een vyfde ernstig gewond. Het Oostenrijkse parlement heeft gisteravond de wet op de sanering van het geldwezen aanvaard. In Italië zijn bij botsingen weer enige doden gevallen. onverwacht gunstig perspectief. De cij fers spreken in dat opzicht een duide lijke taal. Immers, de productie van onze drogerijen bedraagt momenteel per jaar 5000 ton droog product, wat omgerekend betekent, dat het surplus aan verse groenten met 40.000 ton wordt vermin derd, terwijl er bovendien nog voor 15.000 ton wordt ingedroogd aan aard appelen, die op tafel als stamppot wor den gegeten De fabrieken zijn, naar de secretaris, de heer Bouman vertelde, tot en met Juni volgeboekt met orders en met de duizend ton, die thans aan het binnen land wordt geleverd, kan by lange na niet aan de vraag worden voldaan. VERWERKING VAN STAPEL PRODUCTEN. Het is, zo verzekerde men ons, aller minst het streven om, wat de fijnere kwaliteiten als b.v. erwtjes betreft, met andere industrieën te concurreren. Voor de drogeryen vormen de stapelproduc- ten de meest aangewezen grondstoffen, in het bijzonder kool, wortetlen, uien, bonen, prei en selderie. In de laatste maanden, nu het fruitt betrekkelijk goedkoop is, verwerkt men ook appelen, die in de vorm van appelmoes en schijf jes hier te lande zeer veel aftrek vin den. Overigens moet hierby worden op gemerkt, dat er voor appelen al weer z.g. „zwarte" drogerijen in bedrijf zyn gekomen, die opnieuw de goede naam van de erkende drogerijen in be drijf zijn gekomen, die opnieuw de goede naam van de erkende drogeryen in ge vaar dreigen te" brengen. Naar de heer Laarmen, secretaris van het Hoofdbe- drijfsschap voor Tuinbouwproducten, meedeelde, overweegt de regering om hier op korte termijn maatregelen tegen te nemen! By het drogen van groenten worden in ons land twee systemen toegepast. Bij het ene verloopt er 5 k 6 uur voor dat de „ruwe" savoiekool als een keurig gesneden, gewassen en gedroogd product voor de verzending kan worden Inge pakt, by het andere ongeveer 2 uur. Bei de leveren zy een artikel, dat door zijn verlies aan vocht van 100 tot 7 k 8'.C-% is Ingekrompen, maar dat door een we tenschappelijk uitgebalanceerde behan deling, onder betrekkeiyk lage tempe raturen, zyn goede smaak en een be langrijk vitamine-gehalte heeft behou den. Waarby komt. dat de prijs voor de hulsvrouw bepaald aantrekkeiyk mag worden genoemd! In de overgangsperiode tussen de win ter- en de voorjaarsgroente, als de keuze in de groentewinkels uiterst beperkt is. zal het gedroogde product in brede kring goede diensten kunnen bewyzen en met graagte worden gegeten. BIJNA 200 KG. IN ÉÉN BISCUITBLIK. Belangrijk voor de export in deze tijd en vooral ook voor onze moeilijke blikpositie ié de gecomprimeerde vorm van de gedroogde groenten, die naar de tropen in verzegelde blikken bussen moeten worden verzonden. Op enkele fabrieken perst men de groenten samen tot een soort tegel. Drie tegeltjes, elk van 100 gram, gaan er ln een keurig in cellophaan gewikkeld pakketje: 66 van die pakketjes stapelt men in zo'n bus van ongeveer 20 by 30 by 60 cM. Eén ons gedroogd product is één kilogram vers! Dit betekent dus, dat de inhoud van dat ene blik (ongeveer als de bis- cuitblikken uit de Canadese tijd) gelijk is aan 66 x 3 198 KG. verse groente! Het rantsoen van een militair in In dië bedraagt ongeveer 40 gram, zodat één blik voldoende is om aan 495 sol daten by hun maaltyd de nodig# groente te verschaffen

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1