Rotterdamse taxichauffeur vermoord Kerkelijk Leven Een geschenk STADSNIEUWS Laatste Berichten Londen aan de vooravond der huwelijksfeesten WOENSDAG 19 NOVEMBER. Wat er in Indië gebeurt CHINEZEN BEVRIJD! Dezer dagen zijn te Tjilangkap, ten Westen van Adjibarang, 1116 Chinezen bevrijd. De vertegenwoordiger van het Rode Kruis te Poerwokerto heeft een telegrafische dankbetuiging aan het Ne derlandse hoofdkwartier te Batavia ge zonden, waarin wordt verklaard, dat de Nederlandse betrokken commandant steeds al het mogelijke heeft gedaan om de Chinese evacué's te redden en dat de bevrijding zo zorgvuldig moge lijk was bewerkstelligd. EEN DODE EN TWEE GEWONDEN. De Nederlandse verliezen bedroegen Maandag 1 gesneuveld en 2 gewonden. OPENING VAN HET INDONESISCHE PARLEMENT. Maandagavond is het Oost-Indonesi sche parlemlnt bijeengekomen om de regeringsverklaring over de economische zaken van Oost-Indonesië aan te ho ren. Het woord werd gevoerd door mi nister Tahija en vice-minister7 Hoes- sain Gistermorgen legden de minis ters van Binnenlandse Zaken, Finan ciën en Sociale Zaken verklaringen af. |De eerste deelde o.a. mede, dat in het gebied van Noord-Celebes het volgend jaar „verkiezingen zullen worden ge houden voor de nieuwe Minahassaraad met hoge autonomie". Brand in het Haagse Regina KEUKEN GEHEEL UITGEBRAND. In hötel Regina,-op het Buitenhof te Den Haag, ls vannacht een zware bin nenbrand uitgebroken. Het vuur, dat in de keuken begonnen ló, sloeg door een luchtkoker naar boven over. De keuken is geheel uitgebrand en op de eerste ver dieping zijn enige kamers van het per soneel door het vuur aangetast. De brand, die omstreeks één uur ontdekt werd, was om twee uur reeds geheel ge blust De oorzaak is npg niet bekend. SLACHTOFFERS VAN DUITSE TERREUR GEVONDEN. In de buurt van Maasbracht (LJ is het stoffelijk overschot gevonden van de sinds Januari 1945 vermiste F. M. M. baron van Lamsweerde. directeur van de Rotterdamse Bankvereniging te Roer mond en mr. R. van de Boorn, secre taris der directie van de Sodafabriek te Herten <L.). Het vorige jaar is bij een verhoor van een Duitser, die in deze streek gestreden had, gebleken dat bei de personen als partisa*ien ter dood ver oordeeld waren. Thans is op aanwijzing van een andere Duitser de plaats waar zU begraven waren gevonden. RAADADVISEUR VOOR ECONOMISCHE ZAKEN Bij K B. is prof. E de Vries benoemd tot raadadviseur voor Economische Za ken bij het Dep. van Overzeese Gebieds delen. EERSTE VERGADERING INZAKE PARLEMENTAIRE ENQUETE De commissie 'uit de Tweede Kamer, belast met het houden van een parle mentaire enquete naar de gebeurtenis sen, verband houdende met de Duitse inval in Nederland, naar het beleid van de opeenvolgende kabinetten te Londen en dat van het kabinet Schermerhorn— Drprc heeft, gisteravond in het gebouw der Tweede Kamer haar eerste vergade ring gehouden., ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE WEERT. Messen en revolvers kwamen er aan te pas! Te Weert is het dezer dagen 's avonds tot een ernstige vechtpartij gekomen, waarbij de aan het gevecht deelnemen de mannen en vrouwen van messen en revolvers gebruik maakten. Een der vrouwen kreeg een schotwonde, een der mannen bekwam een messteek. Zij moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. HAAGSE RECHTBANK. De lastige klant! De officier ging de Jeugd ven de matroos J-K uit Lelden na en constateerde, dat bij altijd een las tige klant ls geweest die toen hf1 op school zat reeds diefstal pleegde En later "had hij dit voortgezet zodat de officier nu een Jaai en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief eiste voor de j diefstal van een motor op 13 Mei geDleegd. De raadsvrouwe, mevr. mr. N G. Oos- terhuls-Pleterse betoogde dat verd., die nu 19 Jaar ls. door zilh kameraden dron- i ken was gevoerd, en als gevolg daarvan bil I zijn rederij was ontslagen en toen om geld verlegen zat. hetgeen tot de diefstal aan leiding werd. Ons Distributiehoek je Melkbonnen „West" alléén in het Westen geldig. NIEUWE REGELING GAAT 23 NOVEMBER IN. De melk- en vleesbonnen van de bonkaarten, welke in het Westen des lands zijn uitgereikt, zijn, zoals bekend, voorzien van de aanduiding „West". Met ingang van 23 November a.s. treedt deze regeling voor melk in wer king. Om een behoorlijk functionneren van de melkdistributie te bevorderen besloten, dat de melkbonnen, welke buiten het Westen van het land zijn uitgereikt, in het Westen niet geldig zullen zijn. De in het Westen uitge reikte bonnen zijn echter wel geldig in het Noorden. Oosten en Zuiden. Het CDK deelt naar aanleiding hier van mede. dat van 23 November a.s. af in het Noorden, Oosten en Zuiden des lands alle bonnen en. toewijzingen voor melk. waar dan ook uitgereikt, geldig zullen zijn. In het Westen des lands zijn na 23 November uitsluitend geldig- 1. De voor melk aangewezen bonnen der gewone bonkaarten voor voe dingsmiddelen voorzien van de aan duiding „West". 2. De voor melk aangewezen bon nen van de toeslagkaarten voor zie ken en as. moeders, zonder aandui ding ..West". 3 De voor melk aangewezen cou pure X 178, zonder aanduiding „West" 4. De voor melk aangewezen X-cou- pures met hoger nummer dan „187" voorzien van de aanduiding „West". 5. De rantsoenbonnen voor melk G 39. zonder de aanduiding „West". ZIJ, die niet in het Westen wonen, doch daar gedurende kortere of langere tijd zullen verblijven, kunnen, onder overlegging van hun stamkaart de aangewezen melkbonnen bii de distri- butiedienst hunner tijdelijke verblijf- p'aats rullen tegen rantsoenbonnen. Dit geldt ook voor hen, die naar het Westen verhuizen. Een mysterieus drama WAS ROOF DE DRIJFVEER? Gisteravond is de 62-jarige taxi chauffeur A. G Clobus uit Rotter dam die met zijn wagen op de Rijks weg AmsterdamDen Haag reed, ter hoogte van Sassenheim met een revolverschot van het leven beroofd. VERMOEDELIJK TWEE DADERS Uit de voorlopige door de rijkspolitie te Sassenheim in samenwerking met de burgemeester opgestelde reconstructie van de aanslag blijkt, dat er waarschijn lijk twee daders zijn geweest. Gisteravond omstreeks 9 uur vroegen twee nog onbekende, er ietwat verfom faaid uitziende, jonge -mannen bij het viaduct nabij Sassenheim op de weg Den HaagAmsterdam een passerend auto mobilist of hij hun een lift wilde ge- ven tot Amsteram. Onderweg deden zij hem een verward1 verhaal, waaruit bleek dat zij zelf met een wagen op weg wa ren geweest naar de hoofdstad, maar ter hoogte van het viaduct, waar het wegdek is opgcbrok°n en afgebet, met hun wagen twee maal over de kop wa ren gevlogen, doordat zii de omlegging niet tijdig hadden bemerkt. De gast vrije automobilist zette ziin lifters later af, maar keerde terug naar Sassenheim. omdat hii het verhaal niet geheel ver trouwde Ziin wantrouwen bleek toen gerechtvaardigd' te zijn maar in de in derdaad over de kop geslagen Chevrolet 1946 had de rilkspolltie te Sassenheim Intussen het lilk aangetroffen van de taxichauffeur. Men gelooft, dat de ongelukkige chauffeur reeds van het leven was be roofd nog vóór de auto bij het viaduct verongelukte. Waarschijnlijk heeft één der daders de wagen bestuurd. RODE LANTAARNS WAREN GESTOLEN. Dat hij in zijn agitatie de omleegine bij de opg°broken we<? niet tödig in het oog kreeg, behoeft geen verwondering te wekken, want de noodverlichting, die bevestigd was aan de afzetting, was ais- teravond w»er eens ontvreemd. Behalve de taxi zijn dan ook andere automobi listen in moeiliikheden ceraakt. doordat zij de afzetting niet til die onmerkten. Vercheidene van hpn glipten door het harde remmen recht van de dubbele- weg de Wm af red°n tegen de onverlichte afzetting op Voor de beide daders van de aanslag betekende de diefstal van de lantaarns een onvoorziene handicao bii de ten uitvoerlegging van hun plannen. die dan ook geweest mogen ?i1n Hun wagen slinte naar het lmkergedeelte van de weg. slope over dp kop maar kwam weer on de wielen op het zachte eedeel- te tussen de twee wegen in terecht, ech ter nu met do neus in dp rlchtixiv Den Haae. De wpgen was onklaar eëVaakt zodat zij deze met het stoffelilk over schot van de taxichauffeur er in. in de steek lieten er< naar Amsterdam liftten. Naar het motief van deze aanlag kan men voorlonie slechts gissen Een der veronderstellingen is. dat roof A° aan leiding is geweest DE SIGNALEMENTEN Uit de verklaringen van de automo- hilist die de twee daders van de aan slag naar Amsterdam reed. heeft de rijkspolitie te Sassenheim het volgende signalement getrokken: De eerste is een iohgeman van naarr schatting 18 19 jaar oud en 1.75 m. lang. sjofel gekleed in een colbertcos- tuum zonder hoed en waarschijnlijk een donkerblauwe regenjas. De tweede is een beter geklede man van ongeveer 24 jaren oud. zeer slanc postuur klein snorretle. bruin costuum. Bij de bii het viaduct achtergebleven taxi heeft de politie een hoed aangetrof fen. die vermoedelijk aan de jongste da der toebehoort en waarin de initialen W. B ziin bevestigd VOORSCHOTEN Vrijz. Hervormden niet meer georga niseerd Het bestuur van de Ver. van Vrijz Hervormden had een vergadering uitgeschreven, waarin het voorstel tot ontbinding tfan de afdeling behandeld zou worden. De belangstelling voor aeze vergadering was al even klein als voor de kerkdiensten, die tot voor kort nog belegd waren. Deze gering belangstel ling was aanleiding tot»het voorstel van het bestuur. Nadat de voorzitter uitvoerig uiteen gezet had, wat het bestuur in de laat ste jaren gedaan heeft om te trachten de afdeling tot- leven te brengen, werd het voorstel besproken. De weinige aan wezige leden waren met 't bestuur van oordeel, dat het niet mogelijk was op deze weg voort te gaan Zij betreurden het zeer, dat tot ontbinding van de afdeling moest worden overgegaan, om dat daarmee het laatste bindingsmiddel tussen de geestverwanten hier verloren ging, maar zij waren met het bestuur van mening, dat geen andere oplossing meer mogelijk was. Met algemene stem men werd daarop het voorstel van-het bestuur aangenomen. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Bel len (vac-O. S. Jellema) ,C. J. Meilink te Ankeveen; te Enkhulten (toez.) J. -V Visser te Lathum, te Rhenen M. J. ten Bruggenkate te Zegveld: te Scharnegou- tum (toez.) J. C. v. Nleukerken te Vuren en Dalem: te Westerhaar H. L. Boonstra, cand en hulppred. aldaar. Bedankt; voor Loon op Zand L. Vroeg- lndewey te Waddinxveen; voor Zuld-Beler- land (toez-» L - d Peut te Besoyen Gerei Gemeenten Tweetal te Leer dam ds A van Stuyvenberg te Yerseke en J. B Bel te Dlrksland Beroepen:: te Doezum en te Godlinze G. Kuypers. rand. te Hilversum; te Vars- seveld A A Oostenbrink te Oostburg; te IjlsteH. dt Zwart te Warffum. te Ter- neuzen J SnoelJ te Hulzen (N.-H.) Bedankt: voor Anna Jacobapolder M J Arntzen te Oegstgeest-Morsoh-Rljndljk; voor Zoetermeer P W v d Veen te Broek onder Akkerwoude Waalsche Gemeente Aangenomen: naar Groninger. A. T. Boogaard. voorheen te Puy-St. Martin in Frankrijk. Cbr. Geref. Kerken - Tweetal te 's-Gra- vendeel J. P. Geels te 's-Gravenhage-O.. en P Westerlo te Theslnge (Gron.). Baptlste Genu ent en Beroepen: te Nleuw-Weerdlnge L de Haan te Apel doorn giften en legaten. Wijlen mevr de wed L. Winkler—Lau- tenbaoh te Amsterdam heeft aan de Ge ref. Kerk aldaar gelegateerd een bedrag van f. 1500. te verdelen tussèn kerv.. zending en evangelisatie Ds. e. J. v. d. BRUG t In dq, ouderdom van 36 Jaar is ln bet Diaconessenhuls te Leeuwarden plotseling overleden ds. e. J. v d. Brug. predikant bU de Ned. Herv Gem. van Tjerkwerd. De overledene die ln 1939 candldaat werd. was eerst werkzaam als hulppre diker tc Nieuw-Dordrecht en aanvaardde 17 Nov 1910 zUu ambt te Lettelbeert. vanwaar hij 4 Nov. 1945 naar Tjerkwerd vertrok. Naar de automobilist voorts verklaar de. heeft hij de beide mannen gister avond omstreeks 21.15 uur op het Rem- brandtplein te Amsterdam afgezet. De vermoorde taxichauffeur was in dienst bij de Autogarage „Ons Belang" te Rotterdam en woonde in de Boer- goensestraat. Hij was voor de tweede maal gehuwd en laat twee kinderen na uit zijn eerste huwelijk. Om kwart over zes gisteravond stond hij met zijn taxi bij het DP-station in Rotterdam. Voor het laatst heeft men hem daar gezien, toen 3 heren in zijn wagen stapten en hij wegreed. Ingezonden Mededeling voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral iS herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt)pr. 75 ct. Subliem spel van het „Haags Blaaskwintet" VOOR HET LEIDS ACADEMISCH KUNSTCENTRUM. Onlangs hoorden wij vijf superieure Amsterdamse blazers, nu waren de Ha genaars aan de beurt met dezelfde, ove rigens weinig gehoorde combinatie, n.1. fluit, hobo, clarinet, fagot en hoorn, resp. bespeeld door Jan Prins, Jaap Sto- tijn, Jolle Huckriede, Louis Stotijn en Piet Schijf. Vijf namen die klinken als een klok en wier „explicatie" concert voor een enorme schare studenten en ouderen tot een volledig succes uitgroei de! Zij brachten vrijwel uitsluitend hier eerder gespeelde nummers waarvan wij er enkele, o.a. het kwiritet van Dan- zi, de Kleine Kammermusik van Hin- demith en het trio voor fluit, hobo en fagot van Röntgen ook reeds van de Amsterdamse collega's hoorden. Vijf eminente kunstenaars, over wier schitterende homogeniteit en muzikan- teske geest reeds veel woorden van be wondering neergeschreven zijn en aan wier artistieke prestaties dan ook geen .foutje kleeft". Daarom zijn woorden van critiek to taal overbodig! Jaap Stotijn heeft met 'n kwinkslag, <n knipoog en 'n aanstekelijke lach de instrumenten, welke hij één voor één liet opklinken. ,en de werken ingeleid. Hij dee«J 't als steeds, vol humor en bo vendienleerzaam. Een conferencier •van 't zuiverste water! Wij maakten o.a. nog kennis met een bijzonder melodieuse Serenade en thema met variaties van de laat-romanticus Theodor Blumer die hier bijwijlen zijD verering voor Richard Strausz niet onder stoelen of banken steekt. Hindemits's geniaal vernuft, en on blusbare speelvreugde had niet spiritu eler weergegeven kunnen zijn! In verband» met 't helaas zeer verge vorderde aanvangsuur, was 't ons niet mogelijk dit prachtige concert tot 't einde toe te beluisteren. Wij hopen evenwel, dat Stotyn's „meester" kwintet de late trein heeft gehaald, die 't na al Aeze verrukkelijke muziek nog in 't hoofd had. Bravo Hagenaars: ge hebt 'n ganse zaal in verlokking gebracht! En studenten: 'n volgend maal op tijd! Zelfs musici staan met beide benen op de grond, zijn dus aan tijd gebon den en kunnen niet té lang op u wach ten! Ondanks uw stormachtig applaus! H. KAPDEMONSTRATIE. Op uitnodiging van de R.K., Bond van Kapperspersoneel St. Cosmos, werd gisteravond een technische avond ge houden. waar gedemonstreerd werd door mevr. Jo Neutebcom voor het da mes- en de heer B. Huynink voor 't he ienvak. De laatste toonde een gedekte herencoiffure, terwijl mevr. Neuteboom als eerste een dagkapsel liet zien en daarna uit dezelfde watergolf een na middag-coiffure, in Griekse ktijl kapte Er werd door de aanwezigen gaarne gebruik gemaakt van Ie gelegenheid om vragen te stellen. Na beëindiging der demonstratie dankte de voorzitter, de heer Langezaal mevr. Neuteboom en de heer Huynink voor het gebodene. 40-JARIG JUBILEUM C. J. DE JONG. Vrijdag a.s. hoopt de heer C. J. de Jong de dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst «trad bij de firma Van der Stok, grossiers in glas- en aardewerk aan dc Oude Rijn alhier. Gedurende ongeveer 30 jaar heeft hij als reiziger de talrijke afnemers van de firma, bezocht. Door zijn beyheiden optreden heeft hij zich tal van vrienden gemaakt. DE EGYPTISCHE KUNST DER SAÏTISCHE RENAISSANCE. Lezing van dr. W. D. van Wijngaarden. Over dit onderwerp hield gisteravond dr. W. D. van Wijngaarden een lezing in het Rijksmuseum van Oudheden. Zoals wij in onze Europese geschiede nis een Renaissance kennen als een tijd van wedergeboorte der klassieke o\id- heid, zo kent ook Egypte zijn renais sance in de tijd. toen de Saïtische ko ningen regeerden over een herenigdt sterk land (26e dynastie 663—525 v. Chr). Nadat Psamtik I, vorst van Saïs, een einde gemaakt had aan de over heersing doy de Assyriërs, brak ervoor Egypte een nieuwe, laatste bloeiperiode aan, waarin het artistieke leven tot rijke ontplooiing kwam. Kenmerkend i voor dit tijdperk is, dat men in kunst, j taal. schrift, namen en titels zich het Oude Rijk tot voorbeeld stelde. Dit streven kwam voort uit een verlangen om het glorierijke verleden in het he den terug te roepen. In de kunst ontstaat zo ^en archaï serende stijl, waarbij men tracht aan te knopen bij de klassieke voortbreng selen van het Oude en van het Mid denrijk, welke perioden men toen als een eenheid zag. Van de grote bouw- bedrijvigheid der Saitische koningen, die overal, maar vooral in het Delta gebied, oude heiligdommen lieten her stellen of nieuwe bouwden, zijn maar weinig sporen over gebleven. Hoofdza kelijk in de beeldhouwkunst treedt ons het eigenaardige van de Egyptische kunst van deze tijd tegemoet. Plotseling duiken beelden op, alsof de damés en heren v^"* het Oude Rijk uit hun gra ven zijili opgestaan. Bij voorkeur ge bruikt men harde, dorllcere steensoor ten. welke men voortreffelijk wist te be werken. Een reeks van geïdealiseerde koningsportretten en van scherp ge karakteriseerde portretten van particu lieren overtreft zelfs het beste, wat het Oude Rijk op dit gebied heeft voort gebracht Maar bij alle meesterlilke af werking is aan deze producten toch een. voor alle archaïserende kunst typische, levenloze gratie eigen. Sterker nog dan bii de beelden, treedt bij de reliefs de afhankeliikheid ven oud° voorbeelden naar voren. Tn de grafkamers vinden wij terug de artistie ke motieven uit de m3 sta ba 's van het Oude Filk. Deze reliefs ziin over het algemeen zuiver en correct afgewerkt, maar het leven is er uit geweken, zij vertonen een tere. weemoedige schoon heid. die er een onbeschrijfelijke glans aan verleent. Ook het kunsthandwerk beleeft een ware renaissance: het blo»lt als nooit te voren. De bronzen beeldjes van go den en dieren tonen, met welk et'a vol maakte techniek toen in de ateliers ge werkt is. De meeste daarvan jfln niets dan banale fabrieksproducten, maar vele zijn ook zeer kunstzinnig gemaakt, versierd met ingelegde ornamenten van goud en zilver. Aan deze bloeitijd kwam een einde in 525 vóór Chr., toen Egypte onder Perzische heerschappij geraakte. Ten onrechte beschouwt men deze tijd vaak als een periode van verval. Hii heeft kunstwerken voortgebracht, welke het noch aan schoonheid, norh aan voor naamheid ontbreekten die door ons hoog gewaardeerd kunnen worden. OUDERAVOND U.L.C. SCHOOL RIJNSBURGERSINGEL. Gisteravond werd in het gymnastiek lokaal van bovengenoemde school een ouderavond gehouden, «waarbij 152 ouders aanwezig waren. De kinderen der vijfde en' zesde klasse brachten on der leiding van het hoofd der school, de heer D. Jansen, enkele liederen op verdienstelijke wijze-ten gehore. In de vacature van twee commissie leden, de heren Van Duuren en Baarda, werden de heren Kroeze en Otten ge kozen. Van de gelegenheid om met het on derwijzend personeel van gedachten te wisselen over de vorderingen van de kinderen maakten de ouders een druk gebruik. Op duidelijke wijze toont de heer Jansen vervolgens het grote belang der schoolreisjes aan, waarna de voor zitter der Oudercommissie, de heer Waasdorp een beroep op de ouders deed in verband met het St. Nicolaasfeest Onder de aanwezigen waren o.a. de heren Korten en Kroeze, resp. lid van de Centrale Ouderraad en oud-voor zitter der Oudercommissie. Te kwart voor elf sloot de voorzitter deze leerzame avond. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het voorbereidend ker kelijk examen: de heer D. J. Froentjes (Leiden); propaedeutisch examen god geleerdheid: Mej. H. C. P. Blom (Lei den) doctoraal examen Wis- en Na tuurkunde (Dierkunde) de heer P. J. Nieuwdorp (Voorburg). Prof. dr. F. L. R. Sassen, hoog leraar aan de Leidse Universiteit en priester van het bisdom Roermond ls benoemdtot geheim kamerheer van Paus Pius XII. Mr. H. Burgersdijk alhier, rechts geleerd raadsheer in het Bijzondere Ge rechtshof te 's-Gravenhage is bij K B. benoemd tot vice-president van dit hof. Voortgang op weg naar overeenstemming? Besprekingen tussen de Commissies. De vertegenwoordigers van de Com missie voor Goede Diensten hebben eer gisteren en gisteren informele bespre kingen gevoerd met de leden van de technische commissies, aldus een offi cieel communiqué van de Commissie voor Goede Diensten. Op verzoek van ce beide speciale commissies zijn dis cussies gevoerd over verschillende sug gesties van de vertegenwoordigers van de Commissie voor Goede Diensten om voorbereidende stappen te nemen, tot het scheppen van een atmosfeer van goodwill, teneinde aldus een gunstige ontwikkeling van de politieke onder handelingen te bewerkstelligen en ten einde gevolg te geven aan de resolutie van 1 November van de Veiligheidsraad. Er is voortgang gemaakt op de weg naar overeenstemming ten aanzien van deze suggesties en men verwacht, dat een formele bijeenkomst zal wor den gehouden, waarvoor de speciale technische commissies op of omstreeks 21 November naar Djokja zullen gaan, aldus het communiqué (Dit bericht lijkt wel min of meer in -tegenspraak met dat van de le pagina van dit blad, zodat mën er verstandig aan zal doen bedoeld bericht met re serve te aanvaarden. Meermalen worden in verband met politieke bij-oogmerken onjuiste sugges ties gedaan, waarop ook juist een Ne derlands woordvoerder heeft gewezen. Red. L.D.) RAGHAVE NAAR SINGAPORE. De Consul-Generaal van India, Rag- have, vertrekt morgen naar Singapore, waar hij Lord Killearn en de gouver neur van de Malaya Union zal bezx>e- ken. Voorts is hij van plan van Sin gapore uit naar Medan te gaan. Bin nen een week hoopt hij weer naar Batavia terug te keren. DE NEDERLANDSE DELEGATIE TER UNESCO. Op de samenkomst van de Unesco te Mexico-City is prof. dr. H. R. Kruyt benoemd tot voorzitter van de commis sie die de problemen van het cultureel contact met Duitsland zal hebben te bezien. Prof. mr. J C. Kielstra, Neder lands gezant te Mexico-City en voor zitter der Nederlandse delegatie, is aan gewezen als voorzitter van de begro tingscommissie, terwijl Prof. dr. F. L. R. Sassen tot vice-voorzitter van de sectie letteren en wijsbegeerte is be noemd. WEGEN IN ZUID-OOST-BRABANT DOOR SNEEUWVAL GLAD. De A.N.W.B. deelt mede, dat de wegen in Zuid-Oost-Brabant, speciaal rondom Eindhoven, door plotselinge sneeuwval spiegelglad zijn, dus vooi; het verkeer gevaar opleveren. VLIEGTUIGONGELUK BIJ SALERNO In de bergen rondom Salerno (Zuld- Italië) heeft zich een vliegtuigongeluk voorgedaan, waarbij 20 personen om het leven kwamen en 10 werden gewond. De stakingen in Frankrijk Marseille was vandaag een stille stad met ongeveer 85 pet. van haar arbei dersbevolking in staking, doch ook el ders in Frankrijk rolt de stakingsgolf voort De havenarbeiders te Parijs sloten zich aan bij hun stakende kameraden te Marseille en Nice, terwijl al het per soneel van safe-deposits in staking ging. De staking in 15,000'meelmaalderijen in Parijs en omgeving bleef heden voortduren en de mii|Hverkersstaking in het Noorden breidde zich uit tot door 150,000 **stakende mijnwerkers de steenkoolindustrie practisch verlamd werd. De grootste stakingsbeweging heeft plaats onder de metaalarbeiders van wie 350,000 man in staking zijn. Zij hebben de gehele nacht de wacht ge houden bij hun machines om even tuele acties om de staking te breken te beletten 12,000 man onderwijzend personeel aan de Parijse lagere scholen dreigen Vrijdag in staking te gaan en ook on der de ambtenaren heerst ontevreden heid. Soberheid overheerst Londen draa?t nog een masker: het masker van onverschilligheid, dat door de onafgebroken reeksen tegenslagen op allerlei gebied gewrocht is. Londen is nog grijs en koud aan de vooravond van een groot feest, dat, onder norma le omstandigheden, rijk en arm tot. uit gelaten feestvierder gemaakt zou heb ben. Maar de omstandigheden, die tot gro te versobering van de feestviering dwon- gen. hebben er tce bijgedragen Londen de glans en glorie te onthouden, die bij het huwelijk van prinses Elisabeth en Philip Mountbatten passen De versie ringen zijn beperkt gebleven tot de route van ongeveer vijf kilometer, die de bruidsstoet volgen zal. Daar is men nu bezig, zo goed als financier, en be schikbare werkkrachten het veroorlo ven. kleur en fleur te- brengen in de vuilgrijze Londense sfeer. Daar ziet men guirlandes, vlaggen en wimpels. Hoge palen, waaTaan vanen met de let ters „E" en „P" en de roos van Tudor. Daar zullen ook duizenden zich ver dringen om iets van de stoet te kun nen zien. Zelfs deze soberheidsversiering is kenmerkend teken des tijds aan critiek onderworpen geweest. Volgens 1 'n onlangs gehouden Gallup-pol] heeft een vierde deel van de beter gesitueer de ingezetenen van Londen^ de versie ring te sober geacht, terwijl" 36 procent •/an de armere Londense burgers deze minimale versiering nog te overvloedig vond. Maar hét eindresultaat was dan toch, dat 50 procent van de gehele be volking zich verenigen kon met hetgeen gedaan zal worden. De feestviering heeft tot nu toe vrij wel uitsluitend „achter de schermen" plaats gehad. Vijf koningen en zes ko ninginnen hebben zi ravond een dronk cp „Elisabeth en Ph lip" uitgebracht in de in crème en goud uitgevoerde „ban- quethall" in Buckingham Palace, waar koning George, koning Haakon van Noorwegen, koning Frederik van Dene marken koning Michael van Roemenië en koning Peter van Joegoslavië samen met koningin Helena van Roemenië, ko ningin Alexandria van Joegoslavië en koningin Victoria van Spanje tegen woordig waren en ook prinses Juliana en prins Bern hard zich onder de 42 gasten bevonden. Alle.> was van goud borden, vorker messen, lepels en kan delaars. terwijl dc- met goud afgezette rode uniformen der bedienden het ge heel opsierden. Alleen de maaltijd zel ve soep vlees en een nagerecht deed aan de soberheid van deze dagen herinneren. De glans van dit feest bleef tot op heden beperkt tot de schittering der prachtige juwelen, die de prinses aan geboden zijn en gisteren alleen door de bevoorrechte schenkers van een huwe lijkscadeau bewonderd zijn. De gewone Londenaar krijgt daar eerst veel later de gelegenheid voor. Londen draagt nog een masker, maar de Londenaars zullen ongetwijfeld op de dag zelf, juichend hun liefde voor het koninklijk huis en in het bijzonder voor de charmante troonopvolgster de monstreren om dan weer het masker op te zetten als zij door onversierde stra ten huiswaarts keren. GOUDEN JUBILEUM MEJ. A. ZWAAN. Het was vandaag 50 Jaar geleden, dat mej. A. Zwaan als 12-jarig meisje haar intrede deed op de fabriek van de Gebr. van Wijk. Jarenlang is zij in deze fa briek als breister werkzaom geweest, terwijl zij thans nog met opgewektheid haar maaswerk verricht. Ter gelegen heid van dit gouden jubileum is zij he denochtend ln de cantine der fabriek toegesprpken door de directeur, de heer J. G. J. Verheij van Wijk, die herinner de aan de grote toewijding en pllchtst betrachting, welke de jubilaresse al die jaren ten toon heeft gespreid. Als aan denken aan deze dag bood spr. haar een enveloppe niet Inhoud aan, terwijl hij haar tevens de gouden medaille, met begeleidend vererend getuigschrift van de Mij. van Nijverheid en Handel over handigde. Namens het personeel van de breierij voerde de werkmeester, de heer Hooidonk, het woord die eveneens een geschenk en bloemen aanbood. Ten slot te heeft de heer R. Marree namens de personeelsafdeling en het administra tief pérsoneel van de Vestestraat de ge lukwensen aangeboden, hetgeen ook hij met een bloemenhulde vergezeld deed gaan. Onder de indruk van al deze waar derende woorden en geschenken heeft mej Zwaan met een enkel woord haar dank uitgesproken. Dappere winkeljuffrouw Een grote juwelierszaak aan het Km mngsplein te Amsterdam kreeg giste*» ochtend een telefoontje van 'n Frans» man. Hij wild? de platina ring, bezet met briljanten, die reeds enige dagen in de etalage lag, bezichtigen. Om kwart voor twaalf des ochtendis zou hij naar het Koningsplein komen. De Fransman verscheen prompt op tijd en liet zich de ring tonen. Het viel de verkoopster echter op, dat, nadat de Fransman het doosje met de ring in de hand had gehad, de ring van uiterlijk veranderd was. Het heerschap had met de .Franse slag" de platina ring in zijn vestzak gestopt en een zilveren ring met een glazen steentje, die als twee druppels water op de echte leek, in het doosje gedeponeerd. Met ken nersblik bemerkte de winkeljuffrouw echter het xverschil onmiddellijk en zij drukte op een knop. waardoor de vooroeur automatisch werd gesloten. De Fransman kon deze kloeke geste van de verkoopster kennelijk niet apprecië ren en hij trachtte langs andere wegen de winkel te verlaten? Ook deze poging wist "de juffrouw echter te verijdelen. Ze sprong de Fransman op de rug en wist hem zo lang vast te houden tot personeel, dat zich achter in de zaak bevond, haar te hulp kwam en do Fransman overmeesterde. Deze kwam tenslotte op het bureau Singel terecht, hij bleek een 27-jarigo hotelbediende te zijn. die pas een week in ons land vertoefde. De \nan sprak geen woord Nederlands. De ring had een waarde van vijf en twintig duizend gulden. DE NEDERLANDSE BLOEMEN- EN PLANTENUITVOER NAAR DE V.S. Tijdens de besprekingen over de be perking van de invoer van- planten en bloembollen uit het buitenland, waarbij de Amerikaanse verklaringen ten gun ste van beperkingen waren, omdat plantenziekten bij de inspectie niet ont dekt zouden kunnen worden en aldus het- land binnendringen, heeft dr. H. G. Dekens van de Nederlandse vereni ging van plantenexporteurs tegenover de ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van landbouw verklaard, dat Nederland in het kader van het plan- Marshall „zijn eigen weg zou kunnen vinden", wanneer het tulpenbollen en andere planten vrij naar de V.S. zou kunnen uitvoeren. Dr. C. J Briejer van het Nederlandse ministerie van landbouw deelde mede, dat de Nederlandse bollenkwekers 2 millioen dollars per jaar uitgeven aan onderzoek naar plantenziekten en dat Nederland slechts schone en ziektevrije planten naar de V.S. zendt. HET VETO-RECHT. De politieke commissie der V.N. kon geen overeenstemming bereiken ten aanzien van het Amerikaanse voorstel om de kwestie van het veto-recht dooi de Veiligheidscommissie, die door de Sovjets wordt geboycott, in overweging te laten nemen. In een verdedigingsrede van het veto recht, welke twee uur duurde, ver klaarde de Sovjet-Russische afgevaar digde Gromyko: „Wat voor geschreeuw u ook tegen het veto zal aanheffen, suc ces zult u niet hebben". WESTMINSTER ABBEY VERZEGELD De Britse politie en militaire Intelli gence Service leggen heden de laatste hdnd aan de uitgebreide veiligheids maatregelen, die morgen bij het huwe lijk van prinses Elizabeth zullen wor den genomen. Nadat hedenavond in de Westminster Abbey de repetitie voor de plechtigheid zal zijn gehouden, zullen speciale poli tiemannen onder leiding van detective- inspector Holmes, die verantwoordelijk was voor de veiligheidsmaatregelen tij dens de conferentie der V. N. te Lon den, hqt kerkgebouw doorzoeken, dat vervolgens tot morgenochtend 6 uur zal worden verzegeld. De bruidsjapon van de prinses is he den aan het paleis afgeleverd, waarna de algemeen directeur van het mode magazijn, Mitchison, een zucht van ver lichting slaakte. Hij was voor de Japon verantwoordelijk en gedurende de tijd, dat zij gemaakt werd, borg hij haar elke nacht in eeji ander vertrek op terwijl hij vele malen 's nachts opstond om te zien of alles in orde was. Tranassovici, de onlangs afgetreden Roemeense ambassadeur te Londen, zal door de communist Cavaresco wor- aen opgevolgd. Brack, de voorzitter van het cen trale arbeidsbureau in de Russische zone van Duitsland, heeft op een conferentie van de communistische par tij in Hessen verklaard, dat er momen teel 20.000 arbeiders in de Saksische uraniummijnen werken. Mikolajczyk, de uit Polen gevluch te politieke leider, heeft gisteren een be sloten zitting van het Britse Lagerhuis toegesproken ov»r de toestand in Polen. LEZERS SCHRIJVEN. De Straatverlichting. Een lezer, die zich 's morgens vroeg tijdig naar zijn werk begeeft, klaagt er over. dat de straatverlichting zo vroegtijdig wordt gedoofd, dat hij zijn weg in donker moet zoeken. Naar aan leiding van deze klacht hebben wij ons in' verbinding gesteld met de directie der Stedelijke Lichtfabrieken, die ons mededeelde, dat de verlichting naar mate de zon later opkomt, later wordt gedoofd. Gistermorgen was dat om vijf minuten over zeven het geval. De di rectie zegde toe deze kwestie nog eens terdege onder ogen te zullen zien en dtl tijdstip iets later te stellen, wanneer de behoefte daaraan inderdaad blijkt. Velen en zeker onze briefschrijver zullen deze service ongetwijfeld op prijs stellen! BEURSO VERZICHT Amsterdam, 19 November Zag het er gisteren naar uit alsof het liquidatieproces voor Koninklijken was afgelopen, zo bleek heden dat dit niet het geval was. Wederom was er aaifbod te verwerken en werd vandaag de hoofd- koers vastgesteld op 415% of omstreeks 10 punten lager dan gisteren. In het overige gedeelte- van de markt zat niet veel tekening. De industriepapieren wa ren onregelmatig, Unilevers waren met een hoofdkoers van 285% een goede 2 punten beneden het vorige slot. De Cul tuurfondsen waren wat de Rubberaan delen betreft ongeveer hetzelfde. De ta bakken waren merendeels een paar pun ten luier, terwijl ook de Suikerfondsen iets lager waren. Een uitzondering werd gevormd door de Scheepvaartpapieren, die behoudens een enkele exceptie'lich telijk boven de vorige slotkoersen wer den genoteerd. De gehele markt maakte echtor de indruk dat het publiek niet veel wenste te ondernemen. De belang stelling concentreerde zich voornamelijk op Koninklijken, bij het slot werd ge handeld tegen 414. Unilevers avanceer den even tot 287, doch gingen daarna terug tot 285, de Philipsaandelen-wer- den later op de middag tegen 365 1/4 genoteerd bij een hoofdkoers van 367%, De minder courante industriëlen waren ongeveer prijshoudend. De Bankaande len waren zo goed als onveranderd. De Amerikaanse markt was stil, maar vas ter in overeenstemming met Wallstreet. Op de belegringsmarkt was de conver sielening 1947 aanvankelijk gedepri meerd en zelfs werd gehandeld tegen 97 15/16. doch later op de middag werd weer afgedaan tegen 98-1/16. De overige Nederlandse staatspapieren waren niet of nauwelijks ^veranderd. De koersen be wogen zich op ongeveer het vorige pelL

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3