De ontvangst van Truman's Congres-rede Weinig kans op herstel controle lonen en prijzen ilutdl PANDA EN DE MEESTER -GOOCHELAAR tU Frankrijk's inwendige strijd De Vrouw VAN DICK HERIOT Regering heeft bevel financiële „voor-mobilisatie" gegeven Linggadjati-gedachte verder doorgedrongen WOENSDAG 19 NOVEMBER. De oedreiging van het Europese her stel-program op lange termijn heeft zich in het Amerikaanse Congres ont wikkeld. toen een aanzienlijk aantal de mocraten zich aansloot bij de republi keinen om een hecht blok te vormen te gen het anti-inflatieprogram van pre sident Truman De radicale en onver wachte voorstellen, die Truman tav. prijsbeheersing en rantsoenering uiteen gezet heeft, schijnen in de afgelopen 24 uur het zwaartepunt in de huidige spe ciale zitting van het Congres van de buitenlandse aangelegenheden naar de binnenlandse verlegd te hebben. Het schijnt, dat Truman opnieuw voedsel gegeven heeft aan de bewerin gen. dat de ontzaglijke Amerikaanse ex port in, verband met het hulpprogram zo niet de voornaamste, dan toch een van de oorzaken zou zijn van de infla tie. Het heeft er ook de schijn van, dat de els van senator Taft, dat het plan- Marshall maximaal niet meer moet kos ten dan de huidige uitgaven voor het buitenland, meer steun ondervindt Bo vendien blijkt Truman een atmosfeer van bittere politieke tegenstellingen ge schapen en een krachtige beweging aan de gang gebracht te hebben tegen het verbinden van het land aan ieder hulp plan op lange termijn, voordat de kwes ties van binnenlands economische aard zijn geregeld. Er was echter niets, dat er op wees. dat deze reacties een snelle behande ling van het wetsontwerp voor tussen tijdse hulp in de weg zullen staan. Er was eveneens weinig te bespeuren van een vermindering van de steun voor het beginsel van het plan-Marshall op zich zélf. Welingelichte kringen »zyn van me ning, dat de voorstellen van Truman voor een wederinvoering van een con trole op lonen en prijzen en een rant soenering van verbruiksgoederen „ten dode zijn opgeschreven". De vakvereni gingen verzetten zich vierkant tegen de invoering van een loonstop, terwijl de zakenwereld, republikeinen en rechtse democraten zich onverbiddellijk tonen tegenover de andere twee voorstellen. De commissie voor de uitgaven van de Amerikaanse Senaat heeft gisteren geëist, dat de Amerikaanse voedselvoor raden worden geïnventariseerd .alvorens het Congres een beslissing neemt ten aanzien van president Truman's plan om Frankrijk. Italië en Oostenrijk tus sentijdse hulp te verlenen tot een be drag van 597 millioen dollar. MARSHALL OVER RUHRGEBIED Marshall, de minister van buiten landse zaken heeft te Chicago verklaard, dat hij zou aandringen op volledige be veiliging der reserves en industriële krachten van het Ruhr-gebied, opdat de voortbrengselen gebruikt zouden wor den voor het welzijn der gehele Euro pese gemeenschap. Voorts zou hij aan dringen op de instelling van een voor lopig centraal bestuur in een federatief Duitsland. Een en ander hoopte hij voor te stellen, wanneer men de volgende week in Londen tot het ontwerpen van een Duits vredesverdrag tracht te ge raken Marshall betichtte de Sovjet-Unie er van de ..tegenwoordige onbevredigende toestand in Europa" tot in het onein dige te willen doen voortbestaan Sinds de vrede .aldus Marshall, heeft de Sovjet-Unie een houding aangeno men, die bij ons volk wrok moest wek ken. De Belgische koningskwestie NAAR OPLOSSING WORDT GESTREEFD. Naar ingoed-ingelichte kringen ver luidt, zou de Belgische regering nog voor het einde van dit jaar tot een op lossing van de Koningskwestie wensen te geraken. Slechts weinigen is 't hier bij evenwel duidelijk, welke houding de regering hierbij zal aannemen en tot welke besluiten zij zal komen. Het ver slag van de commissie Servais, de com missie die een onderzoek tieeft inge steld naar de houding van de konlnj tijdens de bezettingsperiode, het ant woord daarop van oud-minister Pierlot, 'n rapport van ex-min. De Vleeschauwer en een repliek ^'an de commissie Ser vais op het verslag van Pierlot hebben de toestand niet duidelijk gemaakt, hoewel deze documenten misschien de verdienste hebben aan te tonen, dat, al mocht de koning verwijt treffen, dit toch even goed geldt voor bepaalde mi nisters. Intussen zou het de meerder heid van het Belgische volk wel duide lijk zijn geworden, dat de argumenten die tegen de koning worden aange voerd, weinig steekhoudend zouden zijn en devorst bij al zijn handelingen steeds het welzijn van België voor ogen zou hebben gehad. De historische pa gina's, waarmede Pierlot de beschuldi- gingsacte tegen de vorst heeft be zwaard, zouden hebben doen uitkomen, hoezeer dit conflict ook van persoon lijke aard is. Van enige zijden wordt naar vo ren gebracht de wenselijkheid van een terugkeer der koningskinderen naar België, zelfs van liberale kant- Van socialistische zijde wijst men intussen op dat een terugkeer van de prinsen naar België bij de koning slechts weinig gehoor vindt. Ingezonden Mededeling (jp&Ül UX&1- Zware brand in Nieuw-Zeeland 31 DODEN. Een catastrofale brand heeft op het drukste uur van de dag, gewoed in het vier verdiepingen tellende warenhuis van Ballentyne limited te Chrlstchurch op Nieuw-Zeeland. Het vuur verspreid de zich snel door het gebouw en in de bovenste verdiepingen werden winkel bedienden en klanten volkomen geïso leerd. Volgens de laatste berichten is het dodencijfer 51. De grote omvang van de brand is gedeeltelijk te verkla ren uit de aanwezigheid van grote hoe veelheden brandbaar materiaal in het gebouw. De brandweer stond voor een hopeloze taak en bepaalde zich in hoofd zaak tot het voorkomen van uitbreiding van de brand naar belendende gebou wen. De oorzaak van de brand is niet bekend. (United Press) „GEHEIME REGERING" IN JAPAN. Japanse regerlngsfunctionnarissen heb ben berichten bevestigd, volgens welke er in Japan een wijdvertakte onder grondse beweging bestaat, die de ..ge heime regering" genoemd wordt en die Voornemens is alle tijdens de bezetting^. In Japan bereikte veranderingen onge daan te maken. Een functionaris zeide, dat de onder grondse beweging uit vroegere leger- en vlootofficieren bestaat, die- niet bereid zijn de Japanse nederlaag te aanvaar den. OPROEP TOT STAKING IN DE GROTE HOTELS TE LONDEN. De betrokken vakverenigingen hebben het keuken- en bedieningspersoneel ln de grote hotels te Londen Clarige, Ber keley en Savoy, die overvol zijn met ko ninklijke en andere hoge gasten voor het huwelijk van prinses Elizabeth, bevel ge geven heden in 6taking te gaan uit pro test tegen het ontslaan van een keilner in hotel Savoy, waarover reeds 13 dagen een geschil gaande is. SARAGAT WIL TERUG. ^aragat, de leider van de Italiaanse dissident-socialisten, heeft doen weten, dat zijn partij bereid is zich weer met de socialistische meerderheidspartij te verenigen, op voorwaarde, dat de leider van die party, Nenni, by de algemene verkiezingen in de aanstaande lente niet uitkomt op een gemeenschappely- ke ïyst met de communisten, doch met eén aparte socialistische lijst. SPAANS PROTEST DOOR ENGELAND VAN DE HAND GEWEZEN. Groot-Brittannië heeft een Spaans protest, waarin werd geprotesteerd te gen het feit. dat 'Bevin de vorige maand in Londen een onderhoud had met de Spaanse monarchist Gil Robles (fen de Spaanse socialistische leider Prieto. van de hand gewezen. In het antwoord wordt- verbazing uit gesproken over het Spaanse protest, daar het vanzelfsprekend wordt geacht, DE STATUS VAN JERUZALEM. Volgens het verdelingsplan voor Pa lestina zal Jeruzalem een internationale zone worden. De gouverneur zal worden gekozen op grond van speciale kwalitei ten. zonder aanzien van nationaliteit, doch hij zal geen Palestijns burger mo- $en zijn. Hij zal een speciale politie macht vormen, te recruteren buiten Pa lestina. Tien Duitse mijnenvegers voor de Kon. Marine Sinds de bevrijding heeft de Kon. Ma rine, voor het vegen van mijnen op de Noordzee en ln onze- zeegaten, o.m. 23 v.m. Duitse mynenvegers, benevens een münenveeg-moederschip. in gebruik. Al deze schepen zyn nog bemand met per soneel van de Kriegsmarine. Administratief ressorteren tien van de mynenvegers onder de Engelse marine. Deze tien zullen binnenkort definitief in ons bezit overgaan, terwijl het Duitse personeel naar huis gezonden wordt. Men verwacht dan ook de dertien ove rige mynenvegers en het moederschip, welke onder de .Amerikaanse marine res sorteren eerlang aan de Kon. marine zullen worden toegewezen. DE „WILLEM RUYS" VAN PROEFTOCHT TERUG. Gistermiddag is de „Willem Ruys", terugkerend van de technische proef tocht, de Nieuwe Waterweg binnenge varen. Het heeft te Rotterdam' in de Schiehaven ligplaats genomen. NIEUWE REGERING IN SLOWAKIJE De Tsjecho-Slowaakse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan een nieu we ïyst van leden van de Slowaakse raad van commissarissen. Aldus is een einde gekomen aan de crisis, welke veroor zaakt was door het aftreden van de oude raad op 31 October j.l. in verband met het ontdekken van complotten en de precaire voedselsituatie in Slowakije. In de nieuwe raad zal de democratische partij vertegenwoordigd zijn door zes le den, terwijl drie zetels zijn toegewezen aan de sociaal-democraten en de vry- heidspartij, welke beide tot nog toe niet vertegenwoordigd waren, en een onaf- hankeiyke rechter, die het departement van justitie zal beheren. De communis tische vertegenwoordiging van vyf leden biyft onveranderd. De onafhankelyke generaal Ferenclk houdt het departe ment van binnenlandse zaken. Voorzit ter van de raad biyft de communist dr. Husak. Communisten gaan voort alle werk stil te leggen Geen regering der centrum- g'»y besluit werd partijen? Begroting „Overzeese Gebiedsdelen" weinig overzichtelijk. TWIJFEL AAN BELANGRIJKHEID VAN TAKEN. Aan het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het hoofdstuk (Overzeese Gebiedsdelen) ontlenen wy; dat som mige leden er op wezen, dat naar buiten de indruk wordt gewekt, als zou het ministerie stroef en weinig efficiënt werken Of de bezetting der topfuncties op het departement wel ln overeenstem ming is met de belangrijkheid der te vervullen taken, werd door hen 'letw'j- feld. Vele leden spraken hun afkeuring er over uit. dat de regering blijkbaar na laat de vertegenwoordigende lichamen der Overzeese Gebiedsdelen, voor zoveel aanwezig, te horen ln gevallen, waarin het aangelegenheden betreft, die het ge hele Koninkryk raken. Van verschillende zyden werd opge-, merkt, dat de begroting een weinig over zichtelyke indruk maakt. Algemeen betuigde men instemming met de voorgenomen grondwetswyziging, die het mogelijk zal maken eén nieuwe staatsrechteiyke structuur van het Ko ninkrijk tot stand te brengen. Naar het oordeel van zeer vele leden opënt dir. zowel voor Indonesië als .voor de West- Indische rijksdelen de mogeiykheid tot een vreedzame realisering van hun rechtvaardige verlangens, terwijl het te vens zal strekken tot een versterking van de onderlinge band tussen de delen van het gemenebest. Financiële moeilijkheden voor Curasao weggenomen De Franse minister van binnenland se zaken, Depreux, heeft de Nationale Vergadering gisteravond gewaagd de parlementaire onschendbaarheid van de communistische afgevaardigde Jean Christofol en het communistische lid van de raad der republiek Leon David op te heffen. Beiden worden er van beschuldigd be trokken te zyn geweest bij de ordever storingen te Marseille. Het verzoek werd met boze kreten van de zijde der com munisten begroet, maar met een luid gejuich van de rest der Kamer. Toen Depreux verklaarde, dat er zich een aantal buitenlanders onder de demon stranten te Marseille hadden bevonden en dat Frankryk niet kon toelaten, dat buitenlanders de orde in het land ko men verstoren, riepen de communisten: „En hét leger van Anders dan?" (Het Poolse leger van generaal Anders, dat tijdens de oorlog aan de zyde der geal lieerden heeft gevochten. Velen er van weigerden later naar Polen terug te keren). De communistische afgevaardigde An- dré Marty, leidende persoonlijkheid aan republikeinse zyde tijdens de Spaanse burgeroorlog, riep uit: ..Er lopen gewa pende mannen van Anders in Parys rond, maar de regering doet niets, om dat zü fascisten zijn", Op dit ogenblik ontstond er een tumult en de rede van de minister ging gedurende verscheidene minuten in het lawaai op. Er weerklonk wederom een applaus van de zyde van rechts en 't centrum en een afkeurend geroep van de zyde der com- dat Bevin een onderhoud had met Ro- munisten, toen Depreux zei, dat de ge- bles en Prieto. Groot-Brittanïlië wilde beurtenissen te Marseille zeer ernstig zich niet- in de binnenlandse aangele- zjjn en de regering haar plicht tegenover genheden van Spanje mengen, doch alle opstandige elementen zal vervullen, stek zyn afkeer van 't huidige Spaan- De vergadering bleef stormachtig en sè regiem met onder stoelen of banken. I men bleef elkaar tol het einde bittere Van gewooniyk welingelichte zijde ver luidde. dat Paul Reynaud géén deel zal uitmaken van de nieuwe Franse rege ring. waarover besprekingen gaande zyn tussen de leiders van de midden-par tyen. Leon Blum zou in beginsel bereid zyn de leiding op zich te nemen van een regeling op basis van de midden- partyen en strevende naar een verzet tegen de druk zowel van de zyde dei- communisten als van de RPF van De Gaulle. Waarnemers betwyfelen echter, of hy wel in staat zal zijn een regering te vormen, welke kan rekenen op een hechte meerderheid in het parlement. Reynaud zou gestrand zyn op de door hem gestelde eis. dat de nieuwe rege ring vriendschappeiyk zou staan tegen over generaal De Gaulle. De algemene staking is gelast voor alle 200.000 metaal-arbeiders ln het ge bied van Parijs. In de vitale mijnen in^ het Noorden van het land waren ongeveer 130.000 mynwerkers in staking. Er is ook geen verbetering ingetreden in de stakings toestand in Marseille, waar minstens driekwart van de werkende bevolking sedert het begin van de vorige week staakt. De arbeiders der Citroën- en Hotchkissfabrieken hebben zich bij de stakenden van de Renault-, Penhard- en Simcafabrieken gevoegd. De Franse auto-industrie is hierdoor byna geheel stilgelegd. De Franse nationale vergadering heeft met 400 tegen 184 stemmen een com munistische motie verworpen, waarinde regering werd verzocht onmiddellijk een datum vast te stellen voor een ministe rieel rapport over het politieonderzoek in het kamp Beauregard. GOUVERNEUR KASTEEL BOOD LUNCH AAN. De gouverneur van Curasaodr P. Kasteel, heeft verklaard, dat het doel van zyn reis naar ons land volkomen bereikt is. Tengevolge van zijn besprekingen j blyft Curasao in het sterlingblok. maar de moeilijkheden, welke voor Curacao waren ontstaan in verband met de niet-inwisselbaarheid van ponden tegen dollars, zijn geheel weg genomen. De gouverenur heeft Maandagavond -een lunch aangeboden, waaraan aanzaten de ministers Beel. Lieftinck, Jonkman en Götzen, de oud-minister P. A. Kerstens, de thesaurier-generaal, dr. Treep, de di recteur van de BPM, mr. Van Hasselt, de Commissaris van de HPM, prof. A. S. Oppenheim, de dir. van de KLM, dr. A. Plesman, de Curacaose vertegenw. op het Dep» van Overzeese Gebiedsdelen, dr. da Costa Gomez, alsmede de gehele Cu- ragaose delegatie. De gouverneur heeft hierbij de regering (in het byzonder dr. Treep) dank gezegd voor haar effectieve medewerking aan de oplossing van deze kwestie. Dr. Kasteel is vandaag per KLM via New York naar Curacao vertrokken. Text ielgoederen-distributie voorlopig niet vrij HANDHAVING DER HUIDIGE VORM WORDT BESTUDEERD. Het Ministerie van Econ. Zaken deelt mede, dat van een beslissing in zake het vrijkomen van de distributie an textielgoedercn geen sprake is en voorlopig geen sprake zal zijn. Wel wordt momenteel bestudeerd in hoeverre de textiel-distributie in haar. huidige vorm gehandhaafd moet biyven. De hierby betrokkenen zyn overwegend de mening toegedaan, aldus het mini sterie, dat deze distributie niet zou moe ten worden opgeheven. Luit. Generaal Spoor wekt predikanten op. MEN HEEFT U IN INDONESIË NODIG! De legercommandant Luit. Generaal S. H .Spoor, heeft in een radiorede voor de Nederlandse strijdkrachten de pre dikanten in Nederland opgewekt naar Indonesië te gaan. omdat er in Indo nesië een groot gebrek aan veldpredi kers bestaat. Abonnementsprijzen Ned. Spoorwegen worden 15 verlaagd. MET INGANG VAN 1 JANUARI. Ten einde mede te werken aan het streven der. regering om tot zo laag mogelyke prijzen te geraken, hebben de Ned. Spoorwegen thans besloten de prijzen van alle abonnementskaar ten met ingang van 1 Januari 1948 te verlagen met ongeveer 15%. Het be treft hier de algemene abonnements kaarten, de maandtrajecten, de weck- trajectkaarten, de weekkaarten en de jeugdkaarten. FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 73). Geloofde hy je niet? Onzin! zei Kathryn met nadruk, terwyi ze, zonder er verder een opmerking over te maken, constateerde, hoe Amie styfjes „meneer Heriot" gezegd had, terwyi ze het de laatste tyd samen altyd over „Alan" hadden. Heus niet, hield Anne vol, en dat maakte alles nog veel erger voor my. Ze keek uitdagend. Zeg hem dat maar. als hy je de pa rels terugbrengt. Dat zal ik doen, verzekerde Kathryn haar, en hy zal zyn. ver ontschuldigingen aan moeten bieden, lieve kind! Geloof je, dat je je dan prettiger zult voelen? Ik wil helemaal niet, dat hy zyn excuses aanbiedt, zei Anne in de contramine, ik wil alleen maar, dat hij de gang van zaken kent. Tot dit punt was hun discussie ge vorderd, toen Geoffrey binnenkwam om Kathryn goedendag te zeggen, daar hy direct na de lunch weg zou gaan om zyn trein naar de stad t- halen. Hij, op zijn beurt, moest ook verslag uitbrengen over het feest, en aangezien hy vele plaatselyke groot heden kende, was hy in staat Amies beschryving aan te vullen, en weldra viel Kathryn van de ene lachbui m ae andere om zyn verhalen: Die jon gen Hammond van Claypens was ei met zijn zusters, alle vijf, ik dacht dat er nooit een eind aan zou komen by die volksdans, waar'oy steeds weereen andere juffrouw Hammond voor me stond....; Mevrouw Fuge zag er vor- steiyk uit in donkerrood satyn, die schijnt met haar eenden geen slechte zaken te doen. En de vrouw van de tandarts, ik herinner me haar naam niet. had' de mooiste permanent, die ik ooit gezien heb. En dan was er nog het Lambert-groepje: cén lange ma gere platina-blonde. één dito dikke, twee weinig opvallend; :i;anspersonen èn Alan. En Sheila zeil' niet te verge ten, die erg deftig deed En zag myn kleine Anne er lief uit? Anne was de mooiste van alle maal! Ondanks zichzelf voelde Anne zich blozen en ze ontweek Geoffrey's blik. Ik heb daarnet zo van haar op myn kop gehSd om die nare parelszei Kathryn. Dat was de schuld van dat Lam- bert-kind. En die goede, brave Alan was ook niet direct tactvol te. noemen. Maar hy kreeg zyn verdiende loon. Anne weigerde met hem te dansen, nietwaar Anne? Waardoor zyn hart wel gebroken zal zyn, maar ben ik van overtuigd zei Anne droog. En ik geloof, dat jullie nu wei genoeg over myn per soontje gesproken hebt, althans voor vandaag. Er was emge handigheid voor nodig, maar Geoffrey slaagde er toch ln An ne mee te krygen naar het portaal, toen hy Kathryn verliet, zyn noncha lante manieren waren verdwenen, toen hy zijn hand uitstek en haar hand in de zyne nam. Anne, lieve kindje zei hy ern stig, dat dwaze incident van gis teravond zit je nu 'toch niet meer dwars, is het wel? Ik voel me verant- woordeiyk. Natuurlijk niet zei Anne snel. En jy moet je er niets^van aantrek ken, Gqoff. Het was toch jouw schuld niet! Ze wilde haar hand losmaken, maar hy hield deze stevig vast. Ik moet vanmiddag dadelijk te ruggaan, maar ik kom, zodra ik kan, weer hiervind je dat niet erg? Natuuriyk niet zei ze weer, terwyi ze de verlegenheid, die ze voel- dë opkomen, trachtte te onderdrukken. We zullen allemaal erg bly zijn, als je weer komt J ij ook? Hy legde de nadruk op „jy" en hy keek haar zo smekend en nederig aan. dat Anne niet anders kon doen dan glimlachend antwoorden. Natuuriyk terwyl ze in zichzelf wenste, dat hy haar nu eindelijk zou laten gaan. Vooral toen Alan, in ry- costuum uit zyn kamer aan het an dere eind van het portaal kwam, en ln hun richting liep. Maar hierin dacht ze snel, was ook een mooie af leiding gelegen. Min of meer buiten ademwzei ze 'tot hem, terwyl ze zicU omdraaide, zodat Geoffrey haar los moest laten: O, meneer Heriot Kathryn wilde U even spreken Waarover? vroeg hy kortafs Anne keek hem uitdagend aan en haar ogen stonden vyandig. Over die geschie denis met ae pareis.. Hun blikken ontmoetten elkaar en Alan barstte.opeens in een niet te be heersen woede uit. Die parels kun nen barsten zei hy ruw en rende de trappen af. (Wordt vervolgd) Ingezonden Mededeling op do pijnlijks plok, bestrijdt GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. PIJNSTILLENDE WATTEN Minister Beel en Lieftinckaan 't woord Veel critiek op Buitenlandse zaken (Van onze parlementaire Redacteur). De Tweede Kamer beëindigde giste ren de algemene beraadslagingen over de Ryksbegroting-1948. Achtereenvol gens repliceerden de heren Korthals, Vonk. Teulings, v. d. Goes, Romme, Hoogcarspel, Hofstra en Wagenaar. M'inister-president Beel deelde in zyn antwoord oa. mede, dat het deelnemen van de militairen aan de verkiezingen een onderwerp van studie uitmaakt. Er is de regering nog niets bekend van het terugtreden van enige vertegen woordigers van het M.O. uit het over leg met de regering. Maar ook al zou zulks het geval wezen, dan zal dat de regering niet beletten haar plan uit te voeren, dat belangryke verbeteringen bevat. De door de heer Romme gewens te herziening: der Grondwet wat betreft de bescherming der democratie, die hy met bekwame spoed ter hand genomen wilde zien, is bij de regering in over weging. De politie-actic in Indlë heeft de benauwenis der ingesloten steden op geheven, de voedselpositie verbeterd en een economische opleving mogelijk gemaakt. Voorts is de Linggadjati- gedachte daardoor over een groter gebied doorgedrongen; steeds meer nationalisten zyn bereid, mede te werken. Het optreden der Commissie van goede diensten schept de kans, dat aan de voorwaarden \l*ordt vol daan, om tot hervatting der bespre kingen met de Rcpoeblik te komen. Wat betreft het gaan van ministers naar Indië; is nooit iels door de rege ring gepubliceerd. Of en op welk tyd- stip er ministers naar Indië pullen gaan, zal door de regering Worden beslist. Op dit ogenblik is dat tijdstip er zeker niet. De idee van de heer Romme, en de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen uit de omzetbelasting te halen, zal spr. gaarne in het kabinet onderzoeken. Ook de zgn. democratisering van onze De minister van Financiën becyferde buitenlandse vertegenwoordiging werd ln zyn antwoord dé netto staatsschuld j onc3er de loupe genomen. 3,4 milliard aan goederen te impor teren? zb riep spr. uit, daaraan haas tig toevoegend: allemaal broodnodige artikelen! Wat betreft de Marshall-hulp, zo is het voor >eder, die het wel meent oiet ons volk. te hopen dat zy op tijd komt, aldus spr. tegenover de Heer Wagenaar; en tegenover de heer Korthals wil spr. de jndruk wegnemen, als zcu de rege ring „op zien komen spelen". Zij is liurd bezig met maatregelen en voor 1948 is een bezuiniging reeds geruime tyd in bewerking. Om het in militaire termen te zeggen: het mo bilisatie-bevel is niet gegeven; wel gaf de regering het bevel „voor-mo- bilisatie" uit. De algemene beraadslagingen waren hiermede afgelopen. Hoofdstuk I, VII A (1 en 2) en XTV der Ryksbegroting en de Wet op de Middelen werden vervolgens z:h.st. goed gekeurd. 's Avonds werd tijdens de behande ling begroting Buit. Zaken menig woord van critiek op de UNO geuit. Oe inter nationaal voelende èn werkende heer Serrarens (Kath.) wees op het veto recht als de grondfout in de construc tie der VN. en de heer Zandt (S.G.) fulmineerde tegen de V.N. gelijk hy dat altijd tegen de Volkenbond heeft ge daan Het rapport over de Ned. mili taire Missie in Berlijn, het rapport van de Commissie-Cleveringa over de hou ding onzer legaties in diverse hoofdste den gedurende de oorlog en, al valt dit strikt genomen bulten de competentie \^n het Dept. van Buit. Zaken, het rapport van de commissie inzake de geste van het Rode Kruis, gaven aan leiding tot felle critiek. Eerstens al, cmdat zy nog niet zyn overgelegd (al leen van eerstgenoemd document is een exemplaar ter vertrouwelyke kennisne ming ter griffie der Kamer neerge legd; er kan dus evenmin over gespro ken worden), en vervolgens om de waarschynlijke inhoud dier rapporten. 2). Panda liet er geen gras over groeien. Hy had geen geld om van nacht een kamer te betalen of een bed te huren en dat is een lelyk ding. Daarom holde hy de stad in en liep regelrecht naar het Grand-Hotel. Het was een deftig hotel met een grote hall en een gewichtige portier en hoge zui len en alles wat er by hoort en Panda voelde zich wel een beetje verlegên. „Ik ehik wil graag meneer Po- cus Sahib of zo spreken!" zei hy tegen de portier. „Dat is een tovenaar, die hier woont! Ik heb een brief van hem ontvangen, kyk maar!" „Hm!" zei de portier. „Ik zal eens zien of die heer thuis is. Een ogenblikje!" Hy greep de telefoon en voerde een kort gesprek. „Meneereh.... Po- cus is er!" zei hy. „Tweede verdieping, derde gang rechts, vierde gang - links, kamer negenhonderd vijfenveertig! Ga je gang, maar veeg eerst je voeten. Me neerehPocus is erg precies in die dingen. Hy is een hooggeplaatst vreemdeling!" Panda werd nog zenuwachtiger dan hy al was.... in '45 op 21% milliard, op 30 Juni '47 op 22.8 milliard gld. Het komt gewenst voor, een groot deel der vlottende schuld te consoliderendoch eerst komt de conversie. De rente was in '46 700 millioen en voor '48 geraamd op 572 millicen gld. In de laatste twee jaar is totaal ruim 2% milliard aan buiten lands crediet opgenomen, en wel tegen 3 3/j4 p.Ct. aan obligaties in Amerika en tegen 31/4 p.Ct. plus 1 p.Ct. com missie voor extra risico van de Intern. Bank De koersen van onze staatsfond sen staan goed, al ls daarby natuuriyk van invloed dat er belasting-faciliteiten aan verbonden zyn. Vorig Jaar werd voor 125 millioen dollar en dit jaar voor 100 millioen dollar aan Amerikaanse fondsen vrywillig geliquideerd. Het tekort op de Rijksbegroting be droeg in '46 2,6 milliard, ln '47 2,1 milliard en voor '48* wordt het ge raamd op 1,5 milliard gld. Onze deviezenpositie is ongetwijfeld precair, aldus de heer Lieftinck. Maar de goudvoorraad is slechts zeer wei nig geslonken 'sinds de bevrijding en is onlangs vergroot door terugvoering van geroofd goud. Als ons crcdiet geschokt zou zyn, hoe was het dan mogelijk om in de eerste tien maanden van 1947 voor Of onze ambtenaren van Buit. Za ken in het buitenland van adel zfjn of niet, doet niets ter zake, maar het komt erop aan, dat ze adel van ka rakter hebben, aldus de Kath. afge vaardigde. De minister moge een les uit de critiek trekken; dat is niet overbodig, besloot spr. Vanzelfsprekend werden ook de toe stand in Europa en de algehele wereld situatie ln behandeling genomen. Aan vallen op het communisme als van de heer Bruins Slot deden in felheid niet voor de critiek op het departement inzake zyn gebrek aan voorlichting van het parlement onder. Anderen pleitten voor een oplossing van het Duitse pro bleem. dat niet alleen de hongersnood van zeker 40 millioen mensen omvat, doch de principiële vraag of de mens nog wel in Europa kan leven, gelyk de heer Ruygers (Arbeid) het uitdrukte. De heer Roolvlnk (Kath.) wenste, de gevolgen ongedaan te zien gemaakt van de erkenning destijds door Nederland van de Oostenrijkse Anschiusz bij Duits land. Zo wisselden de onderwerpen elkaar in bonte verscheidenheid af en de heer v. Boetzelaer zal het niet gemakkelijk hebben, om op alles een bevredigend antwoord te geven.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2