„Ik maakte geen politieke propaganda op de school" Bange uren aan boord van de „Holland" WEERBERICHT Ir. J. J. Valkenburg Maar„Voorschrift is voorschrift" Bemanning in hel van explosies Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 19 NOVEMBER 1947 No. 26240 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J; W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Europa in afwachting! Zaterdag schreven we, dat het plan- Marshal de verwezenlijking begon te naderen. Weinig konden wij toen ver moeden, dat president Truman het in bijzondere zitting bijeen geroepen Ame rikaanse Congres op zichzelf al een feit van grote betekenis! zulke dras tische voors.tellen zou voorleggen, als het geval is geweest. Voor Europa heeft Truman een taal gebruikt, die algemeen weerklank zal vinden. Behalve natuurlijk bij de com munisten, die niets zozeer vrezen dan het algemeen herstel, want dan verliest hun propaganda alle kracht en gaat hun invloed vanzelfsprekend in snel tempo te loor. Europa hunkert naar de steun van overzee, die een onmis baar element is geworden, ook al wordt erkend, de noodzakelijkheid om eigen krachten zoveel mogelijk in te span nen, waarmee trouwens een bescheiden begin is gemaakt. Zonder hulp van de Ver. Staten zal Europa zich echter niet kunnen redden en dreigt ons oude we relddeel, dat als bakermat der wereld, beschaving nog altijd waarde heeft, verloren te gaan in de communistische baaierd. Hetgeen het einde der bescha ving zou betekenen en tevens het einde Van alle hoop op een menswaardig be staan, dat immers gegrondvest is op vrijheid van het individu, In de plaats daarvan zou komen de staats-slavernij, slechts te handhaven door een systeem v^n Gestapo-allures. Het is nog niet zo erg lang geleden, dat Europa daarmede kennis maakte Weinig begrijpelijk is daarom, dat deze les niet geheel afdoende is ge weest en dat in West-Europa het ge vaar nog niet geheel is afgewend en verdreven. Al breekt de dageraad in dit opzicht gelukkig door. Voor Europa dan, zoals gezegd heeft Truman's rede slechts gaarne gehoorde klanken gebracht en daar klinkt een eenstemmig koor van instemming. Zakelijk gesproken, leeft in Amerika ook wel het begrip, dat men Europa niet aan zijn lot kan overlaten, wil men het niet verloren zien gaan. En ook in Amerika beseft men maar al te goed, dat de terugslag daarvan ook in Ame rika weinig minder dan een catastrophe zou veroorzaken. Laat ons maar rond uit zeggen, dat eigen-belang voor Ame rika een hartig woordje meespreekt in zake de bereidverklaring om ons we relddeel te hulp te komen. En dat mag men niet kwalijk nemen. Nog altijd geldt de waarheid van het oude spreek woord: het hemd is nader dan de rok. Het eigen-belang alleen reeds dwingt Amerika tot ingrijpen. De Europese markt kan niet worden gemist, anders vervallen de Ver. Staten in een niet te berekenen werkloosheid met alle funes te gevolgen van dien. Afgezien derhalve van enkele „die hards" zal men in Amerika op zich zelf weinig verzet vinden tegen steun-ver- lening aan Europa, al kan men over de omvang daarvan natuurlijk nog wel van mening verschillen. Toch zijn de cijfers van het plan-Marshall, getoetst als' zij zijn aan de harde werkelijkheid, vermoedelijk wel aanvaardbaar voor het Congres. Vooral wat betreft de di recte hulp aan Frankrijk, Italië en Oos tenrijk, die als het ware zitten te sprin gen op spoed-eisende hulpverlening, zouder welke zij het niet zullen kun nen redden. Truman heeft nu echter in de eerste plaats de Amerikaanse situatie in het geding gebracht en al is dat voor Ame rika zelf alleszins verklaarbaar, daarin schuilt tevens voor Europa een niet te miskennen gevaar. Men weet hoe de weigering in demo cratische kring om af te zien van het oorlogstoezicht op lonen en prijzen ge leid heeft tot de republikeinse overwin ning bij de verkiezingen voor beide lichamen van het Congres, zodat de president thans moest spreken tot een republikeinse meerderheid. Wel is waar heeft Amerika aan den lijve de gevolgen gevoeld van de op heffing van dit toezicht in de vorm van sterke prijsstijgingen, waardoor het leven in de V. St. zelf met tientallen percenten steeg en de uitvoer aanzien lijk daalde, zodat de stemming voor de democraten gunstiger is geworden, ge lijk/bij verkiezingen in enkele staten zeer duidelijk naar voren kwam. Er dreigde een zekere inflatie, het valt moeilijk te ontkennen. Doch nu heeft Truman als het ware de knuppel regel recht in 't hoenderhok geworpen door zich in de eerste plaats te keren tegen deze inflatie-gevaren en feitelijk voor te stellen terugkeer tot het afgeschafte systeem van beperking van ds vrije handel, zelfs voor rantsoenering schrikt de president niet terug! Zie, zo wordt in Amerika, waar vol gend jaar presidentsverkiezing moet plaats vinden, de politieke strijd in al le felheid ontketend en we vrezen, dat dit ten gevolge zal hebben een lang duriger debat dan voor Europa's wel zijn wel wenselijk is. Zodoende zijn in het geding gebracht de kansen van eni ge candidaten voor het presidentschap. Zie b.v. reeds het krachtige verzet van senator Taft. En al staat vast, dat Truxuau's voor stellen getuigen van een vooruitziende blik. de republikeinen worden er danig door in het nauw gebracht. Gelukkig scharen beide- grote arbei dersorganisaties, die straks de doorslag zullen geven, zich achter Truman, zo dat de republikeinen zich nog wel eens zullen bedenken, doch geheel veilig is de lucht niet. KOUD. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk wind uit Oostelijke rich tingen. Later veranderlijk. Zwaar be wolkt met opklaringen. Plaatselijk enige lichte sneeuw en hier en daar nevel of mist. In de nacht op verscheidene Isen weer lichte vorst. Voormalig H.B.S.-leraar ,voor Leids Tribunaal Het Leids Tribunaal, dat zich gister middag onder grote belangstelling, vooral van de zyde der onderwijsautori teiten, ruim vier uur met de behande ling van de zaak tegen ir. J. J. Valken burg, voormalig leraar aan de Gem. H.B.S. te dezer stede en assistent van de politieke inspecteur van het Ned. onderwijs, heeft bezig gehouden, heeft daarmede tot op heden één van zijn belangrijkste zaken afgedaan. Ir. Valkenburg, die voor een zeer be langrijk deel zijn eigen verdediging voerde en daarbij rtiaar steeds weer betoogde, dat hij zich stipt heeft gehou den aan een circulaire van de toenmali ge secretaris-generaal van het departe ment van Onderwijs, Opvoeding en Cultuurbescherming, prof. J. van Dam, waarin gezegd werd, dat het van grote betekenis was, dat op de scholen orde en tucht worden gevonden, verklaarde telkens met zeer veel nadruk, dat aan alle door hem gerapporteerde gevallen de gedachte ten grondslag lag het onderwijs te behoeden voor een drastisch ingrijpen der bezettende macht. Hoffmann in oppositie Nadat de president, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, de belangrijkste ten lasteleggingen had doen voorlezen, werd verdachte allereerst ondervraagd naar zijn toetreding tot de N.S.B. in Sep tember 1940. Prompt hierop verklaarde besch., dat hij na opheffing van het ambtenarenverbod tot deze beweging was' toegetreden omdat hij in haar het middel zag, dat ons land en volk naar een betere tóekomst kon leiden. In zijn kwaliteit als vertegenwoordiger van het Opvoedersgilde had hij maar zeer wei nig wetfn te presteren, terwijl hij als plv. kringvormingsleider nooit dienst had gedaan, dit laatste omdat de eigen lijke kringwormingsleider, de heer Van Ham, altijd trouw op zijn post was. Ook zijn voor de radio uitgesproken rede voor het Opvoedersgilde achtte verd. niet bezwarend, omdat hij daarin ge dachten had ontwikkeld, welke thans de heer Godfried Bomans in „Elsevier" voorstaat en die betrekking hebben op de zelfwerkzaamheid der leerlingen. In het nat.-socialistisch weekblad „Opvoe ding in volkse geest" zouden nooit ar tikelen van hem zijn verschenen. Hqe- wel besch., meerdere malenvergaderin gen van de N.S.B. had bijgewoond, had hij slechts eenmaal een bijeenkomst van de Germaanse SB. bezocht; het N.S.B.- insigne had hij op school eerst gedra gen, nadat hiervoor door de secretaris generaal van Onderwijs toestemming was verleend. PROPAGANDA IN DE SCHOOL. Toen hierop de president verdachte vroeg naar zijn nat.-socialistische pro paganda in de school, ontkende hij dit ten stelligste, waarop de president enke le yerklaringen van leerlingen uit het dossier lichtte, waaruit het tegendeel bleek en waarin wordt gezegd, dat ir. Valkenburg zich op school schuldig maakte aan het houden van politieke praatjes. Verder was er nog een schrif telijke verklaring van de leraar Brou wer, waarin deze zegt van leerlingen te hebben vernomen, dat V. tijdens de lesuren meer tijd besteeddeaan het bedrijven van politieke propaganda dan aan scheikunde. „IK MOET DIT ALLES ONTKENNEN". Verdachte, die zich gedurende de ge hele zitting geen ogenblik door al het bezwarend materiaal, dat werd aange dragen, uit het lood liet slaan, ant woordde hierop: ,,'t Spijt mij, mijnheer de president, dat ik dit alles moet ont kennen, maar het is niet waar. Juist omdat mijn leerlingen niet ontvankelijk waren voor mijn politieke gedachten- gang, ben ik zo verstandig geweest om nooit met hen ove. politiek te praten. Bovendien stonden zij, ook al omdat ik een speldje droeg, vijandig tegenover mij- en hadden zij nog geen onderschei dingsvermogen". De president, wie vooral deze laatste opmerking ergerde, dacht hier an ders over en merkte op „dat de bezettingstijd juist wel heeft geleerd, dat-de jeugd al een heel aardig onder scheidingsvermogen had en zij terdege het kwade van het goede wist te onder kennen". Vervolgens werd ir. Valkenburg on dervraagd naar zijn lidmaatschap van de Germaanse SB. Ook hiervoor had hij direct een antwoord klaar. „Toen- ik solliciteerde bij de politie, maakte men er mij opmerkzaam op, dat ik eerst lid moest worden van de Germaanse S.S. Op dat moment ben ik van begunsti gend lid, dat ik zag als een z.gji. dona teurschap, lid geworden". VALKENBURG ALS ASSISTENT VAN DE POLITIEK INSPECTEUR Langdurig is hierop verdachte aan de tand gevoeld over zijn werkzaamheden als assistent van de politiek inspecteur, de heer Van Rossum, die door de rijks- commissaris was belast met het toe zicht op de Ned. scholen en in welke functie verdachte is ten laste gelegd: het beïnvloeden van het Ned. onderwijs in nationaal socialistische geest. Hierbij kwam o.m. ter sprake de brief, welke besch. aan Van Rossum gezonden had en waarin gezegd wordt „dat de leraren Perdeck, Wichers en De Ru aan de Gem. H.B.S. te dezer stede voortgingen hun propaganda ten gunste van Enge land te bedryven en dat de directeur van deze school een slap type was, die volkomen aan hun kant stond". Verd. „Ik stelde my op het standpunt, dat het juist in die tyd er op aan kwam, dat men zich in de school rustig hield'aan de voorschriften, Welke ddor de secretaris-generaal van het Departe ment van Onderwijs, Opvoeding en Cul tuurbescherming waren gegeven met het oog op onze houding t.o.v. de bezet ter. Op deze wfjze zouden wij kunnen voorkomen, dat ernstige maatregelen tegen een bepaalde school werden ge troffen, waarvan toch uiteindelijk de leerlingen de dupe zouden zijn gewor den". Pres.: „Maar u wist toch, dat een door u gerapporteerde klacht ook aan de Duitsers werd doorgezonden? Hier door bereikte u juist het tegendeel van het door u voorgestane. U lokte met uw schrijven juist een ingrijpen uit. U zult my toch niet willen wys maken, dat u dit alles in het belang van de school deed?" Verd.: „M.I. was het beter, dat één man iets onaangenaams ondervond, dan een hele school. Bovendien lag de eindbeslissing bij de secretaris-gene raal. Dat er een afschrift van mijn rapport naar de Duitsers ging was voorschrift". Pres.: „Voorschrift? Bcfehl ist Be- fehl!" DE ARRESTATIE VAN DR. BOKS. Vervolgens werd ir. Valkenburg on dervraagd naar het aandeel, dat hij heeft gehad in de arrestatie van de di recteur der Gem. H.B.S., dr. J. D. Boks, die hij bij een lid van de S.D., een ze kere Heinemann, zou hebben aange bracht op grond van de hetze van dr. Boks tégen de bezettende macht. Ook zou hij aandeze Heinemann een ets plaat hebben doen toekomen, welke een leerling van de H.BB. had vervaardigd èn waarop de beeltenis van Prinses Ju liana voorkwam. Als verdachte beide feiten ontkent, leest de president een brief van deze Ludwig Heinemann voor, waarin wordt verklaard, dat ir. V. herhaalde malen bij Heinemann in Den Haag is geweest Moeilijkheden inzake het „.staken van het vuren". REIZEN DER COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN UITGESTELD. Welingelichte kringen te Batavia hebben gisteren een in een Republi keins blad voorkomend bericht be vestigd, volgens hetwelk tussen dc Nederlanders en Indonesiërs moei lijkheden gerezen zouden zijn over de uitvoering van de order tot „sta ken van het vuren". Deze moeilijkheden ontstonden by de tweede bespreking tussen de Ne derlandse en Indonesische technische commissies, waarbij voorstellen voor gedemilitariseerde zónes op Java en Sumatra besproken werden. Het resultaat was, dat de voorge nomen bezoeken aan Oost-Indonesië en Sumatra door leden van de Com missie voor Goede Diensten voor on bepaalde tijd zijn uitgesteld. met klachten over dr. Boks en de school, in aansluiting waarop Heine mann in December 1941 aan Hoffman het bevel gaf om dr. Boks te arresteren. Voorts maakte de president nog mel ding van een in het dossier aanwezig afschrift van een proces-verbaal, waar in besch. verklaart één maal een bezoek aan Heinemann gebracht te hebben, waarbij gesproken is over dr. Boks en de gang van zaken op de HJ3.S. Verd.: „Dit is niet juist. Ik heb nooit een proces-verbaal getekend en weet ej: niets van af. Ik ontken Heinemann gcSproken te hebben voor de arresta tie van dr. Boks". Pres.: „Ludwig Heinemann is anders positief in zijn verklaringen". Verd.: „Ik vind het beroerd en on aangenaam, maar ik blijf bij mijn ver klaring, dat ik H. pas gesproken heb na de arrestatie van dr. Boks". Pres.: „Ontkent u ook, dat u de ets plaat aan Heinemann hebt gegeven?" Verd.: „Absoluut. Ik weet niet waar de plaat vandqan komt. Zij was opge borgen in een kast in de school, waar iedereen bij kon komen". GETUIGENVERHOOR. Hierna werd overgegaan tot het ho ren van de getuigen. Als eerste ver scheen de directeur der H.BB., dr. Boks die verklaarde, dat verd. in de school ontzaggelijk veel propaganda maakte. Alle voorschriften zijn door verdachte goed opgevolgd, behalve het voorschrift van intensief onderwijs te geven, aldus dr. Boks. Ouders en leerlingen kwamen onophou delijk bij mij hun beklag indienen, dat er tijdens de scheikundeles veel propa ganda voor de N.S.B. en de Duitsers werd gemaakt. Zelfs is er eind Decem ber 1941 nog een hele klas weggelopen. Ik heb mij hiervan in het scheikunde lokaal overtuigd en vond alleen ir. Valkenburg nog aanwezig. (Verdachte bestrijdt dit). Nadat dr. Boks er voorts op gewezen had hoe verd. veelal op zeer onbetekenende voorvalletjes rea geerde en het dragen van een koningin- nehangertje of een bepaald ringetje als sabotage bestempelde, zeide hij, dat hij bij zijn verhoor na zijn arrestatie sterk de indruk gekregen had, dat besch. aan zijn arrestatie mede debet is geweest. Direct al werd mij naar ir. Valkenburg gevraagd, terwijl mij te kennen werd gegeven, dat ik géén hetze tegen hem mocht voeren. Ook de etsplaat werd mij getoond. M.i. is het onmogelijk, dat Heinemann van iemand anders deze dingen weet, dan van V. De raadsman van verdachte, mr. F. K. Reijsenbach de Haan, wees hierna getuige op zijn verklaring bij het voor onderzoek „dat Valkenburg een en an der had gedaan om in de plaats van dr. Boks benoemd te worden als direc teur". „Hebt u hier reden voor?" Getuige Boks: „Reeds voor de oorlog heeft Valkenburg gesolliciteerd naar deze functie Hij Is toen echter niet be- De Friezinnen zijn aan de beurt om de certificaten voor het nationale monu ment te verkopen in het gebouwtje op de Dam(Foto Anefo) noerpd en dit viel hem tegen. Bij zijn terugkeer in de school in Mei 1940 heb ik steeds van de kant van besch. vele fitterijen en dwarsdrijverijen moeten ondervinden, waarbij ik de stellige in druk kreeg, dat hij mij er uit wilde hebben". Verdediger: „U veronderstelt, dat de etsplaat via V. bij de S.D. is terechtge komen". Getuige Boks: „Ja, maar met 99 stelligheid". Hierna werd getuige A. van Viarien, directeur van een Chemische school te dezer stede, gehoord. Deze verklaarde, dat hy tijdens een onderhoud met de korpschef van politie, Hoffmann, waar toe hij was ontboden omdat er op zijn school een anti-Duitse stemming zou heersen, een telefoongesprek opving, dat door Hoffmann werd aangevangen met de woorden: „Ha, Valkenburg...." In de loop van het gesprek vroeg Hoff mann: „Zou je 'n naam kunnen noe men waar zijn de tekeningenen welke school". Even later maakte Hoffmann de volgende aantekeningSchnieder Oegstgeest. Van Slingelandtlaan en H.B.S. Thuis gekomen, aldus getuige, heb ik mijn zoon, leerling van de H.B.S., een en. ander verteld, die mij vertelde, dat inderdaad" ene Schnieder de ets plaat heeft vervaardigd. Daarop heb ik nog getracht dr. Boks te waarschuwen, maar dit was echter te vergeefs. Verd.: „Ik heb nooit enig telefoonge sprek met Hoffmann gehad". Getuige J. v. d. Berg, amanuensis aan de H.B.S., die geschorst en 9 maan den geïnterneerd is geweest, vertelde hierna, dat inderdaad een etsplaat is gemaakt en aan de leerlingen en ir. Valkenburg is getoond. Zij vertoonde echter de beeltenis van het prinselijk paar. De plaat is daarna opgeborgen in de kast van het scheikundelokaal Onder enige beroering der aanwezi gen verschijnt dan de voormalige en gedetineerde korpschef van politie, de heer Hoffmann, in de getuigenbank. HOFFMANN, WEIGERT TE ANTWOORDEN. Als de president hem enige vragen wil stelfèn verklaart Hoffmann, wiens ar rogante houding bepaald hinderlijk is, dat h|j op wettige gronden weigert te antwoorderi. Pres.: „Weet u wel, dat u zich aan een strafbaar feit schuldig maakt? Ik kan u hiervoor laten vervolgen". Hoffmann: „Dat is niet strafbaar". De president leest dan het desbetref fende wetsartikel voor, waarin de be- Drie leden van de bemanning der kustvaarder „Holland" kwamen giste ren 'per trein ons land binnen. Het waren de kapitein J. H. Vermeulen uit Missingen, de stuurman P. Ver duin uit Chatham en het jongmaatje Cor van Dijk uit Bolnes. Zij vertelden ons, hoe hun schip in dc nacht van Zondag op Maandag j.l. om twee uur door een ontploffing was getroffen. Het scheepje was onderweg van Noor wegen en Zweden naar Rotterdam en Hellevoetsluis en hét bevond zich op het genoemd uur juist voor de mon ding van de Weser. Schipper Vermeu len stond zelf aan-het roer. De explo sie, die achter in het schip ontstond, sloeg alle luiken los en werd gevolgd door een hevige gasontwikkeling. Schip per Vermeulen hield aanvankelijk de boot varende, niettegenstaande door de ontploffing een ruit van de stuurhut was verbrijzeld, waardoor verstikkende gassen de cabine binnendrongen. Nog meer ontploffingen volgden. De achterboeg sloeg overboord en de rava ge werd steeds groter. Ten slotte liet men het schip drijven en werd ge probeerd de sloep overboord te betten. Deze was direct vol water, doch dat hinderde niet. De 35-jarige matroos Dronkers sprong in de sloep, doch blijkbaar was hy bang, dat deze onder het achterschip zou geraken. Hy sprong ten minste overboord en is helaas verdronken. Van 27 uur volgden de explosies el kaar op. Het was een hel op de klei- paling Is opgenomen, dat hy of zij, die hieraan opzettelijk niet voldoet, gestraft kan worden met een gevan genisstraf van 4 maanden. „DAS KOMMT NUR EINMAL Bij het wegvoeren van verdachte naar de arrestantenkamer ont stond nog een klein incidentje. Een der bezoeksters van deze zitting, die zich op de publieke tribune bevond, drong zich naar voren en zag nog kans verdachte toe te roepen: „Das kommt nur einmal, das kommt nicht wieder". Ogen blikkelijk hierop werd zy onder grote bijval der aanwezigen door één dei* parketwachters de zaal uitgewerkt. Zij kwam ook „nicht wieder". J ne coaster. We stonden met zijn vij ven op het achterschip en hadden geen last van koude voeten, want het dek was warm. „De zolen onder mijn klompen wa ren verschroeid", zei Stuurman Ver duin. Bange uren'hebben de mannen door staan f Niemand kon het uithouden in de verstikkende gassen. De kok W. Wijs uit Vlissingen, de machinist T. Hollan der uit Hogezand en het jongmaatje Cor van Dijk gingen, toen de toestand vrijwel onhoudbaar was geworden, van boord in de sloep. Zij werden opgepikt door e^n Duitse vissersboot, die hen in Bremerhaven aan wal zette. Daar moesten de kok en de machinist in het ziekenhuis worden opgenomen. De kapitein en de stuur man bleven aan boord, doch konden weinig uitrichten. De brand woedde voort, zodat beide mannen blij waren toen een loodsboot te hulp kwam. Zy sprongen •overboord en werden uit zee opgepikt. Het schip zonk later, doch het kan wellicht nog gelicht worden. plaatsei 20 NOVEMBER. Zon op: 8.07 uur; onder: 16.44 uur. Maan op: 14.19 uur; onder: 23.20 uur (E. K Hoogwater te Katwijk te 8.42 en 21.13 u. j BINNENLAND. Gistermorgen ls de „Nltuw Amster dam" uit New-York te Rotterdam terug gekeerd. De volgende reis op 25 November van Rotterdam uit gaat weer met een re cord-aantal passagiers. Naar Ged. Staten van Zuid-Holland aan. de Provinciale Staten mededelen ls te verwachten, dat binnen afzienbare tijd een Provinciale Stichting voor Maatschap pelijk Werk tot stand komt. Ged. Staten stellen voor een provin ciale bijdrage voor 3 Jaar van maximaal f.17.500 aan een dergelijk orgaan te ver lenen, op voorwaarde, dat van Rijkswege een even grcot subsidie wordt toegekend. Op het landgoed „De Roovet" te Golrle (bij Tilburg) zijn de heren J- van Erven en E. van Puyenbroek er ln ge slaagd twee wilde zwijnen neer te leggen, nadat er meermalen Jacht op hen ge maakt was. Het gewicht van deze evers was 66 en 73 ks Gisteren ls te Parijs een clearings- overeenkomst getekend tussen Frankrijk Italië, Nederland en de Belgisch Luxem burgse economische unie. Er hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan ten gevolge van de aanvaring, die de „Volendam" in het Suez-kanaal had met een spoorbrug. De 39-jarige sloper F. J. Kersbergen, wonende aan de Laakkade ln- Den Haag. ls. terwijl hjj werkte aan een bunker bij de Waalhaven te Rotterdam, door het In storten: van een schuiltunnel bedolven geraakt en gedood. Te Bern ls op 71-jarige leeftijd over leden de heer Arthur de Pury, die van 1922 tot 1945 Zwitsers gezant was bij ons Hof. -r Het porto voor briefkaarten voor in- terlocaal verkeer zal worden verlaagd van 7 1/2 cent tot 6 cent. Men verwacht, dat deze verlaging per 1 Jan. a.s van kracht zal worden. BUITENLAND. In de eetzaal van het hotel ..Klng George" te Ismailia (by Port Said) is een bom ontploft, ten gevolge waarvan verscheidene personen verwondingen op liepen. De Egyptenaar, die de bom ln een actetas naar binnen had gesmokkeld, werd zelf zwaar gewond. Hy ls gearres teerd. Het hotel ls ln gebruik by de Britse strijdkrachten ln de Kanaalzone. Te Rotterdam ls opgericht de inter nationale vereniging ..Het Rynschepen- register" met o.m. als doel het aanhou den van een register voor Rynschepen, met de mogeiykheld deze volgens be paalde door deskundigen nader vast te stellen regelèn te classificeren en het In stellen van een Zg. „avery-bureau". De Noorse gezant te Praag heeft pre sident BenesJ van T6jeoho-Slowakije de onderscheidingstekenen van de hoogste Noorse orde. de orde van Sint Olaf met ketting, overhandigd. Lucy Kammer, voormalig secretaresse van Goebbels. is veroordeeld tot 33 maan den gevangenisstraf ln een werkkamp. Haar bezittingen zullen, op 3000 mark na, worden geconfisceerd. In de „Times" wordt meegedeeld, dat de Britse koning de premier van Canada. Mackenzie King, die kort geleden ln ons land eredoctor in de rechten ls geworden, de ..Order of the merit" heeft verleend. Ook de gevolmachtigd minister van Roemenië ln België ls thaps afgetreden. By het vliegveld varf Newcastle. In de nabijheid van de stad Wilmington ln de Amerikaanse staat Delaware. Is een Constellation van de Transworld Airways by een proefvlucht verongelukt. De zeven lnzittendeh kwamen om het leven. De Brltse bestuurscommissie deelt mede, dat het klndersterftecyfer ln de Britse zone in de laatste 12 maanden sen derde lager ls geworden. Aan boord van de kruiser ..Argen tina" heeft zich een ontploffing voorge daan, waardoor een officier werd gedood en 2 leden der bemanning gewond. Te Frankfort am Main ls een kaart systeem met de namen van minstens 10.000 leden van' de Nazi-party gevonden, tussen oude papieren, propaganda-bro chures en partlj-ln6lgnes. opgestapeld ln een schuilplaats tegen luchtaanvallen. Men ls van mening, dat 3000 Duitsers, die berecht zyn en vrygesproken door het zulveringshof van Frankfort, ten gevolge van deze ontdekking opnieuw voor het Tribunaal zullen moeten verschynen, De SovJet-TJnJe zal voor het eind van het Jaar 70.000 ton graan aan Tsjecho- Slowaklje leveren. BIJ de gevechten In Cora to ln Italië (by Bari), waarby een uit 5000 perso nen bestaande menigte, gewapend met handgranaten en machinegeweren, slaags raakte met de politie, werden twee per sonen gedood en tien andere gewond. Een lnfanterie-bataljon en een batal jon mobile politie slaagden er na negen j stel- uur in de rust in het plaatsje te hersi len ZIJ moesten gebruik maken van pant serwagens en kleine tanks! New-York's burgemeester O'Dwyer verwelkomce gisteren In New-York de voedseltreln. Deze vrlendschapstreln werd I tydens zijn reis door het Amerikaanse I continent door het Amerikaanse volk vrij willig met voedsel geladen ten behoeve van de hongerenden ln Europa. Met de inzameling van New-York mee zal de 1 trein 270 zwaar geladen wagons bevatten! Hoffmann: „Ik weiger en ben niet bereid in uw handen een eed af te leggen. Ik wil dit wel doen voor een grondwettelijk met de rechtsspraak belast college". Pres.: „Deze zaak ls allang door de rechterlijke macht en de Eerste en Tweede Kamer uitgemaakt, maar ik begrijp, dat u met het oog op uw nog voor een ander feit te ondergane straf weinig aan deze 4 maanden gelegen laat liggen", Hoffmann: „Deze zaak heeft hier niets mede te maken. Ik zal mij hier over tot de minister van Justitie wenden". Pres.: „Ik waarschuw u voor de hier aangenomen houding". Hoffmann: „Ik heb uw waarschuwing niet nodig". Hierna werd Hoffmann weer naar de arrestantenkamer geleid. Als laatste getuige werd de vóorma- lige secretaris-generaal van het depar tement van Onderwys, Opvoeding en Cultuurbescherming, prof. J. van Dam, verhoord, die nog eens de werkzaamhe den van verd. als assistent van de poli tiek inspecteur memoreerde en zeide zich niet met zekerheid te kunnen her inneren, dat V. met hem over dr. Boks had gesproken. DE VERDEDIGER AAN HET WOORD. Nadat de president nog enkele rap porten van verdachte had voorgelezen, waarin verschillende gevallen van een anti-Duitse houding op enkele scholen aan het licht werden gebracht, was het woord aan de verdediger, mr. Reysen- bach de Haan. In een uitvoerig pleidooi schilderde deze besch. als een man, die verblind was door de heftige propagan da en die er van overtuigd was, dat er middels de N.S.B. een betere maat schappelijke orde zou komen. De voor schriften, v/elke hem van hogerhand waren opgedragen, heeft hfj stipt uit gevoerd. Voorts wees spr. cr op, dat geen enkele getuige heeft kunnen ver klaren, dat V. de etsplaat bij Heine mann heeft gebracht; 't zyn allemaal maar veronderstellingen. Ook bij de overige verklaringen is men maar op het horen zeggen afgegaan. Voor wat de vaststaande feiten betreft, sloot spr. zich by de verklaringen van verd. aan. Aan deze man zyn handen, aldus spr., kleeft geen bloed, zelfs geen tranen. Wel is eens iemand geschorst geweest,' maar onoverkomeniyke maatregelen zyn tegenover geen der slachtoffers ge nomen. Ten slotte wees spr. er op, dat verd. reeds lang van binnenuit is verbeterd. Hy is fout geweest, maar is volkomen gereclasseerd en heeft zyn houding ern stig betreurd. Ter ondersteuning van zyn pleidooi legde spr. een zevental gunstige verklaringen over verd. af. Vooraf had ook de heer v. d. Pluim als getuige decharge in gelyke geest een verklaring afgelegd. Op een vraag van de president naar het vermogen van verdachte, deelde deze mede, dat dit f. 247.694 bedroeg. Hierna werd het onderzoek gesloten en de uitspraak bepaald op over 14 dagen. Het Britse vorstelijk huwelijk NOBELE GESTES. Koning George van Engeland heeft het Britse parlement medegedeeld, dat hij bereid is gedurende twee Jaar na hun huwelijk de kosten voor het onderhoud van prinses Elisabeth en luitenant Phi lip Mountbatten uit eigen middelen te betalen em op het ogenblik geen last te laden op de schouders van het volk, dat met zulke grote economische moeilijk heden te kampen heeft. Prinses Elisabeth zelf heeft medege deeld, dat zij 20 van de 25 japonnen en andere kleding die zy als huwelijksgift van 't New Yorkse instituut van kleding ontwerpers heelt ontvangen, aan twintig Britse bruiden, die op 19, 20 of 21 No vember in het huweiyk treden, zal ge-

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1