PANDA EN DE MEESTEM - GOOCHELAAR Hulp voor een volk in nood 130.000 Nederlanders lopen gevaar te verkommeren! De Vrouw VAN DICK HERIOT DINSDAG 18 NOVEMBER. Besluiten ter V.N. De algemene vergadering der V.N. achtte Eire het lidmaatschap waardig en besloot met 43 tegen 8 stemmen en 1 onthouding de Veiligheidsraad te ver zoeken Eire's candidatuur opnieuw te bespreken. Hetzelfde werd besloten voor Portugal met 40 tegen 9 stemmen en 3 onthoudingen, voor Trans-Jordanië met 44 tegen 8 stemmen, voor Italië met 43 tegen 3 stemmen en 1 onthou ding, voor Finland met 44 tegen 8 st. en voor Oostenrijk met 43 tegen 8 st, en 1 onthouding. Wysjinski verklaarde, dat de Sovjet' Unie niet van haar beginsel zou afwij ken en toelating van de betroffen lan den zou afwijzen. Wysjinski noemde deze landen ondersteuners van het-fas cisme! De vergadering hechtte haar goed keuring aan de resolutie, waarin wordt aanbevolen, de grote vijf te raadplegen over de kwesties van het lidmaatschap, en aan de Belgische resolutie om het Internationale Gerechtshof om 'n uit spraak te verzoeken over de vraag, of oen lid op andere gronden dan de in het Handvest vermelde zich kan ver zetten tegen een candidatuur. In de algemene vergadering is de resolutie van de politieke commissie, waarin aan de algemene vergadering verzocht werd, haar resolutie van ver leden jaar inzake Spanje (veroordeling van het Spanje van Franco) opnieuw aan te nemen, verworpen, daar de ver eiste twee derde meerderheid niet werd bereikt (29 voor, 16 tegen). De volgen de resolutie werd met 36 tegen 5 stem men en 13 onthoudingen aangenomen: „De algemene vergadering geeft uiting aan haar vertrouwen, dat- de Veilig heidsraad gebruik zal maken van de haar in het Handvest- verleende verant- woordelijkheid, zodra deze van oordeel is, dat de toestand in Spanje dit ver eist". De begrotingscommissie van de VN heeft met dertig tegen 8 stemmen het beschikbaar stellen van extra gelden voor een zitting van de algemene ver gadering in Europa het volgend jaar goedgekeurd De politieke commissie der V.N. heeft met 28 tegen 14 stemmen (Engeland stemde oncter anderen tegen) de reso lutie van India aangenomen, waarin verzocht wordt, dat een ronde tafelcon ferentie wordt gehouden over het ge schil tussen India en Zuid-Afrika over de behandeling van de Voor-Indische bevolking in Zuid-Afrika. Indien de al gemene vergadering over deze resolutie met dezelfde cijfers zou stemmen, zou zij niet worden aangenomen, daar een meerderheid van twee derde vereist is. Arrestaties in Tsjecho-Slowakije WEGENS SAMENZWERING. Volgens een communiqué van de Tsjecho-Slowaakse ministeries van Binnenlandse Zaken en nationale ver dediging zyn 36 personen, waaronder militairen, in hechtenis genomen, na dat in Bohemen een complot tegen de Tsjecho-Slowaakse republiek werd ont dekt. Deze personen stonden in ver binding met vertegenwoordigers van een zeker vreemd land (Engeland?). In de loop van het onderzoek kwam aan het licht, dat zij gegevens van groot be lang voor de verdediging van de staat aan buitenlandse mogendheden ver kochten, aldus het communiqué. Zij zouden eveneens bijzonderheden over de Tsjecho-Slowaakse militaire strijdkrachten hebben medegedeeld en voorbereidingen hebben getroffen om zich clandestien te bewapenen en een geweldactie tegen de staat te onderne men. Ook het organiseren van heime lijke grensoverschrijdingen van staats- vijandige elementen naar het buiten land zou hun werk geweest zijn. Vastgesteld werd. zo luidt het com muniqué verder, dat zij berichten over de activiteit van Benderovici-groepen op Tsjecho-Slowaaks grondgebied ver zamelden en in het buitenland verkoch ten. De meeste gearresteerden hebben een volledige bekentenis afgelegd en zijn ter beschikking van de Justitie ge steld. Nadere bijzonderheden omtrent de betrokkenen - kunnen nog niet worden medegedeeld om redenen, die de veilig heid van de staat betreffen, zo wordt besloten. (Speciale reportage). Zwaarbeladen vrachtauto's van de P.T.T. en Van Gend en Loos hebben vele dagen achtereen een ontzagwek kend aantal paketten en kisten ver voerd van de bestelkantoren in Sit- tard naar het nabij gelegen klooster Nfjcnbroek. In er van de grote zalen van dat gebouw rijen de zendingen zich nu aaneen tot enorme stapels en nijvere handen werken van de prille morgen tot diep in de nacht om te sorteren wat één enkele radio-toe spraak van pater Henri de Greeve bijeen wist te brengen Er is een volk ln nood een volk van Nederlandse stam en hoe erg het is, weten Pater de Greeve en Pater Körver U te vertellen, nadat zij een rondreis gemaakt hebben door West-Duitsland en daar op velerlei wijze contact heb ben gehad met talrijke Hollanders, die dikwijls al heel ver voor de oorlog! hebben getracht in Duitsland een bestaan op te bouwen en nu aan vrijwel alles gebrek hebben. Werkloosheid en andere gevolgen van depressies op eco nomisch gebied waren veelal oorzaak, dat zij eertijds ginds een onderkomen zochten en niemand kan hen dat euvel duiden. Zij hebben het moeilijk gehad in deze oorlog, toen iedere in Duitsland levende Hollander die geen sympathie toonde voor het Nazi-bewind, als „verdacht" stond aangemerkt en in alles ten ach ter werd gesteld bij de Duitse bevolking. Zij hebben het zwaarder dan ooit ge kregen toen, na de bevrijding, de levens middelen-rantsoenen volkomen ontoe reikend werden, er op het gebied van schoenen en textiel bulten de zwarte handel niets te «koop was en zij gehan dicapt waren door het feit, dat zij niet- zoals de Duitsers tijdens de oorlogs jaren ln staat waren geweest van de elders geroofde goederen een zekere voorraad te vormen! TE WEINIG OM TE LEVEN Officieel is bekend gemaakt, dat men zal trachten om voor deze winter per persoon van 6 jaar en ouder 50 pond aardappelen te verschaffen, en 25 pond aan kinderen van 36 jaar. Maar ter wijl dit op zichzelf al veel te weinig is, ligt er in Duitsland helaas nog een aanzienlijke marge tussen theorie en praktijk, zodat maar enkelen geloven, dat men die 50 pond Inderdaad ont vangen zal! Het broodrantsoen is be trekkelijk hoog. 5 pond per persoon per week, doch met het oog op het zeer nijpende tekort aan aardappelen is dat ook alleszins noodzakelijk. Men krijgt verder: 50 gram boter of vet per week, 100 gras vlees per week, 125 gram kaas I per maand, benevens over dezelfde pe- node een pond grutterswaren of mais, en bovendien af en toe geringe hoeveel- lieden jam en suiker. In de laatste week van Augustus en de eerste week van September werd tevens, als bijzondere aanvulling, een half pond zure of zoute haring per persoon voor twee weken beschikbaar gesteld. Groente en fruit z(jn daarentegen al gedurende vele maanden ongekende weelde-artikelen. Meesta1 bestaat het hoofdmaal uit een zeer bescheiden hoeveelheid ge kookte aardappelen (natuurlijk zonder groente) gevolgd door een bordje pap van gemalen mais of gort gekookt in water. Vlees en jus zijn uitsluitend tractaties voor Zon- en feestdagen, en het brood wordt als regel droeg gege ten. cinaat het lialve ons ve' roor het or.reicJen van warme maaltijden moet wc* den gebruikt De melktoewijzing is nauwelijks van betekenis: voor kinderen een kwart liter ontroomde melk per dag, voor volwas- I senen (soms!) een liter magere dus taptemelk per maand! Officiële statistieken zeggen, dat men per dag 1500 calorieën moet hebben. In werkelijkheid zo verzekerde men aan de paters de Greeve en Körver komt men nooit hoger dan ongeveer 900 calo rieën VOEDSELPAKKETTEN DOEN GOEDE DIENSTEN. Omdat men begreep, dat dit voedsel tekort op de duur tot noodlottige ge volgen zou leiden, is het Comité voor Behoeftige Nederlanders in het Buiten land al geruime tijd geleden begonnen met het beschikbaar stellen van spe ciale voedselpakketten in Duitsland. De eonsultaten zijn ingeschakeld bij het toezicht op de distributie en alle „goe de" Nederlanders komen voor het kopen van die pakketten ln aanmerking. De betaling geschiedt daarbij naar draag kracht. Deze pakketten, die eenmaal per maand te verkrygen zijn, bevatten: 200 gram vet, 3 pond biscuit, 4 pond meel, pond suiker, Vz pond aard appelmeel, een blikje paardenvlees en een blikje visworst. Voor de kinderen is de inhoud van iets gewijzigde sa menstelling. Dat onze landgenoten ln Duitsland, wier aantal op minstens 130,000 wordt geschat, voor deze hulp buitengewoon dankbaar zijn, spreekt vanzelf en op de bijeenkomsten met de beide paters in Keulen. Duisburg en Aken, hebben zij daar dan ook op ondubbelzinnige wijze uiting aan gegeven. Niettemin blijft de noodtoestand voor hen zijn ernstige vormen behouden. Er is, behalve voedsel, immers nog zoveel 'nodig! Men heeft geen boven- en geen onderkleding meer, geen schoenen en geen werkkleding, geen luiers en kleer tjes voor de babies, geen pannen om het eten in te koken, geen electrische bolletjes om in de meer dan overvolle, kapotgeschoten tochtige huizen en bun kers het licht te ontsteken. De distributie biedt van dat alles niets en onbetaalbaar zijn voor de meesten de prijzen in de zwarte handel. Vijf-en-dertig k veertig Mark per week is voor een arbeider in de stad een goed loon. Dit op het platteland komt zelden boven de 25 Mark. Maar hoe moet hij zich en zijn gezin voeden en kleden, als de „zwarte" prijslijst de vol gende cijfers vermeldt? 1000 Mark voor een paar schoenen, 14 1500 Mark voor een mantel en 250 Mark voor een pond boter Het is zo vreemd niet, aldus Pater Körver, dat menigeen liever zelf in de zwarte handel gaat dan te werken voor een loon van zeg 40 Mark per week, waarvan hij onmogelijk met zijn gezin rondkomen kan! WIJ MOETEN HELPEN! Het leven van onze landgenoten in Duitsland is zwaar en vol ellende. En bovendien helaas zonder enig uitzicht op verbetering. Zij zijn katholieken" zowel als protestanten kinderlijk verheugd geweest toen zij, voor het eerst na de oorlog, weer bijeen kon den komen om te luisteren naar een boodschap uit het Vaderland, dat zo dichtbij en toch zo ver is, omdat er geen contact mogelijk is en zelfs alle Hollandse lectuur, als kranten en tijdschriften, door de Engelsen ver boden is'. Maar weldra is het de beide paters duidelijk geworden, welk een wereld van leed achter dat uiterlijk opgewonden vreugdebetoon verscho len lag. Pater Henri de Greeve heeft daarvan getuigd in eeen klemmend betoog voor de KRO-microfoon. Pater Körver, di recteur van de Nederlandse Caritas Missie, heeft het tegenover ons gedaan in zijn eenvoudig kantoortje in het klooster bij Sittard. Hier is hulp drin gend nodig: textiel, schoenen en vooral babygoed. Wij moeten helpen om te voorkomen dat een groep van bedui dend meer dan honderdduizend Neder landers terugvalt «tot normen, die wij alleen ln de ergste hongerwinter hebben gekend Pater Kórver verzekerde ons, dat de Nederlandse consulaten zullen worden geraadpleegd bij het tot stand brengen van een zo billijk mogelijke distributie van de ontvangen goederen en dat daarbij geen enkele rol zal spelen, van welke gezindte de gegadigden zijn. Pierre de Gaulle burgemeester van Parijs. WANORDELIJKE TONELEN. Pierre de Gaulle, de broer van gene raal De Gaulle, is tot burgemeester van Parijs gekozen. Zeer heftige tonelen hadden plaats, toen na de verkiezing het communisti sche raadslid Raymond Bossu het af treden van de nieuwe burgemeester ver langde en de leden van de Rassemble- ment. du Peuplë Francais. „Vichy-lsten en collaborateurs" noemde. De Ipden van de RPF antwoordden met kreten als „ga naar Moskou terug" Beide partijen schreeuwden en sloegen op hun lessenaars, zodat de voorzitter tevergeefs de bel liet weerklinken. Pas na een kwartier keerde rust weer. De 25 communistische raadsleden verlieten daarna als een man de zaal. De officiële uitslag van de stemming was: Pierre de Gaule 51 stemmen; Ray mond Bossu communist) 25 stemmen: Gevaudan (socialist) 8 stemmen. Vijf leden van de MRP onthielden zich van stemming, terwijl een stem ongeldig was. Pierre de Gaulle is vijftig jaar oud en vader van vijf kinderen. Hij begon zijn loopbaan als bediende bij eon Pa- rijse bank in 1921 en bekleedt or thans een directeursfunctie. Zowel in de eer ste als ln de tweede werelduorlog dien de hij bij de artillerie. In 1943 werd hij gearresteerd door de Gestapo en naar een concentratiekamp in Tsiecho-Slo- wakije gezonden, waaruit hij in 1945 door de Amerikanen werd bevrijd. Grieks-Amerikaanse staf gevormd De Griekse plv. minister-president, Tsaldaris, heeft medegedeeld, dat er een gezamenlijke Grieks-Amerikaanse staf gevormd is ter bestrijding van de guerilla-operat-ies. Hij verklaarde verder dat ook aan de Griekse legereenheden, tot de brigades toe, Amerikaanse officieren toegevoegd zouden worden. Sovjet-russisch protest verworpen De Sovjetrussische ambassadeur te Parijs, Bogomolof, heeft bij Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Za ken, protest uitgebracht tegen de Vrij dag j.l. plaatsgevonden doorzoeking van het Sovjetrussische repatriëringskamp Beauregard bij Parijs. Bidault heeft dit protest in een scherp gestelde nota van de hand gewezen. Hij verklaarde, dat geen Franse onderdanen meer toestem ming zouden krijgen om Frankrijk te verlaten en zich in de Sovjet-Unie te vestigen voordat de Franse burgers, die thans in de Sovjet-Unie vertoeven, toe stemming gekregen zouden hebben om naar Frankrijk terug te keren. Hij voegde er aan toe, dat het kamp van Beauregard van 1 December a.s. af on der uitsluitend Frans toezicht geplaatst zou worden. Weggebruikerswerkt allen mee! ORDELIJK VERKEER IS EEN EREZAAK. De KNAC schrijft ons: „De actie voor veiliger wegverkeer, welke op initiatief van de verkcers- polilie-commissie op 21 dezer zal be ginnen en welke in het kader van geluidloos en ordelijk verkeer, in sa menwerking met het permanent An ti-Lawaai comité gehouden wordt, kan uitsluitend slagen met volle me dewerking van de weggebruikers. Rekening houdend met de weersom standigheden en het kortere daglicht waarschuwt de KNAC het motorweg- verkeer vooral voor slipgevaar en maant zij aan tot afstand houden van andere weggebruikers en het voeren van een passende verliohting. Voetgangers behoren uit lijfsbehoud slechts op de rijbanen te komen, om vooral bij duisternis, loodrecht en voor zichtig over te steken. Fietsers en ander langzaam rijverkeer kunnen meewer ken door geheel rechts te houden, door uiterste voorzichtigheid bij kruispunten en bij het oversteken der rijbanen, zo mede cioor de zorg voor een goede verlichting. Geen haast, maar ook geen aarzeling in het verkeer. Het wennen aan het opvolgen van de verkeersregels zal tot uitdrukking kunnen komen ln minder ongunstige ongevallenstatistie ke1- De KNAC doet daarom nogmaals een dringend maar ook sportief beroep op net geweten, het gezonde verstand en het sociale gevoel van alle catego rieën van weggebruikers. In het be lang van het algemeen, van hun naasten en van zich zelf". FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS ,72). Dat weet ik stemde Alan toe. Ik kan bleven zwemmen; ik zal niet helemaalzinken. Dét verschil zal het uitmaken. Maar ik begin me af te vragen, of 't me eigenlijk wel iets kan schelen, of ik eventueel helemaal tot op de bodem zink. Hü klemde zijn kaken op elkaar en staarde voor zich uit. Het stond hem vrij door te gaan met deze slavernij, die hij zichzelf had opgelegd. Daar kwam het op neer. Geoffrey Neame sloeg hem gade, en zei dan vriendelijk:— Er is natuurlijkeen andere mogelijk heid. Alan's blauwe ogen keken hem scherp aan. Wat bedoel je? Je zou b.v. een rijke vrouw kun nen trouwen. Een rijke vrouw trouwen. Sheila Lam bert trouwen, bedoelde Geoffrey na tuurlijk. Sheila was vrijopscheppe rig geweest de vorige avond. Sheila kon met haar geld, wat hem betrof, naar de maan lopen! Ik zou liever.... begon hij, maar hij hield op, daar de telefoon ging. Het was Shella. Het was gezellig ge weest gisteravond, nietwaar? Was hij goed thuis gekomen? Nu hij eenmaal uit zijn afzondering weer in het leven was gehaald, zou zij er wel voor zorgen, dat hij zich niet weer terugtrok! Alan antwoordde op haar opmerkingen zo ge duldig mogelijk, en Geoffrey, die be greep met wie hij sprak, grinnikte in zichzelf. Alan kon misschien niet veel zin hebben in het alternatief, dat hij hem gesteld had, maar als hij verstandig was, zou hij het aanvaarden, nu het hem op een zilveren presenteerblaadje werd aangeboden, dacht hij. Waar ik Je eigenlijk voor opbel kwam Sheila eindelijk ter zake, is dat paard dat je voor me zoudt keuren, Alan Wanneer zou Ie hier kunnen ko men? Zou Je met ons Kunnen lun chen Alan legde haar enigszins kortaf uit, dat hij het erg druk had. Natuurlijk niet te druk om het paard te keuren, dét had hij beloofd maar te druk om ver dere gezellige afspraken te maken, al thans voor de eerstvolgende dagen. Laat het paard maar hier brengen stelde hij voor, geen aandacht schen kend aan haar protesten. Ik veron derstel, dat je het dadelijk wilt berijden, als het geen gevaar oplevert. Als je het nu dadelijk hierheen laat brengen, zal ik je onmiddellijk laten weten wat ik er van denk. JSfee heus, dat zou voor mij de meest practische regeling zijn Al Is het dan ook niet de aange naamste regeling voor juffrouw Lam bert! merkte Geoffrey, zachtjes grin nikend op. Wat heb ik je gezegd, mijn beste jongen? Ik zou er nog maai eens goed over nadenken! Alan's ogen waren klein en de juk beenderen van zijn wangen waren dui delijk zichtbaar, toen hij de telefoon weer op de haak legde. Er zijn heel wat dingen, waar ik over na moet den ken zei hij kortaf, maar dit zal er niet één van zijn. Kom, kom kalmeerde Geoffrey hem, zul je me laten weten, als ik je nog met iets kan helpen? Alan, die opgestaan was en naar de deur liep, bleef opeens staan. Het spijt me., Geoff verontschuldigde hij zich, ik weet dat je je best voor mij hebt gedaan, en ik heb me, vrees ik, niet erg dankbaar getoond. Dat is het nadeel, dat je behalve mijn advocaat, ook een vriend van me bent. Het is best in orde hoor! ver zekerde Geoffrey hem alsof hij vol be grip was voor zijn houding. Je vindt het toch niet erg. als ik na de lunch dadelijk weer naar de stad terug ga? Ik heb nog erg veel werk te verzetten. En vergeet het nieten als lk nog iets voor je kan doenik maakte geen grapje..! Ik weet, da/t je het meent zei Alan en hij geloofde hem, terwijl hij zichzelf voorhield, wat een beste kerel Geoffrey toch eigenlijk was. Boven was Kat-hryn nog steeds be zig Anne uit te horen over de partij van de vorige avond en Anne spande zich in om Kay's nieuwsgierigheid te bevredigen. Het- feit, dat ze alleen maar met Geoffrey gedanst had, be perkte de mogelijkheden van haar verslag. Het bracht bovendien een vervelende, veelbeduidende blik inKa- thryn's ogen. En er volgde enige dis cussie, al was deze volkomen vriend schappelijk, over de parels. Naturlijk wist. ik, dat je ze nooit zou dragen, als je geweten had, dat ze echt waren bekende Ka-t-hryn. En ze maakten het geheel zo af. Wat ging het Sheila Lambert eigen lijk aan? Je had helemaal geen aan dacht aan haar opmerking moeten schenken Dat had ik misschien ok niet moeten doen, antwoordde Anne. Maar ze was buitengewoon on aangenaam. En luister eens, Kay. je moet meneer Heriot- zeggen, dat jij ge zegd hebt-, dat ze onecht waren. Hij wilde me eenvoudigweg niet- gelo ven. Worai 'tffi-Viitgfl 1). Panda was naar het kantoor ge weest van de krant, waar zijn adver tentie in had gestaan en had tot zijn verbazing een stapeltje brieven gekre gen. „Eens kijken wat er bij is!" mompel de hij. „Het wordt tijd, dat ik een be trekking kiijgMijn geld is op en vannacht heb ik niet een bed om op te slapen!" Hij ging op een bank zitten en scheur de de enveloppen open. Ei" waren vijf brieven bij, waarin hem een betrek king als huis-knecht werd aangeboden en pas de zesde en laatste brief scheen andere mogelijkheden te bieden. „Geachte Panda, (stond er in) Naar aanleiding Uwer annonce ver zoek ik U tussen tien en elf vjn. ten mijnent te komen. De astraaltrillingen, die ik middels Uw advertentie ontving doen mij hoopgevend aan. Ik zou U te werk kunnen stellen als leerling-tove naar, een vak met toekomst! J. Pocus Sahib (meester-tovenaar). Grand-Hotel-alhier". „Dat lijkt mei" mompelde Panda. De roepstem der Kerken HET KOMT NÜ AAN OP DE DAAD. (Van onze Haagse Redacteur). Zondag j.l. is er, gelijk beker, a, ia alle kerken in Nederland een kansel-bood schap voorgelezen om de gelovigen te bewegen, uitgehongerde kinderen uit het buitenland liefderijk op te nemen. Reeds nu, zo zeide ds Gravemeyer op een persconferentie in Den Haag, is de reactie op die boodschap moedgevend. Soc. Zaken, de Militaire commissie in Duitsland, en alle nodige overheidsin stanties helpen mee, om de I K.O., het Interkerkelijk Overleg m zijn menslie vend initiatief te steunen. Alle organi saties op dit gebied, als de Kinderbe scherming, de Uitzending van Nederl. kinderen naar het buitenland, Groene Kruis enz., enz., en de talrijke kerkelij ke liefdadigheidsinstellingen hebben de handen ineen geslagen. Aan de Van Speijkstraat 50 in Den Haag komt een bureau (tel. 39 16 76), waar de gehele organisatie geconcentreerd wordt. Ove rigens werken alle liefdaciige verenigin gen zelfstandig: Prot. kinderen komen zoveel mogelijk bij Protestantse pleeg ouders, R.K. bij RK. enz. Alles is perfect in orde. Men behoeft maar aan zu'n kerk genootschap of aan bet centraal bu reau naam en volledig adres op te geven, beroep van de kostwinner, sa menstelling van het gezin, geloofs overtuiging en evt. wensen aangaan de geslacht en leeftijd van de kinde ren, die men wil opnemen (uitslui tend kinderen van 6 tot 14 jaar ko men naar hier). Dc centrale is na tuurlijk ook in orde. Zelfs is er ra dio-contact mogelijk met de ouders in Duitsland via de Militaire Missie. Het gaat nu alleen om de daad! Om de bereidheid, kinderen te laten komen. De vertegenwoordigers der Kerken en de overige instanties, die het beroep deden, toonden de ware Christelijke geest van barmhartigheid, die uitgaat naar allen die lijden. En dat zal onze eigen landgenoten, die liulp nodig heb ben, alleen maar ten goede kunnen komen DE HERZIENING DER LERARENSALARISSEN. De raad van leraren bi) het Voorbe reidende Hoger en Middelbaar Onder wijs deelt ons mede: „In tegenstelling tot de mededeling van de Minister- President in de vergadering der Tweede Kamer van 13 November, als zou in de salariscommissie voor de leraren bij het Voorbereidende Hoger en Middelbaar onderwijs de laatste besprekingen zijn gehouden, kan worden gemeld, dat be doelde commissie tegen 21 November in vergadering is bijeengeroepen". MAXIMUMPRIJZEN VAN OESTERS VERVALLEN. Gezien het luxe-karakter van oesters, het product is aan weeldebelasting onderhevig en eveneens met het oog op de grote sterfte onder de oesters ln de afgelopen strenge winter, welke een verhoging van de prijzen rechtvaardigt, heeft het bedrijfschap van visserijpro ducten besloten de tot nu toe geldende maximumprijzen te laten vervallen. DE NEDERLANDSE EISEN T.A.V. DUITSLANDS GRENS. Annexeren geen veilige weg? Het hoofdbestuur van de Duitse so ciaal-democratische partij heeft met betrekking tot de eisen van Nederland inzake grenscorrecties verklaard, dat het weliswaar de Duitse plicht tot her stelbetalingen erkent, doch dat het an nexaties niet de geëingende weg vindt om vrede en veiligheid in Europa te herstellen. DE ARBEIDSVOORWAARDEN VAN HET N.S.-PERSONEEL. Wijzigingen per 1 Januari a.s. De personeelsraad der N.S. is met de Directie tot overeenstemming gekomen over de met ingang van 1 Januari 1948 aan te brengen wijzigingen in de ar beidsvoorwaarden van het N.S.-perso- neel. Het thans geldend reglement dienstvoorwaarden loopt 31 December 1947 af. De personeelsraad heeft zich in ver band met de door de regering vastge stelde loonpolitiek ojn. bepaald tot voorstellen tot verhoging van de lonen der laagste loongroepen. Voor het spoor wegpersoneel zijn tevens aanhangig ge maakt voorstellen tot wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambtena ren 1925. Deze houden in zowel verbe teringen in de pensioenregeling als aan passing der pensioenen aan de huidige lonen. SPORT SCHAKEN. Hoe zal Van den Berg zich houden? TWEEKAMP TEGEN O'KELLY. Als morgenavond om 6 uur in „Sein post" te Noordwijk aan Zee de klok in de eerste partU van de match O'Kelly— Van den Berg zal gaan tikken begint op dat moment een strijd, die voor onze stadgenoot een ware vuurdoop betekent. Hoe zal hij die doorstaan? O'Kelly is niet de eerste de beste: hij is kampioen van België, en wijdt zich sedert het einde van de oorlog vrijwel uitsluitend aan het schaakspel. Hij speelt toumooi op tournooi, heeft er het laatste half jaar niet minder dan 5 gewonnen en in het zesde de tweede prijs behaald. Hy beschikt derhalve over een ervaring en routine, waaraan Van den Berg niet kan tippen. En het lijkt dan ook niet twijfelachtig, wie deze match zal win nen. Het zal er voor Van den Berg m de eerste plaats op aan komen een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. En de mogelijkheid daartoe is o.i. aanwezig. Want Van den Berg heeft bij verschil lende gelegenheden bewezen tot grote dingen in staat te zijn: in de tour- nooien, waarin hij speelde, heeft hy fraaie resultaten behaald, al ontging hem menigmaal een eerste plaats ten gevolge van verloren partij ep door de tijdnood, waarmede hij steeds te kam pen heeft. Als hij d&t weet te voorko men en zich ook verder door de repu tatie van zijn tegenstander niet laat intimideren, heeft hij al veel bereikt. O'Kelly is een aanvalsspeler, die ter- wille daarvan dikwijls veel risoco neemt en dat spel „ligt" Van den Berg wel. In ieder geval zijn alle factoren aan wezig voor een interessante wedstrijd, die de aandacht ten volle waard is! De tienkamp We vermeldden reeds de namen van 8 der schakers de twee andere deelnemers zijn de Alphenaren T—TI LT T/nriföKomi Geschenk van Prinselijk Paar AAN PRINSES ELISABETH EN PHILIP MOUNTBATTEN. Het huwelijksgeschenk van Prinses- Regentes Juliana en Prins Bernhard aan Prinses Elisabeth van Engeland en Luit. Philip Mountbaaten bestaat uit 4 bijzettafeltjes van palissanderhout. Men kan deze tafeltjes onder elkaar schui ven. zodat deze, indien ze niet gebruikt worden, weinig plaats innemen. Op verzoek van het Prinselijk paar heeft Prinses Elisabeth de tafeltjes zelf op tekening uitgekozen. Het ontwerp weid gemaakt door de jonge Haagse binnenhuisarchitect HL P. Mutters. De tafeltjes zijn vervaardigd uit dof- gepolitoerd palissanderhout. De pootjes zijn recht en zeer slank. Het grootste tafeltje is 56 cm. hoog en het blad is 55 bij 44 cm. Rond het blad is een zacht gebogen, iets geschulpte rand aange bracht. Op speciaal verzoek van Prinses Elisabeth zijn alle hoeken afgerond. De bladen der tafeltjes worden volgens Haar wens. met het oog op huishoude lijk gemak, voorzien van glazen platen om vlekken op het edele hout te voor komen. Het s.s. „Volendam" stagneerde in Suez-Kanaal KWAM IN BOTSING MET DRAAIBRUG. In het Suez-kanaal is het scheep vaartverkeer gisteren enige tijd ge stremd geweest, daar het Nederlands passagiersschip „Volendam" in aan raking was gekomen met een draai brug voor militaire doeleinden, welke brug voor de treinverbinding tussen Egypte en Palestina over het kanaal dient. Het schip liep schade aan de voorste- ven op (boven de waterspiegel), terwijl het Oostelijk gedeelte van de draai brug geheel vernield is, zodat de brug gesloopt zal moeten worden. De „Volendam" had 2100 militairen aan" boord en was op 13 November uit Port Said vertrokken. Een onderzoek heeft volgens AFP uit gewezen, dat het ongeluk Is toe - te schrijven aan stroom en wind. Reeds geruime tijd had de maat schappij, die het Suex-kanaal exploi teert de aandacht der Egyptische re gering gevestid op het feit, dat de tij dens de oorlog gebouwde metalen draai brug gevaar opleverde voor de scheep vaart. Lichte botsingen tegen een der pijlers hebben verscheidene malen plaats gehad. Nu de brug onbruikbaar is, is ook het probleem van het verkeer tussen Palestina en Egypte weer gere zen. Het is niet uitgesloten, dat men een tunnel onder het kanaal gaat bou wen. 340 Nederlandse schepen zitten in Duitsland vast. ERNSTIGE GEVAREN VAN LAGE RIJN-WATERSTAND. De lage waterstand in de Rijn be tekent een ernstig gevaar voor het gehele Duitse bedrijfsleven. Langs de oevers van de rivier beginnen zich grote voorraden levensmiddelen en kolen op te stapelen, welke op ver scheping wachten. Vervoer per spoor of auto is even eens zeer moeilijk in verhand met de ongunstige situatie bij de Duitse spoor wegen en het Duitse autopark. Hoewel meteorologische deskundi gen voor deze maand een lichte stü- ging van de waterstand in de Rijn voorspellen, wordt algemeen verwacht dat deze stijging te gering zal zijn en te laat zal komen om de huidige ver keersmoeilijkheden te overwinnen. Ongeveer 340 Nederlandse binnen schepen zitten thans in Duitsland vast ln afwachting van een hogere waterstand. VEEL ZEEHONDEN ROND THOLEN. Visrijkdom daalt er door. Door vissers uit Tholen is aangedron gen op intensiever bestrijding van de zeehonden. Door de bemanmng van de patrouilleboot)es van de „Kriegsmaxi- re". die weinig anders ve doen had, werd in de jaren 1940—43 intensief iacht cp hen gemaakt. Dit kwam blijk baar aan de visstand zeer ten goede, want nu de zeehonden weer onbelem merd voorttelen en niemand zich met hen bemoeit-, is de visrijkdom in de wa teren rond Tholen zeer gedaald. JC1C UCC1UC1HWO 1-" Posthuma en L. Kantebeen. Ook de tienkamp kan hoogst inte ressant worden. Zonder ons aan een voorspelling ten aanzien van de win naar te wagen, verwachten we toch dat de strijd om de bovenste plaat sen ln hoofdzaak zal gaan tussen A. Barkema, W. F. Schüss en D. Posthuma. D. COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND Noordwijk wint van Zoeterwoude. In Café „Flora" te Noordwijk won gisteravond het eerste tiental van de Noordwijkse Schaakvereniging „Daniël Noteboom" voor de overgangsklasse op het nippertje met 5l£4!a van de RK SC Zoeterwoude. De uitslagen waren: P. Bedyn (Noordwijk—E. v. d. Valk (Zoeterwoude) L. W. TurkH. J. M. Sieverding J. A. Scheep makerG. M. v. d. Berg V2J. v. d. Meer—C. Paardekooper 0—1; A. LeenheerPater Kauling 01; G. Ma- rijt—J. G. Kardol 1—0; A. Veefkind— C. Varkevisser 01; J. HoogeveenE. van Niekerk 10; J. J. Blesot—P. West hof 10; A. BoomkesW. Fontijn 10. Voorschoten verplettert Bodegraven II. Voor de tweede klasse B. was het tweede tiental van Bodegraven de gast van Voorschoten. Bodegraven moest met een aantal reserves verschijnen, kreeg geen voet aan de grond en werd met een 91 nederlaag naar huis ge stuurd. De gedetailleerde uitslag luidt: Dr. P. Vermet (Voorschoten)—H. van Os (Bodegraven II) 10; G. P. Sluiter J. W. Hommel 10; A. Oudshoorn M. Scheer 1—0; J. J. Braggaar—J. v. d. Boom 10; P. G. SluiterJ. Kooy 10; C. J. MasmanA. W. Brink 10; A. B. Wessels—W. H. van Liempt 1—0; B. MaatC. v. d. Boom MH. NoortTh. de Vries 10; J. v. d. Burg J. Hoogendoorn V»Vi. BILJARTEN Lissei Biljart Kring Competitie uitslagen 1ste klasse: VIOS I—Excelsior I 6—2. 2e klasse: Concordia I—P. Gij- zenbrug I 62; Flora II, Noordwijk Oude Post II 80; Flora I, Hillegom Luto II 6—2. 3de klasse Luto III-Flora II, Hillegom 6—2; Oude Post III—Con cordia II 6—2; VIOS III—Flora III, Noordwijk 44; Flora III, Noordwijk P. Gijzenbrug II 80. 4e klasse: DKV I —Flora III, Hillegom 2—6; VIOS IV— Luto IV 2—6; D Rijkers II—VIOS If 8—0. 5e klasse VIOS V—DKV II 4—4J Excelsior IIIP. Gijzenbrug III 08.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2