Truman onthult het congres zijn pl annen r Verheugend resultaat der Geneefse handelsconferentie Hulp aan Europa en drastische maatregelen tegen inflatie in de V.St., zelfs rantsoenering Toekomst vrije wereld staat op het spel WEERBERICHT ROMANTIEK .J Met een enkel woord Geheel nieuwe tarieftabellen voor23 landen 66ste Jaargang DINSDAG 18 NOVEMBER 1947 No. 2623? LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cent-s per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 President Truman heeft gisteren zjjn boodschap, die 4000 woorden telde, betreffende hulp aan Europa en zyn plannen voor het tegengaan van in flatie in de V. S. zelf, tot de speciale zitting van het Congres gericht. HU verklaarde, dat „wij wellicht voor alle tijden de kans om een wereld te verkrijgen, waar vrije volken in blijvende vrede kunnen leven, zullen verliezen, tenzij het Congres snel de tussentijdse noodhulp voor Europa goedkeurt." Hij stelde voor controle in te stellen op de prijzen van bepaalde belangrijke artikelen om de alarmerende inflatie in de V. S. tot stilstand te brengen. Truman verzocht tevens om rant soenering van producten, waaraan een tekort bestaat en welke de kosten van levensonderhoud fundamenteel beïnvloeden. Met klem steunde hij het verzoek van Marshall om 597 millioen dollar om Oostenrijk, Italië en Frankrijk in de volgende vier en een halve maand op de been te hou den. De president zeide, dat dit een on misbare voorwaarde was voor het we- deropbouwprogram voor Europa op lan ge termijn. Truman zeide, dat de V. S. door cri- tiek van bepaalde landen zich er niet van af kunnen laten schrikken om op vriendschappelijke wijze samen te wer ken met en steun te verlenen aan an dere landen, „die evenals wij de vrij heid lief hebben en de vrede en stabi liteit van de wereld trachten te bevor deren". Hij betreurde de geschillen, die zijn gerezen en de zo luide uitgesproken critiek. Trumans voorstel voor het weer in stellen van een zekere mate van prijs controle meer dan een jaar geleden practisch afgeschaft is de belang rijkste maatregel in het uit tien pun ten bestaande program, dat hij in diende ter bestrijding van de „onheil spellende inflatiedreiging". Hij zeide, dat inflatie reeds in alar merende mate dreigt. En zelfs alarme render is dan het feit, dat de toestand nog steeds slechter wordt. In zijn program vroeg de president: (li Her stel van de controle op huurkoop en beperking van het tot inflatie leidend verstrekken van bankcredieten. (2) Re geling van het speculeren op graan- en andere goederenbeurzen. (3) Uitbrei ding en verscherping van de controle op de export, welke volgens de huidige wet in Maart aanstaande eindigt. (4) Uitbreiding van de huidige regeringsbe voegdheid om transportfaciliteiten en materiaal ter verzekering van de afle vering van goederen voor de export toe te wijzen. (5) Het nemen van maat regelen om het op de markt brengen van vee en pluimvee te stimuleren, het geen besparing van graan tot gevolg zou hebben. (6) Het verlenen van bevoegd heid aan het ministerie van landbouw om zijn program van aanmoediging tot besparing in de V. S. uit te breiden en machtiging tot maatregelen, die „er op gericht zijn de productie van voedsel in het buitenland te verhogen. (7) Mach tiging tot toewijzing van een voorraad contróle op schaarse producten, die een fundamentele invloed hebben op de kosten van levensonderhoud en de in dustriële productie. (8> Uitbreiding en verscherping van de controle op de hu ren. (9) Machtiging tot rantsoenering voor consumenten, van producten, waaraan een tekort bestaat en welke de kosten van levensonderhoud funda menteel beïnvloeden (10) Het weer instellen van prijsplafonds voor essen tiële producten, waaraan grote be hoefte bestaat, alsmede het weer in stellen van een loonstop. Hij verklaarde echter: „Ik geloof, dat er weinig gevallen zullen zijn, waarin het instellen van een loonstop noodza kelijk zal zyn." Truman noemde de producten, die gerantsoeneerd moeten worden of wier prijzen gecontroleerd moeten worden, niet bij name, hoewel voedsel en kle ding naar zijn mening de meeste moeilijkheden verschaffen, voor zover het de consumenten betreft. Zijn voorstellen zijn aanzienlijk veel radi caler dan verwacht werd en zij zul len, indien zij worden uitgevoerd, veel van de oorlogscontróle, die in de af gelopen twee jaar snel is opgeheven, herstellen. Communistisch informatiebureau in Azië Uit betrouwbare bron wordt vemo- men, dat op 20 December te Charbin (Mandsjoerije) een conferentie van communistische partijen zal worden gehouden om te komen tot de oprich ting van een communistisch informa tiebureau voor Azie. De conferentie zal worden bijgewoond door afgevaardig den uit China, Mongolië, Indonesië, In dia, de Maleise statenbond en Annam, KOUD. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk meest zwaar bewolkt, later tijdelijke opklaringen. Plaatselijk enige lichte regen of sneeuw en hier en daar nevel of mist. Veranderlijke wind. Koud met plaatselijk lichte vorst in de nacht. 19 NOVEMBER Zon op: 8.05 uur; onder: 16.45 uur. Maan op: 13.59 uur; onder: 22.08 uur (20 Nov. EK). Hoogwater te Katwijk te 7.51 en 20.15 uur. Hij legde voortdurend de nadruk op het verband tussen de binnenlandse in flatie en de behoeften van Europa. „In dien wij onze binnenlandse kwalen ver waarlozen, indien wij de opmars der in flatie geen halt toeroepen, zullen wij wellicht een depressie veroorzaken, waarvan ons economisch systeem, zoals wij het kennen, wellicht niet meer zal herstellen. Hij beloofde binnenkort de volledige bijzonderheden van 't hulpplan op lange termijn voor te leggen en verklaarde: „Het is een hulde aan de kracht van onze democratie, dat wij in staat zijn een zo grote bijdrage tot de vrijheid en het welzijn van andere landen en an dere volken te leveren. Ons volk weet-, dat onze invloed in de wereld ons een in de geschiedenis ongeëvenaarde kans geeft om zodanig te handelen, dat de mannen en vrouwen van de gehele wereld uit de schaduwen van vrees en oorlog in het licht van vrijheid en vre de kunnen treden. Wij moeten van deze gelegenheid zoveel mogelijk maken, want wij hebben door de dure les der wereldoorlogen geleerd, dat wat buiten onze kusten gebeurt, bepaalt hoe wij ons eigen leven leven. Wij hebben ge leerd, dat wij, indien wij in vrijheid en veiligheid willen leven, met de gehele wereld voor vrijheid en veiligheid moe ten werken." „Wij zijn er van overtuigd, dat de beste manier om toekomstige oorlogen te voorkomen, is, te werken voor de onafhankelijkheid en de wel vaart van alle volkeren Deze overtui ging leidt onze huidige pogingen en zal ook onze toekomstige besluiten leiden. Wij hebben ten volle en gaarne mede gewerkt aan de groei van de V. N. en wij proberen haar thans te versterken en te verbeteren." Truman zeide nog, dat de regering de bevoegdheden om rantsoenering voor consumenten weer in te stellen als voorzorgsmaatregel wenst. Hij legde er de nadruk op. dat de prijsplafonds „op betrekkelijk weinig gevaarlijke plaat sen" zouden worden gebruikt en de rantsoenering „op zeer selectieve ba- Deze speciale zitting is pas de 26ste sedert de vorming van de federale re gering in 1789. De jongste speciale zit ting werd in 1939 door president Roo sevelt bijeengeroepen om de neutrali- teitswet van 1935 op te heffen. Het bijna geheel uitblijven van ap plaus op de rede van Truman vat men op als een teken, dat de drastische voorstellen ter voorkoming van inflatie als een verrassing voor de vertegen woordigers en senatoren kwamen. Slechts de enige en dan nog niet di recte verwijzing naar de Sovjet-Unie (landen die niet hetzelfde doel als wij nastreven, of onze methoden niet goed keuren) lokte het enige luide applaus uit. Overigens zaten de mannen van het Congres stil en oplettend te luiste ren naar het uitstippelen der wetge vende arbeid voor de speciale zitting. De zaal was overvol en op de pers- en de publieke tribune verdrong men zich. Het uitspreken der rede werd per radio en televisie uitgezonden. Ook stond een aantal filmtoestellen opgesteld. Ervaren waarnemers menen, dat het Congres Truman op vele punten zo als de instelling van controle op de toe wijzingen, de uitbreiding van de con trole op de export en dergelijke zal steunen, doch dat het in ieder geval voorlopig het verlenen van volmachten voor rantsoenering en prijsbeheersing aan de regering zou tegenwerken. Des kundigen waren 't er over eens, dat deze maatregelen niet eerder dan over zes maanden in werking zouden kunnen treden. Rede van De Gasperi Op het nationale congres van de par tij der Christen-Democraten heeft De Gasperi, de Italiaanse premier, ver klaard, dat de kortelings door de com munistische partij aangenomen resolu tie, waarin de omverwerping van de re gering van De Gasperi geëist werd, een „oorlogsverklaring" betekende. Hij zeide voorts, dat zijn regering noch de slaaf was van Amerika, noch van het Vati- caan. De Gasperi zeide heen te zullen gaan, indien hij niet de meerderheid in de Kamer had, doch zijn post niet te zul len verlaten onder drang van een revo lutionaire beweging. De nationale onafhankelijkheid, die door Togliatti ondersteund werd, en de staat, waarvan Nennl droomde, ver borgen volgens hem de rode ster van Stalin. Door te verklaren, dat de Christen- Democraten niet wensten alleen aan de macht te blijven, gaf hij tot geruchten over een eventuële kabinetshervorming aanleiding. Men meent, dat dit een tactisch aanbod is aan de gematigde linksen, zoals de republikeinen en de socialisten onder Saragat. Overeenstemming over verdeling van Palestina De Sovjet-Unie en de Verenigde Sta ten zijn tot algehele overeenstemming gekomen over het plan terzake de ver deling van Palestina, waarbij de eerste Augustus 1948 is vastgesteld als uiterste datum voor het terugtrekken- der Brit ten. De Joodse en de Arabische staat zullen onafhankelijk worden twee maanden na de algehele terugtrekking van de Britse troepen, aldus het ont- werp-plan van da sub-commissie voor Palestina van de V. N., waaromtrent men het eens geworden is. Aan H.K.H. Prinses Elizabeth van Engeiand is door de Nederlandse regering namens het gehele volk een kristallen drinkservies aangeboden als huwelijks geschenk, Het servies is vervaardigd door de N.V. Ned. Glasfabriek te Leer dam volgens een ontwerp van A. D. Copier. Enige onderdelen van het voor 36 personen bestemde servies. (Foto ANP). Romeo en Julia. Tristan en Isolde. Pelléas %n Mélisande. Drie minnende paartjes uit drie landen in voorbije tijden van ro mantiek. Voorbij? Ach nee Ook in deze „verzakelijkte" we reld zijn de hemel zij dank! nog ècht-romantische gevallen te vinden. Kijk maar in 't volle mensenleven bijv. in de Leidsche Hout,in een achteraf gelegen bioscooplogetje laatste rij tegen Je muur! 's zomers in een Kaagjolletje, 's winters op de brede (ijs) baan. Maar nu ga ik wat verder en dan wordt 't pas interessant. Wat te zeggen van ae jonge een voudige Dostbode Richard Harrison? Hij moest voor het Hof te Wol verhampton terecht staan, want maakte de 25-jarige bekoorlijke Mary, dochter van Lord Norton het hof. Zónder toestemming van deze Lord en zonder hem te kennen, was hij over het hek van diens landgoed geklommen om naar Mary uit te zien en haar te vragen, of ze een wandelingetje met hem wil de maken. Maar de oude Lord verstond het romantische hart niet, was kwaad geworden en had de sentimentele aanbidder voor de rechter gesleept. En daar stond deze nu. Een beetje beteuterd, maar flink en moedig antwoordend: „Ik heb mijn Mary lief en acht dat voldoende rechtvaardiging, voor hetgeen ik deed". Zie: dat is romantiek van de 20e eeuw, maar 't had evengoed een paar eeuwen geleden gebeurd kun nen zijn Nü wat anders! Lichtelijk in de war want ze had nooit meer dan 10 mijl ge reisd arriveerde de Chinese stu dente Chin op een Engels vliegveld, na een luchtreis van 12.000 mijl. Elf jaar geleden toen ze 10 was had de nu 21-jarige Chinese student Tung in Hongkong beloofd, haar ééns te zullen trouwen. Thans 11 jaar later loste hij z'n be lofte in. Daar stond z'n meisje eindelijk voor hem: wat hongerig, want ze had haar eetstokjes vergeten en kon niet met mes en vork omgaan. En om te eindigen: De 72-jarige miss Lee, die al op haar 23e geëngageerd was en wier verloofde nu eindelijk de wens uit gesproken had, met haar te willen trouwen. Na ïi engagement van 47 jaar! W&&r werd „oprechter trouw" enz.? ,,'t Kwam, omdat hij bij de vloot was en altijd op zee rondzwalkte",» HelaaSnü moet 't jeugdige bruidspaar nog wat langer wach ten, omdat er met Kerstmis geen huis in Engeland vrij is Pech, na zóveel jaar! .Romantiek" is overal, m'n beste. Het oog moet er alleen maar op vallen Fantasio. Voorbereiding Londense Conferentie De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der vier grote mo gendheden hebben besloten, dat er vier punten op de agenda van de conferen tie der ministers zullen worden ge plaatst: 1. het verslag van de commis sie voor het vredesverdrag met Oosten rijk, 2. de vorm en omvang van de voorlopige politieke organisatie van Duitsland, 3. de economische principes voor Duitsland, 4. de procedure voor het opstellen van het vredesverdrag met Duitsland. Zij hebben nog niet beslist- in welke volgorde deze punten bespro ken zullen worden. Argentinië wijzigt politiek VERBETERING VOOR DE WERELDHANDEL. Een door de Argentijnse minister van economische zaken aan de Amerikaanse ambassadeur gedane toezegging om de komende Argentijnse graanoogst te ver kopen tegen de geldende wereldprijzen, indien de Ver. Staten op zich nemen om aan Argentinië de dringend nood zakelijke transportmiddelen en brand stoffen te leveren tegen de geldende prijzen, wordt beschouwd als een radi cale wijziging in de Argentijnse econo mische politiek. De Amerikaanse am bassadeur te Buenos Aires noemde de Argentijnse toezegging een feit van het grootste belang voor de gehele wereld. Het geval Dalton VORMING ENQUETE-COMMISSIE. De Britse premier Attlee heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de regering rich niet zal verzetten tegen de even tuele vorming van een parlementaire, uit leden van alle partijen bestaande commissie, belast met een onderzoek betreffende 't uitlekken van bijzonder heden over de begroting, dat leidde tot het aftreden van Hugh Dalton als mi nister van financiën. Churchill had te voren een motie ingediend, waarin ver zocht werd een commissie van onder zoek te benoemen. Attlee wees er op, dat Dalton 'n zeer uitvoerige en open hartige verklaring had afgelegd en zag eigenlijk niet in, wat men nog zou willen weten. Dalton, noch de regering, aldus Attiee, zouden echter een nader onderzoek in de weg s:aan, daar er hoegen aa:.id niets te verbergen was. Churchill meende echter, dat het in het algemeen belang van het Huis zou zijn en m dat van Dalton, dat de fei ten coor een parlementaire commissie vastgelegd worden om laster en geruch ten de kop in te drukken. BINNENLAND. Een onderzoek vkn de recherche af deling van het CD.K. heeft, in samen werking met de plaatselijke politie ie Ruurlo, bij de Coöperatieve Dorpsvereni- glng aldaar ontdekt dat duizenden rant soenen distributie-artikelen zonder bon zijn verkocht Het bestuur heeft de direc teur, de jissiGtent en de winkelchef on voorwaardelijk ontslagen. Met ingang van 1 Januari 1948 ls aan schout-bij-nacht van gezondheid, L. Hendriks, tot voor kort chef van de ge neeskundige dienst der Kon .Marine, op zijn verzoek eervol ontslag verleend we gens langdurige dienst. Des nachts hebben Insluipers zich toegang versohaft tot de Hollanase Schouwburg te Amsterdam en de egaal blauw zijden toneelvoorhang ontvreemd. Dit doek, dat 10 meter ln het vierkant meet, heeft een waarde van ongeveer 31XJ0 gulden. B en W. van Amsterdam - hebben een prijs van f-1000 toegekend aan de heer Oscar van Hemel voor zijn vioolcon cert. Ingezonden voor de muziekprijs B 1946, die opnieuw was uitgeschreven na dat gebleken was. dat van de eerste In zendingen geen compositie voor de prijs in aanmerking kon komen. Donderdag a s. te halfdrie'zal op de begraafplaats Nieuw Eyk en Duinen te Dei. Haag een gedenkteken onthuld wor den door leerlingen, vrienden en bewon deraars van Cornelie van Zanten, de be kende zang-paedagoge. De heer Th. Schaap uit Soest, die met zijn motor uit Hilversum op de Rijksweg AmsterdamAmersfoort reen, sloeg tegen een boom en werd op slag ge dood. De opvarenden van het m.s. „Kota Baroe" kunnen ln Algiers. Sabang en Koepang (Timor) post krijgen, mits deze uiterlijk resp. vandaag, 2 December en 10 December gepost wordt. Aan de opvaren den 'van het ss. „Volendam" kan post verzonden worden ter uitreiking bij aan komst ln Batavia. Posten: uiterlijk 23 November. De Relna Prinsen. Geerllngs-prijs, uitgeloofd voor letterkundigen beneden 25 jaar, ls dit Jaar voor de eerste maal toegewezen aan de 23-J. Amsterdammer Simon van het Reve voor zijn boekje „De avonden". BUITENLAND. Naar het Chinese persbureau „Cen tral News" meldt, hebben drie weken van onophoudelijke stortregens op het eiland Formo6a een overstroming veroor zaakt, welke de hevigste ls van deze eeuw. 10.000 personen zijn dakloos en men heeft 9 dooden en 3 ernstig gewon den geteld. James Caunt, een 47-Jarige redac teur van het Engelse weekblad „Mor- cambe and Heysham Visitor" is vrijge sproken ln een proces, waarin hij dc- schuldlgd werd van „opruiing en smaad ten aanzien van de Joodse bevolking ln Groot-Brittannlë". Hij had ln een artikel geschreven, dat de Joden een pestilentie voor Engeland rijn en dat geweld mis schien het enige middel zou zijn om hun verantwoordelijkheidsgevoel bij te bren gen voor het land, waar zij wonen. De Amerikaanse Export-Import Bank maakt bekend1, dat krachtens een voorlopige overeenkomst aan Canaaa een lening van 300 millioen dollar zal worden verstrekt, ten einde dit land ln staat te stellen zijn aankopen van grond stoffen, industriële installaties enz. ln de V. S. voort te zetten. Jaczko en Vlzl, die Zaterdag gear resteerd zijn ln verband met het leggen van een bom ln het Stadhuis te Boeda pest en volgens een officiële verklaring schuld hadden bekend, rijn gisteravond reeds terechtgesteld. In een kolenmijn te Tientsin heeft een instorting plaats gehad, waarbij 19 Chinese mijnwerkers zijn omgekomen. Er werden 26 mijnwerkers gewond. Onder lulde bijvalsbetuigingen ver klaarde de Britse onder-minister van buitenlandse zaken. Mayhew, ln het La gerhuis, dat de Britse regering „de ver schrikkelijke wreedheden, die door beide partijen in Griekenland, worden gepleegd" geheel veroordeelde. De Franse gezant te Brussel Brugère ls door rijn regering teruggeroe pen wegens een conflict in verband met de uitgestelde reis van prins-regent Karei naar Parijs. De chef-staf van de Amerikaanse luchtmacht, Reneraal Spaatz. heeft ver.- klaaxd er van overtuigd te ziin. dat de Sovjet-Unie een eigen uitgave van de B-29 superfort bouwt. Naar rijn mening zouden de Sovjets misschien een kleine duizend ln de komende zes maanden kunnen aanmaken. H.K.H. Prinses-Regentes Juliana en Z.K.H Prins Bernhard bij de aankomst op het vliegveld Northolt bij Londen voor bijwoning van het huwelijk van Prinses Elizabeth op Donderdag a.s. In het midden de Hertog van Gloucester, die het Prinselijk Paar verwelkomde. Het secretariaat der V.N. te Genève heeft gisteren in de hoofdsteden van alle deelnemende landen een 1300 bladzijden tellend document gepubliceerd, dat geheel nieuwe tarieftabellen voor 23 landen bevat en de veelomvattend- ste en ingrijpendste overeenkomst in de geschiedenis van de wereldhandel wordt genoemd. De Benelux-landen zullen er dit voordeel bjj hebben, dat de importheffingen op tuinbouwproducten verminderd worden en faciliteiten verleend worden voor de export naar Engeland van linnen weefsels en ruw ijzer. Europa verkfijgt méér dollars! VOORNAlAMSTE betekenis. De voornaamste betekenis van de overeenkomst ls de volgende: 1. De aan de Internationale handels conferentie te Genève deelnemende landen zijn overeengekomen om in een aantal gebieden, waar bilaterale han delsovereenkomsten van klacht zjjn, de mogelijkheid te scheppen voor het slui ten van multilaterale overeenkomsten en de toltarieven te verlagen. 2. De V.S. hebben er in toegestemd de landen te helpen door de invoerrechten op goederen te verlagen en zo de ge legenheid te scheppen tot het verdie nen van dollars. Ten gevolge van de geheimhouding, die de besprekingen kenmerkt, zijn te Londen alleen de voordelen en conces sies voor Engeland en de mate, waarin de preferentiële rechten van het Britse rijk worden opgeheven, bekendgemaakt. Doch op grond van een clausule in de overeenkomst zullen alle overige 22 landen, die te Genève vertegenwoordigd zijn, automatisch dezelfde voordelen verwerven. VERMINDERING DER TARIEVEN Voor de volgende producten is ver der vermindering of stabilisatie van de tarieven ingevoerd: Verlaging: pruimen (geen preferen tiële rechten meer), peren, perziken en abrikozen in blik (verlaging van 15 tot 12 f®), enkele typen textielmachines (15 ruw ijzer 'geen preferentiële rechten meer) van 33 1/3 tot 25 ka toengaren en weefsels (2% lager), katoenen damesbovenkleding (Van 20 tot 17% de duurdere soorten zijden stoffen (van 43 1/3 tot 33 1/3 schoe nen van 15 tot 10 (geen preferen tiële rechten meer)rijwielen van 33 1/3 tot 20 Stabilisatie: machinerieën op 20 vliegmachines op 20 beide met af schaffing van de preferentiële rechten voor het Britse rijk, de meeste kleding. Omgekeerd verliest Engeland de pre ferentiële rechten op een aantal ar tikelen, die naar landen van het geme nebest worden geëxporteerd. De andere landen zullen tot 1952 de V.S. beperkingen van de importquan- ta kunnen opleggen ten einde zich te kunnen vrijwaren tegen een toevloed van niet-essentiële artikelen. HERLEVEND OPTIMISME! Na 6 maanden van besprekingen te Genève is genoeg bereikt om het opti misme onder de uitvoerende landen te doen herleven. Hoewel de betrokken landen bilateraal hebben onderhandeld, daar de onderhandeling steeds door het voornaamste exporterende en het voornaamste importerende land van een bepaald artikel werd gevoerd, zul len toch alle 23 landen van de conces sies voordeel hebben. MINDER UITVOERRECHTEN. Te Washington interpreteert men de te Genève gesloten tarief overeenkomst als volgt: 1 Januari 1948 zullen de landen van Europa minder uitvoerrechten moe ten betalen voor de export naar de VS., dientengevolge meer geld voor hun goederen maken en meer dollars verkrijgen. Het Europees herstel zal in dit ver band op twee wijzen bevorderd worden: 1. De V.S. zullen de tariefconcessies 1 Januari in werking laten treden, zelfs indien de overeenkomst dan nog niet door de vereiste meerderheid is onder tekend. Grondwettelijk is de Ameri kaanse regering daartoe gerechtigd zonder de toestemming van het Con gres af te wachten. De landen van Europa zijn niet ver plicht hun importquota te verminde ren, totdat het evenwicht in de dol larsituatie aanzienlijk is hersteld, d, w.z., totdat het plan-Marshall het dol- lartckort heeft opgelost. 2. De handel tussen de landen van Europa onderling wordt verbeterd, daar deze landen, hoewel zij een te kort aan dollars hebben, niet nood zakelijkerwijs ook een tekort hebben aan deviezen van andere landen, zo dat onderling tariefconcessies kunnen worden gegeven. De overeenkomst zal dus tot onmid dellijk gevolg hebben, dat de wederzijd se handel in de geest van de in hefc plan-Marshall gewenste eigen hulp toe neemt. Te Washington legt men er de nadruk op, dat het voornaamste doel van de overeenkomst is: op lange ter mijn de basis te leggen voor het terug brengen van een voorspoedige wereld economie in normale banen. VREUGDE! In Nederlandse kringen te Washing ton is de nieuwe tarief- en handels overeenkomst met vreugde begroet. De concessies maken de hoop levend op toenemende handel van de Benelux- landen, in het bijzonder met de V.S. Men verwacht verbetering in de export van electriciteitsartikelen en textiel- waren, in het bijzonder van kunstzijde producten. Van de ongeveer 15 door de Benelux gesloten overeenkomsten ls die met de VS. het gunstigst, die met En geland het minst gunstig. De voor naamste artikelen, waarop de V.S. de rechten hebben verminderd of gestabi liseerd, zijn: haring, bloembollen, gela tine, verschillende soorten glaswerk, textiel, tabak, ruwe rubber, thee, ta pioca, peper en diamanten. Roemeense gezanten gaan heen Naar te Londen wordt vernomen, heeft Franassovicl, hoofd van de Roe meense diplomatieke missie te Londen, liberaal, ontslag genomen, Franassovicl verklaarde tegenover een vertegenwoor diger van Reuter, dat hi) zijn ontslag had ingediend kort nadat Tatarescu, de voormalige Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, uit de regering trad. Franassovicl verklaarde voorts, dat Dimitriu, de Roemeense gezant te Bue nos Aires, eveneens liberaal, ook was afgetreden evenals alle leden der libe rale partij, die diplomatieke posten in het buitenland bekleedden. „Ik heb op het ogenblik nog geen plannen. Ik ben er benieuwd naar welk besluit Taterescu zal nemen t.a.v. de toekomstige politiek der liberale partij als oppositie tegenover de huidige Roe meense regering. Later zou ik naar de V. S. kunnen gaan, aldus Franassovicl. In Roemenië heeft Franassovici vele belangrijke functies waargenomen. Hij is ook ambassadeur in Polen en Frank rijk geweest.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1