Pogingen in Frankrijk een regering te vormen uit de centrum-partijen Mackenzie King met „Oranje Nassau" vertrokken Kerken roepen op tot steun WEERBERICHT Getroffen door warme genegenheid J Het plan Marshall wordt heden aan Congres voorgelegd Belangrijke verlaging der Textielprijzen Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86sté Jaargang MAANDAG 17 NOVEMBER 1947, No. 26238 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menihorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Wapens in Sovjet-kamp gevonden Ernstige pogingen zyn in Frankrijk in voorbereiding om een sterke rege ring van alle centrumpartijen te vor men. zulks bij onderling goedvinden en zonder langdurige kabinetscrisis. Naar verluidt, is Blum de stuwende kracht achter de plannen om de centrumpar tijen tot een sterk blok aaneen te sme den, een blok dat in staat is, de in de vakbeweging opstekende storm in ver band met de stijgende prijzen te keren. Blum's gezondheid heet veel verbeterd. De laat-ste stap van de communisten is het in vergadering bijeenroepen op heden, onder auspiciën van het alge meen vakverbond (CGT), van alle Pa- rijse vakverenigingsfunctionarissen, ten einde te bespreken welke houding zal worden aangenomen in verband met de verhoging van de prijzen van gas, elec- triciteit en vervoer. Afdelingen soldaten en politietroepen zijn in Marseille overgegaan tot arresta tie van onruststokers. Meer dan 1000 per sonen werden aan een verhoor onder worpen, waarna 82 hunner werden ge arresteerd. Gevreesd wordt, dat de staking van havenarbeiders naar alle Franse havens aan de Middellandse Zee zal overslaan. In de havens Sete, Nice, Vendres, Bastia en Ajaccio zijn de havenarbei ders reeds in staking en eisen een loonsverhoging van 33 Twee compagnieën van de rijkspolitie, die te Marseille gestationneerd zijn, werden ontbonden zonder pensioen. Hoewel er geen reden werd opgegeven, wordt deze maatregel in verband ge bracht met het besluit der regering, op te treden tegen ambtenaren, die in hun plicht, het uitbreken van gewelddadig heden te verhinderen, te kort schieten. Kustafdelingen van de Franse marine zijn, nadat een overeenkomst dienaan gaande met de stakende havenarbeiders was bereikt, begonnen met het lossen van levensmiddelen, die aan bederf on derhevig zijn en zich aan boord van schepen in de haven van Marseille be vinden. De arbeiders hebben bepaald, dat „de levensmiddelen geen schade mogen lijden door de situatie". Alle employe's van het tram- en bus vervoer te Marseille zijn ook in staking. Ongeveer 2,000 Franse bewakers met vier pantserauto's omringden Zater dag het Sovjet-repatriëringskamp te kisten met wapenen in een bergruim te werden ontdekt. Deze wapenen, waaronder 50 revol vers, stenguns en geweren en een dozijn granaten, werden ontdekt, toen op last van de Franse regering in het kamp gezocht werd naar 3 Franse kinderen, die door hun Russische moeders zouden zijn „ontvoerd", aldus een woordvoer der van het Franse ministerie van bui tenlandse zaken. De Sovjet-Russische ambassade heeft er op gewezen, dat, ingevolge een in 1945 getekende overeenkomst, de wape nen van Sovjet-Russische of Duitse herkomst, die in het bezit zijn van Sov jet-Russische burgers of door hen ver overd zijn op Duitsers in de loop van de oorlog, naar de Sovjet-Unie moeten worden overgebracht en beschouwd worden als eigendom van de Sovjet- Russische regering. In afwachting van verzending moeten de wapenen be waard worden op een plaats, waarvoor de Sovjet-Russische commandant van het kamp verantwoordelijk is. Boven dien mag het Sovjet-Russische perso neel van het kamp volgens dezelfde overeenkomst gewapend zijn ter hand having van de orde. Bij de overval op het kamp heeft men, aldus de verkla ring, niet meer dan 58 verplaatste per sonen aangetroffen, wier repatriëring was vastgesteld op 11 November, welke vertraagd is doordat op de aangewezen boot geen plaats meer was. De Sovjet- Russische ambassade wacht ten aan zien van het gebeuren in het kamp op orders van haar regering. Volgende zitting der V. N. in Europa genève of parijs? Met 32 tegen 17 stemmen, bij vijf ont houdingen, besloot de Algemene Ver gadering haar volgende zitting in Euro pa te houden, mits de Alg. Vergadering later bij tweederde meerderheid haar goedkeuring hecht aan het vedrag van de extra-kosten, die een zitting in Europa meebrengt. De secr.-generaal, Trygve Lie, en een commissie van negen zullen de plaats der bijeenkomst kiezen. Er is een vrij grote oppositie tegen Genève als verga derplaats, aangezien het moeilijk is Zwitserse francs te krijgen. Het meren deel geeft de voorkeur aan Parijs. Naast Engeland behoorden tot de te genstemmers: Australië, Brazilië, Chi na. India. Turkije en Zuid-Afrika. Tot de landen, die zich van stemmen ont hielden behoorden Canada en Dene marken. De V. S. stemde voor. De extra kosten worden voor Genève op een millioen dollar geschat en voor elke andere plaats in Europa op ander half millioen. Later werd bekend gemaakt, dat de commissie voor de keuze van de plaats der volgende zitting zal bestaan uit Australië. Wit-Rusland. Ethiopië, India Libanon. Nederland, Noorwegen, Pana ma en Uruguay. buiig. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijk krachtige en langs de Wad- denkust nu en dan tot storm toenemen de wind tussen West en Noord. Wisse lend bewolkt met regen-, hagel- of sneeuwbuien. Koud. 18 November. Zon op: 8.03 uur; onder: 16.46 uur. Maan op: 13.30uur; onder: 20.58 uur (20 November E. K.) Hoogwater te Katwijk te 7.07 en 19.29 uur. De Sovjet-ambassade heeft ontkend, dat de kinderen in het kamp verbor gen waren. Volgens de ambassade wa ren de kinderen in afwachting van een scheidingsuitspraak volgens de wet bij hun moeders gebleven, die door een scheiding zonder middel van bestaan waren geraakt en in het kamp haar toevlucht hadden gezocht. In officiële kringen in Frankrijk ver luidt, dat het Franse ministerie van buitenlandse zaken de Sovjet-ambas sade er van op de hoogte heeft ge steld, dat het kamp afgesloten zal worden, daar de privileges misbruikt waren. Men brengt de genomen maatregelen in verband met 'n stren ger toezicht op Sovjet-invloed op Frankrijk. Prinselijk Paar te Londen TER BIJWONING VAN HET HUWELIJK PRINSES ELISABETH Prinses-Regents Juliana en Prins Bernhard zijn gisteren per speciaal vliegtuig te Londen gearriveerd ter bij woning van het huwelijk van prinses Elisabeth. Zij werden ontvangen door de Hertog van Gloucester, broer van de Koning van Engeland, bij wie Zij Hun intrek nemen. De Prinses-Regentes begaf zich in de auto van de Hertog van Cloucester naar Londen, terwijl Prins Bernhard in een andere wagen volgde. Ook de Nederlandse ambassadeur in Londen, jhr. Michiels van Verduynen, was bij de verwelkoming aanwezig. Alvorens naar Londen te vertrekken heeft Mackenzie King nog een bezoek gebracht aan het Paleis Soestdijk, waarH.M. de Koningin en het gehele Prin selijk Gezin hem ontvingen. Prinses Margriet, geboren tijdens het verblijf van het Prinselijk Gezin dn Canada gedurende de oorlogsjaren, voelt zich blijk baar bij uitstek thuis bij de Canadese minister-president. (Foto ANP-de Wt.) Na een bezoek van ongeveer drie dagen aan ons land, als gast van de Nederlandse regering, vertrok Cana da's 73-jarige minister-president, Mackenzie King, Zaterdagavond met de „Oranje-Nassau" van Hoek van Holland naar Engeland, uitgeleide ge daan door tal van Nederlandse en buitenlandse autoriteiten, nadat Vrij dagavond een drukbezochte afscheids receptie was gehouden in „Groot Hae- sebroek" te Wassenaar. Zaterdagmiddag had Mackenzie King met het Prinselijk Paar in het bijzijn van vele autoriteiten de lunch gebruikt in de burgerzaal van het Paleis te Am sterdam. Luide toegejuicht door de mensen- PANDA EXIT maar hij komt terug!! In ons Blad van heden beëin digt Panda zijn spannende avon turen als leerling-vlieger. Tot ge ruststelling van jong en oud laten wij er direct op volgen, dat Mar ten Toonder op ons verzoek een nieuw vervolgverhaal tekende en schreef, waarin Panda zal optre den als leerling-goochelaar en waarvan de publicatie morgen be gint. Wij vertrouwen, dat het succes van Panda in zijn nieuwe creatie dat van vorige nog zal overtref fen! Red. „L.D.". massa, die het Damplein omzoomde ste gen het Prinselijk Paar en de Canadese premier daarna in de auto's, die hen naar Soestdijk brachten, waar Macken zie King de Prinsesjes bezocht. De pre mier vertoefde drie kwartier in het Pa leis. Ook de Canadese gezant, de heer P. Dupuy en diens echtgenote waren aan wezig. De Prinses toonde de Canadese gast. Haar jongste dochter, Trix vertelde Mackenzie King in het Engels, dat Zij zich hem nog herinnerde van Haar ver blijf in Canada. De begeleidende militairen vormden voor de „Oranje-Nassau" een erewacht, toen de grijze minister-president uit zijn auto stapte. Hij drukte alle leden dezer erewacht de hand. Vervolgens begaf hij zich aan boord, waar hij werd opgewacht door de Britse ambassadeur, sir Nevile Bland en door de gezagvoerder van de „Oranje Nassau" kapitein Meyer. De minister-president nam vervolgens afscheid van degenen, die hem tot Hoek van Holland hadden vergezeld. Onder hen merkten wij o.m. op baron S.weerts de Landas Wyborgh, ka merheer van H. M. de Koningin als ver tegenwoordiger van de Prinses-Regen tes, kapitein Theunisse, de aan Macken zie King toegevoegde adjudant, mr. Vis ser en de Canadese ambassadeur de heer Dupuy. Mackenzie King verklaarde nog, dat hü baast geen woorden kon vinden om de gevoelens, die dit bezoek aan Nederland in hem gewekt hadden, uit te drukken en hoe hij getroffen was door de vele blijken van warme gene genheid hem betoond ais even zovele bewijzen van de hechte vriendschap tussen de beide landen. Comité tot steun gevormd Naar verluidt, heeft president Tru man besloten op de speciale zitting van het Amerikaanse Congres welke heden begint, ook het plan-Marshall voor hulpverlening aan Europa op lange termijn in te dienen, en deze zitting niet, zoals aanvankelijk het plan was, te beperken tot bespreking van de tussentijdse hulpverlening aan Frankrijk, Oostenrijk en Italië. Ofschoon niet verwacht wordt, dat het Congres voor de in Januari a.s. be ginnende gewone zitting het volledige herstelplan in behandeling zal nemen, zal het door de vervroegde voorlegging in staat zijn over de tussentijdse hulp te beslissen aan de hand van het vol ledige plan. Het voorstel van Truman zal geba seerd zijn op het rapport van de com missie Harriman. Deze schatte, gelijk bekend, de kosten van het volledige plan gedurende vier jaar op 12 k 17 milliard dollar, waarvan in het eerste jaar 11948) te verstrekken een bedrag van 5,75 milliard dollar. Onder voorzitterschap van de vroe gere Amerikaanse minister van oorlog, Henry Stimson, is te New York een „comité tot steun aan het plan-Mar shall" gevormd, dat ten doel heeft druk uit te oefenen op het Congres ten gun ste van het aanvaarden van het plan tot hulp aan Europa. Verschillende vooraanstaande perso nen uit het politieke, financiële en vak verenigingsleven, o.w. Dean Acheson, de vroegere onder-minister van buiten landse zaken, hebben zich bij het co mité aangesloten. hield mikolajczyk brief achter? Mikolajczyk, de vroegere leider van de Poolse boerenpartij die thans te Londen vertoeft, is er in het Poolse parlement van beschuldigd een brief van het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken aan de Poolse regering te Londen te hebben achtergehouden. In de brief, op 31 October 1944 geschre ven. krijgt Polen de verzekering, dat Engeland het recht van Polen op de Oder-Neisse-grens erkent en zou onder steunen, onverschillig welke houding de Ver. Staten zouden aannemen. Kolonel Kliszko, de communistische ■Woordvoerder van de commissie, die 'n onderzoek instelt naar de vlucht van Mikolajczyk, heeft de brief aan het parlement voorgelezen. Hij zeide dat Mikolajczyk, door de brief achter te houden, de pogingen der Poolse rege ring om de Oder-Neisse-grens te hand haven, zeer heeft bemoeilijkt. Mikolajczyk verklaart, dat hij geen dergelijke brief heeft achtergehouden. De brief was gedateerd 31 October 1944. In November trad Mikolajczyk uit de Poolse regering te Londen en rijn, zo verklaart hij, de documenten in han den van de nieuwe regering overge gaan. Gedurende zijn verblijf in Polen is Mikolajczyk volgens zijn verklaring niet in het bezit van de documenten geweest. Hij wist, dat het departement van Buitenlandse Zaken bekend is ge weest met de inhoud. Het rapport van de commissie van on derzoek werd door het parlement goed gekeurd. Mikolajczyk werd van zijn Poolse nationaliteit vervallen verklaard. Hoewel erkennende, dat de Ameri kaanse hulp aan de West-Europese landen ten doel heeft deze van het communistische gevaar te redden, legt de commissie in een aan de pers uitge geven verklaring er de nadruk op, dat de steun aan Europa niet als een „anti- Russische" campagne moet worden uit gelegd, doch als een streven naar vrede. Tankschip „Holland" in brand en gezonken BEMANNING IN VEILIGHEID. Radio Elbe Weser meldde gistermor gen dat het Nederlandse tankschip „Holland", dat op de Noordzee ter hoogte van de Deense kust in brand stond. Later werd gemeld dat het schip gevonden en de bemanning ge red is. Een Duitse trawler en enige sleep boten verleenden assistentie. Binnenkort herziening der maatkleermakerstarieven In het kader van de door de regering nagestreefde prijsverlagingen zullen de prijzen van alle textielgoederen vrij aanzienlijk worden verlaagd. Deze prijs verlaging is mede mogelijk geworden door de medewerking van het grootste deel van de desbetreffende takken van industrie en handel, om de prijs- en loonprijzen van de regering te doen slagen. Verlaagd worden de fabrieksprijzen van de katoen-, kunstzijde- en lin nenindustrie, de wollenstoffenindus- trie, de tricotage- en de confectie- industrie, terwijl ook de marges van groot- en kleinhandel zijn herzien. Tenslotte kan in dit verband nog melding worden gemaakt van de bin nenkort te verwachten verlaging der maatkleermakerstarieven. Teneinde een indruk te geven van de invloed, die een en ander zal heb ben op de winkelprijzen worden hier enkele voorbeelden genoemd van te verwachten verlagingen van de prijzen van enkele belangrijke artikelen. De herenconfectie zal met ongeveer 7 p.Ct. worden verlaagd, damesjapon nen zullen 13 k 15 p.Ct. goedkoper wor den, damesmantels zullen een daling van llè, 12 pCt te zien geven. Verder zijn te noemen: wollenstoffen 10 p.Ct., kunstzijde en katoenstoffen 12 p.Ct., overallstof 9 p,ot„ luiers, doeken e,d. 8 p.Ct., ka toenen bedlakens 9 pCt., overhemden 10 p.Ct., dameskousen V/< p.Ct., baby- truLtjes 11 p.Ct., tapijten 15 p.Ct., trijp 18 p.Ct., geconfectionneerde overalls 5 p.Ct. De prijzen van bepaalde goederen in meer luxueuze uitvoering gaan min der omlaag. Terwijl sommige verlagingen vanfa- brikantenprijzen reeds per 1 October zijn ingegaan, zullen de meeste dezer verlagingen begin December in wer- Schoonmaak in Roemenië De nieuwe Roemeense minister van buitenlandse zaken, Anna Pauker, heeft besloten 165 functionarissen van haar departement te ontslaan. Onder hen be vindt zich ook Constantin Zanescu. se cretaris-generaal van het ministerie onder Georges Tatarescu, Anna Pau- ker's liberale voorganger. Voorts vermeldt de lijst o.a. twaalf gevolmachtigde ministers, tien legatie raden en 36 raadgevers. Neemt Nederlands kind uit Duitsland op! In een oproep, die het Moderamen der Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk gisteren in alle kerken heeft be kend gemaakt, wordt verklaard, dat de gezamenlijke kerken zich reeds geruime tijd beraden hebben op de vraag op welke wijze aan kinderen uit het bui tenland hulp kan worden verleend, voor al daar waar de voedselnood het meest teistert. „Immers", zo zegt deze oproep, „de kerlcelyke hulp wordt bepaald naar de vraag van de grootste nood en be hoort te geschieden afgezien van ras, volk en geloof". Tegenover de zorgen in ons eigen volk, aldus de Generale Synode, staat in géén verhouding het grote leed van talloze buitenlandse kinderen. Thans is het mogelijk iets te doen, nu de regering heeft toegestaan, dat 10.000 kinderen van Nederlandse natio naliteit, woonachtig in Duitsland, tijde lijk in ons land worden opgenomen De actie tot hulp aan het noodlijdende kind in het buitenland zal geschieden onder auspiciën van het IKO (Interker kelijk Overleg) en de daarin samenwer kende kerken. In verband hiermede roept het Mo deramen der Generale Synode de ge meenten op zich haar verantwoorde lijkheid als Christen te verstaan en dringt zjj er bij de gezinnen op aan de bereidheid te tonen een kind voor de tijd van 3 maanden op te nemen. „Tienduizend kinderen staan aan onze grens te wachten, de eerste 100 kinderen worden reeds deze week ver wacht". Aan de Kerkeraden en Diaconieën wordt voorts verzocht bij het verzame len der gezinsadressen en het distribu eren der kinderen over de gezinnen, die zich aanmelden, hulp te verlenen. Een gelijksoortige oproep namens de RK. geestelijkheid is gisteren in de RTiK. kerken voorgelezen: BINNENLAND. Zaterdag ls onder grote belangstel ling het eeuwfeest van de Haagse afde ling van de Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst gevierd. De ..Holland Society" te New York zal de jaarlijkse gouden medaille voor bijzondere verdiensten Donderdag tijdens een diner aan ex-presldent Hoover uit reiken. Mr, E van Kleffens en Edwin J. van Ettcn domproost van de Domkerk van de Heilige Paulus te Boston, zullen o.m. het woord voeren. De mijnenvegers „Pleter Floris" en „Abraham van der Hulst" zlln in de ha- van van Tandjong Prlok aangekomen. Zaterdagmiddag ls het nieuwe vlag- g esc hip van de Rotterdamse Lloyd de „Willem Ruys" uit Rotterdam vertrok ken voor zijn technische proefvaart, die zich waarschllnliik zal uitstrekken tot de Golf van Blskaye. De Engelse regering heeft met in gang van Zaterdag, de datum waarop de import van uien in Engeland is toege staan. de maximum-importprlls vastge steld op 25/6 shilling per cwt. Zaterdagavond ls de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn J. d'Allly per vliegtuig naar New York vertrokken voor het voeren van enige besprekingen. BUITENLAND. De katholieke bisschoppen van Duitsland hebben in alle katholieke ker ken de gelovigen opgeroepen tot gebed voor de vrede. In de bisschoppelijke ver klaring wordt gezegd, dat de vrede niet alleen moet gebaseerd ziln op het recht op herstel der door Duitsland bezette landen en op de eis van militaire vei ligheid. doch ook op het levensrecht en de herstelcapaclteit van de overwonne ne. De bisschoppen merkten op. dat Duitsland zich thans weer in dezelfde positie bevindt als voor de conferentie van Moskou, omdat ook toen geen Duit se onderhandelaars zijn toegelaten. Ivan Jaczko en Charles Vlzi, die een gewezen S.S. luitenant ls blijken te zijn, zl,jn gearresteerd in verband met het leggen van een bom ln het stadhuis te Boedapest. Vrijdag J.l. Naar verluidt, zijn ongeveer 200 Joodse Illegale Immigranten bij de Duits- Joodse nederzetting Naharla ten Noor den van Haifa geland en hebben zil zich over de omgeving verspreid. Eén schip ls door de Engelsen opgebracht. Het 4909 ton metende Britse stoom schip Langleecrag ls volgens een be richt uit Halifax op Nleuw-Schotland, ln de straat van Belle-Isle bil de Noord punt van Newfound!an. ln tweeën ge broken. De bemanning ls op één na. die vermist wordt, gered. Generaal-majoor Jaynes, de com mandant van de Amerikaanse troepen in het Middellandse Zeegebied, heeft te Livorno verklaard, dat de Amerikanen Italië binnen 18 dagen geheel zullen ontruimen. Op het congres van de sociaaldemo cratische partil van Tsjecho-Slowakije te Br no is Lausman tot voorzitter van de partij gekozen. Deze trekt zich uit de regering terug. Twee Jachtvliegtuigen vandeSpaan- se luchtmacht ziln ln de nabijheid van Murcla met elkaar in botsing gekomen. Eén piloot kwam om het leven, de an dere werd zwaar gewond. Minstens 5 millioen kinderen in Europa lijden aan sterke ondervoeding, aldus heeft dr. Joy, vicevoorzitter van de vereniging voor het behoud van het kind. die 6 maanden door Europa ge reisd heeft, te New York verklaard. In Nederland ls het gebrek aan kleren nog groot, aldus dr. Joy. die tevens melding maakte van schurftepidemle wegens ge- i brek aan zeep voor het wassen van kle ren eD lakens. In een mijn in Zuld-Chill ziln ten gevolge van een ongeluk twee arbeiders I om het leven gekomen. Een werd zwaar gewond en 7 lbden aan de gevolgen van 1 vergiftiging van de lucht. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft medegedeeld, dat met ingang van twintig November een stren gere contróle zal worden Ingevoerd op de uitvoer van alles, wat Iets te maken heeft met het onderzoek betreffende de atoomenergie en verwante productie. In welingelichte kringen te Londen heeft men de verwachting geopperd, dat de afgetreden minister van financiën. Hugh Dalton, misschien binnen een Jaar weer ln het Britse kabinet zal wor den opgenomen. Door president Truman's advies commissie voor de koopvaardijvloot werd een beroep gedaan op de Amerikaanse regering om financiële steun te verlenen aan een plan tot vestiging van een voor uitstrevende Amerikaanse scheepsbouw- industrle door het scheppen van een meer efficlente koopvaardijvloot. De Franse minister van industrie en handel. Lacoste, heeft aangekondigd, dat er te Parijs tussen 16 en 20 uur. een seml-verdulsterlng zal plaats vinden en, dat er een besparing van electricitelt voor industriële doeleinden doorgevoerd zal worden. Behalve Zaterdag. Zondag en vacantiedagen zullen alle luxe verlichtin gen. zoals van theateringangen en ver lichte winkelramen verboden worden en de verlichting van bars en winkelramen zal tot de helft teruggebracht worden. king treden. De nieuwe handelsmarges zullen per 1 Januari as. ingaan ia verband met de noodzaak de voorraden om te prijzen, aangezien de doorstro ming der goederen in het productie- en distributieproces uiteraard enige tijd; neemt, zal het totale effect der verla gingen eerst over enkele maanden vol ledig tot uitdrukking komen. Republikeins voorstel over besprekingen AFWISSELEND OP KEMA'jORAN EN MAGOEWO. De Republikeinse premier Sjarifoed- din heeft te Djokja aan Graham de of ficiële Republikeinse voorstellen over handigd, bestemd voor de Commissie voor Goede Diensten. Volgens deze voorstellen zouden de besprekingen betreffende de uitvoe ring van de resolutie van de Veilig heidsraad van 1 Augustus j.l. (betref fende „Staakt het vuren") afwisse lend op het vliegveld Kemajoran te Batavia en het vliegveld Magoewo te Djokja plaats vinden, terwijl de on derhandelaars telkens per vliegtuig naar deze vliegvelden zouden worden vervoerd. Op verzoek van de technische com missies, zullen de vertegenwoordigers van de Commissie voor Goede Diensten met deze commissie maatregelen be spreken voor het houden van radiorede voeringen door haar-leden-uit Djokja. en Batavia. De bedoeling is, dat alle inwoners van Indonesië op de hoogte worden gesteld van de taak en het doel van de com missies. De technische commissies heb ben besloten afwisselend zitting te heb ben in Djokja en Batavia. Begin vol gende week zullen zij weer bij elkaar komen. TWEE DODEN EN VIER GEWONDEN. Het aantal Nederlandse verliezen be droeg Vrijdag twee gesneuvelden en vier gewonden. Ongeregeldheden in Italië WET TOT BESCHERMING DER REPUBLIEK. Volgens te Rome binnengekomen be richten hebben in het gehele gebied rondom de stad Cerignola (Z.-O. Italië) bloedige ongeregeldheden plaats gehad. De plaatselijke politie had de toestand niet meer in de hand. Het politiebu reau te Cerignola werd door demon stranten omsingeld en kon ondanks ge bruikmaking van vuurwapenen en hand granaten niet worden ontzet. De ongeregeldheden zijn Vrijdagavond reeds begonnen en hebben Zaterdag de gehele dag voortgeduurd. Een grote me nigte heeft de gebouwen van alle recht se partijen te Cerignola vernield, als mede het hoofdkantoor van de Chr.- democratische partij. De incidenten zijn overgeslagen op omringende plaatsen als Foggia. Lucera en San Severo. Alle telegrafisohe verbindingen met Cerig nola zijn verbroken en de verkeersweg van Foggia naar Lecce ls door demon stranten afgesneden. Te hulp gekomen politie heeft de orde hersteld. Van de demonstranten werd er één gedood en 3 gewond. De politie heeft acht gewonden. Te Bario werd tot een algehele sta king opgeroepen, uit sympathie met de ongeregeldheden, die door het gehele land plaats hebben. Te Perugia, waar Mussolini m 1922 zijn mars naar Rome begon, ontplofte een bom in het communistische hoofd kwartier. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen doch volgens berich ten. die Rome bereikten, dromden grote menigten door de straten, die kiosken van rechtse bladen vernielden. De de monstranten klommen op de daken van het stadhuis en luidden de klokken om de steun van andere districten in te roepen. De samengestroomde menigte vernielde de bureaux van de rechtse Uomo Gualuque. de Italiaanse sociale beweging, de monarchisten en de libe ralen. Na een massabetoging begaf een delegatie van de demonstranten zich naar de prefect en eiste de onderdruk king van de neofascistische beweging en deelnemen van de werknemers in de re- gering. Te Rome is Zaterdag plotseling een algemene staking uitgebroken naar aan leiding van de arrestatie van een aan tal linkse demonstranten, die poogden een bijeenkomst te verstoren, welke ge houden werd door oudstrijders, die krijgsgevangenen zijn geweest ln de Sovjet-Unie. De minister vèn binnenlandse zaken, heeft er bij de regering op aangedron gen om bij de constituerende vergade ring voor onmiddellijke behandeling een wetsontwerp in te dienen ..ter bescher ming van de republiek tegen bedreigin gen van elke zijde" en .tot onderdruk king van fascistische en neo-faseisti- sche bewegingen". Scelba verklaarde, dat als tussentijdse maatregel de sterkte van de carabiniër© van 65.000 tot 70.000 man is verhoogd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1