PANDA EN DE MEESTER -VLIEGER De Gaulle tegen het communisme Belastingschroef in Engeland verder aangedraaid Radio-programma Luguber S. D. drama te Lunteren De Vrouw VAN DICK HERIOT RECHTZAKEN Hij voorspelt de zege der R.P.F. Op de eerste persconferentie, die sinds de offioiële vorming der R.P.F. door generaal De Gaulle persoonlijk geleid werd, heeft hij verklaard, dat de macht en de Invloed van de Ras- semblement du peuple francais zullen toenemen. Zes maanden geleden, zo vervolgde De Gaulle, heb ik mijn standpunt uiteengezet en ondanks sceptisisme in bepaalde persberichten hebben de gebeurtenissen hun loopge- had. Van de 92 voornaamste gemeen ten in Frankrijk worden nu, na de gemeenteraadsverkiezingen, 52 door vertegenwoordigers van de R PF. be stuurd. De Gaulle vergeleek de groei van zijn partij met een opkomend getij, dat gheel Frankrijk zal over stromen, met uitzondering van enkele te verwaarlozen separatistische (waar schijnlijk doelde hij op de communis ten) en enkele geïsoleerde melancho lici. De critiek van hen, die buiten de RJPF. blijven, zal echter niet meer te betekenen hebben dan een druppel ln de oceaan. Er wordt veel gesproken over twee kampen, aldus de generaal, er is ech ter een derde kamp en dat is Frank rijk, het land, dat waarschijnlijk het ernstigste bedreigd wordt. Van buiten af wordt Frankrijk door een macht bedreigd, die gevaarlijker is dan welke Europese macht in de geschiedenis, ook Hitler's Reich inbegrepen. Deze macht is des te gevaarlijker, daar zij behalve haar eigen kracht, een groep van me dewerkers in Frankrijk zelf heeft. Met deze macht bedoelde generaal De Gaulle dus direct de Sovjet-Unie. De Gaulle riep Frankrijk op zich moreel en materieel te organiseren om zich zelf te kunnen verdedigen en te kunnen onderhouden, zo nodig geheel alleen. Het plan-Marshall beschouwde hij als een gemeenschappelijk plan ter verdediging tegen een gemeenschappe lijke dreiging en ieder land moest het zijne voor dit gemeenschappelijke plan bijdragen. .Amerika heeft de midde len om Frankrijk enorm te verster ken, Frankrijk daarentegen heeft zijn strategische ligging en zijn hechte ver binding tussen de delen der Franse unie." Generaal De Gaulle verklaarde voor stander te zijn van een federatief Duitsland, dat echter niet in staat gesteld mocht worden zich om een centrale regering te scharen en zo doende onvermijdelijk weer tot expan sie over te gaan. Duitsland diende echter ingeschakeld te worden bij de inspanningen voor het economische herstel van Europa, HU drong aan op herstelbetalingen van Duitsland en een strenge gealli eerde contróle, zowel in het geval Frankrijk het met de andere geallieer den eens wordt over een Düitse een heid als ln het geval Duitsland in twee gebieden uiteen valt. Frankrijk mag, aldus De Gaulle, niet tot een fusie van de Franse be zettingszone met een andere zone in stemmen, alvorens het de garantie heeft, dat er geen tweede „Reich" tot stand kan komen. Op de vraag of hij een oorlog mogelijk acht, gaf hij een bevestigend antwoord. Crisis in de Duitse soc. dem. partij LOEBE CONTRA SCHUMACHER. De pogingen van vooraanstaande Duitse politici, voor de Londense con ferentie nog een vorm te vinden voor de representatie der Duitse mening over de vraagstukken van de vrede, zijn thans ontaard tot een demonstratie van on macht en verdeeldheid zoals het Duitse politieke leven tot dusverre niet heeft gekend. De resoluties, waartoe de Berlijnse sa menkomst van vertegenwoordigers van alle richtingen geleid heeft, zijn niet al leen op scherpe wijze afgewezen door de CDU in het Westen en door de sociaal democratische partij, maai- zij hebben tevens een crisis in deze laatste partij veroorzaakt. De voormalige soc.-demo- cratische rijksdagvoorzitter Paul Loebe heeft openlijk verklaard het niet eens te zijn met Schumachers verzet tegen elke samenwerking met vertegenwoordi gers der communisten. Het partijbestuur zal morgen te Bre men over de ontstane situatie beraad slagen. De Gaulle zeide overeenkomsten be treffende deviezen en levering van elec- triciteit met Italië voor te staan. Over een eventuele uitschakeling der Franse communisten zeide hij van me ning te zijn, dat door een mogelijke ontwikkeling van de wereldsituatie het vraagstuk zou kunnen komen te verval len. In ieder geval, zo zeidè De Gaulle, dienen de maatregelen der regering be treffende de communisten af te han gen van de houding der communisten en niet van de houding der regering. „Wij moeten er steeds aan denken, dat de macht op het recht moet berusten". Engeland kan zijn moeilijkheden naar de mening van De Gaulle niet via het partijenstelsel oplossen. Hij hoopte, dat ook hier een „Rassemblement" zou plaats vinden. Griekenland, zo zeide hij zal zijn democratische weg vervolgen, indien het bevrijd wordt van buiten landse inmenging. Het voorstel der V. N. voor Palestina acht De Gaulle re delijk. Generaal De Gaulle betreurde het, dat Frankrijk niet te Yalta aanwezig was. Hij deelde mede, dat Churchill Frankrijks deelneming voorstond, doch dat Stalin zich daartegen verzet had. De beslissing had daarom bij Roosevelt gelegen, met wie hij echter in politiek opzicht meningsverschillen had, die tot wrijvingen aanleiding hadden gegeven. Op de vraag of de ontwikkeling van Frankrijk naar een revolutie leidde, antwoordde De Gaulle, dat hij niet ge loofde. dat de gevoelens van het land naar geweld uitgingen. Hij zeide geen bezwaar te hebben tegen economische betrekkingen met het tegenwoordige Spanje, hoewel hij het regiem niet goedkeurde. Hij riep de Franse vakverenigingen op zich te reorganiseren. „Zij zijn een soort van feodale vestingen in handen van een partij, die een vreemde mo gendheid vertegenwoordigt," Tragisch ongeval met bruidsauto MOEDER VAN BRUID GEDOOD. Gistermiddag is te Hijkersmilde (Dr.) de 80-j. mevr. de wed. Visser uit Gro ningen slachtoffer geworden van een ongeval. Zij was per auto op weg naar het gemeentehuis te Smilde, waar het huwelijk zou worden voltrokken tussen haar dochter en de heer Van Sleen, bakker te Smilde. die beiden tot de in zittenden van de auto behoorden. Toen een stilstaande vrachtauto ge passeerd moest worden is de auto ver moedelijk ten gevolge van een harde rukwind op de tramrails geslipt en boven op de vrachtauto gereden met het gevolg, dat mevr. Visser die naast de bestuurder zat, vrijwel op slag werd gedood. Het bruidspaar en de chauffeur, kre gen slechts enige onbetekenende ver wondingen. Het huwelijk werd na het droevige ongeval op het gemeentehuis voltrokken. REGERING IN BALLINGSCHAP ZOU TE KORT GESCHOTEN ZIJN. 10.000 Nederlanders door nalatigheid gescorven? Het hoofdbestuur der Necl. Ver. van r-x-poiiuieke gevangenen d:crt ons me de, dat aan de leden der Tweede Ka mer een verzoekschrift is gezonden om het onderzoek naar het beleid der Ne derlandse regering in Londen ook uit te strekken tot het verwaarlozen van de zorg, die besteed had moeten wor den aan de in Duitse gevangenschap verkerende Nederlandse politieke ge vangenen. Een en ander berust op de overtuiging, dat de Ned. regering in ballingschap op ergerlijke wijze op dit punt Is te kort geschoten, zulks in te genstelling met alle andere regeringen in ballingschap. Het aantal Nederlan ders, dat hierdoor is gestorven -wordt op 10.000 geschat." Vele nieuwe maatregelen De Britse minister van financiën, Hugh Dalton, heeft bij het parlement een speciale crisisbegrotmg ingediend, welke ten doel heeft de Inflatie, die ver wacht kan worden als gevolg van de pogingen der regering om de uitvoer op te voeren ten koste van de binnenlandse markt, te voorkomen. Minister Dalton kondigde aan, dat er geen wijzigingen zullen worden aange bracht in de inkomstenbelasting, doch dat hij in de komende wintermaanden de verschillende mogelijkheden van wij ziging van het systeem van belasting inning zal bestuderen, die kunnen, lei den tot verlichting van de druk, die de Britse belastingbetalers hebben te ver duren. De voedselsubsidies, die in de vorige begroting werden geraamd op 392 mil- lioen pond sterling, zullen noch ver hoogd, noch verlaagd worden. De winst belasting zal op alle winsten met in gang van 1 Januari a.s. verdubbeld wor den. De belasting op uitgekeerde win sten zal van 12 (4 tot 25 procent en de belasting op verwachte winsten van 5 tot 10 procent verhoogd worden. De accijns op tabak zal niet worden verhoogd. In zijn vorige begroting had Dalton de prijs der sigaretten verhoogd tot 3 shillings en 4 pence per 20 stuks en er bestond een vermoeden, dat de minister opnieuw tot verhoging zou overgaan. De bieraccijns zal verhoogd worden, en wel met 1 penny per pint voor bier van gemiddeld alcoholgehalte. Voor sterker bier zal de verhoging nog gro ter zijn. Het aantal artikelen, dat onder-om zetbelasting valt, zal niet worden uitge breid, doch de bestaande omzetbelas ting van 16 2/3 procent zal worden ver hoogd tot 33 1/3 procent, die van 33 1/3 procent tot 50 procent, die van 66 2/3 procent tot 75 procent cn die van 100 procent tot 125 procent. De accijns op wijnen met hoog alco holgehalte zal met 10 shillings per gal lon worden verhoogd en die op wijnen met laag alcoholgehalte met 5 shillings per gallon. Op niet-ingevoerde wijnen zal een overeenkomstige verhoging wor den toegepast.. Ook de accijns op whis key en rum zal aanzienlijk worden ver hoogd. Zo zal een fles whiskey van 25 shillings in het vervolg 30 shillings kos ten. Op totallsator-weddenschappen bij wind hond enrennen zal een belasting van 10 procent worden ingesteld, doch de totallsator-weddenschappen bij paar denrennen blijven belastingvrij. Voet balpools zullen aan een belasting van 10 procent worden onderworpen. Deze belastingen op weddenschappen zullen op 4 Januari a.s. in werking tre den. De minister verwacht, dat zij jaar lijks 15 millioen pond sterling zullen opbrengen. Alle voorgestelde belasting wijzigingen te zamen zullen de staats inkomsten met 208 millioen pond ster ling per jaar doen stijgen en met 48 millioen pond sterling in het lopende belastingjaar, dat eindigt in April 1948. gendheid vertegenwoordigt'. VOOR VRIJDAG 14 NOVEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek; 7,30: orkest Fred Hartley: 8.00 nieuws. 8.15: strijdlied: 8.1B operette-programma: 8.50: voor de huisvrouw; 9.00: lichte klanken; 9.30: kamermuziek; VPRO 10.00: morgenwijding door ds J. Zuurdeeg; VARA 10.20: El Schumann zingt; 10.30: voor de vrouw; 10.45: C. Faure; 11.05: voordracht; 11.20: R. Foort, orgel; 11.45: marsmuziek; AVRO 12.00: Skym asters; 12.30: weerpraatje; 12.33: sportagenda: 12.38' operette-melodlën; 13.00: nieuws; 13.15: Metropole Orkest. 13.45* sopraan en tenor; 14.00: kookkunst; 14.20: ballade van Chopln; 14 30 herdenking Dirk Witte; 14 50: ballade van Chopln: 15.00: voor dracht; 15.20: orgel en fluit; VARA 16.00: Ramblers: 16.30: voor de Jeugd. 17.00: klanken uit Z.-Amerika; 17.20: de tover fluit: 18.00: nieuws: 18.15: felicitaties en accordeon; 18,30 Ned. str(jdkr.; 19.00: gr - muzlek; 19.15: accordeonorkest; VPRO 19.30: het geloof der oude kerk; 19.50: tien voor acht; 20.00: nieuws: 20 05: ba riton en plano: 20 30het probleem van het leven: VARA 21.00: gevarieerde mu ziek; 21.30: radlorakel: 21.50: op vleu gelen der muziek; 22.00: buitenlands over zicht door drs. L. de Jong; 22.15: swing and sweet, VPRO 22.40: vandaag: 22.45": avondwijding; VARA 23.00: nieuws; 23.15- 24.00: Symplionlsoh concert. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: orkest Barnabas von Geczy; 7.30: morgengebed en liturglsohe kaleh- Oogst 1947 geringer dan die van vorig jaar. Volgens een voorlopige raming van de oogst 1947 door het centraal bureau voor de statistiek, is de totale berekende op brengst op basis van de geïnventariseer de oppervlakte voor vele gewassen aan zienlijk minder dan het vorig jaar. De raming van wintertarwe b.v. bedraagt 79.000 ton. tegen 269.000 in 1946, van rogge 316.000 tegen 445.000 ton, van ha ver 340.000 tegen 419.000 ton. In de rubriek peulvruchten wordt de opbrengst van veldbonen berekend op 10.000 tegen 20.000 in 1946, groene erw ten 41.000 tegen 50.000, capucijners en grauwe erwten 1600 tegen 2300 ton, ter wijl bruine en witte bonen hoger ge raamd worden op resp 6400 en 840 ton tegen 4500 en 720 ton verleden jaar. De opbrengst van consumptie-aard- appelen wordt geraamd op 2 919.000 ton, tegen verleden jaar 2.980.000 ton en van fabrieksaardappelen op 1.553.000 ton te gen. 1 149 000 ton. Ontvangst van Mackenzie King door Minister Beel afgelast. Minister-president voelde zich te vermoeid. De Canadese minister-pres,. Macken zie King, zou hedenochtend een bezoek brengen aan dr Beel in het kabinet van de minister-president aan het Plein 1813, waarbij tevens tegenwoor dig zouden zijn de Canadese ambassa deur en de minister van Buitenl. Za ken. Aangezien de heer Mackenzie King zeer vermoeid blijkt van het rei zen der laatste dagen, ging deze ont vangst niet door. In plaats daarvan bracht minister Van Boetzelaer de heer Mackenzie King een bezoek in het ge bouw der Ambassade te Wassenaar. BANKETBAKKERS ARBEID IN SINTERKLAAS-TIJD. In banketbakkerijen, die niet tevens broodbakkerijen zijn, mogen van 17 tm. 28 November mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder elf uur per dag en ten hoogste zestig uur per week werken. De arbeidstijd moet in zijn geheel lig gen tussen 7 en 20 uur (op Zaterdag 22 uur). RAPPORT „ZAAK SANDERS" BIJNA GEREED. Gelijk men zich herinnert werd 1 Augustus 1946 de heer W. E. Sanders, bij het bureau Nationale Veiligheid ontslagen. Een commissIe-Wijnveldt werd be noemd om in de kwestie Sanders een onderzoek in te stellen. Thans is dit onderzoek practisch beëindigd. Het rapport der commissie kan bin nen enkele maanden tegemoet gezien worden. INTERNAAT VOOR SCHIPPERS KINDEREN „PRINSES BEATRIX". Het schoolfonds voor schipperskinde ren vanwege de Ned. Herv. Kerk heeft voor schipperskinderen, die voor hun geestelijke en maatschappelijke vorming enige tijd aan de wal moeten verblijven, de beschikking gekregen over een school gebouw aan de van Hallstraat 82 te Amsterdam, waar in afwachting van een eigen gebouw, voor de' tijd van 5 jaar een internaat wordt gevestigd. Het internaat, dat de naam „Prinses Bea trix" zal voeren, kan ongeveer 100 kin deren ln de leeftijd van 9—14 jaar ge durende 3 jaar herbergen. De opening van het tehuis zal Woens dag a.s. verricht worden door de prae- ses van de Synode der Ned. Herv. Kerk, ds. Zeydner uit Rotterdam. der; 7.45: liederen van Brahms; 8 00: nieuws; 8 15: opgewekte muziek; 9.00: concert. 9.30: waterstanden; 9.35: lichte orkestwerken; 10.15: bijbellezing; 10.40: viool en orkest; 11.00: ziekenbezoek: 1135: als do ziele luistert; 11.45: J. Bon net, orgel; 12.00: Angelus; 12.03: A. Snoek, plano; 12.30: weeroverzloht. 12.33: stafmuziek A'damse politie; 12.55: zonne wijzer; 13.00: nieuws; 13.15: over boeken; 13 20: stafnvuziek; 13.50: van man tot man; 14 00: werken van J. des Prez; 14.30: Omroepkamerorkest. 15.30: kort bezoek; 16.45: gram muzlek: 17 00: na schooltijd; 17.15: CembalogezeLsohap; 17.45: wat het buitenland leest; 18.00: ensemble Fanta sia; 18.25: Ned. Kath. Jeugd; 18 40: en semble Fantasia; 19.00: nieuws; 19.15: appèl ex-pol gevangenen. 19.30: tenor en orkest; 19.55: alg. hulpactie: 20.00: nieuws; 20.05: actualltelten; 20.12: dc Sewone man; 20.20: Noors programma; 1.00: uit de Benelux; 21.15: Noors pro gramma; 21.50: luisterspel. 22.30: cello en orgel; 22 40: de Van Rooyens; 22.45 avond gebed en liturgische kalender; 23 00: nieuws; 23.15: Kath nieuws; 23.2024.00 dansorkest KI. van Beeck. FEUILLETON 68). vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS Ze amuseerde zich inderdaad, dacht Alan, terwijl hij Shella, na nog eens naar de dansenden omgekeken te heb ben, volgde. Ze zag er vrolijk en aller liefst uit. Geen wonder dat Geoffrey lachte en zo in z'n schik was. Zijn blik keerde terug naar Sheila, die links en rechts boog met een vaag, mis schien onbewust, neerbuigend airtje. Dwaas, dacht hü. hoe gemaakt zij op eens geleek, als je haar tegenover iemand als Anne plaatste. Hij zou An ne toch zeker wel voor één dans kun nen vragen later op de avpnd, over peinsde hij, terwijl hij met een uitdruk king van beleefde belangstelling luis terde naar Sheila's gebabbel. Dat zou toch heel natuurlijk zon. Geoffrey kon toch niet verwachten, dat hij haar de gehele avond voor zich al leen zou kunnen houden. Intussen moest hij zijn plichten ten opzichte van Sheila vervullen. Zodra de boerendans voorbij was. bracht hij haar naar de dansvloer. zeg. zei Geoffrey na een poosje, ik vind dat het hier erg warm be gint te worden. Wat zou je zeggen van een drankje, als deze dans voorbij is? Anne aarzelde. De bar was ginds en Sheila Lambert's groepje scheen zich daar geïnstalleerd te hebben. Maar ze kon ook niet verwachten, dat ze hen de hele avond zou kunnen vermijden. Ze keek op en knikte. Dat zou heer lijk zijn Ten slotte had ze Alan en Sheila al diverse keren gezien in de loop van de avond. Ze waren langs elkaar heen ge danst op de dansvloer en Alan had te gen haar geglimlacht, en Sheila had haar een kort knikje gegeven. Die twee schenèn meest s&men te dansefi. En het was heel onwaarschijnlijk, dat zij en Geoffrey zich in het Lambertgroepje zouden behoeven te mengen, ook al wa ren ze in de bar. Toch voelde ze op nieuw een nerveus gevoel opkomen, toen ze de kamer, die als bar was Ingericht, binnen kwamen, en Sheila en Alan te gen het lijf liepen, die op hetzelfde mo ment naar binnen gingen. Tot haar mis noegen, riep Sheila onmiddellijk Geof frey aan; Hé, jij daar, wat betekent dat, mij af te zeggen? Kom in ieder ge val nu een drankje met ons drinken, nu we elkaar eindelijk gevonden heb ben. Haar blik was over Anne heengegle den met een volkomen gebrek aan nor male beleefdheid, maar Alan onder steunde onmiddellijk haar uitnodiging en deed alsof hij haar onbeleefdheid niet had opgemerkt. Hoewel hij inwen dig woedend was, glimlachte hij tegen Anne en stak een arm door de hare. U komt toch ook? zei hij. Anne zou willen bedanken. Ze zou met haar neus in de lucht in de andere hoek van het vertrek, die het verst verwijderd van het Lambert-groepje was, willen gaan zit ten. Maar je kon niet beledigend zijn, alleen omdat andere mensen geen ma nieren bleken te hebben. En dus glim lachte ze vriendelijk terug tegen Alan, zei dat ze graag mee zou gaan, en liet ze zich, tot Sheila's ergernis, door belde mannen begeleiden naar de tafel. Wer kelijk, dacht Sheila heftig, het werd tijd, dat iemand die brutale verpleegster van Kathryn er op wees. waar haar plaats was. Nadat ze Geoffrey en, met tegen zin, Anne had voorgesteld aan de an dere leden van haar gezelschap, kondig de ze luid aan, dat ze zin in cocktails had en stak ze met veel vertoon een si- garette aan. En toen, nadat Geoffrey en Alan naar de bar waren gegaan om drank te halen, zag ze haar kans schoon. Is dat niet één van Kathryn's jur ken?, vroeg ze kortaf. Anne keerde zich verschrikt naar haar toe en voel de haar donkere, vijandige blik op zich gevestigd, waarmee ze van top tot teen werd opgenomen. Haar eigen ogen wer den iets groter, maar ze bleef volkomen kalm. Sheila Lambert kon rustig zo on beschoft zijn als ln haar hoofd opkwam! Ja antwoordde ze kalm, in derdaad. alles wat ik aan heb, is van Kathryn. Sheila wilde haar kleineren tegenover de rest van het groepje? Nu, dat mocht ze proberen! Anne kon het niet in het minst schelen, wat één van deze men sen over haar dacht. Geoffrey en Alan wisten al, dat de jurk van Kay was, en wat de anderen btreft Wat ontzettend aardig van Kay merkte Sheila op, terwijl ze haar on derzoek voortzette. Maar u wilt me toch niet vertellen, dat ze u ook haar parelsnoer leende? Dat deed ze inderdaad zei Anne kalm, Heus, dan sta ik verbaasd over u! Sheila liet een kort, ongelovig lachje horen. Ik hoop dan maar, dat ze verzekerd zijn. Verzekerd? —Anne's hand voelde naar haar hals. Waarom zouden ze verzekerd zijn? O, nergens om. maar u zoudt ze kunnen verliezen en dat zou wel enigs zins pijnlijk zijn! Het zou mi) erg spijten, als ik ze verloor zei Anne effen maar aan gezien ze onecht zijn, geloof ik wel. dat Kay 't me zou vergeven. Sheila's gezicht was nu een en al on gelovigheid. (Wordt vervolgd) Tegen een hoofdfiguur doodstraf geëist. Eén van de hoofdfiguren uit het drama van „Wormshoeve" te Lunteren dit is de naam van de villa, waarin een deel van de S.D.-bende van Arn hem, die in de September-dagen 1944 moest vluchten, haar bivak moest op slaan heeft terecht gestaan voor het Arnhemse Bijz. Hof Het was de 37-j v.m. onderluitenant v. d. Staats politie Marinus Janssen, die in de Mei dagen van 1944 als beroepsofficier bij de Marine verbeten had gevochten te gen de Duitsers, maar wiens N.S.-sym pathieën hem spoedig na de capitula tie parten speelden. Geruime tijd heeft hij in Rotterdam bij de S.D. gediend, ln welke periode hij op zijn minst 60 joden, communisten en illegale werkers arresteerde, hetgeen naderhand aan ongeveer 30 van deze slachtoffers het leven heeft gekost. Na zijn Rotterdamse periode ver dween J. naar de S.D. in Arnhem, waar hij opgenomen werd in de be ruchte groep van Ekkelsrot-h, een Duit ser, die op verbeten wijze de illegali teit bestreed in Arnhem en omgeving. Hij kwam tenslotte in Lunteren te recht in de villa „Wormshoeve", waar zich de laatste maanden voor de be vrijding ettelijke drama's hebben afge speeld. De dagvaarding hield slechts in het ter dood brengen van de twee gebrs. Steenbergen op 13 April 1945 in de bossen bij Bennekom en het van No vember 1944 tot Mei 1945 mishandelen van ettelijke willoze gevangenen van M SB De mishandelingen ontkende E, althans zij waren lang niet zo erg alt de vele getuigen, die in deze zaak wer den gehoord beweerden. Deze getuigen, allemaal slachtof fers van J., vertelden hoe zü op Wormshoeve waren opgesloten en in een kamer of in een martelvertrek, dat door S.D.-ers de naam van „An nie" had gekregen, op meer dan beestachtige wijze onderhanden wer den genomen bij het verhoor. Daar aan maakte niet alleen J. zich schul dig, maar ook Ekkelsroth, de luit. Kip, Rommers en anderen. Zij hingen hun slachtoffers met touwen onder de oksels op en sloegen dan met gum mieknuppels bekentenissen uit de weerloze slachtoffers, of zij sloegen met de vuist, schopten met hun zwaar geschoeide voeten, bonden hen aan een paal en mishandelden dan de slachtoffers. J. gaf toe, dat hij de gebrs. Steenber gen met nekschoten had gedood. Dat was opdracht geweest, zo zei hij. „Ik was politiek verblind en ik meen-de, dat ik als politieman mijn plicht moest doen, vandaar, dat ik steeds de beve len heb opgevolgd." De advocaat-fiscaal mr, Sikkert, zei de, dat J. buiten de ten laste legging om, nog tal van andere leden der illegaliteit heeft laten ter dood bren gen of op ergerlijke wijze mishandeld heeft. Hij eiste de doodstraf. De plei ter, mr. Briët uit Tiel, wenste zich te refereren aan het oordeel van het Hof. Uitspraak 21 November. 97). De menigte begon te juichen en dezelfde dikke heer, die vóór de wed strijd een redevoering had gehouden liep op hen toe en schudde hen de hand. „Het is mij een eer en een genoegen U welkom te heten!" sprak hü, „Hier is de beloning voor Uw. reusachtige prestatie!" Doet Uw plicht!Ik be doelDoet Uw genoegen!Ik meen te zeggenhier is de prijs! En dat U er véél genoegen van moogt heb ben Het vaderland is trots op UVaar wel! Ik bedoelHet ga U goed. Tot ziens, meen ik!" Toen kregen Oehoe en Panda ieder een krans om hun hals en liepen blij en gelukkig langs de Juichende menig te naar de uitgang van het vliegveld. Maar daar werden ze opgewacht door een somber iemand, die hen met een eenvoudig gebaar tegen hield. „Ik ben de deurwaarder der directe belastingen!" zei de vreemdeling. „De week is om! Ik kom mijn geld halen, hier is mijn dwangbevel! m naam der Wet!" Wederom Duitse protesten TEGEN DE CORRECTIE DER GRENSLIJNEN. De correspondent van het A.N.P. meldt, dat de door Nederland gestelde eisen tot correctie der grenslijn met Duitsland, thans nieuwe Duitse pro testen tegen grenswijzigingen uitgelokt, hebben. De regering van Neder-Saksen heeft het Brits-Amerikaanse plan tot demontage van een aantal fabrieken aangevoerd als een motief tegen grens correcties. Het kabinet overhandigde door middel van de minister-president dr. H. Kopf aan de Britse gouverneur een verklaring, waarin gezegd wordt, dat de regering bij een inwilliging der Nederlandse eisen haar houding ten aanzien van het nieuwe industrieplan zou moeten herzien. Een inwilliging der Nederlandse eisen zou de Neder-Saksi- sche regering voor een nieuwe situatie stellen. In de verklaring wordt gezegd, dat „Nederland zijn eisen met econo mische motieven tracht te rechtvaar digen, blijkbaar omdat historische mo- tieve voor een wijziging der grens niet bestaan". Ook Duitse persorganen heb ben in de laatste dagen opnieuw tegen de eisen van Nederland en België ge- portesteerd. TAPIJTENSMOKKELAARS SLOEGEN OP DE VLUCHT. Twee ambtenaren van de invoerrech ten en accijnzen stieten in de Beekse duinen, nabij Tilburg op een groep van 30 40 personen, die bij het zien der ambtenaren op de vlucht sloeg, onder achterlating van een aantal waardevolle goederen. Het bleken 14 tapijten en twee zakken katoen te zijn, welke uit Belgic gesmokkeld waren. Drie personen konden worden aan gehouden. GEEN „APOTHEKERS-ASSISTENTE" Naar aanleiding van ons bericht on der het opschrift „Noodlottige vergis sing van apothekers-assistente", wordt ons er op gewezen, dat dit opschrift eigenlijk onjuist is, omdat het bewus te meisje nog niet gediplomeerd was. Zodoende wordt een onverdiende blaam geworpen op de apothekers-assistenten, hetgeen wij ten voile beamen. Wèl willen wij er onze verwondering over uitspreken, dat „ongediplomeer- den" blijkbaar doktoren behulpzaam mogen zijn, hetgeen oorzaak kan zijn van noodlottige vergissingen als in het bewuste bericht bedoeld. BESCHULDIGINGEN TEGEN SCHIL DERSBEDRIJF H. P. JANSEN VERVALLEN VERKLAARD. De heren H. P. Jansen en N. L. M. Jansen, firmanten van het schilders bedrijf H. P. Jansen te Leiden, waren in verzet gekomen tegen een beslissing van de Procureur-Fiscaal bij het. Bijz. Gerechtshof te Den Haag, waarbij zij voorwaardel. buiten vervolging werden .gesteld onder de voorwaarde dat zij zich gedurende 3 maanden aLs een goed Nedérlander zouden moeten ge dragen en met betaling elk van een bedrag groot f1500,—Deze beslissing was gebaseerd op een uitspraak van de Zuiveringsraad voor de Detailhandel en Ambacht in de provincie Zuid-Hol land, waarbij werd uitgesproken, dat hun houding tijdens de bezetting ten dele laakbaar werd geoordeeld, doch zonder toepassing van enige maatre gel. De beschuldiging betrof het vrijwil lig verrichten van schilderswerken ten behoeve van Duitse instanties en Ne derlandse ondernemingen, waarvan zij redelijkerwijze hadden kunnen en moeten weten, dat deze werkzaamhe den direct of indirect strekten ten be hoeve van de Duitse Weermacht of andere Duitse instanties. Bij uitspraak van 10 November 1947 heeft het Tribunaal te 's-Gravenhage thans beslist, dat het Tribunaal niet de overtuiging heeft bekomen, dat de firmanten van voormeld schildersbe drijf zich hebben gedragen, conform de ten laste gelegde feiten. Het Tribunaal heeft verder in zijn overwegingen doen uitkomen, dat van collaboratie geen sprake is. dat de fir manten geen blaam treft en niet ge zegd kan worden, dat zij zich niet als een goed Nederlander hebben gedra gen. Mitsdien heeft het Tribunaal de be schuldigingen vervallen verklaard. SPORT TAFELTENNIS. L.T.T.V. „De Sleutels" Uitslagen competitiewedstrijden; afd. heren 2e lel.: Sleutels 2DTS 1 1—9. Afd. heren 3e kl.: Wilskracht 1 Sleutels 3 6—4; Sleutels 5—ALTC 2 014; Sleutels 3Dolfijn 2 64. Afd. heren 4e kl.: Sleutels 6—ALTC 4 19. Afd. dames 4e kl.; ALTC 2Sleutels 4 3—7. Voor deze week staan de volgende wedstrijden op het programma: Afd. heren 2e kl.: Batswingers 5 Sportsplinters Het Ned. Mil. Elftal zal op 19 No vember des avonds op' het VUC-terreln 'n oefenwedstrijd spelen tegen AGOVV uit Apeldoorn, als laatste voorbereiding voor de wedstrijd op 24 Nov. in Han nover tegen Tsjecho-Slowakije. De gisteren te Glasgow gespeelde voetbalwedstrijd Schotland—Wales ls geëindigd in een 21 overwinning voor Wales. Ook de Australische tenniskam pioen Dinny Pails is tot de beroeps klasse overgegaan. Don Bradman scoorde gisteren in Adelaide (Austr.) zijn 99e „century" in eerste klasse cricket! De „Suringar-beker", uitgeloofd door onze oud-stadgenoot de heer W. J. P. Suringar voor de beste „allround- prestatie" in de Athl.ver. Donar, werd dit jaar gewonnen door C. Stuivenberg met 1620 pt,, 2e werd IJ. de Boer (1263 pt.), 3e J. Schoonenberg (701 p.). Sleutels 2 (Zonnebloemstr.school Den Haag). Afd. heren 3e kl.: VW 1—Sleutels 6 (Leidschendam). Afd. dames 3e kl.: Netbal 1Sleutels 2 (Weesperstr.school, Den Haag). Vrijdag 14 November zal de massa kamp met de Haagse Ver. „Netbal" we derom plaats vinden thans te Leiden in het clublokaal der Sleutéls. Vijf teams van elke vereniging zul len tegen elkaar uitkomen. De netbal- opstelling luidt als volgt: le team overgangski.; 2e en 3e team 2e kl.; 4e team 3e kl.; 5e team dames 3e kl. De Sleutelsopstelling luidt; le en 2e team 2e kl.; 3e en 4e team 3e kl.; 5e team dames 2e kl. WIELRENNEN. Schulte-Boeyen aan de kop. Na de sprints van hedenmorgen 1 uur was de stand in de Brusselse zesdaagse: 1. SchulteBoeyen 115 pnt. Op ééén ronde: 2. BruneelNaeye 350 pnt; '3. KintDepredhomme 148 pt; 4. SpelteDe Kuijsscher 190 pnt; 5. ThijssenDepauw 187 pnt. Op twee ronden: 6. Van Steenbergen Sterckx 129 pnt. Op drie ronden; 7. AcouVanSimaeys 201 pnt. Op vier ronden: 8, Ockers—Janssens 95 pnt; 9, Adriaenssens—Bruyland 90 punten. Overige koppels op zes en meer ron den, In 123 uur is 2886 km. 360 afgelegd. WATERPOLO. De ZU1 I—D.Z.V. I 1—3. Het was geen fraaie wedstrijd tussen De Zijl en D.Z.V. om de K.N.Z.B.-beker, die gisteravond in De Overdekte werd gespeeld. Het plaatsen, vooral van onze stadgenoten, was slecht, D.Z.V. kon voor de rust haar meerderheid in een doel punt uitdrukken. In de tweede helft strafte de Delftse linksvoor een fout in de Leidse achterhoede met een onhoud baar schot af (0—2). Even leefde de hoop in de Zijl-gelederen op, toen kort daar op Prevoo met een goede doorslagbal de achterstand tot 12 terugbracht en een volgende aanval bijna de gelijkmaker bracht, doch een verre boogbal in de uiterste hoek was Dragt te machtig. Het einde kwam dus met een 3—1 nederlaag voor De Zijl. a BRIDGE. I Districtsbekercompeti'.ie In „Royal" werd gisteravond tussen „De Sleutels" en „Boskoop" een ontmoeting gespeeld voor de districtsbeker-competitie. Onze stadgenoten wonnen met 112 punten. SCHAKEN. TOURNOOI LEEUWARDEN. Gisteravond werden te Leeuwarden tijdens het internationale schaaktour- nooi de volgende hangpartijen gespeeld: Groep A: ZijlstraVan Doesburgh 1—0. Groep B: Blokker—O'Kelly 01, BuntPloegh 0—1, Van VlietKramer 01. BlokkerHenneberke 01, Boven —Bunt 10. De uitgestelde partij Van Doesburg Schol tens werd remise. De stand luidt thans: Groep A; Golombek 4(4 p., Van der Tol 4 p., Mulder van Leens Dijkstra 3 (4 p, Devos 3 (4 p., Mantz 3 p„ Schol- tens 2(4 p., Van Doesburgh 1(4 p., Zijl stra 1(4 p. Groep B: Kramer 5(4 p., OKelly 5(4 p., Henneberke 4 p., Blokker 2 p., Bunt 2 p., Boven 2 p., Van Vliet 1(4 p., Ploegh 1(4 p. DAMMEN. Katwijk aan Zee III verloor met 9-11 de competitiewedstrijd tegen Lisse II. De uitslagen der gespeelde borden- wedstrijden zijn: J. DubbelaarP. Mey vogel 11, T. van BeelenChr. Heemskerk 0—2, L. DubbelaarC. Sassen 0—2, A. Herbert W. Berkheij 2—0.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2