Strijd in Franse vakverbond ontbrand „Dag van het Oorlogsgraf" te Amsterdam Amerika's hulp aan Europa in totaal hoogstens 17 milliard Militaire staatsgreep in Siam WEERBERICHT Mei een enkel woord 86ste 'Jaargang MAANDAG 10 NOVEMBER 1947 ,No. 26232 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dlx en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no.: 67055 Rapport der commissie Harriman De commissie van president Truman voor steun aan het buitenland be staande uit 19 „vooraanstaande bur gers" onder voorzitterschap van Har riman, minister van handel heeft de inhoud gepubliceerd van een rapport, dat de aanbevelingen der commissie be vat. Voorgesteld wordt, dat dc V. S. voor het eerste jaar van het plan-Mar shall ongeveer 5.750 millioen dollar zullen lenen of schenken aan dc 16 landen, die op de conferentie te Pa rijs vertegenwoordigd waren. De totale kosten voor de uitvoering van het plan-Marshall worden op 12 a 17 milliard dollar geraamd. Dè com missie neemt krachtig stelling het voorstel, aan de Amerikaanse hulp verlening de voorwaarde te verbinden, dat de ontvangende landen geen so cialistische politiek mogen voeren. Voorgesteld wordt een geheel nieuw Amerikaans regeringsburèau' ter behe ring van het plan-Marshall te stichten met vertegenwoordigers, in elk ontvan gend land en een hoofd in Europa. Een congres-commissie zou het congres op de hoogte moeten houden van de uit voering van het plan-Marshall. - De Amerikaanse zakenwereld, industrie, fi nanciën, landbouw en vakverenigingen zouden het herstelbureau van advies moeten dienen door middel van een -bestuursraad, waarin de minister van Buitenlandse Zaken zitting zal hebben, en een advies-commissie. De commissie heeft medegedeeld, dat zij de raming, te Parijs opgesteld van de dollarbehoeften, hoofdzakelijk op grond van het niet-beschikbaar zijn van goederen, heeft verlaagd. Zij ver klaarde echter, dat de cijfers geen re kening houden met bijdragen voor het Europese herstelplan van de internati onale bank voor herstel en wederop bouw of van particuliere beleggers. Zij raamt deze laatste op mogelijk 11/4 milliard dollars in 4 jaar. Ook is in de ramingen niet begrepen het geld, dat benodigd is voor aankopen in Canada of Latijns Amerika. .De commissie gaf toe, dat de V. S. in hun eigen belang waarschijnlijk een -deel daarvan zullen moeten financieren, doch zij laat het stilzwijgend over aan haar Noordelijke en Zuidelijke buren om bijdragen tot het gehele plan, te leveren. Wat betreft socialistische politiek, zegt de commissie, dat zij sterk van mening is, dat het Amerikaanse stel sel van vrije onderneming de beste methode vormt om tot een hoge pro ductie te geraken, doch volgens haar mag een programma voor buitenlandse hulpverlening niet gebruikt worden als een middel om andere landen er even eens toe te brengen dit stelsel te volgen. Een programma voor democratisch herstel van West-Europa moet niet alleen de economische problemen, die door de verwoestingen van dc oorlog zijn ontstaan, overwinnen, doch ook opzettelijke sabotage van communis ten, die in het voortduren van ellen de en chaos het beste middel zien voor een uiteindelijke overwinning. De commissie zegt., dat het verschil tussen de maximum en minimum ra ming voor 5 Jaren verband houdt inc« de onzekerheid van het prijsverloop in de Ver. Staten. Het hoogste cijfer gaat er van uit, dat er geen prijsdaling komt. De commissie geeft evenwel als h&ar mening te kennen, dat de verwachting in het Parijse rapport omtrent een da ling van het prijspeil niet reeel is. Vol gens de commissie wordt de Europese export in het Parijse rapport Ie hoog geraamd, vermoedelijk met een vitf groot percentage, vooral op het gebied van afgewerkte staalproducten en tex tiel. Derhalve vermindert het rapport de totale raming van de export naar Soekarno komt weer met verwijten. „NEDERLAND ZOU BESLUITEN VEILIGHEIDSRAAD KLEINEREN. De President der Indonesische.Repu- bliek, ir. Soekarno, heeft in een radio rede tot het Indonesische volk o.m. verklaard, dat de Nederlanders de be sluiten van de Veiligheidsraad klei neren en nog steeds voortgaan met hun „verdeel-en-heers-politiek". Hij verklaarde, dat, „als de vijandelijkhe den niet gestaakt worden, het bezoek van de Commissie voor Goede Diensten geen vruchten zal afwerpen". Het doel van de Republiek is: „de vrijheid te verkrijgen zonder daarbij het belang van de wereld uit het oog te verliezen". Soekarno ontkende, dat er geen veilig heid en orde in de Republiek heerst en zeide, dat het Indonesische volk thans door het naleven van de resoluties aan de wereld het bewijs kan leveren, dat er discipline heerst in de Republiek en dat het gehele volk de instructies van de regering opvolgt. het Westelijk halfrond met 1.7 milli ard dollars, ongeveer 1/6. Het zou on verstandig van de Europese regeringen zijn de export te handhaven door te grote ontberingen aan de binnenlandse verbruikers op te leggen. In het rap port wordt ook voorzien het toestaan van leningen op grote schaal door de internationale bank. Volgens de com missie is haar raming van het Ameri kaanse aandeel in het Europese herstel slechts iets groter dan wat de V. St. thans besteden voor hulp in het bui tenland. Zij waarschuwt dan ook tegen het aanbrengen van enigerlei vermin dering in deze raming door het Con gres. De commissie stelt voor, dat een bedrag van 3.5 milliard dollars van de bijdrage in het eerste jaar de vorm moet aannemen van schenking Prinses Marijke te Soestdijk terug Minister Lubertus Götzen Prinses Marijke, die kort geleden voor een nabehandeling in 't Gasthuis voor Ooglijders te Utrecht werd opge nomen, is thans weer in het Paleis Soestdijk teruggekeerd. COMMISSIE „MEDEZEGGENSCHAP IN OVERHEIDSDIENSTEN". Ter bestudering van het vraagstuk j „Medezeggenschap in overheidsdiensten en -bedrijven" heeft de Algemene Bond van ambtenaren in overleg met het N.V.V een commissie ingesteld. Als leden daarvan werden aangewe zen de heren: C. v. d. Lende (voorzit- ter), J. Blom (secretaris», drs D. Roe mers, G. Venema, N Vijlbrief en Ch. van Praag (lid-raporteur) De oommissie is haar werkzaamhe den, die moeten worden beschouwd als een completering op het door de com- j plaats van leningen, aangezien zij van missie ondernemingsraden van het mening dat er weinig kans bestaat, N.V.V. uit te brengen rapport, inmid- dat Europa terug kan betalen. 1 dels begonnen. Tegen de communistische overheersing In Frankrijk is een grote strijd be gonnen om de suprematie in de 6 mil lioen leden tellende centrale vakorgani satie, de EGT, die sinds de bevrijding gebleken is de voornaamste basis van politieke macht en invloed van de com munistische partij te zijn. De uitslag van deze strijd zal, naar men gelooft, verstrekkende politieke gevolgen heb ben. Bijgevolg doen de socialistische partij, de partij van De Gaulle en de communisten hun uiterste best om zich van de macht meester te maken of hun invloed'in deze machtige organisatie te behouden. Het bestuur van de CGT wordt gevormd door een commissie van dertien leden, waarvan er vijf met de secretaris-generaal Benoit Frachon aan het hoofd officieel communist zijn, 'terwijl twee anderen, Louis Saillant, se cretaris-generaal van het wereldver- bond van vakverenigingen, en Pierre Lebrun als zodanig beschouwd worden. De andere vijf leden zijn voorstanders van het oude beginsel, de politiek strikt gescheiden te houden van het vakver enigingsleven. Zij staan onder leiding van Leon Jouhaux. In werkelijkheid is de communistische invloedin de CGT eh de daarmede verbonden vakvereni gingen groter dan men uit de verhou ding 7 tot 5 zou kunnen concluderen, daar op het jongste nationale congres van de CGT (in April 1946) de commu nisten ongeveer vier vijfden van stemmen beheersten. Enkele leiders van de minderheden in de bestuurscommissie der CGT doen nu openlijk een beroep op hun Aanhangers in het vakverbond om de communisten er uit te werken. Andere en kleinere groeperingen van vakverenigingen pro pageren de vorming van een ander vak verenigingscentrum. Onlangs zijn vier afgescheiden verbonden, die openlijk anti-communistisch zijn, gevormd. Naar verluidt, staan vertegenwoordigers van de RPF in nauw contact piet enkeleder dissidente groepen en zouden zij dezelfde infiltratie-tactiek van de communisten in de grote verbonden toepassen. Ongeveer 200 leden van de CGT heb ben verklaard, dat de CGT door de communisten voor politieke doeleinden gebruikt wordt. Zij spraken tevens openlijk hun goedkeuring uit over het plan-Marshall en besloten „stappen te GIFT VAN H.M. DE KONINGIN AAN RODE KRUIS. H.M. de Koningin heeft aan het Ne derlandse Rode Kruis een gift geschon ken groot f75.000 Het is de wens van de Koningin.dat deze som zal worden gebruikt voor de vorming en uitrusting van de Rode Kruis teams, die tot heil der Indonesi sche bevolking werkzaam zijn. PRA-PERSONEEL IN AFWACHTING. De PRA-personeelsbond heeft aan de Minister van Justitie een telegram ver zonden, waarin teleurstelling wordt uit gesproken over het uitblijven van enige lei vorm van publicatie van ojn. de toegezegde wachtgeldregeling. Besloten is een benoeming tot voort zetting der werkzaamheden na 1 Ja nuari niet te aanvaarden, alvorens de wachtgeldregeling in haar geheel aan ieder bekend zal zijn. nemen voor de democratisering der CGT". Leon Jouhaux, een der twee secreta rissen-generaal van de CGT heeft een bijeenkomst geleid van de anti-commu nistische minderheid. De minderheid zal om tot haar doel te geraken allereerst een reeks „orga nisatorische hervormingsmaatregelen" voorstellen op het komende congres, dat 12 November a.s. bijeen moet komen. Plechtig appèl om doden niet te vergeten Een lastige Japi „HEEFT U OOK OUDE KRANTEN?" Wij hebben gloeiend het land aan betweters en daarom schrijven wij niet dan na enige aarzeling, dat niemand beter dan wij, die voor de dagelijks terugkerende moeilijkheid zitten om al het we reldnieuws samen te persen in het (veel te) nauwe keurslijf van vier pagina's, weet wat papierschaarste betekent. En daarom is Japi (Jeugd Actie Papier Inzameling) ons ook in ho ge mate sympathiek. Toen minister Gielen Japi op de wereld zette om zijn berooid land aan meer papier te helpen, heb ben wij Japi uit de lolheid van on ze vulpen en ons warmvoelend ge moed een hartelijk gestelde aan beveling meegegeven op zijn le vensweg en de lezers en lezeres sen van dit Blad opgewekt om Ja pi met een vriendelijk gezicht en dikke bundels papier te ontvangen. Maar dit is tè erg. Niet minder dan welgeteld tien manlijke en vrouwelijke Japi's hebben zich Za terdagmiddag aan onze deur ver voegd met de stereotype vraag: „Heeft U ook oude kranten?" Wij hebben Japi de Eerste (mèt een appel voor zijn onbaatzuchtige me dewerking) eerlijk gegeven wat we met het oog op,het vereiste mini mum voor kachelaanmaak e.d. aan krantenpapier konden missen. Toen Japi de Tweede zich meld de, hebben we dat minimum her zien en hem (wederom mèt een ap pel) nog vijf Leidsch Dagbladen ter hand gesteld. Maar Japi III tot en met Xzijn met lege handen vertrokken. Wij zijn tot het laatst toe minzaam ge bleven en hebben ons alleen te gen Nummer Tien de opmerking veroorloofd, dat de nederige straat waarin wij wonen, reeds door ne gen voorgangers was uitgekamd. O, zei Japi en belde onverstoor baar bij de buren Ziet, hier klopt iets niet. Wil deze nuttige actie bij het publiek niet in discrediet worden gebracht, dan moet de' zaak anders aange pakt worden. Laten onze onder wijsmensen, die zich met de inza meling hebben belast, deze aange legenheid nog eens ernstig onder ogen zien. Want anders wordt Japi, die zich aandient als redder uit natio- ncle nood, net zo'n vervelend, zeurderig ventje als eens Koentje van de Arbeidsdienst De nieuw benoemde minister zonder portefeuille, Lubertus Götzen, is op 10 October 1894 te Amsterdam geboren. Hier doorliep hij de lagere en middel bare school en behaalde hij het eind diploma HBS-B Hij koos de accoun tantsstudie en behaald* het diploma van accountant in ,1920. In hetzelfde jaar behaalde hij de acte middelbaar-boek houden en de acte staathuishoudkunde en statistiek. Gedurende de jaren 1914 1918 was hy als officier gemobiliseerd. In 1921 vertrok de heer Götzen naar In- dië als accountant bij de Nederlands- Indische belastings-accountantsdienst, waar hij alle rangen tot en met die van hoofd van deze dienst doorliep In 1935 werd hij benoemd tot thesaurier- generaal, in November 1938 tot directeur van het departement van financiën te Batavia, in welke functie hij bleef tot de Japanse invaL Hij werd geïnterneerd en na de Japanse capitulatie hervatte hij zijn werkzaamheden in de oude functie tot zijn vertrek naar Nederland in October 1946. Hier werd hij benoemd tot hoofd van de tweede (financiële) af deling van het departement van Over zeese Gebiedsdelen. De heer Götzen woonde als gedele geerde tal van internationale conferen ties bij, w.o. die ter voorbereiding van de International Trade Organisation en de Internationale Handelsconferentie te Genève. Gedurende de Japanse bezet ting was de heer Götzen in hetzelfde kamp geïnterneerd als minister Jonk man, tezamen met wie hij ook in han den van de Kempeitai is geraakt. De heer Götzen is niet bij een politieke par tij aangesloten. Hi) is Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Officier in de Orde van Oranje Nassau. Allen, die gisteren de Nieuwe Kerk te Amsterdam tot de laatste plaats vulden, rezen van hun zetels op, toen het appèl aan de doden weerklonk en de maning aan de levenden om de millioenen gesneuvelden en de zaak van vrijheid en rechtvaordigheid waar voor zy vielen, niet te vergeten!. Onder auspiciën vap het Nederlands Oorlogsgravencomité en in samenwer-, king met de wereldomroep PCJ werd de „dag van het oorlogsgraf", de her innering aan de geallieerde doden van twee wereldoorlogen, plechtig gevierd in eén herdenkingsdienst, waar de diplo matieke, militaire en consulaire verte genwoordigers van de landen die zich tegen de overheersing van de totalitaire staten hebben verzet, aanwezig waren. Onder de hoge militaire -autoriteiten merkten wij op generaal H. G. Winkel man. oud-opperbevelhebber van Land en Zeemacht, Lt-Gen. mr. H. J. Kruis, chef van de Generale Staf, Gen.-Maj. C. Giebel, chef van de Luchtmachtstaf, Kapt.-Lt. ter Zee B. Hessing, oudst- aanwezend officier der Marine te Am sterdam en Lt.-Kol. C. W. L. baron van Boetzelaer, garnizoenscommandant van de hoofdstad.. Ook waren er talrijke hoge kerkelijke persoonlijkheden aan wezig. Tijdens het binnentreden der talloze genodigden liet het orgel zijn sonore klanken door de hoge gewelven ruisen Voor de preekstoel stond, overdekt met een zwarte lijkwade, een katafalk, waar bij militairen van de vier legeronder delen: zeemacht, mariniers, landmacht en luchtstrijdkrachten de wacht had den betrokken en de eer bewezen aan de doden, die hier symbolisch lagen op gebaard, beschenen door het flakkeren de licht van vier kandelabers. Rev, C. Edward Elton van de ..Church of England" sprak naar aanleiding van Paulus' brief aan de Colossensen: „Zo lang er mensen op aarde zijn geweest, hebben zij strijd gevoerd uit haat en jalouzie". De toekomst is vol onzekerheid, aldus eindigde spreker. En toch ztjn over de graven der sol daten banden van vriendschap en vertrouwen gelegd, die op de juiste wijze gecultiveerd, geen reden voor angst in die toekomst wettigen. De schrijver A. den Doolaard droeg daarop twee gedichten voor. De majoor-hoofdaalmoezenier, pater L. A. M. Goossens en ds. W. van Lim- burgh, Ned. Herv. predikant te Amster- dam hielden vervolgens indrukwekkende I toespraken. Terug naar 't Japanse voorbeeld? Eenheden van het Siamese leger on der leiding van maarschalk Phiboen hebben in de vroege morgenuren van Zondag door een staatsgreep de rege ringsmacht in Siam in handen geno men. In bekendmakingen aan de bevolking heeft maarschalk Phiboen verklaard, dat ervaren bestuurders in hun ambt zullen worden hersteld en .dat de moei lijkheden in het land spoedig zullen worden opgelost. Hij deed een beroep op de bevolking om rustig aan het werk te blijven. De troepen van maarschalk Phiboen hebben het vervoer en de radio te Bangkok onder hun beheer. Strategische gebieden zijn afgezet. Het leven te Bangkok gaat zijn normale gang, af gezien van enkele samenscholingen op straat. Naar verluidt, is Phiboen tot over eenstemming gekomen met maarschalk Adoel, opperbevelhebber van het leger, die naar verwachting in functie zal blijven. Phiboen heeft alle regerings ambtenaren verzocht in functie te blij ven en heden op kantoor te verschij nen. Alle regeringsbureaux werken on der zware bewaking. Nadat Den Doolaard een gedicht van Ben Eysselstein „De ballade van Mac- bain", had voorgedragen, kwamen pad vinders de kransen aandragen, die de vertegenwoordigers der geallieerde lan den aan de voet van de katafalk neer legden. Deze kransen werden ten slotte door plaatselijk Oorlogsgravencomité Amsterdam overgebracht naar de ge allieerde oorlogsgraven op de Oosterbe graafplaats. Tot nog toe was Loeang Dhamrong Nawaswat president van het Siamese kabinet, dat voornamelijk was samen gesteld uit leden van de Volkspartij, die zich tijdens de oorlog achter de anti-JapanSe verzetsbeweging schaarde. Maarschalk Phiboen, beter bekend als maarschalk Piboel Songkram was tij dens de Japanse bezetting minister president van Siam en verklaarde in 1942 de geallieerden de oorlog. Toen Japan in 1945 werd verslagen, kreeg hij huiArrest. In Maart 1946, drie maanden nadat het vredesverdrag met Engeland was getekend, werd hij op bevel van het Hoog Gerechtshof te Bangkok vrijgelaten, „daar de wet op oorlogsmisdaden niet met terugwer kende kracht kon worden toegepast". De afgezette, premier heeft aan het hoofd gestaan van verschillende Sia mese kabinetten. In Mei van dit Jaar trad hy af en vormde een nieuwe re gering. nadat de oppositie de vorige had beschuldigd van onbevoegdheid en corruptie. Nawasawat maakte in October bekend, dat 1.250.000 pond. sterling ver goeding zou worden uitgekeerd aan belangen van het Britse.gemenebest bij de tin-exploitatie in Siam voor tijdens de oorlog geleden financiële verliezen. In Juni 1946 werd de twintigjarige koning Ananea Madihol dood in zijn paleis aangetroffen met een schotwond. Staking te Parijs geëindigd. TUdens een massa-meeting van pet- soneel der Parijse openbare diensten heeft de overgrote meerderheid zich uitgesproken voor hervatting van h^t werk op heden en aanneming van de tegemoetkomennde loonvoorstellen der regering. Tachtig procent van het per soneel in openbare dienst was sinds Dinsdag in staking. Lartigue, secretaris-generaal van het vakverbond van personeel in openbare dienst, verklaarde op de bijeenkomst, dat de arbeiders een „grote overwin ning" hadden behaald, daar de regering toegestemd had in een loonsverhoging van ongeveer 25 p.Ct., terwijl het ver bond slechts 15 A 20 p.Ct. loonsverho ging had geëist. Volgens een communi qué van het centrale stakingsconiité heeft het gemeentepersoneel „de rege ring gedwongen tot erkenning van. de wettigheid van zijn eisen.." MOORD OP ROMMEL. Een arrestatie. Naar verluidt is de voormalige luite nant-generaal Ernst Maisel, op verzoek van het zuiveringstrubinaal te Berch- tesgaden, gearresteerd onder verden king van medeplichtigheid aan moord op veldmaarschalk Rommel, bevelheb ber van het Duitse Afrika-corps. Deze moord zou op order van Hitier uitge voerd zijn. Rommel overleed op 14 Oct. 1944, toen hij herstellende was van de verwondingen, opgelopen bij een be schieting van zijn auto door een Ame rikaanse jager aan het Westelijk front. Hitier zou hem een flesje vergif hebben doen toekomen met de boodschap, dat hij een begrafenis met militaire eer zou krijgen, wanneer hij de hand aan zichzelf zou slaan, en dat in dat ge val zijn familieleden gespaard zouden, blijven, doch dat hij vermoord zou worden, wanneer hij het niet zelf deed. Rommel zou 'in ongenade gevallen zijn doordat hij was uitgekomen voor ztfn eigen realistische kijk op het verloop van de strijd. -Volgens de weduwe van Rommel kwam generaal Maisel tezamen met generaal Burgdorf, Hitler's adjudant, cp de dag van Rommel's overlijden op. bezoek in zijn huis bij Ulm. Nadat Rommel met hen had gesproken, zeide hij zijn vrouw, dat hij nog maar een kwartier te leven had en dat de gene raals hem op order van Hitier vergif gebracht hadden. Hij verklaarde bereid te zijn voor het Volksgerecht te ver schijnen, doch er van overtuigd te zijn, dat hU nooit in Berlijn zou aankomen. Met de twee generaals vertrok hij in een auto en later hoorde zijn echtge note, dat hij naar het ziekenhuis te Ulm gebracht was dood. Rommel werd met militaire eer begraven. in het hoofd. Een medische commissie van 20 Siamese, Britse, Amerikaanseen Indische dokters, die door de Siamese regering werd gevormd, rapporteerde, dat de dood aan een ongeluk, aan zelf moord of moord kon worden toegeschre ven. In een later rapport werd gezegd, dat 12 van de 20 dokters tot de conclu sie gekomen waren, dat dood door toe val onwaarschijnlijk was en de koning vermoedelijk vermoord was. Direct na de dood van Madihol werd zijn 18-ja- rige broeder prins Phoemlphon Adoeldefc door de nationale vergadering tot ko ning van Siam uitgeroepen. Men gelooft in Bangkok, dat na de staatsgreep een censuur is ingesteld. De nieuwe telegrammen van Reuter, waarvan men weet, dat zij in Bangkok zijn afgegeven, hebben Singapore nog niet bereikt, terwijl vroegere telegram men na vertraging werden verzonden, waarvoor geen reden werd opgegeven. De verbindingen tussen Singapore en. Bangkok zijn overigens intact gebleven. WISSELEND WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: i Aanvankelijk snel verder afnemende BINNENLAND. In de Jaarbeurshallen te Utrecht zal. op 15 en 16 November een interna tionale hondententoonstelling .worden ge houden. waarop meer dan 1400 honden samengebracht zullen zijn. Er wordt voor de bezoekers een tri bune gebouwd, plaats biedend aan 2.500 personen. Door deze tentoonstelling hoopt men Utrecht te maken tot een centrum van de Kynologle voor Nederland, wellicht wel voor Europa. De Canadese eerste 'minister Mac kenzie King zal Vrijdag a.s. op weg naar ziln ere-promotle ln de Amsterdamse Universiteit enige tild in het Nederlandse bloemendorp Aalsmeer vertoeven en de Centrale Aalsmeerse veiling, alsmede de veilingvereniging „Bloemenlust" be zoeken. Onder zeer grote belangstelling, zo- w.._. wind tussen Noordwest en West. Wei- wel van de zijde der burgerif als uit kun - nig bewolking, bijna overal droog weer, stenaarskringen, is de Jongste Prix-de iets kouder. Rome-winnaar, de 32-Jarige Marius de Later: Naar Zuid-West krimpende bSSSrtgf g^SSt"'0801 'n zUn ge' en weer aanwakkerende wind, toene- Burgemeester mr. H. J. Loeit overhan- mende bewolking met voornamelijk in digde hem de zilveren Jeroen Bosch- het Noord-Westen van het land plaat- Penning. Talrijke cadeaux zijn hem selijk enige regen, iets zachter. 11 November. Zon op: 7.51 uur; onder: 16.56 uur. Maan op: 5.58 uur; onder: 16.30 uur (12 November N.M.) mens de burgerij aangeboden. Op 81-Jarlge leeftijd is te Amster dam oveleden prof. dr. J. C. H de Meyere universiteit verbonden ls geweest als buitengewoon hoogleraar ln de technische - ro zoölogie en gewoon hoogleeraar ln de er- Hoogwater te Katwyk te 2.52 en 15.11 fenjkheidsleer, de toegepaste zoölogie en uur. i de entomologie. Te Rhenen la Zaterdagmiddag in aanwezigheid van talrijke belangstellen den een borstbeeld van wijlen de heer W. A. M. W. van Westerouen van Meeteren, ln leven mededirecteur van de A.N.W.B., onthuld. Van 18 tot 20 November zal Hr. Ms. torpedojager „Van Galen" ln Malta ver toeven. Opvarenden kunnen daar gewo ne en aangetekende brieven en briefkaar ten ontvangen, mits deze uiterlijk 13 No vember gepost worden. De Provinciale Voedselcommlssarls ln Limburg heeft bekend gemaakt, dat ln de week van 1015 November ln Lim burg de slachtvee markten zijn afgelast. Er zal ln genoemde periode geen slacht vee worden overgenomen, uitgezonderd nuchtere kalveren. Ruim 12000 partijleden van de CP.N. waren Zaterdagavond ln het R.A.I.-gebouw te Amsterdam verzameld om het feit te herdenken, dat 30 Jaar ge leden in Rusland de communisten de maoht overnamen. De heer Paul de Groot [jSprak de openingsrede uit. waarna het woord gevoerd werd door het Amsterdam se gemeenteraadslid Henk Gortzak. Op spontane en hartelijke wijze heeft de burgerij van Breda afscheid ge nomen van burgemeester B. W. F. van Slobbe, die na elf Jaren zijn ambt wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft neergelegd. Hem werd een grootse hulde gebracht voor het gemeen tehuis. ln het bijzijn van diverse militaire en burgerlllke autoriteiten uit Brabant. Op een te Utrecht gehouden verga- die van 1908—1936 aan de Amsterdamse I dering van het Nederlandse Padvind- stersgllde ls besloten tot de oprichting van een Nederlandse Padvlndstersraad als overkoepelend orgaan van het Ned. Pad- vindstersgllde en de R.K. Gldsenbeweging ln Nederland. Volgens een bulletin ls de toestand van koning Paul van Griekenland, die aan typhus llldt. welke hij zich op zijn laatste inspectietocht ln Noord-Grieken land op de hals haalde, goed. Gedacht wordt aan een regentschap. De Minister van O.. K. en W. dr. Jos J. Gielen. heeft Zaterdagavond een radiorede gehouden over de papier-actie J.A.P.I.. waarin hij do dringende noodzaak om oud-papjer te verzamelen, breedvoerig uiteenzette. Een der leerlingen van het oplei dingsschip „Prinses Juliana", dat ln de buitenhaven van Enkhulzen lag gemeerd wilde van de ene mast vla een verbin dingslijn naar dc andere klimmen. Hal verwege stortte de Jongeman naar bene den. Zwaar gewond ls hij naar een zie kenhuis overgebracht, waar hij overle den ls. BUITENLAND. Dr. Kurt Schumacher voorzitter van de Duitse sociaal-democraten, heeft ln een rede te Hannover een ..bezettings handvest". bindend voor de bezetters en de Duitsers, geëist. De enige antithese, die Europa verdeelt, noemde hil de tegen stelling tussen communisten en sociaal democraten. De communisten zouden slechts een wapen ln handen van een im perialistische staat zijn geworden. Te New York en omgeving heeft Zaterdag een hevig noodweer gewoed. De stormwind bereikte een snelheid van bij na 100 kilometer per uur en ging ge paard met wolkbreuken. Er ls schade aangericht en vele ongevallen deden zich I voor voor zover tot nog toe bekend geen dodelijke. Volgens het wekelijks bulletin In zake de cholera ln Egypte zijn ln de week vóór 4 November 4.218 nieuwe ge vallen geconstateerd en 2.283 personen overleden. In geheel Engeland heeft men gis teren twee minuten stilte in acht geno men uit piëteit Jegens hen. die het hoog ste offer brachten in twee wereldoorlo gen. In Whitehall legden koning George en prinses Elizabeth kransen aan de voet van de cenotaaf. Uit de archieven van de Amerikaan se departementen van oorlog en buiten landse zaken blijkt, dat de geallieerden nog 2.500.000 krijgsgevangenen van de asmogendtaeden vasthouden, van wie de U.S.SR. 1.65£.532. Luitenant-kolonel Fritz Kalser. lid van de staf van veldmaarschalk Von Pau lus. de Duitse bevelhebber te Stalingrad, heeft het bericht, dat er ln de Sovjet- Unie nog een ..vrlle Duitse beweging" be staat. tegengesproken. Graaf Bernadotte. voorzitter van het Zweedse Rode Kruis heeft ln Keulen verklaard, dat 9000 Duitse studenten ln de Britse zone door bemiddeling van het Zweedse steunfonds gedurende de winter maanden iedere dag een extra maaltijd zullen krijgen. Sir Cecil Weir, hoofd van de econo mische afdeling van het Britse bestuur ln Duitsland, heeft ln een radiotoespraak verklaard, dat de gezinnen ln de Britse zone van Duitsland de komende winter over driemaal zoveel steenkool kunnen beschikken als de vorige winter. Ofschoon met betrekking tot de Invoer van voed sel de toekomst onzeker ls. zal. naar verwacht wordt, de voedselvoorziening aanmerkelijk beter zijn dein de afgelopen winter. De regering van Irak ls gemachtigd 200.000 pond sterling voor hulp aan Palestina te besteden. Te Hamburg ls een sneltrein op een stilsta ahde trein gereden. 25 personen werden gewond. De nieuwe grondwet voor het Saar- gebled. die voorziet ln Economische een heid met Frankrijk. Is door do Landdag van het Saargeblcd met 45 tegen 1 stem aangenomen. In de Australische staat Victoria zijn Vrijdag algemene verkiezingen ge houden. De einduitslag ls nog niet be kend. doch waarschijnlijk zal de nieuwe tweede Kamer van de staat komen te be staan uit 25 liberalen, 21 socialisten en 19 leden van de plattelandspartijDe oude tweede kamer bestond uit 32 socialisten. 13 liberalen, 18 afgevaardigden van de plattelandspartit en 2 onafhankelijker^ Het radio-station ln dc Amerikaanse zone van Berlijn zal een serie uitzendin gen geven onder de titel „vrijheid tegen over totalitarisme". De uitzendingen ne men 13 November een aanvang. De president van TsJecho-Slowakije biedt als huwelijkscadeau aan prinses Eli zabeth en Phillip Mountbatten een rijk bewerkt stel van 178 glazen aan van Boheems kristal. Italië een 17e eeuwse kist met zijde. Te New York zijn de eerste vijf Duit se zakenlieden sinds 1941 aangekomen om te onderzoeken wat Duitsland voor Amerika kan produceren. Een der han delslieden heeft verklaard, dat de koers voor te leveren goederen tussen 30 cn 40 centen voor één .mark zal liggen. De Britse minister van voedselvoor ziening. John Strachy, heeft medege deeld. dat met Ingang van gisteren de aardappelen zullen worden gedistribu eerd. Het standaardrantsoen zal drie En gelse ponden per week bedragen. Door overstromingen en droogte ls de produc tie naar schatting 8.262.000 ton. vergele ken bil 10.166.000 ton het vorige Jaar. Straohey deelde voorts mede. dat het rantsoen chocolade- en suikerwerk va* vier tot drie ounces per week zal wordea verlaagd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1