De Bond van Bloembollenhandelaren is herleefd Het drama op de Stationsiveg Militairen contra Leidse politie WEERBERICHT Lawaai Wat er in Indië gebeurt Besprekingen op neutraal schip thans definitief Commissie van G. D. vergadert druk Met een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 8 NOVEMBER 1947 No. 26231] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Terreur in Oost-Europa Het Sovjet-systeem werkt, althans wat betreft het verkrijgen van haar macht in eenmaal onderworpen landen, langs vast uitgestippelde wegen, die zo langzamerhand gemeen-goed zijn ge worden. Verder valt het soms wel eens moeilijk de Sovjet-politiek in al haar kronkelingen te volgen - De Sovjets schijnen plotseling haast te hebben gekregen met het z.g. defini tieve vestigen van haar macht in de landen van Oost-Europa. Zou het kun nen zijn, dat zij daarmede volledig schoon-schip willen hebben gemaakt, voor en aleer 25 dezer te Londen de grote vier weer bijeenkomen om te be raadslagen over het Duitse vraagstuk? Deze vraag lijkt ons sléchts in bevesti gende zin te beantwoorden. Zuid-Slavië en Bulgarije hebben de Russen weinig 'ast veroorzaakt. Tito en Dimitrof konden daar al zeer gemak kelijk de oppositie buiten de deur zet ten. Roemenië en Polen leverden groter moeilijkheden op, te meer, waar het Westen daar groter invloed bezat en zich zijn rechten scherper voorbehield. Niettemin is de eliminatie-der oppositie in beide landen thans ook in volle gang. In Roemenië wordt de boeren-leider Maniu levenslang opgeborgen, daar het zal de Sovjets wel spijten de doodstraf niet .mogelijk is. Misschien vinden zij er wel een middeltje op, want de Rus huldigt immers het standpunt, dat alleen doden ongevaarlijk zijn Vandaar ook het doodvonnis van Petkof in Bulgarije. De „zuivering" in de regering heeft al een aanvang genomen door Tatarescu uit het zadel te lichten. Hem wacht het lot van Maniu! De Poolse boerenleider heeft het ge vaar zien aankomen en heeft terrech- tertijd zijn hachje gered door het land te verlaten. Weliswaar, bereiken de Sovjets nu ook hun doel, daar de bóe ren-partij zal worden opgelost voor zo ver zij niet overgaat om zich te doen opnemen in het communistische blok, doch aan de Poolse bannelingen is een krachtige figuur toegevoegd. Helaas vallen de Polen in balling schap in tweeën uiteen, n.l. in een rech ter- en een linkervleügl, waarvan de rechtervleugel geleid wordt van Londen uit door de romp-regering van de oude Poolse regering tijdens de oorlogsjaren, voor wie de gevluchte boerenleider veel te links staat. Het oude beeld der Pool se verdeeldheid is nog altijd niet dood. In Hongarije en Tsjecho-Slowakije begint zich het beeld der geijkte Sovjet actie eveneens steeds duidelijker af te tekenen. Vooral in Hongarije, waar fei telijk het pleit ook reeds is beslecht, al tolereert men een niet direct communist nog als premier. Het Sovjet-systeem is zo eenvoudig. Uit de aard der zaak heeft de oppositie wel eens contact met de gezantschap pen der Westerse democratieën. Dat is afdoende: verraad aan de vaderland se zaak! Wanneer men dat systeem eens zou toepassen in de Westerse lan den op de communisten? Onderhouder» deze geen voeling met de Sovjets? Landverraad! Tot welk een nuchtere conclusies dit reeds eenvoudige systeem leidt, willen we demonstreren met volgend bericht: Zoltan Pfeiffer, de leider der Hongaarse onafhankelijkheidspartij, moet met Amerikaanse hulp naar Wenen zijn gevlucht, daar een met vergunning der Amerikanen ver schijnend Weens blad zijn aan komst het eerst meldde, aldus ver klaart het blad van het Sovjet leger „Oesterreichische Zeitung". De zaak Pfeiffer, is een zuiver Hongaarse aangelegenheid en het Amerikaanse optreden is daarom een directe inmenging in de zaken van een ander land. Kan het simpllstischer? Hongarije is reeds verloren. In Tsje cho-Slowakije zal echter een meer sub- tiek spel nodig zijn en daarmede is een aanvang gemaakt door het uittreden der communistische leden van de Slo waakse raad. Dus is die raad weg, zeg gen de communisten. Weer de meest elementaire truc, die men zich kan voorstellen. Het zal niettemin interessant zijn te zien hoe Tsjecho-Slowakije zal reageren op de communistische greep naar de macht. Al verwachten we ten slotte een communistische zegepraal, zo zonder meer zou het daar toch wel eens niet kunnen gaan. Intussen heeft Moskou al reeds een handige propagandistische zet verzon nen. Ongetwijfeld moet in de Sovjet landen vrees ontstaan voor de Ameri kaanse atoom-bommen. Het laat zich denken. Welnu, bij de herdenking van het feit, dat 30 jaren geleden in Rus land door middel der October-revolutie de Sovjets aan het roer kwamen „ont hulde" Molotof, dat er geen geheim meer bestond omtrent deze atoombom. Vol enthousiasme hebben de buiten landse communisten zich geworpen op deze mededeling. De Sovjets hadden ook de atoombom Maar dat heeft Molotof niet gezegd! Alleen, dat het geheim was opgeheven. Dat betekent allerminst, dat de Sovjets atoom-bommen hebben of kunnen ma ken! Het geheim inzake de bóm zelf is eigenlijk al lang geen geheim meer. De geleerden weten daaromtrent te veel. Waar het' om gaat, is alleen de kwestie der vervaardiging. Kunnen de Sovjets dat? Twijfel is gerechtvaardigd. Men kan zeggen, dat aan de reeds hooggespannen zenuwen-oorlog een nieuw element is toegevoegd, waarover t het laatste woord nog niet zal zijn ge sproken (Van een onzer Redacteuren). De vier militairen, die zich op Zon dagavond, 5 October j.L, op de Stati onsweg te dezer stede mengden in een ordeverstoring en zich daarbij tegen de arrestatie van de 26-jarige stude nt W. Scheltema verzetten, waardoor &espannen verhou<linS tussen publiek en politie ontstond, welke later leidde tot het gebruik van vuurwapenen ten gevolge waarvan de student op tragische wijze om het leven kwam, stonden gistermiddag terecht voor de Krijgsraad te velde te 's-Gravenhage. Het waren de Leidenaars H. Nonkes, J. C. W. van Ryn en E. M. Oos terhout en H. Th. G. Colijn te Zoeterwoude, die allen te Amersfoort in gar nizoen gelegerd zijn. Hun i§ ten laste gelegd het belemmeren van de agen ten van politie L. A. Schnitzler en P.J. den Hollander, in de uitoefening van hun functie, waarbij één hunner, H. Nonkes, zelfs zo ver ging, dat hU de adspirant van politie Den Hollander zijn gummistok ontrukte en een mouw uit zijn tuniek scheurde. Deze militair vertoeft nog steeds in deten tie; dc overigen werden na verhoor op vrjje voeten gesteld. Krijgsraad schorst de behandeling teneinde ook de Twee leden Joodse Raad te Amsterdam gearresteerd. agenten te horen. ZACHT MET MEER WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige, later vooral aan de kust tij delijk krachtige wind tussen West en Zuidwest. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, voornamelijk in het Noor den van het land. Zacht voor de tijd van het jaar. 9 November. Zon op: 7.47 uur; onder: 17 uur. Maan op: 3.18 uur; onder: 16.03 uur (12 Nov. N.M.) Hoogwater te Katwijk te 1.16 en 13.44 uur (10 Nov.: 2.10 en 14.32 uur). I In verband met het aanstaand ver trek (in de tweede helft van Novem ber) van deze militairen naar Indië, was aan de behandeling van deze zaak voorrang verleend. Als raadsman van beklaagde trad mr. J. v. d. Plas te Katwijk aan Zee op. Als voorzitter van de Krijgsraad fungeerde prof. mr. J. C. van Bemme- len terwijl mr. J. C. de Vroom als audi teur-militair optrad. H. Nonkes, wiens zaak het eerst werd behandeld, vertelde bij zijn ondervra ging, dat hij zich op de bewuste avond in gezelschap van de hierboven genoemde militairen om circa halftien bij het station bevond, waar zij verna men, dat de trein eerst om omstreeks kwart voor elf zou vertrekken. Zij be sloten hierop om nog even de stad in te lopen. Ter hoogte van het gebouw van de Kamer van Koophandel op de Stationsweg, zo deelde N. verder mede, zag hij twee studenten staan, die rustig een cigaretje stonden te draaien; één hiervan scheen dronken te zijn. Op 'n gegeven moment naderden twee agen ten in gezelschap van een burger, die op aanwijzing van deze laatste de dron ken student arresteerden. Toen deze Ik hqor: Instanboel is thans de lawaailg- ste stad ter wereld. De auto-claxons loeien er 's mor gens, 's middags, 's avonds: de ganse nacht. De heren van het te Den Haag gevestigde ..Permanente Anti-La- waai-Comité", ingesteld door de Geluidstichting, de Tuchtunie en de K.N.A.C., zouden er zich dóód- schrikken! Er heerst in Istanboel een jan boel, een onophoudelijk tumult, een disharmonische cacophonie van klanken. De intensiteit daarvan varieert alleen in verhouding tot 't aantal bestuurders, dat op een bepaald ogenblik op de knop drukt. De claxoneurs denken, dat er on gelukken zullen gebeuren, als er niet om 't hardst getoeterd wordt. Een prima claxon is voor de Istanboelse verkeersinspecteur de keur op de wagen. Als die in orde is, mag de rem voor zijn part de fect zijn of 't stuur niet wentelen. Dkt legt weinig gewicht in de schaal. Alleen met een alles- en iedereen overstemmende claxon komt de Istanboelse automobilist door z'n Istanboelse wereld. Die merkwaardige gewoonte brengt me aan 't peinzen Is 't niet altijd en overal zo? Zelfs in die nieuwe, brave wereld van na de oorlog? De man met de grootste claxon toetert de anderen opzij en komt in de voorste rij. Zonder rem en zonder stuur stormt hij vooruit, claxoneert met "n grote mond in 't rond onder de leus: „Wie doet me wat?" Het aantal gevallen, waarin deze levensmethode succes lijkt te heb ben. schijnt legio. Maar of 't eindsignaal dezer luidruchtige toeteraars op „veilig" staat? Afwachten. Zonder afgunst: ik doe 't liever wat stiller. Bij een botsing zullen we zien, wie 't slachtoffer is Fantasio. zich hiertegen verzette, aldus nog steeds de verklaring van N., werden enige rake klappen uitgedeeld. Op dit mo ment kreeg mijn gevoel sterk de over hand en ben ik mij met de zaak gaan bemoeien. Woordelijk verklaarde verd. hier, dat hij de overtuiging had, dat in dien hij niet tussen beiden was geko men, zij de student misschien dood geslagen hadden. Nadrukkelijk ontken de N., dat het in zijn bedoeling had gelegen om er een relletje van te ma ken. Toen hierop de president hem onder de aandacht bracht, dat hij tijdens het verhoor van de officier-commissaris een andere verklaring had afgelegd, waarin sprake was, dat de agenten pas van hun gummistok hadden gebruik gemaakt toen zij zich door het opdrin gende publiek omringd zagen, bleef Nonkes bij zijn juist afgelegde verkla ring, waaraan hij nog toevoegde, dat hij, kort nadat hij zich met de zaak was gaan bemoeien, ook een klap met de gummistok had gekregen. Ik heb deze toen afgepakt, maar haar na luttele seconden weer aan de agent te ruggegeven. Als eerste getuige in deze zaak werd nu de militair Van Rijn gehoord, die verklaarde, dat zij louter uit nieuws gierigheid waren gaan kijken. Op enige afstand heb ik de agenten, die hun ar restant naar het posthuis aan de Steen straat wilden overbrengen, gevolgd. Op dit moment bevond er zich al heel wat publiek tussen de agenten met hun arrestant en de militairen Kort hier op zag Van Rijn, dat Nonkes, die naar voren was gedrongen, van één der agenten een klap met de gummistok kreeg, deze afpakte en haar ook on middellijk weer teruggeven heeft In afwijking van de verklaring van Non kes, zeide Van Rijn, dat hij niet wist, of de student op dat moment reeds was geslagen. Naar wy vernemen, zyn de heer A. Asscher en prof. D. Cohen, die gedn- rende de bezetting deel uitmaakten van de z.g. Joodse Raad te Amster dam, In arrest gesteld op grond van ,hun activiteit in de bezettingstijd. De arrestatie is 1 geschied na een uitgebreid onderzoek van de P.R.A., waarbij verscheidene getuigen werden gehoord. Mackenzie King Woensdag in ons land. De Canadese minister-president Wil liam Lyen Mackenzie King arriveert Woensdagmiddag te 3 uur, komende uit Mechelen, aan de grens te putte, waar hy zal worden begroet. Zyn eerste be zoek zal de Canadese begraafplaats te Bergen op Zoom gelden, waar hij met een kranslegging aan de voet van het monument, zijn gevallen landgenoten zal eren. Daarna zal de reis naar Den Haag worden voortgezet. De Prins Bernhard-Kapel is na een verblijf van vele maanden in de tropen Weer i in ons land terugekeerd. Voor Kees de Bok was het, evenals voor alle leden, een groot moment, weer op vaderlandse bodem te staan. Men ziet hem hier in gezelschap van het Soendanese jongetje Binan, dat door de kapel is geadopteerd, en een tweede viervoeter, blijkbaar een in Indië opgedaan ken nisje. (Foto ANP-Lr.) Getuige Oosterhout, die een heel ver ward verhaal deed en practisch niets heeft gezien, zeide, dat hy aankwam op het moment, dat Nonkes de gum mistok uit handen van de politie-agent trok. Ik heb niet gezien of de agent reeds direct geslagen heeft, aan welke verklaring hij even later weer toevoeg de „Ik heb helemaal niet zien slaan. De militair Colijn, die als laatste ge tuige in deze zaak werd verhoord, was daarentegen weer veel beslister in zijn verklaringen en merkte op, dat de po- Exporteurs willen weer zelf aan het stuur zitten (Van een bijzondere medewerker) In verschillende vakgroepen en krin gen van Industrie, handel en bedrijf wordt het streven zich te bevryden van de overheidsbemoeiingen sterker. Dit geldt ook voor de exporteurs van bloem bollen. De Bond van Bloembollenhandelaren is een organisatie die meer dan een halve eeuw bestaat. In de oorlogsjaren is hij evenwel ondergegaan in het Be- drijfsschap, dat een ondervakgroep stichtte voor exporteurs. Na de bevrij ding werd die stand van zaken gecon tinueerd. Het keurslijf van overheids bemoeiing kan ons zo vertelde de heer Tom van Waveren te Bennebroek niet voldoen. Wy voelen ons nu een beetje zetbaas van de overheid in ons eigen bedrijf en dit geeft geen bevredi ging. Wij willen weer vry zyn zoals vroe ger, zelf weer de leiding van onze zaak in handen hebben. Vandaar dat de actie om onze oude Bond te doen herleven veel bijval vond. VYij hebben dezer dagen een goedge- slaagde vergadering te Haarlem ge houden waarbij dat plan veel instem ming verwierf. Wel waren van de 600 exporteurs die er in ons land zijn nog slechts 200 aanwezig, maar die 200 verzorgen niet minder dan 80 van onze bldémbollenexport. Het is aan te nemen dat de onder vakgroep voorlopig zal blijven bestaan voor de regeling van de administra tieve zaken die aan de uitvoer vast zitten, maar als handel en export weer eens vrij zullen zyn, zal zy wel ver dwijnen. Wel is meteen vastgelegd dat geen bestuursleden van de vakgroep zitting mogen hebben in het bestuur van de Bond. Het dagelijks bestuur van de Bond be staat uit de heren Kees van. Til te Hil- legom, voorzitter; Tom van Waveren te Bennebroek, vice-voorzitter; Ane Phi- lippo te Sassenheim, penningmeester. Het secretariaat wordt voorlopig waar genomen door mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem, Het ligt in de bedoeling ook in de toekomst Haarlem als zetel van de Bond aan te wijzen, gelijk dat ook vroeger het geval was De heren Van Til en Philippo, die bestuursleden van de vakgroep waren hebben de conse quentie aanvaard en voor deze functie bedankt. Wy ontveinzen ons niet aldus be sloot de .heer Van Waveren dat wy wel weerstand in Den Haag zullen on dervinden, maar zijn toch overtuigd, dat wy ten slotte op medewerking zul len kunnen rekenen. Tot heden werden, als van regerings wege onderhandelingen gevoerd werden met het buitenland over handelsverdra gen, afgevaardigden van de vakgroep uitgenodigd daaraan deel te nemen als er kans was op export van bloembollen. Wij rekenen er thans op, dat voor zulke onderhandelingen afgevaardigden van de Bond gevraagd zullen worden. litie, toen de student zich tegen zyn arrestatie verzette, de gummistok trok en de arrestant enige rake klappen bo ven zijn oog toebracht. Op een afstand van plm. 15 meter was Colijn getuige, dat Nonkes, die zich inmiddels met de zaak was gaan bemoeien, de gummi stok afpakte. Gezien deze zeer afwijkende verkla- Tingen werd de zitting voor een ogen blik geschorst ten einde de Krijgsraad in de gelegenheid te stellen zich over het verloop van deze zaak nader uit te spreken. Vooraf had de verdediger, mr. J. v. d. Plas, die nog niet aan zijn pleidooi was toegekomen, verzocht om Nonkes onmiddellijk in vrijheid testel len, dit in verband met het oog op zijn a.s. vertrek naar Indië. Na heropening der zitting deelde de president mede, dat de Krijgsraad de behandeling van deze zaak voor onbepaalde tijd had geschorst ten einde eerst nog de agenten van po litie, Schnitzler en Den Hollander, en zo nodig ook nog andere getui gen te horen. Verdachte Nonkes werd onmiddellijk in vrijheid ge steld, terwyl de Krijgsraad bepaal de, dat de vier militairen niet naar Indië mogen vertrekken en zich ten allen tyde ter beschikking van de Krijgsraad moeten houden. Extra brandstoffen voor gezinnen van 8 of meer personen Het CDK deelt mede, dat aan ge zinnen, welke óp 1 November j.l. uit acht of meer personen bestonden, binnenkort rantsoenbonnen zullen worden uitgereikt voor twee eenheden brandstoffen. Deze rantsoenbonnen zijn te beschou wen als een toeslag op de reeds eerder verstrekte gezlnskaart. Inwonenden, fa milie en personeelsleden mogen in dit minimum van acht personen worden meegerekend, mits aan deze personen niet reeds eerder een brandstoffen - kaart voor kamerbewoners werd uitge reikt. Datum en plaats van uitreiking van deze toeslagbonnen zullen door de plaatselijke distributiediensten nader worden bekendgemaakt. VIJF DODEN EN ZEVEN GEWONDEN. Officieel wordt gemeld, dat Donder dag vijf Nederlanders zijn gesneuveld en zeven gewond. EEN NIEUW „VOLKSLEGER" TE DJOKJA. Radio Djokja meldt, dat te Djokja een nieuw volksleger is gevormd onder de naam .Barisan Revolutioner Rakjat Indonesia". NIEUW PARTIJBESTUUR DE PNI. En nieuwe „eisen". De Partai Nasional Indonesia (PNI) heeft op 2 November te Solo in een spoedvergadering besloten een nieuw partijbestuur te vormen, bestaande uit 25 leden, en een hoofdbestuur van 7 leden, beiden onder leiding van mr. Soejono Hadinoto als voorzitter, en mr. Sartono als vlce-voonjitter terwijl werd vastgesteld dat de overeenkomst van Linggadjati niet langer wordt erkend. Tevens wordt de Jure erkenning van de Republiek voor geheel Java, Suma tra en Madoera geëist, en een plebis ciet voor de andere delen van Indo nesië, onder toezicht van de V. N. Voorts terugtrekking van alle Neder landse strijdkrachten tot de demarca tielijnen van 14 Ocotber 1946. CATALINA VLOOG IN BRAND. Geen persoonlijke ongelukken. Volgens een bericht van de Marvo is een Catallnavliegboot Donderdag te Ballkpapan in brand gevlogen. Blijkens de voorlopige berichten zyn het vlieg tuig en de lading verloren gegaan. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Indien de lading verloren ging, hetgeen zeer waarschijnlijk is, is ook een aanzienlijke hoeveelheid post hierbij Inbegrepen. ANTI-COMMUNISTISCHE CAMPAGNE IN HESSEN. Naar radio Frankfurt meldt, heeft dr. Newman, het hoofd van het Amerikaan se militaire bestuur in Groot-Hessen be kend gemaakt, dat er met ingang van heden 20.000 vlugschriften over de ge beurtenissen achter het ijzeren gordijn voor verkoop in de provincie beschik baar zullen worden gesteld. Hiermee Is in Hessen de anti-commu nistische propaganda-campagne begon nen, die generaal Clay vorige week voor de gehele Amerikaanse zone heeft afge kondigd. HET BRITSE HOGERHUIS. Drie Britse Labour-parlementsleden hebben een amendement ter tafel ge bracht op het wetsontwerp, dat Maan dag en Dinsdag in het Lagerhuis zal worden besproken en een besnoeiing beoogt van de bevoegdheid der lords in dier voege, dat zij een wetsontwerp één i.p.v. twee jaar mogen ophouden. In het amendement wordt voorgesteld een deel der leden van het Hogerhuis te laten kiezen door organisaties van werkne mers, arbeiders en handel en godsdien stige bewegingen. Behalve deze leden zouden er nog 200 leden van politieke partijen in verhouding tot hun aantal in het Lagerhuis aan moeten worden toegevoegd. a Volgens een communiqué van de Commissie voor Goede Diensten heb ben beide partyen zich accoord ver klaard met het gebruik van een neutraal schip als ontmoetingsplaats voor beide partijen in het Indonesisch geschil. De Amerikaanse regering is verzocht zulk een schip ter beschik king te stellen. Het communiqué zegt, dat beide par tyen thans formeel accepteren, dat het schip zal worden verschaft onder auspi ciën van de Commissie van Goede Diensten en dat de Commissie maat regelen neemt zo spoedig mogelijk een schip ter plaatse te doen zijn. In verband met de wijze waarop de commissie is samengesteld, hebben de Belgische en de Australische afgevaar digde aan de Amerikaanse gedelegeer de verzocht zijn regering te vragen, of BINNENLAND. Enige tild geleden heeft de minister van wederopbouw en volkshuisvesting een landelijke architcctencommissle en twaalf regionale architectencommissies ingesteld, omtrent wier algemeen beleid de minister thans richtlijnen heeft vastgesteld. Ter gelegenheid van de 30ste ver- Jaardag der grote socialistische October revolutie hielden de ambassadeur der U.S.S.R. en mevrouw L Valkova een receptie in het gebouw der Ambassade te Den Haag onder de aanwezigen bevonden zich vele Nederlandse ministers en in ons land geaccrediteerde gezanten. 23 verenigingen en instellingen van verschillende karakter te Breda hebben een request gericht aan de minister van Oorlog waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat Breda zonder „militaire academie" niet denkbaar is. Zulks in verband met eventuele plannen tot verplaatsing dezer academie. Met ingang van 10 November zal driemaal per dag een directe verbinding AmsterdamMaastricht gevlogen worden. De verbinding AmsterdamEindhoven v.v,, die tweemaal per dag gevlogen wordt, blijft gehandhaafd. De 24-Jarige glazenwasser H. F. Stuy- vers viel van de vierde verdieping van een pand in het Zwaanshals te Rotterdam en was op slag dood. BUITENLAND. Het lid van het Tsjecho-Slowaakse parlement Stasko, wiens parlementaire onschendbaarheid korte t(Jd geleden is opgeheven onder beschuldiging van samen zwering, is te Bratislava in hechtenis ge nomen, Op drie December zal maarschalk Grazlanl. de vroegere opperbevelhebber van de gewapende macht in Noord-Italië, te recht staan wegens collaboratie. De Britse en Amerikaanse autoritei ten hebben er in toegestemd, dat de stroomleverlng aan België, die ln Juli JJ. tot 6 millioen kilowattuur per maand was verminderd, tot 12 millioen kilowattuur per maand zal worden verhoogd, Ter gelegenheid van de herdenking van de Octoberrevolutle heeft president Truman een telegram gezonden aan SJwernlk, president van het presidium van de opperste raad der U.S.S.R.. waarin deze wordt verzocht .op de verjaardag der unie van Sovjet-socialistische republieken, de welgemeende wensen van het volk der Verenigde Staten over te brengen aan het I volk van de Sovjet-Unie". Stalin is ln verband met de feestelijk heden ter herdenking van de Russische revolutie tot ereburger van Boedapest benoemd. Naar verluidt zijn in Denemarken de besprekingen van Buhl mislukt door de houding der links-liberalen ten aanzien van het vraagstuk Zuld-Sleeswyk, Het Hongaarse weekblad „De nieuwe mens" zal gedurende een maand verboden zyn wegens publicatie van een brief van kardinaal Mmdazenthy, welke brief ge richt was aan de eerste minister. Dlnnyes, als protest tegen „de druk. die door de communistische party wordt geoefend op hen, die weigeren zich bij haar aan te 6lulten". Charles Reld. voorheen president van het Hoog Gerechtshof ln de V. St. en lid van de commissie voor processen tegeg. oorlogsmisdadigers te Neurenberg. Is te Atlanta (hoofdstad van Georgia) van de twaalfde verdieping van zijn kantoor ge vallen en om het leven gekomen. 400 van in totaal 000 Joden uit Marokko, Tunis en Algiers, die zich op het strand van Glyotvllle naby Algiers trachtten in te schepen op een vracht schip. dat voor de kust heen en weer voer. zijn door de gendarmerie gearres teerd. Men gelooft, dat de gearresteerde Joden naar Palestina wilden emigreren. De Franse premier, Ramadler, heeft alle negentig prefecten van Frankryk uitgenodigd voor heden te houden be sprekingen over algemene regeringspolitlek, o. m. over een plan voor het laag houden van de prijzen voor landbouwproducten en het verhogen van de prijzen voor steen kool en bepaalde industriële basisproduc ten. ln verband met het laten vervallen van de regeringssubsidies. Uit Dublin wordt gemeld dat de regering van Eire alle vacantlerelzen naar de Europese landen heeft verboden. De 4200 Joden van de „Exodus" die ln twee kampen naby Luebeck waren on dergebracht. zyn thans allen naar kampen te Wllhelmshaven en Emden overgebracht. Deze kampen zijn Ingericht als winter verblijven. De overbrenging, die vijf dagen ln beslag nam. verliep zonder incidenten. Volgens een officiële Britse verklaring is het aantal mijnwerkers ln het Ruhr- gebied van Januari tot September met 91.837 toegenomen. Geschat wordt, dat nog 124.000 mllnwerkers nodig zullen zijn. Meer dan 500 leden van het bedie nend personeel van drie luxe hotels te Londen (Savoy, Berkeley en Clarldge), die overvol zijn met gasten, die het huwe lijk van prinses Elizabeth willen bijwonen, zyn door hun werkgevers er van ln kermis gesteld, dat zij ontslagen zullen worden, indien zy hun staking van twee dagen heden niet beëindigen. zij een schip beschikbaar kan stellen. Aangezien dit de enige wijze is, waar op de Impasse kan worden verbroken, heeft Graham zulks onmiddellijk aan zyn regering verzocht. Gistermiddag had de Commissie voor Goede Diensten tevens een onderhoud met de Consulaire commissie, waarop de werkzaamheden van laatstgenoemde commissie volgens dc bepalingen van de resolutie van de Veiligheidsraad d.d. 1 November zijn besproken. De leden der Consulaire Commissie werd ver zocht onmiddellijk hun regering te vra gen alle militaire waarnemers, die hen destyds assisteerden, wederom ter be schikking te stellen. De Commissie van Goede Diensten heeft gistermorgen besprekingen ge voerd met Raden Abdoel Kadir en jhr. Van Vreedenburch, waarna een formele vergadering met de Nederlandse Con tactcommissie plaats had. De bespre kingen verliepen in een aangename sfeer. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelo pen week de navolgende verliezen zyn gerapporteerd: Kon. Marine: Mar. 3de kl., J. J. G. M. Crousen, Heerlen; Korp. Mar. J. S. A. Kop-Jansen, Haar lem. Kon. Landmacht: Sold. 1ste kl. F. D. Baas, Haarlem; Sold. 1ste kl. W. Boll, Gouda; Korp. J. Bonge- naar, Amsterdam; Sold. F. Hoek stra, 's-Gravenhage; Sold.^H. C. Krijnen, Oosterhout; Kap. H. Pun ter, Nijmegen; Sold. H. P. Reudink Lochem; Sold. 1ste kl. A. Smits, Utrecht; Sold. B. H. Smits, Cu- lemborg; Serg.. H. A. Swinkels. Beek en Donk (N.-B.>; Sold. A. de Vos, Sneek; Korp. J. H. te Wie- ricke, Hengelo. Kon. Ned.-Inl. Leger: Br.-Ind. Sold. 2de kl. inf. Alegapan; Sold. 2de kl. genie F. J. Carli.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1