DUC SCHUURPOEDER Wat betekent het anti-saneringsbesluit van het bollenvak? Cilleries van veral PANDA EN DE MEESTER-VLIEGER Kerkelijk Leven SPAART ZEEP EN SCHUIMT De Vrouw VAN DICK HERIOT RECHTZAKEN Radi o-programma 86e Jaargang Donderdag 6 November 1947 LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad No 26229 Engeland en de Sovjet- satelliet-staten KOMT KWESTIE VOOR DE VN? Naar aanleiding van het debat, door lord Vansittart in het Britse Hogerhuis uitgelokt, heeft lord Jowitt, de lord- chancellor, verklaard, dat Engeland overweegt het schenden door de „satel- liet-staten der Sovjet-Unie" van de vre desverdragen met deze landen voor de Verenigde Naties te brengen. Hij zeide, dat het duidelijk is, dat Engeland de zaak spoedig zal moeten voorbrengen, maar dat hij er geheel zeker van wenst te zijn, dat hij over de best gefundeerde aanklacht beschikt. Lord Jowitt staat geen nietigverkla ring der verdragen voor, daar de rege ring het niet wenselijk acht de diplo matieke betrekkingen met de betrokken landen te verbreken. Lord. Van Sittart, vroeger de eerste diplomatieke adviseur van de regering, eiste een herziening van de verdragen „wegens het voortdurend niet-nakomen der verplichtingen om de rechten van de mens en de elementaire vrijheden te be schermen". Hij zeide, dat het op de lange duur onmogelijk is een stelsel te handhaven, waarbij de trouwe gebonden en de trouwloze vrij is. Hopelijk kan er voor het lot van de oppositieleiders in Oost- Europa nog iets worden gedaan. Marshall zal Maandag zijn plan voorleggen AAN CONGRES-COMMISSIE De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Marshall, heeft_ op een persconferentie verklaard, dat hij zijn gehele program voor hulp aan Europa Maandag gereed zou hebben om voor te leggen aan een gemeen schappelijke zitting van de Congres commissies voor buitenlandse zaken. Tevens zeide Marshall, dat hij enige openhartige verklaringen zou moeten afleggen en dat hij thans nog een be perkt aantal critieke beslissingen trachtte te nemen. Marshall bevestigde de berichten, dat Italië een nieuw beroep op de V.S. heeft gedaan voor hulp ten bedrage van 100,000,000 dollar alvorens het program tot tussentijdse hulp door het Ameri kaanse congres kan worden aanvaard. Marshall verklaarde, dat hij 20 No vember per vliegtuig naar Londen zal vertrekken vier dagen voor het begin van de conferentie der ministers van buitenlandse zaken om zich op de hoogte van de problemen te stellen. Nu ook cholera in Irak 3 De directeur-generaal van Sociale Zaken van Irak heeft verklaard, dat te Dubai aan de Perzische Goif de cholera haar intrede heeft gedaan. De Iraakse autoriteiten hebben onmiddellijk inen ting van de bevolking van de Zuidelijke gebieden van het land gelast, vooral in het district Basra. Alle lucht- en scheepsverbindingen tussen het Iraak se gebied aan de Perzische Golf en In dia en Pakistan zyn gestaakt. „Zuivering" in Oost-Europa voortgezet HET WORDT EEN LAWINE. Volsens het katholieke blad „Lidova Domskracie" is Rysely, burgemeester van Bratislava en lid van de Slowaakse christelijk-democratische partij, gear resteerd onder beschuldiging van deel neming aan een samenzwering. Radio Moskou heeft aanhaling ge daan van een bericht uit Warschau, volgens hetwelk twee partijgenoten van Mikolajczyk, de -Poolse oppositieleider, gevat zijn by een poging om de Tsjecho- Slowaakse grens te overschrijden. Het waren Bryja, voormalig penningmeester van de Poolse boerenpartij, en Maria Hulewicz, de privé-secretaresse van Mi- kolajszyk. Zij zouden een bedrag van ruim een mlllioen zloty by zich gehad hebben, in vreemde valuta. MIKOLAJCZYK DOOR BOEREN PARTIJ GEROYEERD. De centrale commissie van de Poolse boerenparty heeft Mikolajczyk en zyn met hem gevluchte medewerkers als par- tyieden geroyeerd. De Commissie heeft tegen 30 Novem ber een partijcongres by een geroepen om het besluit te nemen de oppositie te verlaten en aan de regering deel te nemen. Attlee dankt voor Nederlandse gastvrijheid Vlak voor zyn vertrek van Schiphol heeft de Britse premier, Clement Attlee voor een -radio-microfoon de volgende boodschap tot het Nederlandse volk ge richt: „Ik ben zeer verheugd de gelegenheid te hebben gehad weer voor korte tyd naar Nederland te komen en wel voor namelijk om het eiland Walcheren en het volk van Walcheren te bezoeken. Ik was in staat het grootse werk te zien, dat reeds volbracht isde wederopbouw Sinds de oorlogdagen, toen ik het eiland zag en het overstroomd was. Ik hoop, dat deze wederopbouw met succes zal worden voortgezet, zodat het eiland zyn» oude welvaart zal herkregen. Ik ben bijzonder verheugd ook de Nederlandse ministers te hebben ontmoet en ik neem levendige herinneringen aan vriende- ïyke gastvrijheid en Nederland mede". Dr. LOUDON LID VAN DE RAAD VAN STATE By K. B. is met ingang van 1 Dec. 1947 benoemd t-ot lid van de Raad van State dr. A Loudon, oud-buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur. EX-VICE-ADMIRAAL L. A. C. M. DOORMAN DIRECTEUR „KATHOLIEK THUISFRONT". De gepensioneerde vice-admiraal L. A. C. M. Doorman is met ingang van 1 November benoemd tot directeur van het „Katholiek Thuisfront". Afscheid Regiment Prinses Irene PARADE VOOR TALRIJKE AUTORITEITEN. 26 November a.s. zal het te Arnhem ge legen vijfde bataljon van het regiment Prinses Irene naar Indonesië vertrek ken. Gisteren werd een afscheidsparade gehouden voor vele militaire en burger- lyke autoriteiten, o.w. Luitenant-Gene raal mr. H. J. Kruis, chef van de gene rale staf; Luitenant-kolonel C F. Pa- hud de Mortanges, die Prins Bernhard vertegenwoordigde; de oud-comman dant van de Kon. Ned. Brigade Prinses Irene, kolonel A. C. de Ruyter van Ste- veninck; de huidige regiments-comman dant Luit.-Kolonel J. F van Kervel; de Commissaris der Koningin in Gelder land. jhr. mr. C. G. C. Quarles van Uf- ford, en de burgemeesters van Arnhem en Tilburg, welke gemeente het defile rende bataljon adopteerde. N.V.V. dringt aan op prijsverlaging PRODUCTIE „UTILITY" GOEDEREN ONVOLDOENDE. De heer A. Vermeulen, bestuurder van het N.V.V.deelde gisteren te Amster dam mede, dat de geruchten als zou de regering besloten hebben doUtoonstop te handhaven, onjuist zijn. Op het ogen- Hoofdbestuur in moeilijker positie gedrongen (Van onze correspondent te Hillegom). Nu het stof van de san^-ingsstryd in de arena van het Bloembollenvak wat opgetrokken is en men elkaar weer rustig kan aanspreken, wordt ook de vraag klemmender: is met het besluit van de Algemene Vereniging van Bloembollencultuur, een verzoek tot af schaffing der Sanering aan de Rege ring te richten, nu inderdaad iets be reikt? Niet in de sfeer, waarin het Hoofd bestuur der Algemene Vereniging deze kwestie gaarne had behandeld gezien, is dit besluit genomen. Het Hoofdbe stuur toch had. gezien zyn referendum plan, de mening der vakgenoten willen horen, zoals die was gerypt na rustig nadenken, vev van de bewogen sfeer der vergaderingen en buiten de heftige actie, rond de sanering ontketend. Weliswaar vond dit referendum-voor stel zeker niet in aller ogen genade. Men meende, dat het zich niet alleen tot de kwekers diende te bepalen; men koesterde bezwaren tegen het progres- siv^teits-principe, volgens hetwelk re kening werd gehouden met de door ieder beteeldê oppervlakte, waardoor de gote bedrijven het meest in de melk te brokkelen zouden hebben. Al die bezwaren zyn (voorlopig al thans) verdwenen, want het referen dum-voorstel is va» de baan. En in- plaats daarvan ligt 'n besluit, de gehele sanering af te schaffen! De wyze, waarop dit is tot stand ge komen, maakt de situatie nog gecom pliceerder dan ze al was. Tegenstan ders van de opheffing wyzen er op, dat dit hoogst gewichtige besluit slechts met een betrekkelijk kleine meerderheid van stemmen werd ge nomen, en dat dc voorstemmers meest afkomstig waren uit „De Noord" waar men echter vele gemengde be drijven vindt, terwijl de uitsluitend- bollenkwekers meer in het Zuiden, in de oorspronkelijke bollenstreek te vinden zyn. Voor de Noorderlingen, zo zegt men, is de afschaffing der sane ring bij lange niet zo ingrypend als voor ons! Maar dit daargelatenhoofdzaak is. dat de door het Hoofdbestuur be oogde versterking van zyn positie te genover Regering en Bedryfschap aller minst is verkregen. Het Hoofdbestuur vertegenwoordigt nu een vergadering, waarvan een zeer belangryke minder heid tégen het besluit was, en nóg is; en wat meer is, het lijdt geen twyfel of ook het Hoofdbestuur, enkele leden uit gezonderd, achtte dit besluit tégen het belang van het vak. Het is nog een open vraag wat het Hoofdbestuur zal doen,1 en of het meent loyaal te kunnen medewerken aan de doorvoering van dit besluit, óf de verantwoordelykheid er voor niet te kunnen aanvaarden, met alle gevolgen van dien. Achter het Hoofdbestuur staat een verdeelde vereniging, en de „antithese" in het bloembollenvak heeft zich ster ker gedemonstreerd dan ooit te voren. De positie' van het Hoofdbestuur is daardoor verre van benydenswaard ge worden. Tegenover Regering en Be drijfschap is het verzwakt, en zyn han delingen worden met een zeker wan trouwen gadegeslagen door de triomfe rende anti-saneerders, getuige het ulti matief karakter van de motie, door de afd. Grotebroek voorgesteld, die per 1 Januari a.s. alle contact met het Be- dryfschap verbroken wil zien. en sanc ties wil toepassen op „collaborateurs"! Is er echter een redehjke kans, dat het verzoek van de Algemene Vereni ging (want méér dan een verzoek is het nog niet) bij de Regering een gunstig onthaal vindt? Is het streven naar ge lelde economie, dat de regeringspolitiek kenmerkt, daarvoor niet een belemme ring? Zal de Regering niet om advies gaan by dat zelfde Bedrijfschap, dat door voor- en tegenstanders der af schaffing zo bitter is becritiseerd? Zal ze niet tevens de werknemers-organi saties willen horen, die vrywel zéker een stem in dit kapitel zullen eisen? Zolang het antwoord op deze vragen nog niet bekend is, hangt de afschaf fing der saneringsmaatregelen nog in de lucht I i blik is er een Departementale commis sie ingesteld, die bestaat uit vertegen woordigers van de regering en de Stichting van de Arbeid. Deze commissie bestudeert de vraag, ,wat er met de productie moet gebeuren en op welke wyze de prysverlaging der goederen het beste kan worden uitge voerd. Er zal een rapport over het re sultaat van de onderzoekingen der com missie worden uitgebracht en waar- schynlyk zal een regeringsverklaring ten slotte de te volgen richtlynen dui- delyk maken. Wat betreft de fabricatie van z.g. „utility"-goederen zeide de heer Ver meulen, dat deze niet aan de ver wachtingen liecft beantwoord. Er is niet voldoende controle op het kwan tum utilitygoed, dat de fabrikanten in de handel brengen. Ook hierin dient een voorziening te worden getroffen. Wanneer de fabrikanten vrijwillig utilitygoederen mogen produceren, komt er in de practyk niets van terecht. Dit geldt voor vrywel alle industriële pro ducten, in het byzonder echter voor de textiel. Het is volgens de heer Vermeu len van het allergrootste belang, dat het volk in de gelegenheid wordt ge steld zich van de noodzakelijke in dustrievoortbrengselen (textiel, huis raad, enz.) te voorzien. Van de aange kondigde prysverlaging van verbruiks- artikelen is in de practyk niets terecht gekomen. Niettemin, aldus de heer Ver meulen, staat het vast, dat bij een ef fectieve coördinatie van grondstoffen- en prijzenpolitiek een prysverlaging mogelyk zou zijn geweest. Het NW heeft zich thans met een adres tot de regering gewend, waarin het er op aandringt, dat er voor de industriële verbruiksartikelen een be langryke prysverlaging komt. Afgezien nog van de kosten, die van het mi litair gezag biykens ee* eigen mededeling „slechts" negen en negentig en een half millioen gulden be droegen (zoiets als het hoedje van f. 9,97, van wege de psychologische aanvaardbaarheid) en van het Londense regerings beleid volgens veler zeg gen 'n geheel Koninkryk! XXVII. Teraardestelling dr. A. G. B. ten Kate Onder grote belangstelling, zowel van kerkelijke als van officiële zijde, ls Woens dagmiddag het stoffeiyk overschot van de dezer dagen te rs-Gravenhage overleden predikant der Ned. Herv. Kerk te Brussel, dr. A. G. B ten'Kate, op Oud Elk en Duinen te Den Haag ter ruste gelegd In de rouwkamer waar dé kLst bedolven onder tal van. bloemstukken stond opge baard, sprak prof. Van RlPjn, die het plot seling overlijden van dr. Ten Kate als een groot verlies, vooral voor het Jeugdwerk herdacht, waarna de heer Van den Broek als familielid en vriend met enkele waar derende woorden afscheid van de ontsla pene nam. Namens de Ned Herv. Ge meente Brussel gewaagde de heer Eek man van de grote verslagenheid ln dc gemeente nu een leraar en vriend, die met grote toewijding gedurende 20 Jaar zijn ambt. dat hy liefhad tot heil van tallozen ln Brussel heeft vervuld, heen gaat. Ds. Sehyns, die namens de Waalse ambtsbroe ders" in het Frans sprak, herinnerde aan de veelomvattende arbeid van dr. Ten Kate. Ds. Dljckmeester voerde namens de Synode der Ned Herv. Kerk het woord en noemde de overledene een telg uit een bekend prtdikantengeslacht, die na eerst enkele gemeenten hier te lande te hebben ge diend, ln België zoveel zegenrijk werk verrichtte Mr. 'Van Romburgh gewaagde van het 20-jarlg verbiyf van dr. Ten Kate ln Brussel. Namens de Nederlandse kolonie sprak de heer Valckenler dc Greeve. woorden van afscheid en h(j noemde dr. Ten Kate de drager van dc Nederlandse cultuur ln Brussel. In Opdracht van minister-presi dent Spaak sprak de ambassaderaad van België, de heer Poswlck woorden van hulde voor het kloeke optreden van dr. Ten Kate tijdens de bezetting, dat zijn arrestatie door de Gestapo ten gevolge had. Voor zyn vele verdiensten als zodanig had de Bel gische regering hem poshtuum het offi cierskruis in de kroonorde verleend. Ds de Haan uit Antwerpen herdacht de over ledene als herder ln de gemeente en ln het ziekenhuis te Brussel. Onder orgelspel werd de kist grafwaarts gedragen Aan de groeve heeft ds. Ten Kate uit Wasenaar een dankwoord tot de vele belangstellenden gesproken. De verhoudingen in de wereld bly ven I er van getuigen, dat de mens nog steeds niet de juiste maat weet te vinden. Zo kon het gebeuren dat na een bezoek te hebben ontvangen van Z.K.H. Prins Bernhard, de kapitein van het in de Amsterdamse haven liggende Bra ziliaanse opleidingsschip „Almirante de Saldanhas" niemand meerof minder danHan van Meegeren uitnodig den) zyn schip te komen bezoeken. De ere-wacht stond aangetreden, toen de man, die zyn vonnis nog wachtende is en wellicht voor enige jaren achter de tralies komt te zitten, begeleid door de Braziliaanse vice-consul C. Couto aan boord stapte. Het verhaal vermeldt niet, of onze schilder in styl „Dag- wacht" heeft gezegd. Kapitein Moraes de Pontes toonde veel belangstelling voor het werk van Van Meegeren en liet zich door de kunstenaar byzonderheden vertellen over zyn techniek Het wachten is nu nog maar op de benoeming van Toon de Soep uit Oss tot hoogleraar in de chirurgie en zijn ambtsaanvaarding over „Onderscheide ne technieken by het gebruik van het mes, vergeleken by de toepassing van de snijbrander". Enfin, de regering heeft het al be staan, een Oost-Indonesisch zwarthan delaar by H.M. te introduceren, dus we zyn op de goede weg! Er moet óók iets scheef zitten in de omvangsverhouding tussen twee offi ciële rapporten, die na de oorlog in ons land het licht zagen. Maar liefst 645 bladzyden eerste kwa liteit papier beslaat het lyvige „over zicht der werkzaamheden van het Mi litair Gezag gedurende de Byzondere Staat van Beleg, 14 Sept. 19444 Maart 1946".. Een luttele 251 pagina's achtte Gerbrandy voldoende om het Neder landse regeringsbeleid in de Londense oorlogsjaren aan de vergetelheid te ontrukken. Op grond van de periode, waarover deze belde onderwerpen zich uitstrek ken doet de verhouding al enigszins verbysterend aan. Onrustbarend scheef wordt zy als we in aanmerking nemen, dat we van het Militair Gezag na een paar maanden al schoon genoeg had den, laat staan er jaren later over wil len horen, terwijl wy branden van nieuwsgierigheid naar wat er in Lon den gebeurde, en wat nu niet beslist allemaal in Gerbrandy's „Hoogtepun ten" te vinden is. Terwyi zestien landen in Parys in luttele weken een zy het ook be perkte economische samenwerking uitbroeden, beëindigde een andere 16- landencommissle in Lake Success na twee jaar beraadslagingen een eindre sultaat door uit te maken, dat de defi nitieve zetel van de United Nations een gebouw van 45 verdiepingen zal wor den. Dus die gaan het hoger op zoeken. Hetgeen ook licht kin. Ongeveer tezelfdertyd trok een jon ge wereldburger uit Europa naar de Verenigde Staten om een schilfertje verf uit z'n longen te laten vissen. Roe rende verhalen, adembenemende foto's, verzuchtingen als „Wat kunnen die Amerikanen toch veel" etc. ontlokten aan artsen uit ons „oude, aftandse landje" de verzuchting, dat ook zy blykbaar al moeten zwichten voor de heersende Amerika-manie. Dcrgeiyke opératies vonden en vinden hier te landen immers geregeld plaats? Onlangs kwam er een Argentyn naar ons land, om een vuiltje uit zijn lon gen te laten wegnemen Maar ja. in Argentinië bestaat ook niet een zó grote affectie voor de ze geningen van Uncle Sam. Dat niet ledereen er op uit is, gelyk de doktoren zyn medemensen het le ven te veraangenamen, biykt wel uit een dezer dagen in het Iraanse blad „Maridi Emrooz" in het vooruitzicht gestelde beloning van een millioen rials (ongeveer 90,000 gulden) aan degene, die er in slagen zou om de premier Ahmad Ghavam te vermoorden! Of aan zyn erfgenamen Omdat het óók iets met verhoudin gen te maken heeft willen wy even een dezer dagen opgemerkte advertentie aan de vergetelheid ontrukken: „Will's zwarte lipstick ls Klssproof". wy weten niet of speciaal de zwarte lipstick van de heer of mej. Will of dat élle zwarte lipstick klssproof is, want daar hebben wy nog geen erva ring mee. Misschien wordt ook wel be doeld zwarte rode, (of zwarte groene als U daar de voorkeur aangeeft) om dat alleen wat je zwart koopt aan de „hoogste eisen" voldoet. Maar we weten wel dat wy het per soonlek vry onbelangryk vinden. Het ligt vooralsnog niet in onze bedoeling een proefje zwarte kissproofheid te ne men. wy houden ons aan rood. En dan liefst zonder lipstick. Ingezonden Mededeling 'n Erdal-productdus goed Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Elle- woutsdyk H A. Laurentlus, cand. te Lel den; te Maartensdijk J. Zwijnenburg te Hulzen (N.-H.); te Nuenen (toez.) J. Ho- man te Antwerpen. Aangenomen: naar Amsterdam (Ver. v. Vryz. Herv.) J. M. de Jong te Stompe- toren; naar Augustlnusga L. Hylaridus te Paesens; naar Gasselterny veen W. Bartle- ma te Okkenbroek. die bedankte voor Oosterhaule. Bedankt: voor Noorddijk (Gron.-j I. Fa- ber te Schoonoord, voor Randwijk P. J. Dorsman te Schellulnen. Geref. Kerken Beroepen: te Hylaard J. Berger, cand. te Heemstede: te Hyum G. Kuypers, cand. te Hilversum; te Needo (Gld.) H. Moolhulzen te Aarlanderveen; te Doornspijk H. Torenbeek te Bunscho ten-Spakenburg. Bedankt: voor Mechelen (België) H. Pestman, oud-vlootpred. te Rotterdam. Geref. Kerken naar art. 31 K. O. Be dankt voor Pleterburen W. v. d. Llngcn. cand. te De Lier. Aangenomen: naar Alkmaar W. v. Lln- gen cand. te De Lier, die bedankte voor De Bilt. Maartensdijk, Daarlerveen, Góes, Haren-Onnen en Oud-Loosdreohtt. Geref. Gemeenten Tweetal te Moer- kapelle A. van Stuyvenberg te Ierseke en A de Blols te Rotterdam-Z'. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Baarn W. Heersma te Rotterdam-C. FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 62). Anne was op tijd op Trant terug om Kathryn te helpen opstaan, zoals ze dat nu geregeld in de namiddag gedurende een paar uren deed. In de hoop, dat Geoffrey Neame tegen de thee gearri veerd zou zyn, had ze weer een thee partijtje in elkaar gezet, waarby ze dit maal zelf uit bed zou zyn en in een mooie, rose zyden kamerjas, naast het open haardvuur zittend, zou ontvan gen. Anne bond een bypassend rose lintje om haar haar en zorgde er voor, dat ze gemakkeiyk zat in een diepe leunstoel met vele kussens. Het is werkelijk erg leuk merkte Kathryn met een vrolyk lachje op, de kamer eens vanuit een andere hoek te beky- ken. Dat wordt nog een heel avontuur, als ik straks weer beneden kom. Ik vraag me af. of ik nog wel de weg zal weten.... Anne lachte. Datdenk ik wel. Kathryn's blik bleef door de kamer zwerven. Toen haar blik op de schoorsteenmantel viel, trok ze even haar neus op. Jouw dahlia's waren veel mooier dan die bloemen zei ze, Sheila Lambert's bloemenhulde beky- kend. Ik wilde wel, dat je er nog wat meer kon plukken, Anne, voordat de nachtvorsten komen Ik zal ze dadelyk gaan halen bood Anne aan. Ik ben in een mi nuut terug. Ik weet precies, waar ze staan. Kinderachtig om bly te zyn, dat iets van Sheila Lamtfert niet vol maakt werd gevonden, maar ze kon er niets aan doen, dat ze het was. Ze ren de naar beneden en de tuin in. Terug komend. beladen met Kathryn's vuur rode lievelingsbloemen, zag ze Sara in de hall, die haar vertelde, dat mr. Neame net aangekomen was, en dade lijk naar Kathryn's kamer was gegaan. Verbaasd over een vaag gevoel van op winding in zichzelf, ging ze naar de keuken om de bloemen in water te zet ten. en daarna ging ze, zonder zich te haasten, naar boven Toen ze vlakby Kathryn's kamer was gekomen hoorde ze Kathryn's lachen en Geoffrey's stem. Enigszins verbaasd over het feit, dat ze zich hoe weinig dan ook verlegen voelde, kwam ze de kamer binnen. Ge offrey zat tegenover Kathryn, maar by het zien van Anne. stond hy snel op en kwam haar tegemoet. Zo zei hij. onkruid vergaat niet. dat ziet U, hè! Inderdaad antwoordde Anne koel en zonder hem in zyn donkere ogen te kyken. En ik geloof, dat iedereen bly is U weer te zien. Iedereen? Zyn lachende toon had een duidelyke betekenis en zyn hand, die de hare vasthield, drukte deze even heimelijk. Geoffrey, schei mu uit met naar complimentjes te vis sen beval Kathryn hem. Besef je niet, dat iéder nieuw gezicht een feest voor ons is? Tot Anne's opluchting liet hy haar hand los en draaide hy zich om, om Kathryn's plagery te be antwoorden. Ze zette kalm de dhalia's op de schoorsteenmantel en plaatste de ka-sbloemen in een andere hoek van de kamer. Sara kwam binnen met het blad en Kathryn vertelde Geoffrey, dat dit de tweede keer deze week was, dat ze theevisite had. Sheila Lambert was er de vorige keerje weet wel, het meisje, by wie jullie vanavond gaan di neren. Geoffrey knipperde met zy'n ogen. O ja? zei hy, Anne mét zyn blik volgend, terwyl deze achter de theeta fel ging zitten. Anne had voorgesteld, dat Kathryn ditmaal zelf thee zou schenken, maar Kathryn had het niet gewild. Ik doe het helemaal niet erg goed zei ze, ik let er nooit óp. of de kopjes leeg zijn, en ik vergeet al tijd wat men wil op het gebied van sui ker en melk. Doe jy het maar voor my, Anne, dan ben je een engel En dus hanteerden haar competente mooie han den het theeservies, terwyi een bundel zonneschyn door 't raam op haar rood achtige haar scheen en er lichtjes op toverde. Geoffrey deelde haar mee, dat ze hem niet genoeg suiker had gegeven; hy kwam met zyn kopje by haar en ze keek lachend naar hem op en was be zig hem te plagen, dat hy een echte zoetekauw was, toen Alan de kamer bin nenkwam. De aanblik van haar met Geoffrey deed hem een ogenblik op de drempel stilhouden, terwijl een korte, hevige steek van jalousie door hem heen schoot. Zuster Prescott's houding tegen over Geoffrey Neame getuigde van een soort gemakkeiyke, prettige vriend schappelijkheid, die ze hem dit be sefte Alan opeens duideiyk, nooit ge toond had. Vriendelykja. dat was ze wel geweest tegenover hem, maar hy zag hét nu duidelijk door de verge- lyking het was vrie®delykheid op een afstand en beroepsnalve geweest. Zoals ze vriendelyk zou zyn tegenover ieder ander familielid van haar pa tiënten. En zelfs als ze eens iets toe- schietehjker was geweest, dan had haar houding toch een onpersooniyk karak ter gehéd. Maar met Geoffrey Neame 91). De sheriff holde de cel binnen en stortte zich op de hoop losse aarde. „Een tunnel!" riep hy. „De schurken hebben een gang onder de muur door gegraven! Ze zyn ontsnapt! Maar ik zal ze! Grrrr!" Panda en Oehoe kropen op hetzelfde moment aan de buitenkant van het hok naar buiten en ademden opgelucht de vrye nachtlucht in. „Dat ls dat!" sprak Oehoe opgewekt. „Naar onze kist. leerling! Misschienziji^ we nog net op tyd!" „Gauw!" riep Panda. „Daar komt de sheriff aan!" Ja, de sheriff was eveneens door de tunnel gekropen en stak nu halverwe ge naar buiten, als een kurk in de hals van een fles. Maar omdat hy te dik was kon hij niet verder. Hy groef als een wanhopige in de aarde en schreeuw de bedreigingen, maar Oehoe en Panda hadden op die manier een aardige voor sprong. Je ziet het, wanneer je sheriff wilt worden, moet Je niet te veel eten zat ze te lachen, zoals je dat met échte vrienden doet. Toen hy de kamer verder binnenkwam, moest hij opeens denken aan hetgeen zijn tante hem verteld had, aan haar veronderstelling, dat er iets een flirtpartytje had ze het genoemd bestond tussen Geoffrey en het kleine verpleegstertje. De lichte verwarring, die deze overpeinzingen by hem te weegbrachten, maakte dat zijn begroe ting van Geoffrey enigszins stug en kortaf uitviel. Zelfs Anne merkte het op, en Kathryn vroeg dadelyk: Wat is er met jou Alan? Is het weer mis met die tractor? De lach, die hier op volgde, redde Alan uit zijn verle genheid. Hij stak zyn hand naar haar uit en bracht haar krullen in de war, bemachtigde daarna een van Rose's voortreffeiyke taartjes, en trachtte weer in een goed humeur te komen. Geoffrey sloeg hem geamuseerd gade. De brave Alan, dacht hij met een enigszins ver- achtelyk gevoel, terwyi hy opmerkte, hoe Alan's houding tegenover Anne nog een zekere gedwongenheid behield. Hoe juist had hy het toch gezien, dat die twee elkaar wel nooit^nader zouden Ko men. Kathryn daarentegen bleek zeer bevriend te zijn geworden met Anne, maar'Kathryn wist niets Alan had hem dit verteld over mevrouw Dick Heriot, behalve misschien een vage her innering. dat er zo iemand moest be staan, zodat hierin geen gevaar school. Hy overdacht met voldoening het plan de campagne, dat hy uitgestippeld had, en dat nu nog aantrekkelijker leek sinds hy Anne weergezien had. Na een poosje begon Alan op zyn horloge te kijken. Het is jammer om op te breken, zei hy, maar*ik ge loof toch, dat het tijd er voor wordt. Ze komen ons om zes uur met de wa gen halen. Ons? vroeg Geoffrey met opzet. Alan keek hem aan. Ja ons, jou en my. Ik heb je toch geschreven over die dansparty. We gaan tevoren dineren bij de familie Lam bert. Is het heus? zei Greoffrey met een zonderlinge toon in zyn stem. Maar hoe zit het dan met An ne? Er ontstond een pynbjk stilzwygen in de kamer. Anne onderbrak dit zelf. HAAGSE POLITIERECHTER. Kaas-affaire De veehouder C. D. te Rijpweterlng had kaas en boter ln voor raad en daarmee overtrad 1PJ de voor schriften. Waait, er waren blykbaar al eer der moeilijkheden geweest, die ln verband stonden met een vergunning, welke aan verdachte was verstrekt. Do officier vor derde f. 800 boete of 1 maand hechtenis en voorwaardelijk drie maanden gevange nisstraf, Intrekking vaD de vergunning en verbeurd verklaring van hetgeen ln beslag was genomen. Na het pleidooi van de raadsman, veroordeelde de rechter tot f. 400 boete of 30 dagen hechtenis, drie maanden gevangenisstraf voorwaardeiyk met drie Jaar proeftijd, en verbeurd ver klaring. Ontploffing! De vuurwerkmaker L. P. M. te Lelden had weinig plezier beleefd; van het vuurwerk, dat hil van de fabriek had meegenomen, want thuis was het ge val ontploft en er werd een flinke ravage aangericht. Naar verdachte vertelde, had hy het vuurwerk willen benutten bij de viering van de verjaardag va-n, de Prinses, doch daarvan was nol niets terecht geko men- De els van de officier was 2 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 Jaar proeftijd, dat ook het vonnis werd. PUTTENSE TERRORIST KRIJGT 18 JAAR. Het Byz. Gerechtshof te Arnhem heeft de v.m. kapitein der staatspolitie, Harm Lanting, die als afdelingscom missaris van de marechaussee te Put ten en elders, samen met andere NSB- politiemannen de bevolking van deVe- luwe heeft geterroriseerd en tegen wie de doodstraf was geëist, veroordeeld tot 18jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. (Wordt vervolgd) VOOR VRIJDAG 7 NOVEMBER. Hilversum I (30i M.) VARA 7.00: nieuws. 7.16: ochtendgymnastiek; 7.30: orkest V. Silvester; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: operette fragmenten; 8 60 voor de hulsvrouw; 9.00: kamermuziek; VPRO 10 00: morgenwijding door ds. J. Zuurdeeg; VARA 10.20: Marek Weber; 10.30: voor de vrouw. 10.45: vlooi en pla no: 11.10: voordracht: 11.30: gram.mu ziek; AVRO 12.00: Pierre Palla. orgel; 12.30: weerpraatje; 12.33: sport-agenda; 12.38' Skymastcrs; 13.00: nieuws; 13.15: orkest Karei Stoete. 13.45: gram.muziek; 14.00. kookkunst; 14 20: symphonle van Bax; 15.05: voordracht; 15.25: concert van Raoh-manlnoff; VARA 16.00: licht orkest- concert; 16.30: voor de Jeugd; 17100: J. Jong. orgel; 17.20: Schubert als wals- componlst; 18.00: nieuws. 18.15: felici taties en feestmuziek; 18.30: Ned. strijd krachten; 19.00: gram.muzlek; 19 15: kwartet Jan Corduwener; VPRO 19.30: het geloof der oude kerk; 19.50: tien voor aoht, 20.00: nieuws; 20.05: sonate van Bach; 20.30: het levensprobleem ln do moderne biologie door prof. dr. G. J. v. d. Klaauw; VARA 21.00: operafragmen ten; 21.30: lekenrechtbank; 21.50: J. Antonlettl. plano: 22.00: buitenlands overzicht door drs. L, de Jong; 22.15: swing and sweet; VPRO 22.40: vandaag; 22.45: avondwydlng; VARA 23.00 nieuws; 23.1524.00: Beiers Staatsorkest. Hilversum II (415 MA NCRV 7.00: nieuws; 7.15: reveille; 7.45: woord voor de dag: 8.00: nieuws; 8.15: gewilde mu ziek. 8.30: opgewekte klanken; 9.15: zie kenbezoek; 9.30: waterstanden; 9.35: sym- phonlsch concert; 10.30: morgendienst o. I.v. ds. J. L. Bakker; 11.00: bas-bariton en plano; 11.30: musetteklanken; 12.15: kamerorkest: 13.00: nieuws. 13.15: orgel concert; 14.00. planoduo; 14.20: voor dracht; 14.40: Utrechts strijkkwartet; 15.30: sonates van Baoh; 16.00: decla matie; 16.15: loeder ohne Worte v. Men delssohn. 17.00* sang en spel; 17.45: klei ne melodieën; 18.15: de viering van St. Maarten; 18.30: geestelijke liederen: 18.45 Prot. Interkerkelijk Thuisfront; 19.00: nieuws: 19.15: appél ex-pol. gevangenen ln bezettlngstlld; 19.30; actueel geluld; 19.45: lezing. 20 00: nieuws: 20.05": pro loog; 20.15: Zang en Vriendschap: 20.45: hoorspel „Ondergang"; 21.30: Omroep orkest: 22.00: vragen aan voorbygangers; 22.30: cello en plano; 22.45: avond-ov#*» denking; 23.00: nieuws, 23.15: potpourri;1 23.4024.00: Ural Kovakfcenkoor.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5