De enquête naar het Londense beleid Franse regering wil een sluitende begroting De Russen weer eens in de contramine Nederland krijgt stem in het Ruhr-Kapittel Met Frankrijk, België en Luxemburg in mijnbestuur Kachelknop J Wat er in Indië gebeurt WEERBERICHT Met een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 6 NOVEMBER 1947 No. 26229 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telejoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel l, Lelden - Giro no.: 57055 Beslissing inzake Korea De Sovjet-Russische afgevaardigde Wysjinski, heeft in de politieke com missie der V. N. er op aangedrongen om afstand te doen van „de politieke hartstochten en haat". „Laten wij die zaken bespreken, die de V. N, verster ken", aldus Wysjinski, ?,doch niet dit ellendige voorstel, dat een aanval be tekent op de structuur van onze or ganisatie". Wysjinski doelde op het Amerikaanse voorstel betreffende de „kleine alge mene vergadering", dat door de poli tieke commissie werd besproken. Vervolgens beschuldigde Wysjinski John Foster Dulles (VH.) er van de geest van samenwerking tussen de grote mogendheden, zoals deze te Yalta, Teheran en Potsdam bestond, te willen vernietigen. HU vroeg of de V. St. afgestapt waren van de politiek van overleg met de grote mogendheden. Dulles ontkende zulks, terwijl hij ver klaarde, niet gerechtigd te zijn zich uit te laten over de politiek der V. St. HU achtte het verkeerd, dat te Yalta, Teheran en Potsdam geheime bespre kingen wareji gevoerd door slechts drie mogendheden over belangen van kleine mogendheden zonder dat zy er iets van afwisten. Het was hem niet ge bleken, dat de V. St. wilden afzien van besprekingen tussen de grote mogend heden, zij waren echter vastbesloten, geen geheime conferenties meer te houden. De politieke commissie der V. N. heeft met 20 tegen 6 stemmen en 7 onthoudingen het Sovjet-Russische voorstel inhoudende, dat de Sovjet- Russische en de Amerikaanse troepen 1 Januari 1948 uit Korea zouden terug trekken, verworpen. De S.U. en haar aanhangers kondigden aan, dat zij de stemming over de Amerikaanse tegen- resolutie zullen boycotten. Vervolgens werd het Amerikaanse voorstel tot het vestigen van een onaf- hankelUke regering in Korea in stem ming gebracht en met 46 stemmen voor en geen tegen aangenomen. Dit voorstel houdt tevens in, dat de bezettingstroepen binnen 90 dagen na de vorming van een onafhankelUke re gering zullen worden teruggetrokken en uiterlUk 31 Maart 1948 in Korea verkiezingen zullen worden gehouden, meer op nationale dan op zonale basis. In de goedgekeurde Amerikaanse re solutie worden 9 landen genoemd, die in een commissie voor Korea vertegen woordigd zullen zijn, n.l.: Australië, Canada, China, Salvador, Frankrijk, India, de Philippijnen. Syrië en de Oekraine. Manoeilsky zeide echter, dat de Oekraine een plaats in de commissie van de hand wees, omdat zy de Ame rikaanse politiek „fataal voor Korea en gevaarlUk voor de wereldvrede" be schouwde. Besprekingen te Londen vangen aan. Heden zal te Londen de eerste ver gadering beginnen van de conference der plaatsvervangers van de vier mi nisters van Buitenlandse Zaken. De drie punten op de agenda zijn: de procedure voor de onderhandelingen over het Duitse vredesverdrag, de poli tieke structuur van Duitsland en scha deloosstelling voor staatsburgers der Verenigde Volken in Duitsland. Het. Amerikaanse voorstel houdt te vens in, da' de commissie overleg kan plegen met Koreaanse afgevaardigden inzake de onafhankelijkheid van Korea en de samenstelling van de nationale vergadering. Deze zou een nationale re gering moeten vormen, die regelingen zou moeten treffen voor een algehele ontruiming van Korea door de bezet tingstroepen. Er zijn genoeg peulvruchten! Koop niet meer dan direct noodzakelijk. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat een belangrijk gedeelte van de peul- vruchtenoogst nog gedorst moet worden. Wanneer het publiek .thans niet meer koopt dan voor een normale directe behoefte-bevrediging nodig is, is er geen enkele reden om gebrek aan peulvruch ten te verwachten, al zal men genoegen moeten nemen met de soorten, die le verbaar zijn. Onlangs zijn voor peulvruchten maxi- mum-pryzen bekend gemaakt, die zo danig liggen, dat ze voor de consument belangrijk lager zyn dan de vrije prij zen, die het vorige winterseizoen wer den berekend. Frankrijk, België, Luxemburg en zyn er van in kennis gesteld, dat zij een Nederland zullen een directe stem I beheerder zullen mogen benoemen bij krijgen in het bestuur van alle steen- elke mijn, waarvan het bezit voor meer kolenmijnen in het Ruhrgebied, waar dan 50% in handen van onderdanen de- onderdanen van deze landen voor l zer landen is. De keuze der candidaten moet worden bekrachtigd door de N. Duitse steenkolenraad, die boven de beheerders staat. Wanneer onderdanen van deze vier landen minder dan 50% bezit in mij nen hebben, kunnen zij door tussen komst van de in de Noord-Duitse ko- lenraad benoemde Franse, Belgische, Luxemburgse en Nederlandse verbln- bindingsmannen dagelijks supervisie in Ruhrgebied. volgens hetwelk het deel- deze. mijnen uitoefenen, nemen van Duitsers aan het beheer der Deze nieuwe regeling is na talrijke be- mfjnen zou worden verhoogd.. Frank- sprekingen te Washington en Londen rijk en de drie landen van de Benelux I tot stand gekomen. meer dan 50% het aandelenkapitaal in handen hebben, aldus is b\j een nieuwe Engels-Amerikaanse regeling bepaald. Deze nieuwe -regeling is gevolgd op een protest van deze landen tegen het onlangs ontworpen Engels-Amerikaanse plan voor de steenkolenproductle in het Het magnetisme uit Atlanta riep verschillende reactie's op! Want 't interessante geval ligt overal, ook in ons land. Zélfs vroeger. Zo word ik attent gemaakt op een schriftuur in 'n oude afleve ring van het „Tijdschrift voor Ge neeskunde". Ditmaal speelt 't magnetisme er géén rol in, maar juist wél de chi rurgie en voor de waarheid van beide wordt volkomen ingestaan. Een ruim 50 jarig heer leed aan .epileptische" toevallen. De man was overigens volkomen gezond, dus tastte de medische we reld totaal in 't duister. De onvolprezen Röntgen kwam er vanzelfsprekend aan te pas en onder de schedel van de patiënt werd een zware, donkere vlek ont dekt. Operatie- Wat kwam uit 't arme hoofd? Een grote, ronde, ijzeren kachel- knop Tableau Oorzaak? De heer was als 4 jarig kind alwéér 4 jaar, blijkbaar 'n gewich tige leeftijd! tejjen de kachel gevallen. De knop brak af. drong diep in 't ongelukkige kinderkopje, bleef er in steken zonder dat iemand zelfs de dokter nieter erg in had. Kind verbonden, wond genas en ouders bleven zich ziek zoeken naar die vermaledijde kachelknop. 50 jaar lang heeft 't kind ih- middels tot heer gegroeid 1 met de kachelknop rondgelopen. 50 jaar extra-belasting, waarvan een han dig Nederlands chirurg hem einde lijk kon verlossen. En de heer leefde als in de sprookjes nog lang en gelukkig! Zonder knop en zonder toeval len V. Fantasio Plaats van onderhandeling nog onzeker COMMISSIE VAN G. D. VANDAAG IN BATAVIA. De Commissie van Goede Diensten heeft te Djokja een verklaring uitge geven, waarin gezegd wordt, dat nog geen beslissing is genomen omtrent de plaats, wjiar de Nederlands-Indonesi sche besprekingen zullen worden gehou den. Gisteren hebben de Republikeinse autoriteiten voorstellen dienaangaande ingediend. De Commissie heeft op verzoek der partijen eveneens voorstellen gedaan, welke alle nog door het Nederlandse contact-lichaam te Batavia moeten worden besproken. De Republiek heeft aan de Commis sie van Goede Diensten verder nog een tweetal memoranda voorgelegd, hande lend over de procedure voor de komen de besprekingen en voor de uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad van 1 November. Deze memoranda zullen aan het Con tact-lichaam te Batavia worden voor gelegd. Vandaag Is de Commissie naar Bata via teruggekeerd. Beruchte Japanners geëxecuteerd Te Makassar is de doodstraf voltrok ken van de commandant en ondercom mandant en 7 leden van een beruchte Japanse organisatie te Makassar. On der de geëxecuteerden bevond zich de beruchte tolk Doinokoru, die voor de oorlog als een bescheiden fietsenmaker te Makassar woonde en „rondkeek". VOORZITTER DER COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN. Aneta meldt dat Frank P. Graham deze week de voorzitter der Commissie van Goede Diensten is. Beter maar minder bier! (Van onze parlementaire Redacteur). De hoofdschotel van het lange par lementaire menu, dat ons gisteren werd voorgezet, bestond uit het enquête- voorstel van de heer v. d. Goes v. Na- ters, de leider der P. v. d. A.-fractie. De heer v. d. Goes verdedigde zijn ontwerp bezonnen, slagvaardig en ingaande op alle geleverde critiek. Nu had de Ka mer het hem niet al te moeilijk ge maakt. De heer Romme (Kath.) wenste het causaal verband wat duidelijker naar voren gebracht te zien voor het onderzoek naar het beleid van vóór 10 Mei 1940; de heer Wagenaar (Comm.) informeerde paar de splitsing in on dercommissies en de verhouding tussen deze en de plen&ire commissie van on derzoek; de heer Bierema (Vrijheid) wilde de enquête ook uitstrekken tot het kabinet SchermerhornDrees en het MU. Gezag, en diende enige amen dementen in om het voorstel op dit en andere punten te verbeteren; de heer Tilanus (C.H.) en de heer De Wilde (A.R.) gingen het diepst op de verdien sten van het ontwerp in, maar slechts de laatste verklaarde zich' tegen, en dan nog niet eens namens zijn fractie; de heer Donker (Arbeid) hield een be toog ten gunste van het voorstel. De heer v, d. Goes legde uit, dat de enquête ten doel heeft, de politieke verantwoordelijkheid vast te stellen voor het beleid rondom de Duitse over val op ons land en de Londense periode en wel door het enige lichaam dat daartoe bevoegd is; de Staten-Gene- raal. Dit doel bepaalt het onderzoek maar begrenst het niet; het zal lopen over een periode van ongeveer 5% jaar en over die gebeurtenissen daarvoor en daarna, welke direct daarmede ver band houden. Spr. noemde de wisseling in opper bevel op 5 Februari 1940 en de daar uit ontstane controverse, waarbij zeer ernstige beschuldigingen over en weer zijn geuit; de in de wind gesla gen waarschuwingen van onze toen malige militaire attaché gen. Sas te Berlyn; de kwestie der Indische,gij zelaars en hun behandeling in ver band met de Duitse geïnterneerden in Ned. Indië; de houding van het Ned. Rode Kruis te Londen, waar aan men wyt, dat van de 1800 Ne derlandse gevangenen in Sachsen- hauscn 1564 overleden, terwijl van de daar opgesloten Noren en Denen ten getale van 1500 er slechts 2 om het leven kwamen; het Mil. Gezag, dat een zeer kostbare verantwoording in het licht gaf en zo fabelachtig royaal was om aan de Staten-Gene raal wel.... 2 exemplaren ter be schikking te stellen; het M.G., dat zich verzette tfegen de vestiging van de Regering in Zuid-Nederland. Zo komen er steeds meer dingen voor de dag, die een steeds verder gaande be roering wekken. Het zijn maar 5 of 6 willekeurige voorbeelden; er zijn er veel meer; men- denke aan dc financiën, aan Indië. De enquête behoeft slechts te lopen tot 20 November 1945, wijl sindsdien het voorlopige parlement optrad, dat het regeringsbeleid controleerde. Er wordt een alzijdige commissie ingesteld, waarin alle partijen vertegenwoordigd zullen wezen; terwijl vertrouwd mag worden, dat het landsbelang boven eventueel partijbelang de doorslag zal geven. Een openbaarmaking van het gebeurde haalt het gezag niet naar beneden, doch versterkt juist het prestige van land en parlement. Ook is het niet de bedoeling uitsluitend de vuile was te doen, maar ook de schone was, aldus spr., hetgeen eveneens waar devol is voor de .toekomst. Na re- en duplieken bracht de heer v d. Goes enkele wijzigingen aan in zijn voorstel, terwijl de heer Bierema zyn els tot uitstrekking van het onder zoek tot aan 23 Juli 1646 liet verval len. Vandaag zal over de amendemen ten en het ontwerp zelf worden ge stemd, dat natuurlijk met overgrote meerderheid zal worden aanvaard. De kleinere schotels van het menu kunnen we onvermeld laten passeren. Alleen verzekerde minister Mansholt, dat het bier wel beter wordt, n.l. op vooroorlogs peil komt, doch dat dit geen korrel graan meer zal kosten. Voor binnenlands gebruik is er dan iets minder bier beschikbaar. De bete re kwaliteit zal de export ten goede komen. Bij het begin der vergadering werd in plaats van de heer Logemann tot lid beëdigd de heer mr, le Poole (Arbeid). Zweedse trein in brand Een Zweedse personentrein is bij Goeteburg in botsing gekomen met een goederentrein en ten gevolge daaraan in brand geraakt. Er zijn reeds vier do den geteld en talrijke gewonden. Mackenzie King in Ver. Zitting Staten-Generaal Op 13 November a.s. zullen de beide kamers der Staten-Generaal de Ca nadese minister-president Mackenzie King in verenigde vergadering ont vangen. Afschaffing van alle kolensubsidies De Franse regering heeft besloten alle kolensubsidies af te schaffen en de nieuwe prijs voor kolen vast te stellen op 2160 frs per ton tegen tot dusverre 1350 frs. Tevens heeft de regering be sloten onmiddellijk een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden ener alge mene verhoging van de maximum-prij zen in de industrie, De regering heeft er echter op gèwezen, dat een even tuele verhoging van de prijzen in de in dustrie niet mag leiden tot een verho ging van de levensmiddelenpryzen. Het bestuur van de genationaliseerde Fran se kolenindustrie had een nieuwe ko- lenprijs gevraagd van 2330 frs per ton. De regering heeft echter een lagere prijs vastgesteld, doch tevens besloten een speciale commissie te benoemen ter be studering van mogelijke besparingen in het beheer van de kolenmijnen. Tevens heeft de regering besloten de prijscontröle op te heffen voor een aan tal verbruiksgoederen van secundair be lang, terwijl voorts onmiddellijk een on derzoek zal worden ingesteld naar het vraagstuk van een nieuw algemeen mi nimum-loon voor arbeiders. In begin sel werd een verhoging van de uitke ringen aan oud-strijders, aanvangende begin 1948. goedgekeurd. De artikelen, welke van de prijscon tröle zullen worden bevrijd, werden niet in het communiqué, dat onmiddellijk na de kabinetszitting werd gepubliceerd, ge noemd .terwijl ook geen bedrag ge- RUSTIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht plaatselijk vorming van nevel of mist en hier en daar lichte nachtvorst. In het uiterste Noorden van het land nog een enkel buitje, ove rigens droog weer en minder bewolking dan vandaag. Iets kouder. Weinig wind. 7 November. Zon op; 7.44 uur; onder: 17.03 uur. Maan op: 0.40 uur; onder: 15.34 uur (12 Nov. N.M.) Hoogwater te Katwijk te 11.24 uur (Doodtij). noemd werd voor de verhoging van de uitkering aan oud-strijders. Jules Moch, de minister voor econo mische zaken, heeft tijdens de kabinets zitting verklaard, dat voornamelijk i.v.b. met de afschaffing van de subsidies, de Franse industriële prijzen in wanverhou ding staan tot de productiekosten. Dit stelt de regering .aldus de minister, voor het volgend dilemma; 1) De subsidies moeten weer worden ingevoerd, waar door een nieuwe last op de begroting komt te drukken en de franc in gevaar komt; 2) De industrie moet zelf zijn be groting in evenwicht brengen, door een herziening van de industriële pry zen. Het kabinet besloot, dat het in even wicht brengen van de staatsbegroting de meest dringende plicht was op dit moment, doch bepaalde, dat een even-den toegesproken. tuele verhoging van de industriële prij zen niet mag leiden tot een verdere stij ging van de landbouwprijzen. De vakbonden hebben zich uitgespro ken tegen deze maatregelen en zullen een evenredige loonsverhoging eisen. De Parijse vakvereniging van arbeiders bij de drinkwatervoorziening heeft be sloten heden met een langzaam-aan- staklng te beginnen, die zich tot een volledige staking zal ontwikkelen indien de lonen niet worden verhoogd. De 4500 gemeentereinigers, die gisteren even eens om loonsverhoging in staking wa ren gegaan, besloten hun staking voort te zetten tot hun eisen geheel zouden zijn ingewilligd. Toen de stakers voor het stadhuis wilden demonstreren, richtte de politie sterke barricades op en dreef de stakers terug. De demon stranten verzamelden zich op korte af stand van het politiecordon, waar zij door een communistisch raadslid wer- De scheepswerf op Urk heeft regelmatig werk. De Urkers geven het vissen nog niet op. zoals blijkt uit het in aanbouw zyn van twee nieuwe vaartuigen (links op de foto). Drie andere liggen op dezelfde werf in reparatie, (Foto Ahefo). BINNENLAND. Namens de Ned. Spoorwegen heeft de president-directeur lr. F. Q. den Hol lander een chèque van f. 10.000 aan de stichting Nieuw Walcheren aangeboden, vertegenwoordigende 4-000 bomen voor de herbeplanting van het eiland. De ex-opperlultenant van de Staats politie. Abe Agema, tijdens de ocrlog chef van de inlichtingendienst der Haarlemse politie, die de hand heeft gehad in het arresteren van Joden, collega's van het politiecorps en een aantal andere Haar lemmers, is in de Jan van Galenstraat ln Amsterdam door een rechercheur van de Haarlemse P.R.A. gearresteerd. Hij was vermomd met een grote rode snor en een bril. Na de bevrijding ls hij ondergedoken, woonde ln Amsterdam onder de naam Bos. colporteerde er met. kalenders en begon later met Iemand anders een haar- speldenfabriek ln de Jan van Galenstraat. De eerste autobusdienst sedert het einde van de oorlog ls in Oost-Java ge opend. Het betreft een dienst tussen Soe ra-ba ja en Malang. De coaster „Holland" heeft de „Bras- tagi" bereikt en ls er in geslaagd de pas sagiers over te nemen. Deze zullen nu naar de plaats van bestemming worden gebracht, Gistermiddag ls het s.s. „Volendam" uit Rotterdam naar Indonesië vertrokken j met 2100 militairen aan boord, waarvan ongeveer 10% kader. Dat de in de Ver. Staten gevoerde propaganda van Nederlandse zijde, er op gericht om zoveel mogelijk Amerikanen ertoe te brengen als toerist naar ons land te komen, vruchten begint af te werpen, moge blijken uit het feit. dat ln het af gelopen seizoen (1 April1 October) 550 inwoners uit de V. St. alleen al ln de grote hotels van Schevenlngen verblijf hielden tegen 68 gedurende de overeen komstige periode van 1946, hetgeen dus een stijging van 700% bèteekent. Te Eysden zijn de eerste Poolse mijn werkers ln totaal 120 uit Duitsland aangekomen om ln Limburgse mijnen werkzaam gesteld te worden. Deze week zullen nog verdere groepen Polen arri veren. Mgr. M. Verhoekx, apostolisch vicaris van Soerabaja. zal na een afwezigheid van meer dan 10 Jaar binnenkort repatriëren. De bisschop is inmiddels per s.s. „Oranje" van Batavia naar Amsterdam vertrokken Een transport van 165 „verplaatste personen" ls te Venlo gearriveerd, o.w. zes vrouwen. Het merendeel der mannen zal emplooi vinden ln de mijnen. BUITENLAND. Volgens Chinese bladen is te Wanh- sien een vljfllng (drie Jongens en twee meisjes) geboren. De V S hebben in verband met de Duitse voedselschaarste besloten het aan hen als herstelbetaling afgestane deel van de Duitse vissersvloot op leenbasls aan Duitsland terug te geven. Dit vlootdeel bestaat uit ongeveer 130 schepen. De kolenproductle ln de Britse zone blijft met sprongen omhoog gaan en be reikte gisteren de 273.000 ton per dag. Daarmede ls de productie, sedert Ameri kaanse care-paketten als aaiunoedlgings- premier voor mijnwerkers in uitzicht wer den gesteld ln één maand tijd met 30.000 ton per dag gestegen! De einduitslag van de ln Schotland gehouden gemeenteraadsverkiezingen toont aan. dat Labour per saldo 66 zetels heb ben verloren. Na een speciale ziting van het Tsjeoho-Slowaakse nationale kabinet ls bekend gemaakt, dat dc Tsjecho-Slowaak- se premier. Gottwald, gemachtigd ls, on derhandelingen te beginnen over dé sa menstelling van een nieuwe Slowaakse regering. De nationalistische en republikeinse afgevaardigden van het parlement van N.- Ierland hebben gisteren de zaal verlaten op het ogenblik, dat de fellcitatlebood-' schap aan prinses Elizabeth van Engeland ln stemming zou worden gebracht. De tekst van deze boodschap werd met 33 te gen 1 stem aangenomen. De Italiaanse spoorwegen hebben het plan opgevat ln de treinen op de voor naamste spoorlijnen radlo-telefoontoestcl- len ter beschikking van de passagiers te stellen. Het Rijnverkeer ln Duitsland is vrij wel geheel stilgelegd door bet laagste ni veau tot nog toe geregistreerd. Alleen vaartuigen met geringe diepgang vervoe ren op eigen risico graan en militaire voorraden. Op voorstel van de Braziliaanse ver tegenwoordiger heeft do uitvoerende raad van de Unesco besloten de algemene ver gadering aan te bevelen de Spaanse repu blikeinse regering ln ballingschap te ver zoeken de conferentie van de algemene vergadering, die ln Mexlco-Oity Ts ge opend, als „ere-lnvlté" bij te wonen. Volgens wélingelichte kringen heeft de Sovjet-Unie zich bereid verklaard Frankrijk 200.000 ton tarwe en 100.000 ton andere granen te leveren ln ruil voor In dustriële producten. De levering zal ver deeld worden over de periode tot Augustus 1948. De Sovjet-minister voor buitenlandse handel, Mlkoyan, heeft de Franse regering meegedeeld, dat de Sovjet-Unie niet ln staat Is de geheel door Frankrijk gevraag de hoeveelheid anderhalf mlllloen ton te leveren als gevolg van de grote ver plichtingen •jegens andere landen (Tsje- oho-Slowaklje. Polen en Finland), De werkzaamheden aan het Leip- ziger Richard Wagner-monument, die sinds 1932 bijna 7.000.000 mark hebben gekost, worden volgens een besluit van de Leipziger gemeenteraad gestaakt. Het materiaal zal gebruikt worden voor andere bouwdoeleinden Luitenant-generaal sir Gordon Mac Ready, de Britse voorzitter van de econo mische raad voor de gecombineerde Brits-Amerikaanse zone deelde tijdens een 1 persconferentie mede, dat het „absoluut I waar" ls, dat de Duitse fabrikanten enor me voorraden grondstoffen en eindpro ducten achter nouden op grond van ae 1 onstabiele geldsltuatle. Byrnes doet voorstellen INZAKE VREDE MET DUITSLAND. In een toespraak tot bisschoppen van de Amerikaanse Protestantse Kerk heeft James Byrnes, de voormalige mi nister van Buitenlandse Zaken der V. St., gepleit voor het beleggen van een Duitse vredesconferentie in het begin van het volgend jaar, waaraan alle ge allieerde landen zouden deelnemen. Byrnes voorspelde dat de komende con ferentie van de ministers van Buiten landse Zaken geen bevredigende oplos sing zouden brengen. De Sovjet-Unie zou uiteindelijk buigen voor de wens van de meerderheid der landen om een dergelijke conferentie te houden, „daar zij niet van de rest van de wereld wenst te worden afgezonderd". „Het is heel goed mogelijk", zo ging hij verder, „dat de Sovjets deze maand tot de conclusie komen, dat de wereld opinie zo is, dat zij een herhaling van hetgeen in April te Moskou geschied de niet kan rechtvaardigen". De vier grote mogendheden zouden ieder haar eigen ontwerp van het Duit se vredesverdrag aan de conferentie moeten voorleggen. Het elnd-ontwerp zou dan door twee derde der geallieer de landen moeten worden goedgekeurd. Indien de Sovjets met dit plan niet in stemmen, moesten de drie Westerse mogendheden hun gang gaan en een non-agressiepact voor 40 jaar sluiten om de herbewapening van Duitsland te voorkomen. Ten slotte drong Byrnes er op aan, dat alle Duitse krijgsgevangenen en zo spoedig mogelyk door Engeland, Frank rijk, België en de Sovjet-Unie werden vrijgelaten. De sneeuwbal in Roemenië TATARESCU GEDESAVOUEERD De Roemeense Kamer heeft met 187 tegen 5 stemmen een motie van wan trouwen jegens de minister van bui tenlandse zaken, Tatarescu, aangeno men, in verband met het verdwijnen van ministeriële stukken, waarvan tij dens het proces tegen Maniu gebleken zou zijn. De motie was tevoren aan vaard door de commissie voor buiten landse aangelegenheden In de motie wordt geconstateerd, dat „belangrijke afdelingen van het ministerie geheime documenten hebben doen toekomen aan spionnen in dienst van zekere vreemde mogendheden, met name aan agenten van het Amerikaans imperialisme, en bijeengeroepen, zijn opgetreden als verbindingsorganen tussen verradersklieken in binnen- en buitenland". De ambtsdrager van het ministerie wordt er vervolgens van be schuldigd, zekere aan het land vijandige elementen bij voortduring getolereerd en betaald te hebben ln dienst van het departement en aan het hoofd van ze kere delegaties landsvijanden gehand haafd te hebben, die hulpverlening aan Roemenië tijdens de droogteperiode ver hinderd hebben. De door de Kamer aangenomen mo tie zal hedenmorgen worden voorgelegd aan de ministerraad, welke met spoed ls beengeroepen. De vlucht uit Oost-Europa PFEIFFER TE WENEN. De uit Boedapest gevluchtte oppositie leider Pfeiffer is, vergezeld door vrouw en dochter, in Wenen gearriveerd. Zowel te Wenen als te Boedapest ge looft men hardnekkig, dat de ontvluch ting van Pfeiffer door de Amerikanen is beraamd en uitgevoerd. In Weense politieke kringen gelooft men, dat de ontsnapping van Pfeiffer en Mikolajczyk het gevolg is van een door Moskou be volen opruiming van alle „gevaarlijke" politieke tegenstanders in de Oost- Europese landen. Het nieuws van Pfeiffer's ontsnapping heeft te Boedapest onrust veroorzaakt in de gelederen van Pfeiffer's Hon gaarse onafhankelijkheidspartij. Ver schillende leden hebben verklaard, dat zy uit de partij willen treden en zich willen aansluiten bij andere oppositie groepen, voornamelijk bij de partij van pater Baloch. Pfeiffer's vrienden in Wenen treffen thans uitgebreide veiligheidsmaatrege len om te voorkomen, dat Pfelffers ver blijfplaats bekend wordt. Verschillende andere Hongaarse emigranten, die om politieke redenen werden gezocht, zijn reeds uit Wenen verdwenen en men be weert, dat er vele geheime Hongaarse agenten in de stad wonen. WAARSCHUWING VAN CHURCHILL. Teger revolutie in Burma. De conservatieve leider der Britse oppositie, Winston Churchill, heeft in het Lagerhuis gewaarschuwd, dat hij over informaties beschikte, volgens wel ke in Burma een revolutie wordt voor bereid, die, nadat de Engelsen het land zouden hebben verlaten, zou uitbarsten. Churchill zeide. dat er in de eerste zeven maanden van dit jaar in Burma 12,000 moorden zijn voorgekomen en hij voegde er aan toe, dat men voor nieuwe rampen en ellende stond „ten gevolge van het feit, dat Engeland zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van Azië en de wereld van zich afschuift". Churchill kondigde aan, dat de con servatieven tegen het wetsontwerp van de regering zullen stemmey, dat voor ziet in de onafhankelijkheidsverklaring van Burma per 4 Januari 1948. Het wetsontwerp werd daarop in tweede lezing aangenomen. Een con servatief amendement om het wets ontwerp te verwerpen, werd met 288 tegen 114 stemmen afgewezen. VERKIEZINGEN IN DE V. ST. In de staat Kentucky <V.S.) is na vier jaar republikeins bestuur weer een democratische gouverneur gekozen. De democratische candidaat behaalde een aanzienlijk aantal stemmen meer dan zijn republikeinse tegenstander. De kiezers van de stad New York hebben met een meerderheid van twee derde besloten tot afschaffing van het sy steem van evenredige vertegenwoordi ging bij de verkiezing van gemeente raadsleden. Dit systeem werd de laatste 10 Jaren toe gepast. Zowel de democraten als repu blikeinen waren er tegen. De commu nisten waren de voornaamste voor standers.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1