Prinselijk Paar op Walcheren's boomplantdag STADSNIEUWS RECHTZAKEN Laatste Berichten Radio-programma Contact-avond Band Nederland-België „Zon gaat op over Zeeland's tuin". Per speciale trein kwamen vanmor gen de Prinses-Regentes, Prins Bern- hard, tal van ministers, buitenlandse en binnenlandse diplomaten naar het eiland Walcheren, om aan de herplanting van deze grijze vlakte die eens „Zeeland's tuin" heette, een begin te maken. „Ik worstel en kom boven" is het bo- mendevies van de verheugde Zeeu wen, die voor deze dag een kleine woordspeling op hun beroemde slag zin maakten. Zij geven op allerlei wijzen uiting aan hun blijdschap! Een der weinige thans leverde bomen op het eiland, droeg gisteravond dui zenden lampjes, als even zovele lich tende vruchten. Vanmorgen zongen 1000 kinderen blijde liederen onder deze boom, en zo werd de grote dag voor Walcheren; met zijn vele vlaggende steden en dorpen, ingeluid. Het Prinselijk paar en de hoge auto riteiten werden in de sn-^ welkom geheten door de leden van het dagelijks bestuur van de „Stichting Nieuw Walcheren". Kort na aankomst te Vlissingen begaf het hoge gezelschap zich, onder luide toejuichingen van de Zeeuwse bevolking naar de St. Jacobs- kerk in de eveneens versierde en vlag gende Scheldest-ad. Daar was het eer ste punt van samenkomst tot overden king en bezinning bij de gebeurtenis, die het begin var nieuw groen leven op Walcheren zal zijn, In de kerk voer den twee predikanten en een pastoor het woord. Ds. Hartjes sprak in het Frans en wees erop, dat Walcheren moest sterven, om uiteindelijk te kun nen leven. „Vandaag eclïter", aldus ds. Hartjes, „gaat de zon weer op over het eiland, dank zij de hulp van buiten". Pastoor H. Snel herdacht de velen, die hun leven voor de vrijheid geofferd hebben. Ds. L. J. C. Visbeek, ging in op het rijke symbool van de boom. Bij deze plechtige opening van de boomplantdag waren om. aanwezig: De minister-president van Groot- Brlttannië, mr. Clement Attlee en me vrouw Attlee; dr. L. J. M. Beel: sir Neville Bland, Brits ambassadeur in Nederland; de minister mr. C. G. W. H. baron van Boet-zelaer van Oosterhout minister van buitenlandse zaken, mr. dr. P. J. Witteman, minister van Binnenlandse zaken, L. Neher, minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting en S. L. Manshólt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning; Jean Rivière, Frans ambassa deur in Nederland; Leon C. Nemry, Belgisch ambassadeur in Nederland: P. Dupuy, Canadees gezant in Mederland; Jens Bull, Noors gezant in Nederland; J, Moste, oud-minister van België; R. A. B. Brooks, luitenant-generaal bij dé* Britse marine; luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich, opperbevelhebber Ned. Zeestrydkrachten; Ir. F. G. den Hollan der, president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, prof. Ir. P. Ph. Jansen, leider droogmaking Walcheren, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, com missaris der Koningin iji Zeeland en J. L, Verhagen, voorzitter Stichting Nieuw Walcheren. Na de dienst begaf het gezelschap zich naar het Bellamypark, waar de plechtige herbepianting, gewijd, aan de nagedachtenis van Franse, Nederlandse en andere geallieerde militairen, ver zetstrijders en burgers op Walcheren, begon. Leidse Schouwburg lste ABONNEMENTSVOORSTELLING „De geborduurde bal". De eerste abonnementsvoorstelling is ongetwijfeld een interessant experiment geweest. Zeer interessant, maar of de voorstelling ten slotte toch geheel heeft voldaan? Daaraan twijfelen we ernstig. Gebracht werd een Chinees blijspel, dat werkelijk ook volgens Chinese ritus wordt gespeeld. Alles geschiedt bij open doek; de inspeciënt zet neer, wat nodig is en dat is uiterst weinig, waar vrij wel ieder gebeuren voor het ferootste deel gesymboliseerd wordt! reikt over, wat vereist wordt en neemt het weer terug etc. Eet' zelfs rustig zijn rijst. Het is het meest simplistische toneel, dat denkbaar is. Te meer, daar de spelers ook niet altijd in hun rol blyven, er soms eenvoudig uitstappen en weer ge woon zichzelf zijnAlles voor de ogen der toeschouwers. De regisseur geeft op Chinees extra- vormelijkewijze telkens vooraf een be spiegelende, ietwat naar het wijsgerige overhellende wijze een toelichting., stelt de spelers voor aan het publiek. Dat was geestig cn amusant. Het is nieuw en interessant! De enige voorstelling in deze trant in Leiden hoewel heel wat minder ver doorgevoerd was jaren terug de op voering van „De gele mantel" met Tilly Lus In de hoofdrol. Juist omdat alles zo heel eenvoudig wordt gehouden, moet het gegeven des te meer spreken tot het gemoed. Ver waarlozing van enkele factoren Jjrengt immers automatisch mee de eis van in tensivering van andere. Daaraan voldoet o.l. ,De geborduurde bal" niet volledig. Haar voortrollen langs de levensbaan, het liggen in rust in een kuiltje, het geeft niet die in- houdssensatie, die men wel zou wensen. Is men uitgekeken, op het nieuwe in wezen zo oude. dan is er niet een tekst, die volledig boeit, daar deze in zijn simplistische opzet geen verrassin gen biédt, integendeel tevoren is aan te voelen. Zo doende wordt het slot- minder br° 'en.l en Iwft monotoon zelfs. Het gegeven? Het leven yan Parel- stroom, die de keus van haar hart volgt door te huwen met een arbeider, dié eerst officier en daarna zelfs koning wordt, en na 18 jaren van scheiding .de vruchten plukt van haar onverwoest bare liefde De vertolking was prima. Het Am sterdams Toneelgezelschap had zich onder knappe regie van Defresne ge- 7 heel aangepast aan het experiment en vele beste krachten ingezet. Zo Louis Saaiborn als de eerste-minister. Frits van Dijk als de regisseur aparte hul de! Hetty Beck als echtgenote, Fio- let en Louis van Gasteren als schoon zoons Vooral Parelstroom van Mies Hagens werd goed getypeerd en ook Jo- han Schmitz als tuinhian-koning dient geprezen. Evenals de inspeciënt van Jo Sternheim en de prinses van Jenny van Maerlant. Een lust voor het oog waren de costu. mes t In de pauze werd een man op het toneel gehaald die men daar nooit pleegt te zien en niet zien mag. want dan hapert er Iets; de toneelmeester Jan Hartwijk, die zijn 40-jarig jubileum in dienst van de Schouwburg herdacht heeft. Het is een war-me huldiging ge worden voor de onzichtbare man, die toch zoveel bijdraagt tot het succes van lecjer stuk Prof, mr. E. M. Meyers sprak namens het Schouwburgbestuur, de heer Cron- heim voor de N.A.T.U. en het Leids Kunstcentrum, de heer De Wilde na mens „L.itteris Sacrum" en K. en O., de heer Boom namens „Nut en Vermaak"; allen deden hun woorden gepaard gaan van geschenken in couvert, sigaren, bloemen etc. Ook de pachters der buffetten en de „zwarte manner" en de suppoosten en de h^?r Bik deden nog van hun belang- ste11'"- blijken De ubilaris dankt- met een kort woor- Blijkbaar ietwat overbluft door zoveel welsprekendheid. M. Bazar Kinderhuis Voordorp LEVENDIGE VRAAG BIJ BEPERKT AANBOD. Onder buitengewoon grote belangstel ling is hedenochtend in het gebouw Ré- hoboth aan het Rapenburg de twee daagse bazar geopend ten bate van het Kinderhuis Voordorp te Leiderdorp, welk tehuis nu al zovele jaren wordt geëxploiteerd door de diaconie der Ned. Herv. gemeente te dezer stede. Met het bestuur van Voordorp waren hier aan wezig de burgemeestersvrouwe, mevr. J. M. van Kinschot—Dorhout Mees, die de plaats van haar echtgenoot, die door ambtsbezigheden verhinderd was aanwezig te zijn, innam, de voorzitter en scriba van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede, de pre dikanten Vossers en De Wit, de ver tegenwoordiger van de Voogdijraad, mr, H. R. Goudsmit en vele anderen. De presidente van het damescomité, mevr. mr. I. GeelkerkenBrusse, sprak een inleidend woord, waarna de voor zitter van Voordorp, dr. P M. de Plan- que, de openingsrede hield, waarin hij uiteenzette, dat de laatste balans van het Kinderhuis een nadelig saldo van f. 20.000 te zien gaf, hetgeen voor een groot deel te wijten is aan de oorlogs omstandigheden toen het meubilair niet kon worden vernieuwd en ook 0e hoogpoodzakelijke aanvulling van de kinderkleding moest achterwege blij ven, Vervolgens wees spr. op het barm- hartigheidswerk, dat in Voordorp ge schiedt, in welke inrichting nog altijd. 70 a 80 pupillen intern worden ver pleegd, terwijl een gelijk aantal in de externe verpleging is opgenomen. Hoe wel met deze bazar wordt beoogd aan de moeilijke financiële omstandigheden het hoofd te bieden, heeft ook nog een ander doel bij de organisatie ervan voorgezeten, n.l. het wekken van sym pathie voor deze zo nuttige instelling. Woorden van grete dank richtte dr. De Planque hierna tot het damescomité en in het bijzonder tot de dames Sprui- tenburg en Questroo, die het initiatief tot het houden van deze bazar hebben genomen. Daarnaast zwaaide spr. ook lof toe aan de heren Kruider, Kool, Questroo, Eikerbout en Spruitenburg en aan de vele- firma's en particulieren, die het -mogelijk hebben gemaakt, dat deze bazar zulk een goed figuur maakt. Met de wens uit te spreken voor het welslagen van de bazar, waardoor ook de belangstelling van de Leidse Herv. gemeente voor het werk van Voordorp kan worden 'verlevendigd, verklaarde spr. de bazar voor geopend Hierna verspreidden de aanwezigen zichover de bazar en •heerste er in verschillende hoeken reeds een leven dige handel, waarbij de „aandelen" tex tiel sterk in de belangstelling stenden. Daarnaast kwamen cok ruime kopen tot stand ln de levensmiddelen- en de aardewerkhoek terwijl ook de Voor dorp-,.fondsen" willige aftrek vondep. Ook de attractie-„aandelen" vonden een gunstig onthaal. Hedenavond van 7 tot 10 uur en morgen van 1012, van 25 en van 710 is de bazar nog j geopend, DE NEDERL. OPERA TE LEIDEN. Onder auspiciën van het Academisch Kunstcentrum,. Het Leidsch Academisch Kunstcen trum is er in geslaagd op 24 Nov. as. Mozart's bekende opera Entführing. aus dem Serail naar Leiden te brengen! j Het meende trots alle moeilijkheden 1 daaraan verbonden, een opera-voorstel ling te moeten organiseren. Ook aan de dans zou het gaarne aandacht hebben geschonken, maar waar geen beter bal let aanwezig is dan het vorig seizoen, dat niet heeft voldaan, is daarvan af gezien. De Nederl. Opera heeft zich vele op offeringen getroost, om in onze Leidse Schouwburg te kunnen optreden. Slechts met grote technische wijzigin gen in inrichting en aparte decors is dit mogelijk geworden, Gespeeld zal worden in nieuwe de cors. ontworpen door Nico Wijnberg, terwijl Willem van Otterlo de muzikale leiding heeft, A. v. d Vies de mise- en-scène verzorgt en Jan Engelman de Nederl. vertaling, heeft geleverd. De helft der plaatsen is gereserveerd voor leden van het Acad. Kunstcen trum. de andere helft heeft men ge meend ter beschikking van het Leidse publiek te moeten stellen, gezien het unieke feit van een opera-voorstelling te Leiden. Om dit te stimuleren wordt verzocht zoveel mogelijk in avondtoilet te verschijnen. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. Ind, recht: de heren W. J Dam- brink (Amsterdam); W. J, Zijlstra (Rijswijk Z.H.) en b. A. Schneiders (Rottei-dam)aanvullend doctoraal ex amen Ned Ind. recht: mej. J. M. Tu- helaka (Wassenaar)taalkundig can- didaatsexamen Indologie: de heren C. J. A. Pangalila (Leiden)J. W. de Ja- vger (Oosterwolde Fr.) en C. E. Etty Amsterdam)doctoraal examen god geleerdheid: de heer G. Snijders (Har derwijk) I 40-JARIG JUBILEUM. Vrijdag a.s. hoopt de heer J. C. Gay- kema. beambte der Amsterdamsche Bank N.V, alhier en werkzaam in de coupon, en safe-afdeling, zijn 40-jarig jubileum te herdenken. INAUGURELE ORATIES LEIDSE UNIVERSITEIT. Vrijdag 14 November a.s. des namid dags ten 4 ure zal dr P. J. Gaillard, benoemd tot gewoon hoogleraar in de experimentele histologie ziin amb.. aan vaarden met het uitspreken van een inaugurele oratie in het groot-audito rium van het Academiegebouw. Hetzelfde zal geschieden op Vrijdag 21 November a.s. 'des namiddags ten 4 ure door mr. G. de Grooth, benoemd tot gewoon hoogleraar in het. burgerlijk recht. Vervolgens zal dr. S. Hofstra. bij- -onder hoogleraar in de Afrik. Volken-" kimde vanwege het L?lds Universiteits fonds. zijn inaugurele oratie houden op Vrijdag 28 November e.k., eveneens ten 4 ure. DE PRESIDENTE: „ONZE JONGENS BRACHTEN VEILIGHEID EN RECHT". In de geheel bezette foyer der Stads gehoorzaal had de afdeling Leiden van de Band Nederland-Indië gisteravond een contactbijeenkomst belegd, welke met een kort woord door de presidente, mevr. H. M. MulderHennes, werd ge opend en waarin spreekster er op wees, dat de taak van onze jongens in Indië sinds het optreden van de politionele actie meer tot haar recht, is gekomen. Toen op een gegeven moment het bevel „voorwaarts'- klonk hebben 2Ij zich ge voeld als brengers van veiligheid en recht. In dit verband bracht spreekster een eresaluut aan onze militairen in In dië. die op zulk een treffende wijze de naam van Nederland en de.eer van de vlag hoog houden. Overal waar zij ver^ schijnen, neemt het leven wederom zijn normaaj verloop. De politionele actie heeft voor vele jongens échter ook een minder aangenaam verloop gehad. Ve len van hen zijn gesneuveld of gewond en daarom wenste spreekster deze avond ook niet in het teken van een feestelijk samenzijn te plaatsen, maar meer in het kader van een hartelijk contact tussen hen. die vele verwanten in Indië hebben. Nadat enkele ogenblikken stilte in acht waren genomen voor hen, die als slachtoffer van hun plicht in Indië vie len deed de secretaris, de heer K. Ce- bol, enige mededelingen oVer de werk zaamheden welke de Band in de afge lopen weken heeft verricht. Speciaal br acht hij hierbij onder de aandacht de mogelijkheid van het éénmaal ver zenden van een pakketje op de verjaar dag van de militair, die momenteel in Indië vertoeft en waarvoor inlichtingen zijh te bekomen op het secretariaat van de Band. Zoeterwoudseweg 2. Vervolgens werd een film vertoond over een reis per oceaanstomer van Nederland naar Indië. BONKAARTEN HALEN Morgen wordt voortgang gemaakt met de uitreiking van een nieuwe serie bonkaarten, eventueel in combinatie met schoenenbonnen en toeslagkaartjes voor jonge en a.s. moeders, welke dus gelijk tijdig met de bonkaarten kunnen wor den afgehaald. Voor een schoenenbon komen in aan merking zij wier Tweede Distributie stamkaart eindigt op éen 1 en die nog bon 612 van het inlegvel bezitten, be nevens kinderen, geboren in October of November 1932 t/m '45 of kinderen, die in October of November 1947 10 maan den oud worden en nog in het bezit zijn van bon 604 van het inlegvel. Meegebracht moeten worden de stam kaarten van alle gezinsleden, de oude titelstroken met inwisselingsbon en eventueel inlegvellen en controlekaart van a.s. moeders. Morgen azÜn de gezinnen aan de beurt waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 67,501 tot en met 72,000. P. J. GORDON HASSELBACtl t In de ouderdom van 82 jaar is te zijnen huize in Oegstgeest overleden de heer P. J. Gordon Hasselbach, die gedurende een groot aantal jaren mede directeur was van het alhier gevestigde bijkantoor van de N.V. Noordhollandsch Landbouwcrediet. Na de omzetting van het plaatselijk agentschap dezer instel ling in een hoofdagentschap (op 1 Oc tober 1904) werd de heer Has^ëlbach tezamen met de heer Jungkerker be noemd tot hoofdagent. Twee jaar latei- volgde zijn aanstelling tot procuratie houder en na de omzetting van hoofd agentschap in bijkantoor zijn benoe ming tot mede-directeur. In Mei 1931 werd hem pensioen verleend. De begrafenis van het stoffelijk over schot vindt, morgenmiddag om halfdrie plaats nabij het Groene Kerkje te Oegstgeest. Zwemmende Jeugd Schoolwedstryderu in de Overdekte geëindigd. Ook de tweede dag der schoolwed- stryden in de Overdekte is een volledig succes geworden. Duidelijk is naar vo ren gekomen, dat er onder de Leidse schooljeugd krachten schuilen, die als zij de zwemsport trouw blijven, in de toekomst zeker van zich zullen doen spreken. Onder de aanwezigen bevonden zich dr. Zijerveld, dir. van de G.GD., de heer Vriend, ïnsp. van het Onderwijs en de heer De Kort in zijn functie van secretaris van de Centrale Ouderraad. Nadat gisteren dus de le prijs, een me daille, beschikbaar gesteld door het Leidsch Dagblad en een wisselbeker van de Ouderraad, gewonnen was door de O.L. school aan de Zuidsingel, zijn vanmorgen de wedstrijden voortgezet (en beëindigd) met een ontmoeting tussen de scholen voor het voortgezet en middelbaar onderwijs. De uitslagen werden: Groep B, meisjes 11—13 jaar: 1. Gem. Gymnasjum 180.8 pnt; 2. Openb, ULO, 208,2 pnt: 3. Chr. VGLO 220,3 pnt; 4. Openb. VGLO, 227,5 pnt. Groep B, jongens 11—13 jaar: 1. Openb. ULO 165 8 pnt; 2. Ned. Herv. ULO 166 pnt; 3. Chr. VGLO 186.4 pnt; 4. Gem. HBS 187.1 pnt: 5. Openb. VG LO 187,4 pnt; 6. Gymnasium 201 pnt. Groep C, meisjes 14—16 jaar: 1. Openb. ULO 230,7 pnt; 2. Gymnasium 252.2 pnt; 3. Openb. VGLO 299,1 pnt; 4 Chr. VGLO 316,5 pnt. Groep C, jongens 14—16 jaar: 1. Openb. ULO 259,3 pnt; 2. Gem. HBS 288.6 pnt; 3 Ned. Herv. ULO 307,8 pnt; 4. Openb. VGLO 312.7 pnt; 5. Chr. VGLO 369,9 pnt; 6. Gymnasium 434.6 p. Groep D, jongens van 17 jaar en ouder: 1. Gem. HBS 108 pnt; 2. Openb. ULO 118,8 pnt: 3. Ned. Herv. ULO 120,1 punten. BALDADIGE JEUGD. Sinds enige tijd heeft de Jeugd weer eev. nieuwe „sport" uitgevonden en wel het z.gm. blaaspijpen. Een propje pa pier en bleef het daar altijd nog maar bij deponeert zij in een holle pijp van waaruit het met kracht wordt geblazen. Meestentijds is een dergelijk „projectiel" dan gericht óp de argeloze voorbijganger, fietser of automobilist. Dat dit ogenschijnlijk ongevaarlijke spelletje toch ook nog wel eens minder aangename gevolgen kan hebben, on dervond gisteren een broodbesteller van de firma D. op de Nieuwe Rijn. Toen de man op een gegeven moment zich onder „vuur" zag genomen en- de „blaaspijpenkanonnier" achterna zetté, vertoonde zijn met brood beladen mo- torcarriër de voor hem niet ^prettige eigenschap er alleen van door te willen gaan, met het gevolg, dat zij in het water reed, waarbij 300 broden de „ver- drinkkingsdood stierven". Een lelijk schadepostje. waarvan onze blaaspijper de schuld is BURGEMEESTER VAN KINSCHOT NAAR WALCHEREN. De wethouders Van der Kwaak en Menken vergezellen hem. Hedenochtend in de vroegte zijn de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot en de wethouders D. van der Kwaak en S. Menken naar Zeeland vertrokken, waar zij namens het Ge meentebestuur de Boomplantdag op Walcheren hebben bijgewoond. C.H.U. OP EXCURSIE. Men schrijft ons: Een kleine groep van de C H. Kies vereniging te Leiden, bracht een bezoek aan het Stadhuis. De chef v. d. Huishoudelijke Dienst leidde het gezelschap rond vanaf de kelder tót en met de daktuin. De heer P. J, Lemair dankte na af loop daarvoor de heer Bey. Het ligt in het voornemen nog en kele excursies te organiseren naar bij zondere bezienswaardigheden hier ter stede. Leids Tribunaal. Het Léids Tribunaal deed heden uit spraak in de volèende zaken: H. pet te Leiden, internering voor de tijd van 3 jaar tot 11—5—'48. ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten. H. van Gorkum te Hazerswoude, in ternering voor de tijd van 4 jaar tot 12—8—'49, ontzetting uit de beide kies rechten. het dienen" bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambt-en. A. v. d. Made te Leiden, Internering voor de tijd van 4 jaar tot 96'49, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten. J. Korbee te Noordwjjk, internering voor'de tijd van 3 jaar en 9 maanden tot 10—2'49, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapen- dede macht en het bekleden van open bare ambten. L, Kuyper te Hillegom, internering vóór de tijd van 4 jaar en 6 maanden, tot 7—11—'49, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapen de macht en het bekleden van open bare ambten. G. van Ommeren te Alphen a. d. Rijn, Internering voor de tijd -van 4 jaar tot 27—9—'51, ontzetting uit de beide kies rechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten. Joh. van DurenDreef te Leiden, In ternering voor de tijd van 2 jaar en 9 maanden tot 182—'49. ontzetting Uit de beide kiesrechten. Commandant wilde het hele Gooi leeghalen! „STOP MET DIE ONZIN, VERDACHTE!" Twee urnen had de eorpscomman- dant der staatspolitie te Velsen, de 44-j. P. J. A. Spannenburg uit Drie huis op de vensterbank van zijn werk kamer staan. De urnen bevatten de as van twee neergeschoten illegalen. „Zo zal het elke terrorist gaan", plaeht de commandant aan bezoekers te zeggen. Gisteren stond hij terecht voor het1 Amsterdamse Bijz. Gerechtshof. „Ik zal niet rusten voor het hele Gooi is leeggehaald", had S. gezegd. En vele inwoners van Naarden en omgeving hadden bemerkt, dat het hem ernst was met deze woorden. Evenals zovelen beriep S. zich nu op de orders van superieuren. Zodra echter een order van hem is uitgegaan schuift hy de verantwoordelijkheid af op- zijn ondergeschikten, die ziin orders heb ben uitgevoerd. Hierover ontstak de president in woede: „Stop nou maar met die on zin, verdachte beet hy S. toe achter deze tafel zitten geen imbe cielen. Als commandant in Velsen heeft hij manschappen geleverd voor de grote razzia's in die stad op 26 November en 11 December 1943. Ook is hem ten laste gelegd het verraden aan de Duitsers van een 30-tal mensen, die zich uit angst voor de razzia's in de kerk aan de Vel- serduinweg hadden verstopt. Dit laatste achtte de Procureur-Fis caal, mr. J .Besier, niet wettig bewezen, hoewei hij overtuigd is van de schuld van S. in dit verraad. „Verdachte was" aldus mr. Besier „commandant der politie in een plaats, die o.m. door haar geogra-phische ligging van groot belang was voor de oorlogsvoering van de vijand. Hii heeft dit ambt aanvaard in een tijd. die élke inwoner van Velsen en omgeving zich altijd zal blijven her inneren door de en hiervoor bestaat slechts een Duits woord „rücksichts- lose" wijze, waarop de vijand en zijn trawanten hier is opgetreden". Ten minste zes mensen hebben door het op treden van S. het leven verloren. Mr. Besier eiste tegen hem 15 jaaf- gevan genisstraf en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de duur van het leven. OUD-DIRECTEUR NED. BANK VEROORDEELD. Het Haarlemse Tribunaal heeft inza ke mr. P. H. A. Bijleveld, wonende te Heemstede, oud-directeur van de Ne derlandse Bank gedurende de bezet ting, die nauw samenwerkte met de be zettingsautoriteiten en met Rost van Tonningen, het volgende advies uitge bracht: een jaar voorwaardelijke inter nering, ontzetting uit de beide kies rechten en verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van f. 25.000.-. ONDERZOEK NAAR VERKOREN'S GEESTVERMOGENS. Cornelis Verkoren uit Voorschoten stond voor de Bijz. Raad van Cassatie terecht wegens vérraad. Hij heeft om. mensen aangegeven wegens belediging van de „Führer", had verboden wapen bezit e.d. en deed ook mede aan ar restaties. Het Bjjz. Gerechtshof te 's-Gravenhage* veroordeelde hem tot de doodstraf. De Procureur-Fisóaal con cludeerde" tot een onderzoek naar de geestvermogens. Uitspraak 24 Novem ber. ZIJ VERRIED HAAR EIGEN MAN! 10 Jaar gevangenisstraf met aftrek werd door de advocaat-fiscaal wan de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijz. Gerechtshof geëist tegen de 30-j. vrouw H. C- Neleman uit Overschie, die in April 1944 de Duitsers had medege deeld dat haar man zich als Nederlands militair niet voor de Duitse krijgsge vangenschap had gemeld. Hij was toen door de gruene polizei gearresteerd en had enige tijd in kampen gevangen ge zeten. De vrouw had daarna een „lie derlijk" leven geleid. Rep. actie op Zuid-Borneo PARACHUTISTEN POOGDEN OPSTAND TC FORCEREN. Een officieel communiqué van dc Ned.-Indische regering meldt, dat blij kens verklaringen van een in Zuitl- Borneo gevangen genomen parachu tist een groep van 20 Republikeinse parachutisten, onder leiding van ma joor Raden Soeprapto en Kapitein Soepardjo van de TNI op 12 October j.l. in het landschap Kotawaringin op Zuid-Borneo zou zijn uitgeworpen. Deze groep zou in een Dakota met een Amerikaans piloot zgn overgevlogen. De parachutisten waren aanzienlijk bewapend. Zij hadde;n de opdracht de bevolking tot een opstand aan te zet ten om dan tevens een kern van ge welddadig optreden te vormen. Volgens het communiqué worden de andere le den van de groep oogespoord. De zegs man verklaarde tevens, dat andere soortgelijke avontui'en in het voornemen liggen, terwijl de organisatie van deze actie van Djokja zou uitgaan. Het com muniqué eindigt met te verklaren, dat, mocht zich een herhaling van soortge lijke afities 'voordoen, de regering zich genoodzaakt zal zien geëigende maat regelen te treffen. Ondernemers moeten Philips' voorbeeld volgen! PRIJSVERLAGING VOORKOMT INFLATIE. Van officiële zijde wordt medege deeld „Zoals door de N.V. Philips' Verkoop- Maatschappij voor Nederland ,is aange kondigd heeft zij besloten een belang rijke vrijwillige prijsverlaging door te voeren van de door Philips geprodu ceerde artikelen Deze prijsverlaging ge schiedt in overleg met het Directoraat- Generaél van de prijzen. De overheid hoopt, dat dit voorbeeld door andere ondernemers zal worden gevolgd en dat zij eveneens vrijwillig, waar dit maar enigszins mogelijk^ is, hun prijzen verlagen. Zij tonen hier mee, dat zij willen meewerken om een inflatie te voorkomen door verminde ring van de spanning tussen lonen en prijzen. Indien de ondernemers aan deze po litiek actief hun steun geven zullen zü niet. alleen het landsbelang op voortref felijke wijze dienen, maar ook in hun eigen belang werken, dat uiteindelijk met een laag kostenniveau in de toe komst ten zeerste gebaat zal zijn. Deze prijsverlaging van Philips' arti kelen gaat gepaard met een door de Directeur-Generaal van de prijzen voor geschreven verlaging van de handels marges. Het gevolg van een en ander is, dat de uiteindeiyke prijsverlaging voor de consument zal variëren van 10 tot tot 37 hetgeen voor de Nederland se bevolking een bezuiniging van vele millioen gulden per jaar betekent". CENTRALE BOND VAN TRANSPORTARBEIDERS. Propaganda-fees tavond. De afdeling Leiden van de Centrale Bond van Transportarbeiders had gis teravond in de Stadsgehoorzaal 'n fees telijke samenkomst belegd, waartoe ook de leden uit Leimuiden en Alphen a. d. Rijn waren uitgenodigd. Verder waren aanwezig wethouder van Schaik als ver tegenwoordiger van de coöperatie „Vooruit", het H.B.-lid, de heer J. v. d. Meulen uit Rotterdam en enkele be stuursleden van de Leids Bestuurders- bond. De afdelingssecretaris, de her N. Velt- huys, heette de ruim 700 aanwezigen welkom en memoreerde de verschillende bemiddelingspogingen, welke in.het af gelopen jaar door de afdeling met suc ces waren aangewend. Spr. deed een beroep op de aanwezigen om door een krachtige actie de verkeerd-georgani- seerden en de ongeorganiseerden te be wegen tot de afdeling toe te treden en zo te streven naar een organisatie, welke alle arbeiders omvat. Spi waarschuwde in dit verband voor de Eenheidsvakcen- trale, welke in wezen juist de verdeeld heid brengt. Ten slotte wekte spr. op om zich gezamenlijk in te zetten voor de medezeggingschap ln het bedrijfsleven. Wethouder Van Schaik sprak hierna een propagandistisch woord Voor de coöperatie „Vooruit", waarna het klein, kunst-ensemble van Charles Aerts een alleraardigst en op hoogpeil staand ca baretprogramma braclit. waaraan o.a, medewerkten Elly Rexon, Van Lemaire, Nol van Dijk en de accordeonartist van Bakkenes. Verder heeft in deze samenkomst nog het woord gevoerd de heer J. v. d. Meu len, die er op wees, dat de arbeiders klasse in Nederland, in vergelijking met andere landen, nog de meest gun stige positie inneemt, al blijft natuur lijk ook hier nog wel het een en ander te wensen over. Uitvoerig besprak spr. de moeilijke economische positie van ons land, een erfenis' uit de bezettings tijd. en de maatregelen, welke reeds door de regering zijn genomen, waarbij hij speciaal herinnerde aan de vele reeds dool* minister Drees toegepaste sociale voorzieningen. De heer v. d. Meulen besloot met nog eens de doel stellingen van liet NVV uiteen te zetten en eindigde met een krachtige opwek king om als lid- van de vakvereniging toe te treden en zich niet van de wijs te laten brengen door de z.g.n. eenheid, welke de Eenheidsvakcentrale predikt. Hoewel ook het NVV als uiterste mid del de staking aanvaardt, blijft het toch streven naar een vredelievende en organisatorische oplossing van de pro blemen. HERWONNEN LEVENSKRACHT. De Zaterdag alhier gehouden collec te ten bate der T.B.C.-bestrijding „Her wonnen Levenskracht" heeft f. 1485, opgeleverd. 10 JAAR VOOR LEIDS HUISSCHILDER, Het Bijz. Gerechtshof te Den Haag heeft heden uitspraak gedaan tegen de Leidse huisschilder A. de Jong, die te recht heeft gestaan wegens dienstne ming bij de „Luftnachrichtentruppen", de O.T. en de „Landstorm Nederland". Hij is veroordeeld tot 10 jaren gevan genisstraf met aftrek; de procureur- fiscaal had 15 jaar geëist. Radio spreekverbod prof. Gerbrandy gehandhaafd. De minister van O., K. en W. heeft de N.C.R.V. niet ontvankeiyk ver klaard in haar beroep tegen het be sluit van de Regeringscommissaris voor het Radiowezen van 3 Septem ber j.l., waarby aan prof. P. S. Ger brandy een spreekverbod voor de radio werd opgelegd voor de duur van twee maanden. Men herinnerde zich, dat van dit spreekverbod ontheffing kon worden verleend, als prof. Gerbran-dy fijn re de voering tevoren zou laten controle ren. Commissie van Goede Diensten spreekt met Republikeinen Volgens Antara heeft de Commissie van Goede Diensten gisteren de Neder landse voorstellen bij de Republiekelnse regering ter tafel gebracht, zulks met inachtneming van vroegere onderhan delingen en verdere punten van het programma. De commissie ontmoette een aantal vooraanstaande Republikein se autoriteiten. Zwaarst mogelijke straffen - tegen Maniu c.s. geëist 7 Kolonel Alexander Georgescu. de eer ste aanklager in het proces tegen Ma niu c.s., heeft heden zijn requisitoir uit gesproken. Georgescu verklaarde, dat Maniu en Jon Mihalache, plaatsvervangend leider van de Boerenparty, beiden schuldig wa ren aan hoogverraad in de ergste graad 'doordat zij samengewerkt zouden heb ben met de leider van de Amerikaanse missie te Boekarest en hulp uit het bui tenland gevraagd zouden hebben om de Roemeense regering omver te wer den. De adnklager eiste oplegging van de „zwaarst mogelijke straffen", welke „in het belang van het Roemeense volk" zouden zijn. Zijn requisitoir duur de twee uur. DEENSE PREMIER ZAL ONTSLAG AANBIEDEN. De Deense premier, Knud Krlstensen, heeft heden medegedeeld, dat hij de Koning het ontslag van zijn regering zal aanbieden, daar hy geen overeen stemming heeft kunnen bereiken met de partyen. die de regering tevoren steunden, SALIM WIL NAAM VAN REPUBLIEK NIET BEZOEDELEN. Hadji Agoes Sallm. die met een Australisch vliegtuig te Djokja is ge arriveerd, heeft na een bespreking met Soekarno waarbü ook SJarifoeddln en Setiadjit aanwezig waren, in een pers conferentie er sterk de nadruk opge legd, dat het streven van het ganse volk er op gericht moet zijn de goede naam van de Republiek niet in het bui tenland te bezoedelen. Herhaaldeiyk drukte Sallm zyn gehoor op het hart, deze naam hoog te houden. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 4 November. Aanvankelyk was de beurs te Am sterdam. vandaag goed pryshoudend. De hoofdkoersen waren merendeels iets hoger. Toch werd onmiddellijk de in druk gewekt, dat het publiek zich van daag grotendeels afzydig hield. In de vrije handel lag de markt enigszins zwaar. Er was een klein aanbod en weinig animo tot kopen. Het resultaat hiervan was, dat de koersen een bene denwaartse richting volgden. Konink-. Ujke zakten tot 4(52%. Industriëlen brachten geringe koersdalingen, behou dens Unilever, die van 298 naar be neden gingen tot 293%. Scheepvaart papieren traden op ongeveer het laag ste punt uit de notering, evenals Rub berfondsen, Tabakken en Suikeraande len, waarby tegen het slot de koersen maar weinig verschilden by die van gisteren. Claims Hoogovens werden eerst verhandeld tegen f. 51,50, later voor f. 46.—. Aandelen Hoogovens ze ven punten lager. De Amerikaanse markt was hoger in navolging van New York. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 4 Nov Ter veemarkt aan- tevoerd 4396 stuks vee, waarvan 306 paar- en, 16 veulens, 1105 vette koelen en ossen, 1042 stuk* gebrullcsvee, 261 gras- kalveren, 257 micht kalveren, 626 soha- pen en lammeren, 9 varkens, 555 blggeri, 219 bokken en geiten. Prijzen, per stuk: kalf koelen lste kwal f. 650. 2de kwal. f.500. 3de kwal. f 325- melkkoeien 650. 500, 325; varekoelen 400, 300 250; vaarzen 400, 300, 2O0; pinken 300, 200, 150. gras kalveren 180, 100, 50; biggen per week 23, 18. 13. VOOR WOENSDAG 5 NOVEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: orkest Al Goodman; 8.00: nieuws; 8.16: strijdlied; 8.18: lichte klanken; 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: gyam.muzlek; VPRO 10.00: morgenwijding; VARA 10.20: onze keuken; 10.35: I. Argentina zingt; 10.46: voordracht; 11.00: gram.muzlek; 12.00: C. Carcassola; 12.30; wcerpraatje; 12.33: voor 't platteland: 12.38: 'musetteklanken. 13.00: nieuws; 13.15: kalender; 13720: Ram blers; 13.50: Jodelzang; 14.00: vitamine mode en wetenschap; 14,15: Jeugdconcert; 15,00; hoorspel voor do Jeugd; 15.30: de roodborstjes; 15.45: ziekenbezoek; 16.15: vragen staat vrij; 16.45: voor de Jeugd; 17.15: Johan Jong, orgel; 17.30: Ned. Volksherstel: 17.35: accordeonorkest; 18.00: nieuws: 18,15: varia; 18.20: socialistische strijdliederen; 18,30: Ned. strljdkr.; 19.00: het programma van de P. v. d. A.: 19.15: kwartet Jan Corduwener; VPRO 19.30: de kerk nu; 19.45: lezen ln de bijbel; VA RA 20.00: nieuws; 20.05: dingen, van de dag: 20.15: Concertgebouw orkest; 21.00: leven en werken van Mendelssohn; 22.00: tango en rumba-orkest; 22,30: accordeon band; 22.45: voordracht; 23.00: nieuws;' 23-15-^24.00: lichte zaïgduetten. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.1j5: reveille; 7,45: woord voor de dag; 8.00; nieuws; 8.15: geestehjke liede ren; 8.30: klassieke werken; 9.00: zieken bezoek; 9.30: waterstanden 9.35; sympho- nisch concert; 10.30: morgendienst o. 1. v. ds. L.J. Baas; 11.00 Wlesbadener Collegium Muslcum; 11.15: hoorspel over Luther; 12.10: lunchmuzlek; 12.30; weeroverzlcht; 12.33: Ned. Kamerkoor; 13.00: nieuws; 13.15: E. Joyce, plano; 13.45: Metropol© Orkest; 14.00: tulnlereh; 15.00: thee- muzlek: 15.30: Ancoratrio; 16.15: zingende Jeugd; 16.45: voor de Jeugd; 17.30: two happy days; 17.45: Rijk Overzee: 18.00: Maudollnata; 18.30: Radio Volksuniversi teit; 19.00- nieuws; 19.15: het nieuws uit Indië; 19.30: aotueel geluld; 19.45: Engelse les voor gevorderden: 20.00: nieuws: 20.05: proloog: 20.15: oratorium Ellas van Mendelssohn; .21.45: de ver enigde volken; 22.05:vervolg oratorium: 22.30: nieuws; 22.45: avondoverdenking; 23.00: Sweellnckkwartet; 23.3024.00: rus tige klanken. LEIDEN, 3 Nov. Coöp. Groenteveiling. Andijvie I 1126; idem II 3—14; kroten I 3,108; Snijbonen 146185; stambonen 205; gele kooi 613; groene kool 10,80 16,60; rode kool 4 5018; witte kool 1.50 4.50; sprultkool 670; boerenkool 217; bospeèn I 7—21; Idem n 5,6010.90; prei I 1317; Idem n 26; rapen 3.908.40; spinazie 1581; tomaten 16-84- bonken 1643; gele uien 7—26; witlof I 83118; Idem I 17991; druiven 90—124; waspeen 418; gekookte kroten 82/1; schorse neren 1 35; Idem n 9 per 100 kilo. Bloem kool I A 5475; Idem I 2167; Idem II 837; Idem in 419; sla 1,6017,10; kropsla 19; knolselderij I 8—13; idem'II 0,606: bleekselderij 2139; bosselderh 1,253 per 100 stuks. Peterselie 0.701,70, radJJs 2 per 100 bos.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3