Mikolajczyk in Engeland WEERBERICHT Steun, scholing en herscholing onzer militairen Stel hulpmiddelen grootscheeps beschikbaar Met een enkel woord Magnetisme Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang DINSDAG 4 NOVEMBER 1947 No. 2622Z LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J, Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 2150? Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Dj ok ja ia Dwang DE behandeling van de Indonesische kwestie door de Veiligheidsraad heeft ons Nederlanders menig be nauwd ogenblik bezorgd. Er waren mo menten. waarop men de indruk kreeg, dat de Raad de regeling van het ganse probleem ondergeschikt maakte, ja be wust opofferde aan het herstel van zijn eigen, geschokte prestige, doch ten slotte mag het uiteindelijk resultaat voor ons land zeker niet ongunstig worden genoemd. Dit is ongetwijfeld voor een groot deel te danken aan het krachtige optreden van onze vertegen woordiger in de Raad, mr. E. N. van Kleffens, die met een klemmend beroep op de werkelijkheidszin dqr leden, be grip vroeg voor de reële feiten, waar door Nederland, zich terecht stellend op het standpunt der opperste verant woordelijkheid, zowel tijdens als na de politionele actie niet anders kón han delen dan het in werkelijkheid deed. De onwil en onmacht tot samenwerking der republikeinse machthebbers ter uitvoering van het Linggadjati-accoord gevoegd bij hun ophitsende propaganda, terreur en vernielzucht, dwongen Ne derland ter bescherming van mensen levens, have en goed tot de politionele actie van 21 Juli j.l. Ofschoon de be voegdheid van de Veiligheidsraad be twistend, gaf Nederland gehoor aan het beroep tot staking der vijandelijkheden d.d, 4 Augustus met geen ander doel de wereld voor de zoveelste maal het be- bewijs te leveren van zijn bereidheid tot een vreedzame oplossing. De heer Van Kleffens heeft in de afgelopen week overtuigend aangetoond hetgeen trouwens ook in het consulaire rapport werd geconstateerd dat onzerzijds dit verzoek de jiire werd ingewilligd, doch door de omstandigheden en ter bevei liging van duizenden mensenlevens de facto wel eens móest worden overschre den, omdat de wederparty blééf op ruien tot gewapend verzet en destruc tie. De. meerderheid van het gezelschap te Lake Success heeft zich voor deze argumenten ontvankelijk betoond door haar afkeuring uit te spreken over een Russische en Australische resolutie, welke beoogden een terugtrekking der troepen tot de wederzijdse positie's respectievelijk op 21 Juli en 4 Augustus. Waarna de volgende dag een door diverse gedelegeerden geamendeerde Amerikaanse compromis-resolutie, waar in niet anders dan een herhaald ver zoek tot beide partijen wordt gericht om alle vijandelijkheden te staken en onverwijld besprekingen te openen, met grotê meerderheid rail stemmen werd aanvaard. Uiteraard werd daarbij de instelling der Commissie van Goede Diensten nog eens geaccentueerd. NAAR onze overtuiging is dit ook het enige wat de Raad kon doen. Zolang in de boezem varr de Vei ligheidsraad zelf gerechte twijfel be staat omtrent zijn bevoegdheid tot in terventie in een onzerzijds als intern beschouwdconflict, blijft voor dit lichaam geen andere mogelijkheid over dan het verlenen van bemiddeling, waartoe reeds eerder de Commissie van Goede Diensten in het leven was ge roepen. Alleen de vertegenwoordiger der Soviet-Unie Gromyko trachtte in dit verband het bewijs (natuurlijk uit het ongerijmde!) te leveren, dat des Raads bevoegdheid zonneklaar was ge bleken uit het feit, dat een Belgisch voorstel om de competentiekwestie voor te leggen aan het Internationale Hof was verworpen! Dat was rasechte Sov jet-logica, De Chinese afgevaardigde Tsjiang merkte naar aanleiding van deze bewering op, dat, hoewel persoon- Jij k van mening, dat de Raad die be voegdheid wèl bezit, hij niettemin moest toegeven, dat de bestrijders van dat inzicht daarvoor goede grond hebben! WE gaan dus nu weer praten. Niet in Batavia en niet in Djok- ja. maar „ergens" op een schip in neutrale wateren. En zélfs met een Republiek, waarmee volgens een slechts enkele maanden oude uitlating van dr. Van Mook in het geheel niet te praten vélt. En waarschijnlijk ook niet. omdat we er, door ervaring geleerd, zelf zo heel erg veel heil van verwachten, maar vóór alles als een hernieuwde demon stratie van onze goede wil tegenover het buitenland. Van Nederlandse zijde is bereids een Contactcommissie gevormd voor het overleg met de Commissie van Goede Diensten, waarin een ruime, zelfs over wegende plaats is toebedeeld aan het Indonesische. niet-republikeinse ele ment, Dit lijkt ons een verstandige en tactische zet, juist tegenover de Repu bliek, die nooit" moede wordt voor de buitenwereld de rol te spelen van arme onderdrukten door een koloniale, im perialistische overheerser. Maar wat zal die wereld zeggen; wanneer zij uit de samenstelling dezer commissie ziet, dat grote bevolkingsgroepen buiten de Re publiek wèl tot samenwerking met die „gehéte" Nederlanders bereid zijn? Het jongste besluit van de Veilig heidsraad al houdt dit weinig nieuws in heeft Djokja in een dwangpositie gebracht. t De Djokja regering móet aan de con ferentietafel verschijnen en wanneer eens na moeizame onderhandelingen, wij ontveinzen ons dit geenszins overeenstemming zou kunnen worden bereikt dan is het haar volstrekt on mogelijk om gelijk zij na Linggadjati en na twee bestandsverdragen deed Ja" te zeggen en „neen" te doen. Zelfs een Gromyko zou in dat geval de Republiek móeten afvallen! De toe komst zal moeten leren of DjokJa naast jjoede woorden ook goede daden kan opbrengen. TIJDELIJK REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel bewolking met tijdelijk enige regen. Meest matige wind, hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Weinig «ver andering van temperatuur. 5 NOVEMBER. Zon op: 7.40 uur; onder: 17.06 uur. Maan op: 23.04 uur; onder: 14-5(°L^ Hoogwater te Katwijk te 8.31 en 21.08 u. De communisten om de tuin geleid. Christopher Mayhew,' de Britse on derstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken, heeft in het parlement meege deeld, dat de leider der Poolsé opposi tie, Stanislaw Mikolajcsyzyk, in Enge land is aangekomen. In het parlement werd bij deze mededeling gejuicht, In een interview, dat hij te Londen in de woning van zijn echtgenote toe stond, verklaarde Mikolajczyk, dat hij 18 October had vernomen, dat hij van zijn parlementaire onschendbaarheid zou worden ontheven en kort daarop door een Pools militair gerechtshof ter dood zou worden veroordeeld. Hij be1 sloot hierop het land te verlaten. „De communisten in Polen willen bloed vergieten, om hun macht te ver groten en ik heb dit willen voorkomen" aldus Mikolajczyk. „Als ik zou zijn veroordeeld, zouden leden van mijn partij tot repressailles zijn overgegaan, die in bloed zouden zijn gesmoord. Dat heb ik willen ver mijden en daarom ben ik ontsnapt". Sprekende over zijn vlucht, zeide Mikolajczyk: „Ik reisde eerst naar West-Polen en vandaar door de SovJet- Russische zone van Duitsland naar de Britse zone, waar ik Zaterdag j.L aan kwam. Eerst toen kon ik rustig een nacht slapen. Ik ben verder alleen in een vliegtuig van de R.A.F. in Engeland aangekomen. Mikolajszyk zeide nog geen plannen voor de toekomst te hebben. Misschien zal hij naar de Ver. Staten gaan, waai* hij verschillende goede vrienden heeft onder de aldaar vertoevende politieke ballingen uit Oost-Europa. De vroegere Poolse partijleider zeide niets te weten over het lot van ?ijn medewerkers, die met hem gevlucht zijn. Hij hoopte, dat zü nog in leven zijn en verwacht spoedig van hen te horen. Naar officieus te Washington is be kend gemaakt, zal aan Mikolajczyk in de V S. asyl worden verleend, indien hij zich daarheen wil begeven. Spionnage-complot in Hongarije i VELE ARRESTATIES. In een communiqué, waarin de ont dekking van een spionnagecomplot be kend wordt gemaakt, wordt een aantal namen genoemd van personen, die in dit vefband gearresteerd zijn of ge zocht worden. Het zijn o.a. Kurthy. vroegere leider van de jeugdafdeling van de in Juli opgeheven rechtse partij van de vrijheid en een ander vooraan staand gewezen lid dezer partij, voorts de particuliere secretaris van Pfeiffer, Varga, en een ambtenaar van het mi nisterie van voorlichting. In het geheel worden 8 namen genoemd. Volgens het communiqué zijn de ware leiders van .het complot de journaliste Pisky— Schmid en de officier van politie Ga- bér, in September naar het buitenland uitgeweken. De leden van het complot zouden tot taak hebben gehad vertrou welijke mededelingen over de binnen landse toestand van Hongarije aan hun opdrachtgevers te verstrekken en mede te werken aan de vlucht naar het bui tenland van bepaalde Hongaarse on derdanen. Het Hongaarse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat Jack Gwijnn, correspondent van „Associated Jress", uit het land ge wezen is. Ter zelf dertijd werd bekend gemaakt, dat Elisabeth Pallos, die werkzaam was als secretaresse bij dit bureau te Boedapest met enkele andere personen gearresteerd is. Haar arrestatie had reeds de vorige week plaats, zonder mededeling echter van de tenlastelegging. Daar zij van Amerikaanse nationaliteit is, heeft de Amerikaanse legatie de bekendmaking der beschuldiging geëist. Volgens bo vengenoemde verklaring hielden de arrestaties verband met de ontdekking van genoemd spionnagecomplot. De gebieden zonder zelfbestuur Nadat de commissie der V. N. voor het beheer zijn goedkeuring had ver leend aan de Sovjetrussische" resolutie, dat de koloniale mogendheden verslag dienen uit te brengen* over de politieke vooruitgang in de onder hun beheer staande gebieden hebben de koloniale mogendheden onder leiding van Enge land en de V. S. in de Algemene Ver gadering, getracht door het indienen van amendementen een verwerping van deze goedkeuring te verkrijgen. De commissie voor het beheer _had haar goedkeuring met 20 tegen 19 stem men gegeven. De aanbeveling van de commissie.dat over gebieden zonder zelfbestuur poli tieke informaties aan de V. N. zouden moeten worden verstrekt, werd nu met 25 tegen 17 stemmen verworpen. Een resolutie om verstrekking van dergelijke inlichtingen geheel vrijwillig te stellen, werd met 44 stemmen tegen 2 met 5 onthoudingen «aangenomen. De Algemene Vergadering verwierp met 24 tegen 17 stemmen, bij 9 onthou dingen de resolutie van India, waarin verzocht wordt om de samenstelling van een speciale commissie ter onder zoeking van gegevens, welke door de beherende staten zijn verstrekt en die gemachtigd zou zqn, iedere gewenste aanbeveling inzake de rapporten te doen. In plaats hiervan hechtte de al gemene Vergadering haar goedkeuring as.ti de vorming van een lichaam, ge lijk aan de commissie ad hoe voor ge gevens, die in 1946 werd opgericht en de bevoegdheid bezit aanbevelingen te doen betreffende afzonderlijke gebie den. Hierna werd de Sovjet-resolutie, waarin in algemene termen oorlogsop hitsing wordt veroordeeld, met algeme ne stemmen aangenomen. Een intieme vriend van Mikolajczyk verklaarde nog, dat de Poolse boeren leider zijn vlucht begon, nadat hij een telegram uit Poznan had ontvangen, waarin hem werd bericht, dat- zijn moe der ziek was. De veiligheidspolitie te Warschau heeft het telegram waar schijnlijk voor echt aangezien. Miko lajczyk reisde per trein naar de Sovjet zone van Duitsland, daar niemand ver wachtte, dat hij deze weg zou durven kiezen. De Engelse verkiezingen EINDCIJFERS. De volledige resultaten van de ge meenteraadsverkiezingen in Engeland en Wales luiden als volgt: Verl. Gew. zetels zetels Conservatieven 18 639 Labour-partij 695 43 Liberalen 47 46 Onafhankelijken 135 176 Communisten 9 Het aantal gekozen conservatieve, le den is 1.269, terwijl 831 Labour-leden gekozen werden. Bouw Ned. Indië economisch op! De Sovjets en Palestina De militairen uit de Kon. Landmacht, het KNIL en de Marine zullen na hun demobilisatie verdeeld kunnen worden in vier groepen: Zij, die onmiddellijk bü hun vroe gere werkgever kunnen terugkeren; zij, die niet direct werk zullen kunnen vinden; z\j, die een vrij beroep uit oefenden en dit niet direct kunnen hervatten; zij, die nooit in loondienst zijn geweest. Mét de laatste groep moet de dienst vorming in Ned.-Indië zich uiteraard het meest bezighouden. Zij moet een volledige scholing ontvangen. De twee de groep kan geschoold of herschoold worden, de derde groep zal worden ge- holpep met een bedrijfscrediet of kan als er geen sprake van1 een eigen be drijf meer kan zijn, de nodige omscho ling ontvangen, aldus Kapitein dr. R. A, Damsté, plv. hoofd dienst Vorming van het hoofdkwartier van de adju dant-generaal in Ned.-Indië in een cau serie over dit scholingsvraagstuk te Den Haag. Men is gekomen tot het oprichten van avond-Muio's en avond-HBS-en, uit sluitend toegankelijk vopr militairen van statische eenheden. Mobiele een heden krijgen onderricht door middel van schriftelijke cursussen, samenge steld door de R.A.O. in Nederland. Voor het gehele onderwijsprogram ma van het leger in Indië is een* gro te aanvoer van materiaal uit ons land onmisbaar: boeken en techni sche leermiddelen tot passerdozen en tekenhaken toe. De NIWIN, aldus Kapt. Damsté, zou haar werkzaam heden in deze richting ,kunnen uit breiden onder de* leuze „Bouw Ned.- Indië economisch op"; zij immers is het meest geschikte orgaan om voor deze andere vorm van nationale in spanning geestdrift te wekken. Verleden jaar wilde blijkens een enquête 30 40% van de militairen na hun demobilisatie in Indië blijven. Thans is dit aantal aanzienlijk gedaald, hetgeen volgens Kapt. Damste een ge volg was van het verlangen naar rust na een dienst, die vooral de laatste maanden aanzienlijk zwaarder is ge worden, van de onzekere politieke toe stand en een gebrek aan inzicht in wat er in Indië nu eigenlijk gaat gebeuren. Velen zullen echter na hun terugkeer in, ons land weer naar Indië terugwil len en juist zij moeten door het vor mingsapparaat worden opgevangen. Kapt. Damsté wilde wijzen op het eminente belang van het onderwijs aan gedemobiliseerde militairen voor de eco nomische opbouw van Indië en, in gro ter verband, voor de toekom^ van Ne derland in Azië, terwijl hij opriep om de hulpmiddelen ervoor grootscheeps tér beschikking te stellen. Schoorsteenveger zat klem! In Haarlem moest een schoor steenveger de hulp van de brand weer Inroepen. Hij was voor schoonniaakwerk- zaamheden in een 12 meter hoge schoorsteen van een wasserij ge klommen. maar kon er met géén mogelijkheid meer uit.De man had een benauwd ogenblikje, voor dat hij door de brandweer die een gat in de schoorsteen kapte, ge vrijd werd. St. Nicolaas en Zwarte Piet zijn alvast gewaarschuwd, maar zij hebben tenminste jarenlange er varing! AMERIKAANS VOORSTEL AFGEWEZEN. In de Detrokken subcommissie voor Palestina der Verenigde Naties heeft de Sovjet-afgevaardigde het Ameri kaanse voorstel tot verdeling van Pa lestina tegen 1 Juli 1948 van de hand gewezen. De Sovjetrussische gedelegeerde, Tsa- rapkin, stelae voor, dat het Britse man daat 1 Januari 1948 zal worden beëin digd, dat de tussen-periode niet langer dan een jaar zal duren en dat er on middellijk een commissie, bestaande uit leden van de Veiligheidsraad, naar Pa lestina zal worden gezonden. Tevens stelde Tsarapkin voor, dat de Veilig heidsraad onmiddellijk in de Joodse en in de Arabische staat een provisoire regeringsraad zal instellen. De Britse troepen zouden drie vier maanden na het aflopen van het Britse mandaat over Palestina het land moeten hebben verlaten. In zijn critiek op het Amerikaanse plan zeide de Sovjet-afgevaardigde, dat dit de gehele verantwoordelijkheid voor het uitvoeren van het verdelingsplan op Engeland legt, hetgeen de Sovjet-Unie niet kan goedkeuren, daar Engeland reeds heeft gefaald bij de uitoefening van het mandaat en de Britse regering openlijk te kennen heeft gegeven, dat zij niet bereid is enige beslissing uit te voeren, welke voor Joden of Arabieren onaanvaardbaar is. Volgens het Sovjetrussische voorstel zou de commissie van de Veiligheids- heidsraad onmiddellijk na haar aan komst in Palesitna beginnen met het vaststellen van de grenzen overeenkom stig het besluit der Algemene Vergade ring. De voorlopige regeringsraden moeten ten minste zes maanden nadat zij zijn ingesteld „op democratische wijze" ver kiezingen uitschrijven voor constitu erende vergaderingen. Naar verluidt, heeft de Amerikaanse afgevaardigde ter zitting, die met ge sloten deuren werd gehouden, ver klaard, dat het Amerikaanse en het Sovjetrussische voorstel elkaar ten dele dekken, doch hi) zag niet in, hoe men zonder Britse medewerking gedurende de tusseniperiode de orde in Palestina kan handhaven. PROPAGANDA? In het met vergunning van de Ame rikaanse autoriteiten verschijnende Beriynse blad ,Der Abend" werden in de middageditie van Maandag- foto's gepubliceerd van Stalin en Rabbentrop, toen deze in 1938 een ontmoeting had den. Een hele pagina was gewijd aan de voornaamste episoden van de Sovjet Duitse betrekkingen in de periode van de ondertekening van het Sovjet Duitse nonagressiepact van 1938 tot de overeenkomst van Potsdam in 1945 toe. "Ook een foto van de ontmoeting van Molotof met Duitse generaals werd af gedrukt. Verklaard werd, dat getracht was een onbevooroordeeld beeld te ge ven van -de sovjet-Duitse betrekkingen. Verder bevatte de pagina geen com mentaar. JOHN WINANTf John Gilbert Win ant, die in oorlogs tijd Amerikaans Ambassadeur in Groot -Brittannië was, heeft in zijn huis te Concord (New Hampshire, Engeland) zelfmoord gepleegd door zich een ko gel door de rechterslaap te «schieten. .Zijn echtgenote vertoefde te New York. Winant zou de afgelopen dagen over vermoeid en zenuwachtig geweest zijn. Hij was 58 jaar oud. Hij was vroeger directeur van het Internationaal Ar beidsbureau. Hij bleef te Londen -tijdens de zwaarste dagen van de Duitse aan val, waardoor hij zich. de achting van het Britse volk verwierf; VRIJE VERKIEZINGEN IN DUITSLAND GEVRAAGD. De leiders van de liberaal-democra tische partij in alle vier zones van Duitsland zijn bijeengekomen en heb ben een oproep gedaan om onmiddel lijke uitschrijving van algemene ver kiezingen voor de vorming van een ver enigde Duitse regering „overeenkom stig de wil van het volk". Door de lage waterstand van de Waal ligt de veerpont bij Druten zo laag,, dat de automobilisten niet zonder Ijulp de pont kunnen verlaten. Een der wagens wordt tegen de glooiing opgeduwd, die anders geheel onder water staat. (Foto ANP-Se.) BINNENLAND. Het m.s. „Johan van Oldenba-rne- velt" met 521 repatrlëreruden. aan boord, w.o. 122 personen, behorende tot de Kon. Marine, het Korps Mariniers en de Marine Vrouwen Afdeling, wordt hedenavond te IJmulden verwacht. De ontscheping zal roorgenoohtend om 9 uur te Amsterdam aanvangen. BIJ de Tweede Kamer ls ingediend een ontwerp van wet tot regeling van het vervoer van goederen met vrachtauto's, dat, naar de minister zich voorstelt, spoe dig door een tweede, tot regeling van het goederenvervoer te water, zal worden ge volgd. Daarnaast zal nog een partiële her ziening van de wet a-utovervoer personen nodig zijn. Op de distributiekantoren in Vlagt- wedde ©n Onstwedde werd bij de door detaillisten ingeleverde textielpunten een groot aantal valse exemplaren aange troffen. Hoewel reeds duizenden valse punten werden geconstateerd, wordt ver wacht, dat zich nog een aanzienlijk aan tal hiervan onder het publiek bevindt. Als verdacht van het ln omloop brengen van deze valse punten zijn reeds een aantal personen in arrest gesteld. In de buurtschap Enterbroék (O.) zijn vier wilde zwijnen waargenomen. Ze zijn langs de Regge ln de rlohting Delden Ter gelegenheid van het bezoek van het Braziliaanse opleidingsschip „Almi- rante Saldanba" gaf de Braziliaanse ge zant,. ZJExc. Hangel de Oasrtro, gister middag een drukbezochte receptie in kasteel „Oud-Wassnaar". Onder de aan wezigen bevonden zich vele leden van het corps diplomatique, benevens hoge marine-autoriteiten. O.m lult.admlraal C. E. L. Helfrioh, de ambassadeur van En geland de gezanten van Zwitserland. TSJeohó-SlowaklJe en Zweden, alsmede de opperceremonlemeester ran H.M de Kóningin G. C. D. baron van Harder broek. Drie leden van de gearresteerde In brekersbende, die in het Hllversumse po litiebureau waren opgesloten, zijn er ln geslaagd te ontsnappen. Een der vluch telingen werd reeds een uur later op net Hllversumse station gegrepen. Juist toen hij ln de trein naar Amsterdam wilde stappen. De tweede werd spoedig daarop bij een kennis ln Hilversum ontdekt de derde ls nog voortvluchtig. B(j de Tweede Kamer ls ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de wet van 21 December 1361, Staatsblad No. 129 houdende regeling van de samen stelling en de bevoegdheid van de Raad van State, zulks ln verband met het feit, dat de laatste tijd de omvang der werk zaamheden van de afdeling voor de ge schillen van bestuur tot een ongekende hoogte gestegen ls. BUITENLAND. Naar „Le Peuple" bericht, zou de Belgische regering fn overweging nemen te Brussel in 1952 een wereldtentoon stelling te organiseren. Dit, nadat Frank rijk te kennen had gegeven ln 1053 het jaar dat haar volgens de agenda van in ternationale tentoonstellingen toe kwam geen wereldtentoonstelling te zullen in richten. Te Washington is bekend gemaakt, dat generaal Mac Arthur, de geallieerde opperbevelhebber ln Japan, heeft toege staan, dat een aantal buitenlandse ban ken agentschappen ln Japan openen, w.o. de Nederlandse Handelsmaatsohappy en de Nederlands-Indische Oommerclele bank. Naar Radio Moskou meldde, ls ge neraal Nikolai Boelganln. minister van de strijdkrachten der U.S.S.R. en vice-pre sident van de ministerraad, tot maar schalk van de Sovjet-Unie benoemd. Als gevolg van de grote belangstel ling van de zyde van het reizend pu bliek, heeft de Sabena besloten met in gang van heden vliegtuigen ter beschik king te stellen, die uitsluitend de dienst AntwerpenLonden zullen onderhouden. In een Brlts-Amerlkaanse verklaring wordt medegedeeld, dat Polen en de Brits- Amerikaanse zone van Duitsland te War schau een verdrag getekend hebben ter bevordering van de wederzijdse handel. Volgen» een seml-officieel bericht heeft de Italiaanse regering aan Ohlna beloofd, 100 mlllioen Ure en ruim 18.000 Amerikaanse dollar» te betalen als ver goeding voor ln Italië verloren gegaan Chinees bezit en voor onkosten, gemaakt ten behoeve van Italiaanse onderdanen ln OhLna, Te Birmingham is het bus- en tram personeel ln staking gegaan. Een naar verluidt door communisten uitgerust schip met ongeveer 4.7 kilo gram goudstaven, een onvermeld aantal personen en honderden zakken tarwe, be doeld als hulpzending voor de commu nistische operaties in China is bij de ingang van de haven van Sjanghai on derschept. Te Praag ls officieel bekend ge maakt, dat dr. Kepny, voormalig secre taris-generaal van de Slowaakse demo cratische partij, die de vorige maand van zijn onschendbaarheid vervallen ver klaard werd, omdat hij betrokken zou zijn ln een komplot tegen do staat, be hoort tot „een revolutionaire organisatie, die streeft naar afsoheiding van Slowa kije van de Tsjeoho-Slowaakse republiek en wederoprichting van een onafhanke lijke Slowaakse staat". De bekende Franse advocaat Moro GJaflferl 'heeft de Roemeense regering verzocht de verdediging van Manlu op zich te mogen nemen r De Roemeense regering heeft dit verzoek afgewezen. Mayhew. de Britse onder-minister van buitenlandse zaken, heeft ln het Lagerhuis verklaard, dat de huidige voed selrantsoenen ln de BrLts-Amèrlkaanse bezettingszone van Duitsland, welke een waarde hebben van 1430 calonlën per dag, gedurende de winter gehandhaafd kun nen blijven. Speelde U als kind met mag neetjes? Dan zult U zich, met mij ver meien in de herinnering aan 't klikken van spelden, naalden of spijkers tegen dat aantrekkelijke Instrument. Er was grote verbazing! En tóch wist ik als kleuter nog "niets van prof. Baas Becking's uit spraak: .Natuurwetenschap is de verba zing over 't alledaagse" Nu lees ik in „Newsweek": In Georgië had een 4 jarig jon getje tijdens zijn spel een spijker Ingeslikt. By Röntgenonderzoek bleek, dat deze zioh een roestvrije en rots vaste plaats in 't ingewand had uitgezocht. Onmiddeliyk drongen doktoren op een operatie aan, maar de ouders wisten van éndere doktoren in Atlanta die met behulp van een speciale magneet een én- der Jongetje leven gered hadden. Zij zochten hun hulp by hen. Thans vertellen de laatsten hun eerstegeval, waarin 't lukte een voorwerp uit 't tweede deel van de 12 vingerige darm te verwyde- ren zonder 'n formidabele chirur gische operatie. De magneet was iets langer dan een Engelse duim (2.54 cm.), een derde duim dik en lichteiyk gebo gen. Aan één kant zat een lus van sterk draad. 'tMoeihjkste probleem was: .Koe moest de jongen de magneet in slikken?" Oplossing: door middel van een dikke chocoladepap en een caf<- feïnedrankje, 't Lukte en na 5 uur slapen riep hy: „Moeder, ik voelde iets klikken. Nu word ik beter!" 't Kwam uit. Want de magneet had met. de spyker contact gemaakt. En de dok toren trokken magneet en spyker uit maag en mond van 't genarco tiseerde ventiel Kinderspel! Maar niet alledaags.... Een sterk verhaal? O nee Niet sterker, dan dat Uw oogarts met z'n magneet yzerdeeltjes uit 't oog haalt. Maar deze Amerikanen gingen als steeds een stap verder. Waar kinderspel niet toe leidt. Tot heil der mensheid. Misschien ook van U en van my Fantasio. VONNISSEN TE NEURENBERG. Gisteren' zyn te Neurenberg volgende vonnissen geveld: Pohl, Georg Loerner, Eirenschmalz en Sommer, dood door de strop. Frank en Kelfer levenslange gevangenisstraf. Franzlau 25 jaar, Tschentscher en Hans Loerner 10 jaar gevangenisstraf. De straffen voor de overigen varieer den van 10 jaar tot levenslang. Schelde en Klein werden vrygesproken. Nog steeds gaat het door THANS ZES DODEN EN 16 GEWONDEN. Het Nederlandse communiqué van Zaterdag meldt, dat de verliezen aan Nederlandse zqde bedroegen 6 ge sneuvelden en 16 gewonden. Op West-Java en Oost-Java werd krachtig opgetreden tegen omzwerven de benden, die onze troepen aanvielen. Op Mldden-Java waren Republikeinse strijdgroepen in de randgebieden ac tief. Nederlandse detachementen by Soefriowono werden met automatische wapens beschoten. Op Java en Sumatra werden Nederlandse posten door Re publikeinse benden beschoten. VICE-ADMIRAAL PINKE MAAKT INSPECTIEREIS. Vice-admiraai A. S. Pinke, comman dant zeemacht van Ned. Indië, begint vandaag een inspectiereis naar de Riouw-Archipel en Sumatra. De reis wordt in een Datilina-vliegtuig ge maakt. Kapitein ter Zee, J. J. C. d' En- gelbronner chef van de afd. personeels zorg van het Dep. van Marine, kapitein luitenant ter zee O. de Booy. souschef van de staf van Marine en de adjudant van de admiraal, Luit. ter zee 1ste kl., W. F. van der Valk Bouman, reizen mee. Aankomst van premier Mr. Attlee VANDAAG NAAR WALCHEREN. De Engelse premier, mr, Attlee, is gisteravond in ons land aangekomen. Hy arriveerde in een 4-motorige York- machine van de RAF, en was verge zeld van zijn echtgenote en Air Mars hall Lees namens de R AF. Op het vliegveld werd hy verwelkomd door de Engelse ambassadeur uit Den Haag. sir Nevile Bland de minister van Buit. Za ken. baron Van Boetzelaer van Ooster hout mr. Peck, hoofd van de Chancel lery van de Britse Ambasade en Group Captain Heber Percy, de luchtvaart attaché van de ambassade. De premier wandelde vrijwel onmid deliyk door de douaneloods haar de voor hem gereedstaande wagen en ver trok naar Den Haag, waar hy op de Britse Ambassade de nacht doorbracht. Vandaag gaat mr. Attlee naar Zeeland.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1