Duitse Scheepsbouwindustrie met ondergang bedreigd Een plan om voor buitenlandse rekening te bouwen STADSNIEUWS Laatste Berichten Officiële publicatie (Van onze correspondent). i aan banden gelegd en de bouw van Met lede ogen volgen Rotterdam en zeeschepen verboden Dit verbod berus- Antwerpen de Amerikaanse en Engelse °P ^et feit, 'dat het bouwen van schepen, die langs de gehavende rotsen zeeschepen tot het oorlogspotentieel van van Helgoland de Weser en de Elbe land werd gerekend, waarbij onuit- opstomen en aan de kaden van Bremen en Hamburg de goederen ten behoeve van de Duitse bevolking en de bezet tingstroepen lossen. Weliswaar is een regeling tot' stand gekomen op grond waarvan 1 millioen ton goederen via de havens van Amsterdam en Rotterdam en 700.000 ton via de Belgische havens naar Duitsland zullen worden inge voerd, maar dit „begin van een gere geld verkeer" moet met zware finan- tiële offers worden betaald, aangezien de Nederlandse en Belgische regeringen voor de kosten van het vervoer naar Duitsland voorlopig tevreden moeten zijn met een creditering op „uitgestel de rekening" ten laste van Duitsland. Deze vorderingen op een twijfelach tige schuldenaar zullen er nauwelijks toe kunnen bijdragen de financiële grondslag van het BelgischNederland se transportwezen te versterken. Het bereikte resultaat zou hoogstens kun nen worden opgevat en begroet als een voorbereiding van een later normaal transportverkeer. De BelgischNeder landse havenbedrijven, die door de oor log en onder de bezetting te lijden heb ben gehad en ook nu nog de funeste gevolgen ondervinden van de algemene ontreddering op het gebied van de in ternationale handelsscheepvaart, ver keren in een verre van benijdenswaar dige positie en het ware niet meer dan billijk als bij de reorganisatie van de wereldscheepvaart byzondere rekening zou worden gehouden met hun noden. Da algemene constellatie is evenwel van die aard, en de belangen van Amerika en Engeland schynen te verlangen, dat er een voorkeur blijft bestaan voor de keuze van de Noordduitse havens als invoercentra. Ook voor de opbouw van het West- duitse industriegebied zou het trouwens wenseiyk zun Hamburg en Bremen als goed-functionnerende zeehavens in stand te houden. En het is met het oog op de toekomstige taak der bside ste den. dat de huidige toestand der ha veninstallaties van Hamburg en Bre men in het meddelpunt staat van dis cussies tussen Duitsers onderling en internationale scheepvaartkringen. Het ligt voor de hand, dat de Hamburgers zelf met de grootste zorg op concrete resultaten dezer besprekingen wachten. BESLUITEN VAN POTSDAM WREKEN ZICH. Zoals men weet, is in de declaratie van Potsdam de Duitse scheepsbouw gesproken waarschynlijk ook de vrees voor concurrentie een rol heeft ge speeld. Het voorbarig besluit van Pots dam wreekt zich thans. Aan de ene kant streeft men ernaar de reeds danig besnoeid Duitse havencapaciteit tot na der order intact te houden en aan de andere kant heeft men door de uitscha keling van de grote werf industrie Ham burg en Bremen beroofd van een der belangrijkste bronnen van welvaart. Hamburg bezat 287o van de totale Duitse werfcapaciteit, Bremen 14%. Reeds tydens de oorlog zijn door de bombardementen der Anglo-Ameri- kaanse luchtvloten aanzieniyke ver woestingen aangericht, terwijl na 1945 door demontage en afbraak het pres tatievermogen der Noordwestduitse scheepsbouwindustrie nog verder is ver minderd, Ds enorme werven van_Blohm en Voss te Hamburg zyn vernield en de Weserwerven der Beschimag te Bre men zyn gesloopt en weggevoerd. Van de 35.000 man, die voor de oorlog op de weiwen langs de Elbe werkten, zyn er nog 10 tot 12.000 over. terwyi hun werktijden nog slechts 60% van vroeger bedragen. Doch ook dit niveau zal, vol gens de Duitse scheepsbouwers, niet lang gehandhaafd kunnen worden, als er geen verandering komt In de voor schriften der militaire bezettingsauto riteiten. „De Duitse scheepsbouwindus trie is zo verklaren zij ten onder gang gedoemd, als de besluiten van Potsdam niet worden herzien". Voor de reparatie der buitenlandse zeeschepen, die Hamburg en Bremen aandoen, zijn overeenkomstige dok- en werfinstallatles nodig met een steeds gereedstaande staf van ingenieurs en een permanent leger van vakarbeiders. Een groot werfbedryf is echter niet winstgevend en kan niet blijven bestaan, als het uitsluitend is aangewezen op de inkomsten van reparaties, die in onge regelde tijdsafstanden voorkomen. De grondslag ener bloeiende werf industrie is en biyft de bouw van nieuwe sche pen. LABYRINTH VAN VRAGEN. Hier doet zich dezelfde moeilijkheid voor, die ook by de oplossing van het probleem der Roerindustrie de bevoegde autoriteiten zo veel hoofdbrekens kost. Hoe kan men het bedrijf uitbreiden en rendabel maken, de capaciteit herstel len en de productie verhogen zonder te- geiykertyd een Duitse concurrentie in het leven te roepen en het Duitse oor logspotentieel te bevorderen? Het zal voornameiyk het zoeken zyn naar een uitweg uit dit labyrinth van vragen, dat by de besprekingen over de politiek ten opzichte der Duitse zeehavens aanlei ding zal geven tot hartstochtelijke be togen. Vooral als by die besprekingen de declaratie van Potsdam, die om be- grijpeiyke redenen is ontstaan onder de invloed van zakeiyke argumentaties èn gevoelsoverwegingen, tot uitgangspunt zal worden gekozen, zal het bezwaar lijk zyn een bevredigende oplossing te vinden. Reeds verkeren tai van Noordwest duitse werven in financiële moeilijkhe den. Weliswaar zyn een bouwprogram ma voor schepen van maximaal 1500 B.RT. tot een gezamenlijke scheeps- ruimte van 15.000 B.R.T. (ter aanvul ling van de vloot van kustvaartuigen) en een bouwprogramma voor vissers vaartuigen goedgekeurd, maar zelfs al zouden voldoende arbeiders ter beschik king staan en al zou voldoende mate rieel voorhanden zyn, dan zou daarme de misschien bereikt kunnen worden, dat de kleinere en middelmatige bedrij ven in gang blijven, voor de grote wer ven van Hamburg en Bremen ware dit geen oplossing. De Duitse scheepsbouw stelt derhalve voor, de bouw van zee schepen voor buitenlandse rekening toe te staan, de scheepsbouw tot export industrie te verklaren en een export controle er voor te laten zorgen, dat geen dumping-pryspolitiek wordt ge voerd. BETER EEN HALF EI DAN Het Duitse plan lykt wellicht eenvou diger dan het in werkelijkheid is. De Duitse scheepsbouw is. evenals elke an dere grote industrie, afhankelyk van de levering van grondstoffen, die of uit het buitenland moeten worden ingevoerd en deviezen kosten, of uit bezettingszones moeten komen, waarvan de grenzen dikwijls moeilijker zijn te overschryden dan bergketens. Niettemin er bestaat overal ter wereld en niet in het minst in die landen, die vroeger op het gebied der scheepvaart vooraanstonden, een groot en rijpend gebrek aan scheeps- ruimte, terwyl de capaciteit van de we reldschee psbouw, die theoretisch op bij na 8 millioen BRT p. jaar wordt geschat wegens gebrek aan arbeidskrachten en materieel in de praktijk slechts onge veer de helft bereikt. Waarom zouden de geslonken koopvaardyvloten. die eens de havens van Nederland en België vulden, niet ten dele aangevuld worden met schepen, die op Duitse werven krui nen worden gebouwd? Zou het niet mo gelijk zyn ter compensatie van de 4 millioen gulden, zijnde de jaarlykse vordering avn België en Nederland op Duitsland, welke ontstaat uit het ver- Gouden jubileum Aannemersbedrijf B. J. Huurman HARTELIJKE HULDIGING EN DRUK BEZOCHTE RECEPTIE. Onder buitengewoon grote belangstel ling. zowel van gemeentelijke als par ticuliere zyde. is Zaterdag het feit tier- dacht, dat wijlen de heer B. J. Huur man voor 50 jaar in een pand aan de Vestestraat de grondslag legde voor het aannemersbedrijf van die naam. dat sindsdien aan de Herengracht 12 tot zulk een belangryke uitbreiding is ge komen en waarover thans zijn zoon de heer B. J. Huurman Jr.„ de directie voert. In de ochtenduren is dit gouden za- kenjuibileum in de kring van het per soneel herdacht, waarby de heer W. Crama, die reeds ruim 42 jaar aan het bedrijf verbonden is, namens het per soneel de gelukwensen heeft aangebo den. Spreker, die een overzicht gaf van de ontwikkeling van het bedryf, herin nerde hierbij o.m. aan de grote werken, welke door de firma in de loop der ja ren zijn uitgevoerd en waaraan de oor log een tijdelijk halt had toegeroepen. Na nog herinnerd te hebben aan het overiyden van de oprichter van het be dryf in 1935 en de vele omvangryke werkzaamheden van de tegenwoordige directeur, wees spr. er op. dat aan de Duitsers in de bezettingstyd nooit voor één cent werk is afgeleverd. Ten slotte bood de heer Crama aan de heer Huur man enige kostbare in zilver uitgevoer de geschenken aan, hetgeen hij verge zeld deed gaan van een fraaie bloemen mand. Met een enkel woord dankte de heer Huurman voor deze cadeaux, waarby hy er tevens op wees, dat de tijdsom standigheden voor het bedryf nog een ernstige handicap betekenen. Hoewel hij overtuigd is. dat de gemeentelijke autoriteiten een open oog hebben voor de moeilijkheden, waarmede het aan nemersbedrijf te kampen heeft, be treurde snv. het. dat hy momenteel voor allerlei vergunningen zo vaak en zo lang op de Ryksbureaux moet ver toeven en waardoor het gebeuren kan, dat met. b.v een ingrijpende verbou wing van thans meer tijd is gemoeid dan met een geheel bouwplan van voor de oorlog. Mede met het oog op het grote woningtekort hoopte sprdat hierin spoedig verandering mocht ko men. Aangezien indertyd aan het 40-jarig jubileum van de heer Crama weinig aandacht besteed kon worden, meende vens naar de Duitse Rynbestemming, scheepsbouworders in Hamburg en Bre men te plaatsen? Tegenover de vele be zwaren, welke wellicht in verband met deze transactie worden geopperd, kan worden herinnerd aan het oude spreek woord: ,3eter een half ei dan een lege dop". JUBILEUM BIJ GEMEENTEWERKEN. De heer W. Prevo, die gisteren de dag mocht herdenken, dat hy voor 40 jaar by de dienst van Gemeentewerken in dienst trad, is hedenochtend in de kamer van de" directeur van Gemeen tewerken gehuldigd. Als eerste spreker veerde de directeur van deze dienst, ir. D. Boogerd, het woord, die zich met veel waardering uitliet over de wyze, waarop de jubilaris steeds zyn werk zaamheden heeft verricht. Spr over handigde hem de gebruikelyke enve loppe met inhoud. Wethouder A. J. Jongsleen sprak in gelijke geest en reikte aan de heer Prevo een oorkonde van de gemeente uit. Ten slotte voerde ook de chef van de jubilaris, de heer J. Vermande, nog het woord, die even eens gewag maakte van de trouwe en accurate plichtsvervulling van de heer Prevo. Nadat de jubilaris met een en kel woord had bedankt voor de vrien- delyke woorden en aangeboden ge schenken, werden verversingen rondge diend. Leidse Schouwburg RESIDENTIE TONEEL. Miranda. Na „Toontje heeft een paard gete kend", brengt het Residentie-Toneel thans een nieuw merkwaardig biyspel uit van Peter Blackmore, getiteld „Mi randa". Miranda is een zee-meermin, die het leven redt van een Londens dokter en door deze tot een „vacantie" in zyn woning wordt genodigd. Natuurlijk on der beding, dat niemand mag weten, wat zy is, aanvaardt de zee-meermin de invitatie, zy gaat door voor verlamd en moet dus steeds worden gedragen of in een rolwagen t je worden gereden Het echtelijk geluk van de doktersfami lie komt danig in gevaar en de lieftal lige Miranda doet verder twee verlovin gen te niet gaan. Maar alles komt ten slotte weer terecht, wanneer dank zij de scherpzinnige intuïtie van de dok tersvrouw aan het licht komt wat Mi randa in wezen is en zij via de Theems verdwijnt. Men ziet: een onwaarschijnlijk, neen onmogelijk, gegeven, doch knap in echte 35-JARIG JUBILEUM SOC. ZANGKOOR „MORGENROOD". Receptie en feestavond. Zaterdagavond werd in de Stadszaal onder grote belangstelling het 35-jarig jubileum gevierd van het socialistisch zangkoor „Morgenrood", alsmede het feit, dat de heer Joh. v. d. Broek sinds 30 jaar de scepter over dit koor zwaait. Wij waren er eerst getuige van, hoe dit koor zuiver en met overtuiging Otto de Nobel's .Morgenrood" en „Waak op" zong en daarmee bewees, dat het zich met recht kan laten horen. Vervolgens bood de voorzitter van het daartoe gevormde feest-comité onder harteiyke bewoordingen een fraaie vla: en vaandel aan. In zijn begroetings woord heette hy afgevaardigden van zusterverenigingen uit Haarlem Delft. Rotterdam en Amsterdam welkom, als mede die van de E.V.C. Radio Wer kend Nederland. Communistische Par ty. AN.J.V. e.a. Spr. weer er op. dat het koor de stormen der tijden glansryk heeft doorstaan en dat men nu kan bo gen op een koor. dat er zyn mag en dat zich heilig voorgenomen heeft te zin gen, waar daartoe de gelegenheid pas send is. Spr. feliciteerde het actieve be stuur en hoopte dat de vlag het sym bool mag zyn, waaronder men nog lang zal mogen zingen. Ook richtte hij waarderende woorden tot de heer v. d. Broek, onder overhan diging van een fraai album, waarin deze amateurfotograaf zyn foto's van het koor kan plakken. Vier getrouwe damesleden, (onder haar twee oprichtsters) en een getrouw herenlid ontvingen bloemstukken en een doosje sigaren De voorzitter van het koor, de heer W. van Egmond dankte voor de geluk wensen evenals de heer v. d. Broek voor het fraaie geschenk. Hierop brachten leden van Radio Werkend Nederland een geanimeerd programma, dat veel succes oogstte en waarvan veel genoten werd. 's Middags was een drukbezochte re ceptie gehouden, waarby het woord ge voerd werd doorde heer H van Wei zen namens de C.P.N. en waarbij ook van vele andere zyden bloemstukken spraken van het medeleven met dit ju bileum. WONINGBOUWVERENIGING „ONS BELANG". Het Vide bouwplan aan de Tomatenstraat. Nu de 82 eengezinswoningen aan de Tomatenstraat haar voltooiing naderen, achtte het bestuur van „Ons Belang" het gewenst het bestuur der Federatie van Woningbouwverenigingen en de he ren van het Bureau voor Huisvesting, waarmede het uit de aard der zaak veel in contact komt en verschillende malen des avonds confereert, uit te no digen dit bouwplan te bezichtigen. Hier aan vooraf ging een bezichtiging door een geleelte der a.s. huurders De voor zitter. de heer Gerritsen, heette de aan zijn begroetings- j wezlgen welkom en ging in het kort de bouw van deze woningen na waarby hy wees op de grote moeilijkheden zowel voor bestuur als aannemer om in deze tyd van materiaal- en personeelschaar- ste een bouwplan te verwezeniyken. Hij gaf echter de verzekering dat van beide kanten er naar gestreefd wordt de wo- •ng3n ?o spoedig mogeiyk gereed te krygen. Rekening moet echter worden gehouden met niet te omzeilen moeihjk- heden. In elk geval hoopt het bestuur vóór het einde van dit jaar een gedeelte der woningen te doen betrekken. Nadat de voorzitter nog enige wenken van algemene aard had gegeven ging men de woningen bezichtigen. Archi tect Ponsen en de bestuursleden gaven hierby de nodige inlichtingen. Allen wa ren vol lof over de inrichting en afwer king van de woningen: de a.s. huurders willen de woningen liefst zo spoedig mo gelijk betrekken! De heren van het Huisvestingsbureau en de Federatie kwamen daarna nog even in de directiekeet bijeen. Op deze samenkomst gaven verschillende heren biyk van grote waardering voor het werk. dat door .Ons Belang" tot stand ls gebracht en zy spraken de wens uit. dat dit bouwplan spoedig door andere gevolgd zal worden. INTERNATIONAL FRIENDSHIP LEAGUE. Viering van het tweede lustrum. BURGEMEESTER BEZOCHT HET BRUIDSPAAR BOOM. In „In den Vergulden Turk" vond Zater dagavond de herdenking plaats van het tienjarig bestaan der Leidse IF.L.-afde ling. Namens alle Nederlandse afdelin gen, het hoofdbestuur en het buiten- .land waren vertegenwoordigers aanwe- De Burgemeester Jhr. mr. F. H, van zjg alsmede een groot aantal leden. De -. - - Kinschot, bracht Zaterdagmiddag, ver- haatsten boden 't Leidse bestuur een ge- blijspelgeest uitgewerkt, zodat men zich gezeld van zijn echtgenote, een bezoek COstumeerd leest aan dat door de goede toch amuseert in dit byzondere geval aan het bruidspaar Boom in de Baat- stemming en buitengewoon vriendschap van vreemde vindingrijkheid. Maar een „Toontje" zal het o.l. toch niet worden ken, dat zy 65 jaar geleden in de bruids dagen waren, droeg allerminst een offi- Het wordt onder regie van Bets Ra- nucci—Beekman vlot en amusant ge speeld. Lily Bouwmeester geeft op ver overende wyze de zee-meermin voor haar zou men eigenlijk een viswinkel moeten drijven! volkomen wat haar loekomt. Matthieu van Eysden als de dokter en Tilly PerinBouwmeester als zijn echtgenote zyn prachtig op dreef en de overigen passen zich naar behoren aan in dit onwezenlyke blyspel met toch menseiyke ondergrond. Een half gevulde schouwburg heeft zich wel geamuseerd- M. Ons Distributiehoekje Nieuwe bonnen voor fietsbanden Het C.DK. deelt mede, dat t/m 31 December a.s. op de bonnen C 32 en C 33 van de inschryvingsbewyzen voor vervanging van fietsbanden B.I. 612 resp. B.I 701 een toerbuitenband ver krijgbaar is. De bon D 43 en D 44 van de inschryvingsbewyzen voor fietsban den B.I. 610 resp. B.I. 611 zijn t/m ge noemde datum geldig voor een binnen band. Verder is eveneens tot genoemde datum op bon A 08 van het inschry- vingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon B 08 van dit in- schrijvingsbewys een binnenband ver krijgbaar. i stemming en buitengewoon vriendschap straat. De visite aan de bepaarde echte- pelijke sfeer een succes genoemd mag lieden, die dezer dagen het feit herden- j worden. „Hoewel", zo bel de voorzitter ons. de 133. zich nog niet kan ontplooien cieel karakter. De heer en mevr. Van zoals wij gaarne zouden willen, mogen Kinschot hebben een gezellig „bab- de bereikte resultaten niet teleurstellend beitje" gemaakt, waaraan ook de oude heer Boom. die wegens een ziekte te bed ligt, geestdriftig deelnam. HET SPROOKJE VAN DE WATERVRIENDEN. Zaterdagavond werd in dr "cesteiyk versierde Overdekte een groo ,eugdspel uitgevoerd door 250 jongens en meisjes van de Leidse Watervrienden ter gele genheid van het 10-jarig, bestaan dezer vereniging. Nadat de voorzitter, de heer W. Bress, een welkomstwoord gesproken had, werd namens de KN.Z.B. het woord gevoerd door de bondssecretaris, de heer Go-1 gue zo vaak met de WJFA. verward vaart, die de jubilerende vereniging van wordt, betreurde de voorzitter maar hij harte geluk wenste en de hoop uitsprak.sprak de hoop uit dat door een breder dat zy haar prachtig werk nog lange j bekend worden van de I3.L.-idee hier- tyd zou mogen voortzetten. Het zou ons te ver voeren om ieder onderdeel van het jeugdspel te vermel den, volstaan wij met deze éne opmer king: het was prachtig! Het dankwoord, dat de voorzitter na afloop tot de heer C. v* d. Zyp (de algemeen leider) sprak, was dan ook alleszins verdiend. Namens de feestcommissie werd door de heer J. Klein een Jeugdvlag aange boden. De politie heeft terzake van ry- wieldlefstal aangehouden de 26-Jarige J. J. M. te dezer stede. voer van goederen van de Noordzeeha- i de ^eer Huurman het thans een - ge- schikt moment om hierby thans nog even langer stil te staan', temeer daar een dergelijk jubileum in een aanne mersbedrijf tot de hoge zeldzaamheden blijft behoren. De heer Huurman, die' de heer Crama prees om zijn grote be kwaamheden. zyn yver en oprechtheid, bood hem hierop een geschenk aan, terwyl de echtgenote van de heer Cra ma in de bloemetjes werd gezet. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die eveneens van zijn be langstelling in dit gouden jubileum blijk gaf. richtte zich allereerst tot de heer Huurman, wie hy gelukwenste met dit- halve eeuwfeest. Vervolgens liet hy zich waarderend uit over de wilze. waar op de heer Crama nu reeds 40 jaar de belangen van het bedrijf heeft gediend. Het verheugde spr. mede te kunnen de len. dat het H.K.H. de Prinses-Regen tes, had behaagd de heer Crama de bronzen ere-medallle. verbonden aan de orde van Oranje Nassau, te verle nen. Nadat de burgemeester de heer Cra ma het ere-met-aal op de borst had ge sneld, voerde een zwager van de heer Huurman, de procuratiehouder, de heer P. v. d. Steen, het woord, die vooral de prettige omgang met de zo juist gede coreerde memoreerde Namens het per soneel bood spr. een cadeau en bloe men aan. Hierna nam wederom de heer Huurman het woord, nu om aan de heer Crama het getuigschrift van ver dienste van de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel uit te reiken. Ten slot te sprak nog de echtgenote van de over leden oprichter, mevr de wed. W. E. Huurman-Planjer, die de heer Crama een lederen sigarenkoker aanbood. Onder öe indruk van zyn koninklyke onderscheiding, dankte de heer Crama voor al deze goede gaven, waarby de heer Van der Steen, namens het perso neel. zich aansloot voor de aardige ver rassing welke allen deze ochtend moch ten ontvangen. Hierna bleef men nog geruime tijd in feestelijke stemming bijeen. HONDERDEN BODEN HUN GELUKWENSEN AAN. Temidden van een overweldigende bloemenschat wij telden ruim 100 stuks recipieerde Zaterdagmiddag de heer Huurman in een der zalen van „Het Gulden Vlies". Ruim 300 personen hebben hier de gelegenheid aangegre pen om van hun belangstelling in dit jubileum te getuigen. Onder hen merk ten wij o.m. op de burgemeester en de wethouders Van der Kwaak en Jonge- leen. die de gelukwensen van het ge meentebestuur overbrachten, mr. dr. P. G. Knibbe, secretaris van de K. vanK. de heren N. C. F van GInkel en M B. de Jong van de Ned. My. voor Nyver- heid en Handel, mr. F. J. J. Trapman namens de Leidse Vereniging van In dustriëlen. voorts een deputatie van de Leidse Verhuurdersbond, de Ned. Aan nemerspa troonbond. de Leidse Bouw- kring en verder vele hoofden van dienst, de heer H. Hazelhoff. directeur van het Gew. Arbeidsbureau, ds. M. J. Punselie. voorzitter van de Ver. van Chr. Volks onderwijs. verschillende architecten en tal van zakenrelaties en particulieren. De jubileumdag werd besloten met een diner, waaraan behalve vele zaken relaties ook wethouder Jongeleen als vertegenwoordiger van het gemeente bestuur, heeft aangezeten. DOELBEWUST CJ.M.V.-WERK. Gisteravond werd in het wykgebouw „Levendaal" in het kader van gemeen- schappelyke avonden, waarop de Leidse C.J.M.V.'s zich bezinnen op hun werk en taak. na een korte inleiding van de heer W. wyiing. het woord gevoerd door de heer A. Jansen, uit Voorburg, één der stuwkrachten van het Neder lands Jongelings Verbond over „Doel bewust C.J.M.V. werk". Spr. stelde de vraag, of de C.J.M. Vers zich nog wel bewust zijn van het' doel van hun vereniging. Om tot die bewustwording te geraken, bepaalde spr. de gedachten bij de oprichting. Het C.JM.V. werk werd een kleine honderd jaar geleden ingezet door de Engelsman George Williams. Veront rust als hij was over de geestelyke en zedelyke verwildering in de fabrieken van Londen, koos hy zich enkele ener gieke Jonge mensen, die als kern moesten trachten anderen in de sfeer van geestelyke bewustwording te trek ken. Als één der peilers van het C J.M V. werk zag spr. het gebed Het gebed als worsteling om het geloof te behouden. Commissie van Goede Diensten weer in Djokja Hedenmorgen is de Commissie van Goede Diensten met haar staf in twee vliegtuigen naar Djokja vertrokken. Antara meldt, dat het gezelschap te Djokja geland is en ontvangen werd door de Sultan, de Minister van Onder- wys, de staatssecretaris Pringgodigdo, Maria Ulfah Santoso en mr. Latuhar- hary. In het gezelschap reisden verder, behalve Gani en Tamzil. ook mee de vjn. Minister van Voorlichting, Moham med Natsir en de huidige vice-voorzit- ter van dit ministerie, SJahboeddin Latif. Vijf jaar voor verraadster uit Alphen Vdor het Byz. Gerechtshof te 's-Gra- venhage is hedenmorgen voortgezet de behandeling van de zaak tegen de 23-J. Maria A. R. Verhoef! te Alphen aan de Rijn. die er van beschuldigd wordt, in Maart 1945 in tegenwoordigheid van de Duitser Heydenreich verteld te heb ben, dat op de boerdery van Doeman te Alphen wapens en munitie verbor gen waren. Ten gevolge van deze mede deling ?jjn P., J. en N. Doelman ge- airesteerd; P en J. Doelman zyn ge fusilleerd. Verdachte ontkende. Getuige Suzan- na VisSchellingerhout verklaarde, dat verd. de mededeling over door een vlieg tuig afgeworpen wapens en munitie, welke naar Doelman waren gebracht, in tegenwoordigheid van Heydenreich heeft gedaan en later tegenover een „Feldwebel" heeft herhaald. Getuige D. Schellingerhout gaf te kennen, dat verd. bij dit gesprek niet aanwezig is geweest. Getuige G. Vis, die tot 10 jaar veroordeeld is. omdat hy Duitsers de weg naar de boerderij vg,n Doelman heeft gewezen verklaarde, dat verd. wel in tegenwoordigheid van Heydenreich en later van de „Feldwe bel" over de munitie heeft gesproken. De procureur-fiscaal eiste 5 jaar ge vangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Uit spraak 17 November. DE REIS VAN DE SULTAN VAN PONTIANAK. De Sultan van Pontianak was tijdens zyn bezoek aan Arabië met de Kroon prins van Arabië aanwezig by het aan brengen van een nieuwe „Ka&ba-deur" (allerheiligste van de Mohammedaanse tempel). Later werd de Sultan in afscheida- audiëntie ontvangen by de Kroonprins, bij welke gelegenheid hem een Konink- ïyk zwaard werd aangeboden. Voorts werd de Sultan van Pontianak op de dag voor zyn vertrek uit Arabië een afscheidsmaaltyd aangeboden door de minister van oorlog. Zaterdag ver trok zyne Hoogheid met zyn gevolg naar Beiroet. Mr: Jonkman wederom aan bet departement van O.b. Naar het ANP van officiële zyde ver neemt, heeft zUne excellentie minister Jonkman met Ingang van heden weder om dc leiding van het Departement van Overzeese Gebiedsdelen op zleh geno men. Vice-premiers waarschijnlijk tot 4 uitgebreid BAANTJES TEKORT! Nu de PNI besloten heeft de eis van de Masjoemi (de Masjoeml wil het vice- premierschap hebben) in te willigen, is te verwachten, dat het aantal vice-pre miers tot 4 zullen worden uitgebreid. GENERAAL SPOOR BINNENKORT NAAR ONS LAND? Er is sprake van een bezoek van ge neraal Spoor of een zyner naaste me dewerkers aan ons land. Het zal ten doel hebben de bespreking van personele en materiële vraagstukken, betreffende de Nederlandse strydkrachten in Indo nesië. PASOENDAN STUURT RAPPORT AAN MR. VAN KLEFFENS. Het hoofdbestuur van de Pasoendan- party heeft thans een opgave aan mr. van Kleffens gestuurd van het aantal vermoorde, gewonde en ontvoerde par ty leiders in het regentschap Krawang. genoemd worden. Leden uit onze afde ling vonden een gastvrij onthaar in En geland - verstevigden het internationaal contact op byeenkomsten in Italië, Tsjecho-Slowakije. Zweden en elders, en droegen door gedachtenwisseling over nationale problemen bij om de goodwill ten opzichte van ons land buiten de grenzen te verstevigen. Wij hadden ook buitenlandse leden in ons midden en al viel hun van officiële zyde niet zo'n ontvangst ten deel als dit in Engeland b.v. de gewoonte is zy hebben de gast- vryheid hoog geschat en zullen het niet bil één bezoek laten. Dat de International Friendship Lea- I in verandering zal komen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid: de heren J- Weidema (Rotterdam) en S. A. C. Be geer (Voorschoten). Onze stadgenote Irma Timmer man zal a.s Maandag in de 'Stadsge hoorzaal <k! z.) een liederen-avond ge ven, waarin zy o.a liederen van Debus sy. Or the!, Mengelberg etc- zal zingen. Felix de Nobel zal haar aan de vleugel I begeleiden. Van vele kanten wordt dc jongeren ingepompt actief te zijn. Nu, aan acti viteit is volgens spr. geen gebrek. Er worden genoeg byeenkomsten georga niseerd. Maar pas op. Het bloed stroomt wel door uitwendige middelen, maar de hartslag verzwakt. Drang naar veel ontspanning betekent vaak een vlucht voor jezelf. Vlucht niet, maai- gaat midden in de chaos Van nihilisyie staan, sterk door het geloof. De C.J.M.V. is een stuk gezond ziels zorg kwijt. Er zijn geen aanrakingsvlak- ken. Het plan der vervreemding groeit op het vlak der onbesproken dingen. Weest niet gesloten, hebt de moed om te spreken. Een doelbewuste C.J.M.V., die leeft, bouwt mee aan de toekomst. De C.J.M.V. moet opnieuw zich bewust worden een tehuis te zyn voor de ge wonden der wereld. C.J.M.V.'ers, ein digde spr.. geeft uw hart aan de Hei land en weest iets voor je vriend. Dit is doelbewust C.J.M.V. werk. Na een korte discussie sloot spr. deze zeer geslaagde avond met dankgebed. EXCURSIE „OUD LEIDEN". Naar de Pieterskerk. Een groot aantal leden van „Oud Lel den" verzamelden zich Zaterdagmiddag in de Pieterskerk ten einde de pas ge restaureerde kansel en Gemeente-Com missiekamer te bezichtigen. De heer Swierstra friste eerst het geheugen van de leden wat op met een kort exposé over de bouwgeschiedenis. Byzondere aandacht werd besteed aan de kansel, welke uit het jaar 1525 dateert en ge lukkig bij de Beeldenstprm werd ge spaard Het klankbord bestaat uit drie verdiepingen, de bovenste twee dateren uit de Rooms aKtholieke tyd, terwijl het derde ls aangebracht na de refor matie. De lelyke gele verf. die dit kunst werk van houtsnijwerk bedekte, is nu geheel verdwenen. Op het bovenste klankbord zyn de woorden: „lek ben die wegh, 'die waarheyd en de dat leven" zichtbaar geworden hetgeen er opwijst dat vroeger bovenop de kansel een Chris tusbeeldje heeft gestaan. De commissie-kamer trok vooral veel aandacht Deze kamer is geheel in oude stijl gerestaureerd, naar het voorbeeld van een binnenpaneel van een zich in die> kamer bevindende kristal-kast. Ook de schouw is weer in oude luister her steld. Hierna gaf de heer Theo Mens, orga nist van de Pieterskerk, een korte orgel bespeling: o.a. werd een werkje van Sweelinck ten gehore gebracht. Tot slot van deze middag gaf de heer Mens gelegenheid om de gerestaureerde orgelkamer te bezichtigen Op de oud- Hollandse tafel liggen twee, met de hand geschreven koorboeken uit de Pieters kerk. daterende uit de 15de eeuw, BAZAR VOORDORP. Morgenochtend om tien uur zal in het gebouw Rehoboth aan het Rapenburg een tweedaagse bazar worden geopend», waarvan de opbrengst bestemd is voor de restauratie van het kinderhuis „Voor dorp" te Leiderdorp, uitgaande van de diaconie der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede. Het bazarcomité, dat in de afgelopen maanden niet stil heeft geze ten om een welhaast unieke collectie goederen te verzamelen, heeft daarby de steun en medewerking van zeer velen in de gemeente mogen ontvangen. Vooral de textielafdeling vormt in deze nagenoeg puntloze tijd, een welkome gelegenheid om er in de komende dagen een aanval op te doen. Verder zyn er, als vanzelfsprekend, de gebruikelyke attracties. SCHOOLZWEMWEDSTRIJDEN. Leerlingen van de Zuidsingelschool behaalden eerste prys. In tegenwoordigheid van de wethou der van onderwijs, de heer J. C. van Schalk en de juist vandaag in functie getreden gem.-ambtenaar voor de Li chamelijke Opvoeding en Sport, de heer J. Coers. zyn hedenochtend in de Over dekte de schoolzwemwedstryden voor leerlingen der lagere scholen gehouden. De totaaluitslag van deze wedstrijden luidt als volgt: 1. Zuidsingelschool 355.2 pt.: 2 School Driftstraat 356,4 pt.; 3, School 3 Octoberstraat 372.4 pt.; 4. School Terweeweg 372,8 pt.; 5. Aal- marktschool 373,6 pCt. Morgen zyn de leerlingen van het voortgezet lager onderwys aan de beurt. TERAARDEBESTELLING JOH. BROUWER Onder grote belangstelling vond Za terdagmiddag op de begraafplaats „Rhynhof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer Joh. Brouwer, in leven boekhouder van de Amsterdamse Bank te dezer stede Onder hen. die hier aanwezig waren, de Amsterdamse Bank eii de oud-di recteur, de heer H. Vlieger, de heren A. Wamsteeker en P. J. van Baarle, hoofdbestuursleden en H. Zunderman, M. v. d. Born en A J. de Mey, leden van het afdelingsbestuur van de Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius", N. A. A. Kampman, hoofdbestuurslid en C. Lau en F. W. Kooning, resp. voorzitter en secretaris van „Denneheuvel" en voorts het per soneel van de Amsterdamse Bank en vele vrienden van de overledene. Nadat de kist, welke schuil ging on der een schat van bloemen, in de groe ve was neergelaten, voerde als eerste spreker het woord de heer E. H. Moens, die de heer Brouwer schetste als een harde en bescheiden werker, die by al les wat hij deed, het oog steeds gericht hield op het belang van de zaak, waar van hy 35 jaar deel heeft mogen uit maken. Daarnaast had hy ook vele be stuursfuncties, welke hem echter niet beletten in de eerste en voornaamste plaats een trouw kantoorbeambte te zijn, die mede geholpen heeft een goe de geest van samenwerking te schep pen. Met een „rust zacht beste Brou wer, wy zullen je niet vergeten" be sloot de heer Moens zyn toespraak. Achtereenvolgens voerden de heren, A Wamsteeker en C. Lau het woord, die in herinnering brachten het vele werk, dat de heer Brouwer voor Mer curius en Denneheuvel heeft verzet, waarby hy in de eerste plaats niet dacht aan zich zelf, maar aan de ge meenschap, temidden waarvan hy zulk een vooraanstaande plaats heeft inge nomen. Nadat de heer Dupon nog een woord van afscheid had gesproken na mens de oud-leden van het muziekge zelschap „Orpheus", deed dit de heer Marty'n namens de collega's van de Amsterdamse Bank en de heer Meyers als vriend. Een oom van de overle dene, de heer H. W. Ranselaar, dankte namens de familie voor de belangstel ling en het medeleven by dit nog plot seling verscheiden betoond. In het be sef een goede vriend en een trouw col lega aan de schoot der aftrde te heb ben toevertrouwd, verlieten hierop de aanwezigen de dodenakker. OOGSTDIENST PIETERSKERK. In de Pieterskerk werd gisterochtend een oogstdienst gehouden, in welke sa menkomst ds. J. de Wit, Ned. Herv. predikant te dezer stede, is voorgegaan. Als overdenkingswoord voor deze ure had ds. De Wit gekozen Psalm 145 vers 15b: „Gy geeft hun hunne spys te zy ner tyd". Aan het einde van de dienst werden het in de kerk aanwezige fruit en bloemen als „een groet der Kerk" bezorgd aan zieken; ouden van dagen en alleenwonenden. De Oogstdlenst- commissie, die zich sinds 1938 met dit werk belast, heeft dit Jaar aan ruim 700 personen een dergelijk bewys van. medeleven kunnen zenden. TOEWIJZINGEN TABAK. In verband met het dikwijl? voorkomen van misverstand omtrent <ic wyze, waar op grossiers ln tabak moeten handelen met toewyzlngen, waarop zU geen tabak betrekken, deelt het centraal distributie kantoor het volgende mede: Grossiers, die geen gebruik maken van de hun uitgereikte groMlerstoewyzingen kunnen deze ln de week na afloop van de geldigheidsduur bij de dl6trlbutledlensten Inleveren ter verkrijging van een ont vangstbewijs, hetwelk niet geldig is voor herbevoorrading (dit ls dus in de derde week na de week, waarin dc betreffende toewijzing voor 't eerst wordt uitgereikt). voor zichzelf èn voor anderen. Bidden I merkten wy o.m. op de heren E. H. jonge mensen nog wel? I Moens en L. Molijn, directeuren van BEURSOVERZICHT Amsterdam 3 November De stemming op de beurs was van daag veel verbeterd. Van realisatiè- diang was niets meer te bemerken. In tegendeel, kopers waren ln de markt gekomen. De hoofdkoersen ln vrywel al le rubrieken, waren merendeels iets hoger dan de vorige slotprtjzen. Grote verschillen deden rich echter nergens voor. Voor Koninklyke werd een hoofd- koers vastgesteld van 450. bij een vorige slotprijs van circa 445. Van de Industrle- elen waren Unilever met een hoofdkoers een evental punten boven het vorige slot. De Cultuurfondsen waren over het algemeen Iets hoger, evenals Scheep vaartaandelen. Bankaandelen waren prijshoudend, weinig veranderd. De Amerikaanse markt was stil. waarbij verscheidene shares hoger werden geno teerd. De beleggingsmarkt was zeer kalm en vertoonde geen koerswijzigingen. k

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3