Het plan-Marshail financieel verantwoord Radio-programma Gezondheid RECHTZAKEN Minister bereid tot inwilliging leraarseisen Verkiezing Mijnwerkersraden Ruhr-gebied. Zeventig procent der resultaten van de verkiezingen voor de mijnwerkers raden in het Ruhrgebied is thans be kend. De ultjlag daarvan is: Socialisten 328 tegen plm. 300 tevoren, communisten 206 tegen plm. 600 tevo ren, Christendemocraten 114, In het hoofdkwartier der socialisten te Hannover werd verklaard, dat men ten slotte een meerderheid van twee tot één over de communisten verwacht. Rumoer in Slowakije COMMUNISTISCHE ACTIE. Hussak, de communistische voorzitter van de raad der 15 commissarissen, die het uitvoerend lichaam voor Slowakije vormen, heeft het ontslag van deze raad der 15 commissarissen, die het uitvoe rend lichaam voor Slowakije vormen, heeft het ontslag van deze raad inge diend onder voorwendsel, dat wegens het aftreden van de vyf communistische leden van dit lichaam een verder in stand houden onmogelijk was. Ursiny, de plaatsvervangende voorzit ter van de Tsjechische ministerraad en leider van de Slowaakse democraten, die tijdens de laatste verkiezingen 60 per cent van de uitgebrachte stemmen op zich verenigden, is enige tijd geleden reeds afgetreden, omdat twee leden van zijn partij werden gearresteerd en be schuldigd van samenzwering tegen de staat. Toch achten de christen-demo craten het besluit van Hussak voor hen niet bindend. Zij beschouwen het als een manoeuvre, die een absolute com munistische meerderheid moet voorbe reiden in de Tsjechoslowaakse verkie zingen, die volgend jaar Mei worden ge houden. De communisten wensen name lijk een nieuwe raad op een „verbrede" basis. De christen-democraten zouden hiervan echter worden uitgesloten. Het uittreden van de communisten betekent, zeggen de chr. democraten, niet, dat er nu geen regering meer is! Sovjet-jeugd schrijft aan Stalin Naar radio Moskou meldt, hebben 26 millioen leden van de liga van Jonge communisten en van de jeugd der U. S S. R. een brief aan Stalin onder tekend, waarin wordt verklaard, dat zij niet kunnen worden geïntimideerd door atoombommen. Verder wordt in de brief gezegd: „Onze jeugd weet wat de opgeblazen Engels-Amerikaanse cul tuur waard is. Zij ziet de vervuiling en het verval van de burgerlijke bescha ving. Onze vijanden zijn de Churchill's, de Dulles en andere agenten van het Enigels-Amerikaanse imperialisme, die de sovjet-unie en de landen der nieu we democratie met een oorlog bedrei gen". 30e verjaardag der October-revolutie EEN PROCLAMATIE. Ter gelegenheid van de dertigste ver jaardag der October-revolutie heeft radio Moskou de tekst omgeroepen van een proclamatie van het centraal co mité der communistische partij van de sovjet-unie De proclamatie begroet de volkeren „die voor de overwinning van de de mocratie en het socialisme strijden" en dringt er 'bij de werkers op aan de vrede te behoeden door „de aanstokers tot nieuwe oorlogen te ontmaskeren". De proclamatie begroet voorts de Sla vische volkeren en die van de U.S.S.R. alsmede het „als bevrijder opgetreden sovjte-leger" Dit'leger, zo zegt de pro clamatie, moet op een zo hoog moge lijk niveau staan en daarbij gebruik maken van de in de tweede wereldoor log opgedane ervaring. Boeren en ar beiders worden aangespoord tot verho ging van de productie om het succes van het vijf-jarenplan te verzekeren. COMMUNISTISCHE PARTIJ IN V. S. TREEDT NIET TOE TOT KOMINFORM. Dë communistische partij in de Ver. Staten heeft bekend gemaakt, dat zij zich niet zal aansluiten by het interna tionale communistische informatiebu reau te Belgrado „wegens de huidige politieke situatie in de Ver. Staten". „Reactionnaire en pro-fascistische machten zwepen thans een anti-com munistische hysterie in ons land op", aldus de communistische party in de V. S „en zy zouden een besluit onzer zijds om ons by de „Kominform" aan tc slhiten onmiddeliyk aangrypen als een voorwendsel voor nieuwe provoca ties en onderdrukking". Britse opbouw van Duitsland. VERKLARING VAN ROBERTSON. Sir Brian Robertson, die Zaterdag sir Sholto Douglas is opgevolgd als Brits opperbevelhebber en militair gouverneur in Duitsland, heeft in een in het Duits voor Duitsland gehouden radiotoespraak er de nadruk op gelegd, dat bet jongste besluit om fabrieken, die voor de oorlogsindustrie werkten, in de Britse en Amerikaanse zone van Duitsland te ontmantelen definitief is en dat men zich in de Britse zone niet alleen aan de opbouw kan wijden. De opbouw van Engeland in Duits land definieerde Robertson als volgt: herstel van de democratische levens- wyze in Duitsland en hulp aan Duits land opdat het zijn plaats als zichzelf achtend lid van de gemeenschap van vredelievende volken herovert. Robertson kondigde aan, dat Enge land de gewone voedselrantsoenen in Duitsland tot 1800 calorieën per dag wil verhogen „Zodra het noodzakelijke voedsel beschikbaar gesteld kan wor den", de kolenproductie in de Britse zone onmiddeliyk tot 300.000 ton per dag en zo spoedig mogelijk tot het vooroor logse peil wil verhogen, het vervoer wil verbeteren en de export wil doen toe- "hemen. Ten slotte legde Robertson de nadruk op de wens van Engeland, dat de vier grote mogendheden het eens worden over de kwestie Duitsland. Aldus Truman's adviseurs VOOR DINSDAG 4 NOVEMBER. Hilversum 1(301 M.) AVRO 7 00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: orkest David Rose; 7.50: dagopening door dr. J. C. A Fetter: 8.00: nieuws 8.15: Aubade- 8.45: Myra Hess, plano; 9.15: morgenwijding door dr. H. J. Ter Haar Eommeny, 9.30: gram.muzlek; 9.45. ar beidsvitaminen. 10,30: voor de vrouw; 10.35 Light Opera Company; 10.50: voor de kleuters- 11.00: Zeeuwse muziek; 11.15 reportage hoomplantdag Walcheren: 11 50 Vaudeville Orkest; 12.30: weerpraatje; 12.33: ons platteland; 12.43: ensemble De Speeldoos; 13.00: nieuws- 13.15: gram. muzlek; 13.20: reportage boomplantdag Walcheren. 14.00: met naald en schaar; 14.30: vlooi en plano; 15.00: Renova Sep tet; 15 30: reportage boomplantdag Wal cheren. 16.00: orgelconcert P. van Eg- mond; 16.40: de schoolbel. 17.00. J Pa- tlst speelt plano voor de Jeugd. 17.30: operaduetten- 17 45: Rijk Overzee; 18 00: nieuws; 18.15: Tom Erlch, plano; 18 30: Ned. strljdkr. 19.00-.... en nu naar bed; 10.05: Bernard Person. 19.15; beroemde liederen- 19.45: - Ni win: 19.50: wederop bouw; 20.00: nieuws; 20.05: reportage boomplantdag Walcheren; 20.15bonte Dinsdagavond trein: 21.30: verzoekpro gramma. 22.15: buitenlands overzicht door H. Gil. G. J. v. d. Mandere 22.30: kamermuziek: 23.00: nieuws; 23.15: Sky- masters: 23.4524.00: MLsch Elman, viool. Hilversum II (415 M.\ KRO 700: nieuws: 7.15 Rale da Costa. plano. 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45 muziek van Handel- 8 00: nieuws. 8 15: opgewekte muziek: 9.00: lichtbaken: 9.30 waterstanden 9 35: werken van Strauss en Von Suppé; 10.00 voor de kleuters; 10 15: Hongaarse en Russische muziek; 10 40: berfstgedichten 10.50- operettes van Strauss; 11.30: als de ziele luistert. 11.40: sopraan en tenor: 12 00- Angelus; 12 03; llebte pianomuziek 12.30" weeroverzicht; 12.33: Vaudeville-orkest; 12.55: zonnewij zer- 13 00' nieuws: 13 15- over boeken: 13.20: Vaudeville-orkest; 13.40: vram.mu- zlek 13 50- de Balkankwestie: 14.00- Ned. Kamerkwartet; 14.30: voor de vrouw: 15 00- vroiiiv programma: 16.00: zieken bezoek 16.30- zlekenlof: 17 00: na school- tlid; 17 15- Elok wat wils- 18 00: gram- muziek: 18.20- soortnraatje 18.30: Svl- vester Tr!.o; 19 O0: nieuws; 19.15: Knth. nieuws 19.20: Frans* melodieën: 19 45: anatomische les- 20 00: nieuws; 20.05 sc- tuailteiten: 20 12: de gewone man 29 20 Mendelssohn-herdenkingsconcert: 22 10; de Vap Roovens- 22 15: avondgebed en 11- tmv'scb kalender 22.30 nieuws: 22.45: Cr. D CunnlDfham orgel: 23 00; vlooi en harp; 23.3524.00: gram.muzlek. r~ Hoge ouderdom en een kernge zond leven: wie zou dat niet be geren?. De Yogi's uit Bombay helpen U een eind op weg. Wat U doen moet? Ziehier enkele pietluttige oefe ningen voor lichaam en ziel: 1. Zitten op Uw voeten, tong uitsteken, oogballen oprollen. Dat is de goede stand voor byv. de „Svastikasna", bestaande uit heel gewoon ademhalen, maar met één long tegelijk. Bent U na enige tyd nog in le ven, dan komt: 2. De wat moeiiyker „Sanisana". .Gewoon zitten met gekruiste be nen en Uw voetzolen naar boven, handen op de knieën en met duim en wysvlnger (tegen elkaar aan drukken) een lotusknop maken. Vervolgens met één long ademen en intussen Uw buikspieren één voor één intrekken. Houd dit 2 uur vol op de maat van een Indisch melodietje, dan bent U ryp voor: 3. De „Uddlyama". Zelfde recept als zoéven, maar Uw buik zover intrekken, tot aan de voorzijde van Uw lichaam Uw ruggegraat te zien komt. Nu 't allermoeilijkste: 4. De „Shrlshna". t.w. op hoofd en ellebogen staan en dan precies 't zelfde doen als daarnet. Naar believen ook op kin en borst staan, zonder gebruik van handen. Lukt dat allemaal, dan komt naast een krachtig lichaam en een lang leven, tengevolge van de enorme concentratie, ook de geesteiyke rijpheid voor de „vryheid der ziel". Gelukkige Yogl>: naast hen is de Westerling een zielige en ziel loze stumper: Hy zit haast nooit, maar jakkert, heeft nauweiyks tijd om te ade men laat staan met één long! en voelt zich beklemd in het nauwsluitend keursiyf der orde ning. Ook ónze ziel snakt naar vry heid! Maar ondanks &1 onze sportbe oefening zyn we voor zulke kunst stukjes te gedegenereerd Ondergang van 't Avondland? FANTASIO. Geroofd diamant uit Arnhem terug Uit de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland is voor ongeveer 6000 karaats aan diamant ter waarde van ongeveer 2 millioen gulden naar ons land teruggebracht. Hiermede is vrywel alle, destyds uit Arnhem geroofde dia mant, teruggekeerd. De raad van economische adviseurs heeft president Truman gemeld, dat de V.S. zonder bezwaar het plan-Marshall kunnen financieren en dat het aan het zakenleven in Amerika ten goede zal komen De raad heeft een diepgaande studie gemaakt van de gevolgen van het plan voor de binnenlandse economie en een 112 bladzijden tellend rapport daar over opgesteld Bij de bekendmaking van het rapport verklaarde Truman, dat de financiële draagkracht van het land groot genoeg ls om het plan tot economische hulp aan Europa ten uitvoer te leggen. Zonder speciale aanbevelingen te doen schijnt de raad van adviseurs geneigd tc zyn het standpunt in te nemen, dat een aanzienlijk deel van de Amerikaanse hulp een schenking moet zün. In het rapport wordt n 1. gezegd, dat de steun „tot op zekere hoogte moet worden verleend ln de vorm van lenin gen, die slechts kunnen wörden afgelost wanneer de exporthandel van de be trokken landen is hersteld". Dit zal de Amerikaanse industrie aan grotere concurrentie blootstellen doch dat risico moet genomen worden, aldus het rapport. „Door schenkingen ter leniging van de eerste nood zullen de landen eerder in aanmerking komen voor leningen van de internationale bank en particuliere instellingen en sneller bijdragen tot het herstel van een evenwichtige wereld handel. Zonder een program voor steun aan het buitenland, aldus het rapport, zal de vermindering van de Amerikaanse ex port lelden tot een industriële verlam ming in enkele landen, die ernstige ge volgen zouden hebben zowel voor de Amerikaanse economie als voor de sta biliteit in de wereld. De raad is van mening, dat de eco nomische capaciteit van Amerika vol doende is om de komende jaren West- Europa bij het herstel te helpen tot een bedrag als aangegeven in het rap port van de economische conferentie van zestien landen te Parijs. De raad is zich er echter van bewust, dat de landen, wanneer zy pogen in hun be hoeften aan voedsel, staal en enkele andere goederen te voorzien, in Ame rika op bepaalde gebieden schaarste zullen veroorzaken. Ten slotte zegt het rapport, dat de toestand op het gebied van voedsel zeer ernstig is. Ter bestryding van de schaarste beveelt het aan dat in de VB. maatregelen worden genomen als ex- portcontróle, een stelsel van toewyzin gen voor binnenlands gebruik en het aan banden leggen van speculatie en voorraadvorming. Voorts moeten maat regelen worden genomen om inflatie te voorkomen. De Amerikaanse minister van handel, Harriman, heeft president Truman aan bevolen om de contróle op de export uit te breiden ten einde de nationale volks huishouding te beschermen en de Ame rikaanse buitenlandse politiek te steu nen. „Contróle op de uitvoer", aldus Harriman. „stelt ons in staat die nodige goederen naar landen uit te voeren, waar deze het meest effectief kunnen worden gebruikt voor het economische herstel der wereld. Het aannemen van het plan-Marshall zal de noodzakeiyk- heid van deze contróle doen toenemen". Rond Palestina ARABIEREN GEREED VOOR DE STRIJD. Dr. Melek. afgevaardigde van de Li banon in de VN. heeft heden verklaard, dat het Amerikaanse plan voor verde ling van Palestina voor de Arabieren volkomen onaanvaardbaar is. aldus meldt de ..New York Times". Abdoel Rahman Azzam pasja de se cretaris-generaal van de Arabische Li ga, heeft te Bagdad verklaard: ..Ik be vestig de berichten, dat de legers van de Libanon, Syrië en Egypte aan de Pa- lestynse grenzen zyn geconcentreerd. Het Frans-Jordaanse leger is binnen Palestina op zyn post". Azzam voegde aan zijn verklaring toe. dat de Arabische Liga geen opperbevel hebber had benoemd voor het concen treren van de troepen aan de grenzen van Palestina, doch een commissie van defensie. „De Arabieren hebben tot vechten besloten om Palestina te red den van iedere mogendheid, die het ver. delingsplan tot uitvoer wil brengen", al dus Azzam. Azzam pasja zeide verder dat koning Abdoellah van Trans-Jordanië zyn vol ledige steun heeft toegezegd aan de be sluiten „ter waarborging van Palestina's territoriale integriteit", welke op de conferentie te Beiroet zUn genomen. Reuter voegt aan dit bericht toe, dat het door Azzam genoemde „Trans-Jor daanse leger" vermoedgiyk de Trans- Jordaanse „grens-strijdkrachten" zyn, die zijn gerecruteerd uit de Palestynse en Traris-Jordaanse Arabieren en on der Britse officieren staan. Het hoofd kwartier van deze strydkrachten is on langs van Trans-Jordanië naar Rasj Pinna in Oost-Galhlea overgeplaatst. Hevige aardbeving in Peru Volgens te New York ontvangen ra dioberichten heeft zich in Peru een ernstige aardbeving voorgedaan, waar- by tot dusver ten minste 41 personen om het leven zyn gekomen, t-erwyi 100 werden gewond Velen, die onder neer stortend puin werden bedolven, zyn vermist. Bij de stad Satipo, waar de aardbe ving het hevigst was, veroorzaakte zij een aardverschuiving, die de loop van de rivier Satipo verstoorde. In de daar door ontstane vloedgolf zijn vele per sonen verdronken De laatste aardbeving in Peru ge schiedde een jaar geleden en kostte 400 personen het leven, terwyi een groot gebied geteisterd werd. De stad, die toen het meest van deze aardbeving te ïyden had, was Conchucos. „Een beschamende toneelvoorstelling" WANNEER ZULLEN ZIJ SPREKEN. De Advocaat-Fiscaal van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, nu-, P. N. Jansen noemde het een beschamende toneelvoorstelling, waarvan een herha ling in de toekomst moest worden voor komen. De verdediger was een andere mening toegedaan en de president, mr. B. d* Gaay Fortman bleef neutraal. Het geschiedde Zaterdag tydens een langdurige zitting, waarop de 27-j, Betje Tuerlings-Wery een vrouw van Joodse afkomst terecht stond onder beschuldi ging V-vrouw te zyn geweest van het Duitse „Devlsen Schutz Kommando". Als een der laatsten van een lange ry van getuigen a charge werd de 48-j- Kriminal Obersekretar Kurt Döring door een parketwacht binnengeleid. Zijn gelaat vertoonde een bleke kleur, hy was gestoken in zyn oude, hier en daar op gelapte Duitse uniform van de Sicher- heit-spolizei en liep op klompen. Staan de voor het getulgenhekje beantwoord de hy de routine-vragen van de pre sident betreffende zyn naam, beroep, leeftyd, enz. Op het verzoek de eed af te leggen ging Döring echter niet in. „Ich verweigere jeae Aussagezeide hy. Jiy zegt. dat hy geen verklaring wil afleggen", vertaalde de tolk, mr. Catz. Zonder commentaar las de president daarop de in het dossier aanwezige ver klaring voor, die Döring tijdens het vooronderzoek tegenover de P.O.D. heeft afgelegd. .Ik stel geen prys op het horen van deze getuige", vervolgde hy. Maar de verdediger wel- „Als u er kans toe ziet, gaat uw gang", antwoordde de president. Opnieuw bracht Döring echter in het midden: .Ich verweigere jede Aussage". Adv.-Fiscaal: ,.U doet uw eigen zaak geen goed met dit optreden". Döring: „Ik heb u nu al zo dikwyls miln beweegredenen daarvoor uiteen ge zet maar het helpt niets", en met ver heffing van stem ging hy voort: „Ik zit nu al 2 jaar onschuldig gevangen en ik weet niet eens waarvoor. Ik word be handeld als een misdadiger. Ik leg geen verklaringen meer af". Pres.: „Nu, laat de getuige maar ver trekken". En klossend op zyn klompen, werd Döring naar de cel geleld. Onmiddeliyk daarop verscheen de lange figuur van Kriminalrat Willy La- ges. de vroegere chef van de SD in Am sterdam, in de deur. Hy heeft zyn snor laten groeien, verschynt eveneens in zyn eigen uniform en loopt in glim mende ry laarzen. Döring had reeds vroeger enkele malen geprotesteerd te gen het afleggen van verklaringen, La- ges nog nimmer Maar ditmaal heeft ook de chef zich bij de houding van zyn personeel aangesloten. „Me dunkt, we kunnen afzien van het horen van deze getuige", zegt de presi dent. Verdediger tot Lages: „Wanneer wilt u dan wel weer spreken?" Lages: „In Nederlandse zaken leg ik nooit meer een verklaring af". Nadat Lages was weggevoerd ontspon zich tussen president, advocaat-fiscaal en verdediger een discussie, waarvan het resultaat was. dat men vóór 6 De cember a.s, fop welke datum het pro ces tegen verdachte Betje Wery zal wor den voortgezet) de beide Kriminal-be- ambten in de gevangenis zal laten pol sen over hun houding en hen eerst zal laten oproepen als getuigen, wanneer aangenomen mag worden, dat zij zullen spreken. HWGSE GERECHTSHOF. In hoger beroep Terzake heling was de arbeider P. C. T te Alkemade door de politierechter veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf, van welk vonnis hij ln hoger beroep kwam bil het Haagöe Ge rechtshof. Het Hof heeft verdachte thans veroor deeld tot zes weken gevangenisstraf. H. K. te Lelmulden zat om rijwielban den verlegen en had toen van een kennis banden gekocht. Dat die van diefstal af komstig waren, wist hij niet doch wegens heling werd K. door de politierechter ver oordeeld, van welk vonnis hij ln hoger be roep kwam. Het Hof heeft arrest gewezen en verdachte veroordeeld tot f. 400 boete of 2 maanden hechtenis. HAAGSE POLITIERECHTER. Het familiefeest Voor het familie feest had de tuinder D. de M. te Rijnsburg clandestien geslacht, maar de Officier ge loofde niet zo erg aan het feest, omdat daarvoor te veel was geslacht, want het betrof twee schapen. Verdachte betoogde echter dat het meer lammeren waren De Officier eiste vyf maanden gevangenis straf, waartoe de rechter veroordeelde. Nieuw proces tegen leidende nazi's De Amerikaanse openbare aanklager te Neurenberg, generaal Taylor, heeft heden de acte van beschuldiging tegen 19 leidende nationaal-socialistische di plomaten en economen by de griffie van het Neurenbergse militaire ge rechtshof Ingediend. De beschuldigden zijn: Von Welzsaecker. vroeger gezant bij het Vaticaan. Lammers, vroeger rijksminister en hoofd van de rljks- kanselary, Meissner. vroeger hoofd van de presidentiële kanselary. Dietrich, vroeger rijksperschef, Puhl, vroeger vi ce-president van de ryksbank, Rasche van de Dresdener Bank, Koerner, die belast was met het toezicht op het vier jarenplan der Nazi's, Plelger, de vroe gere president var} de „Hermann Goe- rlng Werke". dr. Woermann, vroeger hoofd van het departement van Buiten landss Zaken en gezant te Nanking, dr. Ritter, vroeger gezant in Brazilië, von Erdmanssdorff, vroeger gezant InHon- garye. dr. Veesenmayer, vroeger gevol machtigd minister in Hongarije, dr. Stuckardt, vroeger staatssecretaris by departement van Binnenlandse Zaken, Darre, vroeget minister van landbouw- en voedselvoorziening, generaal der SS Berger, vroeger hoofd van het centraal bureau der SS en verbindingsofficier tussen Hlmmler en de minister voor de bezette gebieden in het Oosten, graaf Schwerin von Krosigk, vroeger minis ter van financiën, baron dr Steen gracht von Moyland, vroeger secre taris van het departement van Buiten landse Zaken. Keppler, vroeger staats secretaris en Hitler's economisch advi seur. en Bohle, vroeger hoofd van de buitenlandse organisaties der Nazi- party. Zy worden beschuldigd van misdaden tegen Duitsers en niet-Duitsers. Suriname's vertegenwoordiging ter Rondetafel-conferentie De staten van Suriname hebben 8 Surinaamse gedelegeerden voor de Rondetafel-conferentie aangewezen, die door de Kroon moeten worden be noemd. De gekozenen zyn G. van der Schroef van de Nationale Party, J. de Miranda van de Progressieve party. A. Karamat Ali van de Moslem party en Salikin Hardjo van de Indonesische party (Pergerakan Bangsla Indonesia). De Staten zelf hebben dr. J. A. C. Buls kool. dr R. H. Pos, F. H. R. Lim Apo en Kaulesar gekozen. De laatste is presi dent van de Hindoe-party. Linggadjati-principes zullen verwezenlijkt worden. VERKLARING VAN DR. VAN ROYEN. De Nederlandse gedelegeerde bij de Veiligheidsraad en ambassadeur in Canada, dr. J. H. van Royen, heeft aan U.P. medegedeeld dat Nederland zich in de eerste plaats ten doel stelt zelfregering te bereiken voor al zijn „koloniën' in Oost- zowel als in West- Indië. Het bewys van dit streven is te vinden in de overeenkomst van Ling- gadjati, aldus dr. Van Royen. Dr. Van Royen verklaarde, dat de Nederlandse regering het vaste voor- - nemen heeft de principes van Ling- gadjati te verwezenlijken, of deze overeenkomst op zichzelf nu nog gel dig is of niet. Betreffende West-Indië zeide dr.Van Royen, dat de Rondetafelconferentie waarschiinlijk begin volgend jaar zal worden gehouden. MR. VAN KLEFFENS ZAL ANN ARBOR BEZOEKEN. Mr. Van Kleffens zal binnenkort een bezoek brengen aan Ann Arbor (Mi chigan Hy zal een toespraak houden in de Mlchigan-universiteit, in het ka der van een serie culturele gebeurtenis sen ter gelegenheid van de herdenking van de vestiging der Nederlanders, een eeuw geleden. DE AMERIKAANSE BASIS OP GROENLAND. Naar de correspondent van de „Sun day Times" te Lake Succes meldt, zul len de Amerikanen zich van Groenland terug trekken en de geweldige lucht basis aldaar aan Denemarken afstaan. Dit is, aldus de correspondent, het re sultaat van de vertrouwelijke bespre kingen tussen de Deense minister van buitenlandse zaken, Rasmussen, en Marshall. Met de evacuatie der Ame rikaanse troepen zou reeds een aan vang zijn gemaakt. Het enige onopge loste probleem zou nog zyn. de moei- ïykheid om de grote radar- en weer stations aan de Denen over te dragen, niet alleen omdat de instandhouding daarvan boven de draagkracht van De nemarken zou gaan, doch ook omdat de Denen niet voldoende geschoold perso neel voor deze installaties hebben Marshall zou nameiyk niet tot ont manteling willen besluiten, noch de stations verloren willen laten gaan. Volgens de correspondent slaan de No ren deze onderhandelingen nauwkeu rig gade. „daar zy menen, dat de. po gingen van de Sovjet-Unie om bases 03 Spitsbergen te verkrygen. nauw samen hangen met de houding van de V. S. ten opzichte van Groenland. Derhalve is het resultaat der Deens-Amerikaanse onderhandelingen een aanzieniyke ge ruststelling voor hen geweest". „Cumulus" wordt tweede „weerschip" MET Wijziging in het systeem De minister van O., K. en W. zal een wijziging in het systeem van de salariëring der leraren by het V.H. en M.O. bevorderen, ten einde de ge gronde bezwaren tegen een uurbezol diging weg te nemen. Door een ver hoging van de aanvangswedde zal de juiste verhouding tot de bezoldiging der onderwijzers worden hersteld. Zo antwoordt, minister Gielen op de vragen van het Tweede-Kamerlid Dee ring over de ernstige toestand by het VH. en M.O. Volgens de minister be staat er in zoverre een ernstige toe stand. dat het-aantal onbevoegde do centen en onvervulbare vacatures niet onaanzienlijk groter is dan voor een ge zonde toestand van dit onderwijs ge wenst zou zyn. Naar de mening van de minister is een onvoldoende salariëring niet* de hoofdoorzaak van deze situatie. Een aantrekkelyke" salariëring zou daarom de ambitie voor het leraarsbe roep niet voldoende vergroten. De minister acht de toeloop van leerlingen naar liet V.H. en M.O. gro ter dan wenseiyk is. Dit biykt onder meer uit de statistische gegevens, die aantonen, dat een te laag percentage der leerlingen het eindexamen be reikt. De minister overweegt ook om deze reden de instelling van een commissie van deskundigen, die de middelen zal trachten te vinden enerzyds om aan deze ongezonde toestand een einde te maken, anderzyds om de werkeiyk be gaafden .ongeacht hun ^ociale omstan digheden. op de juiste school te bren gen. De minister verwacht de resultaten der salaris-commissie binnen zeer kor te tijd en is bereid alle wensen der lerarenorganisaties, voor zover deze voor haar specifiek zijn, in te willigen. Voorts acht de minister het recht vaardig. dat de z g. volledige betrekking hersteld wordt. Hetzelfde geldt voor het terugbrengen van het maximum aantal lesuren tot 26 behoudens een eventuele vermeerdering tot 29 De minister is niet bereid dc maxi- mumwedde te verhogen, daar dan een onredeiyke verhouding zou ontstaan tot de soortgeiyke intellectuele beroe pen enerzyds en de onderwijzers an derzyds. DEFINITIEVE UITSLAG FRANSE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Volgens de thans door het Franse ministerie van binnenlandse zaken ge publiceerde uitslag van de gehouden ge meenteraadsverkiezingen hebben de centrum-, rechtse en Gaullistische par tyen 45,1 procent verworven en het aantal gemeenteraadszetels, socialisten* en onafhankelyke socialisten 18,7 pro cent, radicalen 20,5 procent, MRP 8,8 procent, communisten en aanverwante groepen 6,9 procent. AMERIKAANSE CORRESPONDENT UIT JOEGO-SLAVIË GEWEZEN. Arthur Meyer Brandei, correspondent van de New York-Times te Belgrado, en zijn vrouw Mary Lester, vertegenwoor digster van United Press, hebben van het Joego-Slavische ministerie van bin nenlandse zaken order ontvangen bin nen vier-en-twintig uur (welke fermyn later met nog vier-en-twintig uur werd verlengd) het land te verlaten, wegens .lasteriyk en onwaar geschryf". Bran dei vertoeft sedert Juli 1946 in Joego slavië als correspondent. In de Joego slavische pers is hem reeds meerma len „lompheid" verweten by gelegen heid van persconferenties en tenden tieus verslaggeven in het byzonder van het proces tegen dr. Yovanovitsj, de Servische boerenleider, die van spion- nage beschuldigd werd. Tegen zijn vrouw is geen dergeiyke critiek inge bracht. Men neemt aan dat haar ult- wyzing slechts toevallig verband houdt met de zyne De V. St. hebben een protest doen uitbrengen. Geloofsstrijd in Spanje die PROT. KERK VERNIELD. Ongeveer honderd jongelieden, naar men gelooft behoren tot de tra ditionalistisclie (uiterst rechts Katho lieke) organisatie, zyn Vrijdag te Ma drid een Britse Protestantse kapel, die twee weken geleden geopend is, binnen gedrongen en hebben het gehele inte rieur vernield en alle ruiten ingeslagen. Op de muur schreven zy met rode verf: „Lang leve de Heilige Maagd". In ach tergelaten pamfletten werd een herder lijk schrijven van kardinaal Pedro Se- curas aangehaald, waarin deze het re giem van Franco aanvalt, omdat het de opening van Protestantse kerken toestaat. De pamfletten eisen het ver bod van alle Protestantse kerken en propaganda. GRIEKENLAND EN BULGARIJE. Een woordvoerder van het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd, dat Griekenland een Bulgaars verzoek tot benoeming van een Bulgaarse verbindingsfunctionaris te Athene heeft verworpen. Grieken land heeft zyn verbindingsofficier by de geallieerde bestuurscommissie voor Bulgarye. die zich nog te Sofi: bevindt MAN NAAR POST „GOLF VAN BISCAJE. Zaterdagmiddag is, komende van New Orleans, de Nieuwe Waterweg binnengelopen het Amerikaanse ma rinefregat „Cumulus", dat door de Nederlandse regering is aangekocht om evenals de „Cirrus" tot weerschip te worden verbouwd en in het kader van de Internationale Weerschepen- organisatie een van de 13 weerposten Op de Atlantische Oceaan, m.n. de post aan de ingang van de Golf van Blscaje, te gaan bezetten. De exploitatie zal in handen komen van Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart Maatschappy, in samen werking met de Ryksluchtvaartdifnst en het K.N.M.I. te De Bilt. Men verwacht, dat het schip in drie maanden te Rotterdam geheel ver bouwd zal zijn en voorzien van een uit gebreide radio-installatie en de beno digde weerkundige instrumenten. De bemanning zal uit byna 60 koppen be staan, o.w. acht radiotelegrafisten van de afdeling luchtverkeersbeveiliging en vyf weerkundigen. Ned. Instituut voor werkzaamheden in het buitenland Opgericht- is de Stichting Nederlands Instituut voor werkzaamheden in het buitenland (telegram-adres „Plan-ex port" 's-Gravenhage). De oprichters ko men uit universitaire-, handels-, land bouw- en industriële kringen, terwyl o.a. het Afrika Instituut, het Nederl. Overzee Instituut, het Ned. Zuid-Ame rikaans Instituut en het Centraal In stituut ter bevordering van de buiten landse handel er in zyn vertegenwoor digd. Het nieuw gevormde instituut stelt zich ten doel: het bevorderen van de werkzaamheid van Nederlands intel lect in het buitenland, daarbij als doel in het oog houdend het, Nederlands economisch- en cultureel belang. Het wil o.m. voor de industrie, in het byzonder voor de middelgrote industrie, trachten de mcgelykheden te realiseren die voor het Nederlands intellect en de Nederlandse industrie bestaan in verband met de uitvoering van grote werken in het buitenland. Het voor lopig bestuur bestaat- uit: Prof. dr. ir. C. H. Edelman (voorzitter). W. Beuker, mr. G. M. Greup, dr. W. F. Lichtenauer en M. Wallis de Vries (secretaris). Het secretariaat is gevestigd: Jan van Nas- saustraat 36, 's-Gravennage. Eind Juni bijna 7 milliard gulden in ons land WAARVAN RUIM 2 MILLIARD GEBLOKKEERD. Volgens door de Nederlandse Bank verstrekte gegevens bedroeg de totale geldhoeveelheid in ons land per eind Juni j.l. 6 950 millioen gld., tegen eind Maart 6.713 millioen en eind December 1946 6.579 millioen gld. Hiervan was de totale hoeveelheid chartaal geld (bank biljetten, muntbiljetten en muntcircu- latie) per eind Juni groot 2.946 milli oen en de totale hoeveelheid giraal geld (crediteuren en de posito's der handels banken, lopende rekeningen der locale boerenleenbanken alsmede saldi van de postcheque en girodienst en van het girokantoor der gemeente Amsterdam) groot 4.004 millioen gld. Het totale ge blokkeerde tegoed per eind Juni J.l. be droeg 2 054 millioen gld. NIEUWE TAXITARIEVEN IN WERKING. Zaterdag zyn de aangekondigde ver laagde taxitarieven in werking getreden, In Amsterdam, Den Haag en Rotter dam wordt de kilometerprys van 30 tot 25 cent verlaagd. De eerste aanslag, waarvoor 1 km. moet worden gereden, bedraagt in Amsertdam 70 cent, in Den Haag en Rotterdam 75 cent. Slechts in Den Haag biyft het zg. „vrij voorrij den" behouden, d.w.z dat de taximeter eerst mag worden ingeschakeld, wan- nere de passagiers zyn Ingestapt.'In de overige gemeenten met stationnerende taxi's is het tarief verlaagd van 40 cent per belast km. tot 35 cent. Waar geen taxi's stationneren wordt 25 cent per km. van garage tot garage berekend. By interlocale ritten moet voor de eer ste aanslag van 75 cent nu ook 1 km. woiden gereden. Het wachttarief is 10 cent, per 2V£ minuut. In het tarief mag geen fooi gevraagd worden. Het geven van fooien is toegestaan, waarbij 10% met een maximum van f.5,per et maal gebruikelijk is. GEEN SCHOORSTEENVEGERS MAAR INBREKERS! De Hilversumse recherche slaagde er in een viertal Hilversummers te arreste ren, die de laatste weken in een aantal villa's in het Gooi heeft ingebroken. De buit bestond uit een grote party tex- tielgoederen. radiotoestellen en gouden en zilveren sieraden. De inbrekers belden aan en gaven zich. indien zy gehoor kregen uit voor schoorsteenvegers Indien er niemand thuis was, namen zij hun kans waar. zy werkten uitsluitend overdag, ook enige helers werden gegrepen. APPELSAP WORDT GOEDKOPER. Met ingang van heden mag appelsap (appelmost) tegen ten hoogste de vol gende prijzen aan consumenten worden verkocht: per fles van 1000 cc: f0.96, per fles van 750 cc: f.0.75. per fles van 700 cc: f. 0.71 p. fles van 375 cc: f. 0.40 p. fles van 330 cc: f. 0.36. p. fles van 300 cc: f. 0 33. p. fles v. 280 cc: f. 0.31, p. fles van 250 cc: f. 0.30, per fles van 230 cc: f.0 27 per fles van 190 cc: f. 11.25 en per fles van 170 cc: f.0.23. De prijzen liggen 9 2 cent per fles, al naar gelang de inhoudsmaat, lager dan de tot nu toe geldende. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN, 1 Nov. Besommingen: 4 stoomtrawlers tezamen f. 38.380. IJM 95 f.7560; SCH 140 f 6590 KW 168 f.4980; KW 97 f. 1570; KW 175 f. 4270; KW 19 f. 4140 KW 108 f. 650; KW 9 f. 3040. KW 4 f.9430; KW 39 f.2920; KW 18 f.2020; KW 86 f. 1690; KW 124 f. 1100. Harlngaanvoer KW 129 met 578 kantjes; KW 110 met 561 kantjes; KW 167 met 770 kantjes; KW 86 met 561 kantjes en 140 kisten; KW 73 met 689 kantjes, KW 9 met 666 kantjes en 260 kisten; KW 97 met 587 kantjes en 160 kisten; KW 25 met 715 kantjes) KW 39 met 547 kantjes en 450 kisten; KW 175 met 508 kantjes en 400 kisten; KW 19 met. 523 kantjes en 300 kisten; KW 18 met 51 kantjes en 180 kisten. SCHEVENINGEN. 1 Nov. Besommingen- SCH 249 f. 2200; SCH 262 f. 11.000; SCH 9 f. 10.000; SCH 84 f. 1750; SCH 107 f.3900- SCH 45 f.7100; SCH 250 f.1100; SCH 32 f.9800; SCH 63 f.3300; SCH 229 f.3660; SCH 19 f3500: SCH 305 f9000; SCH 68 f. 120, SCH 67 f 120; SCH 71 f. 85; GO 25 (210. VLAARDINGEN, 3 Nov. Binnen van de teruggeroepen De Griekse belangen in haringvisserij: de VL 97 met 50 last; VL Bulgarye zulien- door een bevriende met 46 last- 84 met 41 last: VL natie worden behartigd, totdat norma- I ?.eL36 Prijzen le diplomatieke betrekkingen tussen I hKlM <£3oioF^'ijü?'hSïf beide landen worden gevestigd. 1 haring f. 28.70.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2