STADSNIEUWS Inaugurele oratie van prof. dir. J. H. A. Logenaann Laatste Berichten Congres ex-politieke gevangenen LEIDEN ONTVANGT DE WISSELVLAG. Op de slotbijeenkomst van het con gres van de Ned, Ver. van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd voerde als eerste spreker het woord de heer W. Ch. J, M. van Lanschot, die een overzicht gaf van de internationale banden tussen de ex-politieke gevan genen. Spr. wees er op, dat de Internationale Federatie van ex-politieke gevangenen geen enkel partijpolitiek doel nastreeft, doch een beroep wil doen op allen om elkaar te leren verstaan en waarderen. Mevr.' B. van den MuijzenbergWillem- se tertelde over het leven van de wou wen als politieke gevangenen. Op veler voorstel zal voortaan ieder jaar op de dag van de fusillering van Hannïe Schaft een landelijke vrouwen dag worden gehouden, waarop de vrou wen van haar onwrikbare wil om de vrede te beschermen zullen getuigen. De heer A. Treurniet sprak over de sociale positie van ex-politieke gevan genen, waarby hij aandrong op een be- v vredïgende regeling ten behoeve van de nagelaten betrekkingen. De heer N. Mourer sprak over de verantwoorde en doelmatige propaganda van de ideeën der vereniging, waarna mr. G C. L. Aalders het doel van de vereniging na der omschreef. De voorzitter mr. B.W. Stomps sloot met een dankwoord en bood de wisselvlag voor de beste afde lingsprestatie van het jaar aan Beiden aan. Op zijn voorstel werd Leiden weder om aangewezen als plaats voor het vol gende jaarcongres. Met een kort woord dankte de voor zitter van de Leidse afdeling, de heer H. van Weizen, voor. deze eer aan Lei den bewezen, waarna het- congres met het zingen van het Wilhelmus werd ge sloten. In de loop van de dag heeft het con gres besloten bij de regering aan te dringen op een snelle en waardige te rugvoering van de stoffelijke overschot ten der verzetsslachtoffers uit Duits land; de bestraffing zonder onderscheid des persoons van de schuldigen voor de onvoldoende verstrekking van Rode Kruispakketten aan de politieke gevan genen in de Duitse kampen; het volle dig en onpartijdig uitvoeren van de zuivering en het onderzoek naar het Londense regeringsbeleid uit te strek ken tot de verwaarlozing van de zorg voor de politieke gevangenen. Voorts werd een algemene oproep gericht tot verdieping van de democratische ge dachte en tot algehele binding der voormalige illegaliteit. Op het gehele Nederlandse volk werd- een beroep ge daan zich naar vermogen beschikbaar te stellen voor de politieke en sociale heropvoeding van de politieke delin quenten. Herdenking Kerkhervorming DS. D. J. VOSSÉRS WAARSCHUWT VOOR DE MACHT EN LEER DER R.K. KERK. Het feit der kerkhervorming, dat tel ken jare wederom oproept tot nieuwe hervorming en tot een heroriëntatie op het woord van God, is gisteravond in de Pieterskerk herdacht in een sa menkomst, waarin ds. D. J. Vossers, Ned. Herv. predikanttedezer stede-, het woord heeft gevoerd. Als overdenkings woord voor deze ure- had ds. Vossers gekozen Efeze 6 10 „Voorts, mijne broe ders, wordt krachtig in den Heer en in de sterkte Zijner macht". Spr., die allereerst herinnerde aan het aanplakken van de 95 stellingen door Luther op 31 October 1517 aan de slotkapel te Wittenberg, wees er ver volgens op, dat het van grote betekenis is dat deze dag door het protestantis me in hoge ere wordt gehouden. Hier na zette spr. uiteen, dat de protestan ten zich niet moeten laten verontrusten door de groei der R.K. Kerk, dat in ge- nendele een gevolg is van de overgang van protestanten naar het R.Katholi- cisme. Veeleer houdt dit verband met het hoge geboortecijfer in deze kringen en de wereldse strategie, welke de R.K. kerk volgt. Dat de R.K. kerk zich van deze groei maar al te goed bewust is, bewijst wel het onlangs te Maastricht gehouden Mariacongres, dat spr. ver oordeelde om de daar teil toon gesprei de afgoderij en de speculatie op de domme volksvroomheid. Als de R.K. kerk in werkelijkheid zo is. zoals zii zich in Maastricht openbaarde, dan ziet spr. helaas geen enkele gemeenschap met haar meer mogelijk. Vervolgens wees spr. er op, dat de protestanten tegenover de leer der R.K. kerk kunnen stellen de door de refor matie ontdekte aankondiging der Hei lige Schrift, het „Sola Fide" en het „Sola Gratia": alleen door het geloof en de genade. De vrede met. God moet ons altild nog meer waard zijn dan al le sdËatten der wereld. Deze vrede nu. aldus spr., kent de R.K. kerk niet, want in het concilie vanTrente heeft zij uit gesproken: „Vervloekt is een iegelilk. die hier zeker Is van zijn zaligheid" Nadat ds. Vossers had aangetoond, dat het het beslissende mompnt, in Lu thers leven was toen de riikdom van Gods woord voor hem openviel, waar door in feite de kerkhervorming reeds in de kloostercel te Wittenberg is be gonnen. merkte hii op. dat wie eenmaal het kindschap Gods en de rechtvaardi ging doör - het - geloof heeft leren ver staan, nooit mee'- kan terugvallen te de slavernij der kerk Zoals Luther in zijn striid maar één wanen had- het woord van God. zo staan ook heden ten dage de protestanten in deze wapenrusting in hun strijd tegen Rome. Ds. Vossers besloot, zijn rede met te wijzen op het eens door Christus gege ven commando: ..Gij zult Mijne getui gen zijn tot aan het einde der aarde". Met het zingen van het Lutherlied werd deze dienst besloten. Gelijktijdig vond ook in de Lutherse kerk een herdenkingsdienst, plaats, waarin mei ds. E. B. A. Poortman en ds. J H. Smit Duyzentkunst het woord hebban gevoerd. ONTPLOFFINGEN IN IIET ROCK EFELLERIN STITUUT TE NEW YORK. Kort voor middernacht werd in het 70 verdiepingen hoge gebouw van het Rockefellerinstituut te -New York waax de grootste studio's van de Amerikaan se en ed nationale omroepmaatschappij gevestigd zijn, een serie ontploffingen gehoord Volgens de hoofdbewaker van het gebouw zouden deze ontploffingen veroorzaakt zijn door opeenhoping van ole in de afdeling voor het smeren van de grote transformatoren, op de derde verdieping gelegen Kleinere explosies ziiu gevolgd. Hp* werk van de brandweerlieden wov*34 ■'oor de dikke rook die uit deze -ï^gen verdieping opstijgt, be moeilijkt. Over de wegen der rechtswetenschap Prof. dr. J. H. A. Logemann. Gistermiddag aanvaarddeoud-mi nister prof. dr. J. H. A Logemann het ambt van gewoon hoogleraar in het staats- en administratief recht van Nederlands Indië, Suriname en Cura sao aan de Rijksuniversiteit te Lei den met het uitspreken van een inau gurele oratie, getiteld „Wegen dér rechtswetenschap" in het groot Audi torium dei- Leidse academie. Onder het talrijke gehoor bevonden zich, behalve de rector magnificus en talrijke leden van de academische senaat, tevens mi nister Lieftinck, minister Jonkman, prof. Aalberse, en een25-tal leden van de Tweede Kamer, waarin prof. Logemann tot voor kort zitting had. Prof. Logemann ving zijn oratie aan met te memoreren aan het pleidooi van Van Vollenhove in 1901 voor een exacte rechtsbeoefening, waarin hij indertijid drie wegen onderscheidde, n.l. de systematische, de historische en de vergelijkende rechtsstudie, onder scheidenlijk belast met het naspeuren van gesteldheid, verloop en regelmaat van het recht, Nu sindsdien ongeveer een halve eeuw is verstreken, „achtte- prof. Logemann een nieuw onderzoek naar het wezen der rechtswetenschap gerechtvaardigd. In zijn 'beschouwing over dit. probleem constateerde spre ker dat geen enkele samenlaring ooit geheel naar een vaste orde verloopt, noch ooit geheel voltooid is, waardoor het proces van het vinden van het geldende recht niet een zaak van con stateren alleen is, doch ook van uit verkiezen, van partij kiezen-. Als slot som van zijn betoog, merkte prof. Lo gemann op, dat wij niet kunnen spre ken van één rechtswetenschap, zelfs niet van één en dezelfde rechtsstof, die van drieërlei wijze kan worden aan gevat. Er bestaat, een verscheidenheid van reentswetensehappen en elk hun ner heeft een eigen object en eigen methode. Wat hen verbindt is slechts hun betrokkenheid op dezelfde ver schijnselen. In de gebruikelijke toespraken aan het slot van deze oratie achtte spr. zijn werking in de volksvertegenwoor diging niet. alleen een kostelijke erva ring te zijn geweest doch tevens een verrijking door het contact als mens met haar leden. Tot zijn collega's in Indonesië zei de spr. te haken naar het. ogenblik, waarop in een vrij en vreed zaam Indonesië, Indonesiërs en Neder landers elkaar opnieuw zullen vinden in de gemeenschap der wetenschap, en waarop banden-van de hartelijkste .sa menwerking tussen de wederzijdse uni versiteiten zullen kunnen worden ge- Spannen. De wetenschappelijke vorming aan de universiteit zal moeten voorbereiden op de zeer ongewone en verantwoor delijke betekenis die op de studerende jeugd rust in een tijd als deze waarin fundamentele waarderingen verschuiven en oude vertrouwde instituten op hun grondvesten wankelen. In deze wereld zijn onze zekerheden verzwakt en kwaad en haat schijnen te zijn vermenigvul digd. Voor hen, die geroepen zijn te arbei den iri de landen overzee in deze tijd, waarin de zich immer herhalende droom "van een nieuwe wereld na een grote cri- HET GROENE KRUIS. Najaarsvergadering der afdeling Leiden. Onder voorzitterschap van de heer J. C. Meyboom had in het gebouw Pieters- kerkgTacht 9 de najaarsvergadering van het Groene Kruis plaats. De heer jhr. C. C,-Röell werd herbenoemd tot bestuurs lid. terwijl in de plaats van de heer H. A. Schouten, die wegens vertrek be dankte, tot lid Van het bestuur gekozen werd de heer C. G. J. van Alphen arts. De beschrijvingsbrief van de vergade ring der provinciale vereniging op 28 November te Rotterdam te houden, werd besproken. Als afgevaardigde werd de secretaris aangewezen. Het belangrijke punt van een aanvul-' lende collectieve pensioenverzekering van wijkverpleegsters van Groene Kruis verenigingen zal dan behandeld wórden. Er zijn plannen om deze aanvullende verzekering voor het gehele land in eigen beheer te nemen. Namens de magazijncommissie werd medegedeeld, dat de ruil van localen in het. gebouw Pieterskerkgracht een grote verbetering voor het bewaren der ver- plegingsartikelen blijkt te zijn. Nu het mogelijk is verschillende verplegingsar- tikelen aan te schaffen, is de magazijn- voorraad uitgebreid. Aan aanvragen kon dan ook veelal worden voldaan. De ma gazijncommissie vestigd er de aandacht op. dat de leden vaak verzuimen de ar tikelen, nadat ze voor gebruik niet meer nodig zijn, aan het magazijn terug te bezorgen. Het terughalen geeft voor het Groene Kruis onnodige moeite en kos ten. De pemiingmeesteresse mej, F. A. Le Poole legde een begroting voor het jaar 1948 over. De sociale lasten vormen een belangrijke uitgaafpost- Er heeft voor 1948 geen contributie verhoging plaats; evenals dit jaar zal de minimum-contributie f. 3.75 bedra gen. De begroting sluit in ontvangsten en uitgaven met. een bedrag van f. 10910.—^. sis op de zich ook immer herhalende ontnuchtering is uitgelopen, bestaat er één fundamentele eis om èi: levensbevre diging te kunnen vinden, wat ook hun lotgevallen mogen zijn, n.l. dat zij de Indonesiër, de Surinamer, de Gura- caoënaar in zijn eigen aard en in zijn eigen cultuur toch oprecht tot gelding kunnen laten komen. Daartoe hoopte spreker in het thans aanvaarde ambt tae kunnen medewerken. Een druk bezochte receptie volgde op deze ambtsaanvaarding. Leidse Schouwburg K. o. Veel leven om niets, door het Rotterdams Toneel. K. en O. heeft gisteravond haar leden een bijzonder genotvolle avond ver schaft. Zelfs voor fijnproevers was het een ware tractatie! In lange tijd hebben we niet een zo" goed verzorgde Shakespeare-voorstelling bijgewoond als nu gebracht door de nieuwe toneelgroep, door Ko Arnoldi te Rotterdam gevormd. „Veel leven om niets" groeide daardoor bijkans uit tot de beste van de trits „Golden Comedies" van Engeland's onvergankelijke groot meester. Zelfs boven „Drie Koningen avond" uit en dat zegt wat. Toch menen wij qua stuk het laatstgenoemde hoger te moeten aanslaan, maar deze opvoe ring van „Veel leven om niets" was zo danig, dat die van „Drie Koningen avond" werd overspeeld! Én dat zegt wat, gelet op het niveau waarop die uit voering stond! Hoe kostelijk werd de humor err de sprankelende geest van de auteur in een van zijn gelukkigste perioden over het voetlicht gebracht. Het was al leven en woord-geklater in de meest bonte liïen- geling. We zouden bijkans zeggen, dat hier een Shakespeare werd gebracht op het „brutale" af. Gegaan werd tot aan de grens van het overdrevene, maar nergens is deze overschreden. Een uiterst knap stuk werk. waarvoor Paul Storm als regisseur alle lof toekomt. Hier werd een eenheid bereikt, zoals men zelden aantreft zonder vrijwel één detonatie. Bovendien was het decor goed ver zorgd en aan de costumes de meest ver fijnde smaak betoond. De muziek had weinig te betekenen, doch was een wel kom middel om de diverse scènes aaneen te rijgen. De decor-wisseling was op grote snelheid ingesteld, zodat het uiterst snel opgevoerde tempo, dat juist zo bekoorde, niet noemenswaard be hoefde te worden onderbroken. Hoe fraai sloot het samenspel der „paartjes", Claudio en Hero, Benedickt en Beatrix, Leonato ën Antonio, Hommel en Stokmans, dus niét alleen het begrip „paartje" opgevat in normale zin. Hom mel en Stokmans,- gespeeld door Kees Brusse en Anton Burgdorffer kregen zelfs applaus bij open dpek! Moeten we namen noemen? Dan Adolf Rijkers, Ko van Dijk, Joan Rem- melts, Chris Baay, Mieke Flink, Rie Gil- huys en Richard Flink als de kwade genius prins Jan. Paul Storm zelf ex celleerde als prins Pëdro niet zo. Het was een praGht-opvoering en de- tot de nok gevulde schouwburg heeft buitengewoon genoten. Aan het slot is het gezelschap dan ook z^ej: .terecht .bejubeld! - - Mogelijk komt er nog een reprise. Wanneer er belangstelling voor is. Wij zouden niet" kunnen begrijpen, dat Lei den zich die kans zou laten ontnemen M. Bij uitspraak van de Zuiverings raad voor de metallurgische industrie, bekrachtigd door dé Centrale' Zuive ringsraad voor het bedrijfsleven is be sloten ten aanzien van ir. J. E. Colin, directeur van de N.V. Hollandse Con structiewerkplaatsen en de N.V. Neder landse Electrolasch Maatschappij, beide gevestigd te Leiden, geen maatregel toe te passen, -als-bedoeld in artikel 2 van het besluit zuivering bedrijfsleven. D.J.S.V. „Nieuwe Koers" De heer Hofstra over financiële en economische 'Vraagstukken. Gisteravond sprak het Tweede Ka merlid voor de P. v. d. A., de heer J. Hofstra over financiële en economische vraagstukken. Hij ging na hoe het geld in de loop der jaren een veel groter rol. in ons leven is gaan spelen. Een voor naam punt is, dat er vertrouwen in ons geld moet zijn. Door het wanbeheer van de bezetter wds dat er in 1945 niet meer. Spr. kwam hierna op de geldsanering. Prof Lieftinck heeft hiermede een maat regel genonjen in het belang van het volk en de soc.-dem, partij kan werkelijk trots zijn op deze maatregel. De Rijks schatkist wordt gevuld door belasting opbrengsten. Er is een tijd geweest, dat de heersende klasse de armen de belas tingen liet betalen eh ze bovendien niet Juist besteedde. De P. v. d. A. wil de be lastingopbrengsten doelbewust voor so ciale maatregelen gebruiken en zij doet dat dan ook. (Zie de f. 150.000.000.voor de Ouden van Dagen). Spr. verhaalde vervolgens hoe onze staatsschuld ruim 6 x zo groot is geworden. In dit verband sprak spr. over de ontzaggelijke uitgaven voor het militaire apparaat, die zodra dit enigszins mogelijk is, snel moeten verminderen. In wezen zijn alle finan ciële moeilijkheden terug te voeren op de economische moeilijkheden. De heer Hofstra memoreerde de koopkracht van Nederland voor de oorlog en die daarna. Wij zijn reeds genoodzaakt buitenlandse beleggingen te verkopen. Indonesië kost ons thans jaarlijks meer dan het vóór de oorlog jaarlijks opbracht, het Duitse achterland is vervallen en ons eigen productieapparaat is verwoest en ver ouderd. Nederland is straatarm gewor den en de -.enige remedie is: Meer pro ductie. dus meer uitvoer Om meer te kunnen uitvoeren is een grotere produc tie nodig en de soc. dem. zijn bereid har der te werken, omdat zij de oplossing weten om uit de hedendaagse ellende te geraken, n.l. de Ordening. Een radicale planpolitlek is nodig! Spr. critiseerde het beleid van de huidige minister van econ. zaken en zei, dat de P. v. d. A. alles zal doen om te komen tot een socialisti sche maatschappij, waarbij hij de aan wezigen opwekte er hard, zeer hard voor te strijden. SCHOONMAAK VAN GEMEENTEGEBOUWEN. Gisteren is ten Stadhuize het schoon maken der gemeentegebouwen aanbe steed, waarvan als volgt was Ingeschre ven resp, over 1, 3 en 5 jaar: Alg. Ned. Schoonmaakonderneming te Amsterdam f 117 450.- f. 114.14955 en f. 110.900.-; Cemsto N V Leiden f. 105.516.-, f 103.990 f. 102.960; J. Kukler en Zn. Lelden f. 109.000.-, f. 108.500.- en f. 108.000-. EXAMEN APOTHEKERSASSISTENT. Geslaagd' voor het Apothekers-assi stentenexamen: de dames M. A. C. van Zwol ('s-Gravenhage, M. E. Belleman (Rotterdam) H, M. Drost (Rotterdam), A. Swankhuisen (Rotterdam), C. M. Schéffelaar (Wateringen), W. K. v. d. Velden (Alphen"), A. Meijer ('s-Graven- hage), M, F. O. v. Dooren (Leiden), B. Bouman (Delft), B. A. Wey ('s-Graven- hage), M. J. van Doorn (Woerden), E. J, W. Beukers (Schiedam), G. W. de Vrij (Rotterdam), G. I. de Boer (Voor schoten), G. P. M. Meulman (Gouda), G. T. v. Houwelingen (Rijswijk), L. E. v. Ameyde (Rotterdam)W. J. Haver kort (Warmjnd), C. Nab (Maassluis). J. M. Vredebregt (Schiedam), L. Ver- hoeff (Barwautswaarde), N. Rietveld (Rietveld), P. C. M. Oosterling. (Was senaar), R, Bezemer Voorschoten)V. M. Bolman (Voorburg), N. in 't Veld 's-Gravenhage), J, van Straalen (Zoe- termeer), S. Visser (Schiedam), M. J. Scholte (Schiedam)R. W. F. 't Man- netje (Delft), M. C, Metz. (Overschïe), i C. Zuijdam (Rotterdam), T. Timmer man (Gouda), K, G. A. Ham (Rotter dam), I Petit (Rotterdam), C. M. Th. Berkhout (Delft), E. I. A. Pauleder (Zwijndrecht), A. T. dé With (Schoon- rewoerd) en H, van Pelt (Zwijndrecht). en de heren J. A. M. v. Herwaarden (Schiedam), C. Dogterom Verburg ('s-Gravenhage), J. van Beusekoni (Oud-Beijerland) ZILVEREN JUBILEUM P. J. ROMAN. Gisteren herdacht de heer P. J. Ro man de dag, waarop hij voor 25 jaren als metaaldraaier in dienst trad bij de N.V. Koninklijke Nederlandsche Grof smederij alhier. Des voormiddags werd hij ten kantore ontvangen door de directeur Ir. M. C. de Jong in gezelschap van zijn staf, een afgevaardigde van de fabriekscommissie en een vertegenwoordiger van het be stuur van de Jubileumcommissie. Op hartelijke wfjze werd hij door de directeur toegesproken, waarbij hem de gebruikelijke enveloppe werd overhan digd, zoméde- het vererend getuigschrift in lijst van de Ned, Mij. van Handel en Nijverheid. De heer Landkroon feliciteerde de jubilaris namens de Jubileumcommis sie. welke gelukwensen eveneens ver gezeld gingen van een couvert met in houd. Geruime tijd bleef men bijeen voor een gezellig technisch praatje, waarna de jubilaris dankte voor de gelukwen sen en het aangebodene. Het verdere gedeelte van de dag werd in de huiselijke kring doorgebracht. Geref. Oudervereniging 25 jaar Geanimeerde herdenkingsavond. In Rehoböth werd gisteravond een ge slaagde herdenkingsavond gehouden ter gelegenheid van het 25-jarlg bestaan der Gereformeerde Oudervereniging De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer C. van Steenwijk, met het, laten zingen van Ps. 138 'vers 1, waarna hij voorging in gebéd. Na gelezen te hebben 1 Cor. 13 heette spr alle aanwezigen welkom, in het bijzon- dfu- ds' K' Dronk«rt. Geref. predikant alhier, die zou spreken over die taak van de jubilerende vereniging. In Welgeko zen woorden richtte de voorzitter zich tot de penningmeester, de heer W. van Vcnetiën, die van de oprichting af op bijzondere wijze zijn steun heeft ver leend aan het jeugdwerk en met liefde .en trouw als penningmeester reeds vele jaren zijn beste krachten aan de Ouder vereniging wijdde. Bij een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen in de afgelopen kwart eeuw memoreerde spr. het recente over lijden van de oud-voorzitter, de heer A. van Weeren, een der oprichters van de .vereniging en als zodanig een stuwende kracht in het jeugdwerk. In verband int dit verlies- heeft men afgezien van een feestelijke, herdenking van dit Jubi leum, waarvoor de voorbereidingen reeds waren aangevangen. - Ds. Dronkert hield vervolgens zijn causerie en gaf daarbij een interessante en leerzame beschouwing over de taak der ouders ten aanzien van de geeste lijk-zedelijke vorming van de jeugd, en ten aanzien van het bijbrengen van een levenshouding en levensbeschouwing, welke eegrond zilr op het Woord van God. Na de pauze volgde een leerrijke bespreking, waaraan door vele aanwe zigen werd deelgenomen. De meisiek- club Talitha zrgde voor een afwisseling door enige zeer in de smaak vallende stukjes ten beste te geven. Nadat een afgevaardigde van de Kerkeraad der Géref. Kerk in een toe spraak van ziin oprechte belangstelling had doen blliken en de voorzitter ds Dronkert verschillende afgevaardigden en de medewerkers aan deze avond ziin dank had betuigd, sloót ds, Dronkert deze geanimeerde herdenkingsavond met dankzegging. Commissie van goede diensten morgen weer naar Djokja Hedenochtend is Agoes Salim per vliegtuig naar Djokja vertrokken, even als de 15 Republikeinse ambtenaren, wier overkomst door de Republikeinse regering te Djokja was aangevraagd voor hulp .bij werkzaamheden in ver band met de aanwezigheid van de Com missie van goede diensten. Morgen zullen de Commissie van goede diensten met haar adviseurs en staf weer naar Djokja vliegen. Gani en Tamzil zullen de reis meemaken. De Commissie zal vermoedelijk dit maal twee dagen te Djokja-verblijven. Huwelijksdrama te Doetinchem Zijn hartsverlangen De door de Amerikaanse omroep onder het motto „Hartsverlangen" uitgeschreven opstelprijsvraag is door de hoofdonderwijzer Charles L. Bowlby uit Amesbury (Massa chusetts) gewonnen met een opstel .Waarom ik een reis naar Neder land zou willen maken". De win naar- ontvangt als prijs een gratis reis per KLM naar en verblijf van 10 dagen in ons land en vertrekt 15 Novembers RAAD VAN RECHTSHERSTEL HANDHAAFT VORDERING VAN MR. VAN VESSEM. Gisteren deed de Raad van Rechts herstel te Utrecht, uitspraak in het geding van de heer I. J. Sloos, directeur van de Leidse Onderwijsinstellingen N.V. alhier contra mr. A J. van Vessem te Utrecht. De heer Sloos vorderde nietigverkla ring van een vordering van de heer van Vessem groot f. 2500 per jaar ge durende 20 jaar wegens door laatste aan eerste verleende rechtsbijstand. Met deze bijstand bewerkstelligde de Utrechtse advocaat en lid voor de N.S.B. van de Eerste Kamer van Ves sem de invrijheidstelling van de Leid se directeur, toen deze tijdens de be zetting door de Duitsers was gear resteerd. De Raad stelde eiser in het ongelijk; de vordering van mr. Van Vessem blijft van kracht. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het taalkundig can- didaatsexamen Indologie: de heren J. A. C. Burg (Waarde). J. W. de Koning (Amsterdam), H. de Boer (Hillegers- berg); candidaatsexamen Letteren en Wijsbegeerte (klassieke taal- en letter kunde) mej. P, Johannes ('s-Graven hage) idem doctoraal examen (klas sieke teal- en letterkunde)mej. L. W. Hack (Leiden); voor het artsexamen lste gedeelte: MeJ. J. R. Koetsier ('s-Gravenhage i; iderq 2e gedeelte: de heren C. J. v. Riet (Goes) en P. J. v. Leeuwen ('s-Gravenhage). Donderdagavond heeft mevr. J. uit Doetinchem, die sedert Septelnber ont slagen. was uit. een krankzinnigenge sticht, waar zij circa drie maanden ver pleegd was, haar slapende echtgenoot een ketel kokend water in het gezicht geworpen. De heer J. werd-met ernstige" brandwonden naar het R.K. Ziekenhuis te Doetinchem overgebracht.- Na haar daad heeft mevr. J. zich in de Oude IJssel geworpen, waaruit de politae na geruime tijd dreggen haar lijk heeft op gehaald. PROF. SCHERMERHORN NAAR OTTAWA. Prof; Schermerhorn Is gisteren uit Washington naar Ottawa vertrokken. UIT DE V.N. De algemene vergadering der V.N. heeft met 23 tegen 13 stemmen en 17 onthou dingen het door de Sovjet-unie met steun van India en Pakistan Ingediende voorstel om aan niet-zelfbesturende gebieden het recht te verlenen, direct te solliciteren naar het toegevoegde lidmaatschap van de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten zonder tussenkomst van de koloniale mogendheden, verworpen. DR. A. NEUMAN NAAR PRAAG VERTROKKEN. Dr. fcA. Neuman, vice-president van de Intern. Federatie van ex-politieke gevangenen Fiapp, die heeft deelgeno men aan het hier ter stede gehouden congres is hedenochtend, nadat hij gis termiddag door de Tsjechische gezant was ontvangen, per KLM-toestel van Schiphol naar Praag vertrokken. Hy werd uitgeleide gedaan dopr mevr. Van Kinschot—Dorhout Mees en de heerH. Maas namens de Leidse afdeling. Ter kennis van de leden van de Gèmeenteraad is gebracht, dat de eerst volgende vergadering van de Raad ver moedelijk zal worden gehouden op Maandag 17 November 1947. In de vergadering der Tweede Kamer van 5 November zal de voorzitter voor stellen mede op de agenda te plaatsen de wetsontwerpen tijdelijke regeling van het personenvervoer met motorry tulgen, nieuwe regeling van de samenstelling van de Hoge Raad, de gerechtshoven enz en van de bezoldiging der rechterlijke ambte naren en nieuwe regeling van de bezol diging der militair-rechterlijke ambte naren, In Groot-Brlttannlë wordt ln de nacht van 1 op 2 November de wintertijd ingevoerd. Mevrouw Hilda Verwey-Jonker. de Nederlandse afgevaardigde in de voorbe reidende commissie voor de Internationale Vluchtelingenorganisatie (I.R.O.), ls uit deze commissie getreden uit protest tegen de „onvoldoende democratische" proce dure, die deze week op de bijeenkomsten te Genève is gevolgd. UIT DE RIJNSTREEK TER-A AR. Installatie wonlngcommlssle Vrijdag morgen werd ten Gemeentehuize de com missie geïnstalleerd, als bedoeld ln de Woningwet 1947. Burgemeester B. J. Ho- genboom heette de door de gemeenteraad gekozen commissie welkom, en zette uit een wat door B, en W. gezien wordt als de taak van deze adviescommissie. Het delen van de verantwoordelijkheid voor do woningruimte door B. en W, bevalt spr. heel goed, omdat bij deze zaken vaak on aangename kwesties voor de dag komen. De beste oplossing van het woningtekort ligt ln de aanbouw van nieuwe woningen, waarvan de eerste 18 in aanbouw zijn. Voorts ls het noodzakelijk dat de be schikbare woonruimte op basis van on derling overleg zo doelmat/lg mogelijk wordt verdeeld, hetgeen ln de nieuwe wet duidelijk tot uitdrukking komt. Spreker wenste de nieuwe commissie, die voor één Jaar is benoemd, veel succes bij haar werkzaamheden. Als voorzitter der com missie werd bij acclamatie benoemd de heer L. J Hoogervorst. terwijl als secre taris werd beboemd de heer Mart. Heljns. Centrale Velling In verband met de verminderde aanvoer zal met Ingang van volgende week tweemaal worden geveild, en wel op Woensdag en Vrijdag op de gewone tijd Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Herman,- z. van H. van Oosten on W. Holswllder; Helena Maria, d. van C. RUs- bergen en H. M. van Oosten; Antje Ste- phlna, d. van J. Langerak en A. Feitsma; Jacques Antoine, z van J. A. van der Vliet en W. K. I. Welhönlg; Paulus Pe trus Franclscus, z. van A. ter Haar en J. C. Colla; Neeltje Catharina, d. van M. Meijer en H M. Holtman; Theodora Anna Franclsca, d. van A. A. M. Vosters en M. A. Teeuwen; Cornells Chrlstianus. z. van M. W. J Lacet en A. Abspoel;, Alyda Ma ria Hermlna Antoinette, d. van S. Naber en H. M. Prins; Johanna Elisabeth Allda, d; van H. Prins en G. J. van den Berg; Johanna WUhelmlna Claslna, d. van C. P. van OUen en H. J. van den Hoéd; Theo- dorus Alphonsus Maria. z. van N. A. Groen ln 't Wout en J. Pleterse; Catha rina Maria Theresla. d. van W. Pierlot en J, M. la Lau. Barend, z, van B van Leeuwen een A. A. Janssen; Chrlstoffel, z, van L, Speelman en N H. den Butter; Paulina Hendrika. d. van J. Tulnenburg en P. H. Lamfers; Martina Theodora Helena, d, van M. L. Witsenburg en H. M. Frensch. Maria Elisabeth, d. van q. A. Don en M. H. van der Weljden; Johannes Hermanus. z. van J. Fakkel en T. Brakel, OVERLEDEN: H A. M. van Remundt, z„ 5 maanden; A. de Jong, d., 11 dagen. T van de Vlsch, man, 65 jaar; A. G. den'HeiJer „d., 4 Jaar. GEHUWD: J. Boogerd, jm. en S. van den Bos. Jd. ONDERTROUWD: P. J. J. Duindam, Jm. 28 j. en C. M- van Berge Henegouwen. Jd,. 24 J.; W. Fllppo. jm„ 23 J. en C. H. Meljers, gesch. 25 J.; J. Wiegman. Jm., 21 J en G. Ha- merllng, Jd., 17 J.; J. Choufoer, Jm. 20 J. en J. Uljé, Jd.. 21 J.; B. Blom. Jm. 37 J. en M. E. van der Geest, Jd.. 29 J.; A. J. Ouwerkerk, Jm„ 23 J. en C. E. A, Gee- raths. gesch., 29 J.; F. Sanders, Jm., 20 J. en S. Segaar. Jd., 20 J.; C. J. Tüurenhout, jm. 25 .1. en E. Rlebeek, Jd.. 24' J.; P. T. A. van Gelder, Jm., 31 J. en A. P, Sevensma, Jd., 24 J.; H. W. van der Meij. Jm.. 29 J. en H. E. van Venetien, jd.. 23 J.; A. F. Runge.Jm.. 27 J. en C. Eradus. Jd„ 23 J.; A.. Kramp, Jm. 38 J. en J. B. van Hoeyen, Jd., 25 J.; J. C. A. Roesteburg, gescli. 62 j. en A. A, de Man, wed., 42 J. UIT DE OMSTREKEN HILLEGOM Centralisatie R.K. Kraamzorg Op een. vergadering van de R.K. Kraamverzorgster» te Hlllegom onder auspiciën van het Wit- Gele Kruis heeft de waarn. kraomdocente,. zuster Zeestraten, mededeling gedaan van de aanzienlijke verbetering, door centrali satie van de kraamzorg zowel voor ver pleegsters als verpleegden verkregen. Voor de kraamverzorgsters ls een be langrijk voordeel verkregen, n.l;- sociale verzekering. In het bijzonder wees spr. er op dat het de sociale plicht der kraam verzorgsters ls, niet slechtè makkelijke verplegingen ln kleine gezinnon te accep teren, maar ook do grote gezinnen te helpen. G. J. Slmon overleden In het Dlaco- nessenhuls te Haarlem, waar hij werd ver pleegd ls ln de ouderdom van 61 jaar overleden de heer 'G.'J. Slmon," lri leven scriba van de Kerkeraad der ^ied. Herv. Gemeente en penningmeester van 1 hét Bestuur der Ver. v. Chr. Nat. School onderwijs. R.K. Middenstanders bUcen Voor de Ver. „De Hanze" sprak do bondsvoorzitter de heer v. d. Brule ovqr doel. en taak van de R.K. Middenstandsorganisatie, waarbij hli opwekte tot grotere eenheid en de stichting bepleitte van eqncentraal vak bureau. De aan de orde zijnde bestuursverkie zing werd om des fljdswllle verschoven naar een volgende-vergadering, terwijl 12 nieuwe leden toetraden, Internationaal muziekconcours tc Hll legom Een muzikaal evenement, voor Ons land nog onbekend, zal dit voorjaar te Hlllegom plaats hebben. Het 50-Jarlg bestaan der Hill. Harmonlekapel zal dan worden gèvlerd met een Internationaal muziekconcours, te houden op- 24 en 25 April en 1 en 2 Mei a.s. Alle verenigingen ln binnen- en buitenland, al of niet aan gesloten bij de Federatie, kruinen hiervoor Inschrijven. De Vaandelafdeling, Supe rieure- en ere-afdeling strijden om de Grote Wereld-Bloemböïlenbeker, de overige afdelingen om de Grote Bloembollenbeker, .terwijl vele andere prijzen zijn uitgeloofd. Het concours wordt gehouden ln de grote hal van het H.B.G.-gebouw, dat uitnemend, voor deze gelegenheid geschikt is, zodat het weer geen spelbreker kan zijn. Waar het concours plaats heeft op het hoogte punt van het bloembollen-seizoen, ver- Wacht men veel deelname en nog' meen bezoek. NOORDWIJK. Feestelijke bijeenkomst Kafli. Mldden- stanüsverenlging De Kat. middenstan ders hebben hun wlnterprogramma Inge zet met een gezellige bijeenkomst ln do zaal van „Flora". Nadat door de voor zitter, de heer J. Thljssen en de geestelijk adviseur kap. Verhaar, de aanwezigen waren toegsproken, werd de verdere avond gevuld met een gevarieerd programma, dat op uitstekende wijze word verzorgd door de allround artistArle Westgeest, welke kunstenaar, zowel op muzikaal als op komisch gebded, de stemming er van het begin tot het eind ln wist fe houden. IIij .had liet koud.... De 31-Jarige verwarmingsmonteur J. P. moest rope ra tiewerkzaam lieden bit een ingezetene alhier verrichten. Om enkglo gereedschap pen ln Lelden bij zijn patroon te halen, kreeg hy een fiets en h\et het oog op do kou. een jas ter leen. Sindsdien werd) niets meer van hem vernomen. By on derzoek bleek, dat de maai meer van der gelijke „gtappen" had uitgehaald. RIJNSBURG. Vergadering propagandaclub A.-R. Vrijdagavond hield de A.-R. Propaganda club een samenkomst ln het-gebouw Con cordia. De voorz., de heer W. Bouwman, opende deze vergadering met het laten zingen van Ps. 119: 53; hierna ging hij voor in gebed, waarna hij Rom, 13 las. Verder heette hy ello aanwezigen harte lijk welkom D© secr., de heer J. Kralt, las de notulen voor. Spreker was deze avond de heer S. Kralt, die als onderwerp had: „Het gezag". Spreker legde uityoerlg uit, dat de mensen tegen hot gezag zijn' en men altyd het gezag verwyten wil; maar men moe niet vergeten, dat God dit opgedragen heeft. Niet uit de mens, maar uit God vloeit het gezag voort. De rondvraag leverde niet veel op; alleen do heer Bouwman stelde voor om het be stuur te veranderen ih Jonge krachten, Na het zingen van Ps. 119: 17 werd deze avond met'dankgebed gesloten. SASSENIIEIM. Bouw van 30 woningen gegund Door het bestuur der woningbouwvereniging) „Vooruitgang" ls het bouwen van 30 wo ningen aan de Zandslootopgedragen aan de aannemer C. J. Klebert alhier. Spoedvergadering Gemeenteraad De gemeenteraad is ln spoedeisende verga dering bijeen geroepen, op.Dinsdag 4 No"-' vember, des avonds haltfaoht uur, ter be handeling der volgende agenda: Vaststel ling vervordenlng art. 50 leerplichtwet, aangaan geldlening, deelname rattenbe strijding en aankoop 'bouwterrein. Waardering voor hulp Toen het Bo- menkwartler door een lek ln de kabel' zónder stroom en dus zonder lloht kwam te zitten, heeft de heer G. Dlederlks zo danige aanwyzingen aan het bedrijf ver strekt, dat ln de korst mogeiyketijd hot lek gevonden werd. Het bedrijf heeft dit weten tè waarderen en door de burge meester 'werd hem op het Gemeentehuis met waarderende woorden een enveloppe met inhoud aangeboden. NIEUWE UITGAVEN. Ziels- en zenuwzieken BH J. J. Ro men en Zonen te Roermond ls versche nen de vierde druk van „Zielszieken, ze nuwzieken en hun verpleging" van do hand van thans willen H. J. Schim van der Loeff en J. A. J, Barnhoom. Do dor de druk van dit werk verscheen tien Jaar geleden, zodat vele aanvullingen en wilzl- glngen werden aangebracht om weer ge heel up to date te zlln. BH M. Stenvert en Zoon te Meppel verscheen het aardige kinderboek „Glchel Gans en Ulkle Uil" van J. M. Overmeer. De tekst ln grote, makkeiyk leesbare letter ls verlucht met een .-aantal gekleurde pla ten van de hand van Doortjo Horpel. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. Grocnten- velling 31 Oct. Bloemkool I f.2161; ld. 2 1-. 1540, Idem 3 f. 8—14; gele kool f. 4 —15; groene kool f.313.-rode kool f.4 14; boerénkool f. 0,10^-6,30; bospeen f,1522; waspeen 1 f. 10,7521. Idem 2 f.510,50- winterpeen 1.3,1010.50; an dijvie 1 f.15—24, Idem 2 f. 6—10; selde rie f. 2,203. peterselie f. 11,60; kroten. 1 f. 7,40—7,60; Idem 2 f,3,104.50- rapen f. 7.90—8; knolselderie f. 14,9015.10; to maten B f.42 Idem O f. 1635. RIJNSBURG, 1 Nov. Groenteveiling. Bloemkool I 3345; Idem II 2035; idem EU 510; Rode kool 613; Groene kool 514.50; Gele kool 5.608; Knolselderie 815 per 1,00 kilo. Peterselie 2,50; Selderij 2,503,50 per 100 bos. Knol kroten 0,60 per kist RIJNSBURG, 1 Nov. Bloemenveiling. Chrysanten wit 0,600,85; Idem geel 0,30 0,50; Idem bruin 0,450,70; Idem ros 0,40. 0,80; Idem rood. 0.400.70; Idem ge mengd 0,350,50 per bos. VLAAR/DINGEN, 1 Nov. - Harlngaan- voer: VI. 130 met 33 lost; VI 190 met 49 last- VI. 142 met 35 last; VI 14 met 29 last; VI. 40 met "46 last; VI.'.205 met 4l last; VI. 216 met 42 last; VI. 208 met 40 last. VI. 172 met 42 last; VI, 112 met 50 last- VL 86 met 47 last; VI. 197 met 46 last; VI. 79 met 40' last. LEIDEN, i Nov. CoÖp. Groenteveiling. Andijvie 322; kroten 2,608,20; pronk- bonen 5768; snijbonen 116207; stam- bonen 230; groene kool 7-^-16,10: rode kool 515; witte kool 2,406,70; savoye kool 615; spruiten 686; boerenkool 612; peen 518; postelein 1161; prei 521; rapen 1.70—50; spinazie 0—-57; tomaten, 16—80; uien 20—23; witlof 50r-l)5: drui-, ven 84122; gekookte kroten 616; kro ten 2.608,20; sla 1826; Peren 12—35 per 100 kilo. Bloemkool 460; sla 115,30; knolselder)! 116 per 100 stuks. Peen 5— 19; peterselie 0,501,40; selderij 1,10 4,50; radijs 13,10, bleekselderij 833 per 100 bos.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3