herdenking „Dag van het oorlogsgraf" DE BIOSCOPEN RECHTZAKEN Adverteert in het Leidsch Dasblad Verenigd Europa in een notedop Het klopsignaal van de BBC klinkt nog uit millijQenen luidsprekers 9 November Grote landelijke collecte op ell dezer Overweg H.M. de Koningin bezocht tentoonstellingen HM. de Koningin heeft gistermiddag vergezeld door burgemeester Arn J. d'Ailly eh Haar kamerheer ln buiten gewone dienst Jhr. P. J. E. van Lennep de Breitnertentoonstelling in het Ste delijk Museum te Amsterdam bezocht. Zy werd rondgeleid door de directeur van het stedelijk museum, jhr. W. J. H. B. Sandberg. Daarna beggf H.M zich naar het Rijksmuseum, waar jhr. D. C. Röell Haar begèleldde op Haar wan deling langs de nog aanwezige Weense kunstschatten. Zal regering ingrijpen bij Meelfabriek „Holland"? VOORRAAD ALS IN HONGERWINTER. Het Ministerie van Landbouw heeft medegedeeld dat, wanneer de produc tie by de meelfabriek „Holland" te Amsterdam niet zeer spoedig wordt hervat, ^e-regering genoodzaakt is in het belang van de voedselvoorziening van het Nederlandse volk in te grij pen. De regering zal dan zelf maat regelen nemen om de „Holland" weer in bedrijf te stellen. Deze mededeling deed de directeur van de fabriek de heer M. J. Meijhul- zen op. een vergadering ln Krasnapols- ky te Amsterdam, welke gehouden werd op verzoek van de Stichting van de Ar beid en de Raad van Vakcentralen. De regering -ziet zich tot ingrijpen genoodzaakt, omdat de meelvoorra- den thans afgenomen zjjn tot een peil dat zelfs in de oorlogsjaren, met uit zondering van de hongerwinter, niet werd bereikt. De directie, aldus de heer Meijhuizen, ls steeds bereid over de arbeidsvoor waarden overleg te plegen met de daar voor aangewezen organisaties, doch zal zich nimmer door een staking als deze tot inwilliging van verlangens laten dwingen. Uitreikin? van de Prix de Rome De 32-j. Marius de Leeuw uit Den Bosch en de 31-j. Amsterdammer Cor- nfelis Hund hebben gisteren uit handen van prof. Willem van den Berg, direc teur der Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, ieder de gou den medaille van de z.g. Prix de Rome ontvangen, resp. voor monumentale en versierende schilderkunst en voor mo numentale en versierende beeldhouw kunst. De tweede prijs voor monumen tale en versierende beeldhouwkunst, de zilveren Prix de Rome medaille, werd toegekend aan de 29-j. Nico Onkenhout uit. Amsterdam. De eerste prijswinnaars zullen het aan de Prix de Rome verbonden stipendium ontvangen en in de gelegenheid wor den gesteld in het buitenland hun stu die voort te zetten. POLITIEKE DELINQUENTEN SLOEGEN BEWAKERS NEER. By ontsnappingspoging uit Blaskowitz-bunker. Gisterochtend zijn aan de politie te Hilversum de zorgen toevertrouwd over twee politieke delinquenten, die wegens hun gedragingen in het kamp Laren naar de strafcellen in de Blaskowitz- bunker te Hilversum waren overge bracht. Woensdagavond hebben zij bij het uitdelen van de matrassen voor. de nacht de twee bewakers, die hun cel binnenkwamen met een stoelpoot aan gevallen. Een der bewakers, Van dei- Tak was direct bewusteloos, de tweede, Klein, werd zwaar gewond, doch wist nog alarm te slaan. De portier wist met enkele waarschuwingsschoten uit zijn stengun de inmiddels tot de smalle gang doorgedrongen gedetineerden tot staan te brengen. Zij gaven zich daarop direct °^Dé bewakers zfjn ter verpleging in een ziekenhuis opgenomen. AGENDA ZATERDAG Breestraat 146: Jubileumtentoonstel- llPR LAF.V. 2—5 en 8—10 uur nam Volkshuls: Spr, dr. A. F. J. Portlelje over „Dierenleven ln Artls". 4 uur nam. Schouwburg: Residentietoneel „Miran da". 8 uur nam. ZONDAG. Breestraat 146Jubileumtentoonstel- L.AJW. 2 1/26 uur nam. Schouwburg: W. Goossens Volkstoneel „De witte non". 8 uur nam. Maandag. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling „Start" „De geborduurde bal". 8 u. nam. Langebrug 63: Spr J. A. Bruyn. 8 uur nam. Breestraat 146: Jubileumtentoonstelling L.A.F.V., 25 en 810 uur nam. DINSDAG: Breestraat 146: Jubileumtentoonstelling L.AJF.V., 25 en 810 uur nam. WOENSDAG: Breestraat 146: Jubileumtentoonstelling L A.F.V., 25 en 810 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenverg „De Centrale Onderlinge", 8 uur nam. Waalse Kerk: Hervormlngsdlenst Spr. dr. J. Rlemens en ds. H. A. Enklaar. 7& uur nam. DONDERDAG Stadszaal: „Con Amore". „Das Lied von der Glocke". 7 l/'2 uur nam. Breestraat 146: Jubileumtentoonstelling L.A.F.V.. 25 en 810 uur nam. VRIJDAG Breestraat 146: Jubileumtentoonstelling L.A.F.V.. 25 en 810 uur nam. ZATERDAG: Breestraat 146: Jubileumtentoonstelling L.A.F.V., 25 en 810 uur nam. DE BIOSCOPEN. Trianon - „Wa'vis ln zicht" (alle leeft.). Zat. en Zond 2,30. 4,30, 7 en 9.15 uur; overige dag<m 2.30. 7 en 9,15 uur. Casino „Internationaal Lady" (14 Jaar). Zat. en Zond. 2,30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Rex „De lafaard (13 jaar). Zat. en Zond. 2,15. 4.15. 7,15 en 9,15 uur- overige dagen 2.15. 7.15 er. 9,15 uur. Luxor „Gevangenen van het verle den" (alle leeft.). Zond. 2. 430. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9.15 uur, Lldo „Madame Curie" (alle leeft.). Zat en Zond. 2 4,30, 7 en 9.30 uur; ove rige dagen 2.30. 6.45 en 9,15 uur. Greenway (Voorschoten) ..Casablan ca" (18 Jaar). Zat. 7 en 9.15 uur. Zond, 2.30. 7 en 9.15 uur: overige dagen 8 uur De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken té Leiden wordt van Zaterdag 1 November 13 uur tot Zaterdag 8 Novem ber 8 uur waargenomen door. Apotheek Boekwyt. Breestraat 74, tel 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18. tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester- Apotheck. wilhelnünapark 8. tel. 26274. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Alphen. Van Bockel. Nleuwzwaag en Verbrugge. Te Oegstgeest door dr. Hvgenholtz. tel 20390 Dc dienst der dierenartsen wordt waar genomen door de heren Commandeur en Van Zijverden. Casino „International Lady" is een spionnage-film uit de laatste wereldoor log. Toen een steeds wassende stroom van bommenwerpers van Amerika naar Engeland vloeide en de vliegtuig-on derdelen voor reparatie door talloze schepen werden «.aangevoerd, zinde de vijand op middelen om die stroom zo snel en zo afdoende mogelijk af te dam men. Spionnen moesten daartoe eerst het verkennende en inleidende werk doen en het is in een dergelijke rol dat wij Ilona Massey zien. Het verhaal op zichzelf ls allerminst bijzonder belang wekkend en de intrige niet origineel. Er zijn in de historie van de film al meer mooie vrouwen geweest die met animo de verraders-rol vertolkten en er waren méér zangeressen die door middel van de radio belangrijke bood schappen verspreidden. Toch verdient deze film de aandacht omat zij vrij is van overdrijving, omdat zij puur men selijk is gebleven en omdat zij geestig is in hoge mate! Een zekere spanning kan daarbij aan deze logisch opgebouw de historie niet worden ontzegd, maar humor kruidt die vele momenten, waar in de sympathieke helden van dit ver haal In levensgevaar komen en dat is een hoge deugd, welke helaas aan te weinig films kan worden toegekend George Brent en Basil Rathbone zijn de mannelijke hoofdpersonen, die teza men met Ilona Massey, de dankbare be langstelling verdienen van een groot aantal toeschouwers. En deze in de ko mende dagen zonder twijfel wel zullen krijgen ook! Lido - Het lijkt ons moeilijk om een acteur en actrice aan te wijzen aan wie de vertolking van het beroemde echt paar Curie beter zou kunnen worden toevertrouwd dan aan Walter Pldgeon en Greer Garson, bekend uit de voor ons onvergetelijke film .Mrs Miniver". Hun spel is zo prachtig op elkaar af gestemd. dat zij een welhaast ideale uitbeelding geven van de volkomen twee-eenheid, welke het echtpaar Curie als mensen en als geleerden vormde. Dat de film „Madame Curie" met vol ledige waardering voor haar vele voor treffelijke eigenschappen, desalniette min niet dezelfde ontroering schenkt als het gelijknamige boek. dat Eve JoliotCurie aan haar ouders wijdde, ligt dan ook zeer stellig niet aan de bezetting der hoofdrollen, doch spruit logisch voort uit het feit, dat de re gisseur Mervm Le Roy uiteraard de volmaakte harmonie voor hun prachti ge samenwerking niet met dezelfde ont roerende zuiverheid kón weergeven als de schrijfster hetgeen nog wordt ge accentueerd door de omstandigheid, dat de film als vóór alles spectaculaire reproductie hier en daar andere hoog tepunten biedt dan het boek. Boven staande opmerkingen zijn niet in de eerste plaats critisch bedoeld, doch meer als een verklaring van haar ge ringere suggestieve werking. Zoals ge zegd geeft Greer Garson een prach tig doorleefde uitbeelding van de Poolse studente Maria Slodowska, die te Parijs in aanraking komt met Pierre Curie, wier opofferende, toegewijde sa menwerking leidde tot de voor de we tenschap en de mensheid zo hoogst be langrijke ontdekking van het radium Walter Pidgeon toont ons Pierre Curie zoals hy was: in het dagelijks leven naief en vaak onbeholpen als een kind, maar in zijn laboratorium een reus en een uniek compliment van de brillante geest van zijn echtgenote. Ongemeen boeiend is de weerrave van hun geza menlijke strijd onder de moeilijkst denk bare omstandigheden tegen de geheimen der natuur, die zij ten slotte zegevierend beëindigen. Het slot moge enigszins on bevredigend zijn, „Madame Curie" blijft niettemin een zeer bijzondere film, wel ke ver boven het gemiddelde uitsteekt en die wij dan ook zonder enig voor behoud hartelijk aanbevelen. Rex Dit theater brengt ons deze week de kleurenfilm ,De Lafaard" met Michael Redgrave. Jean Kent en Joan Greenwood in de hoofdrol. Bij de dood van zijn vader moet Andrend de kost school, waar hij door zijn gedrag al niet erg gezien is, verlaten. Hij vertrekt gen van schokkende voorv allen echter met zijn voogd en komt terecht op een smokkelschip, waarbij blijkt dat de voogd de kapitein is. Ook hier wordt hij door de bemanning bespot en ge sard, alleen met de kapitein weet hij een hechte vriendschap te sluiten. Op een goede dag wordt een gedeelte van een party smokkelwaar gestolen en hij wordt als de dader aangewezen. Als straf zal hy 20 zweepslagen ontvangen, welke hem door de kapitein zelf wor den toegediend. Uit wraak schrijft hij een brief aan de douaniers, waarin hij de losplaats van de smokkelaars bekend maakt. Bij de landing ontstaat een ge vecht. waarby een der douaniers wordt gedood. Vele verwikkelingen doen zich nog voor, met als resultaat dat beiden worden voor moord gearresteerd. Nu wil men hem dwingen zyn kapitein te verraden, doch ondanks het brandijzer neemt hy alle schuld op zich, wat hem uiteindelijk ten goede komt. Luxór Het buitengewoon sympa thieke en aantrekkeiyke echtpaar Greer Garson, bekend als mrs. Miniver en Ronald 'Colman, vertolkt de hoofdrollen in een film van buitengewone lengte, welke echter géén moment verveelt, n.l. „De gevangenen van het verleden". Het gegeven is stellig ongewoon en behandelt de merkwaardige lotgevallen uit het leven van een man, die het slachtoffer van tweevoudig geheugen verlies is. Eerst in de oorlog 1914'18: hij ver geet alles, wat daarvóór plaats vond. Dan nogmaals drie jaar later als ge volg van een aanryding. Dan behoudt hij geen enkele herinnering aan de laatste drie jaar, maar wat zich voor dien afspeelde, komt met een schok uit het onderbewustzijn terug. De complicatie's van dit alles zijn velerlei, maar het „happv-end" is der mate verheugend, dat de toeschouwer zich vervoerd laat meeslepen tot de top pen van gelukzaligheid, waar heen de regisseur hem onweerstaanbaar mee neemt. Niet alles is even logisch en overtuigend in deze spannende en ge varieerde handeling, waarin de gevol- op zulk een romantische wijze naar een opluchtende climax worden geleid, dat men graag over deze kleine bezwaren heenstapt. Wij voorspellen deze film dus ook in onze stad een enorm succes! Greer Garson overtreft zo mogelijk haar succes als mrs. Miniver, Ronald Colman en de anderen zorgen voor de rest. Aangeraden wordt precies op tijd te komen, omdat met deze hoofdschotel direct na het journal „gestart" wordt. Trianon Zeven lange maanden is de Nederlandse walvisvaarder Willem Barendsz op haar eerste tocht ln het Zuidpoolgebied van huis geweest Ter wijl het schip thans ten tweede male op weg is naar het Zuiden kunnen wij Hol landers, die aan de traanvangsten van de eerste tocht onze regelmatige vet- voorziening danken, op het witte doek een kijkje krijgen in het leven, zoals zich dat aan boord van de drijvende traanfabriek en de nijvere jagers af speelt. Het maken van een documentaire f-ilm is geen eenvoudig werk. Het ver eist oefening en talent, en in geen van beide opzichten is ons kleine landje daar mee rijk gezegend. Verheugend is het daarom, dat uit die geringe mogelijkhe den de juiste gekozen zijn, die hun taak ten volle aankonden. Een onderhoudend verhaal was van deze gelukkige keuze het gevolg. Wat er allemaal te zien is in deze historische film? Wel, te veel om op te noemen, zoals b.v. het vertrek, de tocht naar het Zuiden, de komst van Neptu- nus. Kaapstad, de koddige bevolking van Dasseneiland (in een iets te lange scène!) de eerste walvis, het bedrijf aan boord van moeder-schip en jager?, het bezoek van de Nacella. Kerstfeest aan boord, de reiniging van het schip na af loop van het seizoen etc. etc. etc. Een voortdurend boeiende reeks beel den van een voor Nederland belangrijk bedrijf. Een goede film. die inderdaad gebre ken heeft doch die men haar gaarne vergeeft in het licht van haar goede kwaliteiten. Pax- en Zuid-Amerikaanse tabak zonder bon Het C.D.K. deeft mede, dat heden tabak van het merk „Pax" in 40-grams- verpakking zonder inlevering van bon nen mag worden verkocht. Dit geldt zowel voor Pax-rooktabak als voor Pax-shag- en pruimtabak, benevens Pax-pruimrollen, Ook kunnen van 1 November a.s. af sigaretten, vervaardigd van Zuid- Amerikaanse tabak (hetgeen op de ver pakking is vermeld) vry verkocht wor den. DR. A. LOUDON LID VAN DE RAAD VAN STATE. Dezer dagen is de benoeming te ver wachten van dr. A Loudon, oud-bui tengewoon er gevolmachtigd ambassa deur van ons land te Washington, tot lid van de Raad van State. DE HEER ZEGF.RING HADDERS IN CASSATIE. De heer R. Zegering Hadders, lid der Eerste Kamer voor de Party van de Vrijheid en wethouder der gemeente Emmen, die door het Bijz. Gerechtshof te Assen werd veroordeeld tot een geld boete van f. 10.000.of 3 maanden hechtenis, heeft tegen dit vonnis cas satie aangetekend. De grootste publiciteit! BIJ HET KOMENDE ENGELSE HUWELIJK. Te Londen zijn maatregelen getroffen om met behulp van radio, pers en film het meest nauwkeurige verslag dat ooit van een historische gebeurtenis in En geland gegeven is, wereldkundig te ma ken Op de dag van het huwelijk van prinses Elizabeth met luitenant Philip Mountbatten, 20 November a.s., zullen verslaggevers uit alle windstreken de plechtigheid beschrijven. De BBC zal gedurende twee uren in acht talen een verslag uitzenden- Ook zullen commentators van belangrijke buitenlandse zendstations aanwezig zijn voor de luisteraars in Zuid-Amerlka, Frankrijk. Noorwegen en andere landen, alsmede voor de dominions. In Westminster Abbey zijn 21 micro foons opgesteld, die het mogelijk maken de gehele dienst uit te zenden. Een hon derdtal verslaggevers zal op een bijzon dere tribune een plaats krijgen. Speci aal geïnstalleerde telefoons zullen hen in staat stellen bet nieuws spoedig door te zenden. Ook zullen televisie-uitzendingen ge geven worden, zodat bezitters van een ontvangtoestel tot op 60 km. buiten Lon den de stoet kunnen zien. Op verzoek van de koning zal echter de plechtig heid in Westminster Abbey niet op deze wijze uitgezonden worden. Voor het maken van foto's en films zal ook gebruik worden gemaakt van helicopters. In de kerk zelf zal echter niet gefilmd worden. Voor snel vervoer van de opnamen zul len vliegtuigen gereed staan, zodat bin nen enkele uren ln de hoofdsteden fo to's te zien zullen zijn. HAAGSE POLITIERECHTER. Nuchter kalfje voor vrouw's verjaardag Voor de verjaardag van ziln vrouw, bad de los-werkman J. G. B. te Lelden een nuchter kalfje van een boer gekocht, en het dier was ln de polder clandestien geslacht. Dit was tooh ontdekt, en de Officier vorderde er vier maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief voor. De raadsman, mr H. Riik van Om meren meende dat met de drie maanden voorarrest wel volstaan kon worden, doch de rechter veroordeelde conform de eis. BIJZONDER GERECHTSHOF. Zes jaar voor verraad De thans plm. 70-jarige bank werker J. Taffijn uit Leiden, had in de bezettingstijd zijn verkeerde in stelling gedemonstreerd, door het ple gen van verraad. naar aanleiding, van een overval die gepleegd was. De proc. fiscaal vorderde tegen verdachte, rekening houdend met diens leeftijd, zes jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. De raadsman, mr. F. Drossaart Bentfort pleitte clementie. Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken Kinderleed is groot DE UNAC WIL HET BESTRIJDEN. (Van onze Haagse Redacteur). In ons land vertoeft de heer Lubboek, Europees vertegenwoordiger van de UNAC (afkorting voor United Nations Appeal fer Children-Actie ten bate van kinderen vanwege de Ver. Naties), om met onze regering overleg te plegen over het deelnemen van Nederland aan deze actie. De nood onder de kinderen in vele landen over de hele wereld is zeer groot. Om althans de honger dier kin deren te lenigen, schonken enige sta ten bereids aanzieniyke bedragen. Zo gaven de Ver. Staten van Noord-Ame- rika 15 millioen dir. tot dit doel met de belofte nogmaals eenzelfde bedrag te schenken, indien andere landen eveneens zouden bijdragen. Van deze gelden worden aan de noodlijdende kin deren levensmiddelen, voornamelyk ge condenseerde melk, verstrekt. De Economische en Sociale Raad van de Ver. Naties, waarvan het Ned. lid de heer v. Heuven de heer Lubbeek vergezelt, heeft de UNAC in het leven geroepen teneinde de actie ten bate van het kind over de hele wereld te organi seren. Het ligt in de bedoeling, gedu rende enige maanden in de eerste helft van 1948 gelyktydig in alle aangesloten landen een inzameling te houden; met misschien als middelpunt een interna tionale kinderdag. (Van onze Londense correspondent). Het kernmotief van Beethoven's vyf- de symphonie, de vier rhytmlsche doffe kloppen, drie korte en een lange, te vens het morsesein voor de eens magi sche letter V klinkt nog dagelijks uit millioenen luidsprekers, zoals het dat in de donkerste bezettingsjaren deed. De Europese dienst van de BBC was toen de grote morele reddingsboel, waaraan allen, die naar de vrijheid hunkerden, zich vastklemden. Thans is het voor Europa bestemde radjonieuws en commentaar, dat nog alt yd de hoofd schotel van de uitzendingen vormt, by velen, zo niet ln het vergeetboek, dan toch op de achtergrond geraakt. En toch vervult de BBC in het verscheur de, naoorlogse Europa nog een uiterst belangrijke taak Neen, van propagan da in engere zin, in de betekenis n.l. van bewuste, eenzijdige beïnvloeding, wil zij niets weten Het enige, wat zy als haar roeping beschouwt, Is onder het oog der wereld te brengen hoe kosteiyk het goed der meningsvryheid is. speciaal ten behoeve van clie lan den, waar die vrijheid nog steeds in het gedrang komt. De BBC denkt er echter niet aan enige buitenlandse regering afbreuk te doen, ook al zou heel Enge land die regering veroordelen. Het eni ge, wat de BBC doet, is allen, die naar haar luisteren, de spiegel voorhouden van een vrije democratie. Voorlichting, opvoeding en ontspanning zijn de drie elementen, waaruit ook de Europese dienst is opgebouwd. De leiding er van berust thans by de nog jeugdige, voormalige generaal-ma- Joor Sir Ian Jacob, die tydens de oor log Churchill's militaire adviseur was. Hy heeft de organisatie, die in vredes tijd een in vele opzichten nieuwe taak kreeg te vervullen, nieuw leven inge blazen. DRIE NEDERLANDSE UITZENDINGEN PER DAG. De voor het buitenland bestemde uit zendingen nemen dageiyks 151 uur lh beslag, verdeeld over 24 talen, inclusief Engels. Er zyn drie Nederlandse uit zendingen per dag, een uur in totaal. De dienst begon oorspronkeiyk als een improvisatie, toen in 1938 ten tyde van de Münchener crisis Chamberlain's re de in het Duits, Frans en Italiaans moest worden uitgezonden, De Neder landse uitzendingen volgden in April 1940. De energieke, opgewekte stem van de eerste omroeper, die vooral tydens de bezetting zo aanstekelijk werkte, was die vah* de tegenwoordige, Londense hoogleraar Prof. Wevers. De huidgie kleine staf van de Ne derlandse sectie is er onder leiding van de heer F. H. Winand in geslaagd, on danks de beperkte zendtyd. pittige, be langwekkende programma's samen te stellen, die een beeld pogen te geven van de vele kanten der Britse samen leving. Velen in ons land zijn de stem uit Londen; zonder welke het leven zo lang ondragelyk scheen, trouw geble ven. De BBC treedt als universele taal leraar op. De Engelse lessen worden tot in de verste streken beluisterd. Ver heugend acht, men het radiocontact met de Sovjet-Unie, uit alle delen waar van geregeld brieven bij de BBC bin nen komen, sinds achttien maanden geleden de Russische uitzendingen be gonnen. Voor Duitsland worden niet minder dan vyftien uitzendingen per dag ver zorgd, doch onder de luisteraars over heerst cynisme én apathie, zolang de noodtoestand voortduurt Hetzelfde is het geval met de Italianen. CENTRUM VAN ACTIVITEIT. Desniettemin gaat de BBC onversaagd voort een beroep te doen op het rede- ïyk inzicht door te trachten een zo ob jectief mogelijk beeld te geven van de feiten, of ze aangenaam zyn of niet. Zo is het majestueuse Bush House aan het Strand, de drukke verkeersweg en win- Kortsluiting door HANS ALMA. Vorige week heb ik haar teruggezien. Ik had het eigeniyk niet meer verwacht na dat maandenlange, vergeefse wach ten destyds En vreemd: dit weerzien ging eigeniyk wat onverschillig aan my voorby, het betekende geen schok, geen 6ensatie, alleen was het misschien wat wrang, wat cynisch. Toch meende ik en zy misschien ook wel, op die avond van onze zonderlinge en ontroerende ontmoeting, dat wy de „grote liefde" ontdekt hadden, de alles beheersende en overheersende liefde, welke slechts eenmaal in ieder mensen leven beleefd wordt Ik ging met de laatste trein naar Den Haag Leiden waren we al voorby. Ik was moe zo moe, dat ik boven een roman van Mau- riac in slaap gevallen was Een schok deed me wakker schrikken Nog slape rig, half versuft, keek ik op. Beleefde Ik een droom? Vlak naast my. in een hel verlichte ruimte, slechts door 'wee glazen wanden van me gescheiden, zat een jonge vrouw Evenals ik; alleen wy keken elkander aan. Zij had donkere ogen en ook donker haar, lang en glan- eend Dat was alles wat ik op dat ogen blik zag, want de vonk, de vreemde vonk, sprong over Het was de kortslui ting tussen een man en een vrouw, die plots voelen voor elkander bestemd te zyn Later wist ik, dat zy een groene Jurk droeg onder een bontjas en dat zy geen hoed cp had Dat wist ik later maar op het ogenblik zelf zag lk alleen die ogen en dat zwarte haar Ik weet niet hoe lang de beide treinen daar ln de wydte van die donkere polder naast elkaar stonden, als vergeten in de gure. stormachtige herfstavond. Ik weet het niet. En waarom ze daar stonden, weet ik ook niet. Misschien wel om 'wee mensen de liefde te leren kennen wy maakten geen gebaar en waagden geen vergeefse en belachelyke pogingen om de geluiddempende wanden met onze stem te doordringen wy keken elkaar in de ogen Meer niet, maar dat was voldoende. Toen haar trein begon te ryden, schoof het lichte raam, het ge luk. van mij weg Zij wendde haar hoofd om. Haar gelaat, haar ogen hadden In eens Iets smarteiy'ks Toen was het af gelopen, Sneller steeds sneller flitsten de lichte vensters langs my heen tot het één helle streep werd Dan wa? bet weer zwart- achter het venster Ik hoorde de wind rond de trein gieren en. zag regendruppels in zielige drift ver pletteren tegen het glas Een kwartier later liep ik door de stille Haagse straten naar myn huis en ik zag steeds haar ogen voor mij Ik sliep slecht die r\acht en de volgende dag kon ik nergens anders aan denken. Ik was verliefd, hopeloos verliefd, of neen, dit was meer dan verliefd zyn: lk had lief Misschien woonde zy in Haarlem of Amsterdam Verder ging haar trein die avond niet Ik zette advertenties in de bladen, waarin lk de vrouw ln de trein opriep en haar myn liefde opbiechtte. Tevergeefs, ik hoorde niets Dagenlang doolde ik door Amsterdam en Haarlem, zat in café's, liep door stille en drukke straten en door warenhuizen en keek vrouwen ln het gezicht Dwaas en nut teloos Ik vond haar niet Bij de spoor wegen informeerde ik naar de conduc teur van die avondtrein. Op een inge wikkeld schema stond, dat hij Peters heette en in Leiden woonde Maar ook Peters wist niets. Maandenlang ging ik door met adverteren en steeds had Ik nog hoop op een antwoord, op een brief, maar toen ik voelde, dat het een obses sie voor me begon te worden, zette ik er een streep onder Ik poogde haar te vergeten. Helemaal lukte mij dat niet, maar geleidelyk vervaagde de herinne ring en dacht ik aan de ontmoeting terug als aan een prettig visioen, aan een droom in de laatste trein. Vorige week heb lk haar na twee jaar teruggezien. Ik zei'zo even, dat het wei nig meer voor my betekende, dat alles zo gewoon was, maar dat is niet zo. Ik probeerde my er over heen te zetten, maar het wroet weer in me. ik voel weer die knagende pyn. die een verliefd hart ons bezorgt, melancoliek wetend van een verlangen naar liefde, dat nooit vervuld zal worden. Ik ging naar een voetbal weds try d Dat doet een ongetrouwd man vaak op een Zondagmiddag Vlak by het ter rein is een park met een vijver Daar heb ik haar teruggezien. Al uit de verte zag ik, dat zy het was, alleen op een bank in de voorjaarszon Ik wist lk twijfelde niet: zy was het Een zot ge voel, een soort angst vermengd me' in tense biyheid. steeg in my op Ik Uep wat vlugger, zy merkte mij nog niet op, want zy keek geboeid naar de vijver. Ik volgde haar blikken Zij keek mar een jongetje, dat driftig stampvoette, omdat zyn bootje niet wilde varen en dat drensend „mammie mammie" riep Zy zag op. toeD ik de bank passeerde: weer die ogen. weer dat haar alleen de vonk sprong niet meer over Of zy mij herkende weet- ik niet Ik ben door gelopen naar het voetbalveld. Een woord van bezinning LEVENSOVERGAVE. Dat ls waariyk geen geringe zaak: levensovergaveWant afgezien nu vatt alle voorgeschiedenissen die tot deze daad hebben kunnen leiden, wat be tekent dit voor wat wy de nageschiede- nis kunnen noemen? Er zyn mensen te bedenken op aller lei terrein, die er iets van weten, hoe zij alles van zich en aan zich en in zich hebben gegeven terwllle van het een of andere ideaal, dat hen nu eenmaal gegrepen heeft. Het is iets in hun be staan geworden, waaraan zy zich niet gedeelteiyk, zelfs niet voor een zeer groot deel gegeven hebben, maar geheel en al. met huid en haar. Want zy we ten en doorleven het, hoe het zich ge heel-geven nodig en geboden is, opdat het ideaal kan worden verwerkehjkt. Dit is slechts vergelijking. Want niet hiernaast, maar ver hierboven, absoluut anders en van een geheel andere orde is de levensovergave aan Christus. Voor Christus geldt alleen lévens-overgave; zoals Paulus zegt: ik leef, maar niet meer ik, Christus leeft in my. De levensovergave aan Christus kan nooit wezen óm iets. dat is te zeggen: om er iets meer te bereiken of er iets door te bemachtigen. Wy worden met onze levensovergave aan Christus ner gens ln de een of andere etalage neer gezet met als onderschrift: „Kyk nu eens wat God aan deze mens gewerkt heeft". Als levensovergave aan Christus zou betekenen de hoop dat wij er beter van worden in ons bestaan, de verwachting, dat het ons op de een of andere wyze niet onvoordelig zal uitkomen, dan is het beter er maar niet aan te begin nen. Want dat is eigenbelang, dat van berekeningen leeft, iets wat in de we reld nog wel oneeld doet. maar hope loos en erbarmeliik is voor God. Levens overgave is dan iets. dat wij in onze verbeelding wel heel mooi kunnen be denken. waarvan wy een levensfilosofie kunnen opbouwen, maar dat in de prak tijk immers nooit gebeurt. Wil weten van zeer vele godsdiensti ge mensen (er staan er velen in de Bijbel vermeld!), die om een gelukkige en gelukzalige nageschtedenls wel van levensovergave willen horen. De voor geschiedenis was niet al te best, moge- lyk dat het later beter wordt. Doch levensovergave aan Christus zal alleen betekenen: dat ik het over de gehele linie mis heb. dat ik met alle mooie plannen en edele daden een zie lige stumper ben, dat ik het alle fron ten hopeloos verloren heb, dat ik een verloren mens ben. Het kan lang du ren eer wij bij deze bekentenis uitko men. Maar de levensovergave aan Christus kan het niet stellen zonder deze erkenning. En de nageschledenis? Als Jezus mensen tot Zyn discipelen geroepen heeft, is hun nageschledenis dat zij apostelen worden van Hcm.aan Wiens dienst zy zich zonder reserve heb ben gegeven. Tussen dat discipelschap en het apostelschap liggen kruis en opstanding. De nageschledenis van iedere leven6- ovèrgave zal heten dat Jezus Christus de Heer is voor elke mens, voor elke tijd, voor de gehele wereld; dat wy in Hem meer dan overwinnaars zyn. Het getuigen van Christus de levende Heer wordt dan van nageschledenis tot de beginhistorle van een werkeiyk nieuwe aarde, waarop God zal zyn „alles in allen". W. H. K. de Europese dienst is ondergebracht, een centrum van voortdurende, zegen rijke activiteit. Honderden medewer kers uit alle landen van het continent werken er eendrachtig samen. Hier is althans het Verenigdé Europa tastbare keistraat in het hart van Londen,waar 1 werkelijkheid! Ook dit jaar zal in ons land „Pop- peyday", de dag van het oorlogsgraf, de herinnering aan de oorlogsdoden levend houden. De herdenkingsplech- Vier maal per dag, of méér. wacht ik voor de overweg. Minutenlang, Een statlcus mag uitmaken, hoeveel dagen dat op een mensenleven is. Duizenden lotgenoten zullen er. net als ik, nieuwsgierig naar zijn. Verloren tyd? Welnee. Want Ie leert dat de mensheid, ondanks alles, haar best doet. De overwegwachter zit è-ltyd met z'n verrekyker uit te kyken, omz'n gehoorzame bomen zo gauw mo gelijk weer open te krygen. Wat. met alle goede wil, niet steeds lukt. De agent deelt vriendelijk klopjes of goede raadgevingen uit, om de wachtenden in een rechtstandige file te formeren. Wat meetal wél lukt, omdat er ••en proces-verbaal achter zit. En de wachtenden zélf? Ze hóeven hun best niet meer te 1oen. want ze zyn murw. Ikzelf ben totaal murw, na zo veel jaren. Sputteren helpt immers niets, evenmin als 't uitkyken naar een trein, die nét niet aankomt. Zelfs 't lopen ovei de brug heb ik afgeleerd, want dan komt-ie iüist Dat alles is ergerhjk, maar hele maal niet erg. Wat, èrp is? Als de bomen zelfs niet open gaan wanneer de trein al voorby '•eed. Dan is er iets aan de hand, of meestal niet Want nét als je weer op Insuffen staat en denkt: „Er kan nog bést wat by", gaat de boom opeens met. een ruk open. Ra, ra, hogere spoorkunde, waar van lk na zoveel jaren nog geen 'ota begrijp. Morgen sta ik er wéér; viermaal •nkele minutenOf méér. De bomen zullen neer zyn. ze dóen 't m* om Als ik er ten minste niet juist onder door sjiep. De loerende agent beeft dan 't nakyken. Maar morgen krijg ik vést een •°keuring. Na dit stukje,... FANTASIO. tighcid voor de geallieerde gevallenen uit beide wereldoorlogen zal dit jaar op 9 November in de Nieuwe Kerk te Amsterdam plaats vinden. De grote landelijke collecte wordt evenals vorig jaar, op 11 November gehouden, Rev, C. Edward Elton van de Engelse kerk te Amsterdam, ds. W. van Lim- burgh. Ned. Herv. predikant te Amster dam en majoor-hoofdaalmoezenier C. A. M. Goossens zullen het woord voeren. Ter by woning van de plechtigheid, die door de Wereldomroep en door het Strijdkrachtenprogramma zal worden uitgezonden zfjn o.m. uitgenodigd: ZKH Prins Bernhard, de ambassadeurs, ge zanten consuls en militaire attaché's van die geallieerde landen, van welke zonen in de Nederlandse bodem rusten, Johannes Kardinaal De Jong, ds. H. E. Gravemeyer en vele andere kerkeiyke autoriteiten, de ministers dr. L. J. M. Beel. lt kol. A. H. J. A. Fiévez. mr. C. G. H. W. baron van Boetzelaer van Oos terhout en J. J. A. Schagen van Leeu wen. vele militaire autoriteiten o.w. Lt- Gen. H. J. Kruis, luit. admiraal C. E. L. Helfrich, de chef staf luchtmacht gene- raal-majoor C. Giebel en generaal H. G. Winkelman. Voorts major-general J, H. Roberts, hoofd van de Imperial War Graves Commission Commandant van de Canadese strijdkrachten, die aan de Dierme raid deelnemen en squadron leader H. C Wilson Continental repre sentative British Legion. De herdenkingsby eenkomst in de Nieuwe kerk begint om precies drie uur. Na afloop zal het plaatselyk Oorlogs- gravencomité Amsterdam de door ver schillende autoriteiten bij de katafalk gelegde kransen overbrengen naar de Nederlandse en geallieerde oorlogsgra ven op de Oosterbegraafplaats te Am sterdam MOTIE VAN PROTESTERENDE M O. LERAREN. Onder voorzitterschap van dr. W. de Jong vergaderde te Utrecht de „Alge mene vereniging van leraren by het M. O. Aan het einde der bijeenkomst werd een motie aangenomen, waarin o.a. de mening wordt uitgesproken, dat het op de weg der regering ligt nu ook einde lijk een bydrage te leveren voor het te rugkeren van de zo hoog nodige rust in het lerarencorps en het derhalve in overleg met de vertegenwoordigers der lerarenorganisaties zal komen tot een salarisregeling, die aan de rechtmatige wensen der leraren beantwoordt.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2