Russische en Australische resolutie verworpen Amerikaans voorstel inzake Palestina WEERBERICHT Met een enkel woord 06ste Jaargang ZATERDAG 1 NOVEMBER 1947 No. 26225 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Heimy Hoofdredactie: B. w. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Strijd tegen liet communisme Steeds scherper wordt de tegenstel ling tussen Oost en West. De communisten hebben het er op gewaagd alles op één kaart te zetten, welnu, zij zijn bezig het spel te ver liezen! Op allerlei wijze hebben de communisten getracht overeenstem ming op welk terrein ook te voorkomen, maar zy hebben dat ten slotte op zo'n plompe wijze gedaan, dat de wereld de schellen van de ogen vallen en zij be gint te doorzien, wat het eigenlijke doel is van al dat gekuip; door tegenhou ding van herstel te trachten het com munisme uit te dragen over geheel Europa. En dan vandaar uit verder over de aardbol Laten we eens nagaan, hoe de strijd verloopt. In de eerste plaats zien we dan naar Frankrijk. Bij de tweede ver kiezingsronde voor de Gemeenteraden, hebben de communisten, die zich in de eerste ronde aardig hadden weten te handhaven, ernstige verliezen gele den. Wel is het succes van generaal De Gaulle bevestigd, maar toch niet verder uitgebreid; op het platteland hebben do middenpartijen zich staande gehouden. De regering Ramadier, voelende, dat er iets gedaan moest worden, heeft zich in allerijl hervormd tot een soort romp- cabinet, dat in staat zou zijn in vlugger tempo besluiten te nemen. Zo gereorganiseerd, heeft het nieuwe kabinet Ramadier zich aan het ver vroegd bijeengeroepen parlement voor gesteld en bij het debat over de rege ringsverklaring, die zich zowel tegen communisten als tegen De Gaulle richt te, is de communistische leider Duclos er in geslaagd, het ware gezicht van het communisme zodanig te tonen, dat zij volkomen geïsoleerd zijn komen te staan. Dat is de winst van het verloop van zaken in Frankrijk, maar dan ook de enige, helaas. Want weliswaar heeft Ramadier zich met de kleinste meer derheid, die hem tijdens zijn premier schap nog ten deel viel, weten te hand haven, maar het is in wezen een Pyrrhus-overwinning. De midden-par tijen hebben zich ten einde raad om de dictatuur van links of van rechts af te wenden, zoals zij dat zien, weliswaar verenigd, doch deze combinatie be schikt over te weinig innerlijke kracht om zich lang te kunnen staande houden tegen de aanvallen, die de uitersten op haar zullen richten. Niettemin. Frankrijk heeft weer kor te tijd respijt om zich te beraden, wat er nu zal moeten geschieden. Maar ook De Gaulle krijgt nu gelegenheid om zijn aanval op het parlement op te bouwen! De communisten zijn voorlo pig ongevaarlijk geworden behalve voor zover zij via stakingen de maatschap pij zouden kunnen trachten te ontred deren. Maar daarin zullen zij zich. thans nog wel eens bedenken Het is voor Frankrijk te wensen, dat deze korte spamie tijds wijsheid brenge, anders blijft de burgeroorlog dreigen. Van enorme betekenis zal bij het verdere verloop van zaken zijn hetgeen De Gaulle zal doen. Verkeerd geleide actie zou een groot deel der huidige midden-partijen kunnen dwingen om toch weer met de communisten gemene zaak te maken ter redding van de re publiek. Ook de verkiezingen in Denemarken brachten de communisten een belang rijke terugslag; die in Zwitserland daar entegen een vooruitgang, maar men bedenke wel, dat daar sinds de oorlog nog niet gestemd was, zodat daar van de wijziging, die de oorlog ongetwijfeld in de verhoudingen heeft gebracht, nog niets naar buiten was gebleken. Ver ontrustend was die vooruitgang intus sen allerminst. Verder ziet men in Zuid-Amerika een zeer krachtige stroming om het com munisme geheel te vernietigen. Brazi lië en Chili geven daarbij momenteel de toon aan, doch bedoeling schijnt te zijn, om in de bestrijding van het com munisme een zelfde gedragslijn te vol gen, al is het officieel nog niet zover gekomen. Beide genoemde landen heb ben zelfs de betrekkingen met de Sov jet-Unie verbroken, Brazilië deed het ook met Tsjecho-Slowakije en Zuid- Slavie. Waarom Polen dan werd over geslagen, is niet erg duidelijk De Verenigde Staten zullen in hun bezettingszone openlijk de strijd aan binden tegen het communisme, het is ronduit gezegd! En steeds krachtiger worden de stem men, die aandringen op een afzonder lijk doorgaan, zo op de. komende con ferentie te Londen tussen de vier „gro ten" geen overeenstemming mogelijk zou blijken. Het proces Petkof in Bulgarije is voor het communisme allesbehalve winst ge weest, integendeel. De herhaling in Roemenië, waar thans de boerenleider Maniu terecht staat, schijnt weinig minder dan een volslagen misvatting. Nu het echter eenmaal is ingezet, is er geen terug meer en Maniu's veroorde ling, al zal dit in Roemenië dan geen doodstraf zijn, staat vast. In Polen voelde de boerenleider Mi- kolascjyk. dat tegen hem hetzelfde spel in voorbereiding was en hij heeft de wijk genomen, al is nog niet bekend, waar hij zich bevindt. Het communisme toont te veel haast en dat op ich zelf is geen bewijs van kracht! Laat ons echter blij zijn, dat de we reld het gevaar, dat van Russische zijde dreigde, heeft ingezien en zich daar tegen in verweer stelt! Voor zover te bekijken, is het nog bijtijds! Veiligheidsraad stemt over Indonesië „Mr. v. Kleffens vraagt begrip voor feiten In de gisteren gehouden vergadering van de Veiligheidsraad zijn zowel de Russische resolutie (alle troepen terug tot de posities van vóór de politionele actie) als de Australische (alle troepen terug tot op 5 Kilometer achter de positie op 4 Augustus) verworpen. De eerste met 41 st. en 3onthoudingen de tweede met 5—1 st. en 5 onthou dingen, w.o. Engeland en de V.S. Thans stemming over Amerikaanse resolutie Onze vertegenwoordiger mr F. N. van Kleffens, waarin hij het oordeel van de Nederlandse regering ovei het Consulaire rapport naar voren bracht. Wij zijn ervan overtuigd, aldus mr. Van Kleffens, dat de consuls hun uiter ste best gedaan hebben om een zo ob jectief mogelijk beeld van de huidige situatie, zoals zij die aantroffen, te geven. wy vragen echter niet een lou tere registratie van de feiten maar een begrip voor de feiten. Er is nauwelijks een poging gedaan om te verklaren waarom wij uw order tot het „staken van het vuren" niet naar de letter kon den uitvoeren. Evenmin is een poging gedaan om te verklaren, waarom de Luit. G.G. ge noodzaakt was duidelijke demarcatie lijnen vast te stellen, en dit treft te meer, omdat deze reden wel door de commissie wordt gegeven. Het is dui delijk, dat, zowel hetgeen genoemd is ons „hernemen van de operaties" als het door ons vaststellen van demar catielijnen, niet betekende een op nieuw initiatief nemen tot militaire acties, maar onvermijdelijke conse quenties waren, voortvloeiende uit daden van de regering van Djokja. Het doorgaan met militaire zuive ringsoperaties was onvermijdelijk, om dat vele Republikeinse leiders voort durend hun volgelingen dwongen ons aan te vallen, ondanks de resoluties tot 't staken van de vijandelijkheden. Dat deze volgelingen hieraan gehoor gaven, getuigt het rapport overvloedig. De vaststelling der demarcatielijnen werd noodzakelijk, toen de republikeinse eer ste minister eind Augustus zijn radio rede hield betreffende de non-coöpera tie. Na een zeer uitvoerige schets van de situatie verwierp mr. Van Kleffens de door de Sovjet-Unie en Australië in gediende resoluties en Steunde de Amerikaanse resolutie, die er op aan dringt de order „staakt het vuren" te herhalen, doch stelde daarbij een aan tal wijzigingen voor. die de resolutie zouden maken tot een beroep op de Republikeinen om de gewelddaden te staken. Volgens de Amerikaanse resolutie mogen de Nederlandse troepen in de gebieden, die zy op 4 Augustus bezet hielden, blyven. Na de rede van ,mr. Van Kleffens stelde de Republikeinse vertegenwoordi ger Palar de vraag aan mr. Van Klef fens: heeft Nederland Linggadjati on geldig verklaard „ja dan neen?" Hij voegde hieraan toe: „De door Van Klef fens gebruikte uitdrukking „Linggadja- tl-programma" betekent slechts „de door Nederland eenzijdig vastgestelde interpretatie van de overeenkomst van Linggadjati". Ook de Poolse afgevaardigde stelde aan mr. Van Kleffens vragen in gelijke geest. Mr. Van Kleffens antwoordde met te verzekeren, dat hij de Russische resolu tie alleen zou ondersteunen, indien te voren waarborgen zouden gegeven wor den, dat het terugtrekken der Neder landse troepen geen verslechtering van de situatie tot gevolg zou hebben en be loofde een rechtstreeks antwoord te ge ven op de vragen van de Poolse afge vaardigde en van de heer Palar, wan neer hij de Nederlandse regering hier over had ondervraagd. De Russische afgevaardigde Gromyko, verklaarde uit het Consulair rapport de conclussie te moeten trekken, dat het objectiviteit mist, omdat het de mili taire acties der Nederlanders tracht te verkleinen. Hij achtte verder 'in het bij zonder de laatste paragraaf van de Ame rikaanse resolutie onaanvaardbaar, om dat deze de Nederlanders een voorwend sel zou geven om hun militaire opera ties voort te zetten. „Indien de Amerikaanse resolutie zou worden aanvaard, aldus Gromyko, dan zou de Veiligheidsraad medeplich tig worden met de Nederlanders". De Engelse afgevaardigde Cadogan verklaarde zich vóór de Amerikaanse resolutie. Na verdere besprekingen, werd ge stemd met bovengenoemd resultaat. Vóór de Russische resolutie stem den Polen, Rusland, Australië en Co lumbia tegen Engeland. Ver Staten. Frankrijk en België; China, Brazilië en Syrië onthielden zich,van stem ming. Vóór de Australische resolutie stem den Australië, Rusland, Polen, Syrië en Columbia; tegen België, terwijl Engeland, Ver. Staten, China, Frank rijk en Brazilië zich van stemming onthielden. De Australische afgevaardigde Austin stelde vervolgens voor - aan een sub commissie de taak op te dragen om ver schillende na de stemming ingediende amendementen met elkaar in overeen stemming te brengen, om te komen tot een voor allen aanvaardbare formule ring. Na vele discussies werd oen sub commissie ingesteld tot uitvoering van deze taak Hierin namen zitting de af gevaardigden van België. China, Austra lië en de Ver. Staten. De Veiligheidsraad komt hedenmid dag byeen ter behandeling van de Amerikaanse resolutie. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met in de nacht opnieuw op vele plaatsen vorming van nevel of nust. Zwakke, later matige naar Zuidelijke richtingen draaiende, wind en iets zachter. Overwegend droog weer. 2 NOVEMBER. Zon op: 7,35 uur; onder: 17,12 uur. Maan op: 19,20 uur; onder: 12,16 uur (5 Nov. L.K.). Hoogwater te Katwijk te 5 56 en 18,18 uur (3 Nov.; 6,41 en 19,05 uur). De commissie van drie bij de aankomst op het vliegveld Kemajoran bij Bata via. Van links naar rechts: Paul van Zeeland (België) Richard Kirby (Australië) en Frank Graham (USA). (Tel. overgebrachte foto, ANP-A Frankrijk verdiende 350 millioen francs aan de Jamboree Naast de winst aan Internationale goodwill (Van onze correspondent te Parijs). Toen Ramadier indertijd het Franse Parlement een subsidie vroeg ter bekos tiging van de voorbereiding van de Jam boree van afgelopen zomer, tekenden de communisten protest aan, omdat zij geen bijdrage wilden leveren aan een inter nationale bijeenkomst van jonge men sen, die zij om onnaspeurlijke redenen van allerlei kwaad betichtten. Achteraf blijken nu deze door politieke overwe gingen ingegeven protesten, zelfs op za kelijke gronden, onhoudbaar te zijn ge weest. Men maakt namelijk thans be kend, dat de Jamboree de Franse schat kist niet alleen geen franc heeft gekost, doch het land zelfs een aardig sommetje aan deviezen in het laadje heeft ge bracht. En naast dit financiële voordeel staat dan nog de morele winst aan in ternationale goodwill en propaganda voor het land. Voor de liefhebbers van getallen en statistieken zijn de volgende cijfers te Onze stadgenoot Nicholls, die onder auspiciën van de Niwa momenteel door Indië toert, oogst daar in zijn onder scheiden kwaliteiten als clown, snelte- I kenaar. pianist en accordeonist uitbundig succes Hierboven verleent hij muzi- kale opluistering tijdens de uitdeling van koffie aan een eenzame voorpost, waar zich toevallig ook de commandant van H-6 R.I.. overste Van Welzenes (in het midden met kalé schedel) bevond. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn gerapporteerd in de afgelopen week: Kon. Marine- Korp. Mar. J. By- demast; Mar. 1ste kl. O. V. W. M. H. Smite Badhoevedorp; Mar. 3e kl. P. K. Stam, Delft. Kon. Landmacht: Aalmoezenier L. A. Th. Allard, 's-Gravenhage; Sold. C. J. van Spronsen, 's-Gra- venzande; Korp. M. Volwerk, Eem- nes (Utr.)1ste It. A. van der Hoe ven, Oostvoorne; Sold. J. Hofman, Gouda; Sold. 1ste kl. G. de Jong, Midwoud (N.HMajoor F. J. G. M. Knaapen, 's-Gravenhage; Sold. H. Kroezen, Hoogeveen; Serg. J. Luinstra, Leeuwarden; Serg, J. Mor- rem, Amersfoort; Sold. S. van Es, Den Helder; Sold. A. Versnel, Rot terdam. Kon. Ned.-Indisch Leger: Kapt. der infanterie A. v. Zuuren, 's-Gra venhage. Overleden aan bekomen verw.: Jav. korp. inf. Rachmat. noemen. Men rekent, dat 40.000 verken ners wilde en officiële deze zomer Frankrijk hebben bezocht. De padvin ders, die in Moisson kampeerden, be taalden 3000 francs per persoon aan verblijfskosten. Via de Clearing is onge veer voor 300 millioen francs overge maakt, waaronder vele Amerikaanse dollars. Bij dit bedrag dient men echter bovendien nog de sommen te rekenen, die officieus in Frans geld werden om gezet en welke men op een 200 millioen francs taxeert. Dat wordt bij elkander derhalve een half millioen francs. Aan gezien de Regering aan de voorbereiding van het kamp, de aanleg van een sta tion etc. 150 millioen ten koste heeft ge legd, resteert er op de nationale balans dus een batis saldo van 350 millioen francs. Men ziet dat ieder in Frankrijk met voldoening op de jongste Jamboree terug kan zien. De Minister van Finan ciën meegerekend Baron van Boetzelaer sprak met Bevin De Nederlandse Minister van Buit. Zaken baron van Boetzelaer van Oos terhout, heeft gisteren in het Britse ministerie van Buit. Zaken een onder houd met Bevin gehad. Hij was verge zeld van de Nederlandse ambassadeur te Londen, jhr. mr. Michiels van Ver- duynen. De minister is gisteravond naar ons land teruggekeerd. Wat er in Indië gebeurt Commissie van Drie vergaderde met Contactcommissie Gisteravond heeft de Commissie van Drie vergaderd met de NetL- Indlsche- Contactcommissie. Er is gesproken over het vraagstuk, waar de voornaamste besprekingen zouden worden gevoerd. De Nederland se vertegenwoordigers maakten hun opmerkingen over de notulen van de vergadering, welke de Commissie van Drie over hetzelfde onderwerp te DJok- Ja heeft gehouden. Na een korte, doch hartelijke en nuttige gedachtenwisse- ling over deze voorbereidende zaken werd de vergadering verdaagd. In de Republiek is 't géén leven AMBTENAREN KEERDEN TERUG. De 17 verbindingsofficieren van de TNI, die door de Ned.-Ind. regering in staat werden gesteld naar republikeins gebied te vertrekken, zijn thans bij Se- marang gebracht en over de demarca tielijn gezet. Enige Republikeinse ambtenaren uit Modjokerto zyn kortgeleden even eens over de demarcatielijn gezet, maar thans van Republikeins gebied weer op Nederlands gebied terugge keerd. Zy vertelden, dat het In de Republiek geen leven was, werden allerminst gastvrij ontvangen, kre gen noch huisvesting, noch andere verzorging. Zy gaven er daarom de voorkeur aan weer naar Nederlands gebied terug te keren. DRIE DODEN EN ZES GEWONDEN. De Nederlandse verliezen in Indone sië bedroegen gisteren 3 gesneuvelden en 6 gewonden. UITBREIDING OOST-INDONESISCH PARLEMENT. Volgens mededeling van het Oost-In donesische Ministerie van Voorlichting heeft de president van Oost-Indonesië, met ingang van 10 November a.s. 10 nieuwe leden in het voorlopige parle ment benoemd. De vacatures, ontstaan door benoe ming van parlementsleden tot minis ters zullen ten spoedigste worden aan gevuld, waarna het parlement uit 80 leden zal bestaan. Werk der V.N. De algemene vergadering der VJ-T. heeft met 42 tegen 7 stemmen, bij 6 onthoudingen, een aanbeveling van de juridische commissie met - betrekking tot het uitleveren van oorlogsmisdadi gers, dat leden-staten moeten blijven bewijzen, dat er een redelijke voorlopi ge aanklacht bestaat, goedgekeurd. De commissie drong er tevens op aan, dat de processen tegen oorlogsmisdadigers en verraders zullen worden gehouden volgens de principes van recht en rechtvaardigheid. Een Joego-Slavische tegenresolutie werd met 40 tegen zeven stemmen, by zes onthoudingen, verworpen. De algemene vergadering heeft met algemene stemmen besloten, de 24ste October voortaan officieel als de „dag der V.N." te beschouwen. Het is de dag, waarop het Handvest van kracht is geworden. DE NOBELPRIJS VOOR DE VREDE. De Nobelprys voor de vrede is toege kend aan de „Friends Service Council" te Londen en de „American Service Committee" te Philadelphia, beide Quaker-organisaties voor hulpverlening. De prijs bedraagt dit jaar 146.000 Zweedse kronen en zal onder de beide organisaties verdeeld worden. Zal Engeland het aanvaarden? De Ver. Staten hebben in de sub commissie der V.N. voor de verdeling van Palestina tot Engeland het ver zoek gericht Palestina binnen 6 maan den te ontruimen. De Amerikaanse vertegenwoordiger Herschel Johnson heeft na de verga dering meegedeeld, dat de V.S. tevens hebben voorgesteld dat de verdeling van Palestina in een Joodse en een Arabische staat op 1 Juli a.s. tot stand, komt. Voorts werd voorgesteld, dat de as semblee der V. N een commissie van drie benoemt om leiding te geven in de overgangsperiode tussen nu en Juli. De BINNENLAND. Het Amerikaanse Ministerie van Buit. Zaken heeft bekend gemaakt, dat Amerikaanse onderdanen, die een eis tot schadevergoeding willen indienen wegens geleden oorlogsschade ln Nederland, hun eisen vóór 1 Maart 1948 moeten aanmel den bij de Commissie voor Oorlogsschade te 's-Gravenhage ol bij de Nederlandse commissie voor het onderzoek naar oor logsschade. 16 twee-motorlge duikbommenwer pers streken gistermorgen neer op Schip hol. Deze machines zijn ln Zweden ge bouwd ln opdracht van Abessinlë. Na enige uren vervolgde het eskader zijn reis naar dat land. Het Nederlandse vracht- en passa giersschip „Brastagl" (9.246 ton), is bij het eiland Caldelra. een van de reeks eilandjes voor de kust van Portugees Oost-Afrika. ongeveer 200 km ten Zuiden van Mozambique, aan de grond gelopen. Alle passagiers zijn ln veiligheid Het schip' r|t vast op een koraalrif. Nadat de Commissaris der Koningin ln Zeeland. Jhr. mr J. W. Quarles van Ufford het sein daartoe had gegeven, werd het spant van het dak der Nieuwe, en Koorkerk te Middelburg, welk monument in de Meidagen van 1Ö40 werd verwoest, geplaatst. Talrijke genodigden, o.a. het voltallig gemeentebestuur van Middelburg, woonden-de korte plechtigheid, die een mijlpaal betekent op de wég naar herstel van de Middelburgse monumenten, bij. De staking, ln een tiental textiel fabrieken te Tilburg, is bijna geheel ver lopen. Van grote invloed ls hlerbfj ge weest de toezegging der werkgevers een commissie ln te stellen, welke de mogelijk heden zullen onderzoeken om bijzondere prestaties der arbeiders ^bijzonder te be lonen. Ingediend ls het wetsontwerp; ..Wij ziging van de wet van 3 Juni 1875 (staats blad no. 101) tot afschaffing van het vuur-ton en -bakengeld en nadere regeling der meting van zeeschepen". Gistermiddag was een groep Jagers met dryvers te Enspyk op de hazenjacht. Toen de dry vers ln een bosje kwamen om er twee hazen uit te Jagen, kwamen plot seling vier grote wilde zwijnen te voor schijn. De Jagers legden aan en schoten, doch de zwynen wisten te ontsnappen. Op grond van het advies van de Jury's voor de prijzen voor muziek 1947 der ge meente Amsterdam, hebben B. en W geen der ingezonden werken met de muziekprijs A f. 1500.bekroond. De muziekprijs B (f. 700.is toege kend aan de heer A. Bonsel voor zijn „Suite voor fluit en orkest". De muziek- prys C (f. 300.aan Koos van de Griend voor zyn „Trio voor viool, als en violoncel" en de muzlekprys D (f.500.aan Klaas van oostveen voor zyn koorwerk „Stabat Mater". BUITENLAND. Columbia zal de betrekkingen met de Sovjet-Unie niet verbreken en geen communistische propaganda verbieden, zolang deze niet gericht ls op omverwer ping. (Alsof ze dat niet ls!). Het militair gerechtshof te Brussel heeft Schulnd. de gewezen secretaris generaal van Justitie tot vyr Jaar gevan genisstraf veroordeeld. Frankryk heeft al zyn luchthavens voor passagiers uit Egypte gesloten met het oog op de cholera. Het Sovjet-gerechtshof te Beriyn, dat de zestien SS-bewakers van het concentra tiekamp Sac-hsenhausen berecht, heeft veertien der beklaagden tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. De andere twee beklaagden werden veroordeeld tot vijftien jaar dwangarbeid. In het kamp zouden 100.000 gevangenen om het leven zijn gekomen. De Sovjet-aanklager verwees bij het eisen der straffen naar het Jongste decreet, waarbij de doodstraf in de Sovjet-Unie werd afgeschaft. De raad van economische adviseurs van president Truman heeft, naar ver luidt, de president er van ln kennis ge steld, dat het plan-Marshall de stabiliteit der Amerikaanse economie veeleer zal be vorderen in plaats van ln gevaar brengen. 7 November vertrekt uit Los Angeles een .sneeuwbal-trein" met acht wagons, geladen met voedsel voor Europa. Deze trein zal op weg naar New York. welke reis tien dagen zal duren, gestadig groeien. De organisatoren van deze .,vrlendschaps_ trein" hopen, dat zelfs hele treinen zullen worden aangekoppeld Het militaire Sovjet-bestuur ln Duits land heeft ln Koenigswuesterhausen een school gesticht voor de politieke vorming van leden der drie ln de Sovjet-zone toe gelaten politieke partijen. Een mislukte aanslag ls gepleegd op Josjdda. ex_mlnlster-president van Japan thans voorzitter van de liberale partij Drie schoten werden op zijn auto gelost Alleen de chauffeur werd gewond. De zaakgelastigden van Engeland en de V.S. te Madrid hebben nota's van hun regering overhandigd, waarin wordt ver zocht 104 Duitse diplomaten en andere ln Spanje verblijvende Duitsers, die door do f;eallleerden gezocht worden, naar Duits and terug te zenden. BIJ een tussentijdse verkiezing ln het district Dublin heeft de leider van de links-republikeinse beweging in Eire een opzienbarende overwinning bèhaald 'het geen voor minister-president De Valera een ernstige nederlaag betekent. De Valera heeft medegedeeld, dat ln het begin van het volgende Jaar algemene ver kiezingen in Ierland zullen worden ge houden. In de eerste zes maanden van dit Jaar bedroeg het cijfer van het geboorte overschot ln het Vlaamse gedeelte van België 14.667. terwyi dit ln Brussel 8 was. In het Waalse gedeelte van België stelde men een sterfte-overschot vast van 135! Het aantal huwelijken bedroeg ln 1946: 90.909. Het aantal echtscheidingen steeg ln 1946 ten opzichte van het vorig Jaar met byna 78 procent en bedroeg 5.653. 'Boedapest van de volksvertegenwoordiging heeft de uitstoting van Pfelfer geëist en de arrestatie van deze afgevaardigde, die de leider ls van de Hongaarse onafhanke^ ïykheidsparty, welke de rechtse oppositie voert. Britse strydkrachten in Palestina moe ten gedurende die periode verantwoor- deiyk blyven voor de handhaving van orde en recht. Joden en Arabieren moe ten in de overgangsperiode in de gele genheid worden gesteld „schaduwrege- ringen" te vormen, die bevoegd zyn haar eigen ordetroepen te recruteren en te bewapenen. Amerika heeft zyn oor- spronkeiyk voorstel tot oprichting van een vrijwilligersleger om de orde te handhaven ingetrokken. Er zijn nog geen aanwyzingen, dat de Britse regering bereid is het Ameri kaanse voorstel te aanvaarden, zo ging Johnson voort. Volgens dat voorstel moet de betrokken commissie der V. N. onder jurisdictie van de algemene ver gadering der V. N. staan. De Sovjets wilden de Veiligheidsraad inschakelen. Als de Britse troepen gedurende de overgangsperiode verantwoordelijk voor orde en rust in Palestina blyven, aldus Johnson, is het niet nodig het lahd twee jaar onder beheer te stellen zoals aan bevolen in het rapport van de speciale commissie voor Palestina. De Engelsen kunnen zich tot Juli op de algehele ont ruiming voorbereiden. De door de Assemblée te benoemen commissie van drie moet onder leiding van de hoge commissaris voor Palestina staan en als adviserend lichaam optre den, daarby samenwerkend met Arabi sche en Joodse leiders en met de Britse autoriteiten. Onder jurisdictie van de Assemblée zal de commissie slechts tot het doen van aanbevelingen bevoegd zyn, doch wan neer de vrede in Palestina in gevaar mocht komen, zou de commissie onder jurisdictie van de Veiligheidsraad ge plaatst kunnen worden. Indien de Arabieren weigeren de ver deling te aanvaarden, kan dit gebied mogeiyk onder beheer der V. N. worden gesteld. De Britse afgevaardigde zou hebben gezegd, dat het Amerikaanse voorste: de Britse regeling in feite verzoekt de vol ledige verantwoordeiykheid voor het uit voeren van de verdeling „tydens de pe riode, dat Palestina het leven schenkt aan een tweeling een gewapende tweeling" op zich te nemen!

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1