Het verzet der Leidse Universiteit Kerkelijk Leven Laatste Berichten e* ADVERTEERT [N DIT BLAD Congres ex-politieke gevangenen.! Studentenfilmliga opent het Waarom „het horzelnest" niet werd uitgeroeid. Het moet gisteravond voor de vele deelnemers aan het congres van ex- politieke gevangenen uit de bezet tingstijd wel een zeer bijzondere ge beurtenis zjjn geweest, dat zjj door de Senaat van de Leidse Universiteit zijn ontvangen op de plaats, waar op die gedenkwaardige dag in November 1940 prof. mr. R. P. Cleveringa openlijk verzet ®egen de maatregelen van de bezetter aantekende en wiens woorden toen van zulk een grote betekenis zijn geweest in de strijd voor de geestelijke vrijheid van ons land. Onder hen, die het Groot-Auditorium geheel vulden, merkten wy o.m. op dr. A. Neuman, vice-president van de In tern. Federatie vaó ex-politieke gevan genen Fiapp, de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, het voltallig bestuur van de Ned. Ver. van EJP.G., verschil lende hoogleraren en vele anderen. Nadat de rector-magnificus, prof. mr. J O. van Oven, de gasten op deze his torische plaats namens de senaat had verwelkomd, voerde als eerste spreker prof. mr. R. D. Kollewyn het woord, die er aan herinnerde, dat men reeds direct na de capitulatie op de Universiteit bijeenkwam om zich te bezinnen op de vraag, wat onder de gewijzigde omstan digheden diende te geschieden. Aanvan kelijk betrof het hier nog niet het ver zet, doch het universiteitswerk. Met uit zondering van het college van wijlen prof. mr. B. M. Telders over Volken recht werden alle colleges op 20 Mei 1940 hervat. Al spoedig daarop kwam een kleine kring van hoogleraren op voorstel van prof. van Asbeck bijeen met het doel het geestelijk verzet te stimu leren en het contact met andere hoge- scholenop te nemen. Uit deze kring van hoogleraren ontstond „De kleine krans", welke overtuigd was, dat tegenover de practijken van het nationaal-soclalisme de eerbied voor de waarde van de indi viduele mens diende te" worden gesteld. Van deze „Kleine krans" uit is het gees telijk verzeg gerijpt en is in feite ook de Civitasgedachte naar voren gekomen. Uitvoerig Weidde spr. vervolgens uit over de reactie, welke de uitsluiting van Joodse ambtenaren tengevolge had en die voor de Leidse Universiteit haar hoogtepunt bereikte in het ontslag van de hoogleraren Meijers en David. De zelfde dag, dat prof. Meijers zijn ont slag als hoogleraar entving, hield prof. mr. R. P. Cleveringa, als decaan der faculteit der rechtsgeleerdheid, zijn his torische rede in het Groot-auditorium der Universiteit, waarin de gehate be zetter werd duidelijk gemaakt, dat wat hij hier deed, een groot onrecht-was. Na het uitspreken van deze voor de geschie denis van ons land en de Leidse Univer siteit zo klemmende rede zongen de aan wezigen spontaan het Wilhelmus. De Duitsers reageerden op deze rede snel, want reeds de volgende dag (27'Novem ber 1940) werd prof. Cleveringa in zijn woning gearresteerd -en werd de Uni versiteit lam gelegd. Prof. mr. J. C. van Oven, die sinds die tijd als decaan der faculteit optrad, ver telde vervolgens het een en ander van de vele besprekingen, welke in het ge heim ten huize van prof Telders wer den gehouden en die alle ten doel had den om het verzet, dat ook onder de studenten weerklank had gevonden, te steunen. Kort op elkaar volgden in de ze tijd de arrestatie van prof. Telders, het verbod tot het afnemen van exa mens. dat echter in Mei 1941 wederom werd toegestaan, het aftreden van de president-curator, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, waarvoor mr. De Ruyter .an Steveninck in de plaats kwam,ter wijl aan het eind van alles ook de nazi- ficering der Unviersiteit van zekere zij-* de werd bewerkstelligd en waartoe men ARMENRAAD OP EXCURSIE. Bezoek aan politieke delinquenten. Het bestuur van de Armenraad te dezer stede organiseerde een excursie voor haar leden en plaatsvervangende leden naar Huize „Öffem" te Noord-. wijk-Binnen, waar een zestig-tal jeug dige politieke delinquenten verblijft houdt. Het gezelschap werd ontvangen door de directeur, de heer Huisman, die het- doel van het verblijf in dit jeugdhuis uiteenzette, n.l. de overgang naar de maatschappij te vergemakkelijken. Het gezelschap kwam onder de indruk van het prachtige heropvoedingswerk, dat door de directeur en zijn s^af op buitengewoon tactvolle wijze wordt ver richt. Na rondleiding door het gebouw, ver enigde men zich met de politieke delin quenten die inmiddels thuis gekomen waren van hun werk bU de diverse pa troons, aan de maaltijd. Bij ontstentenis van de voorzitter, wethouder S. Menken en van de secre taris. mr P. A. van Toorenburg, dank te mej. mr. A. C. Krijkamp voor de gastvrije ontvangst. reeds een voordracht van zeven nieuwe hoogleraren dacht te moeten doen. Te gen al deze maatregelen heeft men zich scherp verzet, niet het minst tegen de dreigende nazificering, welke echter nooit is gelukt Vervolgens ging spr. na. dat het verzet der Leidse Universiteit in die dagen ook veel kwaad bloed heeft gezet in kringen der toenmalige regeer ders. hetgeen er toe heeft geleid, dat Van Genechtèn zich op 15 November 1941 in een rede uitdrukte, ..dat het horzelnest in Leiden maar moest wor den uitgeroeid". Ten slotte herinnerde spr. nog aan het moedig optreden van 56 hoogleraren, die zich niet met de maatregelen van de bezetter konden verenigen en hun ontslag namen. Prof dr. W. v d. Woude, die hierna nog het woord voerde, vertelde vervol- J gens het een en ander van de bespre kingen. welke hij in zijn kwaliteit als wnd. rector-magnificus gevoerd heeft met burge—De ^m'ter van Steve ninck, dr. Wimmer en de secretaris generaal van Onderwijs, prof. Van Dam en die alle betrekking hadden op het van vreemde smetten vrij houden der Universiteit. Zeer in het bijzonder noem de spr. in dit verband nog de naam van de toenmalige secretaris van het college van curatoren, mr. P. J. Iden- burg, die vele besprekingen heeft bij gewoond en ook al zijn krachten heeft aangewend om de Universiteit van de nazi-bacil schoon te houden. Mr. Stomns voorzitter van de Ned. Ver. van ex-nolitieke gevangenen uit de bezettingstijd sprak een dankwoord waarin hij namens het ondergronds verzet diepe eerbied uitsprak voor het bovengronds verzet, dat ook met zulk een kracht is gevoerd, en waaruit hem is gebleken, dat soms het geestelijk ver zet nog doeltreffender kan zijn dan enig vuurwapen ooit in de ondergrond se strijd gebruikt. TSJECHISCHE ONDERSCHEIDING Aan het eind van de avond heeft dr. Neuman in zijn kwaliteit als vice-pre sident ran de Intern. Federatie van Ex-politieke gevangenen uit de bezet tingstijd aan de leden van het D.B. van de Ned. Ver. van E.P.G., de heren mr. Bi. W. Stomps, drs. J. K. A van Nooy, B. Moerman, W. Bakker W. Ch. J. M. van Lanschot en N. A. Mourer het herlnnertngskruis van de Tsjechische regering uitgereikt, een onderscheiding, welke nog niet eerder aan buitenlan ders is verleend. BESTUURSVERKIEZING. In de gisteren gehouden zitting zijn als leden van het hoofdbestuur her kozen de heren mr. B. W. Stomps (voor zitter), G. Ch. Aalders, W. Bakker, W. Ch. J. M. van Lanschot. P. Malipaard. B. Moerman. N. A. Mourer, drs. J. 'K. A. van Nooy, C. W. van Rhijn. J. de Swart, Th. Verhagen en mevrouw B. v. d. MuyzenbergWillemse, terwijl als nieuwe bestuursledèn werden gekozen de heren A. H. M van Banning te Voor burg, W. F. K. Bischoff van Heemskerck te Den Haag, R. J. Ebens te Groningen. L. H. Koning te Amsterdam en A. Treurniet te Den Haag. Met grote meerderheid (5 stemmen tegen) hebben de afgevaardigden zich achter het bestuursbeleid geplaatst t.o.v. het niet doorgaan van het congres te Maastricht. De dag van heden rang aan met een plechtige zlelemis in de Hartebrugkerk voor de gedurende de bezettingstijd ge vallen kameraden. Deze mis werd opge dragen door pater J. Gillis uit Wittem (L.) met assistentie van de paters G. Hogenelst en S. Booms. seizoen. TWEE FILMS VANJEAN VIGO. In" Trianon Theater als gebruike lijk geheel bezet opende de Leidse Studenten Film Liga gisteravond het nieuwe seizoen. Een verbetering was ongetwijfeld dat het aanvangsuur ten koste van de tweede avondvoorstelling van Jiet normale progrkmma, was ge steld op halftien. De twee films. die ditmaal geboden werden, waren van de regisseur Jean Vigo, overleden in 1934 op 29-Jarige leeftijd, derhalve in de filmperiode, waarin juist enorme veranderingen in de filmindustrie, zowel aesthetisch als technisch, voor de deur stonden. In zijn „klassieke" filmperiode heeft deze regis seur. verbitterd door eigen levenserva ringen. naar middelen gezocht om aan deze haat tegen de maatschappelijke verhoudingen en vormen uitdrukking te geven. Men kan van zijn werk derhalve moeilijk verwachten, dat het de gewone toeschouwer „ligt", zelfs niet de leden van deze filmliga, die door vele bijzon dere voorstellingen gewend zijn geraakt om door de in de film zo snel wijzi gende uiterlijke vormen heen te zien. De eerste film „Zéro de conduite" uit 1933 bracht het leven op een kostschool in beeld, waar de wantoestanden de jeygd verleiden tot anarchistisch verzet. De tweede, in 1934 vervaardigde film, getiteld ,,L'Atalanta", beeldde het leven van een jonge vrouwd aan boord van een binnenvarend vrachtschip uit, en haar innerlijke conflict tussen verlangen naar de grote stad, waaruit zij voort gekomen is en de eenzaamheid van de schippersvrouw. Merkwaardige films, moeilijk te be vatten en moeilijk te beoordelen der halve. AFSCHEID IR. A. A. LAGAAY. In de aula van het Stedelijk Gymna sium heeft gistermiddag de heer ir. A. A. Lagaay in verband met zijn as. ver trek naar Ned.-Indie, na een 16-jarige werkzaamheid bij het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs hier ter stede, afscheid genomen van zijn col lega's en leerlingen. Tijdens deze bijeenkomst, waarbij ach tereenvolgens het woord is gevoerd door de rector, dr. A. Scholte, een der lera ressen, mej. dr. A. M. Smit en mej. Lies van Eecke namens de leerlingen, is dui delijk tot uiting gekomen hoezeer de heer Lagaay, die zich altijd zeer inten sief met het schoolleven (ook buiten de school) heeft bezig gehouden, door col lega's en leerlingen bijzonder werd ge waardeerd. Daarvan getuigden ook en kele geschenken, welke hem ten af scheid en ter herinnering werden aange boden. De heer Lagaay heeft ten slotte be dankt voor de uitgesproken en de uit geschenken blijkende waardering en prettige verstandhouding. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid: de heren G. J Ver meulen (Leiden). D. A. Slager (Schoon hoven) en A. P. H. de Lange (Alkmaar). Candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de dames J. I. van Osnabrugge (Rot terdam), J. M. A. Mathijsen Gerst (Eindhoven). P. C. Wenning (Rotter dam), E. Róder (Rotterdam), W. F. Hoogenkamp ('s-Gravenhagë), J. M. Piek (Rotterdam), E. J. Posthuma (Overveen). A. C. Koopmans (Leeu warden) en H. Bres (Rotterdam) en de heren F. M. Veyhoeve ('s-Graven- hage) en J. A. Jager (Nijmegen). HUMANITAS VIERDE „MAKKERDAG". Gisteravond vierde in het Federatie huis de afd. Leiden van de Stichting ..Humanitcs" „Makkerdag". „Makkerhulp wil zeggen, de hulp van mens tot mens", zei de heer Faber. j In de wereld, waarin wy leven, zijn we niet alleen individuen, die rekening hebben te houden met de gemeenschap, doch wij hebben als Jid een taak ten opzichte van die gemeenschap en een taak van mens tot mens. Er zijn vele gevallen, waar de over heid ae helpende hand biedt, doch de- ze hulp is gebonden aan grenzen en reglementen. De moeilijkheden van vele mensen echter vallen buiten deze gren zen en naast de hulp van de staat, is het de plicht van de mens hier in te grijpen. In de loop der tijden hebben de ker kelijke organisaties zich met deze hulp bemoeid en veel goeds gedaan. Echter beperkte dit zich tot de mensen, die bij de kerkelijke organisaties waren aangesloten. Na de bevrijding zijn de Stichting voor Maatschappelijk werk op Huma nistische grondslag en „Humanitas" begonnen, de buitenkerkelijken op te vangen en hun hulp en steun te ver lenen. Dit gebied is veelomvattend, doch deze avond beperkte spreker zich uit sluitend tot de hulp aan kinderen, wier ouders uit de ouderlijke macht zijn ontzet. Deze' kinderen, voogdijkinderen, moe ten in normale huisgezinnen worden opgenomen, waar zij de kans krijgen zich volledig te ontplooien, om op hun beurt, hun beste krachten aan de. ge meenschap te kunnen geven. Dit kost geld. De overheid geeft subsidie, doch die is niet voldoende. Dé overbelaste huis- houdkas van mensen, die deze kinde ren als eigen kinderen willen cfpvoeden, maakt het onmogelijk de kinderen on der te brengen. Er zijn in Nederland nog 6000 kinde ren, die buiten kerkelijk verband vallen en waarvoor geen vereniging te vinden is, die het voogdijschap wil aanvaarden. Humanitas wil graag de zorg voor deze kinderen op zich nemen, doch dit kan alleen, indien zij uit particuliere beurs wordt geholpen. Geen liefdadigheid, doch feen mede verantwoordelijkheid voor deze kinde ren. een plicht van mens tot mens. Humanitas is gisteravond met de werkzaamheden gestart Er worden en veloppen uitgereikt, welke men een tijd onder zijn hoede neemt. Als ze vol zijn, worden de door de leden van Humani tas teruggehaald. Naast de overheidssubsidie heeft men f 100— per kind nodig. De inwoners van Leiden, die wat la ter met dit werk kennis m&ken. zullen echter niet achterblijven. Men behoeft alleen zijn adres op te geven aen de heer Zundermann van 't Hoffstraat 3a, telefoon 22295. Prof. mr. J. M. v&n Bemmelen al hier is benoemd tot lid van de Raad van Beroep voor de Perszuivering. NEDERLANDERS IN DUITSLAND. De bekende R.K. radiospreker, pater Henri de Greeve heeft in zijn laatste toespraak voor de microfoon verteld van zijn droevige bevindingen tijdens een reis door Duitsland, waar hij diep 'getroffen werd door het lot van tien duizenden Nederlanders, die daar in uiterst kommervolle omstandigheden leven. Zijn oproep tot steunverlening heeft weerklank gevonden bij de alhier gevestigde Stichting Katholieke Jeugd zorg, die spontaan heeft aangeboden aan een twintigtal Nederlandse jon gens met a-sociale neigingen geduren de een jaar gastvrijheid te verlenen in een vacantieoord aan zee. Wie kan en wil bijdragen .om dit aantal uit te brei den of op andere wijze hulp kan ver schaffen, gelieve zich met genoemde stichting in verbinding te stellen. JUBILEUM BIJ DE N.V. LEIDSE DUINWATER MAATSCHAPPIJ. Van de heer' C. Spaanderman. Gisteren herdacht de heer C. Spaan derman, thans werkzaam als incasseer- der-meteropnemer bij de L.D.M., het feit dat hij vóór 25 jaren bij deze Maat schappij in dienst trad. Ter gelegenheid hiervan werd hij met zijn gezin ten kantore der Maatschappij ontvangen en gehuldigd. Nadat de dirècteur hem na een har telijke en waarderende toespraak, een geschenk onder enveloppe alsmede het diploma der Mij. voor Nijvèrheid en Handel had overhandigd, werd de ju bilaris nog door meerdere personeels leden toegesproken. Wel zeer duidelijk kwam naar voren welke plaats hij bij de L.DM. inneemt. Namens het gehele personeel werden enige fraaie cadeaux overhandigd. De familie Spaanderman vertrok na dit kort en gezellig samenzijn weer naar huls, waar de jubilaris nog vele blijken van belangstelling in ontvangst mocht nemen. In de plaats van ds. J. Ph. Mak kink. die tezamen met ds. J. H. Smit Duyzentkunst hedenavond in de Lutherse Kerk het woord zou voeren in de herdenkingsbijeenkomst der Her vorming, doch die wegens ziekte ver hinderd is. zal thans mej. ds. Poortman optreden. Fotografie als kunst OPMERKELIJKE JUBILEUM-TEN TOONSTELLING DER LEIDSE .AMATEURFOTOGRAFEN. De Leidse Amateurfotografen Vereni ging herdenkt 24 November de dag, waarop voor 25 jaar een viertal Leidse fotografen het initiatief nam tot op richting van deze vereniging die thans ter gelegenheid van dit zilveren feest op een in het gebouw van Hasselman en Pander aan de Breestraat. ingerichte ex positie van fotowerk van haar leden op overtuigende wijze toont, tot welk een hoogte de fotografische kunst onder haar leiding en stimulans in de Sleutel stad is opgevoerd. Wie deze tentoonstelling heeft ge zien, kan zich niet goed indenken dat er nog. geaarzeld wordt om het begrip kunst ook op de fotografie toe te pas sen. Het in smaakvolle entourage ge- exposeerde materiaal dat alle soorten onderwerpen geeft en derhalve de tal rijke verschillende technieken tot uiting brengt, zal ieders bewondering en te vens vreugde in het zién van zoveel schoons afdwingen. Bjj de officiële opening van deze ten toonstelling voerde de' heer H. Groenen dijk. de voorzitter van de L.AF.V.. het woord. Bij het memoreren van de niet zeer bewogen geschiedenis der vereni ging werden o.m. de tentoonstellingen ter gelegenheid van het 5. 10, en 12^> jarig bestaan genoemd als voornaamste optreden naar buiten. Bij het inrichten van de huidige tentoonstelling, is er. aldus spr. naar gestreefd om ook het werk, der niet-prominenten een plaats te geven, ten einde de resultaten van alle groepen van leden weer te, geven. Toegewijd en zorgvuldig werk, ook al verwerft het geen prijs, behoort tot de doeleinden die de vereniging met vrucht nastreeft. Spreker bracht dank aan de medewer kers van deze tentoonstelling. Het was spr. een genoegen de heer J v. d Zan den. die steeds wanneer moeilijke tijden voor de vereniging optraden, de helpen de hand bood, als dank daarvoor het erelidmaatschap te kunnen aanbieden. Wethouder J. C. van Schalk verricht te de officiële opening, waarbij hij er op wees dat deze tentoonstelling voor velen meer pal bieden en ook wezenlijk meer schoonheid bevat dan vele schil ders bij exposities bereiken. De persoon lijke visie welke zulk een voorname rol speelt bij het brengen van kunstgenot, is in het getoonde werk voortreffelijk tot. uitdrukking gebracht. Spr. verheug de er zich over dat een der-grote Leidse bedrijven door het afstaan van ruimte medewerking heeft willen verlenen aan deze belangrijke uiting van wat er ten der de Leidse bevolking leeft en reikte vervolgens de prijzen uit. De heer J. J. Hens sprak als voorzit ter van.de Bond van Nederlandse Ama teur Fotografen verenigingen en bracht woorden van dank en waardering voor wat Leiden in dit opzicht presteert. Daarbij moet in het bijzonder de aan dacht worden gevestigd op het werk van de voorzitter, die enige tijd als bonds- bestuurder optrad en aan wie spr. een prijs uitreikte voor zijn werk op de Bondstentoonstelling. De heer Bartels voerde namens Amersfoort het woord, waarna het nieuwe erelid zUn dank uitsprak voor de ontvangen onderscheiding en een wisselbeker aan het bestuur aanbood, naar goeddunken toe te kennen. De prijzen bij .deze zeer interessante en aanbevelenswaardige tentoonstelling, aageliiks geopend tot 8 November, wer den als volgt toegekend: Seniorklasse: 1. J, G. Gompelman; 2 H. Groenendijk (tevens mooiste foto). Juniorklasse: 1. B. J. Tlipmerman; 2. A. Forma (tevens mooiste foto); 3. K. Hulsbos: beste Leicafoto: dr. "G. J. Bon. Kleurendia's: 1. J. H. Kroon (Rijns- burg); 2. H, Groenendijk. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Noord - dijk I. Faber te Schoonoord- te Emmer- Compascuum J. H. Waardenburg te Nieuw en St. Joosland. Aangenomen, naar Wtfpenveld G. den Duyn te Oud-Alblas. die bedankte voor Giessen-Rjjswijk Bedankt: voor Marken L G. Bruljn te Heteren; voor Westzaan L. J. v. d. Kam te Grave. DE LETTER DER SCHRIFT. Zeven leden van de godsdienstige secte .Kerk en God" zijn door de rechtbank te Harlan (Kentucky) tot een boete van 100 dollar veroordeeld, daar zij het wetsartikel hebben over treden, dat het gebruik van slangen in de eredienst verbiedt. Deze secteleden hadden in het open baar met slangen gewerkt om met de feiten de Juistheid te bewijzen van de profetie van Marcus 16 17 en 18: „Zij die geloven, zullen geen slangen vre zen" (statenvertaling: „en degenen, die geloofd zullen hebben zullen deze teke nen volgen:slangen zullen zij op nemen"). De veroordeelden willen in hoger beroep gaan en de wetsgeldig- heid van het betreffende artikel be twisten. AGENDA Breestraat 146: Jubileumtentoonstel ling LA.F.V. 2—5 en 810 uur nam. Schouwburg: K. en O. „Veel leven om niets". 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 146: Jubileumtentoonstel ling L.A-F.V. 2—5 en 8—10 uur nam. Volkshuls: Spr. dr. A F. J. Portlelje over „Dierenleven In Artis". 4 uur nam. Schouwburg: Resldentletbneel „Miran da". 8 uur nam. ZONDAG. Breestraat f46: Jubileumtentoonstel- L.AF.V. 2 1/26 uur nam. Schouwburg- W. Goossens Volkstoneel „De witte non". 8 uur nam. Maandag. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling „Start". „De geborduurde bal". 8 u. nam. Langebrug 63: Spr J. A. Bruyn. 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Trianon - „Walvis ln zicht" (alle leeft.). Zat. en Zond. 2.30. 4,30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 9.15 uur. Casino „Internationaal Lady" (14 Jaar). Zat. en Zond. 2.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9,15 uur. Rex ..De lafaard" (18 laar). Zat. en Zond. 2,15. 4,15. 7,15 cn 9.15 uur; overige dagen 2,15. 7,15 en 9,15 uur. Luxor ..Gevangenen van het verle den" (alle leeft.). Zond. 2. 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. I,ldo „Madame Ourle" (alle leeft.). Zat. en Zond. 2. 4,30, 7 en 9.30 uur; ove rige dagen 2.30, 6,45 en 9,15 uur. Green way (Vooifcchoten) „Casablan ca" (18 Jaar). Zat. 7 cn 9.15 uur. Zond. 2.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 8 uur. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 31 Oct. Het zakenverkeer op de effectenbeurs te Amsterdam was vandaag niet om vangrijk De stemming was wederom aan de gedeprimeerde kant en voorna melijk wordt dit toegeschreven aan het feit, dat thans zo veel emissies boven de markt hangen. Allerwege bestond er aanvankelijk enig aanbod en de hoofd- koersen waren over het algemeen Iets lager. Voor Koninklijke werd een hoofd- koers vastgesteld van 447 bij een vorige slotprijs van 453. Ze daalden tot 443, herstelden zich even tot 445 en traden omstreeks 444 uit de notering. Ook de Industrieaandelen waren merendeels wat lager evenals de Scheepvaartaan delen. Rubbers konden zich over het algemeen vrij goed handhaven.Van de Suikeraandelen zagen HVA's een paar punten verloren gaan. De Ta baksaandelen legden echter een goed weerstandsvermogen aan de dag. Bankaandelen waren iets luier. De Amerikaanse markt was stil en iets la ger. Op de beleggingsmarkt was weinig te doen. Contactlichaam voor Commissie van Drie gevormdk ALS VERTEGENWOORDIGERS VAN HET GEHELE KONINKRIJK. Officieel wordt gemeld, dat de Lt.- G.G. handelend namens de Neder landse regering, een voorlopige com missie van vertegenwoordigers van het Koninkrijk heeft aangewezen om op te treden bü besprekingen met de Commissie van Drie. Het contactlichaam bestaat uit Raden Abdoelkadir, die benoemd is tot di recteur-generaal van algemene zaken en mede optreedt als vertegenwoor diger van de niet-republikeinse be volking van Java, jhr. mr. H. L. F. G. van Vredenburch, Soumokil, minister van Justitie van Oost-Indonesië, jhr. mr. Ch. V. de Villeneuvc, waarne mend directeur van het kabinet van de Lt. G. G. Pangeran Kartanegara, waarnemend voorzitter van de Raad van Zelfbestuurders van Oost-Borneo en mr. T. Dzoelkarnain, lid van de voorlopige Raad van de Daerah Oost Sumatra. Secretaris is jhr. A. Th. Baud. Voor dc benoeming van een Neder landse delegatie bestaat geen aan leiding. zolang geen onderhandelin gen worden gevoerd. Daarvan zal dus eerst sprake zijn, wannee^ het werk der Commissie van Drie er eventueel toe zou leiden, dat ccn basis zou worden gevonden voor onderhande lingen met de republiek, -^Idus do officiële mededeling. Duurte- en gezinstoekige- regeling ambtenaren en militairen K.N.I.L. in indië By besluit van de Lt.-G.-G. zal met ingang van 1 December de uniforme duurte- en gezinstaelage-regcling voor ambtenaren cn militairen van het KNIL worden vervangen door een re gionale toeslagregeling, welke reke ning houdt met de onderlinge ver schillen in de kosten van levenson derhoud. De regeling gaat in met terugwer kende kracht tot 1 Augustus voor amb tenaren en militairen, die na 21 Juni in dienst zijn getreden. De na de poli tionele actie bezette gebieden krijgen belangrijk lagere toeslagen dan andere gebieden, waar de levensstandaard veel hoger is. Soerabaja en Semarang val len thans in de lagere groep, doch in Batavia en het grootste deel van Ned.- Indië (ook Oost-Indonesië) blijft de toelage volgens de nieuwe regeling ge lijk aan de oude. Besprekingen der Commissie van Drie De Commissie van Drie heeft gister avond een onderhoud gehad met jhr. Van Vreedenburgh. De Commissie bood door zijn bemiddeling het verslag van haar conferenties met de Republiek te Djokja aan de Nederlandse regering aan. Heden zou de Commissie bespre kingen voeren met personen, die hier voor door de Nederlandse regering zijn aangewezen. MACKENZIE KING 12 NOVEMBER IN ONS LAND. De Canadese minister-president, Mackenzie King, zal 12 November a.s. per auto uit Brussel in Den Haag aij veren en 15 November weer vertrekken. DR. C. BEEKENKAMP GAAT HEEN ALS CHEF BUREAU PERSZUIVERING Naar wU vernemen, ls op zijn verzoek met ingang van 23 October J.l. aan dr. C. Beekenkamp eervol ontslag verleend als chef van het bureau Perszuivering. Dr. Beekenkamp blijft in functie als hoofd van de afd. pers van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. GENEI^AAL-MAJOOR DE BRUYNE KRIJGT „LEGION OF MERIT". Aan generaal-majoor der mariniers de Bruyne werd gisteravond tijdens een cocktailpartij ten huize van de senior liaisonofficier der Amerikaanse Marine Kapt. ter zee D. J. Mccallum te Batavia door deze de „Legion of Merit" uitge reikt. Dit geschiedde op grond van de uitstekende diensten door generaal- majoor de Bruyne gedurende de jaren 1942 tot 1945 op intelligence gebied in het belang van de geallieerde oorlogvoe ring verricht. Bij deze plechtigheid wa ren o.m. aanwezig vice-admiraal Pinke, Schout-bij-Nacht Salm en generaal- majoor Buurman van Vreeden. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 31 October. Vee- en kaasmarkt 13 fokstieren: 70 kalf- cn melkkoeien f. 400700. Handel tamelijk vlug; 20 va- rekoelen f. 300475, tamelijk vlug; 85 vette koelen, pinken; 76 graskalveren; 49 nuchtere kalveren, 300 vette schapen, 170 weldeschapen f. 6085. handel mat. 3 zeugen. 37 mestvarkens f. 3050. tamelijk Vlug. 407 biggen f. 15—25. tamelllk vlug. 35 paarden f. 125700. tam, 1 veulen. 43 bokken en gelten f. 1535. mat. Goudse kaas le soort f. 1.401.45, 2e soort f 1.331.39 (tot. aant. partijen 39 i: Leidse kaas le soort f. 1.291.32 (tot. 2 partijen). Handel flauw. 'Deidgg/e vloerbedekking Een frisse slaapkamer Hygiene) Do* PERPI EX-parkciWant dat is gemakkelijk te reinigen, onver slijtbaar. cachctvol Geen wonder dat 46°/0 Perplex werd gelegd op aan beveling van gebruikers. Reeds gelegd vanaf f 4.— per Hoofdkantoor: van Boctzclacrlaan 90. Den Haag. Toonkamer Kees Starre, Binnenhuisarchitect HOOGLANDSCHE KERKGRACHT 9. LEIDEN ui GEVRAAGD Jonge werkman vraagt een slaapkamertje, met of zonder kost. ln bezit van ledikant met toebehoren. Brieven Bur. van dit Blad No. 6254 k. 'Roeibootje te koop gevr. Aanbiedingen: Lombokstr. 19, Telefoon 25060. B Werk gezocht. Jonge ac tieve winkelchef (Levensmid- delenbedriifvoorzien van ver schillende diploma's, wil van betrekking veranderen en ziet zich gaarne geplaatst in een voor hem passende werkkring. Br. Bur. v. d. Blad No. 6262 k. H Gevr. grote zware haardka chel of schouwkacbel voor verwarming, lokaal pl.m. 250 M3. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 6284 k. H Een Gelders echtpaar m- stand. zoekt een dito echtpaar onl 1 of 2 x per week gezel lig te pandoeren. Brieven Bur. van dit Blad No. 6292 k. B Melsjesstnd. zoekt bijver dienste ln -de vorm van admi nistratief-, type- of hulsh. werk of andere voorkomende werkzaamheden. Brieven Bur. van dit Blad No 6291 k fl Te koop gevraagd winterjas en herenpak; en vloerkleed. Br. Bur. v. d Blad No. 6332 k Schuitje te koop gevraagd, van 4 êi 5 ton met of zonder motor. Adres: A. v. d. Boog. Kerklaan 14. te Katwiik a/d. Rijn. Te koop gevraagd bankstel of rietsalon en vloerkleed. Br. Bur. v. d. Blad No. 6333 k IS Gevr. ln kl. gcz. aank. meis je v. elke dag 812, Mevr. de Nooy. Rapenburg 85 (drukbel) Jongeman met administra tieve werkzaamheden zoekt een gezellig kosthuis ln Lelden of naaste omgeving. Brieven Bur. van dit Blad No. 6342 k. Ambtenaar vraagt voor zo spoedig mogelijk een zit-slaap- kamer met volledig pension ln Lelden of omgeving of 's-Gra- venhage. Aanbiedingen Bur. v d. Blad onder No. 6343 k. Gevraagd net handig meisje voor eenvoudige hulp in de hulshouding van 92 uur. 's Zondags vrij. Leeftild circa 1617 Jaar. Brieven Eur. v. d- Blad ond^r No. 6344 k. Jong. hondje. Vriendelijk te huis gezocht voor drie schat tige hondjes van 12 weken. Rllnsb.weg 29 A. H Gevraagd door gepensioneer de weduwe, mlddelb. leeftild. kamers met gebruik van keu ken of samenwoning, te Oegst- geest of Lelden. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 6314 k. Thuiswerk geraaagd door typiste, ln bezit van schrijfma chine. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 6357 k. Brussel. Heer alleen, flat be wonend te Brussel, vaak afwe zig. zoekt een dienstbode, die alle voorkomende werkzaamhe den kan verrichten. Brieven aan De Wit. 81 Avenue Albert Glraud. Bruxelles. België. H Gevraagd, wegens huwelijk der tegenwoordige, een nette zelfstandige dienstbode, v. g. g/ v. Mevr. v. d Berg Kamerllngh' Onneslaan 10 a. S Prima breister vraagt brel- werk. liefst babygoed. Brieven 1 Bur van dit Blad No. 6373 k. Vertegenwoordiger, 28 Jaar. pas vrij gekomen uit mil. dienst, zoekt plaatsing als rei ziger of verkoper. In bezit rij bewijs A. Brieven Bur. van dit Blad ónder No. 6395 k.- AANGEBODEN Te koop nieuw damêsrllwlel, zonder bon. met Torpedonaaf. lamp en jasbeschermer. Prils f. 155. Brieven onder letter B. Agent Leldsch Dagblad. RUns- burg Hl Ter overname aangeb. don kere herenwinterjas en zwart colbertcostuum; tevens voor meisje pl.m. 12 Jaar. donker rode mantel, blauw truitje en padvlndstersunlform metflult- lcoord. De Sltterlaan 65. Telef. 22401. Jongeman, 18 J., met goede algemene ontwikkeling en reeds ln het vak werkzaam ge weest. zoekt betrekking bil fo tograaf of handel ln fotogTaf. artikelen. Goede getulgschr. Br. Bur. v. d Bla'd No. 6195 k M Pr. pathéfoon f. 17.50, grote patij moderne muziek- en zangplaten van 75 cent af. mandoline f. 25. vlooi f. 27.50, luidspreker f. 15. radio-onder-' delen, lampen, toonarmen, weergevers, motoren enz. Re paraties vakkundig. Janvos- sensteeg 41. Lelden t§ Aangeboden een zlt-s!nap- kamert je zonzijde, goede stand I Br. Bur. v. d- Blad No. 6197 k Huiswerk, 3 studenten ge- 1 ven bijlessen, alle vakken H.B. S.. Gymnasium. Billijke condi ties Joh. de Wlttstr. 45. Tel. 24929. Net meisje biedt zich \aan, voor hele of halve dagen of als werkster. 3 dagen ln de week. Brieven Agent A. v. Duyn, v. Heemstrastraat 10. Sassenheim Oud-Hollandse stoelen met prima bekleding. 2 arm- met 4 stoelen, 2-zits bank eiken f.65, wollen tafelkleden. Muusse. Hooigracht 59, Telef. 23264. Te koop transportrllwlel, „Compleet" kookkachel, haard kachel. salamanderkachel, vul kachels. gangloper, enige vloer- .kleedjes. Hooigracht 55. (Na 6 uur gesloten). Galvaniseren wastellen, ke tels. emmers, roestig of de fect worden weer als nieuw Ook vertinnen van melkbus sen enz Herstellen van weeg- werktuigen. Ook inkoop diver se goederen. A. J. Hartwljk. Nieuwe Beestenmarkt 79, Telef. 26627—24013. V.o. vloerkleed te koop. Na 6 uur Javastr. 22 (Kool), Lelden. Werkster biedt zich aan voor enige dagen ln de week. Br. Bur. v. d. Blad No. 6242 k Te koop Amerikaans orgel, 10 registers, bij P de Best, v.- d. Vegtstraat 17, Katwiik aan Zee. Na 7 uur. Te koop kleine haard of te ruil voor salamanderkachel,' Levendaal 25. hoek Korevaar- straat. Muziek! Wederom koopjes! Eiken pathéfoon dubbelveerw. f. 20. kofferpathefoon zeer goed f20 pracht mandoline f. 20, luldspr. f. 10. guitaar f. 35. pracht banjo's f.45. Tevens In koop van platen en instrumen ten. W. GrÓnloh, Burgateeg 9, Lelden.- I Te koop aangeboden 5 Jonge I honden (bastaard-herder). Koningstraat 65. Leiderdorp. Damesrllwicl. Aangeboden prima damesrljwlel met Tor pedonaaf. nieuwe banden, voor- en achterlicht, verder gel>eel compleet. Te bevragen: Herengracht 84. Lelden. Tc koop in zeer goede staat zijnd theemeubel Brieven Bur. van dit Blad No. 6257 k. Aangeboden een z.g.a.n. pfaff trapnaalmachine (rlng- spoel). Te zien Donderdag avond na 6 uur. Sophlastraat 55 a. Uw naaimachine moet nog veel .langer mee dan vandaag. Laat ze daarom eens goed door ons nazien en schoonmaken Pfaff Naaimachinehuls. Steen straat 19. Leiden. Telef. 23795. Levertraan. Levertraan per maatje, Slnatran levertraan met sinaasappel f. 1,05. Sano- stol Idem f. 2.10. Drog. Joh. de Tombe, apoth.ass., Mareslngel 62. Tel. 23202. halte Eltax. Haaruitval. Brandewijn met klltwortel per maatje (100 cc.) f. 1. Drog- Joh. dc Tombe, apoth.ass. Mareslngel 52. Telef. 23202. Halte Eltax. Suikergebrek? Prima sacha rine zonder bijsmaak, vanaf 16 cent per doosje. As. Zater dag voor Iedere klant drop. Drog. Joh. de Tombe, apoth. ass.. Mareslngel 52. Tel. 23202. Halte Eltax. DIVERSEN aHarmonla. Zondag 2 Nov. lerzlelenherdenklng, Federa tiehuls. Gerecht 10 met Elsa Kalser. Verzoeke bloemen mee te brengen. Toegang kosteloos. Aanvang Zondagavond 8 uur. Wie wil rullen. Aangeboden een vril zonnig benedenhuis voor huls ln rustige omgeving. Langestraat 25. Lelden. H Goed tehuis gezocht voor 2 Jonge poesjes. Van Sllngelandtlaan 5. HuwelUk. Net R.K. persoon, 31 Jaar. zoekt kenn.m. met een net meisje of gesch. vrouw. Br. Bur. v. d. Blad No. 6232 k. H Uuwclllk. Jongeman, 28 jaar wenst kennismaking met Jon ge dochter of wed., klein ge brek geen bezwaar. Ned. Hcrv. Brieven met foto. op crewoord retour. Bur. van dit Blad on der No. 6219 k. Oud-Holl. Eau-dc-Cologne nu. ook in fraaie verpakking. Zeer gesohlkt voor geschenk vanaf f. 2.60 per stuk bij Kap- perlj Tegclaar. O. Singel 4. Tel. 22857. B Cypers poesje aan komen lopen. Kamcrllngh Onneslaan No. 32. S Verloren lichte grUze bont- want. Vrijdagmiddag tussen 5 en 5.30 uur. vermoedelijk omg. Donkersteeg. Gelieve tegen vergoeding terug te bezorgen bij Hoge Rijndijk 51. alhier. HuwelUk. Jongeman. 25 J., t. k.m. net meisje. Br., liefst met foto welke op erewoord retour Bur. van dit Blad No. 6341 k. SLEUTELTJES worden dagelljk3 opgenomen, wanneer voldoende ruimte beschikbaar U Ze nogen hoogstens 30 woorden groot zijn (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt f 1,50 bi) vooruitbetaling Eea bewijsnummer wordt niet verstrekt.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3