Vier arbeiders ie Echtefd verbrijzeld Reusachtig Yredestein-complex te Enschedé geopend Uit de Raadzaal De Vrouw VAN DiCK HERIOT EN DE MEESTER - VLIEGER Grote bandproductie binnenkort te wachten Honderden belangstellenden, o.w. de meest vooraanstaande figuren op het gebied van industrie en handel als mede talrijke autoriteiten hebben gistermiddag In Enschedé de opening bügewoond van de nieuwe Vredestein autobandenfabriek. Van het reusach tige fabriekscomplex dat in recordtijd van zeven maanden uit dc grond werd gestampt, wapperden de driekleur en de „Stars and Stripes" als een sym bool van de economische samenwer king tussen dc Amerikaanse en Ne derlandse industrieën, waarmede met de totstandkoming van de Vredestein- fabriek een belangrijk en veelbelo vend begin Is gemaakt. Ir. E. L. C. Schiff Jr., directeur der N.V. Nederlands-Amerikaanse Auto bandenfabriek Vredestein opende de rij van sprekers en bracht namens directie en commissarissen dank voor de enor me belangstelling uit binnen- en bui tenland. De nieuwe fabriek, aldus spr„ is de vrucht van samenwerking tussen twee industrieën en twee naties. De fa briek zal na verloop van enige tijd vijf honderd autobinnen- en buitenbanden per dag fabriceren. Dat bespaart Ne derland per Jaar ongeveer 10 mlllioen gulden aan deviezen. Mr. Wilkinson bracht namens de Amerikaanse regering de gelukwensen over met de stichting van deze fabriek, waarna mr. Guliok, de leider van het B. F. Goodrichconcern in de U. S. A „Vredestein" gelukwenste met haar nieuwe bedrijf waarop men met recht trots kan zijn De burgemeester van Enschedé, de heer M. van Veen, hoopte dat Vrede stein er in zal slagen ons land in kor te tijd te voorzien van dc zo vurig be geerde en broodnodige autobanden. Als nationaal belang, ondernemers belang en consumentenbelang hier kunnen samengaan met dc belangen der arbeiders dan zal het gemeente bestuur van Enschedé zich verheu gen over de vestiging van dit bedrijf binnen dc grenzen van deze gemeente. Namens de arbeiders van Vredestein bood Jan Wienk een fraai gedenksteen aan, waarbij hij in het Twents dialect een kernachtig speechje hield. Ir. F G. den Hollander president- directeur der Nederlandse spoorwegen en commissaris der N.V. Vredestein. wilde het totstandkomen van de fabriek zien als een symbool van de geest van samenwerking niet alleen in Nederland maar ook met betrekking tot onze Ame rikaanse vrienden. Vervolgens sprak de heer S L. Mans- holt. minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Mede namens de regering wenste de minister de Vrede stein geluk met de bereikte resultaten. Wanneer deze fabriek in bedrijf wordt Ons Distributiehoekje EXTRA BRANDSTOFFEN BIJ INKWARTIERING VAN MILITAIREN Ook voor bevallingen. Het C D.K. bericht dat van 1 Novem ber a.s. t.m. 30 April 1948 extra brand stoffen kunnen worden verstrekt we gens inkwartiering van militairen. Formulieren kunnen bij de plaatse lijke distributiedienst worden afgehaald. Dit kari zowel door dekwartiergever als door de kwartiernemer geschieden. Voorts zullen de plaatselijke distribu tiediensten van 1 November af weder om een rantsoenbon voor één eenheid vaste brandstoffen verstrekken bij be vallingen. De uitreiking van deze bon zal geschieden tegelijk met de derde verstrekking van kaartjes voor extra levensmiddelen. Indien deze derde ver strekking reeds voor 1 November is ge- schiep, zal de brandstoffenbon uitge reikt worden tegelijk met de stamkaart, textielkaart en levensmiddelenkaart van de baby. Desgewenst kan men een ex tra hoeveelheid gas of electriciteit ver krijgen in plaats van een brandstoffen- bon. genomen aldus spr., zal het binnen lands verbruik van autobanden voor een groot deel kunnen worden gedekt door eigen productie. Dit is voor ons land, dat moet woekeren met zijn bezit aan buitenlandse valuta, van buitengewoon grote betekenis. Daarna stelde minister Mansholt door het laten klinken van het fabrieks signaal het Vredesteinbedrijf officieel in werking. Aankoop van auto's 1 Januari niet vrij. BINNENKORT WEER 100.000 PERSONENWAGENS. Aan de Memorie van Antwoord be treffende het wetsontwerp: „Tijdelijke regeling van het personenvervoer met motorrijtuigen", ontlenen wij, dat het mogelijk is, dat de rijvergunningen eer der zullen kunnen worden afgeschaft dan de aankoopvergunningen. De geruchten, als zou het in de be doeling liggen, de aankoop van auto's met ingang van 1 Januari a.s. vrij te laten, zijn onjuist. Gezien het zeer grote aantal nog wachtende aanvragen, ls het streven er op gericht, om binnen enkele ja ren het vooroorlogse peil van onge veer 100,000 personenauto's weder te bereiken. In 1947 waren er in totaal 234,335 motorrijtuigen, w.o. 73,121 personen auto's. 3479 autobussen, 82,809 motor rijwielen. 3381 motorcarriers en 71,545 vrachtauto's en speciale voertuigen. In het topjaar 1939 waren in totaal 229.669 motorrijtuigen. Daarvan waren 99,986 personenauto's, 4518 autobussen. 65,804 motorrljiVlclen, 5269 motorcar riers en 54,092 vrachtauto's en speciale voertuigen. DE VERKEERSVRIJHEID. In de laatste tijd is juist de noodza kelijkheid om grote zuinigheid, zowel met motorbrandstoffen als met het mate rieel. te betrachten in sterke mate op de voorgrond getreden. De mogelijkheid wordt geopend, om bij ministeriële beschikking beperkingen in het gebruik van het motorrijtuig op te leggen. De tninister is van oordeel, dat de vrijheid van het verkeer zo min mo gelijk dient te worden belemmerd en dat het bedrijfsleven de nodige vrij heid van beweging dient te genieten. Hij stelt zich Jan ook voor, dat met het opleggen van beperkingen niet verder zal worden gegaan, dan on der de heersende omstandigheden strikt nodig is. -Dat het verbod van het rijden op Zondag in de verschillende districten zoveel mogelijk op uniforme wijze dient te worden toegepast, wordt door de minister volkomen onderschreven, Nagegaan wordt, wat ter bereiking van die eenvormigheid nog kan worden verricht. Nationale feèstdag voortaan eerste Zaterdag in 'Mei? Het „Sociaal werkgeversverbond voor de confectie-industrie" en de „Unie in de kledingindustrie" hebben een voor stel gepubliceerd om de Nationale Feest dag voortaan Jaarlijks te doen vieren op de eerste Zaterdag in Mei. Zulks om tegemoet te komen aan de wens van de overheid om de jaarlijkse viering van de bevrijding met zo min mogelijk pro ductieverlies te laten gepaard gaan, cn aan de wens van het bedrijfsleven dat deze dag niet als vacantiedag of snip perdag beschouwd wil zien. „De Nationale Feestdag zij geen snipperdag en geen schipperdag", zo zeggen de beide organisaties en aange zien de bevrijding op Zaterdag 5 Mei viel, de Zaterdag zich in het algemeen 't beste tot feestvieren leent en de fa brieken en bedrijven tóch alleen die Zaterdagochtend werken, achten de voorstellers .een bevrijdingsherdenking op de eerste Zaterdag in Mei een een voudige oplossing van allerlei moeilijk heden. Verhoging bijzonder invoerrecht benzine. Van f. 10.50 tot f. 11 per hectoliter. Bij de Tweede Kamer hebben de Ministers van Financiën en van Ver keer én Waterstaat ingediend een ontwerp van wet tot verhoging van het bijzonder inroerrecht op benzine. Aan de memorie van toelichting ont lenen wij, dat het in de bedoeling ligt het bijzondere invoerrecht op benzine, hetwelk wordt geheven krachtens de benzinewet 1931, te verhogen van f. 10,50 per 100 kg. tot f. 11,per hectoliter, hetgeen, rekening houdende met een soortelijk gewicht van 0,75. overeenkomt met f 14,67 per 100 kg. Tevens behelst het ontwerp een met deze verhoging samenhangende wijzi ging van het tarief van de motorrijtui genbelasting voor Diesel-automobielen, van 100 op 150 Angstwekkend hoge verblijfsvergoedingen. ZOETE, LIEVE GERRITJE... Van verblijfsvergunningen van onze buitenlandse vertegenwoordigers gespro ken! In het voorlopig verslag betreffende de begroting Buit. Zaken 1948 vestigen verschillende leden er de aandacht op. dat deze zeer hoog zijn. Gewezen wordt bijv. op de verblijfs vergoeding van onze vertegenwoordiger te Luxemburg, ten bedrage vafi f. 48.000 Niet ingezien kan worden, dat het le ven daar zó duur zou zijn, dat een zó hoog bedrag verantwoord is. De verblijfsvergoeding van 4 amb tenaren te Nanking bedraagt tezamen niet minder dan f. 704.000, die voor 2 ambtenaren te Sjanghai f. 172.000, die voor 1 ambtenaar te Bcrgraeth 1 f. 110.000 en die voor 2 ambtenaren te Moskou f. 200.000. Ook elders zijn de verblijfsvergunnin gen, aldus de Kamerleden, zij het iets lager, angstwekkend hoog. WJj zijn hogelijk benieuwd naar de verantwoording van de Minister 1 BIJEENKOMST HOOFDBESTUUR PARTIJ VAN DE VRIJHEID. Krachtige middenpartij noodzakelijk. Het hoofdbestuur van de Partij van de Vrijheid is door de voorzitter mr D. Stikker, geïnstalleerd. Besloten werd tot instelling van ver schillende commissies en uitvoerig van gedachten gewisseld over de situatie, welke geschapen is door de vorming van het comité tot voorbereiding van de op richting van een Democratische Volks partij onder leiding van mr. P. J. Oud en de daartegenover door de partij aan te nemen houding. Men was eenstemmig van mening, dat het zeer te betreuren zou zijn. indien naast de confessionele, socialistische en communistische partij niet een krachtige middenpartij gevormd zou kunnen worden. Men verenigde zich met het streven naar samenwerking van in wezen poli tiek gelijkgezinden, op voorwaarde ech ter dat deze niet tot vervaging van be ginselen leidt. Algemeen was men van oordeel, dat ten krachtigste stelling tegen het com munisme genomen moest worden. Voorts werd o.a. veel aandacht besteed aan de geestelijke grondslagen, waarop de partij rust. Ook stelde het hoofdbestuur de te vol gen procedure vast voor de candidaat- stelling van de in 1948 te verwachten tussentijdse verkiezingen voor de Tweede Kamer. Daaiwan werd uitgegaan van de veronderstelling, dat de candldaatstel- ling zal plaats vinden op 1 Juni en de stemming ongeveer half Juli. 1500 millioen k.g. suikerbieten GEEN ZORG OVER VERMINDERDE PRODUCTIE. De totale productie der suikerbieten campagne in ons land wordt op 1500 millioen kg. (100 millioen kg. minder dan in 1946) geschat. Hieruit kan 200.000 ton „wltsuiker" geproduceerd worden. Voor onze suikervoorziening behoeft deze verminderde productie geen gevaar op te leveren, daar er op de wereld markt wel enige suiker te koop is. KOTA GEDE, INDRAPOERA EN WILLEM RUYS ZORGEN VOOR GEZINSHERENIGING. Zoals onlangs van de zijde van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen werd bekend gemaakt, zal het tempo, waarin de gezinshereniging van reeds in Indonesië werkzame Nederlanders met hun in Nederland achtergebleven gezinnen zich tot dusver voltrok, be langrijk worden versneld. In dit kader zullen van de Rotterdamsche Lloyd op 29 November de „Kota Gede" en op 3 December de „Indrapoera" worden in gelegd. Ook de op 2 December vertrek kende ..Willem Ruys", zal gedeeltelijk beschikbaar zijn voor gezinsherenigings passagiers. RESOLUTIE VAN HET AMBTENARENCENTRUM. Positie is onhoudbaar. Op een te Utrecht gehouden verga dering van het Ambtenarencentrum is een resolutie aangenomen, betreffende het salarisvraagstuk en de positie van het merendeel der ambtenaren, welke onhoudbaar wordt genoemd. „De kosten van het levensonderhoud zijn bijna verdubbeld, doch de salaris sen van het overheidspersoneel zijn, zulks in tegenstelling tot het parti culier bedrijf voor enkele groepen tot 60 doch voor vele categoriën tot een veel lager percentage gestegen. De regering heeft verzuimd door ver dere verhoging der salarissen het over heidspersoneel zijn rechtmatig loon te geven", aldus wordt verklaard. Deze resolutie is ter kennis van de regering en de beide Kamers gebracht. ^XVl. Ben vanochtend opgestaan met een kater. Neen, had de vorige avond geen groot feest gehad en geen politiek debat. Een voudigweg slecht geslapen. Alle grote mannen hebben dat van tijd tot tijd. Aangezien het pad der goede voor nemens door het vele gebruik de laatste tijd danig was uitgesleten ben ik met de slechtste voornemens van huis ge togen. Voornemens om te treiteren, te sarren, te honen en dc mensen te laten zien dat ze eigenlijk van die onnozele peuters zijn Slecht hè? Dat zijn ook alle grote mannen nu én dan. Churchill heeft de concentratiekampen uitgevon den. De Gaulle beweerde intertijd zich voorgoed uit de politiek terug te trek ken. Uv. Allerlei-van-overal-schrijver heeft een half jaar geslapen en staat dan nóg met een kater op. Enfin, buiten gekomen w. het eigen lijk te koud om mij met andere men sen bezig te houden. Kon alleen nèt een Juffrouw van dc sokken rijden, door een oranje verkeerslicht schieten en een boze brief posten, maar een hondje was me te vlug af om z'n staart te of feren aan mijn luimen. Gewoon m'n werk gedaan. Paar uur later er op üit getogen om een kopje koffie te drinken Sindsdien de ervaring rijker geworden dat het pad der goede voornemens wel iswaar naar een onaangenaam oord leidt, maar toch rerre te verkiezen is boven het pad der slechte ingevingen. M'n luimen hebben mij geeh geluk ge bracht. Zoals gezegd, op weg getogen om een kopje koffie te drinken. Buitengekomen -in de nachtmerrie ge vallen, dat we in 1943 leefden. Zag al lerlei mensen, die hier niet thuis hoor den, getooid met rood-zwarte driehoek jes. Liet mij door een van hen voor lichten. dat zij geen NSB'ers. maar ex-politieke gevangenen waren „Uit de bezettingstijd", veegde hij er met veel nadruk en niet ten onrechte aan toe. Begreep toen niet goed, waarom dezul- •ken, dievanrood-z arte driehoeksinsig nes toch%enoeg moeten hebben gehad, er zich zelf mee tooien. Voelde my wat vreemd worden in de vertrQuwde Sleu telstad. f m Onderweg kwam ik een vriend tegen. Die begon een praatje tegen me, en toen ik hem zei het helemaal niet met hem eens te*zyn, vertelde hij een paar- denmop. Dewelke ik natuurlek niet geloofde. „Kan je nèt denken! Stel je voor, een paard dat praat!" We kwamen juist langs een paard en ik snierde: ,.Ik gaf zó een tientje als dit paard nu eens een mop vertelde". „Haha, heb je niet eens!" brulde het paard. Het stomme dier had nog gelfjk ook, het ls al de dertigste! Op de leestafel lag een weekblad van lang geleden. Stond een advertentie in van een boekje van Feuilleteau de Bruin: „De toekomst van Indpnesië, gebonden". Ik lachen natuurlijk. Maar ze moesten me hébben vandaag. Eronder las ik van een andere schrijver: „Het nieuwe Nederland, nieuwe éruk". Naar de barbier getogen om m'n baard kwijt te raken. Kon niet tegen hem kankeren want hij praatte niet over het weer! Kreeg eindelijk mijn kans, toen hij mij vijf cent meer re kende dan gewoonlijk. „Uw gezicht is zo lang vandaag", kwam prompt zijn verdediging. Zit nu achter m'n kachel, m'n slechte dag te overpeinzen. Volkomen kachel. Komt van de slechte voornemens. Een mens is, wat hij zijn wil. Heeft De Gaulle ook wel gemerkt! Ja, ja. die grote mannen Neem morgen toch maar weer het veel gebruikte pad. Zal moeilijk zijn met het nieuwe salaris op zak'. RECHTS TEGEN LINKS! Zoals we voorzagen, smaakte de op gewarmde schotel betreffende het uit spreken van de wenselijkheid van een R.K. Ambachtsschool naast de bestaan de school de raad opperbest! Vrijwel een gehele middagzitting is er van gege ten Zonder nu iets af te willen dingen op de belangrijkheid van de kwestie zelf, vragen we ons toch af, of zo'n lange maaltijd nu wei nodig was. In eerste instantie was reeds zozeer gekloven, dat er in CWeede instantie feitelijk niets meer te kluiven viel. Geen wonder dat er toen eigenlijk niets meer afkwam van het gebeente van deze affaire. De beslissing viel vrijwel volgens de oude scheidingslijn: .rechts tegen links, want van rechts was het alleen de heer Knetsch, die zich afscheidde, terwijl links een gesloten eenheid vormde. Wie gedacht had, dat deze oude muur was Verschrikkelijke mijn- ontploffing in schaftkeet. Gistermiddag was een ploeg van 8 ar beiders bezig met graafwerk aan de Linge bij Echteld. Zij verrichtten deze werkzaamheden als duw-arbeiders bij de Ned. Heide Mij. Zeven hunner schaft ten in een houten keetje, toen zich een enorme mijn-ontploffing voordeed, die het tentje volkomen verbrijzelde. De gevolgen waren verschrikkelijk: vier arbeiders werden gedood, terwijl de drie anderen ernstige verwondin gen opliepen. De gewonden zijn naar het zieken huis te Tiel overgebracht. Het ls nog niet uitgemaakt of de mijn zich in de grond onder het tentje bevond, dan wel dat de arbeiders de mijn uit de Linge hebben opgevist en naar de keet hebben getransporteerd. De namen der slachtoffers, allen uit Nijmegen afkomstig, luiden, gedood werden de 48-j. J. F. Janssen, de 21-j. P. A. Otten, de 47-j. P. van der Linden en de 58-jarige W Baste. De gewonden zijn P. de Jager, T. Marneef en A. T. Plink. De achtste arbeider bleef ge spaard, omdat hy Juist naar een café in de nabijheid was gegaan. FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 56). Sheila was wel een geschikt meisje. Een jaar of twee ouder dan Kav. Geen goede paardrijdster, maar wel dol op paarden en altijd zo goed t.e paard zittend, dat haar eigenlijke prestaties weinig op vielen. Ze was in staat alles wat ze maar in haar hoofd kreeg aan paarden uit te geven, daar ze de enige, aange beden dochter van een enorm rijke" va der was. Lambert was rijk geworden door de handel in bier of spek of iets dergelijks en had een jaar of vier ge leden de bultenplaas Hainie Park ge kocht. Hij was een goede landeigenaar en Shella zelf had veel belangstelling in de landerijen en de pachters. Dat was één van de dingen, die hij in haar waardeerde. Ze was een lang, donker en nogal heerszuchtig meisje. Maar je koh veel plezier met haar hebben..., Beloof me, dat je komt Alan, als jeblieft! smeekte Kathryn. Hob- son's stal zal toch zeker nog wel één dag kunnen wachten l Ze hebben daar al meer dan een maand zitten wachten zei Alan droog. Nou dan! riep Kathryn triom fantelijk uit- O, Alan, kom je? Sheila was een aardig meisje. En nu hij er goed over nadacht, wilde hij haar zelfs wel graag eens even spreken. De nieuwe man van het Landbouw-Comité veroorzaakte veel moeilijkheden met de boeren Goed dan, zei hij glimlachend, omdat Sheila komt. Fijn! Kathryn klapte in haar handen. O Alan, het wordt weer als van ouds. Herinner Je je hoe gezellig we het toen altijd hadden? Ze straalde van plezier. Alan voelde het zelfverwijt weer opkomen bij het zien van zoveel blijdschap over een zo wei nig opwindend evenement, als een thee bezoekje van Sheila Lambert. Ik moet zorgen dat alles voortaan anders wordt, nam hy zichzelf voor. En toen bedacht hij zich, dat Geoffrey Neame zou ko- menen vast wel goed nieuws voor hem zou hebben, hij moest goed nieuws heb benOnwillekeurig ging zijn blik naar de hoek van de kamer, waar Anne zich teruggetrokken had met de krant, Sheila Lambert had Anne bij het horen van die naam gedacht, dat was het meisje, dat Kay geschikt voor Alan vond om mee t.e trouwen. Daarom heeft ze haar natuurlijk gevraagd en daarom maakt ze er zo'n drukte over dat Alan ook komt. Ze zullen mij niet nodig heb ben zou ik weg kunnen sluipen en met Sara en Rose theedrinken? of misschien wil Kay mij er Juist bij heb ben om met mij te kunnen praten en Alan gelegenheid te geven met Shella te converseren. Ze beet zich op haar lip pen en staarde langs de gedrukte ko lommen met ogen, die niets zagen. Toen opeens werd haar «aandacht ge trokken door wat Alan fnet vertief- fing van stem zei. Er zal a.s- week end nog meer drukte zijn. Kay, zei hij Ik heb Vanmorgen een brief ge kregen van Geoffrey, waarin hij schrijft dat hij van plan ls Zaterdag hierheen te komen. Hij sprak tot Kathryn maar zijn ogen waren gericht op Anne's gezicht en het was geen verbeelding hij meende een lichte blos hierop waar te nemen. Hü kon niet weten, dat het kwam doordat Geoffrey héér in antwoord op haar bedank-brlefje voor zijn bloemen, ook geschreven had dat hij op Trant zou komen, daarbij te kennen gevend, dat de voornaamste reden van zijn komst was haar weer te zien. Ze was niet erg geïnteresseert Maar het hielp haar nu om dat vreemde gevoel van er-bulten-te-staan minder scherp te gevoelen. Zelfs al voelde ze niet veel voor Geoffrey, toch was het prettig te weten, dat als Kathryn straks haar Davld zou hebben en Alan zijn Sheila, zij ook iemand zou hebben, als ze dat wilde. Goed dan, besloot Alan het leek haast of het vage rood. dat Anne's wangen even een diepere blos had gegeven, hem tot 'n definitief besluit had gebracht ik zal dus van de partij 'zyn en myn stuk cake zelf komen halen. Vraag Je tante Em ook? Neen antwoordde Kathryn met nadruk. Ze kon Sheila nooit uit staan. Ik hoop dat ze uit zal gaan om te bridgen in die afschuweiyke club van haar, zoals gewooniyk. Het is'ons feest, hè Anne, en we kunnen er niet iemand by hebben, die het kan beder ven. HOOFDSTUK XVIII. Ons feestAnne deed haar best om in de goede stemming te komen en wenste, dat ze niet zo onverschil lig tegenover het geheel stond. On verschillig was misschien niet het juiste woord. Het ging haar ten slotte niet aan. dat Kathryn plannen maak te om Alan aan een vrouw te helpen. Har zy er zelf ook al niet over ge dacht, hoe eenzaam hij zou worden als Kathryn van Trant weg zou gaan? Zou niet iedereen, die -iets om hem gaf, hem graag getrouwd zien met een aardige. behooriyke vrouw. Iemand, die dezelfde - interesse's had als hy en dlè geld van zichzelf had; dit laatste was vanzelfsprekend, aan gezien geld zo'n grote rol in zijn leven scheen te spelen. (Wordt vervolgd) 85), De plichtsgetrouwe agent on derwierp het vat aan een nauwkeurig onderzoek om te kyken waar de knal vandaan kwam en daarvan maakte de sluwe Kraan gebruik. Hij rende van achter zyn kisten vandaan en sprong in zyn vliegtuig! Tot zyn geluk startte de motor by de eerste aanraking en vóór dat de onthutste politieambtenaar van zijn verbazing bekomen was taxi-de het toestel het veld al over. „Dat is dèt!" mompeJde Kraan te vreden. „Nu zal ik eventjes afrekenen met die twee stomme schavuiten! Intussen vlogen die tevreden en rus tig over de grote, blauwe Oceaan en hadden geen zorgen. Oehoe sliep en Panda stuurde in zichzelf zingend. „Ik geloof toch, dat vliegenier niet zo'n slecht vak is!" dacht hy. „Weheb- ben veel meegemaakt, dat is waar maar het was toch wel leerzaam!" afgebroken, heeft zich wel zeer vergist, zoals trouwens al eerder was gebleken, maar daarover straks nog iets. Wel by zonder eenvoudig was de theo rie, dat. waar de school rechtmatig werd aangevraagd, voldaan werd aan alle te dien aanzien te stellen eisen, en er principieel geen bezwaar kon bestaan inderdaad bestond deze niet. behalve by de communisten de raad de aanvrage maar had te Aanvaarden Zo staat het met het Nyverheidsonderwijs echter niet, daar spreekt wettelijk ook de noodza kelijkheid een woordje ^nee. Het ware te wensen, dat dit ook voor andere takken van onderwys zo was! De raad deed derhalve slechts zijn plicht door deze noodzakeiykheid te toetsen aan de feiten. En wanneer men dat doet en zijn oordeel moet vellen naar hetgeen er gazegd is pro en con tra, dan kan het o.i, niet anders na de met zoveel c-yfers doorspekte verdedi ging van wethouder Van Schaik, we zouden bykans kunnen zeggen, zoveel vervelende cyfers maar toch cijfers, die over-duidelijk waren! of de schaal moest overslaan ten gunste van het afwyzend prae-advies van de meerder heid van B. en W. Momenteel 15 een tweede ambachts school onverschillig van welke rich ting hier ter stede niet nodig. De be staande kan het zelfs zonder uitbreiding waartegen overigens gegronde bezwaren zouden zyn aan te voeren, voorlopig al leen wel aan. Men kan dat betreuren, de feiten lig gen nu eenmaal zo. En zolang het 8e leerjaar niet is her steld, zal, we zyn het met de h^er Van Schaik eens, de trek naar de ambachts school niet noemenswaard toenemen. Veranderen de toestanden over enige jaren, welnu, dan is het nog vroeg ge noeg, om verder te zien. Ook de geval- SPORT VOETBAL. Politiemannen sloegen militairen met 20. EEN SPORTIEF GEZAGSCONFLICT. De wedstryd tussen het Ned. Militair elftal en het Ned. Politie-elftal, die gis teravond op het VUC-terreln werd ge speeld, is na een snelle en aantrekke lijke wedstrijd in een 2—0 overwinning voor de politiemannen geëindigd. Bij rust was deze stand reeds bereikt en inderdaad gaf hy toen de verhouding juist weer, maar in de tweede helft kwamen de militairen zo onweerstaan baar opzetten, dat een geiyk spel ver diend was. geweest. Nog geen vyf minuten was de wed stryd oud, toen Van der Beek by een politie-aanval de bal onverwacht voor zijn voeten kreeg en een tam schot loste, dat over de schouder van de ver baasde Pil heen in het doel verdween (10). Aangemoedigd door dit spoedige succes volgde aanval op aanval op de militaire veste. Slechts een enkele maal kon een tegenaanval worden onderno men. Na 17 minuten spelen strafte de actieve Van Onselen een fout in de militaire verdediging op de meest af doende wyze af en bracht de stand op 20. Na de rust waren doelman Pil en mldvoor Van Roessel door resp. Huis man (Noad) en Roozen (Haarlei ver vangen en beide veranderingen bleken verbeteringen. De actherhoede was plotseling veel betrouwbaarder en in de aanval ging 't ook al beter, al vielen de buitenspelers uit de toon. De Munck kreeg het nu zwaarder te verduren dan voor rust, doch hy toonde zich van zyn beste zyde. In welke stand of lig ging Roozen ook schoot, hoe Ryvers en Engelsman ook goochelden, het bleef vechten tegen de muur en het bleef 2—0 voor de politie. ATHLETIEK. JAARVERGADERING G.V. EN A.V. DONAR. J. J. Herweyer 42 jaar bestuurslid! Op de Jaarlijkse algem. ledenvergade ring van Donar kwam na verkiezing het volgende bestuur uit de bus: Voorzitter J. J. Herweyer, Secretaris P. Stroebei, Penningmeester N. Kruit; wedstrsecr. athl. C. Stuivenberg, comm. Th. Roest. In de kascommissie werden gekozen de heren De Boer en Heemskerk Uitvoerig werd voorts de a.s. uitvoe-' ring op 15 Januari. 48 besproken, waar na laat in de avond voorzitter Herweyer die deze dag zyn 43ste(!) bestuursjaar inging, de geanimeerde vergadering sloot. - gen van de scholen te Katwyk en Al phen rijn dan op juiste waarde te schatten. Voor de eerste maal was er in deze materie ook een splitsing links-rechts onder de wethouders. De burgemeester gaf dc doorslag voor de vraag, wie in B. en W. de meerderheid zou vormen! Hij koos zakelijk links! Een herhaling deed zich voor by het vooraf behandelde punt van intrekking van het raadsbesluit, waarbij de subsi die voor het Bijz. Bewaarschoolonder- %crijs, opgeheven door de N.SH.-burge- meester in oorlogstyd was hersteld. De raad had begin van dit jaar z. h. st. te recht als een soort eerherstel tot her stel met terugwerkende kracht van 5 Mei 1945 af besloten. Maar Binnenl. Z'aken weigert zijn goedkeuring en waav Leiden noodlijdend is, heeft het maar te gehoorzamen. Het is voor het Bijz. Bewaarschool- onderwys een leiyke streep door de re kening en dat men „rechts" daarover gepikeerd was, mede gelet op de niet overtuigende motieven, kunnen we bil lijken Op zich zelf was de aandrang om nog eens te proberen, om het departe ment te overtuigen daar,om alleszins be- grijpeiyk. Maar toen btepk dat de wet houder van onderwys aie poging reeds had gedaan, met nul op het request, had de kous toch af moeten zyn. Niet temin hield rechts vast aan aanhouden en verbond daaraan het brengen der kwestie in de Commissie van Onderwys. Practische betekenis had dat niet. Het beste is om nu maar zo spoedig moge- ïyk een nieuwe regeling te ontwerpen, opdat tenminste van 1 Jan. 1-947 af, herstel kan plaats vinden, waartegen het departement biykbaar geen be zwaar heeft. Weer was ook in de raad de stemming rschts-linlfs! Nu zelfs volledig, zonder één uitzondering We hopen dat het beeld van herstel van deze oude tegenstelling, die ver jaard scheen, niet biyvend zich zal voordoen. Het zou ongetwyfeld een te ruggang betekenen. Vooral in het col lege van B. en W. zou het funest kun nen werken. Of geldt dit alleen by on- d erwy s - kw esties De toon der debatten bleef goed tot by het scheiden van de markt toen de heer Schüiier aan het adres van de heer A. van Dyk een persooniyke hatelijk heid meende te moeten debiteren, waar op de heer Lombprt antwoordde. Dat was jammer! De interpellatie Van Dyk was overi gens seheel overbodig geworden,- dat zy erkend. Sportsplinters Binnenkort zal in ons land een film gaan draaien van de Wimbledon- kampioenschappen 1947. Voor de ten- nisliefhebbers een gelegenheid eens kennis te maken met het spel van bijv. Kramer I In de Zwitserse voetbalploeg, die vorige maand door Nederland verslagen werd, zijn voor de wedstrijd tegen Bel gië op Zonag a.s. te Genève vier wyzi- gingen gebracht. Keeper, linkshalf, rechtsbinnen en mid voor zyn vervan gen. We zyn benieuwd! De Deense kampioensclub Bold- klubben komt de volgende maand in ons land toeren: 19 Nov. tegen Ajax, 20 Nov. togen DOS en 22 Nov. tegen Nep- tunus De sportwereld doet van alles om de Niwin aan geld te helpen. J-Tu wordt er op 19, 20 en 21 Nov. te A dam des avonds van 7—12 uur een nationaal schaaktournooi gehouden, waarvan x5e opbrengst zal dienen tot de aankoop van schaakborden en -stukken voor de Niwin. Inleggeld minimaal f. 1.—; aan melden vóór Vrijdag 14 Nov. Muntplein 2, A'dam, DUIVENSPORT. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN L.P.C. De clubtitels 1947 van de Leldse post duivenvereniging LP.C. werden behaald door: 1. A. W. K^ol,. 2. A. Fasel (oude duiven). Tor.ge duiven: 1. H. Schoo. 2. H.- Sterk. Na vluchten jonge en oude duiven: 1 H. W.xllaart. 2. H. Abspoel. De L.P.C. organiseert op 13 en 14 December a.s. een clubtentoonstelling, in haar gerestaureerd clubgebouw aan de Morschsingel (terrein N. Spoorwe gen), dat by het bombardement in 1944 zwaar beschadigd wsrëL

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2