Twee jaar gevangenisstraf voor Van Meegeren Engeland steunt Amerikaanse resolutie Indonesië-debat sukkelt door r~ J WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt De nieuwe bonnen Hij bezoedelde het wezen der Kunst Ik werd gedreven door drang naar schoonheid" 11 om Met een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 30 OCTOBER 1947 No. 26223 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel- 1. Leiden - Giro no.: 57055 „Nederland moet héél Indonesië verlaten!" In de Veiligheidsraad is gistermiddag het debat over Indonesië voortgezet. De Britse afgevaardigde Cadogan trok de resolutie, waarin werd aan gedrongen op de vaststelling van een voorlopige demarcatielijn in ten gun ste van een Amerikaanse resolutie, waarin op partijen een beroep wordt gedaan door gezamenlijk overleg te komen tot naleving van de order „staakt het vuren" en de Commissie van Drie verzocht wordt partijen te helpen by het bereiken van overeen stemming daarover. In de resolutie wordt de Commissie en partijen verzocht de order „staakt het vuren" uit te leggen als het ver mijden van het gebruik van strijdkrach ten om het gebied, dat op 4 Augustus in handen van een der partiien was, te vergroten. Polen verzocht de Veiligheidsraad Nederland te willen waarschuwen, dat de V.N. zich gedwongen zouden kun nen zien economische sancties, blokka de inbegrepen, toe te passen wanneer de Nederlandse strijdkrachten in ge breke blijven de door de Veiligheidsraad gegeven order om het vuren te staken op te volgen. De Poolse afgevaardigde. Julius Katz. zeide, dat het duidelijk is dat Nederland de order niet wil opvol gen. Hy diende een resolutie in, waarin de Veiligheidsraad wordt verzocht er bij de Nederlandse regering op aan te dringen al haar strijdkrachten uit Indonesisch gebied terug te trekken en de Nederlandse regering te wijzen op het feit, dat het niet voldoen aan de voorlopige maatregelen tot bijleg ging van het geschil het noodzakelijk zou kunnen maken strengere maat regelen te nemen. „Japi" klopt aan de deur EN VRAAGT „MOGEN WIJ UW OUD PAPIER?" „Japi" klopt op alle schooldeuren in Nederland. In ons Blad van gis teren heeft-U al kunnen lezen wie „Japi" is. „Japi" is de afkorting van Jeugd Actie Papier Inzameling, welke actie uitgaat van het Minis terie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en die beoogt de schooljeugd in te schakelen bij een grootscheepse campagne om het materiaal te verzamelen ten einde verbetering te ,brengen in on2e be narde papiergpsitie. Tot dit doel heeft Minister Gielen zich via de gemeentebesturen en besturen van inrichtingen voor bijzonder onder wijs in een circulaire gericht tot de schooljeugd, waarin hij haar mede werking inroept om deze actie te doen slagen. Het Leidse gemeente bestuur heeft op zyn beurt deze actie hartelijk aanbevolen bij alle hoofden van gemeentelijke Inrich tingen van onderwijs. Het is de bedoeling, dat de leer lingen van huis zoveel mogelijk oud papier meebrengen of ophalen bij familie, kennissen of buren, die zelf geen schoolgaande kinderen heb ben. De regeling van de inlevering is overgelaten aan de hoofden der scholen. Er wordt nauwkeurig aan tekening gehouden van de hoeveel heden papier, welke door iedere school gedurende het tijdvak 1 No vember 19471 Mei 1948 ter be schikking van de Nederlandse pa pierindustrie worden gesteld, waar na voor de scholen, die per leerling het meest hebben ingeleverd, pre mies worden pitgeloofd, bestaande uit geldprijzen en boeken. Wanneer een geschatte gemid delde opbrengst van 1 kg. per leer ling per maand wordt bereikt, zal de hoogste prijs f.5000.bedragen. Ditxgeld kan worden besteed voor het maken van schoolreisjes,-uit breiding der schoolbibliotheek e.d. Komt aan, scholleren uit Leiden en omgeving, aan de Papierslag! Minister Gielen verwacht, dat ieder zjjn plicht zal doen I Britse Labour-regering overwinnaar CONSERVATIEVE MOTIE VERWORPEN. Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond met 348 tegen 201 stemmen het amen dement van de oppositie op het ant woord op de troonrede verworpen. De premier Attlee besloot het debat: „Churchill doet het altijd voorkomen, alsof hij niet het standpunt van een partij maar een nationaal standpunt weergeeft". Hij verklaarde nooit een rede te hebben gehoord, die de feiten vait'jtie economische toestand zo voorbij zag als de rede, die Churchill gehouden heeft. Over India en Pakistan zeide Attlee, dat hij niet geloofde, dat iemand van mening zou zijn. dat het mogelijk is niet voort te gaan volgens de principes, die. de regering gevolgd heeft. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht "tot morgenavond: Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Over het algemeen vrij veel bewolking, maar droog en koud weer. 31 OCTOBER. Zon op: 7,31 uur; onder: 17,16 uur. Maan op: 18,03 uur; onder: 9,30 uur. Hoogwater te Katwijk te 4,40 en 16,58 uur (springtij). Nadat België en Australië hadden verzocht,, de Commissie van Drie alle mogelijke steun te verlenen en geen oordeel over de kwestie te vellen alvo rens de Commissie rapport heeft uit gebracht. werd het debat tot morgen verdaagd. Commissie van Drie ontmoet Soekarno ER ZOU „VEEL VORDERING" GEMAAKT ZIJN. De Commissie van Drie heeft gister middag een bijeenkomst gehad met Soekarno. Sjarifoeddin en de vice- premiers Gani en SetyadJit. Verder zijn besprekingen gevoerd met de Indonesische delegatie. De woord voerder der Commissie verklaarde dat ..veel vordering" was gemaakt, aldus Antara. Radio-Djokja meldt nog, dat de Com missie met de Republikeinse autoritei ten de kwestie besproken heeft, welke neutrale of voor beide partijen aan vaardbare plaats voor de komende on derhandelingen zou worden gekozen. De besprekingen werden in een schappelyke sfeer gevoerd en c schillende detailpunten is overeen* te: :i- ming bereikt. SALIM IN BATAVIA AANGEKOMEN. Na wereldreis van zeven maanden. Gistermiddag arriveerde de Republi keinse minister van Buitenlandse Zaken Hadji Agoes Salim, per KL.M. Sky- master te Batavia, nadat hij ruim 7 maanden een wereldreis naar het Mid- den-Oostent India, Lake Succes en Londen heeft gemaakt Hij hoopt naar Djokja te vertrekken, om zich op de hoogte van de toestand te stellen. T.N.I. OFFICIEREN NAAR SEMARANG GEBRACHT. En over demarcatielijn gezet. De 17 officieren van de T.N.I. van het verbindingskantoor te Batavia, die niet per vliegtuig naar de republiek mochten worden teruggebracht, zijn thans per vliegtuig naar Semarang gébracht en daar over de demarcatielijn gezet met instructies hoe zij de eerste T.NJ.-post konden bereiken. EEN DODE EN EN GEWONDE. Het Nederlands communiqué van gis teren meldt, dat de Nederlandse verlie zen op 28 October bedroegen 1 gesneu velde en 1 gewonde. Voor het tijdvak van 2 t-m. 15 No vember 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC fll (serie q) q-o3 diversen: 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel. q-04 diversen: 750 gram suiker, botor- hamstrooisel enz. of 1500 gram jam. stroop enz. of 750 gram versnape ringen. q-05 diversen: 250 gram iachte zeep. Bonkaarten KD„ KE 711 (serie q) q-13 diversen: 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. q-14. q-15, q-16 diversen: 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen. q-17 diversen- 500 gram zachte zeep. q-16 reserve: 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of. kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MD, MH 712 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie q) q-11 suiker: 250 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnape ringen. Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 711. q-01, q-03 tabak: 2 rantsoenen cigaret- ten óf kerftabak. q-01 versnaperingen: 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, botër- hamstrooisel enz. of 400 gram jam. stroop enz. <•1-03 versnaperingen: ioo gram versna peringen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 31 October worden gebruikt. Vier ons extra-suiker! In verband met St. Nicolaas en Kerstmis zal twee maal eeii extra rantsoen van 200 gram suiker wor den verstrekt. Deze extra suiker wordt voor alle leeftijdsgroepen be schikbaar gesteld. Het proces Maniu De verdediger van Maniu heeft de rechtbank verzocht het proces tegen zijn cliënt uit te stellen omdat enkele getuigen zich nog niet hebben t&meld. Maniu zelf verklaarde, dat hij geen tijd heeft gehad de acte van beschuldiging te bestuderen. De rechtbank heeft mee gedeeld het proces niet te kunnen uit stellen, doch toegezegd, dat de betrok ken getuigen nogmaals zullen worden gedagvaard. Op de klacht van Maniu is geantwoord, dat hij de acte van be schuldiging reeds vier dagen in zjjn be zit heeft, terwijl de wettelijk toegestane periode normaal slechts 24 uur is. Aan de Britse ambassade te Boeka rest is toestemming geweigerd voor één van haar vertegenwoordigers om het proces bij te wonen. Daarentegen zijn wel 3 Amerikanen toegelaten. Guus Weitzel biedt zijn gelukwensen a Clinge Doorenbos bij de huldi an aan de 40-jarige-artisten-jubilaris ging in Concordia te Bussum. (Foto ANP—d. Wt.) Na een uitvoerig requisitoir, heeft de Officier van Justitie mr. H. A. Was- senbergh gistermiddag tegen de 58-jarige kunstschilder Han van Meege ren een gevangenisstraf voor de tijd van 2 jaar geëist. In de bepaling van zjjn strafmaat hield hij rekening met de geestelijke en lichamelijke toe stand van verdachte. EMMAÜSGANGERS VOOR f. 1.170.000.—. Tijdens de voortzetting van de rechts zitting bleek, dat een bemiddeloar van Van Meegeren, de oud-Indische amb tenaar J. A. F. Kok „De Voetwassing van Jezus", gesignaleerd met Vermeer aan de kunsthandelaar De Boer aan bood. Deze verklaarde als getüige, dat hij het schilderij onmiddellijk herkende als vervaardigd door de kunstenaar, die ook de „Emmaüsgangers" had gemaakt. Dr. D. Hannema, oud-directeur van het Museum Boymans, werd door de heer De Boer er bij gehaald en het gevolg was. dat het doek werd opgekocht door het Rijk tegen de prijs van f. 1170.000. Dr. Hannema antwoordde op de vraag van de president, hoe hij het schil derij °P he t spoor was gekomen, dat hij door de directie van het Rijksmuseum was opgebeld met de mededeling, dat er een interessant schilderij van Vermeer te koop was. Toen hij het doek zag, ontdekte hij onmiddellijk de gelijkenis met „De Emmaüsgangers" en nam daarom aan, dat het een echte Vermeer 'was. „Wij vonden het doek niet zo bijzon der mooi", zo zeide hij „wij wilden het echter in Nederland behouden en niet de kans lopen, dat het naar Duits land zou worden verkocht. ECHTHEIDSVRAAG KWAM NIET TER SPRAKE. Prof. J. van Dam, in 1943 secretaris generaal aan het Dep. van Financiën, verklaarde, dat hij het schilderij met toestemming van»zijn Departement had opgekocht en dat hij daarbij door enige kunstexperts werd geadviseerd De echtheidsvraag kwam in het ge heel niet ter sprake. Men wist niet beter of men had met een echte Ver meer te doen. De reder D. G. van Beuningen, die door bemiddeling van de fa. Hoogendijk een aantal doeken had gekocht, bevestigde met een ze kere nonchalance, dat hij voor „Het laatste avondmaal" f. 1.600.000.be taald heeft. De heer W. v. d. Vorm, directeur van een Steenkolen Mij. in R'dam, vertelde, hoe hy ook van de heer Hoogendijk twee doeken „De ze gening van Jacob door Isaac" (stijl Vermeer) en „Het interieur met de kaartspelende vrouw" (stijl Pieter de Hoogh) had gekocht, resp. voor f. 1.000.000.— en f. 220.000.— „IK WERD MISKEND"! Nadat prof. J. S. van Gelder, destijds directeur van het Rijksbureau voor Kunsthistorische documentatie was ge hoord. stelde de president aan Van Meegeren de vraag of hij het ten laste gelegde erkende, hetgeen deze bevesti gend beantwoordde. „Waarom is u in de stijl der oude meesters gaan schilderen?" „Ik werd miskend. Ik wilde door het vervaardigen van een werk, dat voor een oude meester kon doorgaan, tonen, dat ik tot iets in staat was. dat alge meen als goede kunst erkend werd". Ik werd gedreven door een drang naar schoonheid er mede door te gaan. Ik ben blij, dat ik het geld nu kwijt ben. Ik heb nu getoond, dat ik talent heb en dat de kunstcritici mij steeds verkeerd beoordeeld hebben en mij daar door hinderden mijn beroep uit telte nen. Dezelfde critici hebben mijn werk in 17de eeuwse stijl als goede kunstpro ducten aanvaard en zelfs zonder meer geloofd, dafc zij vervaardigd waren door een meester als Johannes Vermeer". REQUISITOIR. De Officier van Justitie, mr. H. A. Wassenbergh, erkende in zijn requisi toir, dat verd. er in geslaagd is de kunstcritici om de tuin te leiden en dat dit misschien een bewijs kan zijn van zijn talent, doch op al deze successen plaatste verd. zelf een domper, omdat hij zich op het pad der misdaad heeft begeven. Ook heeft verdachte de beroemde ouder meesters beledigd door werken te vervaardigen en onder hun naam op de markt te brengen. Verdachte heeft het wezen der kunst bezoedeld en deed dit alleen maar om zichzelf te verrijken. Het aureool waarmede verd. zich wil sieren, ver bleekt, omdat de motieven andere zijn dan hij wil doen voorkomen. Uitvoerig besprak de officier de wij ze, waarop Van Meegeren zijn schilde- rijen aan de man wist te brengen. HET SCHOONSTE KUNSTWERK. Wat de Emmaüsgangers betreft zeide do officier, dat er zelfs thans nog over de gehele wereld grote kunstexperts zijn, die blijven geloven, dat het doek een echte Vermeer is. Zij beschouwen dit werk als „het schoonste kunstwerk van Vermeer". Thans echter, aldus de officier, is on omstotelijk komen vast te staan*, dat de Emmaüsgangers en de andere stukken niet zijn vervaardigd in de 17de eeuw, doch in onze tijd. De officier besloot met aan te voe ren, dat de verdachte ten laste gelegde oplichting bewezen is. Ook achtte hij bewezen het in art. 326 bis Wetboek van Strafrecht omschreven misdrijf: het valselijk aanbengen van signaturen op kunstvoorwerpen. GENIAAL OF NIET. De vraag of Van Meegeren een ge niaal schilder is, heeft voor deze recht bank haar anwtoord niet gevonden, óf hij is een geniaal schilder, of hij is het niet. Indien hjj het niet is, moet de ontroering, die de kunstcritici on dergingen bi(j het aanschouwen van de, Douane-overeenkomst Nederland-België-Luxemburg geratificeerd. INWERKINGTREDING 1 JANUARI 1948. De uitwisseling der oorkonden van bekrachtiging der op 5 September 1944 te Londen tussen de Belgisch-Luxem burgse Economische Unie en Neder land gesloten douane-overeenkomst alsmede van het' daarbij horend pro tocol heeft gistermorgen te Brussel plaatsgevonden. Krachtens de in de overeenkomst voorziene bepalingen, zal deze in wer king treden met ingang van 1 Januari 1948, Het gemeenschappelijk tarief der invoerrechten, dat bij de overeenkomst gevoegd is, zal op die datum inwerking treden. Aan de grenzen van België, Luxemburg en Nederland zullen bij in voer van goederen herkomstig uit an dere landen dezelfde invoerrechten ge heven worden. m Eerste minister Spaak verklaarde dat deze douane-overeenkomst het geluk kig einde betekent van de eerste étap pe op de weg naar een economische unie tussen Nederland, België en Luxem burg. zy «gal van zeer groot belang voor onze drie landen blijken te zijn en wij hebben een voorbeeld gegeven aan ge heel Europa. POSTVERZENDING NAAR PORT SAID EN SUEZ GESTAAKT. In verband met cholera-cpidemie. Tot nader order wordt de verzending naar Port Said en Suez van gewone en luchtpostcorrespondentie voor opvaren den van schepen gestaakt, in verband met de in Egypte heersende cholera- epldemia. De aflevering aan boord der schepen is daaf n.l. niet meer mogelijk. „Emmaüsgangers", als onecht be schouwd worden, of zy moet door an dere oorzaken zyn ontstaan. Rekening houdende met verdachte's toestand eiste mr. Wassenbergh tegen Van Meegeren bovengenoemde gevan genisstraf. PLEIDOOI. Mr. E. Heldring gewaagde in zijn plei dooi van de buitengewoon grote geeste lijke begaafdheid van Van Meegeren. Men moet hem zien als iemand, die niet door kleinzielige motieven geleid werd. Het was de gewone,/ zelfzuchtige ijdelheid, die bij hem een rol speelde. Ten aanzien van de primair ten laste gelegde oplichting, die volgens de dag vaarding zou zijn gepleegd met behulp van „listige kunstgrepen", meende de verdediger, dat deze geenszins bewezen is. Ten aanzien van het subsidiair ten laste gelegde, het aanbrengen van een valse signatuur op een kunstvoorwerp, meende mr. Heldring niet veel te kun nen inbrengen, het zij dan, dat het ge pleegde feit niet op Nederlandse bodem is geschied en bovendien als verjaard beschouwd moet worden. Dat Van Meegeren de schilderyen met een valse signatuur liet verkopen kon en wilde de verdediger niet ont kennen. Verdachte heeft zich hier aan, geleid door de bekende motieven, schuldig gemaakt. In verband met de gezondheidstoestand van verdachte en het geheel van motieven, dat hem tot zyn daad heeft geleid, riep hy ten slotte de clementie van de rechtbank in. Op 12 November zal de rechtbank uit spraak doen en tevens beslissen over de door de officier voorgestelde resti tutie der doeken aan de eigenaren. In de „Daily Mail" lees ik over de 73-jarige Jack Hylton, een eenvoudig gepensioneerde arbeider die 270 000 pond sterling, zegge zowat twee millioen zeven honderd duizend gulden, van 'n byna verge ten, rijke zuster Sarah erft en ze eigenlijk niet hebben wil. „Teveel rompslomp", zegt-le, want er ko men ook een huis met 14 kamers, een landgoed, juwelen ter waarde van 10,000 pond, een kostbare gar derobe met een serie bontmantels en een ongebruikte auto by. En nóg is er geen eind aan de schat ten. Hylton is tevreden met 't ge luk, dat zyn vrouw hem geeft, met zyn gezondheid, zijn huisje en tuintje by Preston en zyn dageiyk- se bezigheden in 't dorpskerkje, waar hy vroeger in 't koor mee zong. Hy wil geen &ndere rykdom meer. „30 jaar geleden zou 't héél wat voor me betekend hebben, maar nu' maken al die ingewikkeldheden me ziek", klaagt Hylton. Kyk: moesten we allemaal niet zo zyn? Rustig en evenwichtig zou 't leven voortkabbelen, wensloos en tevreden „met-wat-je-hebt", be zittend de inneriyke rykdom van de héél wyzen. Moeten we óók 70 worden, om 't zo ver te brengen? Ja: want voorlopig is er nog onze energie en eerzucht. Ik en vermóedelyk ook U zouden er waarachtig niet tegen op zien, Sarah's erfenis met beide handen te grypen. We zouden Hylton's „ingewik keldheden" zelfs graag op de koop toe nemen. MJsschien is 't héél dom, maar we zouden aan „ingewikkeldheden" niet eens dénken. En tóch Toch voelen we diep in ons hart. dat Hylton een oude wijsgeer is, van wie we veel kunnen leren. Want hy bewaart sphatten in 'fc hart en kan ze altyd meenemen. Waarheen ook. En wy? Fantasio. BINNENLAND. Prins Bernhard zal Zondag a.s. een bezoek brengen aan het opleidingsschip van de Braziliaanse marine „Almlrante Saldanha" te Amsterdam. De Nederlandse delegatie voor de tweede algemene conferentie der „Unes co". welke delegatie bestaat uit de heren prol. dr. H. R. Kruyt, prof dr. F. L. R. Sassen en de heer P Koese, zal Zondag a.s. naar Mexico-Clty vertrekken. De conferentie begint op 6 November en eindigt op 3 December. Op 84-Jarige leeftijd ls te Amster dam overleden prof. dr. A. E H. Swaen, tot 1933 hoogleeraar ln de Engelse taal aldaar. HIJ genoot als zodanig een -grote faam. Op 19 November a.s. zal de praeses van de Generale Synode, dr. W. A. Zeyd- ner, het eerste internaat voor schippers kinderen. het „Prlftses Beatrix Internaat", van het sohoolfonds vanwege de Ned. Herv. Kerk. te Amsterdam, officieel openen. De „Nieuw Amsterdam" ls gister middag uit Rotterdam vla Southampton naar New-York vertrokken. Het 3-Jarig zoontje van de heer M. v. H. te Helmond kwam te dicht bij de malende windmolen. Het kind kreeg een slag van de wieken en werd vrijwel op slag gedood. De onderzeeboten Hr. Ms „O 23" en Hr. Ms „Zwaardvrs" keren morgen van een oefenrels met Hr. Ms. „Van Kinsber- gen" ln de West terug. Omstreeks 9 uur 's morgens zullen de onderzeeboten op de onderzeedienst-bas ls aan de Waalhaven te Rotterdam arriveren. De „Van Kinsber- gen" zal 2 December a.s. ln Nleuwediep binnenlopen. Het ligt in de bedoeling met Ingang van 1 November de visa af te schaffen ln het reizigersverkeer tussen; Nederland enerzyds en Zwitserland en Liechtenstein anderzijds. Voor hep, die ln het andere land willen gaan werken, blijft een vi sum nodig. In het kader van de Internationale' uitwisseling van scholleren, zaï een 70- tal Nederlandse leerlingen van middel bare scholen van 29 t/m 1 October een bezoek brengen aan Brussel De Bond van Litteraire Studenten- faculteiten. vertegenwoordigende de lit teraire faculteiten van Lelden, Utrecht. Amsterdam. Groningen en Nijmegen, be sloot ln een te Utrecht gehouden verga dering. een request te zenden aan de minister van O K. en W., waarin zij hun bezorgdheid uitspreken over de hachelijke toestand, waarin het middelbaar en bet voorbereidend hoger onderwijs zich ten gevolge van de sociale positie der leraren bevindt. Dg studenten achten zich by deze kwestie ten nauwste betrokken. In de gemeenteraad van Vaals is besloten aan een consortium grond ln erfpacht te geven, waarop binnen drie Jaar een uitzichttoren wordt gebouwd Tot aan het begin. van de oorlog was aeze uitzichttoren in Vaals, die uitzicht bood tot over Aken, een grote attractie voor deze plaats. BovendLen zal ln de nabijheid van de nieuwe uitzichttoren een groot ho tel gebouwd worden, dat binnen "vijf Jaar klaar zal moeten zyn. De directeur-generaal van de Scheep vaart. mr J. J. Oyevaar. heeft aan de heer A Deksma. commandore van de Holland-Amerlkavloot en kapitein van de .Nieuw Amsterdam" zijn benoeming tot officier ln de Orde van Oranje-Nassau meegedeeld en aan de chef-purser, de heer M. K. Zlessen, zyn benoeming tot ridder ln de Orde van Oranje-Nassau. Belde heren heeft hy de versierselen der orde overhandigd. BUITENLAND. De tweede stratosfeer kruiser voor de burgerluchtvaart zal dezer dagen ln de Ver. Staten zUn eerste proefvlucht maken. De maximumsnelheid, welke tot nu toe door het prototype van dit vliegtuig is gemaakt, bedraagt 653 km. per uur bij een belasting van 63>£ ton. David Weitzman, Labour-lld van het Britse parlement, ls tot 12 maanden ge vangenisstraf en een boete van 500 pond sterling veroordeeld wegens overtreding van de voorschriften van het ministerie van handel voor de fabrikatie van toilet artikelen. Naar officieel werd gemeld, ziln als resultaat van de tarlefsonderhandellngen te Genéve in totaal 123 overeenkomsten voor) wederzijds tariefsverlaging tot stand gekomen tussen 23 landen, terwijl ln 14 gevallen de onderhandelingen zijn mis lukt. Gisternacht zijn te Brussel drie bom aanslagen gepleegd. De helse machines richtten grote schade 'aan ln enkele wo ningen. dooh er vielen geen slachtoffers te betreuren. Vermoed wordt, dat deze I bomaanslagen zyn gepleegd door vroegere 1 leden van de ondergrondse ln. België, daar de bommen geplaatst werden ln huizen, van politieke delinquenten, die door de gee echtelijke instanties korte lings op vrije voeten werden gesteld. In een goudmijn te Randfonteln (Z. Afrika) werden ten gevolge van een In storting 12 personen gedood. De Braziliaanse Senaat heeft met een meerderheid van 16 stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij de mandaten der zestien communistische leden van de Kamer van Afgevaardigden, een lid van de Senaat en de achttien leden van de gemeenteraad van Rio de Janeiro nietig worden verklaard. Het Poolse parlement heeft een .com missie benoemd vooi het verrichten van een onderzoek naar de werkzaamheden van de voormalige vloe-premler Mikolajc- zyk en andere afgevaardigden, die on langs het land verlaten hebben De Poolse eerste minister verklaarde, dat deze vlucht „de atmosfeer zou zuiveren". Luckman de voorzitter van 't voed- selcomlté uit de Amerikaanse burgerij, verklaarde, dat de campagne voor vrij willige voedselbesparlng goede resultaten oplevert en dat het doel van deze cam pagne. her besparen vati 100 millioen bushels tarwe en andere granen ter leni ging van de voedselnood ln Europa, waar schijnlijk vóór 1 Januari a.s. zal worden bereikt. In he£ laatste deel van zyn memoi res duldt president BenesJ van Tsjecho- Slowakye de rol van zijn land als volgt aan: „Op de vraag Oost of West ls maar één antwoord mogelijk: Oost en West". Verder laat BenesJ geen twijfel bestaan aangaande het streven van Tsjecho-Slo- wakije, te voorkomen, dat Duitsland weer een grote mogendheid zal worden, BenesJ zegt ten slotte, dat naar zijn mening marxistische en niet-marxlstlsohe stelsels .kunnen samenwerken. Hy dringt aan op matiging. Daarvan hangt de we reldvrede af. De Intern. Noodvoedsel-Raad heeft op voorstel van de Belgische afgevaardigde besloten de ontbinding van de organisa tie en de Inlijving hiervan ln de nieuwe organisatie, de wereld-voedselraad. uit te stellen tot het einde van het huidige cri- tleke oogstjaar. Te Antwerpen zal van 28 Noyember tot 1 December een Internationale socia listische conferentie worden gehouden, ■welke zal trachten de tweede (socialisti sche) Internationale weer op te richten. Tydens een rumoerige zitting heeft de Kamer van Afgevaardigden van Chlll met 95 tegen 9 stemmen een motie van de communistische parlementsleden ver worpen. waarin werd geëist, dat alle do cumenten, die als voorwendsel gediend hebben voor het verbreken van de diplo matieke betrekkingen met de Sovjet- Unie, Tsjecho-Slowakye en Joego-Slavië, aan de organisatie xler V. N. worden voorgelegd. Te Frankfurt zullen alle personen onder de 16 Jaar. die na 18 uur zwer vend op straat worden aangetroffen, naar het politiebureau gebracht en naar hun middelen van bestaari ondervraagd wor den. Het Sovjet-Russische militair ve- stuur heeft ln haar bezettingszone van Duitsland zoveel succes gehad met het Inzamelen van oud yzer, dat een surplus geëxporteerd zal kunnen worden naar Polen, T6jecho-Slowakye, Finland, Italië en andere landen. De Poolse eerste-mlnister* Cyrankle- wlcz, heeft ln het parlement gezegd dat Polen een bondgenootschapsverdrag met Frankryk wenst te sluiten van dezelfde aard als de met de Sovjet-Unie en andere Slavische landen gesloten verdragen. Over de R.K. Kerk zeide de premier, dat de reohten van die kerk gewaarborgd wor den, zolang zij zich niet met zaken be moeit, die met godsdienst niets te maken hebben. De plaatsvervangers van de vier mi nisters van buitenlandse zaken hebDeu het programma voor het bezoek van de I vlermogendhedencommissle van onderzoek aan de drie voormalige Italiaanse kolo» nlën Erlthrea, Somallland en Lyblë goed» gekeurd. Dit bezoek zal 212 dagen duren* Besloten werd, dat de commissie zevea November zal vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1