Waardering en critiek wisselen elkaar af Een kijkje in de keuken van „Fabricage" MEESTER -VLIEGER Kerkelijk Leven Officiële publicaties Plannen ten aanzien van het Uitbreidingsplan Z.-W. De Vrouw VAN DICK HERIOT Radio-programma AFDELINGSVERSLAG TWEEDE KAMER RijKSBEGROTING. Bezorgdheid over de financiële uitgaven Kabinet zonder innerlijke eenheid De Tweede Kamer zal 11 November a.s. beginnen met de openbare behan deling van de begroting 1948. Gisteren is het afdelingsverslag verschenen, waarin waardering voor en critiek op het regeringsbeleid' elkaar afwisselen: WJJ ontlenen aan dit zeer uitvoerige venslag enkele bijzonderheden: Vele leden spreken als hun mening uit, dat de verleden jaar van het ka- binet-Beel gegeven karakteristiek dat het wilde zijn: vooruitstrevend in Christelijke richting in het algemeen door het gevoerde beleid is bevestigd. Andere leden menen, dat. tezamen met het vorige kabinet (Sohermerhorn- Drees), het huidige kabinet voor de re constructie van onze volksgemeenschap reeds historisch werk heeft gedaan, doch zij vragen zich af. of de in het laatste jaar gevoerde economische po litiek nog wel binnen de progressieve opzet van het kabinet ligt. Gaat deze politiek niet de conservatief-liberale richting uit? Ook zfón er leden die vinden dat het regeringsbeleid geen innerlijke eenheid vertoont. Op menig punt geeft het blijk van aarzeling, ondui delijkheid en onbeslistheid. Er bestaat bij de regering, zo me nen deze leden, een gebrek aan regeer macht, dat moeilijkheden oproept; vooral lijkt hun dit het geval te zijn met betrekking tot Indië. SAMENSTELLING VAN HET KABINET. Zeer vele leden menen dat het kabi net, zoals het thans is samengesteld, niet alleen blük heeft gegeven van een grote werkkracht, doch tot nog toe ook van een aanmerkelijke daadkracht in de tenuitvoerlegging van zijn program- Andere leden zijn van oordeel, dat in deze uiterst moeilijke tijden de vorming van een waarlijk nationaal kabinet de voorkeur zou verdienen boven een, dat slechts op twee par tijen rust, en geven als hun mening te kennen, da!t de uitzonderlijke nood der tifden op zich zelf een kabinet van de breedst mogelijke samenstel ling wenselijk maakt en wel zo breed als met de geest van het program van het kabinet-Beel verenigbaar is. Verscheidene leden menen, dat er be langrijke verschillen in opvatting be staan tussen de partijen waarop het kabinet steunt, hetgeen niet zonder uit werking blijft op de daden van het ka binet. BUITENLANDSE POLITIEK. Vele leden spreken als hun overtui ging uit. dat het nationale leven meer dan ooit wordt beheerst door het in ternationale. Dit heeft iets ontzagwek kends; het betekent een bijna zekere dood door de atoombom binnen een be trekkelijk korte tijd. of de opgang van de mensheid naar een hogere staat van gemeenschapsordening dan tot nu toe ooit- is bereikt. Vele leden betogen, dat de ontwikke ling van de organisatie der Ver. Naties reden geeft tot grote bezorgdheid. Sommige leden gaven als hun oordeel te kennen, dat het kabinet te kort ge schoten is in zijn buitenlands beleid. De positie van ons land in de na de oor log ontstane nieuwe internationale ver houdingen had een duidelijker en krachtiger stelling nemen naar hun mening vereist. COMMUNISME. Vele leden aohtten het noodzakelijk te waarschuwen voor het communisti sche gevaar, dat zich ook in ons land doet gevoelen. Voorts wordt opgemerkt, dat de op richting van de „Kominform" waarin men een herleving van de Komintern" ziet. het gevaar van internationale be ïnvloeding van het politieke leven in ons land nog vergroot. Dit noopt tot extra waakzaamheid. HUWELIJK EN GEZIN. Vele leden vragen, of de regering be reid is de totstandkoming van een re geling te bevorderen, waardoor het ver bod aan bedienaren van de godsdienst tot sluiting van een kerkelijk huwelijk vóór een burgerlijk huwelijk komt te vervallen. Om wille van de rechtmatige vrijheid der kerken lijkt zulk een rege ling deze leden noodzakelijk. Wat de gezinspolitiek betreft, heb ben vele leden de indruk, dat de re gering de politiek van „levensruimte voor elk gezin" wat schoorvoetend voert. Daaruit vloeit voort een zekere schrielheid, waarvan de, naar het oordeel dezer leden op zich zelf juis te maatregel van verruiming van de kinderbijslag voor loontrekkenden heeft blijk gegeven. Deze leden zou den gaarne vernemen, wat de verde re plannen der regering op dit ge bied zijn. Behoort daartoe de invoe ring van kinderbijslag voor zelfstan digen? OVERZEESE GEBIEDSDELEN Van verschillende zijden wordt ern stige critiek geoefend op het beleid der regering t.a,v. Indonesië. Sommige leden spreken als hun oor deel uit dat het Indische beleid der re gering vooral in de aanvang in hoge mate te kort geschoten is Naar hun mening, is de regering langzamerhand practisch op het oppo sitiestandpunt terécht gekomen. MIDDENSTANDSVRAAGSTUKKEN Zeer vele leden hebben het als een gemis gevoeld, dat in de Troonrede ge nerlei aandacht wordt gewijd aan de vraagstukken van de middenstand. Vele andere leden stellen de vraag, wat de regering denkt te doen voor het saneren van de middenstand en voor het verschaffen van bestaanszekerheid aan hen, die daartoe behoren. FINANCIËLE BESCHOUWINGEN Sommige leden menen dat de begro tingsstukken langzamerhand zo Inge wikkeld zijn geworden, dat geen enkel lid der Kamer de begroting meer be hoorlijk kan beoordelen. Voorts merkten zü op, dat een juiste beoordeling van het bezuinigingsvraag- stuk evenmin mogelijk is. Van meer dan één zijde werd op het financiële beleid scherpe critiek uit geoefend'. Dat de financiële toestand, zowel van Indië als van Nederland, hache lijk is, wijten sommige leden voor een belangrijk deel aan de regering. ONVOLDOENDE BEZUINIGING Van verschillende zijden werden in het bijzonder beschouwingen gewijd aan de vraag, of er reeds voldoende bezui nigd is en wat de oorzaken zijn dat op dit gebied niet méér bereikt is. Vrijwel algemeen is men van oordeel, dat de bereikte resultaten nog onvoldoende zijn. Sommige leden zijn tot de conclusie gekomen, dat de woorden van de Troonrede, waarin wordt aangekon digd, dat met vasthoudendheid zal worden gestreefd naar het beperken van overheidsuitgaven, ijdele klanken gebleken zijn. Daden blijven uit. Vrij wel alle diensten breiden zich uit, waartegenover slechts enkele hun uitgaven beperken. Verscheidene andere leden zijn even eens ernstig teleurgesteld over het uit blijven van een voldoende verlaging der uitgaven. Sommige leden maken in het bijzon der aanmerking op de neiging van vele ambtenaren om zich door een secreta resse te doen bijstaan. Vóór de oorlog kón men het zonder secretaresse doen, waarom dan thans niet? Deze leden zouden om bezuinigingsreden al deze secretaressen ontslagen1 willen zien. UITGAVEN T.B.V. INDIË. Algemeen is men van'oordeel, dat het ter beoordeling van de finantl- ele toestand van ons land van zeer groot belang is, te weten, hoe het staat met de financiering van de uit gaven' voor Indië. Daaromtrent is tot heden weinig of niets aan de Kamer meegedeeld. Hoeveel hebben de kosten, welke ten behoeve van Indië te Londen en te Brisbane gemaakt zijn, bedragen? Welke sommen heeft Nederland ten koste gelegd aan Indië na de capitu latie van Japan? Hoe zijn deze uit gaven gefinancierd? Er gaan geruch ten, dat Indië ons tegenwoordig per jaar een milliard of meer kost. Deze leden en anderen sloten zich daar bij aan drongen er bij de regering op aan, de Kamer zodanige inlich tingen te geven, dat z\j zich een oor deel kan vormen over de omvang van deze uitgaven, de financiering en de dekking daarvan. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te HerwlJ- nen L Emmerzaal te Ommen; te Ressen c a. J. A. Visser, cand. en hulppred. te Amsterdam; te Gouderak J, v. d. Haar te Kamperveen: te Oude-Tonge H. A. v. d. Slooten te Haaften; te Holten H. J. W Knlpscheer (toez.) te Varlk. Aangenomen naar Bc^vencarspel J. A. Reddingius te Poortugaal, die bedankte voor Wartena c a. Bedankt voor Bloemendaal A. P. Mlln- arends te Amstelveen; voor Buren J. Vink te Sad aan het Haringvliet. Geref. Kerken Beroepen te den Bom mel G. Kuljpers, cand. te Hilversum: te Nieuw-Weerdlnge J Wagenaar te Willem stad; te Zoetermeer P. W. v d. Veen te Broek onder Akkerwoude. Aangenomen naar Lunteren P- R, Everaars, cand. te Amersfoort, die bedankte voor Andel, Balk, Godllnze, 2e Exloërmond, Hollum op A., Hyum. St. Jacobl-Parochle. Sybranda- buren West-Terschelllng-MIdsland, Wdn- sum. Zwaagwesteinde en Wljckel. Bedankt voor Doezum P. R. Everaars, cand. te Amersfoort. Geref. Kerken njiar. art. 31 K.O. Be roepen te Bergschenhoek F. F. Venema. cand te Schipborg (Dr.), Clir. Geref. Kerken Tweetal te Aals meer D H. Blesma te Drogeham en N. Brandsma te Rijnsburg. OUDERLINGEN CONFERENTIE GEREF. KERKEN (ART. 31). De classis Gouda-Leiden-Woerden van de Geref. Kerken (Art. 31) houdt op 4 November, 7,30 uur, in het gebouw Rehoboth te Leiden een ouderlingen- conferentie, waarin de heer D. N. J. v. d. Paauw uit Den Haag, zal spreken over .Kerkzang en reformatiedrang". Snelrijdende auto zonk in W eespertrek vaart VIER INZITTENDEN OP LAATSTE MOMENT GERED. Gistermiddag rèed, ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting, de auto van de handelsreiziger D. W. W. uit Deventer van de Weesper zij de te Amsterdam in de Weespertrekvaart. De auto. die door de grote snelheid, onge veer 7 meter uit de kant in het water terecht kwam, en gelukkig niet kantel de. zonk, daar de ramen gesloten wa ren, zeer langzaam maar geraakte toch geheel onder water. Een aantal mensen op de Weesper- zijde zag het ongeluk gebeuren en en kele van hen gingen onmiddellijk te water. Na een paar maal duiken ge lukte het hen een der portieren te ope nen en de heer W., diens schoonzuster en haar twee kinderen van 6 en 11 jaar behouden op het droge te brengen. Zü hadden enkele onbetekende verwondin gen opgelopen, en werden naar het Onze Lieve Vrouwe ziekenhuis ver- vort'd. LANDELIJKE AUTOBUSONDER. NEMERS VERGADEREN. Ontwerp-coördinatieplan spoedig gereed In Utrecht kwam de Landelyke Bond van Autobusondernemers o.l.v. de heer T. van Maanen uit Harderwü'k by een. De heer J. E. Hagenouw te Utrecht,, hoofd van de afd. planning, gaf een uit eenzetting van de coördinatieplannen, waarby is uitgegaan van de gedachte tot restauratie van de gedupeerde be- drüven. De restauratie van het autover voer wordt door de bond verbonden met de coördinatiegedaohte: het stichten van grote streekvervoerond er nemingen, waarby de oude vervoerders participant zullen zyn. Deze grote ondernemingen (gedacht wordt aan een aantal van on geveer 40) worden overkoepeld door een Raad van Bestuur. Een directeur-jurist zal belast zyn met de algehele leiding. In deze Raad van Bestuur zullen enkele leden van de commissie vergunningen- personenvervoer, uit elke provincie één lid Ged. Staten, de inspecteur-generaal van het verkeer en de inspecteur van het verkeer zitting hebben. De bespre kingen met de coördinatiecommissies in de provincies hebben tot goede resul taten geleid. Spoedig hoopt men het ontwerp-coördinatieplan aan de Staten. Generaal te kunnen aanbieden. 3 NOVEMBER WEER BIER VAN VOOROORLOGS GEHALTE. In zyn nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp „Nadere vaststelling van het bedrag van de ac cijns op bier" zegt de Minister van Fi nanciën van oordeel te zijn dat het thans niet het meest geschikte ogen blik is de opcenten op de bieraccijns in die accyns te doen begrijpen. Hü acht het beter deze aangelegenheid onder ogen te zien, als de unificatie der ac cyns, met België en Luxemburg tot stand komt. Met ingang van 3 November zal slechts bier van het vooroorlogse gehal te voorradig zyn. De brouwers hebben er in verband met het vorenstaande op aangedrongen, dat de voorgenomen ver laging van de accijns reeds zaï worden toegepast op de hoeveelheden bier en brouwsels van vooroorlogs gehalte, wel ke op die datum in de brouwerijen aan wezig zyn en^ daarna zullen worden vervaardigd. De minister heeft er geen bezwaar togen aan dit verlangen tege moet to komen. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat kiezers die gedurende het tijdvak van 1 April 1947 tot 1 April 1948 bij volmacht wensen te stemmen daartoe vóór 1 Januari as een met redenen omkleed verzoekschrift bij hun College moeten Indienen. Formulieren hiertoe zijn ver krijgbaar op de afd. Algemene Zaken der gemeente-secretarie. Volgens het bepaalde bij artikel 4 a der Kieswet ls die kiezer bevoegd bij volmacht te stemmen, die herhaaldelijk of ten min- sté ln het gedeelte van het. Jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt. wegens zijn beroep of werkzaamheden werkzaam pleegt te zyn bulten de gemeente, op welks kiezerslijst hij voorkomt mits zijn afwezigheid als regel telkens langer dan drie dagen duurt. De echtgenote van hem, die voldoet aan de ln de vorige alinea gestelde voorwaar den. ls. mits zij kiesgerechtigd ls. even eens bevoegd b(J volmacht t-e stemmen In dien zü met haar echtgenoot 1. v. m. d'lens beroep of werkzaamheden afwezig pleegt te zijn. Lelden. 23 October 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. J. EOOL, Secretaris. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Uitreiking bonkaarten 713, schoenen- bonnen en toeslagkaartjes a.s. en Jonge moeders. De uitreiking van deze bescheiden vindt ln de week van 27 tot en met 31 October plaats volgens onderstaand sohema Gezinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van: 45001 tot en met 49500 op Maandag, 27 October. 49501 tot en met 54000 op Dinsdag 28 October. 54001 tot en met 58500 op Woensdag 29 October. 58501 tot en met 63000 op Donderdag 30 October. 63001 tot en met 67500 op Vrijdag 31 October. DE KUSJES: Voor Inwoners van ,.De Rijsjes" wordt een uitreiking gehouden op Zaterdag 1 November 1947, ln het bekende uitrei kingslokaal Het kantoor aan de Rijsjes ls voor deze uitreiking geopend van 9.30 uur tot 11.30 uur. Meegebracht dienen te worden de stam kaarten, tltelstroken met Inwisselingsbon. eventueel Inlegvellen en contrölekaart a.s. Moeders Het Distributiekantoor Steen- schuur is geopend van 8.30 uur tot 11.45 uur en van 14 tot 16 uur. Zaterdag van 8.30 uur tot 1130 uur. Voor de overige nummers, alsmede voor de Agentschappen volgt nog een nadere publicatie. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Uitreiking bonkaarten 713, schoenen- bonnen en toeslagkaartjes a.s. cn Jonge moeders. DE MORSCII: 4 Voor inwoners van ..de Morsch" wordt een uitreiking gehouden op Zaterdag 25 October 1947; ln het bekende ultrelkings- lokaal Het kantoor aan „De Morsoh" ls gedu rende de uiitrelklng geopend van 9.00 uur tot en met 11.30 uur Medegebracht dienen te worden de stamkaarten, tltelstroken met Inwisselingsbon, eventueel inlegvellen en contrölekaart a s. Moeders. FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 51) Met haar geregeld? Bedoel je, dat Je het al met haar hebt besproken? Ja, en ze heeft beloofd, dat ze zal blyven. Hoe lang,Voor onbepaalde tyd. We hebben het. over de duur van haar verdere verblijf hier niet speciaal gehad. Hij hoorde haar zachte stem weer in zyn oren: zo lang, als U wilt, dat ik zal blyvenOnwillekeurig moest hij glimlachen, en deze glim lach deed zijn toch al heftig veront waardigde tante in woede uitbarsten. Werkelyk, Alan, ik vind, dat je hier over wel eens even tevoren met mij had kunnen overleggen. Het Is waanzin het meisje hier te houden, terwijl er prak tisch niets meer «voor haar te doen is Precies evenveel, als op het moment dat ze hier kwam, tante Em bracht Alan haar op scherpe toon in herin nering. En U vond het toen absoluut noodzakelyk, dat ze kwam! Deze op merking deed haar een ogenblik zwijgen. Dan haalde ze haar schouders op met 'n nü'dig gebaar. Als je met alle ge weld je geld weg wilt? gooien, gaat dat mij niet aan. Maar ik moet zeggen Ze liep naar de deur, maar zijn stem deed haar halt houden. Er is nog één ding, tante Em. Ik zou het erg prettig vinden, als U nóch aan Kay nóch aan de zuster iets over ons gesprek hier ver telde. Zoals U zelf zegt. is het inderdaad myn zaak, en ik heb deze zaak defi nitief geregeld. Hü hield ^even op en ging daarna door. om hex haar volkomen duidelijk te maken: „Ik wens niet, dat U Kay lastig valt door haar aan haar hoofd te zeuren over „dwaze ideeën", en ik wens niet, dat U het aan zuster "Prescott doet voorkomen, alsof ze niet meer nodig zou zün. Ik zou er graag zeker van zün, dat U dit volkomen hebt begre pen. Ze draiide zich om, haar mond strak en haar ogen woedend. Maar Alan's gezicht was harder dan ze het ooit gezien had en zün ógen dwongen haar, haar eigen ogen neer te slaan. Met een gemompelde uitroep van verontwaardiging rende ze de kamer uit. Dat was dus afgehandeld. Natuur lük zou Tante Km nooit veel verande ren. Het was niet waarschünlijk, dat ze zyn stille verwüt ter harte zou nemen en voortaan meer belangstel ling zou tonen in Kathryn, ondanks haar verzekering, dat zü tezamen met Sara best Kathryn verder zou kunnen verzorgen. Alan vroeg zich af, wat er achter haar voorstel, om de zuster weg te zenden, eigenhjk zou steken. Vond ze opeens zuster Prescott mis schien niet meer aardig? Tante Em's sympathieën en ideeën dat had Alan al lang ondervonden wissel den op zonderlinge en grillige manier. Maar voor zover hü kon nagaan, liep zuster Prescott tante Em in geen enkel opzicht in de weg, integendeel ze bevorderde eerder haar gemak zucht. Hü gaf het op. Hü had tante Em, naar hü hoopte, behoorlyk er van overtuigd, dat het niet raadzaam was zich ergens verder mee te bemoeien. En als ze er niet van overtuigd was geworden, dan zouden er waarschün- bjk nog meer onaangenaamheden ko men. Het had geen zin, zichzelf de schuld te geven van wat gebeurd was, als hü er zich nu niet toe opwerkte om te voorkomen, dat nog meer der gelijke dingen zouden gebeuren. Op z'n ergst zou hü eventueel tante Em moeten zeggen, dat ze weg moest gaan. Alan voelde, hoe graag hü Tan te Em in elk geval, hoe dan ook, zou willen zeggen, dat ze moest vertrek ken. Ze had vroeger ook alleen geleefd, hoewel natuurlük niemand preciès ge weten had, hoeveel ze Dick had afge zet om haar eigen inkomen aan te vullen. Een en ander zou natuurlük vereenvoudigd worden, als hü haar die ellendige flat, waar ze altüd om zeur de, kon laten hebben. Als hü haar die kon geven, zou het niet moeilük zün er voor te zorgen, dat ze het grootste gedeelte van haar tüd'daar doorbracht, om zo nu en dan eens, als dat nodig zou zün. op Trant te logeren. Na al haar gemopper op Trant, zou Tante Em het zeker prettig vinden er van daan te gaan en weg te DlUven ook En Kay en hü zouden het samen heel goed voor elkaar kunnen krügen zon der haar. Hoewel Kay natuurlük bin nen afzienbare tüd wel zou trouwen Hü zag de toekomst niet. al te roos kleurig in. Er zou hem niet veel over bhjven, als Kay getrouwd was en hem eJleen had gelaten. Het zou niet veel zin hebben om te blijven sloven, zelfs niet om Trant te behouden, al zou Trant het enige zün, dat hü over hi.nd Als hü het zich zou kunnen veroor loven om te trouwen, dan zou alles ei natuurlijk wel heel anders uit zien! (Wordt vervolgd) 80). Oehoe's toestel ronkte in rook en vlammen door de lucht en Panda begop het ontzettend benauwd te krü gen. „Ik heb eens nagedacht, leerling!" sprak Oehoe die zioh in zün stoel om draaide. „In ogenblikken van gevaar werkt het brein op dubbele snelheid, begrüp je? Ik heb bedacht, dat we nog een kans hebben. We vliegen boven de zee, zoals je gemerkt zult hebben!" „Ja. ja!" gilde Panda. „Dat weet ik, baas! Ik wil er uit! Ik ga zwemmen!" „Onzin!" riep Oehoe. „Je blijft zitj ten! En wat meer is, je houdt je goed vast! Ik ga een duik nemen! Wateren vlammen zün nog steeds vy'anden, niet waar? Welnu, we zullen zien!" En voordat Panda iets had kunnen zeggen drukte Oehoe de stuurknuppel naar voren en schoot de machine met een ontzettende vaart naar de zee. Loeiend en brullend schoot de vlam mende kist in de golven.... Fantasie en durf Zoals bekend, heeft de raad besloten tot onteigening der gronden in Gast huis- en Boschhuizerpolder ten behoeve van het plan Zuid-West in het uitbrei dingsplan onzer gemeente. Een proce dure waarmee, globaal genomen, nog wel een jaar. zal heengaan. Dan volgt nog het opspuiten van het terrein etc.! Maar toch is reeds een schema ontworpen voor dit plan, natuurlijk in verre lijnen, want zowel het college van B. en W. als de Commissie van Fabricage zullen er nog over moeten studeren en eerst wanneer daar de beslissing is gevallen, zal het plan ter goedkeuring aan de Raad kunnen worden voorgelegd. Men ziet, het is nog een lange weg, die moet worden afgelegd en veel voor bereiding, is er nog nodig, ook al wordt er spoed betracht! Aan B. en W. zal het plan reeds spoe dig worden aangeboden. Waar het schema echter vastere vor men aanneemt, heeft de wethouder van fabricage, de heer A. J. Jongeleen, ge meend ons reeds een globaal overzicht te kunnen geven van de plannen en wy zijn hem daarvoor dankbaar. Hij werd daarbij bijgestaan door ir. D. Boogerd, directeur van Gemeentewerken. Samen hebben zü ons geschetst hoe de uitvoering van het plan Zuid-West is gedacht. Waar, zoals, gezegd, nog 'niets vaststaat, in grote lün, en onder alle voorbehoud, maar de kennismaking met deze plannen was ook zo al zeer interessant. Het is een gedurfd plan. maar getui gend van vooruitziende blik en van rui me opvattingen, passend in het kader van deze tüd! Er mag immers niet al leen gelet worden op de behoeften van het ogenblik, ook de toekomst moet men met fantasie en durf onder ogen zien. Dat de gemeente noodlü'dend is. zij er kend, maar waar het gaat om de groot ste belangen, moet men zich daarop niet blind staren. Anders zou er immers niets I kunnen geschieden. Rekening houdend met- de financiën, moet men verder en dan niet benepen, maar moedig! Zie ook naar Rotterdam, dat met een tekort van f. 51 millioen plannen overweegt alsof er een overschot is van dergelijke omvang. Leiden is door zijn gunstige ligging voorbestemd voor een grote uitbreiding. Zo denken ook de rijks- en provinciale instanties er over. Helaas zit de gemeente vrijwel aan zijn grenzen en er zal dus binnen af zienbare tüd iets moeten gebeuren Leiden is in bevolkingstoename nog achterlijk, doch men meent dat de streek LeidenKatwijk en omgeving eens een 200.000 bewoners zal tellen. Een nieuwe weg naar Katwük en Noordwijk zal er ook moeten komen! In de oorlogsjaren heeft alles stil ge leden. In veel sneller tempo zal nu moe ten werden aangepakt. Vandaar ook c.e voortgang inzake plan Zuid-West Het architectenbureau Verhagen, Kui per en Gouwetor te Rotterdam heeft in samenwerking met Gemeentewerken,spe ciaal dan met ir. Boogerd en met rr. Koch als architect en de heer Van Luyk, die alles in vorm giet, de plannen ont worpen. TWEE WEGEN BEHEERSEN PLAN. Twee rükswegen beheersen het plan Z -W. lo. de weg ten O. van Wassenaar vla de Slaagh ten W. van Oegstgeest langs naar Amsterdam en 2o. de weg uit Rotterdam ten O. van Leiderdorp langs, die bij Burgerveen aansluit op ge noemde weg naar Amsterdam. Tussen deze twee wegen was volgens het plan 1933 een verbinding gedacht, met een scherpe bocht uitkomend bü de Slaagh (gelegen bü de halte der gele tram aan de L. Morschweg) en hoewel Leiden zeer gunstig ligt, zowel ten aan zien van landwegen als ten aanzien van water- en spoorwegen (zeer belangryk voor de vestiging van industrie!) was een normale uitbreiding door deze wegen zeer moeilük. Vooral door deze gepro jecteerde verbindingsweg naar de Slaagh. Daarom is gedacht aan een ver legging van deze weg, waardoor het uit breidingsplan der gemeente zou worden gediend en tevens genoemde scherpe bocht zou verdwijnen. Dit is mogelyk door ten W. van Rhijnhof langs te gaan. een paar honderd M van de Haagscne Schouw (tussen H. Schouw en v. d. Burgh), waardoor aansluiting wordt verkregen ten Z.-W. van de Slaah. Hoe wel reeds aangelegde werken daardoor overbodig worden, zal dit wel worden aanvaard. Deze verbindingsweg zou 'dan lopen in Z richting van de Hoge Morschweg met een brug over de Ryn by de Her man Costerstraat (bij Noórdman). uit komend op de provinciale weg, die even- wüdig loopt met de trambaan, met een brug over de Trekvliet. Deze weg zal worden gekruist door een weg Oost-West. aansluitend bü de 3 Oc- toberstraat met een brug over de Tres- vliet naar de rijksweg ten Z. van de VUet' DE BEBOUWING. Bü het kruispunt van deze wegen N.-Z. en O.-W dus het centrum van het plan, is flatbouw met beneden win kels ontworpen en daarnevens nog de bouw van een viertal flats. Het zou de eerste flatbouw in Leiden zün. Deze zal echter niet te hoog gaan. Het plan is, zoals de huidige tyd ciat eist, doorweven met groen. Twee kleine parkjes zün ontworpen, voorts water- SCHEEPSBERICHTEN. Alamak. Rlo de JaneiroAntwerpen, pass 22/10 Madeira; Alcor. Santos—Rot terdam 22/10 van Pernambuco; Alphard, 22 TO van Victoria te Maceyo; Bagan. Rot terdamBatavia, 22/10 van Aden naar Colombo- Dadlla. 22/10 van Haifa naar Bahrein;"Hugo de Groot. 23/10 van Ran- "con te Singapore; Jaarstroom, Rotterdam —West Afrika, 23/10 te Takoradl; Laren- berg. 23/10 van Haifa te Genua; Ossen- J drecht 22/10 van Hampton Roads naar 1 Engeland: Samaria. 22/10 van Marseille naar Konakrl; Sandenburgh, 23/10 van Bordeaux te Casablanca verwacht; Van Heutsz. 22/10 van Singapore n. Belawan. Mij. Nederland: Java 22/10 passeert Sabang naar Colombo; Johan van Olde- baroevelt 22/10 van Aden naar Suez; Lawak. 19/10 van New York. naar Java; Tablnta. 21/10 van Amsterdam naar Batavia. West Afrika Lünen: Congostroom. 22/10 te Amsterdam; Amstelkerk. 22/10 van Antwerpen naar Dover, Vlnke en Co.: Rossum, 22/10 aangeko men en vertrokken van Gibraltar (maakt een rondreis door de Middellandse Zee); Brltsum, 24/10 wordt verwacht te Am sterdam. K N.S.M Danae, 23/10 te Barcelona: Niobe, 23/10 te Amsterdam; Iris. 23/10 te Rotterdam: orestes, 23/10 van Amsterdam naar Dublin; Van Ostade. 22/10 van St. Thomas naar San Juan; TLberlus. 22 /10 van Famagusta naar Venetië; Theseus. 23/10 Dun gen ess gepasseerd; Hast 5. 22/10 te Kopenhagen; Rossum. 22/10 van Gi braltar naar Haifa, Juno, 22/10 van Kymassi naar Gibraltar. partyen en plantsoenen en de wegen zyn met behoorlijke groen-voorziening omzoomd. Voor sportvelden is ruimte openge houden. Het militaire oefenterrein wordt belangrijk uitgebreid. Rükswaterstaat eist langs de verbindingsweg N.-Z. een open ruimte van 100 M. Ook dit terrein is te benutten voor sportterreinen en voor volkstuinen. Langs de Trekvliet (richting N.-Z.) is industrie-terrein met gelegenheid voor laboratoria gedacht. Als afschei ding tusseri dit industrieterrein en de woonwijken is groen ontworpen, te be nutten voor kleine sportvelden of schooltuinen, al naar gelang van de be hoefte. Een zweminrichting kan zelfs worden overwogen. Langs de hoofdwegen is voorts ge dacht aan twee-verdiepingswoningen (boven- en benedenwoningen), naar de zijde van de Haagweg aan betere wo ningen. In de ontworpen wüken komen langs de rand betere arbeiderswoningen, in het centrum eenvoudiger bouw. Plaats is ook opengelaten voor open bare gebouwen, als scholen, kerken, mis schien een café-restaurant, een wyk- huis met gelegenheid voor gepaste ont spanning en tevens voor voorziening op medisch gebied. De waterpartüen zün tevens gedacht om het type 'van het land (waterland) te helpen bewaren en voor doorspuien zoals ook Amsterdam met zoveel succes heeft gedaan. Dan twee kinderspeelplaatsen, een ten N., een ten Z. van de Oost-West-ver- binding. Mede tot beteugeling van straat-schendtrü door de jeugd. Ook een nieuwe begraafplaats voor alle gezindten is ontworpen, ter grootte van 8^2 H.A. tussen Trekvliet en tram baan, Een riool-waterzuiveringsinstalla tie zal ook wel nodig zün. Misschien in samengaan met Voorschoten. Is voor het industrie-terrein 20 HA, gedacht als nodig in nabüe toekomst voor deze industrie is een spoorbaan beschikbaar en een inscheephaven voor bebouwing is 120 H.A, uitgetrokken. Geprojecteerd zyn daar 3900 woningen, die, gebaseerd op het normale cijfer van 3,6 bewoner per woning, dus een kleine 14.000 personen zullen kunnen bergen. Waar 1/7 kinderen zullen zyn, zullen dus 9 scholen nodig zün, (Er zün er 2!). Van deze 3900 woningen zijn 900 mid- denstandswoningen, 600 boven- en be nedenwoningen, 2100 arbeiderswoningen en 230 flatwoningen met 22 winkels. Gelet op het toenemend verkeer zün de hoofdwegen geheel op snelverkeer be rekend. De hoofdweg N.Z. zal 6 M. breed zyfa met daarnaast een vent-weg. Voor de woningen zün voortuinen en water partüen. Totale breedte tussen de hui- zenrüen 50 M. In de woonwijken zullen de straten 1015 M. breed zün al naar gelang er al of niet een bomen-rü is ontworpen Om daar snelverkeer tegen te gaan, lopen deze straten niet recht op elkaar, maar ietwat haaks. De molen aan de Gasth.. en Bosch- huizerboezem te sparen zal wel niet mogelük zün. Wel blijft de molen aan de Slaaghsloot. Nog is een gordelweg gedacht langs de Andries Schotkade—Kastanjekade met een viaduct onder de spoorlijn naar Utrecht dus naar de rüksweg (voor De Goede Herder). Wat betreft de aansluiting via de weg O.-W., aansluitend op de 3-Octoberstr., zij nog opgemerkt, dat het laatste ge deelte van de Jan van Goyenkade zal worden opgeheven, evenals de Woute- renbrug. Van de Witte Rozenstraat zal men via een brug dan gaan naar de Schelpenkade. Het bekende huis „Het Eiland" wordt inderdaad een eiland. Door het wegbreken van een hoekhuis zal men een goedé verbinding 3 Octo- berstraatLeliestraatLammenschans- weg kunnen verkrijgen. 4 Hiermede menen wü een globaal over zicht te hebben gegeven van wat ons werd verteld. Men ziet: een groots plan, dat zeker de aandacht ten volle waard is. Ook al Ls alles nog maar ln studie en een regelrecht besluit er dus voor stel nog niet afgekomen. En een bewüs te meer, dat de afdeling „Fabricage" hier niet stil zit, integendeel met frisse moed de toekomst tegemoet dilrft treden. Dat zal men ongetwüfeld ook wel bemerken uit. verdere plannen, die bü tüd en wüle ter tafel zullen komen VOOR ZATERDAG 25 OCTOBER Hilversum I (301 M.) VARA 7 00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: orkest B. Cotton; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18; Vlncentino; 8.40: operette selecties; 9.15: gram.muzlek; VPRO 10.00: morgenwijding door ds. j. A. van Nieu- wenhuyzen; VARA 10.20: radio feuilleton; 10.35; sopraan en plano; 10.50: voor de continubedrijven; 12.00: tango en rum ba's; 12.30: weerpraatje; 12.33: licht con cert; 13.00: Ned. Strljdkr.; 13.30: Silves- terkwartet; 13.50: Instrumentale soil; 14.00: voor de AJC; 14.15: harmonie orkesten: 15.00: de oorzaken van de „doorbraak"; 15.15; verzoekprogramma: 16.00: studie in de winter; 16.15: thee- muziek; 16.45: voor de rypere Jeugd: 17.15: volksconcert; 18 00: nieuws; 18 15: sportpraatje; 18.30: Ned. Strüdkr.; 19.00: Beethovenprogr.; VPRO 19.30: voor de Jeugd; 19.45: voor Ned. in Duitsland; VARA 20.00: nieuws; 20.05: varia; 20.08: dingen van de dag; 20.16: en nuOké: 21.15- socialistisch commentaar; 21.30: weekend orkest; 22.00: deel IV hoorspel ..Don Quichotte"; 22,35: Ramblers; 23.00: nieuws; 23.15: hobby-hoek; 23.30: nacht, silene; 23.5024.00: ballade orgelconcert. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturglsohe kalender; 7.45; muziek v. Palestrina; 8.00; nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: w Landowska, clavecimbel; 9.30: waterstanden; 9.35: oude bekenden; 10.00: voor de kleuters; 10.15: Slavische muziek: 11.00: zieken bezoek; 11.45: Regensburger Domkoor; 12.00: Angelus; 12.03: J. Heifetz. viool: 12 30: weeroverzlcht; 12.33: Klaas v. Beeck; 12.55: zonnewüzer; 13.00: nieuws; 13.16: ever boeken; 13.20: Klaas vanBeeck: 13.40: filmpraatje; 13.50: D, Vaughan, plano; 14 00: toneelkijker; 14.10: John Mac Cormack. tenor. 14.20: Engelse les v. beginners: 14 40: thé dansant; 15.00: voor ae Jeugd; 15.15debutantenconcert; 15.45: kiosk; 16.00: musettemuzlek; 16.20: R.K. Politiebond; 16.30: de schoonheid van het Gregoriaans; 17.00: de wigwam: 18.00: pianoduo; 18.15: Journalistiek weekover zicht; 18.30: hoorspel ..Old man finish"; 19.00: nieuws; 19.15: Kath. nieuws; 19.20: Sylvestre trio: 19.45: banden die binden: 19.55: polka van Smetana; 20.00: nieuws: 20.05: actualiteiten; 20.12: de gewone man; 20.20: hoe heet deze plaat? 20.30: lichtbaken; 21.00: morgen is het Zondag; 21.40: reisverhalen in de 19e eeuw; 22.00: weekendserenade; 22.40: de Van Rooyens; 22 45: avondgebed en liturgische kalende^ 2300: nieuws; 23.1524.00: klassiek coxu eert.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2