Oorlogsophitsing en Palestina in V. N.-commissies WEERBERICHT Amerikaans gewone zitting Congres in buiten bij eengeroepen Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord RECHTZAKEN 56ste Jaargang VRIJDAG 24 OCTOBER 1947 No. 26218 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny HoofdredactieB. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week ■jfelefoon Dir en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Feller wordt de toon! De Amerikaanse afgevaardigde Aus tin eiste in de politieke commissie der V.N. de verwerping van de sovjet-reso lutie tegen oorlogsophitsers. Scherp keerde hij zich tegen de sovjet-aantij ging, dat Byrnes een oorlogsophitser zou zijn. De V.S. zullen zich verzetten tegen iedere poging om de vrijheid van meningsuiting te beperken. Hij eindig de aldus: „De VB. zullen hun pogin gen blijven voortzetten om de nega tieve en tegenwerkende diplomatie te overwinnen met een diplomatie die een constructieve oplossing zoekt. Laat ons daarom deze resolutie verwerpen en doorgaan met ons werk". De Canadese afgevaardigde Hsey stelde een nieuwe re,solutie in de plaats der motie van Wysjinski. De tekst luidde: De V.N. veroordelen alle pro paganda. die aanspoort tot een aan valsoorlog en burgertwisten, die tot een oorlog zouden kunnen leiden en drin gen er bij alle leden op aan met alle middelen de vriendschappelijke betrek kingen tussen de naties te bevorderen in het kader van het handvest. Ilsey zeide, dat door valse berichtgeving in de Sovjet-Unie, het Sovjet-volk een verwrongen beeld van Canada had ge kregen. „Dat noem ik oorlogsophit sing". De subcommissie voor een geünifi ceerd Palestina der commissie voor Palestina der V.N. heeft voorlopig be sloten zich te splitsen in drie groepen. De ene groep zal h^t vraagstuk der Joodse verplaatste personen bestude ren, een andère de juridische en his torische aspecten van het vraagstuk en de derde de drie Arabische voorstellen voor een onafhankelijk, geünificeerd Paestina. De afgevaardigde van Syrië heeft in de subcommissie voor de bestudering der Arabische plannen, het voorstel ge daan, dat alle 57 leden-landen van de V.N. iedere maand 1500 verplaatste personen uit Europa zouden opnemen. Dit was. zo zeide hij het quotum, dat Engeland in Palestina toeliet. Op deze wijze zou het probleem der verplaatste personen spoedig opgelost zijn en zou het Palestijnse vraagstuk veel gemak kelijker worden. De premier van Irak heeft verklaard, dat het leger van Irak Palestina bin nen zou marcheren, in het geval de V.N. het verdelingsplan voor Palestina aanvaardt. Djaboer zeide van mening te zijn, dat Palestina de eerste en laatste ver dedigingslinie van de Arabische wereld was. „De strijd voor Palestina geldt Irak en iedere andere Arabische staat". De gouverneur-generaal van Pakistan, Djinnah, heeft tijdens een interview verklaard nog steeds te hopen, dat het verdeelplan voor Palestina wordt ver worpen, daar het tot een grote ramp zou leiden. De gehele Mohammedaanse wereld, zal. aldus Djinnah. tegen de verdeling opkomen, daar zij historisch, politiek en moreel niet te rechtvaardi gen is. Pakistan zal bij aanvaarding van het plan zijn volledige steun aan de Arabieren geven. Sjeik Hassan el Banna, de leider van de Mohammedaanse broederschap in Egypte, heeft in een interview ver klaard, dat de broederschap, wanneer de algemene vergadering van de V.N. tot verdeling van Palestina mocht be sluiten, een beroep zal doen op alle Arabische landen om zich uit de V.N. terug te trekken en de Joden, die op hun grondgebied wonen, als „vijande lijke vreemdelingen" te beschouwen. Engeland haalt de buikriem verder aan. VERDÉRE BEPERKING VAN AANKOPEN. Sir Stafford Cripps, de Britse mi nister van economische zaken heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat Groot-Brittannië zal overgaan tot ver dere beperking van zijn aankopen in het dollargebied. Hij deelde mede, dat de aankopen van grondschoffen in het komende jaar met 25 millioen pond zullen worden beperkt. Voorts deelde hij mede, dat het sui kerrantsoen dat in Juli j.l. was ver hoogd tot 20 ounces per persoon per week, thans zal worden verlaagd tot 8 ounces per persoon per week. en dat alle aankopen van Amerikaanse tabak tot nader order zijn gestaakt. Met betrekking tot de kapitaaluitga ven deelde Cripps mede, dat deze voor het komende jaar met 200 millioen pond zullen worden besnoeid, waardoor de bouw van nieuwe fabrieken, industri ële Installaties en woningen zal worden getroffen. Na April a.s. zal Engeland Jaarlijks 6 millioen ton steenkolen naar Europa exporteren. Naar Cripps zeide is het voor Groot-Brittanië van het grootste belang om iet alleen voldoende kolen voor eigen gebruik te hebben, doch ook om over een werkelijk belangrijk ex- portsurplus te beschikken. Hij gaf uiting aan zijn hoop, dat de mijnbouw- wereld zich dit feit zal realiseren en zich zal inspannen om het volgend jaar 20 millioen ton steenkool voor de ex port te produceren. Het Britse volk heeft thans op on geveer 2.870 callorieën per dag, verge leken met voor de oorlog 3,000 per dag. Groot-Brittannië moet evenwel onmid dellijk zijn dollaruitgaven voor voedsel beperken en indien ~de voedselaanvoer niet kan worden aangevuld door invoer uit andere gebieden zal het calorieën- peil moeten worden verlaagd tot iets minder dan 2,700 per dag, aldus Cripps. Het doel van al deze maatregelen is de posities van Groot-Brittannië zo danig te verbeteren, dat het dollar deficit einde 1948 niet groter dan 250 millioen pond per jaar zal zijn. De in voer van eindproducten uit de V.S. zal met 10 millioen pond per jaar worden beperkt. GELEIDELIJK KOUDER. De Bilt verwaoht tot morgenavond: Matige, in het Noorden van het land later vrij krachtige Oostelijke wind. Plaatselijk nevel of mist. overigens meest zwaar bewolkt weer met hier en daar nog enige lichte regen. Daling van temperatuur. 25 October. Zon op: 7.20 uur; onder: 17.27 uur. Maan op: 16.30 uur; onder: 1.39 uur (29 Oct. V.M.). Hoogwater te Katwijk te 0.51 en 13.23 Schuhmacher tegen de communisten Koning George van Engeland onthuld onder zeer grote belangstelling en in aanwezigheid van andere leden van het Koninklijk gezin en vele ministers in Abingdonstreet (Westminster) een standbeeld teT ere van wijlen zijn va- dqr. Koning George V. Oostenrijk tegen de Sovjets INZAKE ONTSLAG POLITIE COMMISSARISSEN. De in Oostenrijk heersende veront waardiging over het ontslag door de Sovjet-autoriteiten van drie politie commissarissen en hun vervanging door communisten is tot uiting gekomen in een druk bezochte bijeenkomst van het parlement, aldus seint de correspondent van de Daily Telegraph. Helmer, de socialistische minister van binnenland se zaken, verklaarde, dat een speciale commissie van Oostenrijkers geen rede nen had kunnen vinden voor het ont slag van de drie functionarissen. Op verzoeken aan de Soviets om uiteenzet ting van de redenen, is nog geen ant woord ontvangen. "Toen een commu nistisch parlementslid beschuldigingen van anti-Sovjet-Russische propaganda tegen Helmer uitte, werd hij door de andere parlementsleden op luidruch tige wijze tegengesproken. Met alge mene stemmen, behalve die van de vier communistische afgevaardigden, werd een moitie van vertrouwen in Helmer en in Graf, de staatssecretaris, die lid is van de Volkspartij, aangeno men. DE BRITSE THUISVLOOT IN HET LAGERHUIS. De Britse minister van Defensie, Alexander, heeft in het Lagerhuis het besluit der regering, om de capaciteit van de thuisvloot tijdelijk tot één krui ser en vier torpedojagers te beperken, verdedigd. Hij zeide, dat de thuisvloot op het ogenblik van het uitvaardigen van de order één slagschip, vijf kruisers en twaalf torpedojagers, alsmede enige an dere schepen, telde. In geval van nood kan een aanzienlijk deel van deze schepen in korte tijd op volle sterkte bewapend zijn. Bovendien zullen er te allen tijde twee moderne slagschepen en minstens twee moderne vliegmoeder- schepen en hulpschepen in actieve dienst blijven en bestemd zijn voor de opleiding van personeel. De Middellandse-Zeevloot wordt practisch op volle sterkte gehandhaafd. De maatregel ter beperking van de thuisvloot is genomen om de demobili satie te bespoedigen. VERDELING VAN DUITSLAND EEN FEIT. De leider der Duitse sociaal-democra ten in de Westelijke zones, Kurt Schuh_ macher, heeft tijdens een interview te Washington met klem verklaard, dat hij Amerikaanse persberichten over het be staan van eén Duits „marionetten"-leger ln de Sovjet-Unie, onder veldmaar schalk von Paulus, kon bevestigen. „Ik weet, dat het waar is", zo zeide hij. Hij verklaarde, dat de V.S. en Enge land een „economische en politieke de moralisatie in Duitsland'* en een ge vaarlijke vergroting van de communis tische kracht in het leven roepen, in dien zij voortgaan met hun plan voor ontmanteling van de Duitse industrie in hun zones. Schuhmacher verklaarde vervolgens, dat het Duitse volk, indien het vast zou houden aan zijn besluit om nationali satie der industrieën te verkrijgen, geen krachtige oppositie van de zijde der Amerikaanse regering zou ondervinden. De Amerikaanse autoriteiten zijn vol gens hem te optimistisch ten aanzien van de voedselvooruitzichten in de Brit se en Amerikaanse zones tijdens de win ter. De communisten, aldus Schuhma cher, hebben weinig succes bij de Duitse arbeiders. Hij stelde hen aansprakelijk voor de „verdeling" van zijn land. Hij was pessimistisch gestemd ten aanzien van de aanstaande besprekingen over het vredesverdrag met Duitsland te Londen. „Het belangrijkste is duidelijk te maken, dat de schuld ligt bij de Sovjets. De verdeling van Duitsland is reeds een voldongen feit!" Wat Ramadier wil Ramadier zeide nog over de vorming van zijn nieuwe regering en het bijeen roepen van het parlement: De nieuwe regering zal overleg moe ten plegen met het parlement over het gevaar voor de Republiek, dat verbon den is aan de communistische en Gaul listische ideologieën. Het politieke klimaat is met electri- citeit geladen. De zenuwen zijn tot het uiterste gespannen. De vakbonden, die profijt trekken uit deze toestand, wor den veranderd in politieke bewegingen, zij vernietigen het gezag en brengen de productie tot stilstand. Tegen deze methoden moet de rege ring zich met al haar kracht keren; zij brengen de inflatie naderbij. Om in aanmerking te komen voor zijn deel van het plan-Marshal] moet Frankrijk eerst zijn eigen huishouding stabiliseren. Contróle van lonen en prijzen is daar toe de eerste voorwaarde. In ruim twee maanden 209 gesneuvelden EN 628 GEWONDEN. Officieel is bekendgemaakt, dat de Nederlandse verliezen tussen 4 Augustus en 9 October bedragen 209 gesneuvelden, 628 gewonden en 16 vermisten. De federatie van spoormannen heeft in een conferentie met' de vertegen woordigers der nationale spoorwegen geen overeenstemming bereikt over haar looneisen. De nationale raad der spoormannen is nu in buitengewone zitting bijeen geroepen „om zeer ern stige beslissingen te nemen". DE DUITSE VAKBONDEN EN DE ONTMANTELINGSPLANNEN. De verwachting, dat de uitvoering der ontmantelingsplannen in West- Duitsland tot actief verzet van de zijde der Duitse arbeiders zou leiden, is sterk afgenomen door de voorzichtige wijze, waarop de te Bad Pyrmont bijeengeko men vertegenwoordigers der Duitse vak bonden vertegenwoordigers der Duitse vankbonden in de Britse en Amerikaan se zone' hun standpunten ten opzichte van de ontmanteling hebben bepaald. De vakbonden hebben na de eerste indruk der plannen een meer gematig de richting ingeslagen en zij hebben zich in een resolutie bepaald tot het uitspreken van grote bezorgheid over de gevolgen der plannen. Zij hebben de bezettingsmacht met klem verzocht het zo mild mogelijk uit te voeren. Te gelijkertijd hebben rij evenwel de Duit se arbeiders opgeroepen, zich niet tot uitzichtloze desperate acties te laten verleiden. Zij hebben afgezien van het aanbevelen of goedkeuren van actieve tegenstand, die door de vakbondsver tegenwoordigers der Sovjetzone wordt voorgestaan. De vakbondleiders der Britse en Amerikaanse zone hebben de resolutie aangenomen, die van de Sov jetzone en van de Franse zone hebben haar. niet ondertekend- De toezegging tot gezamenlijk onder zoek wordt in Duitse industriële krin gen uitgelegd als een bewijs, dat het geallieerde bestuur zelf is gaan twijfe len aan de juistheid van zijn schatting en daarvan eventueel de consequenties zou willen trekken. DE CHOLERA IN EGYPTE. Egypte is zijn tweede maand van de cholera-epidemie begonnen met 786 nieuwe gevallen en 353 sterfgevallen. De cijfers voor de afgelopen vier weken luiden: ongeveer 10.000 gevallen en 3.540 sterfgevallen. Tegen 17 November a.s. Het Amerikaanse kabinet, dat giste ren in zijn geheel op het Witte Huis was ontboden, heeft president Trumans plannen voor tussentijdse hulp aan Europa goedgekeurd. Voor 17 November a.s. is een spe ciale zitting van het Amerikaanse congres bijeengeroepen, Truman zeide daarover: „Er zijn twee dringende redenen voor het spoedig bij eenroepen van het Congres. Ten eerste: het is dringend noodzakelijk dat het Congres bij de wet een eind maakt aan de voortdurende stijging der prijzen, welke voor millioenen Amerikaanse ge zinnen ontbering veroorzaakt en de welvaart en voorspoed van het gehele volk in gevaar brengt. Ik zal, wanneer 't Congres bijeenkomt, passende maat regelen met betrekking tot inflatie ho ge prijzen en hoge kosten van levens1- onderhoud voorstellen Ten tweede: het is eveneens noodzakelijk, dat deze re gering toereikende maatregelen neemt om de crisis in West-Europa, waar be paalde landen hun financiële hulpbron nen hebben uitgeput en niet in staat zijn om voedsel en brandstof te kopen, welke noodzakelijk zijn om de komende winter te overleven, het hoofd te bie den". „Het blijkt, dat de minimum-behoef ten van Frankrijk slechts ongeveer tot het eind van December met de huidige gelden kunnen worden gedekt, en dat dit land het nieuwe jaar zal ingaan zonder gelden ter betaling van de es sentiële import. De behoeften van Ita lië zijn zelfs nog dringender, want Ita lië zal voor het einde van dit jaar aan zienlijke hulp nodig hebben. Bovendien blijkt dat er extra-gelden nodig zullen zijn om onze positie in de bezette ge bieden te handhaven. Het is duidelijk, dat actie van het Congres niet tot Ja nuari kan worden uitgesteld". Truman wees er voorts op, dat een speciale zitting het Congres de gele genheid zou geven om sneller te kun nen overwegen, welke rol de V. S. moeten spelen in het program voor het herstel van Europa op lange termijn" m.a.w. het plan-Marshall. De republikeinse fractie-leider in het Huis van Afgevaardigden Halleck, ont hulde, dat Truman een bedrag van 642 millioen dollar heeft genoemd, dat no dig zou zijn om Frankrijk en Italië tot eind Maart overeind te houden. President Truman zal vanavond via de radio de bijzonderheden van zijn plannen bekend maken, alsmede de maatregelen, die de V- S. naar zijn me ning moeten nemen om het probleem op te lossen. Drie Landen-Commissie eerst naar Soerabaja Aneta verneemt, dat de Drie Landen Commissie niet naar Singapore zal reizen, doch dat zij Maandag direct uit Sydney te Soerabaja zal aanko men. Kirby heeft namens de Commissie aan dr. Van Mook verzocht voor vïrder transport naar Bataria te zorgen. Het gezelschap oestaat uit zes personen, nl. Graham. Kirby, Van Zeeland, mevrouw Kirby, een adviseur en een secretaresse. Negen leden van de staf arriveren reeds Zondag. Speciale missie van dr. Idenburg in ons land. Dr. P. J. A. Idenburg, plaatsvervan ger van de Lt. G.G. zal in de loop van November een missie naar ons land en wellicht ook naar de Ver. Staten kragen. In aansluiting daar op zal hij met enkele maanden bui tenlands verlof in Nederland vertoe ven. Met de waarneming van zijn functie zal de Recomba van West-Java, Raden Abdoelkadir Widjojo Atmodjo, worden belast. Tot Recomba van West-Java zal worden benoemd Hilman Djajadi- ningrat, Regent van Soekaboemi. Ned. afgevaardigden ter Arbeidsconferentie te N^w-Delhi Het K.L.M -vliegtuig, dat gisteren van Batavia is vertrokken naar Am sterdam, zal New-Delhi aandoen, daar met dat toestel meereizen negen leden van de Nederlandse delegatie naar de voorbereidende Aziatische regionale Arbeidsconferentie, welke van 27 Octo ber tot 10 November 1947 te New-Delhi wordt gehouden. Als regerings-vertegenwoordigers zul len de conferentie bijwonen dr. P. J. Koets, directeur van het kabinet van de Lt. G.G., en de heer G. R. Pantouw, oud-minister van het kabinet van Oost- Indonesië. Als technisch adviseur der beide re gerings-vertegenwoordigers treedt op dr. mr. L. P. van der Does, algemeen adviseur van het Dep. van Sociale Za ken te Batavia en tevens plaatsver vangend regeringsvertegenwoordiger. De vertegenwoordiger der werkgevers ter conferentie is mr. F. M. Panthaleon baron Van Eek, juridisch adviseur der BP.M. te Batavia, die zal worden bij gestaan door een drietal technische ad viseurs. De werknemersvertegenwoordi ger is de heer Soeleiman, voorzitter van de Spoorbond, aan wie eveneens een drietal technische adviseurs is toege voegd. ONTVOERING VAN DISTRICTSHOOFDEN. Gedurende de afgelopen week zijn t© Modjokerto 3 districtshoofden en 7 dessahoofden beroofd en ontvoerd. INSTELLING VAN EEN CULTURELE RAAD. Bij besluit van de Luit.-Gouv.-Gen. is te Batavia een comité ingesteld, dat tot taak heeft voorbereidingen te treffen voor het stichten van een Culturele Raad, die als leidende en coördinerende autoriteit zal kunnen optreden t. b. v. de federale regering van Indonesië. Als voorzitter is aangewezen prof. dr. Paneeran Ario Hoesein Diaiadininerat. leden zijn de directeur van Onderwijs, de directeur van Sociale Zaken, het hoofd R.V.D. en de president van de universiteit van Indonesië. Secretaris sen zijn de heren dr. A. N. J. Thomassen k Thuessink v. d. Hoop en S. Koper- berg. 2500 verplaatste personen naar ons land. MIJNWERKERS. METAAL- EN TEXTIELARBEIDERS. Te Genève is in het kader van de werving van 8000 verplaatste personen een overeenkomst getekend tussen een vertegenwoordiger van 't Engelse Mi nisterie van Buit. Zaken en ir. A. Pau- len, hoofdingenieur van de Ned. Staats mijnen, als vertegenwoordiger van de Nederl. regering. Het is de bedoeling uit de Britse zone 2000 mijnwerkers, 250 metaalarbei ders en 250 textielarbeiders in ons land toe te laten. Eventuële over komst van de gezinnen zal eerst kun nen worden toegelaten, indien er voor de Nederlandse bevolking voldoende woonruimte ter beschikking staat. WAT ZAL DE BROODBLOEM- MELANGE BEVATTEN? De minister van. Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft in zijn radio-rede van 22 September j.l. aan gekondigd, dat er binnenkort 5% aard appelmeel in het brood verwerkt zal worden. In de broodbloenuhelange, zoals die met ingang van 26 October a.s. door de maaiindustrie, zal worden samen gesteld, wordt voor het eerst 5% aardappelmeel gemengd. Verder be vat deze melange 10% maisbloem, terwijl de rest bestaat uit een meng sel van 10% inlandse tarwe, 15% in landse rogge en 75% buitenlandse tarwe (van de resterende 85%; dus 10 maal 85/100 inlandse tarwe enz.). Over vier a vijf weken zal deze bloemmelange aan de bakkerijen zijn afgeleverd en dus in het brood komen. Gisteren werd. op het Departement v-m overzeese Gebiedsdelen door minister president Beel de adoptie-commissie AmsterdamRotterdam voor Oost-In donesië geïnstalleerd. Van links naar rechts: dr. Oppers, voorz. van de Am sterdamse commissie, burgemeester mr. A. J. d' Ailly van Amsterdam dr. L. Beel, burgemeester mr. P. J. Oud van Rotterdam en mr. v. d. Mandele, voor van de Rotterdamse commissie. (Foto 4NP-d. Hn.) BINNENLAND. Voor het eerst na de oorlog zal het wapen der Koninklijke Marechaussee ln volle glorie weer naar bulten treden. Op 26 October is het 133 Jaar geleden dat het wapen werd opgericht. In verband hiermee zal op 28 October te Arnhem voor Musls Sacrum door de luitenant kolonel W. Kist, dlvislecommandant. een défilé wor den afgenomen en een mars door de stad worden gemaakt. Gisteravond ls brand uitgebroken ln de douane-loods der Ned. Spoorwegen, op het stations-emplacement aan de Spoor- laan te Tilburg. De schade, die door ver zekering gedekt wordt, is vrij aanzienlijk. De oorzaak van de brand ls onbekend. Bij het bezoek, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard op 27 October zullen brengen aan Goeree en Overflakkee. zullen worden bezocht: Mlddelharnls. Stad aan 't Haringvliet, den Bommel. Oude Tonge, Ooltgensplaat Nieuwe Tonge. Herklngen, Mellssant. Ouddorp. Goedereede. Stellen dam, Dlrksland, Sommelsdijk en wederom Mlddelharnls. Inzake de oprichting van een kantoor te Canada vernemen w\i, dat het hier géén kantoor van de Ver. Nederland Canada betreft, doch van het Canada- Instituut te Rotterdam. De minister-president en minister van overzeese gebiedsdelen a l., dr. Beel. heeft gistermiddag de commissie van de steden Amsterdam en Rotterdam ter adoptie van de Oost-Indonesische steden Ambon, Makassar. Koepang en Menado geïnstal leerd. Hi) achtte het van belang, dat op deze wijze de kennis en de belangstelling voor de overzeese gebiedsdelen onder de burgerij der belde Nederlandse steden.zou toenemen. De export van Zeeuwse mosselen naar Noord-Frankrijk en Parijs ls gistermorgen van Ierseke uit begonnen. De vraag naar dit Zeeuwse product is in Parijs zeer groot. Ook vanuit Tholen en Temeuzen uit wor den mosselen naar Parijs verzonden. De Internationale Advocatenbond heeft tijdens zijn conferentie te New York besloten het volgend Jaar. waarschijnlijk eind Augustus, te 's-Gravenhage bijeen te komen. Men besloot, dat de komende voor zitter van de Ned. Advocatenverenlglng (men verwaoht dr. J. Drost), automatisch uitgenodigd zal worden tevens voorzitter te worden van de Internationale Bond. De heer H. Ahmed, afgevaardigde van het Departement van kerkelijke zaken te Hyderabad ln India ls te 's_Gravenhage aangekomen voor een bezoek van een week aan ons land. Hij ls van plan zich op de hoogte te stellen van de kerkelijke zaken ln ons land. De Paus heeft mgr. W. Mutsaerts, Bisschop van 's Hertogeilbosch, ontvangen. De familie van wijlen dr Henrl Polak zal een eenvoudige gedenksteen doen plaatsen op het graf, waar hij met zijn eohtgenote rust. De onthulling zal ge- sohleden op Zondagmiddag a.s. om 2 uur op de begraafplaats Mulderberg. Prof. mr. A. Koelma zal om gezond heidsredenen zijn ambt als burgemeester van Alkmaar neerleggen. Het professoraat aan de Handelshogeschool te Rotterdam hoopt hij na zijn herstel weer waar te nemen. BUITENLAND. Maarschalk Tito, die enige dagen ziek ls geweest, ls weer beter. Hudlca, de vroegere Roemeense minis ter van landbouw is te Boekarest, waar hy zich schuil hield, gearresteerd. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen. dat het Britse kabinet waarschijn lijk binnen enkele dagen zal besluiten om met het oog op de slechte aardappeloogst van dit Jaar distributie van aardappelen ln te voeren. Het aantal gevallen van ""kinderver lamming te Berlijn ls dit Jaar reeds ge stegen tot boven het aantal, dat ln de loop van de voorafgaande tien Jaar ls ge registreerd. Het „totaal over 1947 was Dinsdag 1965 waarvan 167 met dodelijke afloop. Te Berlijn ls het eerste openbare proces tegen de leiders van een Duits concentratiekamp voor een Russisch mili tair gerechtshof begonnen. Terecht stond de leider van het concentratiekamp Sach- senhausen met 15 van zijn medewerkers. De behandeling zal tot ongeveer 5 Novem ber duren." ZIJ vindt plaats ln een geheel met rood behang beklede rechtszaal, waarin boven de rode tafel der rechters de beeltenis van Stalln prijkt. Negen Duitse oorlogsschepen, die krachtens de overeenkomst van Potsdam aan de V.S. waren toegewezen, zijn door het Amerikaanse militaire bestuur ln Duitsland aan Frankrijk afgestaan. De Nobel-priJs voor geneeskunde ls aan drie personen gezamenlijk toegekend: dr. (Jarl Gory en zijn vrouw Gerty te Saint Louis (V.S.) ontvangen tezamen de helft voor de ontdekking van het verloop der catalystlsche transformatie van glycogeen, terwijl de andere helft bestemd ls voor professor Bernardo Houssaye te Buenos Aires. Met het einde van de vacantle- perlode ls de steenkoolproductle in geheel Europa gestegen, aldus blijkt uit de ge gevens, welke zijn gepubliceerd door de European Coal Organisation- Alleen ln het Ruhrgèbled was de productie ln Sep tember lager dan ln Augustus, hoewel de gemiddelde dagproductie groter was. Ruys-schroef mag niet over Moerdijkbrug HOE HET ND ZAL GAAN. De schroef van de „Willem Ruys" mag niet over de Moerdijkbrug. Ziedaar het laatste nieuws over het transport, dat sinds enige dagen veel gemoederen bezighoudt. Den Haag heeft gesproken en daarmee is de zaak uit. Aldus de directeur van de N.V. H. J. van Rui ten's transport „n te Bergschenhoek. Hoe het nu verder gaat? De schroef wordt naar het haventje gereden, waar vroeger de pont aankwam en vertrok. Daar wordt ze op een bok gela'den en óf de bok zal het gevaarte weer over laden op een schip, óf hij zal het, han gend aan een ketting, zelf helemaal naar Rotterdam brengen. De vraag blijft dan wat er met de tfreede reserveschroef moet gebeuren. De „Willem Ruys" is immers een dub- belschroefschip en het spreekt vanzelf, dat er daarom twee reserveschroeven zijn. Het tweede exemplaar bevindt zich nog op de fabriek endie ligt niet aan het water 20 jaar tegen ex-burgemeester van Enkhuizen „GROOTSTE SCHURKEN DEDEN WEL EENS WAT GOEDS". De advocaat-fisca: 1 van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, mr. H. G. Th. Keune, eiste tegen de ex-burge meester van Enkhuizen, de 48-j. MaC- theus Broere een gevangenisstraf van 20 jaar met aftrek van voorarrest. Zeer zwaar werd hem o.a. aangere kend, dat hij de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau, de heer W. van Dijk, alsmede de heren Sietse en Hommes, die hij van illegale arbeid ver dacht, in de val lokte door hen telefo nisch te verzoeken even bij hem op het gemeentehuis te komen, terwijl in zijn kamer twee Kriminal-Sekretare van de SD. aanwezig waren om hen te ar resteren. Mr. Keune zeide, dat weliswaar ook voor deze verdachte een aantal ont lastende verklaringen van inwoners van Enkhuizen waren binnengekomen, maar dat hij hieraan weinig waarde wilde hechten, „omdat nu eenmaal de groot ste schurken ln de bezettingstijd altijd voor sommige mensen wel iets goeds hebben gedaan". Uitspraak 6 November a.s. Ten top gevoterd cynisme Pleegkind sloeg haar tante dood. De 34-jarige Johanna M. L., uit Delft, had in de ochtend van 14 Febr. ruzie met haar pleegtante in de woning aan de Oosterstraat te Delft. Van haar tweede jaar af, toen zij haar moeder verloor, was de vrouw door haar tante verzorgd, doch in de laatste tijd was de verhouding minder goed. Zij was nog slechts enkele maanden terug uit een inrichting, waarin zy vier jaar verpleegd was in verband met zenuw overspanning, waaraan zij leed na een verbroken verloving. Op de bewuste ochtend had de tante gezegd, dat L. maar elders onderdak moest zoeken, en daarop had de vrouw een bijl gehaald en daarmee haar tante een hevige klap op het hoofd gegeven. „Toen heb ik haar maar nog enkele klampen gegeven, om haar uit haar lij den te helpen," zei verdachte op de Haagse rechtbank, waar zij cynisch en onverschiölg over het gebeurde sprak. Tot de raadsman had ze gezegd, iets dergelijks best weer te willen doen. De psychiater concludeerde tot ver minderd toerekenvatbaarheid en de of ficier eiste tien jaar gevangenisstraf en ter beschikking stellen van de regering. De verdediger meende dat verdachte volkomen ontoerekenbaar moet worden geacht voor haar daad,»,en pleitte da delijk plaatsen in een inrichting.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1