Een drijvend luxe-hotel A.rm Frankrijk WEERBERICHT Van Klef fens over noodzaak der zuiveringsoperaties Nederland wil werkelijke vrijheid brengen De nieuwe bonnen De „Nieuw Amsterdam"een wonder van architectuur en decoratie Ramadier volgt Ramadier op Met een enkel woord 56 ste [Jaargang DONDERDAG 23 OCTOBER 1947, No. 26217] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no.: 57055 De simpele gemeenteraadsverkiezin gen in Frankrijk zijn uitgegroeid tot een kabinetscrisis! Al mag men zich verbazen over de snelheid, het feit op zich zelf komt niet onverwacht. Voor het kabinet Rama- dier was er geen redding meer, daar het als het ware terecht was gekomen tussen haiper en aambeeld. De partij van generaal De Gaulle, de Rassemblement du peuple francais, kort gezegd de R.PF., heeft, al bestaat zij slechts een half jaar, een eclatante overwinning behaald. Zozeer als zij zelf niet had verwacht. Nu de cijfers zo ongeveer bekend zijn, blijkt, dat de RPF een 40 pet. der stem men op zich heeft verenigd! Over de ganse linie dan genomen, want te Pa rijs en in enkele andere grote plaatsen bereikte zij zelfs meer dan de helft. Generaal De Gaulle heeft kans ge zien in zo'n korte spanne tijds de sterk ste partij van Frankrijk te worden. Ook al weerspiegelt zich dat niet in het par lement, waar de RPF immers in wezen geheel ontbreekt Een zekere stemmingsmoeheid lag er ongetwijfeld over het Franse volk, ge let op het cijfer van 25 pet., dat verstek liet gaan bij de jongste verkiezingen, maar daarover behoeft men zich niet te verbazen, daar sinds de bevrijding reeds een tiental malen de stembus uit sluitsel had moeten brengen. Dit feit maakt overigens de overwinning van De Gaulle slechts te waardevoller. Zij het dan niet in volslagen meerder heid, toch heeft het Franse volk in on gedachte hoeveelheid oor gehad voor de roep om eenheid, die De Gaulle als enig redmiddel uit de chaos had aan geheven. Tegen het communisme was daarnevens de eerste leus, die De Gaulle in zijn vaandel voerde. Welnu, die leus heeft gefaald, want de communisten, al hebben zij enig verlies geleden, hebben zich weten te handhaven op 30 pet. der uitgebrachte stemmen. Dat dient ronduit te worden vastge legd, wil men de situatie in Frankrijk verder zuiver bekijken. De socialisten hebben zich eveneens weten te handhaven met een globaal stemmencijfer van 20 pet., een uitslag, waarmede zij alleszins tevreden zullen zijn in de gegeven omstandigheden. De Gaulle heeft zijn overwinning der halve bevochten door samen te bunde len de grote middenstof, gevormd door de MRP, de partij der vooruitstreven de RX. van Bidault, de radicalen van Herriot en tevens de rechtse partijen. Goed beschouwd, kan men de MRP als verdwenen van het toneel beschou wen. teruggevallen als zij is van 30 pet. tot even 9 pet. Voor het overblijfsel schijnt weinig meer over te bliiven dan eveneens op te gaan in de RPF. Waardoor men een verhouding zou krijgen van plm. 50 pet. voor De Gaulle tegenover 50 pet gevormd door com munisten en socialisten, die echter geen eenheidsfront meer vormen. Daarvoor hebben de socialisten te veel leergeld moeten betalen Toch bestaat er allerminst reden om te juichen over de gang van zaken in Frankrijk, al zou men geneigd zijn op het eerste gezicht daartoe over te gaan. want het ziet er naar uit, dat Frank rijk te kiezen zal krijgen tussen de re gelrechte dictatuur van het communis me en een verkapte dictatuur van De Gaulle als de sterkste man, die maar al te zeer in zich draagt de kiemen van een dictatuur van rechts. Hetgeen voor Frankrijk eveneens binnen niet te lan ge tijd ondragelijk zou worden! Moeilijke dagen breken .aan voor het Franse volk. te meer. daar Parlemen tair een beslissing volgens bet beeld der iongste verkiezingen onmogelijk is. zo als eezegd beschikt De Gaulle m het parlement over niet één zetel! En par- lementsontbinding is wettelijk met mo gelijk voor Juni van het volgend laar, tenzij het parlement met twee-de™* meerderheid anders zou beslissen. Die meerderheid is nimmer op te brengen Zou het parlement met gewone meer derheid besluiten tot ontbinding, dan zou per referendum het Franse volk daaraan zijn goedkeuring moeten hech ten om dan nog eens ter stembus te moe ten gaan voor de verkiezing van een nieuw parlement. Er ontstaat derhalve een vacuum, dat door het besluit van het kabinet Ra- madier af te treden, wordt beklem- t0E?kend zij overigens, dat er voor Ra- madler weinig anders overgebleven was, daar het niet bestand meer was tegen de vloedgolf van stakingen, door de communisten via de door hen beheers te vakverenigingen ontketend. Alleen een regering met gezag kon daartegen optornen en dat gezag ontbrak de hui dige regering ten enenmale. Maar wat nu? Ziedaar de vraag, waar- od Frankrijk het antwoord zal moeten vinden. Dat De Gaulle zich nu reeds zal lenen voor overnemen van de macht, lijkt weinig waarschijnlijk, daar hü daartoe niet de kracht bezit, tenzu langs revolutionaire weg en te recht schijnt hij dat te weigeren. Dan een communistische staatsgreep, die naar burgeroorlog zou voeren? Frankrijk staat voor een van oe moei lijkste beslissingen van zijn geschiede nis en vooralsnog is er geen enkele aan wijzing dat het daartoe in staat is Dat Ramadier ten slotte verder gaat met een gewijzigd kabinet is slechts schone schijn. Een regering moet er im mers zijn, maar kracht zal haar ont breken. Frankrijk sukkelt voort. Voor hoe lang? PLAATSELIJK MIST. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de avond en nacht op vele plaat sen vorming van nevel of mist. Overi gens wisselend bewolkt met voorname lijk in het Z.W. van het land hier en daar nog een enkej buitje. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid, Wei nig verandering van temperatuur. 24 October. Zon op: 7.18 uur; onder: 17.29 uur. Maan op: 16.14 uur; onder: 0.40 uur (29 Oct. VM.) Hoogwater te Katwijk te 12.13 uur. Zéér omvangrijk rapport De Veiligheidsraad heeft tegen de verwachting in, gisteren tóch het debat over de Indonesische kwestie hervat. De voorzitter Cadogan opende het debat met de mededeling, dat het complete consulaire rapport uit Ba tavia was ontvangen. Het rapport is zó omvangrijk, dat de vermenigvuldi ging voor algemene verdeling vier dagen in besla? zou nemen. Ten gebruike van de afgevaardigden in de Raad zijn enige copieën ver vaardigd. Vervolgens bracht de Philippijnse af gevaardigde Romulo zijn voorstel naar voren, gelijk gemeld inhoudend dat de militaire staf commissie der V.N. de Commissie van Drie terzijde zal staan ten einde een beslissing mogeb'k te maken, die uit technlsch-militair oog punt verantwoord is en overeenstemt met art. 47 eerste paragraaf van het Handvest. Voorts meend? Romulo, dat het Consulaire rapport, misschien on bedoeld, méér wel /illendheid voor het Nederlandse standpunt in het conflict toont dan de onpartijdigheid vereist had." Hiervan gaf hij voorbeelden. De Amerikaan Warren Austin be toogde, dat een werkelijk bestand de eerste voorwaarde was voor vruchtbare onderhandelingen Daarom zou het werk van de Drie-ianden-commissie direct al aanzienlijk belemmerd worden, indien partijen er niet in slagen tot overeenstemming te komen omtrent het staken der vijandelijkheden. Dit eist dan ook allereerst de aandacht van de commissie op. Wij hebben gehandeld, zoals de meeste landen hier in gelijke omstan digheden hadden gedaan". Mr. Van Kleffens legde er nogmaals de nadruk op. dat Nederland voorne mens was „werkelijke en geen zoge naamde vrijheid" in Indonesië te brengen. De Australische afgevaardigde diende een amendement op zijn eigen resolutie van 11 October in. Zoals bekend, wordt in deze resolutie verzocht de strijd krachten der beide partijen terug te trekken op ten minste 5 km. achter de stellingen, welke op 1 Augustus werden ingenomen. Volgens het nieuwe amen dement moeten de militaire adviseurs van de Consulaire Commissie zich naar de frontlijnen begeven om deze terug trekking onder hun toezicht te doen ge schieden. De Sovjet-gedelegeerde Gromyko, achtte de Amerikaanse resolutie on aanvaardbaar, daar deze naar zijn me ning uitsluitend handelde over zaken van secundair belang. Aanvaarding van deze resolutie zou de positie van de raad verzwakken en de indruk maken, dat hij zich van de kernkwestie af maakte. Daar gelijk gemeld de vermenigvul diging van het zeer omvangrijke con sulaire rapport drie k vier dagen zal kosten, stelde de voorzitter voor, niet eerder dan Maandag a.s. weer bijeen te komen. Ondanks bezwaren van de Sovjet-Unie, Australië en Columbia werd aldus besloten. GEEN „INFLATIE" INSTRUCTIES. IN BESTAND- Mr. Van Kleffens verzocht de Veilig heidsraad geen „inflatie" in Instruc ties te scheppen door een derde be standsbevel uit te geven. Nederland kan de nieuwe Amerikaan se resolutie, welke er bij beide partijen op aandringt het reeds gegeven be standsbevel uit te voeren, ten dele niet aanvaarden. Het gaat echter ac- coord met het voorgestelde verzoek aan de Commissie van Drie om de partijen behulpzaam te zijn bij het bereiken van overeenstemming over de nakoming van het bevel. In antwoord op de critiek, dat Nederland het bestandsdeel had genegeerd, zeide mr. Van Kleffens, dat de eigenlijke vraag was. waarom van dit bevel was afgeweken. „Wij hebben zo veel mogelijk gevolg gegeven aan de uitnodiging om het vuren te staken, doch niet blindelings, niet, indien een te letterlijk gehoor geven aan het beroep dood, gevaar of ellende zou hebben betekend voor grote bevolkingsgroepen. Daarom hebben w\j ons genoodzaakt gezien zuiveringsoperaties uit te voeren. VOORSTEL VAN BYRNES. James Byrnes, de voormalige Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, heeft in een rede te Columbia voor gesteld. dat de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk thans zouden overgaan tot het beleggen van een com plete conferentie over het vredesverdrag met Duitsland, ongeacht de houding van de Sovjet-Unie, aangezien deze laatste blijk gegeven had van haar on wil tot samenwerking. Voor het tijdvak van 26 October t/m 8 November geeft elk der volgende bon nen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 711 (serie Q-01 Brood: 800 gram brood; Q-01 Boter: 125 gram boter; Q-02 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; Q-03 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; Q-01 Vlees: 100 gram vlees; Q-02 Vlees: 400 gram vlees; Q-01 Melk: 4 liter melk; Q-03 Melk: 6 liter melk; Q-05 Melk: 6Vi liter melk; Q-01 Diversen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas; Q-02 Diversen: 50 gram cacao; Q-03 Reserve: 1600 gram brood; Q-04 Reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas; Q-06 Reserve: 800 gram brood; BONKAARTEN KD, KE 711 (serie Q) Q-ll Brood: 800 gram brood; Q-ll Boter: 250 gram boter; Q-12 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; Q-ll, Q-12 Vlees: 100 gram vlees; Q-13, Q-15 Melk: 10 liter melk; Q-ll Diversen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas; Q-12 Diversen: 50 gram cacao; Q-13 Reserve: 800 gram brood; Q-14 Reserve: 100 gram rozijnnen (voorinlevering). BONKAARTEN MA, MB, MC. MD, ME, MF, MG, MH 712 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie Q) Q-21 Brood: 800 gram brood; Q-21 Boter: 250 gram boter; Q-22 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; Q-21 Melk: 5 liter melk; Q-21 Vlees: 300 gram vlees; Q-22 Vlees: 100 gram vlees; Q-21 Kaas: 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas; Q-21 Eieren: 5 eieren. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag 24 October a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 27 Oc tober mag worden gekocht. De bonnen Q-14 reserve voor rozijnen moeten uiterlijk Zaterdag 8 November bij een detaillist worden ingeleverd. Onverwacht snelle crisis Zoals gisteren nog gemeld, werd het Franse parlement tegen Dinsdag bijeen geroepen. Dit vond zijn oorzaak in de uitslag der verkiezingen, maar meer nog in de ernst van de economische en so ciale problemen. De C.G.T. staat op het standpunt, dat het huidige minimumloon van 8.000 frs. tot 10.500 frs. per maand moet worden verhoogd. De regering heeft reeds eer- De visaanvoer uit de Noordzee blijft zeer groot. Een overzicht van de drukte op de visafslag te IJmuiden. (Foto ANP-de Hn.) der beloofd het loonpeil op 1 December te herzien, doch nu heeft de C.G.T. ge- eist, dat de regering onmiddellijk een loonsverhoging van ongeveer 15 procent toestaat, hangende de in December te nemen beslissing. Een aftreden der regering werd of ficieel ontkend Maar kort daarna kwam niettemin het bericht binnen, dat het kabinet una niem had besloten af te treden, alleen Ramadier zelf uitgezonderd. Hetgeen er direct reeds op wees, dat men Ramadier gelegenheid wilde geven zijn kabinet te reorganiseren. Vroeger op de dag had Robert Schu mann, de minister van financiën beho rend tot de M.R.P., zijn ontslag inge diend op grond van het feit, dat de regering een niet te rechtvaardigen zwakheid tegenover de eisen van de sta kers bij de vervoersdiensten had betoond. 9 maanden had Ramadier met het afgetreden kabinet geregeerd! Onmiddellijk werden besprekingen gevoerd en het resultaat is, dat reeds een nieuw kabinet Ramadier in elkaar is getimmerd. Het bestaat uit 13 mi nisters tegen 18 in het afgetredene, n.l. 7 socialisten, 3 leden der M.R.P., 2 radicalen en 1 onafhankelijke con servatief. Bideault blijft aan buitenl. zaken, Schumann aan financiën. Ramadier heeft in een verklaring te genover de pers gezegd, dat het geen nieuwe regering was. welke thans was gevormd, doch de regering van Januari j.l., die haar werk voort gaat zetten, en wel onder moeilijke omstandigheden, welke een rigoureuze uitoefening van het regeringsgezag vereisen. Het bleek nodig de regering een mogelijkheid tot het snel nemen van besluiten te ver schaffen. en daarom het gezag in een beperkt aantal handen te leggen. Ramadier deed een beroep op alle burgers, te handelen in een geest van gevoel van verantwoordelijkheid voor het algemeen belang. (Speciale reportage). Nieuwsgierig tuurde de kapitein van een driftig over dc golven van de Rot terdamse haven voortrijdend sleep bootje omhoog toen hem van het hoog ste dek van de „Nieuw Amsterdam" een schallende groet werd toegeworpen. Maar ook met de hand aan de oorschelp was hfj niet in staat om boven het monotor.e getjoeketjoek van zijn motor uit. de van verre komende stem te verstaan, en met een mistroostig ge baar van niet-begrijpen zette hij zich weer op het houten bankje van zijn eenvoudige stuurke.st Reuzen en dwergen harmoniëren ge woonlijk niet met elkaar en werkelijk torenhoog verheft Hollands grootste passagiersschip zijn machtige vormen boven de Wilhelminakade en het druk ke, maar bijkan" kinderachtig klein aandoende gedoe rondom! Met zijn twee reusachtige schoorste nen (groen-wit-groen op een onder grond van zeemleer domineert de „Nieuw Amsterdam" zelfs over de wat wonderlijk gevormde koepels op het gebouw van de Holland-Amerika Lijn en de beide masten leken een gat te prikken in het nevelig waas, waarin zich de Maasstad had gehuld....;.! IN GEALLIEERDE DIENST. De „Nieuw Amsterdam" heeft een belangrijke en indrukwekkend? staat van dienst. Na op 10 Mei '38 voor zijn eerste reis »aar New York te zijn ge start en omstreeks 20 maanden de ge regelde trans-atlantische verbinding te hebben onderhouden, bracht kapitein Bijl het schip met 600 verbijsterde en opgewonden toeristen in de New York- se haven terug toen de radio had ge meld dat de oorlog over ons vaderland was gekomen. En omgebouwd tot troe pentransportschip, de witte flanken met somber-grijze camouflage-kleuren ge dekt, heeft het daarna de ganse oorlog door aan de geallieerden onschatbare diensten bewezen. In. een periode van 6 Jaar en 7 maanden van scheiding van het vaderland legde de „Nieuw Amster dam" een afstand af van 500.000 mijlen, d.i. 20 maal de wereld rond. en werden bijna 400.000 man troepen naar alle hoeken der aarde vervoerd! DE WONDEN GEHEELD. Terwijl een muziekcorps het Wilhel mus speelde, de zware toon van zijn sonore sirene over de half verwoeste stad dreunde en tienduizenden wild enthousiaste kijkers samendromden langs de waterkant van Hoek van Hol land tot in de haven, is dit bijna 37,000 ton metende vlaggeschip van de H.A. lijn op 10 April 1946 in Rotterdam te ruggekeerd. En van dat indrukwekken de ogenblik af tot op heden heeft men gezwoegd en geploeterd om de „Nieuw Amsterdam" te herstellen en te restau reren en het zijn roemruchte fraaie uiterlijk van voorheen terug te geven! Er is geen twijfel aan of men is daar in ten volle geslaagd, hoe zwaar en hoe diep de geslagen wonden ook zijn geweest! Voordat het schip zijn militai re bestemming aanvaardde, heeft men het Inwendig vrijwel geheel moeten slopen. Er moest ruimte komen voor 8 9000 soldaten en 36 kanonnen met toebehoren, en zonder enige scrupules werden de weelderige suites, de prach tige vertrekken en hutten uitgebroken. Eenmaal hoogste kunstuiting der be schaving kreeg het schip nu de grim mige tooi van de totale oorlog Tapijten, meubilair en decoratieve pa nelen werden in Singapore door Chinese koelies op de pier opgestapeld en twee maanden lang bleef alles daar liggen. Overgebracht naar Australië, waar het enige jaren werd opgeslagen, is de ge hele zaak ten slotte via New York en San Francisco teruggevoerd naar Rot terdam, waar men tot de trieste con clusie komen moest dab een zeer groot deel op ernstige wijze was beschadigd l Welk een prestatie van en welk een onzegbare voldoening vóór allen, die er rechtstreeks of zijdelings bij betrokken zijn geweest, dat men er in heeft kun nen slagen de „Nieuw Amsterdam" in 18 maanden tijds gans en al in haar oude glorie te herstellen Er zijn grotere schepen, die de we reldzeeën bevaren; er zijn er weinig, die de „Nieuw Amsterdam" in luxe en comfort overtreffen! Uiteraard had dit alles vele malen soberder gekund dan thans is geschied, maar vlagvertoon kost geld en nu er in ieder opzicht met het buitenland kan worden gewedijverd, zal dat alles zonder twijfel z'n rente wel opbrengen. Een prijs van 900 gul den per persoon voor een luxe-hut is geen kleinigheid, maar deze hutten zowel als die in de beide lagere klassen zijn niettemin alle reeds voor vele reizen volgeboekt. HOTEL MET 9 ETAGES. In totaal kan de „Nieuw Amsterdam" 1232 passagiers vervoeren. Zü zullen meer het gevoel hebben in een boven matig fraai en luxueus hotel te vertoe ven dan aan boord van een schip! De „Nieuw Amsterdam" omvat, om in ho tel-stijl te blijven, niet minder dan ne gen étages, welke behalve door brede trappen, door 14 liften met elkaar zijn verbonden (7 voor de passagiers en 7 voor de 650 koppen tellende beman ning). Er staan 23 aparte zalen ter be schikking van de reizigers (eetzalen, rookzalen, filmzalen, bars, e.d.), er zijn twee hospitalen en twee kinderspeelka mers, er Is een winkelgalerij, een bi bliotheek, een schoonheidssalon, een sportlokaal, een zwembad en een Turks bad, en er zijn zelfs tien kennels voor honden Een oppervlakte van 12000 vierkante meter werd met prachtige tapijten van merendeels voor-oorlogse kwaliteit be dekt en 15.000 lampen zorgen voor een haast weergaloze verlichting In de za len en hutten staan tezamen niet min der dan 3750 stoelen en 550 tafels, en 60 electrische klokken, gevoed door een moederklok op de brug, verstrekken de juiste tijd. De „Nieuw Amsterdam" is een won der van techniek, een wonder ook van architectuur en van decoratie! Archi tecten en kunstenaars van grote faam hebben indertijd meegewerkt aan zijn bouw en thans ook de restauratie werkzaamheden uitgevoerd. En wande lend door de brede gangen en pompeuze zalen treffen overal de mooie kleur effecten. de schilderingen en indruk wekkende beeldengroepen, die van een dikwijls fijnzinnige schoonheid zijn. EEN MIJLPAAL BEREIKT. Op 29 October a.s. zal het schip, thans onder commando van kapitein A. De- kema, zijn vredestaak hervatten. Men mag zeggen dat daarmede een nieuwe mijlpaal is bereikt op de weg naar het herstel onzer vaderlandse welvaart en terecht zal er vreugde en trots zijn in de harten van de tienduizenden, die de „Nieuw Amsterdam" bij zijn vertrek een „Goede reis en behouden vaart" zullen toeroepen Eerste contact tussen Nederlanders en Republikeinen INGEVOLGE WENS VAN COMMISSIE VAN DRIE. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat de Republikeinse vlcc- premier, dr. Gani, de laatste da gen particuliere besprekingen heeft gevoerd met verschillende Nederlandse autoriteiten tc Bata via, voornamelijk met de secreta ris van de Lt.-Gouverneur-Gene- raal. Dit betekent het eerste contact tussen Nederlanders en Republi keinen sinds het uitbreken der vijandelijkheden. Deze besprekin gen zouden in overeenstemming z\jn met de wensen van de Com missie van Drie. BINNENLAND. Dê Nederlandsche Bank heeft be paald dat ingezetenen verplicht zijn vóór 31 December" 1947 bij de Nederlandsche Bank een aanvrage ln te dienen tot het verkrijgen van deblokkering van te hun nen name staande vermogenswaarden ln Groot-Brittannlë Zonder officieel vertoon ls de brug bil Vlake weer in gebruik genomen. Dit betekent een belangrijke vooruitgang ln de verkeerssituatie ln Zeeland Van nu af aan kan het verkeer zonder oponthoud of omwegen het Kanaal door Zuid-Beveland passeren. De 16-J. T. Jonkman, wonende aan de Korte Twentstraat te 's-Gravenhage, ls gisteravond, toen hij bezig was op het dak een duiventil te vervaardigen, met til en al van zeven meter hoogte geval len. Hij bekwam een schedelbaslsfractuur en een slagaderlilke bloeding; hil over leed ter plaatse De Belgische kabinetsraad heeft zijn goedkeuring aan de benoeming van de heer E. Graeffe tot Belgisch ambassadeur te Den Haag gehecht. Zijn officiële be noeming ls echter eerst einde van dit Jaar te verwachten. Gistermiddag is in het hoofdgebouw der P.T.T het inmiddels gereedgekomen borstbeeld van dr. Ir. M. H, Damme dat hem verleden Jaar op zlln 70e verjaardag werd aangeboden, onthuld en aan de directeur-generaal der PTT., de heer T van Houwellngen overgedragen. Een Nederlandse delegatie, onder leiding van minister dr. G. W. M. Huys- mans zal deelnemen aan de op 21 Novem ber a,s. te Havanna te houden wereld conferentie voor de uitbreiding van de handel en de werkgelegenheid. BUITENLAND. BIJ de gemeenteraadsverkiezingen ln Noorwegen hebben ln de hoofdstad Oslo de linkse partijen en de conservatieven ieder 42 zetels gekregen. Veldmaarschalk Montgomery ver trekt 13 November uit Londen voor een rondreis door Zuid- en West-Afrlka. Rhodesië. Abessynië. Soedan en Egypte. Luitenant Philip Mountbatten. de verloofde van prinses Elizabeth van En geland. werd gisteravond licht gewond, doordat zijn sport-twoseater bij Ciren cester (Gloucestershire) van de weg af- sllpte. Luitenant Mountbatten. die zich alleen ln de wagen bevond, liep lichte kneuzingen op en verrekte zijn knie. De auto werd tamelijk zwaar beschadigd. De verwondingen ziln van dien aard. dat Mountbatten zijn gewone werk kan blij ven verrichten. Koningin Elisabeth van België heeft een bezoek gebracht aan de tentoon stelling van werken van communistische kunstenaars, die op het ogenblik ln het „Huls yan de communistische pers" te Brussel gehouden wordt. Vliegtuigen hebben boven Athene DDT-poeder (voor het doden van Insec ten) gestrooid. Het ministerie van ge zondheid heeft deze maatregel genomen om de verbreiding van de cholera van Egypte uit. te verhinderen. De Franse regering heeft de Bel- gisahe regering ln verband met dé poli tieke toestand ln Frankrijk voorgesteld het bezoek van de prins-regent op een latere datum te stellen. De Belgische re gering ls hiermede accoord gegaan. Te Belgrado wordt vernomen, dat maarschalk Tito, de Joego-Slavlsche pre mier. reeds verscheidene dagen ziek ls. Italië heeft bil monde van zijn am bassadeur te Washington de Verenigde Staten dringend verzocht om een lening van honderdtwee-en-zeventig millloen dollar De Egyptische regering heeft be paald. dat het gehele spoorwegverkeer In gaande te middernacht gedurende vier dagen zal stil liggen om de verbreiding van de cholera-epldemle. die reeds meer dan een maand woedt, te stuiten. Het Perzisch parlement heeft een wet aangenomen, waarin nieuwe onder handelingen met de Sovjet-Unie worden voorgesteld en de olie-overeenkomst tus sen Perzlë en de Sovjet-Unie van 1946 practlsch te niet wordt gedaan. Honderd en twee leden stemden voor. twee tegen. Te Velbert, ln het Rijnland, hebben 60 arbeiders van de staalflrma van August Engels, waarvan een gedeelte voor her stelbetaling ontmanteld zou worden, „op order van hun vakvereniging", geweigerd aan de ontmanteling to werken. Dit ls de eerste aanwijzing, dat de arbeiders van het Ruhrgebled zich actief tegen de ont manteling zullen verzetten, zoals onge veer een week geleden was aangekondigd. De Britse koning heeft te Londen een gedenkteken onthuld ter nagedach tenis van zijn vader koning George V. Het monument staat In Abingdon Street Westminster. De universiteit van Oxford heefteen subsidie aanvaard van maximaal 29.500 pond sterling voor de bouw van een labo ratorium voor atoomenergie In het Tsjecho-Slowaakse parlement ls medegedeeld, dat een wetsontwerp zal worden ingediend ter nationalisering van da Tsjecho-Slowaakse luchtvaartmaat schappijen. Arrestatie van communisten in Chili. Meer dan 200 communistische leiders en strijders, onder wie personeel van het officiële orgaan der communistische partij, zijn in Chili gearresteerd, nadat de regering onmiddellijk optreden tegen partijleiders, leden van het parlement en vooraanstaande vakverenigingsmen sen had aangekondigd. Deze maatregelen houden verband met het verbreken der diplomatieke be trekkingen tussen Chili en de Sovjet unie en de incidenten in Zuid-Chlli. Het Tsjecho-Slowaakse ministerie van buitenlandse zaken beschuldigt de Chi leense regering ln een officiële verkla ring er van, „kennelijk denkbeeldige redenen aangevoerd te hebben voor de verbreking der diplomatieke betrek kingen". De stap, die onfatsoenlijk ge acht wordt, kan niet bijdragen tot de bevestiging van de vrede, aldus de ver klaring. Incident in Britse Lagerhuis Het communistische parlementslid Gallacher heeft opschudding veroor zaakt toen hy protesteerde tegen „de verkwistende uitgaven" die met het huwelijk van prinses Elizabeh en lui tenant Mountbatten zouden zijn ge moeid. Gallacher zeide deze woorden ter ge legenheid van een motie van alle par tijen om een fellcitatieboodschap te zenden aan koning George, koningin Elizabeth en de prinses in verband met het huwelijk van de troonopvolgster, en unaniem werd aanvaard. Gallacher verkreeg dan ook geen steun van de andere parlementsleden en zijn commentaar werd begroet met boze uit roepen als „ga zitten". Gallacher zeide niet te kunnen ver geten. dat op de dag, dat de verloving bekend werd gemaakt, duizenden Griekse burgers in de gevangenis wer den geworpen, door de „reactlonnaire Griekse regering"! Het feit, dat luitenant Mountbatten een Griekse prins een andere naam en een andere nationaliteit had aangenomen, noemde Gallacher onbe tekenend en hij zeide er zeker van te zijn, dat luitenant Mountbatten de fa- miliepolitiek niet had verzaakt. Commissiewerk der V.N. In de politieke commissie der V. N. heeft de Rus Wysjinski weer eens een felle „donder-rede" gehouden tegen de oorlogsophitsers Churchill; Harriman, Byrnes, Forrestal etc. De Australiër Evatt verdedigde Chur chill en Byrnes en kaatste de bal terug naar de Sovjets. De juridische commissie der V. N. heeft met 39 tegen 7 stemmen een re solutie aangenomen, die op basis van een Australisch voorstel door een tij delijke subcommissie was opgesteld en waarin er op wordt aangedrongen, dat de V. N en haar organisaties meer ge bruik zullen maken van het Internati onale Hof van Justitie. De commissie voor Palestina der V. N. heeft in de zogenaamde verzoenings subcommissie benoemd: Australië, Siam IJsland, Nederland en San Salvador. Voor de verdelingssubcommissie werden aangewezen. Canada. Tsjecho-Slowa- kije, Guatemala. Polen. Zuiö-Afrika, Uruguay, Ver, Staten, S U. en Vene zuela; voor üe subcommissie voor ge ünificeerd Palestina: Afghanistan, Co lumbia, Egypte, Irak, Pakistan, Libanon, Saoedi-Arabië, Syrië en Yemen. Uiterlijk 29 Oct. zal rapport moete% worden uitgebracht.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1