Weer mislukte stemmingen ter V. N.-vergadering Aandrang op overleg van beide partijen Frans wordt de Saar Een Landverkiezingsclag met haken en ogen WEERBERICHT Felle aanklacht Maatsch. voor Dokforen van de Willem tegen de Nederl. de Walvisvaart Barendsz trekken van leer Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 21 OCTOBER 1947 No. 26213 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. flenny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Teleioon Dir en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Droevig beeld van verdeeldheid Na drie achtereenvolgende stemmin gen (resp. de negende, tiende en elfde) voor de verkiezing van het elfde (laatste) lid van de Veiligheidsraad in de algemene vergadering der V.N. werd wederom geen resultaat bereikt. De Oekraïne verkreeg bij de laatste stem ming 30 stemmen, India 25. De ver eiste meerderheid was 37. De stemming werd hierop verdaagd. De Tsjechoslo- waakse afgevaardigde Masaryk, ver klaarde opnieuw, dat zyn land zich niet candidaat wilde laten stellen. Tevoren had men overwogen nieuwe candidaten toe te voegen. Vervolgens ging men over tot stem ming voor de verkiezing van de twee laatste leden van de beheersraad, welke tien leden moet tellen. Ook hier werd na twee stemmingen geen resultaat be reikt. Bij de zesde stemming verkregen de Philippijnen 36, Costa Rica 29, Siam 23 en Noorwegen 21 stemmen. De ver eiste meerderheid was 38 stemmen. Ook deze kwestie werd voor later bewaard. Afghanistan heeft als verrassing me degedeeld, dat het zijn stem tegen de toelating van Pakistan als lid van de V.N. introk. De algemene vergadering keurde een stemmig het voorgestelde ontwerp van een nieuwe vlag der V.N. goed een lichtblauwe vlag, waarop een wit bor duursel met het officiële embleem der V.N. is aangebracht. Een verzoek van Engeland aan de algemene vergadering om terug te ko men op het door de sociale commissie genomen besluit, verdragen over de handel in vrouwen en kinderen direct van toepassing te laten zijn op de ko loniale gebieden, werd met 23 tegen 22 stemmen en 10 onthoudingen verwor pen. Een Zweedse resolutie werd aangeno men, waarin wordt aanbevolen, dat de verschillende organen van de V.N., al vorens speciale commissies en subcom missies in te stellen, nauwkeurig zullen nagaan, of de te verrichten taak niet door het secretariaat kan worden ver richt. Alleen Argentinië stemde tegen. DE BALKAN. Wysjinsky trachtte opnieuw de in stelling van een commissie van onder zoek der VJN. voor de Balkan tegen te houden. Hü drong er op aan, dat de algemene vergadering de bevindingen van de politieke commissie zou verwer pen, aangezien er onvoldoende bewijzen waren om Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië te laten veroordelen, dat zij de Griekse guerillastrijders gesteund hebben. Griekenland en de bezettende machten waren zelf de schuldigen! Herschel Johnson, de Amerikaanse afgevaardigde, verklaarde dat de Ame rikaanse politiek van hulpverlening aan Griekenland uitsluitend bedoeld is om de onafhankelijkheid en integriteit van dit land te steunen. Voor Amerika is hieraan geen enkel voordeel verbonden. Johnson verklaarde, dat het buiten twijfel is, dat Albanië, Joego-Slavië en Bulgarije aan de guerillastrijders, die zich tegen de wettige regering verzetten, hulp verleend hebben. De hulpverlening ging zelfs door, in de tijd dat de Vei ligheidsraad in de afgelopen zomer de kwestie behandelde. Lange, de Poolse gedelegeerde, diende een resolutie in volgens welke de alge mene vergadering na overweging der kwestie van de bedreiging van de po litieke onafhankelijkheid en de terri toriale integriteit van Griekenland, de aanbeveling doet, dat alle buitenlandse troepen, militaire missies, instructeurs en andere militaire experts onmiddel lijk worden teruggetrokken. Alle betrok ken landen zouden niet later dan Januari een rapport over de uitvoering van deze aanbeveling aan de secretaris generaal moeten zenden. KOREA. De Amerikaanse regering heeft het Sovjet-Russische voorstel, dat de bezet tingstroepen van de V.S. en de S.U. zich in het begin van 1948 uit Korea zouden terugtrekken, practisch verworpen door het vraagstuk van de vorming van een onafhankelijke regering in Korea op de agenda van de algemene vergadering der V.N. te plaatsen. Dit is in een nota van Lovett. waarnemend minister van Buitenlandse Zaken der V.S., aan Molo- tof, bekend gemaakt. Besprekingen tussen Spaanse leiders in ballingschap GECOMBINEERDE REGERING ZAL WORDEN GEVORMD. Tijdens het weekend te Londen, heb ben belangrijke besprekingen plaats ge had tussen Gil Robles, Spaanse monar chistisch leider in ballingschap, en Prie- to, leider Spaanse socialistische partij, eveneens in ballingschap. Deze bespre kingen hadden plaats na de afzonder lijke bijeenkomsten, die deze beide lei ders onlangs met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, hebben ge- bad- Prieto verklaarde, dat er, naar hij hoopte, spoedig een uit alle partijen bestaande regering zou kunnen worden gevormd, „om generaal Franco de ge nadeslag te geven". Een spoedig te hou den vergaderingvan alle partijen te Parijs zal de eerste stap zijn „voor het stichten van een coalitie-regering in j Spanje". „Wij verwachten de steun van Groot-Brittannië, de V. S. en Frankrijk als voorhoede van de V. N." Prieto zette als doelstellingen van de voorgestelde regering, waarin alle par tijen vertegenwoordigd zullen zijn, uit een; 1). Het vormen van een voorlopi ge regering in Spanje, 2). Het verlenen van amnestie aan alle politieke schul digen en het verschaffen van politieke vrijheid en vrijheid van religie, me ningsuiting en vergadering, 3). Het houden van een plebisciet, opdat het volk kan beslissen, welke soort regering het in de toekomst wil hebben. Amerikaanse resolutie: Parijse transportstaking geëindigd. Officieel wordt meegedeeld, dat het personeel van Metro en busdiensten te Parijs heden het werk zal hervatten. De stakers hebben overeenstemming met de regering bereikt. De regering heeft in alle eisen vrijwel geheel toegegeven. Ook wat betreft be taling der stakingsdagen. ORKAAN TREFT BERMOEDA. Een orkaan met een snelheid van 160 km. per uur heeft de electriciteits- en telefoonverbindingen van Bermoeda weggevaagd. De straten van Hamilton en Saint Georges werden met puin en omgewaaide bomen overdekt en het ver keer op het eiland kwam tot stilstand. Er zijn nog geen gegevens over slacht offers. DE STAKINGEN IN ENGELAND. Na onderhandelingen tussen de leiders van het vakverbond en functionarissen j Ven en dat aan deze gang van zaken van het Britse ministerie van arbeid toch niets te veranderen was. (Met wei hebben de 580 arbeiders van de Lon- (ke laatste bewering zij overigens geen dense vleeskoelhuizen besloten heden 't werk te hervatten. In het Schotse steenkoolgebied La narkshire zijn meer dan 6000 mynwer- (Van onze Berlijnse correspondent) De bevolking van het Saargebied heeft een Landdag gekozen, een gebeurtenis, die onder normale omstandigheden niet meer dan plaatselijke betekenis zou heb ben gehad. De omstandigheden zijn evenwel niet normaal en het resultaat der verkiezing, dat slechts in geringe mate afwijkt van de uitslag der ge meenteraadsverkiezingen van verleden jaar heeft de gemoederen in beweging gebracht, omdat deze gebeurtenis een bijzonder karakter droeg- Op de ach tergrond stond thans de vraag van de economische aansluiting van het Saar gebied bij Frankrijk. De Saarbevolking. die in 1935 met overweldigende meerderheid voor de aansluiting bij het Derde Rijk stemde, heeft nu voor meer dan 90% haar stem uitgebracht op de partijen, wier leiders de economische aansluiting bij Frank rijk aanbevelen. De communisten de enigen, die de ondeelbaarheid van het Duitse Rijk als verkiezingsleus in hun vaandel hadden geschreven verover den slechts twee van de vijftig Land dagzetels. De Christelijke Volkspartij (katholiek) zal met 28, de Sociaal-De mocratische Partij met 17 en de Demo cratische Partij met 3 afgevaardigden in de Landdag vertegenwoordigd zün. Met deze verkiezing is nog geen be slissing gevallen, want- over het toekom stig lot van het Saargebied spreken niet de bewoners van het land zelf. maar de Grote Mogendheden het laatste woord, maar de verkiezingsuitslag vormt wel een sterk argument voor Frankrijk, dat straks op de conferentie te Londen*er zeker mee zal opereren om zijn eis tot economische inlijving van het Saarge bied kracht bij te zetten. Twee jaar heeft de Franse regering tijd gehad om met alle middelen der propaganda in vloed te oefenen op de stemming der Saarlanders. Het was een dankbare en niet eens heel moeilijke taak, om het hart der bevolking voor haar plannen gunstig te stemmen. De vooruitzichten van een economische aansluiting bij Frankryk zijn al te verleideiyk en waar het hart der kiezers nog aarzelde, daar gaf een lege maag de doorslag. Boven dien ageert sedert twee jaar in het Saargebied de MRS (Mouvement pour le Rattachement de la Sarre). een Fran se organisatie, die de annexatie van het Saargebied beoogt, wel is waar bij de verkiezingen niet als zelfstandige party is opgetreden, doch haar leden in de leiding aller burgerlijke partyen en or ganen heeft. Op de candidatenlysten dezer party stonden de leden der MRS bovenaan, zodat zij in de Landdag een sterke fractie zullen vormen. Haar po litiek draagt alle kenmerken der voor zichtigheid. CAMOUFLAGE. Wat zou logischer en eenvoudiger zijn geweest dan een directe volksstemming? Ongetwijfeld zou ook het grootste ge deelte der Saarbevolking op de vraag: „Wilt ge economische aansluiting by Frankrijk?" met „ja" hebben geant woord. Om elk risico uit te sluiten en om met imposante cyfers voor de dag te kunnen komen, heeft Frankryk de indirecte weg gekozen. De Duitse par tyen, met uitzondering van de commu nistische, hebben meegeholpen de ware betekenis van de Landdagverkiezing te camoufleren. Geen van deze partyen heeft openlyk bekend, dat zij de ver kiezingsslag voerde met seperatistlsche bedoelingen. Geen der partijen schynt het risico te hebben aangedurfd haar aanhang te verliezen. De Christelijke Volkspartij trad op als verdedigster der christelyke tradities en als voorvechtster ener christ. jeugdopvoeding. De soc.-de- mocraten appeleerden aan hun kiezers mede te werken aan de opbouw van een socialistische wereld. De democraten streden voor de vryheid van het indi vidu en van het bedryfsleven. En voor zover de aansluiting ter sprake kwam, werd er door alle de nadruk op gelegd, dat zij uitsluitend van economische en niet van politieke aard zou zyn, dat het Saargebied politiek autonoom zou bly- loven levensmiddelen naar het Saarge bied te sturenDe Franse bezet tingstroepen zullen het Saargebied ver laten en slechts in enkele plaatsen gar nizoenen achterlaten.De vrees voor verdere demontages, de zorgen om het dageiyks brood, de afschrikwekkende uitwerkingen van de verdragloze chao tische toestanden in Duitsland, het voor uitzicht te ontkomen aan de aangekon digde twintigjarige bezetting van Duits land en daarvoor een zekere mate van zelfstandigheid te ontvangen, de kans de lasten ener z.g. collectieve schuld van de eigen schouders en van die van het nageslacht te kunnen afwentelen, dat alles was zo aanlokkeiyk en hoop vol, dat ook die kiezers, die de ware be tekenis der verkiezingen begrepen of vermoedden, hun schroom overwonnen. Wanneer een plebisciet ware gehouden over de aansluiting bij Frankryk, wan neer de Duit se party en openhartig de verkiezingsstryd hadden gevoerd in het teken van de economische aansluiting by Frankryk, of indien zij haar kiezers openlyk hadden verklaard, dat de eco nomische aansluiting een eerste schre de betekent op de weg naar de politie ke inlijving, ook dan wij herhalen het zou het Saarvolk zyn bezweken voor o de materiële voordelen, die een afschel- i gedaanteverwisseling van het Saargebied ding van het geruïneerde Duitsland be- zich ditmaal niet voltrekken looft op te leveren. Dat laat evenwel niet weg, dat deze Landdagverkiezing een onelegante indruk maakt. De pas gekozen Landdag zal nu het ontwerp ener grondwet voor het Saar gebied in behandeling moeten nemen. Dit ontwerp is samengesteld door een commissie van 20 leden waaronder vier afgevaardigden der MRS) en is geba seerd op de economische aansluiting van het Saargebied by Frankryk. De lands verdediging en de diplomatieke verte genwoordiging blijven Frankryk voor behouden. Het Saargebied zal worden opgenomen in het Franse tolverbond, de Franse valuta zal worden ingevoerd, een gouverneur zal op economisch gebied wetgevende volmachten krijgen en op elk ander gebied contróle oefenen. VALT IN LONDEN DE BESLISSING? Na de verkiezing van de Landdag zou het aannemen van de grondwet een tweede stap in de richting ener afschei ding van Duitsland zUn. De derde en beslissende stap zal in November te Lon den worden gedaan. Frankryk. zeker van de ondersteuning der Amerikanen en Engelsen, zal weibeslagen ten ys komen. Te Londen zal evenwel niet een kleine communistische minderheid, maar een massieve Russische tegenstander te overwinnen zijn. Moskou, dat tot nu toe elk streven naar een economische een heid van Duitsland tegenwerkt, zal er de rol spelen van ridder, die voor de ondeelbaarheid van Duitsland op de bres staat. Zo eenvoudig als in 1935 zal de ongelyk hebben). Opmerkelyk is. dat voor de mis slechts weinig kiezers de stemlokalen opzoch- ten. Pas na afloop der kerkdiensten kers opnieuw in staking gegaan, daar zy werden de stembussen belegerd. Klaar- 1 _iiUnJ J Qoorhpvfillftncr flip STO- ontevreden waren over de vorderingen van de onderhandelingen om loonsver hoging. IETS MINDER KOUD DES NACHTS. De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht met. nog slechts op en kele plaatsen, hoofdzakelyk in het Oos ten van het land. lichte nachtvorst, en hier en daar vorming van nevel- of mistbanken, die in de ochtend weer op lossen. Morgen overdag: over het algemeen vrij zonnig, droog weer Tydelyk matige wind uit Zuidelyke richtingen. In de namiddag vry warm voor de tyd van het jaar. 22 OCTOBER Zon op: 7.15 uur; onder: 17.33 uur. Maan op: 15 31 uur; onder: 23.14 uur (E. K.) Hoogwater te Katwyk te 9.14 en 21.54 u. blykelyk had de Saarbevolking, diegro tendeels katholiek is. gehoopt ter elfder ure van de kansel een waarschuwing of een aanbeveling te zullen horen, maar in de kerken werd geen enkel advies ge geven. Slechts weinig geestelyken ver maanden hun gemeente hun christen plicht. te vervullen en haar stem aan de Christelijke Volkspartij te geven. Het schuchter protest der communisten en hun parool „Het Saargebied moet Duits bUjven" werd overstemd door de luid ruchtige propaganda der MRS en der Duitse separatisten. De burger van de Saar heeft niets anders gedaan dan wat hy twaalf jaar geleden deed: hy koos eieren voor zyn geld. DE MATERIËLE VOORDELEN LOKKEN. Wat had de Franse gouverneur voor het Saargebied. Gilbert Grandval, op de ochtend van dé verkiezingsdag nog ge zegd? De bevolking van het Saargebied maakt niet meer uit dan 2 van de (Van een onzer redacteuren) Voor een groot aantal journalisten trad gistermiddag op een persconferen tie in Haarlem dr. A. Melchior, scheeps arts op de Willem Barendsz tijdens de eerste walvisvaart van deze traanfabriek. voor het forum van de publieke opinie ter staving en verduidelijking van zyn beschuldigingen aan het adres van de Nederlandse maatschappy voor de wal visvaart, reeds neergelegd in zijn boek: „De eerste walvisvaart van de Willem Barendsz", dat wy juist in ons Blad van Maandag j.l. bespraken. Daarby waren mede aanwezig de tweede scheepsarts, W. H. Bierman en de contróleur op de naleving van de internationale bepalin gen der walvisvaart, de heer W. Hille- nius, evenals de uitgever. Dr. Melchior monsterde aan als scheepsarts zonder instructie voor zyn werk „omdat de directie voldoende ver trouwen in zyn capaciteiten stelde om hem het beleid te dien aanzien geheel toe te vertrouwen", aldus omschreef dr- Melchior de motivering van de directie. Inplaats van daardoor groter vrijheid te genieten in de vervulling van zijn taak zag dr. Melchior zich daardoor ernstig tekort gedaan, doordat hem nameiyk de hygiënische en preventieve zorgen wer den ontzegd, en hij deze niet met een instructie gestaafd aan zich kon trek ken. Bij zijn aanmonstering tekende dr. Melchior een verklaring, niets te zullen publiceren zonder goedkeuring van de directie, dit teneinde het uitlekken van „fabrieksgeheimen" te voorkomen. Nu het boek na het schryven een felle aan klacht bleek te bevatten tegen de geest, die in de maatschappij heerste en de daardoor op de walvisvaarder opgetreden mensonwaardige toestanden, heeft de directie verboden het boek te publice ren. Dr. Melchior en de uitgever beslo ten daarop het boek zonder goedkeuring te laten verschynen. JURIDISCH GESCHUT TREEDT IN ACTIE. Daarop is een schryven gevolgd, waarin onmiddellijk staking van de pu blicatie wordt geëist, terwijl dr. Mel chior aansprakelijk wordt gesteld voor de schade. Tevens werd de schrijver aangeklaagd wegens vergrijp tegen art- 273 W. v. S., waarop een maximum straf van zes maanden en f. 600.is gesteld. Inmiddels had de heer J. P. Strybos, de bekende bioloog, die de reis van de Willem Barendsz tot het vertrek van de tankboot Nacella op 28 Febr. meemaak te, dus alleen het minst moeilijke deel van de zeven maanden, waarin de min ste wantoestanden heersten in open ly ke publicaties de juistheid van de door dr. Melchior geuite beschuldigingen be streden. J. P. STRIJBOS HERROEPT ZIJN VERKLARING. Tijdens de gisteren gehouden pers conferentie bleek deze olie op de gol ven eerst te zijn gestort na aandrang van de zijde van de maatschappy, ter wijl wy inzage kregen van een giste ren door de heer Strijbos geschreven en getekende verklaring, dat hij zich „na het inwinnen van nadere inlich tingen genoopt voelde, zichzelve in zoverre tegen te spreken, dat inder daad aan het einde van de reis, toen hy niet meer aan boord was. de toe stand aan boord van de Willem Ba rendsz overeenkwam met de door dr. Melchior beschreven feiten". Onder deze omstandigheden zette dr. Melchior die feiten nogmaals uiteen, om als conclusie dezelfde verwyten jegens de directie van de maatschappy en de onbekwaamheid van de kapitein te uiten. Wy mogen die feiten en beschuldigin gen als bekend veronderstellen: mens onwaardige vervuiling zonder noodzaak, veroorzaakt door een directiepolitiek. die niet gericht was op het nastreven van Regeling tot waarborging order „Staakt het vuren" Aan de gedelegeerden in de Veilig heidsraad is de tekst van de nieuwe Amerikaanse Resolutie ter bestudering overhandigd. Deze tekst luidt als volgt: „Na ken nis genomen te hebben van de samen vatting van het rapport der Consulaire1 Commissie, waarin aangegeven wordt, dat de resolutie van de Veiligheidsraad d.d. 1 Augustus 1947, betrekking heb bende op het staken der vyandelykhe- den niet volledig ten uitvoer is gelegd. Na in het bijzonder kennis geno men te hebben van de eerste para graaf van dit rapport, waarin er op gewezen wordt dat door géén van beide zyden pogingen worden gedaan om tot overeenstemming te komen over de wijze, waarop genoemde resolutie zal kunnen worden uitgevoerd, doet de Veiligheidsraad een beroep op beide partyen om met elkaar in overleg te treden, op welke wyze de resolutie kan worden uitgevoerd en zich gedurende dit overleg te onthouden van alle ac tiviteit, welke direct of indirect met dezeresolutie in strijd is. De Veiligheidsraad verzoekt de Com- missle-van-goede-diensten de partyen behulpzaam te zyn by het bereiken van een regeling, welke de nakoming van de order „Staakt het vuren" zal waar borgen. Tevens verzoekt de Veiligheidsraad de Coysulaire Commissie om zich met haar militaire staf beschikbaar te stellen voor de Commissie-van-goede-diensten. ALWEER UITSTEL! Voor de derde maal heeft de Veiligheidsraad besloten de behan deling van de Indonesische kwestie uit te stellen en wel tot heden. Toen de vergadering werd ge opend maakte de Sovjet-afgevaar digde Andrei Gromyko n.l. bezwaar, dat de vergaderingen van de Vei ligheidsraad en van de Algemene Vergadering samenvielen. De voor zitter, Sir Alexander Cadogan, stemde met dit bezwaar niet in en verweet Gromyko, dat hy met zyn bezwaren gewacht had, totdat de vergadering werd geopend. De zitting werd hierop na 20 mi nuten verdaagd. Over een maand zal het Britse ryk de dag vieren, waarop Prinses Elisabeth in het huwelyk treedt. Allerwege is men met de voorbereidingen van dit feest bezig ook in de Westminster Abbey, waar het huwelyk zal worden in gezegend. Het jongenskoor van de West minster tydens een repetitie van de ge zangen, die zy daarbij ten gehore zullen brengen. (Foto ANP-R). Laagste werklozencijfer in Britse geschiedenis. UITGEBREID EXPORTPROGRAMMA BIEDT ARBEIDSZEKERHEID AAN DE WERKNEMERS. De berichten over de economische crisis in Groot-Brittannië doen wel eens vergeten, dat sedert drie Jaar de Brit se werknemer een groter werkzekerheid heeft dan ooit te voren. Sedert het be ëindigen der vyandelykheden kent het Verenigd Koninkryk in feite geen werk- lozenvraagstuk meer. De demobilisatie van nagenoeg zeven millioen mannen maatschappelyke doch alléén van maat schappij -belangen. EN DE TWEEDE REIS? Ten aanzien van de tweede reis van de Willem Barendsz, die onlangs is aan gevangen, merkte dr. Melchior op, dat deze thans gemaakt wordt met slechts één arts aan boord, hetgeen beslist te weinig is. Dr. Melchior verklaarde voor zyn klachten een willig oor tc hebben ge vonden by minister Mansholt, de Maatschappy ter bev. der Geneeskunst en dr. Banning, hoofdinsp. der Volks gezondheid, die allen een onderzoek cn zonodig maatregelen hebben toegezegd. Dat ongeveer 90 procent van de be manning van de eerste, ook voor de tweede reis heeft aangemonsterd, acht te dr. Melchior heel begrijpelyk. Afge zien van het feit, dat de gemoederen na enige maanden aan wal weer enigszins zyn gekalmeerd en de zee weer trekt, merkte spreker tevens op dat vele mis standen door de arbeiders zelf als zo danig niet worden aangevoeld. Hetgeen echter op hen. die de onmenselykheid er van beseffen, een dubbele plicht legt, er tegen van leer te trekken. Kwam in- dertyd de sterkste tegenkanting tegen beperking van kinderarbeid niet van de arbeiders zelve, die een deel van het ge zinsinkomen teloor zagen gaan? BINNENLAND. De 4-jarige M. R., wonende aan de Feyenoordkade te Rotterdam, klom op de koppels tang van een vrachtauto met aan. hang wagen. Toen de auto begon te rijden vlei het kind er af, met het gevolg dat het de wielen over dijbeen en onderlijf kreeg. Het kind ls aan de bekomen ver wondingen overleden. De Inpoldering van de Braakman, waarmee ln 1949 een begin zou worden gemaakt, zal minstens 5 jaar uitgesteld worden. De mosselexport ondervond een sterke ten gevolge van de m Frankrijk e stakingen. De totale hoeveel heid, door de kwekers aan de handelaars afgeleverde mosselen bedroeg slechts on geveer 2800 tonnen of 50% van de nor male verzending. Verleden Jaar is een fusie tot stand gekomen tussen d» Sociaal-Democratische Jongeren Organisatie en de Vrijzinnig De. mocratlsche Jongeren Organisatie, waaruit „De Nieuwe Koers" ls gegroeid. Van de Vrijzinnig Democratische Jongeren Orga nisatie was de heer mr. A. M. Joekes ad viseur en de heer J. C. Deering penning meester. Te Haarlem zijn zll door de vroe gere vrijzinnig democratische Jongeren or ganisatie gehuldigd voor hun werk, waar. bij hun als bl\jk van dankbaarheid enige geschenken aangeboden zijn. De Nederlandse minister van Land bouw, de heer Mansholt. heeft een be zoek gebraoht aan zijn Belgische collega, Orban. Zij hebben de landbouwpolitiek ln Nederland en België aan een onder zoek onderworpen met het doel deze ln Gistermorgen is de cokes-fabriek Emma te Heerlen, die twee Jaar en twee maanden bulten bedrijf is geweest weer gedeeltelik met de cokes- en gasproductie gestart. Voor de cokes-gasproductie van de Staatsmijnen betekent het weer in be. drijf nemen een niet onaanzienlijke ver hoging. Vooral met het oog op de voor de deur staande winter ls dit zeer belangrijk. Een 81-Jarlge priester te Fano, ten Zuiden van Ravenna m Italië, ls levend verbrand door het vlamvatten van de van celluloid gemaakte montuur van zijn bril De montuur geraakte ln brand door een vonk uit zijn pijp. totale bevolking van Frankrykbelde landen met elkaar in overeenstem- Frankrijk kan zich de weelde veroor- mlng te brengen. De Britse admiraliteit meldt, dat 3 bases voor marine-vliegtuigen van de En. T 1 vloot ln Groot-Biittannië als be- in de Noord-Nederlandse Machine- zuiniglngsmaatregel zullen worden opge- brlek te wi-nseWen «w»n heven. Sinds het einde van de oorlog ls de sterkte van de Brits* marine met 75% verminderd. fabriek te Winschoten raakte een ijzeren plaat uit de klemmen. De 40-Jarlge on gehuwde arbeider Maurlts Meiboom werd bij het naar beneden storten van deze plaat ernstig gewond Kort daarna ls hij overleden. Op 1 Januari 1948 worden de vol gende series postzegels bulten gebruik ge steld en verliezen dus hun geldigheid voor frankering: a. oorlogszegels, b. de z.g. na. tlonale hulpzegels 1947- c. Prlnsesseze- gels 1946; d. kinderzegels 1946. BUITENLAND. Hans Georg von Mackensen, tydens de oorlog ambassadeur van Duitsland te Rome die ln het proces tegen het Duitse ministerie van buitenlandse zaken als vrijwillige getuige zou zyn opgetreden, is op 64-Jarigc leeftyd te Konstanz over leden. Waar in Griekenland na het verbod der twee communistische bladen weer een nieuw communistisch blad is ver schenen, heeft de Griekse regering thans aan een commissie van het Griekse parle. ment een besluit voorgelegd, volgens het welk de uitgave van dagbladen of perio dieken zonder schriftelijke toestemming van de Griekse minister voor het pers wezen verboden zal zyn. De commissie voor on-Amerlkaanse activiteit uit het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden is haar onderzoek naar de veronderstelde communistische en revo- lUtlonnaire invloeden ~tP Hollvwood thans begonnen. Onder beschuldiging van deelne ming aan een geheime politieke organi satie zyn vier Poolse Journalisten, voor malige diplomaten, tevens familieleden van een onderminister ln het huidige Poolse kabinet, gearresteerd Sir Oliver Charles Harvey, plaatsver. vangende Britse onderminister van bui tenlandse zaken, ls benoemd tot ambas sadeur in Frankrijk. In welke functie hy Alfred Duff Cooper zal opvolgen. In de Jaren *939 en '40 is Harvey Brits gezant te Parijs geweest. Yehudi Menuhln de 31-Jarlge we reldvermaarde violist, is te Londen ln het huwelyk getreden met Diina Gould, ac- en vrouwen in de strijdkrachten en in de oorlogsindustrieën verliep, dank zij een voortreffelyke organisatie door de regeringsbureaux, vlot en zonder con flicten. Gedurende de eerste twee jaren na de oorlog bedroeg het aantal werk lozen nog geen 1,5 van het totale aantal verzekerde arbeiders. Deze reeds lage cyfers zyn belangrijk verminderd sedert het nieuwe intensieve exportpro gramma, dat door de Britse regering in September werd ingevoerd. In die maand was het aantal werklozen in Groot-Brittannië 240,000, dat is 10,000 minder dan in Augustus, een en ander met inbegrip van gehuwde vrouwen en 8,000 gedemobiliseerde soldaten, die zich juist hadden laten inschryven op de ar- beidsbureaux, maar voor wie nog geen passende werkkring kon worden ge vonden. Het aantal werknemers in de export- bedryven is gedurende September met 62,000 gestegen, terwyl in de andere industrieën een daling van 52,000 werd waargenomen. Ongeveer 400,000 nieuwe arbeidskrachten zullen in de eerstvol gende zes maanden voor de export vrykomen. ten gevolge van de besluiten om de demobilisatie in leger, vloot en luchtmacht te bespoedigen. De kracht inspanning der huidige Britse regering wordt voldoende aangetoond door het feit, dat er thans 1,580,000 arbeiders werkzaam zyn voor de exportbedrijven, terwijl dit aantal in 1938 slechts 990,000 bedroeg. De Britse vakverenigingen zyn van oordeel, dat aan de werknemers voor vele jaren arbeidszekerheid is ge boden en dat de vooroorlogse periode, waarin men nog in 1938 1,250,000 werk lozen als normaal beschouwde, defini tief is afgesloten. Na de Franse verkiezingen. DE GAULLE ZOU EEN REFERENDUM WILLEN. Hoewel de einduitslag der verkiezingen in Frankryk nog niet bekend is. bUjft het beeld, te vormen uit de binnenko mende berichten, hetzelfde. De Gaulle is de winnaar! Te Pai-ys, Bordeaux. Straatsburg, Nan tes en Algiers heeft de Rassemblement du peuple francais, de party van De Gaulle, de absolute meerderheid ln de gemeenteraad behaald, terwyl deze par tij te Marseille, Lyon. Ryssel, Nancy, Rennes en Grenoble de leiding heeft. Het is opmerkelyk dat de R.P.F. aan zienlijke successen boekt in de dichtbe. volkte voorsteden van Parijs, diff bij tra ditie communistische bolwerken zyn. Naar het Franse blad „Le Monde" meldt, heeft Malraux, bestuurslid van de Rassemblement du peuple francais, op een persconferentie verklaard, dat generaal Dc Gualle, indien de presi dent van de republiek hem de macht zou aanbieden, dit niet zal aannemen dan na een volksstemming, waardoor het volk zelf hem het mandaat zal geven. COMMISSIE VOOR ITALIAANSE KOLONIËN. Op de conferentie van de speciale af gevaardigden der vier ministers van Buitenlandse Zaken voor de toekomst van de voormalige Italiaanse koloniën is officieel een commissie van onderzoek Ingesteld, die een bezoek zal brengen aan de betreffende koloniën. De com- trice en danseres en dochter van Lady missie, die uit. 36 leden bestaat, zal de H&rcourt en vice-admira*i Sir Cecil Han- court. Het vorige huwelyk van Menuhln werd begin October te Carson City (Ne vada) ontbonden De zorg voor Menuhlns twee kinderen uit het vorige huwelijk is aan zijn vaD hem gescheiden vrouw toe vertrouwd. afgevaardigden de noodzakeiyke gege vens verschaffen over de bestemming van de voormalige Italiaanse koloniën Libië en Italiaans Somaliland en zich op de hoogte stellen van de mening der plaatselyke bevolking.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1