Overwinning van De Gaulle bij Franse gemeenteraads-verkiezingen WEERBERICHT West-Java wil „orcle, rust en veiligheid Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 20 OCTOBER 1947 No. 26214 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j. w. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3-90 per 3 maanden: 30 cents per week Teleloon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witre Singel 1, Leiden - Giro uo.: 57055 In Parijs Gaullistische meerderheid. Aan de vooravond der Franse ge meenteraadsverkiezingen hebben zich nog enige botsingen tussen Gaullisten en communisten voorgedaan, waarbij enige gewonden vielen. Op Martinique werd een communist gedood. De verkiezingsdag zelf schijnt zonder incidenten te zijn verlopen. Officieel wordt bekend gemaakt, dat bij verkiezingen 7080 procent der kie zers heeft gestemd. Voor de 460 gemeen ten met meer dan 9.000 inwoners zijn de verkiezingen van gisteren beslissend. In de kleinere plaatsen zal volgende Zondag nogmaals worden gestemd en wel op die candidaten. die geen abso lute meerderheid hebben behaald. De gemeenteraadsleden worden voor zes jaar gekozen. In de kleine gemeente Saint-Thurin heeft van de 241 kiezers niemand ge stemd De partij van De Gaulle, de Ras- semblemeht du peuple Francais (af gekort RPF) is zeer sterk aan de winr nende hand. vooral ten koste van dc MRP (de vooruitstrevende R.K. partij van Bidault) en de overige centrum- partyen. De socialisten hebben in het departe ment Nord gewonnen vergeleken bij 1945. De communisten zijn te Parijs onge veer gelijk gebleven. Vergeleken bij 1945 hebben zij echter verloren in Nord, Hau te Vienne en Limoges. Als de uit de voorlopige uitslagen te trekken conclusies voor het geheel juist blijken, zal de communistische par tij stemmen verliezen aan de socialis ten- Deze laatsten zullen dan de voor naamste buffer vormen tussen het com munistische en een sterk Gaullistisch blok. Correspondenten van Reuter geven over de RPF nog de volgende cijfers: te Lille 60 procent, Versailles 55, Straats burg 50 Tours 40, Rouen 32 en in het conservatieve Aix-en-province 60 pro cent. Naar op het ministerie van binnen landse zaken wordt vernomen is de verkiezing van 48 leden der RPF tot gemeenteraadslid van Parüs verzekerd. Dit houdt in. dat de RPF de absolute meerderheid zal vormen in de Parüse gemeenteraad. Voorzitter van de Parijse gemeente raad zal waarschijnlijk worden Pierre de Gaulle een broeder van de generaal. Pierre de Gaulle is adjunct-directeur van de bank van de ..Union parisinene bij welke instelling hij 26 jaar geleden als bediende in dienst kwam. Hij is va der van zes kinderen. Generaal De Gaulle heeft in Colom- bey-les-deux-eglises, waar hij woont se dert zijn aftreden uit de regering. 11- van de 168 stemmen verkregen, zonder- dat hij er zich candidaat gesteld had. Hij is dus lid van de gemeenteraad van deze plaats geworden. De minister-president. Ramadier is herkozen als gemeenteraadslid te De- cazeville. In Algiers zijn op de lijst van «rr MRP. radicaal-socialisten en onafhan- kclüken 41.935 stemmen uitgebracht te gen 22-823 stemmen op de lijst van de socialisten en communisten. Dit bete kent een verplaatsing van de meerder heid in de gemeenteraad van deze stad. waar de communistische burgemeester Tubert aan het hoofd staat. Volgende cijfers komen nog blnnen: Aix-en-province (volledige uitslag) RPF 5.808 stemmen soc. 5.145, comm. 4.141 ^Te^Nancy heeft de RPFgecombi neerd met de radicalen, de leiding, ter wijl soc. en MRP elkaar m evenwicht houden. De communisten komen als vierde. Te Rouen: RPF 32 procent on- afhankelijken 25. MRP 10, radicalen 4 ^""Mulhouse: MRP 50 procent, soc. 40 procent. t Te Versailles: RPF 55 procent, comm. 25. MRP 10 en soc. 10. Van de eerste getelde vier millioen stemmen van de 25 millioen! was veertig procent voor de RPFdertig pro cent voor de communisten, twintig pro cent voor de socialisten en negen pro cent voor de MRP. Wanneer De Gaulle eventueel veer tig a vijftig procent van het kiezerscorps achter zich zal blykeri te hebben zou men spoedig de terugslag hiervan op parlementair en regeringsplan kunnen verwachten, waar de partij van De Gaulle niet is vertegenwoordigd al heb ben enige leden der MRP daar een frac tie gevormd, die zich voor De Gaulle verklaarden. Jacques Soustelle, secretaris-generaal van de RPF heeft aan een vertegen woordiger van het Franse persbureau AFP verklaard, dat uit de nog slechts gedeeltelijk bekende uitslagen reeds blijkt, dat de Franse burgerij heeft be grepen dat men zich moest verenigen en dat' zij in het belang hiervan in vele gevallen de oude partijen heeft verla ten. Hoewel onze partij eerst 6 maan den bestaat, van onderop is moeten be ginnen en slechts met uiterst zwakke middelen gestreden heeft aldus Soustel- WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht, met op vele plaatsen lichte en op tegen de wind beschutte plaatsen hier en daar zware nachtvorst. Overdag: over het algemeen zonnig v/eer. Tijdelijk matige wind tussen Oost en Zuid. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 21 OCTOBER. Zon op: 7.13 uur; onder: 17.36 uur. Maan op: 14.59 uur; onder: 22.06 uur (22 Oct. EX.) Hoogwater te Katwijk te 8.15 en 20.42 u. Ie, staat het reeds vast. dat de uitslag in zekere zin zelfs onze verwachting overtreft. De communistische leider Florimond Bonte heeft te middernacht aan een vertegenwoordiger van het AFP ver klaard: „Wij constateren, dat de Fran se communistische partij tegenover de felle aanvallen van de verenigde mach ten in het gebied van de Seine krach tig haar posities handhaaft. Over het gehele land heeft het volk al zijn ver trouwen in onze partij bevestigd, die het beschouwt als het bolwerk van de repu bliek en de kampioen voor de eer en de onafhankelijkheid van Frankrijk. Wij stellen aan de andere kant vast. dat de regeringspolitiek van het Gaul- llsme zonder De Gaulle enerzijds de MRP heeft doen ineenstorten en een nieuwe verzwakking van de socialistische par tij heeft teweeg gebracht en anderzijds de hergroepering van de reactionnaire machten achter de RPF vergemakke lijkt heeft. In deze omstandigheden ver klaren wij. dat de krachten der arbei ders en der democratie gemobiliseerd moeten worden om aan de opstandigen de nederlaag toe te brengen, ten eerste in die steden waar men tot een tweede stemming moet overgaan en ten tweede in de andere steden, wanneer de burge meesters moeten worden gekozen. Communistische bladen geschorst. Na het aanvaarden van de noodwet, die de Griekse regering de bevoegdheid verleende tot schorsing van nieuwsbla den, welke berichten publiceren, die be schouwd worden als aanzettend tot op stand, is men overgegaan tot schorsing van twee communistische bladen, na melijk de „Rizopastis" en de „Eleftheria Ellada". De schorsing geschiedde naar aanleiding van de publicatie van een proclamatie van generaal Markos, de leider der guerilla strijders. De politie doorzocht de bureaux en verzegelde de machines. „ZWART" GYMNASTIEKLOKAAL IN KASTEEL NIJENRODE! De afdeling, opsporing van het Ministerie van Wederopbouw te 's-Gravenhage kreeg een vermoe den. dat in Kasteel Nijenrode te Breukelen, waar hetN.O.LB. (Ned. Opleidings Instituut voor het bui tenland) gevestigd is, een „zwart gymnastieklokaal" werd gebouwd. Het opsporingsbureau te Utrecht stelde een onderzoek in. waarbij bleek, dat de vermoedens juist waren. Het werk werd stil gelegd en men maakte proces verbaal op. De kosten van deze gymnastieklokaal, die reeds byna klaar was, bedroe gen f 38.000.—. Instelling ener eigen bestuurs-organisatie In dc slotzitting van de conferentie van West-Java is met 27 stemmen voor en 21 tegen een resolutie aange nomen, waarin werd vastgelegd, dat de bevolking van West-Java na jaren van beproeving vóór alles behoefte heeft aan orde, rust en veiligheid en dat vereniging van alle krachten drin gend noodzakelijk is voor het herstel van de welvaart. De vergadering kwam overeen, dat voor de wederopbouw samenwerking met de algemene overheid onmisbaar is, dat deze samenwerking ook door de over grote meerderheid van de Indonesische bevolking van West-Java verlangd wordt en dat deze daartoe ook aan stonds bereid is. Het werd dringend noodzakelijk geacht, dat ook aan het landsbestuur deelgenomen wordt door de leiders van het volk. De vergadering overwoog voorts, dat de bevolking van West-Java rechtheeft op een eigen volksbestaan en uiteinde lijk zelf haar lot zal moeten bepalen, doch dat in verband met de politieke situatie in Indonesië de tijd voor een definitieve regeling van de status van West-Java nog niet gekomen is. Derhalve werd aan de algemene overheid verzocht een conferentie bjj- een te roepen van vertegenwoordigers van alle delen van West-Java ten einde een voorlopgie eigen bestuurs organisatie in te stellen. Aan de permanente contactcommis sie. die inmiddels is gevormd als advies lichaam voor de Recomba, is opgedra gen deze conferentie voor te bereiden en voorstellen te formuleren, die aan de conferentie en de regering kunnen worden voorgelegd. De contactcommissie, onder leiding van Hilman Djajadiningrat, is ge machtigd zich uit te breiden met des kundigen en representatieve figuren om de belangen van West-Java voor lopig te vertegenwoordigen. millllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll EERSTE KOU H Voor het eerst zitten we vandaag in de kou. Onze vulpenhouder maakt trilbe- wegingen en de zetters beklagen Ej EE zich dus nog meer over onduide- lijkheid van ons handschrift dan anders. =j We kijken meewarig, wrijven in de handen, rillen, trappelen met de ee voeten, krijgen rode neuzen en den- kefi met een tikje weemoed terug aan zomerse temperaturen van EE kortgeleden. jE Ej Merkwaardig, hoe gauw die jE warmte weer uit de botten gekropen is! Nu gaan we dus heus de winter jE tegemoet. Jongens, zet je schrap, want de kolen zijn schaars, hoewel de mijn- jE werkers hun best doen. Kijk maar naar de productiecyfers van Sep- tember. vandaag gepubliceerd. En töch kan de kachel niet „snor- ren", dó,t is immers een verouderd begrip. Dus hopen we op de genade van Koning Winter. Want wéér de verschrikkingen van verleden jaar te ondergaan jE brrrdaar passen we voor. Dat jjE jjE spookbeeld verdragen we niet. Laat jE de zon nog wat schijnen en de Bilt het signaleren van „binnendrin- Ej jjE gende koude Poolluchten" opschor- =E ten. Want wie voelt er voor, op- jE nieuw te bevriezen? Na die heerlijk-ontspannende ontdooiing van een niet-eindigende zomer? Waarvoor we zo dankbaar waren Het verbod der communistische partij in Paraguay EEN RAPPORT. De Veiligheidsraad van Paraguay heeft een rapport gepubliceerd over het optreden van de communistische party, welke door de regering onwettig is ver klaard. Dit rapport kwalificeert de com munistische party als een geheim agentschap voor het verkrijgen van in lichtingen ten behoeve van een buiten landse mogendheid, welke propaganda onder voorwendsel van het voeren van een anti-imperialistische strijd in wer kelijkheid is gericht tegen de V. S. Bo vendien. aldus het rapport, probeert de communistische partij de unie voor Amerikaanse verdediging te ontbinden, met het oog op een eventueel conflict tussen de democratische machten en de Sovjet-Unie. De transportstaking te Parijs Na een gistermiddag gehouden verga dering van de directie van de Metro-, afgevaardigden van het algemeen vak verbond en vertegenwoordigers der re gering werd meegedeeld, dat men wel spoedig tot overeensteming zal komen. Het enige punt, waarop men het on eens is. is de al of niet uitbetaling van de uren, waarin gestaakt is. De rege ring wenst deze uren niet te doen uit betalen. De hervatting van het werk schynt nu slechts af te hangen van de beslissing van de algemene vergadering van het vakverbond, die hedenmiddag zal worden gehouden. De Franse minister-president Rama dier, heeft de radio-rede. welke hij Za terdagavond tot het Franse volk had willen houden, afgelast. V.N.-commissies aan het werk. De politieke commissie van de VN heeft, met 38 tegen nul stemmen, bij vier onthoudingen, besloten tot instelling van een subcommissie ter bestudering van het Amerikaanse voorstel om een „klei ne algemene vergadering" op te rich ten. De politieke commissie heeft daarop de 15 leden aangewezen voor deze sub commissie. Nederland is in deze sub commissie vertegenwoordigd door mr. E. I M. J. Sassen. Op de vraag, of hy verwachtte, dat het Slavische blok de interim-commis sie zou boycotten, antwoordde de Ne derlandse vertegenwoordiger dr. Van Royen: „Ik heb de hoop niet opgegeven, dat zij deel zullen nemen, wanneer de „kleine algemene vergadering" haar be slag krjjgt". De Juridische commissie van de VN heeft met grote meerderheid een Joe- goslavLsch voorstel, om „de uitlevering van oorlogsmisdadigers, verraders en „Quislings" aan de landen, waar hun misdaden zijn bedreven te verzekeren", verworpen. CHINA EN HET VREDESVERDRAG MET JAPAN. De eerste minster van China, Tsjang-. Tsjoen, heeft voor de permanente com missie van de politieke volksraad de houding van China t.a.v. het Japanse vredesverdrag in drie punten samen gevat: 1. Een wederopleving van het Ja panse militarisme moet verhinderd worden; 2. Geen represaille-maatregelen en 3. herstelbetalingen. De premier maakte voor het eerst ge wag van Chinese territoriale aanspra ken op de Rioe-Kioe-eilanden. Naar aanleiding van een overzicht van de militaire situatie zeide hij, dat de Chinese regering vastbesloten was Mandsjoerije te heroveren. COMPLOT IN BULGARIJE ONTDEKT De Bulgaarse politie heeft een com plot tot omverwerping van het regiem ontdekt, met „zeer uitgebreide vertak kingen", waarbii 130 personen zijn be trokken. De leiders zUn gearresteerd., aldus radia Sofia. DE SOCIALISTEN IN ITALIË. De secretaris van de socialistische par ty van Pietro Nenni in Italië heeft op een vergadering verklaard dat het ver schil in inzicht tussen de Italiaanse so cialisten en de negen landen van de Kominform niet zodanig waren, dat er aanleiding bestond voor een wijziging van de gemeenschappelijke politiek met de communisten, die een eerste vereiste was voor de verdediging van de belan gen der arbeidersklasse in Italië. De so cialisten in Italië waren het niet eens met de beoordeling door de Kominform van de Britse Labourpartij en de so cialistische partij in Frankrijk. DE CHOLERA-EPIDEMIE IN EGYPTE. Men neemt aan, dat in Egypte reeds meer dan tweeduizend personen ten ge volge van de cholera-epidemie gestor ven zijn. In sommige streken schijnen de medische autoriteiten de toestand niet meer meester te zijn. In de besmet te zones worden thans per uur vyftlen doden en dertig nieuwe gevallen ge meld. Cairo, Alexandrië en Port Said liggen tot dusver buiten de gevaarlijke zone. Wat er in tndië gebeurt Van Zeeland en Graham te Sydney Het Belgische en het Amerikaanse lid van de arbitrage-commissie van de V. N. voor Indonesië, Van Zeeland en Graham, zyn gisteravond per vlieg tuig te Sydney aangekomen. Graham verklaarde, dat de commis sie zou trachten tot een snelle be slissing te komen. Hy legde er de na druk op, dat de commissie geen een- zydige sympathie voor Nederland of dc Republiek koestert. DE HEER RITMAN HOOFD BUITEN LAND REGERINGSVOORLICH TINGSDIENST. By besluit van de Landvoogd is de heer J. H. Ritman, v.m. hoofd van de Regeringspublicatiedienst en thans hoofdredacteur van de Nieuwsgier, tij delijk ter beschikking gesteld van de chef van de regeringsvoorlichtingsdienst als hoofd van de afdeling. Buitenland. De regering is er van overtuigd, dat het onder de huidige omstandigheden meer dan ooit noodzakelijk is. dat de buitenlandse voorlichting in bekwame handen komt. Een op last van de regering gehouden onderzoek naar de politieke zuiverheid van de heer Ritman leverde generlei be zwaren op tegen de benoeming, aldus de officiële mededeling van de R.V-D. STUDIE-OPDRACHP VOOR OOST- INDISCHE HOOFDAMBTENAREN. In overleg met de Ned.-Indische rege ring heeft de regering van Oost-Indone- sië besloten de secretaris-generaal van het 'Oost-Indonesische Ministerie van Voorlichting, de heer P. H. Kremér, met een studieopdracht naar ons land te zenden, evenals de heer H. G. Watti- mena, werkzaam by hetzelfde ministerie. Hun studieopdracht houdt verband met het voorlichtingswerk over Oost- Indonesië in Nederland en de Ver. Sta ten. Gerekend wordt op een uitzending voor een periode van vier maanden. Geen handelsovereenkomst Benelux-V.S. Van bevoegde zijde maakt men er ons opmerkzaam op, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken geen bevestiging kan hebben gegeven van het bericht, dat de landen van de Benelux een handelsovereenkomst met de VS. "hebben gesloten. Het Amerikaanse ministerie kan be vestigd hebben, dat de onderhandelingen van de Benelux met de V.S. over tarie ven afgesloten werden, zoals op 26 Sep tember j.l. reeds is gemeld. Brazilië en de Sovjets BETREKKINGEN GESCHORST. De Braziliaanse regering heeft aan de Sovjet-regering haar beslising doen we ten, de diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen te schorsen, aangezien zy nog geen antwoord heeft ontvangen op haar nota, waarin protest werd aan getekend tegen de aanvallen, waaraan de Braziliaanse president Dutra en het Braziliaanse leger in de Sovjet-pers heb ben blootgestaan. Van de werf van de Ned. Dok en Scheepsbouw Mij. zijn Zaterdag twee schepen te water gelaten voor de N.V. Kon. Paketyaart Mij., nJ. de Karossa en de Karaton. De Karaton verliet als eerste de helling, direct gevolgd door de Karossa, die men op de foto op de voor grond ziet. (Foto Anefo-Wisman) BINNENLAND. Tussen de Nederlandse Trust Mij. en de Ijzer- en staalindustrie van de Engelse zone ls 'n overeenkomst tot stand ge komen, waarbij Nederland 9373 ton staal en 5343 ton steenkool zal leveren. De Journalist H. A. Lunshof, die door de Amsterdamse Arrondissements- Rechtbanok tot. f. 10 boete of 10 dagen hechtenis werd veroordeeld, daar hij ge weigerd had de naam te noemen van degene, die hem een deel van de Llng- gadjatl-notulen had verstrekt, heeft te gen dit vonnis hoger beroep aangetekend. Mevr. Van MookMa urea u. de echt genote van de Luitenant-Gouverneur-Ge neraal is gistermorgen met de K.L.M.- Constellation „Nijmegen" van Schiphol naar Batavia vertrokken, waar zy zich bij j haar echtgenoot zal voegen. Zeer spoedig worden te IJmulden zendingen verse haring verwacht, die het surplus uitmaken van de Britse markt. Per trein zal Nederland zorgen voor ver voer naar het Roergebied, Engeland zal dit vervoer In ponden betalen. Zaterdagmiddag is onder Schijndel een militaire vrachtwagen met verlofgan gers ln botsing gekomen met uit tegen overgestelde richting rijdende vrachtauto. De militaire auto stortte in een sloot, waarbij enkele militairen zwaar gewond werden. Twee hunner verkeren ln levens gevaar. De „Kota Laten", die 10 October uit Batavia vertrok, zal vermoedeiyk om streeks 6 of 7 November a s. te Rotter dam aankomen. De „Kota Gede". die 24 September uit Batavia vertrok, zal ver- moedeiyk Vrijdag as. te Rotterdam arri veren. Gelegenheid om correspondentie en derg. per zeepost te vervoeren naar Ned - Indië bestaat, doordat het m.s. „Kota Agoeng" op 25 Ootober van Amsterdam daarheen vertrekt. Uiterlijk 23 October posten. Naar Curasao en de overige over zeese gebiedsdelen ln de West vertrekt het m.s. „Bonaire" op 28 October van Am sterdam. uiterlijk 26 October posten. BUITENLAND De Britse eerste minister, Attlee, heeft te Birmingham, van welke stad hy tot ereburger is benoemd, in 'n toespraak o.m. verklaard, dat de Engelsen nimmer hun zelfvertrouwen verloren in de strijd tegen Hitler en het zeker niet zullen doen. ln de strijd tegen, de economische tegenspoeden. De Amerikaanse luchtmacht heeft een strategisch verdedigingsplan voor Alaska opgesteld dat onder meer de aan leg van met radar uitgeruste waarschu- wingsposten. gevechtsbases, ondergrondse controlecentra en bases voor zware bom bardementseenheden omvat. Op de Seine by Melun zijn ten ge volge van het omslaan van een vaartuig acht personen verdronken. Op het communistische hoofdkwar tier te Bristol ls een bomaanslag ge pleegd. Er ontstond glasschade. Volgens I de secretaris is dit de zevende aanslag, die de laatste weken op het hoofdkwartier ls gepleegd. Hy stelt fascistische elemen- ten verantwoordelijk. BurgemeesterO'Dwyer van New-York heeft aldaar de eerste steen gelegd van een gedenkteken voor de 6 millioen dooi de Nazi's vermoorde Joden. Aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Marshall, ls door de universiteit Lafayette te Easton In Pennsylvania het eredoctoraat ln de /echten verleend. Een Italiaanse parlementaire com missie heeft een decreet goedgekeurd, waarbij het aan voormalige vorsten ver boden wordt naar Italië terug te keren. De Griekse regering heeft besloten een commissie te benoemen ter bestude ring van de mogelijkheid van een douane unie tussen Griekenland en Turkye. Officieel is medegedeeld, dat de Brit se thulsvloot beperkt zal worden tot één kruiser en vier torpedobootjagers. Deze maatregel Is nodig geworden door het tekort aan manschappen ten gevolge van de demobilisatie Zaterdag is in Holeflrth, Engeland, een bus vol passagiers tegen een huls ge- reden. Het huis stortte in en de bus werd j onder het puin bedolven Acht passa giers. leden va-n 'een mannenkoor, dat op weg was naar een zang-wedstrijd, vonden j de dood. Zeventien anderen werden ge- 1 wond. I Het Roemeense departement van na. tlonale verdediging heeft de nationale vrijheidspartij ervan beschuldigd, dat zy na de staatsgreep ln Augustus 1945 een honderdtal automatische pistolen heeft achtergehouden. De partyieldeis, onder wie Bratlanu. zullen worden vérhoord. Voor heden ls er een algemene sta king ln de Italiaanse provincie Bologna uitgeroepen, aangezien de eisen van de arbeiders ln de voedselindustrie niet zyn ingewilligd. De oudste porseleinfabriek ln Euro. pa, te Meissen ln Saksen, ls voor 500.000 mark door een Sovjet-Russische onderne ming gekocht. Het nationale gerechtshof te Bratls- lawa heeft Karl Siaorr voormalig verte genwoordiger bij de Heilige Stoel en ge wezen lid van dc Tsjecbo-Slowaakse Nazi. partij by verstek tot 20 Jaar gevangenis straf veroordeeld zyn goederen zijn ver beurd verklaard. Men gelooft, dat hy zich nog steeds ln het Vaticaan bevindt. De waterstand van de Rijn bij Bln- gen is zozeer gedaald, dat de scheepvaart aldaar onmogelijk ls geworden. Te Warschau hebben de laatste week nieuwe arrestaties plaats gehad om politieke redenen. Onder de gearresteer den bevinden zich verscheidene redac teuren van het Poolse regeringspersbu- reau Agencja Zachodnia. Zy zouden ge pleit hebben voor wyzlglng van Polens vV'esteiyke grenzen. CONSUL-GENERAAL WALTER FOOTE VERTROKKEN. De afgetreden Amerikaanse consul- generaal Walter Foote heeft Indonesië voor goed verlaten. Met de Indrapoera begaf hy zich naar Soerabaja, waar hij voor de reis naar Washington op een ander schip overstapt. De „All India Association" te Batavia gaf een receptie ter ere van de nieuwe consul-generaal van India de heer Raghavan; vele vooraanstaande perso nen werden opgemerkt, o.w. dr. Iden- burg en generaal Spoor. Nieuwe Amerikaanse resolutie over Indonesië? De Amerikaanse afgevaardigde Austin zal een nieuwe resolutie voorstellen, wanneer de Veilig heidsraad vandaag het debat over Indonesië hervat. De inhoud dezer resolutie wordt strikt geheim ge houden, doch de Nederlandse de legatie zou op de hoogte zyn ge steld. TWEE DODEN EN ZEVEN GEWONDEN. Het Nederlandse legercommuniqué meldt, dat de Nederlandse verliezen op Vrydag hebben bedragen twee doden, zeven gewondefi en een vermiste. Zui veringsacties werden uitgevoerd op West- Java en Noord-Sumatra. Bij schermut selingen nabij Probolinggo (Oost-Java) werden enkele tegenstanders gevangen genomen, evenals by Bondowoso. In de N.O. sector van Noord-Suma tra werden nabij Bohorok 200 ontvoer de Chinezen bevrijd. SULTAN VAN PONTIANAK ALS VOORLICHTER. De sultan van Pontianak is gister ochtend. vergezeld van de heer Sayid Bardurramhan Almassawa. hoofdamb tenaar by de R.V.D. te Batavia, per KLM-vliegtuig vertrokken. Hij zal een reis door de Arabische landen gaan maken, alwaar hij het standpunt van de Malino-gebieden zal verduideiyken. Op „Lustrijka 1947" is van alles te zien! ROTTERDAM STRIJDT VOOR EIGEN VLIEGVELD. Onder het geronk van drie in formatie vliegende militaire vliegtuigen heeft ge- neraal-majoor C. Giebel, chef van de Luchtmacht-staf Zaterdagmiddag voor de Rivierahal van Diergaarde-Blijdorp de tentoonstelling der Nederlandse lucht strijdkrachten „Lustrijka 1947" geopend. Deze plechtigheidfwerd bijgewoond door de minister van oorlog, Lt. Kol. A. H. J. L. Flevez, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud en door de chef van de generale staf, generaal Kruis. Op deze reizende expositie is letteriyk van alles te zien, wat met de opleiding, de techniek, de uitvoering van militaire opdrachten en het in ons land gebruikte materiaal e.d. verband houdt. Er is b.v. een complete radar-installatie in wer king, een vliegbasis in maquette en er valt te leren, hoe vliegtuigen van een vliegtuigmoederschip opstijgen en weer dalen, worden afgeremd en opgevangen. Alle luchtvaartafdelingen hebben heb hare er toe bijgedragen, de inzending zo compleet en doeltreffend mogelijk te maken. Natuurlijk strijdt Rotterdam, dat eenmaal Neerlands oudste interna tionale luchthaven bezat, voor een nieuw Vliegveld. Een plan daarvoor, dat geheel afwijkt van de Waalhaven-inrichting, is in maquette gebracht en onder het motto „Rotterdams belang is een natio naal belang" wordt getracht de bezoe kers duidelijk te maken, dat alle han delswegen der wereld naar Rotterdam leiden en daarom ook alle Europese luchtwegen daarheen gedirigeerd beho ren te worden. Een helicoptère zal vermoedelijk de beide eerstkomende Zaterdagen landen op de speelweide van Diergaarde-Blij dorp en daarmee aan de expositie luister bijzetten. Mag K.L.M. niet in Palestina V landen? Het Franse persbureau AFP meldt uit Bagdad, dat de Iraakse regering er zich tegen verzet, dat vliegtuigen van internationale lijnen, die wegens de cholera-epidemie geen tussenlan ding te Cairo kunnen maken, gebruik maken van het Palestijnse vliegveld Lydda. Van Franse, Nederlandse en Britse vliegtuigen die. na een landing te Lydda gemaakt te hebben, te Bag dad daalden, heeft zij de gehele la ding verbeurd doen verklaren. Bij informatie bleek ons. dat op het hoofdkantoor van de KLM van maat regelen ^ls waarvan dit bericht spreekt nog niets bekend is. SCHEEPSSCHROEF „WILLEM RUYS" IN MOEILIJKHEDEN. Straat was voor passage te nauw. Tydens het vervoer van de nieuwe scheepsschroef voor de Willem Ruys is de truck waarop de scheepsschroef werd vervoerd in de Dijkstraat te Zevenber gen bekneld geraakt. De gevel van een huis in de Dykstraat moest worden ge sloopt. om de scheepsschroef te kunnen bevryden. Nadat de moeilijkheden waren opge lost, kwam er opnieuw stagnatie. De po litie te Zevenbergen, die bhjkbaar nog meer moeilijkheden met het gevaarte voorzag, heeft de truck in beslag geno men onder het motief, dat de firma Rui ten uit Rotterdam, van wie de truck het eigendom is, geen speciale vergunning had aangevraagd voor dit vervoer bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Truck en schroef staan thans op een plein in Zevenbergen, wy vernamen nog, dat het toch reeds de bedoeling was de gevel, die thans tegen de grond ge haald is, te slopen. Door de oorlogshan delingen had de voorgevel zoveel gele den, dat deze door een nieuwe vervan gen moest worden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1