Uit de commissies ter Y. N.- vergadering WEERBERICHT Met een penny de wereld rond Met een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 18 OCTOBER 1947 No. 26213 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j. W. flenny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red.; 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Frankrijk morgen voor belangrijke beslissing Morgen tijgt Frankrijk ter stembus! Voor de gemeenteraden, zal men wel licht kleinerend zeggen; en inderdaad, in normale omstandigheden zou er, heus, niet die aandacht aan worden be steed, als thans het geval is. De situatie is echter op dit moment een zodanige geworden, dat ln de uit slag van deze verkiezingen zich zal af spiegelen het beeld van Frankrijk voor de naaste toekomst. Alle' partijen zon der onderscheid zijn zich daarvan vol komen bewust en spannen zich dienten gevolge tot het uiterste in om het grootst mogelijk resultaat te behalen. Frankrijk verkeert als het ware in een soort kookhitte! Als twee uitersten zullen tegenover elkaar staan de communisten en de Ras- semblement du peuple francais van ge neraal de Gaulle. Het lijkt er zelfs veel op, alsof alles, wat daartussen ligt, bui ten beschouwing moet blijven. Dus so cialisten, MJtF., radicaal-socialisten en alle kleinere partijen, waaraan Frank rijk zo rijk was Op zich zelf is dit reeds het grote be wijs, hoezeer Frankrijk de afgrond van de ondergang is genaderd! Onnodig te zeggen, dat de communis ten maar al te zeer oorzaak zijn van deze mars langs de rand van de afgrond en, bovendien, zich inspannen, om Frankrijk te doen neerstorten in de baaierd van de chaos. Dat betekent im mers voor hen de overwinning. Zullen Marianne nog tijdig de schel len van de ogen vallen? Ziedaar de vraag waarop het Franse volk morgen het antwoord zal geven! Dat de toestand er een is geworden, waarbij communisten en Gaullisten de toon aangeven, is overigens op zich zelf al een bewijs, hoezeer de nood Frankrijk tot de lippen is gekomen, want de Gaulle is verworden tot het meest eclatante voorbeeld der reactie volgens het beeld der verhoudingen bij de verkiezing van morgen. Een beeld, dat overigens aller minst beantwoordt aan de waarheid, be halve in zover de Gaulle het zinnebeeld is van het uiterste verzet tegen het communisme. Wil Frankrijk gered worden en aan de chaos ontkomen, dan zal aan de com munisten morgen een gebiedend halt moeten worden toegeroepen. Aan de juistheid daarvan twijfelt niemand, die het goed meent met dit voor de Euro pese beschaving zo belangrijke land. Maar dat het nodig is geworden, om dan te stemmen voor de redder van de oor log. zoals deze zich heeft ontwikkeld, is voor een goed democraat op zijn minst evenzeer bedenkelijk. Want, hoe men het ook wendt of keert, de Gaulle is ver worden tot de sterke man. die de chaos wil reinigen, hetgeen impleciet inhoudt: zich opwerpen als dictator. Zij het ook tijdelijk Het is wel in-droevig, dat het bolwerk der vrijheid, dat Frankrijk steeds was, zich gesteld ziet voor de keus tussen twee dictaturen! Of zou het toch nog mogelijk blijken, dat Frankrijk de ware vrijheid kiest? Gezien de tweespalt in de partijen, die deze vrijheid zouden moeten verdedigen, lijkt het vrijwel een hersenschim, daar op nog te durven rekenen. In de socialistische partij heerst op zich zelf reeds een chaotische toestand, waar het ene departement zich pal te genover het andere stelt, zoals blijkt uit de al of niet verwerping vari het bewind Ramadier. De M.R.P. ziet zich zodanig bedreigd door het Gaullisme, dat zij, hoezeer ver want daaraan, zich regelrecht daartegen En de kleinere middenpartijen drijven stuurloos rond Terwijl unaniem wordt erkend, dat slechts de roep om meer productie Europa kan redden zelfs de Sovjets doen die stem horen in het door hen bezette Duitsland verstaakt Frankrijk zijn tijd en saboteert dus zelfs de be reikte productie van het ogenblik. Nau welijks heeft de regering met uiterste inspanning de eindjes aan elkaar ge knoopt of nieuwe looneisen sturen alles weer in de war, waarbij de communisten natuurlijk de toon aangeven. Zij willen immers de ondergang, waaruit zij als politieke overwinnaars te voorschijn denken te treden. Zo dreigt de bekende cirkelloop van prijs- en loonsverhoging met alle funeste gevolgen. In de eerste plaats voor de arbeiders zelve! Inflatie is zo niet te ontgaan En zo trekt Frankrijk morgen ter stembus. Met meer dan normale belang stelling gevolgd door de ganse wereld, al geldt het dan slechts gemeenteraads verkiezingen. Het gaat om niets meer of minder dan Frankrijk's redding of ondergang! Drie waardebonnen Consumentencrediet geldig No. 18, 22 EN 23. Bij beschikking van dn Minister van Financiën zijn met ingang van Maan dag a.s. wederom waardebonnen van het consumentencrediet geldig ver klaard, n.l. de bonnen 18, 22 en 23. KOUDE NACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met op vele plaatsen lichte, hier en daar zware nachtvorst, en vorming van nevel- of mistbanken, die in de ochtend weer oplossen. Morgen overdag: Enkele overdrijvende wolkenvelden, ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Weinig wind. 19 OCTOBER Zon op: 7.10 uur; onder 17.40 uur. Maan op: 13.20 uur; onder: 20.15 uur (22 Oct. EK.) Hoogwater te Katwijk te 6.51 en 19.00 uur. (20 Oct.: 7.30 en 19.51 uur). Besluiten laten nog altijd op zich wachten De economische commissie der V. N. heeft met 19 tegen 13 stemmen en 14 onthoudingen een Sovjet-Russische re landen waren van mening, dat bevoegd, heden der algemene vergadering niet in de plaats mochten worden gesteld van die van de Veiligheidsraad. Egypte en Syrië hebben thans formeel voorgesteld, de kwestie van de bevoegd- voteSw^nde ^eme™ verg« inzake de commissie zelf het recht zou worden ge geven om een beslissing te nemen in zake de candidatuur van niet-autonome gebieden in Azië en het Verre Oosten. De Britse afgevaardigde, sir Hartley Shawcross, heeft zijn steun gegeven aan het Amerikaanse voorstel tot instelling van een permanente commissie der al gemene vergadering. Hij stelde echter verschillende wijzi gingen voor, nl. ten eerste: de commis sie mag geen zaken behandelen,,die de Veiligheidsraad in beschouwing heeft. Ten tweede zou de Veiligheidsraad zich niet. mogen inlaten met aangele- w genhefen, die eigenlijk de economische wordt te constateren, dat „de nationale aanbeveling voor de verdel'.ng van Pa lestina naar het Internationale Hof (voor het uitbrengen van advies) te ver wijzen. De Libanon heeft aan de commissie voor Palestina een resolutie doen toeko men, waarin het verzoek gedaan wordt, dat alle leden van de V. N, hun onder, danen zullen verh'nderen, enige hulp te verlenen aan Joden, die trachten op illegale wijze naar Palestina te emigre ren. De Verenigde Staten hebben een voor stel gedaan, waarin de V. N. verzocht en sociale raad of de beheerschapsraad aangaan. Ten derde mag de commissie geen poging deen om vraagstukken van ontwapening of atoomenergie te behan delen. Ten vierde moet de commissie zich beperken tot bespreking van aan gelegenheden omschreven m de artt. 11 ten tweede, 14 en 35. (Artikel 11 ten tweede heeft betrekking op het recht der algemene vergadering, iedere kwes tie te bespreken, die verband houdt met vrede en veiligheid; artikel 14 houdt in het recht van de algemene vergadering vreedzame regelingen aan te bevelen, in dien de algemene betrekkingen tussen de landen geacht worden in gevaar te zijn; artikel 35 geeft ieder lid der V.N. het recht, ieder geschil onder de aan dacht van de Veiligheidsraad of de alge mene vergadering te brengen om uit te maken of hierdoor de wereldvrede in gevaar zou kunnen worden gebracht). „Men ziet", aldus Shawcross. .,dat mijn delegatie tot op zekere hoogte de middenweg kiest tussen het Amerikaan, se voorstel, dat de commissie tamelijk grote volmachten wil geven en de vol komen oppositie van de Sovjet-Unie." voorstel niet veel verschilt van het Ame rikaanse. De Franse afgevaardigde. Parodi, steunde in beginsel het Amerikaanse voorstel voor een permanente commissie, doch hij zeide, dat Frankrijk om beper king van haar bevoegdheden verzoekt. Ook Argentinië en Brazilië steunden het Amerikaanse voorstel, doch beide onafhankelijkheid van Korea hersteld dient te worden en dat alle bezettings troepen het zo spoedig mogelijk verla ten". Bovendien stellen de Verenigde Staten voor. dat niet later dan op 31 Maart 1948 zowel in de Sovjet-zone als in die der V. S. algemene verkiezingen plaats hebben onder toezicht van de V. N., waarna een nationale Koreaanse regering moet worden ingesteld. •Wal er in Indië gebeurt D JOK JA-LAAT BESCHULDIGDEN VAN STAATSGREEP VRIJ. Nadat de Republikeinse regering al enige tijd geleden het besluit hiertoe ge nomen had. heeft de procureur-generaal te Djokja opdracht gegeven de tien per sonen, die gevangen zaten op beschul diging te hebben deelgenomen aan de staatsgreep van Juli 1946 vrij te laten. Zoals bekend heeft de communist Tan Malakka medio vorig jaar een poging gedaan om de Republikeinse regering omver te werpen en'de toenmalige pre mier Sjahrlr te ontvoeren. GOUDSTAAFJES IN PETROLEUM BLIK. De douane "en de politie in Soerabaja hebben ruim 25 kilo aan plus minus 2 en 3 karaats goud achterhaald, welke hoeveelheid door Chinese provisieleve ranciers aan boord van de „Tjitjalenka" zou worden gebracht, 90 staafjes goud waren verborgen in een petroleumblik met gemalen koffie. De „Tjitjalenka" vertrok gisteren naar China. SLUIPSCHUTTERS BLIJVEN ACTIEF Het Nederlandse communiqué van gisteren maakt melding van activiteiten van sluipschutters. Enkele Nederlandse kampementen werden beschoten. Proces tegen Maniu uitgesteld. Het proces tegen Djuliu Maniu, de leider van de thans verboden nationale boerenpartij in Roemenië, is gister niet, zoals verwacht werd, begonnen. Er is geen verklaring voor het uitstel gege ven en geen nieuwe datum genoemd. Maniu is op 21 Juli J.l. gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van anti-Russische activiteit en het organiseren van bui tenlandse inmenging in Roemeense aangelegenheden. Maandag debat over Indonesië De Veiligheidsraad heeft het de bat over Indonesië opnieuw uitge steld en wel tot Maandag a.s. i Ned. tijd. Het uitstel geschiedt op grond van ziekte van de voorzitter Cado- gan. De Nederlandse verliezen bedroegen op 16 October 1 gesneuvelde en 1 ge wonde. Op Midden-Java hadden zuiverings acties plaats ten Oosten van Salatiga en ten Noorden van Poerwokerto, waarbij enige tegenstand werd ondervonden. De acties hadden een goed verloop. Ook op Oost-Java ten Zuiden van Pasoeroean vonden zuiveringsacties plaats, evenals op Noord-Sumatra, ten Zuid-Westen van Bindjai. Mogelijk wordt de deviezenteugel volgend jaar weer gevierd. (Van onze Londense correspondent) j De Engelsen voelen zich onbehagelijk, verhinderde ria aü<wp der operatie met nu zij door het verbod om deviezen mee i Jlun zonnigste glimlach voor de Pejs?°" op reis te nemen, gedoemd zUn hun va. I tografen te verschijnen. Deze peri^iek cantie op het crisis-eiland door te i terugkerende verslagen mef, bijbehoren- brengen in plaats van zich te laten mee- i de plaa,tjes hadden echter een funeste slepen door de hier onuitroeibare psy- uitwerking op het moreel chose, dat het overal elders beter gaat. kJng'.IJe mmderbedeilden vTO^en ïzch •men oppusiLxe vtui ue ouvjci-uiuc. Ae ndsnirarit zonnebraders en I af. of de hefde van eén kant moest ko- Wysjinsky verklaarde, dat het Britse keer de wintersport men. waar het de opofferingen betrof. door de neus geboord welke iedereen zich volgens de litanieën Zakenlieden worden'niet door het ver- der regering mbest getroosten. Dat bod getroffen en voor sommigen Is het erjoisschi>en toe geteid.^lat,er een troost dat het begrip „bussiness' m de praktijk wel eens rekbaar is geble ken. In elk geval werden in het, afge lopen seizoen een aantal lieden bij de kraag gepakt, die veel meer bleken te hebben uitgegeven dan de hun toege stane 75 pond, welke per jaar voorreis- DE ONTMANTELING DER DUITSE FABRIEKEN. De verwachting dat de arbeiders in het Ruhrgebied zullen weigeren mede te werken aan de ontmanteling der fa brieken is groter geworden ten gevolge van het feit. dat volgens de berichten, de vakverenigingsorganisatie in de En gelse zone in een geheime circulaire aan alle afdelingen van de vakvereniging de arbeiders, die wegens weigering om me de te werken ontslagen worden, volledig loon belooft. In sommige kringen be schouwt men deze circulaire als een openlijke uitnodiging aan de arbeiders, niet aan de ontmanteling mede te wer ken. en verwacht men, dat het algemeen congres van vakverenigingen in de En gelse zone, dat Maandag bij Herford ge opend zal worden resoluties in deze geest zal nemen. Generaal Robertson heeft de leiders der vakbonden in het Ruhrgebied ech ter bijeen geroepen voor een nieuwe con ferentie, die heden te Dusseldorf zal worden gehouden. Arnold, de eerste minister van Noord- Rfjnland-Westfalen. heeft een conferen tie voorgesteld van alle premiers uit de Britse en Amerikaanse zone. abrupt een eind is gemaakt aan de fuif- partijen aan de Riviera. Dit psycholo. gisch effect had men nodig om de „werk-harder"-campagne te deen sla. gen. Naar ik echter verneem, is de moge lijkheid niet uitgesloten, dat het uitvoer - doelelnden mochten worden gebruikt-. I verbod van deviezen- tegen het aan- Dank zij een op vernuftige wijze door I oreken van het nieuwe noeristenseizcen een zekere Max fntrator veroorzaakt de. jn het midden van 1948 verzacht zal viezenlek konden deze Britse crisls-pa- worden. Indien namelijk de export'-actie tiënten lange tijd ln het buitenland mooi succesvol verloopt, bestaat er kans, dat weer spelen, totdat genoemd heerschap I de vermindering van de zichtbare en de gevangenis indraaide. De overtreders onzichtbare import, tot welke laatste onder wie vaak prominente zakenmen- reizen met-geld-op-zak moeten worden sen of militairen, kwamen meestal met i gerekend, geheel of gedeeltelijk weer on. hun liefste gezicht, voor de rechter, die gedaan zal worden gemaakt. Het aan ze een standje gaf en een financiële 1 banden leggen van het reisverkeer zou dan niet zo tragisch zijn, als het wel lijkt, omdat de maatregel dan tot de winter zou zijn beperkt. Ook is het mo gelijk, dat er voor die tijd bepaalde regelingen met afzonderlijke landen worden getroffen, om toch nog enigs zins normaal reisverkeer mogelijk te maken. NEDERLAND IN ONGUNSTIGE POSITIE. Dat zou het gemakkelijkst gaan met een land. dat op Engeland een gelijk aantal bezoekers loslaat als er Britten bij dat land op visite komen. Nederland is wat dit betreft in een ongunstige po. sitie, omdat tot nu toe de Engelsen, die I naar ons toekwamen, wel pondjes moch- I ten meenemen, terwijl de Nederlanders, I als ze geen zakenlieden waren, geheel I berooid de kade van Harwich opwan- delden. De zwartgallige „Daily Mail" noemt Engeland een gTOot concentratiekamp. Deze beschuldiging is grotesk. Immers ieder is vrij het land ,te verlaten en op bezoek te gaan bij vrienden of familie in het buitenland, mits de laatsten voor de kosten opdraaien. Dat is niet zo erg als ook weer de Engelsen op hun beurt voor hun buitenlandse bezoekers als gastheren optreden. In het afgelopen jaar vond reeds, mede in navolging van de op hetzelfde principe gebaseerde jeugdreizen op deze manier een drukke uitwisseling plaats. De verwezenlijking van Bevin's droom, dat je gewponweg naar Victoria Station stapt voor een retourtje Parijs, Wenen of.Moscou, laat nog wel even op zich wachten! Overeenstemming bereikt met de Franse koopvaardij Eervol ontslag Commissie-Generaal. ONZE VERLIEZEN De Regering maakt bekend, dat- in de afgelopen week tot haar leed wezen de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Marine: Marinier J. Put. Heerlen, Koninklijke Ned. Landmacht: Korporaal P. A. de Lange, Schie dam; Soldaat J. Groot, Zaandam: Sold. 1ste kl. L, Hagen, Vlaardin- gen; Sold. E, Langerak, Bergam bacht: Sold. A. M. B. Stapels, bot terdam; Serg. A. Brand, Nijmegen; Sold. L. Broekman, Zeist; Sold. P. J. de Fouw, Den Haag; Korporaal M. Smeets, Echt; Sold, A. v. d. Kreeke, WolphaartsdUk: Sold. G. H. Tijssen, Oirsbeek (L.); Sold. F. Reniers. Nieuw-Ginneken. Kon. Ned. Ind. Leger: Menado- nees korp. inf. P. Ulang; Timorees sold. 1ste kl. D. Latoedasan; Am- bonnees sold. 2de kl. M. Lohulalan; Ambonnees sold. 2de 'kl. J. Taha- parij. MET INGANG VAN 15 NOVEMBER. Bij K.B. van 13 October 1947 is aan de heren prof. ir W. Schermerhorn en M. J. M. van Poll met ingang van 15 November 1947 eervol ontslag verleend aLs Commissaris-Generaal voor Ned.- Indië, onder dankbetuiging voor de be langrijke diensten, onder buitengewone omstandigheden door hen aan den lan de bewezen. Onze mailboten trekken heen en weer De „Johan van Oldenbarneveldt", die op 10 October j.l. van Batavia naar Amsterdam is vertrokken, wordt om streeks 4 ÏJovember in de hoofdstad verwacht. Op 10 December zal her schip met oen groot aantal passagiers weer naar Indonesië vertrekken. De „Johan de Witt" die Dinsdag j.l. naar Indonesië is vertrekken, wordt op 12/11 in Batavia verwacht. Op de thuisreis zal het schip ca. 850 passa giers en évacué's mee naar het moeder land nemen. De „Nieuw Holland" vertrekt op 30 October met troepen van Amsterdam naar Batavia. De „Tabinta" vertrekt Dinsdag a.s. uit Amsterdam met 450 personen aan boord en wordt op 18 November in In donesië verwacht. Op de thuisreis zal de „Tabinta" waarschijnlijk 800 Poolse émigranten van Mombassa naar Italië vervoeren. De „Grote Beer" vertrekt op 7 No vember met troepen uit Amsterdam en wordt op 29 November in Batavia ver wacht. Op de thuisreis zal het schip waarschijnlijk als hospitaalschip dienst doen. Nederland krijgt 36000 k.g. terug VAN DOOR NAZI'S GEROOFD GOUD. Het Franse ministerie van Buiten- 1 landse Zaken heeft gisteren bekend ?emaakt, dat aan Nederland bijna 6 duizend kilogram (waarde ruim 100 millioen gulden) van het door de Na zi's gestolen goud is toegewezen. België zal ruim 90.000 kg. en Luxemburg bijna 2000 kg. ontvangen. Dit is voorlopig besloten door de commissie voor resti tutie van door de Duitsers gestolen goud. Ook de aanspraken van Oostenrijk en Italië zijn door de commissie erkend, voor deze landen is ruim 33 000 kg. en 4.000 kg. uitgetrokken. Dit goud zal in reserve worden gehou den hangende de beslissing over de uit eindelijke erkenning van de aanspraken dezer landen. De commissie onderhandelt thans nog met de-neutrale landen over het terug zenden van het goud, dat de Nazi's ille gaal naar deze landen hebben gezonden. Zweden heeft er in toegestemd het door roof verkregen goud. dat door de Duitsers naar Zweden is gezonden, te rug te geven. BUITENGEWOON PENSIOEN BETREKKINGEN VERZETSDEEL- NEMERS. Over de uitvoering van de wet bui tengewoon pensioen 1940—'45" verne men wij het volgende: „Voor 29 September 1948 moet bij de buitengewone pensioenraad Benoorden- houtseweg 46 Den Haag een aanvrage voor pensioen worden ingediend. For mulieren voor deze aanvrage zullen binnenkort beschikbaar zijn bij dat bu reau van de Stichting 19401945, dat gevestigd is in het district van de aan vrager. Tot deze bewijsstukken behoren ojn. een verklaring waaruit blijkt, dat de METRO RIJDT NOG NIET. Vertegenwoordigers van de regering en afgevaardigden van het koopvaar, düpersoneel in Frankrijk hebben, na langdurige besprekingen, overeen stemming bereikt over het loon. Van officiële zijde wordt vernomen, dat de regering een loonsverhoging van ongeveer 15 procent aan de zeelieden heeft toegesatan. Heden zal door de plaatselijke afde lingen van de vakvereniging over het voorstel worden gestemd. Men hoopt, dat de stakers morgen of Maandag het werk zullen hervatten. De transportstaking te Parijs duurt nog voort. De stad is nu reeds vier dagen van Metro en autobusdiensten verstoken. De oppositie van de CGF is voldoende om hervatting te verhinderen. Het is mogelijk gebleken vier autobuslijnen te laten rijden, hetgeen nauwelijks bij draagt tot de oplossing van het ver voersprobleem. De enkele bussen rijdenr onder bescherming van militaire poli tie. Een agent neemt bij de chauffeur plaats en een andere bij de conducteur. Hoewel een groot aantal metro-em- ploye's klaar staat om aan het werk te l gaan, kan hiervan door gebrek aan stroom nog niets komen. Uit het feit, dat Ramadier een con ferentie met militaire autoriteiten heeft gehad, leidt men af, dat de regering bereid Is het rollend materieel op te vorderen en, wanneer het personeel blijft staken, de diensten door militai ren te laten verrichten. Later heeft Ramadier besprekingen gevoerd met de minister van Binnenlandse Zaken, het hoofd van de Veiligheidsdienst en de chef van de inlichtingendienst. Na deze bespreking verklaarde de minister van Binnenlandse Zaken, dat de toestand zich naar zijn mening iets beter liet aanzien en de CGT door de „vastbera denheid" der regering wel op haar standpunt zal terugkomen. De vrijwillige buschauffeurs weiger den gisteravond verder te werken, daar de vijandige houding der leden van de CGT hun dit onmogelijk zou maken. Ofschoon iedere bus door militaire troepen werd bewaakt, beklaagden de chauffeurs zich er over, dat posters van de CGT hen met scheldwoorden en drei gementen hadden overstelpt. DE V.S. EN GROENLAND. In antwoord op het verzoek van de Deense minister van Buitenlandse Za ken. Rasmussen, inzake een volledige evacuatie van Amerikaanse troepen enz. uit Groenland, heeft een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken gezegd, dat de V.S. een nieuw verdrag met Denemarken willen sluiten, waarbij onder erkenning der Deense souvereiniteit de V.S. op het Westelijk halfrond verdedigingsinstal- latles zouden mogen hebben. NOODTOESTAND. IN GRIEKENLAND. Het Griekse kabinet heeft besloten de noodtoestand af te kondigen, waar door kranten, die in artikelen de op stand begunstigen, kunnen worden ver boden, terwijl hun drukkerij kan wor den geconfisceerd. De verantwoordelijke personen kun nen worden veroordeeld tot straffen va riërende tussen 15 jaar en levenslang. Amerika's hulp aan Europa In de ontvangstzaal van de woning van de Nederlandse ambassadeur ln de Ver enigde Staten overhandigde mr. Van Klef fens Dinsdag j.l. namens HM. de Koningin en het Nederlandse volk het erezwaard aan generaal Eisenhower. (Foto ANP-Aneta) aanvrager dan wel hij of zij, aan wiens of wier overlijden het recht op buiten gewoon pensioen wordt ontleend, is ge weest een deelnemer aan het verzet in de zin van genoemde wet en een ver klaring. dat de aavrager, noch de over ledene zich tijdens de vijandelijke be zetting van het rijk in "Europa uit Ne derlands nationaal oogpunt beschouwd onwaardig heeft gedragen. Beide verklaringen moeten bij ge noemde stichting worden aangevraagd. BINNENLAND. Te Nunspeet is aan hartverlamming op 60-Jarige leeftijd overleden de sedert de oorlog aldaar wonende, bekende kunst- sohllder Ben Viegers. De eerste zending kerstpakketten van de NI WIN is op 25 september met de Kota In ten te Batavia aangekomen. De minister van O.. K en W.. dr J. J. Glelen, heeft gistermorgen ln het ge bouw van het Rijksinstituut yoor Oorlogs documentatie te Amsterdam de nieuw Ingestelde commissie van bijstand ge ïnstalleerd Voorzitter van deze commissie, die uit twaalf leden bestaat, is dr. G. Eolkesteln. Gistermiddag ls te Deventer het 3-Jarlg dochtertje van de familie de L. spelend ln de Noordenbergstraat onder een vrachtauto van een beschuitfabriek uit Holten geraakt. Het kind was op slag dood Toen de ondersteuningscompagnie, lnstructlebataljon 3 R.I. uit de Cort Hel- llgerskazerne te Bergen op Zoom nabij Wouw aan het oefenen was. kwam plotse ling een phosphorhandgranaat tot ont ploffing Twee militairen, de vaandrig W. P. de Jong en korporaal W. F Sphell wer den daarbij zo ernstig gewond, dat zil naar het ziekenhuis Charltas te Roo=endaal moesten worden overgebracht. In het medisch rapport van de Inter nationale Rode Kruis Vereniging worden de rantsoenen van 14 tot 20-Jarlgen ln ons land onvoldoende genoemd. Onder auspiciën van het comité vcor BelgischNederlandsLuxemburgse sa menwerking zal het Residentie Orkest on der leiding van Frlts Schuurman Vrijdag a.s. voor de Belgische nationale radio om roep een gala concert geven. De volgende dag speelt het orkest te Antwerpen. BUITENLAND In een van de schachten der staats mijnen ln de buurt van Lllle (Frankrijk) heeft men het naar boven brengen van de kolen gedurende meer dan 3 uur moe ten staken, daar door een sabotagedaad de schacht geblokkeerd was. De schade bedraagt bijna een millioen francs. Ten gevolge van een ontploffing van een turbine ln de electrisohe centrale te Nicosia op Cyprus ontstond een hevige brand. De gehele stad kwam ln duisternis te zitten. 1 persoon werd gedood, een aan tal gewone» De schade wor£t op 200.000 Pd. st. geschat Volgens kolonel Grandval Frans gouverneur van het Saargebied, wordt thans ln de Saar 80 van het vooroor logse kwantum steenkool gedolven. De productie van cement en ceramiek en de exploitatie van de bossen heeft soortgelijke bevredigende resultaten op geleverd. De piloten van de „American Over seas Airlines", die sinds 30 September ln staking zijn, zullen heden het werk weer hervatten. 17 vliegtuigen van de maat schappij. die ln verschillende landen aan de grond staan, kunnen dan weer opstijgen. Henry Wallace, voormalig vice-presi dent-en minister van handel der V.S.. thans directeur van het linkse weekblad „New Republic", heeft te New York voor zijn vertrek naar Palestina verklaard, dat hij dit land gaat bezoeken om te zien, of zijn kennis van landbouw en industrie op enigerlei wijze kan meewerken om de zaak van de vrede ln het Nabije Oosten te ver gemakkelijken. De communistische partij van Enge land heeft ln een manifest een beroep ge daan op de Engelse arbeidersklasse, ver anderingen ln. de politiek en het karakter van de Labourregering af te dwingen ten einde loonsvermindering tegen te g daar de regering inmiddels geld ver! aan imperialistische toewijzingen voor het buitenland. De leider der Spaanse monarchisten ln ballingschap. Gill Robles, heeft gisteren een bezoek van een uur aan de Britse minister van buitenlandse zaken. Bevln. gebracht Duizenden Hamburgers Juichten en lachten toen een luohtdoeltoren te Wll- helmsbrug de grootste ln het gebied van Hamburg niet bezweek onder het geweld van de explosie van ongeveer 12.000 kg springstoffen. Nadat de wolken rook en stof waren opgetrokken, bleek dat de muren slechts enige scheuren vertoon den en de deuren en ramen waren los- gereten. In de afgelopen 24 uur z(Jn ln Egypte 520 nieuwe gevallen van cholera en 175 sterfgevallen geregistreerd. Tien van de 52 Griekse communisten, die 14 September door de krijgsraad te Salonlkl ter dood werden veroordeeld, zijn tereohtgesteld. Men gelooft, dat de execu tie van de overigen zal volgen. De voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Byrnes, heeft uit een ..geheime correspondentie" tussen president Roosevelt en Winston Churchill onthuld, dat Engeland ln 1944 met de SovJet-unie overeengekomen was, dat de UjS.S.R „verreweg de meeste zeggensohap" ln Roemenië en Bulgarije zou nebben en de Engelsen daarvoor ln ruil „vrll zouden z\jn om Griekenland te redden" Het tweede* deel van het rapport der Parljse conferentie over het plan-Marshall ls gepubliceerd. In het voorwoord van het rapport wordt een beroep op de landen overzee gedaan om de export van graan naar West-Europa te verhogen, daar an ders de verbetering van de voor het plan- Marshall vereiste voorwaarden, vele Jaren uitstel zou lijden. TEGEN HET COMMUNISME. De Amerikaanse republikeinse senator Bridges, voorzitter van de financiële commissie van de Senaat, verklaarde dat de leden van zijn commissie de Franse regering hadden laten weten, dat de snelheid en de grootte van de Amerikaanse hulp aan Frankrijk af hankelijk zou zijn van de mate waarin dit land het communisme wist te on derdrukken en een alt toe te roepen aan de stakingen. Bridges zei verder, dat Amerika als prijs voor de hulp aan Europa geschon ken, het recht zal hebben de waarborg te vragen, dat het weet, dat het geld daarheen gaat en voor die doelen ge bruikt wordt, waarvoor het gegeven is. Bridges verklaarde, dat deze inlichting afkomstig was van een hoge autoriteit. HU zei voorts dat de Franse premier, Ramadier, de minister van financiën, Schuman en de minister van Buiten landse Zaken, Bidault, hem de verze kering hadden gegeven, dat FrankrUk niet communistischer zal worden, wan neer de Verenigde Staten redelijke sa menwerking verlenen". Indien de plan nen voor de hulpverlening kunnen worden uitgewerkt, kunnen zij op vol doende wUzc een stabiele regering handhaven om de communisten af te weren, aldus Bridges. Bridges verklaarde dat men ln Ame rika zich steeds meer ging verzetten tegen de hulpverlening aan Europa en datde huidige stakingsgolven in Frankrijk en Italië deze gevoelen onge- twUfeld versterkten. Drie andere leden van de financiële commissie van de Senaat waren even eens op de persconferentie aanwezig, o.w. de democratische senator Green, die verklaarde, dat hU tijdens zUn re cent bezoek aan Engeland had ge constateerd, dat de huidige economi sche crisis in Engeland niet de schuld was van de Labourregering, doch het gevolg is van de droogte en de economi sche toestanden, welke ontstaan zouden zijn onder ieder andere regering. De senatoren zeiden voorts, dat de mate van de nationalisaties in ieder land hun ideën over de hoeveelheid hulp welke elk land zou krUgen be ïnvloedde, doch Bridges voegde hieraan toe. dat zU niet zouden vragen, dat de industrieën aan de particuliere eige naars zouden worden teruggegeven in ruil voor de Amerikaanse hulp. De senatoren zullen eveneens een be zoek brengen aan Duitsland, Oostenrijk, Italië, Nederland, België en Groot Brittannië. (United Press.)

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1