Gewezen N.S.B.-ers „zongen" hun idealistisch lied voor het Leids Tribunaal EN DE MEESTER Candidaat-burgemeester PolSmann bewaakte gearresteerde illegale werkers De Vrouw VAN DICK HERIOT RECHTZAKEN Communistische interpellatie liep op niets uit Frankrijk onder stakingsdwang VERDERE VERLAMMING? De Franse regering, die reeds worstelt met het probleem van de staking van 30.000 man personeel van de Parijse Metro en autobusdienst, ziet zich te vens geplaatst voor de dreiging van 32.000 man van de koopvaardijvloot om morgen het werk neer te leggen als niet aan hun eisen is voldaan. Ramadier heeft een speciale verga dering van de parlementaire transport- commissie geleid, waarop de transport staking is besproken. Heden ontvangt Ramadier een delegatie van arbeiders uit het genationaliseerde gas- en elec- trlciteitsbedryf die toepassing van het onlangs goedgekeurde besluit tot een loonsverhoging van 11 procent eisen. Men verwacht, dat de bond van scheeps- personeel. die verbonden is met het door de communisten beheerste algemeen vakverbond, vandaag nog zal beslissen inzake al of niet aanvaarding van de tegenvoorstellen der regering betreffen de de loonsverhoging. Voorts is bij de Parijse renbanen een staking uitgebro ken. zodat geen wedrennen gehouden kunnen worden De ingangen van de Metro worden zorgvuldig door de politie bewaakt, de voornaamste zelfs door de mobiele gar de, die semi-militair is- In een mededeling aan het publiek wordt de transportstaking door het Pa rijse hoofdbureau van politie een ulti matum aan de staat genoemd. Het ministerie van openbare werken en vervoer heeft chauffeurs opgeroepen zich als vrijwilligers te melden. De reis kosten van de vrijwilligers die buiten de hoofdstad wonen, worden vergoed en zij ontvangen naast een extra toelage, 600 francs per dag. In twee werkplaatsen van de genatio naliseerde Renault-fabrieken hebben 1.800 arbeiders het werk gestaakt. Zij behoren tot het afgescheiden vakver bond (anti-communistisch). Rond Palestina HOOFDVERPLEEGSTER ALS DIEVEGGE. Tijdens onderzoek in andere zaken vond de Haagse recherche in het re gister van een uitdrager herhaaldelijk de naam van een 52-j. vrouw J. A. v D., die geregeld linnengoed verkocht. Onderzoek wees uit, dat zij als hoofd verpleegster van een der ziekenhuizen linnengoed stal en dit te gelde maakte. De verpleegster, die reeds een jaar met deze practijken bezig was en de ken merken van het ziekenhuis uit de ge stolen goederen verwijderde, is in ar rest gesteld. Terwijl in de Palestijnse commissie ter VN het debat nog steeds voortduurt, is de conferentie der Arabische liga be ëindigd. Naar verluidt met volledige overeenstemming, al wordt over het re sultaat het stilzwijgen bewaard. Krachtens een beslissing van het Pa lestijnse Hooggerechtshof hebben onge veer 75.000 Joden, die op illegale wijze Palestina waren binnengekomen, thans de wettelijke status als bewoners van het land verkregen en het recht om de Palestijnse nationaliteit aan te vragen. Tot dusverre had de Palestijnse rege ring geweigerd deze status aan derge lijke personen toe te kennen, waardoor vele „illegalen" hun nationaliteit geheel verloren daar zij niet in staat waren naar hun geboorteland terug te keren, hun paspoorten te laten verlengen óf zich in het bezit te stellen van Pales tijnse paspoorten. De Iraakse legatie te Beiroet heeft_ de Amerikaanse gezant in de Libanon" er van in kennis gesteld dat zowel het Iraakse volk als de regering het voor gestelde bezoek van twee Amerikaanse congresleden niet kunnen accepteren- Als reden werd opgegeven „de progio- nistische houding" van de V.S. met-be trekking tot de Palestijnse kwestie. De in zee gestorte vliegboot De Amerikaanse vliegboot „Bermuda Queen", die wegens zware tegenwind in de nabijheid van een weerkundig obser vatieschip op de Atlantische Oceaan moest dalen, drijft thans rond in een steeds heviger wordende storm. Volgens ontvangen radioberichten zijn 48 inzit tenden op het weerkundig observatie schip in veiligheid gebracht, terwijl de 21 overigen zich nog aan boord van de vliegboot bevinden. Later wordt gemeld: Vliegtuigen en schepen zijn op weg om hulp te verlenen. Direct gevaar schijnt er niet te zijn, doch de vliegboot helt wel ver over. Nog 3 personen zijn veilig overgebracht. De kapitein van het drijvend weer station heeft per radio medegedeeld, dat het reddingswerk in het donker ge staakt moest worden, omdat gevaar be stond, dat het schip met de vliegboot in botsing zou komen en deze lek zou doen stoten. Men hoopte de achtergebleve nen bij daglioht alsnog van de vlieg boot te kunnen halen. Het reddings werk was door de woeste zee zo gevaar lijk, dat de kapitein vrijwilligers moest vragen om de reddingsboot te beman nen. Ingezonden Mededeling Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen dan ls het hoog tijd een Kruschen-kuur te beginnen Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen In thee proeft ge cr niets van. maai de weldadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloedzui verende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren on zuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afge voerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatische pijn Weifel niet langer; begin Uw kuur dadelijk Vraag Kruschen Salts bij Uw ^.potheker of Drogist Een plan Harriman TEGEN DE KOMINFORM. Harriman, de Amerikaanse minister van handel en voormalig ambassadeur in Moskou, heeft een uit vier punten bestaand plan geschetst van „posi tieve" actie der V.S. ter neutralisatie van de nieuwe communistische inter nationale organisatie, die er volgens hem naar streefde „verwarring in de wereld te stichten". De vier punten lulden als volgt:. 1. Economisch. Harriman wees er op, dat het economisch wereidherstel van het eerste belang is voor de stabili teit van vrije regeringen en dat Amerika het enige land is, dat leiding kan geven by het wereldherstel. 2. Politiek en diplomatiek. Harri man drong aan op een even energieke en vruchtbare wedijver van grote en kleine staten in het bevorderen en hand haven van de menselijke waardigheid en de rechten van de mens als waarmede degenen, die de vrijheden van de mens willen ondermijnen, hun doelstellingen nastreven. 3. Militair. Het is van primair be lang, dat wij sterk genoeg zullen zfjn om voor onze directe veiligheid te zor gen en de plichten te vervullen, die onze internationale verantwoordelijkheid ons oplegt. Een krachtige Amerikaanse luchtvloot zal In het bijzonder toekom stige aanvallers waar ook ter wereld van gedachten kunnen doen veranderen, al dus Harriman. 4. Propaganda. Volgens Harriman is het absoluut noodzakelijk, dat de hui dige overzeese voorlichtingsdienst, „die met een tekort aan personeel en finan ciën heeft te kampen", wordteherzien en uitgebreid. „Radio is het enig beschik bare middel om over grenzen heen te komen, die anders een hinderpaal voor de waarheid zouden zyn. En ons wapen moet de waarheid zyn", aldus Harriman. Verklaring van Byrnes Byrnes, voormalig minister van bui tenlandse zaken der V.S., heeft tijdens een receptie ter gelegenheid van de pu blicatie van zyn nieuwe boek, getiteld „Oprecht gesproken", verklaard, dat men kwesties, waarover geen eensgezindheid bestaat, beter kan oplossen met Stalin dan met Molotof. Het nieuwe boek van Byrnes handelt over de conferenties te Jalta en Pots dam en de latere conferenties tussen de grote vier. „Ik vond Stalin oprecht. Bij verschei dene gelegenheden heb ik overeenkom sten met hem gesloten, wanneer ik dit niet kon met Molotof". „Er is in de wereld ruimte voor de Ideologieën van de Sovjet-unie cn de V.S., evenzeer als er ruimte is voor de volkeren van de Sovjet-unie en de V.S, Dc V.N. zijn onze beste zo niet enige hoop voor het verzoenen van de te genstellingen, die tussen ons bestaan", aldus zeide Byrnes. Hij deed een beroep op het Ameri kaanse volk en de pers om zyn principe van „vastberadenheid en geduld" tegen over de Sovjetunie te steunen. Meyers verdiende aan Wehrmacht f 90.000 De belangstelling voor de gisteren gehouden zitting van het Leids Tri bunaal was ditmaal bijzonder groot, hetgeen ongetwijfeld voor een deel toe te schryven was aan de behan deling van de zaken tegen J. J. M. Meyers en G. W. J. Pollmann, twee Leidse winkeliers, die tijdens de be zetting meerdere malen van zich deden spreken door de in die tyd door hen ingenomen houding en waarvan de laatste, volgens de aan- wijzigingen van zijn cartotheckkaart, zelfs werd aanbevolen voor burge meester. J. J. M. Meyers, manufacturier aan de Haarlemmerstraat, werd tenlastege- legd het lidmaatschap van de N.S B het spreken op vergaderingen en voor de radio over middenstandsproblemen, het optreden als kring-propagandist van de N.S.B., en als kringvertegen woordiger van het front Nering en Am bacht, het vrijwillig uitoefenen van de functie, van beheerder van een Joodse firma te Delft, waarvoor hij een ver goeding van f. 5 800.heeft genoten, het verkopen van textielgoederen aan de Duitse weermacht, waaraan hy -een 80 a 90.000 gulden verdiende en ten slotte vriendschappelijke omgang met Duitse militairen, met wie hij zelfs feestjes had georganiseerd. Verdachte, die over al deze tenlaste leggingen door de president, mr. M. G A. M. v. d. Kamp, danig „aan de tand werd gevoeld", gaf het merendeel grif toe, hoewrel hy nadrukkelijk bekende, dat hij steeds uit idealistische motieven had gehandeld. Als vergoeding voor het. optreden van Verwalter had hij nooit meer dan f.450.per maand willen toucheren omdat de financiën dit nie' toelieten. Hem was zelfs f. 750.per maand geboden. Dat hy door levering aan de Duitse weermacb^ textielgoede ren aan de Nederlanders had onthou den kon hy op dat moment niet- inzien; er waren immers geweldige voorraden, waarvan ook de Nederlanders hun deel kregen. Inderdaad had hy wel eens Duitsers bij hem thuis ontvangen, maar De Prinses als Regentes Nadat Prinses Juliana en Prins Bern- hard na terugkomst in het Paleis aan het Noordelnde een ogenblik op balcon door de menigte harteiyk toegejuicht waren, begaf de Prinses zich kort daar op naar het Huis ten Bosch om onmid- deliyk Haar werkzaamheden als Regen tes aan te vangen en de Griekse en Deense gezant te ontvangen, die hun geloofsbrieven kwamen overhandigen. Sovjet-druk op Oostenrijk In een communiqué van de Oosten- rykse legering werd bekendgemaakt, dat het opperbevel van de Sovjet offi cieel een verzoek van de regering om het gedwongen ontslag van ten minste drie politie-autoriteiten in de Sovjet zone ongedaan te maken, had gewei gerd. In het communiqué werd gezegd.dat kanselier Flgl en vice-kanselier Schaerf persoonlyk een beroep gedaan hebben op kolonel Kourassov, Sovjet-hoge com missaris voor Oostenrijk. Kourassov weigerde de order te niet te doen en verklaarde, dat deze mannen niet loyaal waren ten aanzien van de Sovjet-Unie en daarom vervangen moesten worden. In het communiqué werd verder ge zegd, dat Kourassov er mee instemde, dat het de taak en zorg van de Oos- tenrykse regering was opvolgers te be noemen op deze posten. Hy verklaarde, dat hij er niet op stond, dat de op volgers zouden voortkomen uit de ryen van de Oostenrijkse communisten. Nu een persoonlijk beroep op de Sov jet-commissaris niet geslaagd is, zou het nog mogelyk zyn een formeel pro test in te dienen by de geallieerde con- tróle raad. Vooral van socialistische zyde wordt fel geageerd, (United Press). die kwamen dan altyd na sluitingstyd hun gekochte goederen halen. Omdat hy in die tijd in zyn winkel niet kon verduisteren, nodigde hy deze mensen by hem in zyn woning, waar dan wel eens een glaasje bier werd gedronken, Voor de radio had hij nooit gesproken. De verdediger, mr. E. J. M. H. Bolsius, sloot zijn verdediging voor een deel op de verklaringen van verd. aan. er op wijzende, dat M. geen enkel voordeel uit zijn beheerschap had getrokken Steeds heeft hy de zaken correct be handeld. Vcor wat de verkoop van tex tielgoederen betrof, merkte spr. od, dat by de verkoop de afspraak wis ge maakt. dat deze goederen in geen gevdl in de Nederlandse circulatie mochten komen, aangezien'zy afkomstig zouden zyn van achter gehouden wol etc. Bo vendien was er in het volkenrecht een bepaling, dat het bezettende leger be voegd is zich datgene toe te eigenen, waarvan het de noodzakeiykheid inziet. Hoewel mr. Bolsius ook zijn bezwaren heeft, meende hij toch, dat de beoor deling van deze verkoop in feite niet by het Tribunaal thuis hoort, maar veeleer bij de bedrijfszuivering. die dan een economische straf zou kunnen op legger. Bovendien zouden dan tal van winkeliers, handelaren en allen, die aan het Duitse leger of Duitse militai ren hebben geleverd, voor het Tribu naal moeten verschijnen Nadat mr. Bolsius nog had opgemerkt, dat al het door M. verdiende geld reeds zijn wee naar de fiscus had gevonden, ging hy nog uitvoerig in op de idealistische mo tieven. waaruit, verd. steeds had gehan deld. Ten slotte vroeg spr. nog onmid dellijke invrijheidsstelling voor zijn cliënt, waartoe het Tribunaal echter niet kon besluiten, G. W. J. POLLMANN IN DE BEKLAAGDENBANK. De tenlastelegging tegen G. W. J. Pollman, voorheen winkelier aan de Nieuwe Rijn te dezer stede, ver meldde ook enige zeer bezwarende vergrypen. Zo had P. In zyn kwa liteit als hulplandwachter deelge nomen aan een huiszoeking by de familie Wagtendonk te Voorschoten, waarbij enkele illegale werkers wer den gearresteerd. Verder was hij lid van de N.S.B. geweest en had hy voor deze beweging de functie van kringadministrateur en wnd. kringlelder vervuld. Verd., die ook al zeide uit idealisti sche overwegingen te hebben gehan deld, gaf deze feiten toe, hoewel hy verklaarde naar Voorschoten opgecom mandeerd te zyn. Hij wist in het eerst niet. wat hier gaande was, hetgeen de president de opmerking deed maken, dat het. zo typisch is, dat. N.S.B -ers nooit weten wat er by een huiszoeking aan de hand is, terwyi anderen, niet N.S.B.-ers. dit maar al te goed begre pen. Bovendien heeft verd. in het huis van Wagtendonk gearresteerde illegale werkers moeten bewaken. Verdachte's raadsman, mr. W. Herfst, wees nog eens op het idealistische ka rakter van P., die onder alle omstan digheden steeds zijn eens aangegane verplichtingen wenste na te komen. Wel wat te laat ziet verd. thans het falen van de N.S.B in. Toen zyn kameraden op Dolle Dinsdag naar het Oosten ver trokken is P. op zyn post gebleven en heeft hy het wnd. kringleiderschap aanvaard. Volgens spr. pleit het in het voordeel van verd dat hy zich tegen over anderen steeds correct heeft ge dragen. Toen verd. 's avonds om elf uur werd opgebeld om in Voorschoten wacht te doen, wist hy niet wat hier aan de hand was, terwyl de huiszoeking by zyn komst reeds was geschied. Spr. meende daarom dan ook, dat verdach te's aandeel bij deze huiszoeking niet op één lijn gesteld kan worden met die der elgeniyke schuldigen. OOK MEYET/S JR. STAAT TERECHT. Behalve de vader J. J, M. Meyers stond gisteren ook de zoon, J. A. I. Meyers, van beroep handelsreiziger, te recht. Hem was ten laste gelegd het lidmaatschap van de N.S.B. en de W.A. het. uitlokken van vechtpartyen in Zo- merzorg en Schuttershof en voor de Uniewinkel aan de Beestenmarkt, het optreden van blokleider, vendelvor- mingsleider van de W.A. en het geven van politiek onderricht aan manschap pen van de N.A.D. Verdachte, die in het minst voor een knoklustige wenste door te gaan, van daar ook dat hy in de W.A. een ad ministratieve functie vervulde, zeide geen deel aan cje vechtpartijen te heb ben gehad- in Schuttershof was hy zelfs nooit in WA -formatie binnen geweest. De overige tenlasteleggingen wilde verd. niet ontkennen: in de N.A. D. had hij echter zijn inzichten nimmer aan anderen oütredrongen Evenals zijn 'ader was ook hil door zyn idealisme tot de N.S.B. gekomen Verdachte's raadsman, mr. J W M. Reuser. sprak in eelPkp geest VERDACHTE LOOT ONMIDDEL LIJK TN VRIJHEID GESTELD. A. Loov. veehouder te Zevenhoven, was ten laste gclep.1 bet lidmaatschap van de N.S.B. po de W.A.. de functie van buurtboprenteider en het ODtrerien als hulpland wachter Tevens zou bil J. Reineveld. die zich in beledigende zin over Hitler had uitgelaten bil de Tinits® instanties hebben aangegeven.. TTit, het. verhoor van verdachte, dat evenals de nu volgende ™ken door mr. Ph. J, de Ruytor de Wildt werd afge nomen, kwam vast te staan, dat L. zo wel in de N.S.B als in de W A. een weinig actieve rn> heeft gespeeld: als landwachte1* herft, hy nooit dienst ge daan. In ziln kwahteit als bwirtboe- renleider heeft hij weten te voorkomen, dat jongens naar Duitsland "-ei-den uit gezonden. Pertinent ontkende vard.ook het verraad van Rpinevold In hat voor deel van verd. "'as n^k e'» verklaring, welke get. De Gier aflegde en waarbij vast kwam te staan, dat deze doo'- het toedoen van Loov uit de Duitse hech tenis werd ontslagen. CDe Gier was ge arresteerd omdat, zijn zoon. een Megea.l werker, voortvluchtig was). Verder kwam get. Hoogendoorn. Cmöt. van de B.S in^ Nieuwveen. nog verklaren, dat ook hil door het topdoen van Loov uit Duitse gevangenis was ontslagen. De verdediger, mr. H. E la Gro.wees «•«'■volgens nog eens op dc onbelang rijke rol, welke L. in de beweging heeft gespeeld. Ook spr. had sterk de indruk, dat verd, geen verraad heeft gepleegd, temeer dgav het in Zevenhoven een pu bliek geheim was hoc of Reineveld zich over de Führe'- had uitgelaten. Toen hierop dan ook de verdediger onmid dellijke invrijheidsstelling van verd. vroeg, meende het Tribunaal, gelet ook op de goede antecedenten van L.. hiertoe te moeten besluiten. KLEIN GOED. Ten slotte volgden nog enkele zaken van ondergeschikte betekenis. G. Kom pier te Haastrecht was lid van de N S.B. geweest en had vrijwillig in Duitsland gewerkt en zich voor de Waffen S.S. aangemeld. Voor een zelfde tenlaste legging had zich ook J. Hockx uit Lei den, rte verantwoorden, terwyl mevr. R. van' DuinKeiler uit Noordwyk, een Duitse van geboorte, terecht stond voor het feit, dat zij meerdere malen een kindertransport naar Duitsland had vergezeld en een paar jongens, die va derlandse liederen hadden gezongen, by een Duitse militair had aangebracht, hetgeen zij echter ontkende. Ten slotte werd ook nog een uitgestelde zaak te gen A. M. de Haan uit Hillegom behan deld, waarbij het meer het financiële rapport betrof. Uitspraak in alle zaken over 14 dagen FEUILLETON vertaald uit hei Engels door SUSAN INGLIS 43) Nonsens zei Kathryn, ik wens je hier nog maanden te houden, Anne! En we gaan samen veel plezier maken, als ik weer beter ben en uit dit ellendige bed mag. Het deed An ne goed, dat Kathryn haar niet wilde laten gaan. maar toch schudde ze glim lachend haar hoofd. Dat is heel aar dig van je, zei ze maar je vergeet, dat gediplomeerde verpleegsters duur zijn. Ze had byna zonder er by te denken gesproken en betreurde dade- ïyk haar woorden, toen ze Sara en Ka thryn veelbetekenende blikken op el kaar zag werpen, en de scherpe, haast bittere toon in de stem van het. meisje hoorde, dat vroeg: Heeft Alanje gezegd, dat ie zo gauw mogelijk moest vertrekken? Lieve hemel, nee. helemaal niet! zei Anne snel en heftig. Hoe kom je daarbij? Maar met een vaag pyn- lijk gevoel in haar hart wist ze het op eens. Wist ze, dat zy niet de enige was. die zich zorgen maakte over Alan's ogenschynlijk overdreven geldcomplex Heus niet? Hield Kathryn vol. Op mijn erewoord verklaarde Anne plechtig zoals ze het al eens meer gedaan had. Met een gevoel van opluchting zag ze. hoe Kathryn's fel heid iets minder werd. was het dan... tante Em? Anne dacht snel na, nog boos op zich zelf om haar ge- dachtenloos uitgesproken woorden. Ze wilde Kathryn niet iets wys maken; het meisje had haar haar vertrouwen ge schonken en ze wilde niet, dat dat door wat ook geschokt zou worden. En wat stak er voer kwaad in. haar de waar heid te vertellen? Ze zei niet dat ze wilde, dat iV weggingmaar ze zéi alleen, dat cs aannam, dat jy me nu niet veel langer meer nodig zou heb ben Sara zuchtte even. Ik wist het. zei ze. Tante Em heeft zich alleen maar met haar eigen zaken te bemoeien! zei Kathryn woedend Ze zou zich er geen zier van aantrekken, al stierf ik in de goot, als zy maar vier mensen heeft om haar dierbare bridgespel mee te spelen. Tanta Em heeft er niets over te vertellen, versta je me, Arme? Be loof me. dat je net zolang zult blijven als ik wil! Ik beloof je, dat ik net zolang zal blyven, als je me nodig hebt, ontweek Anne, en dan om verdere dis cussie te vermyden, voegde ze eraan toe: Heb je nog boodschappen voor me te doen, Sara? Vanmiddag, als juffrouw Kathryn slaapt? Het is zo'n prachtige dag. dat ik er graag even tussen uit zou gaan. Ik geloof het niet, zuster Sara schudde haar hoofd. Hoewel.. ik bedenk me daar, dat Rose vanmor gen een cake heeft gemaakt voor de oude Sam, die in het tuinmanshuis woont. Als u het niet erg zoudt vinden, die daar even aan te reiken, zou het mii veel tyd besparen. Deze cake bestond nog slechts in Sara's verbeelding, maar ze zou er in ieder geval voor zorgen, dat de zuster die middag na de lunch iets naar het tuinmanshuis te brengen zou hebben. Rose en Sara hadden het vaste plan hoe, dat wisten ze zelf nog niet precies om Anne gedurende haar verblijf op Trant met de oude Sam in contact te bréngen. Meer dan eens waren ze op het pimt geweest Sam deelgenoot te maken van hun geheim, met betrekking tot Anne's identiteit. Want ze wisten, hoe de oude Sam van Dick had gehouden en hoe bedroefd hy over diens dood was geweest. Als het ooit later uit zou komen, dat me vrouw Dick al die tyd op Trant was geweest, en dat zy en Rose het gewe ten hadden, zou Sam het hun nooit vergeven. Maar een geheim was nu eenmaal een geheim, en meneer Dick had Sam niet genoemd, alhoewel hy het waarschyniyk wel gedaan zou heb ben. als hy er om gedacht had. Dus hadden ze onder elkaar uitgemaakt, dat Anne in ieder geval de oude man een keer moest bezoeken, zodat, voor het geval het later eens uit mocht komen, deze haar tenminste ontmoet had. (Wordt vervolgd) 72). Kraan stond op. klopte het zand van zyn jas en naderde glim lachend de verbaasde brigadier „Die kist met goudstukken is van my!" zei hy. „Deze mannetjes zagen van uit de lucht, dat ik bezig was myn kist in myn vliegtuig te dragen. Toen zyn ze ge daald en hebben my met z'n tweeën overvallen! En hoewel ik sterk ben,kon ik niet tegen de overmacht op. Ze sloegen me neer en wilden zich mees ter maken van de kist. maar toen kwam U. Nèt op tyd, geloof ik!" „Aha! Zozo!" zei de brigadier. „Leugens!" riep Panda. „Geloof hem niet, commissaris! Het is net anders om!" Maar de politieman luisterde niet Hij deed Oehoe en Panda de boeien aan. „We zullen de zaak op het bureau wel eens uitzoeken!" zei hy. „Kom maar mee!" Intussen was de andere politieagent bezig de kist met goudstukken te on derzoeken. Hy bekeek de munten, be klopte het deksel en liet toen ineens een verbaasd gegrom horen. Tribunaal voorzitter had zich vergist BESCHULDIGDE KREEG ONMIDDELLIJK ZIJN VRIJHEID. De collaboratiezaak tegen C. H. Herber- hold, eigenaar van de batterUenfabrlek ..De Witte Kat" te Utrecht, die o.m. werd beschuldigd van leveranties aan de Duitsers tot een bedrag van f. 2 millioen, is voor het Utrechts Tribunaal behandeld. De president mr. C. Kouse- maker stelde er prys op een betreurens waardige vergissing te herstellen: bij een der getuigenverklaringen is de naam Schuitcmaker genoemd, waarby de president een minder vleiende op merking maakte. Mr. Kousemaker zeide in de war te zyn geweest met een poli tieman, waarover een groot dossier be staat. „Was ik Utrechtenaar geweest", aldus de president, „dan zou ik deze vergissing niet hebben begaan". Hy ver zocht. de pers deze openlyke spytbetui- ging te willen opnemen. De verdediger mr. J. H. de Pont. zei de geen bewondering te hebben voor het Tribunaalsbesluit, volgens hetwelk de rechter zelf inquisitief werk moet doen, waarby komt dat er door leken wordt geoordeeld over zeer gecompliceerde kwesties. Volgens de raadsman is het vooronderzoek in deze zaak door een te groot fanatisme van de P.R.A. niet objectief geweest. Pleiter verzocht voor lopige in vrij heids telling van zyn cliënt, die zeer door de detentie is aangegre pen en wiens vrouw een waarschyniyk biyvend psychisch defect heeft gekre gen. Bovendien is de leertyd van zyn cliënt zo hoog. dat volgens mr. De Pont van heropvoeding geen sprake kan zyn. Hot Tribunaal deelde daarna mede, dat de beschuldigde nog gisteravond in vrijheid zou worden gesteld. Prof. Schermerhorn over zijn luchtkarteringswerk ONDERDEEL VAN GROOT PROGRAM VOOR Z.O.-AZIË. Gisteravond vertrok prof. dr. W. Schermerhorn per vliegtuig naar Ame rika. Hij deelde mede, dat de Nederlandse regering de Ver. Staten heeft toege staan bepaalde typen luchtopnamen te maken in het Indonesische gebied, welke luchtkartering als onderdeel van een groot programma voor Z.O. Azië en andere delen der wereld door Amerika worden uitgevoerd. De di recte aanleiding tot dit plan is het feit dat men voor de navigatie der vliegtuigen over onvoldoende gege vens beschikt. Het staat vast, dat dit luchtkarte ringswerk straks ook van Nederlandse zyde ter hand zal kunnen worden ge nomen. De KLM voert reeds de karte ring van Suriname uit en heeft grote opdrachten in Venezuela. De De Neder landse reputatie van voor de oorlog op dit. gebied is er waarborg voor. dat ons land aandeel zal nemen in dit zeer langdurige en kostbare werk, dat voor de economische ontplooiing van de be trokken gebieden onontbeeriyk is. Tot 1 Januari geen bouw van woningwet-woningen Om het gevaar, dat de bouwnyverheid overmatig zal worden belast, te voorko men en om te ontgaan, dat op reeds in uitvoering zynde bouwwerken door te kort aan arbeidskrachten en mogelyk - niet tydig beschikbaar zynde materialen stagnatie optreedt, heeft de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting be paald, dat tot 1 Januari 1948 geen ryks- goedkeuringen meer zullen worden ver leend voor de bouw van woningwetwo ningen. Van deze maatregelen zyn uit drukkelijk uitgezonderd de particuliere bouw, al dan niet met overheidssteun, en de herbfiuw. Opdrachtgevers zullen dus wel kunnen overgaan tot aanbesteding en gunning van woningwetwoningen, terwyl de uit voerders alle maatregelen kunnen ne men, om na 1 Januari 1948, als Ryks- goedkeuring verleend wordt, aan de uit voering van nieuwe woningen te be ginnen. HAAGSE RECHTBANK. Vrijgesproken Wegens diefstal van vee uit de weide heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad de koopman J. de W. uit Koudekerk aan den Rijn, tegen wie een jaar en zes maanden gevangenisstraf werd geëist. De rechtbank heeft het tenlaste ge legde niet bewezen geacht, en verdach te vry gesproken. Diefstal De koopman J. N. heeft terecht gestaan wegens diefstal door middel van braak te Leiden, waarvoor zeven maanden gevangenisstraf met af trek van preventief, en ter beschikking stellen der regering werd geëist. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek preventief. Inbraak De schilder J. H. F. uit Leiden, thans opgenomen in een asyl voor psychopathen heeft terecht ge staan wegens inbraak, waarvoor een jaar gevangenisstraf werd geëist. De rechtbank heeft verdachte conform die eis veroordeeld, met aftrek van preven- ventief. MERKWAARDIGE GEHEUGENSTOORNISSEN. Garagehouder Smit te Voorschoten h* bewaring gesteld. De garagehouder M. Smit uit Voor schoten had zich voor het Tribunaal te Den Haag te verantwoorden voor zijn optreden tydens de bezetting. Hy was er o.a van beschuldigd auto's verkocht te hebben aan de „Wehrmacht". Er waren 23 getuigen de charge. Ver schillende hunner kwamen op hun ver klaringen terug of gaven thans andere verklaringen, hetgeen de voorzitter deed opmerken, dat er zich in deze zaak „merkwaardige geheugenstoornissen" voordeden. Na een uitvoerig pleidooi van mr. Hoek besloot, het Tribunaal een na der onderzoek te doen instellen, aan gezien verschillende getuigen de indruk hadden opgewekt dat zy beïnvloed wa ren. Voorts besloot het een nader on derzoek naar het vermogen van de be schuldigde te doen instellen, terwijl het de onmiddeliyke inbewaringstelling van Smit beval. De zaak werd verwezen naar de instructie en tot nader order aange houden. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN, 15 Oct. Binnen 1 stoom trawler met f. 13.990— besomming, de IJm. 89 ..Irene" met f6480.IJM. 19 „Atelante" met f- 14.725.Ro 46 „Klaesje" 1.12.190.de motorloggers KW 15 met 1.4060.— en KW 155 met f.3730.— en de kustvissers EH 20 met f 340—, UK 4 met f.350—, UK 99 met f 400—, UK 66 met f.240—, UK 144 met f.300.—, UK 143 met f.280—, UK 119 met f.354—, UK 86 met f.300.—. Van de haring kwam op 9 Oct. bin nen de KW 44 met 185 kantjes volle en 422 kantjes steur; op 12 Oct. de KW 39 met 272 k. volle en 270 k. ijle; op 13 Oct. de KW 37 met. 223 k. volle en 236 k, steur; en op 14 Oct. de KW 140 met 128 k. volle, 395 k. steur en 78 k. ijle haring. Rantsoenverlaging blijft gehandhaafd. (Van onze Haagss redacteur) Terstond na de plechtigheid in de Ridderzaal kwam de Tweede Kamer gisteren byeen. De heer Wagenaar (Comm.) interpel leerde minister Mansholt naar aanlei ding van diens radio-rede over de rantsoenverlaging. Tegenover vrij veel belangstelling op de tribunes lieten zich maar weinig Kamerleden zien; en. wat meer zegt. geen enkel lid mengde zich in de discussies. Iets. dat wy nog nooit hebben meegemaakt. Het werd aldus een kort debat tussen interpelant en minis ter. De heer Wagenaar formuleerde drie vragen: wil de minister de brood-, melk- en kaas-verlaging ongedaan ma ken? Wil hij de bonvrye artikelen weer in distributie brengen? en wil hy de Amerkaanse patentbloem niet meer in luxe broodjes maar in het gewone grote brood laten verwerken? Minister Mansholt moest de eerste vraag ontkennend beantwoorden. Denkt de heer Wagenaar, aldus de bewinds man. dat, wy maar naar believen arti kelen schaarser of ruimer kunnen toe wijzen? De beschikbare voorraden laten zulks niet toe- De krapheid ligt ook niet aan onze deviezen maar aan de wereld- schaarste. Ons land is er, vergeleken bij de ons omringende landen, niet slecht aan toe Slechts 0,2 Vo van het brood graan wordt in het luxe-brood ver werkt. In de practyk is gebleken, dat brede lagen der bevolking, ook onder de werkende klassen, het verkrijgbaar zijn van kleine broodjes op prys stelt. De minister is dan ook niet van plan. hier in verandering te brengen. Wat ten slotte het in distributie brengen van bonvrye artikelen be treft, hiertoe acht de heer Mansholt nog geen termen aanwezig. Mocht evenwel dc toestand verslechteren, zo dat tot verdere rantsoenverlaging moet worden overgegaan dan zuilen ook peulvruchten, koek. beschuit, bis cuits enz. weer op de bon komen. Dit zou echter heel wat voorbereiding eisen en het ambtenarencorps aan merkelijk uitbreiden. Zonder dat er iets mee werd bereikt en zonder enige weerklank by alle ove rige partijen verliep aldus deze inter pellatie.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2