Prinses Juliana thans Regentes van het Koninkrijk Plechtige eedsaflegging in de Ridderzaal Ik ziveer trouw!" „U verwierf zich de liefde van ons volk" STADSNIEUWS Vanmiddag is H.K.H Prinses Juliana in een plechtige zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal in de Ridderzaal te Den Haag plechtig als Regentes van het Koninkrijk beëedigd. In gezelschap van Haar gemaal begaf H.K.H. zich hedenmiddag voor deze plechtigheid tegen drie uur van het pa leis, Noordeinde naar het Binnenhof. Bij het Paleis aan het Noordeinde was een erewacht opgesteld, gevormd door een detachement van het Korps Mari niers ter sterkte van 100 man. Bij het vertrek van H.K.H. deed de Mariniers- kapel der Kon Marine, onder leiding van de eerste luit. der mariniers Gijb. Langs de weg. welke de stoet volg de, hadden velen zich een plaatsje ge zocht en bij het passeren van de auto met het Prinselijk Paar weerklonk overal gejuich. Bij de Ridderzaal was een erewacht van 70 man van het regiment Prinses Irene opgesteld. Inmiddels had zich in de Ridder zaal met de leden der beide Kamers van de Staten-Generaal een groot aantal autoriteiten verenigd, zodat de zaal na genoeg dezelfde- aanblik bood als de verenigde vergadering waarin H.M. de Koningin de Troonrede pleegt uit te spreken. Met de leden van het Kabinet en de leden van de Raad van State had den voor het voorzittersgestoelte tevens plaats genomen .het Staatshoofd van West-Borneo, Sultan Hamid II van Pontianak, dr. P. Kasteel. Gouverneur van Curasao en de heer Da Costa Go mez, vertegenwoordiger van Curasao in Nederland. Verder waren o.a. aanwezig vele le den van het corps diplomatique en le den der hofhoudingen. Vóór de aanvang der plechtigheid heeft de voorzitter prof. mr. R. Kranen burg. voorzitter der Eerste Kamer, dc verenigde vergadering geopend en als leden der commissie van in- en uitge leide van de vorstelijke personen aan gewezen: mr. J. R. H van Öchaik. voor zitter van de Tweede Kamer, (voorzit ter der commissie): J van der Kieft, voorzitter van de Eerste Kamerfractie der P v/d A. (ondervoorzitter der com missie) mr. G. C. J D. Kropman, voor zitter van de Eerste Kamerfractie der KVP.; mr. P. C. M. Romme, voorzitter der Tweede Kamerfractie der K VP.; jhr. mr. M. van der Goes van Naters, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der P v/d A.; mr. A. Anema, voorzit ter van de Eerste Kamerfractie der A.R.; J. Schouten, voorzitter van de Tweède Kamerfactie der AR.; mr. G. Kolff, voorzitter van de Eerste Kamerfractie der C.H.; J. Hoogcarspel. plv. voorzit ter van de Tweede Kamerfractie der C.P.N A J. Koejemans. voorzitter van de Eerste Kamerfractie der CP N.; H. W. Tilanus voorzitter van de Tweede Kamerfractie der C.H.; mr. A. N. Mo lenaar, voorzitter van de Eerste Kamer fractie der P v/d V.; dr. S. E. B Bie- rema. voorzitter van de Tweede Kamer fractie der P. v/d. V. en P. Zandt, voor zitter van de Tweede Kamerfractie der S.GP TOESPRAAK VAN PROF. Mr. KRANENBURG. Tegen drie uur begaven zij zich naar de ingang der Ridderzaal om H.K.H, en Haar gezelschap te ontvangen. Toen de Prinses met Prins Bernhard had plaats genomen, hield de voorzitter, prof. mr. Kranenburg de volgende toespraak: „Koninklijke Hoogheid. Namens de Verenigde vergadering der Staten-Generaal heet ik Uwe Koninklijke Hoogheid en Haar Ge maal welkom in dit plechtig ogen blik. De omstandigheden, die hebben ge leid tot de wet, waarbij aan Uwe Ko ninklijke Hoogheid de waarneming van het Koninklijk Gezag als Regen tes werd opgedragen, hebben de Sta ten-Generaal met leedwezen vervuld, en ik spreek de hartgrondige wens uit, dat die omstandigheden spoedig tot het verleden zullen behoren. Een reden tot grote dankbaarheid is het echter, dat het Nederlandse volk vol vertrouwen de waarneming van het Koninklijk Gezag aan Uw handen ziet toevertrouwd. Uwe Ko ninklijke Hoogheid heeft de liefde en aanhankelijkheid van ons volk ver worven door Haar persoonlijkheid en door haar warm menselijk meeleven met zijn wel en wee, met zijn leed en met zijn geluk. Ons volk is diep over tuigd, dat Uwe Koninklijke Hoogheid zal worden geleid bij de uitoefening van dat gezag door het hooge voorbeeld van H.M. de Koningin en door de nobele tradities van Haar roemrijk geslacht, dat in de verwerving en handhaving van de vrijheid en de rechten van ons volk een zo groot aandeel heeft gehad. Van harte verheugt de volksverte genwoordiging er zich daarom over, dat Uwe Koninklijke Hoogheid aan Haar eenparige roepstem gevolg heeft willen geven. Als haar voorzitter neem ik thans de vrijheid Uwe Koninklijke Hoog heid eerbiedig te verzoeken de door de grondwet van de regent gevorder de eed in mijn handen te willen af leggen". DE EEDS-AFLEGGING. H.K.H. Prinses Juliana legde vervol gens in handen van de voorzitter de in art. 44 van de grondwet voorgeschre ven eed af. waarvan de tekst luidt als volgt: „Ik zweer trouw aan de Koning; Ik zweer, dat Ik in de waarneming van het Koninklijk Gezag zolang de uit oefening van het Koninklijk Gezag is neergelegd, de grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. ,,Ik zweer, dat Ik de onafhankelijk heid en het grondgebied van de staat met al Mijn vermogen zal verdedigen en bewaren; dat Ik de algemene en bijzondere vrijheid en de rechten van alle des Konings onderdanen en van elk hunner zal beschermen en tot instandhouding en bevordering van de algemene en bijzondere welvaart alle middelen aanwenden, welke de wetten te mijner beschikking stellen, g°lijk een goed en getrouw regent "•hnldijr is te ri^en. „Zo waarlijk helpc Mij God Almach tig". Na deze plechtige beëdiging zeide de voorzitter nog het volgende: ..Mogen aan Uwe Koninklijke Hoog heid de kracht en de wijsheid geschon ken worden voor de vervulling van Haag hoge taak en moge Gods zegen op Hare arbeid rusten". De plechtigheid was hiermede ten einde Uitgeleide gedaan door de leden der commissie verlieten de Prinses-Re gentes. Prins Bernhard en Hun gevolg daarna de Ridderzaal. De stoet reed vervolgens naar 't palels Noordeinde. Onderweg werden de vorstelijke personen andermaal door de saamgestroomde menigte opnieuw har telijk toegejuicht. Een diamanten jubileum en een afscheid. „WILLEM- VAX „AMÏCÏTIA". Uitspraken Leids Tribunaal Laatste Berichten UIT DE OMSTREKEN KATWIJK AAN ZEE Katwijkse Kunstkring De Katwijk- se Kunstkring heeft gisteravond in de Oranjezaal van het Jeugdhuis haarwin- terseizoe- aangevangen met een con cert da gegeven werd door de dames Willy Fens piano en Rahel Mengelberg harp Deze eerste avond is een gr >ot succes geweest. Vooral ging er bekoring uit van het prachtige snarenspel van de harpiste. Deze gaf eerst een verhan deling van het ontstaan van de harp en de ontwikkeling van dit instrument, om daarna enige nummers te spelen. Willy Fens speelde daarna aan de vleugel en ook haar spel werd op hoge priis gesteld. Het slotnummer was een waarlijk vuurwerk. Schitterend klonk het mooie samenspel van harp en piano in ..in troduction et Allegro van Maurice R Een' dankbaar applaus beloonde beide djmes en haa werden bloemen aango MSen' LISSE. Serie inbraken In de nacht van Vrijdag op Zaterdag Jl. hebben ihhrcKers getracht hun slag te slaan in de kan toren der firma's E. Nieuwenhuis, D- Nieuwenhuis en Zn. en D. Nieuwenhuis Jr Deze panden zijn gelegen aan ae grens Hillegom-Lisse. In eerstgenoemd kantoor was de buit« een hoeveelheid paszegels terwijl men het geld heeft la ten liggen. De buit van het tweede Kan toor was een schrijfmachine plus pas zegels terwijl tevens een schrijfmachine werd vernield! De inbraak bij D. Nieu wenhuis Jr heeft geen resultaat opge- le\ erd. De Dolitie heeft terstond een uit gebreid onderzoek ingesteld naar de da ders. RIJNSBURG Tuinboiiw-avondschool De plaat selijke tuinbouw-avondcursus mag zich ook dit jaar weer in grote belangstelling verheugen. De aanmelding van leerlin gen is zó groot, dat de voorbereidende klasse gesplitst moet worden in 2 pa rallel-klassen. Thans zijn alle drie klas sen gesplitst- De heer Balkenende uit Lisse is tot onderwijzer in bollenteelt benoemd. Ongeval Een 16-jarige jongen uit het jongenskamp de Houten Burcht sprong gistermorgen uit baldadigheid op een rijdende tram. Toen de conducteur dit. wilde verhinderen viel hij achter over op de grond en liep een hersen schudding op. Dr. v. d Laan verleende de eerste hulp. Twee transfonnatorhuisjes Ten einde de spanning van het electrici- teitsnet op te voeren zullen de Lichtfa brieken binnenkort overgaan tot. het plaatsen van twee hulptransformator- huisjes welke respectievelijk zullen wor- dén geplaatst op de Voorhouterweg «bij bakker Verboom) en op de Noordwijker. .weg (bij Van Tilburg). VALKENBURG. Raadsvergadering - Gisteravond kwam de raad in openbare vergadering vol tallig bijeen onder voorzitterschap van burgemeester A. C. de Wilde, die de ver gadering opende, waarop hij het gebrul, kelfjke ambtsgebed uitsprak. Na lezing der notulen kwamen de ingekomen stukken ter tafel. Daarbij was een schrij ven van het Ministerie van Marine, in houdende dat zolang de Kon. Marine de beschikking over het vliegveld „Val kenburg" blijft houden dit niet in de richting van Valkenburg zal worden uit gebreid. De raad ging accoord piet een voorstel tot toetreding als lid van de Historische Vereniging voor Zuid-Hol land „Vigilate Deo Confidentes" Vervol, gens was de raad het eens met een voorstel tot toekenning van een ga rantie aan de Stichting Rijnlands Borg- stellincsfonds evenzo met een adhaesie- betuiging aan het adres van de raad van Diever tot opheffing classificatie der gemeenten. Hierna kwam ter tafel een voorstel tot wijziging van straatnamen. Dit had betrekking op een gedeelte van de Burg. Lotsystraat. n.l. het gedeelte hetwelk rechthoekig loopt, op de Hoofd straat en wat in lijnrechte aansluiting komt met de nieuw aan te leggen straat, de Marinus Poststraat. Overeengekomen werd om de gehele straat deze naam te geven om te voorkomen dat eenzelfde straafgedeelte twee verschillende namen heeft. Vervolgens ging men accoord met de voorlopige vaststelling van de reke ning 1943"er met ^e vaststelling van een vergoeding van het Bijzonder- Lager On. derwijs over 1946. Als laatste punt kwam ter tafel een voorstel tot benoeming van een commissie van advies bedoeld In Art. 8 Woonruimtewet 1947, waarbij men overeenkwam om -de volgende Ingeze tenen tot commissieleden te benoemen, n.l. J. van Dijk S. M Poot, J. Oostar- lee, P de Vries Czn. en J. v. d. Mejj. Hierna ging de voorzitter over tot de rondvraag. Hierbij vroeg de heer S. M. Poot of er al maatregelen waren geno men om het wegdek van de Slotlaan op te knappen, waarop de voorzitter toe zegde, dat dit mét spoed zou worden aangevat, zo ook met de Voorschoterweg, waarin zich vele putten bevinden. Ten slotte stelde de heer S. M. Poot nog voor om een protest te richten aan het Mi nisterie van Oorlog wegens de schade, toegebracht aan gewassen en gronden bij het uitzetten van betonnen palen, zijnde de grenzen van vermoedelijke uitbrei- i digsplannen. Zonder dat dit ergens op steunde en zonder toestemmingvan de respectievelijke eigenaren zijn deze pa len geplaatst; op sommige plaatsen zó. dat de afwatering wordt belemmerd. De voorzitter droeg hem op om een lijst van deze benadeeld0 personen te verzamelen, waarop een protest zal worden Ingediend. Hierna ging de raad in geheime zitting verder. WASSENAAR. Diefstal De koster van de Gerefor meerde Kerk M. deed aangifte van diefstal van f.35 uit zijn jasje, 't welk in de vestibule van de genoemde kerk hing. Raadsvergadering De Raad van Wassenaar komt as. Woensdagavond in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. benoemingen van een lid van Maatschappelijk Hulpbe toon. uitzending t.b.c.-patiênten, wijzi ging schoonheidscommissie, verkoop dollareffecten, benoeming commissie van advies woonruimteverdeling, Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Alfred, z. van J. J. Zitman en A. Meilus; Johannes Wilhelmus, z. van J. W. Zeegers en J van Es; Maria Elisabeth, cl. van J. Stake en L. Bosman; Sandor Martinus, z. van M. van Loef en J Komlós; Johanna Anna Jacobs, cl van C." J. Fennes en J. H. Wijsman; Gijsbertus Ja.n, z. van J. Zand bergen en G de Vlies; Joke Sari, d. van C. J. van Reinmelen en E. H Uljée; An- tonla Johanna Martina, d. va.n C A. Kamerling en M M. Tetteroo; Elisabeth, d. van J. de Kievit' en C. G. van Doore- maal; Hendrikus Cornells, z. van J. Mon- tanus en E. J. F. Kerstens; Wilhelmina Catharina Maria, d, van. L. S. J. Llndehoff en C C Bisschop; Maria Cornelia Lidulna. d. van P. M de Jong en P. J. Duijverman; Johanna d. van M Zaalberg en G H. J Zllv?rcntant. OVERLEDEN: P A. J. de RooiJ. z 1 dag: J. A. va.n Loon. wed. van G. H. Moolenbel. 77 Jaar; M. H. Ooljër.dïlk. z., 3 maanden; H. M. C. van Santen, hnlsvr. van A Verhoeven, 61 Jaar GETROUWD: H. Korswagen Jm en M. Karsten. Jd. PROF. BÖHL ERE-DOCTOR VAN LEUVEN. Ter gelegenheid van de opening van het universitaire studiejaar te Leuven zal op 20 October a.s. aan onze stad genoot. prof. dr. F M. Th. Böhl tege lijk met 16 andere buitenlandse hoog leraren (w.o. prof? dr. Vooys uit Utrecht) het ere-doctoraat worden aangeboden. NED, CIIR. REIS VERENIGING. Eerste winterbUeenkomst der Leidse afdeling. De afdeling Leiden der Ned. Chr. Reisvereniging, heeft gisteravond in de Foyer der Stadsgehoorzaal haar eerste win terbij eenkomst gehouden. De voor zitter der afdeling, de heer Joh. Vooys, heette de aanwezigen hartelijk welkom en vestigde de aandacht der leden op het feit, dat hoewel de Vereniging 25 Jaar bestaat, de afdeling eerst volgend jaar jubileert. Hierna verkreeg de spreker van deze avond de heer Lode van Gent, het woord, die een lezing met lichtbeelden zou houden over de Belgische Congo. Aan de hand van schitterende plaatjes werd achtereenvolgens de ligging, bo demgesteldheid en klimaat besproken, alsook het verschil tussen de rassen. Lode van Gent, een causeur bij uitne mendheid, bracht zijn hoorders bij het dwergvolk, de meest primitieve negers en bij de op hoger niveau staande stam men. Dat negers ijdel zijn en van op schik houden, bewezen de verschillende foto's. De inzichten in uiterlijk schoon lopen nogal uiteen want bij de ene stam uit zich dit in het tatoueren, bij de andere in het laten uitgroeien van de schedel of het uitrekken van de bo venlip. Frappante staaltjes werden hiervan getoond. Na de pauze kwamen de zeden en ge bruiken op het witte doek. Iedere stam heeft zijn eigen model hut. Ook houdt men over 't algemeen zeer veel van dansen, die echter zeer veel verschil len van die in Westerse landen. De tovenaar speelt een grote rol in het. leven der negers. Dat de kunst beoefend wordt, bewezen de afbeeldingen van de prachtige maskers. Met spanning en af grijzen werd geluisterd naar de metho de van liet geheime genootschap, waar van de leden op de manier van luipaar den hun slachtoffers doden. Tot het laatst toe werd Lode van Gent met onverdeelde aandacht gevolgd en voor vele hoorders kwam het einde van de avond veel te snel. De voorzitter was ongetwijfeld aller tolk toen hij in enige welgekozen woor den de spreker hartelijk dank bracht voor het gebodene en hem een tot weerziens toeriep. SNIP EN jSNAP LUSTRUM-REVUE „CHEERIO". Van Zaterdag 25 tot en met Donder dag 30 October zullen ln de Stadsge hoorzaal voorstellingen worden gege ven van René Sleeswij I's tiende Snip en Snap-revue: „Cheerio", waarin Willy Walden en Piet Muyselaar hun tweede lustrum vieren als de dames Snip en Snap. Aan de revue werken voorts mede Berrie Kievits en Gerard Walden, de ..International Lovelies" onder leiding van Leslie Gonda. het Zweeds-Deense danspaar May Sandart en Börge Krü- ger, de Vlaamse zangeres Clara Bettina, Minv Bracke, Tony Roland, Dick de Bois en het revue-orkest onder Bill Stanford. „DE VALK" IN FEESTVERLICHTING. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan der Stedelijke Electriciteitsfabriek zal morgenavond van zonsondergang to* middernacht de molen „De Valk" in feestverlichting prijken gelijk op 2 en 3 October j.l. Een bij talloze vroegere en tegen woordige Leidenaars, studenten en oud studenten bekend stadgenoot, de heer W. H. van der Kaaü, in de wandeling beter en zelfs algemeen bekend onder de naam „Willem", herdenkt morgen zijn diamantenjubileum in dienst der Sociëteit „Amicitia" en neemt dan te vens afscheid van de werkkring, waar aan hij gedurende zestig jaren zijn toe gewijde zorgen heeft gegeven. De diamante."1, jubilaris begon zijn loopbaan op 15 October 1887" op 14- jarige leeftijd als biljartjongen in de sociëteit, welke toentertijd gevestigd was aan de Breestraat in het pand, w$ar thans de firma Peek en Cloppen- biirg is gehuisvest. Door zün ijver en plichtsbetrachting wist hij 'zich reeds na enkele jaren op te werken tot de functie van kellner, welke post hij sindsdien, nauwelijks luttele dagen on derbroken wegens een lichte ongesteld heid met de grootste accuratesse heeft waargenomen. Hoe gemoedelijk en spraakzaam „Wil lem" in dc dagelijkse omgang moge zijn, de interviewer krijgt hem ternau wernood aan het praten. ..Ik ben een bescheiden mens", zegt Willem en de velen, die hem kennen weten, dat Willem altijd de waarheid spreekt. „Ik heb vele ups en downs in het sociëteitsleven meegemaakt, hon derden leden heb ik zien komen en gaan en ik kan niet "anders zeggen dan dat ik altyd met plezier mijn werk heb verricht, ook al was. vooral in vroeger Jaren, de dienst wel eens zwaar. In het bijzonder denk ik met veel genoegen terug aan mUn contact met de kegel clubs, waarvan ik van alle de oprich ting heb meegemaakt. De oudste „Pal- ma" herdenkt het volgende jaar haar 50-jarig bestaan Meer is er uit Willem niet los te krijgen. En als we toch nog aandringen op enkele oude herinneringen, ver trouwt Willem als opperste confidentie ons toe: „In 1931 is de sociëteit van de Breestraat verhuisd naar de Steen straat".*..... Het is ook niet nodig. Slechts een betrekkelijk kleine kring van leden en oud-leden hoe «talrijk overigens ook gerekend over een tijdvak van zestig Jaren kent en erkent zijn verdiensten als trouw, toegewijd, eerlijk, hulpvaar dig en altoos goedgehumeurd societeits- bediende. Deze erkenning zal ongetwijfeld mor genmiddag tot uiting komen, wanneer „Willem"- officiéél afscheid zal nemen van zijn werkkring en waarbij even ze- kei talloos velen zullen instemmen met onze nu reeds uitgesproken wens, dat 't hem gegeven moge zijn nog lange jaren te gemeten van zijn dubbel en dwars verdiende rpst, Willem, santé! En nog vele goede jaren TOONTJE TEKENT WEER EEN PAARD. Het Residentie-Toneel heeft „Toontje heeft, een paard getekend", het stuk, waarmede het destijds zoveel succes oogstte ook hier ter stede! weer op het repertoire genomen. Zondagavond gaat het nog eens in de Schouwburg onder regie van Bets Ranucci—Beek man. Medespelen: Tilly Perin-^Bouw- meester, Lily Bouwmeester, Diny Sprock, Anny Leenders, Suze Kramer, Marja van Bergen, Dirk Verbeek Matthieuvan Eysden. Wim Paauw, Jack Gimberg en Steye van Brandenberg. BONKAARTEN HALEN. Morgen wordt voortgang gemaakt met de uitreiking van een nieuwe serie bonkaarten, eventueel in combinatie met schoenenbonnen en toeslagkaartjes voor jonge en a.s. moeders, welke dus gelijktijdig met de bonkaarten kunnen worden afgehaald. Voor een schoenenbon komen in aan merking zij wier Tweede Distributie stamkaart eindigt op een 1 en die nog bon 612 van het inlegvel bezitten, be nevens kinderen, geboren in October of November 1932 tot en met 1945 of die in October of November 1947 10 maan den oud worden en nog in het bezit zijn van bon 604 van het inlegvel. Meegebracht moeten worden de stam kaarten van alle gezinsleden, de oude titelstroken met inwisselingsbon en eventueel inlegvellen en contrölekaart van a s^moeders. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt, waarvan het hoofd een stamkaartnum mer heeft van 9001 tot en met 13,500. WONINGBOUWVER. „DE EENDRACHT". Zaterdagmiddag was het feest voor de kinderen van 6—9 jaar van de leden der woningbouwvereniging „De Een dracht". want ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der vereniging werd er in de Leidse Schouwburg, dank zij de medewerking van „Het Leidse On derwijzers Toneel" een sprookje opge voerd genaamd „Prinses Desiree lacht niet mee". Het gezelschap heeft reeds bekend heid gekregen door de voorstellingen, welke het voor de kinderen van de scholen gegeven heeft en ook nu weer is de opvoering een gebeurtenis gewor den, hetgeen bleek uit de enthousiaste wyze waarop de kinderen reageerden bij de verschillende belevenissen der hoofd personen in dit sprookje, vooral die van de tovenaar. Er was grote zorg besteed aan decors en costuums., terwijl het vertoonde spel niet weinig bijdroeg tot het succes van deze middag. De regie was bij de heer J. C. Bartelsman in goede handen: de heer H. Franke Jr. verdient- een woord van dank voor de wijze, waarop hij er in slaagde tussen de bedrijven de kinderen bezig te hou- I den met het doen zingen van passende liedjes. I Het Leids Tribunaal deed heden uit spraak ln de volgende zaken: B. Warners te Leiden internering voor de tijd van 4 jaar met dien verstande, dat de nog te ondergane straftijd voor waardelijk wordtr opgelegd met onder toezichtstelling van de Stichting Poli tieke Delinquenten, ontzetting uit de beide kiesrechten en het bekleden van openbare ambten. L. v. d. Schrier te Hillegom interne ring voor de tijd van 2 jaar en 6 maan den tot 15 Dec. 1947. ontzetting uit de beide kiesrechten en het bekleden van openbare ambten. K. Sanders te Leiden internering voor de tijd van 8 jaar, tot 14 April 1948 on voorwaardelijk en de rest voorwaarde lijk met onder toezichtstelling van cte Stichting Politieke Delinquenten, ont zetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht, het oe- kleden van openbare ambten en ver beurdverklaring van driekwart van zijn vermogen j C. P Visser te Den Haag internering voor de tijd van 3 jaar tot 11 Junb 1948 ontzetting uit de beide kiesrechten het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten. C. Raaphorst te Hazerswoude inter nering voor de tijd van 3 jaar, tot 5 Dec. 1947 onvoorwaardelijk en de rest voorwaardelijk met onder toezichtstel- lihg van de Stichting Politieke Delin quenten ontzetting uit de beide kies rechten. het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van ambten. N. de Jong te Voorschoten interne ring voor de tijd reeds in internering doorgebracht, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapen de macht, het bekleden van openbare ambten en verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag, van f.500. Een groet uit Indië EN EEN KLACHT. Een van de 250 militairen uit Leiden en omgeving, die onlangs per m-s. „Slo- terdijk" naar Indië vertrokken, de heer P. J. v. d. Bent. adelborst 1ste klasse, schrijft ons dd 6 October uit Batavia: ..Namens alle militairen der lucht macht, marine en landmacht, die op 10 September j.l. scheep zijn gegaan per m.s. „Sloterdijk" naar Indië, wil ik de groeten ove•■brengen aan ouders en fa milieleden. woonachtig in Leiden en Omstreken De bootreis is vlot verlopen en allen zijn kerngezond. De stemming i§ de ge hele reis dou: 100 gebleven, mede dank zij de vele boks-, film- en caba retavonden wr'kt werden georganiseerd Het enige, waar de jongens nu nog be hoeft aan hebben is veel post. Het aantal brieven, dat door de militairen wordt geschreven, is enorm. Daarom is de raad die ik u kan geven: schrijf nog vandé&g een brief aan uw zoon, man of ver loofde. want ze hebben het daarginds nodig! En laat het niet bij één brief! De stemming is prima; aan U ligt het om die zo te houden". Dezelfde luchtmail brengt ons een schrijven dd 3 October uit een plaatsje op West-Java en waarin de soldaat 1ste klasse G. Noteboom ons zijn bittere nood klaagt, dat het aantal postbladen, dat iedere militair maandelijks naar 'Hol land mag sturen, van overheidswege is gerantsoeneerd en vastgesteld op twin tig! „Dat lijkt veel zo schrijft hij, maar wanneer u weet van welk een enorm groot belang voor ons de post uit Hol land is en daf. de meeste jongens hier maandelijks zeker vijfti gbrleven schrij ven teneinde er een even groot aantal terug te ontvangen, dan begrijpt u hoe veel verbittering deze maatregel heeft gewekt. Voor ons betekendk de mail uit Holland de enige ontspanning en aflei ding. Kan deze bepaling niet zo spoedig mogelijk ongedaan worden "gemaakt"? Wij tekenen hierbij aan, dat ons van een dergelijke rantsoenering niets be kend is. Het lijkt ons voor het moreel der troepen overzee van het. grootste be lang dat aan het contact met ..huls" niet de minste moeilükheden in de weg worden gelegd: Integendeel alles wórdt gedaan om dit zo vlot mogeliik te doen plaats vinden. Wij hebben altijd de in druk gekregen, dat zulks ook de mening der regering was en stemmen gaarne in met de wens van de bovengenoemde mi litair. dat alle beperkingen in de corres- Dondentie tussen de strijdkrachten in Indië en „thuis" zo spoedig mogelijk zul- Ipr. «morden opgeheven. OUD-KATHOLIEKE JEUGD-CONFERENTIE. Over de r ccumenischc beweging. Het afgelopen weekend werd in Lei den door vertegenwoordigers van de Oud-Katholieke Jeugd uit het gehele land een studie-conferentie gehouden over de oecumenische beweging. Inleidingen werden gehouden door de heer W. van Buuren over „De noodzake lijkheid van het oecumenische werk", door pastoor G. A. van Kleef over ..De practlsche opzet- van het oecumenisch jeugdwerk in Nederland". Mgr. E. Lager- wey, bisschop van Deventer, over „Re sultaten van hot oecumenisch werk" en pastoor A. R. Heyligers over „Dc plaats en de taak van de Oud-Katholieke Kerk en van leder persoonlijk". Resultaat van deze zeer belangwek kende conferentie was een verdere uit bouw en verdieping van het oecume nisch werk bq de Oud-Katholieke jeugd, een versterkt besef van de grote op dracht. van Christus en dus van de noodzaak van dit werk en van de be langrijke plaats, die de Oud-Katholieke Kerk samen met Anglicanen en Oos ters Orthodoxen in de Oecumenische Beweging inneemt. De conferentiedagen werden besloten Zaterdag met avondgebed en voorberei ding tot de communie op Zondagmor gen, Zondag met een vesper, beide in de Oud-Katholieke Kerk aan de Zoe- terwoudse Singel. MONUMENT VOOR DE GEVALLENEN. A.s. Zaterdag wordt hier onder auspi ciën van de Stichting „Dodenherden- king-5 Mei 1945" een straatcollecte ge houden. waarvan de opbrengst ten goe de zal komen aan een fonds ter vervan ging van het. eenvoudige houten kruis, aan de Steenstraat door een definitief monument ter blijvende nagedachtenis aan allen die de strijd voor het vader land of als gevolg van de oorlogsom standigheden gedurende de jaren 1940 '45 het leven lieten. Gelijk destijds gemeld is reeds ge ruime tijd geleden tot dit doel een Mo numentencommissie in het leven geroe pen, welke in overleg met de daartoe opgerichte landelijke monumentencom missie en de gewestelijke autoriteiten vorm en plaats van het definitieve mo nument zullen vaststellen. Her. Stichtingsbestuur hoopt en ver trouwt. dat de Leidse Ingezetenen het als een ereplicht zullen beschouwen naar vermogen bij te dragen aan de tot standkoming van een waardig monu ment, dat tot in lengte van jaren zal getuigen van de dankbaarheid jegens en het medeleven met de slachtoffers Directeur Alphen's postkantoor op vrije voeten OP BEVEL HAAGS GERECHTSHOF. Enige tijd geleden is ln verband met het verdwijnen van f. 100,000 uit een postzak de directeur van het P.T.T.- kantoor te Alphen, A. H., in arrest ge nomen en ti beschikking van de justitie gesteld. Tegen zijn gevangen houding kwam H. in hoger beroep bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage," dat de zaak in raadkamer behandelde. Na een uitvoerig verhoor van de verdachte eiste de procureur-generaal handhaving van de beschikking der rechtbank, waarbij de gevangenhouding van H. was bevolen. Voor de verdachte pleitte mr. A. J. Meyer te Alphen. Het Gerechtshof heeft direct uit spraak gedaan en H. op vrije voeten gesteld. Prijsovertredingen kosten Bijenkorf zes ton UITSPRAAK AMSTERDAMSE TUCHTRECHTER. Hedenochtend heeft de Amsterdamse tuchtrechter, mr. J. A. Bletz, uitspraak gedaan in de zaak tegen de N.V. „De Bijenkorf". Mr. Bletz veroordeelde de N.V. wegens overtreding van de prijs- voorschriften tot het betalen van boe ten tot een totaal bedrag van f. 490.650 met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen, welke een waarde vertegenwoordigen van ca. f. 125.000. „De Bijenkorf" kan binnen acht dagen tegen deze uitspraak in beroep gaan. Twee doden en vijf gewonden Het Nederlandse communiqué van. heden meldt dat gisteren twee Neder landse militairen in Indonesië sneuvel den en vijf werden gewond. Geen beperking van het t autoverkeer Inzake ons bericht van gisteren over het voornemen om het rijden met per sonenauto's drie dagen per week te ver bieden meldt het A.N.P.. dat een derge lijk voornemen niet bestaat. ZIJ BLIJVEN IN DE P. v. d. A. Naar aanleiding van de vormihg van een Democratische Volkspartij heeft een aantal vooraanstaande leden van de P. v. d. A„ vroeger lid van de Vrijz. Dem. Bond een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat zij het pro gram van de P. v. d. A. blijven onder schrijven en als oordeel uitspreken, dat het openbare belang door versplintering op politiek gebied niet wordt gediend. Tot de ondertekenaars behoort ook prof. mr R. Kranenburg te Leiden. HAAGSE POLITIE GRIJPT INBREKERSBENDE. Daders van inbraak in Min. van Marine, Drie daders en enige medeplichtigen, betrokken bij de inbraak in het mini sterie van marine, waar ln de nacht van 1 op 2 Mei j.l. f. 180.000 uit een brankast werd gestolen, zijn gearres teerd. De bode N. van het ministerie, zekere H. dc B. en de „Koning" van de Haagse onderwereld, de inbreker P. V. W. zijn als hoofddaders opgepakt, als mede de bode M. van G. van het mi nisterie en zekere P. B. wegens heling. Vliegboot in zee gestort Op New Foundland is bericht ontvan gen. dat een vliegboot van het type Boeing in het Noordelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan in zee gestort is. Vermeld wordt, dat de vliegboot door gebrek aan benzine gedwongen was to dalen. Zij had getracht dit te doen ln de nabijheid van een weerkundig-obser vatieschip. Er bevonden zich 69 passa giers aan boord. Volgens een nader bericht van Reu ter is de Boeing, die het eigendom is van de American International Airlines, er in geslaagd een noodlanding te vol voeren. De vliegboot is op eigen kracht naar het observatieschip getaxied. van de bange oorlogsjaren 1940—'45. Wil deze inzameling resultaat afwer pen dat in overeenstemming is met het doel, dan is in de eerste plaats een groot aantal collectanten nodig. Wie als zo danig zijn medewerking wil verlenen, gelieve zich op te geven bij mr. W. Heskes. Rapenburg 11 of bij de heer A. Kors, Haarlemmerstraat 241. „SUCCULENTA". Ned. Ver. van Cactus en Vetplanten- verzamelaars. In gebouw „Prediker" werd^een ver gadering gehouden van bovengenoemde vereniging. De plantenkeuring had tot resultaat, dat prijzen werden toegekend aan de heren De Groot, le prijs. Prins 2e prijs, Verlint, 3e prijs en Hofstra 4e prijs. Daarna had een verloting plaats van cactussen en vetplanten, gratis ter be schikking gesteld door mevr. Grulle- mans van Berghem. De lezing van de heer Smit over cras- sulacea werd met grote belangstelling gevolgd, waarna vele wagen tot ieders genoegen werden beantwoord. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 14 Oct. Wederom ontwikkelde zich vandaag een flinke bedrijvigheid. De belangstel ling ging in de eerste plaats uit naar Koninklijke; een hoofdkoers werd vast gesteld van 482, bij een vorige slotprijs van 464! Ook ging het druk toe in do Scheepvaartwaarden, ln het bijzonder Holland Amerika lijn. De Rubberfondsen werden ook tame lijk druk verhandeld. Bij Amsterdam- Rubber kon een kleine koersverbetering worden opgemerkt, terwijl andere daar entegen wat lager waren. Tabakken en Suikerfondsen waren aanvankelijk zo goed als onveranderd. Voor Unilever be stond goede interesse, en een hoofd koers kwam tot stand van 309 3/4.Voorts waren de Philipsaandelen met 392 een paar punten beter, terwijl voor de Aan delen Ford een hoofdkoers tot stand kwam van 415 In de vrije handel liep' Koninklijke op tot 488. waarna de koers daalde tot 483. Holland Amerika-lün steeg van 186 tot 195, terwijl de claims opliepen van f.372.— tot f.390— Te gen het slot waren de aandelen 190 en de stockdividenden circa f.378.— Rubberfondsen konden zich goed handhaven, evenals Suiker en Tabak ken. Unilever steeg tot 313,. maar ook hier volgde een weeromslag. De con versielening was prijshoudend. Enige Amerikaanse waarden waren een frac tie beter.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3