Amerika voor verdeling van Palestina Prinses spoort aan tot medische hulp yaststelling van een „voorlopige" demarcatielijn Van Kleffens ondersteun} dit Engelse voorstel WEERBERICHT r Komt er een duurzame- of een „schijn"-oplossing? Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 13 OCTOBER 1947 No. 2620| LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Piaetvaiia in Veiligheidsraad. Bfj de hervatting van het Indonesisch debat in de Veiligheidsraad keerde de Braziliaanse afgevaardigde zich tegen de Sovjet-resolutie, aanvoerend, dat terugtrekking van de troepen, tenzij dit onder neutraal toezicht zou geschieden, waarschijnlijk eerder een chaos zou verwekken dan de vrede herstellen. Hij sprak zijn vertrouwen uit in de Com missie van Drie. De Poolse afgevaardigde Katzsuchy, herhaalde, dat wederzijdse terugtrek king van de troepen op de oorspronke lijke positie noodzakelijk was voor het bereiken van een vredelievende rege ling. Vervolgens bracht de Australische ge delegeerde. Kolonel Hodgson, zijn amen dement op de Sovjet-resolutie naar vo ren, dat ten doel heeft direct contact tussen de beide strijdkrachten te voor komen. (Gelijk gemeld terugtrekking der resp..- strijdkrachten op ten minste 5 km. achter de stellingen van 1 Aug Red. L, D.). Hij noemde het Russische voorstel „ontactisch en onreëel". De Britse afgevaardigde Cadogan keerde zich eveneens tegen het Sovjet- voorstel. Over de Australische motie verkalarde hij. dat het moeilijk zou zijn de posities vast te stellen, welke de par tijen op 1 Augustus innamen. Zelfs op 4 Augustus was de militaire situatie immers nog verward. Hij kon niet in zien. hoe een bevel tot terugtrekken uitvoerbaar zou zijn. terwijl de legers zulke verbrokkelde lijnen bezettén. Ten einde de besprekingen te bespoe digen introduceerde hij een nieuwe resolutie, welke als volgt luidt: „Ten einde de nakoming van het be standsbevel te verzekeren is de Vei ligheidsraad van mening, dat stappen moeten worden genomen om een voor lopige demarcatielijn vast te stellen, welke Nederlands van Republikeins gebied zal scheiden, draagt de Com missie van Drie op hiervan haar eer ste taak te maken en instrueert de Consulaire Commissie om zo spoedig mogelijk voorstellen te doen ter vast stelling van bedoelde lijn". Ook de Belgische afgevaardigde. Van Langenhove, betwijfelde ernstig of het Australische voorstel wel uitvoerbaar zou zijn. Hfj gaf warme steun aan het Britse voorstel, doch meende, dat het effectiever gemaakt kon worden door van het Britse voorstel de laatste pa ragraaf in dier voege te wijzigen, dat daaruit het woord „instrueert" komt te vervallen. Na dit amendement zou het Britse voorstel dus gelezen moeten worden: „De Veiligheidsraad is van mening, dat dit het eerste doel van de Com missie van Drie moet zyn, waartoe de Consulaire Commissie nuttig zou kun nen bijdragen door zo spoedig moge lijk voorstellen in die richting te doen". De Indonesische afgevaardigde Palar beschuldigde de Nederlanders er van. zich slechts bezorgd te maken om het lot van de Indonesiërs in de bezette ge bieden. Hij verklaarde, dat terugtrek king van de Nederlandse troepen onder internationaal toezicht aan de Repu bliek de zo zeer begeerde kans zou ge ven om de wereld te bewijzen, dat zij in staat is „door overreding" rust en orde te doen heersen, in die gebieden, waar het rustig is ten gevolge van om koping en intimidatie. De Franse afgevaardigde De la Tour- nelle betwijfelde de uitvoerbaarheid van het Australische voorstel, doch verleen de zyn warme steun aan de Britse mo tie. Hodsgon verzette zich heftig tegen het Britse voorstel en het Belgische amen dement. Volgens hem was de taak van de Commissie van Drie om goede dien sten te bewijzen en niet om actief deel te nemen aan het vaststellen van de marcatielijnen. Deze resolutie zou aan zienlijke vertraging veroorzaken. Van Kleffens trachtte de Veiligheids raad er van af te houden de Australi sche resolutie te ondersteunen met drie argumenten le ontbrak het de Veiligheidsraad aan militaire gegevens om vast te stellen, of de Australische resolutie op Java en Sumatra uitvoerbaar zou zün- De Consulaire Commissie kon be schikken over het advies van experts ter plaatse, de raad niet. 2e om ge noemde reden zou het van wijsheid getuigen, indien het definitieve, com plete consulaire rapport werd afge wacht, dat op zeer korte termijn be schikbaar zou zijn. 3e veel ervaring is opgedaan met de vroegere weder zijdse terugtrekking van troepen, toen op 14 October 1946 een formeel be stand was gesloten en een demarca tielijn vastgesteld. „Ondanks met wederzijds goedvinden tot stand gekomen regelingen en be sprekingen tussen Nederlandse en Re publikeinse regelingen en besprekingen tussen Nederlandse en Republikeinse autoriteiten sneden plaatselijke Repu blikeinse bevelhebbers de watertoevoer van Soerabaja af en zetten zij grote gebieden onder water, waardoor schade werd aangericht aan oogst, huizen en fabrieken. Het Indonesische bestuur kon VEEL BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend plaatselijke nevel of mist. die later optrekt. Overi gens veel bewolking met hier en daar enige lichte regen of motregen en iets minder zacht dan vandaag. Verander lijke wind- 14 OCTOBER. Zon op: 7.01 uur; onder: 17.51 uur. Maan op: 6.59 uur; onder: 18.10 uur (Nieuwe Maan) Hoogwater te Katwijk te 3.55 en 16.12 u- of wilde geen verbetering brengen inde situatie, die nog slechter werd toen ro verbenden het gebied tot een woestenij maakten. Dit «toont voeldoende aan, waartoe de aanvaarding van de Austra lische resolutie zou leiden. Elke terug trekking moet niet dan na de zorgvul digste voorbereiding worden uitgevoerd. De al te simpele Australische resolu tie kan geen oplossing brengen". Onder het voorbehoud, dat hjj de Nederlandse regering nog om instruc ties moest vragen, ondersteunde Van Kleffens het Britse voorstel, dat ..ge baseerd was op louter gezond ver stand". Vervolgens stemde de Britse gedele geerde in met het Belgische amende ment. De vergadering werd hierop verdaagd tot Dinsdagmiddag vier uur Ned. tijd. Zuid-Amerika tegen het communisme De Chileense regering heeft op de Zuid-Slavische aantijgingen geantwoord, dat zij geen belangstelling had voor het handhaven van de betrekkingen met. de Zuidslavische regering, welke een satel liet van Moskou is Zij heeft de Russische ambassadeur haar verontschuldigingen aangeboden voor het incident, waarbij de Russische ambassade uit een passerende auto met machinegeweervuur werd bestookt. Rus land heeft echter reeds zijn ambassa deur in Chili, Doitri Zjoekof, naar Mos kou teruggeroepen. De ambassade zal aan een zaakgelastigde worden overge laten. De Chileense politie meent reden te hebben om te geloven, dat Zuidslavië de hand in het spel heeft bij de sta kingen en pogingen tot sabotage. Ook de Argentijnse militaire politie speurt. Zij heeft tientallen personen gearrsteerd. Zij houdt regelmatig con tact met Chili. In Uruguay is men ook op zijn hoede. De regering zal krachtige maatregelen nemen om het optreden van extremist-en te verijdelen. Te Lake Success is men van mening, dat Argentinië, Chili en Brazilië een drie-mogendheden-overeenkomst zullen sluiten om gezamenlijk actie te voèren tegen het communisme in Latijns Amerika. Beide partijen wapenen zich De Amerikaanse regering heeft zich uitgesproken ten gunste van het zo genaamde meerderheidsrapport van de UNO-commissie voor Palestina, die een verdeling aanbeveelt van het Heilige Land tussen de Joden en de Arabieren. De verklaring, die Herschel Johnson hierover aflegde in de politieke com missie van de UNO-Assemblée, heeft verbazing en ontstemming uitgelokt bij de Arabische gedelegeerden by de UNO. die zich onmiddellijk teweer hebben ge steld. Hun verontwaardiging is vooral ge richt tegen dat gedeelte van de Ameri kaanse verklarihg, waarin de UNO in ovenveging wordt gegeven, een speciale politiemacht onder haar supervisie op te richten, die een normaal bestuur van Palestina tydens de door het meerder heidsrapport aanbevolen driejarige overgangsperiode zou kunnen waarbor gen. De Amerikaanse regering ver klaart zich tevens bereid, de UNO by te staan in haar taak. „orde en recht tijdens dit overgangstijdperk te hand haven". Voorts steunt zij de aanbeve ling van het meerderheidsrapport, tij dens dezelfde periode 150.000 Joden in Palestina toe te laten. Zij acht de hele kwestie dermate urgent, dat zij de UNO- Assemblée dringend verzoekt, niet uit een te gaan, voordat zij een oplossing heeft gevonden. Naar de mening der Verenigde Staten is Engeland niet vrij zich terug te trekken uit Palestina, voordat de UNO maatregelen heeft ge nomen om het Britse bestuur te ver vangen. Een vertegenwoordiger van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft hiertegenover verklaard, dat Engeland by zijn besluit blijft, zich uit Palestina terug te trekken, ook als de UNO niets doet. Wèl is de Britse regering bereid, de evacuatie van haar troepen en ambtenaren voor enkele weken uit te stellen, indien bepaalde regelingen voor de naaste toekomst in uitzicht worden gesteld. Onmiddellijk na de rede van John son hebben de zes Arabische delegaties by de UNO gezamenlyk verklaard, „met verbazing te hebben kennisgenomen van het Amerikaanse standpunt, te meer omdat een dergelijke politiek niet strookt met de traditionele vreedzame bedoelingen van de Verenigde Staten. Vooral de gedelegeerde van Syrië, Fa- ris al Choury. liet- zich heftige woorden ontvallen. „De Joodse bedreiging wordt thans ten volle bevestigd door het Ame rikaanse voorstel, een politiemacht uit vrijwilligers te vormen. Tegenover deze uitdaging kunnen de Arabieren niet an ders doen dan de handschoen opne men". De Chinese afgevaardigde verklaar de. dat zijn delegatie geen der in het rapport van de speciale commissie voor gestelde oplossingen kon ondersteunen en slechte kon aandringen op onder handelingen tussen Joden en Arabie ren. Hij uitte zijn misnoegen over de bedreigingen van Arabische zijde, tot geweld te zullen overgaan. De Perzische gedelegeerde zeide, dat Perzië de verdeling niet kon ondersteu nen, als zijnde „niet overeen te bren gen met de beginselen van billijkheid en rechtvaardigheid". Hij drong er op aan, de Palestijnse kwestie door de Palestyners zelf te laten oplossen. DE TROEPEN DER ARABISCHE LIGA. Ongeveer tweehonderddartigduizend man ten naaste bij twintig divisies V- zyn door vijf van de zeven Arabische staten, die besloten hadden de Pa lestijnse Arabieren te hulp te komen, als de Engelsen Palestina zouden ver laten, ter beschikking gesteld van de Arabische Liga. De troepen zijn volle dig bewapend. Egypte heeft 120.000 man bijgedra gen, Irak 60.000, Syrië 18.000, de Liba non 8.000 én Transjordanië 12.000. Bo vendien zouden de Palestijnse Arabie ren ongeveer tienduizend strijdbare mannen in het veld kunnen brengen. JOODSE VRIJWILLIGERS. Majoor Samuel Weiser, stichter en hoofd van het Joodse legioen van oud gedienden, heeft te Londen verklaard, dat de Joden, indien de Britse troepen Palestina zouden ontruimen, minstens 200.000 vrijwilligers over de gehele we reld in een minimum van tijd kunnen aanwerven. Drastische beperking van auto-verkeer DRIE DAGEN PER WEEK GEEN PERSONENAUTO'S OP DE WEG (Speciale berichtgeving) Naar wy vernemen bestaat by de betreffende instanties het voor nemen zeer binnenkort drie dagen per week het rijden in personen auto's te verbieden, n.1. Zaterdag, Zondag en Maandag. Deze maat regel is noodzakelyk om een dras tische benzine-besparing te ver krijgen. Uitzonderingen zullen niet wor den toegestaan of tot het aller noodzakelijkste worden beperkt. Op vrachtauto's is deze nieuwe regeling niet van toepa^ing. Hoewel wij een dergelijke rigoureuze en voor het zakenleven ongetwijfeld ook ruïneuze maatregel nauwelijks voor mo gelijk hielden, bleek ons by informatie te bevoegder plaatse dat van overheids- zijde inderdaad middelen worden be raamd om te komen tot eeir drastische bezuiniging op het benzineverbruik. In het kader van dit streven werd het bovenstaande niet onwaarschijnlijk ge acht, al voegde men daaraan onmiddel lijk toe, dat een beslissing nog niet was genomen, terwijl van de zijde der grote verkeersbonden wordt uitgezien naar andere mogelijkheden, welke tot het zelfde doel zouden kunnen leiden Red. „L. D.". DE STAKING BIJ DE PARIJSE METRO. Reuter meldt, dat de conducteurs, die geen lid der betrokken vakvereniging waren, bij de Paryse metro vrijwillig overwerk op zich namen, zodat „de diensten vrijwel op normale wijze" wer den onderhouden. Intussen wordt Parijs bedreigd met een algemene transport staking. Heden vinden besprekingen plaats. SPAAK ONTSTEMD NAAR HUIS. De Belgische gedelegeerde Spaak is Zaterdag per vliegtuig van New-York naar België vertrokken, Toen men hem vroeg, wat de Verenigde Volken op het ogenblik tot stand gebracht hebben, antwoordde hij: „Niets. Ik ga naar huis en kom r.iet meer terug". (U.P.) Prof. Schermerhorn over het wederzijdse ongeloof" Prof. Schermerhorn sprak gisteravond voor de radio over het onderwerp „De strijd rondom Indonesië". Hij wees er op, dat er allereerst is de voor tallozen onzichtbare, maar toch allesbeheersen de onderstroom, die in een historische periode de hoofdrichting van het ge beuren bepaalt, soms schijnbaar onaf hankelijk van wat er aan de opper vlakte speelt. In de tweede plaats zijn daar de dingen van alle dag, de ver schijnselen, die zich aan onze voeten afspelen. Aan de oppervlakte vinden in Indonesië allerlei dingen plaats, die spr. op geen enkele wijze wil trachten goed te praten. Toch kan hij niet an ders dan telkens weer er qp wijzen, dat wij het met dezelfde organisatie en met dezelfde mensen zullen moeten doen. Waarom? Niet alleen omdat zi) de gro te onderstroom van het historisch ge beuren in Azië vertegenwoordigen, maar ook omdat zij er door gedragen en ge stuwd worden, ondanks hun persoonlij ke tekortkomingen, ook in hun poli tieke optreden. Spr. wil in zyn critiek op Neder land zeker niet eenzijdig te werk gaan, maar ook volledig oog he~bben voor het schrijnend tekort, dat er aan Indonesi- sohe zyde bestaat. Onze zwakheid ziet spr. in de eerste plaats in het telkens te laat onderkennen van de krachten van de onderstroom en van het wezen lijke in het gebeuren. Men doet het telkens wel, maar op een ogenblik, dat het effect er van voor een deel verloren is en de daad de indruk maakt van een afgedwongen concessie. Spr. kwam tot de conclusie, dat, zo men zakelijk nagaat, wat tussen April en Juni overeengekomen is, dat zeker een grondslag zou hebben kunnen zyn voor een vruchtbaar optreden van de geraamde interimregering, in dien niet het wederzijdse ongeloof in elkander alles ondermijnd had. Indien dit ongeloof een wezenlijke bijdrage heeft geleverd tot het scheppen van een toestand, waarin Nederland géén andere weg meer zag dan het ge weld, dan is er, hoeveel moeilijker de omstandigheden ook zijn geworden, altijd nog maar één geneesmiddel, dat ons redden kan, n.l. de daad, die het geloof in elkanders goede bedoelingen versterkt. Begrijp mij goed: er komt binnenkort voor het Indonesisch probleem wel een oplossing. De Veiligheidsraad heeft de Commissie van Drie afgevaardigd. De Republiek weet, dat men op een of an dere wyze zal moeten meewerken om er uit te komen. Nederland gelooft het zelfde. De vraag Is echter nog altyd, of de oplossing, die zal ontstaan in over eenstemming zal zyn met het grote gebeuren, dat door de onderstroom in Azië wordt bepaald. Is dat niet zo, dan is hetgeen komt slechts een schijnoplossing, die een zeer tijdelijk accoord inhoudt. Daartegenover staat nog altijd de andere mogelykheid, n.l. het wederzyds versterken en opbou wen van die krachten, die weten, dat alleen het geloof in eikaars goede bedoelingen, gegroeid door daden, tot een duurzaam samengaan van Ne derland en Indonesië van Oost pn West kan voeren. Ik meen nog altyd, aldus eindigde prof. Schermerhorn, dat de schepping van de souvereine Ver. Staten van In donesië ma3r die dan ook werkelijk souverein zijn, zonder Achterdeurtjes gebouwd met een volstrekt vrijwillig aanvaarde en van Indonesische zijde gevraagde bijstand de eerste stap moet zijn. Pas indien d&t door ons innerlijk kan worden aanvaard, zal de vereniging in de Ned.-Indonesische Unie reële be tekenis hebben en wat anders zijn dan een juk, dat het Indonesische volk zal proberen kwijt te raken. INDIË IN NOOD Op ons allen rust grote verantwoordelijkheid H. K. H. Prinses Juliana heeft Zater dagavond in Haar kwaliteit van voor zitster van het Ned. Rode Kruis via de radio het woord gericht tot medici, ver plegenden en allen, die belang stellen in ziekenverzorging. H.K.H. deed een beroep op hen, om de inwoners van Indonesië te hulp te ko men, die zoveel jaren vrijwel verstoken geweest zijn van preventieve medische hulp. Er rust hier op ons Nederlanders een zeer grote verantwoordelijkheid, die helaas nog lang niet door allen in ons land zo duidelijk wordt gevoeld als wel nodig is. In verhouding met wat men hier in Nederland gewend is, is de hulp, die daar tot dusverre gebracht werd, niet temin zeer beperkt, vooral, nu door de gewijzigde omstandigheden zoveel mil- lioenen mensen meer op onze hulp en bij stand aanspraak maken. De Prinses bracht in herinnering, dat men in Nederland op het terrein van de moderne wetenschap tot resul taten kwam, waarop men terecht trots kan zjjn. Zy vroeg zich af, of die per fectie onder de tegenwoordige om standigheden nog wel ten volle ver antwoord is, nu het duidelijk is, hoe groot de nood in Indië is. Haar beroep is speciaal gericht tot die verplegenden, die het vak uit ware roe ping hebben gekozen. Zy verwacht van de verpleegsters, die buiten haar oor spronkelijke beroep een werkkring heb ben gevonden een versterking van het; verpleegsterscorps. Ook van haar, die door een huwelijk het beroep hebben la ten varen en van haar, die reeds met pensioen zyn gegaan. Er zal reeds in ccn zeer grote behoefte voorzien zyn, wan neer zij slechte enkele dagen per week, halve dagen, of wat voor tijdsbestek ook zich weer ten dienste stellen van het ziekenhuis-apparaat. De Prinses hoopte daarbij te mogen rekenen op de volle medewerking van de ziekenhuis-direc ties. Dit appèl voor aanvullende arbeid in Nederland geldt ook de verpleeghulpen. Een zelfde offer wordt gevraagd van de Nederlandse artsen. Een zeer aanzienlijk aantal medici, dat jaren lang in Indië heeft gewerkt, is nu aan het einde van zyn krachten en moet vervangen worden. De Prinses zeide, dat niet minder een appèl moet worden gericht tot het gehele Nederlandse volk. om die medici en verplegenden, die hier wer_ ken, bij te staan, opdat aan de hun gestelde eisen ook werkelijk zal kun nen worden voldaan. Dit beroep mag niet onverhoord blij ven, willen wij, met onze beperkte krachten, niet è.lles hebben gedaan, om deze hoogste taak tegenover onze medemensen te volvoeren, aldus besloot Prinses Juliana. Wat er,in Indië gebeurt Nieuw kabinet voor Oost-Indonesië Thans is de samenstelling van het nieuwe kabinet van Oost-Indonesië bekend gemaakt. Zjj luidt: Minister-president, tevens minister van Gezondheid, dr. S. J. Warouw; Binnenlandse Zaken, tevens plv. prc- rfiier, Anak Agoeng Gde Agocng; Fi nanciën, mr. Hamelinck; vice-min., Fi_ nanciën, R. J. Metekohy; Economi sche Zaken, J. Tahija; vice-minister Economische Zaken, Hoesain. Voorlichting, Sonda Daeng Matta- jang; vice-minister Voorlichting, R. Claproth; Sociale Zaken, Abdoellah Daeng Mapoedji; vice-minister So ciale £aken, drs. Tan Tek Heng; On derwijs, Katoppo; Verkeer en Water staat, ir. Semawi; Justitie, mr. dr. Soumoukii. Uit de regering zyn derhalve verdwe nen Nadjamoeddin. Pan touw, Tjia Kok Tjiang en Bachmid. De nieuwe ministers zijn reeds door president Soekawatl beëdigd. JAPANS OORLOGSMISDADIGER GEËXECUTEERD. De Japanse oorlogsmisdadiger Naga- matsusumiti, die door de temporaire krijgsraad te Batavia ter dood veroor deeld was, is in de gevangenis Glodok geëxecuteerd. Hy was commandant van het Halmaheirakamp te Semarang en schuldig bevonden aan foltering en slechte behahdeling van geïnterneerde burgers. SOVJET-AANVAL OP SOCIALISTISCHE LEIDERS. In een hoofdartikel van het orgaan der vereniging van Sovjet-schryvers worden Attlee, Bevin, Ramadier, Leon Blum en Saragat, Italiaans socialistisch leider, er van beschuldigd, „de gemeen ste vijanden van de democratie" te zijn. Deze mannen worden beschreven ala hard en zelfzuchtig en bedorven door het imperialisme. „Zy verkiezen het ge zelschap van kapitalisten boven dat der arbeiders en dienen het imperialisme met hart en ziel. Zy helpen het impe rialisme op elke manier om een onbe perkte macht over het mensdom te ver krijgen". CONSUL-GENERAAL VAN INDIA IN BATAVIA. Na practisch een recordvlucht van 14 uur met een KLM--Constellation, is de nieuwe consul-generaal van India, An- dragowan, te Batavia gearriveerd. Hij was vergezeld van 2 attaché's en een vertegenwoordiger van de voorlichtings dienst, die reeds eerder in Indonesië was geweest. RADIO INDIA SPREEKT TOT INDONESIË. De vice-premier van India, Sardar Vallabhai Patel heeft een openings rede uitgesproken voor een reeks uit zendingen, welke radio India speciaal voor Indonesië bestemt. HU vertrouwde, dat dit programma India en Indonesië tot elkaar zou brengen „bij de gemeen schappelijke en zware taak, die ons wacht". De uitzendingen zouden het symbool zijn van de „geest van ont waken, die de volkeren van Azië thans bezielt". De Engejse padvindersleiders, die momenteel een bezoek aan ons land bren gen, werden gistermiddag door het Prinselijk Paar op het Palels^Soestdjjk ontvangen. (Foto ANP-de Wt.) binnenland In opdracht van H.M. de Koningin heeft kapt J. C. H. R. Bührmann, ad judant van Hare Majesteit, een bezoek gebracht aan de commandant 1 O.B.D. te Hoog-Soeren en deze verzocht Haar deelneming te betuigen aan de nagelaten betrekkingen van de beide militairen, die Stuart er. de heer C. André de la Porte. enkele dager, geleden bil een explosie resp directeur en onder-directeur van de ln de Soerense bossen om het leven zijn N.V. Amsterdamse Bank. Zij zullen zes De burgemeester van Nijmegen, mr. C M. J. H. Hustlnx, ls per K.L.M.-vlieg- tülg van Schiphol naar Albany in de Ver. St., de stad die Nijmegen heeft ge adopteerd vertrokken, om daar het Albany-comité de dank van de Nijmeegse burgerij over te brengen voor de ver leende hi^lp. Per K.L.M.-Constellation zijn naar New York vertrokken mr. dr G. M. Verrijn gekomen Naar de „Times"' meldt heeft de Nederlandse regering 500 Friese vaarsen aan Engeland ten geschenke aangeboden als bewUs van het grote medeleven van de Nederlandse bevolking ln de tegen slagen, die de Engelse landbouw verleden winter heeft geleden. De voorzitter der CuraQaose Staten, dr A W. J M. Desertlne en het lid C. johekheer. ln Nederland vertoevend wegens resp. ziekte en verlof, hebben ontslag ge nomen als lid van de staten van Curasao weken ln de V.S. blijven voor het voeren van besprekingen. In het kader van de „Veertiendaagse voor veiligheid, hygiëne en verfraaiing der werkplaatsen" te Brussel, heeft gisteren de Nederlandse minister van Sociale Zaken, de heer w. Drees een uiteenzetting over de maatregelen, die op het gebied van veiligheid in de werkplaatsen in Nederland zyn getroffen. Op 27 October zullen te Stockholm besprekingen worden geopend ten einde te komen tot een verlenging van het Des nachts zijn uit de weide van dc Nederlands-Zweedse handelsverdrag voor heer E. Kloeten naby de Knijpe by Meppel zeven koelen ontvreemd, Volgens de sporen ls een auto bij deze diefstal gebruikt. Dc hele veestapel van de heer Kloeten ls op een koe na. die zich r.let liet vangen, verdwenen. het Jaar 1948. Ook zullen binnenkort besprekingen worden gehouden tussen een Nederlandse en een Itallaan&e delegatie om te komen tot een nieuw betallngs- en handels- I accoord. BUITENLAND. De stad Soek el Ar bed ln Tunesië ls Ingesloten door het water van de rivier Oeed Mollegoee, die ten gevolge van hevige stortregens over een afstand van 14 km bulten haar oevers ls getreden. Tot nog toe telt men 12 sachtoffers. De aangerichte schade is zeer groot. Te Londen zijn drie fascistische leden van de ..Britse liga van mannelijke en vrouwelijke oudgedienden" veroordeeld tot acht-en-twLntig dagen gevangenis straf wegens het aanvallen van twee Joodse burgers. Dit zijn de eerste ver oordelingen tot gevangenisstraf, die ln verband met de antisemitische agitatie zyn uitgesproken. Te New Delhi wordt officieel bekend gemaakt, dat 32 personen werden gedood en 73 gewond doordat Vrijdag een trein met vluchtelingen uit India, die op weg was naar Pakistan, ten Noorden van New Delhi in botsing kwam met een goederen- trein. Amerikaanse particuliere personen mogen niet meer door de Sovjet bezet tingszone van Duitsland reizen op weg naar Zweden of Tsjecho-Slowakye. De V. S. zullen 98 opgelegde olie- tankschepen weer ln gebruik nemen om het wereldtekort aan vervoersmiddelen voor olie te verkleinen. De voorlopige resultaten van de volksstemming, die ln het gebied van Tenda en Briga aan de Frans-Italiaanse grens gehouden wordt voor al of niet aansluiting bij Frankryk, laten geen twij fel De overgrote meerderheid heeft voor aansluiting by Frankrijk gestemd. Gistermiddag heeft men uit het museum van schone kunsten te Brussel het bekende schilderij van Toulouse-Lau trec „le Plqueur" ontvreemd. Het doek vertegenwoordigt een waardei van tien duizend gulden. Baron Henri de Rothschild, de be kende Franse bankler-arts-schryver. Is Vrijdag te Lausanna op 75-Jarige leeftijd overleden. De drlejaariykse prys voor Vlaamse poëzie voor het tijdvak 1944/1946 ls met algemene stemmen toegekend aan Karei Jonckheere voor diens bundel „Spiegel der zee". De cholera-epldemle ln Egypte breidt zich nog altyd gestadig uit. Zater dag werden 312 nieuwe gevallen gemeld, terwijl 69 personen stierven. Gisteren be zweken 112 personen. Te Doncaster (Yorkshire) heeft een man een weduwe van 45 Jaar, haar dochter van 23 en haar zoon van 16 Jaar gewurgd. Men vermoedt, dat een conducteur van een autobus de moordenaar ls. Zullen de V.S. een conferentie beleggen? VOOR HET PLAN-.MARSHAI.L. De V.S. zullen de mogelykheid bestu deren van het bijeenroepen van do 16 Europese landen voor een conferen tie over het plan-Marshall, aldus wordt van gezaghebbende zijde vernomen. De Amerikaanse regering zal daartoe heden besprekingen openen met sir Oli ver Franks en andere bestuursleden van de Paryse conferentie. Naar verluidt ls het doel van deze stap Europese goedkeuring te verkrijgen voor de on- vermUdeUjke veranderingen, die in het originele Paryse rapport moeten wor den aangebracht alvorens de Ameri kaanse plannen aan het Congres kun nen worden voorgelegd, uropese diplo matieke kringen te Washington schynen niet enthousiast over dit Amerikaanse voorstel te zUn,

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1