STADSNIEUWS Hoogspanningsleiding Leiden - Yelsen in aanbouw Laatste Berichten Kerkelijk Leven DE BIOSCOPEN Officiële publicatie I 40-jarig bestaan Electriciteitsfabriek. FEESTAVOND VOOR HET PERSONEEL. Ter gelegenheid van het 40-Jarig be- ftaan van de Electriciteitsfabriek, dat a.s Woensdag zal worden herdacht, had GENTSE GASTEN BEZOEKEN HET KAMERLINGH ONNES- LABORATORIIJM. Gisteravond kwamen de Belgische gas ten bijeen in het Kamerlingh Onnes- Laboratorium, waar de heer E. Kwaker- naak namens het comité een kort ope ningswoord sprak, Dr. v. d. Handel heette zyn Belgische gasten medé namens de hoogleraren De Haas en Gorter hartelijk welkom het gemeentebestuur gisteravond in de wees er op. dat er reeds vele banden geheel gevulde en feestelijk verlichte tussen Leiden en Gent bestaan, Stadsgehoorzaal het personeel een feestavond aangeboden. Met het colle ge van B. en W. en de gemeentesecre taris, mr. J. Bool, waren hier aanwezig ook tussen dit laboratorium en de Gent se universiteit. Spr. memoreerde, dat prof. Van Schaffelt hier Jarenlang heeft gewerkt en dat. prof. Rutgers, die phy- de directie van de Sted. Lichtfabrie- i slsche scheikunde doceert in Gent, in ken en nagenoeg alle leden van de ge meenteraad met hun dames. Alvorens met de afwerking van het programma werd begonnen, heeft de Leiden gepromoveerd is. Prof. Kamerlingh Onnes, naar wie dit laboratorium is genoemd, werd in 1882 hoogleeraar te Lelden. Hij zag al spoedig burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kin- I in van hoe groot belang het werk der schot, zich in een waarderend speechje tot het personeel gericht en nog eens gewezen op de belangrijke functie, wel ke allen vervullen in het kader der electriciteitsvoorziening van Leiden en brede omgeving. Met een enkel woord heeft spr. verder ook nog stil gestaan bij de geschiedenis van het bedrijf, waarvan wij reeds de voornaamste bij zonderheden hebben vermeld. Tenslot te wees spr. op de voorname bron van inkomsten van het bedrijf voor de ge meentelijke huishouding en het as. 100- jarig bestaan van de Gasfabriek, dat in April zal worden gevierd. De directeur, ir. Y Ykema, gaf ver volgens een overzicht van de voorspoe dige ontwikkeling van het bedrijfwaar bij hij hi het bijzonder stilstond bij de technische zijde van het werk. Ook spr. dankte het personeel voor de trouwe plichtsvervulling en de betoonde ijver. Spr. zeide overtuigd te zijn, dat ieder zich in de toekomst nog gaarne zal ge ven aan de ontwikkeling van dit voor onze gemeente zo belangrijk bedrijf. Hierna heeft ir. Ykema nog gewezen op de gevaren, waaraan een groot deel van het personeel der centrale is bloot gesteld. Hoewel 3 personeelsleden in de loop der 40 jaar tijdens de uitoefening van hun beroep ten slachtoffer zijn ge vallen, blijft dit risico in de laatste tijd tot enige kleine ongevallen beperkt. Ten slotte heeft de heer H. van Wou denberg namens de personeelsvereni ging nog 't woord gevoerd, waarbij hij de schouw kon nemen, verzekering gaf, dat allen ook in de toekomst hun beste krachten hopen te geven aan de bloei en de groei van de centrale. De avond werd verder gevuld met de opvoering van de cabaretrevue „De vro lijke noot" door het gezelschap van Herman Tholen. Muziek, zang en dans. afgewisseld met een gezellige confe rence van de leider van dit gezelschap, bezorgden de aanwezigen enkele amu sante uurtjes. Daarnaast had men ook grote bewondering voor de verbluffen de speurzin van de telepaath Jim Mur ray. Na afloop volgde een dansje, waar bij „The Gold Star Band" de dansmu ziek verzorgde. lage temperaturen was en gedurende 40 jaren werkte hij in dit laboratorium aan deze levenstaak. Hij slaagde er in in derdaad de laagste temperatuur ter we reld te bereiken, een resultaat dat na jarenlange arbeid werd verkregen, Hij stichtte voorts de Leidse Instrument- makersschool in 1901, welke van grote betekenis voor het laboratorium is en thans 100 leerlingen telt. Spr kwam daarna tot de materie der lage temperaturen zelf, waarover hij in een kort resume een nadere verklaring gaf. Achtereenvolgens behandelde hij de eigenschappen van lucht, waterstof en helium en wees op het prachtig re sultaat van prof. Kamerlingh Onnes, die er in 1508 in slaagde helium vloei baar te maken en te brengen op een temperatuur van 4.2 gr Keivin. De laagste temperatuur, welke ooit bereikt is, bedraagt 0.0044 gr. K. Vervolgeixs weidde spr. uit over het werk der lage temperaturen en de gro te betekenis daarvan tot het onderken nen van alle natuurkundige eigenschap pen van -diverse stoffen, hetgeen hij hierna door proeven nader aantoonde. Dat een en ander de volle aandacht had van de talrijke aanwezigen, laat zioh begrijpen. En deze belangstelling steeg nog meer, toen hierna de diverse afdelingen van het laboratorium onder deskundige leiding werden bezichtigd en men met verwondering en stijgende be wondering het ingewikkelde samenstellen van leidingen, buizen enz. in ogen- Ambachtskunst in Rijnland K. en O.-TENTOONSTELLING IN LAKENHAL. Gistermiddag is de Stichting K en O. met de opening van de tentoonstelling ..Ambachtskunst in Rijnland", welke tot 3l October in „de Lakenhal" zal worden gehouden, gestart met een nieuw onderdeel van haar zich steeds uitbreidend en door vele Ingezetenen hogelijk gewaardeerd werk. Na een inleidend woord van de di recteur der Lakenhal, drs. E. Pellnck, heeft de burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de tentoonstelling met een korte rede geopend. Spr.. die aller eerst zijn grote waardering uitsprak voor het vele culturele werk, dat K. en O reeds in de 2 jaar van haar bestaan heeft verricht, herinnerde voorts aan de bijzondere rol, welke het gildewezen in vroeger tijden heeft vervuld en de stimulans welke het ook aan de am bachtskunst heeft gegeven. Voorts wees spr er op, dat vooral In de negentiende eeuw het toenemend gebruik van de machine een ontplooiing van het kunst gevoel in de weg heeft gestaan. Geluk kig echter is men er in onze eeuw weer toe gekomen om te streven naar een persoonlijk cachet In het werk. Daarvan wil ook deze tentoonstelling getuigen, waarbij het prettig aandoet te weten, dat zowel op het terrein van de sierobjecten als op dat der verbruiks voorwerpen met elke beurs wordt re kening gehouden. Nadat de voorzitter van K. en O., de heer H. de Wilde, nog een woord van dank had gesproken tot allen, die hun krachten aan de inrichting van deze tentoonstelling hadden gegeven, maak ten de aanwezigen een rondwandeling over deze expositie, waar zij met be langstelling kennis namen van het prachtige handsmeed- en handweef werk. de sierlijke pottenbakkersproduc ten en de meubilering van het echt Hol landse binnenhuis. Bij een bezoek aan deze tentoonstelling komt men zeer on der de indruk van de prestaties der hui dige ambachtskunst .welke aansluit aan een roemrijk verleden, toen nijverheid, eerlijkheid en rust de pijlers waren, waarop deze oude kunst was opge bouwd. Het valt ook op. dat de am bachtskunstenaar van heden niet alleen streeft naar het maken van siervoor werpen. maar dat hij ook tracht de principes, waarvan hij bij zijn kunst uit gaat. uit te dragen en m toepassing te brengen ook in het gewone, voor allen bereikb. gebruiksartikelen, geleld door de gedachte. „Beter één sierlijk kunstvoor- worp op schoorsteen of dressoir dan een rij van nietszeggende prullaria- Een zeer interessante tentoonstelling, welke grote belangstelling verdient en een goed beeld geeft van de ambachts kunst in Rijnland, zoals deze daar he den ten dage wordt aangetroffen. KAPPERS VAK SCHOOL. Namens de Ned. Ver. van Vakscholen voor Kappers werden Donderdag j.l. in Haarlem de eerste na-oorlogse examens voor het diploma vakbekwaamheid af genomen. Aan de heren F. Beyssens (Lisse), J. Daalmeyers (Leiden) en P. Glasbergen (Oude Wetering), allen leer lingen van de Leidse Vakschool (Dir. S. Weyers) kon het diploma worden uitge reikt. DIAMANTEN ZAKENJUBILEUM. De firma Spiekerman, parapluiezaak Haarlemmerstraat 124 herdacht deze week haar 60-jarig bestaan. Ter ere hiervan hadden vele relaties de zaak in een bloemenhof herschapen, zodat het er recht feestelijk en "smaalvol uit zag- Velen kwamen ook hun gelukwen sen aanbieden, terwijl de cliënten storm liepen, daar de Jubilerende firma als jubileumgeschenk een parapluie aan bood zonder inlevering van een oude! Als bijzonderheid vermelden we nog, dat de vader van de tegenwoordige eigenaar deze zaak 60 jaar geleden kocht van een Franse firma. Onze stadgenoot dr. H. P. Veld- huyzen Jr., die twee jaar geleden als Rode Kruis-arts .naar Ned. Indië ver trok. wordt a.s. Maandag hier ter stede terugverwacht en zal dus binnenkort zijn practijk hervatten. Het was een hoogst interessante ex cursie. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Ned. recht: de heer S. P. M. Keesen (Rotterdam) en de dames A. C. M. Mons Cs-Gravenhage) en A. Schaberg (Rotterdam). Geslaagd voor het candidaatsexamen Letteren en Wijsbegeerte (Ned. taal en letterkunde): P Hijmans (Rotterdam), mej. A. C. Hagenzieker ('s-Gravenha- ge); voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Sterrekunde)mej. E. van den Hoven van Genderen ('s-Gra- venhage): voor het doctoraal examen geneeskunde: A. H. Baal (Paramaribo), J. W. J. van Doorn (Voorburg), B. Le- vle (Voorburg), H- F. de Nooy (Lelden); voor het artsexamen 1ste gedeelte: mej. A. M. Groot Cs-Gravenhage). A. H. Klokke Corinchem) D.8.J.V. „NIEUWE KOERS". Voor de Nieuwe Koers begon gister avond drs. D. J van Dijk zijn eerste van de drie lezingen over „Rusland". Spr. behandelde m zijn eerste lezing de Russische geschiedenis tot aan de Oc- toberrevolutie, Hij schetste de opkomst der Khans, de macht der Griekskatho- lleke Kerk, zette uiteen hoe in 1-6-13 de Romanofs op de troon kwamen en ver telde van Peter de Grote, zomede over de verdere consolidatie van net Russi sche rijk in de 19de eeuw. Spr. onder scheidde aan het eind var» de 19de eeuw drie groepen: lo. Het star regime van de Czaar; 2o. de murw geslagen massa der boeren: 3o. de nihilisten. Gisterochtend is de 72-jarige mej. J. H., wonende in het Stevenshof, op de Langebrug door een auto aangereden, tengevolge waarvan zij haar linkeron derbeen heeft gebroken. De E.H.D. heeft haar naar hét Acad. Ziekenhuis over gebracht. Gisteren is de 50-jarigfe metselaar P. J. v. d. P., wonende te Voorschoten, tijdens het verrichten van werkzaam heden aan een perceel op de Oude Vest van een steiger gevallen. Met een ge broken rechteronderbeen heeft de E.H. D. de man naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De a.s. beëediging van de Prinses als Regentes Een lastig tracé vol bochten (Van onze correspondent te Hillegom). Tussen Leiden en Sassenhelm verrij zen thans de dertig meter hoge stalen masten voor een nieuwe hoogspannings leiding, Ten Zpiden van Sassenheim kruist deze de Rijksweg, Het doel, dat met de aanleg van de ze hoogspanningsleiding wordt beoogd, Is een verbinding tot stand te brengen tussen de électrische centrale van Den Haag via Leiden met die van het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland te Velsen. Verder zullen Velsen en de centrale van het Gemeentelijk Electri citeitsbedrijf te Amsterdam aaneen worden gekoppeld. Deze leidingen vor men een onderdeel van een groots op gezet plan, de voornaamste electrlsche centrales van ons land met elkander te verbinden. Men kan daardoor komen tot een evenrediger stroomverdeling en een nuttig gebruik van reserve-energie, HINDERLIJKE MUZIEK. In verband met de hinder, welke door omwonenden wordt ondervonden van muziek en geluid bij het geven van ge legenheid tot dansen, is op 22 Juli 1946 de verordening op het maken van me chanische muziek en geluid gewijzigd in die zin, dat ook bij het geven van gelegenheid tot dansen het ten gehore brengen van muziek en geluld, welke hinderlijk zijn voor de omgeving, is verboden. De verordening, welke voor de duur van drie maanden pp de Secretarie de zer gemeente, afdeling Algemene Zaken, ter lezing voor een leder is nedergelegd, treedt op 14 October 1947 in werking. BONKAARTEN IIALEN. A.s. Maandag wordt een aanvang ge maakt met de uitreiking van een nieuwe serie bonkaarten, eventueel in combinatie met echoenenbonnen en toeslagkaartjes voor.Jonge en a.s, moeders, welke dus ge lijktijdig met de bonkaarten kunnen wor den afgehaald. Voor een schoenenbon komen in aan merking zij wier Tweede Dlstrlbutlestam- kaart eindigt op een 1 en die nog bon 612 van het lftfegvel bezitten, benevens kinde ren, geboreh in October of November 1932 tot en met 1945 of die In October of November 1947 10 maanden oud worden en nog in bet bezit zijn van bon 604 van het inlegvel. Meegebracht moeten worden de stam kaarten van alle gezinsleden, de oude tltelstroken met inwisselingsbon en even tueel Inlegvellen en contrólekaart van a.s. moeders. Maandag ziln de gezinnen aan de beurt, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 1 tot en met 4500. De heer L. O. Verkerk alhier slaagde te Delft voor het ingenieurs examen voor civiel ingenieur. terwijl er minder kans op bestaat dat. by een eventuele storing, een deel van het electrisch net stroomloos wordt. Zulk een storing zou, waar de electri- ficatie van ons land met snelle schre den vobrtgaat, tot zeer onaangename gevolgen lelden. De electrlciteit speelt in ons leven reeds een te grote rol, van af het ogenblik dat we 's morgens de lichtschakelaar aanknippen totdat we 's avonds aan het koordje trekken bo ven ons bed... om maar niet te spre ken van industrie en treinverkeer. In het Westen van ons land bestaan reeds hoogspanningsleidingen van Den Haag naar Lelden. Rotterdam enDordt zomede een leiding, dwars door de wa terrijke Biesbos, naar Westelijk Noord- Brabant. Deze leidingen volgen een vrij wel rechte lijn, Met de nieuwe hoogspanningsleiding, die thans in aanbouw is, is dit helaas niet het geval. De aanleg heeft de in genieurs van het Electriciteitsbedrijf van Zuid-Holland heel wat hoofdbre- breken gekost. Het ideaal zou natuurlijk geweest zijn, wanneer men evenals tussen Den Haag en Lelden, de leiding naast de sooorlijn had kunnen aanleggen. Maar dit zou hier niet mogelijk geweest zijn. daar de Intensieve bebouwing tussen Haarlem en Zandvoort onoverkomenlilke moeilijkheden. In de meest letterlijke zin. opleverde. Aanleg dwars door de duinen was om die reden evenmin mo gelijk. Ten slotte heeft men zijn toevlucht genomen tot een tracé, dat allerminst de geliefde rechte lijn volgt. De leiding volgt tot Noordwijkerhout de spoorlijn, zwenkt dan naar rechts tot vlak onder Sassenheim, waar ze de straatweg kruist, de Haarlemmermeer in, maakt daar opnieuw een bocht en gaat in Noordelijke richting verder tot Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Van daar gaat het, weer met een bocht, door de IJpolder tot het Noordzeekanaal, waarna de leiding In Westelijke rich ting naar de PEN-centrale nabij het Hoogovencomplex ombuigt. De kosten van deze leiding zijn, naar men ons verzekerde, in verhouding vrij laag, lager dan wanneer men van on dergrondse kabels gebruik zou maken, die trouwens om technische redenen voor een dergelijke leiding minder ge schikt zijn. De eigenaars van de grond ontvangen een vergoeding ineens, het geen veel administratieve rompslomp besD^p.rt. Er wordt aan de leiding in snel tem po gewerkt, en reeds verrijzen de mas ten in de uitgestrekte velden van de Haarlemmermeer* Ze staan gemiddeld 300 meter uit elkaar, en de draden zijn zodanig opgehangen dat draadbreuk practisch uitgesloten is. 150-JARIG ZENDINGS-JUBILEUM. In het Comité ter voorbereiding van do herdenkingsplechtigheid. die óp de stlc-htlngsdag van het Nederlands Zen delinggenootschap te Rotterdam op 19 December a.s. gehouden zal worden heb ben zitting^ Dr. J. J Stam. voorzitter; W. D. J v. d. Kaaden, secretaris; J Land zaat. Ds. J. v d Velden. Ds. M J. C. Visser. Mevr. de Vey Mestdagh, Mej. H. C v. d Willigen. D Tlllemans. H. Zuy- dam. G. Pels. Het plan bestaat om de 19de December 's morgens om half elf ln de Prinsenkerk een vergadering te houden van het Alge meen Bestuur der Ver. Ned. Zendingscor poraties met vele genodigden, vertegen woordigers van Kerk en Overheid en bin nen- en buitenlandse Zendlngslnstontles. waarin Ds. W A. Zeydner, voorzitter van. de Synode der Ned. Herv Kerk en Dr. J J. Stam het woord zullen voeren. Des avonds om 8 uur vindt een gemeente-sa menkomst plaats ln de Konlnglnnekerk, waar Prof. Dr H. Kraemer en andere sprekers toespraken zullen houden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Am sterdam (Vereen. Vrijz. Herv.) (vac. J. E. Cannegieter) J. M. de Jong te Stom- petoren: te Randwijjc P. J. Dorsman te Schelluinen; te Hazerswoude L. Knier te Bunnik; te Rotterdam-Vreewijk (vac. C. M. Krijger) J. Gerritsen te Arnhem. Bedankt voor Westkapelle C. R. Plonmp te Oosterhout (N.-Br.); voor Bergen op Zoom A. Donker te Moordrecht; voor Eemmes-Buiten J. de Bres te St. Maartensdijk; voor Emmer- Compascuum J. A. J. Vermaat te Hol- landscheveld: voor Sneek J Colijn te Oosterwt) twerd. Ned, Herv. Kerk Beroepen te Gassel- ternyveen W. Bartlema te Okkenbroek; to Westzaan (toez.) J. L v. d. Kam te Grave Bedankt voor Holten G. J. v. Andel te Rlnsumageest; voor Muiden C. v. d. Boogert Ridderkerk; voor Herwynen en voor Kulnre E. Hagen, pred ln algem. dienst te Steenwyk; voor de ben. tot hulp- pred. te Delft P KIJftenbelt. em. pred te Rotterdam-Feyenoord Benoemd tot hulp- pred. te Eist (U.) C. Vlasblom em. pred. te Overlangbroek, die deze benoeming aannam Gcref. Kerken Beroepen te Ger- kesklooster-Stroobos J. S. Bos te Nieuwlande; te Nieuw-Lekkerland P. de Feyter te Zwartsluis; te Tiel J. Snoey te Huizen (N.H.); te Rotterdam (vac. dr. R, Schippers en ds. A. J. v. i. Sluys) O. B. Bavinck te Voorburg en M. Wil schut te Hilversum; te. West-Terschel- ling-Midsland R- P- Everaars cand. te Amersfoort; te Wieringen H. J. Heer- sink te Hoogeveen, te Vianen M. de Regt, cand. te Loosduinen. Bedankt voor Giessen-Ryswyk Hoornsterzwaag, Moerdyk-Zevenbergen, Ooltgensplaat, O. en N. Bildtzijl, Poortugaal en Vrees wijk Th. Struys cand. te Rotterdam. Geref. Kerken Beroepen te Dordrecht (vac. M Gravendljk) J. P. Colonbrander te Ommen; te Zeist (vac. J. Vroljk) J. Koppo te Appingedam. Geref. Kerken art. 31 K.O. Aangeno men naar Ferwerd-Hallum J. Kamphuls, cand. te Hilversum, dlo bedankte voor Bergsohenhoek, Berkum, Gorlnchem. Hee reveen. Pernis. Terneuzen en Tiel-Zalt- bommel. Bedankt voor Eindhoven O. W. Bouwsma te Breukelen.- Chr. Geref. Kerken Beroepen 10 Franeker J. v. Ganderen, cand. iQ Goudriaan. Chr. Geref. Kerken - Beroepen te Gou00 J. 'v. Genderen, cand. te Goudriaan. Doopsgez. Broederschap Beroep® I te Drachten-Ureterp G. de Groot t« Workum. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Drachten G, de Groot te Workum. Bapt. Gemeenten Bedankt voor Nieuw-Wcerdlnge G, v. d. Riet te Ant werpen. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 12 OCTOBER. Lelden Ned. Herv. Gem. (Pieters kerk): 10 uur ds. P. W. Spruyt; 7 uur ds. D. J. Vosaers. (Hoogl. Kerk)10.30 uur ds. M.Ottevanger, (Oosterkerk) :10 uur ds. J. Swynenburg (H. D 5 uur ds. J. de Wit- (Marekerfc); 10 uur ds. J. C. van Apeldoorn; (Koolkapel): 10 uur ds. J. de Wit; (Morschweglokaal)10 uur ds. W H. Kelder. (Acad. Ziekenhuis): 10.30 uur ds D. J. Vossers. Doopsgez. Gem: J0.30 uur ds. A. J S.neayer. Eglise Wal- lonne. 10.30 urn ds. "R. Blommaert. Evang. Luth. Gem.: 10:30 uur ds. J. H. Smit Duyzentkunst. Rem. Genr.: 10.30 uur ds. P. M. Luca. Ver van Vrijz. Herv. (Volks huls) 10,30 uur ds. F. van der Heyden, Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Joh. Jansen. Geref. Gem.: '10 en 5 uur ds. L. Ryksen. Geref. Kerk (artikel 31): 9 uur (Prediker)ds. v. d. Jagt van Voor schoten; 3 uur (Doopsgez. Kerk)ds. Do Vries van Den Haag. Christian Science (Steehschuur 4)10.30 uur dienst. Vrye Kath. Kerk St. Bonlfaclus (Vreewijkstr. 19): 10 uur gezongen H. Mis Oud-Kalh. Kerk (Zw, Singel 60): 10 uur H. dienst. Alphen a. d. RUn Ned. Herv. Kerk: Jullanastraat; 9.30 uur da. C J Lamboür (HA.): 6.30 uur ds. P. A. Lefcber (H.A. en Dankzegging) Jonathan. 6.30 uur ds. C. J. Lambour. Hulpkerk Gouwsluls; 6.30: uur ds. Joh. Stehouwer. Oudshooroseweg 10 uur dr. Cannegieter; 6.30 uu* ds. De Looze van Hilversum. Hoöftstraat; 10 uur ds. De Looze van Hilversum. Martha-Stlch. tlng. 10.30 uur geen dienst; 5 uur ds J. Th. Meyer (herdenking 65-Jarig bestaan. Martha-Stlchttng)Geref. Kerken: Noor- derkerk: io uur ds J. H. A Bosch; 6.30 uur ds G. Mulder. Zulderkerk; 10 uur ds. G. Mulder; 6.30 uur ds. J. H A Bosch. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. j Mulder em. pred. te Heemstede. Geref Kerk art 31 K.O.: Hotel Centraal Hooftstraat; 9.30 en 14.30 uur ds. A. Bos van Haarlem. Chr. Geref. Kerk; van Reedestraat: 10 en 6 uur ds. W. Baay. Oud Geref. Gem.: van Man cle rsl oost raat: 9.30 en 4 uur leesdlenst. Leiderdorp Ned. Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. J. P Honnef. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds, Dyk. Oegstgeest Ned. Herv. Gem., Groene Kerk: 10.15 uur dr. K. J. Brouwer Pau- luskerk10 uur ds. P. Visser van Apel- I doorn (Bevestlglngsdlenst)3 uur ds. B. C. Visser (Intrede). Hoge Morsch: 10.30 uur ds P. Pras van Katwyk aan Zee. Irene Klnderkerk: 10 uur dienst Geref. Kerk Maurltslaan: 10 en 5 uur ds. J. C. Brussaard. Hoge Morsch: 9 en 5 uur ds. M. J. Arntzen. Vryz. Herv. Gem.: Willem de Zwygerkerk: 10.30 uur ds. A. van der Helden van Voorburg. Voorschoten Ned Herv Gem. (dorp) 10.15 uur ds. H. P. Portgen6; 17 uur de heer A. v. d Berg van Valkenburg. Ned. Herv. Gem. (Ryndyk): geen dienet. Ger. Kerk: 10 en 17 uur ds J. C. Houtzagers. Vrijgem. Geref. Kerk (art. 31), Leldse- weg 41. 10.30 en 17 uur ds. C. v <1. Jagt. Rex De titel van de film „Verbor genheden van Parys" geeft reeds een onmiskenbare aanwyzing in welke rich ting men de inhoud moet zoeken: een verhaal van lntrigne, misdaad en duistere figuren in de onderwereld van wat de Lichtstad heet doch op-zo tal rijke plaatsen de stad der grootste el lende en gevaren ls. Wanneer U dan verder hoort, dat het handelt om een zeventienjarig meisje, dat door een ge heimzinnig man gered wordt Uit een tot ondergang voerend milieu, dan weet men alleszins het karakter van deze rolprent. LIdo Een t.uhnicolorfllm, spelend in de kleurenpracht van de tropen, met schone prinsessen, enorme tempels vol goud en edelstenen, dat in de film „Tahia, de eiland prinses". Van foto grafisch standpunt bezien moeten wy waardering hebben voor deze rolprent. Daarmee is echter tevens deze waarde ring uitgeput. Het verhaal is dermate drakerig, dat zelfs dit goede* element op de achtergrond komt te staan. Het ls jammer, dat de technische moge lijkheden van de film dikwyis op zo ergeriyke wijze worden misbruikt. Luxor Het succes, dat de revue van de Kon. Canadese Marine „Meet the Navy" enige jaren geleden oogstte op haar rondreis door Europa, waarbij ook een bezoek werd gebracht aan Amster dam heeft de filmindustrie ertoe ge bracht deze show ook op de celluloid- band vast te leggen waarby het laatste meest spectaculaire deel In technicolor is opgenomen. Het resultaat wykt niet af van het gebruikelijke aspect van dit soort films; een aaneenschakeling van liedjes, dansen en grappen, temidden van een rijke montering. Men kan er zich wel mee amuseren, al moet het ons van het hart, dat wh ook in dit genre Wer eens betere films hebben gezien. In het voorprogramma draalen in teressante opnamen uit een kabelfa- briek. Casino-Theater Het leven van gro te mannen uit de wetenschap wordt de laatste tyd nogal eens verfilmd, we be hoeven alleen maar aan Robert Koch en Louis Pasteur te denken. Casino-Thea ter brengt ons deze week „Het leven van dr. Ehrllch", een film, die zeker tot de béste in dit genre behoort. De titelrol wordt gespeeld door Edward G. Robinson, die een verrassende creatie geeft van "deze grote geleerde. Dr. Ehrlich's leven was niet eenvoudig, de film verhaalt ons van de grote strijd, die hy Jarenlang voerde om zijn ideaal te bereiken. Het slot brengt een haast ontroerende climax. Trianon Soms vragen wy met ver bazing naar de raadselachtigheid van het feit, dat tegenwoordig veelal films met een lugubere inhoud vervaardigd worden, terwijl de wereld van tegen woordig toch al zo donker van uitzicht is. Het is alsof velen behoefte gevoelen te zwelgen ln leed en onverkwikkeiyk- heden van anderen, wellicht om zo doende eigen leed en zorg af te reage ren. Zo is wellicht eensdeels naast de politieke achtergrond, t.w. de tegenstel ling Ierland—Engeland het succes van de film „Odd man out" (Gelaagd in de nacht), naar de roman van F. L. Ingezonden Mededeling Green te verklaren, welke zelfs de on derscheiding „Film van de maand", ten deel viel. Acht uren lang duurt deze Jacht op een stervend mens, het hoofd van een Ierse illegale organisatie, die by een bankoverval ernstig in zyn schouder getroffen wordt. Acht uren lang niets dan ellende en pijn en daarenboven zwoegen en gruwehjke angst om aan de wrekende gerechtigheid der achtervol gende politie, opgesteld aan alle kanten van de straten, te ontkomen. Maar ook acht uur wroeging om een begane moord en verschrikking in de sinistere omgeving van sloppen en stegen en even sinistere ontmoetingen met zéér merkwaardige figuren, die Ieder een min of meer belangrijke rol in deze hui veringwekkende achtervolgingshistorie spelen. Tot de droevige climax: de dood van de achtervolgde en de vrouw, die hem liefheeft. Het spel. speciaal dat van James Mason, is goed, terwyl de sfeer van akelige triestheid en beklemming wer- keiyk uitnemend getroffen werd. Maar dat de onderscheiding verleend werd op grond van de „culturele bete kenis" dezer lilm gespeend van op bouwende elementen als zy is, kunnen wy niet begrypen. PRINS BERNHARD ZAL HAAR VERGEZELLEN. De stoet ter gelegenheid van de plechtige beëediging van H.K.H. Prin- I ses Juliana tot Regentes op Dinsdag 14 October des middags te 3 uur zal dezelfde route volgen als gebruikelijk is by de plechtige opening der Staten-Ge- neraaj. De auto waarin de leden van het Ko- ninkiyk Huis gezeten zyn. wordt ge ëscorteerd door 4 offlcleren-motorryders van de cavalerie, dié hebben deel uit gemaakt van de voormalige Binnen landse Strijdkrachten. By net paleis Noordeinde zal de ere- i wacht gevormd worden door een deta- i chemënt van het korps mariniers ter sterkte van 100 man. De Marinierska pel der Kon. Marine zal zich daar doen horen Bij de Ridderzaal zal een ere wacht staan van 70 man van het regi ment Prinses Irene De troepen zullen i gekleed zijn in veld-tenue Z-K.H Prins Bernhard zal H.K.H. Prinses Juliana vergezellen bii de plechtige beëediging. De droeve serie gaat voort.... WEDEROM VIJF DODEN. Volgens het Nederlands communi qué van heden hebben de Nederlan ders 5 gesneuvelden, 6 gewonden en 1 vermiste aan verliezen gedurende zui veringsacties on verschillende punten van Java en Sumatra. Het communioué maakt in het by- zonder nog melding van een aanval op een Nederlandse post op 35 km. af stand van Banjoewangi. Deze aanval werd afgeslagen. STAKING BIJ DE PARIJSE METRO Hedenmorgen is volgens een gistei avond genomen besluit het personeel van de Parijse ondergrondse treinver binding in staking gegaan Slechts op enkele Ujnen wordt gedeeltelijk de dienst onderhouden Talrijke mensen die zich naar hun werk wilden begeven, moesten naar huis terugkeren. Voor de autobushalten vormen zich lange files. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Rlnske Jantje, d van J. Mledema en C. van der Zeeuw; Hendrik Johannes, z. Van H. Jansen en C J Laterveer; Eve line, d, van E J. Letteboer en P. Heems kerk. Arle Leendert, z van C A. KoolJ- man on L. van Delft, Maria. d. van. S A. Bremmer en L H. J. Roels- Johannes Pleter. z. van J Petit en C. van der Lin den; Daniël z. van D Ladan en J £ras- senburg: Elisabeth Maria Johanna Ge- rarda, d. van E. J Coster en E, Dljck- hoff: Jacób. z van J P J. van Duyn en G. Imthom; Willem Adrlanus, z van P- Arnold us en M. Obdam- Christina En- gellna Maria d. van W. J. L van Buuren en J. Stam: Adrlana Maria Allda. d van W. A. de Bruin en A C. van den Berk: Inge, d. van M. J de Kruis en C. J Freeke Elisabeth Jacoba Maria, d. van J- T Edelaar en J B. M A. Kramer; Robert Ferdinand, z. van J. Laven en J F. Ger- tenaar- Johanna Maria, d van A. J. B Roseleur en J M Kraayentrlnk, Hendrik Jan z. van H. J van der Ven en A. T. Heetve.d; Elsje, d van F. Spek en J. M van den Bossche; Hendrikn d van J- Slingerland en J. Smit; Hendrik, z. van P. F. Stouten en H. W. Witten. RijkIcCatharlna d van E A T. Ver mond en N. M. vlasblom. Abraham, z. van A va.i Vliet en A. van Heusden; Elisabeth Susanna, d van P Westerhoven en M. Holswllder: Wllhelmlna Catharine Maria, d vn.n C M J Beekman en E. M. C. Genang: Anolonla Marl8. d van A. de/la Rle en p. Dr®ef Marianne Emllle d. van E Bridlé en T. M. Verslellen; Marinus. z. van T. Ouwerkerk e>n N. Cornellsse; Lenie Consulair rapport thans gereed Het consulaire rapport voor <le Vel* llgheidsraad Is thans gereed, aldus een communiqué van hedenmorgen van de Consulaire Commissie. De voor naamste punten van het rapport zul len aan de Ver. Naties worden getele grafeerd. Thans moeten alleen nog copieën van het rapport gemaakt worden en deze nog gecollatlcnneerd worden. Het rapport be staat uit een inleiding, waarin de samen stelling van de commissie en de bij hel onderzoek gebezigde methoden uiteengezet zyn. Daarna, volgt een serie byvoagsels waarin de Inspectiereizen van de militaire vaarncmers zyn vermei:' Het rapport zelf zal waarschijnlijk reed- binnen enkele dagen aan de Ver. Naties ^onden worden De Amerikaanse m'Utalre a-p* menners zijn nog steeds „in bet veld". d. van A. Middelkoop en C. A. van Min nen; Josephina Huberta Maria. d. van G. J. van Kempen en J. C. van Remundt; Lamberts. Ellsa Johanna, d. van J, A. Smits en C. Moellker; Robert, z. van G. I Mleremet en Y. J. Pauw. ondertrouwd. M. Eikerbout Jm 22 Jaar en H. P. Ro- I zier Jd 25 Jaar; J. van Gellecum gesch. 40 jaar en J M. de Ru Jd 32 Jaar; w. F. de Goey Jm 24 Jaar en P. J. Chaudron Jd 22 Jaar- K. van 't Hart Jm 29 Jaar en A van Ryh Jd 24 Jaar; H. J van Iterson Jm 26 Jaar en A. WelnllCh Jd 25 Jaar; J. Matters Jm 20 Jaar en J. C. van der Heij den Jd 19 Jaar; J. M. Rybeek Jm 20 Jaar en C P de Groot Jd 18 Jaar; W. F. van Weerlee Jm 28 Jaar en V. Wlellnga Jd 30 Jaar. J. P. M. de Winter Jm 33 Jaar en H J de Pon Jd 20 Jaar; T. J, Compeer Jm 22 Jaar en C. M. Velthuysen Jd 24 Jaar; A de Jong Jm 24 Jaar ën J C. M. Haasbeek Jd 22 Jaar. G. C. Vis Jm 28 laar en N. Langezaal Jd 22 Jaar. H. Rol Jm 27 Jaar en m. Zaalberg Jd 26 Jaar; C. m. Barning Jm 23 Jaar en C. H. Overdulh Jd 22 Jaar- B G. Beekelaar Jm 20 Jaar en A C. van der Wal Jd 20 Jaar; P. Jan- sen Jm 23 Jaar en H. A. Otgaar ld. 24 Jaar; W. van Katwyk Jm 26 jkar en C. C. Landman Jd 21 Jaar; J J. Zonrulter Jm 27 Jaar en J. T Boon ld 23 Jaar. OVERLEDEN. C C. Colpa man 37 Jaar; M Kamer beek. d. 4 weken. J. M. W Scheltema jm 26 Jaar; M. P. de Zeeuw wed. van J. S. Favler 82 Jaar; M. M. W. van Eek wed. van J. L. Gerrlts 59 Jaar W. A. Zouterlks, man. 74 Jaar; G. A. Lamboo, d., 35 Jaar; C. H. van Llenden, d., 1 dag. H. J. Klla. man. 63 jaar. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN GEHUWD. J. van dei Heyden Jm en J. van der Reyden wed.- W. A. van der Tang Jm en K. m. Ginjaar Jd; D. Goosen Jm en C. C Duyzend jd; J. Jasperse Jm en S. H. Boon jd; J. Looye wednr en S. v. Heus den wed,- P. de Ridder Jm en A A M. van Loon Jd; W J. M Slmonls Jm en M. F. A. Fokke Jd; A. H Tlggelman Jm en G Kromhout Jd: F. Ra mak Jm en M. A L. Hogendorp Jd; J P. Polderman gescn. en C Zuurdezg wed W. Bloemendaal Jm en G J. van Ineen Schenau Jd; O J. Koster jm en F. NIJholt Jd; F- Kapteln Jm en S M Tombe Jd A. Hoogakker lm en M C Zandvliet; J. H. van Delft Westerhof Jm en J W Brynen Jd; J. v. Tongeren Jm en E. Bink Jd. Bazar Martha-Stichting uitstekend geslaagd Ook de laatste dag van de Martha-Stichtlng-bazar is het weer buitengewoon druk geweest. Het zal-4an ook niemand bevreemden, die deze druk te heeft gadegeslagen, te vernemen, dat deze bar een groot succes is geworden. Het yverlge comité onder de bezie lende leiding van mevr. Schokking kan flan ook met voldoening terug zien op de bereikte resultaten. walnt niet min der dan f-16.033,62 kan aan het Jubi leumfonds worden afgedragen. UITREIKING VAN BONKAARTEN. MOEDERKAARTEN EN SCHOENENBONNEN. De directeur van de Distributiedienst Kring Katwyk" maakt bekend, dat in het tydvak 13 October tot en met 21 Oc tober 1947. bonkaarten, moederkaarten en schoenenbonnen aan de navolgende personen worden uitgereikt Voor Kat- wyk/Zee en Katwyk a. d. Ryn: 13 Oct. voormiddag v. Ieperen t/m 'Ketting J.; namiddag Ketting K t/m Krijgers. 14 Oct. voormiddag Krygsman t/m Lier; namiddag Liesvel t/m Mleremet. 15 Oct. voormiddag Minnee t/m v/d Oever J.; namiddag v/d Oever K. t/m v/d Oever O 16 Oct voormiddag Paalvast t/m v.d Plas D.; namiddag v. d. Plas E. t/m Plokker E 17 Oct. voormiddag Plokker D t/m v. Rossum G namiddag v. Rossum H t/m Schaap G. I 20 Oct. voormiddag Schaap H. t/m Spaanderman; namiddag Spaans t/m Verhart. 21 Oct. voormiddag Verhees t/m de Vreugd M.: namiddag de Vreugd t/m zyst. 1 De na-uitreiking zal plaats hebben op i /rijdag 21 November a s. De directeur van de Distributiedienst I „Kring Katwijk" J. C. Tieleman. UIT DE OMSTREKEN OEGSTGEEST. Cabaretavond Onder auspiciën van het Collegium Artlum gaf gisteravond het Comedianten Cabaret Buziau Jr. een vroiyke avond in het Patronaats gebouw. Na een korte inleiding Van John Pa let is door dit gezelschap een ryk ge varieerd programma uitgevoerd in een vlot tempo waaraan medewerkten: Emil Buziau, Rob v. d. Bas, John Pa let, Carry Deniese, Erna Roy en Dick de Groot. Het ls in alle opzichten een groot succes geworden en het was als een goedé» ontspanning te beschouwen. Op uitnodiging van de Kath. Actie van de Vrouw, mede In verband met de Kath. Moederdag, heeft dit gezel schap Donderdag een feestavond aan geboden in besloten kring aan de moe ders van Kerkwerve. Een 400-tal da mes heeft hiervan een dankbaar gebruik gemaakt. VOORSCHOTEN. Prot. WUkverpleglng Met lngane van 1 November a.s. zal zuster G. Veldkamp van de vereniging Prot. Wijkverpleging en de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis haar taak neerleggen. Zuster Veldkamp, die 1 Maart 1942. In deze gemeente ln dienst trad, heeft één der moeliykste perioden, de oorlogsjaren, steeds haar zorgen gewijd aan de zieken ln deze gemeente en ls voor Jong en oud, voor iedere zieke of gewonde en vclo ouden van dagen, niet alleen de ver pleegster, maar ook een troosteres geweest ln sombere ogenblikken. Voor 't examen apothekers-assistente slaagde ln Lelden mej. G. I. de Boer, alhier. AGENDA ZATERDAG: Oegstgeest (St. Willlbrord): Revue ,,'t Is maar fantasie", 8 uur nam. Kam. Onnes-laboratorium: Oursus na tuurkunde vanv/ege Leidse Volkshuis, 4 uur nam. Stadszaal: Bokswedstryd Holland-Bel- glë. 8 uur nam. MAANDAG. Petruskerk (K Onneslaan)Pater W. Sluys spreekt voor niet-Katholle ken. 8 uur nam. Gerecht 10: wydlngsdlenst Splr. Ver, „Harmonla", 8 uur nam. Dinsdag. Stadszaal: LK.K. „VoorAllen". Hewltt- kwartet. 8 uur nam. WOENSDAG Gerecht 10: wydlngsdlenst Splr. Ge nootschap. 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Rex „Verborgenheden van Parys", (18 Jaar) Zat. en Zond. 2 1/4. 4 1/4. 7 1/4 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 1/4, 7 1/4 cn 9 1/4 uur. Luxor „Meet the Navy" (alle leeft.) dag. 2V2, 7 en 9 1/4 uur; Zond. 2I/2. 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. I Casino „Het leven van dr. Ehrlloh" (14 Jaar) Zat en Zond. 2%, 4 3/4. 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2&. 7 en 9 1/4 u. Trianon „Gejaagd ln de nacht" (18 Jaar) Zat. en Zond. 2 1/4. 4V4, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2V2, 7 en 9 1/4 uur. LIdo „Tahia, de ellandprinses" (18 Jaar) Zat. en Zond. 2%. 4%, 7 en 9 1/4 u.: ovorlgo dagen 2«/a. 7 en 9 1/4 uur. Grcenway (Voorschoten) I'll be your sweetheart" (allo leeft.) Zat. 7 en 9 1/4 uur; Zond. 2y2, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 11 October 13 uur tot Zaterdag 18 October 8 uur waargenomen door: Apotheek van Drlesum. Mare 110, tel. 20406 en de Zul-, der-Apotheek. Lammenschansweg 4. tol. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek. Wilhelmlnapark 8. tel. 26274; De geneeskundige dienst te Lelden wordt van hedenmiddag- 2 uur tot Maandagmor gen 8 uur waargenomen door de doktoren Hartman. Van Leeuwen Simons en Ver- brugge. Oegstgeest door dr Hugenholtz. tel. 20390. De dienst der dierenartsen wordt waar genomen door de heren Commandeur en Weening.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3