H. M. de Koningin hervat 1 December Koninklijk Gezag De Arabieren in beweging Ir. P. Often over verhouding met Rusland „KOUDE" OORLOG Sensationele noodlanding van Engels vliegtuig Scheerde over Rijksweg Delft-Rotterdam Hand toesteken, maar... met karakter Wat er in tndië gebeurt WE ERBERICHT Koninklijk Besluit heden verschenen Met een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 11 OCTOBER 1947 No. 2620Ji LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Verenigde Naties heet het lichaam dat de vroegere Volkenbond heeft op gevolgd! Verenigde Naties.... Zoals de toestand momenteel is. kan men beter spreken van de ruzie-makende naties en dat nog wel op een manier van kij vende vis-vrouwen. Wat is er op de jaarlijkse Algemene Vergadering eigenlijk totdusver bereikt? Vrijwel niets. Men praat, men scheldt, mep kijft en beslissingen gaat men uit de weg of. zo bij stemming iets wordt besloten, draagt dit bij voorbaat het odium der mislukking in zich. Het is een droevig beeld, doch, helaas, de waarheid En steeds gaat het om de tegenstel ling tussen Oost en West, waarbij on der Oost begrepen moet worden het blok van de Sovjet-staten. Slechts de Palestijnse kwestie maakt hierop een uitzondering. Tot overmaat van ramp neemt Oost meer en meer de allures van een vrijbuiter aan, wanneer het niet gebruik kan maken van zijn veto! De stichting van de Kominform zo is toch de oude Komintern herdoopt heeft bovendien de situa'tie geducht toegespitst. De tegenstellingen zijn daardoor tot het uiterste doorgedreven en Amerika, dat terecht in de Komin form een politieke oorlogsverklaring ziet, is niet van plan in enig opzicht te wijken. Zoals de verhoudingen zich thans aftekenen, lijkt het er veel op, dat Moskou met zijn jongste besluit een kardinale fout heeft gemaakt. Het eer ste doel was toch de torpedering van het plan Marshall. Welnu, naar alle waarschijnlijkheid zal de Kominform de uitvoering daarvan helpen bespoedigen, daar juist tengevolge van de her-oprich ting van de nieuwe communistische in ternationale Washington meer dantot- nutoe gaat inzien, dat directe hulpver lening zaak is, wil men het communis me niet verder in het Westen zien door dringen Moskou schijnt een desperado-poli tiek te voeren! Dat komt mede tot uiting in de scheid-toon, die ter verga dering wordt aangeslagen, tengevolge waarvan ook de twijfelaars in het vij andelijke kamp worden gedreven. De enige beslissing, die gevallen is, betreft de Griekse kwestie. Amerika had voorgesteld, de drie Griekse naburen schuldig te verklaren aan hulp voor de guerilla-strijders en opnieuw een com missie derwaarts te zenden, die karak teristiek de naam van „waakhond-com missie" had gekregen. Natuurlijk ver zette Moskou zich met hand en tand. daarbij gesteund door Zuid-Slavië, dat een taal» deed beluisteren als ter as semblee nog niet werd gehoord. Van Franse zijde werd toen een compromis voorstel ingediend, dat geheel op de realiteit was Ingesteld. Wat geeft de veroordeling? Ga deze liever uit de weg, maar zorg, dat er in de toekomst geen herhaling plaats vinde. Laat daarom door de buurstaten de verzekering wor den gegeven, dat zij voortaan met de commissie zullen samenwerken Ame rika wilde dit aanvaarden, meer lettend op het doel dan op een vonnis, dat im mers moreel toch uitgesproken was. Edo?h, de buurstaten hebben geweigerd om zo'n verklaring van medewerking te geven! Besloten werd toen met overgrote meerderheid om in leder geval de com missie in te stellen, het vonnis werd uitgesteld.' Het Oosten heeft daarop de commis sie getorpedeerd door deze volledig te boycotten. Dientengevolge zal de com missie niet in staat zijn om haar taak naar behoren uit te voeren, hoe zij ook zal zijn samengesteld. Men kan constateren, dat hiermede Is ingetreden een vorm van „koude oor log". gelijk de nieuwste term in deze luidt* j i Te meer komt dit tot uitmg doordat de communisten zich thans openlijk achter de Griekse guerilla-strijders heb ben 'èeschaard, hetgeen het voorspel be tekent van erkenning van een tegenre gering in Griekenland onder generaal Markos. Die dan natuurlijk door de buurstaten zoveel mogelijk zal worden gesteund, de „waakhond-commissie" ten spijt. Ziedaar alles wat de zitting der V. N. heeft opgeleverd Strijd om Palestina Koning Abdoellah van Transjordanië is het geheel eens met het besluit der Arabische liga om „militaire, morele en economische hulp" aan de Palestijnse Arabieren te sturen, ingeval van ont ruiming van Palestina door de Engelsen, aldus deelde Azzam Pasja, secretaris generaal den Arabische liga. mede. Maandag a.s. zullen de hoofden der zeven delegaties, vertegenwoordigend Egypte. Irak. Transjordanië Syrië Li banon, Saoedi-Arabië en Yemen, te Am man een ontmoeting met koning Ab doellah hebben, om nadere maatregelen voor hulp aan de Palestijnse Arabieren uit te werken. Azzam Pasja sprak een bericht, dat de Arabische liga reeds een voorlopige Arabische regering voor Palestina heeft ingesteld, tegen. Deze kwestie zal nog worden besproken. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het Britse besluit om Palestina te ontruimen indien er geen oplossing voor het probleem wordt ge vonden, niet is gewijzigd door de be richten dat de raad van de Arabische liga heeft besloten legers van de na burige Arabische staten naar de gren zen van Palestina te sturen. Naar aanleiding van de berichten over Arabische troepenbewegingen nabij Pa lestina heeft het Joods bureau ver klaard, dat de Arabische staten door het leiderschap te aanvaarden van de Moefti, berucht medewerker van Hit- Ier. brutaal de tactiek van Hitier naar de kroon steken- „Het verschil is, dat zij niet als de Nazi's in de gelegenheid zijn uitvoering te geven aan hun be dreigingen, die gezien moeten worden als een propaganda-man9euvre. waar mee zij de algemene vergadering willen dwingen om het rapport van de spe ciale commissie voor Palestina ter zijde te schuiven", aldus het Joods bureau. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelo pen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: lt. t/z 3dekl. VSD. A. J. van der Pijl. Amster dam. Kon. Ned. Landmacht: korp. A. Arents, Herwen en Aerdt; sold. W. R. Broekema, Appingedam; sold. W. J. Kok, Nijkerk; sold. 1ste kl. P. Winkelman, Den Haag; korp.M. Oosterom, Kockengen serg. J. P. T. van der Togt, Am sterdam; sold. C. Heywegen, Rot terdam; sold. J. V. Dinius, De venter; sold. H. J. Neyenhuis, Blankenham; serg. J. van Noor loos, Andel (n.-Br.)sold. J. C. Mol, Leur (N.-Br.); 2de lt. F. T. Salverda, Wommels (Fr.)sold. G. Geerts. Odoorn. Kon. Ned. Ind. leger: sold. 2de kl. Inf J. Koekoel, Ambonees; sold, milicien 2de kl. S. Uneputty. De republikeinse senator Brewster, is de* eerste der Amerikaanse congresleden, die commentaar geleverd heeft op de gemelde concentratie van Arabische strijdkrachten aan de grenzen van Pa lestina. ..Zij is duidelijk een tarting van de V N. Naties die Hitier en Hirohito overwonnen hebben, kunnen niet voor de, Arabische liga opzij gaan. De VN móeten deze kwestie kordaat aanpak ken of anders uiteenvallen", aldus Brew ster. Speciale Balkancommissie gevormd De politieke commissie der V.N. heeft na lang debat met 32 tegen 1 stem en 12 onthoudingen haar goedkeuring ge hecht aan de vorming van een speciale Balkancommissie. In de commissie zullen vertegenwoor digers van Australië, Brazilië, China, Frankrijk, Mexico, Nederland, Pakistan, Engeland en de V.S. zitting hebben Een Columbiaans voorstel om de ge constateerde schuld van Joegoslavië, Albanië en Bulgarije uit de Amerikaan se resolutie te schrappen, werd met 29 tegen 6 stemmen en 16 onthoudingen verworpen. DE KEUZE VAN DE GOUVERNEUR VAN TRIËST. De vijf permanente leden van de Vei ligheidsraad hebben een Frans voorstel aanvaard om aan de regeringen van Italië en Joego-Slavië te verzoeken het eens te worden over de naam van een candidaat voor de post van gouverneur van Triest, 't Franse voorste moet ech ter eerst ook door de zes nlet-permanen- te leden van de Veiligheidsraad worden goedgekeurd. Ten slotte zal de Veilig heidsraad de keuze van Italië en Joe- go-Slavië moeten bekrachtigen. VOORSTEL TOT VERBOD VAN COMMUNISTISCHE PARTIJ IN ARGENTINIË. Een aantal Argentijnse parlementsle den heeft een voorstel ingediend om de communistische partij in Argentinië te verbieden. Het verbod zou ook moeten gelden voor alle door de communistische leer geïnspireerde activiteit op het ge bied van vakverenigingen en cultuur. Een zeer buitengewone omstandigheid. In het bericht betreffende het vast houden van Nederlandse militairen, die zich bevonden in het Amerikaanse vliegtuig, dat op> Java een noodlanding moest maken, is gezegd, dat een dezer militairen op weg was naar ons land, in verband met de ernstige ziekte van zijn vader. Deze mededeling heeft tot gevolg dat talloze personen, die in dezelfde om standigheden verkeren of hebben ver keerd en wier verzoeken worden of zijn afgewezen met de motivering, dat in zodanige gevallen terugkeer naar Ne derland niet wordt toegestaan, zeer te recht het gevoel hebben, dat zij on billijk zijn behandeld. Daarom stelt de Minister van Oorlog er prijs op bekend te maken, dat in het onderhavige geval zowel vader als de moeder in levensgevaar verkeerden, zo dat hij meende voor deze zeer buiten gewone omstandigheid een uitzondering te moeten maken. DE ZUURKOOLVOORZIENING INDE KOMENDE WINTER. Volgens een nieuwe regeling zal 70 van de op de veilingen aangevoerde witte kool gereserveerd worden voor de zuurkoolfabrikanten, die de kool tegen een redelijke prijs zullen betrekken. Met deze hoeveelheid hoopt men ongeveer 80.000 vaten zuurkool te fabriceren, wel ke hoeveelheid ongeveer gelijk is aan die van het vorig jaar. De export-heffing op witte kool, in „Ik had geen benzine meeil" Gisteravond om ongeveer kwart over tien heeft een Engels twee-motorig de Havilland toestel, dat op weg was van Londen naar Brussel op de drukke verkeersweg Den Haag-Rotterdam, op het gedeelte tussen Delft en Schie dam, een noodlanding gemaakt. De piloot slaagde er in zjjn toestel, waar in zich vijf passagiers bevonden, vrü- wel onbeschadigd aan de grond te zetten. Er werd niemand gewond. „Ik had bijna geen drop benzine meer, de radio was al uren lang defect en ik kon Ypenburg niet vinden", aldus de ge zagvoerder P, Micholson, een piloot met 22 jaar ervaring. Hij heeft nimmer een dergelijke sensatie, het landen op een zeer drukke verkeersweg, meegemaakt. Micholson vliegt voor „Air Charter Ltd" en was met vijf Belgische zakenlieden uit Brussel op weg naar de Belgische hoofdstad. Deze zakenlielen, de heren Janssens, Delporte, Herremans, De- meyer en Domken, die gistermorgen met gesteld om het uit te voeren kwantum dezelfde gezagvoerder uit Brussel ver te drukken heeft men nu laten verval len, aangezien bovenbedoelde regeling met de fabrikanten een voldoende hoe veelheid voor de binnenlandse indus trie garandeert. trokken voor een bezoek aan 'n tech nische tentoonstelling te Stockton on Tees (Engeland) zijn nog gisteren per taxi naar huis gereisd. Micholson vertrok gisteravond om kwart over zes uit Croydon. Om iialf- acht bemerkte de marconist Long, dat zijn radio-ontvanger weigerde. Michol son geraakte door gebrek aan pelling uit de koers en kon zich boven Nederlands gebied moeilijk oriënteren, Eerst zocht hij een vliegveld bij Rotterlam, dat hij daar niet vinden kon, koersten dan naar Den Haag. doch de duisternis belette Ypenburg te ontdekken. Na ruim twee uur ronddolen raakte de benzine op. Long kreeg order S.O.S.-seinen te geven. De brede verkeersweg bleek het enige redmiddel. Micholson zette de grote schijnwerper van zijn toestel aan. Hierdoor werd het verkeer ge waarschuwd. Met vijftig mijl snelheid bracht hij de machine aan de grond en remde zo snelmogelijk. Een der vleugeltippen kreeg een schram van een laag boompje langs de weg. Dat was de gehele schade. In zijn tanks zat bij de landing nog slechts 30 liter benzine. Vanmorgen zou Micholson van de weg af starten en zijn machine naar Ypenburg vliegen, waar de radio en de vleugel gerepareerd zul len worden. Daarna vertrekt hij naar zijn standplaats Brussel. Met zijn BelgL sche passagiers was hy gisteren ruim 9 uur in de lucht. ZUIVERINGSACTIES. Aan het legercommuniqué van giste ren ontlenen wij nog, dat op West-, Midden- en Oost-Java zuiveringsacties plaats vonden nabij Losaran en Tji- kldjing op West-Ja va ontstonden bot singen met Republikeinse benden. Voorts werden op West-Java terroristen die een politiepost te Pleret aanvielen, verdreven. Sumatra: Een Nederlandse patrouille verdreef een bende ten Z.W. van Bindjai in het gebied van Medan. PASOENDAN NIET NAAR WEST-JAV A-CONFERENTIE. Soeria Kartalegawa de leider van de „Pasoendanbeweging", heeft bekend ge maakt, dat de Pasoendan geen deel zal uitmaken van de West-Java-conferen- tle. In Palestina neemt de gang van za ken meer en meer het gevreesde ver loop. Zionisme en Arabieren komen in steeds scherpere verhouding tegenover elkaar te staan en de laatsten maken zich geheel gereed voor een gewapend optreden, wanneer de verdeling van Palestina zou worden doorgevoerd. Hier dreigt de „koude oorlog" over te gaan in een werkelijke oorlog en zo doende komt daar het meest kwetsbare punt te liggen. Hoe men deze impasse te boven wil komen, is ons een raadsel, want zelfs een Salomo-oordeel, hoe onwaarschijn lijk ook op zich zelf reeds, lijkt ons hier te laat te zullen komen. De Arabieren zullen onder geen voor waarde afstand doen van hun rechten en. hoe zeer begaan ook met het lot der Joden als „verplaatste personen", wie kan deze rechten in wezen betwisten? Het opnemen v&n verplaatste perso nen mag toch nimmer inhouden, dat deze personen bijzondere rechten op eisen, laat staan politieke! Ten koste van het land, dat hun toevlucht biedt NEVELIG. Verwachting tot morgenavond: In de nacht op vele plaatsen opnieuw vorming van nevel of mist, die hier en daar eerst laat op de dag optrekt: Over wegend droog weer met zwakke tot ma tige wind uit Zuidelijke richting Wei nig verandering van temperatuur. 12 OCTOBER. Zon op: 6.58 uur; onder: 11.55 uur. Maan op: 4 13 uur; onder: 17.42 uur (14 Oct. N.M.) Hoogwatei te Katwijk te 2 35 en 14.57 uur (13 Oct.: 3.17 en 15.37 uur). Het heden 'verschenen Koninklijk Besluit, houdende bepaling van het tijdstip der neerleggging van de uitoefe ning van het Koninklijk Gezag alsmede van het tijdstip der hervatting daarvan door H.M. Koningin Wilhelmina, bepaalt in het enige artikel: Met ingang van 14 October 1947 leggen Wij de uitoefening van het Koninklijk Gezag neer; met ingang van 1 December 1947 hervatten Wij de uitoefening van het Koninklijk Gezag. Prinses Juliana hedenavond voor de radio Hedenavond om acht uur zal H.K.H. Prinses Juliana in Haar kwaliteit van voorzitster van het Nederlandse Rode Kruis een korte rede uitspreken voor dc radio. TEXTIELCONGRES TE AMSTERDAM Gisterochtend lieeft de voorzitter van de Stichting Textielcongres Nederland, dr. H. B. Holsboer, in Krasnapolsky te Amsterdam het eerste tweedaagse con gres, georganiseerd door de stichting, geopend. Gesproken werd door prof. dr. Vooys, dr. W. F. Kroese en dr. At B. D. Cassie uit Leeds. (Van onze Haagse Redacteur). De president-directeur der Philips' Fabrieken, de heer ir. P. Otten, heeft gistermiddag in een persconferentie te Den Haag een toelichting gegeven op de open brief van Soekawati c.s. waarvan hij mede-ondertekenaar is, van zijn ra dio-rede over dit onderwerp en van zijn rede te Eindhoven aan een journalisten diner over de samenwerking tussen België, Nederland en Luxemburg. Spr. wees er op, dat hij geen ambities koestert en zich volkomen gelukkig voelt in zijn functie in het Philips con cern. Maar men betwiste hem niet het recht, om zijn mening over de toestand van ons Koninkrijk en van de wereld te geven. Hetgeen spr. tevens als zijn plicht beschouwt. De heer Otten wees er op, dat de we reld z.i. te veert knapheid en te weinig gezond verstand ten toon spreidt Men verwijt spr. dat hij een vijand van Rusland zou zijn en tot oorlog zou ophitsen. Niets is minder waar. Spr. heeft vele goede vrienden onder dc Riissen en zijn enig doel is juist, om oorlog te voorkomen. De hoogste vrijheid voor spr. is de vrijheid voor iedereen, om kennis te nemen van al les wat er in de wereld te koop is en in volle vrijheid voor zich zelf uit te maken, wat wit is en wat zwart. Dit oordeel moet niet van bovenaf opge legd, terwijl men de mensen belet, om zelf te zien. Dit is de basis van de vrij heid voor de ondernemingen en voor de volkeren. Vriendschap is: elkaar de waarheid tc kunnen zeggen en van elkaar te willen leren. Wie de wijs heid in pacht meent te hebben, wie niet weet, wat liij niet weet, die is ver loren; dat wordt een dictator, in eigen omgeving of in dc gemeenschap. wy hebben allen een fakkel te dra gen; ieder naar eigen gaven en kansen. En dat moeten wij zo doen, als wy het in ons laatste levensogenblik zullen wensen, gedaan te hebben. Men moet elkander de waarheid durven zeggen, geiyk zulks onder vrienden betaamt. Men moet „neen" durven zeggen. Aan Rusland dient volgens spr. do hand van hulp Ufi worden toegesto ken; maar een hand met karakter er achter. Laat ons niet vervallen in do fout van Chamberlain en Daladier te München. De Volkenbond was goed. Maar men heeft al zyn idealen er terstond aan opgehangen, zonder het jonge plantje te beschermen. Als wy niet oppassen, dan gaat het evenzo met de UNO. wy missen geduid; alles moet vlug als waren wy bang, dat dnze idealen niet verwezenlijkt zullen zyn vóór onze dood. Hier kunnen wij leren van de wysheid van het Oosten, van het rus tige tempo in Zuid-Amerika. Spr. wees op de inzet van hetgeen zich thans in Griekenland afspeelt. Wat zal winnen, het materialisme of iets an ders? Wy moeten niet alleen tegen iets stryden, maar ook weten: waarvoor, wy kunnen gerust alle planning laten varen, mits wy maar dat licht geven, dat de mensheid weet, waarvoor zy strydt. Het gaat óm een reële bestaansmo- gciykheid en bestaansgrond; voor de vrede en voor de vrüheid! K.L.M. landt niet meer in Cairo Als erkenning van de waardevolle diepten aan de Britse natie bewezen gedurende de overstromingen in Maart en April van dit Jaar, toen zyn per soonlijke toewijding en technische kennis hebben medegewerkt om een be langrijk landbouwgebied voor onherstelbare schade te behoeden, is aan dr. Ir- J. A. Ringers gisteren op de Britse ambassade te Den Haag door sir Neville Bland, de Britse ambassadeur, het Com mandeurskruis voor civiele diensten, ver bonden aan de Orde van het Brits Imperium, uitgereikt. (Foto ANP-d. Hn.) BINNENLAND. De gouverneur van Curasao, dr. P. Kasteel wordt a.s Maandag ln ons land verwacht, voor het voeren van enige be sprekingen met de regering. De Nederlandse regering heeft aan de Egyptische de levering van honderdduizend eenheden cholera-vaccin aangeboden. Ver- voer zou door de KJL.M. geschieden Ln 10 weken. Dit aanbod ls ln dank door de Egypti sche regering aanvaard. De minister van Verkeer en Water staat ir H. Vos heeft een bezoek gebracht aan Oost-Groningen. HIJ was ln gezelschap van de Commissaris der Koningin de heer E. H. Ebels en heeft zich op de hoogte gesteld van de positie van de verkeers wegen, zowel te land als te water. Prof. ir. w, Schermerhorn ls gister middag met een vliegtuig op Schiphol ge land na zijn kort bezoek aan Engeland Dinsdag vertrekt hy naar de Ver. Staten; van het resultaat van de besprekingen hangt af, of hij naar Tokio zal vliegen. Te Westerveld ls gisteren gecremeerd het stoffelijk overschot van de brigade generaal A. G Matthew uit Londen de wezlj bevrijder van Eindhoven, die, gelijk ge- Ellsa meld, plotseling te Delfzijl ls overleden. 1 aanstaande. Bij K B. is Jhr. mr. H. L. F. C van Vredenburch, ambassaderaad, thans bevor derd tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister Gistermiddag 16 door tot nu toe on bekende oorzaak, de kapitale boerderij van de pachter W. Kranenburg aan de Koggenrandweg ln de Wlerlngermeer af gebrand. De schade van de boerderij wordt ge raamd op f. 60.000 en die van de Inven taris niet veel minder. De pachter was slechts gedeeltelijk tegen brandschade verzekerd. Gistermiddag hebben de loonslachters die aan bet abattoir in staking waren ge gaan, de arbeid hervat. De leiders aer loonslachters handhaven echter hun be zwaren tegen, de dubbele contróle en de wyze van contróle door de recherche. Gistermiddag werd de brug over de Eendracht te Tholen onder grote belang stelling heropend. De Tweede Kamer zal Dinsdag des namiddags te kwart voor vier byeenkomen. Aan de orde ls o.m de Interpellatie van dc heer Wagenaar over de aangekondigde verlaging van enkele rantsoenen BUITENLAND. De Belgische prins-regent zal aan wezig zijn by het huweiyk van prinses Elisabeth van Engeland op 20 November Zestien betrokkenen bij de „zaak van de groep afgevaardigden die verraad pleegden, spionnen en saboteurs ln Brlts- Amerlkaanse dienst", zijn ln Albanië te rechtgesteld. Drie der veroordeelden zyn opgehangen, de overigen gefusilleerd. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen. dat Amerika ..concessies" zal eisen ln ruil voor gedeelteiyke betaling van de Britse bezettlngskosten ln Duitsland Gersonn, die destijds een voorname positie bekleedde op het Canadese de- Sartement voor oorlogsmateriaal, ls te ttawa veroordeeld tot vier Jaar gevange nisstraf op beschuldiging van samenzwe ring tot het verstrekken van vertrouwe lijke inlichtingen aan de Sovjet-Unie. Van 7 tot 9 October ls te Nice een Internationaal congres van ambtenaren gehouden, waar 83 vertegenwoordigers uit Oostenrijk, België. Spanje, Frankrijk, En geland, Nederland. Hongarije, de Scandi navische landen. Zwitserland en Tsjecho- Slowaklje aanwezig waren. De Hongaarse sociaaldemocratische party heeft bekend gemaakt, dat zli haar onafhankelijkheid en autonome zal hand haven, doch voort zal gaaif met haar nauwe samenwerking met de communis tische partij, zy maakt echter bezwaar tfegen de aanvallen van de communisten tegen öe socialistische leiders ln andere landen, die onder grote moeilijkheden tegen reactionnalre krachten stryden. De Amerikaanse krijgsraad te Dachau heeft dr. Otto Hellmuth, voormalig gouw leider van het district „Maln Franconla", tezamen met 7 anderen tot de strop ver oordeeld. i- De Sovjetrussische ambassade te Santiago ln Chili ls door onbekenden be schoten. De ambassadeur heeft by de Chi leense regering een protest Ingediend. Naar van gezaghebbende zyde werd medegedeeld, beeft Amerika een nieuw aanbod gedaan, dat een gunstige wending betekent ln de Brlts-Amerlkaanse onder handelingen over verlaging van de lm- perlële preferenties als tegenprestaties voor verlaging van bepaalde Amerikaanse tarieven, welke onderhandelingen in een Impasse waren geraakt. In de Sovjet-Unie ia men. doende ontwerpen te maken voor nieuwe zeer snelle vliegtuigen. De Engelse delegatie heeft by de al gemene vergadering der V.N. een voorstel Ingediend om er by alle leden-staten op aan te dringen, dat zy hun grenzen openen voor Joodse en nlet-Joodse emigranten uit Europa. Het Nobelprijscomité stelde voor 1947 de verschillende Nobelpryzen vast tot een bedrag van 176.000 Zweedse kronen of 48.552 dollar. - De Amerikaanse kolen-exporttoewlj- zlng voor November voor ons land bedraagt 144.000 ton. IN VERBAND MET CHOLERA- EPIDEMIE. Het zit de KLM niet mee op de In- Indië-route- Waren het eerst de moei- iykheden met India en daarna de overstromingen in Colombo,, die de vliegroute naar Batavia stagneerden, thans heeft de KLM in verband met de cholera-epidemie in Egypte moe ten besluiten voorlopig niet meer in Cairo tc landen. In plaats hiervan zullen de vliegtui gen Lydda in Palestina aandoen hoe wel ook hier de toestand door de bin nenlandse moeilykheden niet ideaal is. De nieuwe route wordt met ingang van Dinsdag gevlogen. Het vliegtuig, dat gisterochtend is vertrokken, maakte de landing nog in Caïro. GROTE OPIUMVOORRAAD ONTDEKT IN NEDERLANDS SCHIP. De Canadese politie heeft aan boord van het Nederlandse schip Manoeranin de haven van Vancouver 186 kg. opium ter waarde van 4.648 000 dolar gevon den. Dit is een van de grootste clande stiene ladihgen opium, die ooit in Noord- Amerika is ontdekt. Waarnemers zyn van mening, dat Vancouver door een internationale ben de als distributiecentrum van verdoven de middelen voor het continent wordt gebruikt. NIEUWE BESTUURSLEDEN VERBOND VAN NED. WERKGEVERS. In de algemene ledenvergadering van het Verbond van Ned. Werkgevers zyn in de bestuursvacatures. ontstaan door periodiek aftreden van de heren A. J. Biydenstein, ir. M. H. Damme. dr. ir- W. Hupkes. A. de Koster. D. G. S. Landweer, ir. W. H. van geeuwen, prof. mr. A. N. Molenaar, W. H. de Monchy, ir. Jos Regout en mr. D. U. Stikker ge kozen de heren: ir. P. M. Doormaal. J. E. Duintjer, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gellssen, Ir. F. G. den Holander, ir. M- C. de Jong, B. J. ter Kulle Jr., Ir. A. M. Averes en mr. E. J. Waller, terwyi mr. Stikker op voorstel van 50 leden werd herkozen. De voorzftter de heer N. P. Gelder man, sprak waarderende woorden van afscheid tot de bestuursleden, die in deze vergadering hun functie neerleg den en hy richtte zich daarby in het by zonder tot de beide vice-voorzltters, de heren ir. Van Leeuwen en prof. Mo lenaar die zovele goede diensten aan het verbond hebben bewezen.. Hierna hield mr. D. U. Stikker een Inleiding over: „De publiekrechteUjke bedrijfsorganisatie". PROF. SCHERMERHORN VOOR DE RADIO. Prof. ir. W. Schermerhorn zal mor genavond van 19,00 tot 19.20 uur voor de Vara-microfoon een toespraak hou den, onder de titel „De strUd rondom Indonesië".

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1