PANDA EN DE MEESTER-VLIEGER Frankrijk gaat bezuinigen RECHTZAKEN Radio-programma De Vrouw VAN DICK HERIOT Witte tanden mooie tanden SOLI D OX T A N D P A S T A Leidse nedei •lagen in het water en op het schaaldbord Samenvoeging Amsterdamse BankIncasso Bank ECONOMISCHE BEDRUFSVORMING DOEL. Directie en Commissarissen van de .Amsterdamse Bank N.V. en Directie en Commissarissen van de Incasso Bank N.V. delen mede, dat zü onder voorbehoud van de goedkeuring van de vergaderingen van aandeelhouders, een overeenkomst hebben gesloten, welke de samenvoeging der beide be drijven ten doel heeft. Tot dit besluit is men gekomen op grond van de overtuiging dat voor de handhaving van een redelijke rentabi liteit maatregelen ter bereiking van een zo economisch mogelijke bedrijfsvoering tijdig genomen dienen te worden. De samenvoeging schept mogelijkhe den voor rationalisatie, welke ver uit gaan boven die. welke in elk der bedrij ven afzonderlijk bereikbaar zijn. GEEN SOCIAAL NADEEL Het sociale nadeel dat in de regel aan een fusie als de onderhavige ver bonden is, t.w, het overcompleet wor den van een deel van het personeel, is in dit geval niet te duchten. Gelet op de feitelijke onderbezet ting bij beide bedrijven, kunnen de vrijkomende arbeidskrachten dienen om de overbelasting van de andere beambten op de meest nadrukkelijke en doeltreffende wijze te bestrijden. Terzake van de vorm, heeft zorgvul dige beschouwing tot de conclusie ge leid. dat het doel het, best kan worden bereikt door de samenvoeging te doen plaats vinden binnen het verband van de Amsterdamsche Bank NV., echter met. dien verstande dat beide banken naast elkaar als zelfstandige instellin gen zullen blijven voortbestaan in de vorm en op de wijze als in de overeen komst tussen partijen is vastgelegd. Het aandelenkapitaal der combinatie zal lager gesteld worden dan het hui dige bedrag van f. 85.000.000 - en wel op f. 70.000.000.- zijnde een bedrag, dat in het licht van de tegenwoordige om standigheden en de verwachtingen voor de naaste toekomst als het meest rede lijke werd geoordeeld. Fiscale overwegingen spelen een be langrijke rol. Aandeelhouders der Incasso Bank N.V. ontvangen, tegen afstempeling van hun aandelen met 50 van dc nominale waarde aandelen Amster damsche Bank N.V.. exclusief het di vidend over het boekjaar 1947. tot het nominale bedrag van de afgestempel de som. Daarnaast verklaart de Amsterdam sche Bank N.V. zich bereid de aldus afgestempelde aandelen Incasso Bank N.V. van de houders over te nemen tegen dc koers van 165 eveneens exclusief het dividend over het boek jaar 1947. Naturalisatie Oud-Spanjestrijders Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot naturalisatie van Wilhelm Bouman en 17 anderen. Aan de memorie van toelichting is het volgen de ontleend: Met uitzondering van twee gevallen, hebben alle voorgedragenen het Neder landerschap verloren door vrijwillig, zonder daartoe verkregen koninklijk verlof, t£ treden ln Spaanse krijgs dienst. Zij zijn thans zonder nationali teit. Het wil dc Minister van Justitie voor komen, da' er geen bezwaar is om de betrokken oud-Nederlanders, die zich gedurende de oorlog goede vaderlanders getoond hebben en ln dat tijdperk als oud-deelnemer.- aan de strijd ln Spanje bijzonder risico's gelopen hebben, hun verloren nationaliteit terug te geven. „WILLEM RUTS" 2 DECEMBER NAAR BATAVIA. De „Willem Ruys", het nieuwe vlag- geschip van de Rotterdamsche Lloyd, zal op Dinsdag 2 December a s. voor z'n „maidentrip" zee kiezen. Het schip gaat via Southampton, Port Said en Singapore, naar Batavia, waar het in ieder geval vóór Kerstmis kan worden verwacht. Het ligt in de bedoe ling op 3 Januari 1948 vanuit Batavia de terugreis aan te vangen. PRIJZEN INLANDSE TABAK BINNENKORT VRIJ. De prijzen van ruwe inlandse tabak, welke door beroepstelers ls geteeld, wor den binnenkort blijkens mededeling van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening vrijgelaten. Voor si garen, sigaretten en kerftabak uit In landse beroepstabak vervaardigd, blij ven de bestaande prysvoorschriften, zoals deze voor alle tabaksproducten gelden, van kracht. Door belastingverhoging en uitgaven-verlaging De Franse premier. Ramadier, heeft in een radiorede meegedeeld, dat de staatsuitgaven met 23 procent zullen worden verlaagd. Dc tijd is thans ge komen om inkomsten en uitgaven van de staat geheel in evenwicht te bren gen. Dc uitgaven zullen dit jaar van 900 milliard tot minder dan 700 mil liard francs worden teruggebracht. Voorts zal er voortaan slechts één begroting zijn- Het verschil tussen de gewone en de buitengewone (wederop bouw-) begroting zal dus verdwijnen. De begroting zal geheel uit belastingen worden gefinancierd. De voorschotten van de Bank van Frankrijk aan de staat, waardoor de bankbiljetten-circu latie elke maand werd verhoogd, zullen dus eveneens verdwijnen. Om deze herzieningen, die de basis zullen vormen van Frankrijk's strijd te gen de inflatie, uit te voeren, kunnen tweeërlei maatregelen worden genomen: verhoging der belastingen en bezuini ging op de staatsuitgaven. De wijzigingen in het belastingstelsel, die aan het parlement zullen worden BENOEMING HOOGLERAREN IN DE TANDHEELKUNDE. Dezer dagen kan de benoeming te gemoet gezien worden van de eerste hoogleraren in de tandheelkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, wel ke benoemingen zullen plaats hebben krachtens de nieuwe wet. regelende het tandheelkundig onderwijs. Als gewoon hoogleraren zullen optreden de heren J. G. de Boer, tandarts te Utrecht; om onderwijs te geven in de conserv^rendei tandheelkunde; prof- M. Hut. tot nu toe buitengewoon hoogleraar in de tand heelkunde aan de medische faculteit der universiteit te Groningen om on derwijs te geven in de leer der mond- ziekten, de kaakchirurgie en de dento maxillalre orthopaedie. Voorts ir. J. N. Tekenbroek, tandarts te Zeist, om on derwijs te geven in materia technica en J. G. van der Ven,' assistent bij de tandheelkunde aan de Universiteit te Groningen, tot lector om onderwijs te geven in prothodontie. EEN ONRECHTMATIGE „BRUIDSCHAT". Maar het paartje werd gesnapt. Bij een Haarlemse stomerij arriveer de een jas van een Beverwijkse manu facturer, waarin zich bankbiljetten ter waarde van f- 3500.- bevonden. De juf frouw, belast met het nakijken der zak ken meende het bedrag goed te kun nen gebruiken en besteedde het tezamen met haar verloofde voor de aanschaf fing van ameublementen, fietsen en een haard. Het paar wilde eerstdaags gaan trouwen en kon de verleiding om deze „uit de wolken gevallen bruidschat" stilzwijgend in te palmen, blijkbaar niet weerstaan. Nadat de manufacturier had gemerkt, dat hij zijn geld naar de sto merij had gezonden, waarschuwde hij de politie en de vingervlugge jongeda me werd met haar verloofde ingesloten. Het geld kon gelukkig voor het groot ste deel worden achterhaald. STIMULERING VAN TULPENCUL TUUR EST DE V. S. De grote vlucht, welke de tulpencul tuur in de V.S. in de afgelopen 25 jaar heeft genomen, heeft geleid tot oprich ting van de National Tulip Soclëty Ine te New York City. De nieuwe organi satie stelt zich ten doel de belangstel ling voor de tulpencultuur, alsmede de internationale handel in tulpen te ver groten door tentoonstellingen e.d Pre sidente is mrs. J. J. Nicholson, Atlantic Georgia. De leden zullen regelmatig pu blicaties over de tulpencultuur ontvan gen. Men ls voornemens deel te nemen aan het tulpenfeest, dat in het volgend voorjaar in Holland Michigan gehou den zal worden De oprichting van de nieuwe organisatie is gedeeltelijk te danken aan het initiatief van de As sociated Bulb Growers, het bureau van de importeurs van Nederlandse bloem bollen. WINSTMARGES IN GROENTENHANDEL. De dikwyls optredende onevenwich tige verhouding tussen de groenten- prijzen voor de consument en de in koopprijzen van deze producten op de veilingen heeft de regering aanleiding gegeven tot het doen vaststellen van handelsmarges, die ten hoogste een bepaald percentage van de kostprijs voor de handel mogen uitmaken. Het Bedrijfschap voor groenten en fruit heeft een door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning goedgekeurde verordening uitge- voorgelegd voorzien in een progressieve verhoging van de staatsinkomsten. Ver wacht wordt, dat de belastingen het volgende jaar 690 milliard francs zullen opleveren tegen een geschatte opbrengst van 665 milliard dit jaar. De in de landbouw handel en vrije beroepen ver diende inkomens, die thans minder zwaar zijn belast dan de salarissen, zul len zwaar belast worden. Voor het ove rige zal het tarief der inkomstenbelas ting in geen geval worden verhoogd, zo zeide de premier. Het zal mogelijk zelfs in bepaalde gevallen worden verlaagd. De bezuiniging van 200 milliard op de overheidsuitgaven zal in hoofdzaak be trekking hebben op de uitgaven voor leger, vloot, luchtmacht, ambtenaren corps en de burgerlijke wederopbouw- programma's Zo zal van de lichting, die in November onder de wapenen moest komen, slechts de helft worden opgeroepen Voor de andere helft wordt dit uitgesteld tot Januari Beleggingen en abnormale voorraden mogen niet meer uit bankcredieten worden gefi nancierd- De basis-industrieën zal wor den verboden op lange termijn gelden te beleggen anders dan voor strikt nood zakelijke doeleinden. Alle regeringsuit gaven mer betrekking tot het wederop- bouwplan zoals geraamd in de huidige buitengewone begroting, zijn voorlopig verboden. Ook op genationaliseerde en particuliere industrieën zal worden be zuinigd „Luxe-bouw" zal worden ver boden. Wat het plan-Marshall voor Frankrijk zal opleveren, zo zeide Ra madier. kan nog niet worden gezegd. Wel kan ik verzekeren dat wij bij de Amerikanen het grootste begrip voor onze moeilijkheden hebben gevonden. Ten aanzien van Frankrijk's productie verklaarde Ramadier. dat. hoewel zij niet voldoende is. zij sterk is onderschat. De landbouwproductie heeft bijna het peil van voor de oorlog bereikt met uit zondering van tarwe en melk. waarop de weersomstandigheden grote invloed hebben gehad. De industriële productie heeft van Maart tot Juli het vooroorlogs peil overtroffen. Het begrotingstekort, dat momenteel 28 procent bedraagt, was 32 procent ln 1946 en 48 procent in 1945. Zware straffen in Vloeiweide-drama VOORTVLUCHTIGE KRIJGT BIJ VERSTEK DOODSTRAF. Het Bijzonder Gerechtshof te 's Hpr- togenbosch zette gisteren de behande ling voort van het drama op de Vloei- weide bij Rijsbergen. De advocaat-fiscaal, mr. Houben, deed bij het begin van dc zitting dc ietwat sensationele mededeling, dat een der hoofdschuldigen in deze zaak, Albertus Johay Zuuring uit Arnhem, na het betekenen van de dagvaarding, uit het kamp te Maastricht is ver dwenen en nog niet Ls opgespoord. Zijn zaak werd bij verstek behandeld. Zuuring vervulde op de Vloeiweide een zeer actieve en leidinggevende rol. Hij had meer aandacht voor de Duitse be velen, dan voor het angstgeschrei der vrouwen en kinderen, die in de kelder met handgranaten werden bestookt. Hij arresteerde de twee enig overgebleven verzetslieden Buron en Bernards, die hij aan de Duitsers uitleverde. Voor deze landverrader eiste de ad vocaat-fiscaal de doodstraf. Tegen de 53-j. C. v. d. Jagt eiste, in een fel requisitoir, de advocaat-fiscaal 20 jaren. Tegen de 47-j. Johannus Pieter van Hooydonk uit Teteringen, 12 jaar te gen Jan Arie Wouterlood van Doesburg uit Teteringen tien Jaar tegen Dirk Johan Munnik uit Breda 12 Jaar en vaardigd krachtens welke de groot handelaar in groenten zijn kostprijs (bestaande uit de door hem betaalde veilingprijs de fusthuur en vrachtkos ten) mag verhogen met ten hoogste 12 Mocht de volgens deze norm be rekende verhoging minder bedragen dan f-1.50 per eenheid (100 kg, 100 bos sen of 100 stuks, naar gelang van de aard van het product) dan mag dit be drag van f. 1.50 in rekening worden ge bracht. De kleinhandelaar mag bij levering van groenten aan consumenten zijn kostprijs (bestaande uit inkoopprijs, fusthuur en vracht) verhogen met ten hoogste 30 Indien deze verhoging minder zou bedragen dan f.3.- per een heid (100 kg. 100 bossen of 100 stuks) mag de kleinhandelaar f.3.- in rekening brengen. De verordening gaat heden in. VOOR ZATERDAG 11 OCTOBER. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30. orkest Joe Loss; 8.00; nieuws; 8.15: strijd lied; 8.18: J. Jong, orgel; 8.40: lichte klanken; 9.30: kamermuziek van Mozart; VPRO 10:00: morgenwijding door ds. J. A. van Nleuwenhuyzen; VARA 10,20: radio- feuilleton; 10.35: viool en plano; 1100: voor de continubedrijven; 12 00: licht concert; 12 30: weerpraatje; 12.33; Mlller- sextet; 13.00: Ned. strljdkr.; 13.30: zang en gitaar- 13.45: Sllvestrikwartet; 14.00: voor de AJ.C.; 14.15: stafmuziek A'damse politie; 15.00; toneel en school; 15 15: verzoekprogramma; 16 00: onze houding tegenover Duitsland; 16.15: woningnood; 16.45: voor de rijpere jeugd; 17.15: Radio Philh Orkest; 18 00: nieuws; 18.15: sport- praatje. 18.30: Ned. Strljdkr.; 19.00: Hon gaars Strijkkwartet; VPRO 19.30: voor jonge mensen: 19.45: voor Ned. in Duits land; VARA 20.00: nieuws: 20.05: dingen van de dag; 20.15: de notenkraker: 21.15 socialistisch commentaar: 21.30; weekend- orkest; 22 00: deel II hoorspel ..Don Qulchotte"; 22.30: Ramblers; 23.00: nieuws; 23 15: hobbyhoek: 23.30: nacht muziek: 23.50:24.00: R. Foort. orgel. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45' Maria ter ere; 8.00: nieuws: 8.15: opge wekte muziek; 9.00; lichte orkestmuziek: 9.30: waterstanden: 9.35* operaduetten: 10 00: voor de kleuters; 10.15: herdenking van A Bruckner: 11.00: ziekenbezoek: 11.45: L B oe 11 mann-herdenking; 12 00: Angelus; 12.03: Wallana Kawallans; 12.30, weeroverzloht; 12.33: Klaas van Beeck; 12.55: zonnewijzer: 13.00- nieuws; 13.15: over boeken; 13.20: Klaas van Beeck; 13.40: filmkwartier: 13.50: M. Traversa, viool; 14.00: toneelkijker; 14.10: sticcessen van Franse sterren; 14.20' Engelse les voor beginners; 14.40: uitbundige plaatjes; 15.00: voor de leugd; 15.15: Jonge kunste naars stellen zich voor: 15.45: kiosk: 16.00: vrolllke klanken: 16 20: de vliegende Hol lander; 16.30: de schoonheid van het Gregoriaans; 17 00- de wigwam: 18.00: plano en orgel: 18 15: Journalistiek week overzicht; 18.30; hoorspel „De verdwenen pandjesjas" 19.00: nieuws; 19 15: Kath. nieuws; 19.20: Amerikaanse platen: 19.45: banden die binden: 19.55: R. George piano; 20.00: nieuws; 20.05 actualiteiten; 20.12: de gewone man: 20.20: hoe heet deze plaat? 20 30- lichtbaken; 2120: radio- potpourri; 21.40: een koets vol verhalen: 22.00: weekendserenade: 22.40: de Van Rooyens; 22.45: avondgebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.1524.00: werken van Mozart tegen Hendricus Willem Llon uit Bre da. zeven jaren gevangenisstraf. De genoemde eisen waren met aftrek van het voorarrest. De uitspraak is be paald op 22 October a s. Uitspraak tegen Q. W. A. Bleys. Het Tribunaal te Den Haag deed giste ren uitspraak in de zaak tegen Q. w A. Bleys uit Lelden en adviseerde Internering van" 2 Jaar en 6 maanden met aftrek van preventief, eindigende op 15 November 1947 ontzetting uit de kiesrechten, ver beurdverklaring radio en f 4000 boete, ter wijl de belasting nog wel verder zal vorderen. Voorts adviseerde het tribunaal van D Bergman te Lelden f. 100 verbeurd te ver klaren. BEURSO VERZICHT Amsterdam. 10 October Wederom bestond heden een vaste stemming, voor de verschillende cul- tuuraarldelen, in het bijzonder Rubber fondsen. De verklaringen inzake enke le rubber ondernemingen welke vtratde positie dezer maatschappijen betreft, verhoudingswij ze vrU gunstig zijn wa ren hieraan klaarblijkelijk niet vreemd- Amsterdam Rubbers, stegen tot 159. De Tabaksaandelen waren iets hoger, maar niet veel veranderd, evenals Suiker waarden. Ook de Scheepvaartpapieren lagen goed in de markt. Bijzonder vast gestemd waren Koninklijke de hoofdkoers werd op 460 vastgesteld. De Industrieaande len waren prijshoudend maar onregel matig en per saldo maar weinig ver anderd. In de vrjje handel kwam er opnieuw vraag, waarbij Koninklijke op liep tot 462. Aandelen Amsterdamsche Bank en .Incassobank werden nog niet genoteerd. Nederlandse staatspapieren prijshoudend.De Amerikaanse markt was stil. Ingezonden Mededeling KOOPMANS' KINDERMEEL CjVlOrdji FEUILLETON vertaald uit, net Engels door SUSAN INGLIS 39). Wat zag alles er verwaarloosd uitl Zelfs Alan moest toegeven, dat het er niet verzorgd uitzag, maar hij weiger de er nog een tuinman bij aan te stel len. Hy had zelfs het idee geopperd, dat zy. als ze eens niets te doen had, misschien wel kleine werkjes in de tuin zou kunnen opknappen. Ze trok haar mooie neus minachtend op. Ze had het land aan tuinieren en ze dacht er een voudig niet aan haar handen te be derven door te werken in aarde en on kruid. En ze zou zéker Alan's zelfzuch tigheid niet aanmoedigen. Want dat was het: grote zelfzuchtigheid! Haar gedachten gingen terug naar haar jong ste grief Het was eenvoudigweg gemeen van Alan, haar een flat in Londen te weigeren. Zij was heus niet de enige, die er van zou profiteren, hield ze zich zelf voor. Als Kathryn weer beter was. zou het voor haar ook aardig zijn zo nu en dan eens naar Londen te kunnen gaan en het leven daar een beetje mee te maken. Maar afgezien van Kathryn, had ze zelf toch zeker récht op enige verstrooiing! Het behoefde geen grote flat te zijn, zelfs een heel klein flatje zou voldoende zijn, als het tenminste in een behoorlijke buurt lag. Ergens ln het centrum, zodat ze gemakkelijk van daaruit in het West End zou kunnen winkelen, naar een theater gaan en haar vrienden bezoeken; en behoorlijk zou kunnen bridgen, dacht ze met een glans in haar ogen, in een goede club, waar geen halve idioten werden toege laten. In lange tijd had ze niet iets zo positief willen hebben als die flat in Londen, en ze zou het niet opgeven te proberen deze te bemachtigen. De hou ding van haar kin beloofde weinig goeds voor Alan's zielerust. totd?' ze haar zin doorgezet zou hebben. In de regel wenste ze niets te maken te hebben met de keuken-afdeling van Trant, maar ze was moe van de wan deling en had geen zin naar de voor kant door te lopen. Ze kon in het voor bijgaan wel even in de keuken binnen lopen, dacht ze en Rose een kopje thee vragen. Ze trad het huis volkomen geluidloos binnen op haar met rubber gezoolde wandelschoenen en spitste haar oren. Ze kon Sara's stem horen en die van Rose achter de gesloten keukendeur Ze ging er regelrecht op af, duwde de deur open, en toen de beide dienstboden plot seling ophielden met praten, had ze spijt van haar opwelling. Als ze niet zo haastig was geweest, besefte ze, had ze misschien iets van belang kunnen af luisteren. Iets dat ze in haar lappen- zak-achtige verzameling van gegevens had kunnen wegstoppen. Ben je nou niet blij hoorde ze Sara zeggen- - dat we. wat we van haar weten, voor ons zelf hebben gehouden? Vreemd, dacht mevrouw Forbes, ter wijl ze tegen Sara glimlachte vreemd en intrigerend. Een geheim. En iets wat ze nog verder geheim wilde houden, te oordelen naar Sara's verschrikte blik en het masker, dat over Rose's gezicht was gekomen, bij het zien van haar. Ze nam er echter geen notitie van, kondigde alleen haar verlangen naar een kopje thee aan en verdween daarna. De dienstboden staarden elkaar, toen ze weg was aan, en Sara ging snel op haar tenen naar de keukendeur, en sloot deze goed. voordat ze iets begon te zeggen. Je gelooft toch niet, dat ze iets gehoord heeft? vroeg ze. haar ogen nog verschrikten dan te voren. Rose schudde haar hoofd. Niets, wat van belang is althans. zei ze troos tend. Ze kan daar nog niet lang ge weest zijn. Ik zag haar over de heuvel aankomen een paar minuten geleden, maar ik dacht vast, dat ze naar de voorkant zou lopen, zoals gewoonlijk. Het is niets voor haar. aan de achter kant binnen te sluipen, Nee, ik ben er vry zeker van. dat ze niets van belang gehoord heeft Ze draaide zich om en zotte een ketel water op. Maar je kunt zien, hoe ze eruit, ziet, als je die oude kattekop dadelijk ha&r thee brengt Sara. Ik ben blij voegde ze er met 'n kwaadaardige glans in haar an ders zo vriendelijke ogen aan toe, dat ik de rest van de cake net weggezet had. voordat ze kwam. Ingezonden Mededeling En gezonde 7 Ja, want er is totaal niets te bespeuren van het gevaarlijke tand steen. Door Solidox ver dween het spoorloos. Geen wonder, want Solidox bevat sulforicinoleaat, het unieke middel, dat tandsteen bestrijdt en 'voorkomt. Solidox is voorlopig slechts beperkt verkrijgbaar. (Wordt vervolgd) TEGEN U IJ Jk Mm* jg m TANDSTEEN SO 14-05I-S4 Gents debuut De eerste zetten zijn gedaanBelangstellend aanschouwt de burgemees ter, in gezelschap van wethouder Van Schalk en de Gentse schepenen, het verloop der eerste partijen. (Foto Van Vliet) 68). „We moeten hier weg!" zei Oehoe „We moeten benzine hebben! Die Kraan slaapt en we moeten Iets doen vóórdat hij wakker wordt! De vraag is alleen maar: Wat?! Het ant- woord daarop, leerling, kan kort zijn. j We planten een vlag op het strand en Oehoe voegde de daad bij het woord. Hij bond een oude lap aan een stok en plantte die stok in het zand. „Nu gaan we ook slapen!" zei hij. ..Slaap is zéér belangrijk, leer dat van mij!" Panda dacht, dat het misschien beter wachten op de dingen die komen gaan I" I geweest zou zijn om de wacht te hou den bij de vlag, maar hij was zó moe, dat hij niets zei. En even later lagen ze beiden in diepe rust. Toen het zo ver was ging Kraan overeind zitten en knipoogde grijnzend. „Nu ga ik de inhoud van die oude kist eens beter bekijken!" dacht hij. „Ik kan best wat goud gebruiken I" Belgische poloploeg doceerde Toen gistermiddag drie grote auto bussen (een supermoderne, een doodge wone en een museumstuk) het Stad huisplein opdraaiden en daar een klei ne honderd Gentenaren uitstapten, wat moe en stijf van het urenlange zitten, was het sportcontact LeldenGent of ficieel een feit geworden! Om vooral geen tijd te verliezen vond, nadat de Belgen ln de trouwkamer en kele min of meer technische aanwijzin gen zoals hun logeeradressen enz. ge kregen hadden, onmiddellijk de ONTVANGST DOOR HET GEMEENTEBESTUUR PLAATS, waarbij de burgemeester, Jhr. mr. F, H. van Kinschot wees op de historische banden, welke in de loop der eeuwen tussen beide broedervolken zijn gelegd en die vooral door de jongste wereld oorlog nog hechter zijn geworden en waarvan de tollinie toch zeker een lichtend voorbeeld mag worden ge noemd. Vervolgens herinnerde spr. aan de treffende overeenkomst tussen beide Universiteitssteden, waarna hij zijn beste wensen uitsprak voor het welsla gen van deze sportdagen, welke mede een uitvloeisel zijn van het contact, dat reeds met Oxford is gelegd, De burge meester besloot zijn toespraak met het uitspreken van de verwachting, dat ook in de toekomst op economisch en cul tureel gebied tussen beide landen en steden nog veej tot stand zal worden gebracht. Een der Gentse schepenen, de heer Verhaest, dankte voor deze vriendelijke ontvangst en gaf de nadrukkelijke ver zekering, dat er in het Belgenland al- lerwege een hartelijke sympathie voor het Nederlandse volk wordt gevonden. De zware opofferingen, welke uw land zich in de laatste oorlog heeft moeten getroosten, zijn bij ons, aldus spr., niet onopgemerkt gebleven. Integendeel, toen uw land werd bevrijd heeft het Belgi sche volk zich daarover verheugd. Ook spr. hoopte op een hartelijke samen werking tussen beide landen, waartoe zeer zeker het onlangs gelegde contact, waarvan de Benelux een gevolg is, zeer veel zal kunnen bijdragen. Zeer in het bijzonder dankte spr nog wethouder Van Schak voor zyn bemoeiingen, wel ke deze aan de dag heeft gelegd voor de totstandkoming van deze sportuitwisse ling. Nadat de thee was rondgediend ver trokken de Gentse vrienden naar hun resp. gastheren en -vrouwen. ONZE SCHAKERS VERLOREN DE EERSTE RONDE. In tegenwoordigheid van burgemees ter Van Kinschot, wethouder Van Schalk en de Gentse schepenen Ver meulen en Verhaest, verwelkomde de heer Herfkens, lid van het Comité Lei denOxfordGent, tevens voorzitter van de Leidsche Schaakbond, de Gentse schakers in Central, Hij gewaagde van dit eerste internationaal contact door Leidse schakers in ploegverband en van het contrast in leeftijd tussen de beide ploegen Bevonden zich aan Gentse zij de een 4-tal spelers van onder of nabij de 2 kruisjes, onder de Leidenaren wa ren er 2, die de 7 kruisjes al gepasseerd zyn! En dat is dan meteen een spre kend voorbeeld van het voordeel, dat de schaker boven de meeste sportbeoefena ren heeft; is een voetballer op 35 jaar practisch al afgedaan, een schaker be gint dan pas goed! Spreker hoopte, dat de gasten behalve van schaakgenot ook zouden weten te genieten van het schoons dat Leiden in zoveel opzichten biedt. Hierna nam het spel een aanvang; in de Gentse ploeg, zoals wij die Woensdag publiceerden, moest op het laatste ogen blik nog één wijziging aangebracht wor den, omdat Dr, Tournoy plotseling ver» Geirregat. Reeds betrekkelijk spoedig viel de eer ste beslissing: Schusz beging een klein verzuim, waardoor hij een gambietpion tegen Moortgat niet terug kon winnen en meteen in een duidelijk slechtere stelling verzeilde, welke zijn tegenstan der niet veel moeite meer veroorzaakte. Inmiddels had Van Hoorde, de sterkste Belgische speler aan het eerste bord te gen prof. v. d. Woude eveneens een min der goede zet gedaan, welke evenwel niet zulke catastrophale gevolgen had, vooral niet toen prof. v. d. Woude zich in een gewaagde combinatie stortte, en zich daarbij aan een heftige aanval op zijn eigen koning bloot stelde, zodat hij, ondanks een pion voorsprong, nog bly kon zijn, dat het remise werd. Eveneens remise werden de partijen aan het derde, vijfde en zevende bord. Een grote tegenslag was het verliespunt van Westra aan het zesde bord tegen Geir- regat. Westra immers had zich. na een gelijkopgaande strijd beduidend voor deel verschaft, zette evenwel plotseling een voj paard „en prise" en kon meteen opgeven. Hiermede stond de overwin ning van de Gentenaren in deze ronde vast, doch Wynaris zorgde ervoor, dat de Leidenaars althans in één partij het volle winstpunt binnen haalden. Hij wekrte zich op de hem eigen wijze uit een oerdegelijke stelling los, zette sterk voort en profiteerde er dankbaar van, toen zijn tegenstander in tijdnood niet meer de beste zetten vond. Zo verkregen de Gentenaren een nut tige 43 voorsprong uit de eerste ron de; de strijd droeg echter het stempel van de onbekendheid met eikaars spel en wederzijds was het ten dele terrein verkennen. Het is dan ook zeker niet uitgesloten, dat in de tweede ronde op Z&terdag a.s. de uitslag juist andersom zal zijn. Hier volgt de gedetailleerde uitslag: 1, Prof. v. d. Woude (Leiden)Van Hoorde (Gent) H*4: 2. Wynans Janssens 1—0; 3. Idema—De Wolf Vz—4. Schusz—Moortgat 0—1; 5. BosschaProf. De Recht Vz—V»'. 6. Mr. Ir. WestraGeirregat 0—1; 7. Teleng— De Lancer Vi. Totaal 34. DE ZWEMWEDSTRIJDEN. De Gentse zwemmers en zwemsters hebben eveneens een overwinning be haald, al was ook hier het verschil maar minimaal! De Belgen bleken te beschik ken over een vrij sterke ploeg, die gis teravond in de stampvolle „Overdekte", (waar alwéér de burgemeester en de Gentse autoriteiten van hun belangstel ling blijk gaven) handen vol werk had om met 2784,8 punten tegen Leiden 2794,4 punten te zegevieren. Het kleine puntenverschil demonstreert wel duidelijk, hoe weinig de krachtsverhou dingen elkaar ontliepen. De tijden wa ren over het algemeen goed. hoewel héél bijzondere prestaties niet voorkwa men, of het moest dan zijn, dat ver schillende Leidse zwemmers en zwem sters gisteren hun persoonlijke tijden konden verbeteren! Hier volgen de uit slagen 50 m. Borstcrawl, meisjes: 1. J. de Jong (L) 37,5; 2. N. Lenaers (G) 39; 3. M. Dobbelaere (G); 4. I. Hanselaar (L). 50 m. Schoolslag jongens: 1. Leclerque (G) 39,6; 2. T. Roman (L) 41; 3. E. van Bever (G); 4. F. van Sisseren (L). 200 m. Schoolslag dames: 1. L, Peil (G) 3,11; 2. L. Mens (L) 3,13; 3. H. Caspers (L); 4. Riessen (G). 100 m. Borstcrawl heren; 1. J, IJdens (L) 1,6,8; 2. J. v. d. Steen (G) 1,7,1; 3. P. Roegiers (G); 4. C. Stomps (L), 50 m. Rugslag meisjes: 1, J. de Jong (L) 43; 2. N. Lenaers (G) 45.4; 3. J. Hanselaar (L); 4. P. Driessen (G) 50 m. Rugslag jongens: 1. W. deLom- baert (G) 40,2; 2. Claes (G) 44.6; 3. F. van Sisseren (L); 4. O. Walle (L). 100 m. Borstcrawl dames1. D Stomps (L) 1,19,4; 2. C. van Raes (G) 1,28,3: 3. Pijl (G); 4. T. Sjardin (L).

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2