STADSNIEUWS Officiële publicatie Eenvoudige, treffende plechtigheid Leiden intermediaii* tussen Oude en Nieuwe Wereld Onderhandelingen alléén met aanvaardbare figuren Radio-programma 86e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 9 October 1947 Tweede Blad No 26205 GENOOTSCHAP NEDERLAND—ENGELAND. Voor bovengenoemd gezelschap be handelde in een der bovenzalen van ,.In den Vergulden Turk" miss Marjory Gullan, verbonden aan de Universiteit van Londen, onder grote belangstelling het onderwerp „Moderne Engelse poëzie". In een korte introductie wees zij op de verschillen tussen de dichters uit de periode van George V en de nieuwere dichters. De eersten behandelden in hoofd zaak algemeen vertrouwde en bekende omstandigheden en brachten een reac tie op hetgeen voorafgegaan was. Hun poëzie was meer gevoelig en be koorlijk, meer gericht naar het verle den dan naar de toekomst. Rust, kalm te en charme zijn enige der kenmer kende eigenschappen hunner kunst. De moderne poëzie heeft haar fouten qua vorm, maar bezit klaarheid en een voud. De moderne dichters zijn bitter, hard, cynisch reëel en dikwijls zonder enige illusie, bezitten daarbij een pro fetische blik. a Van beide uitingen gaf de spreekster vele voorbeelden in een prachtige keuze. Van T. S. Elliot af. wiens poëzie een bron vormde voor die der volgende 20. 30 jaren tot C. Day Lewis toe. Haar karakteristieke, sterk gevarieer de en doorvoelde voordracht boeide het gehoor bij voortduring, waarbij de kor te, raak getypeerde toelichtingen zeer vérhelderend werkten. Het was een avond, welke ons het wezen van menige Engelse dichter deed begrijpen. Vooral Elliot's ..The Dicta tor", waarin deze het komende zo scherp voorzag en het ontroerende „Will it be so again" van C. Day Lewis maakten diepe indruk. Mevrouw van Dam heeft miss Gullan de oprechte dank van het aandachtig luisterende gehoor overgebracht en de hoop op een wederkeer uitgesproken. Leidse Schouwburg ARB. TONEELVERENIGING D.O.S. De Opgaande Zon. Heyermans werken dragen bijkans alle een tendenz en-dientengevolge staan zij wel zeer bloot aan de invloed van de tand des tijds. Vele zijn dan ook „ach terhaald", speciaal nu de wereldoorlog er bovendien nog op is gevolgd. Zijn „De Opgaande Zon", spel van de middenstand, is ook niet geheel ontko men aan de veroudering, hoewel de figuur van Mathijs de Sterke toch wel in zich draagt elementen, die het stuk opheffen boven het tendenzniveau. Gelijk b.v. eveneens in Jasper uit zijn „Eva Bonheur". De ondergang van deze kleine mid denstandsfamilie, die het moet afleggen tegen de felle concurrentie van het wa renhuis, is tragisch, maar het sterke qptimisme van de hoofdfiguur, die dank zij zijn zuiver geweten, altijd de lach doet overwinnen en zijn gelijk-geaarde dochter ten slotte bevrijdt van „wat haar kapot dreigt te maken", hoezeer dit het gezin nog dieper doet dalen, brengt daarnevens toch ook iets verlos- sends. Een sterk speel-stuk is het daar door gebleven. Voor D.O.S. was het een geduchte kluif, maar over het geheel heeft deze ernstig werkende vereniging toch de sfeer wel weten te treffen, de Heyer- mans-sfeer ligt deze amateurs blijkbaar. Alleen het slot van het derde bedrijf, de brand-scène, «viel terug, ook waar de brand technisch niet fel genoeg werd aangegeven. De zware rol van Mathijs was bij de heer A. C. v. d. Woerd, die tevens lof waardig de regie voerde, in goede han den en veel wist hij te bereiken, al was hij met altijd even overtuigend, evenals mej. M. Schouten als Son ja. Jammer, dat zij iets oqwelijks had. Ook de echt genote de grootvader, de winkelknecht en Stuifzand deden het aardig. Zwak waren daarentegen de buurvrouw en, in mindere mate, haar zoon. De bijfiguren varieerden, doch detoneerden niet. Al met al mogen we dus tevreden zijn met hetgeen is gepresteerd. D.O.S. kan met gerechtvaardigde voldoening op deze uitvoering terugzien. De prachtig bezette schouwburg toonde zich zeer voldaan. M. GEDENKSTEEN MEVR. FLIEHEv. GRIETHUIJSEN. Woensdag a.s. te 3 uur zal op de Ned. Herv. begraafplaats te Leiderdorp de overdracht aan de familie plaats vinden van een gedenksteen op het graf van mevr. E. Fliehe—van Griethuijsen, aan geboden door de oud-verpleegden van „Voordorp", van welke inrichting mevr. Fliehe jarenlang de toegewijde direc trice is geweest. Geldelijke bijdragen voor dit doel worden nog gaarne ingewacht bij mevr. J. J. v. d. Vlist—Pijnakker, Korte Lange- strafot 16a, alhier. TENTOONSTELLING „AMBACHTSKUNST IN RIJNLAND". Gedurende de resterende weken van October zal onder auspiciën van K. en O. in het Stedelijk Museum „De Laken hal" een tentoonstelling „Ambachts kunst in Rijnland" worden ingericht. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot zal morgenmiddag te 4 uur het openingswoord uitspreken. COLLECTE VOOR DE LEIDSE BUITENSCHOOL. Als sluitstuk van het 25-jarig jubi leum wordt Zaterdagmiddag a.s. een straatcollecte gehouden, ten bate van de Leidse Buitenschool, wier financiën dringend versterking behoeven. Deze collecte wordt opgeluisterd door muziek van het Leidse Politie Gezel schap. Moge in het belang van het zwakke kind deze collecte een waardig sluitstuk vormen van het zilveren Jubileum dezer nuttige vereniging, die reeds zoveel ze genrijk werk heeft verricht. Met de Willem Barendz ter Walvisvangst DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Uitreiking bonkaarten 713, schoenen- bonnen en toeslagkaartjes a.s. en Jonge moeders. De uitreiking van deze bescheiden vindt ln de week van 13 tot en met 18 October plaats volgens onderstaand schema: Gezinnen, waarvan het hoofd een stam- kaartnummr-rheeft van l tot en met 4500: Maandag 13 October. 4501 tot en met 9000: Dinsdag 14 October. 9001 tot en met 13500: Woensdag 15 October 13501 tot en met 18000: Donderdag 16 October 18001 tot en met 22500: Vrijdag 17 October. Meegebracht dienen te worden de stamkaarten, tltelstroken met lnwisse- llngsbon, eventueel Inlegvellen en con- trólekeart as. moeders Voor de overige nummers «lsmcde voor de Agentschappen volgt nog een na dere publicatie. J. STRIJBOS VERTELT VAN HET „DRIJVEND ABATTOIR Het bestuur van de afd. Leiden van de Ned. Reisvereniging, dat er/ook in net verleden altijd buitengewoon in is geslaagd om voor zijn leden aantrekke lijke avonden te organiseren, opende gisteravond in de geheel bezette foyer der Stadszaal het winterseizoen met een lezing over de tocht van de Wil lem Barendsz.. waarvoor het de be kende natuuronderzoeker, de heer J Strobos, had uitgenodigd. Na een kort inleidend woord van de voorzitter, de heer J A. A. v. d. Horst, vertelde de heer Strybos, wiens lezing met tal van aardige anecdotes geïlu- streerd werd, allereerst iets van de ve le besprekingen, welke aan de uitzen ding van dit „drijvend abattoir" zijn voorafgegaan en die nog weer eens een typisch staaltje van de Nederlandse taaiheid en het doorzettingsvermogen van ons volk te zien gaven. Uitvoerig weidde spr vervolgens uit over de nieu we methode, welke thans bij het „ja gen" wordt gevolgd en waarbij het har poenkanon in de plaats is gekomen voor de handharpoen. Nadat de heer Strfj- bos er hierna op gewezen had van welk een uitzonderlijk belang het met het oog op het wereldtekort aan olie en vet is. dat Nederland de walvisvaart weder om ter hand heeft genomen, gaf hij enkele bijzonderheden over het leven aan boord van de Willem Barentsz.. een mannenmaatschapnü waarvan de me dische verzorging in handen was van... een vrouwenarts, die tijdens de reis o a twee blindedarm-oneraties heeft ver richt en niet minder dan 1600 steen pulsten heeft behandeld Spr., die grote bewondering had voor het werk en uit houdingsvermogen der 380 koopen tel lende bemanning, zeide getroffen te zijn door de imDcsante aanblik, welke de vangst en de verwerking der walvissen steeds opleverde en waarbij de kleur van het bloed, om niet te spreken van de verschrikkelijke stank, 't geheel een luguber aanzien gaf Zo vertelde de heer Strobos ons. dat een normale walvis 100 tot 150 000 kg. plm. 12.000 k.g. bloed bij zich heeft. Zij voor zien zich in hun onderhoud uitsluitend met het eten van garnaaltjes: met één hap van de kolossale bek wordt 4 k 5 kubieke meter water verzwolgen, dat weer wordt weggespoten, waarna 20 30 kg. garnaaltjes als „batig-saldo" ach terblijven. Voor wie mocht denken, dat deze logge beesten .geen snelheid kun nen ontwikkelen, vertelde deheerStrij- bos. dat zij een gemiddelde uursnelheid hebben van 18 kjn.: worden zij tijdens de vangst echter achterna gezeten, dan weten zij deze snelheid op te voeren tot ruim 40 km. Een „baby" walvis heeft een lengte van plm. 7 meter, is na 7 maanden reeds 13 meter lang, weegt 5 a 6000 kg. en komt per dag ongeveer honderd kilo aan. Het hart van een normale walvis weegt 800 kg., zy bereikte op 15-jarige leeftijd haar volle wasdom. Indien een walvis door ■één der jagers is geharpoeneerd, wordt het dier ten einde het drijvende te hou den volgepompt met lucht, waarna het transport naar de traanfabriek plaats vindt. Met het oog op het bederf ligt tussen het schot en de conservering maar een tijdsruimte van 33 uur. Had men in het bepjn op de Willem Ba rendsz. voor dele bewerking plm. 5 uur nodig, op het laatst kon men 16 tot 18 „diertjes" per 24 uur verwerken. De opbrengst van deze eerste expeditie heeft f. 13.000.000.bedragen Aan het einde van de avond heeft de heer Van der Horst de heer Strijbos, die zijn lezing met tal van interessante filmbeelden verduidelijkte, hartelijk be dankt. SJORS IN DE STADSZAAL. U kunt zich met geen mogelijkheid het oorverdovend lawaai voorstellen, dat gistermiddag in de Stadsgehoorzaal los barstte, toen Sjors, de échte Sjors van de Rebellenclub, in levende lijve door een veldwachter achternagezeten werd! Een paar tekenfilms, een buikspreker, de „echte" Sjors en Sjors van de film, zo ongeveer was het programma van de kindervoorstelling, die gisteren daar ge houden werd. Het geluidsfilmpje was afgrijselijk slecht, het gesproken woord niet te ver staan, het beeld donker en vaag. Des ondanks amuseerden de kinderen zich kostelijk FUSIE TUSSEN L.P V. EN L.E.O. Nieuwe vereniging heet L.P.K.V. Gisteren werd voor een stampvolle zaal de gecombineerde ledenvergadering gehouden van de Leidse Pluimvee Ver. en de Konijnensportvereniging Leiden en Omstreken. Voor de aanvang der vergadering werd de verloting van L.E.O. afge werkt. Te kwart over acht opende de heer Van der Aar van L.E.O. deze vergade ring en zeide dat thans de besprekin gen zover waren gevorderd, dat de L.P. K.Vafkorting van Leidse Pluimvee en Konynensportver. een feit was gewor den. In deze vergadering diende nog slechts een voorzitter te worden geko zen en de reblements-commissie te worden vastgesteld, waarna de vereni ging aan het werk kon gaan. Bij de nu volgende vrfje stemming, werd met bijna algemene stemmen, de heer J. D. Rol. uit Voorschoten, als voorzitter gekozen. Onder luid applaus van de leden aanvaardde deze zyn functie en werd verder onder grote bijval aan Luit.4 Kol. M. van Mens het ere-voorzitterschap der L.P.K.V. aangeboden. Ook de beide ereleden der L.P.V. werden door de L.P K.V. als erelid aangenomen. Met de Kerstdagen zal medewerking worden verleend aan de Kringtentoon stelling te Lisse. waar de L.P.K.V. ge combineerd zal inzenden en voor haar leden vele prijzen zullen zyn te winnen. In de reglements-commissie werden de heren A. G. Boekwijt, W. Breedveld, Joh. Broekhuis en B. C. J. van Omme ren gekozen. Tevens werd besloten dat een "kam pioenstentoonstelling zal worden ge houden voor Zuid-Holland, waarbij eigen fokdieren zullen worden toegela ten. welke minstens 2 maal Z G. dienen te hebben behaald. Als secretaris-pen ningmeester zal de heer J. A. Otten fungeren. Het nieuwe bestuur der L.PK-V. is thans als volgt samengesteld: J. D. Rol, Voorschoten, le voorzitter: J. A. Otten, le secretaris, Apothekersdyk 35, Lekien; B. C. J. van Ommeren, le pen ningmeester; H. A. Peter, Comm van Materiaal, leden: A. G. Boekwijt. C. J. van der Aar en F. v. d. Mark Jr. Te ruim halfelf sloot de heer Rol deze ^geanimeerde vergadering NED. VER- VAN SPIRITISTEN „HARMONIA". Voor de leden van de afdeling Leiden e.oJ. van de Ned. Ver. van Spiritisten ..Harmonia", alsmede voor een aantal introducé's hield ir. H. Bouman uit 's-Gravenhage in het V.C-F.-Huis een lezing over het onderwerp: „Weten schappelijke grondslag en geestelijke consequenties van het spiritisme". Spr. gaf een overzicht van de paranormale verschijnselen, waarvan de wetenschap pelijke onderzoekers de juistheid heb ben moeten erkennen Vervolgens zette spr. uiteen welk een veelheid van su- pernormale verschijnselen zich aan ons kunnen voordoen en welke bewijs kracht voor de juistheid van de spiri- tische hypothese aan elk dezer ver schijnselen dient te worden toegekend. Voorts behandelde spr. de consequen ties. die van het aanvaarden van de spiritische hypothese het gevolg dienen te zyn. Het leven moet worden gezien als een progressie. Ook na de stoffe lijke dood is ontwikkeling van de men selijke geest mogelijk. De dood kan de achterblijvenden wel weemoedig stem men, doch hij verliest het wanhoops- elemcnt wanneer men overtuigd is, dat het leven na de dood wordt voortgezet en de mogelijkheid van communicatie met de wereld der z.g. doden geenszins onmogelijk is. Spr. bracht ten slotte onder de aan dacht van de aanwezigen, dat er een steeds hechtere samenwerking tot stand dient te komen tussen de spiritisten en de parapsychologen Hoe meer me dia zich voor het wetenschappelijk on derzoek beschikbaar stellen, des te groter is de kans op een algemene er kenning van de juistheid van de spiri tische leer. De avond werd besloten^net een ge- dachtenwisseling. DODELIJK GEWOND DOOR VAL VAN EEN TRAP. Gisteravond om kwart voor zeven Is de 74-jarige man W. A. Z. door het binnentreden van een verkeerde deur van de trap gevallen in zijn woning aan de Jan van Houtkade. De man is kort na deze val aan de bekomen verwondin gen overleden. De dames M. Vogelpoel en A. H. A. Roethof alhier slaagden te Den Haag voor een examen eenvoudige huishoud kunde. Spelende Prinses werd ten doop gehouden De zon schonk haar luister aan de plechtigheid in de Domkerk. Ongedacht na een sombere, mistige morgen, speel den haar stralen door de hoge boog vensters van het oude kerkgebouw, waar reeds geruime tijd voor de aankomst van de Koninklijke stoet een uitgelezen gezelschap bijeen was gekomen Het stemmige zwart der herenkledij werd fel onderbroken door het rood van de mantel van kardinaal De Jong. Deze werd binnengeleid door de grootmeester van de Koningin, baron Rengers. Dan waren er de vaak kleurige toiletten der dames van de vele autoriteiten en de uniformen van de militaire gasten. De regeling in de kerk was zodanig, dat aan ieder gemakkelijk en vlug zijn plaats was aangewezen. Langzamerhand ebdp het geroezemoes weg en bleef het orgelspel van de heer Stoffel van Vie- gen overheersen. Dan hoorde we het machtige geluid van de Domklokken en spoedig daarop valt er een stilte in de kerk de Koninklijke stoet is aange komen. Het gejuich der toeschouwers in de omgeving dringt in het gebouw door. H. M de Koningin in een paarse robe gekleed, een gelijkgekleurde toque met een aigrette op het hoofd ver wijlt enige ogenblikken met de Groot hertogin van Luxemburg aan de ingang der kerk. om vriendelijk de hulde-be- tuigingen dergenen, die het voorrecht hebben tegenover het kerkportaal een plaatsje veroverd te hebben, in ont vangst te nemen. Terwijl de beide Vorst innen zich naar de sacristie begeven, rijden de andere auto's voor. Uit de laatste stappen HKH Prinses Juliana en Prins Bernhard. De Prinses is ge kleed in een staalblauw gewaad, de Prins is in generaals-uniform. Zodra de Prinses is uitgestapt neemt zü haar jongste ln de armen, waarbij de Prin sesjes Beatrix en Irene en haar Vader belangstellend toezien. Ook zy begeven zich naar de sacristie, waarvan spoedig daarop andermaal de deur geopend wordt om de kleine stoet door te laten, die zich nu. terwijl de bezoekers eer biedig oprijzen, naar de ruimte voor het. doopvont begeeft Het is een ont roerend ogenblik het Prinselijk Gezin hier te zien: Prinses Juliana. Haar kindje dragend. Prins Bernhard de slip van de doopjurk houdend. Prinses Beatrix draagt de kanten doopaoek op de uitgestrekte linkerarm. Wanneer allen hun plaató hebben in genomen. vangt de dienst onder roer loze stilte aan. Na het votum heeft de predikant, ds. Berkel, Godes zegen af gebeden, voor de dopelinge, voor haar Ouders, voor de Koningin en voor de andere grootmoeder, voor de Zusjes, voor de zieken, voor allen die luisteren en voor de mannen overzee. Er waren ontroerende momenten in deze plechtigheid. Niet slechts het ver tederend gezicht van het binnenschrij den van het Prinselijk Gezin, maar ook het ogenblik, waarop de Prinselijke Ouders „ja" antwoordden, op de gebrui- i kelijkc vragen vóór de doop. Alvo'-ens daartoe over te gaan had de Prins Zijn dochtertje overgenomen van Prinses Juliana en uiteraard was er diepe ontroering toen de hofprediker met heldere stem de woorden van de doop uitsprak. Prinses Marijke speelde, toen haar het dooDwater op het voor hoofdje gesprenkeld werd. met haar handjes. De doop gpschiedde precies om acht minuten voor twaalf. Na de plechtigheid heeft Prins Bern hard Prinses Marijke naar de sacristie gedragen, waar vervolgens de voor naamste genodigden in de gelegenheid gesteld werden gelukwensen aan te bieden. FRIENDS OF AMERICA. De Stichting Friends of America (F.O.A.), opgericht op 1 Juli '47. stelt zich ten doel de vriendschappelijke be trekkingen tussen Nederland en Ame rika te bevorderen en belegde gister avond in ,,'t Raedthuys" een contact vergadering. om daardoor te komen tot de oprichting van een kern, waaruit een Lsidse afdeling moet groeien. Slechts een klein aantal genodigden had aan de oproep gehoor gegeven om te komen luisteren naar dr. Smit, een der drie initiatiefnemers, die het doel van de F.O.A. nader uiteenzette. Allereerst constateerde spr., dat wij hier in Nederland maar heel weinig van Amerika afweten, terwijl het ook om gekeerd het geval is; Amerika kent ons slechts als een folkloristisch volk1 en daarom is een soortgelijke stichting in Amerika opgericht de „Friends of the Netherlands", waarmede spoedig een nauw contact zal worden onderhouden. De F.O.A. stelt zich op het standpunt van de westerse wereldbeschouwing, doch wil geen platform zijn voor poli tieke agitatie: het is een ideële organi satie en haar taak is alleen vriend schapsbanden met Amerika te onder houden. De F.A.O. tracht haar doel te berei ken door het organiseren van lezingen, films, e.d., haar bemiddeling te verle nen bij emigratie en bij oturisme, op basis van wederzijdse dienstverlening. Met de aansporing om propaganda te maken voor deze stichting, waardoor men tot oprichting van een Leidse af deling kan geraken, besloot de heer Smit zijn interessante inleiding. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Men verzoekt ons nog mede te delen, dat de heer J. A. Weers. Willemstraat 35, het voorzitterschap van het voorlo pig werkcomité heeft aanvaard. VEREENVOUDIGING IN AFHAALSYSTEEM BONKAARTEN. De directeur van de Distributiedienst te dezer stede verzoekt ons het volgende mede te delen; Ten einde het afhalen van bonkaar ten. schoenenbonnen en toeslagkaartjes, voor a.s. en jonge moeders te vereen voudigen. is het mogelijk gemaakt deze af te halen op dezelfde dag als waar op voor het gezin de bonkaarten wor den afgehaald. Verder wordt er de aandacht op ge vestigd dat niet de gehele thans lo pende bonkaart behoeft te worden mee gebracht, doch slechts de titelstrook, d.i. de over de volle breedte van de bon kaart aangebrachte strook, waaraan zich links de inwisselingsbon bevindt, bene vens uiteraard de stamkaart en even tueel inlegvel 'voor schoenenbonnen) en contrólekaart moeders ,voor toeslag- kaart). Receptie prof. dr. W. E. Hocking van Harvard als gasthoogleraar In het Oosters Instituut aan het Ra penburg werd gisteravond de eerste gast-hoogleraar van de Leidse Univer siteit, prof. dr. W. E. Hocking, in het kader van de samenwerking met de Harvard Universiteit in Amerika door middel van de HarvardLeiden Fun datie. welkom geheten. Daarbij waren om. aanwezig de minister van buiten landse zaken, mr. W. C. G. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. tevens beschermheer van de fundatie, de voor zitter daarvan, mr. P. J. Idenburg, de president-curator van de Universiteit, dr. J- E. baron de Vos van Steenwijk, de rector-magnificus, prof. mr. J. C. van Oven, jhr. de Ranitz namens de minis ter van O., K. en W., dé Amerikaanse ambassaderaad, de attaché voor cultu rele aangelegenheden van de Ameri kaanse Ambassade, de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot en verschillende leden van de Academische Senaat. Mr. Idenburg richtte zich als eerste tot prof. Hocking om hem en zyn echt genote namens de fundatie welkom te heten. Hij beschreef daarbij de tot standkoming van deze samenwerking tussen de universiteiten van Leiden en Harvard, die op gelijke geestelijke waar den gegrondvest zijn en die mede door de uitwisseling van hoogleraren by kun nen dragen tot het vergroten van de wederzijdse culturele banden tussen de V.S. en Nederland in het algemeen. ONDERMIJNING DEZER INSTEL LING RAAKT DE WORTEL DER CULTUUR. Baron van Boetzelaer van Ooster hout verwelkomde prof. Hocking na mens de Nederlandse Regering. Spr. wees er o.m. op, dat Nederland het als een buitengewone eer beschouwt, dat Harvard ons land en in het bij zonder Leiden als eerste contact-punt op het vasteland van Europa koos- De minister zeide voorts, dat het niet overdreven is wanneer men Har vard en Leiden beschouwt als expo nenten van hun respectieve cultuur. Omgekeerd kan men aannemen, dat wat dan ook de integriteit van in stellingen als deze dreigt te onder mijnen, de wortel van de cultuur raakt. De dreiging is in de loop der tijden uit verschillende bron gekomen en zij werd met verschillende namen betiteld. Maar het is altijd dezelfde lelijke oude kwaal van feitelijke dwingelandij. Wij zijn er vrij zeker van, dat wij de symp- tomén ervan even snel kunnen herken nen als ze te voorschijn komen, Zy geeft altijd voor progressief en breed van opvatting te zijn, maar zij sluit de deuren en regeert door middel van vrees. Als president-curator van de Leidse Universiteit sprak baron de Vos van Steenwijk de zekerheid uit. dat de af vaardiging door Harvard een garantie is, dat het komende werk van prof. Hocking in alle lagen van de Leidse Universitaire gemeenschap volle waar dering zal oogsten. De rector-magnificus prof. Van Oven wees op de uitzonderlijke positie, welke prof. Hocking in de Leidse Senaat zal bekleden, door als Senaatsgast. gerech tigd te zijn de Senaats-vergaderingen en bijeenkomsten der filosofische facul teit bij te wonen. Spr. uitte voorts het vertrouwen, dat de dikwijls met arg waan waargenomen invloed der filoso fie op de juridische wetenschap in dit speciale geval een zeer waardevolle zal blijken te zijn. GEDACHTENWERELDEN VAN AMERIKA EN EUROPA MOGEN NIET UITEENDRIJVEN. Prof. dr. Hocking ten slotte dankte voor de zeer gastvrije ontvangst, wel ke hem en zijn echtgenote ls ten deel gevallen. Hij legde bij zijn beschouwing over de waarde van deze universitaire uit wisseling de nadruk op een gezegde van Einstein, dat slechts een nieuwe denkrichting het mensdom in stand kan houden. Wy moeten daarbij in aanmerking nemen, dat mensen en naties zijn, zo als zij in hun hart denken Eerst een fundamentele wijziging in dat laatste maakt het mogelijk deze wereld zoda nig te doen zijn dat zij eigen conflicten overleeft. Einstein wil het Amerikaanse volk wijzen op de gevolgen, welke de ont sluiting der atoomenergie heeft, ten einde daardoor een stem van het volk te doen uitgaan, die de diplomaten en staatslieden verplicht het stuur om te gooien. In een menswaardige en hech te beschaving bestaat een evenwicht tussen wetenschap, economie en tech niek enerzijds en religie, filosofie kunst en andere geestelijke waarden ander zijds. Wij hebben ons in de huidige tijd veroorloofd de eerstgenoemde groep te laten overheersen, waardoor onze ganse beschaving het gevaar loopt ten onder te gaan. Wanneer wij echter zoe ken naar de vorm, waarin het idee van Einstein, om de mensheid als geheel een nieuwe denkwijze te doen aanvaar den, kan worden verwezenlijkt, dan ziet spr. als voornaamste mogelijkheid deze: het denken in de universitaire gemeen schap een nieuwe richting te geven en daardoor op de duur de mensen te be ïnvloeden. aangezien universiteiten steeds zijn geweest de plaats, waar het juist scheppend denken plaats vond. Ook om deze redenen is het van bij zonder belang, dat de gedachtenwe- relden van Europa en Amerika niet uiteendrijven, doch ditzelfde geldt evenzeer ten aanzien van Azië en Centraal Europa. Spr. achtte Leiden een waardevolle plaats in het conti nent. om van daaruit mede tc wer ken tot herstel van het contact met het geschonden Europa. Hij hoopte, dat uit deze universitaire samenwer king via de geschetste ontwikkeling een hechte samenwerking tussen de Oude en Nieuwe Wereld groeit. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde: de dams C. A. A. Bram- lage (Wassenaar); A. M. Caininada (Rotterdapi)B- L. A Pons (Rotter dam); W Vermeer (Haarlem) en de heren L. B. Bakker 's-Gravenhage) H. W. Blankenberg ("s-Gravenhage) P. C. Brinkerink (cum Laude) (Oost- voorne); J. H. Bromelow (Oegstgeest) G. H. Bruintjes (Rotterdam); J. Die- persloot (Haarlem); J- Dogterom (Lek- kerkerk): H. C. van Dijk ('s-Graven hage); C. H. Hogewoning (Katwijk a/d Rijn); A. de Jong (Voorschoten); Th. M. v. d. Kley (Laren): J Koetsier 's-Gravenhage)H. C Moolenburgh Cs-Gravenhage)G. Peereboom Cs-Gra- venhage); J. M. C. Tombroek (Heem stede); F. A. Vorst 's-Gravenhage): P. M. Wijkmans (Leiden). JUBILEUM H. HOOIDONK. Vandaag was het 25 jaar geleden, dat de heer H. Hooidonk als piano-techni cus bij de fa. C. C. Bender in dienst kwam. Ter gelegenheid van dit feit werd <de jubilaris hedenmorgen door directie en personeel gehuldigd. Namens de directie werd hem door de heer E. Munting, filiaallclder een haard aan geboden. De directeur der N.V.. de heer Kapteyn Boumeester bood de heer Hooidonk een couvert aan. terwijl na mens het personeel door het oudste lid daarvan een gasstel en een ets werden geschonken. De Bond van Instrument makers bood ten slotte een fraai boek werk aan. De tijdens deze huldiging ge sproken woorden getuigden van een grote waardering voor hetgeen de jubi laris gedurende zijn vijf en twintig- Jarige staat van dienst bij de fa. Bender volb/acht heeft. PROF. DREWES MET PENSIOEN NAAR HOLLAND. Volgens de „Sin Po" is vandaag met pensooen naar Nederland vertrokken prof. Drewes. docent aan de juridische en literaire faculteit van de Universi teit van Indonesië. Hij wordt opgevolgd door prof. Sense en ln vroeger jaren als ruilhoogleraar werkzaam aan de Leidse Universiteit. Optimisme inzake opbouw Oost-Java gerechtvaardigd? ONAFHANKELIJKE STATEN ZOUDEN ZWAK STAAN TEGENOVER REPUBLIEK. Onze correspondent te Batavia seint ons heden: In paleiskringen is men van me ning dat het optimisme inzake de opbouw van Oost-Java gerechtvaar digd is. mits deze niet wordt belem merd door internationale inmenging ingevolge het voorstelVan Kleffens. De regering heeft weinig ruimte tot laveren om haar doel te bereiken, t.w. de uitvoering zo nodig eenzijdig! van Linggadjati. De Ronde tafel-conferentie te Ban doeng van inheemse notabelen, bedoelt te komen tot de vorming van een lichaam, dat beslist over de toekomsti ge status. De regering acht, op grond van de in Oost-Indonesië opgedane er varingen, de vorming van verschillende staten met een eigen ministerieel appa raat te kostbaar en streeft nu wel naar de vorming van onafhankelijke status met eigen zelfbestuur, maar dan recht streeks onder de federatie. In hooggeplaatste loyale Indonesi sche kringen wordt intussen de vor ming van dergelijke onafhankelijke staten gevaarlijk geacht omdat zij niet voldoende macht zullen hebben tegenover de souvereine Republiek. Naar hun mening weegt het finan cieel motief niet op tegen het politiek belang en zou het vertrouwen van vele Indonesische groepen in de toekomstige staatkundige constructie door een der gelijk streven ernstig worden geséhaad. Wat dc verhouding tot Djokja be treft is dc regering uitsluitend tot onderhandelen geneigd indien be paalde onaanvaardbare figuren wor den vervangen. Mr. VAN HOOGSTRATEN IN NEDERLAND. (Met de K.L.M -Constellation „Nijme gen" is hedenmiddag om 1 uur uit In donesië op Schiphol gearriveerd de di recteur van het departement van eco nomische zaken mr. J. E. van Hoog straten. Gisteren herdacht dc stad Nijmegen ln stilte het feit, dat het 700 Jaar geleden was dat Nijmegen, voor 10.000 zilver mark aan de Graaf van Gelre, Otto II. ver pand werd. 25 jarig jubileum Ds. H. P. Fortgens PREDIKANT NED. HERV. GEMEENTE TE VOORSCHOTEN. In het gebouw voor Chr. Belangen aan de Wijngaardenlaan te Voorschoten waren Woensdagavond bijeengekomen de kerke- raad, kerkvoogdij, kiescollege en college van Collectanten der Ned. Herv Gemeente om ln Intieme kring een kort ogenblik stil te staan by het feit dat het 25 Jaren ge leden was dat ds. H. P. Fortgens als pre dikant der Ned. Herv. Gemeente te Voor schoten werd bevestigd en zijn Intrede deed. De grote zaal was op eenvoudige wijze met groen en bloemen een feestelijk aan zien gegeven. Even over zeven uur werd de Jubilaris met zijn echtgenote en kinderen aan de Ingang ontvangen door een commissie van voorbereiding en door de President-kerk voogd W A. A. J Baron Schimmelpen- nlnck v. d. Ooye en de ouderling W. T. Lekkerkerker naar hun zitplaatsen geleld. Toen het gezelschap had plaats genomen sprak Baron Schlmmclpenninck v. d. Oye de Jubilaris en zijn familie toe waarbij hij namens allen uiting gaf aan de blijdschap en dankbaarheid met de herdenking van dit feit, waarbij spr. zijn gelukwensen deed aansluiten ook voor de echtgenote van de Jubilaris. Wy danken God dat gij voor dit werk zyt gespaard gebeven en wij hopen dat u nog vele Jaren de kerk zal mogen en kun nen dienen. Namens de verschillende col leges en de gemeente bood spr. de Jubilaris een buitengewoon grote fruitmand aan en een enveloppe met Inhoud. Vervogens vertolkte de heer J N Arent- sen dc gevoelens van de kerkeraad Spr. herinnerde aan de herdenking van deze bijzondere dag. 25 Jaar zijt gij Herder en Leraar geweest en sprekende namens de kerkeraad kan spr. het beste zeggen hoe ds, Fortgens het werk van de gemeente heeft behartigd. Dat God u al deze Jaren heeft willen sparen en bewaren, daarvoor zijn wy dankbaar. U voelde zich hecht verbonden aan Voorschoten en heeft nooit gehoor gegeven aan de roepstem uit andere gemeenten. U hebt steeds getoond een warm voelend hart te bezitten. Spr. herin nerde ook nog aan de oorlogsjaren, die buitengewoon moeilijk waren en gevaarlik. God heeft bllzonder barmhartig willen ziln. ook over ons Voorschoten ls bllzonder beschermd geweest Wy wensen U geluk en uw vrouw, die door Gods goedheid aan uw zijde heeft mogen staan. Spr. besloot zijn toespraak met de wens dat het ds. Fortgens gegeven zal zijn ook de rest van zijn Jaren met zegen ln voorschoten werkzaam te zijn. Vervolgens kregen de aanwezigen ge legenheid oersoonlllk ds. Fortgens en zyn familie geluk te wensen. In de loop van de avond hebben nog het woord gevoerd de heer D J. Brinks namens het schoolbestuur der Herv. Sohool.pastoor J. van Bemmclen. wethouder B van Vliet, namens het gemeentebestuur en de beer Van den Berg uit Valkenburg. Ten slotte heeft ds. Fortgens uitvoerig alle sprekers beantwoord. VOORSCHOTEN Mej. A J. M Grunderen en mej. C. A. M V. Noort alhier slaagden te Den Haag voor het examen eenvoudige huis houdkunde. MARKTBERICHTEN LEIDEN 8 Oct. Coöp. Groentenvelllng. Andijvie 11—21; kroten 3—9,30; pronk - bonen 1442: snybonen 116—139; stok- bonen 118153; stambonen 86—140; gele kool 617; groene kool 8,1013,60; rode kool 517; witte kool 47; sprultkool 727; boerenkool 45; Chinese kool 12; peen 4.207,80; postelein 1832; prei 11 17; rapen 24,ê0, druiven 8410Ö; was- peen 616; gekookte kroten 627; stoof- sla 23; spinazie 740; tomaten 1634; bonken 16; uien 13—18; witlof I 87—96; Idem II 60<34; alles per 100 kilo. Bloem kool I A 45—67; Idem I 28—57; Idem II 1434; Idem m 11; komkommers I 8—18; idem II e—15; Idem UI 4—9; Ana nasmeloenen 1519; andere soorten 212; sla I 3,80—11.50: Idem II 1.70—4.40 alles per 100 stuks. Peen 415; peterselie 1 1.30; radijs 1—4; seldery 1,90—2,70 alles per 100 bos. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 9 October. Er heerste heden wederom een vrij opgewekte tendens De aandelen gingen weer in hoofdzaak uit naar bepaalde Indische cultuurondernemingen, waar voor gisteren een koersstijging inzette onder leiding van Bandar op de goede verwachtingen inzake de oliepalm cul tuur, waarop onlangs ook nog de pre sident van Lever Bros de aandacht vestigde. Het gevolg was dat de Indi sche waarden, met uitzondering van de Tabaks-ondernemingen, die eerder eerf1 kleinigheid terugliepen wederom ln het middelpunt van de belangstelling stonden. Vooral in diverse rubbersoor ten ging het bepaald ongewoon levendig toe en in de vrije markt gingen de koersen omhoog. Tijdens de vrije markt reageerden de koersen enigszins, zodat merendeels het hoogste punt van de dag niet gehandhaafd bleef. Er werden wederom behooriyke omzetten gemaakt. Koninklijke Olie was prijshoudend en rustig. Industrie enigszins verdeeld. Scheepvaart vast voor Hollaiyl Ame rika lUn en Rotterdamse Lloyd. De beleggingsmarkt was vrywel on veranderd. De conversielening 1947 was een fractie lager. De Amerikaanse markt was ongeanimeerd. VOOR VRIJDAG 10 OCTOBER. Hilversum I (301 RL) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7 30: sextet James Moody: 8.00: nieuws- 8.15: strydleld. 8.18- operamuziek; 8.50: voor de hulsvrouw: 9 00: orkestwerken van Berlioz; VPRO 10.00: morgenwijding door ds. J. Zuurdeeg- VARA 10.20: Zoth Cen tury Serenades; 10.30: voor dc vrouw; 10.45: duetten van Brahms en Schu mann. 11.05: voordracht; 11.20: marsen en walsen; AVRO 12.00 Sky masters- 12 30 weerpraatje. 12.33: sportagenda; 12.38: orkest V Silvester. 13.00: nieuws 13.15: de papavers; 14 00: kookkunst: 14.20: ka merorkest; 15.40- Taplola; VARA lC.Ot): Accordeonorkest; 16.30: voor do Jeugd: 17.00- J. Jong orgel; 17.00: muzikaal babbeltje; 18 00: nieuws- 18.15: felicita ties; 18.20: Kllima Hawallans; 18.30: Ned. strijdkr.; 19.00: gram.muziek; 19.15: kwartet J. Corduwener: VPRO 19.30: hen geloof der kerk- 19.50: gr.muziek; 20.00: nieuws: 20.05: liederen: 20 30: het pro bleem van het leven: VARA 21.00: gezel lige platen; 21.30: leken rechtbank: 21.50: J Antonlett) speelt Schumann* 22.00: buitenlands overzicht door drs L. de Jong; 22.15- swing and sweet; VPRO 22.40: vandaag. 22.45 avondwljdlng; VARA 23 00: nieuws: 23.15—24 00: symphonlsch concert. Hilversum II (415 M.) NCRV 700: nieuws- 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: W. Weyland. orgel; 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws. 8.15: BBC-koor; 8.30: klassiek concert; 9.15: ziekenbezoek- 9.35 opgewekte klanken; 10.30: morgendienst o.l.v. ds. H. J, Jaanus; 11.00: Quatro Mains recital. 11.30: werken van Josepn Jongen; 1145 trio „Ancora"- 12.30: weeroverzlcht; 12.33: negro-s'pirltuals- 13.00: nieuws; 13.15 Metropole Orkest; 14.00: R. Foort. orgel- 14.20: voordracht; 1440: Continental Quintet; 15 30: Con certgebouw Koperkwartet: 16.00: decla matie. 16.20: trio; 16.50- werken van Smetana; 17.15: Sans Souci- 17,45: kleine melodieën: 18.15: fluit on orkest; 18.30: geestelijke liederen; 18.45 Ned Jonge- lings Verbond. 19.00. nieuws- 19.15: voor Ned ln Duitsland: 19.30 actualiteiten; 19 45: lezing over verzekering: 20 00: nieuws: 20 05: proloog: 20 15: NCRV kwartet. 20.45 hoorspel ..Landverhuizers" deel I-, 21.45: Phllharm Orkest van Ber lijn- 22.00: vragen aan voorbygangers; 22.30: Llly Lasklne harp, 22 45: avond* overdenking: 23.00. nieuws. 23 15: ln htt schemerlicht van de maan: 23.4524.0CB Don Kozakkenkoor.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5