Regenisdiapjoniwerp Scherpe Amerikaanse veroordeling van de nieuwe Komintern Eerste beslissingen inzake de Balkan ondervindt stagnatie De Vrouw VAN DICK HERIOT Wat er in Indië gebeurt DE PREEK VAN" DS. BERKEL. De hofprediker had tot tekst geno men: Jes. 43 lb. ,,Ik heb u bij uw naam geroepen, gy zyt mijne". Als Psalm 23 zegt: „De Heer is mijn herder" zo zeide hy o.m. is het een antwoord op het gezocht zijn door God. De schapen zoeken de herder niet, de herder zoekt het schaap. Heel de Bybel is vol van dat zoeken van God. In Jesaja's profetie wordt Israël ge tekend als een- beroofd en geplunderd volk; maar God roept het: Gij zyt van mij. In Jezus Christus komt God tot de mensen, wordt God mens, om mensen, die niet tot God kunnen komen, zyn eigendom te maken. Daarom heeft Christus het bevel gegeven te dopen. Oorspronkeiyk was dit onder water houden, het symbool van het afwassen De hofprediker, ds. J. F. Herkei, die heden de doopplechtigheid van Prinses Marijke verrichtte. van alle onreinheid. Dat zegt nog de besprenkeling „wy deugen niet voor God, maar God neemt het Kwaad zelf weg. Dan horen we toch by God: Zijn eigendom zijn we" Het doopformulier zegt ook niet: „Dit kind, maar dit uw kind". De doop is persoonlijk. In het Oosten duidde de naam het wezen aan. God roept ons bij de naam, dat is, net zoals wij zyn. Dat is een reuze troost, ook een eis. want we moeten horen, ge- hoprzamen. Een kind kan alleen boren, als het op Jezus gewezen wordt. De taak der opvoeding is, het kind tot zyn Heiland te leiden. Het kind moet zich bewust worden, bij name geroepen te zyn als eigendom van God. SYMBOLISCHE NAMEN. Het Prinsesje, aldus ds. Berkel, draagt twee namen: Maria, zo heette de moe der van Jezus, die luisterde, anderen tot gehoorzaamheid aan Christus drong, en voor wie Jezus nog zorgde, toen hy aan het Kruis hing. Maria, zo heette de vrouw, die zit tend aan Jezus' voeten Zyn woord hoorde. Maria heette de Magdaleense, die anderen de boodschap bracht, dat Jezus leefde. En het Prinsesje heet Christina. In deze naam horen we Christin, b\j Christus zündc. De twee namen zijn symbolisch. Moge zy zijn een Christin, die luis tert: Ge zijt van mij, spreekt God. Maar zoals God deze dopelinge roept, roept hy ons allen. Pas dan, als we gehoorzamen, kunnen we antwoor den: de Heer is myn herder, kunnen Ons Distributielioekje DE AFLEVERING VAN EIEREN OP DE NIEUWE BON. Geduld wordt gevraagd! De eieren, die op de op 9 October be kend gemaakte bon zullen worden af geleverd, zyn verse eieren, aldus de afd. Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Vissery en Voedselvoorzie ning. Dat wil dus zeggen, dat de win keliers niet geruime tyd tevoren met deze eieren bevoorraad kunnen worden en dat deze bevoorrading hier en daar nog aan de gang is. Het kan dus voor komen, dat op de eerste dagen van de geldigheid van de nieuwe bonniet alle détaillisten in staat zyn te leveren. Ge duld van de zyde van de klanten wordt daarom by voorbaat ingeroepen. j FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 38). Er kwam 'n glans van tranen in haar ogen. O Alan, als ik er aan denk, hoe vreseiyk ik tegen haar geweest ben. toen ze pas kwamen wat ik aan haar He danken heb!Hij keek haar verbaasd aan. Heb ik je nog niet verteld, dat het Anne was. die een eind gemaakt heeft aan myn waan voorstellingen. Neen, zei hy enkel, hoe? Ze had het in haar hoofd gezet, dat ik ongelukkig was over iets. En na- tuuriyk was ik dat. Als je het precies wilt weten Kay keek beschaamd ik huilde 's avonds altyd een beetje voor mezelf als ik dacht, dat niemand het zag. Anne hoorde me huilen de aller eerste avond, dat ze hier was. maar ze heeft er niets van gezegd ze wilde me niet ven-adende engel! Maar ze probeerde overal, of iemand haar mis schien kon inlichten Dat weet 'ik, herinnerde Alan zich, min of meer verbasterd, ze vroeg my ook of En toen niemand haar wijzer kon maken, heeft ze het eenvoudig uit. mij geperst. En toen heeft ze me ronduit gezegd dat ze me een kleine dwaas vond besloot Kathi-yn stralend Als ze het nie- had gedaan, zou ik geloof ik. op de duur zelfmoord gepleegd heb ben. van pure ellende voegde ze er aan toe. Alan keek somber. Ik heb het ge voel Kay, zei hy langzaam, dat ik je heel erg in de steek heb gelaten. Maar natuuriyk heb je dat niet, zei ze snel. Hoe kon jij nu weten, dat ik zo'n idioot was. Natuurlijk heb ik je vaak erg gemist, maar ik weet hoe druk je het altijd hebt. En sinds Anne er is. ben ik niet half zo eenzaam en verveeld geweest. On danks haar opbeurende woorden voel de Alan erger dan ooit te voren de knagende pyn van zelfverwyt. Zacht uitgedrukt was Kathryn dus eenzaam feweest en had ze zich verveeld; ster ker uitgedrukt: was ze angstig er. on gelukkig geweest, achtervolgd door een idee fixe. En nu had die kleine zuster Er zijn redactionele bezwaren VERGADERING UITGESTELD TOT MORGEN. (Van onze parlementaire redacteur). Het werd halfvyf eer gistermiddag het belletje weer klonk voor de opnieuw heropende vergadering der Ver. zitting der Staten-Generaal, En toen moest de praeses mededelen, dat de stand der werkzaamheden van de commissie van rapporteurs niet toestond om nog die zelfde dag het wetsontwerp af te han delen Daarom werd de vergadering verdaagd tot Vrydag te 1 uur. Naar wy vernemen, is er natuurlijk geen enkel lid tegen de inhoud van 't wetsontwerp, doch zijn er bezwaren gerezen tegen de redactie uit hoofde van theoretische staatsrechtelijke overwegingen. Men vraagt zich af, of het een wet geldt voor dit ene con crete geval of tevens voor verdere mogciyklieden van b.v. afwezigheid buitenslands van H.M. of onverhoopte gezondheidsredenen. Voorts leest men uit de ontwerp-tekst, dat de beëindi ging van het regentschap af zou han gen van een besluit van de Regent, hetgeen in dit concrete geval niet het minste bezwaar oplevert, doch theo retisch ongewenst wordt geacht. Men meende, dat de bezwaren opge heven kunnen worden door nu reeds in de wet de duur van het regentschap vpt te leggen. Anderen achten zulks niet nodig en delen de aangevoerde be zwaren geenszins De Koning doet geen afstand van het koninkiyk gezag, doch legt slechts de uitoefening tydelijk neer; de regent treedt ook namens de Koning op. Hier beroepen partyen zich op ver schillende staatsrechtgeleerden. Ju risprudentie bestaat over deze vraag niet, wijl het betrokken Grondwetsar tikel 43 thans pas voor de eerste maal in toepassing komt. De letter van de Grondwet verzet zich niet tegen het ontwerp. Het is verheugend, dat na de ervaringen met en de beschouwingen over de Grondwet der laatste jaren, thans zoveel bezorgdheid voor het for mele recht aan de dag wordt gelegd. W£, er bijvoegen: Al ging ik ook in een dal der scliaduw des doods, dan nog is God mijn beschermer. DE DOOP. Na de preek werd gezonger? Gez. 20), waarvan het eerste vers luidt: Als God mijn God maar voor mij is wie is er dan mij tegen? dan werken druk en droefenis myn ziele tot een zegen, dan waakt alom een englenwacht, dan zie ik sterren in den nacht en bloemen op mijn wegen". ,IIET GROTE OGENBLIK. Nu naderde het grote ogenblik van deze kerkdienst. Het formulier van de Heilige Doop werd gelezen, waarna aan de ouders van de dopelinge de gebruikelyke vragen gesteld werden. Deze werden door Prins Bernhard en Prinses Juliana met „Ja" beantwoord. Hierop weerklinkt het eerste deel van gezang 94: „Halleluja, eeuwig dank en eere, lof, aanbidding, wijsheid, kracht word' op aard' en in den hemel, Heere, voor uw liefd' u toegebracht". Ds. Berkel had inmiddels zijn plaats by het doopvont ingenomen om de II Doop te bedienen in tegenwoordigheid van de reeds genoemde oudste ouder lingen, de heren Weener en Van der Roest. Prins Benihard droeg nu Prin ses Maryke naar het doopvontPrin ses Juliana stond aan zyn zyde. Het water op het voorhoofd van het Prin sesje sprenkelend sprak de hofpredi ker daarop: „Maria Christina, ik doop u in den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen geestes". De Oranjetelg zo voerend binnen de gemeenschap der kerk. Staande zongen degenen, die deze ontroerende plechtigheid mochten aan schouwen, het slot van Gez. 94: „Vader, sla ons steeds in liefde gade, Zoon des Vaders, schenk ons uw [genade, Uw gemeenschap, geest van God, Amen, zy ons eeuwig lot". Prescott haar uit al die ellende verlost. Hy dacht even met een gevoel van er gernis aan mevrouw Forbes, die als gewoonlijk uit bridgen was. Die had zich zeker niet al te veel zorgen over Kay gemaakt, sinds ze ziek was gewor den, dacht hy. Als zy tevoren meer no titie van Kay had genomen, zou het meisje misschien nooit, zó ver zyn ge komen. Maar dat zou betekend hebben, dat ze zich moeite had moeten geven, en wanneer, dacht hy bitter, had tante Em zich bereid getoond èrgens moeite voor te doen. behalve wanneer het haar eigen zaken betrof? Hij herinnerde zich, hoe ze er op gestaan had dat er een verpleegster zou komen, hoewel dr. Wild gezegd had dat het niet abso luut noodzakelyk was. Maar de hemel zij gedankt, dèt ze had aangedrongen. Dat kon haar tenminste toege§chreven worden, wat. haar motief dan "ook ge weest mocht zijn. En als hy rechtvaar dig was. kon hy dan eigenlyk tante Em zo schuldig vinden, als hy zelf ook zo blind was geweest en zo weinig aan 67). „Je bent een .schurk!" zei Oe hoe somber. „Ik houd niet van schur ken! Ik heb er een hekel aan!" „Wat hebben jullie d&ir?!" riep Kraan, die nu pas de kist met goud stukken in de gaten kreeg „Geld? Hoe komen jullie daar aan?" „Gevonden!" zei Panda. ..Die kist lag hier begraven en „Die kist is van ons!" riep Oehoe haastig. „Biyf er af!" Zijn streven boosaardig en gewetenloos De Amerikaanse regering heeft ver klaard, dat het nieuwe communisti sche informatiebureau weloverwogen zal trachten het economische herstel in Europa te doen mislukken. De vor ming van de organisatie wordt boos aardig en gewetenloos genoemd. Deze krachtig geformuleerde Ameri kaanse „tegenaanval" werd op een pers conferentie gedaan door de waarne mend minister van buitenlandse zaken, Robert Lovett. Hij herhaalde, dat de VS vastbesloten zyn de plannen voor het herstel van Europa zo spoedig mo gelyk uit te voeren. De door de con ferentie te Warschau gepubliceerde do cumenten spreken voor zichzelf aldus de minister. De betrokken party en en regeringen hebben duidelijk te kennen gegeven, dat zy zo mogeiyk het eco nomisch herstel van Europa zullen ver hinderen. De volken van Europa, zo ging Lovett; voort, die zich laten misleiden door deze boosaardige en gewetenloze manipula ties, laden een zware verantwoordelijk heid op zich. want een economische ramp in Europa kan onmogelijk worden voorkomen, als de opvattingen van de conferentie te Warschau de overhand zouden krijgen. Het. ministerie van bui tenlandse zaken heeft, alle bijzonderhe den van de nieuwe organisatie zorgvul dig bestudeerd en. in het bijzonder nota genomen van het feit, dat verantwoor delijke kabinetsleden van bepaalde lan den. waaronder de Sovjet-Unie. zich onder de afgevaardigden op de confe rentie bevonden. Voor de Amerikanen komt het aan op kalmte en een zuiver oordeel. Wij moeten ons niet. uit de vast gestelde koers laten slaan en rustig voortgaan met de bestudering van het probleem., hoe Europa kan worden ge holpen om zijn plaats in een evenwich tige en vredige wereld te herwinnen. Toen men Lovett vroeg of de oprich ting van de organisatie een verrassing voor de VS was. antwoordde hij ontken nend- Gelijktijdig met Lovett's verklaring Midderwyi had Prinses Juliana met Haar kostbare last in de armen Haar zetel- weer ingenomen. Na een dankge bed werd staande gezongen het vierde vers van Gez. 93: „Halleluja, lof, aanbidding brengen Eng'len, u ter eer heeriykheid en kracht en machten legt uw schepping voor neer. Halleluja, halleluja lof zy u der Heeren Heer". Tot slot sprak ds. Berkel de zegen uit, waarmede deze plechtigheid ten einde was. GELUKWENSEN EN GESCHENKEN Na afloop van de kerkdienst begaf de Koninklijke familie zich naar de sa cristie, waar Haar gasten gelegenheid hadden te feliciteren. Ds. Berkel over handigde hier aan Prinses Juliana en Prins Bernhard een oorkonde, welke ge tekend is door de Utrechtse calligraaf Haalboom. De President-Kerkvoogd mr. C. Veen bood namens de Kerkvoogdij een ver kleind model van het doopbekken in zilver aan. Op de bodem is een afbeel ding van de Domkerk aangebracht en op de achterzijde het kerkelijk wapen met de woorden: „Aangeboden door de Kerkvoogden 9 October 1947". Namens de kerkeraad bood de voor zitter ds. A. J. Brinkman een bijbeltje met opdracht aan. HET VERTREK. Kort daarop verlieten de Koninklyke familie en Haar gasten het kerkgebouw om de terugtocht naar het Paleis Soest- dyk te aanvaarden, harteiyk toegejuicht door de velen, die zich langs de straten verzameld hadden. De heer Jan Wagenaar begon aan stonds na afloop van de plechtigheid met. de uitvoering van een indrukwek kend beiaardprogram. Kay gedacht had? Hy draaide zich snel om. Anne kwam de kamer binnen. Zuster, zei hy er er was iets in zyn toon, dat haar scherp deed op kijken. Zijn gezicht stond ernstig en de blik in zyn ogen veroorzaakte een vreemd, trillend gevoel in haar. Zuster. Kay heeft me daarnet ver teld, wat u hebt gedaan Ze trachtte hem recht in de ogen te kijken en te glimlachen, maar zijn blik deed haar snel haar ogen neerslaan. Ik heb alleen maar gedaan, wat ik behoorde te doen meneer Heriot. Ik wist niet. dat het tot de taak van een verpleegster behoorde, wonde ren tot stand te brengen. Hij glim lachte, maar in zyn stem was diepe be- wogenhéid te horen. En het komt my voor. d&t li wonderen verricht hèbt. Zelfs ik kan nu al zien, dat Kathryn er anders uitziet. Ze wilde iets luchtigs zeggendat het aan Kathryn's make-up lag maar ze merkte dat ze het niet kon. Ze sloeg haar bruine ogen eerlyk naar „Kalm, kalm!" zei Kraan. „We zyn toch vrienden? Ik kom er toch niet aan? Zeg me nu maar waar Lonohoe- loe ligt. dan ga ik verder!" „Ik vertrouw je niet!" zei Oehoe „Ik vertel je niets!" „Goed!" zei Kraan. „Dan wacht lk wel tot dat jullie opstijg':';; en vlieg ik achter jullie aan. Ik heb de tijd Alle andere machines zijn afgevallen heeft een andere hoge Amerikaanse re geringsfunctionaris gezegd, dat Ameri ka wist dat er in het geheim voorbe reidingen werden" getroffen. Hij verge leek de communistische structuur in Europa met een ijsberg, waarvan de zichtbare top het nieuwe informatiebu reau vormt, doch waarvan 't overgrote deel met het blote oog niet waar te nemen is. In diplomatieke kringen te Washing ton heeft de krachtige toon yan Lovett indruk gemaakt. Naar verluidt, heeft hy zijn verklaring afgelegd na overleg met. Marshall. Lovett deelde voorts mede, dat de Amerikaanse ambassadeur te Moskou Bedell Smith, die gisteren te Washington is aangekomen, aan het ministerie van buitenlandse zaken ver slag heeft uitgebracht en dezer dagen naar New York zal gaan om met Mars hall over de betrekkingen met. de Sov jet-Unie van gedachten te wisselen. Amerika wint 'het pleit. Desgevraagd hebben de Bulgaarse en de Albanese afgevaardigde in de poli tieke commissie der V.N. verklaard, dat zy in dit stadium niet kunnen beloven, dat. zij zich zullen neerleggen bij de beslissingen, die de algemene vergade ring ten aanzien van de Griekse kwestie zal nemen. De Griekse afgevaardigde antwoordde op de zelfde vraag, „Wij be vestigen onze eerder genomen beslis sing, dat wy ons zullen neerleggen bi) de geest, die ongetwijfeld in de beslis singen der commissie zal overheersen. De Joegoslavische gedelegeerde ant woordde slechts, dat zyn land een der oprichters van de V.N. is. De Amerikaanse afgevaardigde, John son, verklaarde, dat de V.S. voor de Franse résolutie zouden stemmen op voorwaarde, dat de Griekse buurlanden de vérzekering zouden geven, dat zy loyaal met de voorgestelde commissie zullen samenwerken. ,.De houding van deze landen tegenover de vorige com missie der V.N. maakt dergebjke verze keringen noodzakelijk," aldus Johnson. Wysjinsky antwoordde de Amerikaan se afgevaardigde in een felle rede, waarbij hij vele malen uit zyn stoel opsprong en Johnson er van beschul digde. dat hij „koehandel" dreef en een ultimatum stelde, in de zin van: „U aanvaardt de commissie en wij geven dan onze beschuldiging op". „Wij staan door uw ultimatum tegen de muur ge drongen," zo zeide Wysjinski, „Gaat u uw gang nu maar met uw resolutie, mynheer Johnson. Waarom toont u zich zo laf door ons te dwingen deze voorwaarde aan te nemen?" „Wat u voorstelt is een gemoderni seerde wet van de wildernis, het is chantage tegenover Bulgarye, Albanië en Joego-Slavië". Johnson, die Wysjinski heel rustig antwoordde, verklaarde, dat de VS. geen der dingen trachtten te doen, waarvan Wysjinski hen beschuldigde. De Britse afgevaardigde, Mc Neil, zeide, dat de commissie het recht had elke vraag, die zy' wenste, aan de Griekse buurlanden te stellen. „Ik ben het tot óp zekere hoogte met. Wysjinski eens, dat het voorstel koehandel is", zo zeide Mc Neil, „doch ik ben er niet van over tuigd, dat Wisjinski nooit voor koe handel is te vinden". Wysjinski onder brak hem en zei „mogelyk". Met 34 tegen nul stemmen en 15 ont houdingen besloot de commissie dat deel van de Amerikaanse resolutie aan te nemen, waarin op de vier Balkanlandcn een beroep wordt ge daan om samen te werken en hun ge schillen op vreedzame wijze op te lossen. Met 34 tegen 6 stemmen en 9 ont houdingen keurde de commissie het onderdeel van de Amerikaanse reso lutie goed, waarin werd voorgesteld een speciale commissie te benoemen, welke cr op moet toezien, dat de re geringen der vier Balkanlanden zich aan de aanbevelingen der commissie houden. Eveneens met grote meerderheid nam de commissie de volgende punten van de resolutie aan: op de regeringen der vier Balkanlanden zal een beroep worden gedaan om met de speciale commissie samen te werken. hem op en zei enkel: Ja, ze ziet er anders uit. Enen ik ben er ook zó blij over! Ik kan het niet zo goed uitdruk ken, ging hy langzaam voort. maarmaar ik hoop dat u begrijpt, hoè dankbaar ik u ben. Als er iets zou zijn, waardoor ik u zou kunnen tonen, hoe-dankbaar ik ben Hy hield op. even verlegen als Anne zelf was. En toen, zonder verder iets te zeggen, stak hy zijn hand uit. Anne voelde haar eigen hand in een sterke, vaste greep omvat. Een handdruk, die meer dan stamelende woorden, haar verzekerde: ik ben je vriend. En op nieuw kwam dat vreemde, trillerige ge voel over haar. Ik heb zoveel over die bijzondere cake gehoord, dat ik honger begin te krijgen! Toen kwam een klagende stem vanuit het bed. Als jullie klaar bent. met. handjes-vast-hou- den Alan draaide zich om gelukkig lachend jy kleine heks, zei hy lief devol, zullen we haar niet dat pak door die wervelstorm en wy zyn de enig overgeblevenen!" Hy ging lachend te gen een heuveltje liggen en sloot zyn ogen. „Hoor je dat?" siste Oehoe. „Wij en die snuiter daar zyn de enige overge blevenen! We hebben een kans om nog te winnen! Als we nu maar benzine hadden!...." De Palestijnse kwestie In de commissie der V.N. voor Pales tina hebben Polen en Tsjecho-Slowakye het .meerderheidsrapport der speciale commissie verdedigd en speciaal het op genomen voor de Joodse „verplaatste personen", voor wie Palestina open moet staan. Egypte meende, dat Palestina al leen al deze personen niet kan ver werken. Sir Alan Cunningham, Brits hoge commissaris voor Palestina, heeft tij dens een persconferentie het besluit der Britse regering om Palestina te ontrui men, indien de VJtf. geen oplossing kun nen vinden, bevestigd. Hy waarschuwde, dat „ellende, verlies in economisch opzicht, chaos en moge lyk ook bloedvergieten op de ontruiming der Britten zouden volgen". De moefti van Jeruzalem heeft in Bei- routh (Libanon) een zitting der Arabi sche Liga biigewoond Voor de eerste maal heeft hij Egypte verlaten. Naar de U.P. meldt, zouden de Arabi sche landen alle olieconcessies willen in trekken van de landen, die voor verde ling van Palestina stemmen. De" speciale commissie wordt gsmach tigd om, zo nodig, een speciale a'geme ne vergadering byeen te roepen. De speciale commissie zal haar hoofd kwartier te Saloniki vestigen en andere plaatsen binnen het gebied der vier landen bezoeken. De speciale commiss'e krijgt opdracht om aan geregelde of speciale zittingen der algemene verga dering rapport uit te brengen. Ten slotte werd besloten, dat oe com missie 30 dagen nadat, de algemene ver gadering de resolutie zou hebben goed gekeurd met haar werk zou beginnen e-i voor onbepaalde tijd zou blijven be staan. De bespreking en stemming betref fende de clausules in de Amerikaanse resolutie over de schuld der Griekse buiu'staten werden uitgesteld. Toen de voorzitter na de stemming de Albanese afgevaardigde in de rede viel, kreeg hij een felle aanval te door staan van de Joegoslaaf Bebler, die protesteerde tegen de wijze, waarop de voorzitter de procedure regelde. „Ik ge loof .niet, dat u het recht heeft deze afgevaardigden in de rede te vallen", zo zeide Bebler. De atmosfeer was geladeh toen de voorzitter antwoordde, dat hij deze critiek niet kon accepteren en de Britse afgevaardigde, Mc- Neil, verklaarde van „deze ruwe aanvallen op de voorzitter en de commissie" verschoond te wilen blijven. Naderhand heeft de commissie door middel van een stemming aan de voorzitter haar steun gegeven. Nadat de Amerikaanse afgevaardigde had voorgesteld, dat de speciale com missie zou worden samengesteld uit vertegenwoordigers van Brazilië, Austra lië, Pakistan, Sovjet-Unie, China, Frankrijk, Engeland, de V.S.. Mexico. Nederland en Polen, werd de zitting verdaagd. Engeland steunt Marshall's plan INZAKE PERMANENTE COMMISSIE DER V.N. Naar uit gezaghebbende bron tq' Lake Success is vernomen, heeft Engeland besloten om Marshall's plan voor een commissie van 55 leden der V.N., welke 12 friaanden ononderbroken in zitting zal biyven, te steunen. Toen Marshall de instelling van deze commissie voorstelde, nam dc Britse afgevaardigde een voorzichtige houding aan, doch de stichting van het com munistische inlichtingenbureau te Bel grado heeft tot gevolg gehad, dat men meer steun is gaan geven aan het plan voor een assemblee, die ononderbroken in zitting is. De Britse delegatie is van mening, dat een dergelyke assemblee oun. kwesties moet behandelen, waarover in de veiligheidsraad een veto is uitgespro ken en tevens kwesties zoals het veto recht en de toelating van nieuwe leden. De assemblee zou geen directe besluiten mogen nemen, doch zou haar rappor ten aan een plenaire zitting kunnen voorleggen en ook byzondere zittingen van de algemene vergadering byeen- roepen. slaag in plaats van cake geven, zus ter? Anne was naar de deur gelopen voe lend hoe haar wangen vuurrood gewor den waren. Ik zal Sara vragen, of ze de thee vroeg brengt. zei ze styf- jes, en glipte weg. HOOFDSTUK XIII Mevrouw Forbes wandelde met een spy tig gevoel over de Downs naar huis. Ze had een nare middag gehad. Een afschuweiyke middag! Ze ging naar huis met drie pond minder in haar zak dan waarmee ze gegaan was ondanks het feit, dat ze prachtige kaarten had gehad. Maar het noodlot had haar een partner gegevenHaar mond werd strak. Vrouwen die beweren dat ze Culbertson kennen en spelen als de dorps-idioot, moesten omgebracht worden, dacht ze. Ze had er dubbele misère door onder vonden. Haar spel was bedorven ge weest ón ze had geld verloren. Ze was in een erg slecht humeur. De wande ling naar huis maakte het niet beter. De Club, waar ze speelde, lag aan de andere kant van het dorp, hetgeen een wandeling van 2 km. over de Downs be tekende, en 5 km- over de grote weg. Alan was zuinig met het gebruik van paard en wagen; een auto hadden ze niet. en de dikke ponny waarmee ze soms wel eens reed, had een hoefyzer verloren. Naarmate ze Trant naderde, concentreerde haar ergernis zich. zoals gewoonlyk op Alan. Hij werd heus met de dag onmogelyker, zei ze bitter tot zichzelf. Ze had er zovéél van ver wacht, toen hij haar een tehuis op Trant had aangeboden, en wat had ze gekregen? Een dak boven haar hoofd en goed eten en drinken eneinde loze verveling. Hij wilde geen ontvang sten en partijtjes, hy wilde het haar niet mogelijk maken een prettig leven te lelden en mensen te zien. Hy zou toch op z'n minst wel een of ander elegant wagentje kunnen houden met een goed getuigd paard ervoor en een koetsier paarden waren zeer gewild momenteel op het land hoewel ze er zelf niet dol op was en ze zeker niet iets met meer vurigheid dan de oude pony de baas gekund zou hébben. En zelfs de dikke oude pony kon ze niet altyd aan. Ze keek op haar polshorloge. Het liep tegen etenstyd. maar ze zou eerst nóg wat thee moeten hebben, als ze thuis kwam. Ze had de thee op de club die middag niet naar behoren kun nen genieten. (Wordt, vervolgd) Hervatting der onderhandelingen met Republiek De delegatie van leden van de Re publikeinse regering onder leiding van Sjarifoeddin, waarvan wy de samen stelling gisteren reeds publiceerden^ is benoemd om de onderhandelingen met de Nederlandse regering te her vatten, aldus meldt Antara uit Djok jakarta. Soekawati geeft opdracht tot Kabinetsvorming. DR. WAROUW MET SAMENSTELLING BELAST. Na besprekingen met fractieleiders, vorsten en andere vooraanstaande figuren, heeft de president van de Republiek Oost-Indonesië, dr. Soeka wati, de fungerende eerste minister, dr. Warouw, opdracht gegeven een nieuw kabinet samen te stellen. Conferentie te Bandoeng CONTACT TUSSEN INDONESISCHE VERTEGENWOORDIGERS. Van 12 tot 19 October zal in Ban doeng op West-Java een conferentie gehouden worden, waar Indonesische vertegenwoordigers van dit gebied op zo groot mogelijke schaal gelegenheid zal worden geboden om onderling contact te verkrijgen en om bespre kingen te voeren over onderwerpen, welke zij zelf wensen te behandelen en die in het belang van het land en van het volk geacht worden, aldus wordt van officiële zyde medegedeeld. Per regentschap kunnen twee tot drie vertegenwoordigers worden uitgezonden, opdat op deze wijze een zo representa tief mogelijk geheel wordt verkregen. Men verwacht, dat de onderlinge be sprekingen, waarvoor minstens twee da gen zijn uitgetrokken, het belangrijkst zullen zyn. Daarnaast, zullen van over- heidszijde, lezingen enz. worden geor ganiseerd. De conferentie zaj een oriën terend karakter hebben en de verte genwoordigers op deze conferentie zul len zo objectief mogelyk uit de diverse stromingen van West-Java gekozen worden. Inbreuken op „staakt het vuren" nemen af. Officieel wordt gemeld, dat de Ne derlandse verliezen op 7 October be droegen drie gewonden, terwijl als gevolg van de Nederlandse zuiverings acties een bclangryk afnemen van het aantal inbreuken op de order tot staken van het vuren valt te consta teren. In enkele gebieden, ook in de grensstreken, is het rustiger. Communistische actie in Zuid-Amerika ONDER LEIDING VAN ZUID-SLAVIË De Chileense Tegering heeft gister avond laat een communiqué gepubli ceerd, waarin wordt verklaard, dat de Joegoslavische regering in Zuid-Ameri ka ,.een reusachtige communistische spionnage- en sabotage-organisatie" heeft gevormd. De organisatie zou door diplomatieke vertegenwoordigers van Joego-Slavië in Argentinië opgebouwd zyn. Het hoofdkwartier van de organisa tie zou volgens het communiqué in Rosario (Argentinië) gevestigd en op gericht zyn door generaal Lubomir Ilic, die in November 1946 als speciale afge zant van maarschalk Tito bij de instal latie van president Gonzalez Videla in Chili was aangekomen. De leiding van de organisatie zou thans berusten bij Franjo Pire, de Joegoslavische gezant te Buenos Aires. Zyn voornaamste me dewerker was Balibor Jakasa, secretaris van de Joegoslavische ambassade te Buenos Aires, die naar Chili was geko men om de mijnwerkersstaking te or ganiseren en tezamen met Adrej Cunja van de Joegoslavische legatie te San tiago uit Chili gewezen werd. Zij ver trokken per vliegtuig naar Argentinië. De organisa+ie zou ten doel hebben: 1. Een verzetsorganisatie in Zuid- Amerika te vormen tegen de V.S. 2. Het opbouwen van communistische cellen in Zuid-Amerika, die officieel verenigingen van ,4e vrienden van Joego-Slavië" genoemd zouden worden. 3. Het organisere:. van stakingen e.d. in Zuid-Amerikaanse industrieën, die van belang zijn voor de V.S. „De Chileense regering", zo besluit het communiqué, „kan bewijzen dat er nauw contact bestaat tussen de orga nisatie te Rosario en Belgrado. Talrijke communistische a-genten zijn tijdens Ilic's bezoek Chili binnengekomen. Het waren merendeels Joego-Slaven die door de organisatie te Rosario van val se paspoorten voorzien werden". Frans offensief in Indo-China? Volgens berichten uit Hanoi is er in Tonkin een Frans offensief op handen of reeds begonnen met het onmiddellyk doel om Cac Kan, het huidige hoofd kwartier van de Vietnamese president, Ho Tsji Minh, te omsingelen. In een radiorede heeft dr. Ho Tsji Minh de berichten van een Frans herfstoffensief op grote schaal bevestigd en hy verklaarde, dat de Vietnamezen koste wat kost aan de „Franse agres sie" weerstand zullen bieden. Ho Tsji Minh zeide zeker te zyn van de overwinning en hoopte, dat Frank rijk „ten gevolge van zyn binnenlandse moeiiykheden niet in staat zou zijn de oorlog in Vietnam voort te zetten". Een functionaris van het Franse de partement van koloniën te Parijs heeft de berichten over een ophanden zijnd offensief in Indo-China „overdreven" genoemd, doch hy voegde eraan toe, dat enige dorpen mogelyk om bescher ming hebben verzocijt en dat Franse troepen zyn opgetrokken om aan dit verzoek te voldoen. SOVJET-AANVAL OP DE PAUS. In de Sovjetrussische „Litteraire Ga zet" is een artikel verschenen van de band van Boris Kandiof, dat de levens geschiedenis van de Paus behandelt en waarin deze een „vriend van het fas cisme" genoemd wordt en een „spin. die een wereld-omvattend net weeft, dat overgedragen moet worder aan het Amerikaanse monopolie".

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2