Het fatale schot WEERBERICHT Scherpe critiek op Van Klef fens in Veiligheidsraad India eist terugtrekking der troepen Verrassing op de „Karei Doorman" Een groet per „He 1 icopter-brief" Min isters en Kamerleden aan boord verenigd Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 8 OCTOBER 1947 No. 26204 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W, Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Teleioon Dir en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 HET droevige ongeval, dat zich Zondagavond op de Stationsweg heeft afgespeeld en waarbij een vooraanstaand en algemeen gewaar deerd lid van het Leidse Studenten corps op tragische wilze om het leven is gekomen, geeft ons aanleiding om in het algemeen een beschouwing te wijden aan de driehoeksverhouding burgerij, studenten en politie met als dramatische achtergrond het hier- bovengenoemde betreurenswaardige ge beuren. Over het algtmeen is die verhouding over alle zijden goed te noemen,'in ver schillende opzichten zelfs voortreffelijk. Er wordt over en weer begrip getoond voor de uiteenlopende sfeer van el kanders maatschappelijk milieu en er zijn voldoende raakpunten om even tueel dreigende botsingen langs de weg van het vriendschappelijk overleg te beslechten. Toch hoort men in studentenkringen vooral de laatste jaren van tijd tot tijd de mening verkondigen, dat de politie tegenover de studentenwereld in haar geheel minder soepelheid betracht dan men voorheen gewend was te on dervinden, zodat eerder botsingen ont staan dan in vroeger jaren. Wij kunnen ons zelfs voorstellen dat dit zo is zonder dat daarbij ook maar in de verste verte behoeft te worden gedacht aan enige bewust-veranderde instelling van de hogere politionele autoriteiten tegenover de studentenge meenschap. Wij zijn er trouwens van overtuigd, dat van dit laatste geen sprake is. Maar er is o.i. een andere oorzaak. De samenstelling van het Leidse po litiecorps heeft in de laatste Jaren in grijpende veranderingen ondergaan. Vele oudere agenten, die in de loop van tal van dienstjaren gedurig in aanra king waren gekomen met de studenten wereld en daarvan de vele eigenaardige gebruiken en gewoonten hadden leren kennen, waardoor zij als het ware de sfeer van het studentenleven hadden leren aanvoelen, zijn in of na de bezet tingsjaren uit het corps verdwenen en vervangen door jongere krachten, die volkomen vreemd staan tegenover het wezen der studentenmaatschappij. Geen (eventuele) instructie van hogerhand om ten aanzien van studenten wat meer door ae vingers' te zien dan van „nor male" burgers, vermag bij deze jonge agenten de lacune aan te vullen, welke een onverbiddelijk en noodzakelijk ge volg is van het gebrek aan contact met studentenkringen. Alleen een jaren lange observatie van en omgang met deze bevolkingsgroep, stelt de politie man in staat zich die tact te verwerven, welke vereist wordt om, zonder kracht dadig behoeven op te treden, het ge zag en prestige te handhaven en alles in de door de overheid gewenste banen te leiden. Hoevele malen hebben wij in- het-vak-vergrijsde politiemannen met trots horen verklaren: „Studenten zijn onze lastigste klanten, maar ik heb nooit moeilijkheden met ze gehad en ze deden altijd precies wat ik zeil" Wanneer een jonge agent over die eigenschappen (nog' niet beschikt, is het onbillijk hem dat als een te kort- komlng aan te rekenen of zulks te wij ten aan zijn opleiding. Vttt.f decennia geleden getuigde Hildebrand reeds „Studenten heb ben alevel wat raars" en zijn woord geldt onveranderd en onvermin derd heden ten dage. Hun uitingen mo gen in de loop der jaren „Anders" raar geworden zijn, „raar" zijn ze in alle tijden gebleven. We zouden ze niet anders wensen! Daar zijn het 1en gelukkigstu denten voor! Desondanks waardeert de burgerij de studentengemeenschap als collectiviteit in hoge mate. ook al hoort men vaak uit burgermond bij de aan schouwing van de een of andere veelal onschuldige, openbare euveldaad de op merking >rAls Ik dat deed, pakte de politie me vast onmiddellijk in de kraag. Maar ja, 't zijn studenten Maar er kan geen hoogtijdag zijn in het Universitaire of studentenleven of de Leidenaar maakt zich op om het feest mee te vieren, hij steekt de vlag uit en voelt zich nauw verbonden met heel het academisch bestel, waar van de studentenwereld in wezen het meest integrerende en karakteristieke onderdeel uitmaakt. Omgekeerd heeft ook de studenten wereld, belichaamd in het L.S.C. en V.V.SL. bij herhaling blijk gegeven van haar goede gezindheid jegens de burgerij (Armenconcert van Sempre, St. Nicolaasfeest der V.V.SL., schen king der Bourdonklok e.a.). En wanneer naar het inzicht van een Leidenaar een aankomend student gedurende de groentijd door de oudere jaars wat £il te hardhandig wordt aangepakt, dan gloeit hij van (meestal zwaar overdre ven) heilige verontwaardiging over de schandalige behandeling van „die arme jongens". Eerlijkheidshalve dient gezegd, dat dit gevoel niet in de eerste plaats voort spruit uit sympathie voor de studenten wereld, doch uit een, de Nederlanders in het bijzonder aangeboren, instinctie ve aandrang om de zwakkeren te willen beschermen tegen de sterken. EEN afkeurenswaardige uitwas van dat instinct heeft oi. een rol ge speeld in de droevige gebeurtenis van Zondagavond. En daarmede zijn we dan tevens aangeland op de laatste zijde van de driehoek; de verhouding tussen burgerij en politie. Het is stellig geen specifiek Lelds MEER WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zware bewolking met plaatse lijk enige lichte regen. Morgen: gelei delijk toenemende wind. overwegend tussen Zuid en Zuid-West en iets min der zacht. 9 OCTOBR Zon op: 6.52 uur- onder: 18.02 uur. Maan op: 0.40 uur; onder: 16.45 uur <14 Oct. NM). Hoogwater te Katwijk te 11.31 uur. Beschuldigingen van Palar Bij de hervatting van het debat in de Veiligheidsraad over Indonesië heeft de vertegenwoordiger van In dia, P. Pillai, geëist, dat aan beide partijen bevolen zou worden hun strijdkrachten op de demarcatielijnen „van vóór het conflict" terug te trek ken. „Anders is het zinloos te ver wachten, dat aan de gevechten een einde zal komen, zo /.eidc hij. Volgens deze gedelegeerde had het consulaire rapport aangetoond, dat het Nederlandse leger getracht had zijn po sities, ingenomen tijdens het recente offensief, te consolideren. „Het is, aldus Pillai, van essentieel belang voor de Veiligheidsraad, dat dit verschijnsel, dat het publiek bij voor komende heibeltjes op de openbare weg de neiging vertoont de zUde te kiezen van hen, die op de een of andere wijze de wet overtreden en deswegen in con flict komen met de politie. Zulks is het gevolg van het feit, dat vooral de Nederlander in de politiedienaar eerder een belager van zijn vrijheden dan een beschermer der gemeenschap ziet. Wanneer een politieagent een wiel rijder bekeurt, omdat de verlichting van zfjn fiets niet behoorlijk functio neert, is het merendeel van het publiek geneigd zulks eerder te beschouwen als een persoonlijke plagerij dan als een maatregel ter bescherming van en te gen zich zelf en van en tegen derden, inzonderheid het snelverkeer. Vandaar dat in het buitenland, met name o.a. in Engeland van overheids wege een actie is gevoerd, welke beoogt het publiek op te voeden, tot het in zicht, dat de politie niet is de vijand, doch de vriend van het publiek. DEZE hierboven gesignaleerde ver keerde instelling heeft helaas de voornaamste factor gevormd, wel ke heeft geleid tot het dramatische voorval op de Stationsweg. Wij laten volkomen buiten beschou wing of de bewuste agent-, die het noodlottige schot loste, in alle opzich ten even tactvol is opgetreden. Dat zal het justitionele onderzoek moeten uit wijzen, dat zonder twijfel naar aanlei ding van het gebeuren zal worden in gesteld. De studenten gemeenschap, de mentaliteit van het slachtoffer ken nende en met de spontaniteit aan de jeugd eigen, beantwoordt die vraag pertinent ontkennend Maar bezadigde elementen zyn eerder geneigd het vraagteken, hangende het onderzoek, te handhaven. Niet subjectieve gevoelens, doch alleen kennis van feiten en om standigheden kunnen hier het uiteinde lijk oordeel bepalen. Maar het verdient onder alle omstan digheden de scherpste afkeuring, dat het publiek zich daadwerkelijk verzet tegen, het optreden van een politie man in de wettige uitoefening van ^ttn gezagstaak. Had het publiek zich, volgens de minimum-eis, afzijdig gehouden, dit op zichzelf zo hoogst onbelangrijke inci dent had nooit een dergelijke noodlotti ge afloop gevonden- Nogmaals: wy keu ren het optreden van de betrokken agent goed noch è,f kunnen en mo gen dit trouwens niet doen! maar de objectiviteit van ons oordeel vereist begrip voor de positie, waarin de agent onder de vigerende omstandigheden verkeerde. Gegeven: een student, wiens gedra gingen volgens het uiteraard subjectief, maar op d&t moment niettemin be slissend oordeel van een pólitieman-in- functie overbrenging naar een politie post wenselijk of noodzakelijk maken. Zijn vrienden, burgers en militairen bemoeien zich ermee en verzetten zich daartegen; er ontstaat een licht hand gemeen. waarbij zowel de student als de agent gevoelige klappen oplopen en enige waarschuwingsschoten worden ge lost. Een militair men zou juist bij hèm meer begrip voor disciplinaire verhoudingen veronderstellen! ont rukt een der belde agenten zijn gum mistok en er volgt even een wapenstil stand, cmdat de student geneeskundi ge behandeling behoeft. De ter plaatse wonende arts verwijst het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis. Het publiek dromt samen voor het huis van de geneesheer en neemt allemaal naar het oordeel van de agent een dreigende, vijandige houding aan. Er wordt volgens het politionele com muniqué uit het publiek met stenen gegooid, waardoor de agenten te min der kans zien de rechtmatige uitoefe ning van hun beroep tot een goed ein de te brengen. Gevraagd; wat zoudt doen in dat geval? Toegegeven: er waren misschien ook nog op dat moment èndere mogelijk heden. De agent had telefonisch bij de geneesheer assistentie kunnen inroepen, maar men mag niet Vergeten, dat hij handelde onder de psychologische invloed van het z.i. precaire ogenblik. Hij loste andermaal een waarschu wingsschot. Over het verdere tragische verloop zal het gerechtelijk onderzoek de waar heid aan het licht moeten brengen; de verschiuende lezingen, welke wij erover hoorden, lopen te zeer uiteen om een conclusie te rechtvaardigen. Slechts staat vast, dat onmiddellijk daarop een tweede schot knalde, dat het op dat ogenblik, volgens de verkla ringen van ooggetuigen, volstrekt weer loze slachtoffer dodelijk getroffen in een deed zijgen. Aan wie de schuld? Het gerecht zal daarover te zijner tijd uitspraak doen. In ieder geval blijft de inmenging van het publiek te laken, dat ongeacht het al dan niet ontactisch optreden van/de agent(-en) zich buiten deze aangelegenheid had moeten hou den. Moge dit tragisch gebeuren een blij vende les zijn voor de toekomst orgaan zich er van verzekert, dat het bestandsbevel wordt geëerbiedigd, voor dat de verzoeningscommissie der drie mogendheden haar werkzaamheden aanvangt". m Dr. Pillai betreurde de toon erFMe inhoud van de laatste redevoering van dr. Van Klef fens, die naar zijn mening niet voldoende aandacht schonk aan de voorwaarden, noodzakelijk voor een vredelievende regeling van het conflict. Pillai verklaarde verder, dat het ver haal van Van Kleffens over wreedhe den vanzelfsprekend kon worden beant woord met een even uitgebreid verhaal over wreedheden door de andere zijde begaan. Dr. Van Kleffens had boven dien nagelaten duidelijk te maken, wat de Nederlandse regering zich voorstelde te doen om het bestandsbevel uit te voeren. De PooLse gedelegeerde Katzsuchi steunde de Sovjetresolutie en hield een uitvoerig betoog, waarin hij het betreurde, dat de Raad er niet in was geslaagd, effectieve maatregelen te nemen ten einde te voorkomen dat de vrede verder in gevaar werd ge bracht, hetgeen de Nederlandse rege ring de gelegenheid had gegeven haar penetratie in Indonesië voort te zet ten. Hij oefende verder critiek op de sa menstelling van het consulair lichaam te Batavia. De redevoering van de Pool bevatte voorts een aanval op Van Kleffens: „Zelfs zijn schitterendste, kundigste po gingen om de positie der Nederlandse regering te verdedigen kan het feit niet verhullen, dat de oorlog voortduurt, dat de Veiligheidsraad Nederland talrijke kansen voor een vredelievende oplos sing heeft gegeven en dat deze zijn ge bruikt om de militaire actie voort te zetten". De Chinese gedelegeerde Tsiang, verzette zich tegen de Sovjet-resolu tie, omdat hij het aan de vooravond van de werkzaamheden der Drie-lan- dencommissie niet verstandig aehtlc, indien de Veiligheidsraad anders zou doen, dan zijn volledig vertrouwen in deze commissie uitspreken. Hij drong er op aan, dat de Raad met verdere actie zou wachten, tot het de finitieve rapport zou zijn bestudeerd. Tsiang verklaarde voorts.dat Van Klef fens zijn eigen zaak had verzwakt door in zijn redevoering te overdrijven en het accent op de wreedheden te leggen Hij kon niet accoord gaan met diens conclusie, dat de Republiek als geheel verantwoordelijk te stellen was voor deze wreedheden De Chinese gedelegeerde drong er op aan, dat de commissie haar goede dien sten zou gebruiken, om de partijen tot elkander te brengen. Als laatste spreker voerde de Indo nesische afgevaardigde N. Palar het woord, Nederland heeft het bestands bevel genegeerd en doet dit nog, al dus de heer Palar. De Nederlanders overwegen voortzetting van de mili- tairo actie en zijn voornemens eenzij dig op te treden, ondanks de Veilig heidsraad en de Ver. Naties. De vrede in Indonesië zal zo lang worden be dreigd, als de Nederlandse troepen op Indonesische bodem staan. De Neder landse legerleiding is zo machtig, dat zij in aanzienlijke mate beslist, wat de Nederlandse regering moet doen. Betreffende de Commissie van Drie verklaarde hij, dat zijn delegatie er ze ker van was, dat de leden de noodzake lijke garantie boden voor een snelle en rechtvaardige oplossing. Hij drong er bij de Veiligheidsraad op aan, dat de arbitrage bindend zou worden gemaakt. Van Kleffens. aldus Palar, is er niet in geslaagd te bewijzen, dat het Neder landse leger het bestandsbevel heeft op gevolgd. Er is recht en orde op Repu blikeins gebied, hetgeen bewezen wordt door het' manifest van Nederlandse journalisten in Maart 1947. Verdere be wijzen daarvan worden gegeven in het rapport van gie missie-Koets van Oc tober 1946, Warm de Republiek wordt beschreven als „een gemeenschap, wel ke bezig is zich te consolideren". Betreffende de wreedheden, zeide Palar; „De Nederlanders hebben wreed heden bedreven op Zuid-Celebes, waar zy meer dan een jaar lang een poli tionele actie uitvoerden". De heer Palar besloot met de conclu sie. dat de Republiekniet van Japans maaksel was. daarvoor Van Mook's uit spraak van October citerend, dat in Indonesië krachten werkzaam zijn, die klaarblijkelijk diepere wortels hebben dan alleen maar een wild terrorisme, krachten, welke terzelfdertijd over de hele linie weerstand hadden geboden aan het Japanse fascisme. De zitting van de Veiligheidsraad werd hierop ver daagd tot morgen 10.30 uur New York- tijd. Het bekende kasteel De Cloese aan de Berkel te Lochem. daterend uit het jaar 1379. is dezer dagen door onderhandse verkoop eigendom geworden van de Nederlandse Handelsmaatschappij, die het kasteel met omgeving zal gaan in richten als recreatieoord. (Foto Anefo) De voormalige Italiaanse koloniën WIE GEHOORD ZULLEN WORDEN. De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der grote vier zijn het er over eens geworden, welke regeringen dienen te worden beschouwd als belanghebbenden met het recht haar inzichten kenbaar te maken ten aanzien van de toekomst der voormalige Ita liaanse koloniën. Men heefC het Russi sche voorstel aanvaard, volgens hetwelk belanghebbenden die geallieerde en ver bonden mogendheden zijn. die het Ita liaanse vredesverdrag hebben getekend, alsmede twee landen, die territoriale eisen met betrekking tot de Italiaanse koloniën hebben gesteld, nJ. Italië zelf en Egypte, en het dominion Pakistan, dat ten tijde van de ondertekening van het vredesverdrag nog niet zelfstandig was. Nog onbeslist is de kwestie of de be langhebbende regeringen het recht zul len hebben haar inzichten kenbaar te maken ten aanzien van de door de com missie van onderzoek te volgen ge dragslijn. ITALIË KRIJGT EEN SENAAT. De Italiaanse constituerende verga dering heeft de instelling van een Itali aanse Senaat goedgekeurd. De verkie zing van de leden hiervan zal berusten op enkelvoudige i.p.v. evenredige ver tegenwoordiging. Omtrent het aantal senatoren is nog geen beslissing geno men. Plannen voor Ruhrmijnen- gebied worden onverwijld uitgevoerd. Léden van de ministerraad, Staten- generaal en Gedeputeerde Staten maakten met H.M.S. vliegdekschip .Ka rei Doorman" een kleine reis. tijdens welke enige demonstraties met vliegtui gen werden gegeven. De ministers Vos en Schagen van Leeuwen op het vlieg- dek in gesprek gewikkeld. (Foto Anefo) Op uitnodiging van de Minister van Marine hebben een aantal leden van het kabinet, de Raad van State en de beide kamers der Staten-Generaal gisteren een vaartocht gemaakt aan boord van Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Door man" onder commando van kapitein ter zee A. de Booy. Een gezelschap van omstreeks 120 personen scheepte zich in aan de Mer- wehaven te Rotterdam, waar de oor logsbodem ligplaats had. Onder de aan wezigen waren vier' ministers, n.l. de heren Jos J. Gielen. S. L. Mansholt, ir. H. Vos en J. J. A. Schagen van Leeuwen. Voorts waren o.a. met de vice-president jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland een een aantal leden van de Raad van Sta te aanwezig, zomede een aantal leden der Eerste en Tweede Kamer met de president van laatstgenoemd college, mr. J. R. H. van Schalk. De minister van Marine heeft in de grote hangar zijn gasten verwelkomd, daarbij enige woorden wijdend aan de „Karei Doorman". Het gezelschap heeft vervolgens een rondgang door het schip gemaakt, het starten en landen van „Auster"-vliegtuigen gadegeslagen, een voorstelling bijgewoond, waarbij films over landen en starten werden vertoond. Verder was men o.a. getuige van schietoefeningen met een „Pom-Pom" op Meteo-ballons en van de landing van een helicopter, welke van het vlieg veld Ypenburg was opgestegen met aan boord o.a. de chef van de Marinestaf, vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe. De off icier-vlieger der tweede klasse E. C. Senger. bestuurde de machine. De heli copter hield enige demonstraties; mi nister Vos is later met het toestel naar Ypenburg teruggevlogen. Toen de helicopter "aan boord land de, werd er een miniatuur postzakje uitgedragen, welke voor alle geno digden ter herinnering aan deze tocht een „Helicopter-brief" met speciaal stempel bleek te bevatten. De directeur-generaal der PTT, de heer T. van Houwelingen, zond daarin de deelnemers deze groet: De eerste practische toepassing in Nederland van een nieuwe mogelijkheid in het post verkeer stelt het staatsbedrijf der PTT in de gelegenheid u deze groet aan boord van Hr. Ms. escorte-vliegkamp schip „Karei Doorman" te zenden. Door deze vlucht en de daarop nog volgende proefnemingen zal moeten worden aan getoond of het hefschroefvliegtuig reeds thans of in de naaste toekomst kan worden gebezigd als een nuttige aan vulling en vervolmaking van het posta le vervoersapparaat". LEIDERS VAN ZWITSERSE ARBEIDERSPARTIJ GEARRESTEERD Edgar Woog, een vooraanstaande fi guur uit de Zwitserse pro-communisti sche arbeiderspartij, is met elf andere partijleiders gearresteerd- Woog is candidaat bij de Zwitserse parlementsverkiezingen, welke aan het einde van deze maand gehouden zullen worden. De gearresteerden worden er van be schuldigd gelden verduisterd te hebben, welke door het Zwitserse volk ingeza meld waren voor Poolse en Russische kinderen. Onder de arrestanten bevindt zich ook het enige communistische lid van de gemeenteraad van Zurich, die de gelden gebruikt zou hebben voor com munistische propaganda. BINNENLAND Naar wij vernemen ls binnenkort de benoeming te verwachten van Jhr. mr. H- C. F. O. van Vredenburch, chef van de afd. pol. zaken van het Departement van BultenL Zaken, tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Jhr. Van Vredenburch ls op het ogenblik on derweg naar Batavia. De 49-jarige Engelse generaal Ar thur G. Matthew, die met 3 ex-mlli- talren een reis per jacht door ons land, België en Noorwegen maakte, is te Dclï- zyi plotseling overleden. Arthur G. Mat thew was tijdens de oorlog commande rend generaal bij de bevrijding van Eind hoven. De directie der N.V. Dlddens en Van. Asten textielfabrieken te Helmond deelt mede, dat de schade van de brand in haar fabriekscomplexen thans geraamd wordt op één mlllioen gulden. De brandstoffenhandelaar M. S. na derde met zijn paard en wagen de on bewaakte spoorwegovergang bij de Grote Voorde onder Zwolle en' merkte de trein ZwolleKampen niet op. Toen de trein dicht bfj was, sloeg zijn paard van schrik op hol met het gevolg, dat de wagen door de trein gegrepen en versplinterd werd. De 43-Jarige S. werd over een af stand van 50 meter door de trein meege sleurd en ls kort daarna overleden. By de Tweede Kamer ls Ingediend het wetsontwerp: „Voorzieningen ten aanzien van de bevorderlngswet voor de Landmacht 1902 en de wet voor het reserve-personeel der Landmacht 1905". BUITENLAND. Het Franse algemene vakverbond heeft een resolutie uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de ontevredenheid onder de arbeiders groeit als gevolg van het voortdurend stygen van de kos ten van levensonderhoud: met 38 procent sedert 1 Mei Van gezaghebbende zijde wordt te Londen vernomen, dat de Britse strijd krachten In het late najaar Irak zullen hebben verlaten. Slechts kleine eenhe den van de R.A.F. zullen te Habbanlyah en SJalbah gestationeerd biyven. Het Amerikaanse departement van handel heeft een vermindering van de Amerikaanse steenkoolexporten naar Europa ln de volgende maand aangekon digd. De volgende maand zal- een. hoe veelheid van 3,5 mlllioen ton worden geëxporteerd, vergeleken met een Octo- bertoewljzlng van 4.050.000 ton. Ter hoogte van Scarborough (York shire) ls het 1771 ton metende Britse vrachtschip „Betty Hlntly" op een myn gelopen. Eén lid der bemanning werd gedood en verscheidene anderen raak ten gewond. De Chileense regering heeft bevel gegeven tot mobilisatie van de leger reserves, ten einde maatregelen tegen de mynwerkersstaking te kunnen nemen. De Amerikaanse troepen ln Duits land zullen op bevel van generaal Elsen hower bij de middag- en avondmaalty- den minder brood ontvangen om graan te sparen. Te Frankfort ls bekend gemaakt, dat Duitse zakenlieden en functionaris sen uit de Brlts-Amerklaanse zone naar het buitenland zullen mogen reizen om klanten te bezoeken, contracten af te sluiten en de Industriële ontwikkeling te bestuderen. De toestemming voor deze reizen zal alleen door het militaire be stuur gegeven worden, Indien zij geacht worden van vitaal belang voor de Brlts- Amerlkaanse zone te zyn. Twee zware aardschokken, die ln geheel Griekenland gevoeld werden, heb ben ln de stad Kalamal zware schaoe toegebracht aan verscheidene grote ge bouwen en talryke woonhuizen. De door een paniek bevangen Inwoners brachten de nacht door op de stadspleinen. Naar verluidt ls ook ln zeven dorpen ln de omgeving ran Kalamal de aangerichte schade aanzieniyk. Er wordt echter geen melding gemaakt van dodelijke onge vallen. De schokken worden ln de Griekse hoofdstad de grootste van de laatste 30 Jaar genoemd. SLECHTS WIJZIGING VAN DÉTAILS Reuter meldt, dat naar in welinge lichte kringen te Londen verluidt En geland en Amerika volgende week aan Frankryk en de landen van dc Bene lux zullen doen weten, dat zij bereid zijn bepaalde détails van het Brits- Amerikaanse plan voor de kolenmij nen van de Ruhr te wijzigen, doch dat zij voornemens zijn de hoofdpun ten van het plan onverwijld ten uit voer te brengen. Het betreft hier een antwoord op de onlangs door de vier landen geuite cri tiek op de overdracht aan Duitsers van de verantwoordelijkheid voor het beheer der mijnen. Men voorziet dat het antwoord de mededeling zal inhouden, dat het te genwoordige Britse beheer zal worden vervangen door een Brits-Amcrlkaans toezicht op de Duitse autoriteiten, die met het beheer der mijnen belast zullen worden. Het plan Marshall VOORBEREIDING EINDRAPPORT. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaanse regeringsdeskundi gen voor het plan-Marshall waarsehijn- ïyk tegen het midden van de volgende week het „kruisverhoor" van de tech nici en experts van de Parijse confe rentie zullen hebben beëindigd. Iedere politieke vraag, die de technici niet kunnen beantwoorden, zal naar de le den van de uitvoerende commissie van de Parijse conferentie, die Vrijdag in Washington verwacht worden, verwe zen worden. Na afloop van deze bespre kingen, die niet langer dan een week zullen duren, zullen de V. S. alleen ver der gaan met de opstelling van het eindrapport, dat aan president Truman en het Congres moet worden voorge legd. De werkzaamheden ter V.N. Zafroella Kahn, de gedelegeerde van Pakistan, heeft in de Palestijnse com missie der VN verklaard, dat de voor gestelde verdeling van Palestina een monstrum is, dat wel eens de lont zou kunnen blijken voor een wereldbrand van tot ny toe ongekende hevigheid. Zafroella weerlegde het argument dat Joodse verplaatste personen in Pales tina willen immigreren door te vragen, of de immigratiewetten van andere sta ten ook zouden worden veranderd als verplaatste personen daarheep wensten te emigreren. In een telegram aan Azzan Pasja, de secretaris-generaal van de Arabische liga, heeft het hoofd van de Moham medaanse broederschap, sjeikh Hassan el Banha. verklaard, dat een divisie van 10.000 Jonge mannen gereed staat om Palestina gewapenderhand te redden. De politieke commissie van de VN heeft de debatten over Griekenland voortgezet. De Joegoslavische afgevaar digde Bebler beschuldigde Engeland en trok zodanig van leer, dat de voorzitter, de Luxemburger Beek, hem tot de orde riep en het gebruik van dergelijke taal verbood. „Dan zal ik die taal zonder uw toestemming gebruiken", was het ant woord van Bebler. Later beschuldigde hij het Belgische lid van de commissie van onderzoek er van, de conclusies der commissie onder pressie van zijn rege ring doch tegen zijn zin. te hebben ge steund. De Belgische afgevaardigde Spaak produceerde documenten om deze beschuldiging te weerleggen en ver klaarde: „Als de kracht van een rede moet worden afgemeten naar het aan tal geuite beschuldigingen, dan heeft Bebler vandaag het toppunt van wel sprekendheid bereikt". De Zweedse afgevaardigde Unden deed een verzoeningsvoorstel. Hij wilde de schuldvraag in het midden laten en Griekenland verzoeken de normale be trekkingen met zyn buurstaten te her stellen en het grensprobleem te rege len. Hy stelde verder voor een neutrale commissie te vormen om de oorzaken van de huidige toestand te onderzoeken en maatregelen aan te bevelen om het geschil bij te leggen. De commissie zou volledige vrijheid van beweging moeten hebben. Na een verhit debat heeft de sociale commissie der VN een Sovjetrussische resolutie verworpen waarin werd voor gesteld om de voorlopige agenda van de internationale conferehtie over de persvrijheid te herzien. De resolutie werd met 33 tegen t stemmen en 7 onthoudingen verworpen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1